Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 00:58, 05-12-05:

Μου είχε πει μια φίλη μου πριν μερικά χρόνια, πως άπαξ και αγαπήσεις κάποιον μετά τον αγαπάς για πάντα, ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε απογοήτευση. Τείνω να το πιστέψω. Πράγματι, μετά από χρόνια ζύμωσης του μυαλού και της καρδιάς, μια αληθινή αγάπη μοιάζει και παντοτινή...

Ξέρω πως αυτά τα θέματα δεν είναι απόλυτα. Ξέρω επίσης πως κάποιοι θα γράψετε τεράστια ποστ και κάποιοι άλλοι θα τα κάνετε quote και θα τα προσκυνήσετε. Θα ήθελα τις γνώμες σας, εν τούτοις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emufear : 05-12-05 στις 01:10.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:06, 05-12-05:

ΔΕν ξερω αν θα συμφωνισω η θα διαφωνισω...
Οπως και να το κανουμε ενα γεγονος ταρασει μια αγαπη/σχεση ομως πολλες φορες αυτα μας φερνουν και πιο κοντα
Απο πρωσοπικη εμπειρια ομως λεω οτι ισως να αγαπαμε χωρις να το καταλαβεουμε... Εγω αυτην την στιγμη δεν ξερω αν αγαπαω, αν μισω ή αν αδιαφορω για την μητερα μου, οσο τρελο και αν ακουγετε... Την αδερφη μου ομως απο την αλλη οσα και αν εγιναν την αγαπαω και μου λυπει, και δεν νομιζω οτι θα υπαρξει στιγμη που δεν θα την αγαπαω.
Βεβαιος η αγαπη χωριζετε σε πολους τομοις, εγω μιλισα για δυο απο αυτους, δεν ξερω ομως αν η αγαπη ειναι η ιδια, ανεξαρτιτα απο τομοις η αν δεν ισχιουν τα ιδια.Ομως με μητικη-παιδικι και αδερφικη μαλλον δεν υσχιουν τα ιδια, η ετσι τουλαχιστων τα εχω ζησει εγω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 01:06, 05-12-05:

Συμφωνώ...Αν αγαπήσεις πραγματικά κάποιον,η αγάπη δεν παύει ποτέ να υπάρχει..Απλά αλλάζει μορφή και καταλήγει σε κάτι συνειδητοποιημένο...Για μένα αυτό είναι το μεγαλείο του ανθρώπου..Όσοι άνθρωποι περάσανε από την ζωή και τους αγάπησα με οποιονδήποτε τρόπο,ακόμα και αν με κάποιους έχουμε πάρει ξεχωριστούς δρόμους πλέον,πάντα θα υπάρχουν στην καρδιά μου..Όλοι έπαιξαν μικρό ή μεγάλο ρόλο σε αυτό που είμαι σήμερα και το εκτιμώ...Δεν θα τους ξεχάσω ποτέ..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:11, 05-12-05:

Χμμ η γνώμη μου είναι κάπου στην μέση... δλδ αν αγαπήσεις πότε κάποιον αλλά xy λόγους απογοητευείς κτλ δεν παυείς να τον αγαπάς αλλα επείδη έχεις τραβήξει το δικό σου δρόμο, απλώς κάποιες φόρες αναρωτίεσαι τι κάνεις, ξανα θυμάσαι διάφορες στιγμές, δεν αγνοείς τα όσο μαθείνεις για το πρόσωπο που αγάπησες κτλ... Ισως να χρησιμοποιείς και εμπειρίες που αποκόμισες απο αυτή την αγάπη για να δημιουργήσεις στο μέλλον μια πιο γέρη αγάπη με την ελπίδα ότι τουλάχιστον δεν θα σε απαγοητεύσει για τους ίδιους λόγους...

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 01:14, 05-12-05:

Κάπως έτσι κι εγώ nikita13.. Ακόμα και αυτοί(αυτές δηλαδή) που (μου) συμπεριφέρθηκαν σκάρτα, έχουν ένα κομμάτι της καρδιάς μου..

ΥΓ. @kronos: Δεν μιλάω για μητρική αγάπη...

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 01:15, 05-12-05:

Aγαπητε Μανωλη (κανω λαθος; )
ο καθενας μας πλαθεται μεσα απο διαφορετικα βιωματα,με ποικιλους χαρακτηρες στον κοινωνικο του περιγυρο με αποτελεσμα οτι σου λεει ο καθενας να εχει πρωτα την προσωπικη του σκοπια και μετα την πιο γενικευμενη.

Πανω στο θεμα που σου ειπε η φιλη σου,επειδη ειχα και εγω μεχρι προτινως την ιδια αποψη με σενα,μπορω να πω οτι δεν ισχυει στον βαθμο που τον εννοει η κοπελα.
Επισης μην ξεχνας οτι οι κοπελες σκεφτονται διαφορετικα και στοιγματιζονται (απο τον πρωτο της πχ) διαφορετικα απο οτι ενας αντρας.

Δυστυχως ομως εχω συμπερανει,οπως και εσυ πιστευω μεχρι τωρα,οτι παραειμαστε αισθηματιες και συναισθηματικοι εμεις οι αντρες (τουλαχιστον μιλω για μενα κ ειμαι σιγουρος οτι εισαι στην ιδια οχθη με μενα) και οντως η "πρωτη" αληθινη αγαπη παραμενει χαραγμενη μεσα μας,ιδιως αν ειχαμε και καποια σχεση μαζι της και οχι εναν πλατωνικο ερωτα που κατελλειξε να μετατραπει σε μαυρη τρυπα των αισθηματων/ελπιδων μας προς αυτο το ατομο.

Μεχρι την ως τωρα εμπειρια μου,πιστευα οτι δεν θα ερωτευτω και παραλληλα αγαπησω (για την αγαπη το εννοω κυριως) σε τετοιο βαθμο με μια κοπελα που παιδευομουν για χρονια,εχoντας "ανταποκριση" (μην το σχολιασω περαιτερω) αλλα παντα ο Πλατωνας παρεμενε ο αγαπημενος της αρχαιος ελληνας...

Αυτο που ειχα ακουσει και ισχυει ειναι,οτι ο ερωτας περνιεται με ερωτα και στην συγκεκριμενη περιπτωση ο ερωτας ειναι η απαρχη μια σχεσης αγαπης.

Πιστευα λοιπον οτι δεν υπηρχε περιπτωση να μου συμβει κατι τοσο εντονο και δυνατο (τουλαχιστον ετσι οπως το ειχα ζησει)....μεχρι που ηρθε η επομενη κοπελα που μου ανετρεψε τις μεχρι τωρα απαισιοδοξες βλεψεις μου προς το μελλον

Απλα να ξερεις ενα πραγμα και θα το κατανοησεις με την εμπειρια που αποκομιζεις μερα με την μερα...παντα οταν εισαι ερωτευμενος ή ακομα χειροτερα την αγαπας την αλλη,τοτε βλεπεις με παρωπιδες και ζεις αρκετα τυφλωμενος με αποτελεσμα να την εχεις θεοποιησει και να πιστευεις οτι αυτα που σου προσφερει η ιδια (ή υποσχεται οτι θα σου προσφερει) ειναι εκατομυρια φορες περισσοτερο απο αυτο που ειχες ονειρευτει.

Το θεμα ειναι οτι ολοι στα λογια ειμαστε καλοι,ποιοι και ποιες ομως καναν πραξεις προς τον συντροφο (νυν ή υποψηφιο) ολα αυτα που ταζαν;

Για να κλεισω για να μην επεκταθω περαιτερω (την εχω την ταση ) θα ηθελα να σου πω οτι ποτε μην λες ποτε,γιατι καποια μερα απο την εκπληξη που θα εχεις παθει (για καποια νεα στην ζωη σου) μπορει πραγματικα να ταραξει την ζωη σου και να σε κανει να νομιζεις οτι εισαι ναυαγος σε λαστιχενια βαρκα στην μεση του ειρηνικου....

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 01:16, 05-12-05:

Μεθοδος να παψεις να αγαπας καποιον, αδυνατω να πιστεψω οτι υπαρχει...
Και καλλιτερα ετσι, γιατι αλλιως ολα θα ηταν "μεθοδικα"-"κατευθηνομενα"...
Προσωπικα δυο πραγματα ξερω.
-Το ενα ειναι οτι ο χρονος γιατρευει τα παντα...Το μονο κακο με αυτον τον "γιατρο" ειναι οτι χρησιμοποιει την πιο επωδυνη μεθοδο...(Σε ποναει δηλαδη μεχρι να το ξεπερασεις)
-Το αλλο ειναι οτι η αγαπη περναει με αγαπη.
Οπως εχω ξαναγραψει, προσωπικα φανταζομαι την καρδια σαν μια αμμουδινη παραλια.
Αυτος που αγαπας και κατ επεκταση βαζεις στην καρδια σου, περπαταει σε αυτην την παραλια και αφηνει εντονα τα σημαδια του εκει.
Οταν-εαν αποφασισει να φυγει τα σημαδια υπαρχουν και σου τον θυμιζουν,σε μελαγχολουν,σε πονανε,σου δινουν δυναμη...
Μεχρι ομως να ερθει η επομενη αγαπη (εαν ερθει) η οποια σαν ενα μεγαλο κυμμα θα σβησει (οχι ομως εξαφανισει) τα σημαδια της προηγουμενη για να αφησει και αυτη με την σειρα της τα δικα της.
ολοι τους ομως κουβαλανε ενα κομματι απο εμενα...
Και εγω τους χρωσταω κατι μιας και οτι και αν εκαναν, μου εμαθαν εμμεσα ή αμεσα πραγματα...
Τα ονοματα στην καρδια δεν γραφονται για να σβηστουν...σκαλιζονται...

Ειδες; δεν ηταν μεγαλο το ποστ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 05-12-05 στις 01:18.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 01:16, 05-12-05:

Ακριβώς,δηλαδή με άλλα λόγια το ίδιο με μένα λες Exposed ότι παίζει ρόλο το άτομο σε αυτό που έχεις διαμορφωθεί..Είναι τόσο περιέργο αυτό το συναίσθημα για άτομο που αγάπησες αλλά έχετε τραβήξει τους δρόμους σας..Εγώ απλά ξέρω μέσα μου ότι είναι καλά και αυτό μου αρκεί..Δεν νιώθω την ανάγκη να επικοινωνήσω μαζί του,ούτε να μάθω τι κάνει..Τίποτα απολύτως δεν μου κάνει αίσθηση...Απλά όταν δεν είναι καλά,απλά το ξέρω είτε από όνειρο που έχω δει,είτα απο ξαφνικό προαίσθημα..Και το πιστεύετε ότι πέφτω μέσα??Με τρομάζει μερικές φορές αυτό..

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 01:20, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Κάπως έτσι κι εγώ nikita13.. Ακόμα και αυτοί(αυτές δηλαδή) που (μου) συμπεριφέρθηκαν σκάρτα, έχουν ένα κομμάτι της καρδιάς μου..
Έτσι είναι Emu..Τα όρια μεταξύ αγάπης και μίσους είναι πολύ στενά..Αλλά για μένα δεν αξίζει να μισήσω κάποιον,γιατί εξάλλου να το κάνω?Θα ήμουν άδικη..
Ότι μπορούσαν μου το δώσανε αυτά τα άτομο..Προτιμώ να κρατώ τα καλά και να είναι μια ωραία ανάμνηση παρά να υποβαθμίσω και να εκμηδενίσω κάτι που για μένα κάποτε σήμαινε τόσα

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:23, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Αυτο που ειχα ακουσει και ισχυει ειναι,οτι ο ερωτας περνιεται με ερωτα και στην συγκεκριμενη περιπτωση ο ερωτας ειναι η απαρχη μια σχεσης αγαπης.
στο ότι ο ερωτας με έρωτα περνιεται θα συμφωνήσω 1000% αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι η αγάπη περνίεται με έρωτα κατα επέκταση με αγάπη.
Ασχέτα που η αγάπη ειναι το αποτέλεσμα του ερώτα, στο τέλος πάντα αφήνει υπολείμματα, και θα τα κουβαλας μια ζωή... η μικρή μου εμπειρια αυτό μου έχει δείξει ...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 01:26, 05-12-05:

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο ότι ο έρωτας με έρωτα περνάει..Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι ξεπερνάς κάτι μόνο όταν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου όσον αφορά την προκειμενη σχέση..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 01:29, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο ότι ο έρωτας με έρωτα περνάει..Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι ξεπερνάς κάτι μόνο όταν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου όσον αφορά την προκειμενη σχέση..
Μα αν δεν τα εχεις βρει με τον εαυτο σου δεν μπορεις να ξανα-αγαπησεις αληθινα...
Προσωπικα οταν λεω ερωτα εννοω...ΕΡΩΤΑ!
Οχι καψουρεματακι στυλ "φασης"!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:30, 05-12-05:

Για αγαπη μεταξυ αντρος-γυναικος δεν μπορω να μηλισω εκ πειρας, αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αιωνια, αν γραψει δεν ξεγαφει. Ειναι πολυ συχνο φαινομαινο ενα αγαπημενο ζευγαρη να μην συνεχισει να αγαπιετε. Ισως να μην ειναι πραγματικη αγαπη αυτο που περασαν, ισως ητανε ενας πολυ μεγαλος ερωτας, που μεταφραστικε με λαθος τροπο. Ομως ναι, καθε αγαπη αφηνει πισω της απολιματα στην καρδια του καθενος, μια αγαπη μενει για παντα στην καρδια, αυτο ομως δεν παει να πει οτι παντα ενδιαφερομαστε για αυτον τον ανθρωπο και οτι θελουμε να ειναι καλα η οτι θα του προσφερουμε τα παντα. Η αγαπη δεν περναει με αγαπη,αμα εινα να περασει θα περασει με το μυαλο η με τον χρονο.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 01:32, 05-12-05:

Μα ναι αλλά δεν είναι απαραίτητο μόλις τα βρεις με τον εαυτό σου να αγαπήσεις αμέσως ξανά...Τον μόνο άνθρωπο που ερωτεύτηκα τον ξεπέρασα μόνη χωρίς σχέση..Όταν έκανα σχέση σε μια προσπάθεια να τον ξεπεράσω,αντί να γίνω καλύτερα έγινα χειρότερα..Αντίθετα όταν έμεινα μόνη μου,μια μέρα έτσι απλά τον είχα ξεπεράσει,είχα συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα..Και δεν προχώρησα σε άλλη σχέση..Ούτε αυτόνσκεφτόμουν αλλά ούτε κανέναν άλλον..Γι'αυτό δεν είμαι της άποψης ότι ο έρωτας με έρωτα περνάει..

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 01:33, 05-12-05:

Εxp με αυτην μου την φραση υποδηλωνω οτι οντως δεν ειχα μια τοσο "δυνατη" αγαπη,που η αγαπη ξεκιναει απο τον ερωτα ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους.
Οντως δεν μπορω να πω οτι οι παλιες μου αγαπες μου αφησαν κατι να θυμαμαι μεχρι τωρα και αυτο το πιστευω γιατι απο τοτε μεχρι τωρα εχουν περασει χρονια,εχω αλλαξει και μαζι σταθεροποιησει τις αποψεις και τον χαρακτηρα μου,ενω τοτε "πλαθομουν" σαν χαρακτηρας που με πλαθαν παραλληλα και οι γυναικες που ειχα αγαπησει.
Εν ολιγις θελω να πω οτι πλεον ειμαι 100 φορες πιο αυτογνωστης των απαιτησεων/αναγκων μου στην αγαπη απο οτι ημουν τοτε και μετα απο σκεψη μπορω να πω οτι δεν εχω κατι το τοσο πολυτιμο για να θυμαμαι και να αναπολω το παρελθον...
Αυτο συμβαινει γιατι η αγαπη που νιωθω την δεδομενη στιγμη ειναι ασυγκριτα δυνατοτερη και πιο "ειλικρινης" απο τοτε που ημουν εφηβος.

Οχι πως εχω κακες εμπειριες,εν αντιθεση μπορω να πω οτι σχεδον ολοι μου οι χωρισμοι γιναν σε ιδανικο κλιμα με αγκαλιες και φιλια,ποτε δεν μαλωσα και χωρισα,δεν υπαρχει στις εμπειριες μου κατι τετοιο.
Σιγουρα εχουν ενα χωρο στην καρδια μου,αλλα τον βλεπω οτι ειναι ενας χωρος αναμνησεων χωρις πλεον να ευωδιαζουν πλεον τα ονοματα τους γιατι τα υπερκαλυπτει σε καθε βαθμο το υπεροχο αρωμα του ονοματος της τωρινης αγαπημενης μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Covenant : 05-12-05 στις 01:36.
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 01:33, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Μα αν δεν τα εχεις βρει με τον εαυτο σου δεν μπορεις να ξανα-αγαπησεις αληθινα...
Προσωπικα οταν λεω ερωτα εννοω...ΕΡΩΤΑ!
Οχι καψουρεματακι στυλ "φασης"!
Και εγώ για έρωτα μιλάω με όλη την έννοια της λέξεως..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 01:42, 05-12-05:

Μα ναι αλλά δεν είναι απαραίτητο μόλις τα βρεις με τον εαυτό σου να αγαπήσεις αμέσως ξανά...
δεν μιλησα για αμεσως ξανα...
Μπορει να γινει το ιδιο λεπτο μπορει και σε 10 χρονια μπορει και ποτε.
Δεν υπαρχουν χρονοδιαγραμματα.
Δεν μιλαμε οταν τα χαλας με καποιον να ξεχυθεις και να βρεις τον-την επομενη.

Τον μόνο άνθρωπο που ερωτεύτηκα τον ξεπέρασα μόνη χωρίς σχέση..Όταν έκανα σχέση σε μια προσπάθεια να τον ξεπεράσω,αντί να γίνω καλύτερα έγινα χειρότερα..Αντίθετα όταν έμεινα μόνη μου,μια μέρα έτσι απλά τον είχα ξεπεράσει,είχα συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα..Και δεν προχώρησα σε άλλη σχέση..Ούτε αυτόνσκεφτόμουν αλλά ούτε κανέναν άλλον..Γι'αυτό δεν είμαι της άποψης ότι ο έρωτας με έρωτα περνάει..
Προσωπικα πριν την τελευταια μακροχρονη σχεση μου ειχα μια αλλη με μια κοπελα που θεωρουσα ιδανικη.
Οταν χωρισαμε ημουν χαλια...
εμεινα μονος σκεφτηκα ξανασκεφτηκα κτλ κτλ.
αδυνατουσα να την ξεπερασω.
Οταν γνωρισα την Β. δεν εψαχνα για κοπελα.
ομως απο την αρχη μου εκανε αυτο το "κλικ".
την ερωτευτηκα αλλα μεσα στο μυαλο μου υπηρχε η πρωην...στην αρχη ομως γιατι σιγα σιγα με τον τροπο της με ακανε να ξεχασω τελειως την αλλη και να καταλλαβω ποσο μοναδικη ηταν αυτη.
Γι'αυτο ειμαι υπερ αυτης της αποψης.
Γιατι πολλες φορες οταν "πεφτουμε" εκει που δεν το περιενουμε μπορει να βρεθει καποιος που να απλωσει το χερι του για να "σηκωθουμε".
Και οπως καταλαβαινεις τα παντα ειναι θεμα προσωπικων βιωματων.

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 01:45, 05-12-05:

Για να συνοψισω τα 2 μου μεγαλα ποστ σε μια φραση και μην σας βαζω σε σπαζοκεφαλιες...Η αποψη μου ειναι μια επι του θεματος και πιστευω τα διευκρινιζει ολα απευθειας

Ο καθενας αγαπαει καποια με τον δικο του , μοναδικο τροπο,το οποιο μεταφραζεται σε διαφορετικη ποιοτητα αγαπης απο ατομο σε ατομο,με αποτελεσμα το πως νιωθεις και βιωνεις την αγαπη να αλλαζει ριζικα με τα χρονια.Μεχρι και στην αγαπη υπαρχει ποιοτητα,αρκει να ξερεις να την αναζητεις.
Το ιδιο φυσικα ισχυει αντιστροφα για τις γυναικες απλα δεν νομζω οτι χρειαζεται να το ξαναγραψω καθως ειναι αυτονοητο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Covenant : 05-12-05 στις 01:52.
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 01:45, 05-12-05:

Δεν θα διαφωνήσω μάριε σε αυτά που λες..
Ειδικά σε αυτό
Και οπως καταλαβαινεις τα παντα ειναι θεμα προσωπικων βιωματων.[IMG]images/smilies/wink.gif[/IMG]
Σωστός

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:49, 05-12-05:

Αρα συμφωνουμε οτι ολα ειναι θεμα πρωσοπικων βιωματων;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 02:12, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αρα συμφωνουμε οτι ολα ειναι θεμα πρωσοπικων βιωματων;
δεν εχει σημασια να συμφωνησουμε σε κατι...
απλως αποψεις καταθετουμε.
ετσι κι αλλιως ο αντιλογος ειναι ο αρωγος (το βιασα της προοδου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:34, 05-12-05:

Exposed με μερικά που λες εδω πέρα έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν άσχημες ιδέες
Ε ρε παντόφλα που έχει να πέσει μετά

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:49, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
.
Οταν γνωρισα την Β. δεν εψαχνα για κοπελα.
ομως απο την αρχη μου εκανε αυτο το "κλικ".
την ερωτευτηκα αλλα μεσα στο μυαλο μου υπηρχε η πρωην...στην αρχη ομως γιατι σιγα σιγα με τον τροπο της με ακανε να ξεχασω τελειως την αλλη και να καταλλαβω ποσο μοναδικη ηταν αυτη.
γιατι δανίζεσαι στιγμες τις ζωης μου χωρις να με ρωτας;

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:08, 05-12-05:

Παύεις ν'αγαπάς κάποιον, όταν η αγάπη που καταθέτεις στον επόμενο, είναι τοοοοοοσο μεγάλη που δεν περισσεύει για κανέναν άλλον.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 11:43, 05-12-05:

Χμ... Οπότε μαζεύεις όλα τα κομμάτια της καρδιάς σου την ξαναενώνεις και την δίνεις σε ένα;

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:53, 05-12-05:

Συμφωνώ...Αν αγαπήσεις πραγματικά κάποιον,η αγάπη δεν παύει ποτέ να υπάρχει..Απλά αλλάζει μορφή και καταλήγει σε κάτι συνειδητοποιημένο...Για μένα αυτό είναι το μεγαλείο του ανθρώπου..Όσοι άνθρωποι περάσανε από την ζωή και τους αγάπησα με οποιονδήποτε τρόπο,ακόμα και αν με κάποιους έχουμε πάρει ξεχωριστούς δρόμους πλέον,πάντα θα υπάρχουν στην καρδιά μου..Όλοι έπαιξαν μικρό ή μεγάλο ρόλο σε αυτό που είμαι σήμερα και το εκτιμώ...Δεν θα τους ξεχάσω ποτέ..
Δεν μπορούσα να αντισταθώ στο quote,είναι τόσο όμορφα και σύμφωνα με τα όσα πιστεύω γραμμένο
Μόνο ένας μικρός πρόλογος:ας μην συγχέουμε τον έρωτα με την αγάπη,ο έρωτας είναι ξαφνικός και εφήμερος.Η αγάπη προκύπτει μετά απο την "ζύμωση" όπως γράφτηκε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 05-12-05 στις 11:55.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:54, 05-12-05:

Χμ... Οπότε μαζεύεις όλα τα κομμάτια της καρδιάς σου την ξαναενώνεις και την δίνεις σε ένα;
Ο έρωτας είναι σαν την UHU. Έχει την ιδιότητα να επαναφέρει τα κομμάτια της καρδιάς στην πρωταρχική τους μορφή. Ενωμένα μεταξύ τους γερά, σαν να μην έσπασαν ποτέ.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:00, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Παύεις ν'αγαπάς κάποιον, όταν η αγάπη που καταθέτεις στον επόμενο, είναι τοοοοοοσο μεγάλη που δεν περισσεύει για κανέναν άλλον.
Δεν το δέχομαι αυτό......
Απλά η αγάπη προς τον πρώην (με την προυπόθεση ότι τον αγαπήσαμε δεν τον ερωτευτήκαμε ή ενθουσιαστήκαμε μαζί του)αλλάζει μορφή.Παύει να έχει ερωτική χροιά και γίνεται περισσότερο ανθρώπινη και φιλική.Την "ερωτική" αγάπη την εισπράττει ο νυν συντροφός μας και δεν περισσεύει για κανέναν άλλον όπως λες.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:12, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν το δέχομαι αυτό......
Απλά η αγάπη προς τον πρώην (με την προυπόθεση ότι τον αγαπήσαμε δεν τον ερωτευτήκαμε ή ενθουσιαστήκαμε μαζί του)αλλάζει μορφή.Παύει να έχει ερωτική χροιά και γίνεται περισσότερο ανθρώπινη και φιλική.Την "ερωτική" αγάπη την εισπράττει ο νυν συντροφός μας και δεν περισσεύει για κανέναν άλλον όπως λες.
Άλλο "αγαπώ" και άλλο "νοιάζομαι" λοιπόν..... Γιατί όταν λέμε για κάποιον πρώην σύντροφό μας, ότι δεν τον αγαπώ ερωτικά, αλλά τον αγαπώ σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι τον νοιάζομαι. Η ερώτηση του topic δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε κάτι άλλο πέρα από την ερωτική αγάπη. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ....
Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον? = Πώς ξεπερνάς κάποιον?

Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dt008
Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 14:37, 05-12-05:

IMHO, αν πάψεις να αγαπάς κάποιον τότε ποτέ σου δεν τον αγάπησες πραγματικά.... ο χρόνος τα δείχνει όλα, εν τέλει....

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:48, 05-12-05:

Δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αγάπη που ένιωσες κάποτε για έναν άνθρωπο παραμένει αναλλίωτη και δεν χάνεται με το πέρασμα του χρόνου.
Ούτε μπορώ να δεχθώ το ότι επειδή κάποιον πρώην μου δεν τον αγαπώ πια, αλλά τον πονάω και τον νοιάζομαι σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι δεν τον αγάπησα ποτέ.
Τα συναισθήματα αλλάζουν, τα πρόσωπα το ίδιο. Η ερωτική αγάπη σαν αίσθηση είναι μία και δεν μπορείς να την νιώθεις για πολλά άτομα ταυτόχρονα. Τότε ίσως να μην είναι αληθινή.
Ή τότε ίσως να μην μιλάμε για καρδιά, αλλά για αγκινάρα.
"Για περάστε-για περάστε, Όλοι οι καλοί χωράνε, Ρηχά είναι μπείτε κ.λ.π."

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:51, 05-12-05:

Δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αγάπη που ένιωσες κάποτε για έναν άνθρωπο παραμένει αναλλίωτη και δεν χάνεται με το πέρασμα του χρόνου.
Ούτε μπορώ να δεχθώ το ότι επειδή κάποιον πρώην μου δεν τον αγαπώ πια, αλλά τον πονάω και τον νοιάζομαι σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι δεν τον αγάπησα ποτέ.
Τα συναισθήματα αλλάζουν, τα πρόσωπα το ίδιο. Η ερωτική αγάπη σαν αίσθηση είναι μία και δεν μπορείς να την νιώθεις για πολλά άτομα ταυτόχρονα. Τότε ίσως να μην είναι αληθινή.
Ή τότε ίσως να μην μιλάμε για καρδιά, αλλά για αγκινάρα.
"Για περάστε-για περάστε, Όλοι οι καλοί χωράνε, Ρηχά είναι μπείτε κ.λ.π."
Συμφωνώ με όλα.Η αγάπη σίγουρα αλλάζει μορφή, γίνεται ενδιαφέρον και ίσως στο τέλος χάνεται εντελώς.Και πραγματικά δε σημαίνει ότι δεν υπήρξε αγάπη κάποτε για κάποιον που τώρα υπάρχει απλό ενδιαφέρον.
Η ερωτική αγάπη, να νιώθεις ότι το άλλο άτομο σε συμπληρώνει, είνια μονοαδικη.Μου φαίνεται λίγο περίεργο να νιώθει κάποις ταυτόχρονα ότι συμπληρώνεται από πολλούς άλλους ανθρώπους...

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 22:04, 05-12-05:

Άλλο "αγαπώ" και άλλο "νοιάζομαι" λοιπόν..... Γιατί όταν λέμε για κάποιον πρώην σύντροφό μας, ότι δεν τον αγαπώ ερωτικά, αλλά τον αγαπώ σαν άνθρωπο, σημαίνει ότι τον νοιάζομαι. Η ερώτηση του topic δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε κάτι άλλο πέρα από την ερωτική αγάπη. Τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ....
Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον? = Πώς ξεπερνάς κάποιον?
Σωστά μιλάς εκτός από τον τίτλο που φταίω εγώ. Πιο σωστός τίτλος θα ήταν: Μπορείς εν τέλει να πάψεις να αγαπάς κάποιον που αγάπησες;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:46, 06-12-05:

Ο έρωτας είναι σαν την UHU. Έχει την ιδιότητα να επαναφέρει τα κομμάτια της καρδιάς στην πρωταρχική τους μορφή. Ενωμένα μεταξύ τους γερά, σαν να μην έσπασαν ποτέ.
Όμως δεν είναι το ίδιο, αν μετά την χρήση της "uhu" προσέξεις την καρδία σου θα δείς τα σημάδια που θα τα έχεις μια ζωή :/

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 01:31, 06-12-05:

Μου είχε πει μια φίλη μου πριν μερικά χρόνια, πως άπαξ και αγαπήσεις κάποιον μετά τον αγαπάς για πάντα, ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε απογοήτευση. Τείνω να το πιστέψω. Πράγματι, μετά από χρόνια ζύμωσης του μυαλού και της καρδιάς, μια αληθινή αγάπη μοιάζει και παντοτινή...

Ξέρω πως αυτά τα θέματα δεν είναι απόλυτα. Ξέρω επίσης πως κάποιοι θα γράψετε τεράστια ποστ και κάποιοι άλλοι θα τα κάνετε quote και θα τα προσκυνήσετε. Θα ήθελα τις γνώμες σας, εν τούτοις!
Ρε γμτ... ήθελα από την αρχή να απαντήσω σε αυτό το θέμα και όλο κάτι γινόταν και δεν προλάβαινα...
Λοιπόν φίλτατε emufearτον τελευταίο καιρό το έχω σκεφτεί αρκετά το θέμα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα συμφωνήσω με την φίλη σου...
Ναι! Έτσι είναι... αν αγαπήσεις ΔΕΝ γίνεται να ξε-αγαπήσεις, άσχετα αν είσαι μαζί με αυτόν τον άνθρωπο ή αν είσαι χώρια... και οτι και να έχει γίνει ανάμεσά τους. Όλα αυτά είναι μέσα στην καρδούλα μας και από εκεί δεν ξεγράφει τπτ και να σου πω και κάτι...

Αισθάνομαι πολύ τυχερός που το έχω αισθανθεί και που το νιώθω και τώρα και ας μην είμαστε μαζί!

Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Psixotis
Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Psixotis έγραψε στις 01:37, 06-12-05:

Ισως γιατί δεν τον/την αγάπησες ποτέ...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:50, 06-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Όμως δεν είναι το ίδιο, αν μετά την χρήση της "uhu" προσέξεις την καρδία σου θα δείς τα σημάδια που θα τα έχεις μια ζωή :/
Άλλο θέμα αυτό. Τα παθήματα-μαθήματα, κανείς δεν λέει το αντίθετο. Γι'αυτό και γράφω :
Ενωμένα μεταξύ τους γερά, σαν να μην έσπασαν ποτέ.

Παράθεση

Natalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Natalia
H Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Natalia έγραψε στις 16:53, 06-12-05:

Δεν παύεις να τον/την αγαπάς....
Κάποιος που έχει περάσει ερωτικά από τη ζωή σου, μπορεί να πάψει ο έρωτας μα αν έχεις ζήσει μαζί του πράγματα, καταστάσεις και στιγμές, έχεις υπάρξει μαζί του αλλά έχεις "γίνει" κι όλας στην πορεία, πάντα θα εύχεσαι να είναι καλά, πάντα θα χαίρεσαι να μαθαίνεις όμορφα πράγματα για εκείνον.....πάντα θα τον αγαπάς.

Γιατί είναι αδύνατον κομμάτι του εαυτού σου να μην το αγαπάς....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:55, 06-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia
Δεν παύεις να τον/την αγαπάς....
Κάποιος που έχει περάσει ερωτικά από τη ζωή σου, μπορεί να πάψει ο έρωτας μα αν έχεις ζήσει μαζί του πράγματα, καταστάσεις και στιγμές, έχεις υπάρξει μαζί του αλλά έχεις "γίνει" κι όλας στην πορεία, πάντα θα εύχεσαι να είναι καλά, πάντα θα χαίρεσαι να μαθαίνεις όμορφα πράγματα για εκείνον.....πάντα θα τον αγαπάς.

Γιατί είναι αδύνατον κομμάτι του εαυτού σου να μην το αγαπάς....
Να μια άποψη με την οποία συμφωνώ απόλυτα!

Παράθεση

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tserno
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O tserno έγραψε στις 17:42, 06-12-05:

Να πω παλι τα ιδια? Μπα....Δυσκολα καποιον που εχεις αγαπησει πραγματικα τον βγάζεις απο την καρδιά σου.....Παραδειγματα έχω απειρα στην μικρή(μεχρι τωρα)ζωη μου...
Και τα χειροτερα η τα καλυτερα να εχει κανει ο αλλος παντα σε σημαδευει παντα θα σκεφτεσαι τα καλα και τα κακα....Παντα θα τον αγαπάς απλα θα εχεις μαθει να ζεις χωρις αυτον...οταν η σχεση σας φιλικη,ερωτικη τελειωσει.
Πρεπει να εισαι πολυ σκληρος ωστε να τοθς αποβάλλεις απο το μυαλό και την καρδια σου

Παράθεση

ka-li

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ka-li
H ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H ka-li έγραψε στις 20:39, 06-12-05:

Ποτέ δεν έπαψα να αγαπώ κάποιον ακόμη και αν αυτός με πλήγωσε, απόδειξη: ακόμη πονάω όταν θυμάμαι ανθρώπους που με πλήγωσαν (συντρόφους ή ακόμη και φίλους), λιγότερο τώρα που έχει περάσει καιρός αλλά παρόλα αυτά είναι σαφέστατα πόνος. Και όταν θυμάμαι χαρούμενες στιγμές συγκινούμαι και χαίρομαι όσο τότε. Είμαι καλά γιατρέ μου; Ή μήπως είμαι ένα χαϊβάνι και μισό;

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 23:03, 07-12-05:

αγαπη μου emufear οταν εχεις αγαπησει πραγματικα,αποκλειεται να μην σκεφτεσαι την υποθεση κ αιωνες αργοτερα και να μη θυμασαι τα καλυτερα.....οσο το σκεφτεσαι,θα νιωθεις backwards οπως ενιωθες τοτε...
τι να γινει,η αγαπη (η αληθινη μιλαμε,οταν αγαπας καποιον κ σαν ατομο κι οχι μονο ερωτικα ) ειναι σαν τη μηχανικη ενεργεια....διατηρειται.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 01:22, 08-12-05:

χεχε... Όσο περνάει ο καιρός ξεθωριάζουν οι άσχημες αναμνήσεις και μένουν οι καλές.. Μήπως όμως μετά οδηγείσαι σε πισωγύρισμα; (είτε μόνο σε σκέψεις είτε και σε πράξεις)

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 11:49, 08-12-05:

Μήπως όμως μετά οδηγείσαι σε πισωγύρισμα; (είτε μόνο σε σκέψεις είτε και σε πράξεις)
πως το εννοεις αυτο το πισωγυρισμα;;

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 00:05, 12-12-05:

ναι... αν αγαπήσεις πραγματικα καποια ατομα, πάντα θα τα αγαπάς... Ακομα κι αν θάψεις τα αισθήματα σου μέσα σου, ακομα κι αν προσπαθήσεις να τα κρύψεις απο τον ίδιο σου τον εαυτο "παγώνοντας" τα αισθήματα η αγάπη παραμένει εκει μέσα σου. ετσι πιστεύω απο την ως τα τώρα πείρα μου.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 02:15, 24-12-05:

χεχε... Όσο περνάει ο καιρός ξεθωριάζουν οι άσχημες αναμνήσεις και μένουν οι καλές.. Μήπως όμως μετά οδηγείσαι σε πισωγύρισμα; (είτε μόνο σε σκέψεις είτε και σε πράξεις)
Μερικές φορές όσο περνάει ο καιρός μυθοποιείς την σχέση και ξεχνάς τους λόγους που χώρισες! πισωγυρίσματα γίνονται συνήθως όταν είσαι πολύ καιρό μόνος/η και έχεις ένα τεράστιο κενό κι έχεις κουραστεί να το νιώθεις...βάλε και την μυθοποίηση και να ένα ωραιότατο πισωγύρισμα...

Όσο για την αγάπη, μένει πάντα...Αγαπώ έναν άνθρωπο από τα 15 μου....Και αυτή την αγάπη που του έχω το θεωρώ ο,τι πολυτιμότερο...Είμαι ευλογημένη που την είχα και την έχω ακόμα κι ας μην είμαστε μαζί...Από τότε έχω και έχει αλλάξει...Η αγάπη μας όμως παραμένει αναλοίωτη Το νιώθω, το ξέρω ότι με αγαπά, το ίδιο και αυτός...Και κάπου κάπου του το υπενθυμίζω....Κάπου κάπου του λέω ότι τον αγαπώ...έτσι για να μην ξεχνιόμαστε με την ζωή μας που τρέχει

Παράθεση

tron_gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tron_gr
Ο tron_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O tron_gr έγραψε στις 14:22, 25-12-05:

Ξεκινώντας με τον διαχωρισμό αγαπης απο τον έρωτα και αφου συμφωνούμε πως ειναι 2 διαφορετικά αλλα παρόμοια ή πανοιμοιότυπα πράγματα να σας πώ πως δεν ξέρω πως παύεις να αγαπάς κάποιον γιατι πιστεύω πως ποτέ δεν παύεις να αγαπάς κάποιον ΟΤΙ και να σου έχει κάνει αυτος/η, οτι και να έχει γίνει μεταξύ σας ( και εφόσον η αγάπη ειναι και απο τις 2 μεριές) πάντα η αγάπη θα υπάρχει. Και να παντρευτεί ο ένας απο τους 2 οι και οι 2 θα τον/την θυμάσε με τις καλύτερες αναμνήσεις.

Μιλώντας τώρα για έρωτα θέλω να ρωτήσω και εσάς κάτι που μου συμβαίνει απο τα πρώτα χρόνια που ερωτευτικα καποια κοπέλα... Σας έχει τύχει ποτε να ερωτευτείτε κάποια/ον, και αυτό που σας έκανε να την ερωτευτείτε να ειναι το ίδιο πράγμα που σας ξενέρωνε μετά απο 1-2 μήνες? το παθαίνω ΠΑΡΑ πολύ συχνα και δεν ξέρω που οφείλετε...
ΚΑΙ ενα παράδειγμα πραγματικό: Η Μαρία ( FAKE NAME) πολύ κοινωνική και όμορφη κοπέλα αυτο που θα μου έκανε ΚΛΙΚ ειναι το οτι ειναι ΤΟΣΟ φιλική με όλους και πολύ κοινωνική... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ μετά απο 2 μήνες θα με ξενερώνει... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΑΤΙ!!!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:20, 25-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από tron_gr
Μιλώντας τώρα για έρωτα θέλω να ρωτήσω και εσάς κάτι που μου συμβαίνει απο τα πρώτα χρόνια που ερωτευτικα καποια κοπέλα... Σας έχει τύχει ποτε να ερωτευτείτε κάποια/ον, και αυτό που σας έκανε να την ερωτευτείτε να ειναι το ίδιο πράγμα που σας ξενέρωνε μετά απο 1-2 μήνες? το παθαίνω ΠΑΡΑ πολύ συχνα και δεν ξέρω που οφείλετε...
ΚΑΙ ενα παράδειγμα πραγματικό: Η Μαρία ( FAKE NAME) πολύ κοινωνική και όμορφη κοπέλα αυτο που θα μου έκανε ΚΛΙΚ ειναι το οτι ειναι ΤΟΣΟ φιλική με όλους και πολύ κοινωνική... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ μετά απο 2 μήνες θα με ξενερώνει... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΑΤΙ!!!
Μήπως σε ξενερώνει ο τρόπος που γίνεται και όχι το αποτέλεσμα ... Δλδ να σε ξενερώνει κάποια να το παίζει φιλική και κοινωνική αλλά να μην σε ξενερώνει κάποια να είναι φιλική και κοινωνική;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:38, 25-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από tron_gr
Η Μαρία ( FAKE NAME) πολύ κοινωνική και όμορφη κοπέλα αυτο που θα μου έκανε ΚΛΙΚ ειναι το οτι ειναι ΤΟΣΟ φιλική με όλους και πολύ κοινωνική... ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ μετά απο 2 μήνες θα με ξενερώνει... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΓΑΤΙ!!!
Μμμ...κάτι μου θυμίζει αυτό...ω...ναι...κάτι μου θυμίζει
Μπορώ να σου πω χίλους δύο λόγους...εσύ διαλέγεις και παίρνεις:
α) σε κουράζει γιατί κάθε τρεις και λίγο μιλά, χαιρετά, φιλά (εγώ πάντα φιλάω κάποιον-σταυρωτά,μην παρεξηγηθώ κιόλας ) και πιάνει συζήτηση με το καθέναν κι εσύ απλά κάθεσαι δίπλα της σιωπηλός νομίζοντας ότι δεν σου δίνει σημασία
β) νιώθης ανασφάλεια για κανένα κέρατο...Μα τόσο φιλική με όλους; Κάποιον γουστάρει, κάποιος την γουστάρει...έτσι πάντα πάει.Νόμος της φύσης...το κέρατο θα φορεθεί...το πότε δεν ξέρουμε ακόμα...
γ)Αποκλείεται να είναι τόσο φιλική και αληθινή...κάποιο λάκο έχει η φάβα...λες;
δ) Μα καλά...αυτή ποτέ δεν έχει πρόβλημα...με χαζοχαρούμενο έμπλεξα; Και δεν κουράζεται με όλες αυτές τις συναναστροφές;

Και ο κατάλογος συνεχίζεται...
Εμ...έχω βρεθέι πολλές φορές στη θέση της Μαρίας και έχω κάνει ουκ ολίγους καυγάδες επί του θέματος

Παράθεση

tron_gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tron_gr
Ο tron_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O tron_gr έγραψε στις 01:38, 27-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μμμ...κάτι μου θυμίζει αυτό...ω...ναι...κάτι μου θυμίζει
Μπορώ να σου πω χίλους δύο λόγους...εσύ διαλέγεις και παίρνεις:
α) σε κουράζει γιατί κάθε τρεις και λίγο μιλά, χαιρετά, φιλά (εγώ πάντα φιλάω κάποιον-σταυρωτά,μην παρεξηγηθώ κιόλας ) και πιάνει συζήτηση με το καθέναν κι εσύ απλά κάθεσαι δίπλα της σιωπηλός νομίζοντας ότι δεν σου δίνει σημασία
β) νιώθης ανασφάλεια για κανένα κέρατο...Μα τόσο φιλική με όλους; Κάποιον γουστάρει, κάποιος την γουστάρει...έτσι πάντα πάει.Νόμος της φύσης...το κέρατο θα φορεθεί...το πότε δεν ξέρουμε ακόμα...
γ)Αποκλείεται να είναι τόσο φιλική και αληθινή...κάποιο λάκο έχει η φάβα...λες;
δ) Μα καλά...αυτή ποτέ δεν έχει πρόβλημα...με χαζοχαρούμενο έμπλεξα; Και δεν κουράζεται με όλες αυτές τις συναναστροφές;

Και ο κατάλογος συνεχίζεται...
Εμ...έχω βρεθέι πολλές φορές στη θέση της Μαρίας και έχω κάνει ουκ ολίγους καυγάδες επί του θέματος
Ωραια ολα αυτα που λές και πολυ σεβαστά... αλλά οχι για εμένα... δεν είμαι απο τους τύπους που κέθετε και ανχόνετε για το "ΩΧΧ καποιον φίλησε,ΩΧΧΧ καποιον ειδε κλπ.κλπ." ίσως να μην έδωσα το σωστό παράδειγμα και εισέπραξα αρνητικη απάντηση... πάντος δεν είναι στον χαρακτηρα μου κατι απο αυτο που περιγράφεις. μαλλον φταίει το παράδειγμα μου σορρυ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους