Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,985 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[Μαστορέματα] Ας κλείσουμε τις τρύπες...

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:42, 05-05-09:

Το καλό σας Βαλντεράκι είναι τυχερό. Μπλέκει με ανθρώπους που αρνούνται να λάβουν την ευθύνη για όσα έχουν κάνει. Διαβάστε την ιστορία μου και βοηθήστε με στο πρόβλημά μου:

Act 1 - The Plumber

Έρχεται ο υδραυλικός να κάνει μαστορέματα στο μπάνιο γιατί έτρεχε στον από κάτω. Μέσα σ' όλα αυτά μπλέκει και τους τοίχους μου και τους κάνει τσένταρ από τα τρυπήματα. Φτιάχνει τη βλάβη αλλά δεν κλείνει τις τρύπες. Πληρώνεται κανονικά από τον πατέρα μου (μακακία πρώτη)

Act 2 - The daddy

"Θα στις κλείσω εγώ παιδί μου, θα ρθω εκεί να σε δω αύριο μεθαύριο και θα τις κλείσω, δε με πιστεύεις; Εμένα; Αααα θα πάρω ανάποδες..." (Νοέμβριος 2008 )

"Εγώ; Έχω άλλες δουλειές εγώ!" (Μάιος 2009)

(σούπερ μακακία 2η - τι διάολο, υιοθετημένο είμαι ; )

Act 3 - Valder and the Holes

Καλά καταλάβατε... έχω μπλέξει! Και οι τρύπες είναι ακόμα εκεί. Προφανώς όχι μεγάλες για να περάσει η Αλέκα Παπαρήγα και ο Ρομπεν των Δασών, αλλά αρκετές για να πήξω στην μπόχα και στην κατσαρίδα. Σήμερα με την τσίμπλα στο μάτι σκότωσα άλλο ένα τέρας που ξεπέρασε τα πρόχειρα εμπόδια που είχα βάλει...

Τι θέλω από εσάς:

1ον Εαν γνωρίζετε ένα μάστορα (ή αν μπορείτε κι εσείς να με βοηθήσετε με αμοιβή) που θα μπορεί να μου κλείσει τις τρύπες... ή...

2ον Να με μάθετε να τις κλείσω μόνος μου. Τι χρειάζομαι, πως το κάνω κλπ.

Είμαι σε απόγνωση γιατί εγώ ανέβηκα στην Αθήνα να πάρω πτυχίο και σ' ένα μήνα εχω τις τελικές εξετάσεις. Όχι να πληρώνω λάθη άλλων! Βοήθεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:49, 05-05-09:

Τι τοίχος, σοβάς;
Υπάρχουν στα καταστήματα με δομικά υλικά ή και τεχνικά/ χρώματα πολύ καλοί κι απλοί στόκοι. Με ένα σωληνάριο και μία σπατουλίτσα θα κάνεις τη δουλειά σου.
Πόσο μεγάλες είναι οι τρύπες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 13:55, 05-05-09:

Κι εγώ για στόκο ερχόμουν να γράψω.Υπάρχει και σε σωληνάριο και σε σκόνη που την διαλύεις σε νερό και πήζει.

Αν δεν είναι πολύ μεγάλες οι τρύπες, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δοκιμάσεις και οδοντόκρεμα. Κάπου το είχα ακούσει αλλά δε το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Ο στόκος πάντως κάνει μια χαρά τη δουλειά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:01, 05-05-09:

Υπάρχει στο εμπόριο στόκος σε σκόνη πάμφθηνος.
Ανακατεύεις με νερό, να γίνει ένα μίγμα σα γιαούρτι εφοδιάζεσαι και με μια σπάτουλα με την οποία γεμίζεις τις τρύπες και σε 5 λεπτά έχεις καθαρίσει.
Το έχω κάνει σε τρύπες που είχαν μείνει από ένα παλιό κουρτινόξυλο και δε φαίνεται τίποτα.

Και η σπάτουλα τώρα που το σκέφτομαι προαιρετική είναι.. αν έχεις ένα φαρδύ μαχαίρι μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου.
Φρόντισε να το ξεπλύνεις αμέσως όμως, γιατί θα κολλήσει ο στόκος πάνω όταν ξεραθεί και δε θα βγαίνει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 05-05-09 στις 14:10.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:11, 05-05-09:

Η μια είναι τσιμέντο, αν βλέπω καλά. Θέλει τούβλα αυτή μάλλον...

Η άλλη από κει που βγαίνουν τα τέρατα είναι στον τοίχο ανάμεσα στη μπανιέρα μου και στο υπνοδωμάτιό μου. Όταν τη σπάσανε, έπεσε σαν κρούστα ο τοίχος!

Δεν είναι μικρούλες, μακάρι να ήταν... Απλά ευτυχώς δεν είναι και επικίνδυνες για θέμα παραβίασης (λόγω μεγέθους αλλά και θέσεων).

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:13, 05-05-09:

Όπως επίσης και διάφορα σιλικονούχα πράγματα ... που τα βάζεις για να γεμίσεις τρύπες. Αλλά αν θυμάμαι από προηγούμενη συζήτηση .... είναι κάπως μεγάλη η τρύπα. Ρε Βαλ δώσε τεχνική περιγραφή της τρύπας!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:15, 05-05-09:

δώσε τρισδιάστες διαστάσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:22, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
δώσε τρισδιάστες διαστάσεις.
Για να το δώσω απλά... Η μια τρύπα (στο υπνοδωμάτιο) είναι όσο ένα Α4 σε μήκος και πλάτος (περίπου, γιατί μ ένα τέτοιο και ταινίες την κάλυψα εντελώς αλλά ξεκολλάνε και περνάνε τα ζώα)

Από πίσω κενό (και σωλήνες απ' ότι είδα)

Στην κουζίνα η άλλη τρύπα η τσιμεντένια είναι πιό μεγάλη (μιάμιση της πρώτης σε μήκος και πλάτος, από πίσω κενό πάλι)

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:23, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Για να το δώσω απλά... Η μια τρύπα (στο υπνοδωμάτιο) είναι όσο ένα Α4 σε μήκος και πλάτος (περίπου, γιατί μ ένα τέτοιο και ταινίες την κάλυψα εντελώς αλλά ξεκολλάνε και περνάνε τα ζώα)

Στην κουζίνα η άλλη τρύπα η τσιμεντένια είναι πιό μεγάλη (μιάμιση της πρώτης σε μήκος και πλάτος, από πίσω κενό πάλι)
Το κενό πουλάκι μου γεμίζει με στόκο, ναι ή ου;;;;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:25, 05-05-09:

Έδωσες χ,ψ δώσε και τον z τώρα γιατί αυτό είναι και το πιο σημαντικό.
Πόσο βάθος έχουν ;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:34, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Το κενό πουλάκι μου γεμίζει με στόκο, ναι ή ου;;;;
Ηρέμησε... αρκετή έγνοια έχω κι εγώ, μη μου βάζεις τις φωνές, δεν το χω ξανακάνει!

Έδωσες χ,ψ δώσε και τον z τώρα γιατί αυτό είναι και το πιο σημαντικό.
Πόσο βάθος έχουν ;
Της κουζίνας έχει όλο το Ζ του κόσμου γιατί δεν κοιτάει προς τα μέσα αλλά στο φωταγωγό... Προφανώς και θα γίνει όπως είδα το μάστορα να κλείνει μια τρίτη στο μπάνιο (με ίδιο βάθος). Έσπασε ένα τουβλάκι που χε φέρει και μπούκωσε την τρύπα κι από πάνω τσιμέντωσε και την σφράγισε μια και καλή. Απλά της κουζίνας λέει ήθελε 2 τούβλα (ένα εμένα κι ένα αυτόν!)

Η του δωματίου.... από πίσω ακριβώς είναι η μπανιέρα βρε συ (να ναι από δάχτυλα ως τον αγκώνα)... όσο κενό μπορεί να υπάρξει. Σαν τοίχος δεν έχει πάχος πάνω από 2 εκατοστά. (Χαρακτηριστικά ο πατέρας μου είπε, "αυτή γεμίζει αλλιώς, όχι όπως της κουζίνας" -- ναι με κατσαρίδες...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 05-05-09 στις 14:39.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:41, 05-05-09:

Η του δωματίου.... από πίσω ακριβώς είναι η μπανιέρα βρε συ... όσο κενό μπορεί να υπάρξει. Σαν τοίχος δεν έχει πάχος πάνω από 2 εκατοστά.
Καταρχάς δε γίνεται ένας τοίχος από τούβλο να έχει πάχος μόνο 2 cm. Έχει τουλάχιστον 8 κι ας μην του φαίνεται

Έχεις πιάσει μυστρί στα χέρια σου; Γιατί μόνο με κομμάτια από τούβλο και τσιμέντο απ΄ότι το ακούω θα κλείσει.
Στη θέση σου θα πήγαινα σε μια οικοδομή θα έπαιρνα κανά 2 τούβλα, λίγο τσιμεντάκι και θα τις κάλυπτα.. αλλά μη με παίρνεις στα σοβαρά γιατί με αυτά είμαι άρρωστη.
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, αν δεν έχεις διάθεση για βρωμοδουλειές, τότε κάλεσε ένα μάστορα να ξεμπερδεύεις.
Ο στόκος είναι για μικρές τρύπες.

Για την ακρίβεια καλείς τον μάστορα που σου είχε φτιάξει τη ζημιά και του υπενθυμίζεις τις εκκρεμότητες που είχε αφήσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 05-05-09 στις 14:49.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:57, 05-05-09:

Βάλντερ ανέβασε καλό μου μία φωτογραφία.
Αν ο τοίχος είναι από τούβλο:
-αν έχει φύγει κομμάτι από τούβλο, το μπαλώνεις με τσιμέντο ή διογκωμένη πολυστερίνη (αυτό το απαίσιο κίτρινο αφροειδές πράγμα που βγαίνει σε σπρέι και μετά φουσκώωωωνει, για οδηγίες ρώτα στο κατάστημα), στρώνεις και λίγο στόκο ή/και σοβά, και έληξε. (θέλεις να 'ναι και στεγανό). Βεβαια και νοβοπάν ή λαμαρίνα, βαμμένα άσπρα κάνουν για κάλυμμα, σκασίλα σου...
-αν λείπουν τουβλα, δηλαδή τουλάχιστον ένα ολόκληρο, μπορείς είτε να τοποθετήσεις το/τα τούβλο/α που έφυγαν, στερεώνοντάς τα με κονία ή κάποιο τσιμέντο, και μετά σοβάς κλπ... Αν είναι κάτι ενδιάμεσο, πας στο μαγαζί με δομικά ή/και χρώματα και ζητάς τσιμέντο απλό και... χτίζεις, σοβατίζεις, στοκάρεις...

αν είναι μεγάλη τρύπα γενικά, θέλει χτίσιμο...
Και η γυψοσανίδα παίζει.

Γενικά καταλαβαίνεις πώς είναι η τοιχοποιΐα ή όχι; Ρώτα ό,τι είναι.
ΥΓ1, η διογκωμένη πολυστερίνη βγαίνει και σε στερεό.
Δες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-05-09 στις 15:05.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:07, 05-05-09:

Για την ακρίβεια καλείς τον μάστορα που σου είχε φτιάξει τη ζημιά και του υπενθυμίζεις τις εκκρεμότητες που είχε αφήσει.
Ναι... και θα ρθει! Το χει πάρει το χιλιάρικο καλό μου ήδη!

@Γιδάτσιους:

Χωρίς να ξέρω από αυτά συγχώρα με για την περιγραφή αν είναι κάπως χοντροκομμένη αλλά θυμάμαι ότι ο εσωτερικός του δωματίου έπεσε σα σκόνη μόλις μπήκε ένα τρυπανάκι, δεν ξέρω αν αυτό δείχνει από τι είναι. Φωτό δεν παίζει να ανεβάσω γι αυτή την τρύπα γιατί ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να την ξανανοίξω! ΈΒαλα εκατο κιλά ταινίες το πρωί μπρρρρ!

Για την άλλη τρύπα αν θέλετε ναι μπορώ να ανεβάσω φωτο.

ΥΓ: Έχω στο χωλ μου μια σακούλα που λέει μαύρο τσιμέντο. Έχει πολύ! Μου το χε αφήσει ο plumber.

ΥΓ2: Κανείς σας που να πιάνουν τα χεράκια του; Θα αμειφθείτε με καφεδάκι και ευρώπουλα!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:11, 05-05-09:

Ανέβασε και από τα δύο, δεν πειράζει που 'ναι καλυμμένη η τρύπα. Αν κάνεις και μία λεπτομέρεια, αν φαίνεται κάτι από κοντά, ίσως καταλάβουμε παραπάνω.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:17, 05-05-09:

Φωτό δεν παίζει να ανεβάσω γι αυτή την τρύπα γιατί ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να την ξανανοίξω! ΈΒαλα εκατο κιλά ταινίες το πρωί μπρρρρ!
Κάτσε ρε συ, επικοινωνεί με τον φωταγωγό αυτή η τρύπα;
Αν βάλεις δλδ το χέρι σου μέσα θα βγει σε αυτόν και έχει άνοιγμα όσο ένα χαρτί Α4. κατάλαβα καλά;
τότε τούβλο, δεν παίζει αλλιώς, αν θες δλδ κάτι μόνιμο.

Για την άλλη τρύπα αν θέλετε ναι μπορώ να ανεβάσω φωτο.
Για δείξε!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:36, 05-05-09:

Το πάνω μέρος της έχω μπουκώσει, αλλά δεν είναι λύση.

Και εδώ η δεύτερη που μπαίνουν οι κατσαρίδες...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:46, 05-05-09:

Νομίζω πως με τη διογκωμένη πολυστερίνη που είπε και το Γίδι παραπάνω θα είσαι εντάξει.
Ειδικά στο δεύτερο που φαίνεται και το μέγεθος.

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 15:50, 05-05-09:

Είναι πολύ απλά τα πράγματα, θα πας να πάρεις τσιμέντο ταχείας πήξεως, υπάρχει λευκό ή σκούρο, και θα τα κλείσεις.
Το έχω κάνει και εγώ ακριβώς σε ίδια επισκευή.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:00, 05-05-09:

Νομίζω πως με τη διογκωμένη πολυστερίνη που είπε και το Γίδι παραπάνω θα είσαι εντάξει.
Ειδικά στο δεύτερο που φαίνεται και το μέγεθος.
Είδα στο βιντεάκι της Γιδού, ότι είναι σαν αφρός αυτό το πράμα. Θα σφίξει αυτό κι αν ναι μετά από πόσες ώρες περίπου; Είναι και η τρύπα με τα ζώα γι αυτό ρωτάω, είμαι τρομαγμένος.

Θα πάω να πάρω αύριο κι όλας άμα είναι! Καλά ε... άμα λυθεί το πρόβλημα θα σας το χρωστάω μα την Παναγία!

ΥΓ: Λάρα έλα βάλε κανα χέρι γιατί είμαι στόκος! :Ρ

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:21, 05-05-09:

Είδα στο βιντεάκι της Γιδού, ότι είναι σαν αφρός αυτό το πράμα. Θα σφίξει αυτό κι αν ναι μετά από πόσες ώρες περίπου; Είναι και η τρύπα με τα ζώα γι αυτό ρωτάω, είμαι τρομαγμένος.
Ρε μην το φοβάσαι. Το πολύ πολύ να βγει κανά ζουζούνι, σιγά. Λίγα λεπτά θέλει για να πήξει τελείως.
Άντε και με τη νίκη.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:26, 05-05-09:

Ρε μην το φοβάσαι. Το πολύ πολύ να βγει κανά ζουζούνι, σιγά. Λίγα λεπτά θέλει για να πήξει τελείως.
Άντε και με τη νίκη.
Θενξ immensely. Last question: Αύριο θα βγω στη γύρα. Πατησίων κι έτσι. Ξέρεις εκεί γύρω κανέναν που να την πουλάει;

Και δεν είναι ζουζούνια, είναι κανθαρίς η οικιακή και σιχαμένη και τεράστια ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΙΣΩ!

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 16:26, 05-05-09:

Αισθητικά δε ξέρω πως θες να το βλέπεις, ο αφρός στεγνώνει γρήγορα αλλά δε ξέρω να σου πω αν βάφετε... Πρέπει να τα μάθεις σιγά σιγά . Επίσης υλικά επισκεύης και σε μεγάλη ποικιλία, έχει το γνωστό κατάστημα στο Αεροδρόμιο.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:35, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΑΡΑ
Αισθητικά δε ξέρω πως θες να το βλέπεις, ο αφρός στεγνώνει γρήγορα αλλά δε ξέρω να σου πω αν βάφετε... Πρέπει να τα μάθεις σιγά σιγά . Επίσης υλικά επισκεύης και σε μεγάλη ποικιλία, έχει το γνωστό κατάστημα στο Αεροδρόμιο.
Μου αρκεί να κλείσει τελείως να μην περνάει ούτε η αναπνοή μου. Τα υπόλοιπα αδιαφορώ! Το ξέρω Λάρα μου πως πρέπει να μάθω γιατί αν περιμένω από μάστορες και λοιπούς αργόσχολους την έβαψα.

Θα το βάλω μπρος και θα σας πω πως πάει από αύριο. Άμα δεν είχα κι εσάς...

ΥΓ: Για το ΙΚΕΑ μιλάς;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:45, 05-05-09:

Αχ γύρω από το Πολυτεχνείο έχει διάφορα... Αχ πώς λέγεται εκείνος ο δρόμος, νομίζω στη Βερανζέρου έχει Παπαδόπουλο (χρώματα και ελαφριά δομικά), Τζωρτζ, Κωλέττη... έχω και καιρό να πάω!
Και ΡΩΤΑ κι εκεί, θα σε βοηθήσουν.

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 16:49, 05-05-09:

Οχι, γιαυτό που είναι δίπλα του Leroy.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 19:00, 05-05-09:

Μπαίνεις στο πρώτο κατάστημα με σιδηρικά-χρώματα και ζητάς αφρό πολυουρεθάνης ,στόκο και σπάτουλα, περνας και από μία οικοδομή και παίρνεις τούβλα για να καλύψεις το μεγαλύτερο κενό (υπολόγισε τον όγκο στο περίπου) και καλή διασκέδαση.
Βρέχεις τον τοίχο,τοποθετείς τά τούβλα στό κενό,τα ψευτοστερεώνεις με όποιο τρόπο βρείς καί γεμίζεις τα κενά που μένουν με αφρό(σιγά-σιγά γιατί διογκώνεται αρκετά).
Μετά από κάποιες ώρες κόβεις με ξυράφι ότι περισεύει και στοκάρεις.
Προσοχή μην πιάσεις τον αφρό και μην ακουμπίσει σε κάποιο ρούχο μέχρι να στεγνώσει γιατί δεν βγαίνει με τίποτα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:40, 06-05-09:

Εντελώς πληροφοριακά πάντως οι υδραυλικοί γκρεμίζουν μόνο ό,τι χρειάζεται για να φτιάξουν ό,τι θέλουν. ΔΕΝ ξαναχτίζουν αυτό που γκρέμισαν, πρέπει να φέρεις άλλο άτομο, εκτός κι αν το συμφωνήσεις ειδικά μαζί του από πριν (και σου φέρει εκείνος άτομο, πάλι δεν θα το κάνει εκείνος).

Αν δεν τα καταφέρεις Βαλ, ειδοποίησε να δω αν η μαμά μου έχει κάνα τηλέφωνο από κάποιον. Αν και δεν νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο, καλή επιτυχία

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unknown

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη unknown
Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O unknown έγραψε στις 03:44, 06-05-09:

βασικα ο αφρος πολυουρεθανης ειναι αντιαισθητικος
η πρωτη τρυπα θελει σιγουρα στοκο και σπατουλα για μεσοβεζικη λυση ή τσιμεντακι για πιο μονιμη..
Μια φτηνη σπατουλα 2 ευρα και ενα 5litro να το μπουκωσεις ετοιμςο στοκος αλλα 10,12 ευρα,μια ωριτσα το πολυ και εισαι οκ.
Τα μεγαλα κενα ομως χρειαζονται και αλλα υλικα για να σταθει ο στοκος ..τουβλακια πετραδακια,καπακια απο μπουκαλια μπυρας,αλουμινενια κουτακια ..αμα ο μονος σου σκοπος ειναι αν το κλεισεις το ρημαδι να μην ερχονται κερασφοροι μουσαφιρηδες be creative.

Η δευτερη ειναι μια προκληση

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:03, 06-05-09:

Περαστικά τους. Η τρύπα απ' όπου μπαίνανε τα κερασφόρα τέρατα έκλεισε (αυτήν κάναμε μόνο με τον κολλητό σήμερα και απλά έκλεισα και μια μικρή στο μπάνιο ομοίως):

Αφού γεμίσαμε την τρύπα στο πάχος του τοίχου, καλύψαμε και κολλήσαμε με το χαρτί για να έρθει να γίνει όλο φλατ. Αυτό βέβαια συνέχισε να φουσκώνει (πράγμα που δε μου φαίνεται ενοχλητικό από τη στιγμη που και την τρύπα φαίνεται να σφράγισε αλλά και στο κάλυμμα κόλλησε)

Του πετάξαμε και μια γαρνιτούρα γύρω γύρω να γουστάρει ο ντάντι όταν το δει σαν του παραδώσω τα κλειδιά όπως θα φεύγω, να χει να θυμάται το γιό του τον καλλιτέχνη!

Ευχαριστίες στην Ηρώ, στη Γίδι, στη Λάρα, στην Κατζιτζίρι, στη Σίμπυ, στον Μόνος, στον Μπιλού και στον unknown!

Αν αναρρωτιέστε γιατί σας είπα έναν έναν είναι γιατί με βοηθήσατε σε ένα σημαντικό ζήτημα και θέλω να σας δείξω έστω κι έτσι την βαθιά μου ευγνωμοσύνη! Να είστε εδώ όταν θα κλείνουμε και την τελευταία τρύπα! :Ρ

ΥΓ: Αδιαφορώ για την αντίδραση των γονιών μου όταν το δούν. Ας ερχόντουσαν αυτοί να βοηθάγανε!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 21:17, 06-05-09:

Name:  plaf.gif
Views: 4924
Size:  1,5 KB

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:22, 06-05-09:

Γιατί ωρε παλουκάρ';

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:49, 06-05-09:

Μπράβο Βαλντερίδιοοο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους