Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,800 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,504 μηνύματα σε 93,220 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 496 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 654)
Ναι
278
42,51%
Όχι
241
36,85%
Μπορεί - ίσως
115
17,58%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,06%

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 14:30, 28-10-07:

Όχι, αν και θα ήθελα πολύ να υπάρχει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 03:25, 27-12-07:

Σε πρωτη φαση αδιαφορω γιατι εμεις φτιαχνουμε στην ουσια τον κοσμο κι εμεις τον ζουμε. Γτ να με απασχολει καποιος που δημιουργησε (και καλα) και τωρα κρινει;
Τεσπα, απο ποτε δεν ενιωθα καμια δυναμη να υπαρχει τριγυρω.
Οποτε, σε δευτερη φαση (που το ψαχνεις για να εχεις αποψη δλδ) οχι, πιστευω πως δεν υπαρχει. Προτιμω να ξερω οτι η φυση υπαρχει απο μονη της (διοτι αυτη ευθυνεται για μας) παρα να εχω ενα βαρος παραπανω (ανθρωπος<---φυση<----θεος). Γιατι να υπαρχει απο παντα ο θεος κι οχι η φυση; Τον θεο ποιος τον εφτιαξε; (χοντρικα παντα τα παραπανω)
Δε το χω φιλοσοφησει και πολυ το θεμα βεβαια. Ας μην μιλησω για θρησκειες και ειδικα για την δικια μας γιατι θα παθω τπτ βραδιατικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

menace82 (Αντώνιος Δημόπουλος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη menace82
Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O menace82 έγραψε στις 16:07, 02-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Καλά, μην με ρίξετε και στην πυρά με αυτή την ερώτηση, αλλά επειδή κυκλοφορούν πολλές απόψεις, είπα να το συζητήσουμε. Πίστευετε στον Θεό, είτε τον ονομάζετε Ιησού Χριστό, είτε Μωάμεθ, είτε Βούδα, είτε οτιδήποτε? Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι ανώτερο εκεί πανω που μια "μέρα" αποφάσισε να φτιάξει την φύση και τον άνθρωπο ή η επιστημονική άποψη για την δημιουργία του κόσμου (εκρήξεις πλανητών, εξέλιξη μικρο-οργανισμών κ.λ.π.) σας καλύπτει περισσότερο?
Νομίζω ότι αυτή η υποτιθέμενη κόντρα μεταξύ επιστήμης και θρησκείας, απαντήθηκε από την Χριστιανοσύνη τουλάχιστον, τον 4ο αιώνα μ.Χ. από τον Μ. Βασίλειο στην ομιλία του "Η Εξαήμερος Δημιουργία", και φτάνουμε στο συμπέρασμα από την ομιλία του ότι, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα μεταξύ της θεολογικής δημιουργίας και της επιστημονικής κοσμογονίας. Το 1ο είναι ένα καθαρά πνευματικό κείμενο (κρύβει hints όμως μέσα) και η επιστημονική κοσμογονία δεν αγγίζει πνευματικά ζητήματα. Μπορούν άνετα να συνυπάρχουν και τα δύο σε έναν "ψαγμένο" χριστιανό (που μεταξύ μας, μόνο "ψαγμένος" μπορεί να είναι ένας σωστός χριστιανός, αλλιώς θεωρώ ότι δεν ξέρει τι και γιατί το πιστεύει αυτό που πιστεύει) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Η κόντρα επανήλθε στον ελλαδικό χώρο, μετά από 1500 χρόνια, από τα "χριστιανικά" κινήματα του εξωτερικού, που -πολλά από αυτά- παίρνουν την Δημιουργία ως ένα επιστημονικό βιβλίο!

Αρχική Δημοσίευση από Iduna
Σε πρωτη φαση αδιαφορω γιατι εμεις φτιαχνουμε στην ουσια τον κοσμο κι εμεις τον ζουμε. Γτ να με απασχολει καποιος που δημιουργησε (και καλα) και τωρα κρινει;
Που να δεις το νέο σύμπαν που δημιούργησα! Τέλειο!

Προτιμω να ξερω οτι η φυση υπαρχει απο μονη της (διοτι αυτη ευθυνεται για μας) παρα να εχω ενα βαρος παραπανω (ανθρωπος<---φυση<----θεος).
Άρα είναι θέμα προτιμήσεών σου, και όχι ουσιαστικής έρευνας.

Γιατι να υπαρχει απο παντα ο θεος κι οχι η φυση; Τον θεο ποιος τον εφτιαξε; (χοντρικα παντα τα παραπανω)
Γιατί το σύμπαν (ή η φύση αν προτιμάς) εξαρτάται από τον χρόνο Το σύμπαν αποτελείται από ύλη/ενέργεια (χώρος) άρα και χρόνο. Το σύμπαν ξεκίνησε κάποτε. Το σύμπαν "κάποτε" δεν υπήρχε. "Κάποτε" δεν υπήρχε χρόνος άρα ούτε χώρος. Ο Θεός, από την άλλη, δεν αποτελείται από ύλη, άρα δεν επηρεάζεται από τον χρόνο. Ο Θεός "προϋπήρχε" του χρόνου και αυτό τον κάνει άπειρο. Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου. Το σύμπαν είχε αρχή και θα έχει τέλος.
(Τα χρονικά τα έχω βάλει σε αυτάκια, γιατί δεν ισχύουν κανονικά εάν δεν "υπάρχει" χρόνος!)

Δε το χω φιλοσοφησει και πολυ το θεμα βεβαια. Ας μην μιλησω για θρησκειες και ειδικα για την δικια μας γιατι θα παθω τπτ βραδιατικα.
Γιατί να μην μιλήσεις/φιλοσοφήσεις; Ο Μαρκήσιος Ντε Σαντ (ακούς Great Chaos; ) προσπαθούσε να μάθει, με έναν εριστικό τρόπο (απολαυστικό, κατά την γνώμη μου), γιατί πιστεύει ο κόσμος αυτό που πιστεύει. Ποτέ δεν πήρε ικανοποιητικές απαντήσεις γιατί δεν ήξερε κανένας γιατί πιστεύει αυτό που πιστεύει. Εάν δεν ερευνήσεις, δεν πρόκειται να μάθεις. Εκτός και αν είναι αποκλειστικά θέμα προτιμήσεών σου, οπότε εκεί πάω "πάσο"...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 21:01. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O menace82 έγραψε στις 16:39, 06-01-08:

Δεν εννοω αυτο. Εγω κι εσυ ευθυνομαστε γι' αυτα που συμβαινουν, για την εξελιξη για τα παντα.
Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Φυσικά και ο χριστιανισμός δεν είναι μοιρολατρικός. Τώρα εάν κάποιες θείτσες ρίχνουν Ταρώ, διαβάζουν καφέδες κλπ, δεν ευθύνεται ο Χριστιανισμός γι'αυτό.

Μα γιατι να "κουραζεσαι" πιο πολυ οταν υπαρχει λογικη εξηγηση που προσεγγιζει καλυτερα αυτο που βλεπουμε; Επισης δικη σου προτιμηση δεν ειναι να πιστευεις στο Θεο; Μπορει να μας αναγκαζουν να πιστευουμε με τον αλφα η βητα τροπο αλλα στην ουσια η επιλογη ειναι δικη μας.
Όπως είπα πριν, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου (ή η όρεξή σου, εάν δεν πιστεύεις στην ψυχή ), πράγμα το οποίο επιβεβαιώνει την ελεύθερη βούληση. Τώρα το θέμα της "κούρασης": Για να ευχαριστήσεις τους δικούς σου ανθρώπους, γιατί κουράζεσαι; Άλλωστε η αγάπη που νιώθουμε για τους δικούς μας είναι κάτι "χαζές" χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου. Δεν ξέρω αν με πιάνεις;

Εχουμε διαφορετικη βαση. Δε νομιζω οτι ειναι λογικο να υπαρχει κατι αλλο που δημιουργησε την υλη το οποιο δε σχετιζεται ουτε στο ελαχιστο με αυτη. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αιθεριες "υπαρξεις". Πιο λογικο ακουγεται το "κατα λαθος".
Προφανώς έχουμε διαφορετική βάση γιατί δεν μίλησα ποτέ για αιθέριες υπάρξεις. Επίσης ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει έναν "ζωντανό κόσμο" με τον οποίο δεν σχετίζεται ούτε στο ελάχιστο με αυτόν (παρόλο που μπορεί και παρεμβαίνει): τον εσωτερικό "κόσμο" των προγραμμάτων (όχι αυτό που βλέπουμε όταν ανοίγουμε το PC μας), ο οποίος, σύμφωνα με τον Steven Hawking είναι ένα ζωντανό και σχεδόν αποκομμένο από τον κόσμο μας, σύμπαν. Επίσης, στην επιστήμη δεν υπάρχει πουθενά το "κατά λάθος" ή το "έτυχε".

