Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας...Μπορούν να αλλάξουν;

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:43, 22-12-09:

Τα αρνητικά μου:
1.Μπορεί κάτι πάρα πολύ απλό και γελοίο να μου χαλάσει την διάθεση
2.Είμαι ιδιαίτερα αγχώδης
3.Τελειομανής
4.Δίνω αξία σε πρόσωπα που δεν πρέπει
5.Οξύθυμη, με το παραμικρό παίζει να τσατιστώ
Δεν μου έρχονται άλλα, γιατί σίγουρα έχω και άλλα

Κάποια αρνητικά του χαρακτήρα μου προσπαθώ να τα περιορίσω, όχι για να γίνω αποδεκτή από τους άλλους αλλά για καλό δικό μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 06:04, 24-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
Τα αρνητικά μου:
1.Μπορεί κάτι πάρα πολύ απλό και γελοίο να μου χαλάσει την διάθεση
2.Είμαι ιδιαίτερα αγχώδης
3.Τελειομανής
4.Δίνω αξία σε πρόσωπα που δεν πρέπει
5.Οξύθυμη, με το παραμικρό παίζει να τσατιστώ
Eπειδη τωρα βαριεμαι να κανω ενδοσκοπηση() νομιζω οτι τα αρνητικα σου συμπιπτουν σε μεγαλο βαθμο με τα δικα μου.

Προσθετοντας βεβαια την ασχημη συνηθεια που εχω να θελω(σε μεγαλο βαθμο) να τραβαω τη προσοχη και το θαυμασμο αυτων που ειναι καθε φορα γυρω μου. Αρκετες φορες μαλιστα μπορει να χρησιμοποιησω και ασχημους τροπους για να ο πετυχω. Γεγωνος που δειχνει οτι χρειαζομαι ακομα αρκετη δουλεια σε πολλες πτυχες του εαυτου μου. Νομιζω πως τωρα τελευταια το εχω κοντρολαρει σε ικανοποιητικο βαθμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 24-12-09 στις 06:31.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:47, 24-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Eπειδη τωρα βαριεμαι να κανω ενδοσκοπηση() νομιζω οτι τα αρνητικα σου συμπιπτουν σε μεγαλο βαθμο με τα δικα μου.

Προσθετοντας βεβαια την ασχημη συνηθεια που εχω να θελω(σε μεγαλο βαθμο) να τραβαω τη προσοχη και το θαυμασμο αυτων που ειναι καθε φορα γυρω μου. Αρκετες φορες μαλιστα μπορει να χρησιμοποιησω και ασχημους τροπους για να ο πετυχω. Γεγωνος που δειχνει οτι χρειαζομαι ακομα αρκετη δουλεια σε πολλες πτυχες του εαυτου μου. Νομιζω πως τωρα τελευταια το εχω κοντρολαρει σε ικανοποιητικο βαθμο.
Καμιά φορά γλυκέ μου είναι όμορφο να παραδέχεσαι τις αδυναμίες σου...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 19:59, 30-01-10:

χμμ...δεν μπορουν να αλλαξουν...μπορουν ομως να περιοριστουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:15, 01-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
χμμ...δεν μπορουν να αλλαξουν...μπορουν ομως να περιοριστουν!
Με έκανες να αναρωτηθώ το εξής: για ποιο λόγο θα έπρεπε να αλλάξω κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου τα οποία βλέπω μεν οτι είναι επιζήμια κάποιες φορές για μένα ή τους άλλους αλλά παρ' όλα αυτά με προσδιορίζουν σαν άνθρωπο και στο τέλος της ημέρας είμαι ικανοποιημένη από τον εαυτό μου έστω και με αυτά τα στοιχεία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 16:18, 01-02-10:

Για μένα κάθε προσδιορισμός είναι μία οριοθέτηση και πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση. Αν περιγράφω τον εαυτό μου σαν ακοινώνητο ελιτιστικό κάθαρμα με πολλά σκαμπανεβάσματα στη διάθεση και αντιλαμβάνομαι αυτά τα χαρακτηριστικά σαν στατικά, αναπτύσσοντας μάλιστα μια λαγνεία για αυτό που υποτίθεται ότι είμαι, τότε το πιθανότερο είναι να παραμείνω έτσι σε όλη μου τη ζωή. Η στασιμότητα είναι θάνατος όμως και προτιμώ να με αντιλαμβάνομαι με τρόπο τέτοιο ούτως ώστε να μην παραμείνω μία αιωνιότητα παγιδευμένη στις τρέχουσες εκφάνσεις του δυναμικού μου.

Έτσι λοιπόν αν παρατηρήσω ότι η κυκλοθυμικότητά μου λόγου χάρη δεν εξυπηρετεί καμία λειτουργικότητα και προκαλεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει, αισθάνομαι ότι έχω χρέος απέναντι στον εαυτό μου και στους ανθρώπους μου να την εξαλείψω. Άπαξ και αντιληφθώ κατιτίς ως προβληματικό, τότε δε νομίζω ότι θα ήμουν και πολύ ικανοποιημένη για τον εαυτό μου στο τέλος της ημέρας ούτε θα ήθελα να δράσω βάσει της αρχής της ελάχιστης ενέργειας λέγοντας με περηφάνεια ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ Σ' ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΩ (αυτό μιλώντας πάντα για προβληματικά στοιχεία). Δε θέλω να με ορίζουν οι συμπεριφορές μου, εγώ θέλω να τις ορίζω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 19:29, 01-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Με έκανες να αναρωτηθώ το εξής: για ποιο λόγο θα έπρεπε να αλλάξω κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου τα οποία βλέπω μεν οτι είναι επιζήμια κάποιες φορές για μένα ή τους άλλους αλλά παρ' όλα αυτά με προσδιορίζουν σαν άνθρωπο και στο τέλος της ημέρας είμαι ικανοποιημένη από τον εαυτό μου έστω και με αυτά τα στοιχεία;
μιλουσα για περιπτωσεις που ξερεις οτι ειναι επιζημια καποια χαρακτηριστικα σου και δεν εισαι ικανοποιημενη με εσενα.
Απ τη στιγμη που νιωθεις ικανοποιημενη, συμφωνω να μην αλλαζεις στοιχεια του χαρακτηρα σου.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 00:29, 07-02-10:

πολλές φορές κοροιδεύω τον εαυτό μου και αυτό έχει γίνει κομμάτι του χαρακτήρα μου πλέον..., όταν δε μπορώ να αλλάξω κάτι στον εαυτό μου, το συνδυάζω με μια δικαιολογία της στιγμής..., αυτό όσον αφορά τον εαυτό μου και όχι στη σχέση μου με τον άλλον, αν και επηρεάζει έμμεσα και αυτή....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 16:35, 18-04-10:

σκέφτομαι, αν τελικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω κάποια πράγματα στον εαυτό μου... και πόσο πραγματικά δύσκολο είναι να αλλάξεις το εγώ σου..., όχι οτί σου αρέσει αυτός που είσαι, αλλά μια αλλαγή χωρίς έναρξη....
και λογικά υπάρχουν δύο περιπτώσεις
ή εγώ κοροιδεύω τον εαυτό μου
η υπάρχει ένα κομμάτι που δε μπορώ να ξεκλειδώσω....
και ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα, είναι όταν αρχίσεις κάποτε να το κάνεις.... δε μπορείς να πεις ψέματα στον εαυτό σου
εγώ δε μιλάω για 360 μοίρες αλλαγή..., αλλά για διαφορετικότητα
αρκεί να αλλάξεις ένα μειονέκτημα από τον χαρακτήρα σου, για να αλλάξει σε ένα πλεονέκτημα.... είναι κέρδος

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eyripos_xalkida
Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O eyripos_xalkida έγραψε στις 17:42, 18-04-10:

1. Βρίζω άσχημα
2. Δεν συγχωρώ
(αυτό έχει προκύψει μετά την ηλικία των 22)

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 12:57, 22-04-10:

Πώς λαμβάνει χώρα η αλλαγή λοιπόν;

Προσωπικά παρατηρώ στον εαυτό μου ότι μεγάλο μέρος της αλλαγής συντελείται με τη συνειδητοποίηση μονάχα του δυσλειτουργικού χαρακτήρα μιας συμπεριφοράς. Και δε μιλάω για μία ξερή διανοητική αναγνώριση για μία βιωματική συνειδητοποίηση, απότοκο μιας ορθής κατανόησης και συνεχούς εγρήγορσης, αν αντιλαμβάνεστε τη διαφορά. Μια φράση που εκφράζει εύστοχα αυτό που θέλω να πω ανήκει στο Βενεδίκτο τον Αγιορείτη: Αυτός πού αξιώθηκε να δη τον εαυτό του καί να γνωρίσει τα πάθη του θεωρείται ανώτερος του "άξιωθέντος ίδείν αγγέλους" (βρίσκω αξιοσημείωτο πως λέγει ότι ευλογημένος είναι αυτός που γνώρισε τα πάθη του και όχι που ξεπέρασε)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 22-04-10 στις 13:08.
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 09:51, 12-11-10:

αναρωτιέμαι τί σχέση μπορεί να έχει ο χαρακτήρας του ανθρώπου με την ίδια τη ζωή και συγκεκριμένα με την εξέλιξη....
τί είναι ο άνθρωπος και ποιες είναι οι δυνατότητες που έχει πάνω στην εξέλιξή του....
έχουν ακουστεί πολλά, πάνω σε αυτά, με αποδείξεις και θεωρίες....
εγώ θα εστιάσω πάνω στο χαρακτήρα μου.... και σκέφτομαι ότι οι αλλαγές που έχω κάνει και έχουν γίνει, είναι περιορισμένες και υπερβολικά αδύνατες μπορώ να πω....
το σημαντικότερο κομμάτι στον άνθρωπο, για εμένα, είναι το κομμάτι της αλλαγής..., όταν νιώσεις λίγο ξεκούραση από αυτό που είσαι, όταν νιώσεις ότι μπορείς να κάνεις καινούρια πράγματα και νιώσεις ότι μπορείς να δημιουργήσεις έναν καινούριο κόσμο γύρω σου....
από την άλλην, μια ουσιαστική αλλαγή στο χαρακτήρα, τί επιπλοκές θα έχει σε ολόκληρο το σύστημα, στο σύστημα που λέγεται οικογένεια, κοινωνία, κόσμος....
ίσως αν μπορούσαμε να αλλάξουμε σημαντικά κομμάτια του χαρακτήρα μας σε πιο τακτά χρονικά διαστήματα από τα συνήθη, θα ήταν όλα διαφορετικά γύρω μας....
ίσως θα ήταν όλα καλύτερα, ίσως χειρότερα..., αλλά εγώ προσωπικά, θα ήθελα με κάποιον τρόπο να πάω ακριβώς στην αντίθετη πλευρά και να νιώσω τα αποτελέσματα....
είμαι ένα άτομο σκεφτόμενο όπως οι πιο πολλοί από εσάς, αλλά δεν έχω τη δύναμη να αλλάξω τον εαυτό μου, όπως σκέφτομαι και όπως ενδεχομένως θα ήθελα....
δεν είναι θέμα σκέψης, δεν είναι θέμα πίστης, δεν είναι θέμα ανθρώπινης φύσης και μάλλον είναι θέμα ανθυποβολής....

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 19:26, 12-11-10:

1.το αγχος ειναι κομματι της ζωης μου δυστηχως και δεν μπορσα να το αποβαλλω μεχρι σημερα 2.ειμαι εγωιστρια 3.αμα νευριασω ασχημα ανοιγω το στομα μου και στολιζω τους αλλους με πολλλα κοσμιτικα επιθετα ενω γενικως δεν βριζω ποτε.3.αμφιβαλλω για ολα.

Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 02:45, 09-09-12:

Εχω διαπιστωσει μεγαλες αλλαγες στον εαυτο μου τα τελευταια 2-3 χρονια αλλα ας αναφερθω στο τωρα. 1ον δυσκολευομαι πολυ στην ομαδικοτητα: ή θα ειμαι πιστο σκυλακι αυτου που ηγειται ή θα αναλαβω την ηγεσια και θα απαιτησω αυτο που πιστευω οτι ειναι τελειο αναγνωριζοντας τα αλλα ως λαθη. 2ον μου εχει μεινει ακομα καταλοιπο απερισκεψιας στην διαχειριση των χρηματων αν και ως φοιτητρια που επρεπε να μανατζαρω τα χρηματα και ειδα απο μονη μου τιμες-ποιοτητες βελτιωθηκα. 3ον (και χειροτερον) ή εχω απουσια συναισθηματος ή το εχω στειλει στα τρισβαθα της ψυχης μου γιατι αρνουμαι να εκφρασω-υπολογισω-σκεφτω συναισθηματα μου για την αμεση οικογενεια. Καμια φορα λεω αν αν χωρισω απο την οικογενεια να μην πληγωθουμε πολυ αλλα μαλλον δικαιολογια ειναι. Πιο πολυ φοβαμαι να πω ευθεως θα σε φροντιζω γιατι σ'αγαπω μου φαινεται τρομερου μεγεθους εκθεση. Λογω ανειπωτης ξεροκεφαλιας εχω φτασει στο αλλο ακρο να ειμαι μαλλον βαρος παρα βοηθεια για την οικογενεια.
4ον και συναφες με το προηγουμενο αμα δηλωσω κατι μετα θα το ακλουθω και ας ειναι πασιφανες οτι ειναι λαθος για να μην εκτεθω ως ασυνεπης η χρειαστει να παραδεχθω το λαθος.αλλα μιλαμε για μονιμη εφαρμογη του λαθους (απο υπομονη αλλο τιποτα)
5ον απο οταν απεκτησα φιλους που αλληλεπιδρουν μεταξυ τους φοβαμαι οτι δεν διαχειριζομαι σωστα τις πληροφοριες που εχω και ειμαι λιγο στο διλημμα πρεπει να το πεις γιατι ειναι φιλος αλλα αμα το πεις θα προδωσεις τον αλλο φιλο.
6ον δυσκολευομαι εως αδυνατω να παραδεχθω μια κατασταση αν δεν βρω την λογικη αιτια. γενικα διαχωριζω το συνηθες απο το σωστο (για παραδειγμα πιστευω οτι οταν για καποιον ανοιγει μια πορτα που δινει κερδος σε χρημα αλλα θα οδηγησει σε χειροτερη ζωη αλλους ανθρωπους τοτε πρεπει μπνος του να την κλεινει την πορτα). δεν νομιζω να επιβιωσω σαν επαγγελματιας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 05:47, 09-09-12:

Είμαι πολύ τεμπέλα με οτιδήποτε έχει σχέση με εκπαίδευση. Δεν έχω πρόβλημα να καθαρίζω, να μαγειρεύω, να κάνω εξωτερικές δουλειές, να έχω χειρωνακτική εργασία...με όλα αυτά νιώθω ότι παράγω έργο. Ομως με διαβάσματα και τέτοια δεν τα πάω καθόλου καλά. Τα βαριέμαι πάρα πολύ και πιέζομαι να συνεχίσω γιατί το υποσχέθηκα στον boyfriend. Και πάλι όμως τα αφήνω για τελευταία στιγμή και κάνω πασαλείμματα. Μερικές φορές με φαντάζομαι το αντίθετο αλλά πολύ γρήγορα λέω πως δεν είναι για μένα αυτά. Εχω κι άλλα αρνητικά, όμως αυτό με επηρεάζει πολύ συχνά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 00:20, 11-09-12:

Αυτό με το διάβασμα με επηρεάζει και έμενα πολύ αρνητικά!!! Δυστυχώς η σχολή που είμαι έχει πολύ διάβασμα το οποίο το σιχαίνομαι!! Πολλές φορές νιώθω ότι πιέζομαι και το μοναδικό που θέλω είναι να τα παρατήσω όλα!!!
Ωστόσο πιστεύω πως εάν κάτι αρνητικό που έχουμε πάνω μας μας ενοχλεί, εάν πραγματικά το επιθυμούμε μπορούμε να το αλλάξουμε!! Δε θα είναι εύκολο,
όμως πιστεύω πως μέσα από την επανάληψη , θα μπορέσουμε να φτάσουμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:37, 11-09-12:

Καποια στοιχεια ειναι βαθια ριζωμενα, τοσο που ειτε τα αγαπαει ο ιδιοκτητης ειτε δεν τα εχει καταλαβει καν!
Ολα τα υπολιπα, αν πραγματικα το θες, τα αλλαζεις! Δεν ειναι ευκολο, θελει χρονο και προσπαθεια, αλλα εν τελη αλλαζουν!

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 09:38, 15-09-12:

θεωρω οτι μεχρι την ηλικία των 20 το πολυ 22 ετων που θεωρω οτι τελεινει και η πιο ''τραβηγμενη'' εφηβεια,κανένα στοιχειο του χαρακτηρα δεν αλλάζει .απλα το ατομο μπορει να τα καλύψει(πχ ενας τεμπελακος μπορει να τεμπελιαζει όλην την ώρα με το προσχημα οτι κανει μια δυσκολη δουλεια) η μπορει ννα τα βελτιωσει εως ενα βαθμο(πχ εγω οταν εχω τα νευρα μου είτε δαγκωνω κατι πχ μαξιλαρι είτε κλαιω και παντα προσπαθω οταν ξεσπωω να βρισκομαι μονη μου ετσι οι γνωστοι μου που δεν με ξερον τοσο καλα,εντυπωσιαζονται απο το ποσο γαληνια και γλυκια αινομαι).Αλλα να εξουδετερωθουν αποκλειεται.τουλαχιστον μεχρι το τελος της εφηβειας

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:10, 17-09-12:

Λοιπον, τα πραγματα εχουν ως εξης:

Απο τις 7:00 περιπου πηρα τελικα την αποφαση να ξεκινησω μια εργασια.
Επειδη στην πορεια βαρεθηκα (πριν καν ξεκινησω δλδ) ειπα αστο.
Δεν εισαι ετοιμη ακομα να συγκεντρωθεις.
Κανε ενα διαλειμμα.
Μου εδωσα διορια μιση ωρα μεχρι τις 7:30
Εφτασε 7:30.
Εδωσα στον εαυτο μου ακομα μιση ωρα διορια, μεχρι τις 8:00.
Εχει παει ηδη 8:00 και δεν το βλεπω να ξεκιναω.
Σκεφτομαι να μου δωσω αλλη μιση ωρα διορια, μεχρι τις 8:30.
Ή να το κανω 9:00 μια και καλη να τελειωνουμε;

Αναβλητικοτητα...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:13, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Λοιπον, τα πραγματα εχουν ως εξης:

Απο τις 7:00 περιπου πηρα τελικα την αποφαση να ξεκινησω μια εργασια.

Ή να το κανω 9:00 μια και καλη να τελειωνουμε;

Αναβλητικοτητα...
Δεν φταις εσύ, η εργασία φταίει!

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 23:17, 02-11-12:

Εγώ θεωρώ ότι αν πιστέψεις οτι μπορείς να αλλάξεις ,θα τα καταφέρεις.

Σημείωση:
Τα μηνύματα απο 71 έως 78 και το 88 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Μπορούμε να αλλάξουμε κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μας αν το επιθυμούμε πολύ;"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 16-11-12 στις 01:57. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 23:25, 02-11-12:

μπορεις αλλα στο τελος θα επανελθουν...

Παράθεση

Nadiawow (Νάντια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nadiawow
H Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Nadiawow έγραψε στις 00:14, 03-11-12:

κατα την γνωμη μου προφανως και μπορεις!αρκει να το θελεις πραγματικα ,να το πιστεψεις εσυ και οχι για τα ματια του κοσμου! Εχω σιχαθει αυτο το αυτος ειμαι κ σε οποιον αρεσω ή το δεν μπορω να αλλαξω ετσι ειμαι.. ολα μπορουμε να τα κανουμε
αν δεν μπορεις να αλλαξεις καποια στοιχεια του εαυτου σου που θελεις πολυ, μαλλον δεν θελεις πολυ..!

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 11:02, 03-11-12:

φυσικά και μπορουμε να αλλαξουμε στοιχεια του χαρακτήρας μας!!θέληση και αυτογνωσία να υπάρχει και όλα γίνονται,βέβαια απαιτεί μεγαλη προσπάθεια γιατι ο χαρακτήρας μας χτιζεται μέσα από τις εμπειρίες μας και από το οικογενειακο μας περιβάλλον.όποτε είναι λίγο δυσκολο να αποβάλουμε κάποια στοιχεία του...

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 22:01, 03-11-12:

Εαν το θες πολυ,μπορεις.Βεβαια υπαρχουν και καποια χαρακηριστικα που δεν αποβαλλονται(δηλαδη αν απο 6 χρονων εισαι γλωσσου δεν μπορεις στα 20).Αλλα και αυτα με αρκετη προσπαθεια βελτιωνονται μεχρι καποιο βαθμο(ή τουλάχιστον καλυπτονται)

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 22:09, 03-11-12:

Δεν μπόρεσα ποτέ μου να καταλάβω πως γίνεται να χαλάμε εύκολα, αλλά να διορθωνόμαστε δύσκολα
Θέλω να πω, μια χαρά παρασυρόμαστε και αρχίζουμε να αποκτάμε αρνητικά στοιχεία,
αλλά δύσκολα τα διορθώνουμε,
γιατί άραγε;

Όλα είναι μέσα στο μυαλό, άπαξ και το πάρεις απόφαση, τελείωσε. Είναι μέχρι να καταλάβεις πως κάποια συμπεριφορά σου,σκέψη σου ακόμη και κίνηση σου, κάνει τη δική σου αλλά και των άλλων την καθημερινότητα κόλαση.
Και τονίζω μιλάω για ΌΛΑ, είτε για στοιχείο του χαρακτήρα σου, είτε για μια κίνηση που κάνεις με το σώμα και ενοχλεί αλλά είναι συνήθειο, είτε και για το τρόπο σκέψης, είτε για το κόψιμο του τσιγάρου είτε είτε είτε. Σε όλα ισχύει ο ίδιος κανόνας, ΞΎΠΝΑ ΚΑΙ ΠΆΡ΄ΤΟ ΑΠΌΦΑΣΗ!

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 22:11, 03-11-12:

Οι παπάρες και τα τσόλια μια ζωή έτσι μένουν θέλουν δεν θέλουν, μπορούν δεν μπορούν.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:14, 03-11-12:

ο χαρακτήρας ποτέ δεν αλλάζει, απλά με τα χρόνια μαθαίνεις να καλύπτεις τις αδυναμίες σου.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:48, 09-11-12:

Έχει 2-3 μέρες τώρα που ανακάλυψα κάτι πολύ συγκλονιστικό για τον εαυτό μου.
Δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ και με βασανίζει πολύ η διαπίστωση αυτή.
Δεν μπορούσα τόσα χρόνια να καταλάβω τι πάει στραβά με εμένα.
Σχεδόν κατέρρευσε όλη μου η κοσμοθεωρία.
Μιλάω πολύ γρήγορα και δυνατά.
Δε λέω ότι μιλάω πολύ ούτε ότι τσιρίζω σαν υστερική. Απλά αυτό που είναι να πω θα το πω γρήγορα και με έντονο τόνο φωνής.
Δεν μου το είπε ποτέ κανείς αυτό ,βέβαια,... από ευγένεια προφανώς .Το κατάλαβα μόνη μου.
Βέβαια κατά καιρούς μου έλεγαν "Καλά μη φωνάζεις.Σε ακούμε" αλλά θεωρούσα ότι ο λόγος που φώναζα εκείνη τη στιγμή είχε κάποια αιτία (θόρυβος, νεύρα κτλ) και δεν το λάμβανα υπόψιν. Αντιθέτως όταν μου το έλεγαν αυτό με μπρίζωναν πιο πολύ, γιατί με εκνεύριζαν όταν μου έκαναν παρατήρήσεις.
Διαπίστωσα, όμως, ότι μιλούσα δυνατά και γρήγορα και χωρίς να υπάρχει λόγος.
Το πρόβλημα αυτό χειροτερεύει όταν υπάρχουν στην παρέα άτομα με το ίδιο πρόβλημα, οπότε καταλήγουμε να συζητάμε όλοι μαζί δυνατά προσπαθώντας ο ένας να επισκιάσει τον άλλον. Τελικά φεύγουμε όλοι με πονοκέφαλο.
Τώρα αν συνδυάσουμε όλα τα παραπάνω και με το γεγονός ότι είμαι ένα "σαρκαστικό" (αλλά και αυτοσαρκαστικό άτομο) και ότι έχω έναν αρκετά αιχμηρό λόγο...πολλοί με παρεξηγούν και νομίζουν ότι διψάω για καυγάδες. Ενώ εγώ το μόνο που κάνω είναι λίγο χιούμορ. Κακόγουστο ίσως, αλλά χιούμορ.
Όλα αυτά έχουν τα εξής πιθανά αποτελέσματα με τους γύρω μου:
α)ή να σπάω τα νεύρα στους άλλους, στιγμιαία ίσως
β)ή να μη με συμπαθούν καθόλου
γ)ή να τους κουράζω απλά
γ)ή να νομίζουν ότι και καλά είμαι ΤΟ άτομο καθώς αυτό μεταφράζεται από κάποιους ότι έχω ηγετικά χαρακτηριστικά, δυναμισμό,αυθορμητισμο, επιβλητικότητα κτλ. Η αλήθεια είναι ότι τα έχω όλα αυτά, όχι όμως για να επισκιάσω τους άλλους αλλά γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου.Δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό.Όταν αντιλαμβάνομαι ότι πάει να γίνει κάτι τέτοιο κατευθείαν κάνω πίσω. Δε θέλω να κάνω πράγματα στους άλλους, που δε θα ήθελα να μου κάνουν και αυτοί.

Κάθισα και σκέφτηκα ποιες μπορεί να είναι οι πιθανές αιτίες του ελαττώματος αυτού και κατέληξα στα εξής:
α)Ή είναι κάποιο παιδικό τραύμα από τα σχολικά μου χρόνια καθώς ήμουν η "αόρατη" του σχολείου...όχι δεν είχα κάποιο κουσούρι, απλά μου την έσπαγαν όλοι και ήμουν πολύ απόμακρη. Είχα άλλα ενδιαφέροντα απλά. Αισθανόμουν ότι δεν ταίριαζα με κανέναν. Γιαπ. Τα σχολικά μου χρόνια ήταν ένα μεγάλο μαρτύριο και ανυπομονούσα να τελειώσω το σχολείο.Εννοείται ότι πενθήμερη δεν πήγα.
Βέβαια στο πανεπιστήμιο πάλι τα ίδια. Δεν έμπλεξα ποτέ με κανέναν συμφοιτητή/τρια μου πέρα από κάτι αναγκαστικές εργασίες που ήταν ομαδικές.Η συναναστροφή μου με αυτούς κρατούσε μέχρι το πέρας αυτής της εργασίας. Ούτε τηλέφωνα για σημειώσεις αντάλλαξα ποτέ, ούτε μπλέχτηκα με κομματικές παρατάξεις. Εκεί και αν ήμουν αόρατη. Απο κει και πέρα δεν επεδίωκα ουσιαστικότερες σχέσεις. Όχι γιατί δεν ήθελα, αλλά γιατί δούλευα ταυτόχρονα( και όταν λέμε δούλευα, δούλευα. Όχι μαλακίες) και αυτό δε μου άφηνε πολύ χρόνο για κοινωνικότητες. Tέλος πάντων αυτή ήταν και η εποχή ορόσημο για μένα όπου διαμόρφωσα μια δικιά μου τελείως κοσμοθεωρία για τον κόσμο που δεν την καταλάβαινε ποτέ κανείς. Ήμουν απλά ένα αντιδραστικό/γκρινιάρικο άτομο για αυτούς. Όλα αυτά πιστεύω ότι με οδήγησαν στην αιτία (β).
β)"Αίσθημα καταδίωξης" ή να τραβήξω την προσοχή ίσως. Όντας αόρατη στον κοινωνικό μου περίγυρο όταν μιλούσα στην χ παρέα νόμιζα ότι δε θα με ακούσει κανείς ή θα προσπαθήσει να με διακόψει. Έχοντας το άγχος , λοιπόν, να προλάβω να πω αυτά που θέλω μιλούσα γρήγορα και δυνατά. Δεν λέω ότι έγινε από τη μια μέρα στην άλλη όλο αυτό το πράγμα, αλλά κλιμακώθηκε σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου χωρίς να το αντιλαμβάνομαι στην ουσία.
γ)Σκέφτομαι πάρα πολύ, μα πάρα πολύ. Σε σημείο που καμιά φορά νομίζω ότι το μυαλό μου θα εκραγεί. Και όλες αυτές τις σκέψεις μου θέλω να τις βγάζω προς τα έξω για να αδειάσει το κεφάλι μου. Αυτό πάλι έχει ως συνέπεια να μιλάω γρήγορα και να βομβαρδίζω τους υπόλοιπους.
Ακόμα και εδώ μέσα. Ενώ ξεκινάω να γράψω ένα μικρό μόνο ποστ , καταλήγω τελικά να γράφω ολόκληρα κατεβατά (καλή ώρα). Προσπαθώ ,τουλάχιστον, να είναι όσο πιο αραιογραμμένα γίνεται για να είναι ευανάγνωστα και να μην δυσκολεύει στην ανάγνωση. Τώρα που το σκέφτομαι στα γραπτά ήμουν πολύ καλύτερη από τα προφορικά.
δ)Είμαι κριός. Δε χρειάζεται περισσότερη ανάλυση νομίζω.
Και τελευταία πιθανή αιτία αυτού του ελαττώματος
ε)ΜΝΗΜΟΝΙΟ, κάτι που μου δημιουργεί καθημερινά άγχος και εκνευρισμό καταλήγοντας τελικά να μιλάω με ένταση χωρίς να μου φταίνε οι γύρω μου.

Από τότε που διαπίστωσα ότι έχω αυτό το ελάττωμα κάνω υπεράνθρωπες προσπάθειες να το διορθώσω. Προσπαθώ να μιλάω αργά, με σταθερό τόνο φωνής και ήρεμα.Δεν τα καταφέρνω πάντα.Καμιά φορά ξεφεύγω.
Κατάλαβα ότι αυτό είναι κάτι πολύ ξεκούραστο και λυτρωτικό για μένα και προφανώς και για τους άλλους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 09-11-12 στις 19:47.
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:00, 09-11-12:

Γιατί όμως να θεωρείς αρνητικό ένα χαρακτηριστικό του εαυτού σου που δεν σε βλάπτει προς τα έξω ουσιαστικά?
Για να μην σε συμπαθήσει κάποιος δεν αρκεί να είσαι μόνο η "φωνακλού" της παρέας... Μπορεί κάποιον να τον ενοχλούν οι απόψεις σου, και απλά με το να μιλάς δυνατά και απότομα του το κάνεις πιο εύκολο να σε "αντιπαθήσει" δημόσια . Του δίνεις το πάτημα ίσως πιο εύκολα...
Θεωρείς πως εάν ήσουν πιο διπλωματική στην ουσία θα ήσουν και πιο αποδεκτή από κάποια άτομα?
Εγώ πιστεύω πως θα ήσουν πιο αποδεκτή αλλά όχι επειδή θα σε συμπαθούσαν περισσότερο από τώρα αλλά επειδή θα ήσουν πιο ήπιων τόνων, και δεν θα προσπαθούσες να είσαι τόσο "ταύρος¨!

Ας είναι και αισθημα καταδιωξης , λίγο πολύ σε τελική ανάλυση πάρα πολλοί από εμάς το έχουμε, και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'εξω!
Εάν δεν πας να πατήσεις επί πτωμάτων και δεν είσαι προκλητικη δημιουργοντας καυγαδες δεν εγινε και τιποτα! Μην δημιουργεις τυψεις στον εαυτο σου! Αλλιως πηγαινε σε ψυχολογο... μαζι με το μνημονιο μολις δεις και την αποδειξη -του ψυχοβγαλτη πλέον- θα τα ξεχασεις τα ψυχοπροβληματα!!

Το ότι σκέφτεσαι παρα πολυ είναι ενα χαρακτηριστικό σου το οποίο δεν αλλάζει από μέρα σε μέρα, και ισως να μην αλλαξει και ποτε!
Για να ξεφορτίσεις τον εγκεφαλο πρεπει να κάνεις μια δραστηριοτητα η οποια θα σε αποφορτιζει από ολη την ενταση και τις αρνητικες σκεψεις!! Εμενα μου αρεσει το κολυμβητήριο (αλλά βαριέμαι να τρεχω ως εκει), το να φτιαχνω φαγητο ή και να το τρωω ακόμη και μερικα άλλα τα οποια δεν μου ερχονται αυτην την στιγμη!

Και τέλος....
οκ , γράφεις μεγαλα κειμενα... και τι εγινε?
Τα δικα μου τα εχεις δει???
ή πεντε λεξεις ή κατεβατα - μη χεσω ο φιλοσοφος-
....Εγω εχω σκεφτει απειρες φορες οτι τα κατεβατα που γραφω μπορει να ειναι ενας τροπος για να κάνω τους άλλους να με προσεξουν και να ασχοληθουν μαζί μου , αλλα και για να νιωσω οτι επικοινωνω-- (κριος με ωροσκόπο λιονταράκι....)
Οπότε μη σκας και μην κολλάς τον εαυτό σου στον τοίχο.... Καμιά φορά μπορεί να έχουμε "κρυμμένη" ένταση(μη συνειδητοποιημένη) μέσα μας και το σώμα μας την ξεσπάει έμμεσα... Μπορεί η δυνατή φωνή και όλα αυτά να οφείλονται στο ότι έτσι ηρεμείς από τις σκέψεις σου ή έστω ότι κάνεις μικρά ξεσπάσματα. Το ότι όμως βλέπεις πως αλλάζοντας το (να μιλάς δηλαδή πιο σιγά και αργά) σε ηρεμεί είναι καλό... εγω θα σκεφτόμουν το επομενο βήμα.. μια δραστηριότητα να με αποφορτίζει από τις σκέψεις μου και τις εντάσεις που μου δημιουργούν...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:11, 09-11-12:

δ)Είμαι κριός. Δε χρειάζεται περισσότερη ανάλυση νομίζω.

Επειδή τα έχω φτιάξει με υπερκινητικό Κριό παλιά και μου τη θύμισες....το πρόβλημά σου κατ' εμέ είναι ότι νομίζεις πως έχεις πρόβλημα. Γιατί....το κορίτσι με το πρόβλημα, απλά δεν είσαι εσύ!

http://www.youtube.com/watch?v=3hjpq...eature=related

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:32, 09-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lizsa

Θεωρείς πως εάν ήσουν πιο διπλωματική στην ουσία θα ήσουν και πιο αποδεκτή από κάποια άτομα?

Ναι θεωρώ πως αν ήμουν πιο διπλωματική θα είχα κερδίσει πολλά περισσότερα. Όχι γιατί θα ήμουν πιο αποδεκτή από κάποια άτομα. Αυτή τη φάση την έχω ξεπεράσει πλέον. Αλλά γιατί θα ήμουν σίγουρα πιο ήρεμη, αφού δεν θα προκαλούσα συγκρούσεις τις οποίες φυσικά δεν τις επιδιώκω αλλά δεν ξέρω οι άλλοι το βλέπουν ως επίθεση από μέρους μου.
Αρχική Δημοσίευση από Lizsa

θα ήσουν πιο ήπιων τόνων, και δεν θα προσπαθούσες να είσαι τόσο "ταύρος¨!

Ταύρος!!!! Καλά Lizsa περιέγραψες με μια λέξη όλην την κατάσταση.
χα,χα,χα νομίζω ότι έτσι με βλέπουν όλοι.

Όλος αυτός ο προβληματισμός που περιέγραψα πιο πάνω προήλθε βασικά από το εξής γεγονός. Συνάντησα τυχαία κάπου μια γνωστή μου (βασικά ούτε καν γνωστή μου δεν ήταν) και μου λέει "Εσύ δεν ήσουν αυτή που τότε τα είχε χώσει σε εκείνον...."
Με κόλλησε στον τοίχο. What? Πότε; Έμεινα κάγκελο. Είδα τον ουρανό με τ' άστρα ανάποδα.
Μα εγώ μόνο μια ερώτηση/ένσταση είχα κάνει.Πάλι ως επίθεση φάνηκε; Εκείνη την ώρα σκέφτομαι όπα όπα κάτι γίνεται εδώ. Και από εκείνη τη στιγμή άρχισα να παρατηρώ καλύτερα το πώς μιλάω με τους υπόλοιπους. Και όντως διαπίστωσα ότι μιλάω με αρκετό δυναμισμό και νεύρο. Δεν είμαι αγενής αλλά γενικά προκαλώ έναν "εκνευρισμό" στους γύρω μου. Απλά τώρα ανακάλυψα γιατί.
Αλλά για να μην αδικώ και τόσο πολύ τον εαυτό μου συμβαίνει και το εξής.
Θέλω το χρόνο μου να μιλήσω. Δηλαδή δεν ξέρω ...είσαι σε μια παρέα πας να μιλήσεις και πετάγονται χίλια πεντακόσια άτομα να σε διακόψουν. Ασυναίσθητα μπαίνω κι εγώ σε μια διαδικασία "Γρήγορα, μίλα, σκέψου...απάντησε" και φαίνομαι μετά η φωνακλού. Ήμαρτον. Τι γρήγοροι ρυθμοί είναι αυτοί που έχουν κάποιοι στις συζητήσεις. Πολλές φορές πελαγώνω και δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη στο τέλος. Ήρεμα παιδιά. Όλοι θα μιλήσουμε. Πολλές φορές όταν μου απευθύνομουν το λόγο, χρειάζομαι να υπάρξει λίγο μια παύση να σκεφτώ αυτό που θέλω να πω και να το εκφράσω ήρεμα ήρεμα. Αλλά αισθάνομαι ότι συνέχεια κάποιος καραδοκεί να πει το δικό του. Χα, χα άααααααααργησες!!! Next!
Ε χέσε μας ρε φίλε. Και μετά στραβώνεις αν σου την πω; Σκάσε και άσε και τον άλλον να μιλήσει.

Lisza με έχεις "διαβάσει" κανονικά έτσι;
Το ποστ σου μου έφτιαξε τη διάθεση.
Σκέψου να ασχοληθείς με την ψυχολογία. Σοβαρά.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
το πρόβλημά σου κατ' εμέ είναι ότι νομίζεις πως έχεις πρόβλημα. Γιατί....το κορίτσι με το πρόβλημα, απλά δεν είσαι εσύ!
Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό κάποιες φορές Νίκο. Ή μάλλον κάπως έτσι.

http://www.youtube.com/watch?v=3hjpqObLQt0&feature=related

Το βίντεο λειτούργησε αρκετά απενοχοποιητικά για μενα. Βέβαια όλα αυτά που λέει θέλουν πολύ εσωτερική δουλειά.
Μου άρεσε πολύ αυτό που είπε για τον εσωτερικό ψυχολογικό μας χρόνο. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά πώς το εννοούσε αλλά έγω έδωσα μια δική μου ερμηνεία που με "βολεύει".

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 766 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 23:14, 09-11-12:

Είμαι υπερβολικά αφελής.Μέχρι αηδίας μπορώ να πω.
Δε βλέπω τις κακές προθέσεις μερικών ατόμων.
Ειδικά αυτών που είναι τρομερά αχώνευτοι σε μια παρεα.
Και βλέπουν εμένα το χαζό και απαιτούν έμμεσα να τους συντροφεύω.
Εγώ,λόγω ευγένειας+ το οτι λυπάμαι να τους βλέπω μόνους,αφού όλοι τους αποφεύγουν,τους αποδεχομαι.
Μετά απο λίγο καιρό δεν εκτιμουν τους τρόπους μου,και αρχίζουν να μου επιβάλλονται.
Μου σπάνε τα νεύρα.Έχουν και το θράσος να με μειώνουν κιόλας.

Κοινώς,πολύ αέρα τους δίνω.Και μετά τί;
Δυσκολεύομαι πολύ να τους ξεφορτωθώ.
Φανταστείτε,19 χρονών είμαι,και ακόμα δε μπορώ να αντιμετωπίζω τέτοιες καταστάσεις .
Σιγά σιγά τώρα τελευταία κάνω κάτι,μετα απο πολλά κυρήγματα της μαμάς μου(με την καλή έννοια).

να, αυτη η πτυχη του χαρακτήρα μου με εξοργίζει.Και ξέρετε γιατί;
Διοτι ''χάνω'' το χρόνο μου με ημίτρελους ανθρώπους,ενώ θα μπορουσα να αφιερώνω τον ίδιο χρόνο με άτομα που έχουν και θέλουν να μου προσφέρουν .
Και τελικά τα τελευταία άτομα να μην μπορούν να με προσεγγίσουν λόγω των πρώτων.Γιατί λένε : ''ε μάλλον η Πολύμνια με κατι τέτοιους θέλει να κάνει παρέα ,όχι με εμάς''. Ενώ δε γνωρίζουν οτι βασανίζομαι .

ελπίζω να καταλαβαίνετε τί εννοώ.Μακάρι να ήξερα πώς να το αντιμετωπίσω.Αν ξεσπάσω,οι γύρω θα με που κακιά,αν παραμείνω ως έχω...ε δε θέλω να σπαταλώ τα χρόνια μου για κάτι τέτοιους .

Ακόμα και εδώ μέσα. Ενώ ξεκινάω να γράψω ένα μικρό μόνο ποστ , καταλήγω τελικά να γράφω ολόκληρα κατεβατά (καλή ώρα). Προσπαθώ ,τουλάχιστον, να είναι όσο πιο αραιογραμμένα γίνεται για να είναι ευανάγνωστα και να μην δυσκολεύει στην ανάγνωση.
Ναι όμως είναι κατανοητά,και χαίρεσαι (τουλάχιστον εγώ) να τα διαβάζεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-11-12 στις 10:16. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 23:45, 09-11-12:

ειμαι αφελης,ευκολοπιστη,κλαψιαρα=ΡΡ,ξεροκεφαλη,αρρωστοφοβικηη!
επισης,ειμαι πολυ νευρικη!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:53, 09-11-12:

Και όντως διαπίστωσα ότι μιλάω με αρκετό δυναμισμό και νεύρο. Δεν είμαι αγενής αλλά γενικά προκαλώ έναν "εκνευρισμό" στους γύρω μου. Απλά τώρα ανακάλυψα γιατί.
Ένα πράγμα θα σου πω κι είναι το μότο μου εδώ και χρόνια: σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε.

Έχει μοναξιά όμως....

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 00:33, 10-11-12:

εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι ασχολούμαι υπερβολικά πολύ με τους ανθρώπους γύρω μου..το κακό δεν είναι στην πράξη αυτή ακριβώς αλλά στο ότι ασχολούμαι σε τέτοιο βαθμό που παραμελω τα δικα μου θέματα...
επισεις κάτι άλλο που με ενοχλεί είναι ότι συγχωρώ εύκολα..δεν ξεχνάω τι μου έχει κάνει ο άλλος αλλά ότι κ άν είναι μετά από ορισμένο χρόνο θα συγχωρεσω...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 10:39, 10-11-12:

Το βίντεο λειτούργησε αρκετά απενοχοποιητικά για μενα. Βέβαια όλα αυτά που λέει θέλουν πολύ εσωτερική δουλειά.
Μου άρεσε πολύ αυτό που είπε για τον εσωτερικό ψυχολογικό μας χρόνο. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά πώς το εννοούσε αλλά έγω έδωσα μια δική μου ερμηνεία που με "βολεύει".
Είπε πολλά, μέσα σε μισή ώρα τα λέει όλα σχεδόν. Όταν ακούω Κρισναμούρτι είμαι τρεις και λίγο πάνω απ' το κουμπάκι pause γιατί δεν προλαβαίνω τα νοήματα, θέλει σιγά σιγά.

Η κεντρική ιδέα είναι το "Γίνε εσύ το Φως στη ζωή σου" που σημαίνει ότι τελικά οποιαδήποτε εσωτερική σύγκρουση ή αντιπαράθεση με τους άλλους έχει δημιουργηθεί αποκλειστικά και μόνο από μας τους ίδιους. Μπορεί π.χ. το αφεντικό σου να είναι βλάκας και ψυχοβγάλτης αλλά αν η αρνητικίλα του αγγίξει την ψυχή σου ή όχι, θα είναι γιατί εσύ μπήκες στη διαδικασία να αντιπαραθέσεις το δικό σου Εγώ με το δικό του. Αν εκείνη τη στιγμή αποφύγεις τη σύγκρουση, επαναστατικά το αρνηθείς, τότε το μόνο που θα νιώσεις είναι μια ταχυπαλμία ίσως - φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού - και όλα μέλι γάλα!

Μίλησε για τη Σκέψη - Διάνοια και πόσο απροσονατολιστική είναι σε σχέση με τον αυτογέννητο Νου και την ιερότητα που γεννάει η ένωση μαζί του. Ο μόνος τρόπος να νικήσεις τη σκέψη είναι να της δώσεις την πραγματική της διάσταση. Ο Φρόυντ έλεγε πως η Διάνοια είναι η γραμματέας του Νου. Μια "πουτανίτσα" που γράφει στο τεφτέρι της ότι την βολεύει.

Οι συγκρούσεις καταστρέφουν τον ανθρώπινο εσωτερικό κόσμο. Η "κάψα" και η "κλάψα" όπως λέει ένας άλλος σοφός, υπάρχουν μόνο για να τρέφουν το Εγώ κατ' επιταγή του Υπερεγώ, με απλά λόγια, σου δημιουργούν έναν δήθεν προστατευτικό μανδύα, ένα εκτικό πεδίο μέσα στο οποίο περιοριζόμαστε απ' τις νοσηρές προσταγές κάποιου έξω από μας, ενός επίκτητου παράγοντα που κουβαλάμε απ' τα γεννοφάσκια μας. Η σκέψη είναι περιοριστική, χρήσιμη ως ένα βαθμό, αλλά ταυτόχρονα και ένα κλουβί. Είναι αποτέλεσμα, γεννιέται απ' τη γνώση, τη μνήμη, τις εμπειρίες κατά συνέπεια να μην είναι ποτέ ολοκληρωμένη. Όταν όμως τοποθετούμε την σκέψη στην πραγματική της διάσταση, σαν μία απλή γραμματέας, τότε δεν χτίζουμε καμιά εικόνα για τον Εαυτό μας, καμία ταυτότητα, καμία αυθεντία, βλέπουμε τα πράγματα όπως ακριβώς ΕΙΝΑΙ.

Λέει λοιπόν ο Jiddu, ο καθένας είναι η Ιστορία της ανθρωπότητας. Αν ήξερε πως να "διαβάζει" τον εαυτό του, την πολύπλοκη ιστορία του με ιδιαίτερη προσοχή ώστε η διάνοια να μην διαστρεβλώνει τα γεγονότα που βλέπει, αν είχε καλλιεργήσει την ευαίσθητη επίγνωση του εαυτού του - όπως καλή ώρα προσπαθείς να κάνεις εσύ τώρα -, τότε θα ζούσε χωρίς αυταπάτες. Έτσι κάθε βιντεάκι Κρισναμούρτι δρα ανάλογα είτε ενοχοποιητικά στον αδαή - αφού σου λέει ξεκάθαρα είσαι εγωιστής, θολωμένος, σκλάβος, κλπ. - ή σε απενεχοποιεί όταν εγωλύεις τον εαυτό σου σε μικρά κομματάκια που μόνο εσύ ο ίδιος τελικά μπορείς να ερμηνεύσεις.

Εμένα πάντως μου άρεσε αυτό που είπε για την αγάπη (γύρω στο 11'). Τι είναι η αγάπη; Μια αίσθηση γλεντιού για τη ζωή; Με πιο μυστηριακά λόγια, η Αγάπη είναι η γεφυροποιός δύναμη ανάμεσα στη Θέληση και τη Κατανόηση. Ο Κρισναμούρτι λέει πως η αγάπη και η συμπόνια πάνε μαζί με τη νοημοσύνη, δρουν καταφατικά με τον νου (κατά-νόηση). Τότε ο άνθρωπος συνειδητοποιεί τι δεν είναι αγάπη. Πότε αγαπάς πραγματικά και πότε όχι;

Σημαντικό για να προχωρήσει κανείς.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 19:11, 10-11-12:

πιστεύω ότι είναι δύσκολο να αλλάξει κάποιος,αλλά όχι και ακατόρθωτο...

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:45, 12-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ένα πράγμα θα σου πω κι είναι το μότο μου εδώ και χρόνια: σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε.

Έχει μοναξιά όμως....
Καλή είναι και αυτή η συμβουλή ενίοτε ,αλλά και λίγη συγκαταβατικότητα χρειάζεται.
συγκαταβατικότητα=ηρεμία

Εντάξει,με έπιασες.
Το παραδέχομαι.Δεν κατάλαβα και πολλά από το βίντεο.
Έπιασα κάποια πράγματα στην αρχή αλλά τη μια βαρούσαν τα τηλέφωνα την άλλη λίγο το μυαλό ξέφευγε...στο τέλος έχασα την μπάλα.
Είχα σκοπό να το ξαναδώ σε δεύτερο χρόνο με περισσότερη προσοχή, αλλά με πρόλαβες με το παραπάνω επεξηγηματικό ποστ.
Είδα το βίντεο ξανά και με τη βοήθειά σου αποκρυσταλλώθηκαν αρκετά νοήματα από τον Κρισναμούρτι.
Το συμπέρασμα είναι ότι για ό,τι νομίζουμε ότι είμαστε και δεν είμαστε , υπαιτία είναι η σκέψη μας η οποία έχει χτιστεί πάνω στη γνώση και στην εμπειρία του καθενός που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι αντικειμενική και ολοκληρωμένη για να έχουμε μια πραγματική εικόνα του εαυτού μας και του κόσμου γενικότερα. Άρα πιθανώς έχουμε εσφαλμένη εικόνα.

Να σου πω την αλήθεια μου θυμίζει λίγο Πλάτωνα αυτή η θεωρία. Ότι υπάρχουν δυο κόσμοι, ο αισθητός και ο νοητός. Φθαρτή ύλη και ιδέες που αντικατοπτρίζουν την ύλη. Ο κόσμος που αντιλαμβανόμαστε μόνο με τις αισθήσεις μας δεν είναι πραγματικός αλλά μια αντανάκλαση του νοητού κόσμου όπου βρίσκονται όλες οι ιδέες. Πχ εμείς δεν βλέπουμε ένα τραπέζι αλλά βλέπουμε την ιδέα του τραπεζιού. Το τραπέζι μπορεί να αλλοιωθεί κατά το πέρασμα του χρόνου, αλλά η ιδέα του τραπεζιού θα μείνει αναλλοίωτη στον ιδεατό κόσμο. Με άλλα λόγια ζούμε σε μια ψευδαίσθηση.

Η κεντρική ιδέα είναι το "Γίνε εσύ το Φως στη ζωή σου" που σημαίνει ότι τελικά οποιαδήποτε εσωτερική σύγκρουση ή αντιπαράθεση με τους άλλους έχει δημιουργηθεί αποκλειστικά και μόνο από μας τους ίδιους. Μπορεί π.χ. το αφεντικό σου να είναι βλάκας και ψυχοβγάλτης αλλά αν η αρνητικίλα του αγγίξει την ψυχή σου ή όχι, θα είναι γιατί εσύ μπήκες στη διαδικασία να αντιπαραθέσεις το δικό σου Εγώ με το δικό του. Αν εκείνη τη στιγμή αποφύγεις τη σύγκρουση, επαναστατικά το αρνηθείς, τότε το μόνο που θα νιώσεις είναι μια ταχυπαλμία ίσως - φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού - και όλα μέλι γάλα!
Εγώ αυτό το λέω "Δώσε τόπο στην οργή"

ΥΓ:Δε θέλω να υποβιβάσω στα μάτια σου τον Κρισναμούρτι αλλά πάνω κάτω δεν τα έχεις ακούσει αυτά και από άλλους;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 13-11-12 στις 00:06.
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 21:05, 12-11-12:

1. σκεφτομαι πολυ και εχω συνεχως αμφιβολιες
2. πολλες φορες δεν εξωτερικευω αυτα που νιωθω, παριστανω οτι δεν με πειραζει τιποτα και δινω την εντυπωση οτι ειμαι τελειως αναισθητη
3. δεν εμπιστευομαι ευκολα, πες το εσωστρεφεια οπως θες αλλα πραγματικα, ακομη και ατομα που εχουμε περασει πολλα μαζι λενε οτι ειμαι τελειως απροβλεπτη και καταληγουν στο οτι δεν ξερουν τιποτα για μενα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 21:19, 12-11-12:

Eγώ το κάνω πολύ αυτό όταν πάω στον πατέρα μου και τον αδερφό μου. Ξεκινάω να πω κάτι και ποτέ δεν με αφήνουν, πάντα θα διακόψουν να πουν κάτι το οποίο συνδέεται με αυτό που λέω, θα συνεχίσουν από εκεί και θα καταλήξω να προσπαθώ μια ώρα να πω πέντε προτάσεις. Χωρίς υπερβολές αυτά ε? Οπότε κάθε φορά που πάω αρχίζω να γκαρίζω μπας και με προσέξουν, μιλώντας όσο πιό γρήγορα μπορώ για να μην προλάβουν να με διακόψουν. Δεν πιάνει όμως. Μπορεί να έχω πάει απλά για να τους δείξω πως να κάνουν κάτι, να κάτσω 4-5 ώρες και να μην καταφέρω να το κάνω. Από τη μια έχει πλάκα γιατί γελάμε με όλα αυτά, από την άλλη είναι λες και είμαστε πρωταγωνιστές σε καρτούν κι εγώ βγάζω καπνούς από τα αυτιά σε τακτά χρονικά διαστήματα. Εννοείται φεύγω πάντα με πονοκέφαλο, όσο έμενα εκεί πάντως δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Γενικά εγώ μιλάω απότομα και είμαι αυτό που θα έλεγαν οι περισσότεροι "αγενής". Δεν μου αρέσουν τα σούξου μούξου, δεν μιλάω "φιλεναδίστικα", δεν μου αρέσει να λέω "παρακαλώ, ευχαριστώ, καλημέρα, καλησπέρα" και διάφορα κενά κομπλιμέντα, δεν χρησιμοποιώ πληθυντικό πολλές φορές που υποτίθεται θα έπρεπε και εκφράζομαι όσο πιό απλά και κοφτά γίνεται. Μερικοί το παρεξηγούν, αλλά μου αρέσει. Τον τρόπο του μέσου όρου τον βρίσκω ξενέρωτο, ψεύτικο και φουλ στην υποκρισία και τον καθωσπρεπεισμό. Προτιμώ χίλιες φορές κάποιον να μου πει "μου τη σπας για τον τάδε λόγο" παρά "ξέρεις, υπάρχει κάτι που κάνεις και δεν είναι πολύ ωραίο, μην με παρεξηγήσεις, σαν φίλη στο λέω, να μωρέ είναι που........"

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 12:41, 13-11-12:

Εγώ αυτό το λέω "Δώσε τόπο στην οργή"
Όχι δεν είναι το ίδιο. Συνήθως "δίνουμε τόπο στην οργή" γιατί δεν αντέχουν τα νεύρα μας. Είναι καθαρά παθητικό.
Η δύναμη φαίνεται εκεί που ενώ μπορείς, επιλέγεις τη σιωπή, την αταραξία για να μην καλλιεργήσεις συγκρούσεις, να μην παραχθεί ούτε μια ικμάδα αρνητικής ενέργειας μέσα σου. Πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις και μπορεί να το χάσεις σε κάθε απρόβλεπτη στιγμή.

Π.χ. προσπαθούσα βδομάδες να το πετύχω και ήρθε αυτό το πέναλτι με την κόκκινη κάρτα την Κυριακή να τα πάρω πάλι στο κρανίο! Τουλάχιστον δεν ξέσπασα άσχημα στον φίλο μου τον γαύρο που καθόταν δίπλα μου.

ΥΓ:Δε θέλω να υποβιβάσω στα μάτια σου τον Κρισναμούρτι αλλά πάνω κάτω δεν τα έχεις ακούσει αυτά και από άλλους;
Όλα τα φωτισμένα μυαλά λίγο πολύ στο ΖΕΝ καταλήγουν.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:53, 13-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Γενικά εγώ μιλάω απότομα και είμαι αυτό που θα έλεγαν οι περισσότεροι "αγενής". Δεν μου αρέσουν τα σούξου μούξου, δεν μιλάω "φιλεναδίστικα", δεν μου αρέσει να λέω "παρακαλώ, ευχαριστώ, καλημέρα, καλησπέρα" και διάφορα κενά κομπλιμέντα, δεν χρησιμοποιώ πληθυντικό πολλές φορές που υποτίθεται θα έπρεπε και εκφράζομαι όσο πιό απλά και κοφτά γίνεται. Μερικοί το παρεξηγούν, αλλά μου αρέσει. Τον τρόπο του μέσου όρου τον βρίσκω ξενέρωτο, ψεύτικο και φουλ στην υποκρισία και τον καθωσπρεπεισμό. Προτιμώ χίλιες φορές κάποιον να μου πει "μου τη σπας για τον τάδε λόγο" παρά "ξέρεις, υπάρχει κάτι που κάνεις και δεν είναι πολύ ωραίο, μην με παρεξηγήσεις, σαν φίλη στο λέω, να μωρέ είναι που........"
Εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο. Μιλάω πάντα ευγενικά, το παρακαλώ, καλημέρα, καλησπέρα κτλ είναι το πιο σύνηθες για μένα.
Δεν μου φαίνεται υποκρισία, πολιτισμός μου φαίνεται
Ακόμα και να σου πει κάποιος ότι του την έσπασες για τον τάδε λόγο, γιατί να μην το εκφράσει ευγενικά?
Γενικα η μαγκιά δεν μου πολυαρέσει. Η επιτηδευμένη δηλαδή.

Τελικά παιδιά, καταλήγω πως, όλοι μας έχουμε τους λογους μας που έχουμε τους τρόπους που έχουμε κτλ.
Και σχεδόν ποτέ δεν είναι για να προσβάλλουμε κάποιον.

Θεωρώ πως τα αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας μπορούν να αλλάξουν, αρκεί να υπάρξει η ταπεινότητα που θα φέρει την αυτογνωσία.

Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 13:26, 13-11-12:

Εμένα προσφάτως μου είπε ένα άτομο πώς μιλάω μόνο για να κρίνω, κάτι το οποίο δεν ισχύει, απλώς στο πλαίσιο της πλάκας λέμε διάφορα και γελάμε, δεν μπορώ να καταλάβω πως τα παρεξηγούν όλα ορισμένα άτομα χωρίς αίσθηση του χιούμορ. Έκτοτε αποφάσισα να μιλάω λιγότερο , γιατί έχουμε γεμίσει παρεξηγησιάρηδες.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:36, 13-11-12:

Όχι δεν είναι το ίδιο. Συνήθως "δίνουμε τόπο στην οργή" γιατί δεν αντέχουν τα νεύρα μας. Είναι καθαρά παθητικό.
Έχεις δίκιο.Όντως.
Η δύναμη φαίνεται εκεί που ενώ μπορείς, επιλέγεις τη σιωπή, την αταραξία για να μην καλλιεργήσεις συγκρούσεις, να μην παραχθεί ούτε μια ικμάδα αρνητικής ενέργειας μέσα σου

Αυτό ακριβώς θέλω να πετύχω. Όπως το 'πες.
Όλο αυτό το ελάττωμα μού προκαλεί αρνητισμό τον οποίο μετά κουβαλάω όλη μέρα και πραγματικά με παραλύει. Δε θέλω να κάνω τίποτα. Προτιμώ να κοιμάμαι για να μην το σκέφτομαι. Με χαλάει πολύ. Αλήθεια, λέω στον εαυτό μου "Κοιμήσου. Θα ξαναξεκινήσεις αύριο νέα προσπάθεια.Σήμερα τα θαλάσσωσες πάλι".
Tabula rasa είναι για μένα κάθε μέρα. Πάλι από την αρχή.Είναι πολύ δύσκολο να νικήσεις τον εαυτό σου τελικά.
Σήμερα ήταν μια ακόμη απογοητευτική μέρα για μένα όπου δεν πέτυχα το σκοπό μου. Πάλι ξέφυγα.
Και τώρα είμαι καθηλωμένη.Το σκέφτομαι συνέχεια. Θέλω να αλλάξει η μέρα.

Πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις και μπορεί να το χάσεις σε κάθε απρόβλεπτη στιγμή.
Ένα κλικ είναι.Το έχω παρατηρήσει. Είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις σε κλάσματα του δευτερολέπτου.
Τι θες να κερδίσεις; Στιγμιαία ικανοποίηση ή την ηρεμία μιας ολόκληρης ημέρας;
Έχεις πολύ λίγο χρόνο να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτό το δίλημμα.
Πρέπει να το σκεφτείς πριν σε προλάβει το "πάθος" σου και θολώσεις.
Κανονικός αγώνας ταχύτητας.
Πραγματικά είναι μόνο μια στιγμή. Αυτό είναι το δύσκολο.
Άπαξ και το καταφέρεις όλα τα άλλα παίρνουν εύκολα το δρόμο τους.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:59, 13-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο. Μιλάω πάντα ευγενικά, το παρακαλώ, καλημέρα, καλησπέρα κτλ είναι το πιο σύνηθες για μένα.
Ακόμα και να σου πει κάποιος ότι του την έσπασες για τον τάδε λόγο, γιατί να μην το εκφράσει ευγενικά?
Γενικα η μαγκιά δεν μου πολυαρέσει. Η επιτηδευμένη δηλαδή.
Αμα το νιώθεις, φυσικά και δεν είναι υποκρισία. Ομως οι περισσότερες τέτοιες λέξεις που ακούω λέγονται καθαρά από "υποχρέωση". Ατομα που δουλεύουν με πελάτες τα κάνουν καραμέλες αυτά και φυσικά δεν τα νοιάζει αν θα έχω καλή μέρα, ούτε και με ευχαριστούν γιατί δεν τους πρόσφερα τίποτα στην τελική. Με φίλους και συγγενείς δεν έχω ανάγκη να τα ακούσω γιατί με ενδιαφέρει να μιλήσουμε και αυτά είναι περιττά. Οπότε οι μόνες περιπτώσεις που τα χρησιμοποιώ είναι με υπαλλήλους και στην ουσία ανταποδίδω μια κενή ευχή γιατί το είπαν κι αυτοί. Συνεχίζω να τα βαριέμαι και να τα θεωρώ ανούσια.
Α, λέω "συγγνώμη" και "παρακαλώ" όταν δεν με αφήνουν να περάσω από κάπου (συνήθως λεωφορεία και τρένα). Αλλά τα γκαρίζω λίγο για να ακούσουν επειδή πέρα βρέχει συνήθως . Πόσες φορές έχω κατέβει σε λάθος στάση δεν λέγεται.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:00, 13-11-12:

Μιλάω πάντα ευγενικά, το παρακαλώ, καλημέρα, καλησπέρα κτλ είναι το πιο σύνηθες για μένα.
αν τα εννοεις δεν ειναι υποκρισια
αν οχι ,,ειναι..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:01, 13-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Αμα το νιώθεις, φυσικά και δεν είναι υποκρισία. Ομως οι περισσότερες τέτοιες λέξεις που ακούω λέγονται καθαρά από "υποχρέωση". Ατομα που δουλεύουν με πελάτες τα κάνουν καραμέλες αυτά και φυσικά δεν τα νοιάζει αν θα έχω καλή μέρα, ούτε και με ευχαριστούν γιατί δεν τους πρόσφερα τίποτα στην τελική. Με φίλους και συγγενείς δεν έχω ανάγκη να τα ακούσω γιατί με ενδιαφέρει να μιλήσουμε και αυτά είναι περιττά. Οπότε οι μόνες περιπτώσεις που τα χρησιμοποιώ είναι με υπαλλήλους και στην ουσία ανταποδίδω μια κενή ευχή γιατί το είπαν κι αυτοί. Συνεχίζω να τα βαριέμαι και να τα θεωρώ ανούσια.
Α, λέω "συγγνώμη" και "παρακαλώ" όταν δεν με αφήνουν να περάσω από κάπου (συνήθως λεωφορεία και τρένα). Αλλά τα γκαρίζω λίγο για να ακούσουν επειδή πέρα βρέχει συνήθως . Πόσες φορές έχω κατέβει σε λάθος στάση δεν λέγεται.
Ναι καταλαβαίνω τί εννοείς. Έτσι όπως το λες, έχεις απόλυτο δίκιο. Και ίσως είναι και ένα από τα συνηθέστερα αγκαθάκια στον χαρακτήρα των ανθρώπων, η τυπικότητα άνευ λόγου. Το πολύ στημένο.
Εγώ μιλούσα πριν για την ευγένεια, την οποία έχω ανάγκη εγώ στη ζωή μου, και η οποία δυστυχώς δεν είναι δεδομένη.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:44, 15-11-12:

Η δύναμη φαίνεται εκεί που ενώ μπορείς, επιλέγεις τη σιωπή, την αταραξία για να μην καλλιεργήσεις συγκρούσεις, να μην παραχθεί ούτε μια ικμάδα αρνητικής ενέργειας μέσα σου. Πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις και μπορεί να το χάσεις σε κάθε απρόβλεπτη στιγμή.
Πράγματι Νίκο. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.

Αρχική Δημοσίευση από Gilda;

Θεωρώ πως τα αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας μπορούν να αλλάξουν, αρκεί να υπάρξει η ταπεινότητα που θα φέρει την αυτογνωσία.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Η παραδοχή ενός αρνητικού στοιχείου του χαρακτήρα μας θα μας φέρει πολύ κοντά στην αντιμετώπισή του.

Είναι πολύ δύσκολο να νικήσεις τον εαυτό σου τελικά.
Ναι δυστυχώς. Από τον εαυτό μας δεν μπορούμε να ξεφύγουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν τα εννοεις δεν ειναι υποκρισια
αν οχι ,,ειναι..
Α, ναι. Η υποκρισία είναι εκνευριστική.

Εν αναφορά με τον εαυτό μου έχω να πω ότι δυστυχώς έχω αρκετά ελαττώματα. Έχω την αίσθηση ότι είμαι σε μια συνεχή πάλη με τον κακό μου εαυτό , αλλά και σε ένα διαρκή αγώνα να διατηρήσω τα θετικά μου στοιχεία.
Ένα από τα αρνητικά στοιχεία μου είναι ο αντιφατικός μου χαρακτήρας και θα σας αναφέρω κάποια ενδεικτικά στοιχεία (λόγου χάρη, είμαι κυριαρχική, αλλά είμαι και ευαίσθητη, γελάω και κλαίω εύκολα, αλλοτε βγάζω δυναμισμό κι άλλοτε απίστευτη συστολή, άλλοτε φοράω ταγέρ κι άλλοτε μιλιτερ παντελόνια με αλυσίδες κ.ά.). Είμαι 35 χρονών κι αυτό το αρνητικό στοιχείο δεν έχω καταφέρει να το περιορίσω και νιώθω άσχημα γι' αυτό. Ωστόσο, θα συνεχίσω να το παλεύω

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 21:09, 11-02-14:

Μιλάω πάρα πολύ,υπεραναλύω καταστάσεις,είμαι ευμετάβλητος χαρακτήρας,έχω την τάση να διορθώνω τους άλλους (όχι κακοπροαίρετα),μερικές φορές αγχώνομαι υπερβολικά και άλλες είμαι εντελώς αναίσθητη.
Αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο απ' όλα και είναι το μόνο που θέλω να περιορίσω (τα παραπάνω δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικά ) είναι το γεγονός ότι κλαίω πάρα πολύ εύκολα και σε καταστάσεις που δεν πρέπει..Είμαι πολύ αδύναμος χαρακτήρας,σπάνια θα φωνάξω και θα πω βαριές κουβέντες.Όταν θυμώνω ξεσπάω σε κλάματα.Δεν μπορώ να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον χωρίς να βουρκώσω.Και γενικά όταν κάποιος με φέρνει σε δύσκολη θέση η φωνή μου γίνεται αδύναμη,σπάει και δε μπορώ να μιλήσω.Το μόνο καλό είναι ότι δεν λέω πράγματα που θα μετανιώσω αργότερα.Δεν μου αρέσει όμως να δίνω σε όλους την εντύπωση ότι είμαι "κλαψιάρα". Γιατί εντάξει σε φάσεις που στεναχωριέμαι δεν έχω πρόβλημα να εκτεθώ και να κλάψω αλλά όχι και όταν τσακώνομαι ή όταν πχ μιλάω με κάποιον που δεν έχω οικειότητα και βρεθώ σε δύσκολη θέση να βουρκώσω...Είναι τραγικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους