Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,961 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,899 μηνύματα σε 95,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 953 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 664)
Ναι
282
42,47%
Όχι
245
36,90%
Μπορεί - ίσως
117
17,62%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,01%

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 17:52, 09-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι σε σύμβολα και αρχέτυπα τύπου Σατανάς, εμείς δίνουμε δύναμη. Άλλωστε δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά στο σύνολο των ανθρώπινων εμπειριών που να αφορά εμφάνιση Θεού χωρίς μεσολάβηση ανθρώπινου εγκεφάλου/ παρατηρητή.
Οι αρχαίοι Έλληνες και οι λοιποί προ Χριστού πολιτισμοί που δεν πίστευαν στον Σατανά πάθανε τίποτα; Ίσα ίσα που προστάτευαν με αυτόν τον τρόπο τους εαυτούς τους από χαζά όνειρα και ψευδαισθήσεις (θα είχαν βέβαια κάτι αντίστοιχο του Σατανά). Ή μήπως ο Σατανάς γεννήθηκε μετά τους αρχαίους Έλληνες;
Ελπίζω να μην ακούσω και το ότι οι 12 θεοί ήταν σατανιστικές οντότητες.

Επίσης οι ψευδαισθήσεις και οι παραισθήσεις (από το να πιστεύεις ότι καταλήφθηκες από κάποιο πνεύμα μέχρι το να βλέπεις σκεπτομορφές ή και να ακούς φωνές που δεν υπάρχουν), είναι γνωστά στην ψυχιατρική συμπτώματα, αντιμετωπίσιμα με επιστημονικό τρόπο, και φυσικά όχι με θείες κοινωνίες, αγιασμούς και εικονίτσες του "χριστούλη" και της "παναγίτσας".
Με αυτό θέλω να πω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται τη δύναμη του ανθρώπινου εγκεφάλου και επιμένουν να δίνουν αιτίες για πράγματα που αισθάνονται ή τους συμβαίνουν, σε άλλους, εξωτερικούς παράγοντες από τους ίδιους. Σε αυτό μάλλον συμβάλλει πολύ η φαντασία μας.

-petros
Πρώτον στην πρόταση που λες ότι δεν υπάρχει αναφορά στο σύνολο των ανθρωπίνων εμπειριών που να αφορά την εμφάνιση του Θεού εδώ έχεις ένα μεγάλο λάθος.Δεν σε κατηγορώ γιατί πολύ απλά δεν έχεις διαβάσει την Αγία Γραφή που μιλάει για την εμπειρική γνώση που είχαν κάποιοι άνθρωποι για την σχέση τους και την επαφή τους με τον Θεό και τα συναισθήματα που ένιωσαν αυτοί οι άνθρωποι όταν είδαν την παντοδύναμη και τέλεια θέα του Ακτίστου Φωτός του Θεού.

Και το Ακτιστο Φως του Ακτίστου Θεού το βίωσαν άνθρωποι μοναχοί και πολλά άλλα πρόσωπα φυσικά που έκαναν αδιακοπα προσευχές και για να επικοινωνήσουν με τον Θεό διατηρούσαν καθαρή την σαρκική τους,την ψυχική τους και την συναισθηματική τους κατάσταση.Τα βιώματα της υπέρτατης αγαλλίασης και της υπέρτατης χαράς τα βίωσαν μοναχοί οι οποίοι έκαναν ασκητική ζωή και όσοι πίστευαν απο την εποχή που υπήρχε ο Χριστός και μετά την Σταύρωση Του.Και φυσικά όταν λέμε άσκηση δεν εννοούμε μια ατομική υπόθεση αλλά όταν λέμε ότι κάποιος ασκείται εννούμε πολύ απλά να ασκείται για την βίωση της Βασιλείας του Θεού.

Οταν διαβάσεις την Αγία Γραφή θα δεις όχι μόνο δύο και τρεις ανθρωπους να βίωσαν απλά την εμπειρική γνώση του Ακτιστου φωτός αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι και πάρα πολλά περιστατικά ανθρωπων που βίωσαν την εμπειρική γνώση του Ακτίστου Φωτός του Ακτιστου Θεού.Και φυσικά όταν είπα στην αρχή της απάντησης μου ''καποιοι άνθρωποι'' εννοούσα ότι ένας πολύ μεγάλος αριθμός ανθρώπων βίωσαν την παρουσία του Θεού.

Και μάλιστα και μια ακόμα μεγαλύτερη πηγή απόδειξης της εμφάνισης του Παντοδύναμου Θεού στον άνθρωπο ήταν η μεταμόρφωση του Χριστού στους μαθητές Του στο όρος Θαβώρ.Και πρόσεξε τώρα την λεπτομέρεια.Ο Θεός είναι άπειρος στο μέγεθος δηλαδή έχει απεριόριστη και άπειρη χωρητικότητα και πρόσεξε και μια άλλη λεπτομέρεια.Παρόλο που ο Παντοδύναμος Θεός είναι απεριόριστος και άπειρος στην χωρητικότητα Του είναι και πλήρης με Ακτιστο Φως και όταν ο Ιησούς Χριστός λίγο πριν την Σταύρωση Του εδειξε την Θεότητα Του στο όρος Θαβώρ ο Ιησούς Χριστός έδειξε ένα απειροελάχιστο μέρος της Θεότητας Του δηλάδη φαντάσου ούτε το 0% της Θεότητας Του δεν έδειξε στους μαθητές Του μπροστά στην Θεότητα που είναι ο Ιησούς Χριστός.Επομένως ο Ιησούς Χριστός έκανε την εμφανισή Του σε όλους τους μαθητές του που ήταν δώδεκα οι μαθητές και έκανε την εμφάνιση Του στους δώδεκα μαθητές Του και είδαν το Ακτιστο Φως του Ιησού Χριστού και βίωσαν την Θεότητα Του.

Επομένως μη μου λες ότι δεν υπάρχει αναφορά στην εμφάνιση του Θεού όταν στην Αγία Γραφή θα δεις εκατομμύρια περιστατικά ανθρωπων που βίωσαν την παρουσία του Παντοδύναμου Θεού και οπως και άλλοι πρόσφατοι άνθρωποι που βίωσαν την παρουσία του Θεού και δύο απο αυτούς ήταν ο Πορφύριος και ο Παϊσιος και οι άλλοι πολλοί σύγχρονοι.Τώρα να ξεκαθαρίσω και την απάντηση ''ελπίζω να μην ακούσω ότι και οι αρχαιοι δωδεκα θεοί της Ελλάδας ήταν και αυτές σατανικές οντότητες'' και θα σου κάνω και εγώ μια ερωτηση μήπως και οι δωδεκα Μαθητες και Απόστολοι του Ιησού Χριστού δεν υπηρχαν και ήταν επινόηση των ανθρωπων?!Ελπίζω να μην πεις ότι και οι δωδεκα Μαθητες και Απόστολοι του Ιησού Χριστού ήταν και αυτοί οι άνθρωποι σύμβολα και αρχετυπα και ότι τους δίνουμε δύναμη τους Μαθητές και Αποστόλους του Ιησού Χριστού.Η απάντηση είναι αρνητική και είναι όχι.

Οσον αφορα τον Σατανά εμεις οι περισσότεροι άνθρωποι δεν του δίνουμε δύναμη,ούτε αξία ως προσωπικότητα όπως αρκετοί ψυχοπροβληματικοί και κομπλεξικοί σατανιστές που δυστυχώς και πάρα πολύ δυστυχώς πιστεύουν και λατρεύουν τον σατανά,ο οποίος είναι ένα πνεύμα άρρωστο που είναι κυριευμένο από το μίσος για τον Θεό και για τον Ανθρωπο και κάνει τα πάντα για να οδηγήσει στον μηδενισμό και στην ανυπαρξία την ανθρώποτητα αλλά σε αυτό δεν φταίει και απόλυτα ο σατανάς αλλά και οι ανθρωποι οι οποίοι επίλεγουν τον σατανά και όχι τον Παντοδύναμο και Πανάγαθο Θεό και αντί να καταλάβουν οι άνθρωποι ότι ο σατανάς χρησιμοποιεί τις πνευματικές δυνάμεις και τα θεία πνευματικά χαρίσματα που του έδωσε ο Θεός για να παρασύρει εντελως την ανθρωπότητα στο θάνατο και στην ανυπαρξία εμείς οι ηλίθιοι οι άνθρωποι ακολουθούμε τον σατανά και επίσης δεν του δίνουμε ύπαρξη του σατανά.

Ο σατανάς είναι ενα πνευματικό πλάσμα που τον αναφέρει η Αγία Γραφή,δεν είμαστε εμείς που του δίνουμε στον σατανά ζωή και ύπαρξη και έτσι και αλλιώς οι έσχατοι καιροί πλησιάζουν και αργά ή γρήγορα τα παιδιά μας και οι απόγονοι μας θα δουν τον πραγματικό χαρακτήρα του Σατανά.Ο Σατανάς έτσι και αλλιώς θα εμφανιστεί και θα κάνει την βλακεία τότε στο μέλλον να δείξει τον αληθινό άσχημο,αισχρό και κακό χαρακτήρα.Μην απορρίπτεις τον Λόγο του Θεού και μην αμφισβητείς την ύπαρξη του Σατανά ο οποίος αυτή τη στιγμή χρησιμοποιεί τη βία για να κάνει κακό στην ανθρωπότητα και για να καταστρέψει την ανθρωπότητα.

Ετσι είναι φίλε μου ο σατανάς θέλει να εξουδετερώσει και να εξοντώσει ολοκληρωτικά την ανθρωπότητα και ο Θεός που ειναι Παντοδύναμος και Πανάγαθος θέλει να σώσει όλη την ανθρωπότητα γιατί αυτός είναι ο Θεός και ο Θεός είναι Παντοδύναμος και Πανάγαθος και για αυτό το λόγο η πίστη μου οπως και των περισσότερων ανθρώπων είναι ακλόνιτη και απόλυτη στο Θεό,γιατι ο Θεός είναι Αγάπη και ο Θεός είναι Παντοδύναμος και Πανάγαθος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 10-12-11 στις 10:26. Αιτία: παραγραφοποίηση για ευκολότερη ανάγνωση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:17, 09-12-11:

Μία προτροπή παράκληση, έστω κι αν είναι off topic:

Να βάζουμε και καμιά παράγραφο, και να αφήνουμε και κανένα κενό, ειδικά στα μεγάλα μηνύματα, για να μπορούν να είναι πιο κατανοητά στους άλλους και να μην τα προσπερνούν οι άλλοι σαν δυσανάγνωστα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:42, 09-12-11:

Δεν ειμαι πολυ στο φορουμ,οποτε εχω διαβασει τις απαντησεις στα γρηγορα.
Θα πω κατι στα γρηγορα. Μην προσπαθειτε οι μεν να πεισετε τους δε και το αντιστροφο. Δεν εχει νοημα,δεν μπορεις να πεισεις εναν πιστο μεσω της λογικης και εναν αθεο μεσω της μη λογικης...Δεν υπαρχει λαθος και σωστη πιστη η μη πιστη(αρκη βεβαια να μην παραβιαζει δικαιωματα των αλλων,η πιστη ειναι πνευματικη, δεν ασχολειται με τα υλικα και τα κοινα). Ο καθενας πρεπει να βρει μονος του τι ειναι αυτο που τον πρεσβευει, και οχι κατι που του το πασαρανε, η επειδη ετσι μεγαλωσε(θεωρω μεγα λαθος την βαφτιση στην βρεφικη ηλικια).
Και λιγη τροφη για σκεψη για τελος....Τι γνωμη εχετε οσοι πιστευετε για τις υπολοιπες θρησκειες(Ισλαμ,Βουδισμος,Ιουδαισμος,Ινδουισμος κα)??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 18:54, 09-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Δεν ειμαι πολυ στο φορουμ,οποτε εχω διαβασει τις απαντησεις στα γρηγορα.
Θα πω κατι στα γρηγορα. Μην προσπαθειτε οι μεν να πεισετε τους δε και το αντιστροφο. Δεν εχει νοημα,δεν μπορεις να πεισεις εναν πιστο μεσω της λογικης και εναν αθεο μεσω της μη λογικης...Δεν υπαρχει λαθος και σωστη πιστη η μη πιστη(αρκη βεβαια να μην παραβιαζει δικαιωματα των αλλων,η πιστη ειναι πνευματικη, δεν ασχολειται με τα υλικα και τα κοινα). Ο καθενας πρεπει να βρει μονος του τι ειναι αυτο που τον πρεσβευει, και οχι κατι που του το πασαρανε, η επειδη ετσι μεγαλωσε(θεωρω μεγα λαθος την βαφτιση στην βρεφικη ηλικια).
Και λιγη τροφη για σκεψη για τελος....Τι γνωμη εχετε οσοι πιστευετε για τις υπολοιπες θρησκειες(Ισλαμ,Βουδισμος,Ιουδαισμος,Ινδουισμος κα)??
Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και έχεις απόλυτο δίκιο αλλά θέλω να πω ένα μια άποψη.Η ελευθερία στην πίστη κρύβει παγίδες με αρκετά αρνητικά αποτελέσματα όχι σε όλους τους ανθρωπους βέβαια αλλά στους περισσότερους για αυτό το λόγο ασχετα αν πρέπει να γίνεται σεβαστή η ελευθερία της έκφρασης της γνώμης στην πίστη και η ελευθερία επιλογής του ανθρώπου στην πίστη μιας συγκεκριμένης θρησκείας πρέπει να δίνεται βαρυτητα και στο ''πρέπει'' και να μην έχουμε τυφλή πίστη σε όποια θρησκεία να'ναι αλλά να βλέπουμε και τα θετικά και τα αρνητικά μιας θρησκείας.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:59, 09-12-11:

Άσκοπος, δεν είπα ότι δεν υπάρχει αναφορά στο σύνολο των ανθρώπινων εμπειριών που να αφορά την εμφάνιση θεού, ΑΛΛΑ ότι δεν υπάρχει αναφορά εμφάνισής του χωρίς μεσολάβηση ανθρώπινου εγκεφάλου. Με αυτό θέλω να πω ότι ο Θεός δεν εμφανίστηκε ποτέ στους ανθρώπους με πηγή/είσοδο τον έξω κόσμο ή "τα ουράνια", αλλά πηγάζει μέσα από το ίδιο τους το μυαλό όπως οι ίδιοι οι πιστοί τον έχουν στο μυαλό τους ή όπως υπάρχει ως κυρίαρχη ιδέα στο συλλογικό ασυνείδητο.
Πες μου ΜΙΑ αναφορά στην Αγία Γραφή, στην οποία εμφανίστηκε ο Σατανάς στη γη και έκανε κακό ως ανεξάρτητη οντότητα, δηλαδή χωρίς τη διαμεσολάβηση ανθρώπου ο οποίος ήταν πεπεισμένος ότι καταλήφθηκε από αυτόν.
Οι Θεοί δεν έχουν καμία απολύτως αξία ή δύναμη όσο δεν υπάρχει ανθρώπινος εγκέφαλος να τους τη δίνει.

Δεν πιστεύω ούτε την Αγία γραφή ούτε το ότι ο Χριστός ήταν κάτι παραπάνω από ένας απλός άνθρωπος που θέλησε να περάσει το δικό του όραμα περί Θεού.
Έχουν ειπωθεί ΤΟΣΑ για το πρόσωπο του Χριστού (Χριστιανισμός, Καμπάλα, Γνωστικοί και δεν ξέρω 'γω τι άλλο) που προσωπικά αρνούμαι να τα πάρω στα σοβαρά. Άλλωστε δεν πιστεύω στο Θείον με τον τρόπο που το παρουσιάζει ο Χριστιανισμός.

Προσωπικά δεν έχω καμία απολύτως αμφιβολία ότι ο Σατανάς αντλεί δύναμη στον χώρο των ιδεών από τους ανθρώπους που πιστεύουν στην ύπαρξή του. Βέβαια έχω στα υπόψιν μου ότι ο Σατανάς/Διάβολος συμβολίζει και άλλα πράγματα, πέρα από μια -εξωτερική από τον άνθρωπο- δύναμη του κακού.

Θα ήθελα όμως να μου απαντήσεις και στο παρακάτω μου μήνυμα, το οποίο δημοσίευσα λίγες σελίδες πριν αναζητώντας απάντηση από κάποιον κατασταλλαγμένο Χριστιανό:
Πάντως είναι γεγονός ότι οι πιστοί ΚΑΘΕ θρησκείας ή άλλων συστημάτων σκέψης μπορεί να έχουν "υπερβατικές" εμπειρίες (οράματα και όνειρα, με χρήση ή όχι ψυχοτρόπων φυτών κ.α.). Αναρωτιέμαι τι απάντηση δίνουν στην προκειμένη οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί (μιας που αυτοί είναι διαθέσιμοι εδώ ) για αυτό το φαινόμενο. Νομίζουν ότι συμβαίνει κάτι πιο διαφορετικό ή ιδιαίτερο σε αυτούς από αυτό που συμβαίνει σε άλλους - μη Χριστιανούς- που αφιερώνουν τον εαυτό τους σε άλλα ιδεατά συστήματα;

Κάτι μου λέει ότι οι άνθρωποι είχαν παρόμοιες και χωρίς καμία ιδιαίτερη διαφορά στην ένταση, εμπειρίες και προτού εμφανιστεί ο Ιησούς στη γη, για πράγματα που εκείνοι πίστευαν στην εποχή τους ή τους μετέφερε ο συμβολικός χώρος.

-petros

Σε ευχαριστώ,
-petros

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 19:48, 09-12-11:

τα σφαλματα της φυσης μαλλον βοηθουν στη θεωρια του ελλογου δημιουργου..
lol οτι νανε. Το γεγονος οτι αυτα τα σφαλματα τυγχανει να συμπηπτουν με τις προβλεψεις της εξελιξης?

Τεσπα αρα εσυ αγγελε λες οτι ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος και παντογνωστης. Γιατι κανει λαθη.

Καλο.

ας κανουμε οπτικη συγκριση..

οκ,,δεν ειδα τα στοιχεια,,

υπαρχει η ταση προς τον βορρα ομως και προς τα δυο..
Οτι νανε...

Αρα για τις αυτοκτονιες και την αθεια φταιει ο ΒΟΡΑΣ! ΑΧΑ! Αυτο ηταν εξ αρχης το ηξερα.

Οτι νανε αγγελε, χωρις πλακα.

(σοβαρα τωρα δεν υπαρχει κανενας συσχετισμος αναμεσα στην αθεια και τις αυτοκτονιες. Κοιτα τους χαρτες που εσυ ο ιδιος παρεθεσες...Αν κατι μπορεις να βγαλεις ειναι οτι οι αυτοκτονιες αυξανονται στα βορειο ανατολικα ενω η αθεια αυξανετε στα βορειο δυτικα)

πάντως μην παιρνουμε και πολυ τοις μετρητοις αυτες τις ευαισθητες δημοσκοπησεις..

δεν τους ρωτανε ολους ποτέ,,με στατιστικες παιζουν...
Πρωτα ειπες "οι βορειες χωρις που εχουν αθεους ειναι πρωτες στις αυτοκτονιες". Μετα ειπες "κολησες στο μεσο ορο ζωης και ανγωησες τα αλλα". Τωρα λες "καλυτερα να μην δινουμε πολυ σημασια στις στατιστικες".

ΕΣΥ εξ αρχης το εφερες αυτο σαν ζητουμενο. Και οταν σου εδειξα οτι εχεις λαθος ειπες "ε ενταξει δεν πρεπει να δινουμε και πολυ σημασια."

well done. Πολιτικος επρεπε να γινεις.

Το αν είναι τα μαθηματικά από τη φύση τους ελαττωματικά δεν έχει αποδειχτεί ακόμα, αλλά υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις για κάτι τέτοιο, όπως άλλωστε θα γνωρίζεις.
για πες ποιες ειναι οι ισχυρες ενδειξεις οτι τα μαθηματικα ειναι ελατωματικα...(πως ακριβως κατι ειναι ελατωματικο οταν αυτο το κατι βασιζεται αποκλειστικα στην εσωτερικη του συνεπεια δεν εχω ιδεα, ειναι δικο σου καινουριο αυτο)

Αυτό έδειξε ο Χίλμπερτ και ο Γκέντελ, μεταξύ των άλλων
Ελα για πες μου τι εδειξαν οι hilbert και goedel.

Η σωστή υπόθεση είναι η αληθινή υπόθεση.
Αυτο ειναι ταυτολογια, τι διαολο εχεις σπουδασει, πως πηρες πτυχιο?

Βέβαια καταλαβαίνω ότι αν υπάρξουν δύο θεωρίες που να εξηγούν τα πάντα, θα είναι αδύνατο να πούμε ποια από τις δύο είναι η αληθινή.
Καλα εισαι σοβαρος? Φυσικα και μπορουμε να πουμε ποια απο τις δυο ειναι η αληθηνη! Απο τον ποπερ μεχρι τον οκαμ και ολη την επιστιμιολογια σωστη ειναι η θεωρια που ειναι πιο απλη, ειναι διαψευσιμη, ειναι επαληθευσημη και δινει πειραματικα αποτελεσματα. Ελεος, μιλαμε για παιδαριοδη πραγματα τωρα.

Εκ του αποτελέσματος. Αυτό που λέω είναι ότι η επιστήμη από μόνη της δε θα μπορέσει ποτέ να εξηγήσει τον αυθορμητισμό, το έμφυτο ταλέντο, την προσωπικότητα, τον εσωτερικό κόσμο εν ολίγοις του ανθρώπου.
1) αυτο δεν δικαιολογει ουτε προυποθετει την υπαρξη θεου, απλα την αγνοια μας
2) ηδη το κανουμε αυτο ως ενα βαθμο
3) ο τουριν αγαπητε αυτο που εκανε ηταν να δωσει ενα τροπο να τεσταρουμε αν αυτο που εχουμε απεναντι μας ειναι ανθρωπος η υπολογιστης. Δεν απεδειξε ουτε ισχυρηστικε ποτε οτι ο ανθρωπινος ψυχισμος ειναι μαγικος. Παρεπιπτωντος o alan turing ηταν αθεος...

“I am not very impressed with theological arguments whatever they may be used to support." - alan turing

Άλλα περίμενα να ακούσω…
Λολ οτι νανε νουμερο δυο.

σχεση υπαρχει,,,αλλα ο,6 συσχετιση

οχι απολυτη

κοινως μπορει να πιστευεις και να εχεις και υψηλο IQ (παρολο που δεν παιζει το σημαντικοτερο ρολο παντα..)αλλα αυτος ο συνδιασμος ειναι πιο σπανιος ισως..
Eιμαι 1000% σιγουρος οτι δεν ξερεις ΚΑΝ τι ειναι αυτο το 0.6 που λεει...

Μου αρεσε πολυ αυτο ομως:

σχεση υπαρχει αλλα 0.6 συσχετιση.

λολ τι σημαινει αυτο ουτε και ξερω...τεσπα, σχεση και συσχετιση ειναι το ιδιο πραγμα.

Τεσπα, οταν ο συντελεστης συσχετισης αποκλεινει απο το 0 τοτε σημαινει οτι η σχεση ειναι ΙΣΧΥΡΗ. Το 0.6 ειναι ΠΟΛΥ ισχυρη θετικη συσχετιση...

ΥΓ:

Σε καμια ουσιαστικη ερωτηση που εθεσα θα απαντησετε η θα χωρευεται γυρω γυρω τους?

1) Αν ο θεος εφτιαξε το συμπαν ποιος εφτιαξε το θεο. (μεχρι τωρα ειπωθηκε οτι το συμπαν θα επρεπε να ιεναι απειρο αν δεν ειχε αρχη πραγμα που εδειξα λαθος, και οτι ο θεος ειναι συμφωνα με τον οκαμ αχρειαστη υποθεση πραγμα που αρνηθικε ο πως τον λενε φυσικος λεγοντας οτι διαφωνει με το ξυραφι του οκαμ και με το μυθικο επιχειρημα "σωστη προταση ειναι η σωστη προταση")

2) Αν ο θεος ειναι παντογνωστης τοτε γιατι υπαρχουν τοσα λαθη στην σχεδιαση μας (ο αγγελος απαντησε λεγοντας οτι ο θεος δεν εχει το αλαθητο και ο φυσικος που δεν εινια φυσικος λεγοντας "αλλα θελω να ακουσω"

3) Για ποιο λογο δεν πιστευουμε στον αγιο βασιλη (ο φυσικος που δεν ειναι φυσικος ειπε οτι θα μπορουσαμε θεωρητικα να στησουμε ενα πειραμα να το διαπιστοσουμε, του αντιτεινα οτι ο αγ βασιλης δεν παραδιδει σε κακα παιδια και αν κατσεις ξυπνιος και περιμενεις ισαι κακο παιδι αλλα δεν απαντησε)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 21:08, 09-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
antwwnis, δεν κατάλαβα την απάντησή σου,να υποθέσω ότι ούτε εσύ πιστεύεις στο Θεό, αλλά δεν πιστεύεις ούτε στον εαυτό σου?Εγώ αυτό είπα, ότι πιστεύω στον εαυτό μου (που δεν είναι τίποτα άλλο από αυτοπεποίθηση) και τις δυνατότητές μου και στηρίζομαι πάνω μου και όχι σε εξωτερικές δυνάμεις για να πετύχω στόχους στη ζωή μου.
Εγώ δεν πιστεύω, είναι αλήθεια, σε κάποια ανώτατη δύναμη, μα ούτε και πιστεύω πως μπορώ να ξέρω αν είναι σωστή η άποψή μου, αλλά πιστεύω στον εαυτό μου
Με συγχωρείς αλλά νόμιζα πως είχε αρχίσει το trolling time, επειδή η απάντησή σου ήταν κάπως σύντομη και εύστοχα τοποθετημένη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 22:25, 09-12-11:

Άσκοπος, δεν είπα ότι δεν υπάρχει αναφορά στο σύνολο των ανθρώπινων εμπειριών που να αφορά την εμφάνιση θεού, ΑΛΛΑ ότι δεν υπάρχει αναφορά εμφάνισής του χωρίς μεσολάβηση ανθρώπινου εγκεφάλου.
Πρώτον Σκάνταλ ομολογώ να πω ότι με μεγάλη μου ευχαρίστηση χαίρομαι για τις ωραίες απαντήσεις σου και για τον τρόπο σκέψη σου.Με τις ωραίες σου απαντήσεις δειχνεις την εξυπναδα σου και τις γνώσεις σου που είναι πάρα πολλές και όντως είσαι παπνέξυπνος και χαίρομαι για τον τρόπο κυρίως που γράφεις και απαντάς.

Ομως σχετικά με την δημοσίευση σου πιστεψε με ότι αυτοί που χρησιμοποιούν ψυχοτροπα φάρμακα,που από αυτα συμπεριλαμβάνονται και ναρκωτικά και άλλα πράγματα σίγουρα δεν έχουν οράματα αλλά θα σου διευκρινίσω κάτι πάνω σε αυτο.υπάρχουν αρκετοί τρόποι περιπτώσεων και αντιδρασεων σε αυτες τις αισχρές καταστάσεις.Οταν κάποιοι παίρνουν ψυχότροπα φάρμακα έχοντας την εντύπωση ότι με αυτόν τον τροπο θα αποκτήσουν εμπειρίες και θα βιώσουν εμπειρικά την παρουσία του Θεού τότε πολύ απλά είναι άξιοι των παθών τους και φυσικά για να καταντήσουν κάποιοι χριστιανοί,που δεν είναι χριστιανοί γιατί αν ήξεραν και αν εκτιμούσαν σε βάθος της αξία του Χριστιανισμού και του χριστιανού δεν θα έκαναν αυτες τις αυτοκτονικές συμπεριφορές γιατί όπως καταλαβαίνεις κάνενα ψυχότροπο φάρμακο δεν έχει θετική επίδραση στον ανθρώπινο οργανισμό και οπωσδήποτε δεν βελτιώνει την υγεία του σώματος και του πνεύματος αλλά αντίθετα φθείρεται κατα πολύ και μη σου πω και ολοκληρωτικά και το πνεύμα και το σώμα αλλά για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα,να παίρνουν ψυχότροπα φάρμακα ή αλλά είδη ναρκωτικών ουσιών αυτοί οι άνθρωποι που έχουν πάρει και ακόμα παίρνουν ψυχότροπα φαρμακα εχουν ψυχολογικά και συναισθηματικά προβλήματα και είναι αρκετά τα αίτια τα οποία δεν εχουν σχέση με το θέμα,αλλα σου ξεκαθαρίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν ψυχολογικά προβλήματα και στην τελική κάνουν αποκλειστικά και μόνο κακό στον εαυτό τους και οδηγούν στον θάνατο τον εαυτό τους.

Ο Θεός δεν σου λέει να παίρνεις ναρκωτικά και ψυχότροπα φυτά και εγω θα παρουσιαστώ με την Δόξα Μου μπροστα σου, γιατί ο Θεός συμφωνα με την Αγία Γραφή ο Θεός είναι Αγιος που σημαίνει οτι ο Θεός είναι ολοκαθαρος απο όλες τις πλευρές και απο αποψης νόησης και απο άποψη φύσης και από άποψη συναισθήματος και απο άποψη ηθικής,γιατί ο Θεός εκτός από Πανάγαθος είναι και Δίκαιος και απεχθάνεται και μισεί την αμαρτία και παρόλο που βλέπει ανθρώπους με αυτόν τον τρόπο να πέφτουν στον κατήφορο τους αγάπαει τόσο απεριόριστα και άπειρα που τους βοηθάει να ξεφεύγουν απο τις παγίδες του σατανα και των δαιμόνων του,οι οποίοι όπως λες και εσύ μπαίνουν στον χωρό των ιδεών της ανθρώπινης νόησης και χρησιμοποιούν διάφορα τεχνικά μέσα για να παρασύρουν στην ξεφτίλα και στον θάνατο τον άνθρωπο.

Ομως όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και άνθρωποι που επιλέγουν και μάλιστα και συνειδητά να κάνουν κακό στον εαυτό τους χωρίς να τους ενδιαφέρει ο εαυτός τους και το προβλημα είναι ότι αυτοί είναι στο μέγιστο βαθμό υπεύθυνοι και αίτιοι για την συνειδη τή αμαρτωλή τους πράξη και στην Δευτέρα Παρουσία αυτοί οι άνθρωποι θα τιμωρηθούν πολύ απο τον Ιησού Χριστό.Τωρα έρχεται η μεγαλη εξήγηση για την αρχικη προταση απο το κομμάτι που δημοσίευσες:Αυτοί οι χριστιανοί που χρησιμοποιούν ψυχότροπα φάρμακα και βλέπουν οράματα είναι αποτέλεσμα της αλλοίωσης του εγκεφαλου από αυτές τις ψυχότροπες ουσίες και το αποτέλεσμα είναι επίσης να αλλοιώνεται,εφοσον ο εγκέφαλος παθαίνει βλάβη απο τις ψυχοτροπες ουσίες,και η όραση και εκείνη την στιγμή οι άνθρωποι να βλέπουν διάφορα πράγματα,δηλαδη να συγχίζεται τόσο πολύ ο εγκέφαλος τους που να βλέπουν αλλοιωμένες τις εικόνες του φυσικού περιβάλλοντος,τους ανθρώπους γύρω τους,να βλέπουν επίσης αναμνήσεις απο το παρελθόν και άλλες τέτοιες παρενέργειες και όταν βλέπουν όπως λες ''οράματα'' υπάρχουν τρεις περιπτώσεις:Η πρώτη περίπτωση είναι να μην εμφανίζεται ούτε ο Θεός ούτε και ο σατανάς και να αφεθούν στον πόνο και στην σωματική και ψυχική ταλαιπωρία των ψυχότροπων φαρμακων,στην δεύτερη περίπτωση είναι να βασαvίζεται ο χριστιανός απο τα ψυχότροπα φάρμακα και να πονάει σωματικά και ψυχικά και με τον πόνο που νιώθει ο χριστιανός να έρθει και ο σατανάς και να του προκαλέσει του χριστιανού ακόμη περισσότερο πόνο και η τρίτη περίπτωση είναι ότι όταν ο άνθρωπος βρίσκεται σε κατάσταση σωματικού και ψυχικού βασανισμού και ταλαιπωρίας ο σατανάς εκμεταλλεύεται την ασχημη συναισθηματική κατάσταση που βρίσκεται ο άνθρωπος εκείνη την στιγμή και εκμεταλλεύεται τόσο πολύ ύπουλα την ασχημη περίσταση στην οποία βρίσκεται ο χριστιανός που εμφανίζεται σαν όραμα εκείνη την στιγμή στον χριστιανό και του παρουσιάζεται ως ο Θεός.

Τωρα σε αυτους που βλέπουν όνειρα και οράματα αυτό εξαρτάται απο την θρησκεία που πιστεουν οι κάθες ομάδες ανθρώπων αλλες η απάντηση στην άλλη περιτωση είναι ότι άλλες θρησκείες εκτός του Χριστιανισμού που είναι σατανικές και δεν μιλάω μόνο για τον σατανισμό αλλά μιλαώ και για τις άλλες θρησκείες γιατί και σε άλλες θρησκείες υπάρχουν θρησκευτικές τελετές σατανικού περιεχομένου και χαρακτήρα οι οποίες αυτές τελέτες προφανως έχουν ομοιότητες με τον σατανισμό και όσοι έχουν οράματα χωρις την χρήση ψυχοτροπων φυτών αυτοί έχουν μολυνθεί σωματικά,ψυχικά και πνευματικά και έχουν καταληφθεί απο τους υπηρέτες του σατανά και φυσικά και κάποιοι και από επιλογή τους και η απάντηση μου σε αυτήν την περιπτωση είναι ότι η εφαρμογή αυτών των σατανολατρικών πρακτικών είναι αντιχριστιανικές και ανήθικες γιατί δεν συμφωνούν με τα λεγόμενα και τις πράξεις του Ιησού Χριστου και ούτε με την ηθική που είναι ο Ιησούς Χριστός.

Το συμπέρασμα είναι ότι οι άνθρωποι σε διαφορες θρησκείες μέσα και ο Χριστιανισμός όταν βλέπουν όνειρα και οράματα κάνοτας χρήση ή όχι χρήση των ψυχοτροπων φυτών είναι εκτός του Χριστιανισμού άνθρωποι που έχουν καταληφθεί όπως είπα και πριν απο τους δαίμονες και τους υπηρέτες του Σατανά και εντός του Χριστιανισμού τέτοιοι χριστιανοί που δεν είναι αληθινά χριστιανοί είναι άπιστοι και εκ συνειδήσεως αμαρτωλοί που δεν ξερουν να εκτιμούν την αξία του Χριστιανισμού και κοροϊδεύουν με θρασος και εξευτελίζουν και τον εαυτό τους και θίγουν και μολύνουν την Αγιοτητα του Ιησού Χριστού και της Εκκλησίας Του οι οποίοι θα πρέπει να τιμωρηθούν και να μπαίνουν για φυλακή για πάρα πολύ καιρό και μη σου πω και για πάντα και μιλάω και για τους χριστιανούς και για άλλους που εκπροσωπουν σατανικές και σοδομίτικες θρησκείες και κανουν δολοφονικές τελετές οπου για παράδειγμα με τις τελετές του Σατανισμού στην Αμερική και συγκεκριμένα στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής γίνονται πολλές και χιλιάδες ανθρωποθυσίες και η αστυνομία συλλαμβάνει πολλούς σατανιστές για ανθρωποθυσίες μεσα απο τις δολοφονικές τελετουργικές και εγκληματικές πρακτικές εφαρμογές που εκτελούν στο όνομα του Σατανά και αυτοί οι σατανιστές δικαίως τρωνε ισόβεια μεχρι να καταλάβουν τα εγκληματα τους και τα ασυγχώρετα λάθη τους και όχι να παρασέρνουν και τους άλλους άνθρώπους με τις διαστροφικές αντιλήψεις τους σε σατανικές θρησκείες κανοντας διεστραμένες τελετές και χρήσης ναρκωτικών και οποιονδήποτε άλλων ψυχότροπων ουσιών.

Επομένως τέλος σύμφωνα με την δική μου απάντηση και θα σου απαντήσω με βάση την δίκη μου απάντηση ότι όλοι όσοι βλέπουν όνειρα και οράματα είτε κάνοντας χρήση ψυχότροπων ουσίων είτε μη κάνοντας χρήση ψυχότροπων ουσίων είναι αντιχριστιανικοί, μολυσμένοι και επηρεασμένοι από παθη και ασεβείς και ανήθικοι,πρόσεξε ασχέτως αν κάνουν και διαπράττουν αμαρτία υπο την επείρια ψυχολογικών προβλημάτων και συνειδητά,αυτές οι πράξεις είναι αμαρτωλές και ασυγχώρητες,γιατί η αμαρτία είναι αμαρτία και ο Θεός μισεί απόλυτα και θανάσιμα την αμαρτία.Αυτοι όμως που κυρίως επιλέγουν συνειδητα είτε είναι χριστιανοί είτε είναι πιστοί άλλης θρησκείας να κάνουν χρηση ψυχοτροπων φυτών και να βλέπουν με αυτόν τον τρόπο όνειρα και οράματα είναι καθαρότατα αμαρτωλοί άνθρωποι και καθαρά εκπρόσωποι και όργανα του Σατανά και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι πιστοί άνθρωποι του Παντοδύναμου και Παναγαθου Θεού.

Οσον αφορά για τις εμπειρίες και για τα όραματα που λές ότι υπήρχαν πριν από την εποχή του Ιησού Χριστού φυσικά και ίσχυαν αφού σύμφωνα με την Γενεση στην παλαιά Διαθήκη απο την αρχη της δημιουργίας του ανθρώπου ο Θεός μετά απο την πτώση του Αδάμ και της Εύας με την επιπλέον κίνηση και του Σατανά ο οποίος έβαλε τον πειρασμό στον Αδάμ και την Εύα και ο Αδάμ και η Εύα εξαιτίας της επιλογής τους να φάνε απο τον απαγορευμένο καρπό βρέθηκαν στην πτωση,στον θάνατο και στην αμαρτία και απο εκείνη την στιγμή και υστερα όταν πέτυχε τον σκοπο και την πτώση του ανθρώπου με την κίνηση του ο Σατανάς,απο εκείνη την στιγμή και μετά άρχισε ένας πόλεμος μεταξύ του Θεού και του Σατανά και φυσικά υπήρχαν οράματα και εμπειρίες απο ανθρώπους που είχαν επαφή με τον Θεό και υπάρχουν πολλά ονόματα προφητών στην Αγια Γραφή και συγκεκριμένα στην Παλαιά Διαθήκη και ναι στην αρχαία εποχή πριν απο την γέννηση Του Ιησού Χριστού υπήρχαν αυτοί οι άνθρωποι που πίστευαν στον Σατανά και έκαναν σοδομιτικές πράξεις,αιμομιξίες και μοιχείες οπώς στα Σοδομα και Γομορα όπου οι άνθρωποι πίστευαν σε ψευτικους θεούς που πίσω από αυτούς τους θεούς ήταν ο Σατανάς και οι δαίμονες του και έκαναν σεξουαλικά αίσχη και όργια όλων των τύπων και ο μόνος πραγματικά καλός τότε ήταν ο Νωε και η οικογένεια Του και ο Θεός όταν είδε αυτα τα σεξουαλικά αίσχη έριξε φωτιά απο τον ουρανό στα Σόδομα και Γόμορα και κατέστρεψε όλους τους ανθρώπους.

Παρόλα αυτα τα γεγονότα και παρα πολλά πραγματα απο την Αγία γραφή συνέχισε ο Σατανάς το έργο του για την καταστροφή της ανθρωποτητας και πριν απο την γεννηση του Ιησού Χριστού ο Θεός και ο Σατανάς ανάλογα με τις επιλογές των ανθρώπων εδιναν τα οραματα στους ανθρώπους για να αποφασίσουν οι άνθρωποι αν θα ακολουθήσουν τον Θεό ή θα ακολουθήσουν τον Σατανά και όντως στην πλειοψηφία ο Θεός πάντα νικούσε αλλα στο θέμα το ότι υπήρχαν οράματα και σε ανθρώπους πριν απο την γεννηση του Ιησού Χριστού φυσικά και υπήρχαν γιατί πολύ απλά ο Θεός πριν απο την ενσάρκωση Του έδινε οράματα σε ανθρωπους που θεώρησε ο Ιδιος κατάλληλους για να επληρώσουν σωστά το έργο Του που δεν είναι άλλο απο την γέννηση του Θεανρώπου Ιησού Χριστού και την επιστροφή της ανθρωπότητας στον Παντοδύναμο και Πανάγαθο Θεό τον Ιησού Χριστό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 10-12-11 στις 09:13. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση, παραγραφοποίηση για ευκολότερη ανάγνωση
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:48, 09-12-11:

Eιμαι 1000% σιγουρος οτι δεν ξερεις ΚΑΝ τι ειναι αυτο το 0.6 που λεει...

Μου αρεσε πολυ αυτο ομως:

σχεση υπαρχει αλλα 0.6 συσχετιση.

λολ τι σημαινει αυτο ουτε και ξερω...τεσπα, σχεση και συσχετιση ειναι το ιδιο πραγμα.

Τεσπα, οταν ο συντελεστης συσχετισης αποκλεινει απο το 0 τοτε σημαινει οτι η σχεση ειναι ΙΣΧΥΡΗ. Το 0.6 ειναι ΠΟΛΥ ισχυρη θετικη συσχετιση...
ξερω τ η συσχετιση κλπ
το R ειναι νομιζω,,

εμεις με το r τετραγωνο (pearson κλπ) με 0,6 απορριπταμε τη σχεση...

βασικα με 90 % παιζαμε κοντα..

δηλαδη οι μεταβολες της νοημοσυνης ευθυνονται κατα 60% για τα ποσοστα αθειας ....

αλλα δεν ξερω αν ειναι για r ή τετραγωνο..

1) Αν ο θεος εφτιαξε το συμπαν ποιος εφτιαξε το θεο.
συμφωνω σε αυτο..

δεν ειπα οτι πιστευω αλλωστε..

εκει μπερδευεται το μυαλο μου.
απλα λεω να αφησουμε ανοιχτο το μυαλο μας για δυναμεις περα απο τη γνωση και την ταπεινη πεπερασμενη ανθρωπινη λογικη μας..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:42, 09-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ο άσκοπος

Τρία βασικά είναι τα μέσα, με τα οποία κηρύσσεται η σατανιστική λατρεία: η σατανική φιλολογία, η δαιμονική μουσική και η αποκρυφιστική λατρεία.

Δεν υπάρχει δαιμονική μουσική. Υπάρχει μουσική για γερά νεύρα μόνο, όπως το να ακούς Τερλέγκα για μένα δεν αντέχεται.

«Ο διάβολος, σύμφωνα με την πίστη και τη διδασκαλία της Εκκλησίας, είναι μία πραγματικότητα, είναι ένα υπαρκτό πρόσωπο
Δεν το δέχεται αυτό κανείς σοβαρός θεολόγος, ότι ο διάβολος είναι πρόσωπο.

νέες θρησκείες, αποκρυφισμό, πνευματισμό, μασονία, Νέα Εποχή, Σαηεντόλοτζι...
όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω

Άρθρο του Γιώργου Ιωαννίδη, Ψυχολόγου

Ο πρόδρομος ίσως του σύγχρονου αποκρυφισμού, και κατά επέκταση του Σατανισμού, θα πρέπει να αναζητηθεί στην αποκρυφιστική μεταρρύθμιση και οργανοτικότητα που παρατηρήθηκε στις αρχές του 19ου αιώνα. Συγκεκριμένα στο Παρίσι του 1810, γεννιέται ο Αλφόνς Λουί Κονστάνς, αργότερα γνωστός ως Ελιφάς Λεβί.
'Εχει γράψει τέτοιο πράγμα ο Ιωαννίδης ; Εκπλήσομαι. Ο Κονστάνς δεν ήταν πρόδρομος του Σατανισμού. 'Ηταν ένας πολύ Χριστιανός αποκρυφιστής. Από πού τεκμαίρεται επίσης ότι η επέκταση του Αποκρυφισμού είναι ο Σατανισμός ; Η διείσδυση στο Απόκρυφο δεν σημαίνει λατρεία του Κακού.

'Αφηνε και καμμιά παράγραφο, κουρκούτι έγινα μέχρι να τα διαβάσω όλα.

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 23:58, 09-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove

Σορρυ.Φυσικά και τά έγραψε ο Ιωαννίδης.βέβαια κατά πόσο είναι σωστά αυτά που γράφει αυτά θα τα κρίνετε εσείς απλά εγώ θέλω να δείξω την διάσταση που παίρνει ο Σατανισμός και ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι πηγαίνουν προς τον Σατανισμό με αποτέλεσμα άλλοι να πεθαινουν και να βρίσκουν φρικτό θάνατο,αλλοι να παρασέρνονται και να βλάπτουν το σώμα τους και κάνουν τατουάζ με σαρανικά συμβολα σε όλο το σώμα και αλλα φρικτά πράγματα και να πίνουν σε ποτήρι αίμα και άλλοι να κανουν σοδομίτικες πράξεις''ηδονιστικός σατανισμός'' και να σκοτώνουν πάνω στην σεξουαλική πράξη αυτούς τους ανθρώπους που συμμέτεχουν στις τελετές θυσίας.Οι απόψεις,οι γνώμες και τα συμπεράσματα δικά σας.

Οποιος θέλει να πιστεύει στον σατανισμό με όλα αυτά τα αποτελέσματα τότε είναι καθαρά επιλογή του αλλά και άξιος των επιλογών του και των αρνητικών συνεπειών και της ασχημης και της τραγικής κατάληξης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 10-12-11 στις 10:31. Αιτία: merge
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 00:20, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ο άσκοπος
Σορρυ.Φυσικά και τά έγραψε ο Ιωαννίδης.βέβαια κατά πόσο είναι σωστά αυτά που γράφει αυτά θα τα κρίνετε εσείς απλά εγώ θέλω να δείξω την διάσταση που παίρνει ο Σατανισμός και ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι πηγαίνουν προς τον Σατανισμό με αποτέλεσμα άλλοι να πεθαινουν και να βρίσκουν φρικτό θάνατο,αλλοι να παρασέρνονται και να βλάπτουν το σώμα τους και κάνουν τατουάζ με σαρανικά συμβολα σε όλο το σώμα και αλλα φρικτά πράγματα και να πίνουν σε ποτήρι αίμα και άλλοι να κανουν σοδομίτικες πράξεις''ηδονιστικός σατανισμός'' και να σκοτώνουν πάνω στην σεξουαλική πράξη αυτούς τους ανθρώπους που συμμέτεχουν στις τελετές θυσίας.Οι απόψεις,οι γνώμες και τα συμπεράσματα δικά σας.
Ο Σατανισμός είναι υλιστική αθειστική φιλοσοφία με μεγάλη έμφαση στη σεξουαλικότητα ως μέσο και την αναρχία ως επιλογή κοινωνικοπολιτικής κοσμοθεωρίας. Με μια τελείως ιδιαίτερη αντίληψη της ηθικής. Ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν στο Σατανά, άμα τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι το χρησιμοποιούν μόνο ως σύμβολο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mark2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mark2
Ο mark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O mark2 έγραψε στις 00:23, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ο φυσικος που δεν ειναι φυσικος
χαχαχα, απολαυστικός

και αναρωτιόμουν πώς θα με χαρακτήριζες.

Θα χεις τις απαντήσεις που θες εντός ολίγων ημερών...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:42, 10-12-11:

Ο Σατανισμός είναι υλιστική αθειστική φιλοσοφία με μεγάλη έμφαση στη σεξουαλικότητα ως μέσο και την αναρχία ως επιλογή κοινωνικοπολιτικής κοσμοθεωρίας. Με μια τελείως ιδιαίτερη αντίληψη της ηθικής. Ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν στο Σατανά, άμα τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι το χρησιμοποιούν μόνο ως σύμβολο.
δηλαδη ειναι οχι οι αθεοι απλα

αλλα αυτοι που μισουν το θεο?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 01:07, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

Ανάποδο τρίγωνο, σύμβολο της ύλης και ανεστραμένη πεντάλφα, δηλ. το άτομο καρφωμένο συνειδητά στην ύλη. Δουλεύουν αποκλειστικά μέσα από τις αισθήσεις και για τις αισθήσεις στο εδώ και το τώρα. Περιφρονούν τη δυνατότητα ανύψωσης. Μισούν την τάξη, το νόμο, τους κανόνες και το σύστημα και έχουν μια άποψη ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Μονοσήμαντη αντίληψη πως ό,τι δεν υπηρετεί την προσωπική ευχαρίστηση και την προσωπική ηδονή είναι κακό, κάπως έτσι. Το alter ego των μοναχών και όλων των αναχωρητών που είναι το άλλο άκρο, και όλων αυτών που μισούν την ύλη και τις αισθήσεις και όλων αυτών που ο σκοπός της ζωής τους είναι να αποκοπούν τελείως από τις υλικές ανάγκες και επιλέγουν αυστηρό ασκητισμό.

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 11:00, 10-12-11:

Oι άθεοι που μισούν τον θεό το κάνουν γιατί πίστευαν παλιότερα σε κάποιον θεό που τους απογοήτευσε άσχημα κατ'ουσίαν αυτοί δέν είναι άθεοι μπορεί αργότερα να ξαναπιστέψουν στον ίδιο θεό ή σε κάποιον άλλον υπο προυποθέσεις, δέν στέκει το να μισείς κάτι που υπάρχει.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:42, 10-12-11:

Και μόνο η προσπάθεια που κάνουμε εδώ, ανταλλάσσοντας απόψεις, δηλώνει την παραδοχή μας στην εγγενή αδυναμία κατανόησης – αποφεύγοντας την λέξη Θεός – κατανόησης γεγονότων που γίνονται σε ανώτερα επίπεδα από το τρισδιάστατο που ζούμε και κινούμαστε. Ας προσθέσω και τον χρόνο. Παρ’ όλ’ αυτά, δεν μπορούμε να φανταστούμε τι συμβαίνει όταν κάποιος – συγχρονίζεται; Επικοινωνεί; Γίνεται ένα; Δέχεται πληροφορίες; (και σε ποια γλώσσα);
Όταν λύσουμε τα ποιο πάνω ερωτήματα, τότε θα είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε, τι εννοούμε όταν λέμε ΘΕΟΣ!

Διαφορετικά, ότι και αν υποστηρίξουμε, πάντα θα είναι κατώτερο από τις προσδοκίες του θέματος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 10-12-11 στις 19:52. Αιτία: είναι απο τις φορές που το πληκτρολόγιο κάνει λάθη και χρειάζονται διόρθωση
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:55, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
..., τότε θα είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε, τι εννοούμε όταν λέμε ΘΕΟΣ!

...
: ...όταν ίσως κατανοήσουμε, επίσης:
-τι σημαίνει πρακτικά να υπάρχει το απίθανο, ως διάψευση όλων των δυνατών πιθανοτήτων,
- πως ενυπάρχει το απόλυτο, μέσα σε όσα λέμε και αντιλαμβανόμαστε, έστω μερικά και "λελυμένα"(ως αυταπόδεικτα, αποδεκτά και...αρνητικά, ακόμη!)....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:15, 10-12-11:

Oι άθεοι που μισούν τον θεό το κάνουν γιατί πίστευαν παλιότερα σε κάποιον θεό που τους απογοήτευσε άσχημα κατ'ουσίαν αυτοί δέν είναι άθεοι μπορεί αργότερα να ξαναπιστέψουν στον ίδιο θεό ή σε κάποιον άλλον υπο προυποθέσεις, δέν στέκει το να μισείς κάτι που υπάρχει.
σας τις γκομενες με το φτυσιμο ενα πραγμα..

σε φτυνει μια και συ τις μισεις όλες..

Το alter ego των μοναχών και όλων των αναχωρητών που είναι το άλλο άκρο, και όλων αυτών που μισούν την ύλη και τις αισθήσεις και όλων αυτών που ο σκοπός της ζωής τους είναι να αποκοπούν τελείως από τις υλικές ανάγκες και επιλέγουν αυστηρό ασκητισμό.
ω ναι

και η ακροτητα αλλωστε των μοναχων δεν ειναι χριστιανικη απολυτα

ο ιδανικος χριστιανος απλα ζει στην κοινωνια και βοηθα τους συνανθρωπους του,,και μεσα απο αυτο γινεται καλυτερος πλησιαζοντας το θεο ή την τελειοτητα ή ευτυχια αν θελετε....

απλα πλησιαζοντας τον πλησιον του..

όχι με το να κλειστει σε ενα μοναστηρι στην κορυφη του βουνου ...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 20:05, 10-12-11:

...............
όχι με το να κλειστει σε ενα μοναστηρι στην κορυφη του βουνου ...
Απόλυτος!

Αγγελε, εν συντομία θα σου πω ένα βίωμα δικό μου.
Είχα ένα ατύχημα και ο νόμος προέβλεπε την περίπτωση μου και βάση το νόμου,
100% έφταιγε ο αντίδικος.
Ομως όταν ο δικηγόρος μου είχε γράψει στην τελευταία σειρά, <<είμαστε αθώοι τουλάχιστον 99% και εγώ με την άγνοια μου αντέδρασα λέγοντας του οτι δεν γίνεται να αποδέχομαι την ενοχή μου, έστω και στο 1%,
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΓΓΕΛΕ-ΑΓΓΕΛΕ, ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

Παντως και με τον τρόπο που γράφεις, εγώ δεν είμαι σε θέση, αλλά και δεν επιθυμώ να σε διαψεύσω.

Υ.Γ. η απορία μου είναι μια, που δεν ξέρω πώς να σε κατατάξω.
Στο 99 ή 1 %.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:33, 10-12-11:

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΓΓΕΛΕ-ΑΓΓΕΛΕ, ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

Παντως και με τον τρόπο που γράφεις, εγώ δεν είμαι σε θέση, αλλά και δεν επιθυμώ να σε διαψεύσω.

Υ.Γ. η απορία μου είναι μια, που δεν ξέρω πώς να σε κατατάξω.
Στο 99 ή 1 %.

το εχω ακουσει πολλες φορες,,απο τους γονεις μου και απο αλλους..

ειναι το μειον μου ισως,,ελπιζω πρακτκα να το βελτιωνω οσο μεγαλωνω..

το που ανηκω,,μακαρι να ξερα..

αλλα εμενα με ενδιαφερει ο καλος ανθρωπος και χαρακτηρας περισσοτερο απο οτι καλος χριστιανος

και αν υπαρχει ενας καλος ανθρωπος πανω στο θιβετ ΄σε ενα μοναστηρι στα βουνα,,ή σε μια πολη,,εε,τον δεχομαι..και τον προσκυνω..

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 23:38, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Όλες οι θρησκείες είχαν πάντα τους καλούς και τους κακούς θεούς οι αρχαίοι Έλληνες παράδειγμα είχαν τον Κρόνο.
Εάν δούμε τον Ορφικό ύμνο που είναι αφιερωμένος στον Κρόνο δεν βλέπουμε πουθενά να μιλάει για κάποιον κακό Θεό:

ΟΡΦΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΡΟΝΟΥ
Εσύ που πάντοτε θάλλεις και είσαι ο πατέρας των μακαρίων Θεών και των ανθρώπων
πολυμήχανε, αμόλυντε, μεγαλοδύναμε, ισχυρέ Τιτάν
εσύ εξαντλείς τα πάντα και αντιθέτως εσύ ο ίδιος τα επαυξάνεις
έχεις δεσμούς αδιαρρήκτους εις τον απέραντον κόσμον
ώ Κρόνε, πατέρα του χρόνου
Κρόνε με τα πολλά ονόματα
που είσαι το βλαστάρι της γης και του ουρανού με τα πολλά αστέρια
είσαι η γέννησις και η φθορά της φύσεως
σύζυγος της Ρέας, ο σεβαστός Προμηθεύς
που κατοικείς εις όλα τα μέρη του κόσμου
ο αρχηγός του γένους των ανθρώπων
που η σκέψις σου είναι αγκαθωτή
είσαι ο κράτιστος
άκουσε την ικετευτικήν φωνήν μας
και είθε να μας στέλλης πάντοτε άψογον τέλος βίου ευτυχισμένου.

Να λοιπόν πιο είναι το κακό. Να τι διαβολή έκανε το Σατανικό Πατριαρχείο εξ αρχαιοτάτων χρόνων. Τον Κρόνο, τον Προμηθέα δεσμώτη, τον τραγοπόδαρο Πάνα, τον κατασυκοφάντησε συνεχίζοντας αρρωστημένα μέχρι τις μέρες μας να διαβάλλει τα έθνη με τα ψέμματα του.

Στην αρχαία θρησκεία των φιλοσόφων δεν υπάρχει κακός Θεός και οι Θεοί ποτέ δεν πολεμάνε μεταξύ τους. Αν διαβάσει κανείς την Πολιτεία του Πλάτωνα στο σημείο που συνομιλεί ο Σωκράτης με τον Αδείμαντο, θα δει ξεκάθαρα ότι ο Σωκράτης (ή ο Πλάτωνας εν μέσω Σωκράτη) απορρίπτει τις μυθοπλασίες του Ησίοδου και του Ομήρου. Ο Σωκράτης πίστευε στην θρησκεία των λίγων δηλαδή των φιλοσόφων. Και η θρησκεία των φιλοσόφων δεν έχει μέσα της παραμύθια.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:06, 11-12-11:

το εχω ακουσει πολλες φορες,,απο τους γονεις μου και απο αλλους..

ειναι το μειον μου ισως,,ελπιζω πρακτκα να το βελτιωνω οσο μεγαλωνω..

το που ανηκω,,μακαρι να ξερα..

αλλα εμενα με ενδιαφερει ο καλος ανθρωπος και χαρακτηρας περισσοτερο απο οτι καλος χριστιανος

και αν υπαρχει ενας καλος ανθρωπος πανω στο θιβετ ΄σε ενα μοναστηρι στα βουνα,,ή σε μια πολη,,εε,τον δεχομαι..και τον προσκυνω..
Εχω ακόμα μια απορία για εσένα Αγγελε.
Τί ζητάει ένας Παναθηναϊκός μέσα στο Καραϊσκάκι;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:28, 11-12-11:

Τί ζητάει ένας Παναθηναϊκός μέσα στο Καραϊσκάκι;
να παιξει ξύλο?

μια ενδιαφερουσα προσευχη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 11-12-11 στις 11:01.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 15:55, 11-12-11:

Εάν δούμε τον Ορφικό ύμνο που είναι αφιερωμένος στον Κρόνο δεν βλέπουμε πουθενά να μιλάει για κάποιον κακό Θεό:
Eνταξει αφου το λεει ο υμνος ετσι πρεπει να ειναι.

Και ειχες την χαρα να βαλεις και τον υμνο. Πρεπει να ζεις για κατι τετοιες στιγμες ε?

Αν πιστευεις στον χριστιανισμο εισαι επικυνδηνος.
Αν πιστευεις στο δωδεκαθεο...well thats just sad...

Παράθεση

gkm

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gkm
Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O gkm έγραψε στις 13:34, 12-12-11:

εσείς που δεν πιστεύετε στο θεο πως εξηγείτε το άγιο φώς;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:48, 12-12-11:

αυτοι που ειναι εκει λενε οτι οντως αναβει..

εγω θα ηθελα πολυ να το δω,,για να πιστεψω

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:53, 12-12-11:

...

εγω θα ηθελα πολυ να το δω,,για να πιστεψω
: Άπιστε ...Θωμά!

Αρχική Δημοσίευση από gkm
: Εγώ που "πιστεύω στο Θεό", ούτε εξηγώ ούτε πιστεύω, ότι υπάρχει και ...μη άγιο φως!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:54, 12-12-11:

αγιο φως

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:26, 12-12-11:

Ἐπειδὴ πολλοὶ προσπαθοῦν νὰ δημιουργήσουν ἐντυπώσεις πάνω σὲ αὐτὸ τὸ θέμα, νομίζω πρέπει νὰ εἰπωθοῦν κάποια πράγματα. Ἡ κατάσταση στοὺς Ἁγίους Τόπους, γιὰ ὅσους τυχὸν δὲν τὸ γνωρίζουν, εἶναι πολὺ ἄγρια καὶ οἱ Ὀρθόδοξοι προσπαθοῦν μὲ νύχια καὶ μὲ δόντια νὰ διατηρήσουν τὰ δικαιώματα τὰ ὁποῖα τοὺς παραχώρησε ὁ ἴδιος ὁ Σαλαντὶν καὶ τὰ ὁποῖα ἰσχύουν μέχρι καὶ σήμερα. Οἱ Κόπτες κυρίως, ἀλλὰ καὶ οἱ Μουσουλμάνοι καὶ οἱ Ἑβραῖοι προσπαθοῦν συνεχῶς μὲ δόλιους τρόπους νὰ τὰ ὑφαρπάξουν κι ἔχουν φθάσει μέχρι τοῦ σημείου νὰ δολοφονοῦν ἐν ψυχρῷ μέσα στὸ μοναστῆρι τους Ὀρθοδόξους κληρικούς (χαρακτηριστικὸ εἶναι τὸ παράδειγμα τοῦ Ἁγίου Φιλουμένου). Οἱ Κόπτες συγκεκριμένα, ἐπειδὴ τοὺς ἐνοχλεῖ ποὺ ὁ Ὀρθόδοξος Πατριάρχης βγάζει τὸ Ἅγιο Φῶς, ἐνῷ ὅσες φορὲς προσπάθησε ὁ Πατριάρχης τους, δὲν ἔβγαλε τὸ Ἅγιο Φῶς, προσπαθοῦν σχεδὸν κάθε χρονιὰ νὰ δημιουργήσουν φασαρία προκειμένου νὰ ἀμαυρώσουν αὐτὴν τὴ διαδικασία καὶ νὰ ἀμφισβητήσουν τὸ δικαίωμα τῶν Ὀρθοδόξων. Σὲ τέτοια περίπτωση, δικαιολογοῦνται ἀπολύτως οἱ Ὀρθόδοξοι μοναχοὶ νὰ παίξουν ἀκόμα καὶ ξῦλο παρὰ νὰ ὑποχωρήσουν στὶς δόλιες μεθοδεύσεις τῶν Κοπτῶν. Ὅσο κι ἂν ἐνοχλοῦνται ἀπὸ αὐτὸ οἱ διάφοροι ἄθεοι ποὺ φοροῦν τὸ ἔνδυμα τοῦ πουριτανοῦ καὶ προσπαθοῦν μὲ κάθε τρόπο νὰ χλευάσουν τὴν Ἐκκλησία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 12-12-11 στις 17:09. Αιτία: λάθος τονισμὸς: ἐντύπωσεις= ἐντυπώσεις
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:53, 12-12-11:

Ἐπειδὴ πολλοὶ προσπαθοῦν νὰ δημιουργήσουν ἐντύπωσεις πάνω σὲ αὐτὸ τὸ θέμα,
... λολ, οφφσάιντ από την πρώτη πρόταση
δεν "προσπαθώ" καν.

Υγ.
Σὲ τέτοια περίπτωση, δικαιολογοῦνται ἀπολύτως οἱ Ὀρθόδοξοι μοναχοὶ νὰ παίξουν ἀκόμα καὶ ξῦλο παρὰ νὰ ὑποχωρήσουν
Να 'ταν σε μια γωνιά ο Χριστός, να τους καμαρώσει...
Αααα, ξέχασα.
Όπως έγραψε και ο Καζαντζάκης
(ένας από τους διάφορους αθεοπουριτανους που χλεύασαν την εκκλησία, χωρις αμφιβολία)
"Εσείς οι παπάδες σταυρώσατε τον Χριστό"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

O ο άσκοπος έγραψε στις 00:19, 13-12-11:

χα χα πλάκα έχουν οι παπάδες και οι αστυνομικοί έτσι οπως μπουρδουκλώνονται!!!!Αλλά πάντως τι να πει και ο καημένος Ιησούς Χριστός που τα βλέπει αυτά.Τα λέει τόσες φορές στην Εκκλησία και έξω απο την Εκκλησία με τις Διδασκαλίες Του αλλά εμείς μυαλό δεν.....μωρέ καλά τα έλεγε ο Αινστάιν ''δύο πράγματα σε αυτόν τον κόσμο είναι άπειρα,το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο''

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 02:08, 13-12-11:

Εννοεις το "θαυμα" κατα το οποιο ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ παππας μπαινει σε μια σπηλια και βγαινει με 12 αναμενα κερια?

Μου ΑΔΥΝΑΤΩΝ να φανταστω πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο χωρις θεικη παρεμβολη

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:03, 13-12-11:

σπιρτα,αναπτηρας,τσακμακι,μεγενθητικος φακος,τσιγαρο...θελεις και αλλα; καποιος πιο πανω ειπε οτι οι αθεοι ειναι πρωην πιστοι που απογοητευτηκαν..ναι απογοητευτικα απ´τους ανθρωπους μου βαφτιζουν παιδια με το ετσι θελω χωρις καν να τους ρωτησουν...ειμαι αθεος επειδη το επελεξα εγω...και γιατι μου το επιβαλει η λογικη μου...
Δεν μου αρεσει να χλευαζω την πιστη του αλλου...για αυτο παρακαλω μην χλευαζετε την δικια μου απιστια στην δικη σας πιστη!!!

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

O Zithos έγραψε στις 14:22, 13-12-11:

Δέν στέκομαι σε έναν ύμνο η Θεογονία του Ησιόδου τα λέει αναλυτικά για τον κακό Κρόνο που έτρωγε τα παιδιά του ανάμεσα τους και τον Δία στην συνέχεια τα έκανε εμετό, ακολουθεί η Τιτανομαχία με την τελική νίκη του Δία οπου έριξε τον Κρόνο μαζί με τους Τιτάνες στα Τάρταρα.
Πολλές ομοιότητες με την χριστιανική μυθολογία περί εωσφόρου αλλά σίγουρα οι ιστορίες διαφέρουν στην Ελληνική θρησκεία υπάρχουν γενιές θεών ενώ στην χριστιανική θεός και δημιουργήματα, άν το ψάξεις καλά ίσως κάποιον ύμνο θα βρείς και στην αρχαία χριστιανική ή Ιουδαική θρησκεία για τον Σατανά.

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

O Zithos έγραψε στις 14:26, 13-12-11:

Η δική μου απορία είναι άν πραγματικά το φώς είναι άγιο γιατί εκείνη την ώρα δέν ανάβει παντού παρά το κάνει μονάχα σε ένα συγκεκριμένο σημείο;

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 22:02, 13-12-11:

Η δική μου απορία είναι άν πραγματικά το φώς είναι άγιο γιατί εκείνη την ώρα δέν ανάβει παντού παρά το κάνει μονάχα σε ένα συγκεκριμένο σημείο;
Δεν ειναι προφανες? Γιατι ο παντοδυναμος θεος δημιουργος του συμπαντος, του χωρου του χρονου, της ηθικης, της ζωης, της αγαπης ασχολητε με το να αναβει σε μια σπηλια ενα κερι μπροστα σε ενα γερο. Ενω απεξω δερνονται οι πιστοι για το ποιος τον αγαπαει πιο πολυ.

Εκεινη λοιπον την στιγμη που ο παναγαθος, παντοδυναμος, παντογνωστης θεος δειχνει το απεραντο μεγαλειο του αναβοντας 12 κερια περιπου 100 παιδια παιθαινουν μεσα σε φρικτους πονους και αγωνια απο πεινα στην αφρικη.

Γαμω τους θεους εχετε ρε παιδια

Μονοθειστης: Καποιος που ειναι αθεος για ολους τους θεους που εχουν επινοηθει εκτος απο εναν.

Χριστιανικος μονοθεισμος: Η πιστη στον ενα και μονο θεο που ειναι ο Πατηρ, ο υιος, το αγιο πνευμα, οι τρεις αρχαγγελοι (μιχαηλ, γαβριηλ, ραφαηλ), ο σατανας, οι αρχιδαιμονες και διαφορα αλλοι εξαπτερυγοι, δωδεκαπτερυγοι κτλ αγγελοι και λοιποι δεμονες.

Και βεβαια το αγαπημενο μου η αγια τριαδα το βασικοτερο κομματι του δογματος της χριστιανικης πιστης κατα το οποιο
πρεπει να δεχθουμε το εξις: Η παναγια ειναι η μητερα του χριστου. Τον εκανε μεσω του αγιου πνευματος μιας και το αγιο πνευμα και ο χριστος ειναι και οι δυο θεος, η παναγια και ο χριστος ειναι εραστες. Δεδομενου οτι ο θεος ειναι ο πατηρ και εχει δημιουργησει ολους τους ανθρωπους και ο χριστος ειναι ο θεος η παναγια ειναι η κορη του χριστου. Και μιας και η παναγια ειναι ενα απο τα δημιουργηματα του θεου και ο χριστος ειναι ο γιος του θεου η παναγια ειναι η αδελφη του χριστου.

Συνπεως η παναγια ειναι μητερα, αδελφη, κορη και εραστης του χριστου. Ο χριστος ομως ειναι ανθρωπος και ως εκ τουτου λατρευει τον εαυτο του αφου ειναι ο θεος. Ο χριστος ειναι πατερας του εαυτου του και ως θεος και ως αγιο πνευμα αφου το αγιο πνευμα μεσω της παναγιας εκανε το χριστο αφου ο χριστος ειναι το αγιο πνευμα και το αγιο πνευμα ειναι ο θεος.

Ο χριστος επισις ειναι γιος του εαυτου του αφου ο χριστος ειναι ο θεος που ειναι ο πατερας ολων αλλα και επισις γιατι ειναι γιος του αγιου πνευματος που τον εκανε μεσω της παναγιας και το αγιο πνευμα ειναι ο θεος και ο θεος ειναι ο χριστος.

Για να γινω πιο σαφης:

Ο χριστος ειναι:

Εραστης της μητερας του

Εραστης της κορης του

Εραστης της αδελφης του

Γιος του εαυτου του

Πατερας του εαυτου του

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:30, 13-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
....

Εραστης της μητερας του

Εραστης της κορης του

Εραστης της αδελφης του

Γιος του εαυτου του

Πατερας του εαυτου του
Δίνεις την εντύπωση, ότι τον εραστή τον εκλαμβάνεις, σαν ένα κάποιο ανήθικο πλάσμα!

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 22:36, 13-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δίνεις την εντύπωση, ότι τον εραστή τον εκλαμβάνεις, σαν ένα κάποιο ανήθικο πλάσμα!
Δίνεις την εντύπωση της υπεκφυγής

Α!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:39, 13-12-11:

Εραστης της μητερας του

Εραστης της κορης του

Εραστης της αδελφης του

Γιος του εαυτου του

Πατερας του εαυτου του
και συ κολλας σε λεπτομερειες τωωρααα...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:52, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Δίνεις την εντύπωση της υπεκφυγής

Α!
: Δεν υπεκφεύγω ποτέ, όσον αφορά τον Ιησού Χριστό: είμαι ερωτευμένος μαζί του!

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 01:40, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Δεν υπεκφεύγω ποτέ, όσον αφορά τον Ιησού Χριστό: είμαι ερωτευμένος μαζί του!
:Θεωρώ αφελέστατη τη θρησκεία σου και μαζί όλων των υπολοίπων...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:12, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
:Θεωρώ αφελέστατη τη θρησκεία σου και μαζί όλων των υπολοίπων...
: Συμφωνώ απόλυτα! Είναι για τα "μωρά του Θεού" (πλην των ρασοφόρων: αυτοί ασκούν επάγγελμα! )...(εννοώ την "θρησκεία μου"...)

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:27, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Δέν στέκομαι σε έναν ύμνο η Θεογονία του Ησιόδου τα λέει αναλυτικά για τον κακό Κρόνο που έτρωγε τα παιδιά του ανάμεσα τους και τον Δία στην συνέχεια τα έκανε εμετό, ακολουθεί η Τιτανομαχία με την τελική νίκη του Δία οπου έριξε τον Κρόνο μαζί με τους Τιτάνες στα Τάρταρα.
Μάλλον διαβάζεις τα μισά...

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia

[...]

Στην αρχαία θρησκεία των φιλοσόφων δεν υπάρχει κακός Θεός και οι Θεοί ποτέ δεν πολεμάνε μεταξύ τους. Αν διαβάσει κανείς την Πολιτεία του Πλάτωνα στο σημείο που συνομιλεί ο Σωκράτης με τον Αδείμαντο, θα δει ξεκάθαρα ότι ο Σωκράτης (ή ο Πλάτωνας εν μέσω Σωκράτη) απορρίπτει τις μυθοπλασίες του Ησίοδου και του Ομήρου. Ο Σωκράτης πίστευε στην θρησκεία των λίγων δηλαδή των φιλοσόφων. Και η θρησκεία των φιλοσόφων δεν έχει μέσα της παραμύθια.
Αν θέλεις να θεωρείς την αρχαία ελληνική θρησκεία ως ένα συνονθύλευμα μύθων είναι δικαίωμά σου. Ο Ησίοδος ήταν ένας ποιητής, ένας καλλιτέχνης και έγραψε ένα μυθιστόρημα με τη φαντασία του ορμώμενος από δοξασίες και θρύλους της εποχής. Οι Ορφικοί, έναν αιώνα μετά, διατύπωναν ένα πολύ πιο βαθυστόχαστο χρώμα δημιουργώντας ένα ολόκληρο κίνημα που επηρέασε και τη μεταγενέστερη αρχαιοελληνική σκέψη.

Αν θέλουμε λοιπόν να ορίσουμε την απαρχή της αρχαιοελληνικής θρησκείας θα σταθούμε στον αρχηγέτη Ορφέα. Δυστυχώς δεν σώζονται παρά ελάχιστα αυτούσια κείμενα της Ορφικής θεογονίας και κοσμογονίας για να μπορέσουμε να μελετήσουμε αντικειμενικά τις διαφορές με τον Ησίοδο. Αρκετές πληροφορίες παίρνουμε από μεταγενέστερους μελετητές όπως ο Δαμάσκιος, ο Κλήμης της Ρώμης ή ο Πρόκλος.

Οι Θεοί εμφανίζονται όταν το σύμπαν αρχίζει να απαλλάσσεται από τη σύγχυση και τις αντενέργειες των πρώτων στοιχείων. Δηλαδή, οι ίδιοι οι Θεοί είναι δημιουργήματα της φύσης. Το σχήμα του "καταπίνω, τρώω τα παιδιά" δεν έχει την έννοια του κανιβαλισμού ενός κακού θεού αλλά τη μετάβαση εξουσίας, δύναμης και δημιουργίας των μορφών.

Το ερώτημα του epote "Ποιος δημιούργησε το Θεό" ήταν εξαρχής ξεκαθαρισμένο. Ο πρώτος θεός προήλθε απ' το Κοσμικό Ωόν, ένα αυγό με αρχικά στοιχεία, ή ένα μπιζέλι με απίστευτη συμπυκνωμένη μάζα που αιωρούνταν στο διηνεκές και άπειρο. Από κει προήλθε ο Φάνης Έρως, πρώτος θεός και δημιουργός, πρώτος βασιλιάς του σύμπαντος και του κόσμου.

Ο Φάνης ήταν ο πρώτος γεννημένος θεός. Το περίεργο είναι ότι αναφέρεται σαν Πρωτόγονος και σαν Ηρικεπαίος (είναι προσωποποίηση, το όνομα δηλώνεται ως άρρεν και ως θήλυ). Επίσης σαν Μήτις (προσωποποίηση της θείας σοφίας). Ο Ησίοδος λέει ότι ο Ζευς την πήρε σύζυγο και μετά την κατάπιε. Η εξουσία μεταβιβάζεται από τον Φάνητα στον Δία αμέσως ή μέσα από μία γενεαλογία, η οποία ξεκινά από τον Φάνητα και προχωρεί ως τον Ουρανό και τον Κρόνο, όπως λέει ο Ησίοδος.

Το κύριο ουσιαστικό δόγμα είναι το κοσμικό αυγό, από το οποίο ξεπήδησε ο πρώτος Θεός, πηγή και δημιουργία των πάντων, ο Έρως κατά τον Αριστοφάνη, ο θεός Φάνης, ο μορφοποιητής του κόσμου.

Είναι η αρχή της ζωής. Είναι ο γεννημένος από το αυγό, γεννημένος από τον Αιθέρα, ο Πρωτόγονος του Ορφικού Ύμνου:

"Έχοντας περιπλανηθεί με φτερουγίσματα
σε όλο το κόσμο λαμπρό φέρνοντας φως αγνό,
για τούτο Φάνητα σε ονομάζω και Πρίαπο,
άρχοντα και Λάμπροντα με τα ζωηρά μάτια.
"

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 11:33, 14-12-11:

dude, thats just sad...εχουμε παει στο φεγκαρι.

Και πριν απο τρια χρονια ημουνα στον ολυμπο. Στη κορυφη!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:58, 14-12-11:

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:33, 14-12-11:

'Οχι, αλλά οι δίδυμοι πύργοι της ταινίας υπήρχαν και στην πραγματικότητα την εποχή που γυρίστηκε η ταινία. Με το θέμα Θεός όμως δεν ξέρω τί σχέση έχει αυτό. 'Η πιστεύει κανείς ή δεν πιστεύει. Δεν περιμένει να αποδείξει τον Θεό από ιστορικά στοιχεία, π.χ αν υπήρξε ή όχι Χριστός ή αν έκανε θαύματα. Μπορεί και να υπήρξε, μπορεί και όχι. Αν δεν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο αποδεικνύεται αυτόματα ότι δεν υπάρχει μια Διάννοια με νοημοσύνη που κυβερνά τα πάντα ; Μην ασχολείστε, καταναλώνετε φαιά ουσία άδικα. Δεν μπορεί να μπει σε μικροσκόπιο ο Θεός όπως τα μικρόβιά σας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 14:36, 14-12-11:

'Μην ασχολείστε, καταναλώνετε φαιά ουσία άδικα.
Δεν ασχολούμαι

Δεν μπορεί να μπει σε μικροσκόπιο ο Θεός όπως τα μικρόβιά σας.
Ε προφανώς, δε χωράει!

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

O Zithos έγραψε στις 15:41, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia

[...]

Να ξεκαθαρίσουμε οτι άλλο θρησκεία, άλλο φιλοσοφία η γνώμη που έχουν οι φιλόσοφοι για τον θεό δέν έχει καμιά σχέση με θρησκεία είναι φιλοσοφία, μιά γνώμη κάποιου φιλοσόφου ίσως είναι και ο απόλυτος υλισμός ή αθεία αυτό δέν σημαίνει οτι η γνώμη αυτού του φιλοσόφου είναι θρησκευτικό σύστημα. Η φιλοσοφία έχει σάν βάση την ελεύθερη αναζήτηση, η θρησκεία το δόγμα που απαγορεύει την αναζήτηση.
Ο Φάνης που γράφεις παρακάτω δημιούργησε τα πάντα όλους τους θεούς καλούς και κακούς, το ίδιο έκανε και στην χριστιανική θρησκεία ο προυπάρχων θεός δημιούργημα του είναι ο Σατανάς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 16-12-11 στις 00:09. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης!!
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 20:06, 14-12-11:

'Οχι, αλλά οι δίδυμοι πύργοι της ταινίας υπήρχαν και στην πραγματικότητα την εποχή που γυρίστηκε η ταινία.
Ειναι βιβλια του 1954...

Δεν μπορεί να μπει σε μικροσκόπιο ο Θεός όπως τα μικρόβιά σας.
Η προταση "υπαρχει θεος" ειναι μια λογικη προταση και ως εκ τουτου μπορει να ελεγθει επιστημονικα. Και αποτυγχανει σε ΚΑΘΕ ελεγχο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους