Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,077 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,286 μηνύματα σε 92,207 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 469 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 653)
Ναι
278
42,57%
Όχι
240
36,75%
Μπορεί - ίσως
115
17,61%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,06%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:49, 01-12-11:

απαιτει νυστερι η διαδικασια?
δυστυχως οχι,,
γιατι τότε θα πηγαινες και θα ελεγες "πηγα να μου βγαλουν το θεο." οπως λες για τη σκωληκοειδη αποφυση

Γιατι ουτε μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει μια τσαγιερα σε τροχια λιγο εξω απο τον αρη αλλα δεν νομιζω να πιστευεις οτι υπαρχει (επισις ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβαινεις σε τι αναφερομαι οταν λεω τσαγιερα αλλα νταξ)
μπορεις
τοσοι δορυφοροι υπαρχουν εκει εξω
εδω ολο τον Αρη σε google earth τον εχουμε σε αναλυση μετρων

αλλα αν πει καποιος "υπαρχει μια τσαγιερα θαμμενη στον Αρη ,ναι..τοτε δεν μπορεις να το αποκλεισεις,,γιατι υπογεια ελαχιστα τον εχουμε ψαξει.. και δεν ξερουμε για σημαδια ζωης παλαιοτερης πχ

στο απεραντο αγνωστο κατα τεραστιο πσοστο συμπαν..
ο καθενας μπορει να βαλει μια ανωτερη δυναμη καθε ειδους ,
και καθε υποθετικη νοημοσυνη

εδω δεν ξερουμε τι μορφες ζωης υπαρχουν εκει εξω,,,,που μπορει να ειναι οτι πιο απιστευτο για μας..

μπορουμε να αποκλεισουμε την υποθεση ενος θεωρητικου οντος απο ενεργεια πχ που υπαρχει καπου στο βαθυ διαστημα ή σε μια αλλη διασταση?

στο κενο της γνωσης μας μπαινει η θρησκεια..
και επειδη παντα θα υπαρχει το κενο,,πάντα θα υπαρχει θρησκεια..

μετα το μυαλο μας τωρα εχει περιοριστει στον ρολο του τυπου που απλα σχεδιασε το big bang. Οσο παει και μικραινει...
το αντιθετο απλωνει..ποσα συμπαντα μπορει να υπαρχουν?
τι υπηρχε πριν το big bang τι εκτος αυτου?

πώς δημιουργηθηκε η υλη που εσκασε?

Τιποτα?ουτε χωρος ουτε χρονος?
οσο περισσοτερα τετοια ερωτηματα δημιουργουνται,,τοσο περισσοτερο φαινεται η αναγκη για πολλους ανθρωπους της θρησκειας..

οι γελοιες δικαιολογιες καποιων επιστημονων "δεν εχουν νοημα τετοιες ερωτησεις "δειχνουν απλα το κενο γνωσης

και την αρνηση της παραδοχης του..

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα που ελεγε και ο σωκρατης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:14, 01-12-11:

δεν ξερω αν πιστευω σε θεο..

αλλα ξερω οτι πιστευω στην αγνοια μας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:27, 01-12-11:

Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό γιατί πολύ απλά δε μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δε νιώθω ούτε απροστάτευτη, ούτε ανίσχυρη, ούτε τίποτα.
Πιστεύω ότι είναι μία επινόηση προκειμένου οι άνθρωποι να δικαιολογήσουν τις ανασφάλειες και τους φόβους τους, να επιβάλλουν κάποιες "καθωσπρέπει" αντιλήψεις και να απαλλαγούν από το άγχος του θανάτου σκεπτόμενοι την ... μεταθανάτια ζωή.
Ευτυχώς, δεν έχω επίσης καμία απορία γιατί τα ερωτήματά μου τα έχει απαντήσει η επιστήμη σε βαθμό που εγώ κρίνω ως ικανοποιητικό.

Εν τέλει όμως, μπορώ να πω ότι εν μέρει θαυμάζω όσους ανθρώπους έχουν αυτή την αγνή πίστη. Αυτό, γιατί η πίστη για να ευδοκιμήσει δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα. Στηρίζεσαι ολοκληρωτικά σε κάτι χωρίς να έχεις καμία απόδειξη. Γι' αυτό άλλωστε σου δίνει αρκετή ψυχολογική δύναμη - αυτό είναι το μόνο όφελος της πίστης σε κάποιο θείο κατ' εμέ...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Baby Lee
H Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε στις 19:51, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δυστυχως οχι,,
γιατι τότε θα πηγαινες και θα ελεγες "πηγα να μου βγαλουν το θεο." οπως λες για τη σκωληκοειδη αποφυση
...
μπορεις
τοσοι δορυφοροι υπαρχουν εκει εξω
εδω ολο τον Αρη σε google earth τον εχουμε σε αναλυση μετρων
αλλα αν πει καποιος "υπαρχει μια τσαγιερα θαμμενη στον Αρη ,ναι..τοτε δεν μπορεις να το αποκλεισεις,,γιατι υπογεια ελαχιστα τον εχουμε ψαξει.. και δεν ξερουμε για σημαδια ζωης παλαιοτερης πχ
Καλέβρεσυ! Ο Ράσελ το περιέγραψε, όταν οι δορυφόροι ήταν ακόμα στα μυαλά των αγέννητων μελλοντικών μηχανολόγων, μεταφορά είναι...
μπορουμε να αποκλεισουμε την υποθεση ενος θεωρητικου οντος απο ενεργεια πχ που υπαρχει καπου στο βαθυ διαστημα ή σε μια αλλη διασταση?
Εξίσου αδύνατο να αποκλείσουμε την ύπαρξη του Θλιμμένου Ραδιοφώνου, που ζει στο Υπερπέραν και τρώει μακαρόνια με βίδες για πρωινό, αλλά δεν έχω δει ούτε μια εκκλησία αφιερωμένη στο φόβο μήπως μας στείλει στην Κόλαση. (Κάτι μου λέει πως η συγκεκριμένη ανταλλαγή επιχειρημάτων έχει επαναληφθεί τουλάχιστον στις μισές από τις 81 σελίδες.)
στο κενο της γνωσης μας μπαινει η θρησκεια..
και επειδη παντα θα υπαρχει το κενο,,πάντα θα υπαρχει θρησκεια..
Το ότι η θρησκεία καλύπτει ανθρώπινα κενά γνώσης σημαίνει πως η θρησκεία είναι κατασκεύη κάλυψης δικών μας αναγκών που σημαίνει πως η αιτία δημιουργίας της είναι καθαρά ενδο-ανθρωπική που σημαίνει πως, ακόμα κι αν υπάρχει κάποιο υπερφυσικό ον, οι περιγραφές που του κάνουμε είναι καθαρά προϊόντα φαντασιοπληξίας.
οι γελοιες δικαιολογιες καποιων επιστημονων "δεν εχουν νοημα τετοιες ερωτησεις "δειχνουν απλα το κενο γνωσης και την αρνηση της παραδοχης του..
Νόμιζα πως αυτά είναι γελοίες δικαιολογίες των θρησκευόμενων, δε νοείται επιστήμονας που να μη παραδέχεται τα κενά γνώσης στα οποία χτίζεται η επιστήμη του.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:51, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
...

Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό γιατί πολύ απλά δε μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δε νιώθω ούτε απροστάτευτη, ούτε ανίσχυρη, ούτε τίποτα.
...
: Όσοι πιστεύουν στο Θεό από ιδιοτέλεια, μάλλον την πατάνε στο τέλος! Γιατί απλούστατα η πίστη τους εκπορεύεται προς κάποιο είδωλο. Πάντως προσωπικά σου εύχομαι, να μη χρειαστείς ποτέ προστασία, ούτε να γίνεις ανίσχυρη, ούτε ...τίποτα!

......Πιστεύω ότι είναι μία επινόηση προκειμένου οι άνθρωποι να δικαιολογήσουν τις ανασφάλειες και τους φόβους τους, ...
: Αλήθεια, η ικανότητα επινόησης του τέλειου (ή αν θες, του απόλυτου) πόθεν προέρχεται, για να την αποκτήσουν και άλλα γήινα όντα;

...
Ευτυχώς, δεν έχω επίσης καμία απορία γιατί τα ερωτήματά μου τα έχει απαντήσει η επιστήμη σε βαθμό που εγώ κρίνω ως ικανοποιητικό.

...
Μόνον τόσο λίγες απορίες; Όντως πρέπει να είσαι ευτυχής!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 22:00, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Όσοι πιστεύουν στο Θεό από ιδιοτέλεια, μάλλον την πατάνε στο τέλος! Γιατί απλούστατα η πίστη τους εκπορεύεται προς κάποιο είδωλο. Πάντως προσωπικά σου εύχομαι, να μη χρειαστείς ποτέ προστασία, ούτε να γίνεις ανίσχυρη, ούτε ...τίποτα!
Αυτό είναι αντιφατικό, αφού όλοι από ιδιοτέλεια πιστεύουν... είτε το γνωρίζουν και το παραδέχονται είτε όχι...
Μερσί για τις ευχές!

: Αλήθεια, η ικανότητα επινόησης του τέλειου (ή αν θες, του απόλυτου) πόθεν προέρχεται, για να την αποκτήσουν και άλλα γήινα όντα;
Δηλαδή υποστηρίζετε ότι δεν υπάρχει αυτή η ικανότητα?

Μόνον τόσο λίγες απορίες; Όντως πρέπει να είσαι ευτυχής!
Not. Απλά προτιμώ οι απορίες μου - πλέον - να επικεντρώνονται σε πράγματα λιγότερο μετα-φυσικά αν θέλετε..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:20, 01-12-11:

Καλέβρεσυ! Ο Ράσελ το περιέγραψε, όταν οι δορυφόροι ήταν ακόμα στα μυαλά των αγέννητων μελλοντικών μηχανολόγων, μεταφορά είναι...
δεν με ενδιαφερει ποιος το ειπε..
εγω απανταω κυριολεκτικα

μου τη δινει να λεω τις αποψεις μου,,και να απανντανε οι αλλοι με αποψεις αλλων,,διασημων σπουδαιων και δεν ξερω τι αλλο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:56, 01-12-11:

μου τη δινει να λεω τις αποψεις μου,,και να απανντανε οι αλλοι με αποψεις αλλων,,διασημων σπουδαιων και δεν ξερω τι αλλο
Οι απόψεις των διασήμων δεν σημαίνει ότι είναι σωστές αλλά είναι αποτέλεσμα στοχασμού ή καυστικοί αφορισμοί. Το πρόβλημα σου Άγγελε είναι ότι απλοποιείς πράγματα τα οποία είναι εξ ορισμού πολυδιάστατα και θέμα μελέτης εξυπνότερων ανθρώπων από εσένα και εμένα. Οι απόψεις των άλλων είναι τροφή για σκέψη ακόμη και αν είναι "ψευτοκουλτουριάρηδες αριστεροί ψευτοδιανοούμενοι" κτλ κτλ. Τίποτα δεν είναι ιερό, όλα είναι σημαντικά όπως είπε και κάποιος σπουδαίος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:16, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Αυτό είναι αντιφατικό, αφού όλοι από ιδιοτέλεια πιστεύουν... είτε το γνωρίζουν και το παραδέχονται είτε όχι...
...
: Εκτιμώ ότι υπάρχουν βασικά τρεις κατηγορίες ανθρώπων:
- οι εθελόδουλοι,
- οι ιδιοτελείς (μισθωτοί) και
- οι φίλοι κι αδελφοί
Ο Θεός, που μας φανερώνει ο Ιησούς Χριστός, αγαπιέται από την τρίτη κατηγορία!

...Δηλαδή υποστηρίζετε ότι δεν υπάρχει αυτή η ικανότητα?

...
Κάθε άλλο! Χωρίς αυτήν, μάλλον ακόμη το είδος μας θα ζούσε στις σπηλιές και πάνω στα δένδρα!

...Not. Απλά προτιμώ οι απορίες μου - πλέον - να επικεντρώνονται σε πράγματα λιγότερο μετα-φυσικά αν θέλετε
Παρομοίως!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:28, 02-12-11:

δεν ξερω αν πιστευω σε θεο..

αλλα ξερω οτι πιστευω στην αγνοια μας..
Μα η θρησκεια δεν επιτρεπει αγνοια, η θρησκεια ειναι απαντηση!

Αν πιστευεις σε θεο τοτε δεν εχεις αγνοια για το πως δημιουργηθικε το συμπαν. ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πως, το εφτιαξε ο θεος.

Δεν σου ειναι μαγευτικα αγνωστο το πως πηγαμε απο αμινοξεα σε πρωτεινες γιατι ΞΕΡΕΙΣ πως εγινε, το εκανε ο θεος.

Δεν σου ειναι αγνωστο και εντυποσιακο το πως ενας ανθρωπος μπορει να δειξει ανιδιοτελη αλτρουισμο ΠΑΡΟΤΙ ζει σε ενα κοσμο στον οποιο ειναι ευθραυστος και πρεπει να επιβιωσει και να αναπαραχθει, ξερεις γιατι το κανει, για να μην παει στη κολαση.

Η θρησκεια δεν ειναι η αγνοια μας ειναι η απαντηση στην αγνοια, ειναι "γνωση", και μαλιστα ειναι μια ευκολη και ανωδυνη λυση που μας πιπιλαει τα αυτια.

Οπως ειχε πει ο ριτσαρντ φαινμαν (γιατι δεν εχω προβλημα να αναγνωριζω μυαλα μεγαλυτερα απο το δικο μου οσο περιεργο και αν σου φαινεται) "Δεν εχω προβλημα με το να μην ξερω, απλα προσπαθω να μαθω"

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 02:07, 02-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Μα η θρησκεια δεν επιτρεπει αγνοια, η θρησκεια ειναι απαντηση!
Ακριβώς εδώ είναι η διαφορά. Αγνοια νόμου, δεν νοείται. Δηλαδή, τους νόμους που ο άνθρωπος έχει θεσπίσει, αν οποιοσδήποτε βρεθεί απέναντι τους, τότε εφαρμόζονται ως έχουν και το μόνο ελαφρυντικό που δεν έχει θέση, είναι το να επικαλεστείς άγνοια τους.
Αλλά, όσον αφορά την θρησκεία που εγώ και άλλοι πιστεύουν εδώ μέσα, την Χριστιανική, με έχει διδάξει και από την βιωτή μου έχω διαπιστώσει, ότι διαδοχικές και ατελεύτητες θα είναι οι πτώσεις μου και ποτέ δεν θα φτάσω στο τέλειο. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα είναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. Απο τα λάθη μου όμως, (λάθος είναι η λανθασμένη και μή σκόπιμη ενέργεια), να μην αφήσω τον εαυτό μου στην απώλεια.

Αν πιστευεις σε θεο τοτε δεν εχεις αγνοια για το πως δημιουργήθηκε το συμπαν. ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πως, το εφτιαξε ο θεος.
Αν γνώριζα το σύστημα που ο Θεός ακολούθησε, τότε θα ήμουν σίγουρος, αρχικά για την διάρκεια των υποδιαιρέσεων της ημέρας και από αυτό θα προέκυπτε η διάρκεια της μιας ημέρας του Θεού.
Τόσο πεπερασμένη είναι η επιστήμη και ως εκεί φτάνει. Εγώ – εσύ, μήπως είμαστε σε θέση να ξεπεράσουμε ένα δευτερόλεπτο; Και αν βάλουμε τις στρεβλώσεις του χρόνου και ακόμα το πήγαινε-έλα στον χρόνο, τότε θα αρχίσουμε να <<χτυπάμε πειράκια>>.
Η θρησκεια δεν ειναι η αγνοια μας ειναι η απαντηση στην αγνοια, ειναι "γνωση", και μαλιστα ειναι μια ευκολη και ανωδυνη λυση που μας πιπιλαει τα αυτια.
Αν γνώριζες το τυπικό των μοναχών, μα μόνο αυτό θα σε έκανε να αλλάξεις γνώμη.
Υπο την προϋπόθεση Φαίνμαν. << Δεν έχω πρόβλημα με το να μην ξέρω, απλά προσπαθώ-είς να μάθω-εις>>.
Οπως ειχε πει ο ριτσαρντ φαινμαν (γιατι δεν εχω προβλημα να αναγνωριζω μυαλα μεγαλυτερα απο το δικο μου οσο περιεργο και αν σου φαινεται) "Δεν εχω προβλημα με το να μην ξερω, απλα προσπαθω να μαθω"
Εχω την πεποίθηση ότι αυτή την προτροπή, αποφεύγεις συστηματικά να τηρήσεις. Τώρα γιατί μας την έθεσες; Θα βγει το αποτέλεσμα στα σίγουρα. Είτε απαντήσεις, είτε όχι.
Ομως, για να μάθεις κάτι, η πεπατημένη οδός είναι μια. Ρωτάς και δεν στηλώνεις τα ποδάρια σου σαν ημίονος στο αλέτρι.
Ως τώρα, το μόνο που μας έχεις πει για την θρησκεία, είναι οτι δεν την αποδέχεσαι. Μα αυτό είναι έρευνα; Αυτό είναι διερεύνηση και σεβασμός της αντίθετης άποψης;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-12-11 στις 21:58. Αιτία: split
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 02:39, 02-12-11:

Ως τώρα, το μόνο που μας έχεις πει για την θρησκεία, είναι οτι δεν την αποδέχεσαι. Μα αυτό είναι έρευνα; Αυτό είναι διερεύνηση και σεβασμός της αντίθετης άποψης;
Δεν βρισκω κανενα λογο υπαρξης της θρησκειας και του θεου. Αν το συμπαν πρεπει να το εφτιαξε καποιος τοτε ποιος εφτιαξε αυτον τον καποιο? Και αν αυτος ο καποιος δεν φτιαχτικε απο καποιον αλλο τοτε γιατι το συμπαν ΠΡΕΠΕΙ να φτιαχτικε απο καποιον και δεν μπορουσε απλα να "ειναι"?

Ξυραφι του οκαμ...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 12:32, 02-12-11:

Εγω αυτο που βλεπω παντος ειναι δυο θρησκοληπτους που δεν μπορουν να απαντησουν το πιο προφανες, παιδικο και απλο ερωτημα που μπορει να τεθει σε μια οποιαδηποτε θεολογικη θεωρια.

Πες σε οποιοδηποτε παιδακι "το κοσμο τον εφτιαξε ο θεος" και θα σε ρωτησει "τον θεο ποιος τον εφτιαξε".

Περιμενω μια πειστικη απαντηση.

(η απαντηση κανενας ΔΕΝ ειναι πειστικη γιατι ΤΟΤΕ μπορουμε να πουμε το ιδιο για το κοσμο ΧΩΡΙΣ την υπαρξη θεου)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:01, 02-12-11:

Εγω αυτο που βλεπω παντος ειναι δυο θρησκοληπτους που δεν μπορουν να απαντησουν το πιο προφανες, παιδικο και απλο ερωτημα που μπορει να τεθει σε μια οποιαδηποτε θεολογικη θεωρια.

Πες σε οποιοδηποτε παιδακι "το κοσμο τον εφτιαξε ο θεος" και θα σε ρωτησει "τον θεο ποιος τον εφτιαξε".
1ον ,,ποιους εννοεις θρησκοληπτους..

2ον.. Τον κοσμο τον εφτιαξε το big bang "και το big bang ποιος το εφτιαξε?"

δεν υποστηριζω το θεο.. αλλα το κενό

αλλα το οτι η γνωση μας δεν μπορει να απαντησει ναι ή οχι σε υπαρξη ανωτερης δυναμης ή κατι τετοιο ..

εμενα μου αρεσει η αγνοια και με εντυπωσιαζει και ενθουσιαζει τι απιστευτο μπορει να βρουμε στο μελλον

εσυ βλεπω οτι λες οτι τα ξερεις ολα..big bang λειτουργιες του εγκεφαλου κλπ

τα ξερεις ολα ηδη..
και λες οτι δεν υπαρχει τιποτα αγνωστο..

εγω απλα σεβομαι και ενθουσιαζομαι με το κενο γνωσης γιατι δημιουργει οπως καθε κενο την κινηση της γνωσης και επιστημης προς τα μπροστα και ψηλα..

χωρις το κενο της γνωσης δεν θα υπηρχε επιστημη και η ζωη θα ηταν βαρετη..

ευχομαι να υπαρχει παντα ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ..

και μεις οι ανθρωποι πάντα να εχουμε κατι να εξερευνησουμε..

Το πρόβλημα σου Άγγελε είναι ότι απλοποιείς πράγματα τα οποία είναι εξ ορισμού πολυδιάστατα και θέμα μελέτης εξυπνότερων ανθρώπων από εσένα και εμένα.
εσυ και ο εποτε και πολλοι δηθεν λογιοι πχ κανετε το αναπδο..

κανετε ολα τα πραγματα πολυπλοκα και αναφερομενοι σε διαφορους λογιους ψαρωνετε τους υπολοιπους..

εγω θελω να κανω απλα κατανοητα πραγματα που φαινονται περιπλοκα

τωρα περι εξυπνοτερων ανθρωπων,,απλα θεμα συνδρομου κατωτεροτητας..ο ποιος εξυπνος ανθρωπος του κοσμου μπορει να κρυβεται στα βαθη της ινδιας ή σε ενα χωριο στο βουνο..

δεν ειμαι ελιτιστης οπως ο εποτε..

ο καθενας εχει γνωμη και αποψη χωρις να ξερει τον καθε μ@λ@κα που ειπε κατι..

ο πραγμτικα εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτος που και πιο πολυπλοκα πραγματα τα εξηγει απλα για ολους(και αυτο ειναι και το χρεος του)..
γιατι αυτο σημαινει οτι εχει καταλαβει σε ολο το βαθος το θεμα,,και αρα μπορει να το αναλυση ή απλοποιησει οσο θελει..

και το θεμα της πιστης και του θεου απασχολει απο την απλη γιαγια στο χωριο μεχρι τον επιστημονα στο ΜΙΤ..και ολοι εχουν δικαιωμα στην αποψη χωρις να ξερουν τσιτατα διαφορων

το να πουλας μουρη ειναι δειγμα αγνοιας ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 02-12-11 στις 14:18.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 14:37, 02-12-11:

Θα σε ρωτήσω μοναχά αν εσύ βλέπεις και αν γνωρίζεις αυτό που βλέπεις.

Περιμενω μια πειστικη απαντηση.

(η απαντηση κανενας ΔΕΝ ειναι πειστικη γιατι ΤΟΤΕ μπορουμε να πουμε το ιδιο για το κοσμο ΧΩΡΙΣ την υπαρξη θεου)
Έχω απαντήσει σχετικά, αλλά εσύ βλέπεις από είκοσι τρεις σειρές, μοναχά δύο.
Και ανάλογη είναι η απάντηση σου. Χρειάζεσαι δηλαδή, περισσότερη προσοχή από αυτή που δείχνεις. Αλλωστε η προσοχή είναι βασικό στοιχείο του ανθρώπου και το πραγματεύεται ξεχωριστά η ψυχολογία.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
Μπορείς να μου πεις τι θα απαντήσει ένα παιδί αν του πεις ότι το έκανε ο μπαμπάς του και η μαμά του και ότι βασικά συστατικά του είναι δύο. Το σπερματοζωάριο και το ωάριο.

Σε ανάλογες ερωτήσεις, τί μπορεί να καταλάβει ένα παιδί;

Εδώ εσύ αδυνατείς να κατανοήσεις το πεπερασμένο της λογικής σου και αρέσκεσαι σε παιδαριώδη ερωτήματα.

Παρ’ όλ’ αυτά, τα παιδιά ανήκουν στην ποιο κάτω κατηγορία :

Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:25, 02-12-11:

εσυ και ο εποτε και πολλοι δηθεν λογιοι πχ κανετε το αναπδο..

κανετε ολα τα πραγματα πολυπλοκα και αναφερομενοι σε διαφορους λογιους ψαρωνετε τους υπολοιπους..

εγω θελω να κανω απλα κατανοητα πραγματα που φαινονται περιπλοκα

τωρα περι εξυπνοτερων ανθρωπων,,απλα θεμα συνδρομου κατωτεροτητας..ο ποιος εξυπνος ανθρωπος του κοσμου μπορει να κρυβεται στα βαθη της ινδιας ή σε ενα χωριο στο βουνο..

δεν ειμαι ελιτιστης οπως ο εποτε..

ο καθενας εχει γνωμη και αποψη χωρις να ξερει τον καθε μ@λ@κα που ειπε κατι..

ο πραγμτικα εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτος που και πιο πολυπλοκα πραγματα τα εξηγει απλα για ολους(και αυτο ειναι και το χρεος του)..
γιατι αυτο σημαινει οτι εχει καταλαβει σε ολο το βαθος το θεμα,,και αρα μπορει να το αναλυση ή απλοποιησει οσο θελει..

και το θεμα της πιστης και του θεου απασχολει απο την απλη γιαγια στο χωριο μεχρι τον επιστημονα στο ΜΙΤ..και ολοι εχουν δικαιωμα στην αποψη χωρις να ξερουν τσιτατα διαφορων

το να πουλας μουρη ειναι δειγμα αγνοιας ..
Δεν τοποθετώ τον εαυτό μου στους λόγιους (τι λέξη και αυτή, από τα σχολικά βιβλία έχω να την αντιμετωπίσω)

Για να κατανοήσεις ένα θέμα (από την δημιουργία μιας σπανακόπιτας μέχρι την αναζήτηση για το υπερφυσικό) πρέπει να έχεις τη γνώση των πραγμάτων σε μεγαλύτερο βαθμό από την γνώση του προφανούς.

Η απλοϊκότητα πουθενά στον κόσμο δεν αποτελεί σοβαρή αντιμετώπιση των πραγμάτων, αντίθετα η πρόοδος από ένα κόσμο που ονόμαζε το κεραυνό θεό βασίζεται στην αμφισβήτηση των απλοϊκών αξιωμάτων που τόσο συμπαθείς.

Επίσης, ποιος σε έχρισε εξηγητή των πολύπλοκων ζητημάτων στους ανθρώπους που δεν τα κατανοούν; Και γιατί νομίζεις ότι είσαι ικανός να κατέχεις ένα τίτλο ο οποίος εμπεριέχει μια τόσο εξεζητημένη αποστολή. ΟΥΓΚ

Άκου Άγγελε, θα είσαι καλύτερα με τον εαυτό σου όταν δεν υποτιμάς κάτι για το οποίο είσαι απλά τεμπέλης να ασχοληθείς. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει ούτε γνωστούς άθεους ούτε καν την Αγία Γραφή ή την Αποκάλυψη, όχι γιατί δεν ήθελες αλλά γιατί βαρέθηκες. Επίσης, δεν μου γεμίζεις το μάτι για παγανιστής ή τα συναφή. Αυτό που δείχνεις είναι απλώς αμάθεια και κανενός είδους μεσότητα, όπως σου ξαναείπα.

Θα προτιμούσα να δω κάποιον που γνωρίζει γιατί δεν πιστεύει ή γιατί πιστεύει και όχι κάποιον που φοβάται να σκεφτεί και βαριέται να ασχοληθεί για το ζήτημα όπως εσύ. Η τοποθέτηση στο θέμα δεν προϋποθέτει σφαγή, εκτός αν είναι κάποιος δογματικός σαν τον Μάξιμο ή επιθετικός σαν τον έποτε...

Επίσης ίσως ο πιο έξυπνος άνθρωπος είναι στο Δελχί, αλλά επειδή δεν θα τον δούμε ποτέ, προσπαθούμε να μάθουμε πράγματα από άλλους λιγότερο έξυπνους μέσω των εργαλείων που μας έχει δώσει ο καλός θεούλης, των βιβλίων και του διαδικτύου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:00, 02-12-11:

Το πιο απαράδεκτο πάντως στη Χριστιανική διδασκαλία (αν και απόλυτα δικαιολογημένο από τη στιγμή που ο μέσος άνθρωπος ζει με τον φόβο και την εσωτερική σύγκρουση), είναι η πίστη στην ύπαρξη ενός Σατανά και λοιπών δαιμονίων, τα οποία βρίσκονται εκτός του ανθρώπου και τον καταδυναστεύουν. Ειδικά η τελετή της βάπτισης που και καλά απαρνιούνται τον Σατανά ή κάτι τέτοιο, είναι πραγματικά αστεία.
Η προσευχή, η θεία ευχαριστία, ο αγιασμός, το λιβάνι, ο σταυρός κτλ δεν δημιουργούν τίποτα περισσότερο από ψευδαισθήσεις ασφάλειας στον άνθρωπο (δεν λέω πάντως, είναι χρήσιμα από τη στιγμή που ο πιστός έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει το μυαλό του και αδυνατεί να απομυθοποιήσει τους φόβους του).

ή το άλλο, ότι όλες οι άλλες θρησκευτικές πεποιθήσεις και η μαγεία, είναι έργα και λατρεία του Σατανά!

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:46, 02-12-11:

η θετικη ειναι απο μενα φαντασμενε

δεν ειμαι ειδικος φιλοσοφος και δεν μου αρεσουν πολυ οι θεωριες αλλα περισσοτερο οι πραξεις και η επιστημονικη ερευνητικη μερια

οντως βαριεμαι -οχι λογω τεμπελιας- αλλα γιατι απλα δεν με ενδιαφερουν θρησκευτικα βιβλια κλπ

απλα εχω μια προσωπικη γνωμη
αλλα πολλα λογια φιλοσοφων κλπ που εχω ακουσει μου εχουν φανει εξ ορισμου λαθος και γελοια,, πχ του νιτσε (και πολλοι να χρησιμοποιουν και αναφερουν μονο και μονο επειδη ειναι καποιου,,)

και διαφωνω τελειως

οποτε τα μεγαλα ονοματα δεν λενε παντα σωστα πραγματα

απλα θελω να μιλαμε καθαρα για αποψεις χωρις να λεμε"διαβασε τον ταδε" για να πουλησουμε μουρη

θαυμαζω ως ευφυεις ανθρωπους αυτους που μπορουν να να δωσουν απλα τα πιο ανωτερα πραγματα

και δεν θεωρω τους διασημους λογιους κλπ,,εξυπνοτερους απο μενα εξαρχης
παντως ακομα να δω καθαρη απαντηση στα -απλοικα οπως λες- λογια επιχειρηματα μου παραπανω,,
επι της ουσιας,,ειτε τα λεω ο ταπεινος εγω ,ειτε καποιος διασημος..

για να εχεις μια προσωπικη φιλοσοφια δεν χρειαζεται να "ξερεις πόσα πετσια εχει η μοναξια" οπως ελεγε και ο Παντσας στο Μαριχουανα Στοπ....
ουτε να διαβασεις 100 φιλοσοφους..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 02:17, 03-12-11:

Και τι το πέρασες αυτό το θέμα; Το μποστάνι του παππού σου, όπου μπαίνεις μέσα και ανακατεύεις τα πάντα γιατι απλά σου έχει αδυναμία ο παππούς;

Αν εσύ σε προηγούμενη τοποθέτηση σου, μου είπες ότι δεν <<περιμένεις να πιάσω την ειρωνεία>>, εγώ δεν περιμένω να τοποθετηθείς <<επι της ουσίας>>, πράγμα που μου έχεις δείξει ότι σου είναι όχι μόνο αρεστό, αλλά και ότι δεν έχεις την δυνατότητα να συνδιαλεχθείς σε αυτό.
Θεωρείς πως κάτι κάνεις, αν πεις τον Αγγελο (τεμπέλη), αν μου κατεβάσεις εμένα κάποια επίθετα όπως, άνθρωπο με ελλειμματικό χιούμορ, ότι παραπέμπω σε ηθικολογικές νουθετήσεις (αυτό το σημείο πιστεύω ότι είναι θετικό για τους ανθρώπους), ακόμα και δογματικό εδώ έχω ένα μεγάλο ερωτηματικό για εσένα (τι εννοείς αποκαλώντας με δογματικό

Ψάξε λίγο ποιος είσαι ή καλύτερα ποιος θέλεις να βλέπουμε ότι είσαι ή κάτι άλλο τέλος πάντων, δικό σου και αφού το ξεδιαλύνεις, έλα όποια ώρα θέλεις εσύ.

Μη νομίσεις μοναχά, ότι πρόκειται για ποδοσφαιρική συζήτηση ή ότι συζητούν άτομα έτοιμα να τα προσβάλλεις.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 09:07, 03-12-11:

ολα αυτα ο ''παναγαθος'' ''Θεος'' τα βλεπει αλλα δεν κανει κατι γιατι ειναι πολυ απασχολημενος με το να τιμωρει τους απιστους και τους αμαρτωλους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-12-11 στις 21:51. Αιτία: splits
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:18, 03-12-11:

ολα αυτα ο ''παναγαθος'' ''Θεος'' τα βλεπει αλλα δεν κανει κατι γιατι ειναι πολυ απασχολημενος με το να τιμωρει τους απιστους και τους αμαρτωλους
η ζωη πεθαινει και αναγενναται

και οπως πεθαίνουν τα μυρμήγκια ετσι και οι ανθρωποι σε μια φυσικη κατατροφη πχ..

αυτοι ομως που γλιτωσαν απο τις καταστροφες που δειχνεις απο πανω μπορει να πιστευουν στο θεο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-12-11 στις 21:52. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 09:23, 03-12-11:

η ζωη πεθαινει και αναγενναται

και οπως πεθαίνουν τα μυρμήγκια ετσι και οι ανθρωποι σε μια φυσικη κατατροφη πχ..

αυτοι ομως που γλιτωσαν απο τις καταστροφες που δειχνεις απο πανω μπορει να πιστευουν στο θεο..
ναι γιατι πειθεσε οτι σωθηκες απο την δηθεν θεια επεμβαση

αλλα και παλι αφου το ''θεος'' μας αγαπα τοσο πολυ και ειναι τοσο σοφος γιατι υπαρχει πονος και δυστηχια??

αααασε ξερω. ειναι μια συνεπεια π οι πρωτοι ανθρωποι εφαγαν ενα μηλο το οποιο τους εκανε να σκεφτονται και ο θεος τους εδιωξε απο τον μαγικο κηπο που ηταν γιατι τον παρακουσαν ενω βεβαια αυτος ειναι πανσοφος αρα το ξερε οτι θα συμβει. αααα και η ευα (η οποια φτιαχτηκε απο το πλευρο του αδαμ που φτιαχτηκε απο χωμα και σαλιο) πειστηκε απο ενα φιδι π μιλαγε να φαει το μηλο χρεισημοποιοντας ετσι την ελευθερη βουληση π της ειχε δωσει ο θεος ο ποιος ομως εκνευριστηκε γιατι εκαναν αυτοβουλως αυτο που τους απαγορευσε.

το χουμε σας λεω

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:00, 03-12-11:

αλλα και παλι αφου το ''θεος'' μας αγαπα τοσο πολυ και ειναι τοσο σοφος γιατι υπαρχει πονος και δυστηχια??
αγνωσται αι βουλαι του κυριου

ειμαστε πολυ μικροι και αναλωσιμοι σαν μοναδες μπροστα στο συμπαν..

αυτη η απαντηση σε καλυπτει?

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:24, 03-12-11:

Θα ήθελα να ήξερα μερικοί από εσάς που γράφουν τέτοια μηνύματα ή παραθέτουν τέτοιες εικόνες, πιστεύουν στον Θεό και απλώς του κάνουν κριτική ότι δεν τα κάνει καλά, ή απλά δεν πιστεύουν και τα βάζουν αυτά για να δουν οι άνθρωποι τα έργα τους;

Γιατί εγώ θα έλεγα ότι αυτά είναι έργα ανθρώπων, και ότι ο Λόγος του Θεού μας λέει να αγαπάμε τον πλησίον μας και να τον βοηθάμε, άρα είναι ανθρώπων έργα αυτά, και προπαντός σίγουρα όχι πιστών.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 13:32, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Θα ήθελα να ήξερα μερικοί από εσάς που γράφουν τέτοια μηνύματα ή παραθέτουν τέτοιες εικόνες, πιστεύουν στον Θεό και απλώς του κάνουν κριτική ότι δεν τα κάνει καλά, ή απλά δεν πιστεύουν και τα βάζουν αυτά για να δουν οι άνθρωποι τα έργα τους;

Γιατί εγώ θα έλεγα ότι αυτά είναι έργα ανθρώπων, και ότι ο Λόγος του Θεού μας λέει να αγαπάμε τον πλησίον μας και να τον βοηθάμε, άρα είναι ανθρώπων έργα αυτά, και προπαντός σίγουρα όχι πιστών.
δεν χρειαζεσε κανεναν Θεο για να αγαπας τον αλλον

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 14:27, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
ναι γιατι πειθεσε οτι σωθηκες απο την δηθεν θεια επεμβαση
αααασε ξερω. ........
το χουμε σας λεω
Με την ισοπέδωση και απαξίωση των πάντων, θέλεις να μας πείσεις οτι κάνεις διάλογο;

Ο μοναδικός που στέκει ψηλά σε αυτά που λες, είναι ο εαυτός σου.

Η μοναδική απορία που έχω, είναι ποιο μέτρο έχεις προς σύγκριση;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:06, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Με την ισοπέδωση και απαξίωση των πάντων, θέλεις να μας πείσεις οτι κάνεις διάλογο;

Ο μοναδικός που στέκει ψηλά σε αυτά που λες, είναι ο εαυτός σου.

Η μοναδική απορία που έχω, είναι ποιο μέτρο έχεις προς σύγκριση;

Καλέ μου Μάξιμε...
κάποιοι άνθρωποι έχουν κάθε δικαίωμα να είναι μηδενιστές,
να μην είναι ούτε θεοσεβούμενοι , ούτε θεοφοβούμενοι,
να μην νιώθουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κανέναν Θεό,
ούτε να κάνουν τάματα και να προσκυνάνε πετραχήλια ...
Γιατί θεωρείς ότι αυτοί δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν διάλογο, επειδή απλά είναι νιχιλιστές;;;
Αυτό θα έλεγες ας πούμε στον ...Νίτσε ή στον Σαρτρ αν σου διατύπωναν τις απόψεις τους;;;; (θα'θελα να το δω αυτό!)
(Πάραυτα, δεν γουστάρω όσους κατεβάζουν καντήλια και δεν σέβονται τα πιστεύω του άλλου...να το ξεκαθαρίσω...)

Ο άντρας μου πιστεύει πολύ, ανάβει καντηλάκι (την φοβάμαι πολύ αυτή τη φωτιά που καίει συνέχεια , είμαστε -δεν είμαστε σπίτι, αλλά τί να κάνω;; υποχώρησα... )
αλλά πηγαίνει κάθε χρόνο, επί 15 χρόνια που είμαστε μαζί, μόνος του στον Επιτάφιο, και σε άλλα τέτοια συμπαρομαρτούντα...
Εκείνος νιώθει δέος να κουβαλάει τον Επιτάφειο, και συγκινείται και κλαίει,...και μου έρχεται στο σπίτι μέσα στο συναισθηματικό ντελίριο.... Οκ, σεβαστό...
δεν μπορώ να σου πω ότι δεν το σέβομαι, αλλά δεν πρόκειται και να τον ακολουθήσω! Ο ...Χριστός κ'η Παναγιά!!!
...

Η τιμωρία μου ήταν όταν δούλευα σε καπη, που δεν είχαμε αφήσει μονή για μονή... και κάθε τόσο αγιασμοί , και αρτοκλασίες (τα έμαθα όλα τα τελετουργικά , τί να κάνω! )
Οι γιαγιάδες και οι παππούδες μου έχουν δωρίσει εικονίτσες με όλους τους Αγίους που παίζουν, αγιασμούς, κομποσκοίνια κτλ...
Έχω μπουκώσει από μονές , τουλάχιστον οι περισσότερες είναι σε υπέροχα μέρη , περιοριζόμουν να θαυμάζω το βουκολικό του πράγματος...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:32, 03-12-11:

Και τι το πέρασες αυτό το θέμα; Το μποστάνι του παππού σου, όπου μπαίνεις μέσα και ανακατεύεις τα πάντα γιατι απλά σου έχει αδυναμία ο παππούς;

Αν εσύ σε προηγούμενη τοποθέτηση σου, μου είπες ότι δεν <<περιμένεις να πιάσω την ειρωνεία>>, εγώ δεν περιμένω να τοποθετηθείς <<επι της ουσίας>>, πράγμα που μου έχεις δείξει ότι σου είναι όχι μόνο αρεστό, αλλά και ότι δεν έχεις την δυνατότητα να συνδιαλεχθείς σε αυτό.
Θεωρείς πως κάτι κάνεις, αν πεις τον Αγγελο (τεμπέλη), αν μου κατεβάσεις εμένα κάποια επίθετα όπως, άνθρωπο με ελλειμματικό χιούμορ, ότι παραπέμπω σε ηθικολογικές νουθετήσεις (αυτό το σημείο πιστεύω ότι είναι θετικό για τους ανθρώπους), ακόμα και δογματικό εδώ έχω ένα μεγάλο ερωτηματικό για εσένα (τι εννοείς αποκαλώντας με δογματικό
έλα όποια ώρα θέλεις εσύ.
ήρθα

Κέρδισες ταξιδάκι στο Άγιο Όρος. God bless spell check

δογματικός [επίθετο εκ του ουσιαστικού δόγμα]: ο συνομιλητής που φαντασιώνεται ότι έχει κατακτήσει την αλήθεια. Συνήθως αντιμετωπίζει με μηδενική ανοχή οτιδήποτε δεν αποτελεί μέρος της παραπάνω "αλήθειας". Προτρέπει τους συνομιλητές του να βγάλουν τον σκασμό όταν δεν του αρέσουν αυτά που διαβάζει και γίνεται μανιακός με όσους υποστηρίζουν κάτι διαφορετικό. Συνήθως μετά το επίθετο δογματικός ακολουθεί το ουσιαστικό αγκιτάτορας. Παράδειγμα: Ο Μάξιμος είναι ένας δογματικός αγκιτάτορας.

Μη νομίσεις μοναχά, ότι πρόκειται για ποδοσφαιρική συζήτηση ή ότι συζητούν άτομα έτοιμα να τα προσβάλλεις.
'Οταν λες στους ανθρώπους που συνομιλείς να βγάλουν το σκασμό ή δεν έχουν δικαίωμα να γράφουν επειδή έχουν κακή ορθογραφία τότε να περιμένεις και την ανάλογη αντίδραση.

Ψάξε λίγο ποιος είσαι ή καλύτερα ποιος θέλεις να βλέπουμε ότι είσαι ή κάτι άλλο τέλος πάντων, δικό σου και αφού το ξεδιαλύνεις, έλα όποια ώρα θέλεις εσύ.
Είμαι αυτός που είμαι, ένας άθεος με ήσυχη τη συνείδηση του που σέβεται τα πιστεύω των άλλων και χωρίς την ανάγκη να προσπαθήσω να πείσω κάποιον ότι τα δικά μου πιστεύω είναι τα σωστά αλλά και την ισχυρή θέληση να κοροϊδεύω κάθε είδους δογματικό που ηθικολογεί και νομίζει ότι βρίσκεται σε άμβωνα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:02, 03-12-11:

δεν μπορώ να σου πω ότι δεν το σέβομαι, αλλά δεν πρόκειται και να τον ακολουθήσω!
σωστα,,και μενα μου ερχεται να δουλεψω λιγο τους πολυ θρησκους..
αλλα απλα σεβομαι την αναγκη του αλλου για θρησκεια και εντονη πιστη

και ποιος εχει δικαιο,εγω ή αυτος θαφανει στο χρονο

εγω δεν εχω αντιθεση αλλεργια σε εκκλησιες παπαδες κλπ τοσο

αλλα τα βαριεμαι..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:29, 03-12-11:

2ον.. Τον κοσμο τον εφτιαξε το big bang "και το big bang ποιος το εφτιαξε?"
H απαντηση ειναι *ΔΕΝ ΞΕΡΩ* αλλα ψαχνουμε να το βρουμε.

Οχι "ο θεος".

Δεν μπορω να το κανω πιο νιανια για το μυαλο σου αγγελε αληθεια. Το καταλβαινεις οτι ο θεος ειναι η ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο αγνωστο που τοσο πολυ σε εξιταρει? Αν ο θεος υπαρχει τοτε ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Γκεγκε?

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
Μπορείς να μου πεις τι θα απαντήσει ένα παιδί αν του πεις ότι το έκανε ο μπαμπάς του και η μαμά του και ότι βασικά συστατικά του είναι δύο. Το σπερματοζωάριο και το ωάριο.
Ποιος εκανε το σπερματοζωαριο και το ωαριο, αυτο θα ρωτησει το παιδι μετα, και θα συνεχισει να ρωταει μεχρι να βαρεθει. Point is?

(παρεπιπτωντος ετσι για το γαμωτο να τονισω οτι ΔΕΝ απαντησες στην ερωτηση "ποιος εφτιαξε το θεο")

Ειδικά η τελετή της βάπτισης που και καλά απαρνιούνται τον Σατανά ή κάτι τέτοιο, είναι πραγματικά αστεία.
Σορρυ αλλα δεν το πιανεις καλα μου φαινεται. Στην βαφτιση ο καλος θεουλης συγχωρει το παιδι για το αμαρτημα που εκανε καποιος πριν απο 10.000 χρονια (οπως λεει η θρησκεια). Το παιδακι, το βρεφος, το μωρο που ουτε καν ξερει να ξεχωρισει ακομα το ποδι απο το χερι του εινια ΑΜΑΡΤΩΛΟ και αν παιθανει η σαρκα του θα καιγενται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στις φλογες της κολασης, χωρις καν να μπορει να κατανοησει το λογο. Μια αιωνιοτητα απο πονο περιμενει ενα αβαφτηστο παιδι συμφωνα με το καλο παναγαθο χριστιανικο θεο.

πχ του νιτσε
Για συνοψησε μου τις βασικες θεσεις του νιτσε...Ελα να γελασω με την αμαθεια σου (παρεπιπτωντος ΔΕΝ εχεις διαβασει νιτσε...)

και προπαντός σίγουρα όχι πιστών.
Εννοεις αυτα τα εργα:

H μηπως τις γενοκτονιες που διαταζει ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ?

Εξοδος 32:27
ΟΛΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟ

Ο θεος σου διεταξε την ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ (εκτος των παρθενων γυναικων) ολοκληρων λαων (καναιτες)

Μας μαθαινουν στο σχολιο οτι ο παναγαθος καλος θεουλης εστειλε τον αγγελο του να σφαγιασει ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΩΤΟΚΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ.

Αυτος ειναι ο θεος για τον οποιο σταυροκοπιεσαι!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 590 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 19:49, 03-12-11:

Απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα δεν θα βρούμε ποτέ δυστυχώς. Αφού ο Θεός έφτιαξε τους ανθρώπους, ποιός έφτιαξε τον ίδιο? Γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά τα κακά στον κόσμο αφού ο Θεός μπορεί να τα αποτρεψει κλπ.
Λυπάμαι όμως που το λέω αλλά δεν μπορεί όποιος δεν πιστευει να προσπαθεί να αλλάξει τη γνώμη των πιστών. Αποδείξεις και απο τις δύο πλευρές υπάρχουν πααααρα πολλές, αλλα τι? Αυτό θα γίνεται τώρα, θα τις παραθέτουμε για να πείσουμε κάποιους? Δεν νομίζω οτι είναι σωστό.

Πιστεύω ναι, αλλά μέχρι ενός ορίου. Δεν θα πάω στην εκκλησία γιατί πολύ απλά δεν με εκφράζει η ειδολολατρεία, η εικονολατρεία, οι αγιασμοί, η Θεία Κοινωνία. Δεν κοινωνάω γιατί πολυ απλά σιχαίνομαι, ούτε θεωρώ πως ο Θεός θα μας προστατέψει απο τις αρρώστιες που ενδεχομένως είχαν οι προηγούμενοι που κοινώνησαν. Αλλα κάθε βράδυ θα κάνω το σταυρό μου, γιατί αυτό με εκφράζει, να ευχαριστήσω τον Θεό, όποιος κι αν είναι, για το οτι ειμαι καλά, γερή, δυνατή εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι. Θα προσευχηθώ και θα παρακαλέσω να μας έχει όλους καλά, και λέγοντας όλους, εννοώ όλο το κόσμο. Απλά νοιώθω καλύτερα με αυτό, για μένα, όχι για τα μάτια του κόσμου. Δεν θα φορέσω μαύρα στο πένθος, γιατί πολύ απλά τα ράσα δεν κάνουν τον παππά. Δεν θα νυστέψω για να ακούν οι γύρω μου, γιατί ούτε αυτό με εκφράζει. Θα αποτοξινωθώ για μένα όποτε θέλω εγώ και όχι όποτε μου το επιβάλει η θρησκεία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη enrose : 03-12-11 στις 20:07.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:34, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από enrose
Απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα δεν θα βρούμε ποτέ δυστυχώς. Αφού ο Θεός έφτιαξε τους ανθρώπους, ποιός έφτιαξε τον ίδιο? Γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά τα κακά στον κόσμο αφού ο Θεός μπορεί να τα αποτρεψει κλπ.
Λυπάμαι όμως που το λέω αλλά δεν μπορεί όποιος δεν πιστευει να προσπαθεί να αλλάξει τη γνώμη των πιστών. Αποδείξεις και απο τις δύο πλευρές υπάρχουν πααααρα πολλές, αλλα τι? Αυτό θα γίνεται τώρα, θα τις παραθέτουμε για να πείσουμε κάποιους? Δεν νομίζω οτι είναι σωστό.
Mία πολύ μικρή διόρθωση... Αποδείξεις ΔΕΝ υπάρχουν από καμία πλευρά... Γι' αυτό και υπάρχει το ζήτημα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:41, 03-12-11:

H απαντηση ειναι *ΔΕΝ ΞΕΡΩ* αλλα ψαχνουμε να το βρουμε.

Οχι "ο θεος".
καθαρα οξυμωρο αυτο που λες

δεν ξερω σημαινει ,δεν ξερω

δεν σημαινει "δεν ξερω" εκτος απο αυτο και αυτο-γιατι τοτε σημαινει οτι ξερεις κατι,,αποκλειοντας μια φυσικη δυναμη πχ..που δεν ειναι θεος απαραιτητα αλλα μια φυσικη δυναμη του συμπαντος με νοημοσυνη ίσως που δεν ξερουμε..

εγω δεν λεω οτι ειναι ο θεος ή μια τετοια αγνωστη μη εξηγουμενη σημερα δυναμη

αλλα ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ οπως εσυ ..
αρα εσυ ξερεις την απαντηση περι δημιουργιας του κοσμου περισσοτερο απο μενα ,αφου αποκλειες κατι..

ενω εγω δεν αποκλειω ΤΙΠΟΤΑ

Για συνοψησε μου τις βασικες θεσεις του νιτσε...Ελα να γελασω με την αμαθεια σου (παρεπιπτωντος ΔΕΝ εχεις διαβασει νιτσε...)
μιλαω για καποιες φαρσεις περι θεου θρησκειας κλπ ου δεν θυμαμαι ακριβω τωρα

και μη γελας με την αμαθεια κανενος,δεν ειναι ντροπη αλλωστε

αλλα με την υπερβολικη γνωση καποιων

(σε φταχνει να εξεταζεις τις γνωσεις των ανθρωπων?που να ηξερα οτι θα εδινα εξετασεις περι νιτσε σημερα να μαθαινα απεξω οτι μπουρδα ειπε,,ετσι θα φαινομουν εξυπνοτερος στα ματια σου..

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,403 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:42, 03-12-11:

Αυτος ειναι ο θεος για τον οποιο σταυροκοπιεσαι!
Το ότι ο Γιεχβά είναι ένας καταραμένος, σατανικός θεός δεν χωράει αμφιβολία. Εκτόπισε (προσωρινά) τους 12 Ολύμπιους θεούς και καταδίκασε τους ανθρώπους στον αυταρχισμό του Βυζαντίου με τους σφαγείς αυτοκράτορές του και το σκοτάδι του Μεσαίωνα. Αλλά το χειρότερο, επιχείρησε να διαστρεβλώσει τον πραγματικό φίλο του ανθρώπου, τον αρχάγγελο Εωσφόρο Αυγερινό, το αρχέτυπο του Προμηθέα Δεσμώτη, προσβάλλοντας την πιο αγνή μορφή του, αυτή του καλοκάγαθου, τραγοπόδαρου Πάνα και ξορκίζοντάς τον στην κόλαση του Δάντη. Ένας Χριστός βγήκε να μιλήσει αληθινά και οι πιστοί του Γιεχβά τον φάγανε κι αυτόν λάχανο.

Τι συμβόλιζε ο Παν για τους αρχαίους ημών προγόνους; Τη πανάγαθη Φύση. Ο Θεός είναι η Φύση και "τρέχει", "ρει" τριγύρω μας και όλα τα περιβάλλει με τη Σοφία του Λόγου του (ή της Πληροφορίας, ή του DNA). Όλοι οι "ανθρωπόμορφοι" θεοί, πλαστοί, ενεργειακά μορφώματα που προήλθαν από τις δικές μας επιθυμίες, πάθη, αγωνίες, ελπίδες, όλα ως εκφάνσεις του ΕΝΟΣ. Δεν υπάρχει ΑΡΧΗ του κόσμου γιατί ποτέ δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ, αλλά πάντα υπήρχε ΚΑΤΙ. Κάθε θεός δημιουργός είναι "δευτερογενής" θεός, γιος, όταν ο πατέρας είναι το ΠΥΡ.

Τα αρχέτυπα, όπως έλεγε ο Κορνήλιος Καστοριάδης, είναι η συλλογική μνήμη της ανθρωπότητας απ' τα βάθη των αιώνων που στην πορεία, συμβολοποιήθηκε και εκφράστηκε μέσα από τους μύθους και τις παραδόσεις. Η Ελληνική Μυθολογία είναι μεν ένα παραμύθι όμως κρύβει βαθυστόχαστα νοήματα που δεν θα μπορούσε ποτέ να ήταν μια τυχαία μυθοπλασία. Το ίδιο μπορεί να πει κανείς για την Καμπάλα, τη Βίβλο των Νεκρών και τόσα άλλα.

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ο άντρας μου πιστεύει πολύ, ανάβει καντηλάκι (την φοβάμαι πολύ αυτή τη φωτιά που καίει συνέχεια , είμαστε -δεν είμαστε σπίτι, αλλά τί να κάνω;; υποχώρησα... )
αλλά πηγαίνει κάθε χρόνο, επί 15 χρόνια που είμαστε μαζί, μόνος του στον Επιτάφιο, και σε άλλα τέτοια συμπαρομαρτούντα...
Εκείνος νιώθει δέος να κουβαλάει τον Επιτάφειο, και συγκινείται και κλαίει,...και μου έρχεται στο σπίτι μέσα στο συναισθηματικό ντελίριο.... Οκ, σεβαστό...
δεν μπορώ να σου πω ότι δεν το σέβομαι, αλλά δεν πρόκειται και να τον ακολουθήσω! Ο ...Χριστός κ'η Παναγιά!!!
...
Α, ρε Μαρινάκι....τι τραβάς κι εσύ. Τουλάχιστον, ξέρεις σίγουρα ότι σου είναι πιστός!

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 590 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 20:52, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Mία πολύ μικρή διόρθωση... Αποδείξεις ΔΕΝ υπάρχουν από καμία πλευρά... Γι' αυτό και υπάρχει το ζήτημα...
Οταν λέω αποδείξεις, φυσικά δεν εννοώ χειροπιαστές, αναφέρομαι στην καθημερινότητα και στις εμπειρίες του καθενός. Εχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα παραπέμπω σε κάτι άλλο.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:07, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Το ότι ο Γιεχβά είναι ένας καταραμένος, σατανικός θεός δεν χωράει αμφιβολία. Εκτόπισε (προσωρινά) τους 12 Ολύμπιους θεούς και καταδίκασε τους ανθρώπους στον αυταρχισμό του Βυζαντίου με τους σφαγείς αυτοκράτορές του και το σκοτάδι του Μεσαίωνα. Αλλά το χειρότερο, επιχείρησε να διαστρεβλώσει τον πραγματικό φίλο του ανθρώπου, τον αρχάγγελο Εωσφόρο Αυγερινό, το αρχέτυπο του Προμηθέα Δεσμώτη, προσβάλλοντας την πιο αγνή μορφή του, αυτή του καλοκάγαθου, τραγοπόδαρου Πάνα και ξορκίζοντάς τον στην κόλαση του Δάντη. Ένας Χριστός βγήκε να μιλήσει αληθινά και οι πιστοί του Γιεχβά τον φάγανε κι αυτόν λάχανο.
Πότε ἀκριβῶς εἰσχώρησες στὸ Γνωστικισμό; Τὰ λεγόμενά σου εἶναι καθαρώτατα ἡ ἀποτύπωση αὐτῆς τῆς διδασκαλίας.

(Αὐτὲς οἱ στοὲς τελικὰ ἔχουν μεγάλη ἐπιρροή...)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:29, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μα αν δεν πιστεύεις στο Θεό, κι απ'οτι έχω καταλάβει δεν πιστεύεις αν κρίνω από άλλα posts, λογικά δεν μπορεί να πιστεύεις ότι υπάρχει ένας καλός και ένας κακός θεός. Λογικά αν δεν πιστεύεις τίποτα, λες ότι όλα είναι έργα του ανθρώπου. Αν πάλι πιστεύεις ότι ο Θεός είναι η φύση, πράγμα που εγώ δεν το πιστεύω, τότε πώς είναι δυνατόν η φύση να σπρώχνει τον άνθρωπο σε κακίες ;
Σχετικά με τα υπόλοιπα που γράφεις τώρα...δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Πρώτον γιατί οι πιστοί του Γιαχβέ δεν είναι ο Γιαχβέ. Δεύτερον, ποιός Γιαχβέ και με ποιά έννοια ; Ο Γιαχβέ μπορεί να εννοηθεί με δυο έννοιες. 'Αμα απαντηθεί σωστά αυτό το ερώτημα και ξεκαθαριστούν αυτές οι δύο έννοιες του Γιαχβέ, όχι εδώ φανερά, αλλά μόνος σου, εσωτερικά μετά από ψάξιμο και χωρίς προκατάληψη, θα δεις ότι θα αναθεωρήσεις απλοικές απόψεις "θεολόγων" και "μεταφυσικών" μελών του στεκίου που τελικά έχουν αποδειχθεί ότι δεν έχουν επαρκή γνώση περί των περισσότερων θεμάτων. Υπάρχουν δηλαδή κάποια μεταφυσικά και εσωτερικά κλισέ που δεν είναι σωστά και πέφτουμε όλοι στην παγίδα να τα αναμασάμε. Δηλαδή καλώς λέμε ο Γιαχβέ είναι κακός, αλλά το ποιός Γιαχβέ και με ποιά έννοια θα πρέπει να συμπληρωθεί. Φυσικά συμφωνώ ότι ο Εωσφόρος δεν είναι ο σατανάς και πράγματι είναι λυτρωτής του ανθρώπου, αλλά επίσης πρέπει να συμπληρωθεί, γιατί και εδώ υπάρχουν δυο έννοιες. Η ερμηνεία του Γιαχβέ όμως είναι η μισή και πρόχειρη. Λείπει κάτι πολύ ουσιώδες προς το παρόν που αν το βρεις εν καιρώ θα αναθεωρήσεις και για την έννοια του Γιαχβέ και για του Εωσφόρου.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:01, 03-12-11:

Τον κοσμο τον εφτιαξε το big bang "και το big bang ποιος το εφτιαξε?"
Ρε Άγγελε, το big bang είναι μια διαδικασία, ένα φαινόμενο. Δεν είναι είναι αντικείμενο. Είναι κάτι σαν την βροχή, όταν επικρατήσουν κάποιες συνθήκες είναι πιθανό να βρέξει. Δεν έχει δημιουργό η βροχή.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:06, 03-12-11:

Φίλε δόκτορα.

Ἦταν πολὺ ἐνδιαφέρουσα ἡ ἀπαρίθμηση αὐτῶν τῶν διδασκαλιῶν, ἀλλὰ ἂν ἤθελες νὰ εἶσαι εἰλικρινὴς πρὸς αὐτοὺς ποὺ σὲ διαβάζουν, διευκρίνισε ὅτι αὐτὲς οἱ διδασκαλίες ἀνήκουν στὸ Γνωστικισμό ὅπως εἶπα καὶ παραπάνω στὸ Νίκο. Μᾶλλον ὑποθέτω ὅτι στὶς ἔμαθαν ἐκεῖ στὶς στοὲς ποὺ συχνάζεις (εἶμαι σίγουρος γι' αὐτό). Ἄλλωστε τὸ μεγάλο φυτώριο τῶν Γνωστικῶν ἦταν ἀνέκαθεν οἱ Τεκτονικὲς στοές. Βλέπε Γκαῖτε, Σίλλερ, Μότσαρτ, Μπετόβεν, Σολωμός, Κάλβος, Νῖτσε, Τολστόι, Χίμμλερ, Κρόουλι, Καζαντζάκης καὶ ἄλλοι πολλοί.

Εἶναι σαφὲς λοιπὸν ὅτι κανένας ἀπὸ αὐτοὺς δὲν ὑπῆρξε «ἄθεος» μὲ τὴν κλασικὴ ἔννοια τοῦ ὅρου ὅπως πολλοὶ νομίζουν, ἀλλὰ οὐσιαστικὰ ἦταν οἱ φορεῖς τῆς ἀρχαίας διδασκαλίας τοῦ Γνωστικισμοῦ.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:13, 03-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Φίλε δόκτορα.

Ἦταν πολὺ ἐνδιαφέρουσα ἡ ἀπαρίθμηση αὐτῶν τῶν διδασκαλιῶν, ἀλλὰ ἂν ἤθελες νὰ εἶσαι εἰλικρινὴς πρὸς αὐτοὺς ποὺ σὲ διαβάζουν, διευκρίνισε ὅτι αὐτὲς οἱ διδασκαλίες ἀνήκουν στὸ Γνωστικισμό ὅπως εἶπα καὶ παραπάνω στὸ Νίκο. Μᾶλλον ὑποθέτω ὅτι στὶς ἔμαθαν ἐκεῖ στὶς στοὲς ποὺ συχνάζεις (εἶμαι σίγουρος γι' αὐτό). Ἄλλωστε τὸ μεγάλο φυτώριο τῶν Γνωστικῶν ἦταν ἀνέκαθεν οἱ Τεκτονικὲς στοές. Βλέπε Γκαῖτε, Σίλλερ, Μότσαρτ, Μπετόβεν, Σολωμός, Κάλβος, Νῖτσε, Τολστόι, Χίμμλερ, Κρόουλι, Καζαντζάκης καὶ ἄλλοι πολλοί.

Εἶναι σαφὲς λοιπὸν ὅτι κανένας ἀπὸ αὐτοὺς δὲν ὑπῆρξε «ἄθεος» μὲ τὴν κλασικὴ ἔννοια τοῦ ὅρου ὅπως πολλοὶ νομίζουν, ἀλλὰ οὐσιαστικὰ ἦταν οἱ φορεῖς τῆς ἀρχαίας διδασκαλίας τοῦ Γνωστικισμοῦ.
Μπορώ να σου αποδείξω με ιστορικά στοιχεία αλλά και με αυτά που διαβάζω και μελετώ πολλά χρόνια και όχι με παραφιλολογίες, ότι μπορεί να είναι και εκ διαμέτρου αντίθετα σε αρκετές περιπτώσεις αυτά τα δυο που αναφέρεις, δηλαδή ο Γνωστικισμός και ο Τεκτονισμός. Τώρα αν θες να με κατατάξεις κάπου, είναι δικό σου θέμα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:18, 03-12-11:

Ρε Άγγελε, το big bang είναι μια διαδικασία, ένα φαινόμενο. Δεν είναι είναι αντικείμενο. Είναι κάτι σαν την βροχή, όταν επικρατήσουν κάποιες συνθήκες είναι πιθανό να βρέξει. Δεν έχει δημιουργό η βροχή.
εχει,,τους υδρατμους..

απλα λεω οτι τη μαζα που εσκασε στη θεωρια του μπιγκ μπαμγκ
καπως επρεπε να δημιουργηθει

το πώς το ποιος τι κλπ μκρη διαφορα εχει

υπαρχει ομως ενα κενο γνωσης.. και σε αλλα αγνωστα θεματα πχ στο θανατο
το οποιο αφηνει το χωρο ανοιχτο για τη θρησκεια για οσους θελουν
δεν λεω να δεχτουμε ή οχι τη θρησκεια σε οτι πιστευει ο καθενας ,αλλα να σεβαστουμε την επιλογη του καθενος..

δεν ειναι πιο βλακας αυτος που πιστευει,ουτε το αναποδο..

απλα λεω να αφηνουμε ανοιχτο το μυαλο μας ..γιατι το συμπαν εχει τοσες εκπληξεις για μας..
εχετε ακουσει πχ τις θεωριες περι εξωγηινων που ηαν οι θεοι των αρχαιων λαων

απλα φανταστητε τι μορφες ζωες περα απο καθε φαντασια μπορει να βρεθει στο συμπαν..
αλλα όσα και να ανακαλυψουμε ως επιστημη ποτέ δεν θα σταματησουν καποιοι να ειναι θρησκοι..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:01, 04-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Μα είναι τόσο παράξενο να ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον τζέφρυ.
Λεφτά υπάρχουν.

Υ.Γ.
Σπυράκια βγάζετε μερικοί εδώ μέσα στην ιδέα και μόνο της υποστήριξης προς τον Θεό, όπως τον πιστεύουμε οι ορθόδοξοι χριστιανοί.
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
................Τώρα αν θες να με κατατάξεις κάπου, είναι δικό σου θέμα.
Δεν διδάσκεται ο τεκτονισμός σε άτομα που βρίσκονται έξω απο αυτόν.
Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις.
Οι λεπτομέρειες που κατέχεις, όσον αφορά τον τεκτονισμό, είναι αποκαλυπτικότατες.
Μοναχά ένα άτομο καλά ενήμερο, θα ήταν σε θέση να τις κατέχει.
Αν ντρέπεσαι να το παραδεχθείς, εδώ αδυνατώ να τοποθετηθώ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 04-12-11 στις 01:15.
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,403 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 01:49, 04-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Πότε ἀκριβῶς εἰσχώρησες στὸ Γνωστικισμό; Τὰ λεγόμενά σου εἶναι καθαρώτατα ἡ ἀποτύπωση αὐτῆς τῆς διδασκαλίας.

(Αὐτὲς οἱ στοὲς τελικὰ ἔχουν μεγάλη ἐπιρροή...)
Για να σου λύσω την απορία φίλε Πατρεύς, δεν έχω καμία σχέση με τον Γνωστικισμό θεωρώντας ότι είναι μια δαιδαλώδης προσπάθεια προσέγγισης του υπερβατικού με μπόλικη δόση ευφάνταστου ιδεαλισμού. Θα προτιμούσα την Αγνωσία ως φιλοσοφικό μονοπάτι ή ακόμα και την φυσιοκρατία του epote αν δεν αμφέβαλα για το μέγιστο της ταχύτητας του φωτός.

Πιστεύω στα αρχέτυπα, όπως τα έχει μελετήσει ο Καστοριάδης και έχουν αποτυπωθεί με το γνωστό όρο "συλλογικό ασυνείδητο". Σε αυτό το σημείο μοιάζω με τους Γνωστικιστές αφού χρησιμοποιώ αναλυτικά εργαλεία συγκριτισμού, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν εμβαθύνω σε ταυτολογίες τύπου "το ποιός Γιαχβέ και με ποιά έννοια" αφού για μένα δεν είναι παραπάνω από ένα σύμβολο.

Το δόγμα μπορείτε να το κρατήσετε αν βοηθάει τη σκέψη σας. Μην το λανσάρετε όμως ως αποκαλυπτική αλήθεια γιατί μετά δεν θα υπάρχει τίποτα να αμφιβάλετε, δεν θα σκέφτεστε και δεν θα υπάρχετε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:28, 04-12-11:

Απλά θέλω να ρωτήσω όσους πιστεύουν στο Θεό ως εκπρόσωπο της συγκεκριμένης θρησκείας , του ¨ορθόδοξου¨ Χριστιανισμού....
Μάξιμε;;;; Μαξιμούλη;;; (Απευθύνομαι σε σένα γιατί μ'αρέσει έτσι που τα γράφεις , με bold,υπογραμμισμένα, διάφορα μεγέθη και παθιάζεσαι! ... )
Έχετε προβληματιστεί αν θα είχατε τις ίδιες θέσεις, και αν θα είχατε οδηγηθεί στο ¨Φως το αληθινό¨ και στην ¨Μοναδική Αλήθεια¨
αν δεν σας μάθαινε η μαμά σας να κάνετε το σταυρό σας από τότε που λέγατε αγκού, με το ¨καλό χεράκι¨, αν δεν διδασκόσασταν Θρησκευτικά, αν , αν , αν ....
Δεν νιώθετε ότι όλο αυτό είναι προϊόν συστηματικής και μεθοδευμένης πλύσης εγκεφάλου;;
Αν σας άφηναν ελεύθερους να επιλέξετε θρησκεία (αν θεωρήσουμε απαραίτητη την επιλογή θρησκείας), χωρίς εξωτερικές επιρροές , είσαστε σίγουροι ότι θα τρέχετε να κοινωνήσετε και να πιείτε το διαβασμένο κρασάκι της θείας κοινωνίας ή ίσως ήσασταν ανακούρκουδα σε κανα τζαμί ή ¨Φωτισμένοι¨ της Σανσκριτικής και του Βούδα;;; ή μήπως τα είχατε απορρίψει και όλα στην τελική;;

( Θυμάμαι όταν πήγαινα Δημοτικό, μια συμμαθήτριά μου είχε πάρει απαλλαγή από το θέμα των Θρησκευτικών... Σκάνδαλο για την εποχή!
Περιττό να σας πω , ότι τα παιδάκια (που λειτουργούν σαν κοπάδι σε αυτές τις ηλικίες, και είναι πολύ σκληρά με οτιδήποτε χαλάει την ομοιογένεια του συνόλου) την αντιμετώπιζαν σαν μίασμα... Και όχι μόνο τα παιδάκια τώρα που το σκέφτομαι, αλλά και οι μαμάδες τους... Τί στίγμα κ'αυτό!
Καλά, η αντιμετώπιση δεν νομίζω να έχει διαφοροποιηθεί κατά πολύ και στις μέρες μας!
Τα παιδάκια αυτά μεγάλωσαν, κάποια απ'αυτά τα παιδάκια γράφουν σε φόρουμς , και εξακολουθούν να δείχνουν την ίδια ενόχληση σε όποιον διαφοροποιείται από τα πιστεύω τους... )

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:03, 04-12-11:

...

...
Φίλε μου Μάξιμε, δεν νομίζω, ότι ο τεκτονισμός είναι κάτι που διδάσκεται, δεν είναι καν μία κάποια διδασκαλία, αλλά μάλλον μία προτροπή, ότι οι άνθρωποι πρέπει διαρκώς και ελεύθερα να αναζητούν τη διαφορά του ψεύδους από την αλήθεια. Υπ' αυτή την έννοια, θα μπορούσε να θεωρείται ως πρώτος τέκτονας, εκείνος ο πρόγονός μας, που τόλμησε και βγήκε από τη σπηλιά του στο φως του ήλιου. Ο τεκτονισμός λοιπόν είναι μάλλον μία επιστροφή από τον κόσμο του ήλιου στο κόσμο των σπηλαίων, προκειμένου να φωτιστούν και τα σπήλαια, έστω και με το φως της "Δ.Ε.Η." (και το σχετικό χαράτσι! ).

: Τι είναι "ένα σύμβολο"; Μήπως και τα σύμβολα μπορεί να καταντούνε δόγματα;

Απλά θέλω να ρωτήσω όσους πιστεύουν στο Θεό ως εκπρόσωπο της συγκεκριμένης θρησκείας
... )
: Προσωπικά πιστεύω σε Θεό που βδελύτετται για κάθε θρησκεία, επειδή η αλήθεια Του δε στρογγυλεύεται, όπως θέλουν γενικά οι θρησκείες! Πιστεύω δλδ στο Θεό που φανέρωσε ο Ιησούς Χριστός, κόντρα σε κάθε θρησκευτική περιχαράκωση της δόξας Του, που δεν είναι άλλη παρά η αιώνια ζωή : " είναι δε αιώνια ζωή, το να γνωρίζουν εσένα, τον μόνον αληθινό Θεό"!

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 10:14, 04-12-11:

Έχετε προβληματιστεί αν θα είχατε τις ίδιες θέσεις, και αν θα είχατε οδηγηθεί στο ¨Φως το αληθινό¨ και στην ¨Μοναδική Αλήθεια¨
αν δεν σας μάθαινε η μαμά σας να κάνετε το σταυρό σας από τότε που λέγατε αγκού, με το ¨καλό χεράκι¨, αν δεν διδασκόσασταν Θρησκευτικά, αν , αν , αν ....
Δεν νιώθετε ότι όλο αυτό είναι προϊόν συστηματικής και μεθοδευμένης πλύσης εγκεφάλου;;
Αν σας άφηναν ελεύθερους να επιλέξετε θρησκεία (αν θεωρήσουμε απαραίτητη την επιλογή θρησκείας), χωρίς εξωτερικές επιρροές , είσαστε σίγουροι ότι θα τρέχετε να κοινωνήσετε και να πιείτε το διαβασμένο κρασάκι της θείας κοινωνίας ή ίσως ήσασταν ανακούρκουδα σε κανα τζαμί ή ¨Φωτισμένοι¨ της Σανσκριτικής και του Βούδα;;; ή μήπως τα είχατε απορρίψει και όλα στην τελική;;
Ο άνθρωπος έχει στην φύση του την αναζήτηση για τον θεό, για κάτι ανώτερο πάνω απο αυτόν που τον δημιούργησε και τον προστατεύει έχει μιά έμμονη ιδέα οτι κάτι υπάρχει άσχετα με το τί τον έβαλαν με το ζόρι να πιστέψει. Ο θεός των παιδικών χρόνων στην δική μας περίπτωση ο Ορθόδοξος χριστιανικός θεός μπορεί να καλύψει αυτό το κενό διαφορετικά η αναζήτηση μπορεί να βρεί ένα σωρό διαφορετικές διεξόδους στην χειρότερη περίπτωση άν αναζητά συνέχεια χωρίς να βρεί τίποτα θα γίνει δέσμιος των μεταφυσικών φαινομένων οτιδήποτε μεταφυσικό βρεί μπροστά του θα το ερμηνεύσει σάν θεό. Η αναζήτηση προκαλεί το πνεύμα να καλλιεργήσει την φιλοσοφία , αντίθετα η τα ταμπού της θρησκείας καθιερώνουν την φιλοσοφία σε νεκρό ρόλο την κάνουν να μήν έχει κανέναν λόγο ύπαρξης.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 11:21, 04-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Φίλε μου Μάξιμε, δεν νομίζω, ότι ο τεκτονισμός είναι κάτι που διδάσκεται, δεν είναι καν μία κάποια διδασκαλία, αλλά μάλλον μία προτροπή, .......
Αδυνατώ να εκλάβω απλά ως προτροπή την διαδικασία που ακολουθεί ένας δάσκαλος.
Αποτελεί σίγουρα ανώτερη διαδικασία...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:53, 04-12-11:

Περιττό να σας πω , ότι τα παιδάκια (που λειτουργούν σαν κοπάδι σε αυτές τις ηλικίες, και είναι πολύ σκληρά με οτιδήποτε χαλάει την ομοιογένεια του συνόλου) την αντιμετώπιζαν σαν μίασμα...
φυσικο ειναι να ζηλευουν

αφου αυτα τα παιδια κανανε διαλειμμα και παιζανε μπαλα στο προαυλιο οσο τα υπολοιπα κοιμουνταν στα θρανια ακουγοντας τις διδαχες του θεολογου..

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:07, 04-12-11:

Μα είναι τόσο παράξενο να ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον τζέφρυ.
Λεφτά υπάρχουν.

Υ.Γ.
Σπυράκια βγάζετε μερικοί εδώ μέσα στην ιδέα και μόνο της υποστήριξης προς τον Θεό, όπως τον πιστεύουμε οι ορθόδοξοι χριστιανοί.
Οκ, ναι... Αυτό ήταν το τιτανοτεραστιότερο επιχειρήμα του κόσμου... Πάω να πιω 3 κουβάδες αγιασμο και να νηστέψω μια 3ετία, μπας και με ξαναδεχτεί ο Θεός στην αγκάλη του...

Εγώ προσωπικά τα βγάζω τα σπυράκια, όσον αφορά την Εκκλησία σας... Ο Θεός όπως τον περιγράφει η Αγ. Γραφή (και μόνον αυτή) είναι μια χαρά Θεός... Κι όπως δεν έχω πρόβλημα με την ανάγκη κάποιου να πιστεύει σε οποιονδήποτε δεν έχω και ούτε και με τον ορθόδοξο χριστιανικό... Απλώς δεν την συμμερίζομαι... Συγγνώμη κιόλας... Οπότε σε μια τέτοια συζήτηση, θα την πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη... Να με συγχωρείτε για το νεανικό μου θράσος...

Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις.
Οι λεπτομέρειες που κατέχεις, όσον αφορά τον τεκτονισμό, είναι αποκαλυπτικότατες.
Μοναχά ένα άτομο καλά ενήμερο, θα ήταν σε θέση να τις κατέχει.
Αν ντρέπεσαι να το παραδεχθείς, εδώ αδυνατώ να τοποθετηθώ...
Αυτή η κάρτα του τεκτονισμού που πετάτε στον κόσμο με το παραμικρό, έχει πραγματικά παλιώσει και κουράζει...

Αδυνατώ να εκλάβω απλά ως προτροπή την διαδικασία που ακολουθεί ένας δάσκαλος.
Αποτελεί σίγουρα ανώτερη διαδικασία...
Τώρα, ποιος φαίνεται να ξέρει υπερβολικά πολλά για τις "μυστικές" διαδικασίες του τεκτονισμού;;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:49, 04-12-11:

Το θέμα αυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και το γεγονός ότι φιλοξενούνται και αναπτύσσονται ακόμα και εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις είναι ευχάριστο και εποικοδομητικό για όλους.

Ωστόσο, ακριβώς επειδή πραγματεύεται ένα ζήτημα που αγγίζει τους ανθρώπους σε θέματα αρχής, παρακαλούμε θερμά να αποφευχθεί κάθε είδους προσωπική επίθεση, χλευασμός και άλλης μορφής αντιπαράθεση που στοχεύει σε ανθρώπους και όχι σε απόψεις καθώς δεν θα γίνεται δεκτή στη συζήτηση.

Ευχαριστούμε,
Η Ομάδα Διαχείρισης

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους