Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγάπα με αν τολμάς - Jeux d' enfants (2003)

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:14, 29-04-09:

Μιας που πήρα φόρα...

Αγάπα με αν τολμάς

Την είδα επίσης πρόσφατα και πραγματικά δεν έχει υπάρξει άλλη ταινία που να με έχει προβληματίσει τόσο ως προς το αν μου άρεσε πολύ ή αν δεν μου άρεσε καθόλου. :S Γι αυτό και την ξαναείδα δεύτερη φορά, μήπως καταλάβω καλύτερα γιατί τέθηκε τέτοιο δίλημμα, αναφορικά με μία ταινία που πολλοί βάζουν στις πρώτες θέσεις της λίστας των αγαπημένων τους...
Η ταινία είναι γαλλικής παραγωγής και η σκηνοθεσία όπως και ο βασικός άξονας του σεναρίου είναι αρκετά καλοδουλεμένα. Η ιστορία αφορά τη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα σε δύο παιδάκια αρχικά- ένα αγόρι και ένα κορίτσι, που προσπαθώντας να επιβιώσουν τα άσχημα που τους επιφυλάσσει η ζωή αρχίζουν να παίζουν ένα παιχνίδι: όποιος έχει το κουτί μπορεί να ζητήσει (να προκαλέσει) τον άλλο να κάνει κάτι. Αν εκείνος δεχθεί την πρόκληση και τελικώς το κάνει, είναι η σειρά του να πάρει το κουτί. Έτσι τα χρόνια περνούν, τα παιδιά μεγαλώνουν- πάντοτε όμως παίζοντας το παιχνίδι
Μέχρι εδώ καλά, από τη στιγμή όμως που το παιχνίδι γίνεται η αφορμή να χαθούν και να ξαναβρεθούν μετά από παρα πολλά χρόνια, νιώθω ότι η μαγεία της ταινίας εξαφανίζεται εντελώς και τη θέση της δίνει σε κάτι τελείως πεζό, τελείως κοινότυπο και ..τελείως αδιάφορο. Ειλικρινά με άφησε με την αίσθηση πως το τέλος της τη χαλάσε τελείως- σαν να πήρε πίσω όλα όσα μέχρι τότε είχε υποσχεθεί.
..

Για μένα, 5,5-6/10 σαν σύνολο
(στο μεγαλύτερο κομμάτι της ταινίας θα έδινα 8 τουλάχιστον, αλλά στο τέλος, δυστυχώς, ένα 3-4 με το ζόρι :S )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:59, 29-04-09:

pffff σιχαίνομαι τις ανόητες συναισθηματικές ταινίες. Αλλά αυτή η ταινία είχε το κάτι παραπάνω

Μέχρι εδώ καλά, από τη στιγμή όμως που το παιχνίδι γίνεται η αφορμή να χαθούν και να ξαναβρεθούν μετά από παρα πολλά χρόνια, νιώθω ότι η μαγεία της ταινίας εξαφανίζεται εντελώς και τη θέση της δίνει σε κάτι τελείως πεζό, τελείως κοινότυπο και ..τελείως αδιάφορο. Ειλικρινά με άφησε με την αίσθηση πως το τέλος της τη χαλάσε τελείως- σαν να πήρε πίσω όλα όσα μέχρι τότε είχε υποσχεθεί...
Αν σου πω ότι το τέλος το λάτρεψα θα με πεις ιερόσυλο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 17:07, 29-04-09:

Εμένα πάλι αυτό το περίεργο τέλος μου άρεσε...ουσιαστικά δείχνει πως από ένα αθώο και παιδικό φλερτ-παιχνιδάκι όλο αυτό γίνεται μια εμμονή και για τους δύο τους. Κανείς τους δεν είναι ευτυχισμένος...ούτε όταν είναι μαζί, ούτε όταν χωριστά. Και αυτή η εμμονή γίνεται επικίνδυνη...τόσο για αυτούς όσο και για τους γύρω τους. Δεν λέω άλλα γιατί θα αρχίσω τα spoiler...

Από εμένα ένα 9/10!! Δεν είναι η κλασική, ρομαντική, γαλλική, γλυκουλιάρα ταινιούλα -τύπου Αμελί- με το happy end...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:13, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Για την ακρίβεια αυτό που εξέλαβα εγώ (προσωπική άποψη πάντα) είναι ότι
Τι λέω απογευματιάτικα

βέβαια μπορεί να λέω και μ@λ@κίες και να μην έχω καταλάβει γρι το τέλος...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:16, 29-04-09:

Σφωνω με φαντασμενο, και στις εναλλακτικες του τελους, και στο οτι ηταν το πιο απιθανο λαβ στορι. Ισως μονο η αμελι και το notebook να τη συναγωνιζονται σε γλυκα (το notebook το εκτιμησα τη δευτερη φορα που το δα).

Κι η σκηνοθεσια φοβερη και τρομερη, τα πιτσιρικια απολαυση, και για το ζευγος Cotillard - Canet.. τι να πει κανεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 17:20, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Δεν ξέρωωω!!!
Εγώ το πήρα ότι
, αλλά δείχνει παράλληλα το "τι θα γινόταν αν δεν"- το έχω δει και σε άλλες ταινίες να χρησιμοποιούν την τακτική αυτή, και γι αυτό ίσως το σκέφτηκα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 21:01, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Σφωνω με φαντασμενο, και στις εναλλακτικες του τελους, και στο οτι ηταν το πιο απιθανο λαβ στορι. Ισως μονο η αμελι και το notebook να τη συναγωνιζονται σε γλυκα (το notebook το εκτιμησα τη δευτερη φορα που το δα).

Κι η σκηνοθεσια φοβερη και τρομερη, τα πιτσιρικια απολαυση, και για το ζευγος Cotillard - Canet.. τι να πει κανεις
τραγικο να συγρινουμε το ημερολογιο με το αγαπα με αν τολμας!
το ημερολογιο ειναι κορυφη(κατεμε παντα)

το αγαπα με αν τολμας το χα δει το 2005... δε θυμαμαι πολυ καλα το στορυ αλλα θυμαμαι οτι μου οτ χε προτεινει μια φιλη ως ταινιαρα και απογοητευτικα οταν το ειδα...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:05, 29-04-09:

Εχ, εμενα μου αρεσε περισσοτερο απ'το ημερολογιο. Γουστα ειναι αυτα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:16, 18-05-09:

Εμένα μου άρεσαν και τα δύο.

Μόλις το 'δα κι εγώ κι έχω να πω ότι όποιος θέλει να τη δει να σιγουρευτεί ότι είναι τουλάχιστον 7 μέτρα μακριά από ξυραφάκια κάθε είδους.

Με εξαίρεση το τέλος που με προβλημάτισε - αλλά μ' άρεσε - μ' άρεσε πολύ η ιστορία των παιδιών.
Βέβαια
.

Ωραίο το love-story. Άντε και στα δικά μας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 22:21, 18-05-09:

Από τις καλές ταινίες που έχω δει μου άρεσε και ειδικά το τέλος.....

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 22:22, 18-05-09:

Kαι εμένα!!
Γενικά προτιμώ τον ευρωπαΪκό κινηματογράφο

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:29, 18-05-09:

όχι ρε ,

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 18-05-09 στις 22:36. Αιτία: Προσθήκη spoiler tags. :)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους