Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,028 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,150 μηνύματα σε 82,297 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ντύσιμο και ηλικία

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:03, 30-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Then again,..you're 17 so have fun with them while you can
Και στα 37 φοριούνται μια χαρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:21, 30-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εμενα δε μου αρεσουν γενικως, και σε νεα παιδια απλα..."περνανε". Φαντασου να το δω σε 30+. Και ειδικα γυναικα. Εκτος βεβαια αν ολο το γουστο και ντυσιμο της ειναι τετοιο (εχει μεινει στα 12 ) ή τελοσπαντων δεν συμβαδιζει με την ηλικια της, ή ειναι γενικα κακο (κατα τη γνωμη μου παντα). Με λιγα λογια : βγειτε εξω και μετρηστε ποσες 35+ γυναικες φορανε τετοια (και εννοειται δε μιλαμε να τα βαλουν σε ειδικη περιπτωση πχ αποκριες, μια φαρσα, δουλειά που το απαιτει κλπ).. Και μετα, απο αυτες, μετρηστε how many can "get away with it" (δλδ το συνδυαζουν τοσο εντεχνα που τους κολακευει/δε τους ρεζιλευει, ή τους παει στο ολο στυλ τους). Εγω ακομα δεν εχω πετυχει ουτε μια. Ουτε καν στο εξωτερικο. Μπορει και να ετυχε ομως. (και τα λεω αυτα οντας πολυ casual στο ντυσιμο μου, και με καποια αλλεργια στα πολυ κυριλε).

Bill αυτα που εβαλα εγω δε σαρεσουν υποθετω ε ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:40, 30-05-09:

Εμενα δε μου αρεσουν γενικως, και σε νεα παιδια απλα..."περνανε". Φαντασου να το δω σε 30+. Και ειδικα γυναικα. Εκτος βεβαια αν ολο το γουστο και ντυσιμο της ειναι τετοιο (εχει μεινει στα 12 ) ή τελοσπαντων δεν συμβαδιζει με την ηλικια της, ή ειναι γενικα κακο (κατα τη γνωμη μου παντα). Με λιγα λογια : βγειτε εξω και μετρηστε ποσες 35+ γυναικες φορανε τετοια (και εννοειται δε μιλαμε να τα βαλουν σε ειδικη περιπτωση πχ αποκριες, μια φαρσα, δουλειά που το απαιτει κλπ).. Και μετα, απο αυτες, μετρηστε how many can "get away with it" (δλδ το συνδυαζουν τοσο εντεχνα που τους κολακευει/δε τους ρεζιλευει, ή τους παει στο ολο στυλ τους). Εγω ακομα δεν εχω πετυχει ουτε μια. Ουτε καν στο εξωτερικο. Μπορει και να ετυχε ομως. (και τα λεω αυτα οντας πολυ casual στο ντυσιμο μου, και με καποια αλλεργια στα πολυ κυριλε).
Την περίμενα αυτή την αντίδραση αφού μάλιστα την προκάλεσα
Ευτυχώς για μας τις 35+ δεν είναι όλοι οι άνδρες αφόρητα συντηρητικοί και η καλή φυσική κατάστασή μας, μας επιτρέπει να φοράμε ό,τι μας αρέσει και να το υποστηρίζουμε μια χαρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 31-05-09 στις 12:01. Αιτία: ορθογραφία
13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:28, 31-05-09:

Την περίμενα αυτή την αντίδραση αφού μάλιστα την προκάλεσα
Ευτυχώς για μας τις 35+ δεν είναι όλοι οι άνδρες αφόρητα συντηρητικοί και η καλή φυσική κατάστασή μας, μας επιτρέπει να φοράμε ό,τι μας αρέσει και να το υποστηρίζουμε μια χαρά.
Θα σχολιασω αναποδα : η φυσικη κατασταση δεν εχει σχεση. Δεν ειναι αθλητικα παπουτσια, ουτε απαιτουν λεπτη σιλουετα. To "να το υποστηριζουν" εχει να κανει με το να τους ταιριαζει στο γενικο στυλ,χαρακτηρα και στο υπολοιπο ντυσιμο. Γιαυτο αλλωστε ταιριαζει περισσοτερο σε νεα ατομα. Οσο για το "αφορητα συντηρητικοι" (χαλαρωσε βρε)...νομιζω πως αν ημουν θα ελεγα οτι αυτο ειναι παρδαλο και ασχημο για καθε ηλικια. Αλλο να το βαλει ενα κοριτσακι, και αλλο να το βαλει πχ η 50αρα μανα του . Και δεν ειναι το παπουτσι μονο. Σκεψου με τι θα το βαλει μια 40αρα πχ. Θα ντυθει γενικως σαν 12χρονο ; Και επειδη αυτο δε θα αρεσει στην συντριπτικη πλειοψηφια, θα σημαινει οτι ειναι αφορητα συντηρητικοι ολοι ;
I think not. Πιο συχνα προκειται περι...middle-age crisis early symptoms .

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:52, 31-05-09:

Λορι, η μαμά μου ντύνεται πιο νεανικά από μένα και της πάει πιο πολύ απ' ότι θα μου πήγαινε ποτέ εμένα. Είναι θέμα φυσικής κατάστασης και ατόμου. Και δεν είναι ανάγκη να ντυθείς σαν δωδεκάχρονο για να βάλεις ένα ζευγάρι χρωματιστά αθλητικά: αρκεί να βάλεις τζιν, ένα πουκάμισο, πολύχρωμα αξεσουάρ και ένα σακάκι κι είσαι μια χαρά. Εδώ εγώ πάω στο γραφείο (δικηγορικό σου υπενθυμίζω ) με t shirt και τζιν και ασημί all star και κανείς δεν με κοιτάει περίεργα, θα με κοιτάξουν έτσι σε άλλα σημεία που δεν απαιτείται καν τόση σοβαρότητα;

ΥΓ: Να σου πω επίσης πως οταν η μαμά μου ήταν 40 κι εγώ 20, τα αγόρια από την σχολή μου έβγαιναν όλα έξω να την γνωρίσουν, όταν έλεγα πως θα έρθει να με πάρει, επειδή μια φορά την είδε ο ένας από αυτούς και προφανώς είπε τα αυτονόητα Οπότε σταμάτα να αντιμετωπίζεις το 37 σαν να είναι ..ηλικία γέρου

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,036 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:06, 31-05-09:

Ναι, αλλά skateboard με το μπαστουνάκι μπορείς να κάνεις;;; Δεν μπορείς!!

Εμενα δε μου αρεσουν γενικως, και σε νεα παιδια απλα..."περνανε". Φαντασου να το δω σε 30+. Και ειδικα γυναικα.
Φαλλοκρατικό γουρούνι!! Ρατσίσταρε (αυτό κολλάει στις ηλικίες ρε κάθαρμα)!! Κακούργε!!

Εκτος βεβαια αν ολο το γουστο και ντυσιμο της ειναι τετοιο (εχει μεινει στα 12 ) ή τελοσπαντων δεν συμβαδιζει με την ηλικια της, ή ειναι γενικα κακο (κατα τη γνωμη μου παντα).
Σώπα ρε, μας είπαν και παιδόφιλους εμμέσως πλην σαφώς...

Με λιγα λογια : βγειτε εξω και μετρηστε ποσες 35+ γυναικες φορανε τετοια (και εννοειται δε μιλαμε να τα βαλουν σε ειδικη περιπτωση πχ αποκριες, μια φαρσα, δουλειά που το απαιτει κλπ).. Και μετα, απο αυτες, μετρηστε how many can "get away with it" (δλδ το συνδυαζουν τοσο εντεχνα που τους κολακευει/δε τους ρεζιλευει, ή τους παει στο ολο στυλ τους). Εγω ακομα δεν εχω πετυχει ουτε μια. Ουτε καν στο εξωτερικο. Μπορει και να ετυχε ομως. (και τα λεω αυτα οντας πολυ casual στο ντυσιμο μου, και με καποια αλλεργια στα πολυ κυριλε).
Έλα καημένε, μη μου πεις πως δεν έχεις πάει σε συναυλία μέταλ τα τελευταία 30 χρόνια. Μάλλον τις γυναίκες τις κοιτάς κάπως ψηλότερα απ' ότι στα παπούτσια. Εκεί, στη στάμπα των Motorhead εννοώ!

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Οπότε σταμάτα να αντιμετωπίζεις το 37 σαν να είναι ..ηλικία γέρου
Κρίνει από τον εαυτό του και την πρόωρή του γήρανση. Ούτε η γιαγιά μου ένα πράμα δηλαδή. Υπομονή φίλε, και ο Μπέντζαμιν Μπάτον έπασχε από αυτή και το ξεπέρασε. Σε δέκα χρόνια μπορεί να είσαι νεώτερος...

Chaotic spammer strikes again kai na me sympathate (γκρήκλις, γκρήκλις τι κάνει επιτέλους αυτή η ΟΔ εδώ μέσα???)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:31, 31-05-09:

Ντινακι....η μάμα σου, μετα συγχωρησεως δηλαδη, αλλα ειναι σουπερ ντουπερ!
Κι εγω εαν ημουν στη θεση των συμφοιτητων σου, το ιδιο ακριβως θα εκανα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:26, 31-05-09:

Λορι, η μαμά μου ντύνεται πιο νεανικά από μένα και της πάει πιο πολύ απ' ότι θα μου πήγαινε ποτέ εμένα. Είναι θέμα φυσικής κατάστασης και ατόμου.
Η μαμα σου ειναι ο μεσος ορος ή ξεχωριζει σε αυτο ομως ; Η φυσικη κατασταση τι σχεση εχει ; Οπως ειπα και πριν, (με κάνεις και επαναλαμβανομαι θα σε καρυδωσω) δεν εχει καμια σχεση με φυσικη κατασταση, μονο με το υπολοιπο προσωπικο στυλ και χαρακτηρα του καθενος.

Και δεν είναι ανάγκη να ντυθείς σαν δωδεκάχρονο για να βάλεις ένα ζευγάρι χρωματιστά αθλητικά: αρκεί να βάλεις τζιν, ένα πουκάμισο, πολύχρωμα αξεσουάρ και ένα σακάκι κι είσαι μια χαρά.
Καταρχην δε μιλησαμε για οποιαδηποτε αθλητικα, μιλαμε για τα συγκεκριμενα. Αλλα εστω... Κοιτα, εαν βαλει καποιος σακακι με αυτα τα παπουτσια εγω παντως θα γελασω και δε θα τον/την παρω στα σοβαρα (οσον αφορα το ντυσιμο). Αλλο να εχουμε ιδεες ή να ειμαστε και εκκεντρικοι στο ντυσιμο, και αλλο να γινουμε κιτς, συμφωνεις ;

Εδώ εγώ πάω στο γραφείο (δικηγορικό σου υπενθυμίζω ) με t shirt και τζιν και ασημί all star και κανείς δεν με κοιτάει περίεργα, θα με κοιτάξουν έτσι σε άλλα σημεία που δεν απαιτείται καν τόση σοβαρότητα;
Αστο το δικο σου γραφειο καλυτερα Και στην εμφανιση που αναφερεις, το μονο που μπορει να κοιταξει καποιος περιεργα ειναι τα ασημενια παπουτσια.Και δεν εισαι και 40αρα επισης.

Οπότε σταμάτα να αντιμετωπίζεις το 37 σαν να είναι ..ηλικία γέρου
Παρεξηγησες. Μιλαμε αποκλειστικα για ντυσιμο.Και για συγκεκριμενα πραγματα. Και 60αρηδες και 70ρηδες ανθρωπους βλεπω εβλεπα στις ΗΠΑ με νεανικο ντυσιμο και μια χαρα ηταν. Η υπερβολη ειναι το θεμα. Και το αν μας ταιριαζει κατι. Και που θα το φορεσουμε.

Ωπα, ηρθε το ιππικο :
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εγώ πήγα στο Γερμανό και του είπα (στα Ελληνικά βέβαια): Πιάσε ένα κινητό χωρίς πολλά λιλιά της τεχνολογίας. Θέλω να έχω τηλέφωνο και ξυπνητήρι ΜΟΝΟ!! Μου έδωσε ένα των 50 ευρωπουλακίων και μαντέψτε... Δεν μ' έχει παρατήσει ακόμη ρε η γκόμενα. Αυτά τα πολυγκατζετόπουλα κινητά, ένας φίλος κοινωνιολόγος τα αποκαλεί "Όργαστρα". Απ' ό,τι βλέπω δεν έχει και πολύ άδικο...
Το κινητο που εβαλα, θα κοστιζει μολις 130 ευρω και εχει πολυ περιορισμενες λειτουργιες. Παρε βρε συ τον κοινωνιολογο φιλο σου και πληροφορηθειτε λιγο πανω στα μοντελα, γιατι αν δε τα ξερτε θα αστοχειτε οπως καλη ωρα By the way : ζητησες κινητο με ξυπνητηρι μονο ; You are old indeed ! (αρπα την ρε )

Φαλλοκρατικό γουρούνι!! Ρατσίσταρε (αυτό κολλάει στις ηλικίες ρε κάθαρμα)!! Κακούργε!!
Το "ειδικα γυναικα" το ειπα γιατι ολοι μας ξερουμε (κι ας μη το παραδεχονται ολοι), πως στις γυναικες η προσεγμενη εμφανιση παιζει μεγαλυτερο ρολο. Επισης κατα κανονα ειναι πιο ωριμες στην ιδια ηλικια σε σχεση με τους ανδρες.

Έλα καημένε, μη μου πεις πως δεν έχεις πάει σε συναυλία μέταλ τα τελευταία 30 χρόνια. Μάλλον τις γυναίκες τις κοιτάς κάπως ψηλότερα απ' ότι στα παπούτσια. Εκεί, στη στάμπα των Motorhead εννοώ!
lol καταρχην ακομα και σε συναυλιες δε βλεπεις πολλες 40αρες γενικοτερα, αλλά και απο αυτες που θα δεις, δεν ειναι πολλες ντυμενες σαν 12...και απο αυτες σχεδον καμια δε το "αντεχει" χωρις να μη σε κανει να γελασεις.
Εσυ παπουλη ποσο καιρο εχεις να πας σε συναυλια τετοια ;

...χμ...
...ο ενας λεει ανετα φορανε πολυχρωμα νεανικα αθλητικα παπουτσια και οι πχ 40αρες...
...ο αλλος λεει "οκ, αλλά αν δε σου παει με το ολο στυλ σου και με το υπολοιπο ντυσιμο, απλα ειναι κακο-γουστο για την ηλικια σου"

..ποιος απο τους 2 ειναι πιο πιθανο να μην εχει συμφιλιωθει με την ηλικια του ;

Ας μην νοθευουμε το καλο γουστο απλα για να νιωσουμε πιο νεοι μεσω ντυσιματος. Αν μας πηγαινει στο στυλ μας, ΚΑΙ το συνοδεψουμε καταλληλα, ΚΑΙ εχουμε το καταλληλο σωμα, τοτε, ναι, μπορει και μια 50αρα να μη δειχνει περιεργα/αστεια/κακογουστα, με καποια τετοια ρουχα. Στις υπολοιπες περιπτωσεις, μαλλον προκειται περι κακου γουστου ή/και ανασφαλεια ηλικιας.

Και τωρα παω για τα χαπακια μου μνημης ωστε να θυμηθω τι υπολοιπα χαπακια πρεπει να παρω

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,036 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:43, 31-05-09:

lol καταρχην ακομα και σε συναυλιες δε βλεπεις πολλες 40αρες γενικοτερα, αλλά και απο αυτες που θα δεις, δεν ειναι πολλες ντυμενες σαν 12...και απο αυτες σχεδον καμια δε το "αντεχει" χωρις να μη σε κανει να γελασεις.
Εσυ παπουλη ποσο καιρο εχεις να πας σε συναυλια τετοια ;
Σοβαρά; Εγώ όποτε πάω σε καμιά συναυλία, βλέπω όλους τους γνωστούς που έχω στο χώρο τα τελευταία 25 χρόνια. Μια φορά είχα πει πως είναι όπως οι γάμοι, όπου συναντιούνται οι συγγενείς και τα μακρινά ξαδέρφια...

Πόσον καιρό; Από τότε που άρχισαν σ' αυτές τις συναυλίες να θεωρούνται γελοία τα σταράκια!!

...χμ...
...ο ενας λεει ανετα φορανε πολυχρωμα νεανικα αθλητικα παπουτσια και οι πχ 40αρες...
...ο αλλος λεει "οκ, αλλά αν δε σου παει με το ολο στυλ σου και με το υπολοιπο ντυσιμο, απλα ειναι κακο-γουστο για την ηλικια σου"

..ποιος απο τους 2 ειναι πιο πιθανο να μην εχει συμφιλιωθει με την ηλικια του ;
Μεγαλύτερες πιθανότητες να μην έχει συμφιλιωθεί με την ηλικία του έχει εκείνος που δεν τη δηλώνει, παρά εκείνος που την βροντοφωνάζει ευθαρσώς. Επίσης, εκείνος που κρίνει με κριτήρια του παππού κάποιου μεγαλυτέρου του.

Στις υπολοιπες περιπτωσεις, μαλλον προκειται περι κακου γουστου ή/και ανασφαλεια ηλικιας.
Τώρα είναι που θα πάω ν' αγοράσω σταράκια, που έχω από το '87 να φορέσω.

Όσο για την ανασφάλεια της ηλικίας ποιος έχει την περισσότερη; Εκείνος που θεωρεί νεανική την ηλικία των 37, ή εκείνος που τη θεωρεί γηραλέα ενώ την πλησιάζει;

Εκείνος που ασχολείται με τις ηλικίες των συνομιλητών του, ή εκείνος που αναφέρεται μόνο στη δική του;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:35, 31-05-09:

Σοβαρά; Εγώ όποτε πάω σε καμιά συναυλία, βλέπω όλους τους γνωστούς που έχω στο χώρο τα τελευταία 25 χρόνια. Μια φορά είχα πει πως είναι όπως οι γάμοι, όπου συναντιούνται οι συγγενείς και τα μακρινά ξαδέρφια...
Αλλα αντι αλλων μου λες. Ρωτησα αν βλεπεις 40αρες ντυμενες σαν 12χρονα στις συναυλιες. Earth to Great Chaos ! Come in please!

Μεγαλύτερες πιθανότητες να μην έχει συμφιλιωθεί με την ηλικία του έχει εκείνος που δεν τη δηλώνει, παρά εκείνος που την βροντοφωνάζει ευθαρσώς.
Τι να το κανω αν καποια μου βροντοφωναζει οτι ειναι 50 και μου εχει ντυθει σαν παρτσακλο ; Σταχτη στα ματια αγαπητε Τα φαινομενα απατουν. Μπορει ο "και καλα" νεανικος 45αρης ανθρωπος να τρεμει για την ηλικια του απο μεσα, και ο "ταχα μου" συντηρητικος, να ειναι ακομα 7 χρονων απο μεσα

Επίσης, εκείνος που κρίνει με κριτήρια του παππού κάποιου μεγαλυτέρου του.
Υπαρχει καποιος εδω που το εκανε αυτο ; Πουντος βρε παιδια ;

Όσο για την ανασφάλεια της ηλικίας ποιος έχει την περισσότερη; Εκείνος που θεωρεί νεανική την ηλικία των 37, ή εκείνος που τη θεωρεί γηραλέα ενώ την πλησιάζει;
Εγω δεν ειπα πουθενα οτι τα 37 δεν μπορουν να ειναι νεανικα. Εγω ειπα οτι καποια ενδυματα/υποδηματα, δεν ταιριαζουν ευκολα σε καποιες ηλικιες και ανθρωπους. Παπουλη τσεκαρε και τα ματακια, γιατι ουτε διαβαζεις καλα
Και το να ειναι τα 37 νεανικα δεν θα φανει στα παρδαλα παπουτσια, αλλά σε άλλα πραγματα

Εκείνος που ασχολείται με τις ηλικίες των συνομιλητών του, ή εκείνος που αναφέρεται μόνο στη δική του;
Δεν ασχοληθηκα με την ηλικια κανενος συγκεκριμενα. Μιλησα γενικα (και κυριως με άλλα νουμερα σαν παραδειγματα) και ισα ισα η Isiliel την πεταξε στο τραπεζι απο μονη της (και παρολαυτα στη συνεχεια μιλησα με άλλα νουμερα). Μη τα λεμε οπως θεμε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:46, 01-06-09:

Αν μας πηγαινει στο στυλ μας, ΚΑΙ το συνοδεψουμε καταλληλα, ΚΑΙ εχουμε το καταλληλο σωμα, τοτε, ναι, μπορει και μια 50αρα να μη δειχνει περιεργα/αστεια/κακογουστα, με καποια τετοια ρουχα.
Δεν βλέπω να είπα τίποτα διαφορετικό. Αυτά που γράφεις, ισχύουν για κάθε ηλικία και για κάθε σώμα.

Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:05, 01-06-09:

Χμμ...γενικως και αοριστως θα ελεγα οτι συμφωνω κι εγω με την παραπανω θεση, αλλα εαν σκεφτω πως η μαμα μου ουσα 53 ετων με αρκετα καλη φυσικη κατασταση, φορεσει π.χ καποιο απο τα μαγιω μου και παει στην παραλια, νομιζω οτι θα γελασει πολυς κοσμος...

Ειναι καποια πραγματα που μεγαλωνοντας πρεπει να προσαρμοζονται στην ηλικια μας.
Να δωσω ενα παραδειγμα...Τα τελευταια 3-4 χρονια π.χ το μηκος του σορτς και της φουστας εχει μακρυνει καποιους ποντους, ασχετα με το εαν το σωμα μου δεν εχει αλλαξει.

Θελα να πω, πως αλλο να διατηρει καποιος μεγαλυτερος ενα νεανικο στυλ απο τη στιγμη που "μπορει" και αλλο να οικειοποιειται συγκεκριμενα κομματια ενδυσης που εκ των πραγματων ειναι για μικροτερες ηλικιες. Το ιδιο βεβαια συμβαινει και οταν βλεπω 20 χρονων νεα παιδια να ντυνονται λες και ειναι 40...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:40, 01-06-09:

Τα all-star, είναι αθλητικά παπούτσια αφού σχεδιάστηκαν για ομάδες basketball και φέρουν την υπογραφή του παίκτη: Charles H. "Chuck" Taylor.
Υπάρχουν σε πολλά σχέδια και χρώματα, γι' αυτό και μπορούν να συνδυαστούν με πολλά στυλ ντυσίματος, ανεξαρτήτως ηλικίας.
Το all-star είναι ο "σκαραβαίος" των παπουτσιών. Θρυλικό παπούτσι που είναι στη μόδα, από το 1917 που πρωτοκατασκευάστηκε.

Πέραν από τα σχέδια που μας παρέθεσε το Nινινάκι, υπάρχουν τα λεγόμενα κλασσικά σχέδια και χρώματα που μπορούν να φορεθούν ακόμη κι από τη μάνα μου:

Φυσικά όπως κάθε καλό Αμερικάνικο προϊόν έφτασε και στην υπερβολή του ...:

Και άλλο ένα:

Δε βλέπω πάντως γιατί το στυλ των παρακάτω φωτογραφιών δεν μπορεί άνετα να φορεθεί από γυναίκες και άνδρες που έχουν περάσει τα 30:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  converse-one-star_14.jpg
Εμφανίσεις:  91
Μέγεθος:  34,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  converse-one-star_13.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  35,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  converse-one-star_06.jpg
Εμφανίσεις:  75
Μέγεθος:  44,6 KB  

Όνομα:  converse-one-star_05.jpg
Εμφανίσεις:  71
Μέγεθος:  35,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  look6.jpg
Εμφανίσεις:  101
Μέγεθος:  48,5 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 01-06-09 στις 13:08. Αιτία: επεξεργασία λόγω εικόνων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:55, 01-06-09:

Δήμητρα οι τελευταίες δε φαίνονται

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 13:00, 01-06-09:

τα ειχα και γω αυτα λατρεμενα
τωρα που το λες ισι μου να παω να παρω κανα ζευγαρακι

οσο για τις ηλικιες και τα ρουχα εξαρταται παιδια και ποσο φαινεσαι... εμενα ας πουμε αν με δειτε τωρα το καλοκαιρι με τα φορεματακια μοιαζω με 18
το χειμωνα παλι με τα τζινακια παλι με μπερδευουν με τις μαθητριες του λυκειου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:09, 01-06-09:

Ευχαριστώ Ηρώ. Ελπίζω τώρα να φαίνονται. Αν όχι πείτε μου.

Κι εγώ τα είχα moonlight και όταν πήγα πρώτη φορά να πάρω στην κόρη μου, πήρα και για τον εαυτό μου ένα ζευγαράκι. Μάλιστα αγοράσαμε διαφορετικά χρώματα και τώρα αλλάζουμε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 01-06-09 στις 15:28. Αιτία: αφαίρεση διεύθυνσης split :)
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:52, 01-06-09:

εγώ νομίζω ότι όλες οι ηλικίες μπορούν να φορέσουν τα πάντα αρκεί να μην γίνονται καραγκιόζηδες στη συμπεριφορά

Δλδ εγώ ούσα σύντομα 40 άρα (τζίζους) αν είχα το κορμί (λέμε τώρα) χαλαρά θα φορούσα κολάν κι από πάνω μίνι φούστα τζιν και φυσικά από κάτω σταράκια
Δεν κατάλαβα... γιατί αυτό δεν φοριέται? Ποιος κανόνας το απαγορεύει?
Αν τώρα βέβαια, βάλω κι ένα φτιόγκο στα μαλλιά κι αρχίσω να σκάω τσιχλόφουσκες στα μούτρα των άλλων, μάλλον δεν κολλάει και πολύ με την ηλικία μου

Επιμένω λοιπόν ότι δεν έχει να κάνει το τι φοράς αλλά το πως το φοράς και κυρίως το πως το πουλάς

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:58, 01-06-09:

Εσυ εισαι ακομα 38...στα 55 σου θα εβαζες μινι φουστα τζιν και κολαν απο κατω με σταρακια?

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:10, 01-06-09:

Απο καποια ηλικια και μετα μου φαινονται πολυ λεπτες οι ισορροπιες του "νιωθω οκ με τον εαυτο μου, και φοραω ο,τι γουσταρω" με το "δεν εχω καταλαβει οτι περασανε τα χρονια"..

Πχ. ενω ειμαι υπερ της αποψης ο καθενας να φοραει ο,τι τον κανει να αισθανεται ομορφα, δεν μπορω να δεχτω ως θεαμα ευκολα την κυρια στα 50φευγα που φοραει ακομα μινι κι εχει νεανικο ντυσιμο.. ακομα κι αν εχει τα ποδια να το κανει. Θα μου φαινοταν πολυ πιο ομορφο να χει συμφιλιωθει με την ηλικια της, και να φορεσει κατι που θα συμβαδιζει με ολο το συνολο, κι οχι κατι που πιθανον ειχε συνηθισει να φοραει πολλα χρονια..γιατι απλα πλεον το αποτελεσμα θα ναι για γελια.

Απ'την αλλη δεν πιστευω οτι τα σταρακια ειναι ενα απ'αυτα τα πραγματα που θα κανουν καποιον να φανει γελοιος φορωντας τα στα 37 (!) ή στα 45 του.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:10, 01-06-09:

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ο ξαδερφος μου μαζι με την στολη του δημοτικου αστυνομου, φοραει και ενα σταρακι...
Και ο φιλος του, κατω απο το κουστουμι της τραπεζας, αλλο ενα σταρακι
Και εγω κατω απο την κομενη παραλαγη, φοραω nike

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:45, 01-06-09:

Νομίζω πως αυτό που συζητάμε έχει να κάνει με την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας για κάθε ηλικία ώστε να μπορούμε να συνενοούμαστε. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ταιριάζουν σε αυτή τη στατική εικόνα για διάφορους λόγους.

Αν βγάλουμε εντελώς τα ρούχα από το μυαλό μας, υπάρχουν 50αρες που δείχνουν μικρότερες από 30αρες, όπως υπάρχουν και 25αρες που μοιάζουν μεγαλύτερες κι από 40αρες...
Είναι και θέμα χαρακτήρα, ενδιαφερόντων, στάσης ζωής...πολλά και διάφορα.

Δε βρίσκω ότι μια 50αρα είναι "υποχρεωμένη" να δείχνει την ηλικία της, εφ' όσον μέσα στην εικόνα που φτιάχνει για τον εαυτό της νιώθει εκείνη καλά και το οπτικό αποτέλεσμα δεν την αδικεί.

Η καλαισθησία δεν έχει ηλικία. Το αν την έχει κανείς ή όχι, είναι άλλο θέμα.
Εγώ διαφωνώ κυρίως με την "κοινωνική εικόνα" της κάθε ηλικίας που πρέπει ανάλογα να υπηρετήσουμε. Πιστεύω στην "προσωπική εικόνα" του καθενός που εξαρτάται από χιλιάδες παραμέτρους για να αναφερθούν μέσα σε ένα ποστ.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:49, 01-06-09:

Ειναι πολυ σπανιο να δεις ομως μια 50αρα με προσωπο που προδιδει την ηλικια της, και στυλ 25χρονης, και το αποτελεσμα να μη δειχνει αστειο, η εστω αταιριαστο.
Δε μιλαμε για την εξαιρεση, της εξαιρεσης, ω εξαιρεση.. εκει φυσικα, αν μπορει να το υποστηριξει και δε φαινεται παραταιρο, μαΝκια της.
Αλλα το συνηθες ειναι ενας μη συμφιλιωμενος με την εικονα του ανθρωπος, που προσπαθει πολυ να δειξει νεοτερος.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:54, 01-06-09:

Σύμφωνα με την δικιά μου αισθητική, γυναίκες άνω των 50 μπορούν να έχουν όμορφο και νεανικό στυλ, χωρίς να περιορίζουν ιδιαίτερα την γκαρνταρόμπα τους. Αλλά επειδή μπαίνει το θέμα υποκειμενικότητα, το όλο ζήτημα είναι μπερδεμένο. Μπορεί κάποια γυναίκα να εκλάβει το ''όμορφο νεανικό στυλ'' με τελειώς διαφορετικό τρόπο από αυτόν που το εννοώ, επομένως θεωρώ ότι αν δεν μιλάμε με βάση συγκεκριμένα ρούχα και φωτός η συζήτηση δεν βγάζει κάπου.

Αν μπορώ να μιλήσω για τον εαυτό μου και τις αλλαγές που βλέπω στο στυλ μου θα πω ότι χοντρικά δεν έχει αλλάξει πολύ σε επίπεδα μήκους ας πούμε από όταν ήμουν 18, αλλά σίγουρα δεν διανοούμαι να βάλω μπλούζα συγκροτήματος ή ρούχα από τα Authentic ή φούτερ (ακόμα και στον ύπνο θα προτιμήσω θηλυκό νυχτικό ή πιτζαμούλες από την μούρη του Αγγελάκα). Επίσης, εκτός από διαφορές στο τι ΔΕΝ θα βάλω, διακρίνω και σε αυτά που θα φορέσω, ας πούμε ρούχα που στα 18 μου φαίνονταν κυριλέ, τώρα μου φαίνονται ωραία, θηλυκά. Ή βάζω γόβες που στα 18 τις θεωρούσα γεροντίστικο παπούτσι. Αντίστοιχα πιστεύω πως στα 35+ θα υπάρξουν κι άλλες αλλαγές και πάει λέγοντας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:06, 01-06-09:

θα αφήσω να μιλήσουν οι εικόνες

εγώ, αυτό, δεν το θεωρώ γελοίο ούτε αστείο ούτε ότι η γυναίκα αυτή δεν συμβαδίζει με την ηλικία της κι ότι έχει πρόβλημα
(το φαντάζομαι δε, με σταράκια από κάτω )

(επειδή δεν βγαίνει η φωτό, σας δίνω λινκ)
http://www.masterfile.com/stock-phot...e/600-00983812

Μου αρέσει κι ελπίζω όταν είμαι τόση, να μπορώ να το κάνω κι εγώ! Να παίρνω και τα εγγόνια μου να πηγαίνουμε να καούμε σε κανα νετ καφέ

Αυτό όμως,

το θεωρώ τρελά γελοίο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 01-06-09 στις 17:20.
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:04, 01-06-09:

Πέρα από την κλασσική περίπτωση της 50+κάτι, έχουμε δει και στα 40κάτι να ντύνονται όπως τα κοριτσάκια τους στο δημοτικό, κι ακόμα καλύτερα... να ντύνουν τα κοριτσάκια τους του δημοτικού σαν τις μαμάδες και μετά να χάνει η μικρομέγαλη κόρη τη μεγαλόμικρη μάνα...

Το μυστικό για μένα είναι να υιοθετείς ένα στυλ και να το κρατάς αφού σε κάνει να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου πρώτα από όλα.

Έχω την εντύπωση ότι όταν μια γυναίκα αισθάνεται καλά με την εμφάνιση της και το στυλ που έχει επιλέξει, αυτό βγαίνει προς τα έξω και την κάνει να δείχνει όμορφη.

...και οπωσδήποτε να έχεις απόλυτα συμφιλιωθεί με το σώμα σου, όπως κι αν είναι αυτό. Δεν εννοώ να μην το φροντίζεις και να μην προσπαθείς να το βελτιώσεις αλλά εγώ για παράδειγμα, έχω τελειώσει με τα τακούνια. Αφού ό,τι και να βάλω δεν θα απομακρυνθώ από την κατηγορία του μικροεπίπλου (σκαμπώ για όσους δεν κατάλαβαν) οπότε γιατί να το κουράζω και να σκοτώνω και τα πόδια μου?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:22, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
θα αφήσω να μιλήσουν οι εικόνες

εγώ, αυτό, δεν το θεωρώ γελοίο ούτε αστείο ούτε ότι η γυναίκα αυτή δεν συμβαδίζει με την ηλικία της κι ότι έχει πρόβλημα

(επειδή δεν βγαίνει η φωτό, σας δίνω λινκ)
http://www.masterfile.com/stock-phot...e/600-00983812

Μου αρέσει κι ελπίζω όταν είμαι τόση, να μπορώ να το κάνω κι εγώ! Να παίρνω και τα εγγόνια μου να πηγαίνουμε να καούμε σε κανα νετ καφέ
Γουστάρω με χίλια. Μου θυμίζει μια κυρία που γνώρισα στο camping που θα πας (). Ήταν περίπου στην ηλικία της κυρίας της φωτογραφίας και έκανε camping με το γιο του γιου της. Κάθε απόγευμα έπαιρναν τα ποδήλατα με τον μικρό και πήγαιναν βόλτα στον ιππικό που έχει εκεί κοντά (σου δίνω και στοιχεία για τις διακοπές ) και έκαναν παρέα ιππασία. Στην παραλία φόραγε ένα σεμνό μπικινάκι και έλεγες μέσα σου: "μακάρι να είμαι έτσι όταν θα είμαι τόσο".
Ήταν ενεργή ακτιβίστρια και το χειμώνα πήγαινε πάλι με τον μικρό για σκι.
Κάναμε καλή παρέα (μόνη αυτή, μόνη εγώ, έκαναν παρέα και τα παιδιά) και τα ενδιαφέροντά της, ήταν αντίστοιχα των ενδιαφερόντων μου...
Κοιμόταν σε ένα carry-mat με sleeping bag, όπως κι εγώ. (Μόνο που εγώ βογκούσα το πρωί που σηκωνόμουν )
Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά; Γιατί όπως είπα και πριν, το ντύσιμο δεν έχει να κάνει μόνο με το σώμα και την ηλικία αλλά και με το χαρακτήρα και τα ενδιαφέροντα και με το ποιος είσαι τελικά.
Η ίδια γυναίκα θα ήταν πολύ αστεία με ρούχα για ηλικιωμένες, πράγματι. Άσε που την ενεργητικότητά της, δε μπορούσαν να τη "χωρέσουν" τέτοια ρούχα...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Supervisor

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,344 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:30, 01-06-09:

Η πρώτη κυρία μού θυμίζει ουκ ολίγες ελβετογερμανοαυστριακοτέτοιες, σπορ και χαλαρές, που πάνε για trekking τις Κυριακές.

Όσο για τη δεύτερη, πιο πολύ μου θυμίζει καλλιτέχνη/εκκεντική ανέκαθεν/θαμώνα γκαλλερί και μουσείων, παρά ξεμωραμένη. Έχει πλάκα!

Για μένα ένα faux-pas στο ντύσιμο είναι η προβολή λάθος σεξουαλικότητας. Δεν μπορώ να βλέπω κυρίες στην εμμηνόπαυση να εκθέτουν τον εαυτό τους με ύφος "πάρε με" ή "μπορώ ακόμα".

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:58, 01-06-09:

Δείξε μου τα ρούχα σου να σου ποιος είσαι δε λένε;
Ε συμφωνώ απόλυτα.
Ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι συνάδει απόλυτα με το χαρακτήρα σου σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι. Είναι τρόπος προσωπικής έκφρασης αλλά έχει να κάνει και με το πως θέλεις να φαίνεσαι.

Όταν λοιπόν γίνεται μόνο για το φαίνεσθαι με βρίσκει επικριτική. Όταν βλέπεις κορίτσια στα 16-17 μακιγιαρισμένες, να ντύνονται σε καθημερινή βάση "μεγαλίστικα" δεν είναι γιατί έχουν ωριμάσει, αλλά γιατί θέλουν να δείχνουν κάτι άλλο από αυτό που είναι. Θέλουν να δείχνουν μεγάλες!
Αναλόγως μια γυναίκα στα 50 που ντύνεται trendy δεν αισθάνεται καλά με τα χρόνια της και αυτό που μου βγάζει είναι ότι θέλει να έχει πέραση στους άντρες μικρότερης ηλικίας.

Θα το πω γιατί θα σκάσω.. Αυτή από τους διάσημους που δε μου κολλάει ΚΑΘΟΛΟΥ είναι η Σοφια Αλιμπέρτη για να καταλάβετε τι εννοώ. Δεν της πάει όλο αυτο το νεανικό στυλάκι που έχει υιοθετήσει τον τελευταίο καιρό.
Και νομίζω ότι με αυτό τελικά έχει να κάνει. Αν το στυλ σου είναι τέτοιο δε νομίζω να το αλλάξεις ουσιαστικά ποτέ. Άρα αν ντύνεσαι έτσι στα 20 που ξέρεις ποιος είσαι, έτσι θα συνεχίσεις και ντύνεσαι στα 30, στα 40 και πάει λέγοντας. Ελάχιστες θα είναι οι τροποποιήσεις.

Το βλέπω και από τον εαυτό μου. Το μόνο που κατάφερα από τα 18 μου είναι απλά να αισθάνομαι πιο άνετα με πιο επίσημα ρούχα όοοοταν αναγκάζομαι να φοράω.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:09, 01-06-09:

Δεν βλέπω να είπα τίποτα διαφορετικό. Αυτά που γράφεις, ισχύουν για κάθε ηλικία και για κάθε σώμα. Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου.
Βασικα εσυ συμφωνεις (μετα απο καποια αναλυση εκ μερους μου) μαζι μου . Και στην αρχη σαφως και ειπες κατι διαφορετικο, αφου ακριβως σε αυτο που συμφωνεις τωρα αντιπαρεθεσες "Ευτυχώς για μας τις 35+ δεν είναι όλοι οι άνδρες αφόρητα συντηρητικοί και η καλή φυσική κατάστασή μας, μας επιτρέπει να φοράμε ό,τι μας αρέσει και να το υποστηρίζουμε μια χαρά", δλδ εστιασες το ολο πραγμα σε θεμα φυσικης καταστασης και ανδρικου συντηρητισμου. Γιαυτο χρειαστηκε να αναλυσω αυτο που παρεθεσες τωρα και τελικα συμφωνεις

Τα all-star, είναι αθλητικά παπούτσια αφού σχεδιάστηκαν για ομάδες basketball και φέρουν την υπογραφή του παίκτη: Charles H. "Chuck" Taylor.
Υπάρχουν σε πολλά σχέδια και χρώματα, γι' αυτό και μπορούν να συνδυαστούν με πολλά στυλ ντυσίματος, ανεξαρτήτως ηλικίας. Το all-star είναι ο "σκαραβαίος" των παπουτσιών. Θρυλικό παπούτσι που είναι στη μόδα, από το 1917 που πρωτοκατασκευάστηκε.
Το γεγονος οτι κατασκευαστηκαν το 1917 καθως και το γεγονος οτι δεν εχει πατο/σολα ουτε κατα διανοια ικανη για αθλητισμο εδω και πολλες δεκαετιες, μας δινει να καταλαβουμε οτι ΤΟΤΕ ηταν αθλητικο γιατι πολυ απλα δεν ειχαν κατι καλυτερο (και επιασε και σαν μοδα ισως). Εδω και πολλες δεκαετιες η τεχνολογια στα αθλητικα παπουτσια εχει προχωρησει, και τα παπουτσια αυτα φοριονται λογω μοδας και για μικρης διαρκειας περπατημα, οχι σε ανωμαλο δρομο, για καμια βολτα κλπ. Ειναι φθηνα, αντεχουν, και ειναι μοδα. Στην πραξη, υπαρχουν πολλα πιο ανετα παπουτσια. Και εγιναν διασημα επειδη τα προμοταρισε αυτος ο παικτης του μπασκετ.

εγώ νομίζω ότι όλες οι ηλικίες μπορούν να φορέσουν τα πάντα αρκεί να μην γίνονται καραγκιόζηδες στη συμπεριφορά
Μολις πιο κατω το αναιρεις αυτο, λεγοντας "αν είχα το κορμί"

Νομίζω πως αυτό που συζητάμε έχει να κάνει με την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας για κάθε ηλικία ώστε να μπορούμε να συνενοούμαστε. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ταιριάζουν σε αυτή τη στατική εικόνα για διάφορους λόγους.
Οπως ειπε η κορπς νομιζω, μιλαμε για τον κανονα και οχι για εξαιρεσεις. Αρα ολοι λιγο πολυ μιλαμε για τα ιδια ατομα.

Η καλαισθησία δεν έχει ηλικία. Το αν την έχει κανείς ή όχι, είναι άλλο θέμα.
Δεν ειπαμε οτι η καλαισθησια εχει ηλικια, αλλα οτι καποια ντυσιματα εχουν ηλικια

Εγώ διαφωνώ κυρίως με την "κοινωνική εικόνα" της κάθε ηλικίας που πρέπει ανάλογα να υπηρετήσουμε. Πιστεύω στην "προσωπική εικόνα" του καθενός που εξαρτάται από χιλιάδες παραμέτρους για να αναφερθούν μέσα σε ένα ποστ.
Δεν μιλησε κανείς για υπηρετηση μιας κοινωνικης εικονας. Μη τα μπερδευουμε. Δεν ειπε κανείς "οποιος ειναι 50 δεν πρεπει να φοραει νεανικα ρουχα". Λεμε οτι οσο μεγαλυτερος ειναι καποιος (απο μια ηλικια και μετα εστω), τοσο περισσοτερους παραγοντες πρεπει να συγκεντρωνει, ωστε το ρουχο 12χρονου πανω του να 1.του πηγαινει, 2.να μην τον κανει ρεζιλι. Νομιζω ειναι κατι απλο...

Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά; Γιατί όπως είπα και πριν, το ντύσιμο δεν έχει να κάνει μόνο με το σώμα και την ηλικία αλλά και με το χαρακτήρα και τα ενδιαφέροντα και με το ποιος είσαι τελικά.
Δλδ αυτο που σου ειπα στην αρχη και με ειπες "αφορητα συντηρητικο"

Συγνωμη αλλα η εικονα που εβαλε η ΚΕ με τη γιαγια πανκ, ειναι για γελια. Καταρχην πρεπει να καταλαβουμε οτι το ντυσιμο εκφραζει κατι. Το πανκ στυλ πχ ηταν η εκφραση του πανκ ρευματος που ειχε σχεση με νεανικη αντιδραση και επανασταση, θυμο κλπ. Τι σχεση εχουν αυτα με ενα ατομο 70+ ; Μη τρελαθουμε. Ο μονος σοβαρος λογος να βαλει καποιος πολυ ηλικιωμενος τετοια εμφανιση με αλυσιδες και μαλλι κλπ, ειναι να το λατρευει απο μικρο παιδι, να εκφραζει κατι απο το χαρακτηρα του που του βγαινει σε ολα οχι μονο στο ντυσιμο, και να ξερει να ντυθει και καταλληλα σε καθε περιπτωση (δλδ να μην ντυνεται παντα ετσι). Και ακομα κι ετσι, θα προκαλεσει και γελιο.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 20:21, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Για μένα ένα faux-pas στο ντύσιμο είναι η προβολή λάθος σεξουαλικότητας. Δεν μπορώ να βλέπω κυρίες στην εμμηνόπαυση να εκθέτουν τον εαυτό τους με ύφος "πάρε με" ή "μπορώ ακόμα".
Αν και έχω καλυφθεί στο συγκεκριμένο θέμα, θέλω μονάχα να συμπληρώσω πάνω σε αυτό.
Ακόμα κι αν μια μεσόκοπη γυναίκα (ηλικίας άνω των 50) ντυθεί με κάτι που σε μια νεαρή θα έδειχνε πολύ σέξι, πάνω της συνήθως δεν θα δείχνει καθόλου σέξι, παρά μόνο θα αποτελέσει αφορμή είτε για σχόλια του στυλ "καλούλα είναι για τα χρόνια της", είτε για πολύ αρνητικά/κακεντρεχή σχόλια. Αυτή όμως, συνήθως πιστεύει ότι δείχνει σέξι και συνήθως παράλληλα με το ντύσιμο, έχει και τη σχετική νοοτροπία. Και το χειρότερο όλων, είναι το ότι συνήθως το κάνει για να φανεί αρεστή στον κύκλο της.

Θέλω να καταλήξω στο ότι η επιλογή ντυσίματος πολλές φορές, δείχνει και τις τυχόν ανασφάλειες που μπορεί να έχει κάποιος. Δικαίωμά του βέβαια να ντύνεται και να πράττει κατ' αυτόν τον τρόπο, όμως έαν το κάνει απλά και μόνο για το κύκλο του και όχι για τον εαυτό του, τότε θα πρέπει να υπολογίσει καλύτερα το αν θα περάσει και αυτό που θέλει ή απλά θα δώσει μια πολύ αρνητική εντύπωση.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:31, 01-06-09:

[πάω ντουγρου για soft delete με αιτιολογία "ανούσιο ποστ"]
εμένα πάντως πολύ μου τη δίνει που δεν "κάνει" να κυκλοφορώ σα 12χρόνο στη δουλειά
[/πάω ντουγρου για soft delete με αιτιολογία "ανούσιο ποστ"]

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:20, 01-06-09:

Ξεκινάς:

Θα σχολιασω αναποδα : η φυσικη κατασταση δεν εχει σχεση.
Και ξαναλές:

Η φυσικη κατασταση τι σχεση εχει ;
Για να καταλήξεις εμφατικά:

Αν μας πηγαινει στο στυλ μας, ΚΑΙ το συνοδεψουμε καταλληλα, ΚΑΙ εχουμε το καταλληλο σωμα, τοτε, ναι, μπορει και μια 50αρα να μη δειχνει περιεργα/αστεια/κακογουστα, με καποια τετοια ρουχα. Στις υπολοιπες περιπτωσεις, μαλλον προκειται περι κακου γουστου ή/και ανασφαλεια ηλικιας.
Τελικά...
Βασικα εσυ συμφωνεις (μετα απο καποια αναλυση εκ μερους μου) μαζι μου .
εσύ με τον εαυτό σου συμφωνείς;

Και τωρα παω για τα χαπακια μου μνημης ωστε να θυμηθω τι υπολοιπα χαπακια πρεπει να παρω
Α, καλά ήταν κλειστά τα φαρμακεία κυριακάτικα, τώρα το έπιασα...

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
εαν σκεφτω πως η μαμα μου ουσα 53 ετων με αρκετα καλη φυσικη κατασταση, φορεσει π.χ καποιο απο τα μαγιω μου και παει στην παραλια, νομιζω οτι θα γελασει πολυς κοσμος...
Με τη μαμά σου ή με το μαγιώ σου;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:21, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Δείξε μου τα ρούχα σου να σου ποιος είσαι δε λένε;
Ε συμφωνώ απόλυτα.
Ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι συνάδει απόλυτα με το χαρακτήρα σου σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι. Είναι τρόπος προσωπικής έκφρασης αλλά έχει να κάνει και με το πως θέλεις να φαίνεσαι.

Όταν λοιπόν γίνεται μόνο για το φαίνεσθαι με βρίσκει επικριτική. Όταν βλέπεις κορίτσια στα 16-17 μακιγιαρισμένες, να ντύνονται σε καθημερινή βάση "μεγαλίστικα" δεν είναι γιατί έχουν ωριμάσει, αλλά γιατί θέλουν να δείχνουν κάτι άλλο από αυτό που είναι. Θέλουν να δείχνουν μεγάλες!
Αναλόγως μια γυναίκα στα 50 που ντύνεται trendy δεν αισθάνεται καλά με τα χρόνια της και αυτό που μου βγάζει είναι ότι θέλει να έχει πέραση στους άντρες μικρότερης ηλικίας.

Θα το πω γιατί θα σκάσω.. Αυτή από τους διάσημους που δε μου κολλάει ΚΑΘΟΛΟΥ είναι η Σοφια Αλιμπέρτη για να καταλάβετε τι εννοώ. Δεν της πάει όλο αυτο το νεανικό στυλάκι που έχει υιοθετήσει τον τελευταίο καιρό.
Και νομίζω ότι με αυτό τελικά έχει να κάνει. Αν το στυλ σου είναι τέτοιο δε νομίζω να το αλλάξεις ουσιαστικά ποτέ. Άρα αν ντύνεσαι έτσι στα 20 που ξέρεις ποιος είσαι, έτσι θα συνεχίσεις και ντύνεσαι στα 30, στα 40 και πάει λέγοντας. Ελάχιστες θα είναι οι τροποποιήσεις.

Το βλέπω και από τον εαυτό μου. Το μόνο που κατάφερα από τα 18 μου είναι απλά να αισθάνομαι πιο άνετα με πιο επίσημα ρούχα όοοοταν αναγκάζομαι να φοράω.
κάτσε μαρή τσούπρα για να καταλάβω (και μαζί με σένα, και τον Lorien που νομίζω συμφωνείτε)
όσοι με ξέρετε... μπορείτε να με φανταστείτε σε 10 χρόνια με ένα ταγιεράκι γιατί "έτσι θα επιβάλει η ηλικία μου"?
Σε δέκα χρόνια από τώρα - και πιστέψτε με, δεν είναι και πολύ μακριά... ήδη γράφουμε εδώ μέσα 3 χρόνια- θα πρέπει να κυκλοφορώ με λινό παντελόνι ενώ αν βάλω τζιν με t-shirt με στάμπα θα είμαι γελοίο θέαμα?
Αν η στάμπα γράφει τη δοσολογία των χαπιών που θα παίρνω εκείνη την περίοδο, με σωζει τουλάχιστον? και καλά απλά κυκλοφορώ με τις δόσεις γιατί το αλτσχάιμερ είναι στην πόρτα μου?

Δεν ξέρω .... δεν μπορώ να με φανταστώ ever να ντύνομαι όπως η μαμά μου
Η γιαγιά μου πέθανε στα 67 και φορούσε τσεμπέρι... η μαμά μου στα 64 και φορούσε ταγιέρ... εγώ ελπίζω να πεθάνω στα 106 που έβγαλε το τεστ και να φοράω ότι μου γουστάρει χωρίς "πρέπει"
Να μπορώ να το υποστηρίξω με τη στάση μου
Νομίζω ότι θα είμαι γελοίο θέαμα αν βάλω ταγιέρ η καμια φούστα μιντι με την μπλουζίτσα με το κέντημα!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:21, 01-06-09:

Καλά το φαντάζεσαι, τη βρήκα και ολόσωμη :

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  600-00983810w.jpg
Εμφανίσεις:  53
Μέγεθος:  34,3 KB  
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:32, 01-06-09:

Με τη μαμά σου ή με το μαγιώ σου;
Νομιζω οτι μπορεις να την απαντησεις μονος σου την ερωτηση αυτη.Διαβασε παλι απο την αρχη το ποστ μου, εαν θελεις...Θα τα καταφερεις.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:45, 01-06-09:

Τελικά...
εσύ με τον εαυτό σου συμφωνείς;
Μια χαρα συμφωνω. Κραταει ροπαλο δε με παιρνει να διαφωνησω.
seriously : αλλο "φυσικη κατασταση" και αλλο "καταλληλο σωμα για το χ ρουχο". Νομιζω δεν χρειαζοταν επεξηγηση...
Που και το ιδιο να ειχα πει μετεπειτα, το ειπα σαν ενα μονο απο τους παραγοντες, σε αντιθεση με την Isi που τον ανεφερε ως μοναδικο/κυριο.

KE: εσενα μπορει να σου παει νεανικο ντυσιμο σε 10. Και τα παραδειγματα που φερνεις (τζην με t-shirt ) δεν ειναι κατι τραγικο, ουτε παρδαλο, ουτε χαρακτηριστικο των 12χρονων.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:56, 01-06-09:

Που και το ιδιο να ειχα πει μετεπειτα, το ειπα σαν ενα μονο απο τους παραγοντες, σε αντιθεση με την Isi που τον ανεφερε ως μοναδικο/κυριο.
Προφανώς κατάλαβες λάθος αφού μετά από εκείνο το ποστ έχω κάνει κι άλλα που εξηγώ καλύτερα τι εννοούσα.

KE: εσενα μπορει να σου παει νεανικο ντυσιμο σε 10. Και τα παραδειγματα που φερνεις (τζην με t-shirt ) δεν ειναι κατι τραγικο, ουτε παρδαλο, ουτε χαρακτηριστικο των 12χρονων.
Δηλαδή ποιο είναι τελικά το ακατάλληλο για μεγαλύτερες ηλικίες χαρακτηριστικό του 12χρονου ντυσίματος; Τα σταράκια;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 01-06-09 στις 22:03.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:01, 01-06-09:

κάτσε μαρή τσούπρα για να καταλάβω (και μαζί με σένα, και τον Lorien που νομίζω συμφωνείτε)
όσοι με ξέρετε... μπορείτε να με φανταστείτε σε 10 χρόνια με ένα ταγιεράκι γιατί "έτσι θα επιβάλει η ηλικία μου"?
Λάθος κατάλαβες! Εγώ μαζί σου συμφωνώ.

Συνοψίζω:
Αν στα 40 σου ενώ ντύνεσαι όλη σου τη ζωή συντηρητικά, αποφασίσεις να μικροδείχνεις και να αλλάξεις στυλ, τότε αυτό θα φαίνεται ότι δεν κολλάει σε σένα. Άρα θα είναι γελοίο!
Και όχι δεν μπορώ να σε φανταστώ!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:54, 01-06-09:

Προφανώς κατάλαβες λάθος αφού μετά από εκείνο το ποστ έχω κάνει κι άλλα που εξηγώ καλύτερα τι εννοούσα.
Βρε δεν ειμαι τοσο μικρος και με εχεις πιασει στο δουλεμα. . Απο το ποστ που λες , το #3, δεν ξαναγραψες μεχρι το ποστ που μολις σχολιασαμε , το #11, στο οποιο λες οτι εγω συμφωνω μαζι σου ! Τα "αλλα ποστ που εξηγεις" ηρθαν μετεπειτα. Αλλά στο μεταξυ ημουν αφορητα συντηρητικος . Whatever. Ειμαι αφορητα συντηρητικος επειδη τολμησα να εχω αλλη αποψη...με την οποία τελικα συμφωνεις. Διαολε, δε με φτανουν τα χαπακια !

Δηλαδή ποιο είναι τελικά το ακατάλληλο για μεγαλύτερες ηλικίες χαρακτηριστικό του 12χρονου ντυσίματος; Τα σταράκια;
Νομιζω ξεκινησε η κουβεντα απο ενα συγκεκριμενο παπουτσι...

Παρδαλα παπουτσια, ναι, ειναι κατι που ευκολα μπορει να μην ταιριαζει σε μεγαλες ηλικιες. Ειλικρινα που το παραξενο ; Θεωρειτε πως οτιδηποτε ειναι για οποιαδηποτε ηλικια και περιπτωση ; Νταξει, καλο να ειμαστε ανοιχτομυαλοι, αλλα οπως ειπα, οχι να χανουμε και το γουστο μας, μονο και μονο για να λεμε οτι παμε κοντρα στο κατεστημενο. Ψευτοεπαναστασεις ειναι αυτες. Ουτε να το κανουμε για να κοροιδευομαστε οτι ειμαστε νεοι. Και τα λεω γω που ακουω "μοδα" ή "πρεπει" και με πιανει αλλεργια. Μη παμε στο αλλο ακρο ομως. Μετρον αριστον. Και να ξερουμε γιατι κανουμε κατι. In any age.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:56, 01-06-09:

Εγω παντος επιρεαστικα απο την κουβεντα, και εβαλα σταρακι, με τζιν απο πανω, και t-shirt με τον popeye.... Ελπιζω να μην ειμαι ουτε πολυ ανωριμος για την ηλικια μου, ουτε πολυ μεγαλιστικος... (ψηφιζω κιολας... γερασα... μαλλον δεν μου παει το σταρακι...)

Ρε παμε καλα; 4 σελιδες για το σε πιους παει το σταρακι;.... εμενα παντος μ'αρεσε στον 47αρη Hetfield...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 02-06-09 στις 00:23.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:28, 02-06-09:

Ρε Τασο, 17 εισαι, μη μας τρελαινεις.
Κι αλλο Hetfield και αλλο η κυρα Σουλα απεναντι που ειναι στην εμμηνοπαυση και ονειρευεται πασαρελες ενω ειναι σαν κιοφτες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Darth Vader)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Darth Vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 00:32, 02-06-09:

χμου χμου...

Η μητέρα μου ντύνεται με αθλητικά, τζιν και t-shirts (ενίοτε παίρνει και του αδερφού μου που έχουν στάμπεσ) και την βρίσκω πολύ χαριτωμένη, ειδικά τα γκρίζα της μαλλιά , βλέπεις τα γκρίζα μπουκλάκια και από κάτω t-shirt με στάμπα και τζιν με μποτάκια. Όταν ήμουν μικρό και βλαμμένο νόμιζα ότι η μαμά μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν κοκετάρεται πολύ (απ την άλλη βέβαια εμένα με έσερναν μες στο σπίτι να μου βάλουν μια φούστα).
Δεν θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη σημασία η ηλικία για να ντύνεται κάποιος πιο σπορ και κάζουαλ (όπως η μάνα), αρκεί το ντύσιμο να μην φωνάζει "κοιτάξτε μεεε" ή "στριμώχτηκα εδώ μέσα και τραβολογάω τα ρούχα μου από ανασφάλεια".
Παράδειγμα : η θεία μου πάντα έδινε κολλητά ρούχα, σετ καλλυντικών και μακιγιάζ στις ξαδέρφες μου από τότε που ήταν 14-15. Σταμάτησαν να φοράνε τζιν, σαλοπέτες, κολάν, μπλουζάκια με στάμπες και γίναν όλα σουτιέν, ντεκολτέ, στενά παντελόνια και make up. Γιατί, ω γιατί, να στριμωχτεί κανείς σε τέτοια ρούχα τώρα που μπορεί να κυκλοφορεί χύμα, άνετα και σπορ, ενώ αργότερα στον εργασιακό του χώρο θα πρέπει να ντύνεται σαν πιγκουίνος ή σαν μοντέλο εκκλησιαστικού οίκου μόδας ; (ή σαν παγωτατζής στο δικό μου επάγγελμα ναουμ).Δεν είμαι υπέρ της ατσουμπαλιάς και της μπίχλας, αλλά υπέρ της άνεσης.

Για μένα...

θα ήταν όμορφο
  • να δω άτομα των 40-60 ετών με σπορ ντύσιμο.
  • άτομα της ηλικίας μου με ένα απλό τζινάκι ή αθλητικά στη σχολή (παίδες, τα καλλιστεία είναι προς Αθήνα μεριά που μου 'ρθατε σαν 40άρες προξενήτρες-ντροβαδούρες στις 8 το πρωί στην παρασκευή πτώματος)
  • να βλέπω τη μάνα και τις φίλες της με αθλητικά και φουτεράκια για βόλτα. (όχι, το τακούνι δεν βολεύει στην λαϊκή)
κουλά σε ηλικιωμένα άτομα (κοινώς : μπλιε)
  • Ντεκολτέ. Η βαρύτητα επέδρασε, ο χρόνος πέρασε, γιατί να γελοιοποιούνται;
  • Μίνι φούστες και κολάν. Μπορεί να αισθάνονται άνετα (I doubt it) αλλά δείχνει να έχουν μείνει πίσω
κουφά σε νεαρά άτομα
  • ταγιεράκια και σινιέ βραδινά φορεματάκια το πρωί, σε εργαστήρια, σε βόλτα. Ακόμα και στο σχολείο.

Το ντύσιμο δεν έχει ηλικία και ίσως να είμαι λίγο βλαμμένη για την παρακάτω ερωτηση αλλά, γιατί ορισμένα άτομα βιάζονται να ξεφορτωθούν το ανέμελο-χύμα ή αθλητικό στυλάκι ; Δεν είναι σαφώς πιο άνετο; Δεν πάει σε όλες τις ηλικίες; Δείχνει ανωριμότητα;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:41, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
  • Μίνι φούστες και κολάν. Μπορεί να αισθάνονται άνετα (I doubt it) αλλά δείχνει να έχουν μείνει πίσω
κουφά σε νεαρά άτομα
  • ταγιεράκια και σινιέ βραδινά φορεματάκια το πρωί, σε εργαστήρια, σε βόλτα. Ακόμα και στο σχολείο.

Το ντύσιμο δεν έχει ηλικία
Νομιζω οτι τα κοκκινα-υπογραμμισμενα στοιχειοθετουν μια αντιφαση...

γιατί ορισμένα άτομα βιάζονται να ξεφορτωθούν το ανέμελο-χύμα ή αθλητικό στυλάκι ; Δεν είναι σαφώς πιο άνετο; Δεν πάει σε όλες τις ηλικίες; Δείχνει ανωριμότητα;
Ισως βιαζονται να μεγαλωσουν. Ισως εχουν μαθει οτι "ετσι ντυνονται οι μικροι" αρα το συνδεουν με θεμα ωριμοτητας...ισως για να τους αντιμετωπιζουν σαν μεγαλυτερους...ισως γιατι ακολουθουν τα "πρεπει".

Παράθεση

WhiteDrum (Darth Vader)

Περιβόητο Μέλος

H Darth Vader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 00:59, 02-06-09:

Μμμ, ναι έχεις δίκιο για την αντίφαση, γιατί μερικές φορές μπερδεύομαι κι εγώ. Ναι μεν δεν έχει ηλικία το ντύσιμο, αλλά πώς μπορεί ένα γερασμένο σώμα να χωρέσει σε υφάσματα για νεανικές σιλουέτες; Όσο κι αν προσπαθούμε να αποφύγουμε την κριτική, το βλέμμα θα πέσει πάνω σε μια ηλικιωμένη γυναίκα με αποκαλυπτικά ρούχα και το θέαμα δεν θα είναι καθολου ευχάριστο.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:16, 02-06-09:

Ρε Τασο, 17 εισαι, μη μας τρελαινεις.
Κι αλλο Hetfield και αλλο η κυρα Σουλα απεναντι που ειναι στην εμμηνοπαυση και ονειρευεται πασαρελες ενω ειναι σαν κιοφτες
Μαλλον δεν καταλαβες τον τονο του ποστ μου....

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 03:49, 02-06-09:

χμου χμου...

Η μητέρα μου ντύνεται με αθλητικά, τζιν και t-shirts (ενίοτε παίρνει και του αδερφού μου που έχουν στάμπεσ) και την βρίσκω πολύ χαριτωμένη, ειδικά τα γκρίζα της μαλλιά , βλέπεις τα γκρίζα μπουκλάκια και από κάτω t-shirt με στάμπα και τζιν με μποτάκια. Όταν ήμουν μικρό και βλαμμένο νόμιζα ότι η μαμά μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν κοκετάρεται πολύ (απ την άλλη βέβαια εμένα με έσερναν μες στο σπίτι να μου βάλουν μια φούστα).
Δεν θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη σημασία η ηλικία για να ντύνεται κάποιος πιο σπορ και κάζουαλ (όπως η μάνα), αρκεί το ντύσιμο να μην φωνάζει "κοιτάξτε μεεε" ή "στριμώχτηκα εδώ μέσα και τραβολογάω τα ρούχα μου από ανασφάλεια".
Παράδειγμα : η θεία μου πάντα έδινε κολλητά ρούχα, σετ καλλυντικών και μακιγιάζ στις ξαδέρφες μου από τότε που ήταν 14-15. Σταμάτησαν να φοράνε τζιν, σαλοπέτες, κολάν, μπλουζάκια με στάμπες και γίναν όλα σουτιέν, ντεκολτέ, στενά παντελόνια και make up. Γιατί, ω γιατί, να στριμωχτεί κανείς σε τέτοια ρούχα τώρα που μπορεί να κυκλοφορεί χύμα, άνετα και σπορ, ενώ αργότερα στον εργασιακό του χώρο θα πρέπει να ντύνεται σαν πιγκουίνος ή σαν μοντέλο εκκλησιαστικού οίκου μόδας ; (ή σαν παγωτατζής στο δικό μου επάγγελμα ναουμ).Δεν είμαι υπέρ της ατσουμπαλιάς και της μπίχλας, αλλά υπέρ της άνεσης.

Για μένα...

θα ήταν όμορφο
  • να δω άτομα των 40-60 ετών με σπορ ντύσιμο.
  • άτομα της ηλικίας μου με ένα απλό τζινάκι ή αθλητικά στη σχολή (παίδες, τα καλλιστεία είναι προς Αθήνα μεριά που μου 'ρθατε σαν 40άρες προξενήτρες-ντροβαδούρες στις 8 το πρωί στην παρασκευή πτώματος)
  • να βλέπω τη μάνα και τις φίλες της με αθλητικά και φουτεράκια για βόλτα. (όχι, το τακούνι δεν βολεύει στην λαϊκή)
κουφά σε νεαρά άτομα

Το ντύσιμο δεν έχει ηλικία και ίσως να είμαι λίγο βλαμμένη για την παρακάτω ερωτηση αλλά, γιατί ορισμένα άτομα βιάζονται να ξεφορτωθούν το ανέμελο-χύμα ή αθλητικό στυλάκι ; Δεν είναι σαφώς πιο άνετο; Δεν πάει σε όλες τις ηλικίες; Δείχνει ανωριμότητα;
Λεπόν, κάνω κουοουτ όλο το ποστ για να πω ακριβώς σε ποια σημεία έχω ενστάσεις- νο οφενς φυσικά για τπτ, έτσι;..

Αρχικά να αναφέρω πως το ανέμελο αθλητικό στυλάκι δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου. Σιχαίνομαι (πάνω μου) τα αθλητικά παπούτσια με τις τεράστιες σόλες και τα κορδόνια, σιχαίνομαι τα χοντροκομμένα άρβυλα, τα μποτίνια τα γιουνισεξ, τα σταράκια (παρότι μου πάνε και έχουν πλάκα όταν τα δανείζομαι από την αδελφή με τζινάκι και μια μπλούζα για να πάω μέχρι το περίπτερο ή το βιντεο κλαμπ ), και γενικά οποιοδήποτε παπούτσι φέρνει σε "αθλητικό".
Δεν κατακρίνω αυτούς που τα φοράνε, ίσα ίσα! Η αδελφή μου δείχνει μια χαρά με το τζινάκι και τα σταράκια της, επειδή αυτό είναι το στυλ της.
Εμένα το στυλ μου είναι διαφορετικό για πολλούς λόγους, που έχουν σχέση με την προσωπικότητά μου η οποία διαφέρει κατα πολύ από τη δική της, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω από το ότι απλά ..διαφέρουν.
Έχουμε λοιπόν το στυλ, όπου εκείνη θα πάει να ψωνίσει σταράκια και σαγιονάρες, ενώ εγώ μπαλαρίνες και παπούτσια με τακούνι έως και γόβα. Και το ευτύχημα είναι ότι φοράμε ακριβώς το ίδιο νούμερο, οπότε ανάλογα με την περίσταση μπορούμε και να ανταλλάσσουμε...

Είμαι της πεποίθησης πως τα ρούχα (και τα παπούτσια και τα αξεσουάρ) πρέπει να τα φοράς και όχι να σε φοράνε. Το ρούχο από μόνο του δεν έχει προσωπικότητα, εσύ του τη δίνεις.
Σου λέει κάτι η μπλούζα με τη στάμπα των AC/DC κρεμασμένη σε μία κρεμάστρα; Τσου.
Εσύ όταν τη φοράς νιώθεις κάτι και αυτό το κάτι βγαίνει προς τα έξω. Αν νιώθεις άβολα με ένα ρούχο, αυτό φαίνεται...

Παρότι λοιπόν θα "βόλευε" περισσότερο να φοράω ένα τζιν ή μία φόρμα, από κάτω ένα αθλητικό παπουτσάκι και από πάνω ένα μπλουζάκι- επιλέγω να φοράω ένα μπλουζάκι όπως μου αρέσει, με σχετικά ανοιχτό ντεκολτέ (ανάλογα με την περίσταση πάντα, δεν θα πάω στη σχολή να βάλω τα ντεκολτέ μέχρι κάτω! ήμαρτον..
απλά δεν θα βάλω και μπλούζα με κλειστό λαιμό γιατί δεν θα μου άρεσε πάνω μου ) και το τζινάκι μου και τα παπουτσάκια μου.
Και πρέπει εδώ να πω ότι το στυλ μου αυτό δεν διαμορφώθηκε εξαιτίας της μαμά μου, η οποία ντύνεται συντηρητικά κατα βάση, φοράει παπούτσια που δεν θα φορούσα ποτέ, και ...χμου, έβγαλε πρώτη φορά τα φρύδια της φέτος. () Και πάντα έδειχνε κούκλα, παρότι είναι αρκετά κιλά πάνω από το κανονικό, γιατί αντλεί την αυτοπεποίθησή της από αυτό που είναι και όχι από αυτό που φοράει, το οποίο λίγη σημασία έχει τελικά.

Προσπαθώ λοιπόν να σου πω, ότι όλα αυτά είναι στον άνθρωπο. Αυτό που εσένα σου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να το φορέσεις, μπορεί για τον άλλο να είναι κάτι που ο ίδιος δεν θα τολμούσε/ μπορούσε/ ήθελε ποτέ να βάλει.
Παίζουν πολλοί παράγοντες, όπως το γούστο, το πόσο συντηρητικός είναι κανείς, αλλά ακόμα και το αν νιώθει άνετα να βάλει κάτι ή θεωρεί πως δεν μπορεί να το υποστηρίξει.
Η αδελφή μου υποστηρίζει καλύτερα από εμένα τα σταράκια, κι εγώ καλύτερα από εκείνη τις γόβες. Αυτό δεν σημαίνει πως είτε εγώ είτε εκείνη δεν θα έπρεπε να τα φοράμε και τα δύο.
Απλά κάνει η καθεμία της επιλογές της, όπως αυτές ταιριάζουν στο στυλ και το χαρακτήρα της

Επίσης, να πω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν... Οι άνθρωποι αλλάζουν μεγαλώνοντας, οι συνήθειες το ίδιο, γιατί όχι και το στυλ (αν και φαντάζομαι πως θα ακολουθεί μία συγκεκριμένη γραμμή, δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω να βάλω τσόκαρα* ;p)

*επίσης νο οφενς σε όσες τα φοράνε

πς. και κάτι τελευταίο... το σουτιεν δεν είναι στα πλαίσια της κοκεταρίας βρε συ
στα 14 με 15 είναι σημαντικό το στήθος να έχει υποστήριξη- επιβάλλεται μη σου πω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 02-06-09 στις 03:54.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 11:07, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
πς. και κάτι τελευταίο... το σουτιεν δεν είναι στα πλαίσια της κοκεταρίας βρε συ
στα 14 με 15 είναι σημαντικό το στήθος να έχει υποστήριξη- επιβάλλεται μη σου πω..
Όχι, δεν επιβάλλεται -ο οργανισμός έχει μυς, συνδέσμους, δεν του φύτρωσαν βυζάκια ενώ δεν μπορούσε να τα κουμαντάρει. Δεν είναι οτι από άποψη υγείας είναι απαραίτητο αυτό, αλλά περισσότερο από τη μεριά της αισθητικής (για να μη φαίνονται οι θηλές ή να μη μοιάζουν πολύ "χύμα" τα βυζάκια).

Εκτός αν μιλάμε για πολύ πλούσιο καλάθι φρούτων που σου κόβει τη μέση, τότε στις άλλες περιπτώσεις δε βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να φεσώνουμε τα δεκατετράχρονα με σύρματα, πλαστικά και δαντέλες.

Τώρα αν κάποια αισθάνεται καλύτερα έτσι, έτερον εκάτερον.

Παράθεση

WhiteDrum (Darth Vader)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 11:16, 02-06-09:

Αρχικά να αναφέρω πως το ανέμελο αθλητικό στυλάκι δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου. Σιχαίνομαι (πάνω μου) τα αθλητικά παπούτσια με τις τεράστιες σόλες και τα κορδόνια, σιχαίνομαι τα χοντροκομμένα άρβυλα, τα μποτίνια τα γιουνισεξ, τα σταράκια (παρότι μου πάνε και έχουν πλάκα όταν τα δανείζομαι από την αδελφή με τζινάκι και μια μπλούζα για να πάω μέχρι το περίπτερο ή το βιντεο κλαμπ ), και γενικά οποιοδήποτε παπούτσι φέρνει σε "αθλητικό".

Συμφωνώ, δεν πάει σε όλους, αλλά το χαλαρό και άνετο ντύσιμο χαρακτηρίζεται συχνά "σπορ", λανθασμένα βέβαια. Το αντίθετο για μένα είναι οτιδήποτε δεν είναι και τόσο άνετο αλλά φοριέται για να προσδίδει ομορφιά (ας πούμε) και έχει πολλά μπιχλιμπίδια, σε στυλ άνεση-στυλ 0-1. Αλλά δεν είναι το στυλ το θέμα, αλλά η ηλικία σε σχέση με αυτό.
Δεν κατακρίνω αυτούς που τα φοράνε, ίσα ίσα! Η αδελφή μου δείχνει μια χαρά με το τζινάκι και τα σταράκια της, επειδή αυτό είναι το στυλ της.
Εμένα το στυλ μου είναι διαφορετικό για πολλούς λόγους, που έχουν σχέση με την προσωπικότητά μου η οποία διαφέρει κατα πολύ από τη δική της, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω από το ότι απλά ..διαφέρουν.
Το στυλ έχει καμία σχέση με την προσωπικότητα; Αν εννοείς γούστο, οκ, γιατί για μένα π.χ. το ντύσιμο κάποιου δεν λέει απολύτως τίποτα για την προσωπικότητά του.

Έχουμε λοιπόν το στυλ, όπου εκείνη θα πάει να ψωνίσει σταράκια και σαγιονάρες, ενώ εγώ μπαλαρίνες και παπούτσια με τακούνι έως και γόβα. Και το ευτύχημα είναι ότι φοράμε ακριβώς το ίδιο νούμερο, οπότε ανάλογα με την περίσταση μπορούμε και να ανταλλάσσουμε...

Είμαι της πεποίθησης πως τα ρούχα (και τα παπούτσια και τα αξεσουάρ) πρέπει να τα φοράς και όχι να σε φοράνε. Το ρούχο από μόνο του δεν έχει προσωπικότητα, εσύ του τη δίνεις.
Σου λέει κάτι η μπλούζα με τη στάμπα των AC/DC κρεμασμένη σε μία κρεμάστρα; Τσου.
Εσύ όταν τη φοράς νιώθεις κάτι και αυτό το κάτι βγαίνει προς τα έξω. Αν νιώθεις άβολα με ένα ρούχο, αυτό φαίνεται...

Εδώ συμφωνούμε, και για να είμαστε στο θέμα, αυτό ισχύει και για το ντύσιμο σε σχέση με την ηλικία. Αν δείχνεις άνετος μες στα ρούχα σου , τότε το μεταδίδεις και στους άλλους και "δείχνει" και το ρούχο πάνω σου. Χωρίς βέβαια να τραβολογάς συνέχεια τα υφάσματα και να τσεκάρεις 500 φορές το δευτερόλεπτο αν σου πάει.
Χμ, οκ με την μπλούζα, ναι, όπως και με τα υπόλοιπα ρούχα , ακόμα και όταν χρειαστεί να φορέσω τακούνι ή φούστα (σπάνια.).

Παρότι λοιπόν θα "βόλευε" περισσότερο να φοράω ένα τζιν ή μία φόρμα, από κάτω ένα αθλητικό παπουτσάκι και από πάνω ένα μπλουζάκι- επιλέγω να φοράω ένα μπλουζάκι όπως μου αρέσει, με σχετικά ανοιχτό ντεκολτέ (ανάλογα με την περίσταση πάντα, δεν θα πάω στη σχολή να βάλω τα ντεκολτέ μέχρι κάτω! ήμαρτον..
απλά δεν θα βάλω και μπλούζα με κλειστό λαιμό γιατί δεν θα μου άρεσε πάνω μου ) και το τζινάκι μου και τα παπουτσάκια μου.
Κων/να... αφού ξέρεις τη διαφορά. Διαφέρει (σε οποιαδήποτε ηλικία) η απλή περιποίηση που προσδίδει γλυκύτητα/νεότητα/κομψότητα από την κοκεταρία, από την υπερβολή, που όπως και να 'χει κάνει μπαμ. Δεν είμαι tomboy, κι εγώ προσέχω τί μου ταιριάζει και τί όχι. Σε περίπτωση που νόμιζες ότι σνομπάρω γυναίκες που το κάνουν. Και ναι, υπάρχουν ορισμένες στιγμές που η περιποίηση είναι περιττή (splatter εργαστήρια όπως προανέφερα, γυμναστήριο, λαϊκή, περίπτερο κ.τ.λ.) Και για το ντεκολτέ... εγώ στον οφθαλμίατρο που ήμουν παραλίγο να αποκτήσω μυωπία από το *BOIIING* ντεκολτέ μιας 50άρας. Ήταν κακόγουστο. Εκεί μιλάμε για ηλικία και ντύσιμο. Όσο για ντεκολτέ γενικότερα, κλαην μαην, δεν θα μου χτυπησει άσχημα στο μάτι. Εκτός βέβαια και αν είναι στη φόρα.

Και πρέπει εδώ να πω ότι το στυλ μου αυτό δεν διαμορφώθηκε εξαιτίας της μαμά μου, η οποία ντύνεται συντηρητικά κατα βάση, φοράει παπούτσια που δεν θα φορούσα ποτέ, και ...χμου, έβγαλε πρώτη φορά τα φρύδια της φέτος. () Και πάντα έδειχνε κούκλα, παρότι είναι αρκετά κιλά πάνω από το κανονικό, γιατί αντλεί την αυτοπεποίθησή της από αυτό που είναι και όχι από αυτό που φοράει, το οποίο λίγη σημασία έχει τελικά.
Γιατί το παίρνεις προσωπικά; Το παράδειγμα για τις ξαδέρφες μου είχε ως σκοπό να δείξει ότι πολλές μανάδες βιάζονται να κάνουν μικρά κορίτσια "γυναίκες" με ρούχα που δεν τις κάνουν όμορφες αλλά τις "μεγαλώνουν" με έναν άσχημο τρόπο. Τώρα, να τραβολογάς ένα 15χρονο να βγάλει τα αθλητικά και να βάλει μίνι λέγοντάς του "έγινες γυναίκα πια!" δεν νομίζω να είναι σωστό, έτσι; Άρα, ναι , σε μερικές ηλικίες είναι καλό να σε αφήνουν να ντύνεσαι όπως θες, εκεί ήθελα να καταλήξω όπως συνέχισα και παρακάτω περί εργασίας και ένδυσης. Ούτε εμένα με επηρέασε η μάνα μου, καθότι γι αυτήν ντύνομαι σαν νεκροθάφτης και η φίλη της η γερμανίδα λέει ότι ντύνομαι σαν βιβλιοθηκάριος. Ενώ ο πατέρας ότι ντύνομαι σαν να ετοιμάζομαι να πάω στίβο.Whatever.

Προσπαθώ λοιπόν να σου πω, ότι όλα αυτά είναι στον άνθρωπο. Αυτό που εσένα σου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να το φορέσεις, μπορεί για τον άλλο να είναι κάτι που ο ίδιος δεν θα τολμούσε/ μπορούσε/ ήθελε ποτέ να βάλει.
Παίζουν πολλοί παράγοντες, όπως το γούστο, το πόσο συντηρητικός είναι κανείς, αλλά ακόμα και το αν νιώθει άνετα να βάλει κάτι ή θεωρεί πως δεν μπορεί να το υποστηρίξει.
Δεν διαφώνησε κανείς, αλλά με το πέρας του χρόνου συνεχίζουν να ισχύουν; Μιλάμε για την ηλικία και όχι το στυλ του άλλου μόνο.

Η αδελφή μου υποστηρίζει καλύτερα από εμένα τα σταράκια, κι εγώ καλύτερα από εκείνη τις γόβες. Αυτό δεν σημαίνει πως είτε εγώ είτε εκείνη δεν θα έπρεπε να τα φοράμε και τα δύο.
Απλά κάνει η καθεμία της επιλογές της, όπως αυτές ταιριάζουν στο στυλ και το χαρακτήρα της
Χαρακτήρας και στυλ δεν συνάδουν απαραίτητα.

Επίσης, να πω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν... Οι άνθρωποι αλλάζουν μεγαλώνοντας, οι συνήθειες το ίδιο, γιατί όχι και το στυλ (αν και φαντάζομαι πως θα ακολουθεί μία συγκεκριμένη γραμμή, δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω να βάλω τσόκαρα* ;p)
Ναι, άρα στυλ-//- προσωπικότητα.

άλλο μπουστάκι και άλλο τριπλή ενίσχυση σε 14χρονο παιδόνι

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 11:47, 02-06-09:

Aυτο το θεμα το εχω σκεφτει αρκετες φορες και εχω πραγματικα μια απορια..Γενικα δεν με ενοχλει καποιος να αλλαζει στυλ ντυσιματος αν ετσι νιωθει..Αλλωστε ο καθενας μας πρεπει να φοραει τα ρουχα που γουσταρει ο ιδιος..

Αλλα μου εχουν δημιουργηθει δυο αποριες..
1)Παρατηρω τους γυρω μου πλησιαζοντας στα 30 να εχουν αλλαξει ολοι σχεδον στυλ..Το ερωτημα ειναι..Αλλαξαν επειδη ετσι ενιωσαν ή επειδη θεωρειται απο την κοινωνια φυσιολογικο οταν μεγαλωνεις να ντυνεσαι πιο κυριλε?

2)Ολοι αν μας ρωτησεις λεμε οτι φοραμε τα ταδε ρουχα επειδη τα γουσταρω και επειδη μου ταιριαζουν..Ειναι ετσι πραγματι ή η μοδα διαμορφωνει και τα γουστα μας? Θυμαμαι οταν αγορασα πρωτη φορα σταρακια δεν ηταν ακομα στη μοδα και πολλα ατομα γυρω μου μου λεγανε..Καλα σταρακια?Που τα θυμηθηκες αυτα ρε συ? Και ξαφνικα μετα απο ενα καλοκαιρι βλεπω ολους να φορανε σταρακια και κανεις να μην μου κανει κανενα σχολιο..

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:02, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Aυτο το θεμα το εχω σκεφτει αρκετες φορες και εχω πραγματικα μια απορια..Γενικα δεν με ενοχλει καποιος να αλλαζει στυλ ντυσιματος αν ετσι νιωθει..Αλλωστε ο καθενας μας πρεπει να φοραει τα ρουχα που γουσταρει ο ιδιος..

Αλλα μου εχουν δημιουργηθει δυο αποριες..
1)Παρατηρω τους γυρω μου πλησιαζοντας στα 30 να εχουν αλλαξει ολοι σχεδον στυλ..Το ερωτημα ειναι..Αλλαξαν επειδη ετσι ενιωσαν ή επειδη θεωρειται απο την κοινωνια φυσιολογικο οταν μεγαλωνεις να ντυνεσαι πιο κυριλε?
Νομίζω ότι σε ένα βαθμό τους επηρεάζει και η δουλειά τους... π.χ. όταν κανείς δουλεύει σε ένα γραφείο ή σε μια τράπεζα, δεν μπορεί να πάει με σκισμένο τζην και T-shirt. Υπάρχουν δε εταιρείες που έχουν αυστηρό κώδικα ντυσίματος και δεν επιτρέπουν ούτε το καλοκαίρι να είναι κανείς χωρίς γραβάτα (άντρες) ή μπλούζα με μανίκι (γυναίκες) ... επίσης νομίζω ότι μεγαλώνοντας αποκτάς λίγο πιο ευρύ φάσμα κοινωνικών υποχρεώσεων, στις οποίες χρειάζεται και διαφοροποιημένο ντύσιμο, άρα αναγκάζεσαι να εμπλουτίσεις και τη γκαρταρόμπα σου, π.χ υπάρχουν επαγγελματικά δείπνα, πολιτιστικές εκδηλώσεις στις οποίες σε καλούν, κλπ.... ε δεν μπορείς να είσαι χύμα σε όλα αυτά. Νομίζω ότι επηρεάζεσαι και έτσι αλλάζει κάπως το στυλ σου.

2)Ολοι αν μας ρωτησεις λεμε οτι φοραμε τα ταδε ρουχα επειδη τα γουσταρω και επειδη μου ταιριαζουν..Ειναι ετσι πραγματι ή η μοδα διαμορφωνει και τα γουστα μας? Θυμαμαι οταν αγορασα πρωτη φορα σταρακια δεν ηταν ακομα στη μοδα και πολλα ατομα γυρω μου μου λεγανε..Καλα σταρακια?Που τα θυμηθηκες αυτα ρε συ? Και ξαφνικα μετα απο ενα καλοκαιρι βλεπω ολους να φορανε σταρακια και κανεις να μην μου κανει κανενα σχολιο..
Σαφώς η μόδα σε ένα βαθμό επηρεάζει το γούστο μας... θυμάμαι όταν ήμουν μικρή έλεγα πως δεν θα φορέσω ποτέ μου παντελόνι με καμπάνα, όπως έβλεπα σε φωτογραφίες παλιές της μαμάς μου.... ήρθε η εποχή που φόρεσα όμως . Θα μπορούσες να φανταστείς π.χ. τον εαυτό σου να φοράει άσπρη κάλτσα με μαύρο παπούτσι; Κι όμως κάποτε το φορούσαν πολύ ... (by the way ... η δεκαετία του 80 από τις χειρότερες μόδες ever!!!!)

Να προσθέσω εδώ ... ότι μερικές δεκαετίες πριν οι άνθρωποι άνω των 40, εδώ στην Ελλάδα, δεν ντυνόντουσαν τόσο μοντέρνα όσο ντύνονται οι αντίστοιχης ηλικίας άνθρωποι σήμερα. Δεν ήταν δηλαδή σύνηθες να βλέπεις γυναίκες 50 ετών με Τ-shirt και τζηνάκια.... Σήμερα είναι νομίζω απολύτως φυσιολογικό, αλλά έχουν αλλάξει και πολλά άλλα πράγματα σήμερα, που έχουν οδηγήσει σε αυτή την αλλαγή στον τρόπο ντυσίματος.
Το ερώτημα λοιπόν, αν το ντύσιμο εξαρτάται από την ηλικία ή αν η μόδα διαμορφώνεται απο εμάς και τα αντίστροφα σε αυτά ερωτήματα, μου κάνουν λίγο σαν το αυγό και την κότα ...
Θέλω να πω, ότι πλέον ένας άνθρωπος στην ηλικία τον 50-60 σήμερα κάνει πράγματα, που μερικές δεκαετίες πριν δεν έκανε (λόγω νοοτροπίας τα περισσότερα)... αυτό έχει φέρει και κάποια αλλαγή στον τρόπο που ντύνεται, π.χ. ένας άντρας 60 ετών πριν από 30 χρόνια ... δεν ήταν συχνό θέαμα σε καφετέριες, μάλλον σε συνοικιακά καφενεία τον έβλεπες. Σήμερα όμως δεν ξενίζει κανέναν. Αντίστοιχα λοιπόν το να έβλεπες έναν άνδρα αυτής της ηλικίας τότε με πόλο μπλουζάκι σε ξένιζε, σήμερα είναι τελείως φυσιολογικό.
Νομίζω λοιπόν ότι το ντύσιμο διαμορφώνεται από τον τρόπο ζωής μας περισσότερο και λιγότερο από την ηλικία ... και ο τρόπος ζωής νομίζω ότι υποστηρίζει ή όχι ένα ντύσιμο. Απο κει και πέρα είναι και το θέμα της αισθητικής του άλλου. Και αυτό δεν είναι θέμα ηλικίας......

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    billie perrakis

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους