Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Neraida αυτο που του ειπα κι εγω λες. Να μην ειναι απολυτος. Αλλα τελικα μαλλον το παιδι δεν ειναι, απλα εγινε μπερδεμα συνεννοησης. :)

Για το σουπερμαν : ειναι πιο ευκολο να αποδειξεις , ή εστω να κινηθεις προς την αποδειξη, οτι δεν υπαρχει , παρα οτι υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida αυτο που του ειπα κι εγω λες. Να μην ειναι απολυτος. Αλλα τελικα μαλλον το παιδι δεν ειναι, απλα εγινε μπερδεμα συνεννοησης. :)

Για το σουπερμαν : ειναι πιο ευκολο να αποδειξεις , ή εστω να κινηθεις προς την αποδειξη, οτι δεν υπαρχει , παρα οτι υπαρχει.

καταρχην το οτι αναρωτηθηκα περι αποδειξεων μη ανυπαρξιας θεου..δεν απευθυνοταν αποκλειστικα στον Brokenheart (και παρεξηγηθω)...απορια μου ηταν...:)

οσον αφορα στον σουπερμαν.... εγω μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα γιατί δεν πιστεύετε στον αόρατο ροζ μονόκερο; Έχετε αποδείξεις οτι δεν υπάρχει;
Αφού δεν έχετε αποδείξεις οτι δεν υπάρχει, ε τότε υπάρχει. Προσκυνήστε τον αόρατο ροζ μονόκερο! :worship: :worship: :worship:








:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
παντως εαν σας βρισκεται μονοκερος σε φα-γκρι(που ειναι και της μοδας) προτιθεμαι και εγω να σκυψω!:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα γιατί δεν πιστεύετε στον αόρατο ροζ μονόκερο; Έχετε αποδείξεις οτι δεν υπάρχει;
Αφού δεν έχετε αποδείξεις οτι δεν υπάρχει, ε τότε υπάρχει. Προσκυνήστε τον αόρατο ροζ μονόκερο! :worship: :worship: :worship:
:lol:
Ρε Michelle, τι ειναι αυτα που λες. Δεν υπαρχει αορατος ροζ μονοκερος. Αυτα ειναι ιστοριες για μικρα παιδια. Ζεμπρα ητανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το ξέρω ότι σπαμάρω στα θέματα που έχουν σχέση με την πίστη και την θρησκεία, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να δείτε το "Zeitgeist", ένα ντοκιμαντέρ που προσπαθεί να εξηγήσει πολλά "πως" και "γιατί" πίσω από τις θρησκείες, τον τρόπο ανάπτυξής τους και φυσικά τον λόγο...

Το site: https://zeitgeistmovie.com

Promise... δεν θα το ξαναποστάρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ταν ετσι ολα τα spam...Thanks for the link. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Στο βιντεάκι πάντως, μερικά από αυτά που αναφέρει για τις θεότητες στην ιστορία, δεν είναι σωστά.Για παράδειγμα αναφέρει πως ο θεός Διόνυσος γεννήθηκε από παρθένα κλπ.. πράγμα που δεν ισχύει αφού ο Διόνυσος είναι καρπός του έρωτα του Δια και της Σεμέλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές εκδοχές για την ίδια ιστορία... Ρίξε μια ματιά στη wikipedia και θα δεις ότι σε μία από τις εκδοχές αυτές η Σεμέλη μένει έγκυος χωρίς σεξουαλική επαφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Δεν ήξερα για τις άλλες εκδοχές :). Δεν έχει και σημασία άλλωστε μιας και μιλάμε για μυθολογία.
Και για να επιστρέψουμε on topic έχω να πω:
Δε μπορώ να καταλάβω τις γυναίκες που ασπάζονται το χριστιανισμό. Τη θρησκεία που θεωρεί τη γυναίκα κατώτερη και τη μειώνει σε κάθε ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Όχι, αν και θα ήθελα πολύ να υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Σε πρωτη φαση αδιαφορω γιατι εμεις φτιαχνουμε στην ουσια τον κοσμο κι εμεις τον ζουμε. Γτ να με απασχολει καποιος που δημιουργησε (και καλα) και τωρα κρινει;
Τεσπα, απο ποτε δεν ενιωθα καμια δυναμη να υπαρχει τριγυρω.
Οποτε, σε δευτερη φαση (που το ψαχνεις για να εχεις αποψη δλδ) οχι, πιστευω πως δεν υπαρχει. Προτιμω να ξερω οτι η φυση υπαρχει απο μονη της (διοτι αυτη ευθυνεται για μας) παρα να εχω ενα βαρος παραπανω (ανθρωπος<---φυση<----θεος). Γιατι να υπαρχει απο παντα ο θεος κι οχι η φυση; Τον θεο ποιος τον εφτιαξε; (χοντρικα παντα τα παραπανω)
Δε το χω φιλοσοφησει και πολυ το θεμα βεβαια. Ας μην μιλησω για θρησκειες και ειδικα για την δικια μας γιατι θα παθω τπτ βραδιατικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλά, μην με ρίξετε και στην πυρά με αυτή την ερώτηση, αλλά επειδή κυκλοφορούν πολλές απόψεις, είπα να το συζητήσουμε. Πίστευετε στον Θεό, είτε τον ονομάζετε Ιησού Χριστό, είτε Μωάμεθ, είτε Βούδα, είτε οτιδήποτε? Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι ανώτερο εκεί πανω που μια "μέρα" αποφάσισε να φτιάξει την φύση και τον άνθρωπο ή η επιστημονική άποψη για την δημιουργία του κόσμου (εκρήξεις πλανητών, εξέλιξη μικρο-οργανισμών κ.λ.π.) σας καλύπτει περισσότερο?

Νομίζω ότι αυτή η υποτιθέμενη κόντρα μεταξύ επιστήμης και θρησκείας, απαντήθηκε από την Χριστιανοσύνη τουλάχιστον, τον 4ο αιώνα μ.Χ. από τον Μ. Βασίλειο στην ομιλία του "Η Εξαήμερος Δημιουργία", και φτάνουμε στο συμπέρασμα από την ομιλία του ότι, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα μεταξύ της θεολογικής δημιουργίας και της επιστημονικής κοσμογονίας. Το 1ο είναι ένα καθαρά πνευματικό κείμενο (κρύβει hints όμως μέσα) και η επιστημονική κοσμογονία δεν αγγίζει πνευματικά ζητήματα. Μπορούν άνετα να συνυπάρχουν και τα δύο σε έναν "ψαγμένο" χριστιανό (που μεταξύ μας, μόνο "ψαγμένος" μπορεί να είναι ένας σωστός χριστιανός, αλλιώς θεωρώ ότι δεν ξέρει τι και γιατί το πιστεύει αυτό που πιστεύει) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Η κόντρα επανήλθε στον ελλαδικό χώρο, μετά από 1500 χρόνια, από τα "χριστιανικά" κινήματα του εξωτερικού, που -πολλά από αυτά- παίρνουν την Δημιουργία ως ένα επιστημονικό βιβλίο!

Σε πρωτη φαση αδιαφορω γιατι εμεις φτιαχνουμε στην ουσια τον κοσμο κι εμεις τον ζουμε. Γτ να με απασχολει καποιος που δημιουργησε (και καλα) και τωρα κρινει;
Που να δεις το νέο σύμπαν που δημιούργησα! Τέλειο! :P

Προτιμω να ξερω οτι η φυση υπαρχει απο μονη της (διοτι αυτη ευθυνεται για μας) παρα να εχω ενα βαρος παραπανω (ανθρωπος<---φυση<----θεος).

Άρα είναι θέμα προτιμήσεών σου, και όχι ουσιαστικής έρευνας.

Γιατι να υπαρχει απο παντα ο θεος κι οχι η φυση; Τον θεο ποιος τον εφτιαξε; (χοντρικα παντα τα παραπανω)

Γιατί το σύμπαν (ή η φύση αν προτιμάς) εξαρτάται από τον χρόνο Το σύμπαν αποτελείται από ύλη/ενέργεια (χώρος) άρα και χρόνο. Το σύμπαν ξεκίνησε κάποτε. Το σύμπαν "κάποτε" δεν υπήρχε. "Κάποτε" δεν υπήρχε χρόνος άρα ούτε χώρος. Ο Θεός, από την άλλη, δεν αποτελείται από ύλη, άρα δεν επηρεάζεται από τον χρόνο. Ο Θεός "προϋπήρχε" του χρόνου και αυτό τον κάνει άπειρο. Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου. Το σύμπαν είχε αρχή και θα έχει τέλος.
(Τα χρονικά τα έχω βάλει σε αυτάκια, γιατί δεν ισχύουν κανονικά εάν δεν "υπάρχει" :P χρόνος!)

Δε το χω φιλοσοφησει και πολυ το θεμα βεβαια. Ας μην μιλησω για θρησκειες και ειδικα για την δικια μας γιατι θα παθω τπτ βραδιατικα.

Γιατί να μην μιλήσεις/φιλοσοφήσεις; Ο Μαρκήσιος Ντε Σαντ (ακούς Great Chaos; :P) προσπαθούσε να μάθει, με έναν εριστικό τρόπο (απολαυστικό, κατά την γνώμη μου), γιατί πιστεύει ο κόσμος αυτό που πιστεύει. Ποτέ δεν πήρε ικανοποιητικές απαντήσεις γιατί δεν ήξερε κανένας γιατί πιστεύει αυτό που πιστεύει. Εάν δεν ερευνήσεις, δεν πρόκειται να μάθεις. Εκτός και αν είναι αποκλειστικά θέμα προτιμήσεών σου, οπότε εκεί πάω "πάσο"...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δεν εννοω αυτο. Εγω κι εσυ ευθυνομαστε γι' αυτα που συμβαινουν, για την εξελιξη για τα παντα.

Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Φυσικά και ο χριστιανισμός δεν είναι μοιρολατρικός. Τώρα εάν κάποιες θείτσες ρίχνουν Ταρώ, διαβάζουν καφέδες κλπ, δεν ευθύνεται ο Χριστιανισμός γι'αυτό.

Μα γιατι να "κουραζεσαι" πιο πολυ οταν υπαρχει λογικη εξηγηση που προσεγγιζει καλυτερα αυτο που βλεπουμε; Επισης δικη σου προτιμηση δεν ειναι να πιστευεις στο Θεο; Μπορει να μας αναγκαζουν να πιστευουμε με τον αλφα η βητα τροπο αλλα στην ουσια η επιλογη ειναι δικη μας.

Όπως είπα πριν, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου (ή η όρεξή σου, εάν δεν πιστεύεις στην ψυχή :P ), πράγμα το οποίο επιβεβαιώνει την ελεύθερη βούληση. Τώρα το θέμα της "κούρασης": Για να ευχαριστήσεις τους δικούς σου ανθρώπους, γιατί κουράζεσαι; Άλλωστε η αγάπη που νιώθουμε για τους δικούς μας είναι κάτι "χαζές" χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου. Δεν ξέρω αν με πιάνεις;

Εχουμε διαφορετικη βαση. Δε νομιζω οτι ειναι λογικο να υπαρχει κατι αλλο που δημιουργησε την υλη το οποιο δε σχετιζεται ουτε στο ελαχιστο με αυτη. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αιθεριες "υπαρξεις". Πιο λογικο ακουγεται το "κατα λαθος".

Προφανώς έχουμε διαφορετική βάση γιατί δεν μίλησα ποτέ για αιθέριες υπάρξεις. Επίσης ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει έναν "ζωντανό κόσμο" με τον οποίο δεν σχετίζεται ούτε στο ελάχιστο με αυτόν (παρόλο που μπορεί και παρεμβαίνει): τον εσωτερικό "κόσμο" των προγραμμάτων (όχι αυτό που βλέπουμε όταν ανοίγουμε το PC μας), ο οποίος, σύμφωνα με τον Steven Hawking είναι ένα ζωντανό και σχεδόν αποκομμένο από τον κόσμο μας, σύμπαν. Επίσης, στην επιστήμη δεν υπάρχει πουθενά το "κατά λάθος" ή το "έτυχε".


Ειδικα με τον Χριστιανισμο εχω πολυ κακες σχεσεις. Οταν μου λεει ο Ιωαννης οτι στην εκκλησια μονο μπορω να βρω τον Θεο ενω ειναι πανταχου παρων και μας νοιαζεται (αλλα απ' την αλλη ζει ο Μπους και παιδια στο Ιρακ πχ εχουν πεθανει ΑΔΙΚΑ),οτι στην εκκλησια ο αντρας πρεπει να ερχεται με παρουσα την ψυχη και η γυναικα "ομοιως αλλα με κοσμια εμφανιση"

Στο θέμα του αδίκου "θανάτου", ο ίδιος ο Ιησούς δίνει απάντηση. Επίσης, από πότε η κοσμιότητα είναι κακή; Ξεχνάς τι παθαίνουμε στην θέα ενός πανέμορφου στήθους ή ποδιού; Άντε να παρακολουθήσεις την λειτουργία μετά! :P

ενω απο την αλλη ο Χριστος διδαξε την αγαπη και την ισοτιμια,οταν μου λεει ψεματα τυπου οτι πρεπει να ειμαι ευγνωμων για το κουτι που σου εδωσαν και οτι αυτα που μπορω να κανω σ' αυτο ονομαζεται ελευθερη βουληση, οταν αυτη η ελευθερη βουληση σου λεει οτι ΠΡΕΠΕΙ να βαπτιστεις οταν εισαι μικρος (οταν, στην πραγματικοτητα, δε μπορει να υπαρξει ελευθερη βουληση)για το προπατορικο αμαρτημα και για την κακη φυση του ανθρωπου,οταν μου λεει οτι ο χειροτερος δολοφονος θα παει στον παραδεισο αν εξομολογηθει πριν πεθανει ενω ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου δεν να εξομολογηθει θα παει στην κολαση,

Το "κουτί" που αναφέρεις, δεν ισχύει, όπως έχεις διαπιστώσει και μόνη σου. Τώρα, εάν σε βάφτισαν και θες να αποποιηθείς τον Χριστιανισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, ο Χριστιανισμός δεν μιλάει για κακή φύση ανθρώπου. Μην μπλέκεσαι με θεωρίες άλλων "χριστιανικών" ομάδων. Τώρα, το ποιός θα "πάει" στον παράδεισο, ή στην κόλαση, δεν είναι σε θέση κανένας άνθρωπος να το απαντήσει. Μόνο ο Θεός γνωρίζει.


οταν απ'την αλλη οι παππαδες ζητανε απο τις γιαγιαδες με τις συνταξεις που εχουν να δωσουν κατι για τους απορους κι αυτοι τρωνε με χρυσα πιρουνια που τους περισσευουν,δε μπορω βιδωνω!

Δεν διαφωνώ και ελπίζω σε διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας για να σταματήσουν κάτι τέτοια παρατράγουδα. Επίσης πρόσεξα ότι κρίνεις. Εσένα δεν θέλεις να σε κρίνουν, εσύ γιατί κρίνεις τους άλλους από τις πράξεις τους;

Δε μπορω ν' ακουω για ελληνικη επανασταση και στο καπακι θρησκεια... τι ρολο βαραει; Οι προγονοι μας εχυσαν αιμα οχι ο Θεος.

"Συν Χριστώ" πολέμησαν, όπως μας λεεί και ο Μακρυγιάννης στα απομνημονευματά του.

Να τονισω οτι δεν ειμαι ακριβως αθεη αλλα αδιαφορη γιατι απλουστατα δεν ειδα/ενιωσα τιποτα να με περιτρυγιριζει.

Επαναλαμβάνομαι αλλά, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η όρεξή σου.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό, γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό. Φυσικά και ο χριστιανισμός δεν είναι μοιρολατρικός. Τώρα εάν κάποιες θείτσες ρίχνουν Ταρώ, διαβάζουν καφέδες κλπ, δεν ευθύνεται ο Χριστιανισμός γι'αυτό.

Παλι δεν καταλαβες τι ειπα. Δεν εχουν σχεση οι θειτσες που ριχνουν τα ταρω ουτε ο χριστιανισμος μαζι τους. Και γενικοτερα αυτο που λεω δεν εχει να κανει με την θρησκεια. Ξαναλεω λοιπον: εγω κι εσυ ειμαστε σ'αυτον τον κοσμο, εγω κι εσυ τον παμε πισω η μπροστα, ο Θεος ειναι αλλου, μονο κρινει. Εγω κι εσυ πρεπει να κρινουμε ο ενας τον αλλον.

Όπως είπα πριν, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου (ή η όρεξή σου, εάν δεν πιστεύεις στην ψυχή :P ), πράγμα το οποίο επιβεβαιώνει την ελεύθερη βούληση. Τώρα το θέμα της "κούρασης": Για να ευχαριστήσεις τους δικούς σου ανθρώπους, γιατί κουράζεσαι; Άλλωστε η αγάπη που νιώθουμε για τους δικούς μας είναι κάτι "χαζές" χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου. Δεν ξέρω αν με πιάνεις;

Δεν κουραζομαι, απλα δεν το κοιταω παραπερα, γιατι τοτε θα κουραστω. Μπορει να ειναι αντιδρασεις του εγκεφαλου, μπορει να ειναι αξιες που δημιουργηθηκαν σιγα σιγα. Μου φαινεται παραξενο να νομιζεις πως ελευθερια σου δινει καποιος αλλος επισης (περι ελευθερης βουλησης). Ειναι κατι που κατακτηθηκε. Κι εδω κολλαει να ξαναπω πως οταν ο ανθρωπος αγνοουσε πολλα εδεινε ερμηνειες σε κατι μεγαλυτερο απ' αυτον. Λογικο ειναι.

Προφανώς έχουμε διαφορετική βάση γιατί δεν μίλησα ποτέ για αιθέριες υπάρξεις. Επίσης ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει έναν "ζωντανό κόσμο" με τον οποίο δεν σχετίζεται ούτε στο ελάχιστο με αυτόν (παρόλο που μπορεί και παρεμβαίνει): τον εσωτερικό "κόσμο" των προγραμμάτων (όχι αυτό που βλέπουμε όταν ανοίγουμε το PC μας), ο οποίος, σύμφωνα με τον Steven Hawking είναι ένα ζωντανό και σχεδόν αποκομμένο από τον κόσμο μας, σύμπαν. Επίσης, στην επιστήμη δεν υπάρχει πουθενά το "κατά λάθος" ή το "έτυχε".

Αν ο θεος δεν ειναι αιθερια υπαρξη τι ειναι;
Σ' αρεσει να πιστευεις οτι δεν ζεις τον κοσμου που φτιαξαμε εμεις αλλα οτι βρισκεσαι στο απολυτο σκοταδι ενω δεν ξερεις καν αν θα βρεις το φως οταν (χτυπα ξυλο) ερθει η κακια η ωρα; Ψαξε και δημιουργησε, δε νομιζω να σου κρατησει μουτρα κανεις. Ε κι αν βρεθουμε στην κολαση θα ξερουμε οτι ισως να μην τα λεγε σωστα.

Στο θέμα του αδίκου "θανάτου", ο ίδιος ο Ιησούς δίνει απάντηση. Επίσης, από πότε η κοσμιότητα είναι κακή; Ξεχνάς τι παθαίνουμε στην θέα ενός πανέμορφου στήθους ή ποδιού; Άντε να παρακολουθήσεις την λειτουργία μετά! :P

Και οι 12 θεοι δινουν απαντηση. Ε, και;
Δεν ειπα πως ειναι κακη η κοσμιοτητα, ειπα πως ηταν ολιγον μισογυνης αυτος που τα εγραψε ενω ηταν Αποστολος. Δες και το ποστ απο palladin. Και δεν "κολαζεστε" μονο εσεις. Βασει αυτων των ορων, αν εσυ ερθεις με κατι που σε κολακευει (μιας κι εσυ επιτρεπεται), μπορει καποια γυναικα να παθει το ιδιο που παθαινεις κι εσυ στην θεα ενος στηθους η ποδιου, αλλα θα φταιει εκεινη γιατι ενιωσε ποθο κι οχι εσυ που ηρθες προκλητικα ντυμενος. Εσυ δεν εχεις τετοιο φοβο μιας και οι γυναικες ερχονται κοσμια ντυμενες στην εκκλησια.

Το "κουτί" που αναφέρεις, δεν ισχύει, όπως έχεις διαπιστώσει και μόνη σου. Τώρα, εάν σε βάφτισαν και θες να αποποιηθείς τον Χριστιανισμό, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, ο Χριστιανισμός δεν μιλάει για κακή φύση ανθρώπου. Μην μπλέκεσαι με θεωρίες άλλων "χριστιανικών" ομάδων. Τώρα, το ποιός θα "πάει" στον παράδεισο, ή στην κόλαση, δεν είναι σε θέση κανένας άνθρωπος να το απαντήσει. Μόνο ο Θεός γνωρίζει.

Μα ποσοι θα τολμησουν να αποποιηθουν τον Χριστο; Ποσοι θα κατσουν να το σκεφτουν; Οπως οι περισσοτερες θρησκειες και ο χριστιανισμος ξερει τι κανει, μη λεμε οτι θελουμε για ελευθερη βουληση. Στο 2ο εχεις δικιο αυτα τα λεει ενας περιεργος θεολογος που γνωριζω αλλα αφου το παιδι ειναι οκ γτ αν βαπτιστει απο μικρο;(δεν χρειαζεται ν' απαντησεις, εκανα κυκλο ισα ισα για να το κλεισω αυτο περι κακης φυσεως).
Και για τον λογο του θεου σου λεω, πως υποστηριζει την εξομολογηση και οχι την καλη πραξη.

"Συν Χριστώ" πολέμησαν, όπως μας λεεί και ο Μακρυγιάννης στα απομνημονευματά του.

Σου μιλαω για την ουσια των πραγματων.

Επαναλαμβάνομαι αλλά, είναι δική σου απόφαση να πιστεύεις ότι τραβάει η όρεξή σου.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό, γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο σκοπό.

Σαφως και ειναι επιλογη μου, κουβεντα κανουμε :)
Και δεν χρειαζεται το ΥΓ την γνωμη σου λες. Προσηλυτισμο κανουν αλλοι αλλιως :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πριν ξεκινήσω να γράφω στο θέμα, θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινίσεις.
Αρχικά, η λέξη "Θεϊστής" από τη δημοσκόπηση, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να αντικατασταθεί από τη λέξη "Ένθεος". Επίσης, θα ήθελα να ενημερώσω το μέλος που άνοιξε το θέμα ότι ο Βούδας και ο Μωάμεθ δεν είναι θεοί, ούτε διατείνονται κάτι τέτοιο. Τα παραπάνω δείχνουν πλήρη άγνοια επί του θέματος.


Μα γιατι να "κουραζεσαι" πιο πολυ οταν υπαρχει λογικη εξηγηση που προσεγγιζει καλυτερα αυτο που βλεπουμε;
Το ότι υπάρχει λογική εξήγηση επί των φυσικών φαινομένων είναι μύθος. Για παράδειγμα, το μέγιστο φαινόμενο της ζωής δεν έχει καμμία επιστημονική εξήγηση. Επίσης οι "λογικές" εξηγήσεις που έχει κατά καιρούς ασπαστεί η επιστήμη, έχουν την κακή συνήθεια να καταρρίπτονται.

Επίσης, στην επιστήμη δεν υπάρχει πουθενά το "κατά λάθος" ή το "έτυχε".
Μέγα λάθος. Η κβαντομηχανική στηρίζεται ακριβώς στο "έτυχε", βλέπε θέμα "Υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;"). Η βιολογία επίσης. Οι μεταλλάξεις γίνονται "τυχαία". Η Εξέλιξη είναι από μόνη της ένα τυχαίο γεγονός. Πώς λοιπόν δημιουργήθηκε ο έμβιος κόσμος, κατά την βιολογία; Έτυχε, δεν πέτυχε.

Τώρα εάν κάποιες θείτσες ρίχνουν Ταρώ, διαβάζουν καφέδες κλπ, δεν ευθύνεται ο Χριστιανισμός γι'αυτό.
Έχω δει τόσες θείτσες στα κατηχητικά και στις εκκλησίες, ώστε οι τελευταίοι που δικαιούνται δια να ομιλούν γι' αυτό είναι οι χριστιανοί. Επίσης, οι καλύτεροι πελάτες των πάσης φύσεως χαρτοριχτών είναι χριστιανοί και χριστιανές, κατά δήλωσή τους τουλάχιστον. Αντί να λοιδωρείτε αυτό που δεν κατανοείτε, ως γνήσιοι κληρονόμοι της σκοταδιστικής χριστιανικής παράδοσης, καλά θα κάνετε να διαβάζετε λίγο περισσότερο, ειδικά όταν η σχετική πληροφορία παρέχεται αφειδώς μέσα σ' αυτό το φόρουμ, στο οποίο συχνάζουμε.

Ο Θεός είναι άναρχος (χωρίς αρχή) και ατελής (χωρίς τέλος) λόγω του ότι δεν αποτελείται από την ύλη του χωροχρόνου.
Συνεπώς, εγώ που δεν είμαι τέλειος (ακόμη κι εγώ έχω ελαττώματα μιλάμε) και που επιπλέον είμαι αναρχικός, είμαι Θεός έτσι; Τι Θεός δηλαδή, ημίθεος και βάλε...:hehe: Καλά το έχει πει κάποιος ότι το Μέγα Χάος δεν έχει αρχή και τέλος.
Προσκυνήστε ρε!!!!
:mastigio
:worship::worship::worship::worship::worship: Yes Master
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Παλιά έλεγα "πιστεύω, αλλά λίγο", άλλα τώρα που μεγάλωσα έμαθα πως είτε πιστεύεις είτε όχι...
Και, όχι δεν πιστεύω ότι υπάρχει Θεός!!! Πιστεύω, όμως, ότι η θρησκεία βοηθάει πολλούς ανθρώπους να γίνουν "καλοί" ή καλύτεροι"!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αν ο θεος δεν ειναι αιθερια υπαρξη τι ειναι;
Σ' αρεσει να πιστευεις οτι δεν ζεις τον κοσμου που φτιαξαμε εμεις αλλα οτι βρισκεσαι στο απολυτο σκοταδι ενω δεν ξερεις καν αν θα βρεις το φως οταν (χτυπα ξυλο) ερθει η κακια η ωρα;

1ον. Δεν χτυπάω ξύλο! Δεν πιστεύω ότι το χτύπημα του ξύλου μπορεί να με "σώσει" από τον υποτιθέμενο, επικείμενο θάνατο! :P
2ον. Αναφέρεται η φύση του Θεού στις γραφές.

Ψαξε και δημιουργησε, δε νομιζω να σου κρατησει μουτρα κανεις. Ε κι αν βρεθουμε στην κολαση θα ξερουμε οτι ισως να μην τα λεγε σωστα.

Μην νομίζεις ότι είμαι Χριστιανός από την οικογένειά μου. Η μητέρα μου δεν ξέρει τι πιστεύει και ο πατέρας μου είναι κομμουνιστής. Ψάχνοντας μέσα σε πολλά (απο δωδεκαθεϊσμούς/ισλάμ μέχρι και Dawkins) έπεσα στην Χριστιανοσύνη.

Και οι 12 θεοι δινουν απαντηση. Ε, και;

Πόσοι από αυτούς πέθαναν, αναστήθηκαν και είχαν μάρτυρες της ανάστασης τους, οι οποίοι μάρτυρες, μαρτύρησαν και μαρτύρησαν οι ακόλουθοι τους και οι ακόλουθοι των ακολούθων τους κλπ;

Δεν ειπα πως ειναι κακη η κοσμιοτητα, ειπα πως ηταν ολιγον μισογυνης αυτος που τα εγραψε ενω ηταν Αποστολος. Δες και το ποστ απο palladin. Και δεν "κολαζεστε" μονο εσεις. Βασει αυτων των ορων, αν εσυ ερθεις με κατι που σε κολακευει (μιας κι εσυ επιτρεπεται), μπορει καποια γυναικα να παθει το ιδιο που παθαινεις κι εσυ στην θεα ενος στηθους η ποδιου, αλλα θα φταιει εκεινη γιατι ενιωσε ποθο κι οχι εσυ που ηρθες προκλητικα ντυμενος. Εσυ δεν εχεις τετοιο φοβο μιας και οι γυναικες ερχονται κοσμια ντυμενες στην εκκλησια.

Ούτως ή άλλως, εάν είσαι χριστιανός, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μπεις με βερμούδα και ξεμανίκωτο μέσα σε έναν Ιερό Ναό.

Μα ποσοι θα τολμησουν να αποποιηθουν τον Χριστο; Ποσοι θα κατσουν να το σκεφτουν; Οπως οι περισσοτερες θρησκειες και ο χριστιανισμος ξερει τι κανει, μη λεμε οτι θελουμε για ελευθερη βουληση. Στο 2ο εχεις δικιο αυτα τα λεει ενας περιεργος θεολογος που γνωριζω αλλα αφου το παιδι ειναι οκ γτ αν βαπτιστει απο μικρο;(δεν χρειαζεται ν' απαντησεις, εκανα κυκλο ισα ισα για να το κλεισω αυτο περι κακης φυσεως).
Και για τον λογο του θεου σου λεω, πως υποστηριζει την εξομολογηση και οχι την καλη πραξη.

Ποιός τους εμποδίζει; Έχω φίλο που έχει αποποιηθεί την Χριστιανοσύνη (συγκεκριμένα είναι αγνωστικιστής) και δεν το εμπόδισε κανένας!
Ο Λόγος του Θεού υποστηρίζει τις θυσίες που πρέπει να κάνεις για Αυτόν, και μέσω αυτών των θυσιών να φτάσεις στις πραγματικά καλές πράξεις. Όταν μέσω των θυσιών θα φτάσεις να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου, όχι με το σώμα (τα περί χημικών αντιδράσεων που λέγαμε; ) άλλα με την ψυχή, παίρνοντας μια γεύση της άπειρης αγάπης. Έτσι αγαπάει και ο Θεός. Δεν αποτελείται από ύλη, οπότε οι χημικές αντιδράσεις δεν έχουν "νόημα" γι'Αυτόν.
Μια "καλή" πράξη μπορεί να κρύβει εγωιστικές προθέσεις, όπως: κάνω κάτι καλό για να νιώσω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Διαφωνώ. Έχει απαντηθεί εδώ και 30 χρόνια περίπου! Η απάντηση στο ερώτημα για την ζωή, το σύμπαν και τα πάντα είναι: 42!

Καλόόόό. Douglas Adams μου φαίνεται; :P


Το "έτυχε" για την επιστήμη είναι μη αποδεκτή απάντηση. Πάντα υπάρχει ένα σύνολο αιτιών που μπορούν να προκαλέσουν π.χ. ένα λάθος στην αντιγραφή του DNA, δηλαδή μια μετάλλαξη ή μια αλλαγή στην κατάσταση των κβάντων.

Κι όμως αγαπητέ μου, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, η επίσημη απάντηση της βιολογίας και μάλιστα της εξελικτικής, τομέα που υποτίθεται πως αποτελεί την κορωνίδα αυτής της επιστήμης, στο ερώτημα "πώς προέκυψαν όλοι αυτοί οι ποικίλοι οργανισμοί και αυτά τα εξαιρετικά οργανωμένα οικοσυστήματα;" ή ακόμη και στο ερώτημα "πώς προέκυψε η ζωή;" είναι "Τυχαία". Ψάξ' λίγο και θα δεις, εμένα μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση από τότε που το διδάχτηκα στη σχολή μου και γενικά δεν με πείθει ως επιχείρημα. Ο καθηγητής είχε πει: "Η επιστήμη μπορεί να ομιλεί για όσα μπορεί ν' αποδείξει. Τα υπόλοιπα είναι πεδίο της φιλοσοφίας και της θρησκείας". Σημαντική επισήμανση που θα έχρηζε συζήτησης. Όσο για το ρόλο της τυχαιότητας στην κβαντική φυσική, ακολούθησε το λινκ που έβαλα, πιστεύω πως το κείμενο έχει ευρύτερο ενδιαφέρον και θα αποτελέσει πεδίο ευρύτερης μεταξύ μας συζήτησης.


Όσοι ασχολούνται με μοίρες κλπ δεν μπορούν να αυτό-αποκαλούνται Χριστιανοί. Η μοιρολατρία και η Χριστιανοσύνη είναι πλήρως ασύμβατες.
Για να αναφέρεσαι στην χριστιανική παράδοση ως σκοταδιστική, πάει να πει ότι δεν την γνωρίζεις.

Έλα όμως που αυτοί συνήθως αποτελούν το χριστεπώνυμο πλήρωμα της εκκλησίας... Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι χριστιανοί, αυτοί όμως πιστεύουν το αντίθετο. Ο ορθόδοξος και ο καθολικός μεσαίωνας είναι αδιάψευστος μάρτυρας του σκοταδισμού. Γνωρίζω ότι υπάρχει μια εσωτερική χριστιανική παράδοση που μόνον σκοταδιστική δεν είναι, όμως αυτή συνήθως κρύβεται από τα μάτια των πολλών. Επισήμως ο χριστιανισμός, στα χέρια της εκκλησιαστικής εξουσίας που πάντα συνήδε και ταυτιζόταν με την πολιτική εξουσία, ήταν ανέκαθεν φορέας ή καλύτερα το πρόσχημα για την καλλιέργεια κάθε αντιδραστικής και σκοταδιστικής αντίληψης. Αυτά είναι γνωστά σε όλους, δεν οφελεί να τα αρνούμαστε. Μάλλον σωστά είπες πως πρέπει να διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος, όμως εγώ θα το πάω πιο μακρια: Να διαχωριστεί η ευλάβεια από την εξουσία.


Όμως, αν βρεις λίγο χρόνο να διαβάσεις όλες τις επιστολές, θα δεις ότι βγάζουν την ίδια "σούμα". Στο θέμα του πλουσίου: Εάν εξαρτάσαι από το εγώ σου, δεν έχεις χρόνο για τον Θεό. Τι του είπε; "Δώσε όλα τα πλούτη σου και ακολούθησέ με". Θα μπορούσε να αφήσει όλα του τα πλούτη στους φτωχούς; Θα μπορούσε να νηστέυσει επί 40 ημέρες μαζί με τον Χριστό; Θα μπορούσε να θυσιάσει την κοσμική του καλοπέραση για να τελειοποιηθεί; Φυσικά! Απλά δεν ήθελε. "Ευκολότερα περνάει ένα καραβόσχοινο (καμήλα όπως λένε κάποιοι εν αγνοία!) μέσα από το μάτι μια βελόνας, παρά ένας πλούσιος (απασχολημένος με το εγώ του) στην Βασιλεία των Ουρανών."

Επιτέλους και κάποιος που ξέρει τι σημαίνει "Κάμηλος", άντε γιατί το έλεγα και με κορόιδευαν!!! Ο πλούτος πάντως δεν καταργήθηκε στις λεγόμενες "χριστιανικές" χώρες, που σκότωναν και βασάνιζαν ανθρώπους για να τους διδάξουν το "λόγο του Θεού", δηλαδή του Αυτοκράτορα και Αγίου Κωνσταντίνου που προήδρευε των οικουμενικών συνόδων. Για τις γυναίκες όμως ακολούθησαν τις ρήσεις του Παύλου κατά γράμμα. Μου αρέσει που όποιος καταφέρει να επιβάλλει ή να εδραιώσει μια θρησκεία, αυτοανακυρήσσεται άγιος (ακόμη και τη μαμά του ανακυρήσσει). Good deal, δεν λέω.

Δεν το έπιασα ακριβώς αυτό....:hmm:

Λογοπαίγνιο αγαπητέ μου, λογοπαίγνιο. Δεν χρειαζόταν άλλωστε να αποδείξω πως είμαι Θεός (ημίθεος και βάλε), αφού κάτι τέτοιο είναι φανερό και αυταπόδεικτο.:P Εσύ ακόμη δεν το έχεις καταλάβει;; Απορώ δηλαδή...πώς υπάρχουν τέτοιοι άπιστοι και η θεία χάρις μου δεν τους έχει κάψει ακόμη. :crazy::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Πιστεύω στον Douglas Adams. Απόψε κερνάω πανγαλακτική γαργαροκροτίδα στα ιδιαίτερά μου, όσοι πιστοί προσέλθετε.

*Ευχαριστώ που μου το θυμήσατε*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top