Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:10, 15-05-09:

Ανοστιές που ξετρελαίνουν μόνο τα χαζοκόριτσα και αυτές που ανήκουν στο φαν κλαμπ των ελληνικών σήριαλ και των πρωινών καφέδων.

Σημείωση : το μήνυμα προήλθε από το θέμα Eurovision

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:18. Αιτία: split
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:16, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τί έχει το νερό που πίνουν αυτοί που στέλνουν τέτοια σκουπίδια κάθε χρονιά να μας εκπροσωπήσουν ; Ούτε ομορφιά, χάρη και μελωδικότητα, ούτε ρυθμός, δύναμη και νεύρο. Ανοστιές που ξετρελαίνουν μόνο τα χαζοκόριτσα και αυτές που ανήκουν στο φαν κλαμπ των ελληνικών σήριαλ και των πρωινών καφέδων.
Περι ανοστου συμφωνω απολυτα...
Τωρα οσον αφορα στο σχολιο σου περι ελληνικων σηριαλ και πρωινων καφεδων, θα σε μαλλωσω! Γενικευεις ντιαρ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:18. Αιτία: split
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:27, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Περι ανοστου συμφωνω απολυτα...
Τωρα οσον αφορα στο σχολιο σου περι ελληνικων σηριαλ και πρωινων καφεδων, θα σε μαλλωσω! Γενικευεις ντιαρ!
ποτέ δεν γνώρισα γυναίκα που να ψόφαγε για πρωινάδικο ή ελληνικό σήριαλ που να μην έκρυβε κάτι του μέσου όρου, πράγμα που απεχθάνομαι. Συγνώμη diar αλλά έχουμε κι εμείς τις προκαταλήψεις μας, το ξέρω ότι ίσως να έχει κι αυτό τις εξαιρέσεις του. Για μένα μέσος όρος στην εμφάνιση είναι αποδεκτός, μέσος όρος στην αισθητική και στο μυαλό δεν υπάρχει, και τα τραγούδια που στέλνουμε ήταν όλα του μέσου όρου τα τελευταία χρόνια, εντελώς χλιαρά. Θέλω να δω ένα πολύ strong κομμάτι, ροκ θα'ναι ; 'Εθνικ ; Κλασσικό romance ; Τζαζ ; Δεν ξέρω, αλλά ας τολμήσουμε μια φορά ! Μια μόνο κι ύστερα ας πεθάνω ! Οι Λόρντι γιατί τόλμησαν ; 'Οχι άλλο Καλομοίρα, Σάκη και Ρακιντζή, ίλεος !

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:32, 15-05-09:

Ορμούμενη από το αντίστοιχο θέμα για τη Eurovision θυμήθηκα μια συζήτηση που είχα με την αγαπημένη μου καθηγήτρια (φιλόλογος) στην τρίτη λυκείου. Θυμάμαι τότε με το ζόρι να ασχολούμαι με την κιθάρα, να κάνω 1 μήνα και για να διαβάσω ένα λογοτεχνικό βιβλίο (συνήθως κοιμόμουν με τη μούρη σε αυτά) και να κάνω διάλειμμα απ το πιεστικό πρόγραμμα είτε για να πάω στο δισκάδικο είτε για να δω εκομπές τύπου "Ο Λάκης έφαγε 100 κινέζικα φυστίκια και έχασε 100 κιλά!" ή "Ο πρώτος άνθρωπος που γεννήθηκε με χέρι στο μέτωπο" και άλλα παρόμοια ηλίθια. Οπότε, συζητούσαμε για τον λόγο για τον οποίο παρακολουθεί κανείς εκπομπές ψυχαγωγικές ή κίτρινο τύπο ή reality shows , ακόμα και Eurovision που δεν προσφέρουν (συνήθως) τίποτα παραπάνω από ένα χαζόγελο σε μας και έχουν τον ρόλο του pasa-tempo (να περνάει η ώρα δηλαδή). Η απάντηση της φιλολόγου μου ήταν αναμενόμενη και ειλικρινής.

Με τόση δουλειά που είχε όλη μέρα, με απίστευτες υποχρεώσεις , οικογένεια και προβλήματα, το βράδυ ήθελε να χαλαρώσει βλέποντας κάτι που δεν της προσφέρει τίποτα παραπάνω από πολλά χρώματα στην tv, γελοίες ατάκες και ανούσιους προβληματισμούς. Το σέβομαι απόλυτα, μετά από 50 ασκήσεις ολοκληρώματα και 35 ασκήσεις με ταλαντώσεις και οργανική χημεία, με θυμάμαι να ανοίγω το χαζοκούτι και να βλέπω ακόμα και τελεμάρκετινγκ.

Ερωτήματα :
  • Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
  • Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
  • Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
  • Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι η τηλεόραση δεν αποβλακώνει με τις κατευθυνόμενες ειδήσεις και με τα υστερόβουλα μηνύματα και τα συμφέροντα του παρασκηνίου, ενισχύοντας μια ήδη υπερκαταναλωτική κοινωνία. Αλλά πόσο εύκολα προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς ατόμων που ασχολούνται με τις προαναφερθείσες εκπομπές σε καθημερινή βάση; Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:50. Αιτία: προσθήκη link
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:33, 15-05-09:

ποτέ δεν γνώρισα γυναίκα που να ψόφαγε για πρωινάδικο ή ελληνικό σήριαλ που να μην έκρυβε κάτι του μέσου όρου, πράγμα που απεχθάνομαι. Συγνώμη diar αλλά έχουμε κι εμείς τις προκαταλήψεις μας, το ξέρω ότι ίσως να έχει κι αυτό τις εξαιρέσεις του. Για μένα μέσος όρος στην εμφάνιση είναι αποδεκτός, μέσος όρος στην αισθητική και στο μυαλό δεν υπάρχει, και τα τραγούδια που στέλνουμε ήταν όλα του μέσου όρου τα τελευταία χρόνια, εντελώς χλιαρά. Θέλω να δω ένα πολύ strong κομμάτι, ροκ θα'ναι ; 'Εθνικ ; Κλασσικό romance ; Τζαζ ; Δεν ξέρω, αλλά ας τολμήσουμε μια φορά ! Μια μόνο κι ύστερα ας πεθάνω ! Οι Λόρντι γιατί τόλμησαν ; 'Οχι άλλο Καλομοίρα, Σάκη και Ρακιντζή, ίλεος !
Μιλησα περι γενικευσης, διοτι αλλο το να σε ψυχαγωγει, να σκοτωνεις τον φρι χρονο τα πρωινα σου, εαν βρισκεσαι σπιτι, και αλλο "ψοφαω" γι αυτου του ειδους την ψυχαγωγια...
Τωρα περι ελληνικων σειρων παλι εισαι απολυτος...Εχουν γραφτει και παιχτει αρκετες πολυ καλες ελληνικες σειρες βλ. "Απαραδεκτοι" κ.ο.κ...Ο μηδενισμος δεν οδηγει πουθενα...

Με βρισκεις συμφωνη στα σχολια σου περι "δυνατου" κομματιου. Δεν αντιλεγω σε αυτο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:14. Αιτία: split
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 12:40, 15-05-09:

Θα συμφωνήσω μαζί σου...
"Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;"
Πρόσεξε όμως τι λές; διέξοδος; ξέρεις πόσα πράγματα ακόμα μπορείς να κάνεις από το να έχεις απλά την τηλεώραση ανοιχτεί και να παίζει χωρίς λόγο...
Απλά να ακούς φωνές και να βλέπεις χρώματα;

Είμαι γενικά κατά της TV και αυτών τον προγραμμάτων.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:43, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Μιλησα περι γενικευσης, διοτι αλλο το να σε ψυχαγωγει, να σκοτωνεις τον φρι χρονο τα πρωινα σου, εαν βρισκεσαι σπιτι, και αλλο "ψοφαω" γι αυτου του ειδους την ψυχαγωγια...
Τωρα περι ελληνικων σειρων παλι εισαι απολυτος...Εχουν γραφτει και παιχτει αρκετες πολυ καλες ελληνικες σειρες βλ. "Απαραδεκτοι" κ.ο.κ...Ο μηδενισμος δεν οδηγει πουθενα...

Με βρισκεις συμφωνη στα σχολια σου περι "δυνατου" κομματιου. Δεν αντιλεγω σε αυτο...

Δεν εννοώ σειρές όπως οι Απαράδεκτοι ή οι Αυθαίρετοι. Το δεύτερο ήταν επιπλέον καθαρή σάτυρα για τους νεοέλληνες με πολιτικά υπονοούμενα. Εννοώ το Καλημέρα Ζωή, η αγάπη άργησε μια μέρα, ύστερα ήρθαν οι σφήκες, ξενυχτισμένα νιάτα κι όλα αυτά τα χαζομελό που σατυρίζει ο Μητσικώστας. Κάνε έρευνα και θα δεις ότι το φαν κλαμπ του Σάκη αποτελείται κυρίως από τέτοιες κυρίες άνω των 37-40 συνήθως, από κοριτσάκια με πλατινέ μαλλί και ροζ φορεματάκια και από κάτι τύπους που λένε "θέλω πρώτο τον Σάκη γιατί είμαι 'Ελληνας".
Αυτοί λειτουργούν με το ίδιο σκεπτικό μ'αυτούς που έλεγαν να γίνουν οι Ολυμπιακοί στην Αθήνα
για να προβληθεί το ελληνικό πνεύμα το αθάνατο. 'Αμα ο Σάκης, η Καλομοίρα και τα ολυμπιακά καρπούζια φολκλόρ είναι πνεύμα και τέχνη, εγώ είμαι ο Βενέδικτος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:14. Αιτία: split
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:01, 15-05-09:

όταν λες για ελληνικα σηριαλ εννοεις απο ότι καταλαβα τις απογευματινες σαπουνοπερες...αυτες όντως και εγω δεν μπορω ουτε 5 λεπτα να τις δω(νιωθω να καιγονται τα εγκεφαλικα μου κυτταρα ,πως το λενε(αλλα τη Μαρια την ασχημη την εβλεπα,,γιατι ειχε χιουμορ ,δεν ήταν σαπουνοπερα... ..ούτε και η οικογενεια μου..αλλα βλεπω καθε φορα πχ την Πολυκατοικια ,όπως το 50-50 παλαιοτερα και μερικες άλλες κωμικες σειρες με πραγματικο γνησιο χιουμορ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:13. Αιτία: split
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:03, 15-05-09:

Όλες οι γυναίκες που γνώριζες και γνωρίζεις δηλαδή είναι φαν των πρωϊνάδικων και των ελληνικών σήριαλ;;;
Όσον αφορά τώρα στην αισθητική, θα προτιμούσα να έλεγες ότι δεν ταιριάζει με την αισθητική σου και γι' αυτό το απορρίπτεις... τα περί "μέσου όρου" στην αισθητική σημαίνει ότι θεωρείς πως έχεις υψηλή αισθητική ο ίδιος... δεν σε ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω και να σε ήξερα όμως πάλι δεν θα σε έκρινα, θα έλεγα απλά "συμφωνώ ή διαφωνώ" με την αισθητική σου .... άλλωστε κανείς αν τον ρωτήσεις δεν θεωρεί ότι έχει χαμηλή αισθητική ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:12. Αιτία: split
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:07, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
όταν λες για ελληνικα σηριαλ εννοεις απο ότι καταλαβα τις απογευματινες σαπουνοπερες...αυτες όντως και εγω δεν μπορω ουτε 5 λεπτα να τις δω(νιωθω να καιγονται τα εγκεφαλικα μου κυτταρα ,πως το λενε(αλλα τη Μαρια την ασχημη την εβλεπα,,γιατι ειχε χιουμορ ,δεν ήταν σαπουνοπερα... ..ούτε και η οικογενεια μου..αλλα βλεπω καθε φορα πχ την Πολυκατοικια ,όπως το 50-50 παλαιοτερα και μερικες άλλες κωμικες σειρες με πραγματικο γνησιο χιουμορ...
Πάλι καλά. Η καλύτερη πρόταση για την Γιουροβίζιον θεού θέλοντος και διαβόλου επιτρέποντος για του χρόνου (φιλική συμετοχή Βίκυ Παγιατάκαινα και Τένια Μακρή)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 15-05-09 στις 15:02. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:25, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Όσον αφορά τώρα στην αισθητική, θα προτιμούσα να έλεγες ότι δεν ταιριάζει με την αισθητική σου και γι' αυτό το απορρίπτεις... τα περί "μέσου όρου" στην αισθητική σημαίνει ότι θεωρείς πως έχεις υψηλή αισθητική ο ίδιος...
Λάθος. Δεν είπα ότι Εγώ έχω την καλή αισθητική, κι όλοι οι άλλοι κακή, είπα ότι δεν έχω αισθητική του μέσου όρου. Μπορεί να έχω κακή αισθητική, αλλά δεν έχω αυτήν του μέσου όρου, δηλαδή ότι διαφέρει απ'αυτό που θεωρεί η πλειοψηφία αισθητική. Μπορεί για κάποιους να έχω κάκιστη αισθητική, αλλά οι πρωινές εκπομπές και τα μεσημεριανάδικα έχουν αισθητική του μέσου όρου, δηλαδή μια αισθητική που είναι αποδεκτή από την πλειοψηφία, γι'αυτό και επιβιώνει αυτή η αισθητική τόσες δεκαετίες.

Το επιχείρημα του συστήματος είναι ότι αφού επιβιώνουν τόσα χρόνια, θα πει ότι είναι η καλύτερη δυνατή αισθητική. Επιχείρημα που το χρησιμοποιούν πάντα κάποιοι φίλοι μου για τα πάντα, για περιοδικά, για σήριαλ, για πολιτικές. Η λογική του πλήθους κι όλοι εμείς οι άλλοι, είμαστε αντιδραστικοί, γκρινιάρηδες, μίζεροι, προβληματικοί ή ακόμα και αναρχικοί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 15-05-09 στις 13:39.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:42, 15-05-09:

Λάθος. Δεν είπα ότι Εγώ έχω την καλή αισθητική, κι όλοι οι άλλοι κακή, είπα ότι δεν έχω αισθητική του μέσου όρου. Μπορεί να έχω κακή αισθητική, αλλά δεν έχω αυτήν του μέσου όρου, δηλαδή ότι διαφέρει απ'αυτό που θεωρεί η πλειοψηφία αισθητική. Μπορεί για κάποιους να έχω κάκιστη αισθητική, αλλά οι πρωινές εκπομπές και τα μεσημεριανάδικα έχουν αισθητική του μέσου όρου, δηλαδή μια αισθητική που είναι αποδεκτή από την πλειοψηφία, γι'αυτό και επιβιώνει αυτή η αισθητική τόσες δεκαετίες.
Έτσι όπως το θέτεις και οι πίνακες του Νταβίντσι ή του Πικάσσο (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου (η πλειοψηφία τους θεωρεί εξαιρετικούς) και η μουσική του Μότσαρτ ή του Μπετόβεν (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου ....
Τέλος πάντων καταλαβαίνω τι θες να πεις ... δεν είμαι σίγουρη όμως ότι είναι του "μέσου όρου". Ο "μέσος όρος" την ώρα που παίζονται τα πρωϊνάδικα και οι απογευματινές σαπουνόπερες δουλεύει συνήθως. Και επιτέλους δεν έχω ακούσει και κανέναν (επειδή μιλάγαμε για το τραγούδι πριν) να του αρέσει το συγκεκριμένο τραγούδι. Από όλους το ίδιο έχω ακούσει "πολύ μέτριο".

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:41, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Έτσι όπως το θέτεις και οι πίνακες του Νταβίντσι ή του Πικάσσο (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου (η πλειοψηφία τους θεωρεί εξαιρετικούς) και η μουσική του Μότσαρτ ή του Μπετόβεν (κλπ) είναι αισθητική του μέσου όρου ....
Κοίτα, τα πράγματα είναι απλά. Οι περισσσότεροι στην Ελλάδα κρίνουν τον Μότσαρτ με το ίδιο σκεπτικό που κρίνουν τον Ανδρέα στην πολιτική μετά το θάνατό του. Το όνομα και τον μύθο επικαλούνται, η μουσική του Μότσαρτ δεν τους αρέσει, ούτε την γνωρίζουν, ούτε την απολαμβάνουν, απλά μπορούν να την ακούσουν και αυτή επειδή είναι high να λέμε ότι μας αρέσει ο Μότσαρτ, επειδή είναι γνωστή η μουσική του, αλλά άμα τους δώσεις κι ένα CD του Σάκη, τον Σάκη θα προτιμήσουν. Ο κόσμος κινείται πάντα σύμφωνα με τον νόμο της "λογικής του πλήθους",γι'αυτό και δεν είναι σε θέση να επιλέξει κομμάτια του Μότσαρτ που του αρέσουν και άλλα που δεν του αρέσουν. Ακόμα και τον Μότσαρτ, τον επιλέγει επειδή είναι αποδεκτός μαζικά όσο και ο Σάκης.Αν αύριο κάποιες εταιρίες αποφασίσουν να πέσει μια μαζική υστερία Παγκανίνι, το ίδιο εύκολα θα τσιμπήσει ο κόσμος γιατί δεν έχει φίλτρο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:57, 15-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum

Ερωτήματα :
  • Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
  • Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
  • Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
  • Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι η τηλεόραση δεν αποβλακώνει με τις κατευθυνόμενες ειδήσεις και με τα υστερόβουλα μηνύματα και τα συμφέροντα του παρασκηνίου, ενισχύοντας μια ήδη υπερκαταναλωτική κοινωνία. Αλλά πόσο εύκολα προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς ατόμων που ασχολούνται με τις προαναφερθείσες εκπομπές σε καθημερινή βάση; Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;
Μίζερος τρόπος ζωής...

To πρόβλημα είναι ότι ο τηλεθεατής συνηθίζει να βλέπει αυτές τις ομορφιές και όχι μόνο αυτό, μετά νομίζει ότι είναι και θέματα άξια συζήτησης. Άλλο να βλέπεις την Γιουροβίζιον για να περάσει η ώρα και άλλο να νομίζεις ότι αυτό που είναι σημαντικό αυτή την περίοδο είναι αν θα δείξει την σημαία ο σκηνοθέτης και τα διαπλεκόμενα συμφέροντα που θέλουν την Ελλάδα θύμα των μεγάλων δυνάμεων.

Βαρέθηκα να ακούω στα ΜΜΕ για το πόσες πιθανότητες έχει ο Σάκης να κερδίσει την ντουμ τεκ τεκ και τον κάρι πότερ. Αν ρωτήσεις τον γιουροβιζιολόγο αν ξέρει πότε θα γίνουν οι ευρωεκλογές ή αν έκλεισε η βουλή θα σου πει δεν γνωρίζω. Αύριο όμως θα κατηγορεί έτσι αυθαίρετα το κράτος επειδή δεν παίρνει σύνταξη στα 60 αλλά στα 90. Ε θα ψοφήσει μέσα στη μιζέρια και καλά να πάθει.

Το σταρ την δουλειά του κάνει αλλά μετά μην αναρωτιέσαι γιατί οι Έλληνες είναι σε τόσα ζητήματα τεμπέληδες. Αν ένας λαός θεωρείται οι πανηγυρτζίδες της Ευρώπης και το πρότυπο του είναι ο Sakis τι να περιμένεις...

Επίσης σε όλα τα ζητήματα υπάρχει και ο παράγοντας χρόνος. Με το να βλέπει κάποιος στον ελεύθερο χρόνο του όλα τα παρασκήνια της eurovision και το Lifestyle μετά δεν έχει χρόνο για κάτι άλλο. Αυτό είναι και το μίζερο της υπόθεσης να παρακολουθείς πως ζουν οι άλλοι επειδή δεν μπορείς εσύ να ζήσεις...

Και βέβαια δεν μπορείς να απομονωθείς και να απέχεις από όλα αλλά ρε γαμούτεν μπορείς απλά να δεις το πανηγυράκι, μην αρχίζεις να κάνεις αναλύσεις επί αναλύσεων ποιος φορά τι και ποιός θα ψηφίσει ποιόν, ποιο είναι το καλύτερο τραγούδι. Αν το ίδιο ενδιαφέρον υπήρχε και για την λύση των καθημερινών προβλημάτων θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα

@ Strangelove
τα βιολιά- κονσέρτα του παγκανίνι δεν έχουν καμία ελπίδα να γίνουν πολύ γνωστά. Περισσότερες πιθανότητες έχει να γίνει ο Νορβηγός της eurovision γνωστός με το βιολί του

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasmenos : 15-05-09 στις 15:02. Αιτία: παγκανίνι
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 15:31, 15-05-09:

"Ο κόσμος κινείται πάντα σύμφωνα με τον νόμο της "λογικής του πλήθους",γι'αυτό και δεν είναι σε θέση να επιλέξει κομμάτια του Μότσαρτ που του αρέσουν και άλλα που δεν του αρέσουν."

Ενας καθηγητης μας ειχε πει για ενα πειραμα, οπου υπηρχαν 10 ατομα σε μια αιθουσα, τα 9 ηταν παντοτε τα ιδια και ηταν δασκαλεμενα να απαντησουν λαθος σε μια και μοναδικη ευκολη ερωτηση γενικων γνωσεων. Καθε φορα, το ενα ατομο που μελετουσε το πειραμα το εβαζαν να απανταει σε αυτη την ερωτηση τελευταιο. Το πειραμα εδειξε πως το μεγαλυτερο ποσοστο των ατομων αυτων, επηρεασμενο απο τις 9 απαντησεις που προηγουνταν, απαντουσε κι εκεινο λαθος παρολο που εδειχνε να ξερει τη σωστη απαντηση.. Δεν ξερω αν το διατυπωσα σωστα κι αν το καταλαβατε ετσι οπως το εγραψα

"Αν ρωτήσεις τον γιουροβιζιολόγο αν ξέρει πότε θα γίνουν οι ευρωεκλογές ή αν έκλεισε η βουλή θα σου πει δεν γνωρίζω. Αύριο όμως θα κατηγορεί έτσι αυθαίρετα το κράτος επειδή δεν παίρνει σύνταξη στα 60 αλλά στα 90. Ε θα ψοφήσει μέσα στη μιζέρια και καλά να πάθει."

Την ελληνικη τηλεοραση αρχισα να την αντιπαθω απο τα 15 μου περιπου.. με ενοχλουν τα παραθυρα σχολιασμου και τα μεγαλοποιημενα θεματα στις ειδησεις, τα προτυπα ομορφιας που προβαλλει και καταληγουν τα κοριτσια και οι γυναικες με παραπανω κιλα μες τα κομπλεξ με ανορεξικες τασεις, οι κουτσομπολιστικες εκπομπες για τους διασημους, το οτι προωθει τοσο πολυ το mainstream τραγουδι και την ελληνικη ποπ και λαικη σκηνη και πολλα αλλα...
Φυσικα και ερχεται η στιγμη που θελω να χαλαρωσω στο σπιτι, και δεν εχω ορεξη να σερφαρω η να διαβασω καποιο βιβλιο, αλλα θελω κατι οπτικο. Τι κανω τοτε? Συνηθως βλεπω καποια ταινια-καθως ειμαι φαν- ή αν θελω να δω καποιο serial ή καποια εκπομπη μπαινω στο ιντερνετ και επιλεγω τι θα δω. Μ'αρεσουν πολυ ας πουμε οι εκπομπες του Θεοδωρακη, του Κουλογλου, ντοκιμαντερ της Μαγιας Τσοκλη αλλα και αρκετα σηριαλ οπως το " Οι σταβλοι της Εριετας Ζαιμη" και διαφορα αλλα κυριως της δεκαετιας του '90! Υπαρχουν sites που μπαινεις και βλεπεις οοοοο,τι θελεις, ταξινομημενα σε κατηγοριες και χρονολογιες.
Παλιοτερα ημασταν με την παρεα μου σε καποιο σπιτι και κοροιδευαμε βλεποντας ειδησεις του σταρ η την ανιτα πανια και ο,τι αλλο trash υπηρχε, ομως τωρα εχει αρχισει και μ'ενοχλει πραγματικα.. νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να ειστε με παρεα και να ανοιγετε tv ενω υπαρχουν τοσα αλλα ενδιαφεροντα πραγματα να κανετε...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:51, 15-05-09:

" Οι σταβλοι της Εριετας Ζαιμη"
καλα ,μας μιλας για ποιοτητα και οτι δεν βλεπεις τηλεοραση(κακως,γιατι η τηλεοραση εχει και καλα προγραμματα...δεν την κλεινουμε την βελτιωνουμε..) και λες οτι σου αρεσουν οι "Σταβλοι"?Η πιο σιχαμερη σκουπιδοσειρα που εχει υπαρξει ποτε ?
οταν ακουω καποιοννα λεει οτι δεν βλεπω τηλεοραση ,καταλαβαινω οτι ειναι ψευτοκουλτουριαρης....εγω βλεπω ντοκιμαντερ,καποιες κωμικες σειρες,ενημερωτικες εκπομπες σηζητησεων, ή και ταινιες παιδικα κλπ,παντως παντα βρισκω κατι να δω..
παντα θα υπαρχει κατι καλο..εστω και ελαχιστο..στο Internet δεν μπορεις να δεις σε μεγαλη οθονη και αναλυση τις ταινιες....η τηλεοραση και το Internet θα γινουν ενα μεσο σε μερικα χρονια...με τις οπτικες ινες κλπ...αλλα τωρα ουτε μια online ταινια δεν μπορω να δω αξιοπρεπεως με το 1mbps ταχυτητα που εχω....

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 17:21, 15-05-09:

Ποιος είναι ο ορισμός σου για το "καλό" είτε είναι εκπομπή είτε οτιδήποτε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 17:45, 15-05-09:

Άγγελε δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ποιοτικη, βλεπεις να αναφερω πουθενα τη λεξη "ποιοτητα"?
Ειπα οτι προτιμω να επιλεγω τι θα δω και πως παλιοτερα εβλεπα κι εγω trash κτλπ! Οι σταβλοι μου αρεσαν οπως και τα περισσοτερα του Ρηγα γιατι εχει εξυπνο χιουμορ και ειναι παντα επικαιρος. Νομιζω πως αν ψαξουμε για "σιχαμερες σκουπιδοσειρες" υπαρχουν πολλες πολλες αλλες που εχουν προτεραιοτητα..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:07, 15-05-09:

οταν ακουω καποιοννα λεει οτι δεν βλεπω τηλεοραση ,καταλαβαινω οτι ειναι ψευτοκουλτουριαρης....
Δηλαδή για να μην είμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες κατά τη λογική σου, ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουμε τηλεόραση, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Πωπω, και έχω και φορτωμένο πρόγραμμα γ@μώτο, πού θα τη στριμώξω;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:34, 15-05-09:

οταν ακουω καποιοννα λεει οτι δεν βλεπω τηλεοραση ,καταλαβαινω οτι ειναι ψευτοκουλτουριαρης....

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δηλαδή για να μην είμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες κατά τη λογική σου, ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουμε τηλεόραση, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Πωπω, και έχω και φορτωμένο πρόγραμμα γ@μώτο, πού θα τη στριμώξω;

κοίτα άγγελε αν έχεις στο μυαλό δηλώσεις τύπου Σπύρου Ππαδόπουλου που είχε πει <<δεν βλέπω ποτέ τηλεόραση , ούτε αφήνω το παιδί μου να δει>> εντάξει κάπως σε καταλαβαίνω.Αλλά κατά τα άλλα έχω πραγματική περιέργεια να δω τι σε κάνει τόσο απόλυτο επί του θέματος

π.σ. άσε που είπες τώρα ψευτοκουλτουριάρα την qslv και θα σε μαλώσω...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:13, 15-05-09:

γινεται καποιος να μην προλαβαινει να δει τιποτα στην τηλεοραση?
μην κοροιδευομαστε...δηλαδη ντοκιμαντερ ή τηλεπαιχνιδια δεν εχτε δει ποτε?
εγω λεω ψευτοκουλτουριαρηδες αυτους που λενε πως δεν τους αρεσει καθολου και τιποτα στην τηλεοραση και δεν βλεπουν καθολου...αυτους ,ναι...

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:25, 15-05-09:

εγω λεω ψευτοκουλτουριαρηδες αυτους που λενε πως δεν τους αρεσει καθολου και τιποτα στην τηλεοραση και δεν βλεπουν καθολου...αυτους ,ναι...
από την πρόταση :
1.είναι δεδομένο ότι θέλει να δει ,χρόνο παίζεται αν θα βρει
2.Να κοροϊδευεις ότι έχει αντίφαση και μόνο

π.χ. ο Παπαδόπουλος που ζει από αυτήν και περνάει τόσες ώρες γυρισμάτων και μετά την αποδοκιμάζει στο σύνολο της
π.χ. τους ίμο γιατί τους έχει φάει η μελαγχολία , ενώ ο τρόπος ζωής τους κατά τα άλλα είναι υλιστικός μέχρι τα μπούνια
π.χ.τους φορουμίτες που έχουνε 1000+ ποστ σε ένα φόρουμ και και λένε κάψιμο τα παιχνίδια στο pc

ότι δεν έχει αντίφαση μην το αποδοκιμάζεις -αρκεί να εκφράζεται χωρίς να θίγει πρόσωπα - καταστάσεις , απλά μην το υιοθετείς αν δεν σου κάνει

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 21:15, 15-05-09:

Βασικά, συμφωνώ σε αρκετά σημεία με τα posts του DrStrangelove.

Άγγελε, αγορίνα, είμαι ένα από τα άτομα που συνειδητά έχουν επιλέξει το να μην έχουν τηλεόραση στο σπίτι τους και δεν παρακολουθώ tv ούτε όταν πηγαίνω στο πατρικό μου. Μια απορία θέλω να μου λύσεις, θεωρείς "ψευτοκουλτουριάρηδες" (τι ηλίθια λέξη...) όσους δεν παρακολουθούν tv συνειδητά ή όσους το κάνουν απλά και μόνο επειδή κάποιος έτυχε να τους πει ότι "το να βλέπεις tv είναι π.χ. αποβλάκωση και χάσιμο χρόνου" και το πήραν πολύ σοβαρά;

Με απασχολεί το ότι πολλές φορές φθάνουμε στο σημείο να αντιμετωπίζουμε σχεδόν "ρατσιστικά" άλλους ανθρώπους (όχι με την έννοια του ρατσισμού όπως του δώθηκε ανά τους αιώνες, αλλά με αυτήν της πλήρους αρνητικότητας απέναντι τους) , λόγω του τρόπου διασκέδασής τους, χωρίς όμως να έχουν καμία επίγνωση αυτού του τρόπου διασκέδασης. Π.χ. κολλημένοι σκυλάδες να αποκαλούν ξενέρωτους και να αποφεύγουν να συναναστραφούν τους όσους ακούν κλασσική μουσική, χωρίς να έχουν ασχοληθεί οι ίδιοι με κλασσική μουσική. Είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτή την στάση τους, την οποία όμως ακολουθούσα κι εγώ παλιά.

Επιστροφή στο θέμα της τηλεόρασης.

Δεν έχω τηλεόραση από συνειδητή επιλογή. Δεν μου αρέσει η τηλεόραση, για να ψυχαγωγηθώ όταν είμαι μόνος προτιμώ να μπω στο ίντερνετ για να γράψω στο στέκι ή να ενημερωθώ για την επικαιρότητα και το ποδόσφαιρο, τη μουσική που ακούω, τα κινηματογραφικά νέα ή τα νέα που αφορούν κάποια άλλη μορφή τέχνης ή επιστήμης που με ενδιαφέρει, είτε να παίξω κάποιο video game, είτε να διαβάσω. Επίσης, πολλές φορές αποδοκιμάζω το να έχει κάποιος σαν μοναδική διασκέδασή του την tv και σε αυτό το φαινόμενο είχα αναφερθεί σε αυτό το θέμα, που είχε ανοίξει η Kalypso παλιότερα. Στο ποστ μου αυτό, αποδοκιμάζω το να αναγάγει κάποιο άτομο την πολύωρη παρακολούθηση τηλεόρασης σε κύριο τρόπο ψυχαγωγίας καθώς είχα ταυτίσει την πολύωρη παρακολούθηση τηλεόρασης με ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής που δε μου άρεσε. Έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι κάπως τον τρόπο που τους αντιμετώπιζα παλιότερα.

Όμως, δεν πρόκειται ποτέ να αντιμετωπίσω αρνητικά αυτό το άτομο πριν το γνωρίσω, επειδή απλά και μόνο παρακολουθεί τηλεόραση. Θα το γνωρίσω, αν μου προσελκύσει το ενδιαφέρον με βάση τα γνωρίσματα του χαρακτήρα του θα κάνω παρέα μαζί του, και εννοείται πως θα του πω τις απόψεις μου σχετικά με το θέμα "τηλεόραση", δείχνοντας όμως αρνητικότητα προς την τηλεόραση και όχι προς αυτόν. Το ότι έχω εγώ προσωπικά ένα θεμα με την τηλεόραση, δεν σημαίνει ότι έχω θέμα με όσους παρακολουθούν τηλεόραση.

Όσους, πάλι, τηλεπαρουσιαστές κτλ. θεωρώ υπεύθυνους για τους λόγους που δεν γουστάρω να βλέπω τηλεόραση, δε θα ήθελα να τους γνωρίσω ποτέ.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:41, 15-05-09:

Άγγελε, αγορίνα, είμαι ένα από τα άτομα που συνειδητά έχουν επιλέξει το να μην έχουν τηλεόραση στο σπίτι τους και δεν παρακολουθώ tv ούτε όταν πηγαίνω στο πατρικό μου
γιατι το κανεις αυτο?δεν υπαρχει κανενα προγραμμα στην τηλεοραση που να σου αρεσει?

τιποτα?εξαιρετικα παραξενο μου φαινεται...
και για ποσα χρονια εχεις απορριψει τελειως την τηλεοραση?.

π.χ. ο Παπαδόπουλος που ζει από αυτήν και περνάει τόσες ώρες γυρισμάτων και μετά την αποδοκιμάζει στο σύνολο της
π.χ. τους ίμο γιατί τους έχει φάει η μελαγχολία , ενώ ο τρόπος ζωής τους κατά τα άλλα είναι υλιστικός μέχρι τα μπούνια
π.χ.τους φορουμίτες που έχουνε 1000+ ποστ σε ένα φόρουμ και και λένε κάψιμο τα παιχνίδια στο pc
+11111111111111111111

μου αρεσουν και εμενα αυτοι που λενε την τηλεοραση χαζοκουτι και την ιδια στιγμη λιωνουν τα εγκεφαλικα τους κυτταρα στο internet και τα online video games...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:49, 15-05-09:

γιατι το κανεις αυτο?δεν υπαρχει κανενα προγραμμα στην τηλεοραση που να σου αρεσει?

τιποτα?εξαιρετικα παραξενο μου φαινεται....
Γιατί αν βλέπεις κάτι στην τηλεόραση και ντοκιμαντέρ** να είναι, ποτέ δε θα σου δώσει μία εικόνα επαρκή, που να ανταποκρίνεται στη νόησή σου. Εκλαΐκευση του κερατά, με τη χειρότερη των εννοιών.

Δεν προσαρμόζεται η τηλεόραση στο ωράριό σου αλλά εσύ προσαρμόζεσαι στο δικό της ωράριο. Αρνούμαι να συμβιβαστώ έστω και στο ελάχιστο.

Κάθε τρεις και λίγο εξαναγκάζεσαι να βλέπεις ελεεινές διαφημίσεις προϊόντων, άλλων σειρών ή εκπομπών του καναλιού και ειδήσεις να κυλάνε χαρούμενες στο πάνω μέρος της οθόνης. Έτσι λίγο ή πολύ εκτίθεσαι στην trash τηλεκουλτούρα. Δεν ξεφεύγεις από καμιά πραγματικότητα. Αυτή είναι η πραγματικότητα από την οποία πάση θυσία πρέπει να ξεφύγεις.

**(αλήθεια, έχετε παρατηρήσει ότι η λέξη ντοκιμαντέρ εμφανίζεται κατα αποκλειστικότητα σε συζητήσεις για τη χρησιμότητα της τηλεόρασης, όπως η λέξη βατός πάει μονάχα με τα θέματα των πανελληνίων; )

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 23:03, 15-05-09:

Μα στην τηλεόραση βρίσκεσαι στην κατάσταση του παθητικού θεατή. Στο διαδύκτιο γενικότερα και στα online games (χωρίς να χάνεις το μέτρο) μπορείς να αλληλεπιδράς με άλλους. Στα φόρα συζητάς, ανταλλάσεις απόψεις. Οι πηγές ενημέρωσης που προσφέρει το διαδύκτιο είναι πολύ περισσότερες από τις αντίστοιχες των παραδοσιακών ΜΜΕ και πολλές από αυτές είναι πολύ αξιόπιστες, το μόνο που χρειάζεται είναι ορθή κρίση. Αυτή είναι η δική μου άποψη στην σύγκριση της τηλεόρασης με το διαδύκτιο.

Επίσης, η τηλεόραση υστερεί αρκετά στο θέμα της ποιοτικής προσέγγισης, κάτι που ενοχλεί αρκετούς.

γιατι το κανεις αυτο?δεν υπαρχει κανενα προγραμμα στην τηλεοραση που να σου αρεσει? και για ποσα χρονια εχεις απορριψει τελειως την τηλεοραση?.
Ποδόσφαιρο, αθλητισμό γενικότερα παρακολουθώ σε φίλους ή έξω. Τις ταινίες που μου αρέσουν προτιμώ να τις παρακολουθήσω στον κινηματογράφο, όταν κυκλοφορήσουν, ή να τις νοικιάσω από video club. Για την επικαιρότητα, σε όλες τις προεκτάσεις της, ενημερώνομαι από διαδύκτιο, όπως και για τις εξελίξεις σε θέματα που με ενδιαφέρουν. Δεν υπάρχει κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει στην τηλεόραση. Από την τηλεόραση απέχω 2,5 χρόνια περίπου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:56, 15-05-09:

Το θέμα δεν είναι αν προλαβαίνει, είναι γιατί πρέπει σώνει και καλά να προσπαθήσει;
Αν κάποιος έχει γεμάτη (κυριολεκτικά και μεταφορικά) τη μέρα του από άλλα πράγματα, για ποιό λόγο να μπει καν στη διαδικασία να ψάξει αν η τηλεόραση έχει κάτι ποιοτικό;
Ναι, σίγουρα η τηλεόραση έχει και ποιοτικά προγράμματα μέσα στα σκουπίδια, αλλά γιατί να γίνω ρακοσυλλέκτης;
Και άλλωστε, τι ακριβώς μπορεί να δει κανείς στην τηλεόραση που δεν μπορεί να το δει στο internet; (και μάλιστα με τους δικούς του ρυθμούς στο δεύτερο)

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 23:57, 15-05-09:

Η απάντηση της φιλολόγου μου ήταν αναμενόμενη και ειλικρινής.

Με τόση δουλειά που είχε όλη μέρα, με απίστευτες υποχρεώσεις , οικογένεια και προβλήματα, το βράδυ ήθελε να χαλαρώσει βλέποντας κάτι που δεν της προσφέρει τίποτα παραπάνω από πολλά χρώματα στην tv, γελοίες ατάκες και ανούσιους προβληματισμούς.

Δεν είναι όλοι ειλικρινείς σʼ αυτό το θέμα. Πολλοί κατακρίνουν την t.v, εκφράζουν δυσαρέσκεια για τα "σκουπίδια της", θεωρούν πως προσπαθεί να επηρεάσει το κοινό για πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα…. ωστόσο την παρακολουθούν. Έχω ακούσει άτομα να δικαιολογούν με τόσες πολλές λεπτομέρειες την δυσαρέσκειά τους, που μονάχα ένας τακτικός τηλεθεατής θα μπορούσε να το κάνει.

Θυμάμαι παλαιότερα ακόμα και έρευνες (δεν μπορώ να τις βρω τώρα…) που έδειχαν ότι υπήρχαν προγράμματα τα οποία ενώ είχαν υψηλή ακροαματικότητα (reality κλπ), οι συμμετέχοντας εξέφραζαν με τις απαντήσεις τους χαμηλή προτίμηση για αυτά. Το αντίθετο όμως συνέβαινε με τα ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ: συγκέντρωναν υψηλή (κατά δήλωση) προτίμηση, αλλά χαμηλά ποσοστά ακροαματικότητας. Νομίζω λοιπόν (απαντώντας εν μέρει και στο ερώτημα που βάζεις παρακάτω) ότι πολύς κόσμος επικρίνει τα μέσα για να τηρήσει μια "politically correct" στάση , αλλά καταφεύγει συχνά σε αυτά για να "χαλαρώσει", να "ξεχαστεί", να "δραπετεύσει" απʼ τις δυσκολίες της καθημερινότητας και τα προβλήματά του.

Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο, μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;

Εάν 1000 άνθρωποι παρακολουθούν καποια στιγμή μια εκπομπή της Ανίτας Πάνια, δε σημαίνει πως είναι και οι 1000 "ηλίθιοι". Εκ πρώτης όψεως νομίζω πως εξαρτάται απ' το πόσο τακτικά παρακολουθούν και πώς νοηματοδοτούν και αντιλαμβάνονται αυτό που βλέπουν.

Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
Εάν διακοπούν αυτή τη στιγμή αυτές οι εκπομπές, θα αυξηθεί η ενασχόληση του κόσμου με τις τέχνες και τη λογοτεχνία ή θα αναζητήσει αλλού "σκουπίδια";; Σε σημαντικό βαθμό το περιεχόμενο της τηλεόρασης αντανακλά το επίπεδο και της κοινωνίας. Δεν εξαντλώ πάντως το σκεπτικό μου μ' αυτή την απάντηση, μιας και το θέμα εδώ είναι μεγάλο...

Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
Αυτό μάλλον εναπόκειται στην κρίση του καθένας για τον εαυτό του. Φαντάζομαι πάντως πως ο "αποβλακωμένος" δύσκολα καταλαβαίνει από όρια διότι είναι...αποβλακωμένος.

Το επιχείρημα του συστήματος είναι ότι αφού επιβιώνουν τόσα χρόνια, θα πει ότι είναι η καλύτερη δυνατή αισθητική. Επιχείρημα που το χρησιμοποιούν πάντα κάποιοι φίλοι μου για τα πάντα, για περιοδικά, για σήριαλ, για πολιτικές. Η λογική του πλήθους κι όλοι εμείς οι άλλοι, είμαστε αντιδραστικοί, γκρινιάρηδες, μίζεροι, προβληματικοί ή ακόμα και αναρχικοί.
Λοιπόν, ένα άλλο επιχειρήμα:
Τα ΜΜΕ διευθύνονται από επιχειρήσεις, άρα το περιεχόμενό τους (κυρίως αυτό της τηλεόρασης που είναι και το δημοφιλέστερο μέσο) πρέπει να υπακούει στο νόμο της προσφοράς και της ζήτησης, προσελκύοντας διαφημίσεις. Αυτό συνεπάγεται την αναζήτηση του πλατύτερου δυνατού από πλευράς κοινωνικής σύνθεσης κοινού. Γι' αυτό και το περιεχόμενο των ΜΜΕ πρέπει να είναι εντυπωσιακό, εύληπτο και πρωτότυπα λανσαρισμένο, ώστε να είναι άμεσα αναλώσιμο από όλους. Πρέπει να είναι και εφήμερο για να διατηρούνται οι καταναλωτές σε κατάσταση ετοιμότητας και εξάρτησης, κι έτσι να εξασφαλίζεται η συνεχής ροή κατανάλωσής του.
Δε συμφωνώ με τα περί "καλύτερης δυνατής αισθητικής" ... Απλώς αναρωτιέμαι ποιοι είναι αυτοί οι παράγοντες που ευθύνονται περισσότερο για τη διαμόρφωση μιας τέτοιας αισθητικής και κυρίως πόσο συμβάλλουν τα μέσα σε αυτή τη διαμόρφωση

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:06, 16-05-09:

η τηλεοραση εχει κατι μοναδικο για τωρα..την αμεση ζωντανη επικοιωνια πος τον τηλεθεατη...δηλαδη....αν στειλει καποιος ενα καινουριο μηνυμα στο e-steki δεν θα το δω να πεταγετε στην οθονη μου,,...Θα πρεπει να ξαναφορτωσω τη σελιδα..το ιδιο με τις σελιδες- εφημεριδες,που τη στιγμη που εισαι μεσα δεν μπορω να σου στειλουν ενα εκτακτο δελτιο μπροστα σσου ,με βιντεο,εικονα κλπ...ειναι θεμα χωρητικοτητας...μονο στο chat με απλο κειμενο υπαρχει η δυνατοτητα πληρους αμφιδρομης επικοινωνιας....Με την τηλεοραση συνδεεσαι με τον κσμο...ξερεις πως τη στιγμη που βλεπεις κατι μπορει να γινει εκτακτο δελτιο και να δεις τον πολεμο ή κατι άλλο που γινεται εκεινη τη στιγμη στην άλλη ακρη του κοσμου...Η τηλεοραση ειναι ζωντανη....Μονο με τις οπτικες ινες, που ήδη μπαινουν θα μπορουμε να εχουμε πληρη αμφιδρομη επικοινωνια με όλα τα μεσα...τηλεοραση,ραδιοφωνο,σελιδες,κλπ....

Μεχρι τωρα οι σελιδες του Internet ειναι ενα νεκρο προαποθηκευμενο περιεχομενο..
Ειναι θεμα απλα χωρητικοτητας των γραμμων....με τις οπτικες ινες μονο θα εχουμε πληρη επικοινωνια με κειμενο,ήχο και εικονα απο και προς καθε μελος που βρισκεται στο δικτυο...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:29, 16-05-09:

Ρε συ φυσικά και δεν προλαβαίνει κάποιος να δει κάτι στην τηλεόραση. Όσο για τα ντοκιμαντέρ και τα παιχνίδια ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ προγραμματισμό τις ώρες που προβάλλονται και προσωπικά θεωρώ pathetic όποιον προγραμματίζει να κάτσει σπίτι να δει κάποια εκπομπή όταν την ίδια στιγμή θα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

Για το θέμα ψευτοκουλτούρα είσαι προκατειλλημένος. Εγώ ποτέ δεν έβλεπα πολύ τηλεόραση. Πριν 3 χρόνια έφυγα εκτός Ελλάδος κι επί 1 χρόνο δεν έβλεπα καθόλου τηλεόραση, οπότε ξεσυνήθισα. Έκτοτε δεν μπαίνω στην διαδικασία επειδή απλώς δεν μου λείπει. Αν θέλω ''παρέα'' δεν ανοίγω τηλεόραση, βάζω ράδιο. Εδώ κι 1 μήνα έχω ψιλοκολλήσει με το ''Κάτι ψήνεται'', αλλά φυσικά θα το δω ΜΟΝΟ αν είμαι σπίτι κι αν έχω όρεξη (υπάρχουν περιπτώσεις που είμαι σπίτι και προτιμώ να κάνω κάτι άλλο από το να δω την αγαπημένη μου ''χαλαρωτική'' ''ευχάριστη'' εκπομπή). Παρόλα αυτά, το ότι δεν βλέπω τηλεόραση δεν με κάνει ψευτοκουλτουριάρα, καθώς και το Cosmopolitan διαβάζω και πιο ανάλαφρα βιβλία και ρομαντικές κομεντί βλέπω. Αλλά υπάρχει η μικροαστική άποψη ότι η τηλεόραση είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να χαλαρώσει κάποιος ή να μαζευτεί όλη η οικογένεια μαζί, και γι'αυτό πολλοί νομίζουν πως κάποιος που ΠΛΗΤΤΕΙ να κάνει την κίνηση να ανοίξει το χαζοκούτι ουσιαστικά το παίζει έξυπνος. Jesus.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 10:35, 16-05-09:

η τηλεοραση εχει κατι μοναδικο για τωρα..την αμεση ζωντανη επικοιωνια πος τον τηλεθεατη...δηλαδη....αν στειλει καποιος ενα καινουριο μηνυμα στο e-steki δεν θα το δω να πεταγετε στην οθονη μου,,...Θα πρεπει να ξαναφορτωσω τη σελιδα..το ιδιο με τις σελιδες- εφημεριδες,που τη στιγμη που εισαι μεσα δεν μπορω να σου στειλουν ενα εκτακτο δελτιο μπροστα σσου ,με βιντεο,εικονα κλπ...ειναι θεμα χωρητικοτητας...μονο στο chat με απλο κειμενο υπαρχει η δυνατοτητα πληρους αμφιδρομης επικοινωνιας....Με την τηλεοραση συνδεεσαι με τον κσμο...ξερεις πως τη στιγμη που βλεπεις κατι μπορει να γινει εκτακτο δελτιο και να δεις τον πολεμο ή κατι άλλο που γινεται εκεινη τη στιγμη στην άλλη ακρη του κοσμου...Η τηλεοραση ειναι ζωντανη....Μονο με τις οπτικες ινες, που ήδη μπαινουν θα μπορουμε να εχουμε πληρη αμφιδρομη επικοινωνια με όλα τα μεσα...τηλεοραση,ραδιοφωνο,σελιδες,κλπ....

Μεχρι τωρα οι σελιδες του Internet ειναι ενα νεκρο προαποθηκευμενο περιεχομενο..
Ειναι θεμα απλα χωρητικοτητας των γραμμων....με τις οπτικες ινες μονο θα εχουμε πληρη επικοινωνια με κειμενο,ήχο και εικονα απο και προς καθε μελος που βρισκεται στο δικτυο...
Υπάρχουν ιστοσελίδες από πρακτορεία ειδήσεων, κανάλια ειδήσεων και εφημερίδες που ανανεώνονται αυτόματα κάθε λίγο για να προλάβουν και την παραμικρή είδηση...Μη σου πω ότι και στα διάφορα δελτία ειδήσεων που παρακολουθείς στην τηλεόραση οι έκτακτες ειδήσεις μεταδίδονται αφού πρώτα τις μάθουν από το ίντερνετ...
Η ταχύτητα δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που υποστηρίζεις...Επειδή θα αργήσει μερικά δευτερόλεπτα η σελίδα να ανανεωθεί τι σημαίνει αυτό;;;

Επίσης, διαφωνώ με το επιχείρημά σου αυτό και σε κάτι άλλο...
Μέσω του ίντερνετ μπορείς και έχεις μία ευρύτερη εικόνα για το τι γίνεται στο εξωτερικό (...αλλά και στο εσωτερικό...) εδώ που τα λέμε...Και μπορείς να ακούσεις και τις απόψεις όλων των πλευρών...Από τότε που ο ανεκδιήγητος κύριος Μαλέλης ανακάλυψε τα τηλεοπτικά παράθυρα τα δελτία ειδήσεων ασχολούνται με ελάχιστες ειδήσεις και έχουν μετατραπεί σε πολιτικές εκπομπές...Όχι όλα βέβαια μην τα ισοπεδώνω κι εγώ τα πράγματα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:06, 16-05-09:

η τηλεοραση εχει κατι μοναδικο για τωρα..την αμεση ζωντανη επικοιωνια πος τον τηλεθεατη...δηλαδη....αν στειλει καποιος ενα καινουριο μηνυμα στο e-steki δεν θα το δω να πεταγετε στην οθονη μου,,...Θα πρεπει να ξαναφορτωσω τη σελιδα..
Αν απαντήσεις από quick reply όχι
το ιδιο με τις σελιδες- εφημεριδες,που τη στιγμη που εισαι μεσα δεν μπορω να σου στειλουν ενα εκτακτο δελτιο μπροστα σσου ,με βιντεο,εικονα κλπ...ειναι θεμα χωρητικοτητας...
Είναι απλά θέμα αποφάσεων των ελληνικών μέσων. Τεχνικώς είναι εφικτό.
μονο στο chat με απλο κειμενο υπαρχει η δυνατοτητα πληρους αμφιδρομης επικοινωνιας....Με την τηλεοραση συνδεεσαι με τον κσμο...
Η τηλεόραση αμφίδρομο μέσο; Η τηλεόραση ειναι κοινώς παραδεκτό ότι είναι μονόδρομο μέσο.
ξερεις πως τη στιγμη που βλεπεις κατι μπορει να γινει εκτακτο δελτιο και να δεις τον πολεμο ή κατι άλλο που γινεται εκεινη τη στιγμη στην άλλη ακρη του κοσμου...
Μάλλον πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς RSS feeds.
Αυτό που λες μπορεί να ίσχυε το 2000. Πλέον δεν στηρίζεται πουθενά. Το web τα τελευταία χρόνια είναι κατ'εξοχήν user generated και άμεσο. Και μη μου πεις τώρα ότι θα πάθεις κάτι αν περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να φορτώσει το buffer του streaming video

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:21, 16-05-09:

δεν ειμαι κατα του internet αλλα λεω οτι μεχρι να γινει ενα το μεσο τηλεπικοινωνιας,τηλεοραση ,και internet(η ψηφιακη τηλεοραση ερχεται..) η τηλεοραση εχει προνομια που το internet δεν εχει αντιστροφως...καθενα εχει το ρολο του ...σαν τη δεκαετια του 80 πχ που πολλοι νεαροι μπορει να λεγανε οτι ο κινηματογραφος ειναι ξεπερασμενος και τα παντα ειναι η τηλεοραση και οι βιντεοκασσετες...
καινουριο κοσκινακι μου και που να σε κρεμασω...
δεν μπορειτε να θεωρειτε αχρηστο ενα μεσο που υπαρχει και εχει προσφερει πολλα στην ανθρωποτητα εδω και τοσες δεκαετιες,προς χαριν κατι καινουριου...
να ειμαστε ωριμοι και οχι προκατειλλημενοι...

Αν απαντήσεις από quick reply όχι
λεω τα μηνυματα των άλλων όχι τα δικα μου...
ρωτω,εσενα ,,τεχνικα γιατι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στα απλα forum?
αυτη ειναι άλλωστε και η γοητεια του chat,η απολυτα αμφιδρομη επικοινωνια...(γιατι λεμε καναλια,channels ? ορος τηλεορασης.. )

θα το ηθελα στα φορουμ και σε όλες τις σελιδες..γιατι δεν υπαρχει?
στη σχολη μαθαμε πως η απολυτα real time επικοινωνια απο σε χρηστη σε χρηστη κατευθειαν υπαρχει μονο στα chat βασικα για λογους φορτου δεδομενων....σε αντιθεση με το e-mail που μπορεις να στειλεις μπολιη εικονα και βιντεο ,αλλα δεν ειναι real time?συμπτωση?
αν καθε υπηρεσια και σελιδα στο internet ήταν real time σαν το chat το συστημα θα ειχε καταρρευσει...
ποσα βιντεο σε σελιδες στο internet ειναι 640*480 αναλυση ,σαν την τηλεοραση?
ελαχιστα και αργουν πολυ να φορτωσουν...

τυχαιο ειναι οτι τα instant messaging and chat εχουν μονο απλο κειμενο και πολυ χαμηλης αναλυσης εικονα ή βιντεο?μη γελιομαστε..τα χαλκινα καλωδια ενος αιωνα δεν επαρκουν για τη σημερινη κινηση( με την ταχυτητα ΜΕΧΡΙ τοσο...και αναλογα με την αποσταση απο τον κομβο κλπ..)...κι οτι πρωτοκολλα ,δευτεροκολλα ή τριτοκολλα και αν σκεφτουν οι διαφοροι προγραμματιστες δεν αλλαζει αυτο.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 16-05-09 στις 11:57.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 12:54, 16-05-09:

Επίσης πολλές φορές, έχετε σκεφτεί ότι ανάλογα με τις περιστάσεις η τηλεόραση χρησιμεύει ως μέσο καταστολής ή τρομοκρατίας/εκφοβισμού; Ας μην πηγαίνουμε μακριά σε συνωμοσιολογίες τύπου "Ναι! Ψεκάζουν τον ουρανό με ψυχοφάρμακα για να μας κάνουν ζόμπι!" , αλλά μέσα στο σπίτι μας, μέσω των εκπομπών.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:29, 16-05-09:

και το Internet διαδιδει την μεγαλυτερη ψευτικη τρομοκρατια μεσω ψεματων και φημων...
να το κοψουμε?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 14:39, 16-05-09:

Στο ιντερνετ τουλάχιστον υπάρχει πολυφωνία και διαφορετικές πηγές και απόψεις, ενώ στην τηλεόραση δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο κατευθύνονται και κατά πόσο έχουν συννενοηθέι να κατευθύνουν.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 14:55, 16-05-09:

Το internet είναι τρίκοπο μαχαίρι (κόβει και από την λαβή) και απαιτεί πολύ πάνω από τον μέσο όρο δείκτη νοημοσύνης ! (ακόμη)
Το χαζοκούτι είναι απλοικά "προπαγανδιστικό" και αντιμετωπίζεται χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες (πλέον)

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 15:19, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Μα στην τηλεόραση βρίσκεσαι στην κατάσταση του παθητικού θεατή. Στο διαδύκτιο γενικότερα και στα online games (χωρίς να χάνεις το μέτρο) μπορείς να αλληλεπιδράς με άλλους.
Και στην τηλεόραση.Δεν έχεις δει αυτούς που παίρνουν τηλέφωνα στις εκπομπές;
-πρωινές και μεταμεσονύκτιες (για το Γεωργίου λέω) -

Τα online games έχω φτάσει να τα θεωρώ στο ίδιο στάδιο αποβλάκωσης με αυτό της τηλεόρασης.Πολύ δύσκολα κρατάς στο μέτρο σε αυτά.Άλλωστε ποντάρουν στον εθισμό κι αυτά.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και άλλωστε, τι ακριβώς μπορεί να δει κανείς στην τηλεόραση που δεν μπορεί να το δει στο internet; (και μάλιστα με τους δικούς του ρυθμούς στο δεύτερο)
Αγώνες,φόρμουλα-1.Για τα άλλα συμφωνώ ότι μπορείς να τα δεις όποτε θες.
Αν και πολλές φορές το να δεις κάτι στην τηλεόραση με την οικογένεια έχει γίνει ένα είδος συγκέντρωσης της οικογένειας στο τέλος της μέρας.
Αναζωογονεί τις σχέσεις της οικογένειας.Λέμε τώρα...
Το ποδόσφαιρο μας ενώνει περισσότερο λόγω της ανταλλαγής επιφωνημάτων και κοσμητικών επιθέτων.

τυχαιο ειναι οτι τα instant messaging and chat εχουν μονο απλο κειμενο και πολυ χαμηλης αναλυσης εικονα ή βιντεο?μη γελιομαστε..τα χαλκινα καλωδια ενος αιωνα δεν επαρκουν για τη σημερινη κινηση( με την ταχυτητα ΜΕΧΡΙ τοσο...και αναλογα με την αποσταση απο τον κομβο κλπ..)...κι οτι πρωτοκολλα ,δευτεροκολλα ή τριτοκολλα και αν σκεφτουν οι διαφοροι προγραμματιστες δεν αλλαζει αυτο.....
Δυστυχώς αυτά τα χάλκινα καλώδια δεν πρόκειται να αλλάξουν γιατί απλά είναι όλα χτισμένα πάνω σε αυτή την τεχνολογία.
Άντε να αλλάξεις όλες τις υποδομές για να αντικαταστήσεις το χάλκινο καλώδιο..Δεν νομίζω να τα σκάσει ποτέ κανείς για να γίνει όλο αυτό.Οπότε βελτιώνονται τμήματα του δικτύου.Το καλωδιάκι που έρχεται σπίτι μας θα είναι πάντα το ίδιο.

Στο ιντερνετ τουλάχιστον υπάρχει πολυφωνία και διαφορετικές πηγές και απόψεις, ενώ στην τηλεόραση δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο κατευθύνονται και κατά πόσο έχουν συννενοηθέι να κατευθύνουν.
Στο ίντερνετ υπάρχει και αυτό που υπάρχει και στην τηλεόραση -> Καταιγισμός πληροφορίας.
Και μη μου πει κανείς ότι δεν κατευθύνεται η πληροφορία στο διαδίκτυο, απλά δεν μπορεί να ελεγχθεί όσο εύκολα γίνεται στην τηλεόραση.

Αρχική Δημοσίευση από Whitedrum
Ερωτήματα :
Προσωπικά δεν τους κατακρίνω.Κι εγώ μπορεί να δω καμιά φορά αντί να βάλω μουσική και να ξαπλώσω για να χαλαρώσω.

Μην νομίζεις ότι κάποιος ευφυής δεν βλέπει αυτές τις εκπομπές.Ακόμα και όταν του πασάρουν την βλακεία θα κοιτάξει να δει πέρα από αυτή και που αποσκοπεί.
Πλέον θεωρώ πως προσπαθούν να τον πλασάρουν ως τρόπο ζωής.
Είσαι με μια παρέα που συζητούν για κάποια εκομπή, που εσύ προφανώς δεν ξέρεις καν περί τείνος πρόκειται, οπότε θα μπεις στο τρυπάκι να αρχίσεις να τη βλέπεις για να είσαι in.

Αχ θα μας κάνουν πρόβατα και άβουλα όντα χωρίς ενδιαφέροντα για να μας χειραγωγούν και ούτε που θα το καταλάβουμε.
Ειδικά αυτά τα πρότυπα που υιοθετούμε και δεν το πέρνουμε χαμπάρι είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:18, 16-05-09:

Δυστυχώς αυτά τα χάλκινα καλώδια δεν πρόκειται να αλλάξουν γιατί απλά είναι όλα χτισμένα πάνω σε αυτή την τεχνολογία.

παντου μπαινουν οπτικες ινες..δεν τις ειδες με τοσα σκαψιματα(εδω στην Πατρα τουλαχιστον βαλαν παντου,και δημοσιο και η HOL..)?σε ενα ,δυο χρονια το πολυ θα εχουμε οπτικη στο σπιτι....ειναι τεραστια αγορα...δες εδω..(και με τους Γερμανους στον Οτε απο το Σεπτεμβριο και μετα ,που πιανουν ουσιαστικα δουλεια,μπορει να επιταχυνθουν τα πραγματα..)
http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=23/11/2008

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 16-05-09 στις 16:23.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:39, 16-05-09:

Να βλέπετε τηλεόραση συχνότερα. Τα ναρκωτικά έχουν ακριβύνει πολύ και το κυριότερο, δεν φτάνουν για όλους.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:54, 17-05-09:

'παν μετρον αριστον' , 'everything in moderation' ειναι το κλειδι σε ολα. οτιδηποτε εχει ανακαλυφθει μπορει να χρησιμοποιηθει ειτε προς ωφελος μας ειτε για το κακο μας. (βλεπε διασπαση του ατομου και ατομικη βομβα, ελπιζω να το λεω σωστα)

η τηλεοραση αδιαμφησβητιτα εχει εξελιχθει ποιοτικα ανουσια αλλα ειναι μεσον ενημερωσης μερικες φορες .
το ιντερνετ επισης εχει και αυτο τα αρνητικα του αλλα παλι παρεχει σορια πληροφοριων.
τα κινητα προκαλουν κακο στην υγεια , λιγοστεψαν την επικοινωνια λογω σμς
αλλα παλι ειναι χρησιμα ιδιαιτερως εκτος σπιτιου.

ολα μας εχουν κανει κακο στην κοινωνικοποιηση και στις διαπροσωπικες σχεσεις μας αλλα δεν φταινε οι ανακαλυψεις εμεις φταιμε που δεν ξερουμε να τις χρησιμοποιουμε επικοδομητικα και με μετρο.

θα μου πεις ειναι και τι του προσφερεις του αλλου να δει για να μπορει να το χρησιμοποιησει επικοδομητικα. σ'αυτη την περιπτωση υπαρχει η επιλογη παντα. αμα δε σου κανει κατι δεν το παρακολουθεις πολυ απλα. εκει φαινεται και ποση προσωπικη κριση διαθετει το ατομο και τι θεωρει σημαντικο ή ασημαντο.

ολα στη ζωη ειναι επιλογες....

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:08, 17-05-09:

Παλιοτερα εκραζα ασυστολα τα ατομα που καιγοντουσαν στην τηλεοραση..Απο την αλλη σκεφτηκα σε καποια φαση οτι και εγω καιγομαι στο ιντερνετ πολλες φορες..Οποτε ποιος ειμαι εγω για να κραξω??

Απλα στο ιντερνετ οπως ειπε και ο τσιπουρος επιλεγω εγω τι θα δω και τι θα κανω..Που ειναι πολυ βασικο για μενα..Δεν βλεπω τηλεοραση οχι γιατι ειμαι ψευτοκουλτουριαρης, απλα επειδη δεν εχει πολλες εκπομπες ή σιριαλ που μου αρεσουν και οσα απο αυτα μου αρεσουν μπορω να τα δω στο διαδικτυο..

Και φυσικα καποιος που βλεπει πολυ τηλεοραση δεν ειναι απαραιτητος χαζος..Εχω γνωρισει ατομα που ενω γενικα δεν ειναι αποβλακωμενα καθονται και βλεπουν καμμενες (για μενα) εκπομπες..Δεν το κατανοω μεν, δεν το κραζω απολυτα δε..Και δεν θα ριξω χ σε ενα ατομο αν βλεπει τηλεοραση..Θα κοιταξω να τον γνωρισω και μετα θα του ριξω χ για αλλους λογους ή θα κανουμε παρεα και θα προσπαθησω να καταλαβω γιατι καιγεται στην tv..

Παν μετρον παντως αριστο..

Ειρηνη αδερφια..(Μιλαει ο χιπης τωρα μεσα μου..)

Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 11:41, 20-05-09:

το πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηρισθεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος/χαζός , κατά την άποψη μου έχει
να κάνει με το τι εννοεί ο καθένας μας με τον όρο "διασκέδαση" - με το τι τον χαλαρώνει

απ όσα διάβασα, το θέμα εστιάστηκε στη τηλεόραση - κάπου λοιπόν πριν από χρόνια είχε πάρει το μάτι μου μια
δήλωση του Μίκη Θεοδωράκη ο οποίος είπε ότι έβλεπε ανελλειπώς "Λάμψη" και δεν έχανε επεισόδιο

εγώ πάλι είναι ζήτημα να έχω δει όλα κι όλα πέντε επεισόδια της σειράς αυτής (και όχι ολόκληρα)
αυτό με κάνει "ποιοτικότερη" ως άνθρωπο από τον Μίκη ??

όχι βέβαια !!!

εμένα μου αρέσει να διαβάζω βιβλία τσέπης (paperback) στην αγγλική γλώσσα "εμπορικών" συγγραφέων που
βρίσκω στο τμήμα contemporary literature του βιβλιοπωλείου - με χαλαρώνει, με ξεκουράζει, με βοηθάει να
κρατώ την επαφή μου με την αγγλική γλώσσα και συλλέγω ένα σωρό πληροφορίες για ότι μπορεί να φανταστεί
κανείς πίσω από τις ιστορίες που αφηγούνται οι συγγραφείς τους

ο πατέρας μου προτιμά τα ιστορικά βιβλία και ένας από τους φίλους μου επιλέγει μόνο πολιτικά/κοινωνικά/
φιλοσοφικά θέματα
και οι δύο ισχυρίζονται ότι σπαταλώ το χρόνο μου με άχρηστα πράγματα και τρέφω το μυαλό μου με σκουπίδια
ενώ θα μπορούσα να επιλέξω κάτι "υγιεινότερο" από τα χαζά και ανούσια αναγνώσματα που προτιμώ

αυτό σημαίνει ότι εκείνοι είναι "ποιοτικότεροι" ως άνθρωποι από εμένα ??
όχι βέβαια !!

γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη, η ποιότητα ενός ανθρώπου καθορίζεται από ένα πλήθος στοιχείων ανάμεσα
στα οποία συμπεριλαμβάνεται ο τρόπος διασκέδασης αλλά, ικανότητα του να έχεις ανοικτό μυαλό και να μην
απορρίπτεις τίποτα συλλήβδην χωρίς να διαμορφώσεις ίδια άποψη και η ικανότητα του να κατανοείς (και να
αποδέχεσαι) το γιατί κάποιος συνάνθρωπος σου λειτουργεί με τρόπο διαφορετικό από εσένα

το ότι κατακλυζόμαστε από "εύπεπτες" εκπομπές και "εύπεπτα" αναγνώσματα και "εύπεπτη" μουσική δηλώνει
κάτι : το ότι δεν επιθυμούμε να παιδεύουμε το νου μας, το ότι κρυβόμαστε πίσω από τη κόπωση της
καθημερινής ρουτίνας και δεν χρησιμοποιούμε τον ελεύθερο χρόνο μας για να κάνουμε κάτι που θα απαιτήσει
επιπλέον κόπο και προσπάθεια

(προσωπικά κατατάσω στην ίδια ακριβώς κατηγορία αυτούς που βλέπουν μανιωδώς Ανίτα Πάνια με αυτούς
που δηλώνουν ότι παρακολουθούν μόνο ντοκυμονταίρ και "ποιοτικές" εκπομπές με συζητήσεις - είναι
μονοσήμαντοι και περιορισμένοι ηθελημένα)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:27, 24-05-09:

Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
Κατακριτεο...δεν ειναι η καλυτερη λεξη...ο καθενας ας κανει οτι θελει στη ζωη του...αλλα και οι υπολοιποι δικαιουνται να εχουν την αποψη τους. Αν καποιος κανει αυτο που λες, σιγουρα σημαινει κατι απο Χ περιπτωσεις. Ειτε αυτες που ειπες, ειτε δεν εχει ζωη, ειτε δεν εχει άλλα ενδιαφεροντα, ειτε δεν διψαει για κατι πιο χρησιμο ή πιο καλλιεργημενο κλπ.

Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
Ασκουν, επειδη καταλαμβανουν πολλες τηλεοπτικες ωρες, σε πολλα καναλια, λεγοντας συνεχως τις ιδιες σαχλαμαρες και αρα ειναι ενα ικανοτατο μεσο πλυσης εγκεφαλου.

Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
Το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Εκει εγκειται και μια απο τις κρυφες ικανοτητες της τηλεορασης. Σε αποβλακωνει ενω χαλαρωνεις και δε παιρνεις χαμπαρι με τον καιρο. Εξ ου και το "χαζοκουτι".

Είναι κατακριτέα η μανία και ο άκρατος ενθουσιασμός των τηλεθεατών ορισμένων ψυχαγωγικών-μουσικών εκπομπών;
Ναι. Μπορουν να ψυχαγωγουνται χωρις να παθιαζονται. Δεν ειναι εκπομπες τοσο σημαντικες.

Ποιος είναι ο ορισμός σου για το "καλό" είτε είναι εκπομπή είτε οτιδήποτε;
Τι κανει σε ατομικο επιπεδο, τι κανει σε συλλογικο επιπεδο. Καλλιεργει; Και αν ναι, τι. Μορφωνει ; Και αν ναι ποσο. Παιδαγωγει ; Και αν ναι, με τι σοφια και συνεση ; stuff like that...

Παντως μη συγκρινουμε τωρα τηλεοραση με ίντερνετ...το ενα ειναι δεκαετιες εδω και αποτελει μεσο ελεγχου και αποβλακωσης πληρως ελεγχομενο...το αλλο ειναι εδω 30 χρονια χοντρικα, και χριζει ασυγκριτα περισσοτερης ελευθεριας και ποικοιλιας. Οταν ελεγχθει πληρως και το ίντερνετ, μπορουμε απλα να φουνταρουμε ολοι. Να μου το θυμηθειτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους