Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,057 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 665)
Ναι
282
42,41%
Όχι
246
36,99%
Μπορεί - ίσως
117
17,59%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,01%

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:53, 07-01-09:

Μήπως να βοηθούσαμε λίγο τη συζήτηση εδώ πέρα αφού 107 σελίδες πιο πίσω λέγονται κι άλλα πράγματα?

Τί ορίζουμε ως "θεό" εντιμότατοι συνταξιδιώτες?

Το ασπρομάλλικο εκδικητικό όν της Παλαιάς Διαθήκης δηλ. μιας παράδοσης ξένης προς τη δική μας? (αν δεν κάνω λάθος είμαστε στην Ελλάδα).

Τη διάδοχο κατάσταση που αναπτύχθηκε πάλι σε μια γεωγραφική περιοχή που αν ισχύει ο νόμος του Κάρμα, πληρώνει τρελά χρέη κι αυτή και οι κάτοικοι της? (πάλι ξένη προς την παράδοση του δικού μας χώρου).

Τις υπόλοιπες κατά περίπτωση εκκοσμικευμένες και θεσμοποιημένες σε συστήματα εξουσίας και καταπίεσης (θρησκείες) μορφές του θείου όπως τις αντιλαμβάνονται οι περιορισμένες αισθήσεις μας και τις αποτυπώνουμε σε κοινωνικά συστήματα? (Ινδουϊσμός, Ισλάμ) (Σαφώς η διαφορετικού προσανατολισμού διδασκαλία του Βουδισμού τον τοποθετεί σε άλλη κατάταξη).

Τις εκφάνσεις της ανθρώπινης αδυναμίας και στροφής προς ανώτερη δύναμη των θρησκειών των παλαιότερων κοινωνιών?

Ή μήπως μια οντότητα άπειρη και άχρονη, την αιτία των αποτελεσμάτων, το νομοθέτη των νόμων, που σαφώς καμμία ανάμιξη και καμμία εμπλοκή δε μπορεί να έχει μ΄ένα κόκκο άμμου στην κοσμική παραλία όταν η ασχολία του είναι ολόκληρη η παραλία και πόσες άλλες όμοιες της...

Ας ορίσουμε πρώτα το "θεό", τη "θεότητα", το "θείο" ούτως ώστε να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε για το ίδιο πράγμα.
For what is worth, εγώ θεωρώ λογική την πίστη στην τελευταία εκδοχή του "θεού", αυτή που δεν υποβιβάστηκε σε ανθρώπινο κατασκεύασμα και δεν χρειάζεται τελετουργίες για να διαιωνισθεί. Η θεότητα είναι μέσα μας, μέσα σε κάθε έμβιο ον, μέσα σε κάθε κομματάκι του κόσμου γύρω μας. Αν τη γνωρίσουμε στον κόσμο γύρω μας, έστω στο περιορισμένο μέτρο που μπορούμε, αν την αγαπήσουμε με το άπειρο των ανθρώπινων συναισθημάτων, η (επι)κοινωνία αυτή θα μας ανεβάσει σε επίπεδα κατανόησης που θα καταστήσουν την πίστη λεπτομέρεια στον χείμαρρο των εμπειριών και τις θρησκείες εντελώς περιττές (αφού είναι ούτως ή άλλως πλήρως αποτυχημένες).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:42, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Θεοs υπαρχει ποσοι ομωs απο εμαs τον αντιλαμβανομαστε: Μηπωs ο υπερμερτοs εγωισμοs μαs δεν αφηνει χωρο στην καρδια και στην ψυχη μαs για να τον αισθανθουμε:Μηπωs αντι να λεμε με ελαφρα την καρδια οτι δεν υπαρχει θεοs γιατι υπαρχουν αρρωστιεs πολεμοι και φτωχια θα πρεπει κανονικα να αναλογιστουμε οτι μηπωs εμειs δεν εχουμε σταθη αξιοι στα ματια του θεου αφου μυαλο μαs εδωσε και ελευθερη σκεψη και δυνατοτητεs να κανουμε τον κοσμο αυτο ενα μικρο παραδεισο ενω εμειs τελικα προτιμησαμε να τον μετατρεψουμε σε κολαση:

...Γι' αυτό πάρτε τώρα τηλέφωνο στο 090-999-999
και μιλήστε ζωντανά με έναν συνεργάτη μας, ειδικό σε θέμα Ορθόδοξης Πίστης.
Οι κλήσεις κοστίζουν 0.95 ευρώ/λεπτό+ΦΠΑ

Παπά-Τελ Α.Ε.
Γιατί... Πρέπει να πεθάνεις, για να ζήσεις σαν άνθρωπος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 10:23, 08-01-09:

προσωπικα ακομα ψαχνομαι στο θεμα της υπαρξης ενος ανωτερου θειου οντος.ειναι ενα θεμα που κατα διαστηματα με προβληματιζει αλλα και που δεν θεωρω και απαραιτητο μεχρι τον θανατο μου να καταληξω καπου σε καποια πιστη.προς το παρον απολαμβανω το ταξιδι της αναζητησης και σεβομαι την πιστη και την απιστια των αλλων.

σε αυτο ομως που εχω καταληξει και που δεν πιστευω ειναι οι θρησκειες - θρησκευματα!καθε οργανωμενη πιστη καθε εκκλησια καθε θρησκεια ,κατ'εμε,δεν ειναι τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο απο οικονομικο-πολιτικο-κοινωνικα συστηματα ,που σκοπο εχουν την εξυπηρετηση ιδιων συμφεροντων και την αποκτηση εξουσιας.και οι εκπροσωποι αυτων ,τις περισσοτερες φορες ειναι πανεξυπνα οντα που εκμεταλλευονται με τον πλεον εξυπνο τροπο την ανασφαλεια,την αμαθεια και κυριως τον φοβο των ανθρωπων.

και κατι τελευταιο.οταν προσπαθουμε να ερμηνευσουμε την παλαια διαθηκη και τον "τιμωρο θεο" καλο ειναι να γνωριζουμε τον λογο για τον οποιο γραφτηκε αυτο το βιβλιο και σε ποιους απεθυθνοταν.ας μην το κρινουμε με δικα μας κριτηρια και δεδομενα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:29, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...Γι' αυτό πάρτε τώρα τηλέφωνο στο 090-999-999
και μιλήστε ζωντανά με έναν συνεργάτη μας, ειδικό σε θέμα Ορθόδοξης Πίστης.
Οι κλήσεις κοστίζουν 0.95 ευρώ/λεπτό+ΦΠΑ

Παπά-Τελ Α.Ε.
Γιατί... Πρέπει να πεθάνεις, για να ζήσεις σαν άνθρωπος.
!!!. "Καλή χρονιά... κλπ", Ρεμπεσκέ, από βάθους φιλικής καρδίας! Προς (ενισχυτική) απάντηση σου, για την εξαιρετική και ποιητική ...διαφήμιση, σου προτείνω ένα σχετικά ενδιαφέρον βιβλίο: " Πραγματεία περί αθεολογίας", κάποιου Μιχάλη Ονφρέ (εκδ. Εξάντας)...Ίσως βέβαια να το έχεις υπόψη σου ήδη...

Παράθεση

xoma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xoma
Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O xoma έγραψε στις 14:15, 08-01-09:

Θα συμφωνήσω σε μεγάλο μέρος της προσέγγισης DreamsRevenge

Φυσικά η Π.Διαθήκη δεν αναφέρει πουθενά για κανέναν ασπρομάλλη, αυτές είναι ανθρώπινες αστειότητες.

Επίσης θα ήταν σαθρό να θεωρώ έναν Θεό και Έλλην, ή αλλοδαπό !!!!
Σαφώς αν υπάρχει Θεός θα είναι όλων των ανθρώπων . .

Σε ότι αφορά αυτό που έγραψες για τον Θεό αγαπητέ DreamsRevenge . . .
«καμμία ανάμιξη και καμμία εμπλοκή δε μπορεί να έχει μ΄ένα κόκκο άμμου στην κοσμική παραλία όταν η ασχολία του είναι ολόκληρη η παραλία και πόσες άλλες όμοιες της...»

Δεν απαντώ εγώ . . σου απαντά ο Αινστάϊν . . .

«Για τον αστρονόμο», παρατήρησε κάποιος στον Αϊνστάιν, «ο άνθρωπος δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια κουκκίδα,
χωρίς σημασία, σ' ένα άπειρο Σύμπαν.
«Συχνά αισθάνομαι το ίδιο» απάντησε ο Αϊστάιν. «Συνειδητοποιώ όμως ότι αυτή η ασήμαντη κουκίδα, που είναι ο άνθρωπος, είναι επίσης, ο αστρονόμος».

Κατάλαβες το αποστομωτικό της απάντησης ;
Δεν είναι καταπληκτική ;

Ωστόσο συμφωνώ με το 99 τοις 100 του τελευταίου μέρους του μηνύματός σου όπου όντως κάνεις μια
Βαθιά πνευματική προσέγγιση της οντολογικής έννοιας του Θεού.
Πολύ καλό !!

Επειδή απ ότι βλέπω δεν υπάρχουν τοποθετήσεις στο δια ταύτα του αρχικού θέματος, να τοποθετηθώ κι εγώ,
και έτσι να ολοκληρώσω τη παρέμβασή μου στην ωραία αλλά πολύ «απλωμένη» συζήτησή σας.

Δεν μεγάλωσα στην εκκλησία ούτε πάτησα ποτέ στο κατηχητικό.
Μπορείτε να φανταστείτε έναν τύπο ψιλοδιαβασμένο, και παράλληλα λάτρη των γυμναστηρίων,
των μοτοσυκλετών, ψιλοκαυγατζή, και λάτρη . .
των αυτονόητων ενός νέου αυτής της «κλάσης» ;
Τότε μπορείτε να φανταστείτε κι εμένα προ ετών.

Στη συνέχεια όχι καταστάσεις της ζωής ή απρόοπτα υγείας κ.λ.π., αλλά μερικά παράξενα στοιχεία για τον κόσμο μας
υπέπεσαν «τυχαία» στην αντίληψή μου.
Υπόνοιες για έναν Δημιουργό !

Όταν ισχυροποιήθηκαν τα στοιχεία αυτά μέσα μου, όπως είναι φυσικό έκανα ένα πέρασμα από τη πατροπαράδοτη
εκδοχή του Θεού που είναι μέσα στα κεράκια, στις εικόνες, τα καντήλια, κ.λ.π.
Ξέρω ότι αυτό θα το βρείτε παραξηγήσιμο και υποτιμητικό για τη νοημοσύνη σας.
Αλλά . . τι να γίνει ; Έτσι ξεκίνησα το μοναδικό ταξίδι της πίστης !

Τα εκπληκτικότερα όλων όμως ήρθαν όταν με έπιασε το ντετεκτιβικό μου δαιμόνιο !

Αυτός ο κύριος Τίποτα που λεγόταν Ιησούς, ο χωριάτης μιας τριτοκοσμικής επαρχίας της Ρώμης ίσως ήταν απλά ένας απατεωνίσκος της πλάκας.
Πώς όμως με μια διακονία 3,5 ετών κατάφερε και επηρέασε τόσο βαθιά τον Δυτικό κόσμο ;
Αναστήθηκε ;
Αν δεν είχε σχέση με τον Θεό, σαφώς και το ζήτημα είναι γελοίο.
Αν όμως είχε . . .τι είναι αδύνατο στον Θεό ;
Αναστήθηκε ;

Σιγά που θα μου το επιβεβαίωνε αυτό ένας άνθρωπος.
Δεν χειραγωγούμαι ούτε από σπουδαίους, ούτε από σοφούς ούτε από επιστήμονες, ούτε από iqδες
Θέλω να έχω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη.

Πρόσεξα λοιπόν στη Καινή Διαθήκη ότι υπάρχαν μερικά σημεία που όμοιά τους δεν υπάρχουν σε κανένα άλλο θρησκευτικό βιβλίο . .
ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ για τη λογική και την αντίληψή μου.

Π.χ. Λόγια του Ιησού . .
«Ιδού στέκομαι και χτυπώ τη πόρτα. Αν κανείς ακούσει τη φωνή μου και μου ανοίξει, θα εισέλθω»
ή
«Ο έχων τις εντολές μου και τηρών αυτές, εκείνος είναι που με αγαπά.Και ο αγαπών με θα αγαπηθεί από τον Πατέρα μου και εγώ θα τον αγαπήσω και θα του ΕΜΦΑΝΙΣΩ τον Εαυτό Μου»

Μα, δεν είναι πολύ προκλητικά ;
Και τέτοια υπάρχουν σε πολλά σημεία και για διάφορα θέματα στη Καινή Διαθήκη μου.

Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι τι γράφουν τα βιβλία, αλλά ΤΙ κάνουν οι εμπνευστές τους.
Αν έχω π.χ. μια ωραιότατη φιλοσοφία ή θρησκεία αλλά με τον εμπνευστή τους ξένο από εμένα και νεκρό, τι να το κάνω ;
Βεβαίως μπορεί να με οικοδομεί.
Αλλά στη δύσκολη στιγμή . . . η μοναδική συντροφιά θα αποδειχτεί η ΜΟΝΑΞΙΑ.

Με τον Χριστό πειραματίστηκα.
Και τώρα ξέρω ότι . . ΖΕΙ !

Αυτό όμως δεν μπορώ να το αποδείξω σε έναν δοκιμαστικό σωλήνα.
Συνεπώς ούτε οι προσωπικές μου εμπειρίες έχουν σημασία.

Καταλαβαίνω ότι όσοι δεν ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ τον Χριστό υποθέτετε ότι μπορείτε να Τον γνωρίσετε ή να τον διαψεύσετε διανοητικά.
Δυστυχώς ή ευτυχώς ούτε το ένα γίνεται, ούτε το άλλο.

Το διανοητικό μέρος ΔΕΝ δημιουργεί Πίστη στον άνθρωπο.
Η πίστη είναι ζήτημα «καρδιακό»

Ωστόσο, αν και το διανοητικό μέρος δεν μπορεί να αποτελέσει ΑΙΤΙΑ Πίστης στον Θεό,
μπορεί ίσως να αποτελέσει ΑΦΟΡΜΗ για πιο παραγωγικό προβληματισμό και καλώς εννοούμενο κλονισμό φανατικών θέσεων απόρριψης .

Για να είμαι λοιπόν συνεπής και σε αυτό, σας δίνω μερικά στοιχεία διανοητικής προσέγγισης του Θεού, http://cafe.forumup.com/viewtopic.php?p=206&mforum=cafe#206
αν και με θάρρος πολύ σας λέω πως ο πιο γρήγορος, πιο αποτελεσματικός, αλλά κυρίως ο πιο ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ δρόμος,
είναι να μιλήσετε κατ ευθείαν στον ΙΔΙΟΝ !

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:59, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από χώμας
Δεν χειραγωγούμαι ούτε από σπουδαίους, ούτε από σοφούς ούτε από επιστήμονες, ούτε από iqδες
Θέλω να έχω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη.

Πρόσεξα λοιπόν στη Καινή Διαθήκη...
Πολύ ιδιαίτερη αντίληψη έχεις για την έννοια της "προσωπικής" άποψης (μην πιάσω το "δεν χειραγωγούμαι").
Σα να λέμε "η Βίβλος είναι γραμμένη από τον Θεό επειδή το γράφει στην Βίβλο"

-----------------------------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από φωτης
Δεν δυναται να εχειs ακουση για εκεινον και να κανειs πωs δεν ακουσεs. Δεν δυναται να πιστευει εκεινοs σε εσενα και εσυ να μην πιστευειs σε εκεινον.
Εντάξει... Με πείθεις...
Ας με πάρει ένα τηλέφωνο, και τα βρίσκουμε μετά.

----------------------------------------------------------------------

Oσοι ειναι αθεοι και αμφισβητουν την υπαρξη του θεου και δεν τηρουν το λογο του, στην μεταβαση τουs στην επομενη ζωη θα πεσει πολυ καρβουνο.Καρβουνο Ερινυεs και μια ζωη στην αιωνια κολαση.
Και εμείς, εν χορώ, θα τραγουδάμε...
"Κόλαση, έχει γίνει η Ζωή μου, κόλαση και φωτιά μες τη ψυχή μουυυυυ"

Πλάκα πλάκα, με άγχωσες. Ακου Ερινύες Νόμιζα όλες είχαν γίνει προστατευτικές θεότητες της μετά τα σχετικά γεγονότα με τον Ορέστη. Γυναίκες παιδί μου, αναξιόπιστες και αλλαξογνώμισσες.

Oσοι πιστεψουν πραγματικα στο θεο και τηρησουν το λογο του αs ετοιμαζονται για αιωνια ζωη για καλο παραδεισο(καθαρη συνειδηση).
Ο παράδεισος είναι η καλή συνείδηση;;;
Και η διαφημιστική μπροσούρα του Ιωάννη, για την χρυσή πόλη με τους 144 χιλ κατοίκους, ήταν απάτη;;;

Ξεφτίλα ρε γμτ,
να δείς που το θα τσίμπησε το εν λόγω οικοπεδάκι κάνας Εφραίμ...

Και κατι ακομα,δεκα πτυχια μαζι και ολοι την γνωση του κοσμου να εχειs ενα ποντο στο παραδεισο δεν κανει
Κρίμα, και στο ματς Παράδεισος-Κόλαση προηγούνται οι φιλοξενούμενοι με 102-103
...θα το στέλναμε το ματσάκι στην παράταση, και θα το παίρναμε λόγω έδρας...

Μα ο καλός Θεούλης προτιμά τον Άγιο Κύριλλο από τον Ρεμπεσκέ,
βλέπεις εγώ δεν άκουσα φωνές του Θεού για να σκοτώσω την Υπατία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 24-04-09 στις 22:20. Αιτία: διόρθωση παραγράφου
Παράθεση

xoma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xoma
Ο xoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O xoma έγραψε στις 19:02, 08-01-09:

Ρεμπεσκέ
Μου γράφεις . .

«Πολύ ιδιαίτερη αντίληψη έχεις για την έννοια της "προσωπικής" άποψης»

Φυσικά φίλε μου.
Αλλιώς δεν θα ήταν προσωπική.

Γράφεις . .

« μην πιάσω το "δεν χειραγωγούμαι"

Πιάσε ελεύθερα ότι θες.
Αρκεί να είναι ελληνικά, σαφή, και εντός θέματος.

Γράφεις . .

«Σα να λέμε "η Βίβλος είναι γραμμένη από τον Θεό επειδή το γράφει στην Βίβλο"

Αν σχολιάζεις χωρίς να παραθέτεις από το κείμενό μου, είναι σαν να υπογράφεις την αυθαιρεσία σου.
Σε τι να απαντήσω ; Στο «σα να λέμε» ;

Πάντως αν απο όλο τον όγκο του ζητήματος (συμπεριλαμβανομένου του λινκ)
το μόνο που είχες να παρατηρήσεις ήταν το "σα να λέμε",
μου δίνει μια μικρή χαρά ότι δεν τα πήγα κι άσχημα . .

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 19:28, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Πιστεύεις στην μετά θάνατον ζωή; Και αν ναι γιατί; Θέμα στο οποίο θα ήθελα να απαντήσεις:
Η μεταθανάτια ζωή
[...]
πραγματικά πιστεύεις ότι ο Θεός που αναφέρεις, μας έχει μιλήσει; Θέμα στο οποίο θα ήθελα επίσης να απαντήσεις:
Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;
Πάντως απ' ότι καταλαβαίνω, δεν τηρείς κατά γράμμα τον "λόγο" του Θεού που λες, γιατί αν δεν κάνω λάθος είπε να αγαπάμε τους συνανθρώπους μας και να μην τους αφήνουμε στην τύχη τους. Εσύ τώρα κατέχεις το μεγάλο μυστικό και αφήνεις εμάς τους αδαείς να "πιάνουμε ότι πιάνουμε". Γιατί δεν μας βοηθάς να πορευτούμε σωστά;
Φιλε μου fandaco λυπαμε προσπαθησα χθεs το βραδυ να σου στειλω το κειμενο με τιs απαντησειs σε αυτα που με ρωτησεs αλλα σταθηκε για μια φορα αδυνατο,δεν ξερω πραγματικα τι φταιει αλλα εχει γινει παρα πολλεs φορεs αυτο, μου ερχεται μηνυμα καθε φορα να κανω back και μετα ανανεωση σελιδαs το κανω αλλα δεν γινεται τιποτα, σιγουρα φταιει το forum.Δεν γινεται ομωs δουλεια ετσι ουτε ολοκληρωμενεs τιs αποψειs μου μπορω να πω, χανω τζαμπα την ωρα μου, αλλα ουτε να παραθεσω στοιχεια ιστορικα και θεολογικα, οχι μονο για το θεο δημιουργο αλλα και για το υπερτατο κακο που δεν ειναι ο διαβολοs φυσικα αλλα κατι πολυ ανωτερο απο εκεινον μιλαω για το αφεντικο του διαβολου.Θα προσπαθησω καποια αλλη φορα ομωs να επανελθω οταν διορθωθει το προβλημα απο το forum.

Παράθεση

steve74

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steve74
Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O steve74 έγραψε στις 21:04, 08-01-09:

Με όλα όσα έχω διαβάσει εδώ σε λίγο θα αρχίσω να πιστεύω ότι και εγώ δεν ζω αλλά όλα αυτά είναι κάτι που και εγώ δεν ξέρω.................................................. Επίσης για κάποιον ο οποίος έγραψε γιατί ο Θεός θέλει από μας να του αποδίδουμε δόξα τιμή ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αν είναι κάποιος γονιός δεν θέλει τον σεβασμό και την αγάπη των παιδιών του, ή τα κάνουμε τα παιδιά και μετά δεν μας νοιάζει για τίποτα άλλο;

Παράθεση

Dr No

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr No
Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Dr No έγραψε στις 21:16, 08-01-09:

Πιστευω και ελπίζω Σε Αυτόν χωρις βεβαια να τα περιμενω ολα απο Αυτον.

-Μου τη σπανε παντως πολλοι "ανθρωποι του Θεού" οι οποίοι ουδεμια σχεση εχουν με Αυτον και το μεγαλειο Του.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 23:05, 08-01-09:

Δεν δυναται να εχειs ακουση για εκεινον και να κανειs πωs δεν ακουσεs. Δεν δυναται να πιστευει εκεινοs σε εσενα και εσυ να μην πιστευειs σε εκεινον.Το να εισαι εναρετοs ανθρωποs ειναι πολυ καλο αλλα αυτο δεν φτανει. Ο κυριοs μαs θελει ολουs κοντα του και να πιστεψουμε σε αυτον,το εχει πραγματικα αναγκη, γιατι απο εμαs παιρνει δυναμη για να παλεψει εναντια στιs δυναμηs του σκοταδισμου και το εργο του πιστεψε με δεν ειναι ευκολο.Μια φορα τον εγκαταλειψαμε πανω στο σταυρο του μαρτυριου αs μην τον εγκαταλειψουμε και για δευτερη φορα. Και αν την πρωτη φορα δεν γνωριζαμε τωρα πλεον δεν δυναται να μην γνωριζουμε.Τελοs για εκεινουs που δεν ακουσαν για την χαρη του θα κριθουν συμφωνα με τιs πραξειs τουs και τον βιο τουs.
Αν ισχυει αυτο που λες δεν την γλιτωνω με τιποτα την κολαση...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:54, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από steve74
Επίσης για κάποιον ο οποίος έγραψε γιατί ο Θεός θέλει από μας να του αποδίδουμε δόξα τιμή ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αν είναι κάποιος γονιός δεν θέλει τον σεβασμό και την αγάπη των παιδιών του, ή τα κάνουμε τα παιδιά και μετά δεν μας νοιάζει για τίποτα άλλο;
Ο γονιός είναι και αυτός άνθρωπος και άρα ον ατελές, σε αντίθεση με τον Θεό που είναι κατά τα λεγόμενα "τέλειος" άρα δεν έχει ανάγκη από τίποτα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 11:21, 09-01-09:

α και μην μπερδευουμε τους ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ με τους κατα ονομα χριστιανους η του συμφεροντολογους!
Και να μην ξεχνάμε και τον ορισμό από το λεξικό...

Κατά όνομα χριστιανός/συμφεροντολόγος Χριστιανός: Αυτός που δεν συμφωνεί πως εγώ έχω δίκιο.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:26, 09-01-09:

Και να μην ξεχνάμε και τον ορισμό από το λεξικό...

Κατά όνομα χριστιανός/συμφεροντολόγος Χριστιανός: Αυτός που δεν συμφωνεί πως εγώ έχω δίκιο.

ε, κι ας μην ξεχναμε και τον φοβο!
τον εμφυτο φοβο του ανθρωπου για το αγνωστο
και τον εμφυτευμενο προς καθοδηγηση.......

ολα μελετημενα ειναι!

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 20:54, 09-01-09:

Διαβάζοντας τα τελευταία ποστς του topic, το οποίο από "Πιστεύετε στον Θεό;" όπως εξηγεί ο τίτλος του μετατράπηκε στις 20+ τελευταίες σελίδες του στο "Η ανωτερότητα του Αθεϊσμού έναντι του θεϊσμού." για κάποιους ή "Η ανωτερότητα του Θεϊσμού έναντι του Αθεϊσμού" για κάποιους άλλους και έχουμε τις 2 αντιμαχόμενες παρατάξεις (από τη μια άθεοί και άθρησκοι και από την άλλοι Χριστιανοί) να προσπαθούν να δείξουν (αλλά όχι να αποδείξουν) την ανωτερότητα των πεποιθήσεών τους μέσω της επίκλησης στη λογική, την αναφορά σε θρησκευτικά βιβλία και ενίοτε μέσω επιχειρημάτων του στυλ "οι άθεοι την έχουν πιο μεγάλη" κ.ο.κ...

Στο υπόλοιπο του κειμένου, θα βλέπετε αρκετά την έννοια "πίστη", με την έννοια πίστη αναφέρομαι στην πίστη σε μια οποιαδήποτε πεποίθηση, αθεϊα, Χριστιανισμό κτλ...).

Για να γίνει κατανοητό το τι θέλω να περάσω, ας τοποθετηθώ αρχικά στο ερώτημα "Πιστεύετε στον Θεό;".
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο που πιστεύω, ή μάλλον... στο που θέλω να πιστεύω. Σε κάποιες φάσεις της ζωής μου έφτανα προς μια κατεύθυνση, όμως στη συνέχεια πότε η αμφιβολία και πότε η τάση για περαιτέρω αναζήτηση με ξανατραβούσαν στο "ψάξιμο". Τελικά, πιστεύω το ότι μέχρι να πεθάνω θα έχω καταλήξει κάπου, όμως θα είμαι σίγουρος ότι αυτή η πεποίθηση που επέλεξα να ακολουθώ, είτε θα είναι η αθεϊα, είτε ο Χριστιανισμός, είτε κάτι άλλο, θα είναι αυτό που πραγματικά με γοήτευσε.

Παρατηρώντας λοιπόν τα άτομα του περιβάλλοντός μου, αλλά και διάφορους γνωστούς, οι περισσότεροι από τους οποίους κατέληξαν σε κάποια θρησκευτική πεποίθηση, έχω παρατηρήσει το πόσο επιπόλαια μπορεί κανείς να ακολουθήσει μια πεποίθηση και, ακόμη χειρότερα, το πόσο γελοία, ανώριμα, επιπόλαια και ηλίθια (και αρκετοί άλλοι τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί) επινοούν προκειμένου να υποστηρίξουν τις θέσεις τους και να δώσουν την εντύπωση ότι αυτό που ακολουθούν είναι το πρεπον και σωστό. Ή και στο να προσυλητίσουν κόσμο...

Κανείς μας δεν ξέρει πραγματικά το αν ο Θεός έχει τη διάσταση που του δίνουν κάποιοι (μεγάλη ή μικρή). Δε θα αναφερθώ το θέμα της ύπαρξης ή όχι του Θεού, θα αναφερθώ μόνο στο ότι υπάρχουν κάποιοι που Τον πιστεύουν (Χριστιανοί και λοιπές μονοθεϊστικές και πολυθεϊστικές (οπότε πάμε στους Θεούς) θρησκείες) και κάποιοι που ΔΕΝ Τον πιστεύουν (άθεοι).

Έχει άραγε σημασία το ΠΟΥ πιστεύεις, αν πιστέυεις στον θεό ή δεν πιστεύεις στον θεό αλλά πιστεύεις στις δυνατότητές σου; Ή μήπως έχει σημασία το ΠΩΣ πιστεύεις; Δηλαδή, η πεποίθησή σου είναι στέρεα και ακλόνητη ή θα καταρεύσει με την πρώτη αναποδία;
Κάταλαβένετε όλοι σας σε ποιούς αναφέρομαι... Στους άθεους που βγάζουν καρκίνο και λένε "Ααα ΘΕΕ μου βοήθα μεεεεεεεεεε κλαψ κλαψ"... Στους Χριστιανούς που μετά από λίγες δυσκολίες αναρωτιούνται "Υπάρχει θεός;"... Στους Χριστιανούς που βρίζουν το Χριστό τους... Στους αιρετικούς που χάνουν 1 εκατομύριο ? στο καζίνο και λένε "όχι ρε π**στη με τιμωρεί ο θεός τώρα"... Νομίζω ότι φτάνουν αυτές οι περιπτώσεις για να καταλάβουμε όλοι το πόσο αξιολύπητη μπορεί να καταντήσει η ανθρώπινη φύση...

Αν πιστέψεις σε κάτι ύστερα από μακροχρόνια πνευματική αναζήτηση, αποφασισμένος να βρεις την αλήθεια και να την ακολουθήσεις, τότε θα ανέβεις αρκετά επίπεδα πάνω από τις παραπάνω φύσεις. Αν καταλήξεις σε κάτι επειδή επηρεάστικες ή καταναγκάστηκες από το περιβάλλον σου, όπως πολλά άτομα ακολουθούν λόγω πιέσεων και καταναγκασμού τον Χριστιανισμό, ή επειδή αυτό είναι τάση, όπως είναι στις μέρες μας τάση το να ακολουθείς την αθεία, τότε θα καταλήξεις σαν τις παραπάνω περιπτώσεις...

Τέλος, δεν σε κάνει πραγματικό πιστό το να υπερασπίζεσαι την πίστη σου χρησιμοποιόντας τραγικά επιχειρήματα, όπως το οτι οι άθεοι έχουν περισσότερο ανεπτυγμένες πνευματικές ικανότητες ή το ότι οι Χριστιανοί είναι περισσότερο φιλόξενοι και λοιπά. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Blaise Pascal (Γάλλος φυσικομαθηματικός και "θεμελιωτής" της επιστήμης των υπολογιστών) ήταν Χριστιανός και πιστός από τους λίγους. Και μια Χριστιανή μπορεί να έχει την χειρότερη εντύπωση τους άθεους και να πασχίζει με κάθε τρόπο να δείξει την ανωτερότητα του να πιστεύει κάποιος στο Θεό και στη πραγματικότητα να μην ξέρει και η ίδια το γιατί πιστεύει σε Αυτόν...

Αυτάααα. Πάω να ετοιμαστώ για κανά ποτάκι τώρα γιατί πολύ συγχύστηκα .

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 22:53, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από xoma
Το διανοητικό μέρος ΔΕΝ δημιουργεί Πίστη στον άνθρωπο.
Η πίστη είναι ζήτημα «καρδιακό»
xoma
Πώς γίνεται δύο "μεγαλόκαρδοι" άνθρωποι να διαφέρουν;;
Πώς γίνεται δύο "στενόκαρδοι" άνθρωποι να διαφέρουν;;
Πώς γίνεται δύο εκλεπτυσμένοι καλλιτέχνες να διαφέρουν;
Πώς γίνεται να διαφέρουν τόσοι και τόσοι άλλοι μεταξύ τους;;
Οι μεν να πιστεύουν, οι δε να μην πιστεύουν…ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;;

Ναι, η πίστη είναι ζήτημα καρδιάς, όπως λες, αλλά και οι "λογικές της καρδιάς" είναι κομμένες και ραμμένες στα μέτρα του καθενός μας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:15, 10-01-09:

Διαφημιστική καμπάνια στο Λονδίνο:

http://www.atheistbus.org.uk/

Παράθεση

naked tree

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη naked tree
Ο naked tree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O naked tree έγραψε στις 13:57, 10-01-09:

εγω πιστευω στην ανωτερη δυναμη και μεχρι να εχω βασιμες υποψιες θα τον ονομαζω πατερα υιο και αγιο πνευμα.

αλλα πρεπει να αναλογιστουμε και την αποψη καποιον ανθρωπων που ειναι η εξης: αν οντως υπαρχει θεος ή θεοι τοτε με την κατασταση που επικρατει στον κοσμο θα επρεπε να ξεσηκωθουμε εναντιον τους...
ο καθενας θα βρει την απαντηση μεσα του....

Παράθεση

germa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη germa
Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O germa έγραψε στις 14:25, 15-01-09:

Σίγουρα δεν πιστεύουν αυτοί που λένε με στόμφο ότι πιστεύουν και χαρακτηρίζουν με άσχημα λόγια αυτούς που έχουν επιλέξει να μην πιστεύουν.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 18:13, 17-01-09:

Θεέ μου = τι μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:24, 17-01-09:

ναι πιστευω.. πιστευω σε οτι εχω διαβασει απο τις γραφες ,πισυεω στην αγια τριαδα του ορθοδοξου χριστιανισμου..
δεν ειμαι καμια θεουσα ουτε τρεχω καθε μερα στις εκκλησιες (δεν ειμαι κ η τοσο καλη χριστιαννη μαλλον). απλα μεσα σε τετοια οικογενεια μεγαλωσα, που πιστευει κ ετσι εμαθα κ εγω...
σεβομαι τις αλλες θρησκειες κ δε τις κατακρινω απλα η μονη που κατεμενα εχει μια ορθοτητα εκτος απο αυτη που πιστευω, ειναι των καθολικων κ σεβομαι ιδιαιτερα την ιδεολογια τους..
πιστευω λοιπον, χριστιαννη ορθοδοξη κ κριμα που δε το γραφουν πια στις ταυτοτητες να φαινεται ξεκαθαρα!
(το τελευταιο το πα για πλακα, δε το εννουσα)

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 18:54, 17-01-09:

δηλαδη δεν καθισες να σκεφτεις ποτε μονη σου απλα εφαγες οτι σε ταισε η οικογενεια σου.

και δεν βλεπεις κατι θεμελιοδος λαθος σε αυτο?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:12, 17-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δηλαδη δεν καθισες να σκεφτεις ποτε μονη σου απλα εφαγες οτι σε ταισε η οικογενεια σου.

και δεν βλεπεις κατι θεμελιοδος λαθος σε αυτο?
ισως εχεις δικιο... απλα δε θελω να το ψαξω περισσοτερο το συγκεκριμενο θεμα! πιστευε κ μη ερευνα λενε... κατι θα ξερουν...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:18, 17-01-09:

i rest my case...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:35, 17-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
απλα η μονη που κατεμενα εχει μια ορθοτητα εκτος απο αυτη που πιστευω, ειναι των καθολικων κ σεβομαι ιδιαιτερα την ιδεολογια τους..
Και οι καθολικοί, χριστιανοί είναι.

Επίσης σχετικά με τη ...διαβόητη φράση "πίστευε και μη ερευνα":

1

Aλλά και:
2
3

και αρκετά ακόμα.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 23:06, 18-01-09:

"Ερευνάτε τας γραφάς, διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον· και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού" (Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο ε' 39)
Τα άλλα είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, η ίδια η Αγία Γραφή και ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός λέει να ερευνούμε.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:46, 22-01-09:

Ας θυμηθούμε και το επικούριον:

"Θέλει ο θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί, αλλά δεν το επιθυμεί;
Τότε είναι κακός..

Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως είναι και ανίκανος και δεν το θέλει;
Τότε γιατί τον αποκαλούμε θεό; "

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:29, 22-01-09:

Θέλω να γίνω ουρανός.
Να με προσκυνάνε αυτοί που προσεύχονται νομίζοντας πως μιλάνε σε κάποιον θεό πέρα από μένα.
Θέλω να είμαι ουρανός.
Να απλώνομαι, να τεντώνομαι, να αράζω πάνω στις πλάτες της γης, να με ζωγραφίζουν και γω να χασμουριέμαι.
Να κλαίω άμα θυμώνω και όταν σκοτεινιάζω, να έχω για φακό μου το φεγγάρι.
Να ματώνω στο τέλος των καιρών και όλοι οι ερωτευμένοι να πίνουν κρασί στο όνομα μου. Να είμαι γκρίζος στις κηδείες και μοβ στα ηλιοβασιλέματα.
Θέλω να γίνω ουρανός.
Μα μόνο χώμα είμαι.
Όχι.
Θέλω να είμαι ουρανός από χώμα και αν είναι βλάσφημο αυτό τότε

βλάσφημο να με πούνε.

Αφιερωμένο στον -1 κι αν δε το θέλει, στην από πάνω.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:03, 24-01-09:

οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να παιθανουν.

αυτο ειναι η αποψη μου.

σεβασου την.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 20:50, 24-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης

Τότε είναι κακός..

Ποιοs σου ειπε οτι ο θεοs δεν μπορει να νικηση το κακο την ιδια στιγμη κιολαs αν το θεληση, μην ξεχναs οτι το κακο ειναι κατι το χτιστο και προερχεται απο την ελλειψη του καλου και επειδη δεν μπορει να υπαρχουν δυο αρχεs ισεs και αντιθετεs γιατι τοτε δεν θα υπηρχε διακριση καλου και κακου αλλα αναρχια και ελλειψη ταξηs επομενοs μονο την παρουσια του κακου πραγμα που δεν ευσταθει αφου στην ζωη μαs υπαρχει και το καλο και το κακο( και μονο η υπαρξη μαs ειναι κατι καλο) φτανουμε στο λογικο συμπερασμα οτι το φωs που ειναι το καλο και το σκοταδι που ειναι το κακο υπερισχυει το ενα εναντι του αλλου αρα εχουμε μια και μονο αρχη το καλο αρα το κακο δεν εχει καμμια ελπιδα να υπερισχυση απεναντι σε καθε τι καλο.Επομενοs o θεοs δεν μπορει να ειναι κακοs γιατι κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα και γιατι ειναι αντιθετο προs την πρωτη και μονη αρχη το καλο που ειναι η γνωση η αφθαρσια η παντοδυναμια το φωs η γνωση.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 21:13, 24-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να παιθανουν.

αυτο ειναι η αποψη μου.

σεβασου την.
Εποτε, οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν: Και πωs θα αποδεικνυειs μετα την ανωτεροτητα σου οταν δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισηs για να υπαρχει και τεκμηριωση. Αρα θα πρεπει να πεθανουν μετα και ολοι οι αλλοι σαν και εσενα που εχουν την ιδια αποψη.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:50, 24-01-09:

Και πωs θα αποδεικνυειs μετα την ανωτεροτητα σου οταν δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισηs για να υπαρχει και τεκμηριωση
απο ποτε σε αυτη τη κουβεντα πρεπει να τεκμηριονουμε τις αποψεις μας...?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:01, 25-01-09:

Εποτε, οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν: Και πωs θα αποδεικνυειs μετα την ανωτεροτητα σου οταν δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισηs για να υπαρχει και τεκμηριωση. Αρα θα πρεπει να πεθανουν μετα και ολοι οι αλλοι σαν και εσενα που εχουν την ιδια αποψη.
Δεν είναι προφανές ότι ο epote δεν πιστεύει ότι όντως οι μαύροι είναι κατώτεροι αλλά απλά θέλει να πει κάτι άλλο και το έφερε ως παράδειγμα;
Χρειάζεται και υπότιτλους αυτό;
Άλλωστε αν το εννούσε, θα είχε σβηστεί διότι δεν επιτρέπονται ρατσιστικά μηνύματα.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 17:15, 25-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν είναι προφανές ότι ο epote δεν πιστεύει ότι όντως οι μαύροι είναι κατώτεροι αλλά απλά θέλει να πει κάτι άλλο και το έφερε ως παράδειγμα;
Χρειάζεται και υπότιτλους αυτό;
Άλλωστε αν το εννούσε, θα είχε σβηστεί διότι δεν επιτρέπονται ρατσιστικά μηνύματα.
Μαλιστα,δηλαδη οταν εναs λεει οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν δεν ειναι ειναι αυτο που μαs ερχεται σαν πρωτη σκεψη στο μυαλο για το τι θελει να πει αλλα ειναι κατι αλλο,ειναι δηλαδη σαν τον απατημενο συζυγο που πιανει την γυναικα του στο κρεβατι με καποιον αλλο και εκεινη του λεει οτι δεν ειναι αυτο που νoμιζει αλλα ειναι κατι διαφορετικο.Εγω νομιζω οτι ειναι επιβεβλημενο ο εποτε να ζητηση εστω και ετεροχρονισμενα αμεσα ενα μεγαλο συγνωμη προs τουs εγχρωμουs και μετα σε ολουs εμαs εδω στο στεκι για αυτο το βαρυτατο ατοπημα που διεπραξε και για την ακραια και επικινδυνη θεση του πανω σε αυτο το ζητημα.Εαν δεν το κανει θα ειναι ειναι στιγματισμενοs απο ολουs μαs για αυτη του τη δηλωση, εαν το κανει ομωs θα δειξει ενα δειγμα ανωτεροτηταs και ανθρωπιαs.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:22, 25-01-09:

Μαλιστα,δηλαδη οταν εναs λεει οι μαυροι ειναι κατωτεροι και πρεπει να πεθανουν δεν ειναι ειναι αυτο που μαs ερχεται σαν πρωτη σκεψη στο μυαλο για το τι θελει να πει αλλα ειναι κατι αλλο
Όταν το λέει 1) σε ένα θέμα περι θρησκείας, 2) απαντώντας σε ένα ποστ που του έλεγε "να σέβεσαι την κάθε άποψη" και 3) μαζί με τα όσα είπε παρακάτω ("Αυτή είναι η άποψη μου. Σεβάσου την"), δεν νομίζω ότι απαιτεί ιδιαίτερη νοημοσύνη για να αντιληφθεί κανείς το πνεύμα με το οποίο λέγεται.
Οπότε να με συγχωρείς Φώτη, αλλά τα όσα λες περί συγγνώμης προς τους έγχρωμους και περί ...βαρύτατου ατοπήματος, μου φαίνονται απλά εκτός τόπου και χρόνου (για να μην πω αστεία). Κάποια στιγμή καλό είναι να παραδεχόμαστε ότι κάτι δεν καταλάβαμε και να μην επιμένουμε παιδιάστικα σε αυτό.
Απορώ, πρώτη φορά διαβάζεις άνθρωπο να μιλά μεταφορικά;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:01, 25-01-09:

Δεν ζητω συγνωμη γιατι προσωπικα θεωρω οτι οι αφροαμερικανοι ειναι σαφως ανωτεροι απο τους λευκους αλλα λεμε τωρα.

Το θεμα ηταν οτι δεν μπορουν ολες οι αποψεις να ειναι ανεκτες, η μαλλον οχι, ειναι απολυτα επιβεβλημενο ολες οι αποψεις να ειναι ΑΝΕΚΤΕΣ αλλα οχι και να μην επιδεχονται κριτικης.

Για καποιο λογο το να ασκουμε κριτικη στη θρησκεια ειναι κακο, ενω το να ασκουμε κριτικη στους ρατσιστες δεν ειναι.

Παροτι και τα δυο ειναι εξισου παραλογα!

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 18:14, 25-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Όταν το λέει 1) σε ένα θέμα περι θρησκείας, 2) απαντώντας σε ένα ποστ που του έλεγε "να σέβεσαι την κάθε άποψη" και 3) μαζί με τα όσα είπε παρακάτω ("Αυτή είναι η άποψη μου. Σεβάσου την"), δεν νομίζω ότι απαιτεί ιδιαίτερη νοημοσύνη για να αντιληφθεί κανείς το πνεύμα με το οποίο λέγεται.
Οπότε να με συγχωρείς Φώτη, αλλά τα όσα λες περί συγγνώμης προς τους έγχρωμους και περί ...βαρύτατου ατοπήματος, μου φαίνονται απλά εκτός τόπου και χρόνου (για να μην πω αστεία). Κάποια στιγμή καλό είναι να παραδεχόμαστε ότι κάτι δεν καταλάβαμε και να μην επιμένουμε παιδιάστικα σε αυτό.
Απορώ, πρώτη φορά διαβάζεις άνθρωπο να μιλά μεταφορικά;
Συγνωμη Μichelle αλλα στη χθεσινη του απαντηση προs εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο οτι μιλουσε μεταφορικα δηλαδη. Αs βγει και αs το πει λοιπον οτι μιλουσε μεταφορικα και για ποιο πραγμα και θα λυθει το ολο ζητημα, για να μην υπαρχουν παρεξηγησηs.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:58, 27-01-09:

Τότε είναι κακός..

Ποιοs σου ειπε οτι ο θεοs δεν μπορει να νικηση το κακο την ιδια στιγμη κιολαs αν το θεληση, μην ξεχναs οτι το κακο ειναι κατι το χτιστο και προερχεται απο την ελλειψη του καλου και επειδη δεν μπορει να υπαρχουν δυο αρχεs ισεs και αντιθετεs γιατι τοτε δεν θα υπηρχε διακριση καλου και κακου αλλα αναρχια και ελλειψη ταξηs επομενοs μονο την παρουσια του κακου πραγμα που δεν ευσταθει αφου στην ζωη μαs υπαρχει και το καλο και το κακο( και μονο η υπαρξη μαs ειναι κατι καλο) φτανουμε στο λογικο συμπερασμα οτι το φωs που ειναι το καλο και το σκοταδι που ειναι το κακο υπερισχυει το ενα εναντι του αλλου αρα εχουμε μια και μονο αρχη το καλο αρα το κακο δεν εχει καμμια ελπιδα να υπερισχυση απεναντι σε καθε τι καλο.Επομενοs o θεοs δεν μπορει να ειναι κακοs γιατι κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα και γιατι ειναι αντιθετο προs την πρωτη και μονη αρχη το καλο που ειναι η γνωση η αφθαρσια η παντοδυναμια το φωs η γνωση.

Με αυτό το πόστ, έφτασα πραγματικά να συγκλονιστώ.
Βρε μπας και ..."κάνω λάθος;"
Και να γιατί το λέω:

Ποιοs σου ειπε οτι ο θεοs δεν μπορει να νικηση το κακο την ιδια στιγμη κιολαs αν το θεληση
Άρα: Δεν μπορεί να το θελήσει.

δεν μπορει να υπαρχουν δυο αρχεs ισεs και αντιθετεs γιατι τοτε δεν θα υπηρχε διακριση καλου και κακου αλλα αναρχια και ελλειψη ταξηs
Σα να λέμε, έχουμε είτε περισσότερη ανηφόρα στον κόσμο, είτε περισσότερη κατηφόρα....

...Βασικά, αν είχαμε ταυτόχρονα "ανηφόρα" και "κατηφόρα",
το αποτέλεσμα θα ήταν ένα ομαλότατο ίσωμα,
το οποίο σε προσκαλεί για βάδισμα... αν με πιάνεις.

στην ζωη μαs υπαρχει και το καλο και το κακο( και μονο η υπαρξη μαs ειναι κατι καλο)

Τους άλλους τους ρώτησες;

αναρχια και ελλειψη ταξηs 1
Ενώ τώρα, κοιτάζω τον κόσμο, και αντικρύζω την Αρχή (*) και την τάξη τριγύρω...

(*) Να θυμηθούμε και τους Αρχαίους Υμών Προγόνους.

Αρχή
σημαίνει Εξουσία.
Ο Θουκιδίδης μάλιστα, αποκαλεί έναν τοπικό άρχοντα
"αρχίδιον".

αναρχια και ελλειψη ταξηs 2

Περίεργο, μα
οσο περισσότερο γερνάω, τόσο περισσότερο
βλέπω την αναρχία, την έλλειψη τάξης
ως φυσιολογικότατη εκδήλώση αυτού του κόσμου.

αρα το κακο δεν εχει καμμια ελπιδα να υπερισχυση απεναντι σε καθε τι καλο.
Έλα τώρα... κακίες.

Βασικά, όπως λέει και ο βαρώνος του Χόλμπαχ ('Ολμπάχ; 'Ολμπάκ; ...Νωεύ, ο έλληνας μεταφραστής εκείνου του βιβλίου από τον Ονφρέ, με είχε βάλει σε σκέψεις ), όπως λέει ο βαρώνος λοιπόν,
"...Το καλό δεν υπερισχύει ποτέ του κακού, εκτός
αν η άστατη μοίρα
έχει να παίξει
ένα άκαρδο παιχνίδι "
(Από τη ρομαντική νουβέλα De tribus imposteribus. Kυκλοφορεί και στα Ελληνικά)

Επομενοs o θεοs δεν μπορει να ειναι κακοs
Εχμμμ... Θεός είναι,
στα ...παπουτσια του
η δική μου και η δική σου άποψη.

κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα 1
Άρα, το κακό δεν υπάρχει μόνο τριγύρω μας, αλλά και μέσα μας,
δεν είμαστε από κακό,
είμαστε κακό

με την ίδια έννοια που ο πρωτόγονος, λάτρης της θεότητας Φύσης,
ήταν η Φύση και ο ίδιος.

κακο σημαινει αδυναμια αγνοια πρωσωρινοτητα σκοταδι φθορα 2
Και τερηδόνα. Πάντως, όσο το περιγράφεις,
αυτό το κακό γίνεται όλο και πιο θελκτικό,
όλο και πιο ...ερωτικό, τολμώ δε είπω
σαν γκοθού έφηβη, που χαράζει τις φλέβες της.

ειναι αντιθετο προs την πρωτη και μονη αρχη
εδώ βέβαια θα μπορούσαμε να ξαναξεκινήσουμε την συζήτηση τόσων σελίδων πιο πίσω,
όπου γίνεται εκτενής αναφορά στό φιλοσοφικά διάτρητο επιχείρημα της "Πρώτης Αιτίας"
μα δεν έχω όρεξη αυτήν τη δεκαετία. Οι ενδιαφερόμενοι ας ανοίξουν το "Γιατί δεν είμαι Χριστιανός" του Μπ. Ράσσελ.

το καλο που ειναι η γνωση η αφθαρσια η παντοδυναμια το φωs η γνωση
Όλα αυτά το καλό;;;
Να γιατί ο κόσμος το αποφεύγει,
είναι αβάσταχτη η ζωή, όταν γιωμάει βεβαιότητες...

Πλάκα πλάκα, όπως λέει ο Ράσσελ
"Το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα
ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες"

----------------------η ώρα του παιδιού---------------------------------------------

Ας θυμηθούμε το επικούριον
Έψιλον-γιώτα ρε αδιόρθωτε.

Υγ. Πόσες φορές το έχουμε πεί σε αυτό το τόπικ πάντως;
Μπας να βρούμε και κάνα δικό μας τσιτάτο;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:10, 27-01-09:

................
Εχμμμ... Θεός είναι,
στα ...παπουτσια του

δεν είμαστε από κακό,
είμαστε κακό

ήταν η Φύση και ο ίδιος.

εδώ βέβαια θα μπορούσαμε να ξαναξεκινήσουμε την συζήτηση τόσων σελίδων πιο πίσω,
όπου γίνεται εκτενής αναφορά στό φιλοσοφικά διάτρητο επιχείρημα της "Πρώτης Αιτίας"
μα δεν έχω όρεξη αυτήν τη δεκαετία. Οι ενδιαφερόμενοι ας ανοίξουν το "Γιατί δεν είμαι Χριστιανός" του Μπ. Ράσσελ.

Όλα αυτά το καλό;;;

Πλάκα πλάκα, όπως λέει ο Ράσσελ
"Το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα
ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες"

----------------------η ώρα του παιδιού---------------------------------------------

...Καθότι, μάλλον, Του είναι άγνωστες(ή καλύτερα άχρηστες τέτοιες λέξεις-κλειδιά, που αλλάζουν νόημα, με απλο μετασχηματισμό π.χ. του "λ" σε "κ" ("γραμματική μετάπτωση" δηλαδή), από απλή ανθρώπινη πονηρία (ή ιδιοφυιία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 24-04-09 στις 22:34. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 14:48, 31-01-09:

Να θυμηθούμε και τους Αρχαίους Υμών Προγόνους.
Υμών;Νοτ ημών;

Μόνο δικοί Mας πρόγονοι;

Εσύ κατάγεσαι από τη φυλή των Τατάρων;
Ο Θουκιδίδης μάλιστα, αποκαλεί έναν τοπικό άρχοντα
"αρχίδιον".
Θουκυδίδης, agapoulino.

Αρχίδιον = του εαυτού εξουσιαστής.
Υπ'αυτή την έννοια δεν μπορούμε να ασκήσουμε εξουσία επι κανενός και ίσως ούτε ακόμα (επαρκώς) και του ίδιου του εαυτού.

Μα θα πει κάποιος:

Πες το αυτό όταν πας να πληρώσεις εφορία, ΕΥΔΑΠΟΔΕΗΟΤΕΔΕΣ.

Περίεργο, μα
οσο περισσότερο γερνάω, τόσο περισσότερο
βλέπω την αναρχία, την έλλειψη τάξης
ως φυσιολογικότατη εκδήλώση αυτού του κόσμου.
Growing old effect. (tip: θολή όραση)

Λίγο πριν το θάνατό σου πάντως θα πάψεις να ασχολείσαι με τη παρατηρούμενη αταξία.
Στην πραγματικότητα όλα είναι εν-τά-ξει αφού ένας ψευτοθεός έχει μεριμνήσει ακόμη και για τη μετακόμιση μας σε άλλη ζωή (μεταφορικά, συμφωνία με τον Χάρο για ποσοστό πόνου, κλπ.)

Εχμμμ... Θεός είναι,
στα ...παπουτσια του
« Nul ne peut se faire justice à soi même »
(Ουδείς δύναται να απονέμει δικαιοσύνη στον εαυτόν του)
(Γαλλική νομική αρχή του Δικαίου)

Ούτε κι ο Θεός ο ίδιος.

δεν είμαστε από κακό,
είμαστε κακό

ήταν η Φύση και ο ίδιος.
Στη φύση όμως, δεν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές, ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνέπειες.
Κι ο άνθρωπος (όχι μόνο ο πρωτόγονος) δεν μπορεί να είναι φύση καθώς διέπεται από κίνητρα αυστηρά ωφελιμιστικά.

Ακόμη κι αν ο ανθρώπινος "κύκλος" έχει μια σκυθρωπή περηφάνεια που κάτι από της φύσης έχει κλέψει.

Αμφιβάλλω, πάντως αν αυτό είναι pure evil. Μάλλον νοθευμένο με βλακεία.

Εκείνες οι περιγραφές σου κρατούν με πείσμα στον ήχο ένα κόσμο άδειων σχημάτων (της φύσης)
Εσύ έλεγες "ονομάζομαι ουρανός".
Εγώ έλεγα τίποτα.

Πλαστήκαμε να ερωτευόμαστε τις συμπτώσεις...

Κι ακούω την (θεούσα) γκοθού να λέει:
And now, it's time to leave and turn to dust........(ζμποινγκ)

Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις.
Nα μην τις παίρνει ο άνεμος και κανενός θεού πνοή που θα'λεγε κι ο Αναγνωστάκης.

Η γλώσσα της ατέλειωτης σιγής του θεού είναι η πιο ταπεινωτική απάντηση.
Το χάραγμα της φλέβας ισοδυναμεί με κρότο στα αυτιά του Δημιουργού, συγκριτικά μιλώντας...

Όλα αυτά το καλό;;;
Μου θύμισες έναν υπο διαμόρφωση συσχετισμό.

"Μα με το Θεό δεν γίνεται κανείς πιο ωραίος;"
"Κάποτε ήμουν πιο άσχημος ξέρετε..."

Δεν ευσταθεί και τόσο σαν διαλογισμός...

Απ' όλα θέλω λεύτερος να πλέω στα χάη του κόσμου
(Κ.Καρυωτάκης)

Γιατί φρονώ πως βεβαιότητες δεν υπάρχουν στα καλά μήτε στα κακά.

--------η ώρα του παιδιού (sequel)--------

Έψιλον-γιώτα ρε αδιόρθωτε.
επικούρειον.

Το μπέρδεψα με το επικουρικό (ταμείο) ----- άτιμε γκούφυ που σε αποπέμψανε από υπουργό και πήγες να ζήσεις στη Ντίσνεϋλαντ.

Είναι κι αυτή η σκληρή λιτότητα των ημερών που επηρεάζει την ορθογραφία μου, damn it.

Ρεμπεσκάκι μου.
My bad grammar savier.

Υγ. Πόσες φορές το έχουμε πεί σε αυτό το τόπικ πάντως;
Εμμμμ...

Δίκιο έχεις.

Δεν ενεργοποίησα τον καταμετρητή επιμυθίων. Super lol.

Μπας να βρούμε και κάνα δικό μας τσιτάτο;
  • Αναφέρεις τη θουκυδίδιο προσφώνηση "αρχίδιο" προς κάποιον άρχοντα.
  • Σημειώνεις τη ρήση του Ράσσελ "το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
    οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες" (πλάκα πλάκα) και μάλιστα πλακηδόν
  • Επιπροσθέτως παραπέμπεις στον παραπάνω φιλόσοφο για πρώτες αιτίες και άλλα τινά.
  • Προσθέτεις και ρητά του βαρώνου του Χόλμπαχ ή 'Ολμπάχ ή 'Ολμπάκ:
    "...Το καλό δεν υπερισχύει ποτέ του κακού, εκτός αν η άστατη μοίρα έχει να παίξει
    ένα άκαρδο παιχνίδι " από ρομαντικές νουβέλες.
..και χειρονομείς εναντίον μου που χρησιμοποίησα ένα επικούρειο τσιτάτο;

Εκείνο το παλιό “σε τελευταία ανάλυση” της σοφιστικής στα πηγαδάκια στο αφήνω να το συμπληρώσεις μόνος σου...

Πάντως μου μοιάζεις -φορές σαν κι αυτή- σα να διαπνέεεσαι στο κέντρο σου από μια λαθεμένη αντίληψη για το πως καθρεφτίζεται η βάση στο επικοδόμημα.

Επιμυθείς των εντυπώσεων έχουμε πολλούς...

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Αυτή η τάση να συγχέουμε τους ανθρώπους και τα ιδιοτελή συμφέροντα τους με την αγνή & τέλεια αγάπη του Θεού προς τον άνθρωπο πάντοτε μου δημιουργούσε την απορία αν γίνεται εσκεμμένα ή από άγνοια...
Εγώ πάλι διακρίνω κάποιους πιστούς και "δικηγορίσκους" του Θεού να τρέχουν να πιάσουν θέση στην εποχή της αλαζονείας.

Η κοκορομαχία και σκιαμαχία στο αν υπάρχει θεός έχει αρχίσει και θα έχουμε πιστεύω αρκετούς λεονταρισμούς πριν τον τελικό συμβιβασμό στην πίττα (ή πίπα).
Δηλ. εσύ στη μεριά σου κι εγώ στη δική μου. Εσύ σε φέρετρο και οστεοφυλάκιο κι εσύ σε μπάζα και χωματερές.

Οπότε κράτα και μια πισινή. Δεν μιλάμε για αθώες περιστερές με τις αγνότερες των προθέσεων όπως προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι ο θεός (Σου).

Όλος αυτός ο διχασμός, εύκολα μπορεί να αποφευχθεί.

Keyword: φανέρωση (και μη μου πείς ότι ο θεός είναι ταπεινός και δεν του αρέσει να περιαυτολογεί...)

Αν υπάρχει Θεός, αγαπητέ, είναι πιο κάτω από κει που τον ψάχνουμε. Είναι ακόμα καταραμένος.

Ευχής έργον να συναντηθεί η χτεσινή οπισθοφυλακή (και δεν εννοώ τους θρησκόληπτους) με τους ανιχνευτές του μέλλοντος.

Πάντως εκεί που τους τοποθετείς (στην αγνή και τέλεια θεϊκή αγάπη δηλ.) αμφιβάλλω.

Θα έρθει ο καιρός να το δούμε… δεν βιάζομαι.
Μέχρι τότε θα έχω γίνει...πούλπα.

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Ποια σχέση μπορεί να έχεις ένας Πάπας ή ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που λαμβάνει από μόνος του την δόξα και την εξουσία χωρίς να του έχει δοθεί από το Θεό με σκοπό να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα? Ο Πάπας σταυρώθηκε για μας ή Ιησούς Χριστός?
φαρσί εγκόσμιος ο πρώτος, φαρσί "επουράνιος" ο δεύτερος.

Μη με γυρέψεις αλλού
μονάχα εδώ να με γυρέψεις
μόνο σε μένα,
όχι σε σταυρούς επάνω, ούτε σε άμβωνες αραχτό.

Η ποίηση αποφαίνεται ότι ουδείς σταυρώθηκε για κανένα.

Και δε βρίσκω καθόλου ρομαντικό να βασανίζει κάποιος την ύπαρξή του για να χαρίσει παρηγοριά στις καρδιές των ανθρώπων.
Μια κουλαμάρα και μισή είναι αυτό...

Σα να λέμε σκοτώνω εγώ την πεθερά μου και η γυναίκα μου αυτοκτονεί για να με σώσει από την αμαρτία!

Δηλ. με τη σταύρωση τι έκανε ο θεός;
Μας μηδένισε τις αμαρτίες;
Ξεκινήσαμε από το μηδέν με extra κανονάκι;

Πιστεύετε;
Ον τόπικ: Όχι. Αλλά κι αν υπάρχει θεός, το βρίσκω πολύ απίθανο να είναι τόσο παράφορα ματαιόπονος ώστε να προσβάλλεται από εκείνους που αμφιβάλλουν την ύπαρξή του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 06:48, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από δεσμώτης
Εσύ κατάγεσαι από τη φυλή των Τατάρων;
Των Κατάρων...
Μπααα, τόσο μαυριδερός και με απροσδιόριστη Εβραϊκή ρίζα
μάλλον δεν πάω για "Μρ Αρχαία Ελλάς".

Θουκυδίδης
Αμάν, και μετά αναρωτιέμαι γιατί έβγαλα το Λύκειο νύχτα...
Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τη διόρθωση, έχω να το ξαναγράψω ξανά και ξανά
και το να γράφω από μνήμης γίνεται όλο κ πιο δύσκολο ύστερα από μια καθημερινότητα (και μια μέρα).

Λίγο πριν το θάνατό σου πάντως θα πάψεις να ασχολείσαι με τη παρατηρούμενη αταξία.
Λολ, μπορεί να πάω ακαριαία ρε μαν.

Growing old effect.
Ουχ, γέρασα από την εφηβεία κιόλας.
(Αυτό σα να με έβαλε σε σκέψεις, βρε λες...?)

Ουδείς δύναται να απονέμει δικαιοσύνη στον εαυτόν του
Άσχετο, να ορισμός για τον Θεό.

----------------------------------------------------

Κι ο άνθρωπος (όχι μόνο ο πρωτόγονος) δεν μπορεί να είναι φύση καθώς διέπεται από κίνητρα αυστηρά ωφελιμιστικά.
Γιατί, η Φύση τι κάνει;

Αμφιβάλλω, πάντως αν αυτό είναι pure evil. Μάλλον νοθευμένο με βλακεία.
Άρα: ισχυρότερο, κάτι σαν ουίσκι-μπόμπα.

Εσύ έλεγες "ονομάζομαι ουρανός".
Εγώ έλεγα τίποτα.

Πλαστήκαμε να ερωτευόμαστε τις συμπτώσεις...
Μια σύμπτωση ήσουν και εσύ, μάι λοβ.

Η γλώσσα της ατέλειωτης σιγής του θεού είναι η πιο ταπεινωτική απάντηση.
Ο θεός μιλάει, σύ δεν μπορείς να τον ακούσεις.
Έχεις τη γλυκειά σου φωνή να θαυμάσεις, πάνω από τα υπόλοιπα.

Γιατί φρονώ πως βεβαιότητες δεν υπάρχουν στα καλά μήτε στα κακά.
Τώρα τι να πω,
πως έχεις άδικο ή πως δεν λέμε το ίδιο;
Γιατί πρέπει να κάνεις ολόκληρο τον κύκλο για να στρίψεις μια μικρή γωνία;
Έχεις κάποιου είδους πολυτέλεια, υποθέτω.

• Αναφέρεις τη θουκυδίδιο προσφώνηση "αρχίδιο" προς κάποιον άρχοντα.
  • Σημειώνεις τη ρήση του Ράσσελ "το πρόβλημα του κόσμου, είναι πως
    οι φανατικοί είναι γεμάτοι βεβαιότητα ενώ οι σοφοί γεμάτοι αμφιβολίες" (πλάκα πλάκα) και μάλιστα πλακηδόν
  • Επιπροσθέτως παραπέμπεις στον παραπάνω φιλόσοφο για πρώτες αιτίες και άλλα τινά.
  • Προσθέτεις και ρητά του βαρώνου του Χόλμπαχ ή 'Ολμπάχ ή 'Ολμπάκ:
    "...Το καλό δεν υπερισχύει ποτέ του κακού, εκτός αν η άστατη μοίρα έχει να παίξει
    ένα άκαρδο παιχνίδι " από ρομαντικές νουβέλες.
..και χειρονομείς εναντίον μου που χρησιμοποίησα ένα επικούρειο τσιτάτο
Γιεπ. Και η ρήση του ράσσελ και η ατάκα του Ολμπάχ έχουν ξαναειπωθεί, και θα μεταξαναειπωθούν όσο κανείς δεν κάνει τον κόπο να κάτσει μισή μέρα να διαβάσει 115 σελίδες. Λολ; Εμένα μ λες. Κάτω τα χέρια από τον Επίκουρο, αν φωνάζεις μέσα από την Στοά.

Πάντως μου μοιάζεις -φορές σαν κι αυτή- σα να διαπνέεεσαι στο κέντρο σου από μια λαθεμένη αντίληψη για το πως καθρεφτίζεται η βάση στο επικοδόμημα.
"Λαθεμένη"; Μακάρι,
θα ήταν κ αυτό μια κάποια βεβαιότης.

Επιμυθείς των εντυπώσεων έχουμε πολλούς...
Και είναι λογικό, το αντίθετο είναι οι
"εντυπωσιασθέντες των επιμυθίων"
και τέτοια πλείομειονότητα
ού εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν,
αλλά βρίσε ημάς υπό του πονηρού.

(Υγ. Το ηθικό δίδαγμα σε σύμπτωση: Η αντίπραξη του ότι δεν βάζω αρνητικές ψήφους, δεν βρίσκεται στο να βάζεις εσύ θετικές. Λολ; Τα περί Φύσης που λέγαμε. Μιας και σε τσιτά ο Επίκουρειος, πιάνουμε μια συζήτηση για το Λουκρήτειο Περι Φύσεως...?)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 24-04-09 στις 22:48. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 16:04, 03-02-09:

Με αυτό το post θα γίνω αντιπαθής αλλά δε βαριέσαι...

Εντάξει, το αν πιστεύεις σε "κατι", ή έστω αν δηλώνεις αδυναμία να βγάλεις συμπέρασμα σχετικά με το αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να πιστέψεις είναι ένα θέμα που όντως σηκώνει συζήτηση. Εγώ έχω καταλήξει πως δεν έχω λόγο να πιστεύω σε κάτι.

Όμως, πέρα απο τα παραπάνω που σηκώνουν κουβέντα, δεν μπορώ να διανοηθώ πως υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να πιστεύουν στον Χριστιανικό θεό (ή και σε άλλες οργανωμένες θρησκείες φυσικά, αλλά ας μείνουμε στα εγχώρια προϊόντα).

Δηλαδή, καλοί μου άνθρωποι που στα παραπάνω posts δηλώνετε Χριστιανοί, πως είναι δυνατόν να θεωρείτε πως υπάρχει ένας παντοδύναμος θεός που αγαπά τους πάντες και να ζείτε στον ίδιο κόσμο με εμάς τους υπόλοιπους; Έχετε καταλάβει τι λέτε;

Είναι παντοδύναμος. Αρα μπορεί να κανει τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και αφού θέλει μόνο το καλό μας, θα μπορουσε να το φροντίσει. Επιχειρήματα όπως "θέλει να έχουμε ελευθερία επιλογών" είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ παιδικά, είπαμε είναι παντοδύναμος, θα μπορούσε να μας έχει όλους ευτυχισμένους για πάντα.

Άσε που αυτό το επιχείρημα έχει ως προϋπόθεση την ύπαρξη μας - πράγμα που κάνει αυτή τη σκέψη ανθρωποκεντρική εξ ορισμού. Άσε που ακόμα και οι έννοιες καλό και κακό είναι ανθρωποκεντρικές και δεν έχουν καμμία απολύτως εφαρμογή πέραν της φούσκας που εμείς έχουμε φτιάξει για εμάς.

Όμως, ας σας κάνω τη χάρη και ας δέχτώ οτι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν άνθρωποι, και οτι υπάρχει αντικειμενικό καλό και κακό - for the sake of argument.

Αποφασιστε: Ο θεός είναι παντοδύναμος και γουστάρει να μας βασανίζει; Ο θεός θέλει το καλό μας αλλά δεν είναι παντοδύναμος;

Σε οποιαδήποτε απο αυτές τις περιπτώσεις ο θεός δεν είναι αυτός που μας μαθαίνουν οι παπάδες οτι είναι. Οποιοσδήποτε θεός δεν είναι παντοδύναμος και πανάγαθος δεν είναι ο Χριστιανικός.

Άρα πως γίνεται και πιστεύετε σε αυτόν;

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 08:45, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από necropethamenos
Με αυτό το post θα γίνω αντιπαθής αλλά δε βαριέσαι...

Εντάξει, το αν πιστεύεις σε "κατι", ή έστω αν δηλώνεις αδυναμία να βγάλεις συμπέρασμα σχετικά με το αν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να πιστέψεις είναι ένα θέμα που όντως σηκώνει συζήτηση. Εγώ έχω καταλήξει πως δεν έχω λόγο να πιστεύω σε κάτι.

Όμως, πέρα απο τα παραπάνω που σηκώνουν κουβέντα, δεν μπορώ να διανοηθώ πως υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να πιστεύουν στον Χριστιανικό θεό (ή και σε άλλες οργανωμένες θρησκείες φυσικά, αλλά ας μείνουμε στα εγχώρια προϊόντα).

Δηλαδή, καλοί μου άνθρωποι που στα παραπάνω posts δηλώνετε Χριστιανοί, πως είναι δυνατόν να θεωρείτε πως υπάρχει ένας παντοδύναμος θεός που αγαπά τους πάντες και να ζείτε στον ίδιο κόσμο με εμάς τους υπόλοιπους; Έχετε καταλάβει τι λέτε;

Είναι παντοδύναμος. Αρα μπορεί να κανει τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και αφού θέλει μόνο το καλό μας, θα μπορουσε να το φροντίσει. Επιχειρήματα όπως "θέλει να έχουμε ελευθερία επιλογών" είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ παιδικά, είπαμε είναι παντοδύναμος, θα μπορούσε να μας έχει όλους ευτυχισμένους για πάντα.

Άσε που αυτό το επιχείρημα έχει ως προϋπόθεση την ύπαρξη μας - πράγμα που κάνει αυτή τη σκέψη ανθρωποκεντρική εξ ορισμού. Άσε που ακόμα και οι έννοιες καλό και κακό είναι ανθρωποκεντρικές και δεν έχουν καμμία απολύτως εφαρμογή πέραν της φούσκας που εμείς έχουμε φτιάξει για εμάς.

Όμως, ας σας κάνω τη χάρη και ας δέχτώ οτι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν άνθρωποι, και οτι υπάρχει αντικειμενικό καλό και κακό - for the sake of argument.

Αποφασιστε: Ο θεός είναι παντοδύναμος και γουστάρει να μας βασανίζει; Ο θεός θέλει το καλό μας αλλά δεν είναι παντοδύναμος;

Σε οποιαδήποτε απο αυτές τις περιπτώσεις ο θεός δεν είναι αυτός που μας μαθαίνουν οι παπάδες οτι είναι. Οποιοσδήποτε θεός δεν είναι παντοδύναμος και πανάγαθος δεν είναι ο Χριστιανικός.

Άρα πως γίνεται και πιστεύετε σε αυτόν;

η μεγαλυτερη διδασκαλια του χριστιανισμου (εκτος απο την "αγαπη") ειναι η "ελευθερη βουληση" που χαρισε ο θεος στον ανθρωπο.ο θεος εδωσε την κολαση και τον παραδεισο ,το καλο και το κακο ,και αφησε το ανθρωπινο ειδος να διαλεξει μονο του τον δρομο του.αυτο (η βουληση) ειναι το χαρακτηριστικο που διαφοροποιει τον ανθρωπο απο τα υπολοιπα ζωα.ο ανθρωπος λοιπον επελεξε το κακο (προπατορικο αμαρτημα) και χαραξε την πορεια του.ετσι εξηγειται η υπαρξη του κακου στον κοσμο επισημα απο την χριστιανικη διδασκαλια.το κακο δεν αποδιδεται στον θεο αλλα στην ελευθερη βουληση του ανθρωπου που ο "παντοδυναμος" προσφερε ως δωρο.
οπως ειχα ξαναπει ,ουτε εγω πιστευω σε κανενα θρησκευμα ακριβως επειδη ειναι ανρθωπινα δημιουργηματα.τακτοποιημενα ακριβως οπως βολευει κατα την γνωμη μου για να "ελεγχουν" την αδυναμια του ανρθωπινου ειδους.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 11:21, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
η μεγαλυτερη διδασκαλια του χριστιανισμου (εκτος απο την "αγαπη") ειναι η "ελευθερη βουληση" που χαρισε ο θεος στον ανθρωπο.ο θεος εδωσε την κολαση και τον παραδεισο ,το καλο και το κακο ,και αφησε το ανθρωπινο ειδος να διαλεξει μονο του τον δρομο του.αυτο (η βουληση) ειναι το χαρακτηριστικο που διαφοροποιει τον ανθρωπο απο τα υπολοιπα ζωα.ο ανθρωπος λοιπον επελεξε το κακο (προπατορικο αμαρτημα) και χαραξε την πορεια του.ετσι εξηγειται η υπαρξη του κακου στον κοσμο επισημα απο την χριστιανικη διδασκαλια.το κακο δεν αποδιδεται στον θεο αλλα στην ελευθερη βουληση του ανθρωπου που ο "παντοδυναμος" προσφερε ως δωρο.
οπως ειχα ξαναπει ,ουτε εγω πιστευω σε κανενα θρησκευμα ακριβως επειδη ειναι ανρθωπινα δημιουργηματα.τακτοποιημενα ακριβως οπως βολευει κατα την γνωμη μου για να "ελεγχουν" την αδυναμια του ανρθωπινου ειδους.
Εφ όσον είναι παντοδύναμος και πανάγαθος θα μπορούσε να κάνει κάποιο καλύτερο δώρο χωρίς λάκκους στη φάβα.

Eξ άλλου αυτός θα καθόριζε και το τι μας κάνει ευτυχισμένους. Το οτι μας κάνει ευτυχισμένους η ελευθερία κινήσεων πρέπει να θεωρήσεις πως είναι εξ ίσου δικό του έργο με το γεγονός πως μας την παρέχει.

Οπότε το "δώρο" του είναι ενα ναι-μεν-αλλά δώρο. Πόσο πανάγαθος σου φαίνεται;

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 11:42, 06-02-09:

Εφ όσον είναι παντοδύναμος και πανάγαθος θα μπορούσε να κάνει κάποιο καλύτερο δώρο χωρίς λάκκους στη φάβα.

Eξ άλλου αυτός θα καθόριζε και το τι μας κάνει ευτυχισμένους. Το οτι μας κάνει ευτυχισμένους η ελευθερία κινήσεων πρέπει να θεωρήσεις πως είναι εξ ίσου δικό του έργο με το γεγονός πως μας την παρέχει.

Οπότε το "δώρο" του είναι ενα ναι-μεν-αλλά δώρο. Πόσο πανάγαθος σου φαίνεται;

μα δεν μπορω να κρινω αν ειναι καλο η κακο κατι στο οποιο δεν πιστευω.απλως θεωρω οτι για να το κρινω πρεπει να δω με τα δικα του ματια.(να δω την δικη του αληθεια).κι οχι με τα ματια της δικης μου λογικης.
το να πιστευεις σε κατι υπερφυσικο ,σημαινει οτι δεν μπορεις να το εξηγησεις κι απλως πιστευεις σε αυτο.αν μπεις στην διαδικασια της εκλογικευσης σαφως και θα βγεις νικητης αλλα μονο για αυτους που επισης εκλογικευουν τον θεο.για εκεινους που πιστευουν θα παραμενεις απλως ενας αθεος ή ακομα χειροτερα ενας αμαρτωλος!κι εκει ακριβως ειναι η "μαγκια" αυτου του κατασκευασματος που λεγεται θρησκεια.παραλυει την λογικη ,υψωνει τον φοβο κι ετσι μπορει να κατευθυνει.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 12:22, 06-02-09:

μα δεν μπορω να κρινω αν ειναι καλο η κακο κατι στο οποιο δεν πιστευω.απλως θεωρω οτι για να το κρινω πρεπει να δω με τα δικα του ματια.(να δω την δικη του αληθεια).κι οχι με τα ματια της δικης μου λογικης.
το να πιστευεις σε κατι υπερφυσικο ,σημαινει οτι δεν μπορεις να το εξηγησεις κι απλως πιστευεις σε αυτο.αν μπεις στην διαδικασια της εκλογικευσης σαφως και θα βγεις νικητης αλλα μονο για αυτους που επισης εκλογικευουν τον θεο.για εκεινους που πιστευουν θα παραμενεις απλως ενας αθεος ή ακομα χειροτερα ενας αμαρτωλος!κι εκει ακριβως ειναι η "μαγκια" αυτου του κατασκευασματος που λεγεται θρησκεια.παραλυει την λογικη ,υψωνει τον φοβο κι ετσι μπορει να κατευθυνει.
αρα δικαιολογείς το να πιστεύει κάποιος κάτι τυφλα;

σε μια κουβέντα όλοι πρέπει να πουν τις απόψεις τους και, αν πρόκειται για κάποιου είδους debate, θα πρέπει να παραθέσουν επιχειρήματα. Εγώ αυτό κάνω και ουσιαστικά δικαιολογώ το για ποιόν λόγο δεν γίνεται να πιστέψω στον θεό, εν προκειμένω στον συγκεκριμένο.

Βρίσκω υποκριτικό όμως απο πλευράς χριστιανών το οτι εκλογικεύουν την πίστη τους για να την παρουσιάσουν σαν την αλήθεια και μας την σερβίρουν πχ στο σχολείο.

Αν θες να πιστεύεις τυφλά σε κάτι, κάνε το. Παραδέξου πως το κάνεις χωρίς κανένα επιχείρημα και χωρίς να προσπαθείς να κάνεις λογικό το παράλογο όμως, όπως με το θέμα του "δώρου της ελευθερίας" που έχει σκοπό απλώς να παράγει έναν -ανύπαρκτο όπως δείχνω στο προηγούμενο post μου- αντίλογο στην πιο προφανή αντίφαση του χριστιανισμού!

Σε όσα λες για τις θρησκείες συμφωνώ εντελώς φυσικα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:42, 06-02-09:

Εκλογικεύουν το Χριστιανισμό ως εκεί που τους "παίρνει". Όταν δουν τα σκούρα προτάσσουν το πίστευε και μη ερεύνα. Το παν είναι να έχεις την καλοσύνη και την αγάπη μέσα σου όπως δίδασκε ο Χριστός και να πορεύεσαι σύμφωνα με αυτά. Όλα τα άλλα είναι σαλτσούλες (για μένα) για να υποτάσσουν τον κόσμο και να ξεχνά τα πραγματικά προβλήματα.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 12:43, 06-02-09:

αρα δικαιολογείς το να πιστεύει κάποιος κάτι τυφλα;

δεν το δικαιολογω ,αλλα το σεβομαι.καμια φορα νιωθω πολυ μικρη για να μιλαω για τετοια θεματα.ο αινσταιν λεει οταν εφτασε σε ενα σημειο που δεν μπορουσε πια με τους νομους της φυσικης να εξηγησει το συμπαν ειπε:"τιποτα δεν ειναι τυχαιο στο συμπαν διοτι ο θεος δεν παιζει ζαρια!" οταν το διαβασα αυτο εμεινα μ........ς!αυτο το τερας λογικης και μορφωσεως στο τελος της ζωης του να φτανει σε σημειο αδυναμιας και να παραδεχεται την υπαρξη του θεου;κι ομως.

ακριβως για αυτο σεβομαι την οποιαδηποτε αποψη,δεν μπαινω στην διαδικασια να πεισω κανεναν για τιποτα απλως προσπαθω να αντισταθω οσο μπορω στην βλακεια!!!την βλακεια δεν την σεβομαι.κι εκει θα συμφωνησω μαζι σου (περι σχολειου,επιχειρηματων.....κι οχι μονο)

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 13:08, 06-02-09:

δεν το δικαιολογω ,αλλα το σεβομαι.
θα το σεβομουν αν παραδεχοντουσαν πως είναι έτσι.

Κατα τα άλλα δίκιο έχεις σε αυτά που λες, αλλά είναι άλλο αυτο που λες και άλλο το να εντοπίζεις το προφανές ψέμμα, οπως στην κουβέντα για τον χριστιανικο θεο πχ. δεν εισαι καθολου μικρη για'υτο.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 06:16, 08-02-09:

Των Κατάρων...
Μπααα, τόσο μαυριδερός και με απροσδιόριστη Εβραϊκή ρίζα
μάλλον δεν πάω για "Μρ Αρχαία Ελλάς".
Για σένα Μr Qatar.
استعراض قطر ستعراض لومينا اس اس نيسان مكينة لومينا من قروب

Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τη διόρθωση.
Παρακαλώ.

Λολ, μπορεί να πάω ακαριαία ρε μαν.

Γιατί, η Φύση τι κάνει;
Ο,τι έκανε χρόνια τώρα με αξιοδάκρυτη ακρίβεια. Χωρίς εκδικητικές αναμίξεις ή θεληματικές συμπεριφορές. Δεν θέλει η φύση. Συμπεραίνει. Εμείς θέλουμε να κάνει (ή να μη κάνει) αλλά απόψε βρέχει είτε το θέλουμε είτε όχι...

Μια σύμπτωση ήσουν και εσύ, μάι λοβ.
Για αποστολές συμπτωματικών εμπειριών στο:

varounkampanes@osymptoμαtikoshamos.com

Αν αναφέρεσαι στο αντικειμενικό τυχαίο, σου'χω νέα. Είσαι πιο σουρρεαλιστής από όσο φαντάστηκες.
Αν αναφέρεσαι στις συμπτώσεις του Kammerer σε κόβω να τη βγάζεις με τις ώρες στα παγκάκια για να αποδείξεις ότι ο κόσμος είναι σαν ένα μωσαϊκό, που παρά τις συνεχείς ανακατατάξεις και αλλαγές θέσεων των κομματιών που το απαρτίζουν, φροντίζει πάντα να φέρνει κοντά το όμοιο με το όμοιο («Das Gesetz der Serie»)
Ή μήπως εννοείς τα περί συγχρονικότητας (αρχή μιας μη-αιτιακής σύνδεσης) κατά Pauli και Yung ?

Ο θεός μιλάει, σύ δεν μπορείς να τον ακούσεις.
Έχεις τη γλυκειά σου φωνή να θαυμάσεις, πάνω από τα υπόλοιπα.
Το συγκεκριμένο σχολιάκι δεν περιέχει αυτόν που μιλάει ως θεατή του ακροατηρίου, οπότε μάλλον περιέχει αγκίστρια συναισθήματος ικανά να λειτουργήσουν ενοχικά και συμμετοχικά στον μη Αλβανό αναγνώστη.

Καλοπροαίρετη μεν, αυθαίρετη δε ποιητική προβολή του πως δεν πρέπει να βιώνεται ο αυτοθαυμασμός στη λογική του "πάψε κι άκου".

Η επιχειρούμενη επιθεώρηση “πρόχειρη” και συνυφασμένη με μέρος της αόρατης πραγματικότητας μου μοιάζει με καταγραφή της αμηχανίας σου.

Στην αμηχανία αυτή και στο θεολογικό -μόνο πρόσκαιρο ελπίζω- αλληθώρισμα βρίσκονται και αρκετοί “άνθρωποι του πνεύματος” και σήμερα, εκτός από αυτούς που έγιναν ρατσιστές και εκσυγχρονίστηκαν κανονικά χωρίς να πάρουν πρέφα…

Η τρέχουσα πραγματικότητα μπορεί να είναι της σφαλιάρας, αλλά δίνει και σφαλιάρες στο ναρκισσισμό μας, νο νταουτ.

Αλλά, λιγότερες εύκολες κρίσεις, λιγάκι πιο ανοιχτά μάτια.
Κι εγώ για την (φουκαριάρα) μάνα μου θεός τυγχάνω, αλλά δεν το ξέρετε…

Τώρα τι να πω,
πως έχεις άδικο ή πως δεν λέμε το ίδιο;
Γιατί πρέπει να κάνεις ολόκληρο τον κύκλο για να στρίψεις μια μικρή γωνία;
Έχεις κάποιου είδους πολυτέλεια, υποθέτω.
Ολόκληρο κύκλο μπορούσε να διαγράψει κι η Κούνεβα, αλλά της έριξαν ακουαφόρτε στο στόμα κι έμεινε στο παρά πέντε του ημικυκλίου...
Και σ' έχω για τρομοκράτη...

Γιεπ. Και η ρήση του ράσσελ και η ατάκα του Ολμπάχ έχουν ξαναειπωθεί, και θα μεταξαναειπωθούν όσο κανείς δεν κάνει τον κόπο να κάτσει μισή μέρα να διαβάσει 115 σελίδες. Λολ; Εμένα μ λες. Κάτω τα χέρια από τον Επίκουρο, αν φωνάζεις μέσα από την Στοά.
Αν η στοά είναι μασσονική, δεν είμαι εγώ η φωνή.
Αν είναι υπόγειο κανάλι κάποιου λουλουδιασμένου κήπου, με γιασεμί στο πέτο, παίζει και να'μαι.

Και λέγοντας "φωνή" μου'ρθαν στίχοι του Χιόνη από τη "φωνή της σιωπής". Διαβάζω στη σελ. 187:

"Πρέπει αν είμαι ποιητής τώρα να τʼ αποδείξω
Δεν ξέρω αν θά ʽχω άλλη ευκαιρία
Ο τεχνητός ετούτος ήλιος ο καιρός μας
Γρήγορα εξατμίζει τους ανθρώπους
Πιο γρήγορα τους ποιητές

Πρέπει τώρα πριν εξατμιστώ
Νʼ απασφαλίσω τον εκρηκτικό μηχανισμό
Που κουβαλάω κρυμμένο στο κρανίο μου
Νʼ ανατινάξω τα τοιχώματα της σκέψης
Να ξεχυθούνε τα μυαλά μου σαν ροδιού ρουμπίνια
Σαν πυρωμένα θραύσματα υπέροχης οβίδας
Σφυρίζοντας μες στον αγέρα απειλητικά
Όπως σφυρίζει η ποίηση όταν ποίηση είναι"

επειδή πολύ τ'αγαπώ κι η σιωπή βροντοφωνάζει περισσότερο κι από ενωμένες κραυγές, sometimes....
Είναι πιο προτιμητέα για τα γούστα μου από στοών φωνές.

Άσε που ο φίλτατος επίκουρος λόγω της βασικής ιδέας του να μην ασκείται η φιλοσοφία σε σπουδαστήρια και αίθουσες (και οπωσδήποτε όχι σε δημόσιες στοές), αλλά σε ελεύθερη περιδιάβαση μέσα σε μια απλή ειρηνική φύση, μακριά από το θόρυβο της πόλης, ίδρυσε τη σχολή του δίνοντάς της την ονομασία "Κήπος".

But i guess that was your starting point. (κλεβα μποϊ)

Και μιας και γουστέρνεις τσιτάτα:

"Γιατί ο άλλος
έγινε πρόσφατα μεγάλος
και δεν ακούει
παρά μονάχα αυτό που θέλει
μʼ όλα τα δάχτυλα στο μέλι"

όπως είπε ο Γκανάς

Και είναι λογικό, το αντίθετο είναι οι
"εντυπωσιασθέντες των επιμυθίων"
και τέτοια πλείομειονότητα
ού εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν,
αλλά βρίσε ημάς υπό του πονηρού.
Κύριε Ρεμπεσκέ που ζείτε; Όποιος παραθέτει στιχάκια κι επιμύθια δεν είναι ούτε η πρύμνη ούτε η πλώρη τους κατ'ανάγκην.
Εκτός κι αν είστε ερωτευμένος με Ράσσελ, Λουκρήτειο και όλο το τστιτατοσύννεφο.

Υγ. Το ηθικό δίδαγμα σε σύμπτωση: Η αντίπραξη του ότι δεν βάζω αρνητικές ψήφους, δεν βρίσκεται στο να βάζεις εσύ θετικές. Λολ; Τα περί Φύσης που λέγαμε.
Η αθλιότητα που ο καθένας απωθεί είναι η πραγματικότητα που θα λουστεί, αν δεν έχει αρχίσει ακόμα.
Λέμε τώρα.

Δεν υπάρχει λόγος να σχολιαστεί το παραφερνάλιο των θετικών ψήφων κόντρα στη μη ψήφο.
Δε γίνεται να γουστάρει μόνο ο ένας, δηλαδή;

Όσο για το ότι είμαι φύση επειδή έβαλα θετική, νο νο νοοοοο. Έβαλα θετική γιατί κάνω κέφι τη γραφή σου. Η φύση δεν κάνει το κέφι της. Δε λειτουργεί με κανόνες της θελήσεως. Η φύση επιβάλλει. Άλλο μ'αρέσει με συνέπεια +1 κι άλλο καταρρακτώδης βροχή με συνέπεια πλημμυρισμένα υπόγεια (δε βρέχει επειδή έτσι της αρέσει αλλά ως συνέπεια συννεφιασμένου ουρανού = όχι -1). Δύο διαφορετικές προσεγγίσεις της "συνέπειας".

Κι άμα γουστάρεις την διαφορετική γνώμη δεν ακυρώνεται η δική σου.
Η υποκρισία που κρύβεται στη διγλωσσία φαντάζει κάπως, όμως.

Το να ρίχνουμε θετική στις αντίθετες από τις δικές μας απόψεις δείχνει εκείνο που αν το πω θα κατηγορηθώ ως αλλαζόνας.
Και πρέπει να ψάξουμε πολύ στα forums της αλλαζονείας για να βρούμε ένα δημοσιευμένο κείμενο που να είναι αντιτιθέμενο σε κάποιο άλλο κι ο υπογράφων να είχε τουλάχιστον οσμιστεί την έμπνευση που θα προέκυπτε από αυτήν την παραγόμενη αντίθεση εκφράζοντάς τη με ψήφο.

Δηλ. για να καταλάβω τώρα, με ψέγεις για το οτι σου έριξα θετική, ματάκια μου; (ρε μπελάς)

Ο γραπτός λόγος αρέσκεται σε συγκρουσιακό λόγο βελτιωτικού τύπου, αλλιώς είναι μύκητας, νομίζω.

Μιας και σε τσιτά ο Επίκουρειος, πιάνουμε μια συζήτηση για το Λουκρήτειο Περι Φύσεως...?)
Αχά.

Την αγάπη μου.

ο αινσταιν λεει οταν εφτασε σε ενα σημειο που δεν μπορουσε πια με τους νομους της φυσικης να εξηγησει το συμπαν ειπε:"τιποτα δεν ειναι τυχαιο στο συμπαν διοτι ο θεος δεν παιζει ζαρια!" οταν το διαβασα αυτο εμεινα μ........ς!αυτο το τερας λογικης και μορφωσεως στο τελος της ζωης του να φτανει σε σημειο αδυναμιας και να παραδεχεται την υπαρξη του θεου;κι ομως.
Ο αινστάιν είπε ότι ο θεός (=υπέρτατη διανόηση) δεν έπαιζε ζάρια γιατί είχε έφεση στα ...χαρτιά...
Γνωστή σνομπαρία (των ζαριών) στο κύκλο της διανόησης κατά τον ελεύθερό του χρόνο ο Άλμπερτ.

Αν υπάρχει Θεός, παίζει ζάρια και μάλιστα τα ρίχνει πολύ συχνά. Ασσόδυο εμπλοκή (ο γκαντέμης).
Εξάρες έρχονται πάσχα χριστούγεννα μόνο κι αυτό μονάχα αν δεν είσαι άνεργος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους