Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 13:55, 10-06-09:

Έχω κάνει κάποια χρόνια στη Σουηδία και εκεί οι άνθρωποι έχουν την εξής συνήθεια: Κάθε φορά που επισκέπτονται ένα σπίτι βγάζουν τα παπούτσια. Αυτό θεωρείται το ευγενικό. Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτό το "έθιμο"; Θα το κάνατε εσείς στο σπίτι σας ή στο σπίτι κάποιου άλλου; Έχει πρακτική αξία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 14:00, 10-06-09:

το κάνω στα σπίτια που επισκέπτομαι αν μου λένε ή αν βλέπω πως τα έχουν βγάλει και οι ίδιοι αλλά και στο δικό μου λέω στους φίλους να βγάζουν τα παπούτσια κοντά στην είσοδο να τα βάζουμε στην παπουτσοθήκη ή έστω κοντά εκεί, γιατί μ αρέσει να τριγυρνάω με κάλτσες στο σπίτι και να ξέρω ότι το σφουγγάρισμα δεν πήγε στράφι. Τώρα δεν θα τους κυνηγήσω με την παντόφλα αν δεν τα βγάλουν, απλά το ζητάω ευγενικά -άσε που είναι και πιο βολικό-. Μόνο η μάνα μου με δυσκολεύει αλλά στο τέλος την πείθω.. Είναι θέμα καθαριότητας αλλά και άνεσης. Και για να γίνω και λίγο φρικιαστική... Σκέψου ότι πατάς ξυπόλυτος μες στο σπίτι και μαζεύεις στις πατούσες σου σκόνες από τον δρόμο, σκόνες από αποξηραμένα φλέματα, σκουπίδια, ούρα, κόπρανα etc. Οκ, σκάω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 14:02, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Julius Caesar
Έχω κάνει κάποια χρόνια στη Σουηδία και εκεί οι άνθρωποι έχουν την εξής συνήθεια: Κάθε φορά που επισκέπτονται ένα σπίτι βγάζουν τα παπούτσια. Αυτό θεωρείται το ευγενικό. Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτό το "έθιμο"; Θα το κάνατε εσείς στο σπίτι σας ή στο σπίτι κάποιου άλλου; Έχει πρακτική αξία;
Δεν ειναι μονο θεμα ευγενειας,μα και πρακτικότητας.

Στο εξωτερικο που εζησα,ολοι οι επισκεπτες μας (ελληνες ή γηγενεις) εβγαζαν διχως αντιρρηση τα παπουτσια τους στο χωλ για να μη λερωθει η μοκετα στο σαλονι. Δεν ειναι ευκολο να καθαριζεις μια μοκετα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:12, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Σκέψου ότι πατάς ξυπόλυτος μες στο σπίτι και μαζεύεις στις πατούσες σου σκόνες από τον δρόμο, σκόνες από αποξηραμένα φλέματα, σκουπίδια, ούρα, κόπρανα etc. Οκ, σκάω.
Ξέχασες το σπέρμα και τσίχλες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:44, 10-06-09:

το κάνω εδώ και χρόνια στο σπίτι μου και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα απ τους φίλους και τους γνωστούς
Βέβαια όποιος ήταν να έρθει πρωτη φορά στο σπίτι, το είχα πει ευγενικά από πριν ώστε ο αλλος να το ξέρει ώστε να βάλει "καλές" κάλτσες αν νιώθει έτσι πιο άνετα ή να φέρει μαζί παντοφλάκια
Εννοείται φυσικά ότι δεν μαστιγώνω κανέναν... έχει τύχει και να μην τα βγάλουν

Συνήθως ο κόσμος που έρχεται βλέπει όλα τα δικά μας παπούτσια στην είσοδο και ρωτάει... "βγάζουμε τα παπούτσια?"
και παίρνει την εξής απάντηση
"εμείς ναι, αν θες κι εσύ μας βολεύει... αν δεν θες δεν τρέχει τίποτα και πάλι καλοδεχούμενος είσαι"
όλοι τα βγάζουν πάντως

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 18:08, 10-06-09:

αυτο το εθιμο το εχουν και οι ρωσσοι. επειδη ετυχε να εχω ρωσσιδες φιλες την πρωτη φορα στο σπιτι μιας απο αυτες μπαινουμε εμεις μεσα κανονικα μετα ερχονται οι αλλες ρωσσιδες φιλες και τις βλεπω αρχιζουν ομαδικα να βγαζουν παπουτσια , μποτες και να βαζουν παντοφλες που φροντισε η οικοδεσποινα να εχει εκει...

ε πως να κρατηθω και να μην ρωτησω αφου παντα ρωταω σαν μικρο παιδι και λεω ' συγνωμη ρε παιδια εγινε κατι???' και γελαγανε ως συνηθως με το αφελες και αθωο μου ερωτημα

μου εξηγησαν οτι ετσι κανουν στη χωρα τους και το κανουν και εδω αλλα μονο σε σπιτια ομοεθνων τους.
προσωπικα δεν διανοουμαι να βαλω τον αλλο σε τετοια διαδικασια γιατι δεν το χω συνηθισει ουτε γω ουτε κανενας εδω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkerbell
H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 18:39, 10-06-09:

Εγώ πάλι αισθάνομαι εξαιρετικά άσχημα όταν έρχονται τα ξαδέρφια μου και κάποιοι φίλοι μου και βγάζουν τα παπούτσια τους. Το σπίτι είναι καθαρό για να λερώνεται. Κι είναι υπόθεση 2 λεπτών το σφουγγάρισμα. Δεν θα πάθει τίποτα!

Και εννοείται πως δεν βγάζω ποτέ τα παπούτσια μου (μια φορά μόνο, στο Μπλε Τζαμί ). Αν μου δώσουνε παντοφλίτσες, δεν έχω καμία αντίρρηση. Δεν μπορώ όμως να περπατώ ξυπόλητη....

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:24, 10-06-09:

Στο σπίτι μου ποτέ δε ζητάω να βγάζουν τα παπούτσια τους.
Τα μέρη που δε θέλω να πατάνε με παπούτσια τα ξέρουν οπότε δεν πρόκειται να πατήσει ποτέ κανένας, και έχουν εκπαιδευτεί οι περισσότεροι να τα σκουπίζουν καλά στο χαλάκι πριν μπουν.

Αν πάω σε άλλο σπίτι και βγάζουν τα παπούτσια στην πόρτα, θέλω να το ξέρω εκ των προτέρων.
Μια φορά έτυχε να πάω σε ένα κοντινό σπίτι και με το που μπαίνω μέσα πετάγονται όλοι από την άλλη μεριά φωνάζοντας "πού πας;"
Εκεί μου τη σπάσανε λίγο γιατί δεν κατάλαβα γιατί κάναν έτσι, αλλά μετά μου είπε η κυρά του σπιτιού ότι βγάζουν τα παπούτσια.
(ενώ είχα ξαναπάει σε εκείνο το σπίτι χωρίς να μου ζητήσει να βγάλω τα παπούτσια :ντοινγκ: )

Τελικά πήγα μέχρι το σπίτι μου και έφερα παντόφλες γιατί δε μπορώ με τίποτα να περπατάω ξυπόλυτος.Αν αυτοί είναι μια φορά παράξενοι, εγώ είμαι δέκα

Αν φυσικά μου το ζητούσαν ευγενικά θα τα έβγαζα χωρίς μουρμούρα.

Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 19:54, 10-06-09:

στο δικό μου σπίτι δεν το ζητάω ποτέ!!

και ούτε θυμάμαι ποτέ να συμβαίνει στο πατρικό μου παρόλα τα πανάκριβα ολόμαλα χαλιά που είχε η
μητέρα μου !!!!!

και αν πάω κάπου και η οικοδέσποινα/οικοδεσπότης μου ζητήσει να τα βγάλω (ούτε κι αυτό μου έχει συμβεί
ακόμα) για να μη "λερώσω" περιμένω να μου έχει διαθέσιμες παντοφλίτσες

θεωρώ ότι είναι απίστευτη αγένεια το να υποχρεώσεις τους καλεσμένους σου να περπατήσουν ξυπόλητοι
σπίτι σου έστω και αν είναι στρωμένο τοίχο-τοίχο με μοκέτα !!!!

(εμένα δλδ να μη μου κουβαλήσουν μέσα ότι έχουν πατήσει στο δρόμο και αυτοί να μαζέψουν με τις
κάλτσες ή ξυπόλητοι ότι υπάρχει στο δικό μου πάτωμα???? απαράδεκτο!!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:18, 10-06-09:

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα
Δε μπορώ πολύ ώρα με παπούτσια και παντόφλες, λατρεύω να περπατάω ξυπόλητη και όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι, μπορεί να μην τους ζητάω να βγάλουν τα δικά τους παπούτσια, αλλά μετά από λίγη ώρα ζητάω ευγενικά την άδεια να βγάλω τα δικά μου
Αν τώρα νιώθουν καλύτερα να βγάλουν κι εκείνοι τα δικά τους, even better!

Περιττό να αναφέρω ότι αν πάω κάπου και μου ζητήσουν να βγάλω τα παπούτσια μου, θα είναι η καλύτερή μου ε;

(Κουέ, πότε να έρθω για εκείνο το παστίτσιο; )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 10-06-09 στις 21:31. Αιτία: μήνυμα προς Κουέ
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 08:47, 11-06-09:

Ακριβώς όμως Isiliel!

Στο σπίτι μου κυκλοφορώ πάντα ξυπόλητη και όταν έχω επισκέπτες (φίλους δηλαδή) συνήθως καταλήγουν να βγάζουν τα παπούτσια τους όχι όμως για να μη λερώσουν το παρκέ μου, το χαλί μου κλπ, αλλά γιατί δεν μπορώ να τους βλέπω με παπούτσια!
Είναι σα να μη νιώθουν άνετα στο σπίτι μου κι αυτό με κάνει και μένα να νιώθω άβολα.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που έχω το θάρρος, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να βγάζω τα παπούτσια μου στο χολ.
Αν δεν έχω το θάρρος... ε κάνω υπομονή μέχρι να το αποκτήσω για να τα βγάλω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 14:38, 12-06-09:

Εδώ σε όλα τα σπίτια που έχουμε ασιάτες βγάζουμε τα παπούτσια όλοι!!!
Δεν θεωρείται σωστό σε αυτές τις κοινότητες, άσε που και εμένα με βολεύει γιατί δεν φέρνουμε τις λάσπες από το δρόμο μέσα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:23, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Julius Caesar
Δεν ειναι εθιμο... Θεμα καθαριοτιτας ειναι...
Με Σουηδεζα μανα το ειχα και εγω αυτο σπιτι μου μικρος. Πλεων που μειναμε εγω και ο μπαμπας μου, δεν το τιρουμε... Μαλιστα αιστανομαι καπος περιεγα με το να βγαλω τα παπουτσια μου σε ξενο σπιτι, αν και οσο καιρο εμενα στην σουηδια το εκανα χωρις νμου φαινετε περιεργο η παραλογο... Τεσπα... Πολυ κουβεντα για το τιποτα...
Ειναι απλος ενα θεμα καθαριοτιτας... Σκεωου αλλωστε και το χιονι τον χειμωνα... Και ιδικα με τα περισσοτερα πατωματα που ειναι ξυλινα....

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 21:01, 12-06-09:

Βασικά κατά τη γνώμη μου εξαρτάται ποιον επισκεπτόμαστε

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 21:45, 12-06-09:

Στο σπίτι μου ποτέ δε γινόταν αυτό και γενικά δε μου το έχουν ζητήσει ούτε σε διάφορα σπίτια που έχω πάει. Μόνο στο σπίτι της κολλητής μου βγάζω τα παπούτσια όταν είναι να μείνω αρκετή ώρα για να νιώθω άνετα εγώ και πάντα μου δίνει παντοφλίτσες.

Παρόλα αυτά δεν το θεωρώ καθόλου άσχημο και πιστεύω ότι θα ήταν καλό να το εφαρμόσω στο μέλλον στο δικό μου σπίτι. Ωραίο θα ήταν να έχω πάντα και ένα ζευγάρι παντόφλες διαθέσιμο για κάποιον που ενδεχομένως να μη θέλει να περπατήσει ξυπόλητος στο σπίτι. Καθόλου άσχημη ιδέα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:17, 13-06-09:

Πριν καποια χρονια που μπηκαμε στο δικο μας σπιτι, η μητερα μου ειχε πατακια και παντοφλες διπλα στην πορτα για ολους ανεξαιρετως τους επισκεπτες, ωστε να μην παθει κατι το μαρμαρο και το παρκε στα υπνοδωματια...υστερικο (ετσι το εβλεπα/-αν τοτε), αλλα δεν μπορουσε να φερει και κανεις αντιρρηση στη νοικοκυρα του σπιτιου.
Με την παροδο των χρονων σιγα - σιγα "ξεχαστηκε" και πλεον δεν απαιτει απο κανεναν να κανει κατι τετοιο.
Βεβαια φιλες/φιλοι δικοι μου που ερχονται καποια στιγμη καταληγουν με παντοφλες του σπιτιου και αυτο εχει να κανει με το ποσο ανετα και οικεια εκεινοι νοιωθουν...

Προσωπικα δε με ενοχλει να κυκλοφορω με παντοφλες σε σπιτια που επισκεπτομαι...Αλλωστε ετσι εχω μαθει και ακριβως ετσι πλεον αισθανομαι ανετα... Σπανιως βεβαια μου το ζητουν, αλλα σχεδον παντα το κανω...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 12:59, 13-06-09:

Εγω οποτε παω σε αλλο σπιτι,βγαζω τα παπουτσια και για να μην λερωσω και επειδη δεν νιωθω καθολου ανετα με παπουτσια..Γουσταρω να κυκλοφορω με τις καλτσες..

Εξαιρεση ειναι τα σπιτια καποιων φιλων που εχουν βρωμα στο πατωμα..Εκει φυσικα μπαινω με τα παπουτσια..(αν και αυτο γινοταν πιο πολυ στα φοιτητικα χρονια..πλεον τους εχουν στρωσει οι κοπελες τους.)

Απο την αλλη μου τη δινει το να ειναι καποιος υστερικος με το να μπει αλλος στο σπιτι του με τα παπουτσια..Θυμαμαι πριν κανα 2 μηνο πηγα σε ενα φιλο στην Ξανθη και οπως μπηκα μεσα να τον χαιρετσω ξεχασα να τα βγαλω..Και παραλιγο να πατησω στο χαλι..Και αρχισε να ουρλιαζει η κοπελα του..Μηηηηηηη...Το χααααλλιιιιιιιιι!!!!!

Δλδ και να λερωθει λιγο δεν τρεχει τιποτα..Αλλωστε ενα σκουπισμα-σφουγγαρισμα στο σαλονι παιρνει 10 λεπτακια..

Γι'αυτο κιολας δεν εχω προβλημα αν ερθει καποιος σπιτι μου και δεν βγαλει τα παπουτσια του..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:23, 13-06-09:

Χμ, στόχος είναι να αισθάνομαι άνετα. Είτε στο σπίτι μου είτε οπουδήποτε.* Στο σπίτι μου μπορεί να μου τη δώσει και να θέλω να περπατήσω πάνω στον καναπέ μου με τα παπούτσια. Αλλού δε θα το κάνω (εύκολα). Με την ξαδέρφη μου παίζαμε ένα παιχνίδι όταν ήμασταν μικρές. Χάνει όποιος πατήσει στο πάτωμα. Μπορείς να περπατήσεις σε καναπέδες, τραπέζια, καρέκλες, να κρεμαστείς από πόρτες, αλλά ΔΕΝ πρέπει να πατήσεις στο πάτωμα... Προσπαθούσαν να μας εξηγήσουν ότι δεν πρέπει, αλλά δεν παίρναμε από λόγια. Βέβαια, μας ανάγκαζαν () να το παίζουμε με κάλτσες.

*Αισθάνομαι άνετα, όταν μπορώ να εκφράσω την οικειότητα που νιώθω στο βαθμό που τη νιώθω. Κι όταν και οι άλλοι γύρω μου το μπορούν.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:29, 23-06-09:

Οχι!!!! να μην τα βγάλει...... Εκτός και αν αυτός θέλει και νιώθει άνετα.

Εγώ δεν λέω κανενός βγάλε τα παπούτσια σου να μην λερώσεις.... εκτός βέβαια αν είναι με λάσπες από την βροχή... αλλά ένα σκούπισμα καλό στο πατάκι αρκεί......

Ο Γιώργος τα βγάζει μόλις μπαίνει σπίτι γιατί δεν θέλει να φοράει άλλο παπούτσια.... το κακό είναι ότι άρχισα να το κολλάω και εγώ....!@!!!!!΅Ε΅:Ρ$%$^&^$&

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:56, 01-10-09:

Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό ως έθιμο..όταν κάποιος έρχεται στο σπίτι σου θα πρέπει να αισθάνεται και άνετα...ειδάλλως αν σε ενδιαφέρει μόνο η καθαριότητα να μην καλείς κόσμο για να έχεις το σπίτι του καθαρό..

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 12:59, 02-10-09:

Μία φορά μου το έχουν ζητήσει να το κάνω, και δεν είχα πρόβλημα παρ όλο που μου φάνηκε λίγο ασυνήθιστο. Ξέρω όμως ότι στο εξωτερικό είναι συχνό και σε κάποιες χώρες επιβεβλημένο. Δεν έχω όμως σκοπό να το εφαρμόσω εγώ, παρ όλο που το βρίσκω λογικό από θέμα καθαριότητας γιατί θα ξενίσω πολύ κόσμο. Στην Ελλάδα είμαστε λίγο ξεροκέφαλοι και δεν αλλάζουμε εύκολα συνήθειες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:43, 02-10-09:

Στο σπίτι μου τα βγάζω ΠΑΝΤΑ ακόμα και αν έχουμε επισκέπτες, εγώ τότε μένω με παντόφλες.

επίσης τα βγάζω στο σπίτι της κολλητής μου και στα ξαδέλφια μου ενίοτε

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:26, 02-10-09:

ποτε δεν βγαζω τα παπουτσια μου σε σπιτια που επισκεπτομαι γιατι δε μου βγαινει. εκτος και αν φοραω γοβες που τις βγαζω γιατι απο καποιο σημειο και μετα υποφερω!
αααα στο σπιτι του κολλητου μου στη λαρισα τα βγαζω απευθειας. ειναι ο μονος μαλλον που με κανει να νιωθω οικεια.
καλα εκει συνηθως ξαπλωνω και στο κρεβατι του και ο κακομοιρης κοιμαται στον καναπε!

στο δικο μου, δε θυμαμαι να εχω ζητησει ποτε να τα βγαλουν γιατι στη λαρισα δεν εχω χαλι.
στην Αθηνα επειδη η μαμα μου δουλευει ολη μερα και κουραζεται το ζηταω οσο πιο ευγενικα μπορω οταν εχουμε στρωσει χαλια.

Παράθεση

paris4u

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paris4u
Ο paris4u αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O paris4u έγραψε στις 11:39, 10-11-09:

Ειναι θεμα υγιεινης,δεν πρεπει να περπαταμε με τα παπουτσια στο σπιτι γιατι ειναι εστια μολυνσεων.
Τωρα αν θα πρεπει να φοραμε παντοφλες ή οχι νομιζω παλι απο αποψη υγιεινης,οτι πρεπει να φοραμε παντοφλες γιατι οσο καθαρο και ναναι το πατωμα θα λερωσουμε το σαλονι ή το κρεβατι μας οταν θα θελησουμε να χαλαρωσουμε.Αν κι εγω δεν τις μπορω τις παντοφλες μου αρεσει να κυκλοφορω με τις καλτσες γιατι νιωθω πιο ανετα

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 12:19, 10-11-09:

Χμμ... Πολύ καθαριότητα.. Θα απαντήσω φοιτητικά

Στο δικό μου σπίτι δε ζητάω από τους άλλους να βγάλουν τα παπούτσια αλλά δεν έχω πρόβλημα όταν τα βγάζουν κάποιοι, συνήθως οι φίλοι μου, μου αρέσει. Σύμφωνα με αυτά που γράφετε όμως αν στο δικό μου σπίτι δε βγάλεις τα παπούτσια σου υπάρχει κίνδυνος να μολυνθούν και αυτή η μόλυνση να μεταφερθεί στο δρόμο και ίσως αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό για τον πλανήτη σε επόμενα στάδια Αν βγάλεις τα παπούτσια σου πάλι κινδυνεύεις από διάφορες μολύνσεις και αρρώστιες, ίσως χάσεις κάποιο δάκτυλο από υπερτροφική κατσαρίδα ή και ολόκληρο το πόδι σου από γάγγραινα.

Όταν εγώ πηγαίνω σε άλλα σπίτια συνήθως βγάζω τα παπούτσια μου από μόνη μου. Δε θυμάμαι καν την τελευταία φορά που πήγα σε σπίτι και μου το ζήτησαν για λόγους καθαριότητας, ήταν πολύ παλιά.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karpozilos (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη karpozilos
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O karpozilos έγραψε στις 18:37, 16-11-09:

εγω στο σπιτι μου απολυμαινω τα χερια μου με μπενταντιν και μετα περπαταω με τα χερια για να μην λερωσωεπισης μου αρεσει να προσκαλλω συχνα σπιτι μου τον κωνσταντινο κατακουζινο,επικουρο καθηγητη της μπεταντινολογιας και ανταλασσουμε αποψεις γυρω απο τα μικροβια.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:45, 16-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από karpozilos
εγω στο σπιτι μου απολυμαινω τα χερια μου με μπενταντιν και μετα περπαταω με τα χερια για να μην λερωσωεπισης μου αρεσει να προσκαλλω συχνα σπιτι μου τον κωνσταντινο κατακουζινο,επικουρο καθηγητη της μπεταντινολογιας και ανταλασσουμε αποψεις γυρω απο τα μικροβια.

πολυ πρακτικο! σιγουρα πιο πρακτικο απο το να απολυμαινεις τις πατουσες σου με μπετατιν και να περπατας με αυτες!

Παράθεση

unknown

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη unknown
Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O unknown έγραψε στις 16:05, 18-11-09:

εχει τεραστια πρακτικη αξια αμα εχεις μοκετες κατω
Θεωρω πως ειναι θεμα χιονιου ή για την ακριβεια λασποχιονου και λασπης γενικοτερα και λιγοτερο θεμα υγιεινης.Αλλα και ως τετοιο θεμα δεν ειναι κακο μετρο τουλαχιστον για κρεβατοκαμαρες.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:15, 24-11-09:

Δεν θα έλεγα όχι αν το ζητούσαν, αλλα δεν τα βγάζω γενικότερα, απο κεί και πέρα στο δικό μου τα βγάζουν συχνά όποιος έρχετε, όχι για να μην χαλάσουν το παρκέ (το πάτωμα με το πράσινο πλακάκι και καφέ απο το 1970) αλλα γιατί νοιώθουν σαν το σπίτι τους και απλά χαλαρώνουν, το ρητό του σπιτιού μου κάνε ότι θές να χαλαρώσεις φτάνει να μην κάνεις σέξ στον καναπέ μου όταν κοιμάμε(αν και κάποιος συγκεκριμένος προτήμησε το πάτωμα) και βγάλε τα παπούτσια αν αυτά σε ενοχλούν να απλώσεις τα πόδια σου στον καναπέ μου

Α!!! και μην τρώς απο το ψηγείο μου αν τα βγάλεις, αν πάθεις δηλητηρίαση θα πρέπει και να σε κουβαλίσω και να σου βάλω παπούτσια

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 12:49, 24-11-09:

'

Δεν υπάρχει περίπτωση
ούτε να το κάνω,
ούτε να ζητήσω να το κάνουν.

Το θεωρώ αγενές.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:52, 24-11-09:

Αγενές; Γι'αυτό δίνουμε παντόφλες και καλτσάκια στους φίλους στο σπίτι που δεν θέλουμε παπούτσια μέσα. Κυκλοφορώ με τις κάλτσες, ενίοτε κάνω τούμπες στα χαλιά για να διαβάσω κανένα βιβλίο, θέλω να ξέρω ότι εκεί που αράζω δεν έχει πατήσει παπούτσι που πριν σουλατσάριζε σε κουραδοπεζοδρόμια. Αν δηλαδή ήσουν σε φιλικό σπίτι, άνετος με φιλαράκια και σου έλεγαν "πληηηζ βγάλε τα παπούτσια σου , θα σου δώκουμε ένα ζευγάρι παντόφλες να είμαστε όλοι άνετοι και να μην καθαρίζουμε το σπίτι σαν μ@λ@κες μετά" θα έλεγες ότι είναι αγενείς και θα έφευγες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 24-11-09 στις 13:16.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 13:18, 24-11-09:

'

- και ποιος μου λέει πως τα καλτσάκια η παντοφλίτσες
ή το δάπεδο είναι καθαρότερα από τα πεζοδρόμια - δρόμους

- Έχω την αυτογνωσία να κρίνω αν
υπάρχει κάτι το μεμπτό στα ρούχα,αξεσουάρ που φορώ.

- ναι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:20, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles
'

- και ποιος μου λέει πως τα καλτσάκια η παντοφλίτσες
ή το δάπεδο είναι καθαρότερα από τα πεζοδρόμια - δρόμους

- Έχω την αυτογνωσία να κρίνω αν
υπάρχει κάτι το μεμπτό στα ρούχα,αξεσουάρ που φορώ.

- ναι.

Συγγνωμη, τιθεται τωρα θεμα για το εαν τα υποδηματα μας ειναι πιο βρωμικα απο τις παντοφλες?!
Δλδ τι πιστευεις ακριβως? Πως φοραει ο κοσμος τις παντοφλες και σουλατσαρει στους δρομους?!
Και νομιζω, οτι ειναι προφανες, πως στην περιπτωση που σου ζητηθει να βγαλεις τα παπουτσια σου, θα εχουν φροντισει το δαπεδο να ειναι καθαρο.

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 13:41, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συγγνωμη, τιθεται τωρα θεμα για το εαν τα υποδηματα μας ειναι πιο βρωμικα απο τις παντοφλες?!
Δλδ τι πιστευεις ακριβως? Πως φοραει ο κοσμος τις παντοφλες και σουλατσαρει στους δρομους?!
Και νομιζω, οτι ειναι προφανες, πως στην περιπτωση που σου ζητηθει να βγαλεις τα παπουτσια σου, θα εχουν φροντισει το δαπεδο να ειναι καθαρο.

Προφανές μπορεί να είναι,
αποδεικτέο δεν είναι.

Με την ίδια λογική δεν θα μπορείς
να χρησιμοποιήσεις το μπάνιο τους
γιατί μπορεί να έχεις μια μεταδοτική ασθένεια.
( είναι μαλάκες να καθαρίζουν; )

Δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις
τα μαχαιροπήρουνά τους, πιάτα κοκ.
( είναι μαλάκες να πλένουν; )

Δεν θα κάνεις χειραψία, φιλί
γιατί μπορεί να έχεις κάτι μεταδοτικό, κοκ.

Ποιος έχει πει πως εστία μολύνσεως
είναι μόνο τα παππούτσια κάποιου;

Και εν'τέλει δεν έκρινα,
είπα τι θα έκανα και πως αισθάνομαι.

Αυτό σκέφτομαι αυτό είπα,
δεν γίνεται να συμφωνούμε,
με όλους και με όλα
και στην τελική ο καθένας
το σπίτι του το ορίζει όπως θέλει.

Και ναι! Για μένα είναι αγενές,
είτε να στο ζητήσουν, είτε να το ζητήσης!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:56, 24-11-09:

Στο σπίτι σου Achilles φοράς τα παπούτσια σου;
Αν όχι, κανένα άλλο σπίτι δε σε έχει κάνει να νιώσεις τόσο άνετα ώστε να τα βγάλεις;

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 14:30, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Στο σπίτι σου Achilles φοράς τα παπούτσια σου;

Όχι.

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Αν όχι, κανένα άλλο σπίτι δε σε έχει κάνει να νιώσεις τόσο άνετα ώστε να τα βγάλεις;

Όχι.

Τα παπούτσια μου τα έχω βγάλει
μόνος μου, σε περιπτώσεις που
έχω κρίνει πως φορώντας τα θα
δημιουργούσα πρόβλημα στην οικία.

( Πχ έχοντας πατήσει λάσπες, ακαθαρσίες,
νερά κοκ. )

Ποτέ όμως κατόπιν υπόδειξης.

Πως μπορεί να με
χαρακτηρίσει ο άλλος βρώμικο;

Ξέρει κάτι περισσότερο από εμένα;

- τους λόγους για τους οποίος το θεωρώ
άτοπο ( αγενές ) τους αναφέρω παραπάνω

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 21:40, 01-12-09:

προσφατα φιλοξενηθηκα σενα σπιτι στη θεσσαλονικη.
με το που μπηκα μου ζεδειξαν πολυ ευγενικα οι ανθρωποι κατι παντοφλακια που ειχαν στην εισοδο και μου ζητησαν αν θελω να βγαλω τα παπουτσακια μου. φυσικα και τα εβγαλα και οσο εμεινα εκει φροντια καθε φορα με το που μπαινω να τα βγαζω.

μου φανηκε πολυ λογικο, αφου μαλιστα εξω ειχε χωματοδρομο και το σπιτι θα γεμιζε λασπες καθε φορα που καποιος μπαινοβγαινε, αλλα ακομα και να μην ειχε χωματοδρομο θα τα εβγαζα ευχαριστως.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:46, 01-12-09:

Η αληθεια ειναι πως οταν εχω στρωσει χαλια η εχω σφουγγαρισει δε μου αρεσει να πατανε πανω με τα παπουτσια, εγω τα βγαζω παντα.
Βεβαια τι να πεις? βγαλτα? δε το λεω και δε με νοιαζει εδω που τα λεμε τοσο και ξεπερναω τις κρισεις μου στο λεπτο- λεω σιγα θα τα καθαρισω παλι προκειμενου να παρεξηγηθει ο αλλος-δε ξερεις πως θα το παρει ο καθενας-

Εθιμο ειναι στη Σουηδια και δε μου κανει τοσο εντυπωση.
Εδω δε πολυσυμβαινει αν κι εχει τυχει να παω σε σπιτια να τους δω ξυπολητους η με καλτσες και να τους μιμηθω.
Ειναι πιο ανετο.
προσαρμοζομαι προσωπικα πολυ ευκολα και νομιζω πως το εμπνεω και στους αλλους να ειναι χαλαροι διπλα μου.
Δεν εχω προβλημα, ο καθενας ας κινειται οπως θελει σπιτι μου, σαν στο σπιτι σου που λεμε και το φροντιζω οταν εχω κοσμο να ναι ο αλλος ανετος κι οπως νιωθει καλυτερα.
ξυπολητος?
ξυπολητος!
παπουτσι?
παπουτσι!
(α εχω και δευτερες παντοφλες αμα θελησει κανεις )

Παράθεση

helga

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helga
H helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H helga έγραψε στις 08:06, 02-12-09:

...Αχ! Χτυπήσατε φλέβα με αυτό το θέμα!
Κατά τη δική μου άποψη το να βγάζουμε τα παππούτσια μόλις μπαίνουμε στο σπίτι το θεωρώ άκρως απαραίτητο, ακριβώς για όλους τους λόγους που έχετε όλοι προαναφέρει!
Ακόμα και στο φοιτήτικο μου σπίτι είχα αγοράσει παντόφλες για τους κολλητούς μου φίλους και μόλις έμπαιναν μέσα ο καθένας φόραγε τις δικές του.
Τώρα πλέον εξακολουθώ να έχω έξτρα παντοφλάκια για όσους έχουν την καλή διάθεση και την ευγενή καλοσύνη να βγάζουν τα παππούτσια.Δεν υποχρεώνω κανέναν να το κάνει εφόσον όλοι ξέρουνε την άποψη μου πάνω στο θέμα.
Απλά μόλις φύγουν τρέχω να πάρω τη σφουγγαρίστρα!!!
(Πρίν λίγες μέρες μάλιστα μία απο τις φίλες μου η οποία δεν βγάζει ΠΟΤΕ τα παππούτσια της μολονότι όλοι την ώρα την πειράζω ''έφερες και τα μικρόβια μαζί?'', έχοντας νυστάξει λοιπόν γιατι ήταν αργά τράβηξε το σκαμπό κάτω απο το τραπεζάκι του σαλονιού και έβαλε τα πόδια με τα παππούτσια εννοείται επάνω. Ε, όχι! Φυσικά και της έκανα παρατήρηση και φυσικά και τα κατέβασε!Δε σήμαίνει ότι επειδή κάποιος έρχεται σπίτι σου θα ανέχεσαι και τέτοιου είδους πράγματα για να μην θυμώσει!)
Εξάλλου τα παππούτσια τα φοράμε έξω για να προστατέψουμε τα πόδια μας!!!

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 12:39, 02-12-09:

Οχι

Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 16:08, 27-01-10:

Φανταστείτε τη σκηνή: κάθονται όλοι στο σαλόνι, με τα παπούτσια (που ούτε στο κατάστημα, πριν τα αγοράσεις δεν είναι καθαρά) και ένα μωράκι μπουσουλάει στο πάτωμα και κάθε τόσο βάζει πράγματα ή τα χεράκια του στο στόμα του. Δεν είναι θέμα καθαριότητας. Είναι θέμα υγείας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:52, 29-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από LAZARUS
Φανταστείτε τη σκηνή: κάθονται όλοι στο σαλόνι, με τα παπούτσια (που ούτε στο κατάστημα, πριν τα αγοράσεις δεν είναι καθαρά) και ένα μωράκι μπουσουλάει στο πάτωμα και κάθε τόσο βάζει πράγματα ή τα χεράκια του στο στόμα του. Δεν είναι θέμα καθαριότητας. Είναι θέμα υγείας.
αντιθετα, καλο θα κανει στο μωρακι να εκτεθει σε λιγα μικροβια παραπανω για να αναπτυξει σωστα το ανοσοποιητικο του συστημα (προσφατη ερευνα εδειξε οτι ατομα που μεγαλωσαν σε καθαρο περιβαλλον ειχαν αυξημενες πιθανοτητες να παρουσιασουν καρδιαγγειακα προβληματα στο μελλον σε σχεση με ατομα που μεγαλωσαν μεσα σε ακαθαρσιες παρεα με χοιρους).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 10:08, 29-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
αντιθετα, καλο θα κανει στο μωρακι να εκτεθει σε λιγα μικροβια παραπανω για να αναπτυξει σωστα το ανοσοποιητικο του συστημα (προσφατη ερευνα εδειξε οτι ατομα που μεγαλωσαν σε καθαρο περιβαλλον ειχαν αυξημενες πιθανοτητες να παρουσιασουν καρδιαγγειακα προβληματα στο μελλον σε σχεση με ατομα που μεγαλωσαν μεσα σε ακαθαρσιες παρεα με χοιρους).
ναι ε...; και πως μπορεί κάποιος να ρισκάρει και όσον αφορά ένα βρέφος, οτί θα του κάνει καλό, λουτρά μέσα σε μικρόβια..., εκτός και αν αναλύσουμε το dna του και δούμε οτί είναι ένα σκληροπυρηνικό μωρό....
ωραίες είναι όλες αυτές οι έρευνες..., αλλά και σε περιπτώσεις μπορούν να καταστρέψουν μια ζωή....
ίσως πρέπει να το δούμε το θέμα κυκλικά..., όσον αυτό που αφορά το βγάλσιμο των παπουτσιών, εγώ συμφωνώ απόλυτα..., δε μπορεί να πατάμε κάθε είδους ακαθαρσίες και να γεμίζουμε τα χαλιά με αυτά..., είναι απλή λογική....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 29-01-10 στις 18:26. Αιτία: Προσθήκη quote tags.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:16, 29-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
ναι ε...; και πως μπορεί κάποιος να ρισκάρει και όσον αφορά ένα βρέφος, οτί θα του κάνει καλό, λουτρά μέσα σε μικρόβια..., εκτός και αν αναλύσουμε το dna του και δούμε οτί είναι ένα σκληροπυρηνικό μωρό....
ωραίες είναι όλες αυτές οι έρευνες..., αλλά και σε περιπτώσεις μπορούν να καταστρέψουν μια ζωή....
ίσως πρέπει να το δούμε το θέμα κυκλικά..., όσον αυτό που αφορά το βγάλσιμο των παπουτσιών, εγώ συμφωνώ απόλυτα..., δε μπορεί να πατάμε κάθε είδους ακαθαρσίες και να γεμίζουμε τα χαλιά με αυτά..., είναι απλή λογική....
δεν ξερω κανενα μωρο που να πεθανε επειδη μπουσουλησε σε ενα πατωμα οπου οι επισκεπτες φορουσαν τα παπουτσια τους. Ρωτα και την γιαγια σου πως μεγαλωσε. Δε νομιζω να μεγαλωσε σε συνθηκες "γυαλας". Προσωπικα στο σπιτι μου ποτε δεν βγαζαμε τα παπουτσια εξω και οπως βλεπεις ειμαι ακομα εδω και μιλαω μαζι σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 29-01-10 στις 18:30. Αιτία: Μορφοποίηση quote.
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 11:23, 29-01-10:

ποιος μίλησε για θάνατο...; απλά αν κάποιος πατήσει σκατά, θα γεμίσει το χαλί σου..., δεν είναι καλύτερα να τα αφήσει έξω από το σπίτι...; το να βγάλεις τα παπούτσια σου, είναι απλά ένας κανόνας υγειινής, ηθικής και λογικής....

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 11:46, 29-01-10:

ρε παιδια αν πατήσει κάποιος ακαθαρσίες εξαιτίας της μυρωδιας και μόνο τα βγάζει και τα καθαρίζει...

ουτε και εμείς τα βγάζαμε τα παπούτσια, αλλά η μαμά μου καθαριζε και σκούπιζε αρκετα συχνά. εννοειται πως στο δωμάτιο του μωρού δεν μπαίνεις με παπουτσια αλλά όχι και σε όλο το σπίτι... είναι υπερβολικό

όσες οικογένειες ξέρω που έχουν παιδιά και τα έχουν μέσα σε μια καθαρή γυάλα- σπίτι, όλο το χειμώνα τρέχουν σε γιατρούς γιατί τα παιδιά είναι συνέχεια άρρωστα

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 16:55, 29-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
ποιος μίλησε για θάνατο...; απλά αν κάποιος πατήσει σκατά, θα γεμίσει το χαλί σου..., δεν είναι καλύτερα να τα αφήσει έξω από το σπίτι...;

όποιος νύχτα περπατεί , λάσπες και χαλιά πατεί

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 17:43, 29-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
βεβαιως μη ξεχνάμε πως δεν είναι καθόλου καλό για την υγεία των ποδιών μας να φοράμε ξένες παντόφλές (μυκητιάσεις ποδιών, νυχιών κ.α.) αν ο κάτοχος της παντόφλας έχει ονυχομυκητίαση και δεν κάνει θεραπεία υτός που θα την βάλει και θα κολλήσει θέλει θεραπεία τουλάχιστον 7-10 μηνες...

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:23, 29-01-10:

Αν ειναι δυνατον....!!!Μονο σε εξαιρετικες περιπτώσεις βρώμας, μπίχλας και δυσωδείας....
Σιγα μην λεω σε οποιον ερχεται σπιτι μου βγαλε τα παπουτσια αλλιως δεν μπαινεις?!

Ειναι εξωφρενικο...

Δεν θα μου αρεσε να μου το κανουν...και δεν το κανω...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 20:11, 29-01-10:

Kαι γιατί να βγάλει μόνο τα παπούτσια του; Nα βγάλει και τα....ρούχα του, μπορεί να κάθησε κάπου που υπήρχαν μικρόβια και μετά να μπουσουλήσει το....μωρό στον καναπέ, και...και...και.....ΝΑΙ!
Θα υπάρχουν στολές αποστειρωμένες (σε διάφορους χρωματισμούς εννοείται) που θα φοράνε οι καλεσμένοι, και πριν περάσουν στο σαλόνι θα πρέπει να πλένουν τα χέρια τους με ειδικό αντισηπτικό!
Αν παρ όλα αυτά, υπάρχουν υπόνοιες....μόλυνσης του πληθυσμού που...μπουσουλάει, θα λάβουμε πιό δραστικά μέτρα!!(καραντίνα)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους