Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θεσσαλονίκη Vs Αθήνα: Η καθημερινότητα

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:00, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Αυτό το μακρινό και γοητευτικό μπορώ να πω ότι το ένιωσα κι εγώ όταν πήγα. Εγώ το αποδίδω περισσότερο στην απήχηση του παρελθόντος. Η Θεσσαλονίκη ήταν δεύτερη πόλη στη Βυζαντινή αυτοκρατορία μετά την Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε έτσι και στην Οθωμανική αυτοκρατορία και μετέπειτα στο Ελληνικό κράτος. Μια πόλη ιστορική, κοσμοπολίτικη, ερωτική. Έχει κάτι από τη λάμψη της Κωνσταντινούπολης...
Προ πάντων κάτι ακούγεται για νταρντάνες. Ισχύει ; Κάτι πήρε το μάτι μου στους δρόμους...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:03, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Οσον αφορά την ευγένεια...αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω...δεν συμφωνώ. Οι άγνωστοι μου φέρθηκαν πολύ ευγενικά, ακόμα και οι οδηγοί λεοφωρίων και οι εστιάτορες, ακόμα κι αν ήξεραν ότι δεν είμαι από κει. Πολύ πρόθυμοι και ευγενικοί περισσσότερο από τους δικούς μας όποτε τους ζητούσα κάποια πληροφορία.
Πράγματι! Θέλω να το επιβεβαιώσω κι εγώ αυτό. Οι άνθρωποι είναι γλυκύτατοι και εξυπηρετικότατοι!
Και η κόρη μου στο σχολείο δεν αντιμετώπισε κανενός είδους ρατσισμό αντιθέτως θα έλεγα πως την αντιμετώπισαν με παράλογο (κατά τη γνώμη μου) θαυμασμό, επειδή προέρχεται από την πρωτεύουσα.

συγνώμη Θεσσαλονικείς μου ε ;
Αααα... όλα κι όλα!!! Να το πεις γλυκά και με νάζι: "Συγγνώμη Θεσσαλονικούλα μου!"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:04, 20-12-09:

Προ πάντων κάτι ακούγεται για νταρντάνες. Ισχύει ; Κάτι πήρε το μάτι μου στους δρόμους...
Γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω. Πάντως γενικά οι Σαλονικιές έχουν φήμη ότι είναι πληθωρικές. Γενικώς τε και ειδικώς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:11, 20-12-09:

Γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω. Πάντως γενικά οι Σαλονικιές έχουν φήμη ότι είναι πληθωρικές. Γενικώς τε και ειδικώς...
Πολύ όμορφες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:23, 20-12-09:

Πιο όμορφες από τις Αθηναίες δεν είναι!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:48, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Πιο όμορφες από τις Αθηναίες δεν είναι!!!
είναι νταρντάνες άρα πιο όμορφες

βίτσια...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:45, 20-12-09:

βίτσια...
Δεν εχω δει ουτε μια νταρντανα Θεσσαλονικιά...πλεον ειναι skinny...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 22:58, 20-12-09:

Oπως και σε ολο τον κοσμο βεβαια.

Παντου δεν εχει φτασει το θαυμα της τηλεορασης;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:59, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd

Exactly

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:06, 20-12-09:

Αχ Θεσσαλονικη πανεμορφη και χαλαρη... (οποτε παω νιωθω πολυ καλα, παραλληλα ξεκουραζομαι ακομα κι αν ειμαι ολη μερα στους δρομους..)
Ενα που με χαλαει ειναι οτι δεν εχουν επιλογες διασκεδασης, οπως εχουμε εμεις εδω(Γκαζι, Ψυρρη, Θησειο, Κολωνακι, Κορυδαλλος, Πανορμου, Μικρολιμανο, Πασαλιμανι, Γλυφαδα.. πολλες επιλογες για ολα τα ειδη ανθρωπων) , παραλια το καλοκαιρι στα κλαμπακια και τα μπολικα beach bars, κεντρο τον χειμωνα στα ρακομελαδικα, τα ουζερι και τα μπαρακια.

Πριν δυο χρονια, εμεινα εκει μερικες μερες καλοκαιρι και βρεθηκα σε ενα παρτυ στη Χαλκιδικη. Χαλασμος, οχι οπως αυτον που εχω συνηθισει. Πετουσαν μπουκαλια(επικινδυνο), μια κοπελα επεσε απο το μπαρ και χτυπησε την μεση της και το μαγιω μου κολλουσε απο κοκα κολα και ποτα, το θεωρησα αθλιο και ειχα ξενερωσει. Ηταν η στιγμη που μια κοπελα μεθυσμενη παρολη τη φρικη συνεχιζε να χορευει μανιακως, με ρωτησε αν ειμαι Αθηναια - ναι- της ειπα.
-φαινεται- μου ειπε. Εγω χαμογελασα, δεν ειχα κατι να πω γιατι μου φανηκε αστεια..
Συνεχισα να διασκεδαζω.. χαμηλοφωνα. Ξερω αλλωστε τι θα πει διασκεδαση, σιγουρα οχι αυτο που ειδα εκει.

Παρολαυτα, κι αν εξαιρεσουμε αυτο που εμενα με χαλαει, με τραβαει η θεσσαλονικη και δεν μπορω να εξηγησω γιατι πολλες! μα παρα πολλες φορες μεχουν ρωτησει αν ειμαι απο κει. Θα μου ταιριαζε να ζησω για μια μεγαλη περιοδο της ζωης μου και ομολογω ειναι η μονη πολη, που οποτε κατεβαινω απο το τρενο, τη νιωθω οικεια, σαν στο σπιτι μου
(αναρωτηθηκα πολλες φορες αν εχω ριζες κι ομως οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι στο γενεαλογικο μου δεντρο) Ειναι παραξενο να νιωθεις ετσι για μια πολη που δεν εχεις ζησει...

Οσο για τους ανθρωπους, υπαρχουν οι κομπλεξικοι,που ετσι τους εχουν μεγαλωσει οι γονεις τους, υπαρχουν και οι φυσιολογικοι, οπως και στην Αθηνα συμβαινει αυτο. Απλως στην Αθηνα, εξαπλωνεσαι ευκολοτερα (ειναι πολυ μικρη πολη η σαλονικη μπροστα στη δικη μας), συν τοις αλλοις δεν υπαρχουν δουλειες (οσες φορες κι αν ψαχτηκα για κει, δεν βρηκα κατι ενδιαφερον , οι ευκαιριες παντα μου δινονταν εδω καθως και οι επιλογες)
Με ενοχλει και το κλιμα της καπως (υγρασια απλετη, κολλανε πανω σου τα παντα το καλοκαιρι), ομως αυτες τις πανεμορφες παραλιες στη Χαλκιδικη δε θα τις βρεις εδω παρα μονο αν ξενιτευτεις (εμεις εχουμε ενα Kαβουρι, ενα Λαγονησι, μια Σαρωνιδα και αν τραβηχτεις μακρυτερα κι αντεχεις φτανεις και στο Σουνιο. Φυσικα εχουμε κι αλλα μερη λιγακι εξω απο Αθηνα οπως Ευβοια και Χαλκιδα αλλα ειναι πιο μακρια, αλλα ομορφα!)

Τα σουβλακια της Θεσσαλονίκης(οπως και της Κρητης) δεν περιγραφονται! Ο Τενκερλης με τα ολοφρεσκα γλυκα του δεν υπαρχει εδω, ο Λευκος ο Πυργος δε συγκρινεται με τιποτα.
Μη πω δε για τα Καστρα και την ασυναγωνιστη θέα! Ερωτική αυτή η θέα!
Ομως αληθεια, οταν κατεβαινω στην Πλακα και χαζευω στα σοκακια, κανω βολτα στην Αρχαια Αγορα, κατηφοριζω στα δρομακια τους Θησειου, παω μια βολτα απο Ζαππειο, χαζευτω πραγματικα...( προχθες εκανα μια μεγαλη βολτα το βραδυ ποδαρατο, με τα χριστουγεννιατικα φωτα στην Αθηνα..γυρισα Συνταγμα, Πλακα, Θησειο και κατεληξα Ψυρρη να ζεσταινομαι με λευκο κρασάκι.. ηταν μαγικα..)

Θα ηθελα να ζησω καποια χρονια στη Θεσσαλονικη, μαλλον οχι για παντα, για να βρω χαλαρους ρυθμους , που εδω χανω κακα τα ψεμματα(αν και εχω συνηθισει τοσα χρονια να περιοριζω το αγχος, καμμια φορα να το εξαλειφω) και ν'αλλαξω παραστασεις. Η Αθηνα με την ευρεια της εννοια δε συνηθιζεται, παντα κατι νεο ανακαλυπτεις και ειναι υπεροχο! Καποτε θελησα να σπουδασω Θεσσαλονικη αλλα ημουν τυχερη - ατυχη οπως θες πες το, και περασα Αθηνα(πρωτη επιλογη αλλα δε φανταζομουν πως θα την επιανα)

Οσο για τις νταρντανες που λετε υπαρχει εξηγηση, συνηθως δεν ειναι Ελληνιδες, κατεβαινουν απο πανω (επισης μαρεσει πολυ που ειναι ολες στην πενα και περιποιημενες, στην Αθηνα υπαρχουν φτωχοπεριοχες που αν κυκλοφορησεις νομιζεις πως βρισκεσαι σε γιαπι...)

Και οι δυο πολεις εχουν θετικα, εχουν και ταρνητικα τους, αν με εβαζαν να επιλεξω για το που θα ζησω μια ζωη, θα προτιμουσα να ζησω τα μισα μου χρονια εδω, τα αλλα μισα εκει!
Πουθενα αλλου, γιατι ειμαι παιδι της πολης και δε μπορω χωρις βαβουρα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-12-09 στις 23:38.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 23:11, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd

Εγώ δηλαδή που έχω παραπάνω κιλά και είμαι Θεσσαλονικιά παίρνω oscar?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:21, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Ποιά παραπάνω κιλά έχεις; Δεν κατάλαβες καλά... Οι άλλες έχουν παρακάτω κιλά, δυστυχώς γι αυτές!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:35, 20-12-09:

πες τα χρυσο μου!!
να αγιασει το στομα σου!
btw κοκετες ειναι οι σαλονικιες. κατα τα αλλα δεν εχουμε τιποτα να τις ζηλεψουμε οι πρωτευουσιανες.
δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο ωραια παιδια (αγορια-κοριτσια) στη σχολη ειναι απο αθηνα και κατω!

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Α
Ενα που με χαλαει ειναι οτι δεν εχουν επιλογες διασκεδασης, οπως εχουμε εμεις εδω(Γκαζι, Ψυρρη, Θησειο, Κολωνακι, Κορυδαλλος, Πανορμου, Μικρολιμανο, Πασαλιμανι, Γλυφαδα.. πολλες επιλογες για ολα τα ειδη ανθρωπων) , παραλια το καλοκαιρι στα κλαμπακια και τα μπολικα beach bars, κεντρο τον χειμωνα στα ρακομελαδικα, τα ουζερι και τα μπαρακια.
ποτε θα παμ να κερασω καφε aurora??

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
(επισης μαρεσει πολυ που ειναι ολες στην πενα και περιποιημενες, στην Αθηνα υπαρχουν φτωχοπεριοχες που αν κυκλοφορησεις νομιζεις πως βρισκεσαι σε γιαπι...)
σιγα βρε μαιντ μου στη θεσσ ειναι ολοι πλουσιοι?! απλα εμεις ειμαστε 4 εκατομμυρια και αυτοι 800 χιλιαρικα.

βίτσια...
και γω γυναικα με πιασιματα ειμαι καλο μου, και ειμαι βερα πειραιωτισα. γεννημενη νικαια και μεγαλωμενη κορυδαλλο παρακαλω πολυ!

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ποιά παραπάνω κιλά έχεις; Δεν κατάλαβες καλά... Οι άλλες έχουν παρακάτω κιλά, δυστυχώς γι αυτές!

val για αυτο ακριβως εισαι θεος!
το χεις αγορι μου, ΤΟ ΧΕΙΣ!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:43, 20-12-09:

Τα πιασιματα δεν ειναι αθηναικα!
Λαβ, η αθηνα εχει πολλων ειδων ανθρωπους, στη θεσσαλονικη ειναι πιο μαζεμενοι.
Η αθηνα δεν εχει συγκεκριμενη ταυτοτητα, ομως αλλο ο πειραιας, αλλο η Αθηνα. Απλως τωρα τα βαζω μαζι σε συγκριση με Θεσσαλονικη.

υσ. Κορυδαλλο, παμε οποτε θες αλλα σου λεω εξαρχης πως δε θα μπορουσα να τον κανω στεκι... μαρεσουν οι εναλλαγες!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-12-09 στις 23:58.
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:46, 20-12-09:

ειναι πιο μαζεμενη γιατι ουσιαστικα η θεσσαλονικη ειναι ενα μεγαλο χωριο. και μαρεσει που ειναι ετσι βεβαια.
δε μαρεσει το χαος της αθηνας και γενικα θα εφευγα να ζησω θεσσ μονιμα πολυ ανετα. και σε ακομα μικροτερη πολη, οπως καλαματα.

αλλα αγαπαω τον πειραια. και την αθηνα. το αλλο μου σπιτι ειναι αιγαλεω οποτε νιωθω και αθηναια. και γενικα δε μπαινω στο τρυπακι να ξεχωριζω αθηνα απο πειραια.
... αν και το μονο αξιοθεατο της κηφισιας ειναι η ταμπελα προς ΠΕΙΡΑΙΑ

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:46, 20-12-09:

And the Oscar goes to........Madrugada!!!

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
πες τα χρυσο μου!!
να αγιασει το στομα σου!
btw κοκετες ειναι οι σαλονικιες. κατα τα αλλα δεν εχουμε τιποτα να τις ζηλεψουμε οι πρωτευουσιανες.
δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο ωραια παιδια (αγορια-κοριτσια) στη σχολη ειναι απο αθηνα και κατω!
Ασε μας....μονο περιποιημένες είναι...κακόγουστες ειναι και "καγκουρισσες" (φυσικα...υπαρχουν και εξαιρέσεις)...
Περιποιούνται όσο μπορούν την εμφάνιση τους και απλα έχουν ενα καλό "περιτύλιγμα"...

ποτε θα παμε να κερασω καφε aurora??
Χμμ....όποτε θες!

και γω γυναικα με πιασιματα ειμαι καλο μου, και ειμαι βερα πειραιωτισα. γεννημενη νικαια και μεγαλωμενη κορυδαλλο παρακαλω πολυ!
Το καλύτερο κορίτσι...Για να βλέπεις βαλ τι σου δίνω...

val για αυτο ακριβως εισαι θεος!
το χεις αγορι μου, ΤΟ ΧΕΙΣ!!
Να τα!Να τα!

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 23:53, 20-12-09:

Παιδιά τι γενικότητες είναι αυτές??? Στη Θεσσαλονίκη είναι έτσι οι γυναίκες, έτσι οι άνδρες, στην Αθήνα έχει τις τάδε περιοχές, αλλού είναι κοκέτες αλλού απεριποίητες, αλλού skinny αλλού νταρντάνες, οι Πατρινοί είναι ετσι κι έτσι (αυτό ξεπήδησε από άλλο θέμα νομίζω)... για ποιο λόγο κατηγοριοποιούμε χαρακτηριστικά ανθρώπων σύμφωνα με τις περιοχές? Μου φαίνεται τόσο ηλίθιο όσο σχεδόν τα ζώδια!

Παντού υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι, με ξεχωριστή προσωπικότητα, ανεξαρτήτως πόλεων, νησιών, χωριών και κωμοπόλεων

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 00:14, 21-12-09:

Παιδιά τι γενικότητες είναι αυτές??? Στη Θεσσαλονίκη είναι έτσι οι γυναίκες, έτσι οι άνδρες, στην Αθήνα έχει τις τάδε περιοχές, αλλού είναι κοκέτες αλλού απεριποίητες, αλλού skinny αλλού νταρντάνες, οι Πατρινοί είναι ετσι κι έτσι (αυτό ξεπήδησε από άλλο θέμα νομίζω)... για ποιο λόγο κατηγοριοποιούμε χαρακτηριστικά ανθρώπων σύμφωνα με τις περιοχές? Μου φαίνεται τόσο ηλίθιο όσο σχεδόν τα ζώδια!

Παντού υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι, με ξεχωριστή προσωπικότητα, ανεξαρτήτως πόλεων, νησιών, χωριών και κωμοπόλεων
Λες χαζομαρες!!

Να τοση ωρα μιλανε οι αλλοι για τις Θεσσαλονικιες και τις Αθηναιες και αγνοουν οτι οι πιο ωραιες παρουσιες(στο πιο ξεκολε βεβαια) βρισκονται στη Πατρα!!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:21, 21-12-09:

Στην Πάτρα αγαπητέ Ρασκάλ, αμφιβάλλω αν είναι οι πιο όμορφες κοπέλες. Στην Πάτρα είναι περισσότερο σνομπ απ'όσο η ομορφιά τους το επιτρέπει, πράγμα που μου τη σπάει πολύ.

Βέβαια, αν γνωρίσεις καλή Πατρινιά, έχεις κάνει την τύχη σου. Το θέμα είναι να τη βρεις...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:02, 21-12-09:

Κι εγώ η άσχετη...

Βόλος για πάντα!

Κι εσείς φαγωθείτε όσο θέλετε

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 06:04, 21-12-09:

Στην Πάτρα αγαπητέ Ρασκάλ, αμφιβάλλω αν είναι οι πιο όμορφες κοπέλες. Στην Πάτρα είναι περισσότερο σνομπ απ'όσο η ομορφιά τους το επιτρέπει, πράγμα που μου τη σπάει πολύ.

Βέβαια, αν γνωρίσεις καλή Πατρινιά, έχεις κάνει την τύχη σου. Το θέμα είναι να τη βρεις...
την είχα βρει παλιά, σνομπ δεν ήταν, νταρντάνα ναι Πολλές γενικεύσεις και τοπικισμοί όντως. Πάω Θεσσαλονίκη, μου έκαναν πολύ καλύτερη εντύπωση από τους δικούς μας και είναι πιο ευγενείς και καλοί άνθρωποι. Αν είχα την ευκαιρία θα ζούσα πιστεύω άνετα εκεί σε αυτή τη φάση της ζωής μου. Νοτιότερα της Αθήνας με τίποτα, είναι απαγορευμένη ζώνη για μένα, πολύ βορειότερα άνετα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:01, 21-12-09:

Η Θεσσαλονίκη είναι η μητρόπλη της φιλοξενίας. Ίσως επειδή απ' τον τόπο τούτο πέρασε κάποτε ο Ξένιος Ζευς, πριν καταλήξει κι εκείνος, στα τάρταρα της λησμοσύνης!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:57, 21-12-09:

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 22:03, 21-08-12:

Σε καποια συμφωνω, σε αλλα οχι..
Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
2. Οι ρυθμοι ειναι ΧΑΛΑΡΟΙ, και δεν ειναι καθολου υπερβολη. Οταν επιστρεφω απο Θεσσαλονικη παντα στεκομαι στην αριστερη πλευρα στη σκαλα του μετρο χωρις να ανεβαινω και δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος τρεχει για να αλλαξει γραμμη...[μια μερα μετα εχω επανελθει πληρως στους βλαμμενους ρυθμους ]
ΧΑΛΑΡΟΥΣ δεν τους λες.. Απ οτι καταλαβα δε μενεις μονιμα θεσσ οποτε δεν το βλεπεις απ αυτη τη μερια. Υπαρχουν περιπτωσεις που απλα δεν προλαβαινεις να τα κανεις ολα σε 1 μερα..

6. Ολη η μερα ειναι μια τεραστια εξοδος. Ξεκιναμε απο καφε, μεταφερομαστε για μπυρα, παμε για φαγητο, και συνεχιζουμε με ποτο..Χτυπαμε και μια κρεπα για επιδορπιο στο Βαλεντινο στη Ναυαρινου με το σλογκαν "πατας, ρουφας, δαγκωνεις, αλλιως λερωνεις"..και ζηταμε οπωσδηποτε κουταλακι γιατι τρεχουν οι σοκολατες απο παντου. Ειμαστε χοντροι αλλα ευτυχισμενοι.
Αν δεν εχεις τιποτα απολυτως να κανεις ναι, μπορει να συμβει και αυτο. Αλλα οχι μονο εκει..

7. Πας οπου θες σε ενα τεταρτο. Ολα ειναι σε αποσταση βολης. Η πιο μακρινη αποσταση ειναι 20 λεπτα με λεωφορειο.
ΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ???? πες μου για ποια πολη μιλας να παω κι εγω εκει!!!:') Γιατι εγω προσωπικα για να παω ωδειο πχ, κανω 1 ωρα και. Οσο για την πιο μακρινη αποσταση που λες με τ λεωφορειο ειναι πανω απο 1 ωρα..

11. Βρισκεσαι σε θαλασσα στα 10 λεπτα. Βρωμαει, αλλα για τους ευαισθητουληδες(και τους καγκουρες :p) υπαρχουν οι καφετεριες απεεεναντι απ'την παραλια. Για μας τους αλλους υπαρχει το ελβις κι ο θερμαϊκος
Εννοεις στην παραλια ε?

15. Οne word: Τσιμισκη. \m/
Δεν υπαρχουν λογια, πραγματικα:')

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 18:49, 08-12-12:

Η Θεσσαλονίκη στο Top 20 του National Geographic

Στους 20 κορυφαίους ταξιδιωτικούς προορισμούς, που πρέπει να επισκεφθεί κανείς εντός του 2013, συγκαταλέγει τη Θεσσαλονίκη το National Geographic, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά τη διεθνή φήμη που έχει αποκτήσει η πόλη.

«Το "φωτεινό" λιμάνι της Θεσσαλονίκης είναι σχεδόν άδειο- γεγονός καλό. Παραμένει ένα από τα τελευταία αστικά παραλιακά μέτωπα στη νότια Ευρώπη που δεν έχει εγκλωβιστεί από κάποια γιγάντια μαρίνα. Αντιθέτως, τα ξύλινα καΐκια εξακολουθούν να αρμενίζουν στον ήσυχο κόλπο ενώ μονοπάτια ιχνογραφούν το ελικοειδές παραλιακό μέτωπο στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας, περίπου 320 μίλια βόρεια- κι έναν κόσμο μακρύτερα -από τη χαοτική Αθήνα» αναφέρει χαρακτηριστικά το National Geographic σκιαγραφώντας το τοπίο στο λιμάνι της «Νύφης του Θερμαϊκού».

Το σχετικό άρθρο συνεχίζει με αναφορές στις παραδοσιακές αγορές, «σύμβολα της πόλης», που μετρούν αιώνες ζωής, με τα ώριμα φρούτα και τους τενεκέδες γεμάτους με φρέσκια φέτα, που είναι διάσπαρτες ανάμεσα σε βυζαντινά και οθωμανικά μνημεία, γκαλερί τέχνης, μποέμικα νυχτερινά κέντρα διασκέδασης, εστιατόρια και ταβέρνες ικανές να ικανοποιήσουν ακόμη και τον πιο απαιτητικό ουρανίσκο. Όλα αυτά, τονίζει το National Geographic, αποτελούν κομμάτι του θεμελιώδους οράματος της κουλτούρας του «κάντο μόνος σου», στο οποίο έδωσε «σάρκα και οστά» η μεγάλη νεανική κοινότητα της πόλης.

«Μας δίνει ώθηση η αισιοδοξία και η θετική μας ενέργεια για έναν νέο τρόπο ζωής που 'αγκαλιάζει' την κληρονομιά μας» λέει η Βίκυ Παπαδημητρίου, απόφοιτος πανεπιστημίου, που βοήθησε στο να κερδίσει η Θεσσαλονίκη τον τίτλο της Ευρωπαϊκής Πρωτεύουσας Νεολαίας 2014.

Ο καλύτερος τρόπος για να αισθανθεί κανείς αυτή την πόλη είναι με τα πόδια, «περπατώντας από τα ερείπια της Άνω Πόλης προς την πλατεία Αριστοτέλους και το παραλιακό μέτωπο» γράφει το National Geographic και παρακινεί τους αναγνώστες του να δοκιμάσουν «ψητό καλαμάρι, συνοδευμένο από ξηρό μακεδονικό κρασί» σε κάποιο από τα καφέ και εστιατόρια της πόλης.

Στο σχετικό άρθρο περιλαμβάνονται, επίσης, χρηστικές πληροφορίες για το τι μπορεί κανείς να δει στη Θεσσαλονίκη, πού να φάει, τι να αγοράσει, αλλά και μία άκρως απαραίτητη …συμβουλή για όσους σκοπεύουν να επισκεφθούν στην πόλη: να παρακολουθήσουν την ταινία «Ποτέ την Κυριακή», με την οποία, όπως τονίζεται, η Μελίνα Μερκούρη «σύστησε» στο διεθνές κοινό τις φυσικές ομορφιές της Ελλάδας, το μπουζούκι και τη χαρά του ελληνικού τρόπου ζωής.

Σημειώνεται ότι, εκτός της Θεσσαλονίκης, στο σχετικό κατάλογο του National Geographic περιλαμβάνονται- μεταξύ άλλων -η Κριμαία, η Μασσαλία, η Ραβέννα, η αρχαία Γέρασα στην Ιορδανία, το Bodø στη Νορβηγία, το Valparaiso στη Χιλή, το Κιότο στην Ιαπωνία, το Μαλάουι, η Ουγκάντα κ.ά.
http://www.to-gamato.com/2012/12/top...eographic.html

Όμορφη Θεσσαλονίκη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:27, 24-12-12:

Θυμάμαι πριν πάω Θεσσαλονίκη, όλο άκουγα για το πόσο προσεγμένες εμφανισιακά ήταν η Θεσσαλονικιές.
Ε πήγα και ξαναπήγα.
Ποτέ δεν το κατάλαβα βρε παιδιά.
Ψεύτικη βλεφαρίδα στις 10 το πρωί (και όχι μετά απο ξενύχτι), τακούνι δωδεκάποντο και καλσόν γυαλιστερό.
Σαν να λέμε "ξεκίνησα για τα μπουζούκια αλλά ξέχασα ότι δεν ανοίγουν το πρωί..".
Οπότε αυτό που είδα από τις Θεσσαλονικιές ήταν ότι ήταν φτιαγμένες, αλλά όχι φινετσάτες, ούτε σικ.

Κατά τα άλλα, ήταν πολύ όμρρφη πόλη, οι άνθρωποι φυσικά φιλόξενοι, στολίδι για τη χώρα μας.
Και το φαγητό φυσικά φοβερό.
Δεν θα έμενα εκεί, αλλα σίγουρα θα ξαναπάω. Έχω ήδη πάει αρκετές φορές.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:31, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Θυμάμαι πριν πάω Θεσσαλονίκη, όλο άκουγα για το πόσο προσεγμένες εμφανισιακά ήταν η Θεσσαλονικιές.
Ε πήγα και ξαναπήγα.
Ποτέ δεν το κατάλαβα βρε παιδιά.
Ψεύτικη βλεφαρίδα στις 10 το πρωί (και όχι μετά απο ξενύχτι), τακούνι δωδεκάποντο και καλσόν γυαλιστερό.
Σαν να λέμε "ξεκίνησα για τα μπουζούκια αλλά ξέχασα ότι δεν ανοίγουν το πρωί..".
Οπότε αυτό που είδα από τις Θεσσαλονικιές ήταν ότι ήταν φτιαγμένες, αλλά όχι φινετσάτες, ούτε σικ.
Στα Λαδάδικα ή κοντά στο λιμάνι ήσουν;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:41, 24-12-12:

Παντού Θάλεια μου, σ όλη τη Θεσσαλονίκη πήγα. Ακόμα και στο Πανόραμα πήγα.
Όμως, ήταν μια χαρά κοπέλες, καλοπροαίρετες, ευγενικές, φιλόξενες.
Απλα με μια ιδιαίτερη αισθητική..
Κατά τη γνώμη μου less is more.
Αλλα όλα αυτά είναι υποκειμενικά.
Μπορεί κι εκείνες να με έβλεπαν και να έλεγαν "Καλά αυτή που πάει πρωί πρωί με ένα τζινάκι, και μια μπαλαρίνα, με φυσικό μακιγιάζ? Απεριποίητες Αθηναίες!!!".

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 15:58, 24-12-12:

Παντού Θάλεια μου, σ όλη τη Θεσσαλονίκη πήγα. Ακόμα και στο Πανόραμα πήγα.
Όμως, ήταν μια χαρά κοπέλες, καλοπροαίρετες, ευγενικές, φιλόξενες.
Απλα με μια ιδιαίτερη αισθητική..
Κατά τη γνώμη μου less is more.
Αλλα όλα αυτά είναι υποκειμενικά.
Μπορεί κι εκείνες να με έβλεπαν και να έλεγαν "Καλά αυτή που πάει πρωί πρωί με ένα τζινάκι, και μια μπαλαρίνα, με φυσικό μακιγιάζ? Απεριποίητες Αθηναίες!!!".
Όχι, εντάξει. Έχουμε κι εμείς κάτι παρτάλια...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:01, 24-12-12:

Ποιοι εμείς??? Ποια πόλη εκπροσωπείς Θάλεια μου?

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 16:05, 24-12-12:

Ποιοι εμείς??? Ποια πόλη εκπροσωπείς Θάλεια μου?
Θεσσαλονικιά είμαι.
Πάντως αυτά που λες για ψεύτικες βλεφαρίδες, κτλ τα έχω δει στο ΑΠΘ. Βέβαια εκεί δεν είναι μόνο Θεσσαλονικιές αλλά και κοπέλες από άλλες πόλεις της Ελλάδας. Οπότε μήπως γενικότερα οι Ελληνίδες δεν είναι και τόσο σικάτες; Εντάξει μία φορά Λονδρέζες ή Παριζιάνες δεν είμαστε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:12, 24-12-12:

Δεν έχεις άδικο. Γενικά όπως είπες παρτάλια υπάρχουν παντού.
Απλά στη Θεσσαλονίκη μου κανε εντύπωση γιατί ήταν μαζεμένες.
Όμως το ξαναλέω, ήταν μια χαρά κοπέλες και γενικα οι εντυπώσεις που χω από τη Θεσσαλονίκη, είναι οι καλύτερες.
Αφού πετάω τη σκούφια μου να ξαναπάω!!!

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 16:13, 24-12-12:

Γιατι αυτες ειναι πιο σηκατες ; Και εκει θα υπαρχουν κατι τετοια φρουτα παιδια!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:14, 24-12-12:

Έλα ντε.. Παντού υπάρχουν...

Παράθεση

Τζελ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τζελ
Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Τζελ Let's do it! έγραψε στις 12:55, 09-03-14:

Θεσσαλονίκη
Λοιπον πρωτα απο ολα χαλαροι ρυθμοι, βραδινη ζωη (μπαρακια, φοιτιταδικα, κρασαδικα, λαδδαδικα, σφαγεια), τα παντα) η θάλασσα ειναι απιστευτη δεν μπορω να πηγαινω σε αλλη πολη και να μην βλέπω Παραλια τρελαίνομαι! Επεισης οι ανθρωποι ειναι πιο ανοιχτοι. Δεν βαριέσαι ποτε παρόλα αυτα εγω βαριεμαι και δεν εχω την δυνατοτητα να περιγραψω το τι γίνεται εδω γιατι αν δεν το ζήσεις δεν μπορεις να καταλάβεις. Και μην ξεχνάτε η Θεσσαλονικη ειναι ενα μεγάλο χωριο. Ομως για να δεις πραγματικα την Θεσσαλονικη πρεπει να ξες και σε πια σημεια θα πας.

ΥΓ1 Το καλαμακι ειναι για να ρουφας ΟΧΙ φαγητο.
ΥΓ2 Ναι υπαρχουν παραπάνω απο ενα είδος μπουγάτσας.
ΥΓ3 Ειναι με και σε, το εχει πει και ο Μπαμπινιοτης.
ΥΓ4 Το τοστ ειναι ψημένο.
ΥΓ5 Και πανω απο ολα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ! αντε μην...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:54, 09-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Τζελ
Θεσσαλονίκη
Και μην ξεχνάτε η Θεσσαλονικη ειναι ενα μεγάλο χωριο.
Να η διαφορα, η Αθηνα ειναι μια μεγαλη πολη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 15:09, 09-03-14:

η θεσσαλονικη βγαζει τα καλυτερα παιδια ...οπως λεει και το ασμα...

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:19, 09-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Να η διαφορα, η Αθηνα ειναι μια μεγαλη πολη
Κοίτα το ότι είναι μεγάλη πόλη δεν λέει κάτι. Δηλαδή από γνωστούς μου που έχω εκεί με έχουν πει πως για να πας από μία περιοχή σε μια άλλη λίγο πιο απομακρισμένη μπορεί να κάνεις πολύ περισσότερο από μία ώρα. Οπότε πιο το νόημα να τρως τόσο χρόνο σε μετακινήσεις, Παρόλα αυτά επειδή έχει μεγάλες περιοχές μάλλον ότι χρειάζονται οι κάτοικοι το έχουν στην περιοχή τους ή σε μια κοντινή έστω και δεν χρειάζονται τέτοια "ταξίδια" για να πάνε κάπου..

On τώρα πιστεύω ότι κάθε πόλη έχεις τις ιδιαιτερότητες της και την ομορφιά της έτσι και η Θεσσαλονίκη. Είναι ωραία πόλη έχει επιλογές διασκέδασης κτλ, καλό κόσμο και συμμαζεμένη. Όχι πολύ μικρή αλλά όχι και χάος.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:10, 12-07-14:

Εγώ είμαι Αθηναία, αλλά έχω ζήσει 4 χρόνια στη Θεσσαλονίκη, οπότε έχω σφαιρική άποψη.Θα προσπαθήσω λοιπόν να είμαι αντικειμενική. Θεωρώ ότι η Θεσσαλονίκη έχει πιο καλή φοιτητική ζωή από την Αθήνα. Επίσης, έχει περισσότερες επιλογές σε διασκέδαση και ντύσιμο, ιδιαίτερα το τελευταίο. Κάθε Αύγουστο ανεβαίνω για ένα τριήμερο, γιατί έχω πολλές καλές φίλες στη Θεσσαλονίκη, όπου και επωφελούμαι των εκπτώσεων και ψωνίζω ό,τι χρειάζομαι (δεδομένου ότι έχει και μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές σε σχέση με την Αθήνα).

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:35, 13-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Κοίτα το ότι είναι μεγάλη πόλη δεν λέει κάτι. Δηλαδή από γνωστούς μου που έχω εκεί με έχουν πει πως για να πας από μία περιοχή σε μια άλλη λίγο πιο απομακρισμένη μπορεί να κάνεις πολύ περισσότερο από μία ώρα. Οπότε πιο το νόημα να τρως τόσο χρόνο σε μετακινήσεις, Παρόλα αυτά επειδή έχει μεγάλες περιοχές μάλλον ότι χρειάζονται οι κάτοικοι το έχουν στην περιοχή τους ή σε μια κοντινή έστω και δεν χρειάζονται τέτοια "ταξίδια" για να πάνε κάπου..

On τώρα πιστεύω ότι κάθε πόλη έχεις τις ιδιαιτερότητες της και την ομορφιά της έτσι και η Θεσσαλονίκη. Είναι ωραία πόλη έχει επιλογές διασκέδασης κτλ, καλό κόσμο και συμμαζεμένη. Όχι πολύ μικρή αλλά όχι και χάος.
Η Αθηνα δεν ειναι πολυ απλωμενη και εχει το Ποταμι και την Κηφισίας που ενωνουν πρακτικα τη μια ακρη με την αλλη, ετσι ωστε μπορει να φυγεις απο την Κηφισια και σε μιση ωρα να εισαι στην αλλη ακρη της πολης. Τα προαστια της Αθηνας πρακτικα ειναι σαν μικρες πολεις ενωμενες κι εννοειται πως σχεδον ολα εχουν αγορα ή δικια τους ή εστω πολυ κοντινη. Πρακτικα σχεδον ολες τις δουλειες σου μπορεις να τις κανεις στην περιοχη σου χωρις αναγκαστικα να κατεβαινεις στο κεντρο. Αν λεμε απλωμενη την Αθηνα, που να δειτε το Βερολινο. Αν δεν χρησιμοποιεις ΜΜΜ, αποστασεις 10-15χλμ ειναι καθημερινοτητα και θεωρουνται και σχετικα μικρες

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:58, 13-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Η Αθηνα δεν ειναι πολυ απλωμενη και εχει το Ποταμι και την Κηφισίας που ενωνουν πρακτικα τη μια ακρη με την αλλη, ετσι ωστε μπορει να φυγεις απο την Κηφισια και σε μιση ωρα να εισαι στην αλλη ακρη της πολης. Τα προαστια της Αθηνας πρακτικα ειναι σαν μικρες πολεις ενωμενες κι εννοειται πως σχεδον ολα εχουν αγορα ή δικια τους ή εστω πολυ κοντινη. Πρακτικα σχεδον ολες τις δουλειες σου μπορεις να τις κανεις στην περιοχη σου χωρις αναγκαστικα να κατεβαινεις στο κεντρο. Αν λεμε απλωμενη την Αθηνα, που να δειτε το Βερολινο. Αν δεν χρησιμοποιεις ΜΜΜ, αποστασεις 10-15χλμ ειναι καθημερινοτητα και θεωρουνται και σχετικα μικρες
Καλά τώρα συγκρίνεις το Βερολίνο με την Αθήνα; Για τα κυβικά της Ελλάδας μιλάμε τώρα. Η Αθήνα είναι η μεγαλύτερη πόλη στην Ελλάδα και σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις θεωρείται χάος. Ότι και να λες οι αποστάσεις είναι μεγαλύτερες συγκριτικά με τη Θεσσαλονίκη αυτό ήθελα να πω.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 00:06, 14-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Καλά τώρα συγκρίνεις το Βερολίνο με την Αθήνα; Για τα κυβικά της Ελλάδας μιλάμε τώρα. Η Αθήνα είναι η μεγαλύτερη πόλη στην Ελλάδα και σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις θεωρείται χάος. Ότι και να λες οι αποστάσεις είναι μεγαλύτερες συγκριτικά με τη Θεσσαλονίκη αυτό ήθελα να πω.
Τη Θεσσαλονίκη τη μαθαίνεις σ' ένα μήνα, ενώ η Αθήνα πράγματι είναι χαώδης. Μόνο την Άνω Ηλιούπολη, όπου μένω, μπορώ να πω ότι την ξέρω καλά.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 00:13, 14-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Τη Θεσσαλονίκη τη μαθαίνεις σ' ένα μήνα, ενώ η Αθήνα πράγματι είναι χαώδης. Μόνο την Άνω Ηλιούπολη, όπου μένω, μπορώ να πω ότι την ξέρω καλά.
Απλά λόγω μεγαλύτερης έκτασης της Αθήνας δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι ξες όλα τα μέρη. Η Θεσσαλονίκη απλά είναι πιο μικρή και είναι λίγο δύσκολο να χαθείς. Παρόλα αυτά και οι δύο πόλεις έχουν την ομορφιά τους!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:18, 28-07-14:

Επισκεφτηκα προσφατα την πρωτευουσα για δευτερη φορα ( ξερω πολλες αλλα δεν με βολευει ο προορισμος) και συνεχιζω να πιστευω οτι χανομαι εκει μεσα . Η Θεσσαλονικη απο την αλλη, μιας και την εχω περπατησει σχεδον ολη με τα ποδια ( ) και την ζω απο την πρωτη μερα που ηρθα στην ζωη ( ναι ναι ναι Θεσσαλονικη ομορφη ειχες την τιμη να με υποδεχθεις) μου φαινεται πιο ''ανθρωπινη''... Μου αρεσει πολυ να περπαταω στην παραλιακη, να πηγαινω βολτες στα λαδαδικα... Να τρεχω στην πλατεια Σκρα της Καλαμαριας.... Αντιθετα, στην Αθηνα δεν βρηκα κατι το ''ελκυστικο'' ... Το κεντρο με τρομαξε... Τα αξιοθεατα της αξια σεβασμου και θαυμασμου ομως μεχρι κι αυτα μου φανηκαν μεγαλα και κουραστικα.... Τελος, οταν ανεβηκα στην ακροπολη και ειδα την πολη απο ψηλα με απωθησε ακομα περισσοτερο....
Μισω την πολυκοσμια της Αθηνας και το στιλ των παιδιων της ηλικιας μου εκει ( οχι οτι στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχει αυτο.... Απλα δεν μου εχει τυχει να παω καπου για καφε και να σχολιαζουν τον καθενα στο μαγαζι... Σε αντιθεση με την Αθηνα που πηγα για ενα καφε στα Λιοσια και ηθελα να φυγω το επομενο δευτερολεπτο)
Βεβαια, ολα αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα...

Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 19:15, 28-07-14:

Εγώ πάντως που κάνω κάθε μέρα 35 km πήγαινε-έλα (δηλαδή 70 km ημερησίως) για να πάω στη δουλειά κοντεύω να τρελαθώ από πέρυσι το φθινόπωρο με τα έργα που γίνονται στην παλιά περιφερειακή!Για να μη σχολιάσω την πονεμένη ιστορία του Μετρό και την κατάντια του κέντρου της πόλης που δε διανοείσαι πλέον να προσεγγίσεις με το αυτοκίνητο...
Κι όλα αυτά οδηγώντας (και φθείροντας κατά συνέπεια) αυτοκίνητο ΔΙΚΟ ΜΟΥ που αν ήμουν σε οποιαδήποτε Αθηναϊκή εταιρία αντίστοιχου μεγέθους θα μου είχαν δώσει αυτοκίνητο με leasing!

Οπότε στην παρούσα φάση ψηφίζω Αθήνα, εννοείται εφόσον μιλάμε μόνο για τις δύο αυτές πόλεις!
Γιατί η απάντηση μου μάλλον θα ήταν "Σέρρες" που ήμουν φοιτητής και ξέρω ή κάποια παρόμοια και εξίσου "βολική" επαρχιακή πόλη...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους