Απορίες για html

Alex-k

Νεοφερμένος

Ο Alex-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γίνεται στην html να φτιάξω table μέσα σε table, και να έχει scroll οριζόντιο,
και να έχει και σταθερό μέγεθος?Θά ήθελα κώδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Γίνεται στην html να φτιάξω table μέσα σε table, και να έχει scroll οριζόντιο,
και να έχει και σταθερό μέγεθος?Θά ήθελα κώδικα.
Το παρακάτω είναι ένα κουτάκι ύψους 250pixels και πλάτους 100. Ρύθμισέ το όπως θέλεις (μπορείς να βάλεις και ύψος 100% αν θες αντί για 250px). Στη θέση του CONTEST βάζεις ό,τι θες.
HTML:
<table>
<tr>
<td valign="top">
<div style="overflow: auto; width: 100px; height: 250px;">

---CONTEST---

</div>
</td>
</tr>
</table>

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex-k

Νεοφερμένος

Ο Alex-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστώ Πέτρο το χρησιμοποίησα τον πίνακα όπως είναι παρακάτω
<table> <tr> <td valign="top"> <div style="overflow: auto; width: 220px; height: 500px;"> ---Φωτογραφίες με μέγεθος μέχρι 200χ200px--- </div> </td> </tr> </table>


ενώ ήθελα να βάλω διαστάσεις width: 600px; height: 220px;
Aλλά όταν συμπληρωνόταν η διάσταση πλάτος έβαζε τις υπόλοιπες από κάτω και έτσι είχα δύο μπάρες κύλισης και όχι το αποτέλεσμα που ήθελα κάποια ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν, τοποθετώντας το email μου μέσα σε ένα σύνδεσμο τύπου mailto χρησιμοποιώντας την a href στην HTML σε κάποια σελίδα, κινδυνεύει να βρεθεί η διεύθυνσή μου σε κάποια λίστα με παραλήπτες spamming; Είναι γνωστό ότι αν γράψεις αβέρτα μια διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου μαζί με το παπάκι σε πληρη μορφή στο ιντερνετ κατα 90% θα βρεθεις σε τέτοια λίστα, οπότε το γράφεις αφήνωντας κενά για να μη δημιουργεί link. Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση κώδικα συνδέσμου mailto...Να τονίσω οτι το όνομα του hotlink σίγουρα δεν θα ειναι η ίδια η διεύθυνση του mail μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Να τονίσω οτι το όνομα του hotlink σίγουρα δεν θα ειναι η ίδια η διεύθυνση του mail μου....

Πώς θα'ναι γραμμένη δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν, τοποθετώντας το email μου μέσα σε ένα σύνδεσμο τύπου mailto χρησιμοποιώντας την a href στην HTML σε κάποια σελίδα, κινδυνεύει να βρεθεί η διεύθυνσή μου σε κάποια λίστα με παραλήπτες spamming; Είναι γνωστό ότι αν γράψεις αβέρτα μια διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου μαζί με το παπάκι σε πληρη μορφή στο ιντερνετ κατα 90% θα βρεθεις σε τέτοια λίστα, οπότε το γράφεις αφήνωντας κενά για να μη δημιουργεί link. Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση κώδικα συνδέσμου mailto...Να τονίσω οτι το όνομα του hotlink σίγουρα δεν θα ειναι η ίδια η διεύθυνση του mail μου....

Απο τα πρώτα που ψάχνουν τα σπαμποτς είναι διευθύνσεις τύπου mailto, καθώς είναι το πιο εύκολο να μεταφράσουν σε διεύθυνση (πιο εύκολο και απο χύμα διευθύνσεις στις οποίες πρέπει να κάνουν και ένα στοιχειώδες parsing).

Τρόποι προστασίας υπάρχουν πολοί όμως, όπως πχ το να γράψεις την διεύθυνση σαν εικόνα, να αντικαταστήσεις το παπάκι με εικόνα, αντί για mailto: να έχεις μια φόρμα επικοινωνίας με captcha, να γράφεις τα email της μορφής user__AT__domain.org κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φόρμα δεν θα βάλω γιατί δεν χρειάζεται ιδιαίτερα για το συγκεκριμένο site, το έκανα τελικά με τον απλό τρόπο user (παπακι) domain.gr
Thanx alot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
θα ήθελα να φτιάξω ενα comment box για το μπλογκ μου! τον κώδικα για να τον κάνω,τον έχω
απλά οταν ο επισκέπτης θα πατάει "αποστολή" ή να βλέπω το μήνυμα απο κάτω ή να μου έρχεται σε e-mail...
θα ήθελα και τις δυο περιπτώσεις αν είναι εφικτό.
ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top