Ειδικα με τον Χριστιανισμο εχω πολυ κακες σχεσεις. Οταν μου λεει ο Ιωαννης οτι στην εκκλησια μονο μπορω να βρω τον Θεο ενω ειναι πανταχου παρων και μας νοιαζεται (αλλα απ' την αλλη ζει ο Μπους και παιδια στο Ιρακ πχ εχουν πεθανει ΑΔΙΚΑ),οτι στην εκκλησια ο αντρας πρεπει να ερχεται με παρουσα την ψυχη και η γυναικα "ομοιως αλλα με κοσμια εμφανιση"
Στο θέμα του αδίκου "θανάτου", ο ίδιος ο Ιησούς δίνει απάντηση. Επίσης, από πότε η κοσμιότητα είναι κακή; Ξεχνάς τι παθαίνουμε στην θέα ενός πανέμορφου στήθους ή ποδιού; Άντε να παρακολουθήσεις την λειτουργία μετά!

ενω απο την αλλη ο Χριστος διδαξε την αγαπη και την ισοτιμια,οταν μου λεει ψεματα τυπου οτι πρεπει να ειμαι ευγνωμων για το κουτι που σου εδωσαν και οτι αυτα που μπορω να κανω σ' αυτο ονομαζεται ελευθερη βουληση, οταν αυτη η ελευθερη βουληση σου λεει οτι ΠΡΕΠΕΙ να βαπτιστεις οταν εισαι μικρος (οταν, στην πραγματικοτητα, δε μπορει να υπαρξει ελευθερη βουληση)για το προπατορικο αμαρτημα και για την κακη φυση του ανθρωπου,οταν μου λεει οτι ο χειροτερος δολοφονος θα παει στον παραδεισο αν εξομολογηθει πριν πεθανει ενω ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου δεν να εξομολογηθει θα παει στην κολαση,
Το "κουτί" που αναφέρεις, δεν ισχύει, όπως έχεις διαπιστώσει και μόνη σου. Τώρα, εάν σε βάφτισαν και θες να αποποιηθείς τον Χριστιανισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, ο Χριστιανισμός δεν μιλάει για κακή φύση ανθρώπου. Μην μπλέκεσαι με θεωρίες άλλων "χριστιανικών" ομάδων. Τώρα, το ποιός θα "πάει" στον παράδεισο, ή στην κόλαση, δεν είναι σε θέση κανένας άνθρωπος να το απαντήσει. Μόνο ο Θεός γνωρίζει.

οταν απ'την αλλη οι παππαδες ζητανε απο τις γιαγιαδες με τις συνταξεις που εχουν να δωσουν κατι για τους απορους κι αυτοι τρωνε με χρυσα πιρουνια που τους περισσευουν,δε μπορω βιδωνω!
Δεν διαφωνώ και ελπίζω σε διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας για να σταματήσουν κάτι τέτοια παρατράγουδα. Επίσης πρόσεξα ότι κρίνεις. Εσένα δεν θέλεις να σε κρίνουν, εσύ γιατί κρίνεις τους άλλους από τις πράξεις τους;

Δε μπορω ν' ακουω για ελληνικη επανασταση και στο καπακι θρησκεια... τι ρολο βαραει; Οι προγονοι μας εχυσαν αιμα οχι ο Θεος.
"Συν Χριστώ" πολέμησαν, όπως μας λεεί και ο Μακρυγιάννης στα απομνημονευματά του.

Να τονισω οτι δεν ειμαι ακριβως αθεη αλλα αδιαφορη γιατι απλουστατα δεν ειδα/ενιωσα τιποτα να με περιτρυγιριζει.
Επαναλαμβάνομαι αλλά, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η όρεξή σου.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό, γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο σκοπό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 21:03. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 17:09, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από menace82
Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Φυσικά και ο χριστιανισμός δεν είναι μοιρολατρικός. Τώρα εάν κάποιες θείτσες ρίχνουν Ταρώ, διαβάζουν καφέδες κλπ, δεν ευθύνεται ο Χριστιανισμός γι'αυτό.
Παλι δεν καταλαβες τι ειπα. Δεν εχουν σχεση οι θειτσες που ριχνουν τα ταρω ουτε ο χριστιανισμος μαζι τους. Και γενικοτερα αυτο που λεω δεν εχει να κανει με την θρησκεια. Ξαναλεω λοιπον: εγω κι εσυ ειμαστε σ'αυτον τον κοσμο, εγω κι εσυ τον παμε πισω η μπροστα, ο Θεος ειναι αλλου, μονο κρινει. Εγω κι εσυ πρεπει να κρινουμε ο ενας τον αλλον.

Όπως είπα πριν, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου (ή η όρεξή σου, εάν δεν πιστεύεις στην ψυχή ), πράγμα το οποίο επιβεβαιώνει την ελεύθερη βούληση. Τώρα το θέμα της "κούρασης": Για να ευχαριστήσεις τους δικούς σου ανθρώπους, γιατί κουράζεσαι; Άλλωστε η αγάπη που νιώθουμε για τους δικούς μας είναι κάτι "χαζές" χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου. Δεν ξέρω αν με πιάνεις;
Δεν κουραζομαι, απλα δεν το κοιταω παραπερα, γιατι τοτε θα κουραστω. Μπορει να ειναι αντιδρασεις του εγκεφαλου, μπορει να ειναι αξιες που δημιουργηθηκαν σιγα σιγα. Μου φαινεται παραξενο να νομιζεις πως ελευθερια σου δινει καποιος αλλος επισης (περι ελευθερης βουλησης). Ειναι κατι που κατακτηθηκε. Κι εδω κολλαει να ξαναπω πως οταν ο ανθρωπος αγνοουσε πολλα εδεινε ερμηνειες σε κατι μεγαλυτερο απ' αυτον. Λογικο ειναι.

Προφανώς έχουμε διαφορετική βάση γιατί δεν μίλησα ποτέ για αιθέριες υπάρξεις. Επίσης ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει έναν "ζωντανό κόσμο" με τον οποίο δεν σχετίζεται ούτε στο ελάχιστο με αυτόν (παρόλο που μπορεί και παρεμβαίνει): τον εσωτερικό "κόσμο" των προγραμμάτων (όχι αυτό που βλέπουμε όταν ανοίγουμε το PC μας), ο οποίος, σύμφωνα με τον Steven Hawking είναι ένα ζωντανό και σχεδόν αποκομμένο από τον κόσμο μας, σύμπαν. Επίσης, στην επιστήμη δεν υπάρχει πουθενά το "κατά λάθος" ή το "έτυχε".
Αν ο θεος δεν ειναι αιθερια υπαρξη τι ειναι;
Σ' αρεσει να πιστευεις οτι δεν ζεις τον κοσμου που φτιαξαμε εμεις αλλα οτι βρισκεσαι στο απολυτο σκοταδι ενω δεν ξερεις καν αν θα βρεις το φως οταν (χτυπα ξυλο) ερθει η κακια η ωρα; Ψαξε και δημιουργησε, δε νομιζω να σου κρατησει μουτρα κανεις. Ε κι αν βρεθουμε στην κολαση θα ξερουμε οτι ισως να μην τα λεγε σωστα.

Στο θέμα του αδίκου "θανάτου", ο ίδιος ο Ιησούς δίνει απάντηση. Επίσης, από πότε η κοσμιότητα είναι κακή; Ξεχνάς τι παθαίνουμε στην θέα ενός πανέμορφου στήθους ή ποδιού; Άντε να παρακολουθήσεις την λειτουργία μετά!
Και οι 12 θεοι δινουν απαντηση. Ε, και;
Δεν ειπα πως ειναι κακη η κοσμιοτητα, ειπα πως ηταν ολιγον μισογυνης αυτος που τα εγραψε ενω ηταν Αποστολος. Δες και το ποστ απο palladin. Και δεν "κολαζεστε" μονο εσεις. Βασει αυτων των ορων, αν εσυ ερθεις με κατι που σε κολακευει (μιας κι εσυ επιτρεπεται), μπορει καποια γυναικα να παθει το ιδιο που παθαινεις κι εσυ στην θεα ενος στηθους η ποδιου, αλλα θα φταιει εκεινη γιατι ενιωσε ποθο κι οχι εσυ που ηρθες προκλητικα ντυμενος. Εσυ δεν εχεις τετοιο φοβο μιας και οι γυναικες ερχονται κοσμια ντυμενες στην εκκλησια.

Το "κουτί" που αναφέρεις, δεν ισχύει, όπως έχεις διαπιστώσει και μόνη σου. Τώρα, εάν σε βάφτισαν και θες να αποποιηθείς τον Χριστιανισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, ο Χριστιανισμός δεν μιλάει για κακή φύση ανθρώπου. Μην μπλέκεσαι με θεωρίες άλλων "χριστιανικών" ομάδων. Τώρα, το ποιός θα "πάει" στον παράδεισο, ή στην κόλαση, δεν είναι σε θέση κανένας άνθρωπος να το απαντήσει. Μόνο ο Θεός γνωρίζει.
Μα ποσοι θα τολμησουν να αποποιηθουν τον Χριστο; Ποσοι θα κατσουν να το σκεφτουν; Οπως οι περισσοτερες θρησκειες και ο χριστιανισμος ξερει τι κανει, μη λεμε οτι θελουμε για ελευθερη βουληση. Στο 2ο εχεις δικιο αυτα τα λεει ενας περιεργος θεολογος που γνωριζω αλλα αφου το παιδι ειναι οκ γτ αν βαπτιστει απο μικρο;(δεν χρειαζεται ν' απαντησεις, εκανα κυκλο ισα ισα για να το κλεισω αυτο περι κακης φυσεως).
Και για τον λογο του θεου σου λεω, πως υποστηριζει την εξομολογηση και οχι την καλη πραξη.

"Συν Χριστώ" πολέμησαν, όπως μας λεεί και ο Μακρυγιάννης στα απομνημονευματά του.
Σου μιλαω για την ουσια των πραγματων.

Επαναλαμβάνομαι αλλά, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η όρεξή σου.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό, γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο σκοπό.
Σαφως και ειναι επιλογη μου, κουβεντα κανουμε
Και δεν χρειαζεται το ΥΓ την γνωμη σου λες. Προσηλυτισμο κανουν αλλοι αλλιως :p

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:00, 06-01-08:

Πριν ξεκινήσω να γράφω στο θέμα, θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινίσεις.
Αρχικά, η λέξη "Θεϊστής" από τη δημοσκόπηση, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να αντικατασταθεί από τη λέξη "Ένθεος". Επίσης, θα ήθελα να ενημερώσω το μέλος που άνοιξε το θέμα ότι ο Βούδας και ο Μωάμεθ δεν είναι θεοί, ούτε διατείνονται κάτι τέτοιο. Τα παραπάνω δείχνουν πλήρη άγνοια επί του θέματος.

Μα γιατι να "κουραζεσαι" πιο πολυ οταν υπαρχει λογικη εξηγηση που προσεγγιζει καλυτερα αυτο που βλεπουμε;
Το ότι υπάρχει λογική εξήγηση επί των φυσικών φαινομένων είναι μύθος. Για παράδειγμα, το μέγιστο φαινόμενο της ζωής δεν έχει καμμία επιστημονική εξήγηση. Επίσης οι "λογικές" εξηγήσεις που έχει κατά καιρούς ασπαστεί η επιστήμη, έχουν την κακή συνήθεια να καταρρίπτονται.

Επίσης, στην επιστήμη δεν υπάρχει πουθενά το "κατά λάθος" ή το "έτυχε".
Μέγα λάθος. Η κβαντομηχανική στηρίζεται ακριβώς στο "έτυχε", βλέπε θέμα "Υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;"). Η βιολογία επίσης. Οι μεταλλάξεις γίνονται "τυχαία". Η Εξέλιξη είναι από μόνη της ένα τυχαίο γεγονός. Πώς λοιπόν δημιουργήθηκε ο έμβιος κόσμος, κατά την βιολογία; Έτυχε, δεν πέτυχε.

Τώρα εάν κάποιες θείτσες ρίχνουν Ταρώ, διαβάζουν καφέδες κλπ, δεν ευθύνεται ο Χριστιανισμός γι'αυτό.
Έχω δει τόσες θείτσες στα κατηχητικά και στις εκκλησίες, ώστε οι τελευταίοι που δικαιούνται δια να ομιλούν γι' αυτό είναι οι χριστιανοί. Επίσης, οι καλύτεροι πελάτες των πάσης φύσεως χαρτοριχτών είναι χριστιανοί και χριστιανές, κατά δήλωσή τους τουλάχιστον. Αντί να λοιδωρείτε αυτό που δεν κατανοείτε, ως γνήσιοι κληρονόμοι της σκοταδιστικής χριστιανικής παράδοσης, καλά θα κάνετε να διαβάζετε λίγο περισσότερο, ειδικά όταν η σχετική πληροφορία παρέχεται αφειδώς μέσα σ' αυτό το φόρουμ, στο οποίο συχνάζουμε.

Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου.
Συνεπώς, εγώ που δεν είμαι τέλειος (ακόμη κι εγώ έχω ελαττώματα μιλάμε) και που επιπλέον είμαι αναρχικός, είμαι Θεός έτσι; Τι Θεός δηλαδή, ημίθεος και βάλε... Καλά το έχει πει κάποιος ότι το Μέγα Χάος δεν έχει αρχή και τέλος.
Προσκυνήστε ρε!!!!

Yes Master

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 21:06. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 18:18, 06-01-08:

Παλιά έλεγα "πιστεύω, αλλά λίγο", άλλα τώρα που μεγάλωσα έμαθα πως είτε πιστεύεις είτε όχι...
Και, όχι δεν πιστεύω ότι υπάρχει Θεός!!! Πιστεύω, όμως, ότι η θρησκεία βοηθάει πολλούς ανθρώπους να γίνουν "καλοί" ή καλύτεροι"!!

Παράθεση

Νεοφερμένος

O menace82 έγραψε στις 19:10, 06-01-08:

Αν ο θεος δεν ειναι αιθερια υπαρξη τι ειναι;
Σ' αρεσει να πιστευεις οτι δεν ζεις τον κοσμου που φτιαξαμε εμεις αλλα οτι βρισκεσαι στο απολυτο σκοταδι ενω δεν ξερεις καν αν θα βρεις το φως οταν (χτυπα ξυλο) ερθει η κακια η ωρα;
1ον. Δεν χτυπάω ξύλο! Δεν πιστεύω ότι το χτύπημα του ξύλου μπορεί να με "σώσει" από τον υποτιθέμενο, επικείμενο θάνατο!
2ον. Αναφέρεται η φύση του Θεού στις γραφές.

Ψαξε και δημιουργησε, δε νομιζω να σου κρατησει μουτρα κανεις. Ε κι αν βρεθουμε στην κολαση θα ξερουμε οτι ισως να μην τα λεγε σωστα.
Μην νομίζεις ότι είμαι Χριστιανός από την οικογένειά μου. Η μητέρα μου δεν ξέρει τι πιστεύει και ο πατέρας μου είναι κομμουνιστής. Ψάχνοντας μέσα σε πολλά (απο δωδεκαθεϊσμούς/ισλάμ μέχρι και Dawkins) έπεσα στην Χριστιανοσύνη.

Και οι 12 θεοι δινουν απαντηση. Ε, και;
Πόσοι από αυτούς πέθαναν, αναστήθηκαν και είχαν μάρτυρες της ανάστασης τους, οι οποίοι μάρτυρες, μαρτύρησαν και μαρτύρησαν οι ακόλουθοι τους και οι ακόλουθοι των ακολούθων τους κλπ;

Δεν ειπα πως ειναι κακη η κοσμιοτητα, ειπα πως ηταν ολιγον μισογυνης αυτος που τα εγραψε ενω ηταν Αποστολος. Δες και το ποστ απο palladin. Και δεν "κολαζεστε" μονο εσεις. Βασει αυτων των ορων, αν εσυ ερθεις με κατι που σε κολακευει (μιας κι εσυ επιτρεπεται), μπορει καποια γυναικα να παθει το ιδιο που παθαινεις κι εσυ στην θεα ενος στηθους η ποδιου, αλλα θα φταιει εκεινη γιατι ενιωσε ποθο κι οχι εσυ που ηρθες προκλητικα ντυμενος. Εσυ δεν εχεις τετοιο φοβο μιας και οι γυναικες ερχονται κοσμια ντυμενες στην εκκλησια.
Ούτως ή άλλως, εάν είσαι χριστιανός, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μπεις με βερμούδα και ξεμανίκωτο μέσα σε έναν Ιερό Ναό.

Μα ποσοι θα τολμησουν να αποποιηθουν τον Χριστο; Ποσοι θα κατσουν να το σκεφτουν; Οπως οι περισσοτερες θρησκειες και ο χριστιανισμος ξερει τι κανει, μη λεμε οτι θελουμε για ελευθερη βουληση. Στο 2ο εχεις δικιο αυτα τα λεει ενας περιεργος θεολογος που γνωριζω αλλα αφου το παιδι ειναι οκ γτ αν βαπτιστει απο μικρο;(δεν χρειαζεται ν' απαντησεις, εκανα κυκλο ισα ισα για να το κλεισω αυτο περι κακης φυσεως).
Και για τον λογο του θεου σου λεω, πως υποστηριζει την εξομολογηση και οχι την καλη πραξη.
Ποιός τους εμποδίζει; Έχω φίλο που έχει αποποιηθεί την Χριστιανοσύνη (συγκεκριμένα είναι αγνωστικιστής) και δεν το εμπόδισε κανένας!
Ο Λόγος του Θεού υποστηρίζει τις θυσίες που πρέπει να κάνεις για Αυτόν, και μέσω αυτών των θυσιών να φτάσεις στις πραγματικά καλές πράξεις. Όταν μέσω των θυσιών θα φτάσεις να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου, όχι με το σώμα (τα περί χημικών αντιδράσεων που λέγαμε; ) άλλα με την ψυχή, παίρνοντας μια γεύση της άπειρης αγάπης. Έτσι αγαπάει και ο Θεός. Δεν αποτελείται από ύλη, οπότε οι χημικές αντιδράσεις δεν έχουν "νόημα" γι'Αυτόν.
Μια "καλή" πράξη μπορεί να κρύβει εγωιστικές προθέσεις, όπως: κάνω κάτι καλό για να νιώσω καλά.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:21, 06-01-08:

Διαφωνώ. Έχει απαντηθεί εδώ και 30 χρόνια περίπου! Η απάντηση στο ερώτημα για την ζωή, το σύμπαν και τα πάντα είναι: 42!
Καλόόόό. Douglas Adams μου φαίνεται;

Το "έτυχε" για την επιστήμη είναι μη αποδεκτή απάντηση. Πάντα υπάρχει ένα σύνολο αιτιών που μπορούν να προκαλέσουν π.χ. ένα λάθος στην αντιγραφή του DNA, δηλαδή μια μετάλλαξη ή μια αλλαγή στην κατάσταση των κβάντων.
Κι όμως αγαπητέ μου, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, η επίσημη απάντηση της βιολογίας και μάλιστα της εξελικτικής, τομέα που υποτίθεται πως αποτελεί την κορωνίδα αυτής της επιστήμης, στο ερώτημα "πώς προέκυψαν όλοι αυτοί οι ποικίλοι οργανισμοί και αυτά τα εξαιρετικά οργανωμένα οικοσυστήματα;" ή ακόμη και στο ερώτημα "πώς προέκυψε η ζωή;" είναι "Τυχαία". Ψάξ' λίγο και θα δεις, εμένα μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση από τότε που το διδάχτηκα στη σχολή μου και γενικά δεν με πείθει ως επιχείρημα. Ο καθηγητής είχε πει: "Η επιστήμη μπορεί να ομιλεί για όσα μπορεί ν' αποδείξει. Τα υπόλοιπα είναι πεδίο της φιλοσοφίας και της θρησκείας". Σημαντική επισήμανση που θα έχρηζε συζήτησης. Όσο για το ρόλο της τυχαιότητας στην κβαντική φυσική, ακολούθησε το λινκ που έβαλα, πιστεύω πως το κείμενο έχει ευρύτερο ενδιαφέρον και θα αποτελέσει πεδίο ευρύτερης μεταξύ μας συζήτησης.

Όσοι ασχολούνται με μοίρες κλπ δεν μπορούν να αυτό-αποκαλούνται Χριστιανοί. Η μοιρολατρία και η Χριστιανοσύνη είναι πλήρως ασύμβατες.
Για να αναφέρεσαι στην χριστιανική παράδοση ως σκοταδιστική, πάει να πει ότι δεν την γνωρίζεις.
Έλα όμως που αυτοί συνήθως αποτελούν το χριστεπώνυμο πλήρωμα της εκκλησίας... Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι χριστιανοί, αυτοί όμως πιστεύουν το αντίθετο. Ο ορθόδοξος και ο καθολικός μεσαίωνας είναι αδιάψευστος μάρτυρας του σκοταδισμού. Γνωρίζω ότι υπάρχει μια εσωτερική χριστιανική παράδοση που μόνον σκοταδιστική δεν είναι, όμως αυτή συνήθως κρύβεται από τα μάτια των πολλών. Επισήμως ο χριστιανισμός, στα χέρια της εκκλησιαστικής εξουσίας που πάντα συνήδε και ταυτιζόταν με την πολιτική εξουσία, ήταν ανέκαθεν φορέας ή καλύτερα το πρόσχημα για την καλλιέργεια κάθε αντιδραστικής και σκοταδιστικής αντίληψης. Αυτά είναι γνωστά σε όλους, δεν οφελεί να τα αρνούμαστε. Μάλλον σωστά είπες πως πρέπει να διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος, όμως εγώ θα το πάω πιο μακρια: Να διαχωριστεί η ευλάβεια από την εξουσία.

Όμως, αν βρεις λίγο χρόνο να διαβάσεις όλες τις επιστολές, θα δεις ότι βγάζουν την ίδια "σούμα". Στο θέμα του πλουσίου: Εάν εξαρτάσαι από το εγώ σου, δεν έχεις χρόνο για τον Θεό. Τι του είπε; "Δώσε όλα τα πλούτη σου και ακολούθησέ με". Θα μπορούσε να αφήσει όλα του τα πλούτη στους φτωχούς; Θα μπορούσε να νηστέυσει επί 40 ημέρες μαζί με τον Χριστό; Θα μπορούσε να θυσιάσει την κοσμική του καλοπέραση για να τελειοποιηθεί; Φυσικά! Απλά δεν ήθελε. "Ευκολότερα περνάει ένα καραβόσχοινο (καμήλα όπως λένε κάποιοι εν αγνοία!) μέσα από το μάτι μια βελόνας, παρά ένας πλούσιος (απασχολημένος με το εγώ του) στην Βασιλεία των Ουρανών."
Επιτέλους και κάποιος που ξέρει τι σημαίνει "Κάμηλος", άντε γιατί το έλεγα και με κορόιδευαν!!! Ο πλούτος πάντως δεν καταργήθηκε στις λεγόμενες "χριστιανικές" χώρες, που σκότωναν και βασάνιζαν ανθρώπους για να τους διδάξουν το "λόγο του Θεού", δηλαδή του Αυτοκράτορα και Αγίου Κωνσταντίνου που προήδρευε των οικουμενικών συνόδων. Για τις γυναίκες όμως ακολούθησαν τις ρήσεις του Παύλου κατά γράμμα. Μου αρέσει που όποιος καταφέρει να επιβάλλει ή να εδραιώσει μια θρησκεία, αυτοανακυρήσσεται άγιος (ακόμη και τη μαμά του ανακυρήσσει). Good deal, δεν λέω.

Δεν το έπιασα ακριβώς αυτό....
Λογοπαίγνιο αγαπητέ μου, λογοπαίγνιο. Δεν χρειαζόταν άλλωστε να αποδείξω πως είμαι Θεός (ημίθεος και βάλε), αφού κάτι τέτοιο είναι φανερό και αυταπόδεικτο. Εσύ ακόμη δεν το έχεις καταλάβει;; Απορώ δηλαδή...πώς υπάρχουν τέτοιοι άπιστοι και η θεία χάρις μου δεν τους έχει κάψει ακόμη.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 20:37, 06-01-08:

Πιστεύω στον Douglas Adams. Απόψε κερνάω πανγαλακτική γαργαροκροτίδα στα ιδιαίτερά μου, όσοι πιστοί προσέλθετε.

*Ευχαριστώ που μου το θυμήσατε*

Παράθεση

Stavros3876

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stavros3876
Ο Stavros3876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Stavros3876 έγραψε στις 22:36, 06-01-08:

ΝΑΙ! Θεός υπάρχει και δείχνει την παρούσιά του κάθε στιγμή μέσα από τήν δημιουργία του. Οπως το δημιούργημα του κάθε ανθρώπου δηλώνει την ύπαρξη του ετσι και ο Θέος μεσα απο τον κοσμο.
Υ.Γ. Γιατι μεχρι τωρα οι μαϊμουδες δεν εχουν αναπτυξει μεχρι σημερα εστω και τον πιο στοιχειωδη πολιτιμο;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 23:16, 06-01-08:

Παντως οχι επειδη υπαρχει Θεος (και δεν λεω οτι δεν υπαρχει) και αγαπαει περισσοτερο τους ανθρωπους απο τις μαιμουδες!

Παράθεση

Stavros3876

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stavros3876
Ο Stavros3876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Stavros3876 έγραψε στις 23:52, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Παντως οχι επειδη υπαρχει Θεος (και δεν λεω οτι δεν υπαρχει) και αγαπαει περισσοτερο τους ανθρωπους απο τις μαιμουδες!
Δεν καταλαβα το μηνυμα.; Τισημαινει οχι επειδη υπαρχει Θεος

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 01:12, 07-01-08:

Γιατί το σύμπαν (ή η φύση αν προτιμάς) εξαρτάται από τον χρόνο Το σύμπαν αποτελείται από ύλη/ενέργεια (χώρος) άρα και χρόνο. Το σύμπαν ξεκίνησε κάποτε. Το σύμπαν "κάποτε" δεν υπήρχε. "Κάποτε" δεν υπήρχε χρόνος άρα ούτε χώρος. Ο Θεός, από την άλλη, δεν αποτελείται από ύλη, άρα δεν επηρεάζεται από τον χρόνο. Ο Θεός "προϋπήρχε" του χρόνου και αυτό τον κάνει άπειρο. Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου. Το σύμπαν είχε αρχή και θα έχει τέλος.
(Τα χρονικά τα έχω βάλει σε αυτάκια, γιατί δεν ισχύουν κανονικά εάν δεν "υπάρχει" χρόνος!)
1ον. Δεν χτυπάω ξύλο! Δεν πιστεύω ότι το χτύπημα του ξύλου μπορεί να με "σώσει" από τον υποτιθέμενο, επικείμενο θάνατο!
2ον. Αναφέρεται η φύση του Θεού στις γραφές.
Αρχικα υποστηριζεις πριν απο μενα την αιθερια υπαρξη αλλα μετα μου λες οτι αναφερεται η φυση του Θεου και οτι δεν μιλησες για αιθερια υπαρξη. Πες μου τι απο τα 2 ισχυει, να ξερουμε τι λεμε.

Μην νομίζεις ότι είμαι Χριστιανός από την οικογένειά μου. Η μητέρα μου δεν ξέρει τι πιστεύει και ο πατέρας μου είναι κομμουνιστής. Ψάχνοντας μέσα σε πολλά (απο δωδεκαθεϊσμούς/ισλάμ μέχρι και Dawkins) έπεσα στην Χριστιανοσύνη.
Το ψαξε και δημιουργησε πηγαινε για το προηγουμενο ποστ σου καθ' αυτο και οταν λεω για μουτρα δεν αναφερομαι στον πατερα σου και την μητερα σου αλλα στον Θεο.

Πόσοι από αυτούς πέθαναν, αναστήθηκαν και είχαν μάρτυρες της ανάστασης τους, οι οποίοι μάρτυρες, μαρτύρησαν και μαρτύρησαν οι ακόλουθοι τους και οι ακόλουθοι των ακολούθων τους κλπ;
Ισως να χαν προλαβει αν δεν αλλαζε η μοδα και οι συγκειριες. Και το 12θεο ηταν απλα ενα παραδειγμα. Ολα τον ιδιο σκοπο εχουν.

Ούτως ή άλλως, εάν είσαι χριστιανός, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μπεις με βερμούδα και ξεμανίκωτο μέσα σε έναν Ιερό Ναό.
Ε, αφου εννοειται γιατι το εγραψε ενω ο Χριστος διδαξε την αγαπη; Αυτο λεω.

Ποιός τους εμποδίζει; Έχω φίλο που έχει αποποιηθεί την Χριστιανοσύνη (συγκεκριμένα είναι αγνωστικιστής) και δεν το εμπόδισε κανένας!
Ο Λόγος του Θεού υποστηρίζει τις θυσίες που πρέπει να κάνεις για Αυτόν, και μέσω αυτών των θυσιών να φτάσεις στις πραγματικά καλές πράξεις. Όταν μέσω των θυσιών θα φτάσεις να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου, όχι με το σώμα (τα περί χημικών αντιδράσεων που λέγαμε; ) άλλα με την ψυχή, παίρνοντας μια γεύση της άπειρης αγάπης. Έτσι αγαπάει και ο Θεός. Δεν αποτελείται από ύλη, οπότε οι χημικές αντιδράσεις δεν έχουν "νόημα" γι'Αυτόν.
Μια "καλή" πράξη μπορεί να κρύβει εγωιστικές προθέσεις, όπως: κάνω κάτι καλό για να νιώσω καλά.
Η συνηθεια, η κοινωνια και η πραγματικοτητα τους εμποδιζει και τους κατακρινει (ναι τους κατακρινει, οσοι δεν πιστευουν ειναι δακτυλοδεικτουμενοι, λες και απαγορευεται. Και δε μιλαω για τυπους αλλα για την ουσια).
Δεν μπορουμε ν' απαγορεψουμε στη φυση μας να νιωσει καλα. Κατι τετοια τα ειχα ακουσει απο Ευαγγελιστες (συγκεκριμενα ενα κοριτσακι που ελεγε "χορευω για τον Θεο και οχι για να αισθανομαι εγω καλα"). Μια καλη πραξη την κοιταμε στο τι προσφερει τελικα. Αν εγω περασω μια γριουλα απεναντι σ'ενα δρομο το χω κανει και γι' αυτην αλλα το χω κανει και για μενα διοτι η επιβραβευση μου δημιουργειται εκεινη την στιγμη γιατι οπως σου ειπα θα ναι μεγαλο πληγμα αν τελικα δε βρεις τον παραδεισο. Δεν ειναι κατι για να χουμε το κεφαλι μας ησυχο, απλα ειναι και πιο σιγουρο και πιο λογικο.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 01:16, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros
Δεν καταλαβα το μηνυμα.; Τισημαινει οχι επειδη υπαρχει Θεος
Εννοω οτι ο λογος που ο ανθρωπος εξελιχθηκε ενω οι μαιμουδες οχι δεν ειναι η υπαρξη του Θεου και η ιδιαιτερη συμπαθεια του προς το ανθρωπινο ειδος.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O menace82 έγραψε στις 22:45, 07-01-08:

Υ.Γ. Γιατι μεχρι τωρα οι μαϊμουδες δεν εχουν αναπτυξει μεχρι σημερα εστω και τον πιο στοιχειωδη πολιτιμο;
Γιατί η πιθανότητα να προκύψει νοημοσύνη μέσω της εξελικτικής διαδικασίας είναι 1 στο πρακτικά άπειρο. Εμείς είμαστε αυτή η μία πιθανότητα. Αν υπάρχει άλλη, είναι μάλλον απίθανο να προκύψει στον ίδιο πλανήτη, μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:51, 07-01-08:

Δηλαδη εμεις αναπτυξαμε νοημοσυνη ;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:43, 17-01-08:

μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.
Ποτέ μη λες ποτέ, σε αυτή τη πλάση.

...Δεν είναι το Σύμπαν υπέροχα άσχημο? Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού.

Άσχετο: Οι νεο-άθεοι έχουν καταλήξει πιο ανυπόφοροι από τους νεο-θρησκευόμενους.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:53, 17-01-08:

Γιατί η πιθανότητα να προκύψει νοημοσύνη μέσω της εξελικτικής διαδικασίας είναι 1 στο πρακτικά άπειρο. Εμείς είμαστε αυτή η μία πιθανότητα. Αν υπάρχει άλλη, είναι μάλλον απίθανο να προκύψει στον ίδιο πλανήτη, μη σου πω και στο ίδιο σύμπαν.
Εντυπωσιακή η θεώρησή σου, menace82, για ...τις πιθανότητες! Για το "εμείς" όμως, είναι μάλλον ένα ολόκληρο "άλλο θέμα" και πεδίο, επίσης "άπειρων αποριών". Ή μήπως κάθε πιθανότητα, δεν παύει ποτέ να παραμένει ακόμη και, έστω, εν μέρει, μία απορία; Εγώ προσωπικά για παράδειγμα, απορώ ακόμη που δεν μπορώ να μπω δύο φορές... στο ίδιο ποτάμι. Εσύ;

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes

...Δεν είναι το Σύμπαν υπέροχα άσχημο? Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού.

Άσχετο: Οι νεο-άθεοι έχουν καταλήξει πιο ανυπόφοροι από τους νεο-θρησκευόμενους.
!!!
Μία απορία, αγαπητέ Ρεμπεσκέ: Επειδή είσαι "όμορφος" ο ίδιος ή επειδή "αισθάνεσαι" και εσύ "άσχημος"; Βασικά αναφέρομαι στη σχέση "παρατηρητή" και "παρατηρούμενου". Γι' αυτό η ερώτησή μου είναι μάλλον "μαιευτική": για να συνεννοούμαστε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 21:10. Αιτία: merge posts
Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 10:07, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
!!!
Μία απορία, αγαπητέ Ρεμπεσκέ: Επειδή είσαι "όμορφος" ο ίδιος ή επειδή "αισθάνεσαι" και εσύ "άσχημος"; Βασικά αναφέρομαι στι σχέση "παρατηρητή" και "παρατηρούμενου". Γι' αυτό η ερώτησή μου είναι μάλλον "μαιευτική": για να συνενοούμαστε!
Άσχημο και όμορφο... Μέτρο σύγκρισης υπάρχει?

Παράθεση

Νεοφερμένος

O menace82 έγραψε στις 15:00, 17-01-08:

Ποτέ δεν λέω "ποτέ"!

Υπέροχα άσχημο σε σχέση με τι; Που άλλου θα μπορούσες να ζήσεις;

Συμφωνώ και επαυξάνω...

Παράθεση

Νεοφερμένος

O menace82 έγραψε στις 15:29, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δηλαδη εμεις αναπτυξαμε νοημοσυνη ;
Θεωρητικά, γιατί πρακτικά..... ΑΝΠ (Άστα Να Πάει)
Παρεμπιπτόντως, πέθανα στα γέλια με την εικόνα που έβαλες (You shall not pass!)

Εντυπωσιακή η θεώρησή σου, menace82, για ...τις πιθανότητες! Για το "εμείς" όμως, είναι μάλλον ένα ολόκληρο "άλλο θέμα" και πεδίο, επίσης "άπειρων αποριών". Ή μήπως κάθε πιθανότητα, δεν παύει ποτέ να παραμένει ακόμη και, έστω, εν μέρει, μία απορία; Εγώ προσωπικά για παράδειγμα, απορώ ακόμη που δεν μπορώ να μπω δύο φορές... στο ίδιο ποτάμι. Εσύ;
Απλά μίλησα για "πιθανότητες" για να γίνει πιο κατανοητή η εξέλιξη, η οποία είναι μια εξαιρετικά αργή και "τυχαία" διαδικασία (πάλι χρησιμοποίησα λέξη για κατανόηση). Φυσικά και μπορεί ένα εξελικτικό άλμα να ξαναγίνει, απλά είναι μάλλον "απίθανο" γιατί πρέπει να υπάρξουν οι ίδιες ακριβώς συνθήκες που υπήρχαν την πρώτη φορά.
Εάν είχαμε 15 βαθμούς κελσίου στον πλανήτη γη για 10 λεπτά στα 100.000.000.000.000.000 χρόνια και όλα τα υπόλοιπα λεπτά είχαμε -70 βαθμούς, και τύχαινε να ζούσες εκείνο το διάστημα, να είσουν κοντά στο ποτάμι και να έμπαινες, μετά δεν θα μπορούσες να ξαναμπείς. (δεν ξέρω εάν έπιασα ακριβώς το θέμα του... ποταμού, γιατί σε έχασα ελαφρώς εκεί)

Αρχικα υποστηριζεις πριν απο μενα την αιθερια υπαρξη αλλα μετα μου λες οτι αναφερεται η φυση του Θεου και οτι δεν μιλησες για αιθερια υπαρξη. Πες μου τι απο τα 2 ισχυει, να ξερουμε τι λεμε.
Αν απαντηθεί ποτέ το ποιά είναι η ουσία της ύλης/ενέργειας, τότε πιστεύω πως θα καταλάβουμε και την ουσία Του Θεού. Προς το παρόν, γνωρίζουμε μόνον τις ιδιότητες της ύλης/ενέργειας και Του Θεού.

Ισως να χαν προλαβει αν δεν αλλαζε η μοδα και οι συγκειριες. Και το 12θεο ηταν απλα ενα παραδειγμα. Ολα τον ιδιο σκοπο εχουν.
Δεν έχουν όλες οι θρησκείες τον ίδιο σκοπό.

Η συνηθεια, η κοινωνια και η πραγματικοτητα τους εμποδιζει και τους κατακρινει (ναι τους κατακρινει, οσοι δεν πιστευουν ειναι δακτυλοδεικτουμενοι, λες και απαγορευεται.
Δεν νομίζω. Τελευταία, όταν τυγχάνει να κάνω τον σταυρό μου, στο λεωφορείο, κοντά σε κάποια εκκλησία, μερικοί με κοιτάνε παράξενα.
Επίσης, μην ξεχνάς ότι είναι τρέντυ να είσαι άθεος/αγνωστικιστής. (βλ. Απόκρυφα Ευαγγέλια, Κώδικας Ντα Βίντσι, κλπ)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 21:36. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:16, 18-01-08:

ΝΑΙ! Θεός υπάρχει και δείχνει την παρούσιά του κάθε στιγμή μέσα από τήν δημιουργία του. Οπως το δημιούργημα του κάθε ανθρώπου δηλώνει την ύπαρξη του ετσι και ο Θέος μεσα απο τον κοσμο.
Θα συμφωνήσω με το συνομιλητή, ως προς το πρώτο σημείο του σύντομου ποστ του. Εάν κοιτάξει κανείς με προσοχή και ανοιχτό μυαλό τον τρόπο με τον οποίο είναι κατασκευασμένος ακόμη και ο πιο απλός ζωντανός οργανισμός, θα πειστεί πως υπάρχει νόηση, η οποία ξεπερνά με σχεδόν χλευαστικό τρόπο την ανθρώπινη. Συνεπώς, είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί την ύπαρξη "Θεού", με την έννοια της συμπαντικής διάνοιας. Είναι πολύ μεγάλη ματαιοδοξία να πιστεύει κανείς πως η ανώτερη νόηση σ' αυτό το σύμπαν είναι η ανθρώπινη, σφάλμα στο οποίο υποπίπτουν οι άθεοι, μάλλον εν αγνοία τους. Ο ανθρώπινος εγωισμός και η έλλειψη ταπεινότητας έχουν φέρει την ανθρωπότητα στον παρόντα νεομεσαίωνα και τη Γαία στο χείλος της οικολογικής καταστροφής. Ας είμαστε πιο σεμνοί επ' αυτού.

Προσωπικά, πίστεψα στην ύπαρξη "Θεού" μελετώντας τη βιολογία. Ίσως αυτό συνέβη επειδή τη μελέτησα με αγάπη και σωστά λένε οι γραφές ότι αυτή είναι η ουσία του Θεού ("...είναι το αίμα που κυλάει στις φλέβες του Θεού..."). Με τη λέξη "Θεός" δεν εννοώ φυσικά σε καμμία περίπτωση, έναν παππούλη με γένεια που τρομάζει τα μικρά παιδιά να φάνε το φαΐ τους. Αυτό είναι ένα κακέκτυπο αντρείκελο, κατασκεύασμα της πολιτικής εξουσίας, η οποία το ελέγχει εννοιολογικά, νεμόμενη την πνευματική αυθεντία, ώστε με τον τρόπο αυτό να ελέγχει την ανθρώπινη βούληση και ψυχισμό καταχρώμενη έτσι την αστείρευτη δύναμη της ανθρώπινης πίστης προς όφελός της.

Θα ήθελα εδώ να προσπαθήσω να διορθώσω μια απ' τις πλέον διαδεδομένες και δημοφιλείς παρανοήσεις: Η εξελικτική θεωρία ΔΕΝ διδάσκει πως ο άνθρωπος προέρχεται απ' τον πίθηκο. Διδάσκει πως ο άνθρωπος και ο πίθηκος είχαν στον απώτατο παρελθόν έναν κοινό πρόγονο. Αν σκεφτούμε πως με τον χιμπατζή έχουμε περίπου 99.9% κοινό γενετικό υλικό, κάτι τέτοιο δεν φαντάζει παράλογο.

Πράγματι, το παιχνίδι των πιθανοτήτων, στις οποίες στηρίζεται η Εξελικτική Βιολογία για να στηρίξει τις απόψεις της, είναι το λιγότερο μη πειστικό. Έχω σοβαρούς λόγους ν' αμφισβητώ κάποια σημεία της θεωρίας αυτής, χωρίς να παραγνωρίζω το γεγονός πώς πράγματι εξέλιξη υπάρχει στη φύση και είναι μάλιστα πειραματικώς παρατηρήσιμη. Δεν θα επεκταθώ αυτήν τη στιγμή, όμως επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Θα πω μόνον πως κατά τη γνώμη μου, η παραδοχή της ύπαρξης Θεού, με την έννοια που το έθεσα παραπάνω, δεν έρχεται σε καμμίαν αντίφαση με την ταυτόχρονη παραδοχή του προφανούς φυσικού φαινομένου της εξέλιξης. Η θρησκεία μας λέει ότι ο Θεός έφτιαξε τον Κόσμο και τελικώς τον άνθρωπο. Η βιολογία προσπαθεί να μάθει, μέσα στα περιορισμένα πλαίσια της ανθρώπινης νόησης, το πώς συνέβη αυτό. Το φαινόμενο της εξέλιξης δίνει μια απάντηση. Άλλωστε, εξ ορισμού ο Θεός, ως ανώτερη νόηση, δεν είναι αναμενόμενο να "σκέπτεται" με τον τρόπο που καταλαβαίνουμε εμείς.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, θα επεκταθώ περαιτέρω...

Αγαπητέ φίλε Νωεύ, η χαοτική θεωρία σε όλο της το μεγαλείο. Πράγματι, τα χαοτικά φαινόμενα μας δημιουργούν την πεποίθηση πώς όλα, ακόμη και τα πιο σπάνια γεγονότα μπορούν κάποτε να συμβούν. Άλλωστε η λέξη "Άπειρον", σημαίνει "αυτό του οποίου την εμπειρία δεν μπορούμε να έχουμε". Ακόμη κι έτσι ωστόσο, γνωρίζεις ως συνταξιδιώτης στο καράβι των Ταρώ, ότι το Μέγα Χάος υπακούει στο Θέλημα, ώστε να συνωμοτήσει και να κάνει ακόμη και την πιο ασήμαντη πιθανότητα να πραγματοποιηθεί. Ποιανού Θέλημα άραγε υπάκουσε για να φέρει σε πέρας αυτήν την εξοργιστικά συνεπή σειρά εξαιρετικά σπάνιων γεγονότων που κατέληξε στη δημιουργία της ζωής κατά πρώτον και του ανθρώπου πολύ πολύ αργότερα; Νομίζω πως είχες γράψει για την "Τρέλα" του Θεού και την αβάσταχτη μοναξιά του (ελπίζω να μην παραποιώ τα γραφομενά σου).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:39, 20-01-08:

Mια παρατηρηση : δεν ειναι χαρακτηριστικο των αθεων το να πιστευουν οτι η ανωτερη νοημοσυνη ειναι ο ανθρωπος.

Πολλά έχουν ειπωθει για το αν υπαρχει θεος-δημιουργος και προς το παρον καταληγει σε θεμε πιστης. Καποιοι λενε οτι υπαρχουν στοιχεια που το αποδεικνυουν, αλλά δεν υπάρχουν. Μονο θεωριες υπαρχουν.

Εκεινο το οποιο δεν εχει απαντηθει,ειναι το πως ξεκινησαν ολα. Βεβαια μετα μπαινει στην εξισωση το οτι δε μπορει να χωρεσει ο νους μας οτι ισως να μην ειχε αρχη το ολο θεμα. Χρονος, απειρο, πριν , μετα, τωρα, αρχη, τελος. Δε τα κατεχουμε ακομα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:10, 22-01-08:

Κι όμως, εμμέσως πλην σαφώς αυτό ακριβώς κάνουν οι άθεοι, εν αγνοία τους είμαι βέβαιος. Από τη στιγμή που η δομή του σύμπαντος και της ύλης, άβιας και έμβιας, επιδεικνύει κατασκευαστική λογική, υπέρτερη αυτού που καταλαβαίνει ο άνθρωπος, αλλά σύμφωνη με τον τρόπο που η δική του νόηση έχει μάθει να κατασκευάζει αυτά που τον κάνουν να νιώθει περήφανος για τη νοημοσύνη του, αλλά σε πολύ υψηλότερο επίπεδο περιπλοκότητας, σημαίνει ότι είναι αποτέλεσμα μιας υπέρτερης νόησης. Όσοι αρνούνται αυτό το αναμφισβήτητο γεγονός, αποδίδοντας όλη τη σοφία της δημιουργίας στην "Τύχη", ενώ δέχονται ότι οι ίδιοι διαθέτουν νόηση, συνεπώς υπονοούν ότι δεν υπάρχει ανώτερη νόηση από τη δική τους.

Μάλιστα η επίκληση της τυχαιότητας είναι απλά, κατά τη γνώμη μου, ένα λογοπαίγνιο. Αποφεύγουμε να ονομάσουμε "Θεό" αυτόν που κατασκεύασε το παν, ενώ μας είναι εύκολο να τον αποκαλούμε "Τύχη". Θα μπορούσε κι αυτό (ως τετραγράμματο) ν' αποτελεί ένα από τα άφατα ονόματα του Θείου.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:46, 22-01-08:

Προτιμώ να πιστεύω ότι εγώ και πάντα είναι γύρο μου είναι αποτέλεσμα τύχης παρά ότι κάποιος στα σύννεφα έφτιαξε τα πάντα και επίσης κάποια όντα που μοιάζουν με αυτόν.

Όντως είναι αξιόλογο πως υπάρχει τόσο μεγάλη δόση νόηση σε όλα αυτά, αλλά ίσως μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια επιβίωσαν μόνο όσα ήταν "σωστά" ή ίσως ο άνθρωπος έχει συνηθίσει τόσο πολύ το περιβάλλον και την φύση αλλά και τις πτυχές/εφαρμογές αυτών που το θεωρεί κάτι ιδανικό.

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι μήπως αυτή η νόηση που υπάρχει γύρω μας είναι αποτέλεσμα του ότι η ματιά του ανθρώπου συνήθως είναι μια ματιά με λογική.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:56, 22-01-08:

Στο μόνο που μοιάζουν οι άνθρωποι με τη νόηση που τους κατασκεύασε, είναι ότι διαθέτουν κι αυτοί νόηση, ανάλογη με αυτήν του δημιουργού τους, αν και πιο περιορισμένη (ακόμη κι αυτό αμφισβητείται, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση. Πολλοί λένε πως η ανθρώπινη νόηση είναι εν δυνάμει της ίδιας ποιότητος με τη Θεία). Κατά τ' άλλα, στα σύννεφα δεν κάθεται κανείς, νομίζω πως το διευκρίνισα παραπάνω. Διαφωνώ κάθετα με την ανθρωπομορφική προσέγγιση του Θεού, σ' αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου.

Θα θυμίσω την απάντηση ενός νομπελίστα φυσικού, όταν τον ρώτησαν "τι είναι ένα υποατομικό σωματίδιο;": "Ένα υποατομικό σωματίδιο, είναι μια νοητική οντότης που δονείται". Οι πλέον ορθολογιστές καταλήγουν να περιγράφουν τη νόηση που παρατηρείται πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο...

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:06, 22-01-08:

Επιμένω, μήπως τα φαινόμενα που βλέπουμε γύρω μας είναι τυχαία φαινόμενα που έτυχε να συνεχίσουν την παρουσία τους επειδή είχαν κάποιο νόημα ή μήπως φαινόμενα τα όποια είναι απλά τυχαία που εμείς τα συνηθίσαμε και μάθαμε να τα εκμεταλλευόμαστε με αποτέλεσμα να φαίνονται χρήσιμα αρά και με νόηση;

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει νόηση παντού αλλά διαφωνώ στο ότι είναι κάτι που για κάποιο λόγο δημιούργησε τα πάντα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:08, 22-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Κι όμως, εμμέσως πλην σαφώς αυτό ακριβώς κάνουν οι άθεοι, εν αγνοία τους είμαι βέβαιος. Από τη στιγμή που η δομή του σύμπαντος και της ύλης, άβιας και έμβιας, επιδεικνύει κατασκευαστική λογική, υπέρτερη αυτού που καταλαβαίνει ο άνθρωπος, αλλά σύμφωνη με τον τρόπο που η δική του νόηση έχει μάθει να κατασκευάζει αυτά που τον κάνουν να νιώθει περήφανος για τη νοημοσύνη του, αλλά σε πολύ υψηλότερο επίπεδο περιπλοκότητας, σημαίνει ότι είναι αποτέλεσμα μιας υπέρτερης νόησης. Όσοι αρνούνται αυτό το αναμφισβήτητο γεγονός, αποδίδοντας όλη τη σοφία της δημιουργίας στην "Τύχη", ενώ δέχονται ότι οι ίδιοι διαθέτουν νόηση, συνεπώς υπονοούν ότι δεν υπάρχει ανώτερη νόηση από τη δική τους.
Οχι απαραιτητα λεμε. Δεν ακουσα κανεναν αθεο να αρνειται οτι μπορει να υπαρχει μια αλλη νοημοσυνη στο συμπαν μεγαλυτερη απο την ανθρωπινη. Δεν υπαρχει μονο του θεου και του ανθρωπου. Aliens ?

Θα θυμίσω την απάντηση ενός νομπελίστα φυσικού, όταν τον ρώτησαν "τι είναι ένα υποατομικό σωματίδιο;": "Ένα υποατομικό σωματίδιο, είναι μια νοητική οντότης που δονείται". Οι πλέον ορθολογιστές καταλήγουν να περιγράφουν τη νόηση που παρατηρείται πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο...
Μηπως εχουμε ονομα αυτου του φυσικου αν σου ειναι ευκολο ; Επισης, μηπως εγινε παρερμηνεια/κακη μεταφραση ; Γιατι αν πχ δεν ειναι "νοητικη" και ειναι "νοητη", αλλαζει το νοημα. (γιαυτο θα θελα να το βρω στα αγγλικα).

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:53, 22-01-08:

Sir Arthur Edington. Μήπως να σου πω και το όνομα του μπάτλερ του;

Εννοείς ότι Aliens κατασκεύασαν το σύμπαν; Υπάρχει ανώτερη νοημοσύνη που κατασκεύασε τη ζωή, το σύμπαν και το παν αλλά δεν είναι Θεός; Φυσικά, ένας είναι ο Θεός, αυτός που βλέπουμε όταν κοιτάμε τον καθρέπτη. Κανείς υπέρτερος Αυτού...

Αυτό το "όχι απαραίτητα", μέχρι πότε θα θεωρείται ως απάντηση αγαπητέ; Σαν να πάλιωσε το επιχείρημα... Δηλαδή επειδή δεν ισχύει κάτι απαραίτητα, σημαίνει ότι δεν ισχύει καθόλου; Ρωτώ γιατί από τις μερικές δεκάδες φορές που το έχω διαβάσει από εσένα είχε πάντα αυτόν τον χαρακτήρα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:41, 22-01-08:

Oχι, το όνομα του μπατλερ του, είναι αχρηστο, η φραση στα Αγγλικα θα ηταν χρησιμη.Ευχαριστω παντως.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εννοείς ότι Aliens κατασκεύασαν το σύμπαν; Υπάρχει ανώτερη νοημοσύνη που κατασκεύασε τη ζωή, το σύμπαν και το παν αλλά δεν είναι Θεός; Φυσικά, ένας είναι ο Θεός, αυτός που βλέπουμε όταν κοιτάμε τον καθρέπτη. Κανείς υπέρτερος Αυτού...
Το οτι μπορει να υπαρχει αλλη νοημοσυνη ανωτερη απο τον ανθρωπο, δε σημαινει οτι ειναι και αυτη που κατασκευασε το συμπαν. Εκτος αν θεωρεις οτι υπαρχουμε μονο εμεις και ο θεος.Το ειπα και προηγουμενως αυτο.

Λες "οι αθεοι πιστευουν οτι η ανωτερη νοημοσυνη ειναι ο ανθρωπος",
Λεω οτι "αυτο δεν ειναι χαρακτηριστικο των αθεων".

Επιμενεις δινοντας μια εξηγηση που δεν προκυπτει, δεν συνεπαγεται.
Δεν ειναι αναγκαια συνθηκη για να λεγεσαι αθεος. Οτι μπορει να συνυπαρξει σε εναν αθεο , ναι. (αν και δε το χω ακουσει μεχρι τωρα). Μπορει ο ορος "αθεος" να μην εχει μια μοναδικη ερμηνεια, αλλά η βασικη του τελοσπαντων, δεν εχει τιποτα να κανει με το οτι πιστευουν οτι η ανωτερη νοημοσυνη στο συμπαν ειναι ο ανθρωπος, επειδη δεν υπαρχει θεος. Αυτο θα σημαινε οτι ολοι οι αθεοι πιστευουν οτι δεν υπαρχει καμια αλλη μορφη ζωης ανεπτυγμενη στο συμπαν. To οποιο από οσα γνωριζω, δεν ισχυει (εκτος τυχον εξαιρεσεων). Ο αθεος απλα δε πιστευει σε θεους ή δεν θεωρει οτι εχουν σημασια. Δεν λεει τπτ για το ποσοι λαοι και ποσες νοημοσυνες υπαρχουν στο συμπαν και ποια καταταξη εχουν.

Δηλαδή επειδή δεν ισχύει κάτι απαραίτητα, σημαίνει ότι δεν ισχύει καθόλου;
Οχι βεβαια. Ομως εσυ δεν ειπες "υπαρχουν και 5-6 αθεοι που πιστευουν το Χ". Εσυ ειπες "ΟΙ αθεοι, πιστευουν το Χ". Και δεδομενου οτι δεν εχω ακουσει ή διαβασει ουτε εναν αθεο να πιστευει κατι τετοιο....

Ετσι λοιπον, εξηγειται το "οχι απαραιτητα".

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:15, 23-01-08:

Πάντως όντως οι άθεοι δεν θεωρούν (πάντα) τον άνθρωπο ως το ον με την μεγαλύτερη νοημοσύνη απλώς δεν αποδέχονται τον θεό, ακόμη και αν ορίσουμε τον θεό ως κάτι που δεν έχει ανθρώπινα χαρακτηριστικά αλλά το ορίσουμε ως κάτι που επιθυμεί να επηρεάζει τον ανθρώπινο είδος.

Στην λέξη θεός σίγουρα υποβόσκει μια δύναμη που είναι ικανή να επηρεάσει του ανθρώπινου είδους. Από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα συχνά ο άνθρωπος προσπαθούσε να επηρεάσει την δύναμη αυτή για το συμφέρον του.

Τώρα αν σαν θεό, εμείς, ορίσουμε κάτι διαφορετικό σίγουρα αλλάζει η απάντηση. Για παράδειγμα τα όσα γράφει ο Great Chaos για την νόηση με βρίσκουν κάπως συμφωνώ, αρκεί να μην τα βαφτίζει ως χαρακτηριστικά του θεού.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 21:55, 23-01-08:

Mπορει καποιος απο τους αθεους να αποδειξει την υπαρξη του ανθρωπου σε μια κατσαριδα (πχ)?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:06, 23-01-08:

Ένα υποατομικό σωματίδιο, είναι μια νοητική οντότης που δονείται". Οι πλέον ορθολογιστές καταλήγουν να περιγράφουν τη νόηση που παρατηρείται πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο...
Νομίζω - γνώμη μου πάντα - πως η πιστότερη απόδοση θα ήταν "νοερή".

Χάος σε χάνουμε. Έλα πίσω στον ορθολογισμό μη στείλω μέιλ στον επιβλέποντά σου (ο σπιούνος )

ρει καποιος απο τους αθεους να αποδειξει την υπαρξη του ανθρωπου σε μια κατσαριδα (πχ)?

Την λειώνεις με τη μπότα.

Μακάρι να είμασταν Θεοί, να ξέραμε άλλο τρόπο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:21, 23-01-08:

Νομίζω - γνώμη μου πάντα - πως η πιστότερη απόδοση θα ήταν "νοερή".
Χάος σε χάνουμε. Έλα πίσω στον ορθολογισμό μη στείλω μέιλ στον επιβλέποντά σου (ο σπιούνος )
Αργεις , αργείς !

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Επισης, μηπως εγινε παρερμηνεια/κακη μεταφραση ; Γιατι αν πχ δεν ειναι "νοητικη" και ειναι "νοητη", αλλαζει το νοημα. (γιαυτο θα θελα να το βρω στα αγγλικα).

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:29, 23-01-08:

E έχεις δίκιο λόρ, τι να κάνω ο καψερός? Έχω αποφασίσει να μην διαβάζω κάθε λέξη από κάθε απάντηση σε κάθε θέμα, επειδή μειώνεται το ήδη τραυματισμένο ραδικιού μου.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 22:48, 23-01-08:

Την λειώνεις με τη μπότα.

Μακάρι να είμασταν Θεοί, να ξέραμε άλλο τρόπο.
Δλδ με τιποτα. Αφου η κατσαριδα θα εχει πεθανει και στην κατσαριδα πρεπει να το αποδειξουμε.
Ολως περιεργως παντως, αυτην ειναι και η θεση πολλων πιστων. Ο αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:54, 23-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Δλδ με τιποτα. Αφου η κατσαριδα θα εχει πεθανει και στην κατσαριδα πρεπει να το αποδειξουμε.
Ολως περιεργως παντως, αυτην ειναι και η θεση πολλων πιστων. Ο αποφασιζει ποτε θα πεθανουμε...

Aκριβώς και δεν είναι καθόλου περίεργο, είναι η φυσιολογική φαυλότητα του κύκλου που σχηματίζει η λογική όταν βαδίζει στο υπέρλογο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:57, 23-01-08:

Nτροπη. Να μαθεις απεξω ολες τις πρωτες 200 σελιδες απο το ¨κουβεντουλα χωρις θεμα", αλλιως τη Δευτερα με τον κηδεμονα σου !

Δυστυχως ενω κοιταξα (και βρηκα διαφορα ρητα του), δε βρηκα πουθενα αυτη τη φραση του, για να μας λυθει η απορια.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 23:14, 23-01-08:

Aκριβώς και δεν είναι καθόλου περίεργο, είναι η φυσιολογική φαυλότητα του κύκλου που σχηματίζει η λογική όταν βαδίζει στο υπέρλογο.
Οποτε εχει νοημα η φραση "Υπαρχει Θεος?" ?

Μαλλον, εχει νοημα η προσπαθεια εξηγησης του Θεου με τη λογικη?

Αλλα δεν ηθελα να ρωτησω κατι τετοιο.
Κατα ποσο εχει νοημα για εμας το να αποδειξουμε σε μια κατσαριδα οτι υπαρχουμε?
Τι θα κερδισουμε?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:25, 23-01-08:

Αν εννοεις οτι ο θεος μπορει να μην βρισκει σκοπιμο να μας δειξει οτι υπαρχει, ...ναι καθολου απιθανο. Βεβαια ισως και να το εβρισκε διασκεδαστικο

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 23:43, 23-01-08:

Ειπε κανενας οτι δεν διασκεδαζει?
Ξες ποσο διασκεδαστικο ειναι να σου παν ολα στραβα?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:53, 23-01-08:

A εγω ειμαι σχεδον σιγουρος. Μαλιστα πρεπει ολο αυτο το γελιο, να ναι που του δινει τοσα χρονια ζωης

Παράθεση

Kargas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kargas
Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Kargas έγραψε στις 23:59, 23-01-08:

πιστεύω στην επιστήμη!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:58, 24-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kargas
πιστεύω στην επιστήμη!
Δηλαδή; Και η "επιστήμη" είναι κάτι "σαν Θεός", για να την "πιστεύουμε"; Τι θα πει "πιστεύω στην επιστήμη"; Η "επιστήμη" αυτή δεν συμπεριλαμβάνεται στα "κτίσματα" του Θεού;

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 15:40, 29-02-08:

Ο βούδας δεν ήτανε θεός αλλά φωτισμένος μαχητής και Ινδός φιλόσοφος, ιδρυτής της βουδιστικής θρησκείας .Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ύπαρξη του …καθώς και του Δαλάι λάμα ..Ο Χριστός αν και έχουν πέραση πολλά χρόνια πιστεύω πως υπήρξε…ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη από εμάς είναι πλέον σίγουρο πάντα κατά την άποψη μου πως υπάρχει…κάποτε ειπώθηκε η εξής φράση δεν σας αποκαλύπτω τίποτα παραπάνω από όσα εσείς μπορείτε να καταλάβετε…προς το παρόν έχουμε φτάσει μόνο μέχρι την στιγμή μετά το Big bang…πιστεύω πως το καλό και το κακό προϋπήρχε «θεού» και «διάβολου» σύμφωνα με την χριστιανική θρησκεία αλλα και με μια γενική άποψη τον άλλων θρησκειών..η ανώτερη δύναμη που μας «κοιτά»είναι το καλό και το κακό το οποίο δεν ορίζετε από άνθρωπο

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:40, 02-03-08:

Ο βούδας δεν ήτανε θεός αλλά φωτισμένος μαχητής και Ινδός φιλόσοφος, ιδρυτής της βουδιστικής θρησκείας .

O Χριστός δεν ήτανε θεός αλλά φωτισμένος ξυλουργός και Εβραίος φιλόσοφος, ιδρυτής της Χριστιανικής θρησκείας.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 21:36, 02-03-08:

O Χριστός δεν ήτανε θεός αλλά φωτισμένος ξυλουργός και Εβραίος φιλόσοφος, ιδρυτής της Χριστιανικής θρησκείας.
Όντως αλλά λατρεύετε σαν θεός από τους βουδιστές.. όπως λατρεύουμε εμείς τον Χριστό σαν γιο του θεού.. ένας βουδιστής αν τον ρωτήσεις αν ήτανε πραγματικά θεός ο βούδας θα σου απάντηση πως δεν ήτανε θεός αλλά όλα αυτά που σου είπα…επειδή είμαι γνωστής πραγμάτων της βουδιστικής θρησκείας τον βούδα δεν τον περίμενε κανένας ήρθε σαν άνθρωπος και φωτίστηκε και δοξάζετε μέχρι της μέρες μας ..ο Χριστός ήρθε ως πνεύμα θεού ..άσε και τα όσα συνέβησαν πριν την άφιξη του και μετά.. Ο χριστιανισμός υπήρξε και πριν την άφιξη του Χριστου

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 21:46, 02-03-08:

Ο χριστιανισμός υπήρξε και πριν την άφιξη του θεού

Οπώς και ο ρεμπεσκεδισμός δεν περίμενε εμένα... Ε ρε τι λέμε πρωί πρωί.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 21:49, 02-03-08:

Τι θέλετε να πείτε με αυτό? είπαμε εδώ να μιλάμε με επιχειρήματα και να τεκμηριώνουμε τα λεγομενα μας…έκανα λάθος Χριστού ήθελα να γράψω και το διόρθωσα ..είναι βλέπετε πως για εμένα πλέον θεός Χριστός άγιο πνεύμα είναι το ίδιο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους