Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 02:35, 27-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από tron_gr
Ωραια ολα αυτα που λές και πολυ σεβαστά... αλλά οχι για εμένα... δεν είμαι απο τους τύπους που κέθετε και ανχόνετε για το "ΩΧΧ καποιον φίλησε,ΩΧΧΧ καποιον ειδε κλπ.κλπ." ίσως να μην έδωσα το σωστό παράδειγμα και εισέπραξα αρνητικη απάντηση... πάντος δεν είναι στον χαρακτηρα μου κατι απο αυτο που περιγράφεις. μαλλον φταίει το παράδειγμα μου σορρυ
Δεν δίνεις κάποιο αληθινό παράδειγμα...'η αν ήταν αληθινό κάποιες λεπτομέριες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:37, 28-12-05:

Το οτι ερωτευεσαι δεν σημαίνει και πως αγαπάς είναι 2 τελείως διαφορετικά συνασθήματα.
Η αγάπη είναι μια (όσοι έχουν ασχοληθεί εμ ψυχολογία θα το γνωρίζουν) δεν χωρίζεται σε παιδί προς μάνα, σε αντρα πως γυναίκα κτλ.
Η αγάπη είναι μια και είναι το ίδιο συναίσθημα όποιον και αν αγαπάς.
όταν αγαπας δεν πάυεις να αγαπάς αυτό το άτομο, πάυεις όμως να είσαι ερωτευμένος μαζί του.
Νοιάζεσαι να είναι καλά αυτό το άτομο και ας μην είναι μαζί σου και η εκδίκηση γιατί νομίζω πως όλο και κάποιος θα την αναφέρει,
ότι τον αγαπούσα αλλά μετά τον μίσησα και ήθελα να τον εκδικηθώ αυτό είναι καθαρά ένας θιγμένος εγωισμός.

Προσωπική εμπειρία τώρα τα είχα με ένα παιδίπριν 4,5 χρόνια τον αγάπησα πολύ, πληγώθηκα, ήταν η πρώτη μου αγάπη όχι ο πρώτος έρωτας, χωρίσαμε μου πήδηξε την ψυχοσύνθεση με όλη την σημασία.
Συνεχίζω να τον αγαπάω θέλω να είναι καλά και ευτυχισμένος,δεν είμαι πια ερωτευμένη μαζί του και δεν θα ήθελα να ξαναείμαστε μαζί γιατί σαν άνθρωποι δεν ταιριάζουμε,αυτό δεν σημαίνει πως δν το αγαπάω όμως.
Τώρα είμαι με ένα άλλο παιδί εδω και 1,5 χρόνο τον αγαπώ παρα πολύ και είμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

survival

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη survival
H survival αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H survival έγραψε στις 15:31, 06-03-06:

Το πάντα της αγάπης το έχετε ακουστά ??
Όταν αγαπάς αγαπάς για πάντα . Στις περισσότερες των περιπτώσεων .
Γιατί για σκεφτείτε ... ποια μάνα σταμάτησε να αγαπά το παιδί της ?
Όπου υπάρχει αληθινή αγάπη υπάρχει γιαα πάντα !!

Κάποιες φορές μπερδεύουμε τις έννοιες , μπερδεύουμε την αγάπη με τον έρωτα . Εκεί είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα ...

Και σε εκείνες τις περιπτώσεις είναι που λέμε οτι μια μεγάλη αγάπη (έρωτας) μπορεί να καταλήξει πολύ εύκολα σε θανάσιμο μίσος ...

η αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει . και δεν μοιάζει αν το δουμε βαθειά με κανένα άλλο συναίσθημα ..!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:49, 09-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από survival
Το πάντα της αγάπης το έχετε ακουστά ??
Όταν αγαπάς αγαπάς για πάντα . Στις περισσότερες των περιπτώσεων .
Γιατί για σκεφτείτε ... ποια μάνα σταμάτησε να αγαπά το παιδί της ?
Όπου υπάρχει αληθινή αγάπη υπάρχει γιαα πάντα !!

Κάποιες φορές μπερδεύουμε τις έννοιες , μπερδεύουμε την αγάπη με τον έρωτα . Εκεί είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα ...

Και σε εκείνες τις περιπτώσεις είναι που λέμε οτι μια μεγάλη αγάπη (έρωτας) μπορεί να καταλήξει πολύ εύκολα σε θανάσιμο μίσος ...

η αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει . και δεν μοιάζει αν το δουμε βαθειά με κανένα άλλο συναίσθημα ..!!

έρχεσαι στα λόγια μου απλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη actaestfaboula
H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε στις 16:25, 11-03-06:

απλά,δε παύεις...

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 13:21, 07-04-06:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...
Η αγάπη είναι κάτι που αισθάνεσαι για τον άλλο και που πάντα θα υπάρχει. Ο έρωτας όμως είναι που παύει να υπάρχει από ένα σημείο και μετά...Από ποιό σημείο; Αυτό εξαρτάται από τον καθένα μας. Το τι περιμένει από τον έρωτά του και το τι τελικά παίρνει...Νομίζω, ότι σε μια σχέση μπορεί να κρατήσει ο έρωτας για πάντα, κάτι που δυστυχώς δε συμβαίνει και πολύ συχνά...για μη πω εντελώς σπάνια πια! Υπάρχουν πολλά πράγματα που συμβάλουν σ'αυτό όπως π.χ. να μη αφήσεις να σε ρουφήξει η ρουτίνα της καθημερινότητας, να σέβεσαι τον έτερόν σου ήμισυ, να ξέρεις τι του αρέσει, τι δεν του αρέσει, να είσαι συνεχώς με εκπλήξεις, συχνές ερωτικές συνευρέσεις και γενικά με μία απλή φρασούλα: Να συνεχίζεις -όσο το δυνατόν γίνεται- τη συμπεριφορά που είχες και τον πρώτο καιρό που τον ερωτεύτηκες. Αν το καταφέρεις αυτό, τότε...μέσα είσαι! Αντιθέτως, ο έρωτας παύει να υπάρχει στην απουσία όλων των παραπάνω. Και όχι μόνο την απουσία, αλλά και την προσθήκη άλλων, "εχθρικών" αυτή τη φορά, συμπεριφορών...Και άπαξ ραγίσει το γυαλί...δύσκολα ξανακολλάει!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:10, 07-04-06:

δεν θυμάμαι αν έχω απαντήσει εδώ

τες πα...
προσωπικά διαφωνώ δεν αγαπάς για πάντα όλους τους ανθρώπους που αγάπησες....
κάποιους παύεις να τους αγαπάς.... αν νιώσεις ότι δεν την αξίζουν την αγάπη σου, κάποια στιγμή, παύεις και να τους αγαπάς....

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 01:47, 15-04-06:

Ναι έτσι είναι, αν αγαπάς κάποιον τον αγαπάς πάντα, δεν έχει σχέση το αν παραμένεις ερωτευμένος μαζί του. Αλλά πλέον πολλές σχέσεις βασίζονται μόνο στον έρωτα, την καψούρα, αυτό το στιγμιαίο κλικ, που μπορεί άνετα από κάποιος που δεν έχει γνωρίσει την πραγματική αγάπη να νομίζει ότι αγαπάει.

Παράθεση

milopita!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη milopita!!!
H milopita!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H milopita!!! έγραψε στις 14:40, 21-04-06:

Νομιζω οτι ο μονος λογος που αναρωτιομαστε το πως παυουμε να αγαπαμε καποιον ειναι γιατι θεωρουμε οτι αυτος ο ανθρωπος μας πληγωσε αρνουμενος να σημβαδισει με τα θελω μας. Ειχα διαβασει καπου το εξης "Στην αγαπη κανεις δεν κατεχει κανεναν,εμεις (και μοναχα εμεις) ειμαστε υπευθινοι γι αυτο που νιωθουμε και δεν μπορουμε να κατηγορουμε τον αλλο για οτι μας σημβαινει.Κανεις δεν μπορει να μας επιρρεασει(ειτε 8ετικα,ειτε αρνητικα)αν εμεις δεν του το επιτρεψουμε.". Εφοσον λοιπον ηταν δικη μας επιλογη να εισβαλει αυτος ο καποιος στη ζωη μας δεν μπορουμε να αλλαζουμε ξαφνικα γνωμη και να φερομαστε σαν να παραβιασε την κλειδαρια της καρδιας μας. Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης : Γιατι να παυουμε να αγαπαμε οταν μπορουμε να προχωρησουμε τον δρομο μας αγαπωντας? Κι ας μας πληγωνει αυτο,κι ας μας καταβαλει καμια φορα,το παν ειναι να αντεχουμε τις συνεπειες των αποφασεων μας και οχι απλα να τις 'παυουμε' . Κατα τη γνωμη μου ,εν τελει,δεν μπορουμε ,κι ακομα κι αν μπορουσαμε δε θα πρεπε,να σταματαμε να αγαπαμε καποιον .Θα ηταν ειτε σαν να σβηνουμε ολοκληροτηκα κα8ε στιγμη(ομορφη η' ασχημη)που περασαμε μαζι του,ειτε,ακομη χειροτερα,σαν να ανερουμε τον ιδιο μας τον εαυτο και τις κατ επεκταση επιλογες του.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:06, 22-04-06:

με έχετε σαλτάρει οι περισσότεροι τι είναι αυτά που λέτε μωρέ? αν αγαπήσεις κάποιον τον αγαπάς για πάντα.... γιατί εγώ πιστεύω ότι αν γίνει κάτι πολύ σοβαρό παύεις εύκολα να τον αγαπάς τον άλλο.... δηλαδή αν πιάσετε στο κρεβάτι τον/την σύντροφο σας με τον κολλητό/ή θα συνεχίσετε να τους αγαπάτε?
αν ναι, είσαστε πολύ καλοί και υπεράνω άνθρωποι!

Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Darkly Noon
Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Darkly Noon έγραψε στις 10:43, 22-04-06:

O Albert Camus γράφει κάπου ότι "Το να μην έχεις αγαπηθεί είναι θέμα ατυχίας, το να μην έχεις αγαπήσει είναι θέμα μιζέριας".Δεν ξέρω όμως πως παύεις να αγαπάς. Το "για πάντα" ισχύει. Στις περιπτώσεις που μοιάζει να μην ισχύει τότε μάλλον ήταν κάτι άλλο αυτό που ένοιωθες και όχι αγάπη. Ακούω συχνά γύρω μου λέξεις όπως αγωνία, ανορεξία, απόγνωση, απομυθοποίηση, απώλεια, αϋπνία, ζήλια, ηδονή, θυμός, λατρεία, μέθη, μίσος, μοναξιά, πόνος, προσευχή, προσμονή, σκίρτημα, υποψίες, φόβος, ψέματα, να αποδίδονται στην "αγάπη". Εγώ όταν θα πω "η αγάπη κρατά για πάντα" δεν αναφέρομαι σε απλές σχέσεις στοργής, ούτε σε μιά αγάπη που είναι απλά όχημα των "θέλω" μου.

"Αγαπώ" σημαίνει δίνω. Το αν θα πάρω, αν η αγάπη που θα δώσω θα μου ανταποδωθεί είναι ένα άλλο ζήτημα. Αγάπη με ζητούμενα δεν υπάρχει.

Η μονη περίπτωση στην οποία θα πάψω να αγαπώ κάποιον είναι αν έχω κάνει τραγικά λάθος για αυτόν. Αν η υποκρισία του άλλου λαμβάνει διαστάσεις τέτοιες ώστε να έχουν αλλοιωθεί βασικές αρχές πάνω του τις οποίες θεωρώ προϋποθέσεις για να νοιάζομαι για οποιονδήποτε άνθρωπο. Ωστόσο, όσοι έχετε βιώσει τέτοιες καταστάσεις, θα έχετε διαπιστώσει με έκπληξη, ίσως και με λίγη πικρία προς τον εαυτό σας, ότι ακόμα κι έτσι, είναι αδύνατον από την μιά μέρα στην άλλη να πάψετε να αγαπάτε. Φορές - φορές, θα διαπιστώσετε ότι αυτή αίσθηση του νοιάζομαι, η στοργή θα επανέρχεται μόνη της όταν δεν θα το περιμένετε.

Επιπλέον, κάτι που μου δόθηκε -δυστηχώς- η ευκαιρία να μάθω από πρώτο χέρι, είναι τι γίνεται οταν κάποιος που αγαπάς προδώσει την εμπιστοσύνη σου (σε συμφωνία με όσα γράφω παραπάνω, δεν πιστεύω ότι η αγάπη μπορεί να προδοθεί, αφού δεν υπάρχει κάτι που αναμένεις ότι θα πάρεις ως αντάλλαγμα αφού την δώσεις). Αγαπούσα λοιπόν ως φίλη -χωρίς να έχει περάσει ποτέ από το κρεβάτι μου ή εγώ απ' το δικό της- μιά κοπέλα. Την ήξερα χρόνια, είμασταν συνεχώς μαζί δεδομένου ότι ήταν και συνάδελφος, την στήριξα σε πολλές και ποικίλλες δύσκολες στιγμές, προσωπικές και επαγγελματικές, και κάποια στιγμή, εκμεταλλευόμενη την εμπιστοσύνη μου προσπάθησε να μου "φάει την θέση", με τρόπο ιδιαίτερα ανήθικο εκμεταλευόμενη όσα ήξερε από εμένα, ώστε στην αρχή να "τα φτιάξει" με τον διευθυντή μου και στην συνέχεια να ζητήσει "τη κεφαλή μου επί πίνακι". Για την ιστορία, δεν πέτυχε τον σκοπό της (σε τέτοια ζητήματα στον επαγγελματικό μου χώρο πρώτα "σκοτώνεις και μετά ρωτάς"), οπότε όταν τελείωσε η "μάχη" μου, συζήτησα το θέμα μαζί της και φυσικά σταμάτησα να της απευθύνω τον λόγο για 3 χρόνια. Αρκετές φορές "συνέλαβα" τον εαυτό μου να την σκέφτεται, να "νοιάζομαι". Εκείνη ήταν πιο εκδηλωτική. Στα δύο χρόνια φρόντισε να με συναντήσει και μου περιέγραψε ακριβώς τις ίδιες σκέψεις που είχα και εγώ, μου είπε ότι θα συνεχίσει να με αγαπάει όποια κι αν είναι η επιλογή μου, ακόμα κι αν δεν μιλήσουμε ποτέ πια. Η λογική χαλιναγωγεί τα συναισθήματα σκέφτηκα: πέρασε ένας χρόνος και με αφορμή μια δημοσιογραφική συνάντηση στην οποία είμασταν και οι δύο καλεσμένοι, βγήκαμε για μπύρες. Επιτέλους, έχω μια ειλικρινή σχέση μαζί της.

Φυσικά η ιστορία που σας είπα θα μπορούσε να είναι ερωτική. Δεν είναι και δυστυχώς μέχσρι σήμερα δεν έχω βρει κάποια σύντροφο που να μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έχω αγαπήσει. Οι γυναίκες "περνούν" από την ζωή μου, καμία δεν με έχει εμπνεύσει αρκετά ώστε να την αγαπήσω. Τελικά μάλλον είμαι άτυχος, που έλεγε και ο φίλος μας ο Καμύ.

Και για τα πρακτικά: Όχι, δεν πιστεύω ότι γίνεται να πάψω να αγαπώ.

Παράθεση

milopita!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη milopita!!!
H milopita!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H milopita!!! έγραψε στις 14:30, 22-04-06:

[quote=Darkly Noon]O Albert Camus γράφει κάπου ότι "Το να μην έχεις αγαπηθεί είναι θέμα ατυχίας, το να μην έχεις αγαπήσει είναι θέμα μιζέριας".
" . Οι γυναίκες "περνούν" από την ζωή μου, καμία δεν με έχει εμπνεύσει αρκετά ώστε να την αγαπήσω. Τελικά μάλλον είμαι άτυχος, που έλεγε και ο φίλος μας ο Καμύ.

Μηπως τελικα εισαι μιζερος???

Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Darkly Noon έγραψε στις 17:03, 22-04-06:

To "αγαπάω" το εννοώ -όπως εξήγησα- και εκτός του ερωτικού στίβου. Εκτός λοιπόν αυτού αγαπάω, απλώς βρίσκομαι σε αναζήτηση κάποιας που να αξίζει να αγαπήσω. Αν θεωρούσα ότι ποτέ δεν έχω αγαπήσει τίποτα και κανέναν, το σχόλιο σου θα ήταν απολύτως εύστοχο.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:39, 22-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon
Εκτός λοιπόν αυτού αγαπάω, απλώς βρίσκομαι σε αναζήτηση κάποιας που να αξίζει να αγαπήσω.
Αν και το ρομαντισμό τον έχω αφήσει προ πολλού πίσω μου, η ατάκα δεν αξίζει να τον αγαπήσω με τσατίζει! Τι δεν αξίζει; Τι έκανε και δεν της αξίζει να αγαπηθεί από εσένα; Από την στιγμή που είμαι με έναν 'ανθρωπο - φίλο/ερωτικό σύντροφο- είναι επιλογή μου! Και τον αγαπώ γι'αυτά που με έκανε να αισθανθώ κι ας μου φέρθηκε σκάρτα κι ας "μην άξιζε" στο τέλος!Για κάποιον που πραγματικά αγαπώ αξίζει και ο μεγαλύτερος πόνος και η μεγαλύτερη χαρά που θα μου δώσει....Αξίζει και είναι σημαντικός για εμένα μόνο που τον αγάπησα...που ήμουν δίπλα του, που μου χαμογέλασε....και ας με ποδοπάτησε μετα, με πλήγωσε, με μείωσε....Γιατί όταν αγαπάς κάποιον τον αγαπάς για πάντα και δεν ζητάς αντάλλαγμα 'η καλή συμπεριφορά...

Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

O Darkly Noon έγραψε στις 02:13, 23-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Αξίζει και είναι σημαντικός για εμένα μόνο που τον αγάπησα...που ήμουν δίπλα του, που μου χαμογέλασε....και ας με ποδοπάτησε μετα, με πλήγωσε, με μείωσε....Γιατί όταν αγαπάς κάποιον τον αγαπάς για πάντα και δεν ζητάς αντάλλαγμα 'η καλή συμπεριφορά...
Φυσικά, αν την αγαπάω δεν ζητώ τίποτα. Αλλά αυτό είναι το θέμα να ξεχωρίζουμε τον έρωτα απο την αγάπη. Η αγάπη κρατά για πάντα ο έρωτας όχι. Δεν έχω βρει μέχρι τώρα στους δεσμούς μου κάτι που να με ενώνει με κάποια γυναίκα που πέρασε από την ζωή μου τόσο πολύ, ώστε ένα μέρος αυτής της σχέσης να κρατήσει για πάντα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:44, 23-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon
O Albert Camus γράφει κάπου ότι................. Φυσικά η ιστορία που σας είπα θα μπορούσε να είναι ερωτική. Δεν είναι και δυστυχώς μέχσρι σήμερα δεν έχω βρει κάποια σύντροφο που να μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έχω αγαπήσει. Οι γυναίκες "περνούν" από την ζωή μου, καμία δεν με έχει εμπνεύσει αρκετά ώστε να την αγαπήσω. Τελικά μάλλον είμαι άτυχος, που έλεγε και ο φίλος μας ο Καμύ.

Και για τα πρακτικά: Όχι, δεν πιστεύω ότι γίνεται να πάψω να αγαπώ.
λοιπόν εγώ μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου?
φυσικά και γίνεται χεχεχεχεχε το κάνω ήδη!!!
λοιπόν φίλε μου (ελπίζω να μου επιτρέπεις την έκφραση "φίλε μου") η ιστορία που περιέγραψες δεν θα μπορούσε να είναι ερωτική.... δεν θα μπορούσε η γυναίκα που έχεις στο κρεβάτι σου και στην καρδιά σου να προδώσει με τέτοιο τρόπο την εμπιστοσύνη σου και να συνεχίσεις να την αγαπάς όπως πρώτα... και ναι φυσικά δεν σταματάς να αγαπάς απ τη μια στιγμή στην άλλη...πρώτα περνάς απ το στάδιο του "πονάω και υποφέρω, βασικά θέλω να πεθάνω, από πιο λόφο να φουντάρω ώστε να πάω στα σίγουρα" κλπ κλπ κλπ

Η αγάπη που θρέφουμε για τους φίλους μας είναι διαφορετική από αυτή που θρέφουμε για τον σύντροφο μας, την οικογένεια μας, το παιδί μας ή.... τον εαυτό μας....
Τους φίλους τους συγχωρούμε πολύ πιο εύκολα παραβάσεις που έχουν κάνει και μας έχουν πονέσει... το γιατί δεν είμαι σίγουρη αλλά πολύ φοβάμαι ότι αυτό γίνεται επειδή με τους φίλους μας δεν είμαστε τόσο πολύ εγωιστές όσο είμαστε με τον ερωτικό σύντροφο μας... επειδή με τους φίλους μας δεν είμαστε (κανονικά) τόσο κτητικοί όσο (συνήθως) είμαστε με τον σύντροφο μας....
Αν λοιπόν μια γυναίκα που την αγαπούσες όσα χρόνια αγαπούσες την φίλη σου, και την έπιανες στο κρεβάτι με το αφεντικό ή με τον ξάδερφο ή με τον κουμπάρο, κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα έπαυες να την αγαπάς... και όταν μια μέρα τυχαία θα την έβλεπες και θα σου έλεγε ότι θα σε αγαπάει για πάντα, θα της έλεγες ότι σε δουλεύει ψιλό γαζί γιατί αν σε αγαπούσε αρχής εξ αρχής δεν θα σε κεράτωνε ... ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, δεν θα το έκανε στο κρεβάτι σας ώστε να μπορείς να την δεις με τα μάτια σου

όλα αυτά που αναφέρομαι σε εσένα, δεν τα λέω για σένα προσωπικά φυσικά, αλλά σε χρησιμοποιώ ως παράδειγμα για να εκθέσω την δική μου άποψη με τα δικά μου επιχειρήματα όπως βλέπω εγώ τα πράγματα με τα δικά μου μάτια και την δική μου αλήθεια....

εσύ μπορεί όντως να συνέχιζες να την αγαπάς... δικαίωμα σου... εγώ δεν μπόρεσα... καιι ΞΕΡΩ οτι τον αγαπούσα

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maxnikos
Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 03:10, 25-04-06:

Ξεκινοντας κατι καινουργιο.ξερω μπορει να ακουγεται και ειναι ψυχρο αλλα ειναι η ποιο σιγουρη και γρηγορη λυση για ανοδυνες καταστασεις

Παράθεση

FvR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FvR
H FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H FvR έγραψε στις 09:21, 25-04-06:

Πολλές οι απόψεις που έχουν ακουστεί ως τώρα..ειλικρινά ζαλίστικα να διάβάζω..
Πρόσωπικά πιστεύω ότι ΔΕΝ πάυεις να αγαπάς κάποιον που έχει περάσει απο τη καρδιά σου(θα μιλήσω για την ερωτική αγάπη γιατί με τις υπολοιπες τα πραγματα είναι διαφορετικά). Ο καθένας φεύγοντας από δίπλα μας διεκδικεί και ένα κομματάκι της καρδιάς μας,το διεκδικεί και το παίρνει μαζί του. Θα είναι πάντα δικό του..αυτό το κομματάκι..και οι αναμνήσεις που θα το συντροφεύουν. Ωστόσο θα συμφωνίσω εν μέρει με τον maxnikos γιατί το κάτι καινούριο μας βοηθά να δούμε τα πράγματα αλλίως..δεν βοηθά να τα βρείς με τον εαυτό σου μόνο. Μερικές φορές χρειάζεται και κάποιο άλλο άτομο που θα σε βγάλει απο το βάλτο που ενδεχομένως να έχεις βρεθεί..και να δείς τη ζωή με άλλο μάτι.
Όσον αφορά το θέμα απιστία εννοείται ότι όταν το άτομο που αγαπάμε μας προδώσει κατ' αυτόν τον τρόπο..θέλουμε να το σκοτώσουμε..περνάμε μια φάση όπου στάνταρ ευχόμαστε να του συμβούν όλα τα κακά (συγνώμη που γίνομαι τόσο κακιά μα έτσι είναι)..ΑΛΛΑ...όταν περάσουν τα χρόνια..όταν οι πληγές θα έχουν ίσως επουλωθεί λίγο..τότε θα διαπιστώσουμε..ότι ναι..αυτό το άτομο..εξακολουθεί να έχει ένα κομμάτι της καρδιάς μας..

Δεν γίνεται να μην αγαπάμε το παρελθόν μας..γιατί το παρελθόν μας είμαστε εμείς!

ΥΓ:Δεν ξέρω αν βγαίνει νόημα από όλα αυτά..η ουσία είναι ότι αγαπώ τα άτομα που πέρασαν απο τη ζωή μου(μη φανταστείτε καλέ κανεναν στρατό χααχχαχαχα)..ακόμα και εκείνους τους παιδικούς έρωτες..για όλες τις στιγμές που μου χάρησαν..για τα σκιρτήματα..για τις στιγμές ευτυχίας..για τις αγκαλιές..για τη στοργή..για την όποια αγάπη μπορεί να μου πρόσφεραν..

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 09:36, 25-04-06:

παυεις να αγαπας οταν βλεπεις οτι δεν εχεις πλεον να δωσεις τιποτα κ οτι ολα σε ενοχλουν αγαπας μια φορα δυνατα κ αυτο εινα για παντα

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 12:09, 25-04-06:

Πιστευω οτι αν αγαπησεις πραγματικα ΔΕΝ παυεις να αγαπας το συγκεκριμενο ατομο.
Απλα οταν ερθει η στιγμη του τελους για αυτο που ζησατε -για οποιονδηποτε λογο- συνεχιζεις την ζωη σου, και ο συγκεκριμενος ανθρωπος μενει σε μια ακρη της καρδιας σου σαν μια γλυκια αναμνηση (ας πουμε).

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 13:16, 25-04-06:

Αγαπητέ emufear, κατά την ταπεινή μου άποψη και πείρα, αν αγαπήσεις έναν άνθρωπο ειλικρινά με όλη τη δύναμη της ψυχής σου, δεν παύεις ποτέ να τον αγαπάς, απλά αν για κάποιους λόγους απομακρυνθεί ο ένας από τον άλλο, μαθαίνεις να ζεις και να "συνεχίζεις" με το συναίσθημα αυτό....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:38, 16-05-06:

....όταν πραγματικά έχεις αγαπήσει κάποιον αυτό δεν αλλάζει ποτέ..
δεν ξεχνάς ..απλά προσπερνάς..κάνεις το χρόνο "φίλο" σου και συνεχίζεις...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:19, 22-05-06:

Παύεις να αγαπάς κάποιον όταν πλέον δεν υφίστανται οι λόγοι για τους οποίους τον αγάπησες.

Παράθεση

tron_gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tron_gr
Ο tron_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O tron_gr έγραψε στις 13:52, 22-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Παύεις να αγαπάς κάποιον όταν πλέον δεν υφίστανται οι λόγοι για τους οποίους τον αγάπησες.
Εχω ακουσει (δει) πολλες απαντησεις και ολες μου μοιαζουν σωστες... τελικα ειμαστε πολυ περιεργα πλασματα...

αλλα αυτο που μου αρεσει περισσοτερο απο ολα ειναι οτι ολοι μας εχουμε δικιο ( ο καθενας για τον δικο του λογο) οταν γινετε καποιος χωρισμος....

Δεν σας κρυβω οτι χωρισα πριν απο 3 μηνες απο μια σχεση 5 ετων και πονεσα τόσο που δεν το πιστευα ποτε οτι θα πόνουσα τοσο για μια σχεση.... εκανα βλακειες στην σχεση αυτη, οχι ποτε δεν κερατωσα την κοπελα... απλα δεν της εδινα αυτο που της αξιζε, και ας ηξερα ή εβλεπα πως η κοπέλα αυτη ειναι ξεχωριστή, δεν ειμουν ετοιμος για κάτι τετοιο, τωρα θα μου πειτε: καλα 5 χρονια τωρα το θυμήθηκες? ...
Πάλι καλα όμως παρέα με φίλους/ες η υπόθεση ήταν πολύ πιο ευκολη, με εντονο Pro Evolution Soccer 5 και εξαντλιτικό clubbing σε 1 μήνα ειχα βρει τον εαυτό μου και πάλι... να ειναι πάντα καλά και θα ειμαι πάντα δίπλα της ο,τι και να με χρειαστεί.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:00, 22-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
με μια λεξη..."απομυθοποίηση"

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 14:12, 22-05-06:

Εχω ακουσει (δει) πολλες απαντησεις και ολες μου μοιαζουν σωστες... τελικα ειμαστε πολυ περιεργα πλασματα...

αλλα αυτο που μου αρεσει περισσοτερο απο ολα ειναι οτι ολοι μας εχουμε δικιο ( ο καθενας για τον δικο του λογο) οταν γινετε καποιος χωρισμος....

Δεν σας κρυβω οτι χωρισα πριν απο 3 μηνες απο μια σχεση 5 ετων και πονεσα τόσο που δεν το πιστευα ποτε οτι θα πόνουσα τοσο για μια σχεση.... εκανα βλακειες στην σχεση αυτη, οχι ποτε δεν κερατωσα την κοπελα... απλα δεν της εδινα αυτο που της αξιζε, και ας ηξερα ή εβλεπα πως η κοπέλα αυτη ειναι ξεχωριστή, δεν ειμουν ετοιμος για κάτι τετοιο, τωρα θα μου πειτε: καλα 5 χρονια τωρα το θυμήθηκες? ...
Πάλι καλα όμως παρέα με φίλους/ες η υπόθεση ήταν πολύ πιο ευκολη, με εντονο Pro Evolution Soccer 5 και εξαντλιτικό clubbing σε 1 μήνα ειχα βρει τον εαυτό μου και πάλι... να ειναι πάντα καλά και θα ειμαι πάντα δίπλα της ο,τι και να με χρειαστεί.

Αγαπητέ tron, αν μέσα σε 1 μήνα κατάφερες να ξεπεράσεις και να ξαναβρείς τον "εαυτό" σου μετά από μια σχέση 5 ετών, τότε τον τελευταίο (τουλάχιστον) χρόνο εσύ όντως ήσουν απών από την σχέση σας (γιατί έχω διαβάσει πως για να ξεπεράσεις εντελώς μια μακροχρόνια σχέση, θα πρέπει να κάνεις τον "κύκλο" σου, δηλάδη να περάσουν τουλάχιστον 12 μήνες από την μέρα που χώρισες).....και σίγουρα αυτό που σε κρατούσε δίπλα της δεν μπορεί να ήταν αγάπη (με την ερωτική έννοια)....
Σόρρυ για το θάρρος, αλλά βρίσκομαι σε παρόμοια φάση και ψάχνομαι....

Παράθεση

tron_gr

Νεοφερμένος

Ο tron_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O tron_gr έγραψε στις 15:49, 22-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia

Αγαπητέ tron, αν μέσα σε 1 μήνα κατάφερες να ξεπεράσεις και να ξαναβρείς τον "εαυτό" σου μετά από μια σχέση 5 ετών, τότε τον τελευταίο (τουλάχιστον) χρόνο εσύ όντως ήσουν απών από την σχέση σας (γιατί έχω διαβάσει πως για να ξεπεράσεις εντελώς μια μακροχρόνια σχέση, θα πρέπει να κάνεις τον "κύκλο" σου, δηλάδη να περάσουν τουλάχιστον 12 μήνες από την μέρα που χώρισες).....και σίγουρα αυτό που σε κρατούσε δίπλα της δεν μπορεί να ήταν αγάπη (με την ερωτική έννοια)....
Σόρρυ για το θάρρος, αλλά βρίσκομαι σε παρόμοια φάση και ψάχνομαι....
Αν το ξεπερασα τελειως δεν το ξερω, αλλά σιγουρα δεν ειμαι ετσι όπως την 3η μερα... και σου λεω 3η μερα γιατι την 1η και την 2η μπορω να σου πω πως δεν ειμουν σιγουρος για το τι ειχε συμβει αλλα ουτε αν το θελω αυτο ή οχι...
αλλά πραγματικά χαιρομε πολύ για τον τρόπο που χωρίσαμε... γιατι το λέω αυτο? αν χωρίζαμε απλά επειδη ετυχε πιστεύω πως θα με πείραζε περισσοτερο, αλλα επειδη πιστεύω ( οχι μόνο εγω αλλα ολοι απο την παρεα μας... που να σου πω εδώ πως απο τοτε που χωρίσαμε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, + οτι με 2 απο πρωιν κολλητες μας που δουλευον μαζι τωρα τους συμπεριφετε λες και ειναι εχθροι... ( ειναι σε μεγαλυτερη θεση)) πως αδικήθηκα παρα πολύ την συγκεκριμενη στιγμη που συνεβη αυτο... αν θες μπορουμε να το συζητησουμε περισσοτερο μεσω ΠΜ η ΜΣΝ... δεν νιωθω και πολυ ανετα ετσι...

παντος ενα μονο θα σου πω....

αν εισουν σωστη στον ανθρωπο σου, μην λυπάσε για τιποτα απλά βρές τον ανθρωπο που την καλοσυνη και την αγάπη σου μπορει να την αποδεκτεί με τον σωστό τρόπο και όχι να την εκμεταλευτεί....
Μείνει κοντά στους φίλους σου και την οικογένειά σου, και ποτέ μην δείξεις σε πάνω απο 1 ατομο την κατάσταση σου... 1 φίλος ( πραγματικός) ειναι αρκετός.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:04, 22-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
με μια λεξη..."απομυθοποίηση"
δε θα το έλεγα ακριβώς απομυθοποίηση, γιατί ακόμα και όταν βλέπεις τον άλλον χωρίς τα ροζ γυαλιά του έρωτα-ή αν θες τον βλέπεις όπως ακριβώς είναι- δε σημαίνει ότι παύεις να τον αγαπάς.
Η απομυθοποίηση αποτελεί και ένα είδος ξενερώματος αλλά δεν επιφέρει αναγκαστικά και το τέλος των συναισθημάτων.
Αυτό που είπα ήταν ακριβές και συγκεκριμένο,αλλά χαίρομαι που εκλαμβάνεται ποικιλοτρόπως.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 17:53, 22-05-06:

Φιλε tron...το ιδιο ακριβως περασα το περασμενο καλοκαιρι...
Κι εγω 5χρονια σχεση...το ποσο πεσμενος ημουν και χαλια, δεν περιγραφεται...
Τωρα το γιατι χωρισαμε, ειναι αλλο θεμα.Ουτε κερατο, ουτε τιποτα,απλως ισως "κουραστηκε".
εμενα μονο που μου εκανε τουλαχιστον ενα 6μηνο να μπορεσω να παω παρακατω και να ξαναγινω αυτοςπου ημουν.
Τα "σημαδια" που μου αφησε το ολο σκηνικο ομως ακομα και τωρα, 1χρονο μετα, αυτοι που με ξερουν καλα τα διακρινουν σε ορισμενες στιγμες...
Στα γραφω γιατι η ιστορια σου μου θυμισε λιγο την δικη μου.(ειδικα στους "χρονους".

αν εισουν σωστη στον ανθρωπο σου, μην λυπάσε για τιποτα απλά βρές τον ανθρωπο που την καλοσυνη και την αγάπη σου μπορει να την αποδεκτεί με τον σωστό τρόπο και όχι να την εκμεταλευτεί....Μείνει κοντά στους φίλους σου και την οικογένειά σου, και ποτέ μην δείξεις σε πάνω απο 1 ατομο την κατάσταση σου... 1 φίλος ( πραγματικός) ειναι αρκετός.
+1

Παράθεση

tron_gr

Νεοφερμένος

O tron_gr έγραψε στις 19:04, 22-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Φιλε tron...το ιδιο ακριβως περασα το περασμενο καλοκαιρι...
Κι εγω 5χρονια σχεση...το ποσο πεσμενος ημουν και χαλια, δεν περιγραφεται...
Τωρα το γιατι χωρισαμε, ειναι αλλο θεμα.Ουτε κερατο, ουτε τιποτα,απλως ισως "κουραστηκε".
εμενα μονο που μου εκανε τουλαχιστον ενα 6μηνο να μπορεσω να παω παρακατω και να ξαναγινω αυτοςπου ημουν.
Τα "σημαδια" που μου αφησε το ολο σκηνικο ομως ακομα και τωρα, 1χρονο μετα, αυτοι που με ξερουν καλα τα διακρινουν σε ορισμενες στιγμες...
Στα γραφω γιατι η ιστορια σου μου θυμισε λιγο την δικη μου.(ειδικα στους "χρονους".

+1
Σημαδια? ελα να με βρεις φιλε μου να δεις τι παει να πει σημάδι... αλλα δεν θα το πω σημάδι θα το πω καλύτερα ΜΑΘΗΜΑ... δεν ξανα κάνω καποια πράγματα με το ίδιο σκεπτικό που τα έκανα πριν απο τον χωρισμό μου... δεν σκέφτομαι με τον ιδιο τρόπο. αυτο όμως ειναι καλό αλλά λίγο άδικο για κάποιον νεο ανθρωπο που μπαινει στην ζωή μου.

όσο για το "κουράστηκε" θέλω απλα να σου πώ πως αυτο ειναι μια μάστιγα που εχει εξαπλωθει στην γυναικεια νεολαία... πως ειναι δυνατόν να κουράστικε την πεμπτη όταν την κυριακή μου έκανε ερωτική εξομολόγηση με τα πιο τρυφερά λόγια... ?

ξέρω όμως οτι το εχει μετανιώσει.... γιατί δεν ηταν καθαρά δικό της αυτο που έκανε... η φίλες της με τα "λογια" τους της έκαναν το μυαλό σκ@α...

απλά θέλω να σου πω μην κάνεις το λάθος που έκανα εγω... ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ... αυτο στο λεω για ευνοητους λογους.... θα πικραθεις πολύ περισσοτερο αν πιάσεις τον εαυτό σου να τυρρανάει κοριτσάκια και η αιτία ειναι αυτη....

Παράθεση

kotetsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kotetsi
Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Industrial designer . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O kotetsi έγραψε στις 20:43, 22-05-06:

Δε νομίζω ότι μπορείς να σταματήσεις να αγαπάς κάποιον. Τουλάχιστον εγώ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Το είδα τις τελευταίες τρεις ημέρες, όπου η κοπέλα που ήμαστε μαζί στην Κοζάνη θέλησε να έρθει να με δει και να περάσουμε μαζί την ονομαστική της εορτή. Όταν έφυγε σήμερα το απόγευμα με το ΚΤΕΛ πολύ απλά... δεν ήθελα να φύγει!

Πού θέλω να καταλήξω: ναι, μπορεί να την έχω απομυθοποιήσει, ναι, μπορεί διάφορες καταστάσεις και γεγονότα να μη μας επιτρέπουν να συνεχίσουμε τη σχέση μας αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δε θα πάψω να την αγαπώ, να τη νοιάζομαι και να θέλω να τη βλέπω να προχωράει μπροστά.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:50, 23-05-06:

ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ...
και ποιος φταίει? η δέλτα της γειτονιάς?

σαφώς και φταίει. για ό,τι κάνει, για ό,τι αποφασίζει στη ζωή της.

Παράθεση

tron_gr

Νεοφερμένος

O tron_gr έγραψε στις 11:26, 23-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
και ποιος φταίει? η δέλτα της γειτονιάς?

σαφώς και φταίει. για ό,τι κάνει, για ό,τι αποφασίζει στη ζωή της.
Ισως να μην κατάλαβες τι εννοω με αυτο που λέω...

Λεω οτι καμια κοπέλα που θα γνωρίσεις απο εδω και πέρα δεν φταίει για τησ πράξεις ΤΗΣ ( το της ειναι για την προηγουμένη κοπέλα)... και αυτο το λέω γιατι πολύς κόσμος μετά απο μια πικραμένη σχέση τους, στην επόμενη τους σχέση βγάζουν το αχτι τους απο αυτα που πέρασαν στην προηγουμενη.... με αποτέλεσμα να πληγώνετε ΑΜΑΧΟΣ πλυθησμος...

φιλικά Δημητρης

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:41, 23-05-06:

οκ, νάου ιτ ιζ κλίαρ jim

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 22:17, 03-06-06:

Η δικη μου ειλικρινης απαντηση σ' αυτη την ερωτηση ειναι:

ΔΕΝ ΞΕΡΩΩΩ...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:28, 03-06-06:

Ισως να μην κατάλαβες τι εννοω με αυτο που λέω...

Λεω οτι καμια κοπέλα που θα γνωρίσεις απο εδω και πέρα δεν φταίει για τησ πράξεις ΤΗΣ ( το της ειναι για την προηγουμένη κοπέλα)... και αυτο το λέω γιατι πολύς κόσμος μετά απο μια πικραμένη σχέση τους, στην επόμενη τους σχέση βγάζουν το αχτι τους απο αυτα που πέρασαν στην προηγουμενη.... με αποτέλεσμα να πληγώνετε ΑΜΑΧΟΣ πλυθησμος...

φιλικά Δημητρης
Μπραβο σου!
Ακριβως ετσι Δημητρη!Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.
Με αυτο το σκεπτικο προσωπικα λειτουργουσα ανεκαθεν.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 17:06, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Μου είχε πει μια φίλη μου πριν μερικά χρόνια, πως άπαξ και αγαπήσεις κάποιον μετά τον αγαπάς για πάντα, ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε απογοήτευση. Τείνω να το πιστέψω. Πράγματι, μετά από χρόνια ζύμωσης του μυαλού και της καρδιάς, μια αληθινή αγάπη μοιάζει και παντοτινή...

Ξέρω πως αυτά τα θέματα δεν είναι απόλυτα. Ξέρω επίσης πως κάποιοι θα γράψετε τεράστια ποστ και κάποιοι άλλοι θα τα κάνετε quote και θα τα προσκυνήσετε. Θα ήθελα τις γνώμες σας, εν τούτοις!
ʼμα λέμε σε αγαπώ εύκολα τότε αγαπάμε για πάντα...Διαφορετικά μένει και αλλάζει σαν συναίστθημα με την πάροδο των ετών...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 20:43, 13-06-06:

Πιστεύω οτι αμα αγαπάς πραγματικά κάποιον δεν είναι δυνατό να πάψεις να τον αγαπάς.... Μπορεί να πάψεις να είσαι μαζί του για κάποιους χ λόγους, μπορεί να συνεχίζεις την ζωή σου ΑΛΛΑ δεν σταματάς να τον αγαπάς ΠΟΤΕ!!!!
Η αγάπη δεν είναι λιγούρα.. Πεινάς, τρώς κάτι και σου περνάει... Όταν αγαπάς δεν ξεαγαπάς!!! Η αγάπη είναι παντοτινή και αναλλοίωτη!!!

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 21:40, 18-06-06:

Δεν παύεις.

Η γνωστή σου είχε δίκιο, άπαξ και αγαπήσεις κάποιον του παραχωρείς αυτόματα ένα χώρο στο πίσω μέρος του μυαλού σου (ή της καρδιάς σου, όπως θες πάρ'το) και δεν το κουνάει από κει ούτε αμνησία να πάθεις (που λέει ο λόγος)... Θέλω να πω, πώς είναι δυνατόν να σταματήσεις να αγαπάς κάποιον αφού τον αγαπάς?

Οτι αυτά τα συναισθήματα ξεμακραίνουν και γίνονται αχνά με το χρόνο ίσως να είναι αλήθεια, αλλά πάλι, δύσκολο να εξαλειφθούν...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:28, 19-06-06:

Δεν διάβασα όσα γράψατε, αλλά έχω να δηλώσω τα εξής:

α) Δεν σταματάς ποτέ να αγαπάς, απλά η αγάπη σου αυτή αλλάζει μορφή διαρκώς ανάλογα με τις καταστάσεις που θα προκύψουν (πχ εγώ τον άνθρωπο που ήταν η πρώτη μου σχέση-και ήταν πολύ δυνατή σχέση- και χωρίσαμε πριν 4 χρόνια, νιώθω πως ακόμα τον αγαπάω, αλλά πλέον δεν υπάρχει καμία ερωτική χροιά σ' αυτή την αγάπη, τον αγαπάω όπως αγαπάω μια καλή μου γνωστή που έχω να δω χρόνια και απλά εύχομαι να είναι καλά και να περνάει ακόμα καλύτερα. Δεν μου λείπει όμως πλέον, ούτε θέλω να μάθω τι κάνει - αν τον πετύχω τυχαία, θα πω ένα γεια, αλλά ως εκεί).

β) Η διαδικασία για να "ξεπεράσεις" κάποιον είναι πάντα πολύ επώδυνη και χρονοβόρα.

Αν πάντως ποτέ νιώσεις πως κάποιον που αγάπησες, δεν τον αγαπάς πια, πιστεύω πως βασικά δεν τον αγάπησες ποτέ κι απλά νόμιζες πως τον αγαπούσες..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:56, 20-09-06:

L' un amour chasse l' autre...

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 13:53, 25-09-06:

Αγαπη - τι δυσκολο πραγμα!! Δεν πιστευω στην παντοτινη αγαπη, γιατι ολα εχουν το τελος τους, το ιδιο και η αυτη.. Σου αφηνει ομως γλυκιες αναμνησεις..

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 23:42, 25-09-06:

μην μιλάς για παντοτινές αγάπες, κάποτε όλα τελειώνουν, αλλά πάντα υπάρχουν κ'απου μέσα σου βαθιά χαραγμένα. και υπάρχουν κ φορές που τα συναισθήματα μπορούν να αλλάξουν μορφή, πιο δυνατά,πιο έντονα,ένα τ'ιποτα ή τα πάντα.
όπως λέει κ μια αρμένικη παροιμία: "μην αγαπάς πολύ, μπορεί κ να μισήσεις, μην μισείς πολύ, μπορεί κ ν'αγαπήσεις". είναι πολύ λεπτή η γραμμή αγάπης κ μίσους, πολύ βαρύγδουπο το "ποτέ" και το "πάντα"!

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 00:36, 26-09-06:

Αχ πόσο μου λείψατε... (άσχετο αλλά επέστρεψα και σήμερα μου κάνετε την καλύτερη παρέα)
...Αγάπη..Θα μιλήσω τόσο ειλικρινά και τόσο μέσα από την καρδιά μου ώστε ελπίζω να με καταλάβετε. Η πρώτη μου σχέση που κράτησε επί 1 1/2 χρόνο ήταν μία απίστευτη σχέση με έναν φοβερό άνθρωπο. Δεν μου άφησε απωθυμένα και αισθάνθηκα ότι τον ερωτεύτηκα και στη συνέχεια τον αγάπησα. Τον αγάπησα ως άνδρα, τον αγάπησα ως άνθρωπο. Χώρισα μαζί του γιατί κάποια στιγμή απλά βαρέθηκα. Επί χρόνια συνέχισα να λέω ότι τον αγαπάω. Μιλάμε στο τηλέφωνο ακόμα ανα 5-6 μήνες, λέμε ο ένας στον άλλο ότι πάντα θα αγαπιόμαστε, πάντα θα θέλει ο ένας για τον άλλο τα καλύτερα κ.ο.κ (Συμπέρασμα : Αυτόν τον άνθρωπο ΔΕΝ τον αγάπησα ουσιαστικά, δεν τον αγάπησα για πάντα, ίσως τότε αισθάνθηκα κάτι πολύ έντονο, κάτι που εγώ το ονόμασα αγάπη, αλλά τώρα μετά από χρόνια μπορώ να πω απλά ότι τον νοιάζομαι ως άνθρωπο). Μετά από λίγα χρόνια ήρθε ένας άνθρωπος που έφερε τη ζωή μου πάνω κάτω. Στην κυριολεξία. Μία σχέση που την ζήσαμε 100%, μία σχέση που θα τελείωνε. Δεν άντεξα τις συνθήκες (απόσταση) και του ζήτησα να χωρίσουμε. Του ζήτησα να χωρίσουμε ενώ στην κυριολεξία ήμουν έτοιμη να αφήσω τα πάντα και τους πάντες και να ζήσω κοντά του. Την ημέρα που χωρίσαμε μου έσπασε η πέτρα από ένα δαχτυλίδι που μου είχε αγοράσει και (χωρίς να ξέρει ) μου είπε την ίδια μέρα ότι του έπεσε και έσπασε μία γυάλινη καρδιά (πορτατίφ) που του είχα στείλει..Εγώ 23 σχεδόν εκείνος 27 ήθελε να κάνει οικογένεια, εγώ το μυαλό μου το είχα αλλού..Εκείνος ποτέ δεν έμαθε. Πέρα από κάποιες συναντήσεις μας τα επόμενα 2 χρόνια (Με υποσχέσεις αιώνιας αγάπης (??)) οι δρόμοι μας χώρισαν. Χώρισαν, ούτε εγώ ούτε εκείνος. Απλά είπαμε τέρμα. Είπαμε, δεν ήταν ούτε δική μου, ούτε δική του. Με πήρε μετά από έναν χρόνο τηλέφωνο. Εγώ είχα τότε 10 μήνες μία σχέση, εκείνος 9 και μου είπε ότι παντρεύεται. Αυτό ήταν. Μέσα μου ενώ είχα σχέση και ήμουν ευτυχισμένη, αισθάνθηκα ..ούτε καν μπορώ να το περιγράψω. Η πρώτη του κουβέντα ήταν ότι πρέπει να κάνει οικογένεια, ότι εγώ δεν ήθελα κάτι τέτοιο από εκείνον. Δεν του είπα τίποτα. Τότε δεν υπήρχε λόγος. Δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο σε εκείνον και πόσο μάλλον στην σύντροφό του. Ήταν η τελευταία φορά που μιλήσαμε. Μου ζήτησε να με ξαναδεί για τελευταία φορά και ότι μόνο εμείς θα ξέρουμε για πάντα. Εγώ αρνήθηκα. Του ευχήθηκα τα καλύτερα. Δεν αρνήθηκα επειδή δεν ήθελα να τον δω. Αρνήθηκα επειδή ήξερα ότι θα πληγωνόμασταν εμείς και οι σύντροφοί μας. Εκείνος δεν ξέρω τι έκανε στην ζωή του. Εγώ άλλαξα κινητό ξαφνικά. Εξαφανίστηκα. Μετά από 2 1/2 χρόνια σχέσης με τον ίδιο άνθρωπο που ήμουν και τότε, μετά από 2 1/2 χρόνια πολλών τσακωμών και προβλημάτων τολμώ να πω ότι αγαπάω δύο άνδρες στην ζωή μου, και δύο άνδρες για πάντα. Ο ένας θα είναι μέσα μου, θα τον σκέφτομαι, θα γυρίζω στις στιγμές που ζήσαμε μαζί και θα ζω από την αρχή τα πάντα σαν να είναι η πρώτη φορά. Ο άλλος είναι ο σύντροφός μου. Που η σχέση μας έχει περάσει από σαράντα (μάλλον 500 κύματα) και όμως γυρίζω τον κοιτάζω στα μάτια και το νιώθω ότι ότι και να γίνει, δεν μπορώ να φύγω από κοντά του, δεν θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος που έκανα κάποτε. Προσπάθησα τρεις φορές ώς τώρα και ξαναγύρισα. Ούτε από ανασφάλεια ούτε επειδή δεν μου "έκατσε" κάτι καλύτερο. Γύρισα επειδή βλέπω στα μάτια του και αισθάνομαι ότι τον αγαπάω, ότι τον αγαπάω και θα τον αγαπάω για πάντα. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Δεν ξέρω αν θα επιλέξω και αυτή την φορά να φύγω από αυτόν τον άνθρωπο, δεν ξέρω εν τέλει αν στην ζωή μου η αγάπη εμένα με φοβίζει. Αυτό που τολμώ να πω τουλάχιστον για μένα, είναι ότι η πραγματική και ουσιαστική αγάπη δεν έχει μόνο μία μορφή και δεν αγαπάς μία φορά στη ζωή σου. Απλά κάποια την ζεις και κάποια την θυμάσαι για πάντα....

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 01:23, 26-09-06:

Εγώ προτιμώ να πιστεύω στο πάντα και στο απόλυτο, είναι η αίσθηση ότι κερδίζεις τον χρόνο και υπάρχει ελπίδα για όλα, έστω και αν είναι ψευδαίσθηση είναι καλύτερο απο την μιζέρια του προσωρινού,του για λίγο και βλέπουμε,έστω να το σκέφτεσαι και μόνο.Το λίγο και το περαστικό είναι μίζερα πράγματα για εμένα,σαν να πας διακοπές και να σκέφτεσαι έ εντάξει 5 μέρες έχω ακόμη ας περάσω καλά,4 ακόμη..., και σε τρώει το άγχος και μετράς τα λεπτά,τρέχεις να προλάβεις να κάνεις τα πάντα,ώσπου να ξανάρθουν οι επόμενες διακοπές.Έτσι μπορεί να είναι οι διακοπές αλλά όχι οι σχέσεις, τι σημασία έχει οι πόσοι/πόσες/πόσο λές και θα σου κόψουνε μισθό και μπόνους κατα κεφαλή,αγαπάς κάποιον αληθινά, τελείωσε, έπαψες να τον "αγαπάς" χωρίς να σου κάνει κάτι που έδιωξε την αγάπη σου για αυτόν(κάτι σοβαρό δηλαδή); μάλλον νόμιζες ότι τον αγαπούσες,γιατί πήρες κάτι και χόρτασες απο αυτόν, που δεν ήταν όμως αγάπη , ήταν λαγνεία για το σώμα, που κορρέστηκε και τέλος.
Οπότε όταν κάποιος λέει αγαπώ κάποιον,πρέπει να σκεφτεί τι σημαίνει αυτό που λέει,ώστε να ξέρει όταν και άν έρθει η ώρα του τέλους της "αγάπης" να μην αναρωτιέται...
..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m3nt0r : 26-09-06 στις 01:26.
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:57, 26-09-06:

Παυεις να αγαπας καποιον οταν εχεις αποστασιοποιηθει, οταν δεν ενδιαφερεσαι, οταν σε εχει ενοχλησει τραγικα κατι που εχει κανει. Νομιζω οτι εχει να κανει και με χρονο/ωριμοτητα. Πολλους ανθρωπους τυχαινει να αγαπησουμε ειτε ερωτικα, ειτε φιλικα, αλλα μετα απο μια στραβη οχι αγαπη, ουτε καν το στοιχειωδες ενδιαφερον δεν υπαρχει. Πολλοι λιγους ανθρωπους (εναν?), νιωθω μεχρι στιγμης οτι θα αγαπαω πααααντα, ο,τι κι αν συμβει, αλλα αυτο υποθετω οτι ειναι αναλογως ρευστο με το "παντα" που ελεγα για την προηγουμενη αγαπη, για την κολλητη του σχολειου και παει λεγοντας.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:39, 22-12-07:

Κατά τη γνώμη μου πως ο έρωτας φθείρει - αναπόφευκτα - στο πέρασμα του χρόνου. Αλλά η αγάπη... nop. Αν θες να "πάψεις" να αγαπάς κάποιον, δεν έχεις άλλη επιλογή από το να κόψεις μαχαίρι τα πάντα.
It hurts - damn - but heals over time.

Αυτό που σχολιάστηκε πιο πάνω, το "ο έρωτας με έρωτα περνάει"... well, θα 'λεγα ότι "υποκαθίσταται", αν δεν το 'χεις ξεπεράσει τελείως.

Θα συμφωνήσω με το ποστ του Μανώλη:
Αρχική Δημοσίευση από emufear
Μου είχε πει μια φίλη μου πριν μερικά χρόνια, πως άπαξ και αγαπήσεις κάποιον μετά τον αγαπάς για πάντα, ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε απογοήτευση. Τείνω να το πιστέψω.

Να μην ξεθάψω κι εγώ ένα θεματάκι;

Happy Christmas.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 23:56, 22-12-07:

Όχι, για μένα, δε σταματάς να αγαπάς τον άλλον ποτέ γτ θα αποτελεί πάντα κομμάτι της ζωής σου (είτε καλό είτε "άσχημο").

Μου είναι βέβαια αρκετά σκληρό να αποχωριστώ ένα άτομο με το οποίο ζήσαμε μαζί (κ καμιά φορά τείνω να πιστεύω πως εφόσον χωρίσαμε δεν ήταν αληθινή αγάπη) αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρη για αυτό.

Αλήθεια...πόσες φορές μπορούμε να αγαπήσουμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 00:00, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Αλήθεια...πόσες φορές μπορούμε να αγαπήσουμε?
δεν ξέρω ακριβώς, αλλά σίγουρα παραπάνω από μία

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 00:23, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
δεν ξέρω ακριβώς, αλλά σίγουρα παραπάνω από μία
Κ εγώ αυτό πιστεύω (άσχετα αν αναρωτιέμαι).

Πιστεύω πως η ίδια μας η ύπαρξη στηρίζεται στην αγάπη, άρα κ εμείς οι ίδιοι είμαστε αγάπη... (ότι νά 'ναι λέω?) Τεσπά, θέλω να πω απλά πως έχουμε πολύ αγάπη μέσα μας να δώσουμε. Αυτό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους