Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:26, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
δεν ξέρω ακριβώς, αλλά σίγουρα παραπάνω από μία
Κι εγώ αυτό θέλω να πιστέψω.

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Πιστεύω πως η ίδια μας η ύπαρξη στηρίζεται στην αγάπη, άρα κ εμείς οι ίδιοι είμαστε αγάπη... (ότι νά 'ναι λέω?) Τεσπά, θέλω να πω απλά πως έχουμε πολύ αγάπη μέσα μας να δώσουμε. Αυτό.
Μια χαρά τα λες.

Κι ιδού η ερώτηση: γιατί να θες να πάψεις ν' αγαπάς κάποιον αν έχεις πολύ αγάπη να δώσεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:01, 23-12-07:

Κι εγω πιστευω οτι η αληθινη αγαπη, εστω και μη αμφιδρομη, κραταει καλα. Μπορει εφοσον εγινε καποιος χωρισμος, να αγαπουσε το ενα εκ των 2 ατομων πραγματικα. Γιαυτο και μπορεις μετα απο ενα χωρισμο να αγαπας ΚΑΙ να εχεις ξεπερασει (σε καλο βαθμο, ποτέ τελειως) το ατομο εκεινο. Και να θελεις το καλό του και την ευτυχια του. Κι ας μην σε αγαπησε αρκετα εκεινο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:10, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Κι εγω πιστευω οτι η αληθινη αγαπη, εστω και μη αμφιδρομη, κραταει καλα. Μπορει εφοσον εγινε καποιος χωρισμος, να αγαπουσε το ενα εκ των 2 ατομων πραγματικα. Γιαυτο και μπορεις μετα απο ενα χωρισμο να αγαπας ΚΑΙ να εχεις ξεπερασει (σε καλο βαθμο, ποτέ τελειως) το ατομο εκεινο. Και να θελεις το καλό του και την ευτυχια του. Κι ας μην σε αγαπησε αρκετα εκεινο...
Θα συμφωνήσω α-πό-λυ-τα με τον φίλο Λόρυ.
Ouuuuuuuuuuch again, that hurts a lot....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:03, 23-12-07:

λοιπόν απ τις 5/12/05 που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είμαι η μόνη που πιστεύει ότι παύεις να αγαπάς κάποιον όταν αυτός ο κάποιος σου μπιπ το ταμτιριρι ....

εξακολουθώ να πιστεύω ότι είσαστε πολύ καλοί άνθρωποι που θα συνεχίζατε να αγαπάτε κάποιον ο οποίος σας έκανε "κακό"

εγώ πάντως - όπως έχω ξαναγράψει - έχω σταματήσει να αγαπώ άτομο το οποίο κάποτε λάτρευα, όταν αυτό το άτομο με πόνεσε παραπάνω απ όσο μπορούσα να αντέξω...
κάποια στιγμή λειτουργεί ο μηχανισμός της αυτοπροστασίας

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 15:41, 23-12-07:

Κι εγώ έτσι νιώθω ΚουΕ, δεν είσαι μόνη στο σύμπαν. Συμφωνώ ότι ίσως μετά από καιρόοοοο μπορεί να σου φύγει η πικρία κάπως, και να κρατήσεις αυτό που λέμε καλές στιγμές, αλλά αν κάποιος άνθρωπος μου φερθεί πολύ πολύ άσχημα, εκεί τέλειωσε και η αγάπη.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:04, 23-12-07:

Όχι, εγώ δεν αγαπάω πια άτομα, που με πλήγωσαν τόσο...
Αν ο άλλος με απογοτεύσει τόσο, κάποια στιγμή απλά αναγκάζομαι να τον διαγράψω, να αδιαφορήσω για αυτόν...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:22, 23-12-07:

μπράβο κορίτσια... χαίρομαι!
είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι είμαι ο μοναδικός "κακός" άνθρωπος που παίρνει την καρδιά του πίσω όταν τα πράγματα πλέον είναι κατά διαόλου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:25, 23-12-07:

Αυτού του είδους η "κακία" μας κρατάει γερούς και πρστατευμένους, όταν οι φίλοι μάς αφήσουν...
Χαίρομαι να είμαι και κακιά όταν πρέπει.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 18:01, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Αυτού του είδους η "κακία" μας κρατάει γερούς και πρστατευμένους, όταν οι φίλοι μάς αφήσουν...
Χαίρομαι να είμαι και κακιά όταν πρέπει.
Ακριβώς!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 23:37, 23-12-07:

Κ σε εμάς τα ευαίσθητα? Ποιος θα κάνει μαθήματα "σκλήρυνσης" συναισθημάτων κ "κακιοσύνης" ?

Υ.γ.: Κ δεν κάνω πλάκα, το εννοώ παραείμαστε ευαίσθητοι

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:39, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Κ σε εμάς τα ευαίσθητα? Ποιος θα κάνει μαθήματα "σκλήρυνσης" συναισθημάτων κ "κακιοσύνης" ?

Υ.γ.: Κ δεν κάνω πλάκα, το εννοώ παραείμαστε ευαίσθητοι
Μία γύρα σεμιναρίων κι από δω, περικαλώ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:01, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
λοιπόν απ τις 5/12/05 που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είμαι η μόνη που πιστεύει ότι παύεις να αγαπάς κάποιον όταν αυτός ο κάποιος σου μπιπ το ταμτιριρι ....
εξακολουθώ να πιστεύω ότι είσαστε πολύ καλοί άνθρωποι που θα συνεχίζατε να αγαπάτε κάποιον ο οποίος σας έκανε "κακό"
εγώ πάντως - όπως έχω ξαναγράψει - έχω σταματήσει να αγαπώ άτομο το οποίο κάποτε λάτρευα, όταν αυτό το άτομο με πόνεσε παραπάνω απ όσο μπορούσα να αντέξω...
κάποια στιγμή λειτουργεί ο μηχανισμός της αυτοπροστασίας
Υπενθυμιζω οτι δε μιλαμε για ερωτικη αγαπη, ετσι ; Και υπαρχουν ατομα που επισης πονεσαν πολυ, "παραπανω αποσο μπορουσαν να αντεξουν", αλλά επισης μπορεσαν να συνεχιζουν να αγαπουν το ατομο που τους πονεσε. Οπου σε αυτες τις περιπτωσεις "αγαπω" = νοιαζομαι, θελω το καλο του κλπ. Χωρις αυτο να σημαινει οτι εχουν ορεξη να συναναστρεφονται (αφου θα ειναι κατι οδυνηρο επισης).

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Κι εγώ έτσι νιώθω ΚουΕ, δεν είσαι μόνη στο σύμπαν. Συμφωνώ ότι ίσως μετά από καιρόοοοο μπορεί να σου φύγει η πικρία κάπως, και να κρατήσεις αυτό που λέμε καλές στιγμές, αλλά αν κάποιος άνθρωπος μου φερθεί πολύ πολύ άσχημα, εκεί τέλειωσε και η αγάπη.
Συμφωνω αλλά εχουν σημασια οι περιστασεις.

Εχετε σκεφτει οτι μπορει το ατομο που μας πληγωσε, να το εκανε επειδη εφτασε τα ορια του ; Δεν μπορουσε να ειναι πιο ωριμο, να αντιδρασει σωστα, σαλταρε, τα δε ολα. Μπορει εμεις να αντιμετωπιζαμε μια κατασταση καλυτερα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορουν ολοι. Και μη μπορωντας να το κανουν, ευκολα μπορουν να πληγωσουν ατομα που δε θελουν. Και να εχουν και τυψεις γιαυτο ενδεχομενως. Ενα τετοιο ατομο, οσο και να το κατηγορησεις, οσο και να πονεσες, καποια στιγμη συνηδητοποιεις οτι μεχρι εκει μπορουσε. Ουτε αυτο σε κανει να πονας λιγοτερο, αλλά τουλαχιστον έχει διαφορά από ενα ατομο που συνηδειτά φερθηκε ασχημα, ενω μπορουσε να το αποφυγει.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 03:33, 24-12-07:

Εχετε σκεφτει οτι μπορει το ατομο που μας πληγωσε, να το εκανε επειδη εφτασε τα ορια του ; Δεν μπορουσε να ειναι πιο ωριμο, να αντιδρασει σωστα, σαλταρε, τα δε ολα. Μπορει εμεις να αντιμετωπιζαμε μια κατασταση καλυτερα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορουν ολοι. Και μη μπορωντας να το κανουν, ευκολα μπορουν να πληγωσουν ατομα που δε θελουν. Και να εχουν και τυψεις γιαυτο ενδεχομενως. Ενα τετοιο ατομο, οσο και να το κατηγορησεις, οσο και να πονεσες, καποια στιγμη συνηδητοποιεις οτι μεχρι εκει μπορουσε. Ουτε αυτο σε κανει να πονας λιγοτερο, αλλά τουλαχιστον έχει διαφορά από ενα ατομο που συνηδειτά φερθηκε ασχημα, ενω μπορουσε να το αποφυγει.
Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για αγάπη, όχι κατανόηση ή "συγχώρεση". Άλλο δεν μπορώ να κάνω κάτι ή δεν αντιδρώ σωστά, κι άλλο κάνω κάποιον να υποφέρει πέρα από κάθε αμφιβολία. Γιατί απ' ότι έχω καταλάβει, μιλάμε για χοντρές περιπτώσεις και άσχημες συμπεριφορές.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:59, 24-12-07:

Εγώ πλέον τείνω να πιστέψω πως αν σταματήσεις να αγαπάς κάποιον και μπορέσεις να τον "αφήσεις", τότε δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά, απλά τον νοιάστηκες, όπως νοιάζεσαι για όλους όσους συναναστρέφεσαι συχνά, περνάς χρόνο μαζί τους και θέλεις να είναι καλά. Θέλω να πιστεύω πως στην αληθινή αγάπη, πολύ απλά ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς το άλλο άτομο, ακόμα και δέκα χρόνια να κάνεις να το δεις θα είναι σαν να μη πέρασε μια μέρα.. (βλέπε ταινία "The Notebook" - αυτό είναι αληθινή αγάπη για μένα..)

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 11:08, 24-12-07:

Δεν έχω δει το Notebook αλλά βασικά πιστέυω ότι τέτοιοι φοβεροί και τρομεροί έρωτες υπάρχουν μόνο στις ταινίες.

Και για να μη φεύγω off topic, όταν βρείτε τρόπο να σταματάει κάποιος να αγαπάει κάποιον άλλο (χωρίς ο άλλος να του έχει φερθεί αναγκαστικά άσχημα, απλά για το Α ή Β λόγο δε γίνεται να είναι μαζί) να μου τον πείτε κι εμένα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:30, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ πλέον τείνω να πιστέψω πως αν σταματήσεις να αγαπάς κάποιον και μπορέσεις να τον "αφήσεις", τότε δεν τον αγάπησες ποτέ αληθινά, απλά τον νοιάστηκες, όπως νοιάζεσαι για όλους όσους συναναστρέφεσαι συχνά, περνάς χρόνο μαζί τους και θέλεις να είναι καλά. Θέλω να πιστεύω πως στην αληθινή αγάπη, πολύ απλά ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς το άλλο άτομο, ακόμα και δέκα χρόνια να κάνεις να το δεις θα είναι σαν να μη πέρασε μια μέρα.. (βλέπε ταινία "The Notebook" - αυτό είναι αληθινή αγάπη για μένα..)
δεν το έχω δει το notebook αλλά ....
επιμένω ότι μπορεί να αγάπησες κάποιον κάποτε και να πάψεις να τον αγαπάς...
ναι οκ μπορεί να τον νοιάζεσαι πλέον, να μην θες το κακό του, να εύχεσαι να μην τον βρουν συμφορές ότι κι αν σου έκανε, να τον σκέφτεσαι και κάθε blue moon αλλά μέχρι εκεί....
(κι όλα αυτά τα καλά πράγματα αφού περάσει καιρός και πάψεις να πονάς)

Να αγαπάω κάποιον που με ξέσκισε?
Αγάπη?
Να είμαι δλδ έτοιμη να δώσω την ίδια μου τη ζωή όπως παλιά για κάποιον ο οποίος με έκανε κουρέλι? όχι αγάπη μου....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:33, 24-12-07:

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για αγάπη, όχι κατανόηση ή "συγχώρεση".
Οταν αγαπας μπορεις και συγχωρεις....διαφορετικα δεν μπορουμε να μιλαμε για αγαπη..

Και εγω ανηκω στο κλαμπ αυτων που πιστευουν οτι δεν κρατανε ολες οι "αγαπες" για παντα...ειτε αυτη προκειται για ερωτικη ειτε για φιλικη ειτε για συγγενικη....
Μου εχει τυχει αλλωστε...και δεν ειναι υπερβολη να πω οτι για μενα αυτο το ατομο ειναι σαν να μην υπαρχει. Κυριολεκτικα..
Μπορει να γινω πολυ σκληρη, αλλα μαλλον αγαπω περισσοτερο τον εαυτο μου απο ολους τους υπολοιπους....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:42, 24-12-07:

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για αγάπη, όχι κατανόηση ή "συγχώρεση". Άλλο δεν μπορώ να κάνω κάτι ή δεν αντιδρώ σωστά, κι άλλο κάνω κάποιον να υποφέρει πέρα από κάθε αμφιβολία. Γιατί απ' ότι έχω καταλάβει, μιλάμε για χοντρές περιπτώσεις και άσχημες συμπεριφορές.
Αυτα τα 2 συνδεονται στενα ομως. Δε μπορεις να συγχωρεσεις οταν σε πονεσε το ατομο που δε πιστευες ποτε οτι θα το κανει, χωρις να αγαπας.Και η αγαπη που ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο μας ειναι εγωιστικη και καπου χανει το νοημα θα ελεγα.

Το οτι τον αφηνεις δε σημαινει οτι τον ξεχνας.

"Love never claims, it ever gives. Love ever suffers, never resents never revenges itself." (Ghandi).

"Know this: though love is weak and hate is strong, Yet hate is short, and love is very long."
Kenneth Boulding

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:48, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μπορει να γινω πολυ σκληρη, αλλα μαλλον αγαπω περισσοτερο τον εαυτο μου απο ολους τους υπολοιπους....
Αν ισχυει αυτο τοτε ισως να μην αγαπησεις πραγματικα ποτέ, με την εννοια που πρεπει να εχει η λεξη (οχι οπως την εχουμε ξεφτιλισει δλδ). (για ολους ισχυει φυσικα)

επιμένω ότι μπορεί να αγάπησες κάποιον κάποτε και να πάψεις να τον αγαπάς...
ναι οκ μπορεί να τον νοιάζεσαι πλέον, να μην θες το κακό του, να εύχεσαι να μην τον βρουν συμφορές ότι κι αν σου έκανε, να τον σκέφτεσαι και κάθε blue moon αλλά μέχρι εκεί....
(κι όλα αυτά τα καλά πράγματα αφού περάσει καιρός και πάψεις να πονάς)
Συμφωνω. Γιαυτο ειπαμε οτι δε μιλαμε για ερωτικη αγαπη πλεον. Αλλα κι αυτο που περιγραφεις, αν οντως το νιωθουμε και το πιστευουμε, και δε το λεμε απλως, αγαπη ειναι. Απλα οχι της ιδιας μορφης.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:50, 24-12-07:

Συμφωνω. Γιαυτο ειπαμε οτι δε μιλαμε για ερωτικη αγαπη πλεον. Αλλα κι αυτο που περιγραφεις, αν οντως το νιωθουμε και το πιστευουμε, και δε το λεμε απλως, αγαπη ειναι. Απλα οχι της ιδιας μορφης.

μα αυτά τα θέλω και για τον γείτονα μου βρε Λόριεν
και για την ψιλικατζού της γειτονιάς μου....
όλους αυτούς τους αγαπάω?
η αγάπη πιστεύω ότι είναι πολύ περισσότερα απ το ενδιαφέρον να είναι καλά ο άλλος και να μην πάθει κακό...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:00, 24-12-07:

Αν ισχυει αυτο τοτε ισως να μην αγαπησεις πραγματικα ποτέ, με την εννοια που πρεπει να εχει η λεξη (οχι οπως την εχουμε ξεφτιλισει δλδ). (για ολους ισχυει φυσικα)
Αν δεν αγαπησεις εσυ τον εαυτο σου, πως περιμενεις να αγαπηθεις...? Το προβλημα ειναι αν αγαπω εμενα περισσοτερο απο τον αλλο? Δεν ειπα οτι δεν τον αγαπω τοσο πολυ οσο αγαπω εμενα..(αλλωστε χρησιμοποιησα την λεξη "μαλλον").
Το σιγουρο ειναι οτι δε με αγαπω λιγοτερο...
Μου εχουν πει οτι αυτο ειναι εγωισμος... Αλλα επειδη μια ζωη την εχουμε, και δεν παω για να αγιασω, σκοπευω (οσο περναει απο το χερι μου τλχ) να "δυστυχω", οσο γινεται λιγοτερο...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:04, 24-12-07:

Ελα ντε...αυτο ειναι ανθρωπια και οχι αγαπη....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:34, 24-12-07:

μα αυτά τα θέλω και για τον γείτονα μου βρε Λόριεν
και για την ψιλικατζού της γειτονιάς μου....
όλους αυτούς τους αγαπάω?
η αγάπη πιστεύω ότι είναι πολύ περισσότερα απ το ενδιαφέρον να είναι καλά ο άλλος και να μην πάθει κακό...
Αληθεια ; Μπραβο σου τοτε. Γιατι η πλειοψηφια απλα δηλωνει ετσι.
Παντως δε ξερω τι θελετε να πειτε δλδ. Οτι μιλαει κανεις για την ιδια αγαπη που υπηρχε οταν η σχεση ηταν στα φόρτε της ; Μα αυτο δεν γινεται ετσι κι αλλιως ! Το τοπικ λεει αν σταματας να αγαπας. Οχι αν εχεις κολλησει και εισαι τρελα ερωτευμενος με το ατομο που πχ σε χωρισε. Αυτονοητο δεν ηταν ;

Αν δεν αγαπησεις εσυ τον εαυτο σου, πως περιμενεις να αγαπηθεις...? Το προβλημα ειναι αν αγαπω εμενα περισσοτερο απο τον αλλο? Δεν ειπα οτι δεν τον αγαπω τοσο πολυ οσο αγαπω εμενα..(αλλωστε χρησιμοποιησα την λεξη "μαλλον").
Το σιγουρο ειναι οτι δε με αγαπω λιγοτερο...
Μου εχουν πει οτι αυτο ειναι εγωισμος... Αλλα επειδη μια ζωη την εχουμε, και δεν παω για να αγιασω, σκοπευω (οσο περναει απο το χερι μου τλχ) να "δυστυχω", οσο γινεται λιγοτερο...
Δεν ειπα να μην αγαπας τον εαυτο σου. Ναι το προβλημα, ειναι να αγαπας τον εαυτο σου περισσοτερο απο τον αλλο. Και ειπες, πως δεν ειπες. Εκει ειναι γραμμενο. Και το επαληθευεις και τωρα δλδ. Το να δυστυχεις οσο γινεται λιγοτερο, απο μονο του, δεν ειναι κακο. Αλλα οταν το ποσο θα δυστυχησεις ειναι συναρτηση του πόσο θα δυστυχησεις καποιον αλλο, ...ε εσυ θα προτιμησεις να κανεις περισσοτερο κακο στον αλλο. Και οταν αυτος ο αλλος ειναι καποιος που αγαπας/αγαπησες/το ετερον ημιση, το ολο θεμα για μενα καπου χανει το νοημα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:41, 24-12-07:

Α

Το να δυστυχεις οσο γινεται λιγοτερο, απο μονο του, δεν ειναι κακο. Αλλα οταν το ποσο θα δυστυχησεις ειναι συναρτηση του πόσο θα δυστυχησεις καποιον αλλο, ...ε εσυ θα προτιμησεις να κανεις περισσοτερο κακο στον αλλο. Και οταν αυτος ο αλλος ειναι καποιος που αγαπας/αγαπησες/το ετερον ημιση, το ολο θεμα για μενα καπου χανει το νοημα.
Μα τι λες????????
Διαβαζεις αυτα που γραφεις??? Δηλαδη προστατευοντας τον εαυτο σου, απο καποιον που σε εχει πληγωσει ανεπανορθωτα, με το να π.χ μην υπαρχει για σενα πλεον, σημαινει οτι θα του κανεις και κακο??? Πως το εννοεις το κακο, αληθεια?

Θα με τρελλανεις σημερα!
(ή εσυ κατι εχεις "πιει" σημερα, ή εγω ακομα ειμαι υπο την επηρεια των χθεσινοβραδινων ποτων!)

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 14:28, 24-12-07:

φερε το μυαλο μου πισω τωρα λεμε!

ανατριχιασα, γιατι αυτο ακριβως ηθελα να γραψω, εκτος απο το κομματι με την ταινια - με πηρε ο υπνος στο δεκαλεπτο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:12, 24-12-07:

Μα τι λες????????
Διαβαζεις αυτα που γραφεις???
Το χουμε 100 φορες : Οχι ! δε διαβαζω ποτέ αυτα που γραφω ! Δε τα σκεφτομαι καν ! Εχω ενα προγραμματακι και φτιαχνει μονο του τυχαιες φρασουλες
Σε μπερδεψα γιατι το γενικευσα, ή μαλλον ανεφερα μια αλλη υποθετικη κατασταση.
Γυρνοντας στο θεμα του τοπικ : πως νιωθεις οτι προστατευεις τον εαυτο σου, διαγραφοντας,ξεχνοντας ή αντιπαθοντας το ατομο που σε πονεσε ; Και more importantly, πως το καταφερνεις ; (δεδομενου οτι διαβασες αυτο που απαντησα στην ΚΕ )

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:28, 24-12-07:

Το χουμε 100 φορες : Οχι ! δε διαβαζω ποτέ αυτα που γραφω ! Δε τα σκεφτομαι καν ! Εχω ενα προγραμματακι και φτιαχνει μονο του τυχαιες φρασουλες
Σε μπερδεψα γιατι το γενικευσα, ή μαλλον ανεφερα μια αλλη υποθετικη κατασταση.
Γυρνοντας στο θεμα του τοπικ : πως νιωθεις οτι προστατευεις τον εαυτο σου, διαγραφοντας,ξεχνοντας ή αντιπαθοντας το ατομο που σε πονεσε ; Και more importantly, πως το καταφερνεις ; (δεδομενου οτι διαβασες αυτο που απαντησα στην ΚΕ )
Ειναι κατι σαν αυτοαμυνα...
Δεν πατας ενα κουμπακι και λες οτι τωρα σταματας να αγαπας τον αλλο...Προφανως κατι σου εκανε πολυ σημαντικο και επαψες να αισθανεσαι το ιδιο για εκεινον....Ειναι μια εσωτερικη διεργασια....άλλοι την εχουν αναπτυξει και καποιοι αλλοι οχι....Ισως να ειναι θεμα χαρακτηρα και εμπειριων μαζι....Και οταν παψεις να αγαπας καποιον που σε εχει πληγωσει, αυτοματα (τλχ ετσι συμβαινει με μενα) σταματαει και ο "πονος"....
Εμενα μου ετυχε με φιλη μου πολυ καλη....μπορει να εκλαιγα και να στενοχωριομουν λες και πενθουσα, μεχρι που ειπε μια και μοναδικη κουβεντα που παγωσε μεσα μου τα παντα....ε απο κεινη τη στιγμη, αυτο το ατομο για μενα δεν υπαρχει...ακομα και στον ιδιο χωρο να ειμαστε δεν την βλεπω...Ποτε δε θα συγχωρησω εκεινο που ειπε, και απο τη στιγμη που δεν ειμαι ικανη να το κανω σημαινει πως δεν την αγαπαω πλεον...και σε διαβεβαιω οτι την ειχα καλυτερη και απο αδερφη μου....

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 16:32, 24-12-07:

Οταν αγαπας μπορεις και συγχωρεις....διαφορετικα δεν μπορουμε να μιλαμε για αγαπη..
Αυτα τα 2 συνδεονται στενα ομως. Δε μπορεις να συγχωρεσεις οταν σε πονεσε το ατομο που δε πιστευες ποτε οτι θα το κανει, χωρις να αγαπας.Και η αγαπη που ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο μας ειναι εγωιστικη και καπου χανει το νοημα θα ελεγα.
Μπάστα παιδιά.. Αναφέρθηκα στο θέμα του τόπικ, όχι στο αν κατανόηση, συγχώρεση κι αγάπη συμβαδίζουν.

Κατά τα άλλα, να εκφράσω για ακόμη μια φορά την συμπαράστασή μου στην συντρόφισσα ΚουΕ!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:16, 24-12-07:

Εγω όταν έγραψα όσα έγραψα, δεν εννοούσα επ' ουδενί, να κάνει κάτι ο άλλος και να σε πληγώσει θανάσιμα και παρόλα αυτά εσύ να εξακολουθείς να τον αγαπάς σαν να μη συνέβη τίποτα! Φυσικά και πρέπει να είσαι τρελός μ@λ@κ@ς για να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν με βάζω μέσα σε αυτούς! Είχα περισσότερο στο μυαλό μου διάφορες σχέσεις που ξέρω (ή είχα) που ξεκίνησαν με φοβερές προϋποθέσεις, κράτησαν χ χρόνια και τελικά τελείωσαν σαν να μη συνέβη κάτι ιδιαίτερο στο μεταξύ.. ε, αυτές δεν μπορεί να ήταν αληθινή αγάπη!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:25, 24-12-07:

Neraida συμφωνω οπως το λες αυτο. Αν δεν ηταν φιλη και ηταν ο συντροφος σου. Και σε χωριζε με ασχημο τροπο που πονεσες παραπανω. Και περναει καιρος, και δεν εισαι ερωτευμενη πλεον και τον εχεις ξεπερασει. Δε θα ηθελες να ειναι καλα ; να ειναι ευτυχισμενος ; Στο κατω κατω , οι συνθηκες χωρισμων μπορει να ειναι περιεργες καθε φορα. Θελω να πω, εφοσον δε πονας πλεον, υφισταται θεμα αυτοαμυνας ; Δε μπορει απο ενα σημειο και μετα να αισθανεσαι ανωτερος απο τον προηγουμενο εαυτο σου ,μια και εχεις περασει απο ολα τα σταδια της φασης ; Πονεσες, δεχθηκες, συγχωρεσες..---> μετα τι ;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:29, 25-12-07:

Neraida συμφωνω οπως το λες αυτο. Αν δεν ηταν φιλη και ηταν ο συντροφος σου. Και σε χωριζε με ασχημο τροπο που πονεσες παραπανω. Και περναει καιρος, και δεν εισαι ερωτευμενη πλεον και τον εχεις ξεπερασει. Δε θα ηθελες να ειναι καλα ; να ειναι ευτυχισμενος ; Στο κατω κατω , οι συνθηκες χωρισμων μπορει να ειναι περιεργες καθε φορα. Θελω να πω, εφοσον δε πονας πλεον, υφισταται θεμα αυτοαμυνας ; Δε μπορει απο ενα σημειο και μετα να αισθανεσαι ανωτερος απο τον προηγουμενο εαυτο σου ,μια και εχεις περασει απο ολα τα σταδια της φασης ; Πονεσες, δεχθηκες, συγχωρεσες..---> μετα τι ;
Πολυ απλα, δε θα με ενδιεφερε ο εν λογω ανθρωπος....αυτοματα θα ειχε "πεθανει" για μενα...Δε θα του εκανα κακο, απλα δε θα υπηρχε. Δε θα με ενδιεφερε αν ειναι καλα, αν ειναι χαλια...
Απο ανθρωπια και μονο θα ευχομουν να ηταν καλα στην υγεια του, ειτε ειναι σωματικη ειτε ψυχικη...
Το οτι δεν ποναω, δε σημαινει οτι συμπαθαω κιολας....Δεν αισθανομαι τπτ...το απολυτο τπτ....
Θα πει κανεις, οτι ειμαι ή του υψους ή του βαθους, οτι ειμαι σκληρη.....ε τι να πω εγω....μπορει ετσι να ειναι...
Δεν ειναι κατι που το επιδιωκω....Αυτος ειναι ο χαρακτηρας, αυτες οι εμπειριες μου, αυτη η συμπεριφορα μου, αυτο ειμαι εγω....δατς ολ!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:43, 25-12-07:

Πολυ απλα, δε θα με ενδιεφερε ο εν λογω ανθρωπος....αυτοματα θα ειχε "πεθανει" για μενα...Δε θα του εκανα κακο, απλα δε θα υπηρχε. Δε θα με ενδιεφερε αν ειναι καλα, αν ειναι χαλια...
Απο ανθρωπια και μονο θα ευχομουν να ηταν καλα στην υγεια του, ειτε ειναι σωματικη ειτε ψυχικη...
Το οτι δεν ποναω, δε σημαινει οτι συμπαθαω κιολας....Δεν αισθανομαι τπτ...το απολυτο τπτ....
Θα πει κανεις, οτι ειμαι ή του υψους ή του βαθους, οτι ειμαι σκληρη.....ε τι να πω εγω....μπορει ετσι να ειναι...
Δεν ειναι κατι που το επιδιωκω....Αυτος ειναι ο χαρακτηρας, αυτες οι εμπειριες μου, αυτη η συμπεριφορα μου, αυτο ειμαι εγω....δατς ολ!

Το αυτό κι εδώ. Και όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε καταλαβαίνω πως δεν υπήρξε αληθινή αγάπη, γιατί για μένα αν υπήρχε τέτοια, δεν θα είχαμε φτάσει ποτέ σε αυτό το σημείο!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:41, 25-12-07:

Το αυτό κι εδώ. Και όταν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε καταλαβαίνω πως δεν υπήρξε αληθινή αγάπη, γιατί για μένα αν υπήρχε τέτοια, δεν θα είχαμε φτάσει ποτέ σε αυτό το σημείο!
εδώ είναι που εγώ διαφωνώ...
πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο
δλδ, μπορείς να αγαπάς και στο μέλλον κάτω από ορισμένες συνθήκες να πάψεις να αγαπάς
δεν σημαίνει για μένα το ότι σταμάτησα να τον αγαπώ, ότι δεν τον αγαπούσα ποτέ

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:45, 25-12-07:

εδώ είναι που εγώ διαφωνώ...
πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο
δλδ, μπορείς να αγαπάς και στο μέλλον κάτω από ορισμένες συνθήκες να πάψεις να αγαπάς
δεν σημαίνει για μένα το ότι σταμάτησα να τον αγαπώ, ότι δεν τον αγαπούσα ποτέ
yeap....και εγω συμφωνω με αυτο...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:36, 25-12-07:

Εγώ πάλι διαφωνώ, αλλά οκ

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:55, 25-12-07:

Iσως η διαφωνια ειναι στο πως οριζουμε την αληθινη αγαπη.
Παντως οσον αφορα το τοπικ, μηπως υπαρχει και ο διαχωρισμος "αγαπαω", και "αγαπαω-ειμαι ερωτευμενος".

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:59, 25-12-07:

Ρε συ Λορυ, τωρα που ξεμπερδευτηκαμε (ας πουμε), αρχιζεις αλλα????!?!?
μαζεψου!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:24, 26-12-07:

Νεραιδα δλδ δε με αγαπας ;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:31, 27-12-07:

Παύεις να αγαπάς κάποιον όταν σταματάς να δικαιολογείς τα λάθη του. Είτε φίλος είναι, είτε σύντροφος… το να σταματάς μια σχέση ή όχι είναι irrelevant για το αν τον αγαπάς ή όχι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ana...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ana...
H Ana... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Ana... έγραψε στις 16:50, 11-06-11:

Iσως η διαφωνια ειναι στο πως οριζουμε την αληθινη αγαπη.
Παντως οσον αφορα το τοπικ, μηπως υπαρχει και ο διαχωρισμος "αγαπαω", και "αγαπαω-ειμαι ερωτευμενος".
Ειχε μεγαλο ενδιαφερον η ολη συζητηση (την οποια σημειωτεον καθησα και την διαβασα απο πανω μεχρι κατω) και νομιζω πως θα ηταν πιο ξεθαρα τα πραγματα αν υπηρχε αυτος ο διαχωρισμος που λες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:20, 15-06-11:

οταν αγαπας καποιον αληθινα,οσα χρονια και να περασουν οτι και να γινει δεν νομιζ οτι θα τον βγαλεις εντελως απο τη καρδια σου,οση απογοητευση κα να σου δωσει,στεναχωρια,πικρα παντα θα τον θυμασαι αμα τον εχεις βαλει στη καρδια σου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:33, 15-06-11:

αν σταμητησεις να αγαπας, δεν αγαπησες ποτε, χαρακτηριστικο της αγαπης ειναι πως ειναι αυθαρτη στο χρονο, τις δυσκολιες, τα προβληματα, τους εχθρους και ολα αυτα, οταν γινει φθαρτη δεν ηταν αγαπη μαλλον, ή τουλαχιστον οχι αληθινη....βεβαια αφου δεν ειναι αληθινη, δεν ειναι καν αγαπη μπορεις να το πεις ερωτα, μεγαλο ή μικρο, παθιασμενο ή οχι, καψουρα, κολλημα, αλλα οχι αγαπη. η αγαπη ειναι ομορφο μα σπανιο πραγμα....μη βιαζεσαι α ορισεις κατι ως αγαπη...ειναι βαρια λεξη!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgos94 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgos94
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O giorgos94 έγραψε στις 18:51, 15-06-11:

Δυστυχώς δεν παύεις να τον/ην αγαπάς!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:53, 15-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos94
Δυστυχώς δεν παύεις να τον/ην αγαπάς!!!
Ευτυχώς να λες...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:09, 17-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
αν σταμητησεις να αγαπας, δεν αγαπησες ποτε
Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.

Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eLena danZa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eLena danZa
H eLena danZa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H eLena danZa '' I don't do fashion I am fashion'' έγραψε στις 22:16, 17-06-11:

Ποτε δν παυουμε να αγαπαμε ανθρωπους που αγαπησαμε πραγματικα - δυστιχως - παντα ενα κομματι της καρδιας μας θα θυματε....παντα ενα κομματι του εαυτου μς θα αναζηταει τις εμπειριες που ειχαμε ζησει με αυτον τν ανθρωπο!!!Το μονο που καταφερνουμε πιστευοντς πως θα παψουμε να αγαπαμε ειναι να κρυψουμε αυτο το συναισθημα ακομη πιο βαθια μεσα μας ελπιζοντας νατο 3εχασουμε ομως αυτο που πραγματικα γινεται ειναι οτι το 8αβουμε συνεχεια χωρις ομως ν 3εχναμε ουτε ενα δευτερολεπτο με αυτον τον ανθρωπο που ζησαμε τοοοσα πολλα.....!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 22:25, 17-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.

Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.
δεν αρνουμαι την πραγματικοτητα που περιγραφεις φιλε μου...απλα αυτο δεν ονομαζεται αγαπη...κι εμεις μιλαμε για αγαπη εδω...θελω να πω συζητας με διαφορετικο ορο. ή τουλαχιστον εγω δεν το ονομαζω αγαπη αυτο που πειρεγραψες. αν ειναι αγαπη κατα τη γνωμη μου, ειναι αδυνατο να παψεις να την αγαπας. αλλο να παψεις να αγαπας καποιον κι αλλο να συμβιβαστεις με την ιδεα πως πρεπει να τον αφησεις, τοτε ναι, τον αφηνεις, αλλα η αγαπη σου δεν τελειωνει εκει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:55, 18-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Αν κάποιος σου φερθεί πολύ άσχημα και θεωρητικά δεν αξίζει την αγάπη σου πια, αυτό δεν σημαίνει πως θα σταματήσεις να τον αγαπάς. Σημαίνει απλώς πως αυτός ο άνθρωπος δεν πρέπει να είναι στην ζωή σου, δεν σου κάνει και πρέπει να απομακρυνθείς. Αλλά η αγάπη σου γι' αυτόν, τουλάχιστον για μένα, είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα . Μπορεί η αγάπη σου από ερωτική να γίνει πιο .."ανθρώπινη", αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να σβήσει εντελώς. Δεν ξέρω πως ορίζεις εσύ την αγάπη, αλλά εγώ θεωρώ πως αγαπώ κάποιον όταν νοιάζομαι για εκείνον, θέλω να είναι καλά και τον σκέφτομαι με χαμόγελο, ακόμα κι αν δεν τον θέλω στην ζωή μου για οποιοδήποτε λόγο - άρα όσους αγάπησα, άντρες ή γυναίκες, εραστές ή φίλους/ες, ακόμα τους αγαπώ (πιο ..γενικά όμως πλέον) αφού για όλους εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να είναι ευτυχισμένοι και καλά όπου κι αν είναι.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:08, 18-06-11:

Αυτό το ερώτημα μου θύμισε μια ξένη ταινία που είχα δει παλιά.

Καθόταν το ζευγάρι στο ύψος ενός γκρεμού και αγνάντευε τι θέα. Σε κάποια στιγμή η τύπισσα γυρνάει και λέει στον τύπο: "Αν σε απατούσα, θα έπαυες να μ' αγαπάς;". Τότε αυτός έριξε μια ματιά στον γκρεμό, μια ματιά σ' αυτήν και γυρνάει και της λέει:

"Θα σε πέταγα στα Τάρταρα!"

Κάτι που φυσικά άρεσε στο γκομενάκι για το πάθος που έβγαλε αυτή η βαρβατίλα, τον αγκάλιασε και του έδωσε φιλάκι!

Την προδοσία πολλοί την αγάπησαν, τον προδότη ουδείς!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:44, 18-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
δεν αρνουμαι την πραγματικοτητα που περιγραφεις φιλε μου...απλα αυτο δεν ονομαζεται αγαπη...κι εμεις μιλαμε για αγαπη εδω...
Fine. Όρισέ μου τι είναι αυτό που λέω εγώ και πώς ορίζεται η αγάπη. Έπειτα εξήγησέ μου την ειδοποιό διαφορά τους και γιατί αυτό που λέω εγώ δεν είναι αγάπη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους