Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,349 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,740 μηνύματα σε 94,385 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 843 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 655)
Ναι
279
42,60%
Όχι
241
36,79%
Μπορεί - ίσως
115
17,56%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
20
3,05%

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:39, 27-09-08:

Ας μην ξεχνάμε επί αιώνες πως διάφορες χριστιανικές θρησκείες ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝ στους πιστούς τους να διαβάζουν την Κ. Διαθήκη
1. Πίστευε και μη ερεύνα...

2. Ήθελαν οι Πιστοί τους να έχουν μια πιο ουσιώδη σχέση με την λογοτεχνία.

3. Δεν ήθελαν να δει κανείς πως τα Ευαγγέλια εμφανίζουν διαφορές μεταξύ τους για τα πεπραγμένα του Ιησού.

=======================================================
Ο Θεός, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι έξω και πάνω από οποιαδήποτε θρησκεία. Αλλά είναι μέσα σε κάθε έναν που πιστεύει και έχει ταπεινή και συντετριμμένη καρδιά!
Ξέρω έναν τύπο που ψάχνει για κοπέλες με ταπεινή και συντετριμμένη καρδιά,
λέει είναι πιο εύκολο να βρεθεί μέσα τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:04, 02-10-08:

Παντως καποιες μελετες φαινεται να δειχνουν πως πιο μορφωμενοι και με μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης ανθρωποι, πιστευουν λιγοτερο σε καποιο θεο. Αυτο είτε εχει να κανει κυριως με μορφωση,νοημοσυνη,αντιληψη,κριση και λογικη, είτε δειχνει πως αυτα τα ατομα τεινουν πολυ συχνοτερα να αμφισβητουν και να ψαχνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 08:08, 02-10-08:

Αυτό που λες @Lorien, αν και δεν έχω δει τη μελέτη, το πιστεύω 100%. Ξέρεις γιατί? Να γιατί:

25. Επειδή, το μωρό τού Θεού είναι σοφότερο από τους ανθρώπους· και το ασθενές τού Θεού είναι ισχυρότερο από τους ανθρώπους.
26. Επειδή, αδελφοί, βλέπετε την πρόσκλησή σας, ότι είστε, κατά σάρκα, όχι πολλοί σοφοί, όχι πολλοί δυνατοί, όχι πολλοί ευγενείς.
27. Αλλά, ο Θεός διάλεξε τα μωρά τού κόσμου, για να καταντροπιάσει τούς σοφούς· και τα ασθενή τού κόσμου διάλεξε ο Θεός για να καταντροπιάσει τα ισχυρά·
28. και τα αγενή τού κόσμου και τα εξουθενημένα διάλεξε ο Θεός, και εκείνα που θεωρούνται για τίποτε, για να καταργήσει αυτά που θεωρούνται κάτι.
29. Για να μη καυχηθεί καμιά σάρκα μπροστά του.

[Κορινθίους Α' 1]

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:24, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Παντως καποιες μελετες φαινεται να δειχνουν πως πιο μορφωμενοι και με μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης ανθρωποι, πιστευουν λιγοτερο σε καποιο θεο. Αυτο είτε εχει να κανει κυριως με μορφωση,νοημοσυνη,αντιληψη,κριση και λογικη, είτε δειχνει πως αυτα τα ατομα τεινουν πολυ συχνοτερα να αμφισβητουν και να ψαχνουν.
Απλά, αγαπητέ Λόριεν, αναφέρεσαι στην αυτο- θεοποίηση αυτής της κατηγορίας ανθρώπων. Σ' ένα δηλαδή ιδιότυπο σύμπτωμα ειδωλολατρείας, που επέφερε στα μυαλά των ανθρώπων ο μετα-αναγεννησιακός φιλελευθερισμός στη Δύση, δηλαδή η αποθέωση του Ατόμου, εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου. Το τελευταίο, μόνον το χριστιανικό ευαγγέλλιο το προσδοκά, όταν επαγγέλλεται ανθρώπους που θα προσκηνούν τον Θεό "εν πνεύματι και αληθεία"!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:33, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Αυτό που λες @Lorien, αν και δεν έχω δει τη μελέτη, το πιστεύω 100%. Ξέρεις γιατί? Να γιατί:
Αλεξανδρε, εχεις αποψη δικη σου ; Ή εχεις χωρισει το αγαπημενο σου βιβλιο σε αποσπασματα-απαντησεις για να αυτοεπιβεβαιωνεις την πιστη σου σε καθε ατομο που κανει ερωτησεις ; Γνωριζεις εσυ σε ποιους "σοφους" αναφερεται ; Το "δυνατους" δε το σχολιαζω γιατι δεν μιλησα για δυνατους. Παντως εγω δεν ασχολουμαι με τιποτα απο οσα παραθετεις απο το βιβλιο αυτο αν δε χρειαστει. Με σενα θελω να μιλησω. Αν ηθελα να αναλυσω την Διαθηκη θα την μελετουσα μονος μου. Το αποσπασμα που εβαλες παντως μιλαει για οσους νομιζουν οτι ειναι σοφοι, για υποκριτες, για ισχυρα ατομα μεν αλλά αλλοτριωμενα κλπ. Εγω μιλησα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ατομο που εμφανιζε ανωτερο επιπεδο μορφωσης, νοημοσυνης,αντιληψης. Ειτε ειναι επιστημονας, ειτε ειναι υδραυλικός.

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Απλά, αγαπητέ Λόριεν, αναφέρεσαι στην αυτο- θεοποίηση αυτής της κατηγορίας ανθρώπων. Σ' ένα δηλαδή ιδιότυπο σύμπτωμα ειδωλολατρείας, που επέφερε στα μυαλά των ανθρώπων ο μετα-αναγεννησιακός φιλελευθερισμός στη Δύση, δηλαδή η αποθέωση του Ατόμου, εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου. Το τελευταίο, μόνον το χριστιανικό ευαγγέλλιο το προσδοκά, όταν επαγγέλλεται ανθρώπους που θα προσκηνούν τον Θεό "εν πνεύματι και αληθεία"!
Αν και με το παραπανω απαντω και σε σενα, να πω ξανα, οτι ειναι λιγο πρωιμο να ξερεις που αναφερομαι, απο τη στιγμη που δεν...αναφερθηκα σε κατι συγκεκριμενο, αλλά γενικα σε ερευνες. Εκτος αν υπονοεις οτι αυτες ηταν στημενες για καποιο συγκεκριμενο σκοπο.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:50, 02-10-08:

Αυτά τα άτομα τείνουν πολύ συχνότερα ν' αναπτύσσουν και Υπέρτατο Εγωισμό. Γι' αυτό τα διαζύγια μεταξύ μορφωμένων και υψηλού νοητικού επιπέδου ατόμων είναι τα πιο σκληρά κι εχθρικά, όπως λεν οι δικηγόροι (Βεβαίως βάζω και το τομάρι μου μέσα, μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανείς μορφωμένος, παρακαλώ). Φυσικό είναι σε τέτοια περίπτωση να μην αναγνωρίζεις κανέναν άλλο Θεό...

Η αποθέωση του Ατόμου, εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου. Το τελευταίο, μόνον το χριστιανικό ευαγγέλλιο το προσδοκά, όταν επαγγέλλεται ανθρώπους που θα προσκηνούν τον Θεό "εν πνεύματι και αληθεία"!
Θα σε παρακαλούσα φίλε Νωέα να μας το εξηγήσεις αυτό λίγο περισσότερο. Τι σημαίνει το "Προσκυνώ το Θεό εν πνεύματι και αλήθεια" (εκ πρώτης όψεως καλό ακούγεται δηλαδή) και γιατί αυτό αποθεώνει το Άτομο εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου; Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 23:34. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:14, 03-10-08:

Αυτά τα άτομα τείνουν πολύ συχνότερα ν' αναπτύσσουν και Υπέρτατο Εγωισμό. Γι' αυτό τα διαζύγια μεταξύ μορφωμένων και υψηλού νοητικού επιπέδου ατόμων είναι τα πιο σκληρά κι εχθρικά, όπως λεν οι δικηγόροι (Βεβαίως βάζω και το τομάρι μου μέσα, μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανείς μορφωμένος, παρακαλώ). Φυσικό είναι σε τέτοια περίπτωση να μην αναγνωρίζεις κανέναν άλλο Θεό...
Ο άνθρωπος με πραγματικη εφυια , λεει "εν οιδα ότι ουδεν είδα"Οι τυπικα "μορφωμενοι" λενε ότι δεν υπαρχει θεος....Ο πραγματικα έξυπνος καταλαβαινει πραγματικα την άγνοια του...Κοινως αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες..Όσα περισσοτερα γνωριζεις ,τοσο περισσοτερο καταλαβαινεις την άγνοια σου και το ´οτι ποτε δεν θα μαθεις τα παντα στο συμπαν......Άρα αφηνεις το μυαλο σου ανοιχτο...
Το να αποκλειεις την ύπαρξη του Θεου είναι εξ ορισμου μη έξυπνο -παραλογο,αφου ο άνθρωπος γνωριζει ένα απειροελαχιστο τμημα του συμπαντος,οποτε ακομα δεν έχουμε δει τιποτα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:51, 03-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Νομιζω ομως πως ετσι τσουβαλιάζουμε και τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι. Το οτι καποια αναπτυσουν υπερτατο εγωισμο δεν νομιζω οτι συνδεεται σημαντικα με ανωτερη αντιληψη,νοημοσυνη,ωριμοτητα σκεψης και λογικη. Υπερτατο εγωισμο παρατηρουμε σε καθε λογης ανθρωπο. Δεν εχω στατιστικες. Απο προσωπικη εμπειρια παντως, περισσοτερο εχω συνδεσει τον υπερτατο εγωισμο με κακη ανατροφη-παιδεια.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Ο άνθρωπος με πραγματικη εφυια , λεει "εν οιδα ότι ουδεν είδα"Οι τυπικα "μορφωμενοι" λενε ότι δεν υπαρχει θεος....Ο πραγματικα έξυπνος καταλαβαινει πραγματικα την άγνοια του...Κοινως αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες..Όσα περισσοτερα γνωριζεις ,τοσο περισσοτερο καταλαβαινεις την άγνοια σου και το ´οτι ποτε δεν θα μαθεις τα παντα στο συμπαν......Άρα αφηνεις το μυαλο σου ανοιχτο...Το να αποκλειεις την ύπαρξη του Θεου είναι εξ ορισμου μη έξυπνο -παραλογο,αφου ο άνθρωπος γνωριζει ένα απειροελαχιστο τμημα του συμπαντος,οποτε ακομα δεν έχουμε δει τιποτα...
Δεν αναφερομαι στους "τυπικα μορφωμενους" ομως, αλλά στα ατομα με ανεπτυγμενη κριση,λογικη,νοημοσυνη,αντιληψη. Μορφωση μπορει να εχει ο καθενας... Περισσοτερο πιθανο ειναι να πει ενα ευφυες ατομο "εν οιδα οτι ουδεν οιδα", παρα ενα που νομιζει οτι ξερει. Το λες και μονος σου : "αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες".

Μερικές μελετες εδω : http://kspark.kaist.ac.kr/jesus/inte...20religion.htm

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 23:35. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 00:38, 04-10-08:

@Lorien, η γνώμη μου είναι αυτή του Ευαγγελίου. Εφόσον την ρωτάς θα σου απαντώ με αυτό. Υπομονή...

Πρέπει να ακούγονται όλες οι πτυχές και γνώμες, ακόμα και η ταπεινή φωνή του Ευαγγελίου που τόσο περιφρονείς. Πίστεψε με... Μια μέρα θα σου χρειαστεί!!!

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:06, 04-10-08:

"Ο Θεός είναι νεκρός"

Νίτσε

"Ο Νίτσε είναι νεκρός"

Θεός

..και συνεχίζει:

Μη μ'αναγκάσετε να 'ρθω εκεί κάτω...

Δεν πιστεύω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα. Είμαι πιθήκι.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:11, 04-10-08:

η ταπεινή φωνή του Ευαγγελίου....
Μια μέρα θα σου χρειαστεί!!!

Ή μια νύχτα...
Οι βρυκόλακες μισούν το φως του ήλιου.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:55, 04-10-08:

@Lorien, η γνώμη μου είναι αυτή του Ευαγγελίου. Εφόσον την ρωτάς θα σου απαντώ με αυτό. Υπομονή...
Αυτο ελπιζω να συνηδητοποιεις πως ακουγεται και το δυνητικα σημαινει...

Πρέπει να ακούγονται όλες οι πτυχές και γνώμες, ακόμα και η ταπεινή φωνή του Ευαγγελίου που τόσο περιφρονείς. Πίστεψε με... Μια μέρα θα σου χρειαστεί!!!
Δεν ειπα πουθενα να μην ακουγονται ολες οι γνωμες. Απλα θα ηθελα να ειχες δικη σου, ασχετη με ενα βιβλιο για να δω αν εχεις κριση αυτονομη ή αν απλά ασπαζεσαι με κλειστα ματια το βιβλιο αυτο.

Δε μου σχολιασες τα περι των μελετών. Δεν εχει κατι το βιβλιο για τους ανθρωπους αυτους ; (αυτο που παρεθεσες δεν αναφερεται σε αυτους).

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:19, 04-10-08:

Νομιζω ομως πως ετσι τσουβαλιάζουμε και τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι. Το οτι καποια αναπτυσουν υπερτατο εγωισμο δεν νομιζω οτι συνδεεται σημαντικα με ανωτερη αντιληψη,νοημοσυνη,ωριμοτητα σκεψης και λογικη. Υπερτατο εγωισμο παρατηρουμε σε καθε λογης ανθρωπο. Δεν εχω στατιστικες. Απο προσωπικη εμπειρια παντως, περισσοτερο εχω συνδεσει τον υπερτατο εγωισμο με κακη ανατροφη-παιδεια.
Ας το ξαναδούμε: Εγώ απαντώ στο περί μορφωμένων, στους οποίους εσύ αρχικά αποδίδεις όλες αυτές τις ανώτερες νοητικές ικανότητες. Το ότι σε αυτούς τους... "γραμματιζούμενους" ας τους πούμε, υπάρχουν αυξημένα ποσοστά ατόμων που διακατέχονται από τον υπέρτατο εγωισμό του γνώστη, στηρίζεται απλά σε πράγματα που έχω ακούσει και διαβάσει, αλλά και σε προσωπικές παρατηρήσεις. Δεν έχω κι εγώ υπόψη μου κάποια σχετική στατιστική. Ας πούμε λοιπόν πως το θέτω ως θέμα προς προβληματισμό.

Παρακάτω όμως, έχεις όπως είδα διευκρινίσει, ότι εσύ όταν μιλάς για μορφωμένους, δεν εννοείς τους απλά "γραμματιζούμενους", αλλά το θεωρείς υπό την πραγματική του έννοια. Συνεπώς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
Πιθανώς υπάρχει σύγχιση, γιατί τις περισσότερες φορές (αλλά όχι όλες) άνθρωποι που διαθέτουν τις ανώτερες πνευματικές αρετές στις οποίες αναφέρθηκες, γνωρίζουν καλά γραφή κι ανάγνωση.

Δεν αναφερομαι στους "τυπικα μορφωμενους" ομως, αλλά στα ατομα με ανεπτυγμενη κριση,λογικη,νοημοσυνη,αντιληψη. Μορφωση μπορει να εχει ο καθενας... Περισσοτερο πιθανο ειναι να πει ενα ευφυες ατομο "εν οιδα οτι ουδεν οιδα", παρα ενα που νομιζει οτι ξερει. Το λες και μονος σου : "αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες".
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ο εγωισμός είναι κάτι με το οποίο όλοι, ένθεοι και άθεοι, αναμετρώμαστε σε καθημερινή βάση κι ο αγώνας είναι σκληρός. Εγωισμός μπορεί να κρύβεται πίσω απ' ότιδήποτε. Ακόμη κι απ' τη μετριοπάθεια.

Αρχική Δημοσίευση από T1R0K4Y73Rh
"Ο Θεός είναι νεκρός"

Νίτσε

"Ο Νίτσε είναι νεκρός"

Θεός

..και συνεχίζει:

Μη μ'αναγκάσετε να 'ρθω εκεί κάτω...

Δεν πιστεύω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα. Είμαι πιθήκι.
Αυτό το ποστ, γιατί μου άρεσε τόσο πολύ;; Δεν μου έφτανε η θετική ψήφος για να το εκφράσω.

Καλώς μας ήρθες Μέγα Πίθηκε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 23:36. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:26, 05-10-08:

Ας το ξαναδούμε: Εγώ απαντώ στο περί μορφωμένων, στους οποίους εσύ αρχικά αποδίδεις όλες αυτές τις ανώτερες νοητικές ικανότητες. Το ότι σε αυτούς τους... "γραμματιζούμενους" ας τους πούμε, υπάρχουν αυξημένα ποσοστά ατόμων που διακατέχονται από τον υπέρτατο εγωισμό του γνώστη, στηρίζεται απλά σε πράγματα που έχω ακούσει και διαβάσει, αλλά και σε προσωπικές παρατηρήσεις. Δεν έχω κι εγώ υπόψη μου κάποια σχετική στατιστική. Ας πούμε λοιπόν πως το θέτω ως θέμα προς προβληματισμό.
Παρακάτω όμως, έχεις όπως είδα διευκρινίσει, ότι εσύ όταν μιλάς για μορφωμένους, δεν εννοείς τους απλά "γραμματιζούμενους", αλλά το θεωρείς υπό την πραγματική του έννοια. Συνεπώς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
απο την αρχη ειχα πει οχι απλα για μορφωμενους-γραμματιζομενους, αλλά κυριως για νοημοσυνη,κριση,αντιληψη κλπ. Νομιζω πως ολοι ξερουμε οτι η σκετη μορφωση-συλλογη γνωσεων, δεν αρκει.

Πιθανώς υπάρχει σύγχιση, γιατί τις περισσότερες φορές (αλλά όχι όλες) άνθρωποι που διαθέτουν τις ανώτερες πνευματικές αρετές στις οποίες αναφέρθηκες, γνωρίζουν καλά γραφή κι ανάγνωση.
Δηλαδη ;

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ο εγωισμός είναι κάτι με το οποίο όλοι, ένθεοι και άθεοι, αναμετρώμαστε σε καθημερινή βάση κι ο αγώνας είναι σκληρός. Εγωισμός μπορεί να κρύβεται πίσω απ' ότιδήποτε. Ακόμη κι απ' τη μετριοπάθεια.
Αν το θετεις οτι "δεν αποκλειεται" να εχει και ο μετριοπαθης πολυ εγωισμο, συμφωνω. Ομως για καθε 1 μετριοπαθη (που εγω θα εβαζα τη λεξη "ταπεινο") με μεγαλο εγωισμο, θα βρεις 100 με κακή παιδεια/ανατροφη και χαρακτηρα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:38, 05-10-08:

όσο πιο πολυ προικισμενος στο μυαλο είναι καποιος τοσο πιο πολυ ψαχνει για το Θεο..Αν και τι είναι κλπ...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:07, 05-10-08:

Να υποθέσω δλδ ότι ο Nietzsche δεν ήταν προικισμένος στο μυαλό;

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 19:14, 05-10-08:

Και στην αντίπερα όχθη:

Ο Ντοστογιέφσκι, ο μέγιστος μυθιστοριογράφος κατά πολλούς, δεν υπήρξε δογματικός θρησκευόμενος (σίγουρα!), αλλά βαθύτατα Χριστοκεντρικός (η γνώμη μου). Είναι επόμενο η πίστη ενός τέτοιου ανθρώπου να περάσει από πολλά "σκαμπανεβάσματα" πάσης φύσεως…. Αξιοσημείωτη είναι η παρακάτω δήλωσή του, η οποία έχει προβληματίσει (στεναχωρήσει ίσως; ) πολύ κόσμο….

"Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο, πιο βαθύ, πιο τέλειο…από τον Χριστό. Αν μου απόδειχνε κάποιος πως ο Χριστός βρίσκεται έξω από την αλήθεια, και πως στην πραγματικότητα η αλήθεια βρίσκεται έξω από το Χριστό, θα προτιμούσα να μείνω μάλλον με το Χριστό παρά με την αλήθεια."

Μια σκοταδιστική δήλωση από ένα μέγιστο ποιητή…όπως δήλωσε και ο Νίκος Δήμου.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Να υποθέσω δλδ ότι ο Nietzsche δεν ήταν προικισμένος στο μυαλό;

Να υποθέσω κι εγώ ότι ο Ντος δεν ήταν προικισμένος στο μυαλό;;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:05, 05-10-08:

Δηλαδη ;

Αν το θετεις οτι "δεν αποκλειεται" να εχει και ο μετριοπαθης πολυ εγωισμο, συμφωνω. Ομως για καθε 1 μετριοπαθη (που εγω θα εβαζα τη λεξη "ταπεινο") με μεγαλο εγωισμο, θα βρεις 100 με κακή παιδεια/ανατροφη και χαρακτηρα.
Δηλαδή: Ισχύει πολύ συχνά οι πραγματικά μορφωμένοι, όπως σωστά το θέτεις, να είναι ταυτόχρονα και "γραμματιζούμενοι". Το αντίστροφο όμως δεν ισχύει, αφού οι "γραμματιζούμενοι" δεν είναι σε πολλές περιπτώσεις και μορφωμένοι, αλλά αντίθετα διακατέχονται από την αλαζονεία του ημιμαθούς.

Εάν χρησιμοποιήσεις τη λέξη "ταπεινός" θα συμφωνήσω ακόμη περισσότερο, όμως τότε θα πρέπει να θυμόμαστε ότι ο ταπεινός εξ ορισμού δεν μπορεί να διακατέχεται από εγωισμό, εκτός κι εάν η ταπεινοφροσύνη του είναι υποκριτική.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 24-04-09 στις 23:37. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 06:42, 06-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
...
"Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο, πιο βαθύ, πιο τέλειο…από τον Χριστό. Αν μου απόδειχνε κάποιος πως ο Χριστός βρίσκεται έξω από την αλήθεια, και πως στην πραγματικότητα η αλήθεια βρίσκεται έξω από το Χριστό, θα προτιμούσα να μείνω μάλλον με το Χριστό παρά με την αλήθεια."
...

Θα συμφωνήσω! Ο Ιησούς Χριστός είναι οτι ωραιότερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου. Με γεμίζει, με κάνει ευτυχισμένο και νιώθω πως έχω τα πάντα στη ζωή μου!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:24, 06-10-08:

Δεν είναι λίγο ακραίο ως άποψη αυτό που εκφράζετε φίλοι Αντώνη και Αλέξανδρε; Δηλαδή ακόμη κι αν ο Ιησούς αποδεικνυόταν ψευδής, εσείς θα λέγατε "Αφήστε μας στην Ουτοπία μας"; Δεν θα πρέπει να έχουμε μια πιο διαλεκτική σχέση με το Θείον ως έννοια; Δεν θα πρέπει η σχέση μας αυτή να εξελίσσεται;
Μήπως ο Ντοστογιέφσκυ ήθελε να πει κάτι που μου διαφεύγει;

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 11:47, 06-10-08:

Συμφωνώ ότι είναι υπερβολικό. Κι εγώ πιστεύω αλλα αν με κάποιο τρόπο αποδεικνυόταν ότι τελικά δεν υπάρχει Θεός θα στεναχωριόμουν βεβαια πολύ (και θα ένιωθα και εντελώς ηλίθια που τόσα χρονια ζητούσα βοήθεια και φώτιση από το...τίποτα) αλλα προφανώς θα σταματούσα να πιστεύω και θα έψαχνα για κάτι άλλο να αναπληρώσει το κενό αυτό.

Γενικά πάντως στο θέμα της ύπαρξης η όχι του θεού με καλύπτει απόλυτα αυτό που λέει ο Μπρέχτ στο βιβλίο του “Ιστορίες του κ. Κόυνερ”. Σε κάποιο σημείο κάποιος ρωτα τον κύριο Κόυνερ "Yπάρχει Θεός?"και παίρνει την εξής απάντηση: “Σκέψου αν η στάση ζωής σου θα αλλάξει ανάλογα με την απάντηση που θα σου δώσω. Αν όχι, τότε δεν υπάρχει λόγος να σου δώσω απάντηση. Αν ναι, τότε αποφάσισες μόνος σου: Χρειάζεσαι έναν Θεό!"

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 11:49, 06-10-08:

Ο Ιησούς Χριστός είναι οτι ωραιότερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου.
Τι σημαίνει "μου έχει συμβεί"?
Τον ανακάλυψες αργότερα...?
Είσαι "αναγεννημένος" χριστιανός?

Με γεμίζει, με κάνει ευτυχισμένο και νιώθω πως έχω τα πάντα στη ζωή μου!

Όμορφο θεμιτό και ευκταίο.
Μα δεν είναι βαρετό να είσαι ευτυχισμένος συνέχεια?

-------------------------
είναι οτι ωραιότερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου. Με γεμίζει, με κάνει ευτυχισμένο και νιώθω πως έχω τα πάντα στη ζωή μου!

Και εγώ το ίδιο πίστευα, μέχρι να ανακαλύψω την παπαρούνα και τα παράγωγά της.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:58, 06-10-08:

Έστω και σκωπτικά, ο Ρεμπεσκές είπε κάτι που μου πέρασε κι εμένα απ' το μυαλό, όμως δεν είμαι και τόσο ρεμπεσκές για να το γράψω έτσι κατάμουτρα.

Αυτή η στάση μου φέρνει λίγο σε εθισμό, όπως και να το κάνουμε. Οι άνθρωποι συνηθίζουν να ψάχνουν για μια Αλήθεια που ν' απαντά σ' όλα τους τα ερωτήματα. Πρέζα, Μαύρο, Θεός, Χρήμα, το καθένα αποτελεί μέγιστη αλήθεια για τον καθένα από εμάς. Τέτοιο Θεό, δεν τον θέλω ούτε εγώ.

No offense guys...

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 22:16, 06-10-08:

Δεν είναι λίγο ακραίο ως άποψη αυτό που εκφράζετε φίλοι Αντώνη και Αλέξανδρε; Δηλαδή ακόμη κι αν ο Ιησούς αποδεικνυόταν ψευδής, εσείς θα λέγατε "Αφήστε μας στην Ουτοπία μας"; Δεν θα πρέπει να έχουμε μια πιο διαλεκτική σχέση με το Θείον ως έννοια; Δεν θα πρέπει η σχέση μας αυτή να εξελίσσεται;
Μήπως ο Ντοστογιέφσκυ ήθελε να πει κάτι που μου διαφεύγει;
Εγώ ήθελα να δώσω έμφαση όχι στο "τι είπε", αλλά "ποιος το είπε".
Ελπίζω να μη λειτουργήσει αποτρεπτικά αυτό για όσους δεν τον έχουν διαβάσει. Πόσο κρίμα θα ήταν αυτό, αν αναλογιστούμε ότι μέσα από τα έργα του δεν αναδύεται απλώς μια προσωπικότητα ενός συγγραφέα, αλλά σύμπαν ολόκληρο! Ο καθένας από εμάς συλλαμβάνει απλώς ένα μικρό κομμάτι, γιʼ αυτό και είναι δύσκολο να καταλήξουμε σε μια ολιστική ερμηνεία για το τι είπε και γιατί το είπε.
Λοιπόν, δε με αντιπροσωπεύει αυτή η συγκεκριμένη του δήλωση. Άλλωστε, μέχρι τώρα έχω αναφέρει, συν τοις άλλοις, ότι δεν αντιμετωπίζω τον Ιησού ως θεάνθρωπο, αλλά μόνο ως άνθρωπο.

Λες ότι "θα πρέπει να έχουμε μια πιο διαλεκτική σχέση με το Θείον ως έννοια." Συμφωνώ. Το θέμα όμως είναι σε ποιο βαθμό μπορεί να είναι διαλεκτική αυτή η σχέση. Άλλωστε (φαντάζομαι θα συμφωνήσεις με αυτό) η σχέση ενός πιστού με το Θείον είναι πολύ περισσότερο ηθική και συναισθηματική παρά διαλεκτική.

Παλιότερα, ξεφυλλίζοντας ένα διαφημιστικό φυλλάδιο βιβλιοπωλείου, μου έκανε εντύπωση το παρακάτω απόσπασμα απʼ την "εισαγωγή στη φιλοσοφία της θρησκείας" του Kai Nielsen. Δεν αγόρασα το βιβλίο, αλλά το απόσπασμα ταιριάζει στην περίπτωση.

"Ο Χιουμ μας λέει πως το να γνωρίζεις το Θεό σημαίνει να τον αγαπάς, και ο Κίρκεγκαρντ μας λέει πως το να θρησκεύεσαι σημαίνει να είσαι απορροφημένος σʼ ένα πάθος. Το εν λόγω γνώρισμα του θρησκευτικού λόγου είναι τυπικό του γεγονότος ότι η θρησκευτική πίστη δεν είναι απλά υπόθεση διανοητικής πειθούς ή θεωρητικής πεποίθησης, αλλά και υπόθεση ηθικής πεποίθησης, δέσμευσης και ενδιαφέροντος. Η θρησκεία συνδέεται άμεσα με την απόδοση νοήματος στη ζωή εκείνων που εμπλέκονται σʼ αυτήν. Η ειλικρινής διατύπωση ορισμένων βασικών θρησκευτικών εκφράσεων συνιστά την αποδοχή ενός ορισμένου προσανατολισμού στη ζωή. Αν δεν το καταλάβουμε αυτό, τότε δεν θα έχουμε ούτε καν αρχίσει να καταλαβαίνουμε τη θρησκεία ή τον θρησκευτικό λόγο…."

Με τα παραπάνω δεν προσπαθώ να δικαιώσω κάτι. Εγώ προσωπικά δεν έχω δηλώσει κάτι σαφές και συγκεκριμένο για το τι πιστεύω ή πού πιστεύω. Η σκέψεις που διατυπώνω στα μηνύματά μου αντιπροσωπεύουν απλώς το τμήμα μιας εικόνας που δεν ξέρω την τελική της διαμόρφωση. Όπως έγραψες κι εσύ η σχέση μας με το Θείον θα πρέπει να εξελίσσεται. Είναι δύσκολο όμως καμιά φορά να προσδιοριστεί το πόσο ομαλή και εποικοδομητική μπορεί να είναι μια τέτοια εξέλιξη. Τι συμβαίνει, για παράδειγμα, όταν κάποιοι άνθρωποι ψάχνονται χωρίς παράλληλα να έχουν μεγάλη ανάγκη να πιστέψουν; Τι συμβαίνει όταν κάποιοι άλλοι θέλουν να πιστέψουν, αλλά οι αμφιβολίες δεν τους αφήνουν; Τι συμβαίνει με αυτούς που θέλουν κατά βάθος να μην πιστέψουν; Πώς βιώνουμε τη σχέση μας με τον Θεό;; Θέλουμε να μας αγαπά; Τον αγαπάμε επειδή μας αγαπά;; Τον αγαπάμε; Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, και στα πλαίσια αυτής της εξέλιξης, όπως λες, ενδέχεται να μετατοπιζόμαστε σταδιακά από τη μια περίπτωση στην άλλη.

Τα παραπάνω νομίζω ότι απαντούν και στα όσα έγραψε η Idril.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:21, 07-10-08:

Καμμία ανθρώπινη ηθική δεν μπορεί να σταθεί μπροστά στο Θείον, παρά μόνο για να καταδείξει την ανθρώπινη πλάνη. Καλό παράδειγμα αυτού που λέω, είναι τα όσα έχει σούρει ο φίλος Ρεμπεσκές στο Θεό, εξαιτίας του καρκίνου.
'Ισως γιατί η ηθική είναι κάτι που δεν έχει καμμία σχέση με το Θείο. Την έννοια της ηθικής και τις ηθικές πράξεις ή τον ηθικό τρόπο ζωής τον κατανοούμε μόνο στα πλαίσια των ανθρώπινων κοινωνιών όπου ακόμα και σ'αυτά τα πλαίσια διαφοροποιείται η έννοια. Με το Υπερβατικό, το Επέκεινα ή όπως θες πές το όμως, η ηθική δεν βρίσκω να έχει καμμία σχέση. Είναι σαν να μιλάμε για Δημοκρατία ή Σοσιαλισμό στα επουράνια. Η ηθική είναι πολύ ανθρώπινη έννοια. Αν δεχτούμε ότι υπάρχουν άλλα πεδία, μεταφυσικά και αόρατα, και μία ή περισσότερες θεότητες, πρέπει λογικά να'χουν μικρή έως καθόλου σχέση με τις έννοιες αυτές όπως η ηθική που ορίστηκαν από τις ανθρώπινες κοινωνίες. Αυτές οι έννοιες ορίστηκαν κοινωνικά και όχι υπερβατικά. Το Θείον είναι απόλυτο, διαχρονικό και υπακούει σε άλλους νόμους.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:44, 07-10-08:

Ακριβώς αυτό εννοώ φίλε Δόκτωρ. Απλά θεωρώ ότι η μόνη αποδεκτή "ηθική" στάση απέναντι στο Θείον, είναι το θέσφατο "Παρατηρώντες τα φαινόμενα, κατερχόμενοι στο βάθος της συνειδήσεως και κυρίως εναρμονίζοντες εαυτούς με τον Παγκόσμιο Ρυθμό". Είναι φυσικό, στο βαθμό που εναρμονίζει κανείς τον εαυτό του με τον "Παγκόσμιο Ρυθμό", να προσαρμόζει και τη στάση του απέναντι στη ζωή, στους ανθρώπους και στην κοινωνία (δηλαδή την ηθική του στάση) σε αυτήν την κατανόηση.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 02:04, 08-10-08:

Αφού το διευκρίνησα βρε συ Χάε, "ο Θεός μου, ο δικός μου Θεός".

Μα χαίρομαι π μ δίνεται η ευκαιρία να επεκταθώ (λολ... τρολ πάουερ)

Λες λοιπόν, ότι η θεότητα έχει υπέρλογη ηθική, που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε, και και και...

Να τον βράσω.
Στα μάτια μου, εμένα, είναι συνένοχος.

Και καλά θα κάνει να μην βγεί μπροστά μου
θα του δώσω τα γένεια να τα φάει.

Πς. Μπορεί να ακούγομαι απόλυτος,
μα στον θεό και στον καπνό δεν κάνω εκπτώσεις.

Πς.
-----------------------------------------
Εναρμονίζοντες εαυτούς με τον Παγκόσμιο Ρυθμό
Λολ
ο κόσμος τους αποκαλεί junkies.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:47, 08-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Αφού το διευκρίνησα βρε συ Χάε, "ο Θεός μου, ο δικός μου Θεός".

Μα χαίρομαι π μ δίνεται η ευκαιρία να επεκταθώ (λολ... τρολ πάουερ)

Λες λοιπόν, ότι η θεότητα έχει υπέρλογη ηθική, που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε, και και και...

Να τον βράσω.
Στα μάτια μου, εμένα, είναι συνένοχος.

Και καλά θα κάνει να μην βγεί μπροστά μου
θα του δώσω τα γένεια να τα φάει.

Πς. Μπορεί να ακούγομαι απόλυτος,
μα στον θεό και στον καπνό δεν κάνω εκπτώσεις.

Πς.
-----------------------------------------

Λολ
ο κόσμος τους αποκαλεί junkies.
Μαζί σου, φίλε...όρμα του!

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 16:46, 11-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Ισως γιατί η ηθική είναι κάτι που δεν έχει καμμία σχέση με το Θείο. Την έννοια της ηθικής και τις ηθικές πράξεις ή τον ηθικό τρόπο ζωής τον κατανοούμε μόνο στα πλαίσια των ανθρώπινων κοινωνιών όπου ακόμα και σ'αυτά τα πλαίσια διαφοροποιείται η έννοια. Με το Υπερβατικό, το Επέκεινα ή όπως θες πές το όμως, η ηθική δεν βρίσκω να έχει καμμία σχέση. Είναι σαν να μιλάμε για Δημοκρατία ή Σοσιαλισμό στα επουράνια. Η ηθική είναι πολύ ανθρώπινη έννοια. Αν δεχτούμε ότι υπάρχουν άλλα πεδία, μεταφυσικά και αόρατα, και μία ή περισσότερες θεότητες, πρέπει λογικά να'χουν μικρή έως καθόλου σχέση με τις έννοιες αυτές όπως η ηθική που ορίστηκαν από τις ανθρώπινες κοινωνίες. Αυτές οι έννοιες ορίστηκαν κοινωνικά και όχι υπερβατικά.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αυτό ακριβώς έγραψα και σε άλλο postέχοντας ως βάση το επιχείρημα του Πλάτωνα. Η ιδέα ότι η ηθική είναι θεϊκή είναι, εκτός των άλλων, και επικίνδυνη ιδέα. Μια ιδέα που καθιστά τις ιδέες περί ηθικής άκαμπτες και στατικές. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί ο Kai Nielsen όταν γράφει για ηθική σχέση με το θείον, πάντως εγώ απορρίπτω οποιαδήποτε συμπεριφορά και σκέψη που βασίζεται στην ιδέα ότι "κάνω αυτό που ο Θεός θέλει από εμένα".

Απαντώντας τώρα και σε αυτά που λέει ο Χάος .
Η επιθυμία για αγάπη είναι βαθιά ριζωμένη στον άνθρωπο, ο οποίος, όταν πιστεύει ότι η αγάπη χαρακτηρίζει τη θεϊκή φύση, τότε όσο περισσότερο αγαπάει τόσο περισσότερο αισθάνεται ότι ενώνεται με τον θεό (βλ. και Α’ επιστολή Ιωάννου...ως παράδειγμα απλώς). Εδώ δεν υπάρχει το στοιχείο της εξουσίας και της επιβολής, αλλά της ένωσης. Και η ένωση αυτή δεν είναι προϊόν διαλεκτικής σχέσης, αλλά συναισθηματικής. Εκείνος που πιστεύει -δε μιλάω απαραίτητα για μένα, άλλωστε δεν έχω καταλήξει στο τι είναι θεός για μένα – υποστηρίζει ότι γνωρίζει (αισθάνεται) το θεό με την καρδιά κι όχι με το νου. Κάτι τέτοιο ισχύει στο μέγιστο βαθμό για τους μυστικιστές, που επιδιώκουν την ένωση με το Θεό μέσω του συναισθήματος, της ενοράσεως. Εφόσον ο Θεός θεωρείται απερίγραπτος και ακατάλυπτος, δεν μπορεί να γίνει αντικείμενο γνώσης. Η παρουσία του είναι αισθητή σε εκείνον που ενώνεται μ’ αυτόν, που κατέχεται από θεϊκό έρωτα. Δε λέω αν τα πιστεύω αυτά ή όχι, απλώς έτσι τα έχω ακούσει, διαβάσει… Δεν ξέρω εάν εσύ τα πιστεύεις απόλυτα.
Το κατά πόσο οι μυστικιστικές εμπειρίες αποτελούν αξιόπιστες εμπειρίες είναι δύσκολο θέμα για μένα. Βέβαια, εκείνοι που τις βιώνουν δεν έχουν καμία αμφιβολία… Για να πιστέψεις σ’ αυτά τα πράγματα πρέπει να τα βιώσεις. Έτσι είναι;; Γιατί εγώ στοιχηματίζω ότι υπήρξαν άνθρωποι που βίωσαν πιο βαθιές και συγκλονιστικές εμπειρίες από εσένα, από εμένα κι από πολλούς άλλους μαζί, και παρ’ όλα αυτά παρέμειναν υλιστές.
Αλλά είναι και το άλλο:
Μέσα από κάθε σοβαρή κοσμοθεωρία ο άνθρωπος νοείται ως υπεύθυνος για τη ζωή του. Άρα το κακό πηγάζει από τον ίδιο. Μονάχα μέσω της αγάπης (ή του θείου έρωτα) ενώνεσαι με το θείον. Αλίμονο να ήταν διαφορετικά! Μήπως όμως αξιώνουμε από το θείον ιδιότητες (π.χ. "ο θεός είναι αγάπη") που αντανακλούν μονάχα αυτό που μας ωφελεί;; Δεν ακούγεται κάπως μονοδιάστατο αυτό;; Σα να φέρνουμε το θείον στα μέτρα μας;; Αυτό που μας ωφελεί αποτελεί αντικειμενικό και αξιόπιστο παράγοντα που προσδιορίζει τη φύση του θεού;;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:39, 13-10-08:

Κι ενα ευθυμο διαλειμμα απο τον ΤζορτΖ Κάρλιν (που ομως ειναι πολυ εντος θεματος) :

-Do you believe in god?
- No.
BAM! Dead.
-How about you? Do you believe in god?
-Yes."
-Do you believe in MY god?
No.
BAM! Dead!
-My god has a bigger dick than your god.

Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 22:00, 13-10-08:

Κάνω πάρτυ αύριο με ελεύθερη αμφίεση και καλεσμένους όσους άλλαξαν γνώμη για το Θεό στα πλαίσια του ποστ. Πόσες μπύρες να παραγγείλω; Παραπάνω από καμμία;

Τεσπα, δεν πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω στο θεό. Φιλοσοφικά δλδ (με ό,τι σκ@τοεπιχειρήμτα μου κόβει) για την ύπαρξή του. Αυτό δεν μου υπαγορεύει καμμία συνταγή για τα αισθήματά του απέναντί μας. Θεός είναι, ό,τι θέλει κάνει (σκληρό αλλά τυπικά σ'αυτό πιστεύω. Για ψυχολογία είναι άλλα ποστ).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:37, 14-10-08:

Τεσπα, δεν πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω στο θεό.
Σωστο.....Οι περισσοτεροι Έλληνες έτσι πιστευουν απλα πανε τυπικα στην εκκλησια κλπ...
Ότι δηλαδη κατι θα υπαρχει εκει πανω και δεν μπορει να γιναν όλα στο συμπαν εντελως τυχαια...Ειδικα οι πιο νεοι μεχρι 45 πχ έτσι πιστευουν στην πραγματικοτητα..δεν μπαινουν προβατα κατω απο θρησκεια κονσερβα...

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 03:54, 02-11-08:

"Ο ίδιος ο Θεός δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς σοφούς ανθρώπους", είπε ο Λούθηρος, και πολύ σωστά.
Δεν είπε όμως το εξής: "Ο Θεός μπορεί να υπάρξει ακόμη λιγότερο χωρίς τους ανόητους ανθρώπους!"

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 14:08, 03-11-08:

Πολύ το φιλοσοφείτε το πράγμα βρε παιδιά... Ο Θεός είναι πιο απλός:

9. Και εγώ σας λέω: Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί.
10. Επειδή, καθένας που ζητάει, παίρνει· και εκείνος που ψάχνει, βρίσκει· και σ' εκείνον που κρούει, θα του ανοιχτεί.
[Λουκάς 11]
Ο Ιησούς Χριστός είναι ζωντανός!

1. Εκείνο που ήταν από την αρχή, εκείνο που ακούσαμε, εκείνο που είδαμε με τα μάτια μας, εκείνο που τη θέα του κοιτάξαμε και τα χέρια μας ψηλάφησαν, για τον Λόγο τής ζωής,
2. (και η ζωή φανερώθηκε, και είδαμε και δίνουμε μαρτυρία και εξαγγέλλουμε σε σας την αιώνια ζωή, που ήταν προς τον Πατέρα και φανερώθηκε σε μας·)
3. εκείνο που είδαμε και ακούσαμε, εξαγγέλλουμε και σε σας, για να έχετε κι εσείς κοινωνία μαζί μας· και η δική μας, μάλιστα, κοινωνία είναι μαζί με τον Πατέρα και μαζί με τον Υιό του, τον Ιησού Χριστό.
4. Κι αυτά τα γράφουμε σε σας, ώστε η χαρά σας να είναι πλήρης.
5. Και αυτή είναι η υπόσχεση, την οποία ακούσαμε απ' αυτόν και την αναγγέλλουμε σε σας, ότι: Ο Θεός είναι φως και σ' αυτόν δεν υπάρχει κανένα σκοτάδι.
[Ιώαννου Α' 1]

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 14:23, 03-11-08:

Δεν πιστεύω, δεν καταλαβαίνω, δεν θέλω να καταλάβω.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 14:30, 03-11-08:

Δικαιώμα σου! Εύχομαι να μην το μετανιώσεις...

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:02, 06-11-08:

Ας κάνω μια σούμα με όσα δεν πιστεύω, να δω τι μένει:

1. Δεν πιστεύω στην άνευ όρων υποταγή μου στο εκάστοτε ιερατείο, τους υποτιθέμενους δηλαδή φορείς θείας Αποκάλυψης και επίσημα αναγνωρισμένους πωλητές σωτηρίας!

ούτε στην..

2. υποσυνείδητη σκέψη ενός χριστιανού, που λέει “Γιατί να μην αμαρτήσω, αφού μετά εξομολογούμαι και …Blanco”

Ούτε στον..

3. παπα-παράδεισο ή την παπαρόλαση (ανάλογα με την διάθεση του θεού τους) γιατί στη μία θα έπληττα φρικαλέα και στη δεύτερη θα ήταν σα να έκανα eternal σάουνα και δε λέει...

4. Με χαλάει που θα συναντήσω τον πλάστη μου, after years...θα'μοιαζε σαν τον φούρναρη που κατηγορεί το ψωμί του γιατί ξεροψήθηκε καθισμένος στην αίθουσα του φούρνου!

Να πώ, όμως και ένα καλό. Οι μυρωδιές....(αααχ)

5. Γιατί θα'μπαινα στο μάτι στους απανταχού θεούσους και πολύ θα γούσταρα.

Και απλά θα μονολογούσα αλα Γούντυ Άλεν "Για εσένα είμαι ένας άθεος· για τον Θεό, είμαι η αξιωματική αντιπολίτευση." χιχι

6. Κάπου διάβασα ότι τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα. Χειροκρότησα ασυναίσθητα.

7. (τέλος. Ουφ) «Το ζητούμενο δεν είναι η θέληση για πίστη, παρά η επιθυμία για μάθηση, που είναι ακριβώς το αντίθετο.»

Πρέπει να πω και τι μένει, τώρα;

π.σ.

«Ο Τζορτζ Μπους λέει ότι μιλάει με το Θεό κάθε μέρα, και οι χριστιανοί τον λατρεύουν γι’ αυτό. Αν ο Τζορτζ Μπους έλεγε ότι μιλά με το Θεό μέσα από το πιστολάκι για τα μαλλιά του, θα σκεφτόντουσαν πως είναι τρελός. Αδυνατώ να αντιληφθώ πώς η προσθήκη ενός σεσουάρ το καθιστά αυτό πιο παράλογο.»

Σαμ Χάρις / Αμερικανός συγγραφέας.

Το γνωμικό θυμίζει και το ανέκδοτο που εν συντομία λέει:
- G.W.Bush(προς τον xyz συνομιλητή του): Θα πάμε στο Ιράκ και θα καθαρίσουμε 3.000.000 σουνίτες Ιρακινούς και μία ξανθιά βυζαρού.
- xyz συνομιλητής του Bush: Και γιατί θα σκοτώσετε μία ξανθιά βυζαρού;
- G.W.Bush (ψυθιριστά, προς τον υπουργό του): Είδες τι σου είπα, κανείς δεν νοιάζεται αν καθαρίσω 3.000.000 Ιρακινούς

Η συνάφεια έγκειται στο “Παράβλεψη ουσιωδών θέσεων και επικέντρωση στις επουσιώδεις και δευτερεύουσες”

Προσθέτω στον Uncle Sam, ότι αν ο Μπους, μιλάει στο Θεό -άρα πιστεύει σ'αυτόν, γιατί τότε, πως του μιλά χωρίς να πιστεύει;- τότε αυτό είναι ισχυρό επιχείρημα για να μη πιστεύω εγώ και μερικά δισεκατομμύρια άλλοι...

“Παρακαλώ τους συνομιλητές του θεού να κάνουν ησυχία. Παρενοχλούν τη λογική μου.”

Δικό μου.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 23:44, 06-11-08:

Δικαιώμα σου! Εύχομαι να μην το μετανιώσεις...
Είναι κρίμα που στο δικό σου το μυαλό μου φαίνεται ότι η πίστη στο Θεό είναι συνηφασμένη με μία αδρανή ασφάλεια. Να μετανιώσω για ποιό πράγμα; Που δεν καταλαβαίνω τους υπόλοιπους που πιστεύουν; Η ελπίδα μου να αισθανθώ κάτι δεν έχει πεθάνει ακόμα και δεν νομίζω να πεθάνει, αλλά ελπίδα να ΠΙΣΤΕΨΩ με την ετοιμολογική έννοια του όρου, δεν υπάρχει. Οπότε δεν θα υπάρξει και μετάνοια σε σχέση με "πίστη"-"προσμονή να επαληθευτεί" κάτι.

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:27, 20-11-08:

Άκουσα οτι "Ο Θεός Πέθανε…"

Το πρώτο όμως τρεμούλιασμα στη σκέψη ή στην καρδιά δεν μου το κατάφεραν. Αυτό τους το χρεώνω ως αναγνώστης τους.
Θα τα ανακαλύψω στην πορεία -πιθανόν-.

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λυσανδρος
Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 00:59, 08-12-08:

πιστευω στον ανθρωπο

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:48, 08-12-08:

Ποιος είναι αυτός; Μπορείς να μας τον περιγράψεις; Γιατί υπάρχουν πάντα κάποιοι που τον ψάχνουν με φαναράκι, απ' τα αρχαία χρόνια...

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 12:40, 08-12-08:

Ποιος είναι αυτός; Μπορείς να μας τον περιγράψεις; Γιατί υπάρχουν πάντα κάποιοι που τον ψάχνουν με φαναράκι, απ' τα αρχαία χρόνια...

Μαλλον αδερφε Νωευς μπερδευτηκες.....Δεν αναφερθηκα στο μπακαλη της γειτονιας μου

pc:μην συγχεεις τα αρχαια χρονια με τα τορινα.Αλλο Ελληνας και αλλο νεοελληνας μην βαζεις στο ιδιο βαζο αγαπητε μου φιλε υακινθους και βατα

ευχαριστω για το ενδιαφερων σου

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 00:50, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσανδρος
Μαλλον αδερφε Νωευς μπερδευτηκες.....Δεν αναφερθηκα στο μπακαλη της γειτονιας μου
pc:μην συγχεεις τα αρχαια χρονια με τα τορινα.Αλλο Ελληνας και αλλο νεοελληνας
Οπότε σε ποιον από τους δύο πιστεύεις αφού διαφοροποιείς τον παλιό με τον νέο;
Ουσιαστικά διαφωνείς καταλήγοντας να επιβεβαιώσεις την απορία του Νωέα....

μην βαζεις στο ιδιο βαζο αγαπητε μου φιλε υακινθους και βατα
Στην ανθοδετική δεν αλληλοαναιρούνται αυτά τα δύο, πάντως.

Πιστεύετε στον Θεό;
Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος. (κλεμμένο).. ..

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

O Λυσανδρος έγραψε στις 02:31, 10-12-08:

οφειλω καταρχην να ομολογησω πως στη πρωτη μας επαφη η αισθηση του χιουμορ σου με ειχε απογοητευσει ομως εδω αρχιζω και αναθεωρω.. ποτε δεν ειναι αργα θα μου πεις.. και πραγματι εδω θα συμφωνησω
ομορφη και ενδιαφερουσα η αντιπαραθεση σου φιλε δεσμωτη ...μαλλον ομως απευθυνετε σε ρομαντικους και ονειροπολους ακροατες...η ενσταση σου απεχει πολυ(κατα τη γνωμη μου) απο τη σκληρη πραγματικοτητα οποτε και γι αυτο αναγκαζομαι αυτη τη στιγμη απο σεβασμο απεναντι στο προσωπο σου να σου κανω την εξης ερωτηση εχει στα αληθεια σχεση...ο ελληνας με τον νεοελληνα???...σαν να τολμουμε δηλαδη να θετουμε το εξης ερωτημα η φωτια με το νερο μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους????....Οποτε λοιπον το ερωτημα που πρεπει, ωφειλουμε, και επιβαλεται να θεσουμε σε εφαρμογη δεν ειναι σε ποιον απο τους δυο εγω πιστευω εφοσον τους διαφοροποιω(και κατα τη γνωμη μου μαλλον οχι δεν καταληγω να επιβεβαιωνω την απορια του φιλου μας Νωε).....ισως το ποιο σωστο θα ηταν ποιος τροπος σκεψης...ποια αντιληψη ειναι δυνατον να με εφοδιασει με τα σωστα μεσα για να εχω 1 συγκεκριμενη αποψη επανω σε αυτο το θεμα(η οποια δεν επιβαλεται να ειναι και σωστη απλα θα ειναι η γνωμη μου..η δικη μου αποψη)....απο τη 1 η μεταφυσικη απο την αλλη η λογικη και η θεοποιηση του λογικου ανθρωπου με αυτονομια συνειδησης ελευθερια σκεψης ερευνας εκφρασεις και πραξης....αυτο κατ εμε ειναι η μεγαλυτερη ενδειξη αγαπης απο ανθρωπο προς ανθρωπο...απο 1 πιστη...1 ελπιδα...1 ονειρο
στη φιλοσοφια ο ανθρωπος απο αγαπη και σεβασμο απεναντη στον ανθρωπο τα παθη του τις και τις ανησυχιες του θετει παντοτε ως ερωτημα 1 ΓΙΑΤΙ???????
στη θρησκεια υπαρχει 1 γιατι ο θεος το επελεξε

θα ηθελα πραγματικα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου και το ενδιαφερων σου και επεισης να ρωτησω γιατι εισαι αθεος????....φταινε οι ψευτικες υποσχεσεις του αλογοσκουφη για μισθους?? τα οικονομικα σκανδαλα της εκκλησιας??? τα ροζ σκανδαλα της εκκλησιας??? ο αγιος βασιλης μικρος οταν ησουν δεν σου φερνε δωρα???? ΓΙΑΤΙ?...να το παλι το ερωτημα

Στην ανθοδετική δεν αλληλοαναιρούνται αυτά τα δύο, πάντως.

ευχαριστω για τη διορθωση.... η φωτια με το νερο δεν μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους
ποιο σωστο υποθετω

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος. (κλεμμένο).. ..
γιατι ομως??? .....

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:14, 11-12-08:

οφειλω καταρχην να ομολογησω πως στη πρωτη μας επαφη η αισθηση του χιουμορ σου με ειχε απογοητευσει
Σίγουρα, όταν έγραψες "free as a bird" και μάρσαρα στο πνεύμα σου με το "πέτα λύσσανδρε Ιωνάθαν πέτα" θα παρεξήγησες.
Προτροπή ήταν για να εκμεταλλευθείς το πέταγμα σου περισσότερο από τη σπατάλη χρόνου του καθαρισμού των φτερούγων και πούπουλών σου.

Μια παραφορά ήταν Λύσσανδρε, κουτσούνι μου.

Μέχρι που σκέφτηκα να κάνω κι άλλο account (πράγμα που ποτέ δε διανοήθηκα να κάνω στη ζωή μου για τίποτα και κανένα ) και να με ψηφίσω αρνητικά. Μα το άγιο δισκοπότηρο....

ομως εδω αρχιζω και αναθεωρω..
Με κακομαθαίνεις και ξέμεινα μόνο με κάτι φθηνιάρικα σοκολατάκια πραλίνας "feelings" chocolate assortment από carrefour. Στο κόκκινο μακρόστενο κουτί. No ferrero.

ποτε δεν ειναι αργα θα μου πεις.. και πραγματι εδω θα συμφωνησω
Μόνος σου λες μόνος σου απαντάς, γλαρόνι μου!
Σε συμπαθώ. Κι εσένα και τις δημοσιεύσεις σου.

ομορφη και ενδιαφερουσα η αντιπαραθεση σου φιλε δεσμωτη ...μαλλον ομως απευθυνετε σε ρομαντικους και ονειροπολους ακροατες...η ενσταση σου απεχει πολυ(κατα τη γνωμη μου) απο τη σκληρη πραγματικοτητα οποτε και γι αυτο αναγκαζομαι αυτη τη στιγμη απο σεβασμο απεναντι στο προσωπο σου να σου κανω την εξης ερωτηση εχει στα αληθεια σχεση...ο ελληνας με τον νεοελληνα???...
Αν και κάνουμε μετατόπιση προβληματικής και αντί να φέρουμε στα ίσια του τον σπόνδυλο της μη απάντησής σου, ας πω:

Ουδεμία σχέση έχει ο Έλληνας με τον Νεοέλληνα όσο ακριβώς δεν σχετίζεται η πίπα herb με τη...Σκωτσέζικη bagpipe.
Όμως, φρονώ ότι έγινε κλοπή ιδιοκτησίας ερωτήματος.

Με βάση το "πιστεύω στον άνθρωπο", ξερό και μόνο του, είναι σαν δήλωση πίστης σε κάθε άνθρωπο, ασχέτως εθνικότητας, εποχής, ηλικίας κλπ.

Με τη παραπάνω διαπίστωση φρονώ πως το να με ρωτάς εσύ αν πιστεύω ότι έχει σχέση ο νέος με τον αρχαίο είναι σαν ασυναίσθητα να προσθέτεις μία νέα παράμετρο στο τι εσύ πιστεύεις.
Αλλιώς δεν χωράει διαχωρισμός. (πιστεύεις δηλ. στον αρχαίο μα όχι στον σύγχρονο; Ή παίζει ποσόστωση
Φοβάμαι ότι αν μιλάμε μέσα από ένα αστείρευτο πηγάδι, δεν θα γίνει μια τρύπα στο νερό αλλά δεν είναι διόλου απίθανο να καταλήξεις στο ότι δεν πιστεύεις στον άνθρωπο και πάντως όχι όπως αρχικά πίστευες κι ο αντίλαλος αυτός μου είναι τόσο ενδιαφέρων...

Κι αυτό δεν περιλαμβάνει καμία είδους ειρωνεία.

Όλοι ξέρουν σήμερα ότι το να μπορείς να αντέχεις την αντίφαση είναι εξέχον σημάδι καλλιέργειας. Μερικοί μάλιστα ξέρουν ότι οι άνθρωποι του πνεύματος (όχι οι ανώτεροι. Έχω αλλεργία στην κάθε λογής ανωτερότητα) επιθυμούν και προκαλούν την αντίφαση, προκειμένου να δεχτούν μια υπόδειξη για τα άδικά τους λόγια, τα οποία τους είναι άγνωστα ως εκείνη τη στιγμή.

Αλλά το να μπορείς να αντιλέγεις, το να διατηρείς την καλή συνείδηση που έχεις αποκτήσει νιώθοντας εχθρικά απέναντι σ'ό,τι είναι συνηθισμένο, παραδοσιακό και καθαγιασμένο- αυτό είναι κάτι παραπάνω από το να αντέχεις και να προκαλείς την αντίφαση, αυτό είναι αληθινά μεγάλο, καινούριο και καταπληκτικό μέσα στην κουλτούρα μας, αυτό είναι το κατεξοχήν βήμα του απελευθερωμένου πνεύματος: ποιος το ξέρει αυτό;

σαν να τολμουμε δηλαδη να θετουμε το εξης ερωτημα η φωτια με το νερο μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους????....
Χμμ...

Η φωτιά με το νερό μπορούν να σμίξουν στη θέαση της κολυμβήτριας λάβας καθώς ένα ηφαίστειο οργίζεται.
Ίσως είναι ένα θαύμα της φύσης που σπανίως συμβαίνει αν και πηγαίο.

Ακόμη και μέχρι να σβήσει μια φωτιά από μολότοφ που καίει της βιβλιοθήκης ξύλα και βιτρίνες γραφείων, χρειάζεται μια ικανή ποσότητα νερού κάτω από την οποία δεν σβήνει παρά σμίγει (συνυπάρχει) κατά μια ποιητική έκφανση.

Οποτε λοιπον το ερωτημα που πρεπει, ωφειλουμε, και επιβαλεται να θεσουμε σε εφαρμογη δεν ειναι σε ποιον απο τους δυο εγω πιστευω εφοσον τους διαφοροποιω(και κατα τη γνωμη μου μαλλον οχι δεν καταληγω να επιβεβαιωνω την απορια του φιλου μας Νωε).....ισως το ποιο σωστο θα ηταν ποιος τροπος σκεψης...ποια αντιληψη ειναι δυνατον να με εφοδιασει με τα σωστα μεσα για να εχω 1 συγκεκριμενη αποψη επανω σε αυτο το θεμα
Μα η αντίληψη, όχι του τριπλαδόρου, αλλά αυτή η ίδια που εξέφρασες της πίστης σου στα ανθρώπινα.
Από κάτι εφορμήστηκες, γράφοντας το. Πιστεύεις στους νέους και παλιούς. τους ρημαδοκράτορες και τους φρικώδεις αιμοχαρείς ψυχάκηδες ανθρώπους περιστρόφων;

Πάντως το ερώτημα σου έχει σαφή φιλοσοφική υφή, κιόλας.
Ποιόν δρόμο οφείλουμε να ακολουθήσουμε για να καταστούμε στο τέλος των ερωταπαντήσεων, σοφότεροι; Προαιώνιο το ερώτημα αλλά και άλλοθι μη απάντησης, φρονώ.

Κόψε από Κηφησίας να γλυτώσεις το-φιλοσοφικό-μποτιλιάρισμα...

θα ηθελα πραγματικα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου και το ενδιαφερων σου και επεισης να ρωτησω γιατι εισαι αθεος????
Οι σκέψεις μου, είπε ο ταξιδιώτης στη σκιά του, πρέπει να μου δείξουν που βρίσκομαι. Αλλά δεν πρέπει να μου αποκαλύψουν που πάω. Μ'αρέσει να μην ξέρω το μέλλον και δεν θέλω να πεθάνω από ανυπομονησία και από το πρόωρο δοκίμασμα υπεσχημένων πραγμάτων.

Σου αρκεί σαν λόγος να μην πιστεύω σε Θεούς κι ανθρώπους;
Ίσως να ρωτήσεις; Σε σένα τον ίδιο; Πιστεύεις; Μιας κι εσύ στους ανθρώπους συγκαταλέγεσαι.

Λίγοι άνθρωποι έχουν πίστη στον εαυτό τους. Απ'αυτούς τους λίγους μερικοί την έχουν μέσα τους σαν να'ναι μια ωφέλιμη τυφλότητα (!) ή μια μικρή έκλειψη του πνεύματός τους (τι θέαμα θα'βλεπαν αν μπορούσαν να κοιτάξουν στα βάθη του εαυτού τους!) ενώ οι άλλοι πρέπει πρώτα να την αποκτήσουν.

Οτιδήποτε καλό, αξιόλογο ή μεγάλο κάνουν είναι πριν απ'όλα ένα επιχείρημα εναντίον του σκεπτικιστή που κρύβουν μέσα τους. Πρέπει να τον πείσουν ή να τον καταφέρουν, κι αυτό χρειάζεται σχεδόν μεγαλοφυϊα. Αυτοί είναι οι μεγάλοι ανικανοποίητοι με τον εαυτό τους. Αυτός είμαι εγώ.
Πιστεύω σε μένα λοιπόν, ανάλογα στον βαθμό που μπορεί οποιοσδήποτε να πιστέψει σε κάτι που τον αφήνει ανικανοποίητο. (αναστεναγμός)

....φταινε οι ψευτικες υποσχεσεις του αλογοσκουφη για μισθους?? τα οικονομικα σκανδαλα της εκκλησιας??? τα ροζ σκανδαλα της εκκλησιας??? ο αγιος βασιλης μικρος οταν ησουν δεν σου φερνε δωρα???? ΓΙΑΤΙ?...να το παλι το ερωτημα
Αυτό λειτουργεί κι αντιστρόφως:

Γιατί πιστεύεις στον Θεό;
1. Για να έχεις να αποτανθείς σε κάτι που σίγουρα δε θα σε σοκάρει απαντώντας;
2. Γιατί βαρέθηκες να δίνεις στα πάντα μια λογική εξήγηση (άσε που δεν υπάρχει για όλα τέτοια) και η ύπαρξη Θεού συνιστά έναν παρακαμπτήριο δρόμο του ανεξήγητου;
3. Γιατί ο άγιος βασίλης υπάρχει και μάλιστα είναι αρχάγγελος του Θεού; Απλώς τα δώρα του είναι κάπως παρωχημένα για την τεχνολογική μας εποχή (βίβλος, κοράνι, πες το όπως θες)
4. Γιατί όταν ήσουν μικρός δεν έβλεπες αυτόν που σου έφερνε τα δώρα και υπέθεσες αρχικά ότι ήταν ο mr nobody που αργότερα με τις ευλογίες των γνωστών, φίλων, οικογένειας, σχολείου κοινωνίας, χώρας, τον μετονόμασες σε "god".
5. Γιατί οι μισθοί είναι τόσο πενιχροί που μόνο ο Θεός μας απέμεινε; Άντε και το άναμμα δυο κεριών;
6. Γιατί τα οικονομικά και σεξ σκάνδαλα των ρασοφορεμένων είναι Θεϊκό σημάδι και test των πιστών ώστε να αντιληφθούν έγκαιρα ότι απλώς είναι τερατόμορφοι εκμεταλλευτές της ιδέας/ύπαρξης του κι ότι οφείλουν να αποκολληθούν από τα εγκόλπια της και γνώμονας του αληθινού πιστού και χριστιανού θα είναι για εκείνον τα γρήγορα ρεφλεξ αποσυμφόρησης των ανθρώπων από την Εκκλησία;

λιστ goes on...

ευχαριστω για τη διορθωση.... η φωτια με το νερο δεν μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους
ποιο σωστο υποθετω
Σε διαψεύδει ο καπνός. (καιόμενης πόλης και όχι μόνο).

Με έλυσες -όπως και κάθε άλλον άνδρα- γλυκέ μου Λύσανδρε.

Παράθεση

gaspar7342

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gaspar7342
Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O gaspar7342 έγραψε στις 16:44, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Άκουσα οτι "Ο Θεός Πέθανε…"

Το πρώτο όμως τρεμούλιασμα στη σκέψη ή στην καρδιά δεν μου το κατάφεραν. Αυτό τους το χρεώνω ως αναγνώστης τους.
Θα τα ανακαλύψω στην πορεία -πιθανόν-.
δέν μπορώ να καταλάβω τί κινεί έναν άνθρωπο να προσπαθεί με τόσο πάθος να αποδείξει οτι δέ υπάρχει θεός. για μένα, άν υπάρχει κάτι καλό και ελπιδοφώρο σε αυτόν τον κόσμο είναι ο θεός και η πίστη σε αυτόν. ακόμα και άν το δείς απο την λογική, υπέθεσε οτι έστω 1 στο εκατομύριο να υπάρχει θεός, κόλαση κτλ. τότε στην περίπτωση που δέν υπάρχει δέν έχεις να χάσεις τίποτα αφού αργά ή γρηγορα θα πεθάνεις όπως όλοι και κανείς δεν θα σου ζητήσει τον λόγο. άν όμως αυτό το 1 στο εκατομύριο βγεί τελικά αληθηνό? τότε?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:01, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από GaspaR
... θα σου ζητήσει τον λόγο. άν όμως αυτό το 1 στο εκατομύριο βγεί τελικά αληθηνό? τότε?
Όχι πως ο Θεός δεν "ανατέλει τον ήλιο επί αγαθών και πονηρών", αλλά όπως και να το κάνουμε η πίστη σου, όπως την ξεδιπλώνεις παραπάνω, είναι "εκ του πονηρού", αδελφέ!

Παράθεση

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O gaspar7342 έγραψε στις 17:17, 11-12-08:

Όχι πως ο Θεός δεν "ανατέλει τον ήλιο επί αγαθών και πονηρών", αλλά όπως και να το κάνουμε η πίστη σου, όπως την ξεδιπλώνεις παραπάνω, είναι "εκ του πονηρού", αδελφέ!
άν εννοής ότι ήμουν υπερβολικός θα συμφωνήσω μαζί σου. με τον όρο ''εκ του πονηρού'' όμως δέν δεν κατάλαβα σε τί αναφέρεσαι απο αυτά που έγραψα. φιλικά.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:29, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από GaspaR
άν εννοής ότι ήμουν υπερβολικός θα συμφωνήσω μαζί σου. με τον όρο ''εκ του πονηρού'' όμως δέν δεν κατάλαβα σε τί αναφέρεσαι απο αυτά που έγραψα. φιλικά.
Απλά, φίλε μου, μου θύμησες λίγο τη λαϊκή παροιμία " και ο σκύλος χορτάτος και η πίττα ολόκληρη". Φυσικά, τοποθετούμε εδώ, εντελώς καλοπροαίρετα και φιλικά!

Παράθεση

gaspar7342

Νεοφερμένος

O gaspar7342 έγραψε στις 18:01, 11-12-08:

Απλά, φίλε μου, μου θύμησες λίγο τη λαϊκή παροιμία " και ο σκύλος χορτάτος και η πίττα ολόκληρη". Φυσικά, τοποθετούμε εδώ, εντελώς καλοπροαίρετα και φιλικά!
Η κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη φίλε νώευς. Πιθανόν να θεώρησες λάθος τη σύνδεση του θεού με την λογική που επιχείρησα στο μύνημα μου.Ανέφερα λογικά επιχειρήματα, μόνο και μόνο γιατί για τους αμφισβητίες της ύπαρξης του θεού το μόνο που μετράει είναι η λογική.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους