Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,087 μηνύματα σε 91,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 883 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πεζή Λογοτεχνία ή Ποίηση;

mariapg9017

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariapg9017
H mariapg9017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H mariapg9017 Αφησε με να έρθω μαζί σου!! έγραψε στις 18:51, 21-05-09:

Πεζή Λογοτεχνία ή Ποίηση;
Ιστορίες χαρακτήρων από την καθημερινότητά τους ή στιχοι με κρυφά και ενδιαφέροντα νοήματα;

Οι απόψεις σας με ενδιαφέρουν και περιμένω να τις ακουσω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:44, 21-05-09:

Και τα δύο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:55, 21-05-09:

Με την ποίηση δεν ήμουν φανατική ποτέ. Έχω συγκινηθεί με ποιήματα και κάποιοι δημιουργοί όπως ο Καβάφης με ανατριχιάζουν (θετικά), αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω 1 ποιητική συλλογή και να περάσω πάνω από 45' διαβάζοντάς την, όταν λογοτεχνία και βιβλία μη ποιητικά μπορώ να διαβάζω για ώρες. Έχω περάσει μέρα χωρίς να μπορώ να αφήσω 1 μυθηστόρημα (ήταν τεράστιο!) κάνοντας διακοπές μόνο για τις απαραίτητες ανάγκες και εν γένει θα με χαρακτήριζα βιβλιοφάγο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη [V]
Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O [V] έγραψε στις 11:01, 09-07-09:

Προσωπικά προτιμώ τη πεζή λογοτεχνία.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:22, 09-07-09:

Ποίηση για πάντα και ποιητές της ζωής. Ποιητικοί άνθρωποι και ζωές ποίηματα, όχι αυτοί που την εξορίζουν, όχι στον Πλάτωνα που εξόρισε τους ποιητές από την Πολιτεία του, όχι και στις γυναίκες - ψυγεία που μισούν τους ποιητές, όχι και στους ποιητές του συστήματος, όχι στον νάρκισσο ποιητή που γράφει επειδή περιμένει το χειροκρότημα, όχι στον ποιητή Φανφάρα. Ναι στον πηγαίο ποιητή που αυτοψυχαναλύεται με ελεύθερους συνειρμούς. Ναι στον ποιητή που αποκηρύσει τα μισά του ποιήματα, ναι σ'αυτόν που γράφει επειδή πονάει, ναι σ'εκείνον που γράφει επειδή νοιώθει, ναι σ'εκείνον που γράφει από μίσος, ναι και σ'εκείνον που γράφει από αγάπη, όχι στους στρατευμένους ποιητές, όχι στο χλιαρό, ναι στο σουρεάλ και στο Κόκκινο ! 'Εχει και το πεζό την δικιά του ποίηση. 'Εχει και η ποίηση τους πεζούς παχύδερμους κοντυλοφόρους. Η ποίηση είναι χάρισμα αξιοζήλευτο, γιατί σε λίγες σειρές συμπυκνώνεις συναίσθημα και αλήθεια, την δική σου αλήθεια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:12, 09-07-09:

Σιγουρα εγω επιλεγω Πεζη Λογοτεχνια...Ελαχιστα γνωριζω απο ποιηση,αλλα οτι εχω διαβασει δεν μου αρεσε...Οποτε η Πεζη Λογοτεχνια ειναι για μενα πιο ξεκουραστη και πιο ενδιαφερουσα για μενα..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:45, 10-07-09:

Κάποτε ήμουν υπέρ της ποίησης. Έχω μία τεράστια τρίτομη εγκυκλοπαίδεια ποίησης, και μία άλλη μεμονωμένη.
Αλλά όπως ειπώθηκε, άντε να διαβάσω κι εγώ μισή ώρα και κάτι.
Μου έχει συμβεί και σε μένα και όχι μόνο μια φορά, να μην μπορώ να αφήσω ένα μυθιστόρημα, και να το έχω ξεκοκαλίσει σε μία μέρα, γιατί είχε τεράστιο ενδιαφέρον.

Πάντως ψηφίζω και τα δύο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 23:19, 02-02-11:

Προσωπικα προτιμω την πεζη λογοτεχνια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 18:52, 03-02-11:

Τελειώνοντας ένα μυθιστόρημα σου μένει μόνο μια σκηνή κορύφωσης που βρίσκεται πάντα προς το τέλος. Ενώ ένα ποίημα, από την αρχή μέχρι το τέλος έχει πλούσια νοήματα και μπορείς να το διαβάσεις ξανά και ξανά ολόκληρο χωρίς να νιώθεις οτι χάνεις το χρόνο σου. (Με την προϋπόθεση οτι αυτό το ποίημα έχει νοήματα και δεν είναι απλό λυρικό παραλήρημα.)
Άρα, ψηφίζω ποίηση.

Απλώς ένα μεγάλο μυθιστόρημα έχει το ατού οτι σε κάνει να ταυτίζεσαι με τον ήρωα και να παρακολουθείς την ζωή του με σχεδόν κουτσομπολίστικη λεπτομέρεια- πράγμα που εμένα με χαλάει αρκετά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 17:47, 06-02-11:

αγαπώ πολύ και τα δύο, όμως ο έρωτας μου είναι η ποίηση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαγμένος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ψαγμένος
Ο Ψαγμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Ψαγμένος έγραψε στις 13:28, 07-09-12:

Το κάθε είδος έχει τη δική του μαγεία. Το ζήτημα είναι κατά πόσο η σοβαρή λογοτεχνία και ποίηση απασχολούν τη σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Προσωπικά πιστεύω πως στις μέρες μας έχουμε ταλαντούχους λογοτέχνες και ποιητές, οι οποίοι, ωστόσο παραμένουν στην αφάνεια.

Υ.Γ Από τα δύο αυτά είδη έχω περισσότερη αδυναμία στην ποίηση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.bee (Smile Honey :))

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη m.bee
H Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H m.bee Απλά μην ξεχνάτε να ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ! =) έγραψε στις 21:51, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαγμένος
Το κάθε είδος έχει τη δική του μαγεία. Το ζήτημα είναι κατά πόσο η σοβαρή λογοτεχνία και ποίηση απασχολούν τη σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Προσωπικά πιστεύω πως στις μέρες μας έχουμε ταλαντούχους λογοτέχνες και ποιητές, οι οποίοι, ωστόσο παραμένουν στην αφάνεια.

Υ.Γ Από τα δύο αυτά είδη έχω περισσότερη αδυναμία στην ποίηση
Θα συμφωνήσω.. Αν και η ποίηση όσο υπέροχη και να είναι είναι συνήθως μικρή σε έκταση, πλούσια σε νοήματα βέβαια... Ενώ η πεζή λογοτεχνία είναι σε μια ποσότητα χορταστική! Μπορείς να κάθεσαι να διαβάσεις για ώρες μια ιστορία με πλοκή που κάθε γραμμή να σε συναρπάζει περισσότερο από την προηγούμενη σελίδα...
Όλα ωραία είναι.. αρκεί να έχεις χρόνο να ασχοληθείς!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak και εσύ φρικάρεις που σου λέω σ'αγαπώ... έγραψε στις 09:26, 29-09-12:

πεζή λογοτεχνία!! η ποίηση δεν μου έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον προς το παρόν..

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 831 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 10:49, 29-09-12:

Και τα δύο!
Αν και έχω διαβάσει περισσότερο πεζή λογοτεχνία οπότε προς τα' κει τείνω!

Παράθεση

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunday(atlie)
H sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H sunday(atlie) Τωρα ξερεις το δρομο.. ακολουθησε τον. έγραψε στις 11:52, 29-09-12:

Και τα δύο είναι υπέροχα. Είναι αναλόγως τις ώρες σου. Τι χρειάζεσαι κάθε φορά να σε καλύψει. ΈΝα μικρό ή μεγάλο ποίημα, με βαθιά νοήματα ή πεζή λογοτεχνία να σου αφήσει να σε κατευθύνει ίσως εκεί που θέλει ο συγγραφέας. Χμ.. θα διαλέξω την ποίηση όμως, χωρίς να απορρίπτω βέβαια τη λογοτεχνία. Θεωρώ ότι τα ποιήματα κρύβουν κάτι πολύ πιο ισχυρό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους