Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς ξεχωρίζεις ένα ρούχο μαϊμού από ένα γνήσιο;

Last Stand

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Last Stand
Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Last Stand έγραψε στις 22:56, 11-04-09:

Ίσως η ερώτησή μου να φαίνεται λίγο αφελής γι' αυτό και θα δώσω μερικές διευκρινίσεις.

Ασφαλώς και έχω υπ' όψη μου κάποιους βασικούς κανόνες όπως το να εξετάζεις την ποιότητα, π.χ. ύφασμα, ραφή, κλπ. Το να έχεις όμως στο μυαλό σου έναν γενικό κανόνα δεν έχει αξία αν δεν ξέρεις πως να τον χρησιμοποιήσεις - ποιά, για παράδειγμα, είναι τα κριτήρια για το αν το συγκεκριμένο ύφασμα είναι καλό; Είναι όλες οι απομιμήσεις τόσο κακής ποιότητας ώστε να είναι εύκολο να τις εντοπίσει ακόμα και ένα μη έμπειρο μάτι;

Μια ακόμα ερώτηση θα ήταν αν οι μαϊμούδες είναι πάντα αντίγραφα ενός υπαρκτού σχεδίου της φίρμας, ή μπορεί να είναι και ένα εντελώς ανύπαρκτο σχέδιο.

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το τι θα πρέπει να προσέχει κανείς είναι ευπρόσδεκτη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:22, 11-04-09:

του ριχνεις μια μπανανα και περιμενεις....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 06:29, 09-10-11:

Δύσκολα να το ξεχωρίσεις αν είναι καλό αντίγραφο.
Θα σου πω μια ιστορία για να καταλάβεις...

Είχαν πάει κάποιον στα δικαστήρια ότι πουλάει απομιμήσεις. Ερχεται λοιπόν η ώρα της δίκης και φέρνει κάποιες απομιμήσεις και κάποια original. Τους λέει βρείτε την απομίμηση. Ε δεν τη βρήκανε...Και φυσικά αθωώθηκε ενώ ξέρανε όλοι οτι πουλάει απομιμήσεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 07:55, 09-10-11:

Το ξεχωρίζεις αλλά πρέπει να προηγηθεί κάποιο διάστημα χρήσης ώστε να εμφανιστούν τα πρώτα σημάδια της μαιμουδιάς, αχρησιμοποίητο στο ράφι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:36, 10-10-11:

Συνήθως οι μαιμούδες δεν είναι υπαρκτά σχέδια, απλά μοιάζουν στο στιλ. Αν μιλάμε για γυαλιά Ray Ban πχ, που μοιάζουν πολύ, είναι δύσκολο. Γενικά, εσύ ανησυχείς μήπως πληρώνεις κανονική τιμή για τη μαιμου ή μήπως κάτι σε "τρελη προσφορά" είναι μαιμού? Πολλές φορές έχω πληρώσει ελάχιστα λεφτά για κάτι που ξέρω ότι είναι μαιμου αλλά μου μοιάζει πολύ με το γνήσιο. Και για ακριβά πράγματα (τσάντες πχ) θα προτιμούσα εν γνώση μου τη μαιμού.
Γενικά, τα αντίγραφα κάπου θα κάνουν λάθος. Πχ αμα ξέρεις που έχει εργοστάσια η κανονική εταιρία και τι "Made in" γράφουν συνήθως τα original ρούχα της. Εγώ πήρα από το ebay πρόσφατα ένα miss sixty jean που κανονικά έχει 140 ευρω και η μαιμού με τα μεταφορικά μαζί μου βγήκε 40. Η διαφορά είναι ότι είναι Made in China (κανένα από τα αυθεντικά μου Μiss Sixty δεν είναι από Κίνα), είναι λίγο πιό κοντό από τα κανονικά (μαλλον επειδή οι Κινέζες είναι πιό κοντές?), το μεταλλικό pin "Miss Sixty" έφυγε στο πλύσιμο και το ύφασμα είναι λεπτό και σκληρό (δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα). Δεν με πείραξε και πολύ να σου πω τη αλήθεια, γιατί το πήρα εν γνώση μου και 100 ευρώ κάτω από το κανονικό.
Πιστεύω ότι αν ψωνίσεις από γνωστό μαγαζί, δεν θα έχεις και πολλές πιθανότητες να είναι μαιμου.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:40, 10-10-11:

Νομίζω ότι τα κινέζικα μεγέθη είναι λίγο πιο μικρά από τα γνήσια, π.χ. ένα πουκάμισο extra large είναι σαν να παίρνεις ένα large σε γνωστή φίρμα, το γράφω γιατί μου έχει συμβεί προσωπικά αυτό, να μου έχουν πουλήσει 2-3 πουκάμισα και 2 παντελόνια για γνήσια και μετά έμαθα ότι ήταν κινέζικα και μου ήταν στενά.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 13:56, 10-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Πιστεύω ότι αν ψωνίσεις από γνωστό μαγαζί, δεν θα έχεις και πολλές πιθανότητες να είναι μαιμου.
Μην το λες. Υπερτεράστιο μαγαζί του κέντρου της Θεσσαλονίκης (ας μην πω όνομα καλύτερα...) έχει κατηγορηθεί για μαιμούδες τσάντες.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 09:49, 22-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Με αφορμή αυτό που γράφεις θα πώ πως έχει τύχει να αγορασθεί τσάντα Louis Vuitton 1000 ευρώ απο το κατάστημα της Κηφισιάς, και σε ταξίδι της κοπέλας στο Παρίσι της χάλασε μία ραφή. Πηγαίνοντας λοιπόν στη Louis Vuitton της Γαλλίας της είπαν πως η τσάντα της ήταν μαϊμού. Της την είχαν πουλήσει δήθεν για συλλεκτική...
Οπότε, οι πιθανότητες είναι πολλές και απο τα γνωστά μαγαζιά.
Επίσης, τα περισσότερα τζίν που έχουμε εμείς στην Ελλάδα είναι τα ελαττωματικά του εξωτερικού. Κάτι τέτοιο φαίνεται, είτε απο τις ραφές στα πόδια που γυρνούν στραβά, είτα απο τα πιαστράκια για την ζώνη που δεν έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Γενικότερα, άστα να πάνε.
Ασε που έχω μπεί σε πολλά σάιτ απο μεγάλες εταιρίες ρούχων/καλλυντικών και αν πάς να δείς που έχουν παραρτήματα, εμάς δεν μας αναφέρουν πουθενά, ύποπτο...
Πάντα όμως ήμουν της άποψης του αυθεντικού, του ότι πληρώνεις παίρνεις. Όχι για τους άλλους, καθαρά και μόνο για εμένα. Ίσως είναι κόλλημα, ίσως ψώνιο, αλλά μαϊμού ποτέ. Καλύτερα να πάρω ζάρα παρά μαϊμού moschino...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη enrose : 22-11-11 στις 10:17.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 12:28, 06-06-13:

μα αμα ειναι να μην τα ξεχωριζεις τοτε γιατι να παρεις το γνησιο που ειναι και πιο ακριβο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους