Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,010 μηνύματα σε 96,054 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 916 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 665)
Ναι
282
42,41%
Όχι
246
36,99%
Μπορεί - ίσως
117
17,59%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,01%

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,777 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:55, 04-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Έλληνας φύλακας
Το ίδιο και με την Σταυροφορία που εγινε και παλι απο τους καθολικούς,δηλαδή απο τους αθεους.
Από πότε είναι άθεοι οι καθολικοί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 22:58, 04-10-14:

όχι δεν πιστεύω

just for the records

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Έλληνας φύλακας
Ο Έλληνας φύλακας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 11:29, 05-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Από πότε είναι άθεοι οι καθολικοί;
απο τότε που ο πάπας θεωρείται ότι είναι αλάθητος και ίσος με τον Θεό.Ενώ το πεπερασμένο οντολογικά δεν μπορεί να γίνει εκ φυσεως άπειρο.Δεν μπορεί εγω ή εσύ ως πεπερασμένα όντα να γίνουμε ίσοι με τον εκ φυσεως άπειρο Θεό.

Εκτός και αν υπάρχει κανένας άνθρωπος που να έχει άπειρη δύναμη,λαμπροτητα και να ανασταίνει νεκρούς ή να ξερει με ακρίβεια τι έκανες απο την ημέρα που γεννηθηκες εως τώρα.

οπότε οταν λέμε οτι ο ανθρωπος είναι ίσος με τον Θεό,εχουμε θεοποιηση του πεπερασμένου και αθεϊσμό.

το ίδιο εχουμε και στον επίσημο αθεϊσμό.Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται τον Θεό,οποτε μονος μπορεί να κάνει τα πάντα.Ετσι αυτοανακυρήσσεται ο ανθρωπος ως παντοδύναμος και θεός.Το ίδιο με την Καθολική Εκκλησία με την διαφορά οτι στον Παπισμο τοποθετείται ο ''Θεός'' για ξεκαρφωμα.Στον αθεϊσμό ο ανθρωπος είναι μονος του και κατεχει στοιχεία παντοδυναμίας και παντογνωσίας,εξίσου με τον Θεό,αλλά χωρις να υπάρχει Θεός.

εξαλλου μήπως δεν θυμομαστε στην γενεση τον διάβολο,που απο κακή του προαίρεση απομακρύνθηκε απο το Άναρχο Φως του Θεού,επειδη ηθελε ως πεπερασμένος να γίνει ίσος με τον Θεό και τελικά κύρηξε ότι είναι θεός του εαυτού του.?Οτι δηλαδή δεν χρειάζεται κανενα Θεό?Αυτο με το οποίο προσπαθεί να πείσει όλους τους ανθρώπους?

Η Ορθοδοξία ποτέ δεν υποστηριξε ότι ο άνθρωπος είναι αλάθητος.Αυτα τα στοιχεία παντοδυναμίας και παντογνωσίας που προσδίσδονται στον άνθρωπο και που έχουν ως στοχο την ισότητα απο άποψη οντολογίας του πεπερασμένου με τον άπειρο Θεό είναι αθεϊστικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έλληνας φύλακας : 05-10-14 στις 11:36.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,897 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:10, 05-10-14:

το ίδιο εχουμε και στον επίσημο αθεϊσμό.Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται τον Θεό,οποτε μονος μπορεί να κάνει τα πάντα.Ετσι αυτοανακυρήσσεται ο ανθρωπος ως παντοδύναμος και θεός.Το ίδιο με την Καθολική Εκκλησία με την διαφορά οτι στον Παπισμο τοποθετείται ο ''Θεός'' για ξεκαρφωμα.Στον αθεϊσμό ο ανθρωπος είναι μονος του και κατεχει στοιχεία παντοδυναμίας και παντογνωσίας,εξίσου με τον Θεό,αλλά χωρις να υπάρχει Θεός.
Εξίσου με το Θεό αλλά χωρίς να υπάρχει Θεός;
Αφού δεν υπάρχει Θεός στην αθεΐα, πως βάζεις σε αυτή ως μέτρο σύγκρισης τον Θεό;

Στην αθεία δεν αναφέρεται (ούτε στη "θεωρία" ούτε στους "πιστούς" της) ότι ο άνθρωπος μπορεί να κάνει τα πάντα ή ότι είναι παντοδύναμος και θεός (να τος πάλι ο Θεός ). Ο άνθρωπος απλά προσπαθεί να ξεπερνάει συνεχώς τα καθιερωμένα του όρια. Αυτό είναι που τον κάνει να εξελίσσεται, σε αντίθεση με τις θρησκείες που κουβαλάνε στοιχεία άλλων εποχών και δύσκολα εξελίσσονται.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Crooked

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Crooked
Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Crooked Trade all your heroes in for ghosts έγραψε στις 12:20, 05-10-14:

απο τότε που ο πάπας θεωρείται ότι είναι αλάθητος και ίσος με τον Θεό.Ενώ το πεπερασμένο οντολογικά δεν μπορεί να γίνει εκ φυσεως άπειρο.Δεν μπορεί εγω ή εσύ ως πεπερασμένα όντα να γίνουμε ίσοι με τον εκ φυσεως άπειρο Θεό.

Εκτός και αν υπάρχει κανένας άνθρωπος που να έχει άπειρη δύναμη,λαμπροτητα και να ανασταίνει νεκρούς ή να ξερει με ακρίβεια τι έκανες απο την ημέρα που γεννηθηκες εως τώρα.

οπότε οταν λέμε οτι ο ανθρωπος είναι ίσος με τον Θεό,εχουμε θεοποιηση του πεπερασμένου και αθεϊσμό.

εξαλλου μήπως δεν θυμομαστε στην γενεση τον διάβολο,που απο κακή του προαίρεση απομακρύνθηκε απο το Άναρχο Φως του Θεού,επειδη ηθελε ως πεπερασμένος να γίνει ίσος με τον Θεό και τελικά κύρηξε ότι είναι θεός του εαυτού του.?Οτι δηλαδή δεν χρειάζεται κανενα Θεό?Αυτο με το οποίο προσπαθεί να πείσει όλους τους ανθρώπους?

Η Ορθοδοξία ποτέ δεν υποστηριξε ότι ο άνθρωπος είναι αλάθητος.Αυτα τα στοιχεία παντοδυναμίας και παντογνωσίας που προσδίσδονται στον άνθρωπο και που έχουν ως στοχο την ισότητα απο άποψη οντολογίας του πεπερασμένου με τον άπειρο Θεό είναι αθεϊστικά.
ενημέρωση προς την κοινότητα του ischool:

Αν ακούσετε μπαμ και μπουμ δεν έχει αρχίσει πόλεμος! Απλά βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο με αυτά που διαβάζω

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 15:44, 05-10-14:

Υπάρχει, εγώ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 17:23, 05-10-14:

Μάνος Δανέζης - Δημιουργώντας το Αύριο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Έλληνας φύλακας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 22:46, 22-10-14:

Πηγή απο το πενταπόσταγμα.Αν μπορεί να είναι αλήθεια ή οχι ας το κρίνει όπως θέλει ο καθένας.

Πρόκειται για ένα απόσπασμα από το βιβλίο «Από την αιχμαλωσία στο Φως» του Αρχιμανδρίτου Ιωάννου Κόγκαν και διηγείται μια πραγματικά συγκλονιστική αληθινή μαρτυρία ενός νέου από τη Ρωσία που βίωσε μια μεταθανάτια εμπειρία.

Διαβάστε αυτούσια τα λόγια του νεαρού το και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αναθεωρήσετε όσα πιστεύατε μέχρι σήμερα…

«Ζούσα όπως η πλειοψηφία των νέων ανθρώπων της εποχής μας, μακριά από το Θεό, μέσα στη διαφθορά, διάγοντας έκλυτη ζωή με οινοποσία και άλλες αμαρτίες. Όσο κι αν με νουθετούσε και με ικέτευε η μητέρα μου, πιστή γυναίκα, ν’ αφήσω την αμαρτωλή ζωή, εγώ την αγνοούσα και μόνο γελούσα. Οι αφηγήσεις της, ότι υπάρχει Θεός και αιώνια ζωή, μου φαίνονταν ανοησίες. Γελούσα με τις επιπλήξεις της, ζητώντας της να μ’ αφήσει ήσυχο. Κάποια φορά, αργά τη νύχτα, επιστρέφοντας στο σπίτι με τη μοτοσυκλέτα, μετά από την καθιερωμένη βόλτα, είχα ένα ατύχημα και σκοτώθηκα. Απρόσμενα αισθάνθηκα ότι βρισκόμουν στον αέρα.

Κοίταζα μ’ έκπληξη το ματωμένο σώμα μου, μην κατανοώντας γιατί ήμουν διπλός, και στεκόμουν και ήμουν ξαπλωμένος. Αργότερα είδα κόσμο να τρέχει κοντά μου και να προσπαθεί να με συνεφέρει. Ήρθαν οι πρώτες βοήθειες και οι γιατροί προσπαθούσαν να με γυρίσουν στη ζωή. Όμως εγώ δεν ήθελα να επιστρέψω στο νεκρό σώμα μου. Με φορείο μ’ έβαλαν στο ασθενοφόρο και με πήγαν στο νεκροτομείο. Τη στιγμή εκείνη έστρεψα το βλέμμα μου προς τον ουρανό. Ξαφνικά είδα το Ζωντανό Χριστό τόσο πανέμορφο, τόσο ταπεινό και πράο, μέσα σε πύρινη λάμψη να στέκεται από επάνω μου και να με κοιτάζει.

– Γιατί ζεις έτσι; με ρώτησε ο Κύριος.

Εκείνη τη στιγμή, από το μεγάλο φόβο που κατείχε την αμαρτωλή ψυχή μου, κουβαριάστηκα κι αναφώνησα: – Κύριε, συγχώρεσε με!!! και άκουσα την απάντηση…

– Για τις αμαρτίες σου και την ακάθαρτη ζωή σου είσαι άξιος του Άδη. Όμως οι προσευχές και το κλάμα της μητέρας σου έφθασαν σε Εμένα. Σε συγχωρώ και σε στέλνω πίσω στη γη. Πήγαινε και μάθε ότι η σωτηρία βρίσκεται μόνο στην Εκκλησία, μέσω της μετάνοιας και της Αγίας Κοινωνίας.

Εκείνη τη στιγμή, ξαφνικά, αισθάνθηκα πάλι να μπαίνω στο σώμα μου και από τους φοβερούς πόνους, άρχισα, να βογκώ και να στριφογυρίζω.

Οι γιατροί έμειναν έκπληκτοι. Αντί για το νεκροτομείο, με μετέφεραν στο νοσοκομείο για εγχείριση. Ο Θεός με επέστρεψε στη ζωή».

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 03-11-14 στις 21:47. Αιτία: Προσθήκη link πηγής
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 22:53, 22-10-14:

Πηγή απο το πενταπόσταγμα.Αν μπορεί να είναι αλήθεια ή οχι ας το κρίνει όπως θέλει ο καθένας.

Πρόκειται για ένα απόσπασμα από το βιβλίο «Από την αιχμαλωσία στο Φως» του Αρχιμανδρίτου Ιωάννου Κόγκαν και διηγείται μια πραγματικά συγκλονιστική αληθινή μαρτυρία ενός νέου από τη Ρωσία που βίωσε μια μεταθανάτια εμπειρία.

Διαβάστε αυτούσια τα λόγια του νεαρού το και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αναθεωρήσετε όσα πιστεύατε μέχρι σήμερα…

«Ζούσα όπως η πλειοψηφία των νέων ανθρώπων της εποχής μας, μακριά από το Θεό, μέσα στη διαφθορά, διάγοντας έκλυτη ζωή με οινοποσία και άλλες αμαρτίες. Όσο κι αν με νουθετούσε και με ικέτευε η μητέρα μου, πιστή γυναίκα, ν’ αφήσω την αμαρτωλή ζωή, εγώ την αγνοούσα και μόνο γελούσα. Οι αφηγήσεις της, ότι υπάρχει Θεός και αιώνια ζωή, μου φαίνονταν ανοησίες. Γελούσα με τις επιπλήξεις της, ζητώντας της να μ’ αφήσει ήσυχο. Κάποια φορά, αργά τη νύχτα, επιστρέφοντας στο σπίτι με τη μοτοσυκλέτα, μετά από την καθιερωμένη βόλτα, είχα ένα ατύχημα και σκοτώθηκα. Απρόσμενα αισθάνθηκα ότι βρισκόμουν στον αέρα.

Κοίταζα μ’ έκπληξη το ματωμένο σώμα μου, μην κατανοώντας γιατί ήμουν διπλός, και στεκόμουν και ήμουν ξαπλωμένος. Αργότερα είδα κόσμο να τρέχει κοντά μου και να προσπαθεί να με συνεφέρει. Ήρθαν οι πρώτες βοήθειες και οι γιατροί προσπαθούσαν να με γυρίσουν στη ζωή. Όμως εγώ δεν ήθελα να επιστρέψω στο νεκρό σώμα μου. Με φορείο μ’ έβαλαν στο ασθενοφόρο και με πήγαν στο νεκροτομείο. Τη στιγμή εκείνη έστρεψα το βλέμμα μου προς τον ουρανό. Ξαφνικά είδα το Ζωντανό Χριστό τόσο πανέμορφο, τόσο ταπεινό και πράο, μέσα σε πύρινη λάμψη να στέκεται από επάνω μου και να με κοιτάζει.

– Γιατί ζεις έτσι; με ρώτησε ο Κύριος.

Εκείνη τη στιγμή, από το μεγάλο φόβο που κατείχε την αμαρτωλή ψυχή μου, κουβαριάστηκα κι αναφώνησα: – Κύριε, συγχώρεσε με!!! και άκουσα την απάντηση…

– Για τις αμαρτίες σου και την ακάθαρτη ζωή σου είσαι άξιος του Άδη. Όμως οι προσευχές και το κλάμα της μητέρας σου έφθασαν σε Εμένα. Σε συγχωρώ και σε στέλνω πίσω στη γη. Πήγαινε και μάθε ότι η σωτηρία βρίσκεται μόνο στην Εκκλησία, μέσω της μετάνοιας και της Αγίας Κοινωνίας.

Εκείνη τη στιγμή, ξαφνικά, αισθάνθηκα πάλι να μπαίνω στο σώμα μου και από τους φοβερούς πόνους, άρχισα, να βογκώ και να στριφογυρίζω.

Οι γιατροί έμειναν έκπληκτοι. Αντί για το νεκροτομείο, με μετέφεραν στο νοσοκομείο για εγχείριση. Ο Θεός με επέστρεψε στη ζωή».
Όπως και κάθε άλλη ιστορία στο είδος της, δεν συνοδεύεται από καμία πηγή πλην του βιβλίου ενός αρχιμανδρίτου. Εκτός και αν έχει υπάρξει peer-reviewed δημοσίευση σε ανάλογο ιατρικό έντυπο, την οποία ο poster ξέχασε να μας μεταφέρει. Κάλλιστα θα μπορούσα να γράψω ένα οποιοδήποτε βιβλίο και να λέει 'του Δρ. PeterTheGreat' και να γράφω μέσα μπαρούφες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:05, 23-10-14:

Εγω πιστευω..
Να το εξηγησω επιστημονικα δεν μπορω..
Αποδειξη δεν εχω.. Μονη μου αποδειξη ειναι οσα βιωνω μεσα μου, αισθανομαι πως υπαρχει και πιστευω. Απλα πιστευω χωρις να το ψαχνω.
Αισθανομαι καλυτερα οταν καποια πραγματα δεν τα ψαχνω, οπως αυτα, που δεν εχουν απαντησεις.
Οι απαντησεις ειναι μεσα μας..
Αυτον τον θεο εμαθα, σε αυτον πιστευω. Και ονομα αλλο να ειχε, δε θα με πειραζε. Πιατευω σε μια καλη και δικαιη δυναμη..

Δεν πιστευω στην εκκλησια, οι παπαδες-αν οχι ολοι- με απογοητευουν με οσα ακουω κι οσα βλεπω..
Φανταζομαι υπαρχουν τιμιοι ιερεις, δεν εχω ερθει πολυ κοντα τους και δεν ξερω.. Πιστευω υπαρχουν οι τιμιοι..

Δεν εγκρινω τον προσηλυτισμο, αυτον δλδ που θα σπευσει να μου αλλαξει την γνωμη, εγω δεν το κανω. Ο καθενας πιστευει όπου κι οπως θελει.
Δεν ειμαι φανατικη, δεν τηρω κατα γραμμα οσα γραφονται στις γραφες, προσπαθω ομως μερικα απο αυτα, στο μετρο που μπορω και οι συνθηκες μου το επιτρεπουν, να τα κανω.

Δεν πιστευω ολα οσα εχουν γραφτει, καταννοω πως ειναι ανθρωπινα τεχνασματα.
Πιστευω σε μια ανωτερη δυναμη, καλη και ειρηνικη, με μορφη γαληνια που κηρυσσει την αγαπη.
Αν λεγεται Θεος, τοτε σε Αυτον πιστευω!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 09:56, 23-10-14:

το πενταποσταγμα ειναι κατι σαν "το κουλουρι" για χριστιανους. απλα αυτοι που το διαβαζουν δεν το ξερουν.

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 10:11, 23-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
το πενταποσταγμα ειναι κατι σαν "το κουλουρι" για χριστιανους. απλα αυτοι που το διαβαζουν δεν το ξερουν.
Επειδή κάποιος το περιμένα να το πει αυτό να εξηγήσω ότι το κειμενο που δημοσιευσα υπάρχει και σε άλλες σελίδες.Σημασία δεν έχει πάντα απο ποια πηγή δημοσιευεται.Η ιστορία έχει σημασία και στοχος είναι το αν θα κρίνει κάποιος οτι είναι ένα παραμυθι ή οτι το περιστατικό ενός πρωην άθεου είναι αλήθεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έλληνας φύλακας : 23-10-14 στις 10:17.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 17:17, 23-10-14:

Σημασία δεν έχει ούτε αν είναι αληθινή η ιστορία. Σημασία έχει η ηθική της και όταν η πλειοψηφία των πιστών δίνει βάρος σε κάτι τέτοια, είναι επόμενο ο αριθμός των άθρησκων να αυξάνεται συνεχώς.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:46, 23-10-14:

τι λες, βρε παιδί μου; Έχεις τέτοια ταλέντα;

Παράθεση

Obito

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 02:10, 24-10-14:

Επειδή κάποιος το περιμένα να το πει αυτό να εξηγήσω ότι το κειμενο που δημοσιευσα υπάρχει και σε άλλες σελίδες.Σημασία δεν έχει πάντα απο ποια πηγή δημοσιευεται.Η ιστορία έχει σημασία και στοχος είναι το αν θα κρίνει κάποιος οτι είναι ένα παραμυθι ή οτι το περιστατικό ενός πρωην άθεου είναι αλήθεια.
Καπου σε ενα βιβλιο, ειχα διαβασει για εναν,ο οποιος πεθαινει με μαρτυρικο θανατο και μετα ανασταινεται, μπροστα σε πληθος μαρτυρων. True story, δεν βλεπω καποιο λογο να το αμφισβητησουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 24-10-14 στις 02:18.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 10:05, 24-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
τι λες, βρε παιδί μου; Έχεις τέτοια ταλέντα;
Μπορείς αν αποδείξεις ότι δεν έχω ?

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 13:58, 24-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
προσπάθησε να πηδηξεις απο ένα γκρεμό με σκοπό να πετάξεις στον αερα.Απο κατω δεν έχει θάλασσα,αλλά γη.

Αν πετάξεις και δεν σκοτωθείς θα το διαπιστώσεις.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:22, 24-10-14:

Φίλε μου, έχω σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσω φαιά ουσία.
Έλληνα φύλακα, με κάλυψες απόλυτα. Εύγε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 24-10-14 στις 14:32.
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 14:37, 24-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εγω πιστευω..
Να το εξηγησω επιστημονικα δεν μπορω..
Αποδειξη δεν εχω.. Μονη μου αποδειξη ειναι οσα βιωνω μεσα μου, αισθανομαι πως υπαρχει και πιστευω. Απλα πιστευω χωρις να το ψαχνω.
Ουσιαστικό[]
παραλογισμός

σκέψη χωρίς λογική

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:43, 24-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Ουσιαστικό[]
παραλογισμός

σκέψη χωρίς λογική
Η πίστη είναι βίωμα! Δεν χρειάζεται επιστημονικές εξηγήσεις!
Σας ευχαριστώ και για την αρνητικοψηφία.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 20:33, 24-10-14:

προσπάθησε να πηδηξεις απο ένα γκρεμό με σκοπό να πετάξεις στον αερα.Απο κατω δεν έχει θάλασσα,αλλά γη.

Αν πετάξεις και δεν σκοτωθείς θα το διαπιστώσεις.
Κι εδώ που βρίσκομαι πετάω άμα θέλω δε χρειάζεται να πάω σε γκρεμό, μα καλά έχω δημιουργήσει ολόκληρο το σύμπαν και λέτε να μη μπορώ να πετάξω?

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Φίλε μου, έχω σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσω φαιά ουσία.
Έλληνα φύλακα, με κάλυψες απόλυτα. Εύγε!
Σοβαρότερα θέματα από μία συζήτηση με το Δημιουργό σου? Δηλαδή όταν πεθάνεις και σταθείς μπροστά μου και σε ρωτήσω γιατί δε μου μίλησες τότε τέκνον τι θα πεις έψινα γεμιστά?

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:35, 24-10-14:

Κι εδώ που βρίσκομαι πετάω άμα θέλω δε χρειάζεται να πάω σε γκρεμό, μα καλά έχω δημιουργήσει ολόκληρο το σύμπαν και λέτε να μη μπορώ να πετάξω?

Σοβαρότερα θέματα από μία συζήτηση με το Δημιουργό σου? Δηλαδή όταν πεθάνεις και σταθείς μπροστά μου και σε ρωτήσω γιατί δε μου μίλησες τότε τέκνον τι θα πεις έψινα γεμιστά?
΄
Όχι, θα σου πω ότι έφτιαχνα σούσι.

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 22:12, 24-10-14:

εγώ ως μενού θα πω σαγανάκι τυρί κατα προτίμηση.Απο δίπλα λουκάνικα με κέτσαπ και ένα κομμάτι ελαιόψωμο σε ξεχωριστό μικρό πιατάκι.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 01:15, 25-10-14:

εγώ ως μενού θα πω σαγανάκι τυρί κατα προτίμηση.Απο δίπλα λουκάνικα με κέτσαπ και ένα κομμάτι ελαιόψωμο σε ξεχωριστό μικρό πιατάκι.
Δεν πιστεύεις λοιπόν ότι εγώ είμαι ο Θεός, γιατί δεν σου δείχνω αποδείξεις παρόλα αυτά πιστεύεις ότι ο Χριστός είναι ο Θεός κι ας μην έχεις αποδείξεις. Irony?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ανθοπώλης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ανθοπώλης
Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Ανθοπώλης έγραψε στις 09:29, 25-10-14:

Δεν πιστεύεις λοιπόν ότι εγώ είμαι ο Θεός, γιατί δεν σου δείχνω αποδείξεις παρόλα αυτά πιστεύεις ότι ο Χριστός είναι ο Θεός κι ας μην έχεις αποδείξεις. Irony?

εγω θα σε πιστέψω εάν κάνεις το θαύμα σου με το ίντερνετ του γείτονα, που όλο πέφτει

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 10:50, 25-10-14:

Οσοι ειναι "φανατικοι" πιστοι μην προσπαθειτε να βαλετε αποδειξεις στην κουβεντα. Οι αποδειξεις σας ειναι κυριως μυθοι που αναπαραγονται στο ιντερνετ (φυσικα χωρις πηγη) ή βιβλια ρασοφορων. Η πιστη ειναι αυτο που λεει η λεξη, πιστη. Πες πιστευω γιατι ετσι γουσταρω. Επιχειρηματα δεν υπαρχουν.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hacker13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hacker13
Ο Hacker13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Hacker13 έγραψε στις 01:00, 28-10-14:

Ούτε εγώ πιστεύω,αν και μου αρέσει εγκυκλοπαιδικά να διαβάζω καμία φορά περί Βουδισμού ή για διάφορες μορφές χριστιανισμού μέσω google,γενικότερα τα περί θρησκείας τα θεωρώ παραμύθια και απλά για να βλέπω ταινίες όπως εξορκιστής και για να παίζω κανένα Horror Pc Game.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 01:31, 28-10-14:

Μικρος το εψαχνα πολυ το θεμα,ακουγα διαβαζα βουδιμο,μυθους ελευθεριας,ανατολικη φιλοσοφια,πλατωνα ιδεαλιστες.Ημουν ενας ιδεαλιστης.Τωρα στα 29 τα εχω απορριψει ολα και διαβαζω φανατικα ολη την υλιστικη σχολη!Και τελικα παιδια...την υλη εχουμε.Ο ιδεαλισμος ελεγε ο παπανικολαου ειναι η αρνηση της ζωης!

Αν πιστεω στο θεο?
Δεν υπαρχει καν αυτη η λεξη στο λεξιλογιο μου.Ειναι κατι απιαστο,αδιανοητο,ενα τιποτα αυτη η λεξη απλα πιστευω στην συνειδηση μου και στη φυση και δεν πιστευω οτι υπαρχει υπερβαση.

Και οι θεοι κ οξωαποδω κει δεν ειναι παρα δω!Αν θελουμε το δικιο,πολεμαμε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 28-10-14 στις 01:38.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:24, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Ουσιαστικό[]
παραλογισμός

σκέψη χωρίς λογική
Δε με ενδιαφερει η λογικη σε αυτο το θεμα και δεν ενδιαφερει ολον τον κοσμο η λογικη.

Πιστευω στον Θεο. Και ειμαστε πολλοι που πιστευουμε, απλα και μονο γιατι το νιωθουμε, χωρις επιστημονικες εξηγησεις.
Και σε οποιον δεν αρεσει, χεστηκε και μια φοραδα.
Περι ορεξεως αλλωστε...

^^

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 15:08, 29-10-14:

Πραγματικά ποσο ηλιθιος παιζει να ειναι καποιος οταν του λες οτι πιστεύεις στο Θεό κι εκείνος να σου λεει " Φερε αποδείξεις οτι υπάρχει Θεός" ;
Απο την στιγμή που έχεις αποδείξεις οτι κάτι υπάρχει ή ότι κατι ΔΕΝ υπάρχει, ποιο το νοημα να πιστεύεις σ'αυτό πλεον ;

Παράθεση

Ανθοπώλης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Ανθοπώλης έγραψε στις 15:30, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Πραγματικά ποσο ηλιθιος παιζει να ειναι καποιος οταν του λες οτι πιστεύεις στο Θεό κι εκείνος να σου λεει " Φερε αποδείξεις οτι υπάρχει Θεός" ;
Απο την στιγμή που έχεις αποδείξεις οτι κάτι υπάρχει ή ότι κατι ΔΕΝ υπάρχει, ποιο το νοημα να πιστεύεις σ'αυτό πλεον ;

H λογική είναι η εξής. Αυτός που διατυπώνει τον ισχυρισμό, καλείται να παραγάγει και την απόδειξη.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 16:02, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ανθοπώλης
H λογική είναι η εξής. Αυτός που διατυπώνει τον ισχυρισμό, καλείται να παραγάγει και την απόδειξη.
Η διαφορα ειναι η εξης : Αλλο να ισχυριστεις πως υπάρχει Θεος που προφανως θα κληθεις να το αποδειξεις κι αλλο να λες "Πιστεύω ότι υπάρχει Θεος". Απο την στιγμή που εχεις αποδειξει οτι όντως υπαρχει Θεος ποιο το νοημα να συνεχιζεις να λες πως πιστεύεις οτι υπάρχει ; Το λογικο απο κει και περα ειναι να λες " Γνωριζω πως υπαρχει".

Παράθεση

Ανθοπώλης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Ανθοπώλης έγραψε στις 16:11, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Η διαφορα ειναι η εξης : Αλλο να ισχυριστεις πως υπάρχει Θεος που προφανως θα κληθεις να το αποδειξεις κι αλλο να λες "Πιστεύω ότι υπάρχει Θεος". Απο την στιγμή που εχεις αποδειξει οτι όντως υπαρχει Θεος ποιο το νοημα να συνεχιζεις να λες πως πιστεύεις οτι υπάρχει ; Το λογικο απο κει και περα ειναι να λες " Γνωριζω πως υπαρχει".

ναι μαν αλλά, είναι σαν την ελεγχόμενη κατεδάφιση, στα θεμέλια θέλει να βάλει τη βόμβα

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 21:50, 02-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Δε με ενδιαφερει η λογικη σε αυτο το θεμα και δεν ενδιαφερει ολον τον κοσμο η λογικη.

Πιστευω στον Θεο. Και ειμαστε πολλοι που πιστευουμε, απλα και μονο γιατι το νιωθουμε, χωρις επιστημονικες εξηγησεις.
Και σε οποιον δεν αρεσει, χεστηκε και μια φοραδα.
Περι ορεξεως αλλωστε...

^^

Βασικά υπάρχει ένας τρόπος πιο άμεσος και πιο κατανοητός για να δώσουμε μία σαφήνεια στο θέμα που λεγεται θρησκεία.Θρησκείες δεν υπάρχουν,γιατί όλες είναι αθεϊσμός.Οποτε είναι αθεϊστικές θεωρίες.Εχουμε μία σειρά απο πεπερασμένα όντα τα οποία υποκεινται στον χωρο και στο χρονο.Αυτα τα πεπερασμένα όντα που παρουσιάζουν στοιχεία παντοδυναμίας και αλάθητου είναι αθεϊστικά.

Για να το καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι αθεϊσμός θα το δει απο την διαφορά μεταξύ πεπερασμένου και απείρου Θεού.Οπου βλέπεις ότι στην θεση του Θεού,τοποθετείται ένα πεπερασμένο πλάσμα με στοιχεία παντοδυναμίας, παντογνωσίας και αλάθητου έχουμε αθεϊσμό.

Στον κανονικό αθεϊσμό εχουμε την ίδια απορριψη της υπαρξης του απείρου Θεού και τοποθετείται στη θέση Του ο άνθρωπος.Και σε αυτην την περιπτωση εχουμε την αντικατάσταση του απείρου Θεού με το πεπερασμένο.

Όταν στον αθεϊσμό και στις μυθολογίες των αρχαίων χρόνων,όπως και στην Καθολική Εκκλησία βλέπουμε ότι αντικαταθιστάται ή εξισώνεται ο άπειρος και άκτιστος Θεός με το πεπερασμένο(είτε είναι άγγελος,είτε άνθρωπος,είτε το ίδιο το σύμπαν) έχουμε αθεϊσμό.

Οποτέ εχουμε θεωρίες του αθεϊσμού που λενε ακριβως τα ίδια,αλλά αυτό που αλλάζει είναι η ονομασία.

Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν θρησκείες,τις οποίες εγω στο μυαλό μου τις θεωρούσα τοσο διαφορετικές που ελεγα πως θα σπάσει αυτη η πλάνη των πολλων και διάφορων μεταφυσικών θεωριων.

Μετα τα πραγματα τα είδα πιο απλά και καταλαβα οτι ολες οι μορφές του αθεϊσμού,που δεν είναι καν θρησκείες θεοποιούν την πεπερασμένη φύση και την βαζουν στη θέση του άπειρου Θεού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έλληνας φύλακας : 02-11-14 στις 22:12.
Παράθεση

Crooked

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Crooked Trade all your heroes in for ghosts έγραψε στις 22:53, 02-11-14:

Βασικά υπάρχει ένας τρόπος πιο άμεσος και πιο κατανοητός για να δώσουμε μία σαφήνεια στο θέμα που λεγεται θρησκεία.Θρησκείες δεν υπάρχουν,γιατί όλες είναι αθεϊσμός.Οποτε είναι αθεϊστικές θεωρίες.Εχουμε μία σειρά απο πεπερασμένα όντα τα οποία υποκεινται στον χωρο και στο χρονο.Αυτα τα πεπερασμένα όντα που παρουσιάζουν στοιχεία παντοδυναμίας και αλάθητου είναι αθεϊστικά.

Για να το καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι αθεϊσμός θα το δει απο την διαφορά μεταξύ πεπερασμένου και απείρου Θεού.Οπου βλέπεις ότι στην θεση του Θεού,τοποθετείται ένα πεπερασμένο πλάσμα με στοιχεία παντοδυναμίας, παντογνωσίας και αλάθητου έχουμε αθεϊσμό.

Στον κανονικό αθεϊσμό εχουμε την ίδια απορριψη της υπαρξης του απείρου Θεού και τοποθετείται στη θέση Του ο άνθρωπος.Και σε αυτην την περιπτωση εχουμε την αντικατάσταση του απείρου Θεού με το πεπερασμένο.

Όταν στον αθεϊσμό και στις μυθολογίες των αρχαίων χρόνων,όπως και στην Καθολική Εκκλησία βλέπουμε ότι αντικαταθιστάται ή εξισώνεται ο άπειρος και άκτιστος Θεός με το πεπερασμένο(είτε είναι άγγελος,είτε άνθρωπος,είτε το ίδιο το σύμπαν) έχουμε αθεϊσμό.

Οποτέ εχουμε θεωρίες του αθεϊσμού που λενε ακριβως τα ίδια,αλλά αυτό που αλλάζει είναι η ονομασία.

Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν θρησκείες,τις οποίες εγω στο μυαλό μου τις θεωρούσα τοσο διαφορετικές που ελεγα πως θα σπάσει αυτη η πλάνη των πολλων και διάφορων μεταφυσικών θεωριων.

Μετα τα πραγματα τα είδα πιο απλά και καταλαβα οτι ολες οι μορφές του αθεϊσμού,που δεν είναι καν θρησκείες θεοποιούν την πεπερασμένη φύση και την βαζουν στη θέση του άπειρου Θεού.

Αυτό που με τρομάζει είναι ότι υπάρχουν εκεί έξω και άλλα άτομα που τα πιστεύουν όλα αυτά!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:16, 02-11-14:

Εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.Οσοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι υπαρχει Θεος,επικαλουνται θαυματα..κειμενα θρησκευτικα,βιβλους,κορανια και δεν σημαζευεται.Δηλαδη οκ...επικαλουνται την προπαγανδα των θρησκειων;
Οπως και να εχει ,ενα ειναι το ζητουμενο.
Δεν εχω ΚΑΜΙΑ αναγκη απο υπαρξη Θεου ή μη για να ειμαι σωστη στον συνανθρωπο μου,για να βοηθαω οποιον εχει αναγκη,ανθρωπο η ζωο..για να αναγνωριζω την αξια της καθε ζωης,για να μην κανω οτι δεν θελω να μου κανουν.Και δεν θελω καμια επιβραβευση με παραδεισο,ουτε καμια τιμωρια ως κολαση για να κανω αυτο που νομιζω σωστο.
Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.
ΟΚ..δικαιωμα του καθενος να πιστευει,επισης ομως και αυτου που δεν πιστευει,αλλα το τι ανθρωπος ειναι δεν το καθοριζει το τι πιστευει,αλλα το τι πραττει.Και αυτο ειναι το πιο σημαντικο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 23:26, 02-11-14:

Για να μην κανω quote ξανα το απο πανω ποστ, δεν μου λες ρε φυλακα, καλα ολα αυτα, αλλα γιατι εισαι ορθοδοξος? γιατι εισαι θρησκος βασικα? πιστευεις πως ο θεος οπως τον περιγραφεις μπορει να οριστει απο μια θρησκεια? επισης με τους καθολικους, οτι διαφορες και να χεις, μοιραζεστε τα ιδια ιερα κειμενα. η ηθικη του θεου σας ειναι μια. γι αυτο θα πεις τιποτα? εκει ειναι η ουσια.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:44, 02-11-14:

Αν συγκαταλέγεις τους πιστούς διαφόρων θρησκειών ως άθεους κάνεις τρομερό λάθος. Άθεος είναι ο άνθρωπος που δεν αποδέχεται την ύπαρξη κανενός είδους θεού. Όλοι οι υπόλοιποι είναι ένθεοι. Δεν μπορείς λοιπόν να πεις έναν μουσουλμάνο άθεο. Μπορείς να τον πεις αιρετικό, άπιστο (ούτε καν αυτό, στον ίδιο Θεό πιστεύεται) κτλ, αλλά όχι άθεο.

Είσαι που είσαι δογματικός μέχρι αηδίας, τουλάχιστο γράφε και σωστά. Στην Καθολική Εκκλησία ανήκεις και εσύ. Στο Σύμβολο της Πίστης λέει: "Προς μίαν αγία αποστολική και καθολική εκκλησίαν". Η καθολική εκκλησία λοιπόν είναι μία και μετά το σχίσμα χωρίστηκε σε δυτική την λεγόμενη Ρωμαϊκή και ανατολική την λεγόμενη Ορθόδοξη. Η ορθόδοξη εκκλησία είναι υποσύνολο της καθολικής.

Και η χλωρίνη με τη πορτοκαλάδα το ίδιο είναι απλά αλλάζει η ονομασία, πιες χλωρίνη λοιπόν για να καταλάβεις τι σημαίνουν τα διαφορετικά ονόματα

Κάποτε και εγώ νόμιζα ότι υπάρχουν ανόητοι, τους οποίους εγώ στο μυαλό μου τους θεωρούσα τόσο διαφορετικούς που έλεγα πως θα σπάσει αυτή η πλάνη των πολλών και διαφορετικών ανόητων.

Μετά τα πράγματα τα είδα πιο απλά και κατάλαβα ότι όλες οι μορφές της θρησκείας, θεοποιούν την ανοησία και την βάζουν στη θέση της ευφυίας.

Αρχική Δημοσίευση από Crooked
Αυτό που με τρομάζει είναι ότι υπάρχουν εκεί έξω και άλλα άτομα που τα πιστεύουν όλα αυτά!
Πάντα υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Τουλάχιστο πλέον είναι μια μικρή μειονότητα και οπός έχει δείξει έως τώρα η ιστορία θα συνεχίσουν να μειώνονται.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 18:04, 03-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.Οσοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι υπαρχει Θεος,επικαλουνται θαυματα..κειμενα θρησκευτικα,βιβλους,κορανια και δεν σημαζευεται.Δηλαδη οκ...επικαλουνται την προπαγανδα των θρησκειων;
Σωστό ! Την ιδια απορια ομως εχω και για αυτους που προσπαθουν να πεισουν οτι δεν υπαρχει Θεος στηριζομενοι σε επιστημονικα βιβλια ή σε ατομα του 21ου 20ου 17ου 15ου κοκ αιωνα.

Παράθεση

Ανθοπώλης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Ανθοπώλης έγραψε στις 18:36, 03-11-14:

το τι ανθρωπος ειναι δεν το καθοριζει το τι πιστευει,αλλα το τι πραττει.

...η 1η Αρχή του υπαρξισμού

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 19:28, 03-11-14:

Δεν μπορείς λοιπόν να πεις έναν μουσουλμάνο άθεο. Μπορείς να τον πεις αιρετικό, άπιστο (ούτε καν αυτό, στον ίδιο Θεό πιστεύεται) κτλ, αλλά όχι άθεο.
Ο Ιμάμης για τους μουσουλμάνους είναι αλάθητος.Σου κάνει?Δεν τα λεω εγώ τα υποστηρίζουν οι ίδιοι.

Οπότε είσαι σίγουρος οτι ο μουσουλμάνος δεν είναι άθεος?

Καλά είναι αθεος,αλλά θέλω να δω τι θα πεις και σε αυτό.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 20:31, 03-11-14:

Ο Ιμάμης για τους μουσουλμάνους είναι αλάθητος.Σου κάνει?Δεν τα λεω εγώ τα υποστηρίζουν οι ίδιοι.

Οπότε είσαι σίγουρος οτι ο μουσουλμάνος δεν είναι άθεος?

Καλά είναι αθεος,αλλά θέλω να δω τι θα πεις και σε αυτό.
Χριστιανέ μου από τη στιγμή που ο μουσουλμάνος πιστεύει στον Αλλάχ είναι ένθεος, δεν είναι άθεος και ας πιστεύει και σε αλάθητα και σε οτιδήποτε άλλο. Άθεος είναι ο άνθρωπος που δε πιστεύει σε κανένα θεό, πεπερασμένο, άπειρο μακαρονοτέρας ή ότι άλλο θες. Από τη στιγμή που αναγνωρίζεις κάτι ως θεό είσαι ένθεος όχι άθεος. Got it?

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 20:36, 03-11-14:

Χριστιανέ μου από τη στιγμή που ο μουσουλμάνος πιστεύει στον Αλλάχ είναι ένθεος, δεν είναι άθεος και ας πιστεύει και σε αλάθητα και σε οτιδήποτε άλλο. Άθεος είναι ο άνθρωπος που δε πιστεύει σε κανένα θεό, πεπερασμένο, άπειρο μακαρονοτέρας ή ότι άλλο θες. Από τη στιγμή που αναγνωρίζεις κάτι ως θεό είσαι ένθεος όχι άθεος. Got it?
ο τυπος ειναι κουκου ,ματαια προσπαθεις

Παράθεση

Έλληνας φύλακας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Έλληνας φύλακας έγραψε στις 21:15, 03-11-14:

Αθεος μπορεί να είναι και αυτός που δεν πιστευει σε κανέναν θεό,αλλά είναι και αυτός που εξισωνει τον εαυτό του με έναν άπειρο Θεό.Λάθος τεράστιο.

Στην γένεση ο διαβολος απομακρύνθηκε απο το φως Θεού,επειδη ως πεπερασμένος πιστευε οτι μπορούσε να γίνει ίσος με τον Θεό.Το ίδιο επαθαν και οι πρωτοπλαστοι με την πλανη του διαβόλου.

Την ίδια πλανη ισχυρίζεται και η Καθολική Εκκλησία και ο Ισλαμισμός που είναι αποκλίσσεις της Ορθοδοξίας.

Ξεκάθαρα πράγματα.Η Ορθοδοξία ποτέ δεν ισχυρίστηκε οτι ο άνθρωπος είναι αλάθητος.Το αλάθητο ανήκει μονο στο Θεό.

Οποτε οταν ακούγεται απο αθεους να λενε ότι είμαι θεός του εαυτού μου και ότι μπορεί να είμαι καλός και ηθικός χωρις θεό,όταν αντικαθιστάται ο απειρος Θεός με ένα πεπερασμένο πλάσμα στο οποιο προσδίδονται στοιχεία παντοδυναμίας και αλάθητου,οταν βλεπει καποιος οτι στην Καθολική Εκκλησία ο πάπας είναι αλαθητος ή οτι ο Ιμάμης στον Ισλαμισμό είναι αλαθητος αυτα είναι αθεϊστικά,οποτε είναι αθεϊσμός.

Η Ορθοδοξία αποδεικνυει ολοφάνερα την αποκαλύψη της ύπαρξης του αληθινού Θεού.

Α και κάτι τελευταίο που είπες

''ο μουσουλμάνος πιστεύει στον Αλλάχ είναι ένθεος,δεν είναι άθεος και ας πιστεύει σε αλάθητα και σε οτιδήποτε άλλο.''

μ'αρέσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έλληνας φύλακας : 03-11-14 στις 21:27.
Παράθεση

Crooked

Αποκλεισμένος χρήστης

O Crooked Trade all your heroes in for ghosts έγραψε στις 21:21, 03-11-14:

Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities. In a narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities. Most inclusively, atheism is the absence of belief that any deities exist. Atheism is contrasted with theism, which in its most general form is the belief that at least one deity exists.

http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism

Βέβαια ο καθένας τα ερμηνεύει όλα όπως θέλει, ή μάλλον όπως τον συμφέρει να τα ερμηνεύσει.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:54, 03-11-14:

Ότι δεν μπορούμε να σκεφτούμε ότι δεν υπάρχει Θεός. Άνσελμος καθολικός φιλοσοφος του 12-13 αιώνα

και σίγουρα αυτό το ον υπάρχει τόσο αληθινά, ώστε δεν μπορούμε ούτε να σκεφτούμαι ότι δεν υπάρχει. Διότι μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει, και αυτό είναι ευρύτερο απο αυτό που μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει. Έτσι αν "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε", μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει, τότε "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε" δεν είναι το ίδιο με "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε" το οποίο είναι παράλογο. "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε" υπάρχει τότε τόσο αληθινά, ώστε δεν μπορούμε καν να σκεφτούμε ότι δεν υπάρχει.

Πρώτα ο αριστοτέλης μίλησε για το Ακίνητο Πρώτο Κινούν, και έπειτα ένα σωρό λόγιοι τον μεσαίωνα, θεολόγοι και μη
500-1500, προσπάθησαν μέσω αυτού να εξηγήσουν τον κόσμο και κατα συνέπεια τον Θεό, την κίνηση (μεταβολή) κοκ
σε μια προσπάθεια να καταστήσουν τη φιλοσοφία θεραπαινίδα της θεολογίας.

και αυτό γιατί γνώριζαν πως οι μορφωμένοι ανθρώποι, -και ας έλεγαν δημόσια το αντίθετο, βλ. σίζαρ , ας όψονται οι καταδίκες και οι αφορισμοί- απεχθάνονταν το πίστευε και μη ερεύνα.

Πιστεύω αυτό σημαίνει, πίστη στις εξ αποκαλύψεως αλήθειες.

Φύλακα και μόνο που έκατσες και έγραψες τόοα, αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με τα κείμενά σου,
με μια διαγώνια ματιά που έριξα, διαφωνώ σε κάποια σημεία, αλλά επιφυλάσομαι στο μέλλον,
ελπίζω άμεσο, που θα έχω χρόνο να τα συζητήσουμε.

παιδιά, τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, και τίποτα δεν γίνεται από το τίποτα,
κάποιο "λάκο έχει η φάβα"

Παράθεση

Ανθοπώλης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Ανθοπώλης έγραψε στις 15:11, 05-11-14:

Ότι δεν μπορούμε να σκεφτούμε ότι δεν υπάρχει Θεός. Άνσελμος καθολικός φιλοσοφος του 12-13 αιώνα

και σίγουρα αυτό το ον υπάρχει τόσο αληθινά, ώστε δεν μπορούμε ούτε να σκεφτούμαι ότι δεν υπάρχει. Διότι μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει, και αυτό είναι ευρύτερο απο αυτό που μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει. Έτσι αν "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε", μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν υπάρχει, τότε "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε" δεν είναι το ίδιο με "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε" το οποίο είναι παράλογο. "αυτό το οποίο τίποτα μεγαλύτερο δεν μπορούμε να σκεφτούμε" υπάρχει τότε τόσο αληθινά, ώστε δεν μπορούμε καν να σκεφτούμε ότι δεν υπάρχει.

O Ανσέλμος βέβαια δεν μπορούσε να ξέρει
ότι ένα μεγιστικό στοιχείο
δεν είναι απαραίτητα και μέγιστο

αλλά αρκετά με τις λεπτομέρειες.
αυτό που αποδεικνύεται εδώ είναι ένας "Θεός στη σκέψη".
Δε νομίζω ότι από αυτό προκύπτει και ο μπαμπάς του Ιησού αυτόματα :O

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανθοπώλης : 05-11-14 στις 15:16.
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Signor Positivo
Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Signor Positivo Blistering sky, blistering sky έγραψε στις 18:40, 11-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
παιδιά, τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, και τίποτα δεν γίνεται από το τίποτα,
κάποιο "λάκο έχει η φάβα"
Μια χαρά γίνεται.

Και ακόμα και αν δε γινόταν, δε θα είχες ιδέα γι' αυτό. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να υποθέτεις, και να ερμηνεύεις τις προσωπικές σου εμπειρίες όπως στον κόσμο σού καπνίσει κάθε φορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:49, 11-11-14:

Τα Χριστιανικα δογματα εχουν στηριχθει στις ιδιες ηθικες αξιες και στην ιδια διδασκαλια. Τα ιδια πιστευουν πανω κατω και δεν μπορουμε να κρινουμε αν οι Καθολικοι ειναι σωστοι ή οχι σε αυτα που πιστευουν καθως τιποτα απο αυτα δεν εχει και ουτε μπορει να αποδειχθει. Πως μπορεις να κατηγορεις καποιον οτι εχει λαθος πιστη, οταν το λεει η λεξη, πιστευει. Και ενω οι Μουσουλμανοι μας φαινονται βιαιοι, απολιτιστοι, βαρβαροι ή οτιδηποτε αλλο, πιστευω, χωρις να εχω μελετησει βαθια την θρησκεια τους, οτι η βαση και της δικης τους πιστης ειναι η ιδια. Μην σας παραξενευουν οι Τζιχαντιστες. Ο λογος που υπαρχουν ειναι η ελλειψη παιδειας. Αλλωστε το Ισλαμ ειναι μια θρησκεια πολυ νεοτερη του Χριστιανισμου. Ο Χριστιανισμος περασε την εφηβεια του νωριτερα. Οι Μουσουλμανοι την περνανε τωρα. Ουτως ή αλλως και η Αγια Γραφη περιεχει μπολικες ιστοριες που δεν εχουν θεση στην συγχρονη εποχη. Οταν καταλαβουμε οτι η βαση των θρησκειων ειναι η ιδια και τους πιστους τους χωριζουν πολυ λιγοτερα απο αυτα που τους ενωνουν, τοτε θα εχουμε κανει ενα βημα μπροστα για ενα καλυτερο κοσμο, πιο ειρηνικο τουλαχιστον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:11, 11-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
... δεν μπορουμε να κρινουμε αν οι Καθολικοι ειναι σωστοι ή οχι σε αυτα που πιστευουν καθως τιποτα απο αυτα δεν εχει και ουτε μπορει να αποδειχθει.....
Ο "χωρισμός" των "εκκλησιών" πριν αρκετούς αιώνες, σαν πραγματικό λόγο είχε το "ποιος θα έχει το πάνω χέρι" στην εξουσία. Όλα τα άλλα είναι ...τρίχες. Όσο για τις ..."δογματικές διαφορές" μεταξύ Χ.Ο. και Χ.Κ. αυτές είναι για γέλια και εφευρέθηκαν εκ των υστέρων για να ρίξουν στάχτη στα μάτια του τότε κοσμάκη.
Μερικές "σοβαρές" "διαφορές" που θυμάμαι:
α) Χ.Ο.: Το "άγιο πνεύμα" το στέλνει ο "πατήρ" --- Χ.Κ.: Το "άγιο πνεύμα" το στέλνουν μαζί "πατήρ και υιός".
β) Χ.Ο.: Η Παναγία πρώτα πέθανε και μετά αναλήφθηκε στους ουρανούς --- Χ.Κ.: Η Παναγία αναλήφθηκε στους ουρανούς χωρίς να πεθάνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους