Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει σήμερα σεβασμός στις παραδοσιακές αξίες των παππούδων μας;

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 16:54, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrioss
Κάποτε όταν έβλεπαν τον δάσκαλο κια τον παπά να περνά από την γειτονιά,σηκώνονταν όλοι και έκαναν υπόκλιση εις ένδειξιν σεβασμού.Δεν είπαμε να κάνουν έτσι σήμερα
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;
Πάντα οι άνθρωποι είχαν πάνω κάτω την ίδια συμπεριφορά. Πάντα είχαμε δολοφονίες, μοιχείες πολλά ψέματα, ασέβειες κ.τ.λ. Βέβαια αυτό που άλλαξε είναι ότι τώρα είμαστε ανοιχτοί στην ασέβεια μας και στις "αμαρτίες" μας. Η κοινωνία απλά άλλαξε στον τρόπο που κρύβει τις πράξεις της και σε τίποτα άλλο. Αντί να κρύβεις τις πράξεις σου "κάτω από το χαλί" τώρα το βροντοφωνάζεις και δεν νοιάζεσαι για κανέναν.
Τώρα άμα πρέπει να υποκλινόμαστε στον παπά και στον δάσκαλο είναι άλλο θέμα. Κατά την γνώμη μου θα πρεπει να υποκλιθείς(αν προσωπικά το απεχθάνομαι αλλά θεωρητικά λέμε τώρα) σε άτομα που το αξίζουν και όχι λόγω επαγγέλματος μόνο. Δεν προσφέρουν αυτοί τίποτα περισσότερο από τους άλλους στην κοινωνία για να υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:48, 17-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrioss
Κάποτε όταν έβλεπαν τον δάσκαλο κια τον παπά να περνά από την γειτονιά,σηκώνονταν όλοι και έκαναν υπόκλιση εις ένδειξιν σεβασμού.Δεν είπαμε να κάνουν έτσι σήμερα
Απλά, το ισοπέδωμα απάντων, φέρνει διάλυση στην κοινωνία.Τι λέτε;
Οι παλιοι φίλε μου ναι είχαν αρχές αλλα σε αυτούς που το αξιζαν, τότε ο παπάς ήταν με γαιδουράκι και σε ρωτούσε πώς πάς δίνοντας ην ευχή του, σήμερα περνάει με την μερσεντές και σε βρήζει που του έφαγες το πάρκιγκ.

Τότε οι άνθρωποι σεβόντουσαν το δάσκαλο γιατί ήταν ένας και καλός τώρα ο δάσκαλος ζητάει τράκα απο τον μαθητή,

Τότε οι άνθρωποι κάθονταν στο καφενείο και μηλούσαν για τα προβλήματα, τώρα δεν μιλάει ο ένας τον άλλο.

Ποιές λοιπόν αρχές να κρατήσω; πώς μπορώ να κατηγορίσω τους νέους που δεν φιλάνε το χέρι του παπά αφού ο ίδιος τους διώχνει; πώς να σεβαστώ το δάσκαλο όταν ο ίδιος δεν μου δίνει λόγο να τον σεβαστώ;
Ισως είναι καλύτερα; δεν θα ήθελα να φιλίσω χέρι ενώς ανθρώπου που δεν με σέβετε σαν χριστιανό, εξάλλου υπήρχαν και τα κακά τα τότε, οι παπούδες εκτώς απο το καλό δεν είχαν και κακά;

Οταν βλέπω πώς στο χωριό που μεγάλωσα το 1/10 του χωριού έχει παρενοχλήσει σεξουαλικά ανηλικα παιδιά πώς μπορώ να πώ του παιδιού μου να τους σεβαστεί και να πάρει το ήθος τους όταν εγώ φοβάμε να τα πλησιάσει γιατί δεν ξέρω τι θα του κάνει;
Η αρχή τότε ήταν οι γυναίκες σπίτι και γώ στο καφενείο,να κρατήσω και αυτή την αρχή; τότε όλα ήταν " ηθικά" και ότι κάνανε τα κάναν στην ζούλα και τώρα κατηγορούν τους νέους για κακή συμπεριφορά; πώς μπορώ να σεβαστώ τις αρχές της τότε εποχής όταν όλοι ζούσαν στο ψέμα; κατηγορούν ότι έγιναν οι νέοι ξεδιατροποι και ξεχνάνε πώς τα ίδια γινοντουσαν τότε απλά όλα στα κρυφά.

Γιατί λιπόν να σεβαστώ μόνο τα καλά και να μην αποφύγω τα κακά;

Υ.Γ. δεν ξέρω αν βγήκα εκτώς θέματος αλλα άν είναι να λέμε για τα καλά του τότε πρέπει να πουμε και τα κακά, δεν είναι όλα μέλι γάλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:30, 17-09-09:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Παιδεία.jpg
Εμφανίσεις:  110
Μέγεθος:  106,9 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnyTziEn
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε στις 14:46, 17-09-09:

Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλήσαντα...
Επιτρέψτε μου ένα μεγάλο ποστ με κάποιες σκέψεις...

Ίσως να έχει σχέση και με κάτι που έγραψε ο Ντοστογιέφσκι:
"Αν δεν υπάρχει Θεός τότε όλα επιτρέπονται..."
Και σκέφτομαι: Αν δεν υπάρχει Θεός, Κράτος και αξίες, άραγε τι επιτρέπεται;

Σε μια κοινωνία που πλέον ανοιχτά προβληματίζεται με τη θρησκεία αντί να την "φοβάται", έστω και τυπικά, και που αντικαθιστά τις Ελληνικές αξίες (βλέπε φιλότιμο) με ότι βλέπει στο σινεμά (βλέπε αμαξάρα), που πάμε ωρε; Γιατί δεν υπάρχει ούτε φόβος να κρατά τα έρμα ούτε φιλότιμο!
Δεν φοβάται κάποιος ώστε να αναγκαστεί να δείξει έστω και τον υποτυπώδη σεβασμό σε αξίες και ανθρώπους. Ποιόν να φοβηθεί; Τη θρησκεία; Την κοινωνία που επιδοκιμάζει τον εγωισμό και την εκμετάλλευση; Τους νόμους που ούτως ή άλλως υπάρχουν για να υπάρχουν;
Και μέσα στο απέραντο πλιάτσικο από πως να επιλέξεις είσαι σωστός και δίκαιος και φιλότιμος; Με τι κουράγιο; Με τι ασφάλεια; Με τι σχέσεις;
΄Οσο για το παράδειγμα του χωριού που ο μόνο δάσκαλος και ο παπάς κατείχαν τη γνώση και τη σοφία... Αυτά είναι ancient history που λένε κι οι "βάρβαροι"...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους