Άδεια για σύμβουλος διατροφής και ομορφιάς

akis_pin

Νεοφερμένος

Η akis_pin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται για να βγάλει κάποιος άδεια για σύμβουλος διατροφής και ομορφιάς τι χρειάζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι εννοείς; Δε χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό, χαρτί, σπουδές...;
Τι έχεις σπουδάσει, διαιτολόγος, αισθητικός...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Κανονικά χρειάζεσαι πτυχίο από ΑΕΙ (Χαροκόπειο) ή το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης ή Σητείας, που έχουν τμήμα διατροφής (νομίζω ότι εν τω μεταξύ, έχουν ιδρυθεί και μερικά ακόμη τμήματα ΤΕΙ, αλλά δεν είμαι σίγουρη).
Τώρα, από κει και πέρα αν τελειώσεις ΙΕΚ ειδικός εφαρμογών διαιτητικής, μπορείς να δουλέψεις ως βοηθός διαιτολόγου.
Κανονικά, δεν επιτρέπεται όμως να ανοίξεις δικό σου γραφείο ως διαιτολόγος.
Ακανόνιστα (:P), επειδή η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν είναι απαραίτητη για αυτό το επάγγελμα (ακόμη τουλάχιστον), μπορείς να ανοίξεις ένα γραφείο ως "σύμβουλος ομορφιάς" όπως το λες.
Αυτά ξέρω, έπειτα από πρόσφατη επίσκεψή μου σε τρία ιδιωτικά ΙΕΚ, όπου μου είπαν τα ίδια πράγματα, σαν σε κασέτα ένα πράγμα.
Καλύτερα να ρωτήσεις έναν λογιστή, μάλλον αυτοί ξέρουν καλύτερα.
Κάπου μπλέκεται και η Νομαρχία μέσα, η οποία μπορεί να σου κάνει ζημιά, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί, αφού υποτίθεται ότι δεν χρειάζεται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Αν υπάρχει κανένας λογιστής εδώ μέσα, ας μας τα εξηγήσει καλύτερα.:confused:

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως μπορείς να ανοίξεις γραφείο αν έχεις βγάλει ΙΕΚ.. Αλλά λέγεσαι σύμβουλος διατροφής και όχι διαιτολόγος- διατροφολόγος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

palikari

Νεοφερμένος

Ο palikari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα παιδιά ,ειμαι καινουργιος εδω....τυχαια ειδα την σελιδα!!!!

απο οτι διαβαζω κανενας δεν ειναι σιγουρος για το τι ακριβως ισχιει...ολοι νομιζετε ....τεσπα!!!
γενικα εχουμε μελλον εμεις οι συμβουλοι???? ¨)

(και εγω αποαφοιτος ΙΙΕΚ ειμαι και σε λιγο τελιωνω με την πρακτική)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellab88

Νεοφερμένος

Η stellab88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια,
ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό..
Εχω πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στο χαροκόπειο άσκηση- διτροφή. Μπορώ να βγάλω άδεια άσκησης επαγγέλματος?και αν όχι πώς μπορώ να το εξασκήσω?ως σύμβουλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top