Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

ΜΠΙΛ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΠΙΛ
Ο ΜΠΙΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ΜΠΙΛ έγραψε στις 23:03, 27-04-09:

Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:58, 27-04-09:

Γιατί η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις. Γιατί είναι όμορφη, όλο συγκινήσεις και ηδονές. Γιατί ακόμα κι όταν μας πικραίνει, το να βγαίνεις από την άλλη μεριά του τούνελ σου δίνει μία ικανοποίηση απερίγραπτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

52 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΣΩΣΩ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΣΩΣΩ
H ΣΩΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ΣΩΣΩ θελω διακοπες έγραψε στις 00:03, 28-04-09:

θελω να μου πεις εναν λογο για να μην ζεις?

22 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:07, 28-04-09:

Επειδή είναι πολύ ακριβές στις μέρες μας οι κηδείες; Χώρια τα μνημόσυνα...

Για έναν τσιφούτη σαν εμένα, αυτό θα ήταν το απόλυτο επιχείρημα για να με κάνει να ζήσω πάνω από 100 χρόνια.

26 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:14, 28-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΙΛ
απάντηση νο1 : κανένας άλλος δεν μπορεί να στο πει , παρα μόνο εσύ στον εαυτό σου
απάντηση νο2 : η ζωή περιέχει τον θάνατο(σε μορφή ύπνου) , ενώ ο θάνατος δεν περιλαμβάνει την ζωή.όχι ; δεν με έχεις δει να κοιμάμαι...
απάντηση νο3 : άκου ερώτηση...έχεις ίντερνετ άρα σίγουρα εξασφαλισμένες τις βιολογικές ανάγκες για να φτάσεις στις κοινωνικές , οπότε απλά σκέψου πως αν και περίεργο εκ πρώτης άποψης αυτοί που παλεύουν κάθε μέρα για τις βιολογικές τους ανάγκες σκέφτονται αυτό το ερώτημα πολύ λιγότερο.Άρα , θα έπρεπε να ντρέπεσαι.Πτου σου, πήγαινε στην εκκλησία και κάνε δέκα τεμενάδες γιατί η ζωή σου δεν σου ανήκει στην δάνεισε ο καλός θεούλης.Στο σημείο αυτό θα πω ανέκδοτο :
-φάε παιδάκι μου όλο το φαγάκι σου..ξέρεις πόσα παιδάκια θα παρακαλούσαν να έχουνε μόνο το μισό
-μα και εγώ για αυτό παρακαλάω
απάντηση νο4 : για να παρηγορείς και άλλους απελπισμένους ότι δεν πορεύονται μόνοι
απάντηση νο5 : όλα τα πράγματα μέχρι και ο κάδος του υπολογιστή σου σου δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία.η παραίτηση από την ζωή είναι πολύ εγωίστρια : δεν σου δίνει ποτέ
απάντηση νο6 : είμαι πράκτορας της διεύθυνσης ηλεκτρονικού εγκλήματος.Αν συνεχίσεις την μουρμούρα θα ρίξω σύρμα στον διοικητά και θα εισβάλουμε σπίτι σου με καλεσμένα κανάλια και κουτσομπολίστικες εκπομπές για αποφυγή ονλάιν αυτοκτονίας.Θα πάρω προαγωγή και θα πάω επιτέλους στο τμήμα που πάντα ονειρευόμουνα : δίωξη νονών (θα υπηρετώ όλη μέρα και δεν θα βλέπω την πεθερά μου).Όμως η γυναίκα μου θα με χωρίσει και είμαι συναισθηματικά δεμένος με τους καβγάδες μας.Οπότε βρες έναν λόγο να ζήσεις και κάνε γρήγορα
απάντηση νο7 : η μαρία-λου'ι'ζα.Είναι από επαρχία , βιάζεται να ζήσει όσα στερήθηκε στο στενόμυαλο επαρχιώτικο σπίτι της , νοικιάζει σε ένα δυαράκι απέναντι σου και όταν ντύνεται αφήνει ανοιχτή την κουρτίνα με την ελπίδα να την δεις.Τα μαλλιά της μοσχομυρίζουν και η μυρωδιά θα έφτανε και στο δωμάτιο σου άμα έβγαζες τις κάλτσες στην βεράντα να αεριστούνε από χτες.
απάντηση νο8 : άκου το it 's a wonderful life από black.Προσοχή μην ακούσεις τα υπόλοιπα που έβγαλε μετά από αυτό - εγώ πάντως ήθελα να αυτοκτονήσω
απάντηση νο9 : είναι άνοιξη.τι παραπάνω θες ; (εγώ πάντως να μην είχα αλλεργία)
απάντηση νο10 : καλά δεν είδες το american beayty πώς τελειώνει ; (αν ναι στείλε να μου εξηγήσεις ποιος σκοτώνει τον σπέισι - εγώ δεν κατάλαβα γιατί ασχολιόμουνα με ένα ποπκόρν που αρνούνταν πεισματικά να βγει από τον τραπεζίτη μου)
απάντηση νο11 : η ζωή είναι ένα αγγούρι : άλλοι το τρώνε και δροσίζονται άλλοι το τρώνε και ζορίζονται.εγώ το τρώω με αλάτι
απάντηση νο12 : δεν συνεχίζω γιατί σε κούρασα.Καλά συνεχίζω : ακόμα και εάν σε κουράσουν οι άνθρωποι , είναι άδικο να λες ότι σε κούρασε η ζωή

@otto : σου έβαλα θετική ψήφο γιατί και εγώ είμαι σκεπτόμενος σπάγγος , αλλά σκέψου το : ίσα-ίσα θα είσαι ο μόνος που δεν θα καλεστεί να πληρώσει τον λογαριασμό.Το πολύ πολύ η χήρα σου αντί να λέει αχ χάος μας άφησες νωρίς , να λέει αχ χάος μας άφησες ταπί.Αλλά ποιος την ακούει;πάντως όχι εσύ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 28-04-09 στις 00:58.
76 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΣΩΣΩ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΣΩΣΩ
H ΣΩΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ΣΩΣΩ θελω διακοπες έγραψε στις 01:08, 28-04-09:

έχεις θα έλεγα πολλές θεωρίες επί του θέματος. Πολλές ώρες ανάλυσής και πολύ καλές απαντήσεις η καλύτερή από όλες ει ναι η νούμερο 11

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

troufaki18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη troufaki18
H troufaki18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H troufaki18 έγραψε στις 03:03, 28-04-09:

@ self-instructive depressing:

Αμίμητος! Έγραψες..

@ ΜΠΙΛ:

Αν πιστεύεις ότι στη ζωή είναι όλα ρόδινα και πάνε πρίμα, είναι χαρά μου που σε ενημερώνω ότι κάνεις τραγικότατο λάθος! Αν η ζωή δεν είχε φορτούνες και τις άσχημες και δύσκολες στιγμές της, τότε οι όμορφες στιγμές θα έχαναν από γλύκα!

Ένας βασιλιάς είχε βάλει να του φτιάξουν και να του δώσουν να φάει το πιο γλυκό ψωμί του κόσμου. Του πήγανε πολλοί από λίγο ψωμί, μα εκείνος επέμενε πως κανένα από αυτά δεν ήταν τόσο γλυκό και νόστιμο. Ώσπου μία μέρα ήρθε ένας φτωχός αγρότης και του υποσχέθηκε του βασιλιά αυτό που είχε ζητήσει. Ο φτωχός αγρότης πήρε στο χωράφι του τον βασιλιά και μαζί και οι δυο οργώσανε το χωράφι, έσπειραν, φρόντιζαν μήνες ολόκληρους το χωράφι με το στάρι, έπειτα θέρισαν, ... , ο βασιλιάς ζύμωσε το ψωμί, το έψησε κι ύστερα κάτσανε μαζί και δοκίμασαν το ψωμί που είχαν φτιάξει ύστερα από κόπους ενός έτους. Ο βασιλιάς τότε είπε: "Είναι αλήθεια πως τόσο γλυκό ψωμί δεν είχα φάει ποτέ άλλοτε.."

That's life my friend!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:04, 28-04-09:

Νομίζω ότι ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους για να ζει κάποιος είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά καμία μα καμία διαβεβαίωση και από κανέναν ότι ο θάνατος είναι καλύτερος
Αν πεθάνεις που ξέρεις ότι δεν υπάρχει τίποτα και ότι δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από αυτό που βιώνεις τώρα πιθανά?

Ενας άλλος καλός λόγος για να ζήσει κάποιος σήμερα είναι το άγνωστο αύριο
Από τη στιγμή που δεν ξέρεις τι θα συμβεί το επόμενο λεπτό την επόμενη μέρα τον επόμενο μήνα.... το να πεθάνεις είναι "ανόητο"
Σήμερα θες να πεθάνεις γιατί χρωστάς
Αύριο μπορεί να κερδίσεις το Λοττο

Η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις, γιαυτό είναι καλό να ζεις

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:06, 28-04-09:

Μμμμ, εχω αναρωτηθει πολλες φορες στο παρελθον.
Τελικα εζησα απο καθαρη περιεργεια. Οπως, οσο χαλια κι αν ειναι η ταινια, δεν εχω φυγει απο το σινεμα ποτε.

Τωρα εχω αλλαξει γνωμη - ειμαι καλα. Λιγες ταινιες πια δεν εχουν ανατροπη εδω που τα λεμε.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 13:33, 28-04-09:

Γιατι εισαι ο ΜΠΙΛ ρε, γι'αυτο...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:44, 28-04-09:

Γιατι δεν τα εχεις δοκιμασει ακομα ολα, δεν τα εχεις νιωσει ακομα ολα, δεν τα εχεις ζησει ολα..

Δες την ζωη σαν μια ταινια, αρχιζεις να την βλεπεις, στα πρωτα λεπτα εχει μονο τιτλους και βαριεσε, την γυρνας λοιπον και βλεπεις τα 5 τελευτεα λεπτα. Τελικα τι καλαβες; Ποσο σου αρεσε; Αν δεν δεις ολη την ταινια δεν μπορεις να εχεις συμπερασματα...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 16:24, 28-04-09:

Ποιός ο λόγος γιά να μη ζείς;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:52, 28-04-09:

Ποιος ο λόγος για να ζω;
Για να #$%^%@# τις ζωές των άλλων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 00:35, 29-04-09:

ελα μου ντε... ποιος ο λογος?? για να δουμε...
ερχομαστε χωρις τη θεληση μας σε ενα περιβαλλον και ενα κοσμο που καποιοι ασχετοι χειριζονται καταστασεις , τρωμε μια ζωη πισω απο τα θρανια για να σπουδασουμε και μετα να συνειδητοποιησουμε οτι μπορει ποτε να μην βρουμε τη δουλεια που θα θελαμε , εντομεταξυ γνωριζουμε κοσμο κανουμε φιλιες , σχεσεις , πληγωνομαστε , χαιρομαστε σε καποια φαση παντρευομαστε κανουμε παιδακια αγχωνομαστε που τα εξοδα ειναι πολλα τα προβληματα ακομα πιο πολλα, μεγαλωνουμε, γερναμε και μια καλη μερα καθως καθομαστε στον ηλιο να ζεσταθουμε κοιταμε πισω και....

εδω ειναι η απαντηση. οταν θα κοιταξεις πισω καποτε να μπορεις να δεις ολα τα πιο πανω σαν εμπειριες καλες κακες που σε εκαναν αυτο που εισαι , που σε διαμορφωσαν σαν ατομο και να λες ενταξει μωρε παρολες τις δυσκολιες εζησα οπως εγω θεωρουσα σωστα και τα καταφερα.

και αφου ηρθαμε που ηρθαμε ας ζησουμε τοτε οσο μπορουμε τα καλα και τα κακα της ζωης...

υ.γ. η ταινια η πολη των αγγελων νομιζω δειχνει λιγο απο το μεγαλειο του να ζεις και να μπορεις να γευτεις και να αισθανθεις τοσα πολλα...

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 01:09, 29-04-09:

Νομίζω πως δεν είμαι κατάλληλος για να απαντήσω σε ένα τέτοιο ερώτημα. Ξέρω όμως να σου πω ποιους να πας να ρωτήσεις για να σου πουν. Όλους εκείνους που ξέρουν ότι σύντομα η ζωή τους τελειώνει. Δύσκολα βρίσκεις ανάμεσα τους κάποιον που να έχει την δική σου απορία. Και πάντα τους θαύμαζα για την όρεξή τους για ζωή!

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:42, 29-04-09:

Τα πε ο Bobby Gaylor καλυτερα:

You won't be able to run over toads with the lawnmower though...
You'll also miss McDonald's French Fries...
Bugs Bunny...
The amazing electrifying feeling that surges through your body when you kiss someone for the first time...
You won't be able to watch the letterbox director's cut of Jaws...
Candy...
Living above ground...
Pudding crust...
You'll miss the rush of getting your first apartment...
Getting to the point in your life where you can tell your parents to
'F*#K Off! I gotta make my own mistakes, you did'...
You'll miss sex - you'll miss thinking about it, looking for it,
sex by yourself, sex with a partner, sex with multiple partners...
No more summer nights that seem to go on forever... Roller coasters....
Naming your kid the name you always wanted...
Making a difference in the world...
You'll miss the experience and pleasure of Hallucinogenics...
Watching your neighbor's wife change clothes with her blinds open...
A lifetime of masturbating...
Watching your favorite team sweep the series...
Music, you will definitely miss music...
Trying to sneak into your house drunk - three hours past your curfew...
You'll miss the blaze and glory of the 4th of July fireworks...
The taste of Captain Crunch...
If you're a boy, you'll miss the feeling the first time you reach up a girl's shirt...
If you're a girl, the feeling the first time you reach down a boy's pants...
You'll miss your favorite coat...
Waffles with whipped cream and strawberries...
Beating your friends at video games...
You won't be around to see what shape and color the new marshmallow in Lucky Charms will be...
You'll miss the feeling you get when reminiscing about your first love - thirty years after the fact...
The joy of giving and receiving at Christmas...
Skinny dipping...
Getting stoned, reading Green Eggs & Ham, and eating like a horse that got loose in the grain bin...
Flying cars...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:40, 29-04-09:

Εγώ έχω μια ερώτηση στην ερώτηση σου, η ερωτηση είναι για τον λόγο να ζείς εσύ ή όλοι μας; πώς μπορείς να κάνεις τέτοια ερώτηση; ποιός ο λόγος; η ζωή είναι έθραυτη, κακιά υστερική αλλα είναι αναπέντεχα και μοναδικά υπέροχη, ποιός μας δίνει την καλύτερη απάντηση και τον λόγο της υπαρξης μας απο τον εαυτό μας; πρίν λοιπόν ρωτήσεις σκέυτηκες βαθειά μέσα σου ποιός ο λόγος να ζούμε όλοι μας;

Και κάτι άλλο, πώς μπορεί ο καθένας απο εμας να απαντήσει σε μία ερώτηση χωρίς βάσεις;

Ακου μερικές πρίν ακούσω τις δικές σου

1η Βάση: δεν μπορεί να είναι ένας λόγος το γεγονός ότι αν δεν ζείς εσύ δεν μπορούν να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι που σ΄αγαπάνε;

2η Βάση: Το γεγονός το ότι τα χρονια περνάνε γρήγορα και πρέπει να πάρουμε όσα μερισσότερα μπορούμε μετράει για σένα;

3η Βάση: αν είσαι σε σχέση μπορείς να δώσεις πίκρες στο άτομο που αγαπάς;

Αυτές είναι 3 βάσεις της ερώτησης σου απο τις χιλιάδες που μπορεί να υπάρχουν, εσύ τι λόγους έχεις να μήν ζείς;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 11:55, 29-04-09:

Η διαιώνιση του είδους.

Αρχική Δημοσίευση από mania
1η Βάση: δεν μπορεί να είναι ένας λόγος το γεγονός ότι αν δεν ζείς εσύ δεν μπορούν να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι που σ΄αγαπάνε;

3η Βάση: αν είσαι σε σχέση μπορείς να δώσεις πίκρες στο άτομο που αγαπάς;
Οι ζώντες λησμονούν, για καλή τους τύχη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 12:19, 29-04-09:

Ποσω χρονων εισαι ΜΠΙΛ;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:48, 29-04-09:

Γιατί το δώρο της ζωής που σου δόθηκε είναι θεσπέσιο...

...και δεν έχει επιστροφή.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:36, 29-04-09:

Να ζήσεις, για να τον βρεις.

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:50, 29-04-09:

Όσο ζεις, πάντα μπορείς να επιλέξεις να πεθάνεις.
Αν πεθάνεις όμως, δεν έχει Undo, δεν μπορείς να επιστρέψεις στη ζωή (εκτός αν είσαι ο Λάζαρος )
Για μένα αυτό είναι αρκετός λόγος, μιας και ποτέ δεν είμαι ΤΟΣΟ σίγουρη για κάποια απόφαση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:41, 30-04-09:

Η ζωή ξέρεις είναι μεγάλο προνόμιο, κάτι για το οποίο κάποιοι άλλοι ξέρεις παλεύουν πολύ σκληρά. Το να την έχεις, να την θεωρείς δεδομένη, να της φέρεσαι με τόση αλαζονεία και υπεροψία και να την εγκαταλείπεις επειδή δεν σε ικανοποιεί (που στην ουσία σημαίνει ότι είσαι ή αισθάνεσαι ανίκανος να την χειριστείς με τρόπο που να σε ικανοποιεί), μοιάζει αυτή η κατάσταση τουλάχιστον αχαριστία.

Διάβασε την ιστορία του Φώτιου Τζίμα.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 09:31, 30-04-09:

Υπάρχει κάπου στον κόσμο ένας γιατός που έχει σώσει τη ζωή πολλών ανθρώπων, ένας επιστήμονας που την έκανε ευκολότερη, ένας σύντροφος που κάνει το σύντροφό του να χαμογελά, ένας πατέρας που μεγάλωσε καλά τα παιδιά του, και όλοι αυτοι κάποια στιγμή σκεύτικαν αυτό που σκευτεσαι. Ζησε γιατι το χρωστάς σε αυτούς που είναι κοντά σου και σε αυτούς που θα έρθουν κοντά σου.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:27, 30-04-09:

Ζησε γιατι το χρωστάς σε αυτούς που είναι κοντά σου και σε αυτούς που θα έρθουν κοντά σου.
A ωραια ζεις δηλαδη για να περνανε καλα οι αλλοι.

Καλο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:33, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote

Ζησε γιατι το χρωστάς σε αυτούς που είναι κοντά σου και σε αυτούς που θα έρθουν κοντά σου.

Καλο.

Exμμμμ, μάλλον εννοεί
πως αν σε δουν πεθαμένο, μάλλον δεν θα σε πλησιάσει κανείς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 18:15, 30-04-09:

Καλο.
Οταν κάνει κάποιος αυτή την ερώτηση, ηδη δεν βρίσκει κάτι για το οποίο να θέλει να ζήσει για τον εαυτό του. Αν μπόρούσε να τον πείσει το "η ζωή είναι ωραία" θα είχε απαντήσει μόνος του έτσι. Αν έβλεπε φώς στην άκρη του τούνελ θα ήταν επίσης προφανής η απάντηση. Τέτοιες στιγμές τείνουμε να κλεινόμαστε στον εαυτό μας και να ξεχνάμε να κοιτάξουμε γύρω μας. Αυτός ο λόγος ειναι μεν δευτερεύον για πολλούς δευτερεύον αλλά είναι αυτός που συνήθως δε βλέπουμε και πρέπει να μας τον υποδείξουν.

Και στο επειτα είναι ΠΟΛΥ μεγάλος παράγοντας η αποδοχή σου και του αναγκαίου της ύπαρξής σου. Το να σε συγχορέσει ο περίγυρός σου και οι δικοι σου άνθρωποι για ο,τι έχεις ανάγκη, και να σου δειξει οτι χρειάζεσαι και σε θέλουν μαζί τους. Και είναι απο τα πράγματα που εύκολα παραβλέπουμε.

Μακάρι να μπορούσα να το πώ καλύτερα, αυτά τα πράγματα μεταδίδονται δύσκολα. Υπάρχει ένα anime πολύ συναφές με το θέμα, λέγεται haibane renmei για όποιον είναι λάτρης του είδους (trailer).
</ΙΜΗΟ>

Παράθεση

marilita2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marilita2
H marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H marilita2 έγραψε στις 17:48, 03-06-09:

Έχω κι εγώ την ίδια απορία ! Ο χρόνος περνάει ,τα προβλήματα και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν ,βρίσκουμε χαρά σε όλο και λιγότερα πράγματα . . .ίσως τελικά και να μην υπάρχει λόγος !Αν αυτό σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα : ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ !

Παράθεση

dimitrioss (Αποκλείεται να το μάθεις.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrioss
Ο Αποκλείεται να το μάθεις. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Θεολόγος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O dimitrioss έγραψε στις 18:24, 03-06-09:

Η Ζωή ειναι χαρά,ελπίδα,ευκαιρία να βιώσεις το μεγαλείο,ένας Θεός να σε δημιουργεί για την αθανασία και την Βασιλεία απάντων ,επί της γης.

Παράθεση

krisnamourti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη krisnamourti
Ο krisnamourti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O krisnamourti έγραψε στις 18:57, 07-10-09:

Θα ξεκινήσω με αυτά τα λόγια του μύστη osho: " Η ζωή αποτελείται από τα πράγματα που δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα, που δεν έχουν καμία απολύτως σημασία-σημασία από την άποψη ότι δεν έχουν κανέναν σκοπό, ότι δεν σε οδηγούν πουθενά.Δεν αποκομίζεις τίποτα από αυτά. Με άλλα λόγια η ζωή είναι σημαντική από μόνη της." Η ζωή είναι σημαντική απο μόνη της αυτή ειναι η αλήθεια του Είναι μας, του ανθρώπου. Ερχόμαστε από την ύπαρξη και καταλήγουμε στην ύπαρξη. Αυτό το μεσοδιάστημα που λέγεται ζωή είναι μια αναλαμπή της πραγματικότητας του σύμπαντος από το οποίο προερχόμαστε.Μας δίνεται η ευκαιρία να συνειδητοποιήσουμε την ύπαρξη μας και αυτό ειναι δώρο. Τα λάθη,η ζωή,οι πόνοι, οι δυστυχίες είναι ένα μέρος που πρέπει να δούμε, να βιώσουμε για να κατανοήσουμε την ύπαρξη μας. Η ζωή είναι ένα ανεκτίμητο δώρο που πρέπει να απολαύσουμε,να εκτιμήσουμε, να σεβαστούμε, να στοχαστούμε και να βρούμε έστω και ένα μικρό νόημα.Να καταφέρουμε να βάλουμε ένα μικρό λιθαράκι στην ανθρωπότητα από την μοναδικότητα μας.Γιατί είμαστε μοναδικοί και διαφορετικοί ο καθένας μας με έναν μοναδικό τρόπο που μόνο η ζωή θα μπορούσε να δημιουργήσει. Είμαστε αυτοί που είμαστε.Η φύση μας ήθελε έτσι και μας έφερε στον κόσμο γιατι της είμασταν απαραίτητοι.Μας θέλει έτσι και μας αγαπά.Αυτό που εμείς πρέπει να εκτιμήσουμε και να αποδεχτούμε είναι τον εαυτό μας.Και όταν αποδεχόμαστε τον εαυτό μας αποδεχόμαστε την ζωή και την ακολουθούμε όπου και να μας πάει.Εκτιμούμε το δώρο της και αναζητούμε την πηγή μας που μας κάνει αυτους που είμαστε.Αξίζει να υπάρχουμε γιάυτον τον υπέροχο κόσμο που μας δόθηκε.Ας εκτιμούμε λίγο περισσότερο την κάθε στιγμή και ας είμαστε πιο ανοιχτοί στην ζωή και στα μηνύματα που μας δίνει καθημερινά.Ας αγαπάμε περισσότερο και ας εκτιμάμε την κάθε μέρα σαν να ήταν η τελευταία.Και τότε θα καταλάβουμε γιατι πρέπει να υπάρχουμε...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:59, 07-10-09:

Ο λογος ναζεις??
δεν υπαρχει ωραιοτερο απο τη ζωη! αν κατσεις και μελετησεις ερευνες πουχουν γινει για αλλους πλανητες και τι επικρατει εκει θα ξενερωσεις!
το πιο πολυτιμο μας εχει χαριστει, απο ποιον δεν ξερουμε ακριβως ειτε λεγεται θεος ειτε αλλαχ ειτε οτιδηποτε, παντως απο καπου προερχομαστε και μια δυναμη μας εδωσε τη ζωη και μια δυναμη παλι μας την παιρνει.
δεν ειμαστε τυχαιοι εδω, και η ζωη ειναι δυσκολη να ξερεις, ειναι ατιμη κι αδικη, ομως εδω ειναι η μαγκια!
σου εχει δοθει ονους που ξεπερνα σε δυναμη ζωα και αλλα ειδη υπο ζωη, ο ανιρωπος εχει λοιπον τον νου και την καρδια συγχρονως κατι που τον κανει υπερδυναμο!!
μπορει να φερει τα πανω κατω ιατρικως, τεχνολογικως κ.ο.κ
η ζωη ειναι ενα στοιχημα που βαζεις με την δυναμη αυτη, ενα στοιχημα κοροιδευτικο υποθετω.
η θα βαλεις μυαλο και θα κινηθεις οπως σου υποδεικνυει η εκαστοτε κουλτουρα κ η εκαστοτε κοινωνια η θασαι καραγκιοζης και θα κανεις τα δικα σου και θα χασεις.
οσοι κοντεψαν να χασουν το μετανιωσαν κι αυτο επιβεβαιωνουν οσοι αρρωστησαν, εμειναν αναπηροι, κοντεψαν να φυγουν απο τη ζωη και τα ειδαν ολα κοκκινα! διαβασε, ενημερωσου για αυτα.
η ζωη ειναι γεματη δοκιμασιες, εξου και τα παιχνιδια που παιζουμε, ειναι στρατηγικη κι εμποδια! ερχεται η καρδια και μπλεκει ακομα πιο πολυ τα πραματα, μπλοκαρει τον μηχανισμο και κανει στροφες ατελειωτα αποτομες!
η ισορροπια αυτων ειναι η στρατηγικη και το αποτελεσμα ειναι βεβαιο! η νικη! ποια η νικη?
οι εμπειριες, η γνωση, η διδασκαλια παθητικα και ενεργητικα, η ομορφια και η γαληνη τςη ψυχης!
κανεις δε θελει να φυγει ανησυχος απο δω.
και η ισορροπια επιτυγχανεται μεσα απο την γνωση, τη μορφωση-οχι απαραιτητα των θρανιων-, την καλοψυχια και την υπομονη, την θεληση και το κουραγιο!
αξιζει κανεις να ζει για να δει να χαμογελα στον εαυτο του, για να δει να χαμογελα το παιδι του, για να δει να χαμογελα η μερα του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:30, 07-10-09:

Γιατί η ζωή είναι το μόνο που ξέρεις. Ακόμη κι αυτή η ερώτηση που κάνεις αν αξίζει να ζείς, απορρέει από το γεγονός ότι ζείς. Κανένας ανύπαρκτος ή πεθαμένος δεν αναρωτήθηκε ποτέ για τίποτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:35, 07-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Κανένας ανύπαρκτος ή πεθαμένος δεν αναρωτήθηκε ποτέ για τίποτα.

κι εσυ που το ξερεις??

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:42, 07-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
κι εσυ που το ξερεις??
Το υποθέτω. Προυπόθεση για να αναρωτιέσαι δεν είναι να διαθέτεις εγκέφαλο;

Παράθεση

Dark_ClouD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dark_ClouD
Ο Dark_ClouD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Dark_ClouD ολα καλα και ολα ωραια. έγραψε στις 22:41, 07-10-09:

Τι μου θυμησες... Εχω κανει και εγω την ερωτηση στον εαυτο μου. Φυσικα δεν εκανα καμια τρελα γιατι σκεφτηκα τους γονεις, την αδερφη μου και τους φιλους μου. Γιατι να τους πληγωσω?

Ειμαι ενα αρκετα εσωστρεφης ατομο. Περναω απαρατηρητος και σε πολυ κοσμο δεν νιωθω καλα. Κλεινομαι και ξερω πως δεν ειναι σωστο. Ετσι κατεληξα να σκευτομαι οτι δεν ζω οτι απλα υπαρχω. Εβλεπα οτι οι αλλοι περνουσαν ομορφα στις παραιες τους, εκαναν σχεσεις και εγω δεν μπορουσα. Ετσι σκεφτηκα "γιατι ζω?"

Η ζωη μου αλλαξε... Τωρα το πως δεν εχει σημασια. Το θεμα ειναι οτι το προβλημα μου παρεμεινε. Κανω παρεα μονο με τους στενους φιλους και τους συμμαθητες. Με κοπελα ουτε για σκεψη εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.

Βρηκα ομως αλλους τροπους για να αντλω ευχαριστηση! Απολαμβανω πιο απλα πραγματα. Μου αρεσει να μαθαινω καινουρια πραγματα. Αρχισα τρεξιμο απο μονος μου στο κοντινο δασακι. Απολαμβανω οταν με χτυπα ο ηλιος και το απαλο αερακι. Μου αρεσει να παρατηρω και να κανω χαρουμενους τους φιλους και τους συνανθρωπους μου (κανοντας δωρα η αλλα).

Προσπαθω να γινομαι ολο και καλυτερος. Σωματικα και πανω απ`ολα πνευματικα...
Προσπαθω να βρω λυση στο προβλημα μου...

Αν κατσεις να σκεφτεις θα βρεις λογους για να ζεις

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:01, 08-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Το υποθέτω. Προυπόθεση για να αναρωτιέσαι δεν είναι να διαθέτεις εγκέφαλο;

σωστο.

και που ξερεις πως εμεις ειμαστε υπαρκτοι?

ουπς!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 02:56, 08-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
σωστο.

και που ξερεις πως εμεις ειμαστε υπαρκτοι?

ουπς!
Προχθές γλίστρησα στις σκάλες, ο πόνος που ένιωσα ήταν υπαρκτός σου ζητάω να με πιστέψεις

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:55, 08-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Προχθές γλίστρησα στις σκάλες, ο πόνος που ένιωσα ήταν υπαρκτός σου ζητάω να με πιστέψεις
μηπως εισαι ''φαντασμενος'' κι ολα ειναι στο μυαλο σου??

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 00:30, 09-10-09:

Μερικές φορές δεν είναι καλο να τα μαθαίνουμε όλα..κάποια πράγματα δεν έχουν εξήγηση!!

Παράθεση

Loner59

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Loner59
Ο Loner59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Loner59 έγραψε στις 11:18, 21-11-09:

Κανένας απολύτως (πέρα από τη διαιώνιση του είδους φυσικά...) Στο manual που σε συνόδευε στο μαιευτήριο, δεν υπήρχε τέτοια καταχώρηση. Αν λοιπόν δεν έχεις βρει ακόμα λόγο, μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς λιγάκι περισσότερο, γιατί ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ θα τον καθορίσεις. Και μην αφήνεις να σε κυριεύουν μηδενιστικές τάσεις, γιατί η επιλογή θα δυσκολέψει ακόμα περισσότερο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arte (Άρτεμη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arte
H Άρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H arte http://www.youtube.com/watch?v=e6EjgubaY έγραψε στις 11:31, 01-08-10:

οι ανθρωποι ζουμε για να αγαπαμε, να ερωτευομαστε, να δουλευουμε, να κανουμε παιδια , να μιλαμε, να εχουμε φιλους , να βλεπουμε T.V, να γελαμε, να πινουμε μπυρες.. Ετσι ειναι η ζωη...ακομα και αν ειναι βαρετη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 01-08-10 στις 11:35. Αιτία: greeklish
Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 11:13, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Γιατι δεν τα εχεις δοκιμασει ακομα ολα, δεν τα εχεις νιωσει ακομα ολα, δεν τα εχεις ζησει ολα..

Δες την ζωη σαν μια ταινια, αρχιζεις να την βλεπεις, στα πρωτα λεπτα εχει μονο τιτλους και βαριεσε, την γυρνας λοιπον και βλεπεις τα 5 τελευτεα λεπτα. Τελικα τι καλαβες; Ποσο σου αρεσε; Αν δεν δεις ολη την ταινια δεν μπορεις να εχεις συμπερασματα...
Ε...λοιπόν, νομίζω είμαι ακόμα στους τίτλους...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lena.94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lena.94
H lena.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lena.94 έγραψε στις 11:25, 02-08-10:

Μ'αυτη τη συζητηση θυμηθηκα κατι που ειχε πει καποιος..μεγαλος και τρανος(δεν θυμαμαι πως τον λενε):Παλια οι νεοι λεγανε"Πως να ζησω?"γιατι δεν ειχαν τους οικονομικους πορους να μορφωθουν,να σπουδασουν,να ταξιδεψουν κτλ
Τωρα λενε:"Γιατι να ζησω?"επειδη τα εχουν ολα και δεν τους λειπει τιποτε.

Αν και ειμαι 16 χρονων και ουσιαστικα δεν εχω "ζησει τη ζωη μου"και δεν εχω πολλες εμπειριες πραγματικα και ειλικρινα στο λεω "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ" .

Θυμωνω παρα πολυ με φιλες,φιλους,γνωστους οταν μου λενε "ΒΑΡΙΕΜΑΙ".Απο τη στιγμη που βρισκεσαι τη ζωη δεν πρεπει να λες οτι βαριεσαι και να λες δεν εχω τι να κανω και δεν θελω τη ζωη μου.Εφ'οσον βρισκεσαι σ'αυτη τη ζωη εχεις χιλιαδες πραγματα να κανεις και δεν εχεις το δικαιωμα να λες οτι βαριεσαι!!!!!

Τωρα,οσ'αναφορα τα προβληματα...προβληματα εχει ολος ο κοσμος!Βρες μου εναν ανθρωπο που εχει ολα τα προβληματα του λυμενα.Ολοι κατι εχουμε να μας προβληματιζει,να μας ανησυχει κτλ αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο.Αλλα και τα μεγαλα προβληματα εχουν τη θετικη τους πλευρα.Σε κανουν να εκτιμησεις ολα οσα εχεις(ειτε λιγα ειτε πολλα) εξαλλου δεν εχεις ακουσει αυτο που λενε:ΜΟΝΟ oοταν χασεις κατι θα καταλαβεις την αξια του?

Η ζωη ειναι ωραια φιλε μου.Οι ζωντανοι μια ετσι μια αλλιως καποια στιγμη την βρισκουν την ακρη,αυτοι που φευγουν ομως?Δεν νιωθουν τιποτα,δεν βλεπουν τιποτα,δεν ακουν τιποτα,δεν χαιρονται.Θα μου πεις δεν λυπουνται κιολας.Ναι σωστα,αλλα δεν νιωθουν και καμια χαρα!

Βγες εξω,δες τον κοσμο,δες τη φυση,δες τους ανθρωπους και θα δεις τι εστι ζωη!

Φιλικα παντα
ΕΥΑ.16

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:33, 02-08-10:

http://www.youtube.com/watch?v=Y9_DhNdXRlI

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:03, 02-08-10:

Ζήσε εσύ την ζωή σου πριν σε ζήσει εκείνη!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 13:16, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Ζήσε εσύ την ζωή σου πριν σε ζήσει εκείνη!
δλδ;;

Παράθεση

summer life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 14:24, 02-08-10:

η ζωη για μενα ειναι ενα δωρο και μια δοκιμασια για να δειξουμε πραγματικα τι εστι ανθρωπος. καθε στιγμη ειναι μοναδικη και πρεπει να τη ζεις. καθε προβλημα που σου παρουσιαζεται πρεπει να το αντιμετωπιζεις και οχι να γυρνας την πλατη. αρκετες καταστασεις ειναι δυσκολες αλλα πραγματικα οταν τις παλευεις και κερδιζεις δεν υπαρχει πιο ωραιο συναισθημα. αλλα και οταν χανεις το παιχνιδι αποκτα ενα ενδιαφερον. σκεψου μια ομαδα ποδοσφαιρου η οποια στο περασμα της νικαει ολες τις αλλες. εχει παρει ολους τους τιτλους και καθε αγωνας της ειναι ποια δεδομενος. καποια στιγμη αυτο κατανταει βαρετο. η ζωη ειναι σαν το ποδοσφαιρο. θελει και την αδρεναλινη της. μεσα σε συτη υπαρχουν ολα τα αποτελεσματα η νικη η οποια σε κανει να πετας στους ουρανους η ηττα η οποια σε στεναχωρει αλλα σε κανει να το παλεψεις κι αλλο και η ισοπαλια οπου σε κανει να βρισκεσαι σε μια ενδιαμεση κατασταση λυπης και χαρας. ειναι ωραια αυτη η ποικιλια αποτελεσματων. αν υπηρχε μονο ενα απο αυτα η ζωη θα ηταν βαρετη. αν συνεχεια πετας στους ουρανους ποτε δε θα χειαστει να κοπιασεις γιατι ολα θα ειναι ροδινα και ευκολα(θα τα εχεις ολα στο χερι) στην αρχη θα φαινεται ωραιο αλλα θα κουραστεις μονο να απολαμβανεις. δεν θα εχεις το συναισθημα του προσφερω. αν ολο στεναχωριεσαι αυτο θα σε εξασθενησει ψυχικα και σωματικα και αν εισαι σε μια ενδιαμεση κατασταση συνεχεια δε θα μπορεις ευκολα να λαμβανεις αποφασεις. θα εισαι μπερδεμενος. η εναλλαγη αυτων των συναισθηματων μες τη ζωη ειναι που την κανει τοσο ενδιαφερουσα. στη ζωη να μαθεις να κανεις αυτο που σε ευχαριστει. μην κλεινεσαι στο σπιτι περιμενοντας η χαρα να ερθει σε σενα πηγαινε εσυ και αρπαξε την χαρα και την ευτυχια. βγες με φιλους διασκεδασε κανε χαβαλε πες μ@Λ...,βοηθα καποιον να λυσει το προβλημα του, κανε καποιο αθλημα,τρεχα,ακου μουσικη,ταξιδεψε,γελα,απεβαλε το αγχος,φωναξε,σκεψου,μιλα,κουβεντιασε,χαμογελασε,γυμνασου,βαλε φαντασιαακομη και μονος να εισαι κανε τη ζωη σου μοναδικη. καλοκαιρι ειναι ελα να ανεβουμε λιγο

Παράθεση

Florenc

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Florenc
Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

O Florenc έγραψε στις 14:24, 02-08-10:

παιδιά, όταν καταλήξετε σε τελική απαντηση.......let me know.............στειλτε ενα πμ............pleeeeeeeeeease

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 14:44, 02-08-10:

επειδη το τελευταιο μηνυμα του μπιλ στο στεκι ηταν αυτο,λεω γω τωρα,μηπως εχει κανει καμια βλακεια??

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:05, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από skatoula14
επειδη το τελευταιο μηνυμα του μπιλ στο στεκι ηταν αυτο,λεω γω τωρα,μηπως εχει κανει καμια βλακεια??
Δηλαδή, ζήσε την ζωή σου με τις επιλογές που θες να κάνεις, προσπαθώντας να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου. Ζήσε την ζωή σου έτσι ώστε αν είχες ακόμη μία ζωή, να ήθελες να την ζήσει όπως εκείνη την πρώτη...
Και πριν σε ζήσει εκείνη, επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος και περνάει γρήγορα...

Καθόλου οφ τόπικ....
ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΕ Ο ΜΠΙΛ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΖΩΗΣ....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους