Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;

Ana...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ana...
H Ana... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Ana... έγραψε στις 13:18, 19-06-11:

για μενα παντως το να νοιαζομαι για καποιον και να θελω να ειναι καλα στην ζωη του δε σημαινει οτι τον αγαπω... σε ενα ανθρωπινο επιπεδο αυτο ειναι κατι που το ευχομαι σε πολλους ανθρωπους που εχουν περασει απο την ζωη και πια δεν εχουμε επαφες...
Η αληθινη, ουσιωδης, βαθια αγαπη ποτε δεν παυει να υφισταται... δεν ειναι απλως το να σε νοιαζει καποιος να μην παθει κακο, ειναι μια πολυ λεπτη συναισθηματικη χροια που σου αγγιζει οταν εισαι κοντα του ή οταν σκεφτεσαι ολα οσα εχετε μοιραστει.. δυστυχως δεν περιγραφεται με λέξεις

Εχω αγαπησει ανθρωπους που με πληγωσαν, συνεχιζω να τους αγαπω, ακομη κι αν τους εχω απομακρυνει απο την ζωη μου..
Ξερω οτι ποτε δεν θα παψω να το αισθανομαι αυτο.. και για να προστατευσω τον ιδιο μου τον εαυτο μου αναγκαστηκα να τους βγαλω απο την ζωη μου εντελως.
Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ανθρωπων που η αγαπη υπερισχυσε των "πληγων" και η επαφη υπαρχει και ειναι ομορφο και παρηγορητικο..

Στον ερωτα οταν αγαπας τα πραγματα δεν ειναι τοσο απολυτα Γιωργο..
Δεν μπορεις με την λογικη σου τοσο απλα να πεις... "αυτος δεν αξιζε την αγαπη μου... θα παψω να τον αγαπω επιτελους"
Η αγαπη ειναι καταλυτικη και αυθαρτη στο χρονο (οπως εγραψαν τοσο ομορφα πιο πανω..)κι οταν καποιος σε πληγωνει και θελεις να προχωρησεις στην ζωη σου ισως η μονη λυση ειναι να τον αποκλεισεις απο αυτην και απλως να κοιταξεις μπροστα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:26, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ana...
Στον ερωτα οταν αγαπας τα πραγματα δεν ειναι τοσο απολυτα Γιωργο..
Δεν μπορεις με την λογικη σου τοσο απλα να πεις... "αυτος δεν αξιζε την αγαπη μου... θα παψω να τον αγαπω επιτελους"
Η αγαπη ειναι καταλυτικη και αυθαρτη στο χρονο (οπως εγραψαν τοσο ομορφα πιο πανω..)κι οταν καποιος σε πληγωνει και θελεις να προχωρησεις στην ζωη σου ισως η μονη λυση ειναι να τον αποκλεισεις απο αυτην και απλως να κοιταξεις μπροστα...
Okey... λαμβάνοντας υπ' όψιν το μήνυμά σου και τα μηνύματα των παραπάνω, κρατώ τότε μία μικρή επιφύλαξη ότι ενδεχομένως το συναίσθημα στο οποίο αναφερόμουν πριν δεν είναι η "αγάπη", αλλά κάτι άλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:57, 20-06-11:

Πώς παύεις να αγαπάς κάποιον;
Lobotomy

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 03:12, 20-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Fine. Όρισέ μου τι είναι αυτό που λέω εγώ και πώς ορίζεται η αγάπη. Έπειτα εξήγησέ μου την ειδοποιό διαφορά τους και γιατί αυτό που λέω εγώ δεν είναι αγάπη.

αχαχαχαχαχα φιλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε....cool εικοναα !!! λοιπον πρωτον, προειδοποιω για μεγαλο ποστ, δειξτε κατανοηση, δευτερον, αυτα ειναι αποψεις, οποτε, αυτα που θα πω ισχυουν συμφωνα με τις αντιληψεις μου.

αρχικα σου απαντω συνοπτικως:

η αγαπη εχει κυριο χαρακτηριστικο το οτι δεν φθειρεται στο χρονο και στις δυσκολες και αντιξοες συνθηκες. αφθαρσια λοιπον.

ας δουμε αναλυτικα:

Αδυνατώ να το δεχτώ. Η ακύρωση της αγάπης σου σε ένα άτομο δεν ακυρώνει και την ενδιάμεση αγάπη που του έχεις δείξει.

Αναλυτικότερα: πολλές φορές σε ωθούν οι συνθήκες να πρέπει να πάψεις να αγαπάς μία κοπέλα. Συνήθως γιατί αποδεικνύεται, με βάση τα δικά σου κριτήρια και τις αξίες σου, ότι τελικά ... δεν την άξιζε. Φερ' ειπείν σου φέρθηκε πάρα πολύ άσχημα, με έναν τρόπο που εσύ κρίνεις ότι δεν αξίζει να την αγαπάς πλέον.

Αυτό, εάν το κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν την αγαπούσες στο ενδιάμεσο. Με λίγα λόγια, εάν κάποια στιγμή πεις σε μια κοπέλα ότι την αγαπάς και το εννοείς, αυτό ισχύει στο ακέραιο για την δεδομένη στιγμή, ανεξάρτητα του τι θα συμβεί μετά. Εάν αναγκαστείς να πάψεις να την αγαπάς, αυτό δεν σημαίνει πως όταν της έλεγες "σ' αγαπώ" δεν το εννούσες.

Όσον αφορά το πώς σταματάς να αγαπάς κάποιον; Χμ ... με μια απλή απόφαση. Τουλάχιστον αυτή είναι η αρχή της διαδικασίας αυτής. Μπορεί να σου πάρει ημέρες, εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια. Αλλά απ' τη στιγμή που θα σηκώσεις όλο σου τον εγωισμό, θα κοιτάξεις τον εαυτό σου και θα το πάρεις απόφαση, έχεις ήδη κάνει, για μένα, το πρώτο βήμα.
συμφωνω, αν και θα διορθωνα "το τελος του ενδιαφεροντος που εδειξες σε καποιον δεν ακυρωνει το ενδιαφερον που του εχεις δειξει"

συμφωνω κι εδω πως αυτα που λες συμβαινουν, και μαλιστα παρα πολυ συχνα. αλλα θα προκειται για καψουρα, ερωτα, κολλημα, οπως θες, ισως ολα αυτα στο μεγιστο βαθμο τους αλλα οχι για ΑΓΑΠΗ. αν προκειται για αγαπη μπορει να σταματησεις να την βλεπεις, να κοψεις καθε σχεση, να προσπαθεις να την ξεχασεις και ισως, ναι, να το πετυχεις μα η αγαπη σου για αυτην δεν θα φυγει, θα συνεχισεις να την αγαπας, γιατι το χαρακτηριστικο της αγαπης, πως να το πω...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Α Γ Α Π Η, ειναι το οτι δεν εξαλειφεται με κανεναν τροπο, δεν πεθαινει, δεν φευγει, δεν σταματα...

σαφως και το εννουσες, οπως κι αν ηρθαν τα πραγματα μετα, απλα σου λεω πως οτι κι αν κανεις μετα, αν δεν την ξαναδεις ξερω γω κτλ, δεν θα παψεις να την αγαπας. γιατι ετσι ειναι η φυση της αγαπης.

μπορει να παρεις, την αποφαση, να τον ξεγραψεις, να μην τον ξαναδεις, να τα φτιαξεις με αλλον, μα ΑΑΑΝ, ΑΝ προκειται για αγαπη, παντα η αγαπη γιαυτον θα ζει μεσα σου, κι οσο κι αν εχεις καταφερει να την κρυψεις και να την σωπασεις, θα την αισθανεσαι οταν ξαναδεις αυτο το ατομο....κι ας ξερεις πως ειναι λαθος, κι ας μην κανεις τιποτα, μα την αγαπη θα την νιωθεις.

λοιπον, απαντωντας σε αυτο που με προκαλεσες, δλδ να ορισω την αγαπη, αυτο που λες εσυ και να σου δειξω τη διαφορα τους. σου λεω πως εσυ απο τη στιγμη που βαζεις μεσα τη δυνατοτητα να ξεγραφτει εντελως, αυτοματως αφου δεν ισχυει η "αφθασρια" που ειπαμε, δεν ειναι αγαπη, αληθινη αγαπη. βεβαια οπως βλεπω τωρα που το ξαναδα πιο σκεπτομενος, αυτα που λες συμβαινουν και στην αγαπη, γινονται, απλα αυτος που αγαπα, μεσα του ποτε δν παυει να αγαπα...αυτος ηταν ο ενδοιασμος μου, το οτι ευκολα παρουσιαζες τη διαγραφη και υποστηριζες τη στιγμιαια ισχυ της. δεν αντιλεγω πλεον, απλα λεω πως μεσα σου τουλαχιστον ακομα κι αν ξεγραψεις καποιον, αν τον αγαπουσες, μεσα σου, δεν παυεις... με συγχωρεις για την αποτομη αντιπαραθεση μου

εγω οριζα αγαπη ως αφθαρτη, εσυ εδεινες το ενδεχομενο της φθορας...βεβαια διαπιστωνω πως πρακτικα ισως, ουσιαστικα ομως οχι, παντα κατι που αληθινα αγαπουσες, μεσα σου συνεχιζεις να το αγαπας, εστω σιωπηλα, ξεχασμενα.

δες πως δουλευει αυτο που λεω με την αφθαρσια: οταν η αγαπη στηριζεται σε καποια αξια ή προσωρινη ευχαριστηση δεν ειναι αγαπη. αν σ'αγαπαω επειδη εισαι ομοροφος, και μετα τρακαρεις και σπασεις τα μουτρα σου () και δεν εισαι πια ομορφος, δεν θα σ'αγαπαω. αν σ'αγαπαω μονο για καποιο σκοπο/κερδος, οταν το παρω, θα σταματησω να σε αγαπω.() και παλι αυτο δεν ειναι αγαπη. προσεχεις πως ως εδω η αγαπη δεν ητα στην ουσια αγαπη, επειδη ειχε ημερομηνια ληξης? στη συνεχεια παιρνω το παραδειγμα, μανας-παιδιου, δες εδω η αγαπη ειναι αληθινη, το γνωριζουμε αλλωστε και μονο που ακουμε "μανα-παιδι", γιατι συμβαινει αυτο (γιατι ειναι αληθινη εδω)? γιατι η μανα και το παιδι οοοοτι κι αν συμβει ποτε δε σταματουν να αγαπουν ο ενας τον αλλον, οσο κι αν μαλωνουν κτλ. εχουμε αφθαρσια λοιπον που χαρακτηριζει την αγαπη αυτη....(βεβαια υπαρχουν και σχεσεις γονιων-παιδιων, τυπου "χεσε μεσα", αλλα εγω παιρνω το υγιες απο τη φυση ως παραδειγμα)

σχεδον θα ελεγα πως η αγαπη κρινεται για το αν ειναι αληθινη απο το αν φθειρεται σε χρονο/δυσκολιες κτλ. γιαυτο λεμε πως πρεπει η αγαπη να περασει πολλα για να αποδειξει πως ειναι αληθινη...η αγαπη ειναι πραγμα σπανιο, ας μη βιαζομαστε να αποκαλεσουμε το καθε ομορφο συναισθημα ελξης "αγαπη"

"λογαριαζε χωρις τον ξενοδοχο, η αγαπη δεν γνωριζει απο νομους!"

Okey... λαμβάνοντας υπ' όψιν το μήνυμά σου και τα μηνύματα των παραπάνω, κρατώ τότε μία μικρή επιφύλαξη ότι ενδεχομένως το συναίσθημα στο οποίο αναφερόμουν πριν δεν είναι η "αγάπη", αλλά κάτι άλλο.
α παλι καλα τοτε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danielhealthy
Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 08:44, 21-06-11:

Κάνεις ένα πολύ κλασσικό λάθος.Η αγάπη προκύπτει και χάνεται από μόνη της.Δεν είναι κάτι που μπορείς να ελέγχεις.Αυτό που θες να ρωτίσεις είναι μάλλον,πως ξεχνάς κάποιον.Αυτό συμβαίνει όταν δεν ασχολείσαι άλλο μαζί του και με την πάροδο του χρόνου ή γνωρίζοντας κάποιον άλλον.Και αυτά όμως δεν αποτελούν σίγουρες λύσεις.Μερικές φορές δε τον ξεχνάς ποτέ,ότι και αν κάνεις.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 09:13, 21-06-11:

Η αγάπη είναι μια ψευδαίσθηση Problem solved.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:12, 22-06-11:

Μάλλον τότε το πρόβλημα αρχίζει

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 01:32, 22-06-11:

Όταν η αγάπη είναι αληθινή δεν χάνεται ποτέ.
Ίσως αν ο άλλος κάνει κάτι πραγματικά πολύ κακό να καβαλήσει η απέχθεια την αγάπη σου γι'αυτόν. Πάλι όμως είναι εκεί για να του δώσει ελαφρυντικά.Η αγάπη είναι αγάπη.Είναι μια μόνιμη ανάμνηση. Ένα αιώνιο φορτίο ή ένας αιώνιος συνοδοιπόρος.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 02:27, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Όταν η αγάπη είναι αληθινή δεν χάνεται ποτέ.
Ίσως αν ο άλλος κάνει κάτι πραγματικά πολύ κακό να καβαλήσει η απέχθεια την αγάπη σου γι'αυτόν. Πάλι όμως είναι εκεί για να του δώσει ελαφρυντικά.Η αγάπη είναι αγάπη.Είναι μια μόνιμη ανάμνηση. Ένα αιώνιο φορτίο ή ένας αιώνιος συνοδοιπόρος.
πες τα μωρη, τα λεω 5 σελιδες τωρα....δεν ακουνε

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 19:03, 13-07-11:

Αγάπη τι δύσκολο πράγμα...
Στο ερωτικό στοιχείο η αγάπη είναι η συνέπεια του έρωτα, αρχικά ερωτευόμαστε κάποιον και με τον καιρό το συναιαθημα αυτο μετατρέπεται σε αγάπη. Δεν είναι απαραίτητο οτι το ένα ακολουθεί το άλλο, μπορούν αν συνηπάρξουν αυτα τα δύο συναισθήματα.
Όταν αγαπάς αληθινά κάποιον δεν παύεις ποτε να το κάνεις, όσα χρόνια κι αν περάσουν, οτι κι αν συμβεί, πάντα είσαι εκεί άγρυπνος φρουρός για οτι σε χρειαστεί, γιατι πολύ απλά η αγάπη δεν έχει όρια και περιθωρια!

Απλα πολλές φορές μπερδευουμε τα συναισθηματα μας, και τον ερωτα ή τον ενθουσιασμο τον αποδίδουμε σαν αγάπη!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ets32kate (Katerina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ets32kate
H Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H ets32kate έγραψε στις 18:47, 20-09-11:

Εχεις δικιο και εσυ και η φιλη σου. Το εχω νιωσει. Εχουν περασει 3-4 χρονια απο την πρωτη πραγματικη αγαπη και ακομα θυμαμαι και καποιες φορες νοσταλγω. Δεν ειναι ευκολο να ξεχασεις τον πρωτο αληθινο ερωτα, εγω ετσι πιστευω γιατι το εχω νιωσει και συνεχιζω να το νιωθω.

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 19:03, 28-09-11:

Προς το παρόν δεν θυμάμαι να 'χω ξεαγαπήσει κάποιον/α

ίφ σόου,άλ λέτ γιου νόου...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 19:29, 28-09-11:

Η αγάπη δεν μπορεί να παύει....
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλα όσα αισθάνθηκες ξαφνικά τα πετάς στον κάδο των αχρήστων....

Τα συναισθήματα κατασταλάζουν αφού φιλτραριστούν και περάσει αυτός ο πανδαμάτορας χρόνος (άτιμε χρόνε)....από όλη την αναμπουμπούλα ...που λες πρέπει να πάψω να τον αγαπώ να τον σκέφτομαι, να τον θέλω....
Μετά μένει η γλυκιά ανάμνηση της αγάπης που ένιωσες κάποτε.....

Αγάπη τι δύσκολο πράγμα... όχι γι' αυτό που έρχεται αλλά γι' αυτό που μένει.....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

partblah1990

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη partblah1990
Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O partblah1990 Hello to all έγραψε στις 14:13, 29-09-11:

ακούς πολύ Καρρά ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 23:12, 04-10-11:

τώρα που ξαναδιαβάζω τον τίτλο,θα μπορούσε να είναι ρητορική η ερώτηση...

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loth
H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 23:58, 04-10-11:

τον αγαπααας.. και τον αγαπααααας.. και τον αγααααπας.. μεχρι στιγμης αυτο μου συμβαινει, και με φιλες και με αγορια....

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη bettina
H bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H bettina έγραψε στις 00:22, 05-10-11:

Σε κάνει να φτάσεις στο Αμήν, να μη μπορείς να τον αναγνωρίσεις, να σε πληγώσει έτσι που να πεις δεν το αξίζω αυτό...Αν και πάλι βαθιά μέσα σου δεν τον ξεγράφεις ποτέ (τελείως)

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:23, 05-10-11:

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μία σύγχυση αγάπης και έρωτα.
  • Ο έρωτας μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι φεύγει σε βάθος χρόνου. Αστραπιαία εν μία νυκτί δεν γίνεται να γυρίσεις ένα διακόπτη. Αλλά αν θέλεις να σταματήσεις να είσαι ερωτευμένος, απλά θα φύγει μόνο του.
  • Όσον αφορά την αγάπη, εξαρτάται από τις συνθήκες.
Συγκεκριμένα ναι, γίνεται να μην μπορείς να πάψεις να αγαπάς την άλλη. Γίνεται όμως και να μπορέσεις, πράγμα που εξηγώ με αφορμή αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Η αγάπη δεν μπορεί να παύει....
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλα όσα αισθάνθηκες ξαφνικά τα πετάς στον κάδο των αχρήστων....
Δεν χρειάζεται να τα πετάξεις εσύ όλα όσα αισθάνθηκες, για να πάψεις να αγαπάς. Μπορεί κάλλιστα να πάψεις να αγαπάς επειδή η άλλη πέταξε τα πάντα στον κάδο των αχρήστων.

Αυτό και μόνο αρκεί για μένα για να πάψω να αγαπώ. Και, εν αντιθέσει με τον έρωτα, εδώ μπορείς να γυρίσεις διακόπτη.
Θα συμφωνήσω όμως σε δύο πράγματα με την venividivici:
  1. Πράγματι, εγώ δεν πετάω ποτέ στον κάδο των αχρήστων. Τα κάνω κατευθείαν hard-delete από τον ... "δίσκο".
  2. Ωστόσο, πιστός στις αρχές μου περί αρχειοθέτησης, πάντα κρατάω ένα κλειδωμένο backup. Σε αντίθεση με την δημιουργία ενός "νέου" αρχείου, το backup μπορεί να ξεκλειδώσει μεν, αλλά πιο δύσκολα. Και για αυτό θα πρέπει να δω ειλικρινή κίνητρα και να πειστώ πολύ γερά ότι αξίζει να το κάνω.

Βέβαια, στις περιπτώσεις όπου ο χωρισμός ήταν κοινοί συναινέσει γιατί απλώς έκανε τον κύκλο της η σχέση, εκεί πράγματι μπορείς να μην σταματάς να αγαπάς την άλλη. Εκεί όμως μιλάμε για ολοκληρωμένη ιστορία, όπου δεν υπάρχουν πισωγυρίσματα.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:12, 05-10-11:

Καινούργια αγάπη έχω βρει παλιά μου κάνε πίσω...λέει ο σοφός λαός
Δεν λέει πέτα την παλιά αγάπη σβήσ' την κάν' την delete....
Τώρα αν εσύ, (ο κάθε εσύ, ο καθένας από εμάς) θες να διαγράψεις μια αγάπη, γιατί έτσι θα αισθανθείς καλύτερα είναι δικό σου θέμα και της καρδιάς σου....
Η ζωή συνεχίζεται και βρίσκεις νέες αγάπες.... αυτά που έζησες στο παρελθόν αν τα σβήσεις είναι σαν αν σβήνεις εσένα τον ίδιο....
Ναι και εγώ μπορεί σε μια σχέση να είπα.... εσύ δεν ήσουν σταθμός στη ζωή μου ...δεν ήσουν καν στάση για κατούρημα.... αλλά αυτά που ζούσα τότε τα ένιωθα…. Εκτός αν μπω στη λογική ότι είμαι τόσο ανασφαλής που με θέλει ο άλλος μόνο για στάση και όχι για σταθμό… Συγγνώμη αλλά δεν θα πάρω…..
Η αγάπη μένει, το ότι ο άλλος την πήρε και την πήγε παραδίπλα πρόβλημα δικό του…. και δεν μιλάμε για έρωτα καψούρα..εκεί παίζει μεγάλο ρόλο ο εγωισμός μας… και ότι θέλουμε να κατακτήσουμε τον άλλο….
Η Αγάπη είναι μοίρασμα….

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:21, 04-12-13:

Πρώτα παύεις να τον εκτιμάς και μετά παύεις να τον αγαπάς. Πάντα με πόνο ψυχής.
Ειδάλλως πρόκειται για εμμονή/απωθημένο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 12:38, 05-12-13:

Δεν ξέρω αν παύεις να τον αγαπάς ποτέ...
Ο έρωτας εύκολα ''φεύγει'' αλλά αν τον αγαπήσεις τον άλλον δύσκολα μετά τον μισείς...ότι και να λες.... Γνώμη μου!
Άλλωστε για να φτάσεις να τον αγαπάς σίγουρα κάτι καλό παίχτηκε άρα να τον διαγράψεις ...κομματάκι δύσκολο... (ανάλογα και τι σου έχει κάνει πάντα για να θες να τον διαγράψεις και ανάλογα και τον χαρακτήρα σου!)
Αλλά μάλλον θα σου πω πως ''μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται'' άρα μάλλον κάπως έτσι και με πολλή υπομονή παύεις να τον αγαπάς και τον ξεχνάς!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:35, 12-12-13:

Απλά.. πρέπει με πολύ δυσκολία να πεις οτι ποτέ δεν υπήρχε.. αν πρέπει να τον ξεχάσεις... ο χρόνος αλήθεια βοηθάει αλλά πρέπει να το αποφασίσεις αλλά αν οχι δεν θα γινει ποτε..
αν Αποφασίσουμε κατι πρέπει να το τηρούμε.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 13:51, 12-12-13:

Με προεδρικό διάταγμα ή νομοσχέδιο προς την Βουλή, με την μορφή κατεπείγοντος, του μυαλού προς την καρδιά, με ρητή προσταγή την άμεση διακοπή παραγωγής και βίαιη θανάτωση των υπαρχόντων συναισθημάτων προς τον απαγορευμένο καρπό, παλιό ή υφιστάμενο αντικείμενο-φρούτο του πάθους και όλες τις συναφείς μορφές που μπορεί να έχει στα μάτια μας.

Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε, θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να απασχοληθεί το μυαλό με νέες κατακτήσεις, ευελπιστώντας η καρδιά να συναινέσει και να ακολουθήσει την ίδια πορεία, ειδάλλως ο γιατρός που λέγεται χρόνος το πιθανότερο είναι να απεργεί, λόγω ΕΟΠΥΥ*, και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να βγείτε στην σύνταξη περιμένοντας θεραπεία.

*Έλα Όταν Πραγματικά Υποφέρεις Υστερία

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 15:18, 12-12-13:

Aπλά δεν παύεις...

Παράθεση

AnastasiaJs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnastasiaJs
H AnastasiaJs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H AnastasiaJs έγραψε στις 22:06, 14-12-13:

δεν μπορείς να παψεις να αγαπάς κάποιον, θα παραμένει στην καρδιά σου. θα τον αγαπάς και θα νοιαζεσαι για κείνον για πάντα

συμφωνώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 15-12-13 στις 09:47. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

κυρια_κη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κυρια_κη
H κυρια_κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H κυρια_κη kimamai se pagkakia &onirevomai suvlakia έγραψε στις 03:37, 15-12-13:

παυεις να τρεφεις ελπιδες και να ελπιζεις

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 04:21, 31-12-13:

Πως γίνεται να σταματήσεις να αγαπάς κάποιον;! Αυτό είναι αδύνατο. Ακόμα και να περπατήσεις πάνω σε τεντωμένο σχοινί πιο δυνατό είναι να γίνει αυτό, παρά από αυτό που ζητάς. Όταν αγαπάς, αγαπάς για πάντα. Δεν αγαπάς για μια χρονική περίοδο,αλλά για όσο καιρό θα σαι μαζί με κάποιον. Αν και ύστερα από ό,τι συμβεί μεταξύ σας, ακόμα και αν οι δρόμοι σας χωρίσουν, ακόμη και τότε θα τον αγαπάς. Είχε γίνει κομμάτι από την ζωή σου και έφυγε είτε το θέλησε, είτε επειδή δεν είχε άλλη επιλογή αλλά τότε είναι που καταλαβαίνεις πόσο αγαπάς τον άλλον. Τις στιγμές που λείπει τον αγαπάς λίγο περισσότερο απ ότι πριν. Είναι σαν να προσπαθήσεις να σταματήσεις να αναπνέεις. Οσο και να προσπαθήσεις δεν θα καταφέρεις απολύτως τίποτα. Είναι ανούσιο και χωρίς παράλογο.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:37, 31-12-13:

Και όμως Μαρία, υπάρχει κόσμος που παύει να αγαπάει: έτσι νομοτελειακά. Ενδεχόμενα αγαπούσε και μετά σαν να μην υπήρξε τίποτα. Συνεπώς, αγαπούσε; Εδώ είναι το ερώτημα. Αλλά τι σημαίνει αγάπη;

Η αγάπη είναι μια λέξη που φοριέται πολύ τα τελευταία χρόνια της καταναλωτικής ευμάρειας και ειδικά μέσω των social media. Όλοι λένε ότι αγαπούν αλλά λίγοι την εννοούν πραγματικά. Γι' αυτό και κατεξοχήν ξεθωριάζει εύκολα. Ο κάθε άνθρωπος είναι τελικά τόσο διαφορετικός, οπότε Μαρία, μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Αν εσύ αγαπάς και δίνεσαι σε βαθμό που να μην σταματάς να αγαπάς, ο/η άλλος/η βλέπει το θέμα τελείως διαφορετικά. Πόσοι και πόσες μετά από ένα χωρισμό πάνω στα "συντρίμια" από τον πόνο του χωρισμού, πήγαν αμέσως και γνώρισαν την/τον επόμενη/ο ξεχνώντας την προηγούμενη σχέση σαν να μην συνέβη ποτέ;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 12:21, 31-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Και όμως Μαρία, υπάρχει κόσμος που παύει να αγαπάει: έτσι νομοτελειακά. Ενδεχόμενα αγαπούσε και μετά σαν να μην υπήρξε τίποτα. Συνεπώς, αγαπούσε; Εδώ είναι το ερώτημα. Αλλά τι σημαίνει αγάπη;

Η αγάπη είναι μια λέξη που φοριέται πολύ τα τελευταία χρόνια της καταναλωτικής ευμάρειας και ειδικά μέσω των social media. Όλοι λένε ότι αγαπούν αλλά λίγοι την εννοούν πραγματικά. Γι' αυτό και κατεξοχήν ξεθωριάζει εύκολα. Ο κάθε άνθρωπος είναι τελικά τόσο διαφορετικός, οπότε Μαρία, μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Αν εσύ αγαπάς και δίνεσαι σε βαθμό που να μην σταματάς να αγαπάς, ο/η άλλος/η βλέπει το θέμα τελείως διαφορετικά. Πόσοι και πόσες μετά από ένα χωρισμό πάνω στα "συντρίμια" από τον πόνο του χωρισμού, πήγαν αμέσως και γνώρισαν την/τον επόμενη/ο ξεχνώντας την προηγούμενη σχέση σαν να μην συνέβη ποτέ;
Δεν έχεις και άδικο. Αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι για να πάνε αμέσως μετά την σχέση που είχαν να βρουν κάτι καινούριο. Για μερικούς είναι αρκετά δύσκολο από την στιγμή που νιώθουν απογοητευμένοι, να ανοιχτούν σε κάποιον άλλο. Θα τους πάρει καιρό. Οπότε υπάρχουν και αυτή η "μερίδα" των ανθρώπων που δεν θα το κάνει αυτό, αλλά θα προτιμήσει να κλειστεί εαυτό του μέχρι να είναι έτοιμος/η για να γνωρίσει νέα άτομα.

Παράθεση

fotini97 (Φωτεινή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fotini97
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H fotini97 έγραψε στις 20:54, 02-01-14:

Συμφωνώ με την φίλη σου...

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 22:43, 27-05-14:

Δεν παύεις να αγαπάς κάποιον. Απλούστατα δεν τον αγάπησες ποτέ, πιστεύω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 22:51, 27-05-14:

Το αγαπησες αλλα οπως ολα ...σαυτο το τρομακτικο ταξιδι του χαμου...τελειωνουν
Ο Σαολιν εβγαλε ενα λουλουδι απο το λαιμο του οτι ολα πρεπει να φυγουν ...λενε οι red hot chili peppers

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:59, 27-05-14:

Με το να αγαπήσεις αμέσως κάποιον-α άλλο-η. Είναι τακτική πολλών νεαρών γυναικών. Λες και η αγάπη είναι ένα νέο φόρεμα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:02, 27-05-14:

Εγω πιστευω οτι οι γυναικες αγαπανε πιο πολυ απο τους αντρες απο την αποψη της υπομονης Και τραβανε κ πιο πολυ αγωνια.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:06, 27-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Εγω πιστευω οτι οι γυναικες αγαπανε πιο πολυ απο τους αντρες απο την αποψη της υπομονης Και τραβανε κ πιο πολυ αγωνια.
Ξεχνάνε πολύ εύκολα.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 23:52, 27-05-14:

Ξεχνάνε πολύ εύκολα.
Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι επιπόλαιες. Δεν γίνεται να αγαπήσεις κάποιον και μετά απλώς να πάψεις να τον αγαπάς.
Αν τον αγαπούσες πραγματικά, κάτι θα έμενε από εκείνη την αγάπη.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:54, 27-05-14:

Ελα ρε Αντελ φιλολογε σε περιμενα ψαγμενη στα περι αγαπης.Η εισαι κ ετσι ειναι?Δεν αγαπαμε πραγματικα?Κ ολα τα ποιηματα του ελυτη?Η Ελενη η πηνελοπη?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 28-05-14 στις 00:00.
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 00:06, 28-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Ελα ρε Αντελ φιλολογε σε περιμενα ψαγμενη στα περι αγαπης.Η εισαι κ ετσι ειναι?Δεν αγαπαμε πραγματικα?
Δεν ξέρω αν είμαι ψαγμένη ή όχι, πολλές φορές όμως στο παρελθόν νόμιζα και γω ότι έχω αγαπήσει.
Αν ήταν όμως έτσι (δεδομένου ότι έχω χωρίσει ομαλά με όλες τις προηγούμενές μου σχέσεις) θα έπρεπε να τους αγαπάω ακόμα. Κάτι που σίγουρα δεν ισχύει, ούτε στο ελάχιστο.
Από συζητήσεις μου με φίλες -αλλά και με φίλους- έχω καταλήξει πως τις περισσότερες φορές νομίζουμε πως αγαπάμε κάποιον, μέχρι να γνωρίσουμε κάποιον άλλον και να διαπιστώσουμε και μόνοι μας πως εκείνο που νιώθαμε δεν ήταν αγάπη τελικά.
Γιατί η αγάπη, στο δικό μου μυαλό, είναι κάτι ουσιαστικό που δεν αλλάζει ανάλογα με τις καταστάσεις. Δηλαδή χωρίσεις, δε χωρίσεις, συνεχίσεις να αγαπάς τον άλλον.
Ντάξει ίσως να είναι και λόγω ηλικίας, δεν ξέρω.
Πάντως γι' αυτό είπα πως δε μπορείς έτσι απλά "να πάψεις" να αγαπάς κάποιον.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 00:39, 28-05-14:

Με το να αγαπήσεις αμέσως κάποιον-α άλλο-η. Είναι τακτική πολλών νεαρών γυναικών. Λες και η αγάπη είναι ένα νέο φόρεμα.
αυτο ειναι οντως τακτικη καποιων ανθρωπων και απορω ακομα με γνωστους μου πως μεσα στη βδομαδα που χωριζουν βρισκουν αλλο ταιρι ενω το προηγουμενο ηταν ο ανθρωπος της ζωης τους...

Δε πιστευω οτι παυεις να αγαπας καποιον απο τη μια μερα στην αλλη, θελει το χρονο του, αλλα δεν αγαπας και για παντα τον αλλον απο τη στιγμη που χωριζεις (εκτος απο εξαιρεσεις, πχ ταινιες)..αν τον αγαπας ακομα τοτε γιατι κανεις σχεση με αλλον-η;
απλα πιστευω οτι απο η αγαπη μετατρεπεται σε ενα διαφορετικο συναισθημα δυσκολο να το προσδιορισω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη merry poppins : 28-05-14 στις 00:49.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 00:50, 28-05-14:

Το να αγαπησεις καποιον δεν ερχεται απο τη μια στιγμη στην αλλη, οποτε πως μπορεις να σταματησεις να τον αγαπας απο τη μια στιγμη στην αλλη; Προφανως για να σταματησεις να τον αγαπας πρεπει να μην εισαι μαζι του, να εχει κανει κατι (μερικες φορες οχι μονο ενα) το οποιο να σε ξενερωσει απιστευτα και γενικα τον βαζεις σε ενα μερος του μυαλου σου που δν πηγαινεις συχνα, δεν τον ξεχνας, ουτε ποτε σταματας να αγαπας απλα πλεον ειναι παρελθον. Το αποδεχεσαι, ζεις με αυτο και απλα προχωρας μπροστα...

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
αυτο ειναι οντως τακτικη καποιων ανθρωπων και απορω ακομα με γνωστους μου πως μεσα στη βδομαδα που χωριζουν βρισκουν αλλο ταιρι ενω το προηγουμενο ηταν ο ανθρωπος της ζωης τους...

Δε πιστευω οτι παυεις να αγαπας καποιον απο τη μια μερα στην αλλη, θελει το χρονο του, αλλα δεν αγαπας και για παντα τον αλλον απο τη στιγμη που χωριζεις (εκτος απο εξαιρεσεις, πχ ταινιες)..αν τον αγαπας ακομα τοτε γιατι κανεις σχεση με αλλον-η;
απλα πιστευω οτι απο η αγαπη μετατρεπεται σε ενα διαφορετικο συναισθημα δυσκολο να το προσδιοριζω
Ισως το πιο σωστο μηνυμα που διαβασα μεχρι στιγμης.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 01:20, 28-05-14:

αν τον αγαπας ακομα τοτε γιατι κανεις σχεση με αλλον-η;
Πάντως ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις, δυστυχώς.
Που αγαπάνε άλλον και έχουν σχέση με άλλον κλπ.

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 02:41, 28-05-14:

Με τον καιρο όλα αλλάζουν.Το θέμα είναι πόσος χρόνο απαιτείται.Άλλοτε είναι μήνες,άλλοτε χρόνια...

Παράθεση

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πρίνσες Λέια
H Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Πρίνσες Λέια (RienEstParfait) έγραψε στις 03:26, 28-05-14:

Δεν παύεις... ποτέ.... ούτε με τον χρόνο... μπορείς να "καλύψεις"επιπόλαια την μία "αγάπη" πάνω από την άλλη, από εγωισμό και για να μην νιώθεις μοναξιά.. να νομίζεις πως είσαι ευτυχισμένος/η που τελικά 'επαψες να τον αγαπάς.... μα τελικά το μόνο που κάνεις είναι να κρύβεις την αλήθεια ακόμα κι από τον εαυτό σου... επειδή ζεις και πιστευεις στο ίδιο σου το ψέμα... ενω κατα βαθος ξέρεις πως ποτέ δεν παύεις να αγαπάς κάποιον.... και το καλύτερο που έχεις να κάνεις... είναι απλά να το παραδεχτείς στον εαυτό σου...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:41, 28-05-14:

απλα πιστευω οτι απο η αγαπη μετατρεπεται σε ενα διαφορετικο συναισθημα δυσκολο να το προσδιορισω
Από τις προηγούμενες σχέσεις που είχα, μόλις δυο κοπέλες με το που χωρίσαμε, αμέσως γνώρισαν τον επόμενο. Λες και τον είχαν στην γραμμή αναμονής. Εννοείται ότι (α). ήταν ενήλικες (φοιτήτριες), (β). μου ανακοίνωσαν τον χωρισμό μέσω e-mail, (γ). δεν θέλησαν ουδεμία ανθρώπινη επαφή. Η αιτιολογία ήταν ότι ένιωθαν άβολα στο αγόρι τους. Πλέον έχω αρχίσει να παίρνω ορισμένους ανθρώπους στην πολύ πλάκα και να τρολλάρω μαζί τους. Πραγματικά απορώ, αν τα αισθήματα χάνονται τόσο εύκολα. Η πνευματική καλλιέργεια στο θέμα παιδείας και συμπεριφοράς, δεν παίζει ρόλο; Γιατί ορισμένες φέρονται τόσο "παιδιάστικα";

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 21:47, 28-05-14:

Καλα απο οσες σχεσεις κανουμε αυτην που αγαπαμε πιο πολυ ειναι η επομενη,
Η αποδειξη του αντιθετου δηλαδη οτι αγαπαμε την προηγουμενη δεν ειναι και οτι καλυτερο για την αγαπη την ιδια κ δεν θα το ηθελε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 28-05-14 στις 21:51.
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 22:34, 28-05-14:

παύεις να αγαπάς κάποιον???? δεν υπάρχει αυτή η πρόταση.. η έννοιά της δεν υφίσταται! -> η παύση αναιρεί κατευθείαν την αγάπη, γιατί η παύση περιορίζει, τοποθετεί τοίχο στον χρόνο.. χρονικό όριο δεν έχει η αγάπη, είναι παντοτινή..

η δική μου γνώμη είναι ότι
όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις αντάλλαγμα, δεν σε νοιάζει τι θα εισπράξεις, σε νοιάζει μόνο να δώσεις να δώσεις να δώσεις..
τόσα ώστε να δεις τον άνθρωπό σου ευτυχισμένο.. αγάπη θα πει ότι δεν βλέπεις τον άλλο σαν κτήση σου, δηλαδή εγωιστικά.. τον αφήνεις ελεύθερο στις επιλογές του, να κάνει ότι τον ευχαριστεί, και μέσω αυτού, χαίρεσαι και εσύ εφόσον βλέπεις τον άλλο χαρούμενο.. επίσης αγαπώ κάποιον θα πει ότι δεν έχω κάποιο συμφέρον πάνω σε αυτό, αυτή την κατάσταση αυτό τον γάμο για παράδειγμα.. είναι παράλληλο με αυτό που ανέφερα στην αρχή.. τέλος αγαπώ θα πει ανέχομαι και δέχομαι τον άλλο με τα ελαττώματά του, αναγνωρίζω και συγχωρώ τα λάθη του..

δεν ξέρω αν υπάρχει, δεν ξέρω αν θα έχω την "τύχη" να αγαπήσω και να αγαπηθώ ταυτόχρονα.. είναι μεγάλη και βαθιά έννοια..
είναι δύσκολο.. πολλοί την συγχέουν με τη συνήθεια.. δεν είναι έτσι.. κάθε γάμος δεν πάει να πει ότι είναι δείγμα δυο ανθρώπων που αγαπιούνται..
ίσως να έχουν συνηθίσει στην ασφάλεια ότι έχουν κάποιον στο κρεβάτι τους, κάποιον μαζί τους, γενικά κάποιον που δίνει ουσία στην ύπαρξή τους, λόγω κόμπλεξ και ανασφάλειας για τον ίδιο τους τον εαυτό.. ούτε και αυτό είναι αγάπη..

φλυάρησα πάλι.. αυτά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 00:52, 29-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από athinouli
παύεις να αγαπάς κάποιον???? δεν υπάρχει αυτή η πρόταση.. η έννοιά της δεν υφίσταται! -> η παύση αναιρεί κατευθείαν την αγάπη, γιατί η παύση περιορίζει, τοποθετεί τοίχο στον χρόνο.. χρονικό όριο δεν έχει η αγάπη, είναι παντοτινή..

η δική μου γνώμη είναι ότι
όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις αντάλλαγμα, δεν σε νοιάζει τι θα εισπράξεις, σε νοιάζει μόνο να δώσεις να δώσεις να δώσεις..
τόσα ώστε να δεις τον άνθρωπό σου ευτυχισμένο.. αγάπη θα πει ότι δεν βλέπεις τον άλλο σαν κτήση σου, δηλαδή εγωιστικά.. τον αφήνεις ελεύθερο στις επιλογές του, να κάνει ότι τον ευχαριστεί, και μέσω αυτού, χαίρεσαι και εσύ εφόσον βλέπεις τον άλλο χαρούμενο.. επίσης αγαπώ κάποιον θα πει ότι δεν έχω κάποιο συμφέρον πάνω σε αυτό, αυτή την κατάσταση αυτό τον γάμο για παράδειγμα.. είναι παράλληλο με αυτό που ανέφερα στην αρχή.. τέλος αγαπώ θα πει ανέχομαι και δέχομαι τον άλλο με τα ελαττώματά του, αναγνωρίζω και συγχωρώ τα λάθη του..

δεν ξέρω αν υπάρχει, δεν ξέρω αν θα έχω την "τύχη" να αγαπήσω και να αγαπηθώ ταυτόχρονα.. είναι μεγάλη και βαθιά έννοια..
είναι δύσκολο.. πολλοί την συγχέουν με τη συνήθεια.. δεν είναι έτσι.. κάθε γάμος δεν πάει να πει ότι είναι δείγμα δυο ανθρώπων που αγαπιούνται..
ίσως να έχουν συνηθίσει στην ασφάλεια ότι έχουν κάποιον στο κρεβάτι τους, κάποιον μαζί τους, γενικά κάποιον που δίνει ουσία στην ύπαρξή τους, λόγω κόμπλεξ και ανασφάλειας για τον ίδιο τους τον εαυτό.. ούτε και αυτό είναι αγάπη..

φλυάρησα πάλι.. αυτά!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!!

Από τις προηγούμενες σχέσεις που είχα, μόλις δυο κοπέλες με το που χωρίσαμε, αμέσως γνώρισαν τον επόμενο. Λες και τον είχαν στην γραμμή αναμονής. Εννοείται ότι (α). ήταν ενήλικες (φοιτήτριες), (β). μου ανακοίνωσαν τον χωρισμό μέσω e-mail, (γ). δεν θέλησαν ουδεμία ανθρώπινη επαφή. Η αιτιολογία ήταν ότι ένιωθαν άβολα στο αγόρι τους. Πλέον έχω αρχίσει να παίρνω ορισμένους ανθρώπους στην πολύ πλάκα και να τρολλάρω μαζί τους. Πραγματικά απορώ, αν τα αισθήματα χάνονται τόσο εύκολα. Η πνευματική καλλιέργεια στο θέμα παιδείας και συμπεριφοράς, δεν παίζει ρόλο; Γιατί ορισμένες φέρονται τόσο "παιδιάστικα";
Το ότι μόλις χωρίσατε γνώρισε άλλον δε σημαίνει ότι τον αγάπησε αμέσως. Τα αισθήματα πιστεύω, αν είναι πραγματικά, δε μπορούν ποτέ να χαθούν. Δεν γίνεται να αγαπάς πραγματικά κάποιον, να είναι κομμάτι σου και κάποτε να πάψεις να τον αγαπάς.
Απλώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν νιώσει κατι τέτοιο και μπερδεύουν τον έρωτα, τη συνήθεια -και δεν ξέρω και γω τι άλλο- με την αγάπη.
Όσο για το "παιδιάστικα" που λες, ντάξει είναι στον άνθρωπο. Σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adele : 29-05-14 στις 00:56.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 01:05, 29-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Το ότι μόλις χωρίσατε γνώρισε άλλον δε σημαίνει ότι τον αγάπησε αμέσως. Τα αισθήματα πιστεύω, αν είναι πραγματικά, δε μπορούν ποτέ να χαθούν. Δεν γίνεται να αγαπάς πραγματικά κάποιον, να είναι κομμάτι σου και κάποτε να πάψεις να τον αγαπάς.
Απλώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν νιώσει κατι τέτοιο και μπερδεύουν τον έρωτα, τη συνήθεια -και δεν ξέρω και γω τι άλλο- με την αγάπη.
Όσο για το "παιδιάστικα" που λες, ντάξει είναι στον άνθρωπο. Σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι.
Είπα, ορισμένες...συνεπώς, τις εξαιρώ από "όλες".

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 01:10, 29-05-14:

Βασικα δεν ξερω πως περνας απο τη μια σχεση στην αλλη, δηλαδη δεν θες και λιγο χρονο να μεινεις μονος να δεις και να αναλυσεις τη κατασταση πχ που γιατι δε πηγε καλα, να δεις τυχον λαθη σου ωστε η επομενη σχεση να παει καλυτερα...εγω θεωρω δεδομενο οτι θα μεινω μονη καποιο διαστημα δηλαδη τι μεχρι χθες ηθελες το ταδε και σημερα το ταδε...πως γινεται αυτο;καρδια ειναι η καφενειο;

απλα καποια ατομα δεν μπορουν χωρις ταιρι, οπως λεει και ενας φιλος μου '' δεν αντεχω να κοιμαμαι μονος μου τα βραδια'' οποτε για καποιους ανθρωπους το ταιρι ειναι κατι αναλωσιμο σε φαση να γεμιζει το κρεβατι, να χτυπαει το κινητο μου, με κατι να ασχολουμαι βρε αδερφε...νομιζω δεν ειναι θεμα αγαπης ομως αυτο...ουτε σε καθε σχεση υπαρχει αγαπη...

υγ. το χωρισμο μεσω email δε το σχολιαζω καν

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:30, 31-05-14:

Ε τι πως...
Απλά παύεις...
Βασικά η αγάπη δε σταματά, οπότε όταν παύεις προφανέστατα δεν αγάπησες.
Εγω πάντως όσες φορές κι αν είπα σαγαπώ σε πρώην, τελικά δεν ίσχυε. Τους ξεπέρασα μια χαρά και σήμερα θα έλεγα να είναι καλά τα παιδιά αλλά χέθτηκα κιόλας, μου είναι αδιάφοροι. Ε αγάπη είν αυτό; Φαντάζομαι κι εκείνοι το ίδιο εκτός αν με ονειρεύονται ακόμα... Διόλου απίθανο βέβαια...
Σήμερα έχω ψωνιστεί, έχω δώσει ρεσιταλ, μη δίνετε σημασία
Είμαι χαρούμενη, έχω ρεπό!!!!

υγ. θα σας μιλησω για την αγαπη, οταν θα γινω σοφη!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 31-05-14 στις 18:34.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους