Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,063 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,869 μηνύματα σε 92,179 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 878 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 653)
Ναι
278
42,57%
Όχι
240
36,75%
Μπορεί - ίσως
115
17,61%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,06%

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 14:37, 25-05-13:

για τους μουσουλμανους δεν υπαρχει θεος?

για τους ινδουιστες?

κλπ

αρα λοιπον οποιος δεν πιστευεις στον θεο χλευαζει τους χριστιανους (καθε φορα αυτο ακουω οχι μονο εδω αλλα γενικα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,598 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:24, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
για τους μουσουλμανους δεν υπαρχει θεος?

για τους ινδουιστες?

κλπ

αρα λοιπον οποιος δεν πιστευεις στον θεο χλευαζει τους χριστιανους (καθε φορα αυτο ακουω οχι μονο εδω αλλα γενικα)
Εγώ όταν λέω συνήθως σε κάποιον πιστό ότι δεν πιστεύω στον θεό με λέει "αντίχριστη". Πιο wtf πεθαίνεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MPVNsf123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MPVNsf123
Ο MPVNsf123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O MPVNsf123 έγραψε στις 16:03, 25-05-13:

@Μάξιμος:
"Θα καταλάβαινα περισότερο, έναν ο οποίος με την γραφή του, θα άφηνε να φανεί καθαρά το ηθικό υπόβαθρο που έχει."

Το αν υπάρχει ή όχι Θεός, δεν είναι ηθικό ζήτημα. Εάν ο χειρότερος δολοφόνος παρουσιάζει σωστά επιχειρήματα, θα τον σεβαστώ...

Επίσης, δεν είναι φιλοσοφικό ζήτημα. Όπως είπα στο προηγούμενο post μου, είναι σαν το ζήτημα: "Υπάρχει νερό στον Άρη;". Για να απαντηθεί, πρέπει να μπορούμε: να ορίσουμε τι είναι ο Άρης (πλανήτης), τι είναι νερό (χημική ένωση), να πάμε στον Άρη, να εξερευνήσουμε την επιφάνεια και το έδαφος του Άρη, να έχουμε κατάλληλα εργαλεία/όργανα για να εντοπίσουμε νερό, να είμαστε βέβαιοι ότι τα εργαλεία/όργανα εντοπίζουν νερό και όχι χώμα, κτλ. Όταν δεν έχουμε αυτές τις ικανότητες, πώς μπορούμε να παίρνουμε θέση (υπάρχει νερό! - δεν υπάρχει νερό!). Βέβαια για σένα, αυτές οι σκέψεις είναι σκέψεις ενός ανθρώπου χειραγωγημένου, ενός ανθρώπου "χαμένου", ο οποίος θα πάει στην κόλαση, οπότε ίσως δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση. Δεν θεωρείς ότι τα λογικά επιχειρήματα έχουν αξία, άρα γιατί βρίσκεσαι εδώ;

"Θεός, για εμένα είναι τα πάντα."
Πες ότι υπάρχει Θεός. Ότι δεν έγινε ποτέ προπατορικό αμάρτημα και ότι βρισκόμαστε στον παράδεισο. Γιατί πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον Θεό σαν κάτι διαφορετικό από έναν πατέρα/βασιλιά; Γιατί είναι ιερός; Γιατί να μην έχουμε την φιλοδοξία, όχι να "ενωθούμε" μαζί του, αλλά να τον σκοτώσουμε/φυλακίσουμε (αν γίνεται), και να πάρουμε τη θέση του; Και αν δεν μπορούμε, να αποδεχτούμε την ανωτερότητά του, μισώντας τον όμως που δεν μας έκανε ίσους του... (επίτηδες χρησιμοποιώ αυτό το επιθετικό ύφος, γιατί θέλω να μου πεις γιατί το θεωρείς λάθος)

"Για να χρησιμοποιήσω μαθηματικούς όρους, θα έλεγα οτι είμαστε υποσύνολα του Ολου.
Και ως υποσύνολα, αδυνατούμε να δούμε την ύλη. Την αντιλαμβανόμαστε εμείς οι κοινοί θνητοί σε ένα ελάχιστο ποσοστό.
Αν προσπαθήσουμε να επεκταθούμε και σε ανθρώπους οι οποίοι έφτασαν σε πνευματικά όρια ασύλληπτα για το μυαλό μας και είναι η Θέωση, βγαίναι αβίαστο το συμπέρασμα και δεν μας τιμά καθόλου."

Και αυτό είναι το ζήτημα με την θρησκεία. Η αποδοχή ότι είμαστε losers που πρέπει να σκύβουμε το κεφάλι και να προσευχόμαστε. Γιατί να μην σηκώσουμε το κεφάλι και να αποκτήσουμε όλα αυτά για τα οποία "θαυμάζουμε" τον Θεό (που αυτήν την στιγμή δέχομαι ότι υπάρχει με την μαθηματική λογική "έστω ένα τρίγωνο");

Όσο για τους ανθρώπους που έφτασαν σε πνευματικά όρια ασύλληπτα δεν έχω σχόλιο. Πρώτα πρέπει να αποδειχτεί και μετά να αποδειχτεί ότι όντως ο Θεός ευθύνεται γι' αυτό...

"Στην ερώτηση αν υπάρχει Θεός, η ορθώτερη απάντηση είναι : για τους άθεους, ΟΧΙ.
Για τους χριστιανούς, ΝΑΙ!!!!!!!!!!"

Δεν είναι θέμα προτίμησης φίλε μου. Αν όλοι οι θρήσκοι μαζεύονταν σε μία χώρα και άφηναν τον υπόλοιπο κόσμο ήσυχο, δεν θα είχα πρόβλημα. Αλλά όχι όταν η θρησκεία έχει τεράστια επιρροή στην παγκόσμια λήψη αποφάσεων.

Ρωτάς γιατί αντιμάχομαι την θρησκεία αντί να αποδεχτώ την διαφορετικότητα των αντιλήψεών μας; Γιατί δεν είναι απλά διαφορετικότητα. Είναι σαν να μου ζητάς να αποδεχτώ ότι κάποιος είναι παιδόφιλος και να τον αφήσω να ζει δίπλα μου...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 18:16, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Μέχρι και αυτή την στιγμή, το μόνο που έχεις να καταδείξεις, είναι παιδιάστικη σχέση με την ουσία του θέματος που συζητάμε.
Κάτι λες για χλευασμούς που δεν έχουν θέση προς το τέλος του μηνύματός σου...

Τέλος πάντων. Μου φαίνεται ότι απλά κάνεις μία παράθεση σε εμένα, απλά για να πεις τα δικά σου, γιατί απαντήσεις στις σκέψεις των βίντεο που έχω στο μήνυμα που παραθέτεις, δεν είδα.

Από εκεί και πέρα, κάτι θεώσεις και κάτι σύνολα-υποσύνολα αποτελούν απλώς μία γενικόλογη απάντηση με καθαρά θρησκευτικοιουδαϊκοχριστιανική βάση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 19:22, 26-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Εγώ όταν λέω συνήθως σε κάποιον πιστό ότι δεν πιστεύω στον θεό με λέει "αντίχριστη". Πιο wtf πεθαίνεις
Μην πιστεύεις στον Θεό...
Γνώριζε μόνο οτι η γνώση είναι γραμμένη στους βίους των Αγίων.
Και άν, άν, άν κάποια στιγμή βρεθείς σε αδιέξοδο, τότε μάθε πως ως βαπτισμένη που είσαι μπορείς να Τον επικαλεστείς...
Τότε φίλη μου θα μπορείς να Τον αναιρέσεις ή να Τον δεχτείς...

Σήμερα εκ του ασφαλούς, μπορείς να λες ότι θέλεις...

Υ.Γ. Μου θύμισες και το εξής : Σαούλ, Σαούλ, τί με διώκεις;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,598 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:27, 26-05-13:

Μην πιστεύεις στον Θεό...
Γνώριζε μόνο οτι η γνώση είναι γραμμένη στους βίους των Αγίων.
Και άν, άν, άν κάποια στιγμή βρεθείς σε αδιέξοδο, τότε μάθε πως ως βαπτισμένη που είσαι μπορείς να Τον επικαλεστείς...
Τότε φίλη μου θα μπορείς να Τον αναιρέσεις ή να Τον δεχτείς...

Σήμερα εκ του ασφαλούς, μπορείς να λες ότι θέλεις...

Υ.Γ. Μου θύμισες και το εξής : Σαούλ, Σαούλ, τί με διώκεις;
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι και από τη μεριά πιστών υπάρχει άγνοια. Λέω δεν πιστεύω στον θεό και με λένε αντίχριστη. Τώρα πως γίνεται αυτό άλλη ιστορία.
Τώρα για αυτό που λες δυστυχώς με έχουν βαφτίσει και όχι δεν πιστεύω σε μαγικά βιβλία

Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dgr
Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε στις 19:32, 26-05-13:

η γνώση είναι γραμμένη στους βίους των Αγίων
Mπορείς να εξηγήσεις;
Γιατί να τον επικαλεστεί όταν πιστεύει πώς δεν υπάρχει;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgosmon1994

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgosmon1994
Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O giorgosmon1994 έγραψε στις 21:51, 26-05-13:

Δεν υπάρχει θεός.
1)δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές.
2) το πρώτο ευαγγέλιο γράφτηκε μετά από καμιά 40αριά χρόνια. Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι?
3) Όλες οι "εμφανίσεις" του θεού έγιναν μόνο σε λίγους και όχι σε πολλούς...
4) Αν δεχτούμε ότι υπάρχει θεός, γιατί να υπάρχει φτώχεια πείνα και καταπίεση και ειδικότερα στην Αφρική?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MPVNsf123

Νεοφερμένος

Ο MPVNsf123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O MPVNsf123 έγραψε στις 22:07, 26-05-13:

Δεν υπάρχει θεός.
1)δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές.
2) το πρώτο ευαγγέλιο γράφτηκε μετά από καμιά 40αριά χρόνια. Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι?
4) Αν δεχτούμε ότι υπάρχει θεός, γιατί να υπάρχει φτώχεια πείνα και καταπίεση και ειδικότερα στην Αφρική?
Δεν υπάρχει κανένας θρησκευτικός Θεός (Γιαχβέ, Αλλάχ, κτλ.). Δεν μπορεί να υπάρχει ένας εξωγήινος που έφτιαξε (και ίσως "διαχειρίζεται') το σύμπαν; Η θρησκεία για μένα είναι το πρόβλημα. Αν υπάρχει ένα τέτοιο ον, θα αποδειχτεί και θα αναλυθεί (αν γίνεται -> τώρα δεν γίνεται, άρα δεν υπάρχει λόγος συζήτησης, πόσο μάλλον θρησκείας) μέσω της επιστήμης, αντί να πέσουμε στα γόνατα και να προσευχηθούμε σε αυτόν/αυτήν/αυτούς/αυτό...

Επίσης:
Ακόμα και αν εμφανιζόταν ένα υπερδύναμο ον, γιατί να πιστέψουμε ότι είναι υιός του θεού/Θεού ή ο ίδιος ο θεός/Θεός; Θέλω να πω, και ο Superman για θεός/Θεός θα περνιόταν στην αρχαιότητα, αλλά αν εμφανιζόταν τώρα, απλά θα τον αντιμετωπίζαμε σαν εξωγήινο. Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους χαρακτήρες σειρών, κτλ. με δυνάμεις μεγαλύτερες από τον Ιησού. Αλλά ακόμα και αν ο Ιησούς ήταν υιος θεού/Θεού, γιατί να πιστέψουμε όσα είπε; Επειδή "δεν έχει λόγο να πει ψέματα..."; Οκ... Εδώ δεν εμπιστευόμαστε τον γείτονα, και θα εμπιστευτούμε ένα τόσο δυνατό ον με τις "ψυχές" μας;
Γιατί δεν του καίγεται καρφάκι ή γιατί του αρέσει ο ανθρώπινος πόνος.

Πρόσεξε, δεν πιστεύω στον θεό/Θεό, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει, οπότε απλά δεν παίρνω πλευρά. Από εκεί και πέρα, φυσικά και καταδικάζω όλες τις θρησκείες, γιατί είναι ένα άλλο θέμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MPVNsf123 : 26-05-13 στις 22:16.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:41, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από MPVNsf123
...............
Πρόσεξε, δεν πιστεύω στον θεό/Θεό, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει, οπότε απλά δεν παίρνω πλευρά. Από εκεί και πέρα, φυσικά και καταδικάζω όλες τις θρησκείες, γιατί είναι ένα άλλο θέμα.
χχμμμμμμμμμμμ
βλέπω αρκετά φρόνιμη στάση...
Και πώς βλέπεις την προσπάθεια σου, προκειμένου να τεκμηριώσεις αναμφισβήτητα την ύπαρξη ή μή Του Θεού;

Και ακόμα μία ερώτηση.
Πώς θα καταλάβεις αν κάποιος ή κάποιοι θα προσπαθήσουν να σε οδηγήσουν σε ατραπούς που δύσκολα επιστρέφει κανείς, στην ανέμελη κατάσταση που μάλλον βρίσκεσαι σήμερα;

Παράθεση

MPVNsf123

Νεοφερμένος

O MPVNsf123 έγραψε στις 18:32, 27-05-13:

Και πώς βλέπεις την προσπάθεια σου, προκειμένου να τεκμηριώσεις αναμφισβήτητα την ύπαρξη ή μή Του Θεού;
Δεν χρειάζομαι τον Θεό, άρα τον θέμα έχει την ίδια σημασία στη ζωή μου που έχει το αν θα παιχτεί το νέο American Idol στην Αμερική. Μπορεί να έχει σημασία για τους θαυμαστές του, αλλά όχι για μένα...
Πώς θα καταλάβεις αν κάποιος ή κάποιοι θα προσπαθήσουν να σε οδηγήσουν σε ατραπούς που δύσκολα επιστρέφει κανείς, στην ανέμελη κατάσταση που μάλλον βρίσκεσαι σήμερα;
Εφόσον δεν έχει αποδειχτεί η ύπαρξη ενός άλλου κόσμου, δεν νιώθω ιδιαίτερο φόβο. Η ιδεολογική χειραγώγηση με φοβίζει, αλλά όσο με φοβίζει το να πέσω θύμα χρηματικής απάτης... Γι' αυτό άλλωστε έχω και την άποψη ότι ό,τι κι αν μαθαίνεις πρέπει να το αμφισβητείς συχνά. Έτσι, ακόμα κι αν πέσεις θύμα απάτης, κάποια στιγμή θα το συνηδειτοποιήσεις [Είναι σαν να κάνεις συχνά checkup στον υπολογιστή για παράδειγμα. Ο ιός κάποια στιγμή θα εντοπιστεί, ειδικά αν συνέχεια αναβαθμίζεις το λογισμικό (γνώσεις)...]...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 09:29, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από MPVNsf123
Δεν χρειάζομαι τον Θεό, ................
Αμφισβήτησε Τον!!!
Είναι σωστός δρόμος, αλλά δύσκολος, για να Τον συναντήσεις.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:44, 28-05-13:

Αμφισβήτησε Τον!!!
Είναι σωστός δρόμος, αλλά δύσκολος, για να Τον συναντήσεις.
Καλό το παραμύθι σου
αλλά του λείπει ο δράκος.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:46, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Καλό το παραμύθι σου
Και τα πράσινα άλογα

Παράθεση

Wild_Boy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wild_Boy
Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 308 μηνύματα.

O Wild_Boy IMY έγραψε στις 15:32, 28-05-13:

Μην ξεχνάτε τους ροζ μονόκερους

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 15:43, 28-05-13:

έτσι έτσι.......ωμός ρεαλισμός

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 831 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 17:33, 28-05-13:

Άμα με αγαπάει και θέλει να πάω στον παράδεισο να έρθει να μου το πει ο ίδιος ο Θεός.
Αν δεν το κάνει και με αφήσει στην "άγνοια" μου σημαίνει ότι δε με αγαπάει.
Όμως, "ο Θεός είναι αγάπη."
Wtf

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 17:48, 28-05-13:

Το θέμα είναι να τεκμηριώσεις εσύ το πού στηρίζεις την ύπαρξη Θεού. Και όχι, το γεγονός ότι έχουν γραφτεί βιβλία ανα τους αιώνες κτλ, για μένα δεν μετράει ως απόδειξη.

Δεν λέω, κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, ωστόσο δεν μπορώ να το αποδείξω πλασάροντας ως τεκμήρια διάφορα άκυρα. Απλά το νιώθω και το πιστεύω, end of story.

Υ.Γ.Δεν πρόκειται ποτέ να βρεις κάτι που να πιστοποιεί την ύπαρξη του, έτσι πιστεύω, είναι στο χέρι σου αν θες να πιστέψεις ή όχι

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:57, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Βλα
Άμα με αγαπάει και θέλει να πάω στον παράδεισο να έρθει να μου το πει ο ίδιος ο Θεός.
Αν δεν το κάνει και με αφήσει στην "άγνοια" μου σημαίνει ότι δε με αγαπάει.
Όμως, "ο Θεός είναι αγάπη."
Wtf
Αυτό με θύμησες τώρα

(μη με βρίσεις)

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:03, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Καλό το παραμύθι σου
Μην είσαι αχάριστος. Έχει δράκο.
Ο καλός θεούλης, έφτιαξε και τον σατανά...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stalker70

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stalker70
Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Stalker70 έγραψε στις 15:31, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Και τα πράσινα άλογα
Kαι κατά την άποψή μου, ΑΝ υπάρχει Θεός τότε "πράσσειν άλογα".
Δημιουργεί τους αγγέλους, και ο πιό ισχυρός άγγελος του βγαίνει Σατανάς ο οποίος παίρνει μαζί του και μερικούς ακόμη για να τους κάνει δαίμονες, δημιουργεί το ανθρώπινο γένος και το πρώτο κιόλας ζευγάρι αμαρτάνει, ενώ τα πρώτα παιδιά αυτού του ζευγαριού σκοτώνει το ένα το άλλο (Κάιν και Αβελ). Φέρνει τον κατακλυσμό του Νώε σκοτωνοντας όλους τους ανθρώπους εκτός απο τους 8 γνωστούς, ενώ ξέρει ότι σαν ατελείς άνθρωποι που ήταν το "κακό" θα εμφανιζόταν και πάλι στη Γη (όπως και έγινε). Στέλνει τον Υιό του στην Γη για να θανατωθεί και να αρθεί η αμαρτία απο το ανθρώπινο γένος και περιμένει τουλάχιστον 2000 χρόνια για να την άρει... Τι λογική βγαίνει απο όλα αυτά...

Οποιος κάτσει και διαβάσει την "Αγία Γραφή" και ειδικά την Παλαιά Διαθήκη θα καταλάβει ότι το κραμα μυθολογίας και ιστορίας τους οι Εβραίοι το έκαναν θρησκεία που το ασπάστηκαν δισεκατομμύρια άνθρωποι.

Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 23:11, 26-08-13:

Τωρα τελευταια εχω βαθιες συζητησεις με τον εαυτο μου περι θεου . Ψαχνω στα μεγαλα βιβλιοπωλεια για σχετικα βιβλια αλλα δεν βρισκω τιποτα περα απο εκκλησιαστικα .. Εχει κανεις κανενα βιβλιο να μου προτεινει ??

Ο χριστιανισμος βασιζεται στην Βιβλο , αρα αν δεν ισχυει αυτη δεν υπαρχει και η θρησκεια μας..? Βεβαια οταν ανοιξα μια τετοια ειδους συζητηση με τον θεολογο στο σχολειο μου ειπε οτι η βιβλος ειναι κατι το συμβολικο..?? Θα κλεψω ενα κομματι απο το βιβλιο μετρο 2033 σελ 301 '' λενε οτ ιτα κυρια γνωρισματα του θεου ειναι η ευσπλαχνια η καλοσυνη η προθυμια του να συγχωρει , οτι ειναι ο θεος της αγαπης και οτι ειναι παντοδυναμος. Κι ομως με την πρωτη κιολας εκδηλωση ανυπακοης ο ανθρωπος διωχτηκε απο τον παραδεισο κι εγινε θνητος. Επειτα δεν θεωρειται φριχτο που πεθαινει ενας τεραστιος αριθμος ανθρωπων και στο τελος ο Θεος στελνει το Υιο του για να σωσει τους ανθρωπους . Κι ο ιδιος ο γιος του πεθαινει με θανατο φοβερο και προτου πεθανει επικαλειται τον Θεο και ρωτα γιατι τον εγκατελειψε. Κι ολα αυτα γιατι ; Για να εξαγορασει με το ιδιο του το αιμα το αμαρτημα του πρωτοπλαστου , που ο Θεος ο ιδιος προκαλεσε και καταδικασε , και για να επιστρεψουν οι ανθρωποι στον παραδεισο και να αποκτησουν ξανα την αθανασια. Τοση φασαρια χωρις λογο αφου μπορουσαν να μην τιμωρηθουν ολοι τοσο αυστηρα και μαλιστα για κατι που δεν εκαναν. Γιατι ομως ο Θεος να θυσιασει τον αγαπημενο του γιο προδιδοντας τον και απο πανω ; που βρισκεται εδω η αγαπη , η προθυμια για συγχωρεση , που βρισκεται η παντοδυναμια; ''

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 27-08-13 στις 11:11. Αιτία: Merge
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 04:03, 03-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM
Τωρα τελευταια εχω βαθιες συζητησεις με τον εαυτο μου περι θεου . Ψαχνω στα μεγαλα βιβλιοπωλεια για σχετικα βιβλια αλλα δεν βρισκω τιποτα περα απο εκκλησιαστικα .. Εχει κανεις κανενα βιβλιο να μου προτεινει ??
Τη βίβλο...Με την σωστή ανάγνωση,σε κάνει τον πιό φανατικό άθεο...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 831 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 17:13, 04-12-13:

Και ένα ωραίο τεστάκι.
Κάνετε αυτή την κουβέντα και θα δείτε συνέχεια το ίδιο αποτέλεσμα.

-Πιστεύεις στον Θεό;
-Ναι.
-Γιατί;

Και από εδώ και πέρα θα ακούσεις ένα σωρό ανόητες δικαιολογίες και όχι αιτιολογήσεις, οι οποίες έχουν πάντα κοινό άξονα το συναίσθημα και όχι τη λογική.
Είναι κανόνας!

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 610 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 17:17, 04-12-13:

Και από εδώ και πέρα θα ακούσεις ένα σωρό ανόητες δικαιολογίες και όχι αιτιολογήσεις, οι οποίες έχουν πάντα κοινό άξονα το συναίσθημα και όχι τη λογική.
Είναι κανόνας!
Η λογική λέει πως ότι δεν γνωρίζω και φυσικά δεν μπορώ να εξηγήσω με λόγια διότι με ξεπερνάει...(πχ δημιουργία του κόσμου) το βαφτίζω ''Θεό''

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 17:18, 04-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
Η λογική λέει πως ότι δεν γνωρίζω και φυσικά δεν μπορώ να εξηγήσω με λόγια διότι με ξεπερνάει...(πχ δημιουργία του κόσμου) το βαφτίζω ''Θεό''
Ελπίζω να το λες ειρωνικά.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 610 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 17:35, 04-12-13:

Ελπίζω να το λες ειρωνικά.
Σχεδόν ειρωνικά! Το άγνωστο σχεδόν πάντα θεοποιείται...

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:01, 03-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM

Ο χριστιανισμος βασιζεται στην Βιβλο , αρα αν δεν ισχυει αυτη δεν υπαρχει και η θρησκεια μας..? Βεβαια οταν ανοιξα μια τετοια ειδους συζητηση με τον θεολογο στο σχολειο μου ειπε οτι η βιβλος ειναι κατι το συμβολικο..?? Θα κλεψω ενα κομματι απο το βιβλιο μετρο 2033 σελ 301 '' λενε οτ ιτα κυρια γνωρισματα του θεου ειναι η ευσπλαχνια η καλοσυνη η προθυμια του να συγχωρει , οτι ειναι ο θεος της αγαπης και οτι ειναι παντοδυναμος. Κι ομως με την πρωτη κιολας εκδηλωση ανυπακοης ο ανθρωπος διωχτηκε απο τον παραδεισο κι εγινε θνητος. Επειτα δεν θεωρειται φριχτο που πεθαινει ενας τεραστιος αριθμος ανθρωπων και στο τελος ο Θεος στελνει το Υιο του για να σωσει τους ανθρωπους . Κι ο ιδιος ο γιος του πεθαινει με θανατο φοβερο και προτου πεθανει επικαλειται τον Θεο και ρωτα γιατι τον εγκατελειψε. Κι ολα αυτα γιατι ; Για να εξαγορασει με το ιδιο του το αιμα το αμαρτημα του πρωτοπλαστου , που ο Θεος ο ιδιος προκαλεσε και καταδικασε , και για να επιστρεψουν οι ανθρωποι στον παραδεισο και να αποκτησουν ξανα την αθανασια. Τοση φασαρια χωρις λογο αφου μπορουσαν να μην τιμωρηθουν ολοι τοσο αυστηρα και μαλιστα για κατι που δεν εκαναν. Γιατι ομως ο Θεος να θυσιασει τον αγαπημενο του γιο προδιδοντας τον και απο πανω ; που βρισκεται εδω η αγαπη , η προθυμια για συγχωρεση , που βρισκεται η παντοδυναμια; ''
Βασιλική μη προσπαθείς να εξηγήσεις το Χριστιανισμό με τη λογική διότι είναι αδύνατον. Αν τις δεις με κριτική σκοπιά οι ιστορίες του Χριστιανισμού και τις κάθε θρησκείας μπάζουν από παντού. Είναι γεμάτες αντιθέσεις και λογικά παράδοξα. Αυτές οι ιστορίες είναι χιλιάδων ετών και σκοπό είχαν να εξηγήσουν τον κόσμο στους τότε ανθρώπους. Η ιστορία με τον Αδάμ και την Εύα δεν είχε σκοπό να δείξει την αγάπη του Θεού αλλά να εμποτίσει του Εβραίους του 1000πχ ότι με το αίσθημα πως αν δεν υπακούς στον Θεό και κατ επέκταση στον ιερέα-άρχοντα-αφέντη σου τότε την πληρώνεις.

Ποτέ η θρησκεία δεν είχε τη λογική στο πλευρό της, πάντα βασιζόταν στο συναίσθημα των ανθρώπων για να επιβιώσει. Αν λειτουργούσαμε όμως με βάσει τι συναίσθημα τότε ή θα είχαμε εξαφανιστεί προ πολλού από τη Γη σαν ανθρώπινο είδος, ή θα ζούσαμε ακόμη στις σπηλιές.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,552 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:25, 04-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Βασιλική μη προσπαθείς να εξηγήσεις το Χριστιανισμό με τη λογική διότι είναι αδύνατον.
Mα -κατά κανόνα- όσοι πιστεύουμε δεν αισθανόμαστε την ανάγκη να εξηγήσουμε τον Χριστιανισμό, γιατί πολύ απλά η έννοια
"Θεός" είναι βίωμα ψυχής. Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου θέση και εννοείται πώς δίνω χώρο σε κάθε διαφορετική άποψη.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,601 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 18:20, 04-01-14:

Πιστευω ναι. Η ερωτηση που ειδα πολλες φορες ειναι ''γιατι πιστευεις;''
Γιατι θελω να πιστευω, γιατι μεσα απο αυτο περνω δυναμη.
'' και πως εισαι σιγουρος/η οτι υπαρχει;''
δεν με ενδιαφερει. Απο την στιγμη που αποφασιζεις οτι ολα αυτα ειναι αληθεια και ΝΑΙ πιστευεις δεν υπαρχει λαθος για εσενα.

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,567 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:56, 04-01-14:

Πιστευω γιατι απλα ο Θεος δεν εγκαταλειπει ποτε κανεναν. Το κακο οτι πολλες φορες στρεφομαστε στο Θεο μονο για να ζητησουμε τη βοηθεια του οταν κατι δεν μας παει καλα. Παρολα αυτα ο Θεος ειναι παντα κοντα μας και μας συγχωρει.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,601 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 20:55, 04-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Πιστευω γιατι απλα ο Θεος δεν εγκαταλειπει ποτε κανεναν. Το κακο οτι πολλες φορες στρεφομαστε στο Θεο μονο για να ζητησουμε τη βοηθεια του οταν κατι δεν μας παει καλα. Παρολα αυτα ο Θεος ειναι παντα κοντα μας και μας συγχωρει.
^^ αυτο. Μου εχει τυχει απειρες φορες. Αλλα οντως.... Μολις τα βρουμε σκουρα ''Θεε μου βοηθα με'' και μολις περασουν τα δυσκολα παλι ξεχνας την πιστη σου.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:57, 04-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
^^ αυτο. Μου εχει τυχει απειρες φορες. Αλλα οντως.... Μολις τα βρουμε σκουρα ''Θεε μου βοηθα με'' και μολις περασουν τα δυσκολα παλι ξεχνας την πιστη σου.
Δεν λένε όλοι οι άνθρωποι "θεέ βοήθα" μόλις τα βρουν σκούρα όμως Για τον πολύ απλό λόγο ότι κάποιοι δεν πιστεύουν καν ότι υπάρχει

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,567 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:15, 05-01-14:

Εννοειται οτι τις πιο πολλες φορες αυτο κανουμε. Δεν ειμαστε κοντα στο Θεο παρα μονο οταν τα βρουμε σκουρα. Πολλες φορες ακομα και ατομα που μπορει να μην πιστευουν χωρις να το σκεφτουν στα σκουρα τι λενε; ´Παναγια μου ´ ´αχ Θεε μου βοηθα με ´

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 01:42, 05-01-14:

μετά από κάποια τελευταία γεγονότα
αρχίζω να μην πιστεύω κ γω

Παράθεση

Obito

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 11:27, 08-01-14:

Αν αφήσεις στην άκρη το αφηρημένο φιλοσοφικό ερώτημα, εάν υπάρχει κάποια ''ανώτερη δύναμη'' και δεις την ιστορία όλων των θρησκειών, θα διαπιστώσεις πως η εμφάνιση, η διάδοση ή επικράτηση και η διαιώνιση τους μπορούν κάλλιστα να εξηγηθούν με υλιστικούς όρους και αναφορά σε επιστήμες όπως ψυχολογία, κοινωνιολογία κτλ. Οπότε το πολύ να καταλήξει Ντεϊστής, εάν θέλει οπωσδήποτε να πιστεύει σε κάτι ανώτερο από αυτόν

Αν κάτσει και το σκεφτεί κανείς, έτσι μαθαίνουν στους χριστιανούς να εξετάζουν τις άλλες θρησκείες και mutatis mutandis ισχύει και το αντίστροφο. Ε, όπως λοιπόν έτσι εξετάζουν οι πιστοί τις άλλες θρησκείες το αυτό ισχύει και για τη δική. τους. Νομίζω ότι Ο Μαρξ ήταν πάρα πολύ εύστοχος, όταν έγραφε στην Κριτική της Εγελιανής Φιλοσοφίας του Δικαίου, ότι ''Η θρησκεία είναι η καθολική θεωρία του κόσμου τούτου, η εγκυκλοπαιδική του συνόψιση, η εκλαϊκευμένη λογική του, το σπιριτουαλιστικό του point d’ honneur, ο ενθουσιασμός του, η ηθική του κύρωση, το μεγαλόπρεπο συμπλήρωμα του, το καθολικό θεμέλιο της παραμυθίας του και της δικαίωσης του''

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phneloph !!! (πηνελοπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη phneloph !!!
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H phneloph !!! έγραψε στις 21:45, 22-05-14:

https://www.youtube.com/watch?v=PYxP0xQzV8E

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 22:31, 22-05-14:

χεχε.. δηλαδή όσοι πηγαίνουν κοντά στο Θεό δε δυστυχούν;
Τα άσχημα και τραγικά συμβαίνουν μόνο στους άπιστους; Δε νομίζω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

phneloph !!! (πηνελοπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη phneloph !!!
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H phneloph !!! έγραψε στις 22:55, 22-05-14:

Το βιντεο δεν ελεγε οτι όσοι πηγαίνουν κοντά στο Θεό δε δυστυχούν και οτι τα άσχημα και τραγικά συμβαίνουν μόνο στους άπιστους.
Απλα ο κουρεας ελεγε οτι αν υπηρχε θεος δεν θα αφηνε να υπαρχει δυστυχια στον κοσμο -
Ετσι, ο πελατης του φερνει ως παραδειγμα τον μακρυμαλλη: δηλ, οτι εφ οσον υπαρχουν ανθρωποι με μακρυα μαλλια δεν υπαρχουν κουρεις - δεν υπαρχουν κουρεις αφου υπαρχουν μακρυμαλληδες.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:58, 22-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Εννοειται οτι τις πιο πολλες φορες αυτο κανουμε. Δεν ειμαστε κοντα στο Θεο παρα μονο οταν τα βρουμε σκουρα. Πολλες φορες ακομα και ατομα που μπορει να μην πιστευουν χωρις να το σκεφτουν στα σκουρα τι λενε; ´Παναγια μου ´ ´αχ Θεε μου βοηθα με ´
Και στην αναποδιά λέμε γαμήθηκε ο Δίας, τι πάει να πει αυτό?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:08, 22-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Και στην αναποδιά λέμε γαμήθηκε ο Δίας, τι πάει να πει αυτό?
Θέλει να πει ότι πολλοί που είναι "πιστοί" (δηλαδή θυμούνται τη θρησκεία μόνο το πάσχα) μόλις έρθει μια άσχημη κατάσταση αρχίζουν τις προσευχές. Βεβαία και από αυτό φαίνεται πόσο στηρίζεται η θρησκεία στον ανθρώπινο φόβο.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 23:24, 22-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από phneloph !!!
Το βιντεο δεν ελεγε οτι όσοι πηγαίνουν κοντά στο Θεό δε δυστυχούν και οτι τα άσχημα και τραγικά συμβαίνουν μόνο στους άπιστους.
Απλα ο κουρεας ελεγε οτι αν υπηρχε θεος δεν θα αφηνε να υπαρχει δυστυχια στον κοσμο -
Ετσι, ο πελατης του φερνει ως παραδειγμα τον μακρυμαλλη: δηλ, οτι εφ οσον υπαρχουν ανθρωποι με μακρυα μαλλια δεν υπαρχουν κουρεις - δεν υπαρχουν κουρεις αφου υπαρχουν μακρυμαλληδες.
Στο τέλος του βίντεο ο πελάτης λέει πως το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι δεν πάνε κοντά στο Θεό γι αυτό υπάρχει τόση δυστυχία.

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Έλληνας φύλακας
Ο Έλληνας φύλακας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 22:37, 03-10-14:

Υπάρχει Θεός;
- Θα σας αποδείξω: αν υπάρχει Θεός, είναι κακός.
Ο Θεός δημιούργησε όλα όσα υπάρχουν.
Αν ο Θεός δημιούργησε τα πάντα, δημιούργησε και το κακό, ...
που σημαίνει, ότι ο Θεός είναι το κακό.
- Συγγνώμη, δάσκαλε. Το κρύο υπάρχει;
- Τι είδους ερώτηση είναι αυτή; Και βέβαια υπάρχει. Έχετε κρυώσει ποτέ;
- Στην ουσία, το κρύο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με το νόμο της φυσικής, αυτό, που εμείς θεωρούμε ως κρύο, ουσιαστικά είναι απουσία της θερμότητας. Δάσκαλε, υπάρχει το σκοτάδι;
- Και βέβαια υπάρχει.
- Κάνετε λάθος, κύριε. Ούτε το σκοτάδι υπάρχει.
Το σκοτάδι στην πραγματικότητα είναι απουσία του φωτός.
Εμείς μπορούμε να ερευνήσουμε το φως, όχι το σκοτάδι.
Το κακό δεν υπάρχει.
Είναι ακριβώς το ίδιο όπως και το σκοτάδι και το κρύο.
Ο Θεός δεν δημιούργησε το κακό.
Το κακό είναι αποτέλεσμα όταν ο άνθρωπος δεν έχει την αγάπη του Θεού στην καρδιά του.
Άλμπερτ Αϊνστάιν (1879 - 1955)

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 22:45, 03-10-14:

Φυλακα φροντισε πριν κανεις κακο στην επιστημη και στην ιστορια να μην βαζεις στο στομα ενος φυσικου κατι που ποτε δεν εχει πει.Πρωτον γιατι θεολογεις και δευτερον το κανεις με τη νομιμοποιηση ενος απο τους μεγαλυτερους επιστημονες στη μοντερνα ιστορια.Ποτε δεν ειπωθηκαν αυτα τα λογια απο τον Αινσταιν.Αυτα ειπωθηκαν απο καποιους φυλακες ελληναρες σαν κ εσενα

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:29, 04-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Ποτε δεν ειπωθηκαν αυτα τα λογια απο τον Αινσταιν.
Αυτή τη παπαριά με τον υποτιθέμενο διάλογο του (θρήσκου και έξυπνου) μαθητή (τάχα μου του Einstein) με τον (άθεο και βλάκα) καθηγητή, έχω βαρεθεί να τη βλέπω στο διαδίκτυο. Προφανώς και ο Einstein ουδέποτε είπε τέτοια πράγματα, απλά ο συντάκτης του (ανύπαρκτου) διαλόγου κόλλησε το όνομά του Einstein για να δώσει κύρος στο παραμυθάκι του. Πουθενά δεν υπάρχει καταγεγραμμένος τέτοιος "διάλογος" με τον Einstein, αλλά (ακόμα και αν ήταν αληθινός) ποιος θα τον είχε καταγράψει; Το σκετσάκι εμφανίστηκε πρώτη φορά στο ίντερνετ (φυσικά στις ΗΠΑ) πριν 10-15 χρόνια από κάποιον εκπρόσωπο θρησκείας και από τότε έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες και ενθουσιάζει τους απανταχού θεοφοβούμενους. Το αξιοπρόσεκτο στην υπόθεση είναι ότι κάποιοι μη έχοντας ισχυρά επιχειρήματα για να υποστηρίξουν την άποψή τους, καταφεύγουν σε εξόφθαλμα πλαστές ιστοριούλες.

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Έλληνας φύλακας
Ο Έλληνας φύλακας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 12:24, 04-10-14:

Δίας τωρα ελαφρώς ας σοβαρευτούμε,σωστά?

Ο αθεϊσμός ξεφτιλιστηκε μεσω του στάλιν με 40.000.000 νεκρούς ή και παραπάνω.

Ο Χίτλερ ως καθολικος χριστιανος υποστηριζει την αιρεση του Βατικανού με το άλαθητο του πάπα.Ανθρωπος αλάθητος δεν υπάρχει οποτε αθεϊσμός και η Καθολική Εκκλησία.

Το ίδιο και με την Σταυροφορία που εγινε και παλι απο τους καθολικούς,δηλαδή απο τους αθεους.

Αφού βλέπετε ότι η ιστορία φανερώνει την κατάσταση των πραγμάτων τι πάτε να στρεβλώσετε ή τι να πάτε να υποστηρίξετε εφοσον είναι ξεκαθαρα.

Απο ιστορία λίγο να θυμόμαστε.Και όχι οτι ο αθεϊσμός είναι τόσο καθαρός όσο τον παρουσιάζουν καποιοι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έλληνας φύλακας : 04-10-14 στις 12:32.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 12:34, 04-10-14:

Οι ιστοριούλες με τον Αϊνστάιν και τον Μπετόβεν πάλιωσαν... Φρεσκαδούρα απ' τη μεγάλη φυσικό Angelina Malakhvskaya, που αν την γκουγκλάρεις καταλήγεις και πάλι στο άρθρο απ' το οποίο την ανακάλυψες.

Παράθεση

Crooked

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Crooked
Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Crooked Trade all your heroes in for ghosts έγραψε στις 12:46, 04-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Έλληνας φύλακας

Ο Χίτλερ ως καθολικος χριστιανος υποστηριζει την αιρεση του Βατικανού με το άλαθητο του πάπα.Ανθρωπος αλάθητος δεν υπάρχει οποτε αθεϊσμός και η Καθολική Εκκλησία.

Το ίδιο και με την Σταυροφορία που εγινε και παλι απο τους καθολικούς,δηλαδή απο τους αθεους.

Αφού βλέπετε ότι η ιστορία φανερώνει την κατάσταση των πραγμάτων τι πάτε να στρεβλώσετε ή τι να πάτε να υποστηρίξετε εφοσον είναι ξεκαθαρα.

Απο ιστορία λίγο να θυμόμαστε.Και όχι οτι ο αθεϊσμός είναι τόσο καθαρός όσο τον παρουσιάζουν καποιοι.
Σοβαρά τώρα ΣΟΒΑΡΑ;;;;; Ο Σταλιν εσφαξε τοσο πολλους επειδη ηταν αθεος ή επειδη ηταν ενας απολυτος δικτατορας που κατεστρεψε την ιδεα του κομμουνισμου;

Αθεοι οι καθολικοι;;;;;;; Νομιζα τον ιδιο ''Θεο'' πιστευετε ολοι σας απλα τσακωνεστε για το ποιος θα εχει την εξουσια!

Ας μιλησουμε τοτε και για την Ορθοδοξη εκκλησια, για τους διωγμους των Εθνικων, την καταστροφη των ναων τους, την δολοφονια μεγαλων επιστημονων/φιλοσοφων της εποχης οπως η Υπατια και την ολη οπισθοδρομιση που εχει φερει ο χριστιανισμος στον ελλαδικο χωρο.

Ειδαμε οτι δεν περασε η προηγουμενη χαζομαρα που ειπαμε και γραψαμε κατι ακομα πιο χαζο...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:08, 04-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Οι ιστοριούλες με τον Αϊνστάιν και τον Μπετόβεν πάλιωσαν... Φρεσκαδούρα απ' τη μεγάλη φυσικό Angelina Malakhvskaya,
Πολύ ...ενδιαφέροντα αυτά που μας είπε η ...μεγάλη φυσικός Αντζελίνα Μαλακό-σκαγια. Όμως εμείς έχουμε το δικό μας άνθρωπο που ζει ανάμεσά μας και είναι και αυτός φυσικός:

Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 16:19, 04-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Έλληνας φύλακας

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους