Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 12:49, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Λοιπον στα σοβαρα τωρα..το σπιτι μου ειναι ανοικτο,ζεστο και φιλοξενο...δεν προκειται ποτε να πω σε φιλοξενουμενο μου ''βγαλε τα παπουτσια σου πριν μπεις'' ,αν ομως ο οποιοσδηποτε θελησει απο μονος του να βγαλει τα παπουτσια του ,γιατι ετσι αισθανεται καλυτερα,ειναι ευπροσδεκτος να το κανει
Εγώ όταν θα βγάλω παπούτσι σε ξένο σπιτικό, το πάω για ακλόνητο σεξ.
Επίσης, όταν έρχονται σπίτι γυναίκες, αισθάνομαι από τη μία ότι
αν τους πω να βγάλουν τα δικά τους παπούτσια, ουσιαστικά θρέφω το ποδολαγνικό μου
μάτι και το διάφραγμα ανοίγει διάπλατα,
αν δε τους το πω, θα μπιχλιάσουν τα χαλιά και η γούνινη βελέντζα.

Τι κάνεις σε αυτό το διχαλωτό πρόμπλεμ?

Εκμεταλλεύεσαι (γιούργια στα κουλούργια) τη κατάσταση ηφαιστειωδώς,
ή μεγαλοπρεπώς αρέσκεσαι να τρως τις σκόνες της?

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
το χειρότερο είναι αυτό που τους κάνω με τα ποτήρια που θέλουν να ακουμπήσουν στο τραπέζι...
τι τους κανεις με τα ποτηρια;;;;;;
Σουβέρ για να μη λεκιάζουν τη ...σημύδα

Α, ρε τσαρατσάφ, γεροντικές ιδιοτροπίες? how oldy.

Καλά εγώ, σταυρώθηκα, εσύ τι διακιαολογία έχεις μωρέ
να φετιχίζεσαι με τα σουβέρ στα εφηβικά σου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:54, 13-03-11:

τι τους κανεις με τα ποτηρια;;;;;;
Πάντα μα πάντα σουβεράκι...
Ειδικά στην αρχή φώναζα συνέχεια γι' αυτό... Τώρα έχουν μάθει από μόνοι τους... Μάλιστα αν κάποιος έρθει για πρώτη φορά του λένε οι υπόλοιποι τι πρέπει να κάνει...

Αν και την τελευταία φορά που δεν έβαλε κάποιος το ποτήρι του σε σουβέρ, δεν μπόρεσα παρά να σκέσω στα γέλια, γιατί, άκουσον άκουσον, πέρασε το ποτήρι πάνω από το σουβέρ λες και ήταν εμπόδιο και το άφησε ακριβώς από μπροστά του...

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont

Με την δουλειά που τράβηξα για τα έπιπλα του σπιτιού, πίστεψέ με έχω κάθε δικαίωμα να φετιχίζομαι με το να μην τους κάνει κανείς ζημιά...
Ειλικρινά... Μέχρι και το τελευταίο ξυλαράκι έχει περάσει από τα χέρια μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 12:59, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
Εγώ όταν θα βγάλω παπούτσι σε ξένο σπιτικό, το πάω για ακλόνητο σεξ.
Επίσης, όταν έρχονται σπίτι γυναίκες, αισθάνομαι από τη μία ότι
αν τους πω να βγάλουν τα δικά τους παπούτσια, ουσιαστικά θρέφω το ποδολαγνικό μου
μάτι και το διάφραγμα ανοίγει διάπλατα,
αν δε τους το πω, θα μπιχλιάσουν τα χαλιά και η γούνινη βελέντζα.

Τι κάνεις σε αυτό το διχαλωτό πρόμπλεμ?

Εκμεταλλεύεσαι (γιούργια στα κουλούργια) τη κατάσταση ηφαιστειωδώς,
ή μεγαλοπρεπώς αρέσκεσαι να τρως τις σκόνες της?

1.Τι θα πει ''μπιχλιασουν'';
2.Η γουνινες βελεντζες δεν ειναι ''comme il faut ''...να τις πεταξεις και να παρεις χειροποιητα μεταξωτα σε παλ αποχρωσεις...
3.Εισαι ευπροσδεκτος στο σπιτι μου....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 19:39, 22-03-11:

Πω πω, έχω μείνει έκπληκτη! Εμείς πάντα τα βγάζαμε/βγάζουμε τα παπούτσια στο σπίτι και δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι είναι κι αυτό ένα έθιμο ή ότι κάπου μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό το να ζητήσεις από τους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια τους στην είσοδο. :Ο Και τώρα που το σκέφτομαι, λογικό είναι να έχει σχέση με τα έθιμα και την κουλτούρα που έχουν διαμορφωθεί για τον α ή β λόγο σε μια χώρα. Δηλαδή εδώ στη Βόρεια Ευρώπη με τέτοιες καιρικές συνθήκες (8 στους 12 μήνες έχουμε ή βροχή ή λάσπες ή χιόνια ή πάγους ή απ' όλα ) φανταστείτε να μην έβγαζε ο κόσμος τα παπούτσια στο σπίτι! Κανα Μάρτιο καλή ώρα που βρέχει και λιώνουν τα χιόνια και οι πάγοι και είναι όλος ο τόπος μες τα νερά και τις λάσπες να σου 'ρθουν καμιά δεκαριά επισκέπτες με τις γαλότσες στο σαλόνι. Καλά, αυτό είναι υπερβολή, αλλά...

Και για να επιστρέψω στο θέμα, εδώ είναι αυτονόητο πως βγάζεις τα παπούτσια σου, όταν πας για επίσκεψη. Δε χρειάζεται να το αναφέρεις ξεχωριστά, οπότε δεν μου έχει τύχει κάποια τέτοια άβολη περίσταση να χρειαστεί να το ζητήσω εγώ ή να μου το ζητήσουν. Στο δικό μου σπίτι έχω παντοφλάκια για μέσα (για μένα, όχι για τους επισκέπτες), αλλά μόνο και μόνο επειδή είμαι πολύ κρυουλιάρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαγμένος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ψαγμένος
Ο Ψαγμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Ψαγμένος έγραψε στις 19:44, 22-03-11:

Δεν έχω καμμία όρεξη να βλέπω τις κάλτσες τους και να μυρίζω τα πόδια τους

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 20:22, 22-03-11:

Γιατί τι έχουν οι κάλτσες;

Παράθεση

Vasilina93 (Βασιλίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vasilina93
H Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 360 μηνύματα.

H Vasilina93 έγραψε στις 00:19, 23-03-11:

Εμένα μου αρέσει πολύ να βγάζω τα παπούτσια μου στα σπίτια των φίλων μου και να τα βγάζουν στο σπίτι μου. Ποτέ δεν τους το έχω "απαιτήσει" (αν και η μαμά μου μόλις βλέπει σταράκια να πατάνε το χαλί παθαίνει κάτι, δεν ξέρω γιατί τέτοιο κόλλημα με το συγκεκριμένο είδος παπουτσιών) όμως πάντα τους το προτείνω καθώς έτσι πιστεύω πως θα νιώθουν πιο άνετα!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 00:56, 23-03-11:

Δεν μου αρέσει με τίποτα να βγάζουν τα παπούτσια τους! -εκτός αν θέλουν οι ίδιοι για να κάτσουν πιο άνετα-
Θέλω όποιος έρχεται στο σπίτι μου να νιώθει άνετα, και το τελευταίο που θα ήθελα να εισπράξει είναι ένα κόλλημα δικό μου με την καθαριότητα... που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ...
Είναι και ο λόγος που δεν μου αρέσει να βγάζω σουβέρ κάτω από τα ποτήρια τους, γιατί νιώθω σαν να τους λέω ¨προσοχή , μην μου λερώσετε!¨. Δεν πα να λερώσουν;;; οκ!
Επίσης , ενώ δεν καπνίζω , εννοείται ότι θα κάνουν τα τσιγαράκια τους κανονικά... θέλω να νιώθουν άνετα και να περάσουν καλά... Όταν έρχονται κάποιοι φίλοι , προτεραιότητα βάζω στους φίλους και όχι στην καθαριότητα του σπιτιού!
Όπως και μου την έσπαγαν κάτι μαμάδες φιλενάδων , που όταν σφουγγάριζαν μας κότσαραν πατάκια για το παρκέ...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:18, 23-03-11:

Είμαι υπέρ της ελευθερίας. Δεν πρόκειται να βάλω κανέναν στη διαδικασία να βγάλει τα παπούτσια του ή να φερθεί όπως εγώ θέλω. Έτσι κι αλλιώς, σπίτι μου έρχονται και θα έρχονται μόνο φίλοι, οπότε ας λερώσουν, μετά μαζί θα τα πλύνουμε

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 10:35, 23-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαγμένος
Δεν έχω καμμία όρεξη να βλέπω τις κάλτσες τους και να μυρίζω τα πόδια τους
Όσον αφορά αυτό, αν φροντίζεις για την υγιεινή σου και φοράς καθαρές κάλτσες, δε νομίζω πως υπάρχει τέτοιο θέμα. Τουλάχιστον εμένα δε μου έχει τύχει τέτοιο άβολο περιστατικό ούτε προσωπικά ούτε σε καλεσμένο μου. Βέβαια ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και πάντα υπάρχουν οι πολύ ευαίσθητοι κλπ. Επίσης, σαφώς είναι άλλο, αν τα βγάζεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα παπούτσια σου και άλλο, αν τα φοράς συνεχόμενα από το πρωί ως το βράδυ... Πολλά παίζουν ρόλο, όπως και το αν ο άλλος φοράει τα ίδια παπούτσια κάθε μέρα.

Τώρα αυτό που ανέφερε η Μαρίνα για την άνεση είναι άλλη υπόθεση και όμορφη σκέψη, εφόσον στην Ελλάδα, απ' ό,τι έχω καταλάβει, συνηθίζεται για τον α ή β λόγο να φοριούνται τα παπούτσια και μέσα στο σπίτι.
Αρχική Δημοσίευση από marina289
Δεν μου αρέσει με τίποτα να βγάζουν τα παπούτσια τους! -εκτός αν θέλουν οι ίδιοι για να κάτσουν πιο άνετα-
Θέλω όποιος έρχεται στο σπίτι μου να νιώθει άνετα, και το τελευταίο που θα ήθελα να εισπράξει είναι ένα κόλλημα δικό μου με την καθαριότητα... που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:40, 23-03-11:

Μου κάνει τόσο καταπιεστικό, όσο να του πείς του άλλου "βγάλε το παντελόνι σου"!!! Χωρίς να προτίθεσαι να του βγάλεις εσύ τα υπόλοιπα ρούχα!!!

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 11:10, 23-03-11:

Βασικά αυτό που είπα εγώ είναι ότι όλα έχουν να κάνουν με τα έθιμα και την κουλτούρα των ανθρώπων της κάθε χώρας. Δηλαδή όσο περίεργο μπορεί να θεωρηθεί στην Ελλάδα το να βγάλει κάποιος καλεσμένος τα παπούτσια του μόλις μπει στο σπίτι, τόσο παράξενο μπορεί να φανεί στη Σουηδία το να μην τα βγάλει. Κι όπως είπα, είναι και θέμα συνήθειας. Επειδή ο Έλληνας ξέρει ότι τα παπούτσια φοριούνται και μέσα, λογικό είναι να μπει με τα παπούτσια στο σπίτι. Επειδή ο Σουηδός έχει μάθει ότι τα παπούτσια φοριούνται έξω, λογικό είναι αυτομάτως μόλις μπει σε κάποιο σπίτι, να τα βγάλει, χωρίς να του το ζητήσουν ξεχωριστά, οπότε ουσιαστικά δεν τίθεται και θέμα επιβολής ή προσβολής. Έχει να κάνει με το πώς έχει μάθει κανείς. Σαφώς βέβαια χρησιμοποιούμε και τη λογική. Δηλαδή, αν κάποιος που έχει συνηθίσει να φοράει τα παπούτσια του μέσα στο σπίτι, πάει ως καλεσμένος σε κάποιο άλλο σπίτι και δει ότι οι μπότες του είναι από την κορφή ως τα νύχια μες τη λασπούρα, (θέλω να) πιστεύω πως τουλάχιστον θα ρωτήσει.

Παράθεση

angels wings

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angels wings
H angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H angels wings έγραψε στις 15:08, 05-04-11:

Ναι.πιστευω πως οι επισκεπτες χρειαζεται να βγαζουν τα παπουτσια,διοτι ετσι δεν γινεται μεταφορα μικροβιων και ετσι το περιβαλλον ειναι υγιεινο..

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 19:18, 19-04-11:

Θεωρώ μεγάλη προσβολή να πω σε έναν καλεσμένο να βγάλει τα παπούτσια του για να μην μου λερώσει. Το θεωρώ απαράδεκτο, δεν το έχω κάνει ποτέ και ούτε σκοπεύω. Επίσης δεν δέχομαι να μου το πούν κι εμένα, διότι αν μου το ζητήσουν θα τα βγάλω για να μην τους στεναχωρήσω εκείνη την στιγμή, παρ' ότι θα στεναχωριέμαι εγώ που θα περπατάω ξυπόλητη και εννοείται πως στο σπίτι αυτό δεν θα ξαναπατήσω.

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 20:16, 19-04-11:

Κι'όχι μόνο, αν είναι κανά "μωρό" του λέω να βγάλει και τα ρούχα, ελέω μικροβίων βέβαια.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jo_ (Elizabeth Blackburn)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jo_
H Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Jo_ έγραψε στις 16:39, 28-04-11:

Αν και πιστεύω ότι οι επισκέπτες πρέπει να βγάζουν τα παπούτσια εγω δε μπορω να το πω, εκτός και αν είναι πολυ οικειο πρόσωπο. Απλα ειναι πιο ευγενικο όταν πας κάπου να τα βγάλεις πιστευω.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:01, 28-04-11:

Μου φαίνεται γυφτιά να πεις σε επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

breaking_dawn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη breaking_dawn
H breaking_dawn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H breaking_dawn έγραψε στις 01:24, 11-08-11:

Παντα στο σπιτι μου βγαζω τα παππουτσια και φοραω παντοφλες. (Δεν μπορω με παπουτσια με στο σπιτι..Το θεωρώ αηδια...) Και οι φίλοι μου κάνουν το ίδιο σπίτι μου και πάντα τους προσφέρω παντοφλες..Φυσικα αν έρθει καποιος σπιτι μου για πρωτη φορα δεν του ζηταω να βγαλει τα παπουτσια του. Αλλα εγω παντα προθυμοποιουμαι ν βγαλω τα παπουτσια εκτοσ αν μου πουν οι ιδιοι να μην τα βγαλω

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 09:04, 11-08-11:

Μια θεια μου οταν παω με καταπιεζει να τα βγαλω!
Ολοι ομως συνηθως λενε "αν θελεις βγαλτα"!
Εγω εχ συνηθησει να τα βγαζω στο σπιτι!Κυκλοφοραω με παντοφλες!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:16, 11-08-11:

ωρε μποοχααα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:49, 11-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
εννοείται πως στο σπίτι αυτό δεν θα ξαναπατήσω.
Ε καλα τωρα,υπερβολες.Ειναι δυνατον να μην ξαναπατησεις επειδη σε ειπαν να βγαλεις τα παπουτσια?

Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lacta144
H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε στις 14:34, 17-08-11:

Σπίτι μου,στο δωμάτιό μου συγκεκριμένα τα παπούτσια τους τα βγάζουν μόνο οι κολλητές μου και αυτό λόγω οικειότητας,χέστ%κα για το αν θα λερώσουν.
Και όταν πηγαίνω εγώ σπίτι τους το ίδιο συμβαίνει αφού έτσι νιώθουμε άνετα.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 15:13, 17-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Ε καλα τωρα,υπερβολες.Ειναι δυνατον να μην ξαναπατησεις επειδη σε ειπαν να βγαλεις τα παπουτσια?
Δεν ξέρω το θεωρώ προσβολή, ειδικά αν δεν υπάρχει οικειότητα με αυτόν που στο ζητάει. Δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ μέχρι στιγμής. Θυμάμαι μόνο μια φορά σε ένα σπίτι, δεν τους ήξερα καλά, έκανα λίγο καιρό παρέα με την κόρη τους και μπαίνω μέσα στο καθιστικό εκεί πατούσαν με τα παπούτσια, οπότε μου λέει η φίλη μου πάμε στο γραφείο μου. Έπρεπε να περάσουμε μέσα από άλλα δωμάτια, ήταν κάπως περιέργη η διαρρύθμιση, την βλέπω να βγάζει τα παπούτσια της. Την ρωτάω να τα βγάλω κι εγώ; Μου λέει όχι αν δεν νιώθεις άνετα απλά στα μέσα δωμάτια η μάνα μου δεν θέλει να βρωμίζουμε τα χαλιά. Ξαφνικά με προσπερνάει ένας σκύλαρος στυλ Μπετόβεν, μαδούσε εκείνο τον καιρό, μπαίνει στα μέσα δωμάτια και αφήνει ολόκληρες μπούκλες από μαλλί και τα πόδια του ήταν γεμάτα ακαθαρσίες και χώματα (ήταν στον κήπο για την ανάγκη του) και σκέφτηκα πως αυτός τι έκανε στα χαλιά;;;;; Μετά πατούσε τις τρίχες του σκύλου και τις έβαλε κι αυτές μέσα στα παπούτσια της όταν ξαναβγήκαμε. Ήταν μια αηδία....Μάλλον το έχω από τότε...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalia3807
H natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H natalia3807 έγραψε στις 15:51, 17-08-11:

η πεθερά μου έχει αυτό το θέμα,άμα δεν τα βγάζουμε στο σπίτι τις μας φωνάζει,εγώ δεν έχω τόσο πρόβλημα με αυτό αλλα όταν κάνω παιδιά νομίζω και εγώ θα το εφαρμόσω,δεν γίνεται ας που με τα παιδιά να παίζουν στο χαλι ,πολλές φορες ακουμπάνε και με το στόμα τους και οι επισκέπτες να περπατάνε με τα παπούτσια τους!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:17, 17-08-11:

Δεν μού χει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, να μου πουν να βγάλω τα παπούτσια, και δεν ξέρω αν θα τα έβγαζα αν μου το ζητούσαν ή θα έφευγα, και ούτε έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο αλλά το διαβάζω πρώτη φορά εδώ.
Και η απορία μου είναι: Αν πρόκειται να ήσουν κάπου αλλού και να φοράς τα παπούτσια σου μερικές ώρες, και μετά να πήγαινες κάπου και να σου ζητούσαν να τα βγάλεις, δεν θα μύριζαν τα πόδια σου; Θα αισθανόσουν καλά;
Εγώ πάντως όχι.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 16:19, 17-08-11:

Μου έτυχε μια φορά, στο σπίτι του θείου μου.
Υπήρχε μωρό και δεν θέλανε να μπουσουλά στο πάτωμα με τα μικρόβια που κουβαλά το κάθε παπούτσι.
Λογικό το βρίσκω.
Μόνο για αυτό το λόγο θα το ξαναέκανα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 16:25, 17-08-11:

Δεν θα το έκανα ποτέ. Το θεωρώ γυφτιά και ξεφτίλα αλλά έχει τύχει να μου το ζητήσουν και δεν μπορούσα να αρνηθώ απλά μετά ένιωθα πολύ άβολα.
Ειδικά όταν φοράμε αθλητικά για πολλές ώρες και μετά αντί για μικρόβια από τα παπούτσια θα τους προσφέρουμε αυτήν την ωραιότατη ευωδία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:00, 18-08-11:

Εγώ είχα πάει σε έναν φίλο μου (στο εξοχικό του) και για να μπω μέσα με ανάγκασε να βγάλω τα παπούτσια έλεος!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 17:21, 19-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από IreneGr
Δεν θα το έκανα ποτέ. Το θεωρώ γυφτιά και ξεφτίλα αλλά έχει τύχει να μου το ζητήσουν και δεν μπορούσα να αρνηθώ απλά μετά ένιωθα πολύ άβολα.
Ειδικά όταν φοράμε αθλητικά για πολλές ώρες και μετά αντί για μικρόβια από τα παπούτσια θα τους προσφέρουμε αυτήν την ωραιότατη ευωδία.
Δηλαδή για να μην ντροπιαστεί κάποιος που μυρίζουν τα πόδια του (ανθρώπινο και φυσιολογικό αν φοράει το χοντρό καλτσόνι και αθλητικό και έβραζε η πατούσα) ο άνθρωπος που μένει μέσα στο σπίτι πρέπει μετά να καθαρίζει σαν τον μανιακό και να περπατάει πάνω στις βρώμες που έφερε ο προαναφερθείς τύπος με τα παπούτσια του. Δεν είναι "γυφτιά" δηλαδή να του βρωμίζεις τον προσωπικό χώρο, αλλά είναι "γυφτιά" να μείνεις εκτεθειμένος με τις κάλτσες. It doesn't make sense. Καλύτερα ποδαρίλα παρά όλη η μπίχλα απ τον δρόμο (κάτουρα, σκατά, χλέπες, σκουπίδια, εμετοί, χώμα και λοιπά όμορφα που έκατσαν πάνω στο πεντακάθαρο πεζοδρόμιο. ΓΙΟΥΠΥ! )Και στην τελική αν ο οικοδεσπότης σε πει βρωμοπόδαρο μετά βάλε τις αρβύλες σου και κάνε του το σπίτι καινούριο με τις πατημασιές.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλονται όσοι αντιτίθενται σε αυτό. Επίσκεψη πας, σε βάζει ο άλλος στον χώρο που κινείται και ζει ξυπόλητος, με τα βρακιά, που κυλιέται στο πάτωμα και το χαλί του και προσβάλλεσαι να βγάλεις για λίγη ώρα τα παπούτσια? Στην τελική ζήτα καμια παντόφλα αν δεν θες να φαίνεται η τρύπα στην κάλτσα σου ή αν δεν θες να ψοφήσουν όλοι απ την ποδαρίλα. Εγώ και άλλες φίλες που βγάζουμε τα παπούτσια στην εξώπορτα έχουμε πάντα παντόφλες για όποιον θέλει. Έχει τύχει να μπει φίλος επίσης με τα παπούτσια στο σπίτι και δεν τον έδειρα, μου είπε ευγενικά ότι δεν θέλει. Οι περισσότεροι όμως βλέπουν τα παπούτσια στην εξώπορτα και τα βγάζουν από μόνοι τους .

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:24, 19-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
(...) Εγώ και άλλες φίλες που βγάζουμε τα παπούτσια στην εξώπορτα έχουμε πάντα παντόφλες για όποιον θέλει.
Εσείς έχετε λύσει το πρόβλημα με τον πιο αξιοπρεπή τρόπο.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αν κάποιος έρχεται στο σπίτι μας σπάνια, ή για πρώτη φορά και του ζητήσουμε να βγάλει τα παπούτσια του θα αισθανθεί ίσως άβολα αν δεν έχει συνηθίσει έτσι, ή θα ντροπιαστεί αν έχει μια τρύπα στην κάλτσα, που δεν είναι και ΤΟ σπάνιο...

Αν λοιπόν έχει μια εναλλακτική δηλ. ένα ζευγάρι παντοφλίτσες, ίσως να μην αισθανθεί τόσο αμήχανα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 17:27, 19-08-11:

Δηλαδή για να μην ντροπιαστεί κάποιος που μυρίζουν τα πόδια του (ανθρώπινο και φυσιολογικό αν φοράει το χοντρό καλτσόνι και αθλητικό και έβραζε η πατούσα) ο άνθρωπος που μένει μέσα στο σπίτι πρέπει μετά να καθαρίζει σαν τον μανιακό και να περπατάει πάνω στις βρώμες που έφερε ο προαναφερθείς τύπος με τα παπούτσια του. Δεν είναι "γυφτιά" δηλαδή να του βρωμίζεις τον προσωπικό χώρο, αλλά είναι "γυφτιά" να μείνεις εκτεθειμένος με τις κάλτσες. It doesn't make sense. Καλύτερα ποδαρίλα παρά όλη η μπίχλα απ τον δρόμο (κάτουρα, σκατά, χλέπες, σκουπίδια, εμετοί, χώμα και λοιπά όμορφα που έκατσαν πάνω στο πεντακάθαρο πεζοδρόμιο. ΓΙΟΥΠΥ! )Και στην τελική αν ο οικοδεσπότης σε πει βρωμοπόδαρο μετά βάλε τις αρβύλες σου και κάνε του το σπίτι καινούριο με τις πατημασιές.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλονται όσοι αντιτίθενται σε αυτό. Επίσκεψη πας, σε βάζει ο άλλος στον χώρο που κινείται και ζει ξυπόλητος, με τα βρακιά, που κυλιέται στο πάτωμα και το χαλί του και προσβάλλεσαι να βγάλεις για λίγη ώρα τα παπούτσια? Στην τελική ζήτα καμια παντόφλα αν δεν θες να φαίνεται η τρύπα στην κάλτσα σου ή αν δεν θες να ψοφήσουν όλοι απ την ποδαρίλα. Εγώ και άλλες φίλες που βγάζουμε τα παπούτσια στην εξώπορτα έχουμε πάντα παντόφλες για όποιον θέλει.
Δεν προσβάλεσσαι αν σου πει ο άλλος να τα βγάλεις, τουλάχιστον αν τον γνωρίζεις αλλά αν δεν γνωρίζεστε καλά τότε δεν είναι σωστό. Σε φίλους και συγγενείς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά φαντάσου να μην τον ξέρεις. Εκεί είναι προσβολή. Στο κάτω κάτω εφόσον με προσκάλεσε,θα έπρεπε να το περιμένει. Για αυτό υπάρχουν και οι σφουγγαρίστρες. Τόσο παίδεμα είναι; Αν πήγαιναν παιδιά στο σπίτι δεν θα τους κέρναγε γλυκό για να μην λερώσουν; Εγώ ούτε σε γνωστούς δεν θα το έκανα αυτό.Τώρα ανάλογα το πώς έχει μεγαλώσει ο καθένας, κρίνει και έχει δική του άποψη.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:28, 19-08-11:

Νομίζω WhiteDrum είσαι λίγο απόλυτη.

Δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να το κάνει, αν δεν θέλει. Βεβαίως, αν είναι ένα πολύ οικείο πρόσωπο φυσικά και μπορείς να του το πεις, αλλά δεν μπορείς να το πεις σε έναν γνωστό σου γιατί -αν τον φέρεις σε δύσκολη θέση- δεν θα θέλει να πατήσει το πόδι του ξανά στο σπίτι σου και με το δίκιο του!

Προσωπικά, θα το κατανοήσω αν στο σπίτι υπάρχει κάποιο βρέφος που μπουσουλά και δεν θέλουν να εκτίθεται σε τόσα μικρόβια αλλά δεν το βρίσκω καθόλου λογικό να γίνεται σε ένα σπίτι υγιών ανθρώπων, χωρίς βρέφος. Το βρίσκω εξαιρετικά υποχόνδριο.
Μου έχει τύχει να πάω σε τέτοιο σπίτι αλλά επειδή ξέρω ότι ο οικοδεσπότης είναι υποχόνδριος (δέξου τον φίλο με τα ελαττώματα του ) το κατανόησα και το δέχθηκα. Ωστόσο παραμένω στην άποψη ότι μου φαίνεται υπερβολικό.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H IreneGr έγραψε στις 17:29, 19-08-11:

Εκτός αν υπάρχει μωρό στο σπίτι.... Τότε θα συμφωνήσω με το παραπάνω μήνυμα

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 05:32, 28-08-11:

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread...

Οπως και να χει, έχω πάει σε πολλά σπίτια Γερμανών κυρίως. Σε υποχρεώνουν να βγάλεις τα παππούτσια, παρ' όλα αυτά, όλα τα σπίτια βρωμάνε. Να μαγειρεύουν δεν ξέρουν, να καθαρίζουν δεν ξέρουν, να σιδερώνουν δεν ξέρουν, ήθελα να ξερα τι ξέρουν να κάνουν...να διατάζουν...

Φανταστείτε λοιπόν σε ένα βρώμικο σπίτι, να βγάλεις τα παππούτσια...

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Πάντα μα πάντα σουβεράκι...
Ειδικά στην αρχή φώναζα συνέχεια γι' αυτό... Τώρα έχουν μάθει από μόνοι τους... Μάλιστα αν κάποιος έρθει για πρώτη φορά του λένε οι υπόλοιποι τι πρέπει να κάνει...

Αν και την τελευταία φορά που δεν έβαλε κάποιος το ποτήρι του σε σουβέρ, δεν μπόρεσα παρά να σκέσω στα γέλια, γιατί, άκουσον άκουσον, πέρασε το ποτήρι πάνω από το σουβέρ λες και ήταν εμπόδιο και το άφησε ακριβώς από μπροστά του...
Εγώ έχω ξεχωριστό σουβέρ για κάθε μπύρα...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:13, 31-08-11:

Είπαμε damn it δεν κυνηγήσαμε κανέναν με το καριοφίλι να βγάλει τα πασούμια του και να μείνει με την τρύπια κάλτσα! Αν δω ότι ο άλλος δεν τα βγάζει αφού με δει με κάλτσες ή ξυπόλητη μες στο σπίτι και δεν έχω και την οικειότητα δεν θα πω τίποτα! Αλλά αν ήταν να να συζητήσουμε για βρωμιά και μικρόβια καλύτερο δεν είναι να μην μεταφέρεις την μπίχλα από τον δρόμο; Είναι κακός κάποιος που το εφαρμόζει σπίτι του; Όχι. Είναι πιο υγιεινό; Ναι. Μπορεί κάποιος να προσβληθεί να μείνει με τις κάλτσες; Μπορεί. Θα τον δείρουμε; ΟΧΙ. Πού το πρόβλημα τότε με όσους το εφαρμόζουν σπίτια τους; Jesus!

Cacofonix δεν είπαμε να πάμε και σε ακρότητες. Αν ο άλλος είναι μπιχλέουρας και μου πει να μπω χωρίς παπούτσια τότε ναι θα πω "Σόρρυ έχω καθαρά καλτσάκια και το πάτωμά σου είναι μαυσωλείο μπόχας και μπίχλας/μαλαστούπας/βρώμας/θανάτου" και θα του δώσω κουπόνια για έκπτωση στις χλωρίνες.

Σε φίλους και συγγενείς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά φαντάσου να μην τον ξέρεις. Εκεί είναι προσβολή. Στο κάτω κάτω εφόσον με προσκάλεσε,θα έπρεπε να το περιμένει. Για αυτό υπάρχουν και οι σφουγγαρίστρες.
Ξαναλέω. Δεν θέλει κάποιος; Δεν θα μιλήσω, θα κάνω μόκο και θα σφουγγαρίσω μετά. Αλλά είναι ευγενικό να βγάλεις τα παπούτσια σου σε σπίτι στο οποίο το εφαρμόζουν αυτό. Δεν θα αισθανθείς προσβεβλημένος. Δεν βγάζει νόημα πώς να το κάνουμε! Και για να βάλω και μια σαφή κατακλείδα στα λεγόμενά μου γιατί κατέληξα να είμαι ο Κατακουζηνός του thread (μπεταντιιιν αποστάαατες της καθαριότητοοοος) , δεν θα θεωρήσω βρωμίκουλα και αγενή όποιον δεν τα βγάλει. Αν τα βγάλει θα κολακευτώ, σέβεται ότι δεν τα φοράω μες στο σπίτι, σέβεται ότι γουστάρω να κυλιέμαι με την μάπα στα πλακάκια μου. Ορίστε. Όλοι χαρούμενοι Και ξανά άλλη μία : Βγάζεις τα παπα; Χαίρομαι και κολακεύομαι! Δεν τα βγάζεις; No big deal. Δεν θα πω ΠΟΤΕ σε άτομο το οποίο δεν είναι οικείο μου "Βγάλτα ρε σίχαμα". ΠΟΤΕ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 15:53, 31-08-11:

Cacofonix δεν είπαμε να πάμε και σε ακρότητες. Αν ο άλλος είναι μπιχλέουρας και μου πει να μπω χωρίς παπούτσια τότε ναι θα πω "Σόρρυ έχω καθαρά καλτσάκια και το πάτωμά σου είναι μαυσωλείο μπόχας και μπίχλας/μαλαστούπας/βρώμας/θανάτου" και θα του δώσω κουπόνια για έκπτωση στις χλωρίνες.
Τυχαίνει όσοι το επιβάλλουν στα σπίτια τους να είναι Γερμανοί, τουλάχιστον στα σπίτια που έχω επισκεφτεί. Και είναι ΌΛΟΙ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 10:30, 28-09-11:

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread...

Οπως και να χει, έχω πάει σε πολλά σπίτια Γερμανών κυρίως. Σε υποχρεώνουν να βγάλεις τα παππούτσια, παρ' όλα αυτά, όλα τα σπίτια βρωμάνε. Να μαγειρεύουν δεν ξέρουν, να καθαρίζουν δεν ξέρουν, να σιδερώνουν δεν ξέρουν, ήθελα να ξερα τι ξέρουν να κάνουν...να διατάζουν...

Φανταστείτε λοιπόν σε ένα βρώμικο σπίτι, να βγάλεις τα παππούτσια...
Βρωμιάρηδες Γερμανοί, μας βάζουν να κάνουμε τόσες θυσίες και αυτοί ούτε το πάτωμα δεν μπορούν να καθαρίσουν.

Παράθεση

bethoni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bethoni
H bethoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H bethoni έγραψε στις 22:49, 07-10-11:

Οχι θα μυριζουν τα ποδια τους!!

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 14:46, 27-10-11:

Όχι μόνο στην Γερμανία αλλα και στισ περισσότερες χώρες τις κεντρικής Ευρώπης επιβάλλεται να βγάλεις τα παπούτσια σου (όπως και στην Μακεδονία-κυρίως στα χωριά)..
Εμένα μ΄αρέσει αυτή η συνήθεια, ειδικά το χειμώνα ρε παιδιά..έχεις το καθαρό το χαλί σου φρεσκοστρωμένο και σου ρχεται ο άλλος με παπούτσια και πατάει επάνω.. και χει πατήσει και δεν ξέρω σε τι.. και προσβάλλεται απο πάνω? είναι θέμα σεβασμού για μένα.. Δεν το θεωρώ υπερβολικό και θα ήθελα να το εφαρμόσω όταν θα έχω το δικο μου σπίτι.. Θα είχα εννοείται κανα 2-3 ζευγάρια καθαρές παντόφλες μόνο για τους επισκέπτες για να μην είναι ξυπόλητοι..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 22:50, 10-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
Όχι μόνο στην Γερμανία αλλα και στισ περισσότερες χώρες τις κεντρικής Ευρώπης επιβάλλεται να βγάλεις τα παπούτσια σου (όπως και στην Μακεδονία-κυρίως στα χωριά)..
Εμένα μ΄αρέσει αυτή η συνήθεια, ειδικά το χειμώνα ρε παιδιά..έχεις το καθαρό το χαλί σου φρεσκοστρωμένο και σου ρχεται ο άλλος με παπούτσια και πατάει επάνω.. και χει πατήσει και δεν ξέρω σε τι.. και προσβάλλεται απο πάνω? είναι θέμα σεβασμού για μένα.. Δεν το θεωρώ υπερβολικό και θα ήθελα να το εφαρμόσω όταν θα έχω το δικο μου σπίτι.. Θα είχα εννοείται κανα 2-3 ζευγάρια καθαρές παντόφλες μόνο για τους επισκέπτες για να μην είναι ξυπόλητοι..
Εχεις πάει σε πολλά σπίτια ξένων; Γιατί οι περισσότεροι που έχω πάει σου λένε να βγάλεις τα παπούτσια και το σπίτι βρωμάει...

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 00:59, 11-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Εχεις πάει σε πολλά σπίτια ξένων; Γιατί οι περισσότεροι που έχω πάει σου λένε να βγάλεις τα παπούτσια και το σπίτι βρωμάει...
Σε 3 συγκεκριμένες χώρες ,ναι, σε πάρα πολλά. Γερμανία δεν έχω πάει..
Δεν μου έτυχε να μπω σε κανένα εξωφρενικά βρώμικο σπίτι- τώρα οκ, αν η σκόνη θεωρείται "βρωμιά" τότε ακόμη και γω αυτή τη στιγμή ζω μες την μπίχλα..
Γενικά πάντως δεν είχα αρνητικές εμπειρίες - εκτός απο το σπίτι μιας ηλικιωμένης, που αυτό βέβαια θα το συναντούσες σε οποιαδήποτε χώρα..

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 01:24, 11-11-11:

το πιο λογικο για εμενα ειναι να αφηνετε στην κριση του ιδιου του επισκεπτη..τουλαχιστον στα παιδια που ερχονται σε μενα δεν θα πω κατι απο μονος μου..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 02:20, 11-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
Σε 3 συγκεκριμένες χώρες ,ναι, σε πάρα πολλά. Γερμανία δεν έχω πάει..
Δεν μου έτυχε να μπω σε κανένα εξωφρενικά βρώμικο σπίτι- τώρα οκ, αν η σκόνη θεωρείται "βρωμιά" τότε ακόμη και γω αυτή τη στιγμή ζω μες την μπίχλα..
Γενικά πάντως δεν είχα αρνητικές εμπειρίες - εκτός απο το σπίτι μιας ηλικιωμένης, που αυτό βέβαια θα το συναντούσες σε οποιαδήποτε χώρα..
Από την τουαλέτα και την κουζίνα, μπορώ να καταλάβω πολλά.

Παράθεση

Maryse

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maryse
H Maryse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Maryse έγραψε στις 17:01, 15-11-11:

Οχι γιατί μπορεί να βρωμάνε!!! χιχιχιχ

Παράθεση

futurama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη futurama
H futurama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H futurama έγραψε στις 18:19, 15-11-11:

Εμένα η αδερφή μου σπουδάζει στο Άμστερνταμ και με πήγαινε σε σπίτια φίλων της και σε ΟΛΑ βγάζαμε τα παπούτσια μας. Αλλά ναι, δεν το θεωρώ κακό, ίσα ίσα νιώθεις εγαλύτερη οικειότητα, κάθεσαι στο καναπέ όπως θες και αράζεις, και όταν όλοι το κάνουν γιατί όχι και εσύ;Τα σπίτια ήταν όλα πεντακάθαρα πάντως, αν και η βρώμα δεν γνωρίζει σύνορα..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 03:15, 18-11-11:

Το θεωρώ αγένεια να πω στον καλεσμένο "Βγάλε τα παπούτσια σου, γιατί έχω στρώσει χαλιά". Ούτε το κάνω, ούτε θα μου άρεσε να μου το κάνουν.
Τα παπούτσια τα βγάζεις αν εσύ θέλεις, κι αν εσύ νιώθεις άνετα. Που προσωπικά, αν πάω κάπου πρώτη φορά και μου πουν να βγάλω τα παπούτσια μου, όχι πιο άνετα, αλλά πιο ΑΒΟΛΑ θα νιώσω.

Θα προτιμούσα να γίνεται αυτό με το τσιγάρο, πχ. να έρχεται κάποιος σπίτι μου και να του πω "μην καπνίσεις, γιατί με ενοχλεί ο καπνός" το θεωρώ πιο ουσιαστικό από το λέρωμα του χαλιού, αλλά ούτε για το τσιγάρο το κάνω, γιατί πάλι το θεωρώ αγένεια, είναι σα να υποχρεώνεις τον άλλον να κάνει κάτι που μπορεί να μη του αρέσει και να του βγει ξινή επίσκεψη στο σπίτι σου.

Άλλο όταν υπάρχει η νοοτροποία στη χώρα και θεωρείται δεδομένο το να βγάζεις τα παπούτσια σου, ναι, αλλά στην Ελλάδα, τουλάχιστον απ' όσο ξέρω, δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:34, 18-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Θα προτιμούσα να γίνεται αυτό με το τσιγάρο, πχ. να έρχεται κάποιος σπίτι μου και να του πω "μην καπνίσεις, γιατί με ενοχλεί ο καπνός" το θεωρώ πιο ουσιαστικό από το λέρωμα του χαλιού, αλλά ούτε για το τσιγάρο το κάνω, γιατί πάλι το θεωρώ αγένεια, είναι σα να υποχρεώνεις τον άλλον να κάνει κάτι που μπορεί να μη του αρέσει και να του βγει ξινή επίσκεψη στο σπίτι σου.
Συμφωνώ ότι είναι αγένεια να πεις στο άλλο να βγάλεις τα παπούτσια του αλλά επίσης είναι παραπάνω γυφτιά ο άλλος να καπνίσει μέσα σε ξένο σπίτι. Στη δεύτερη περίπτωση εγώ του λέω ευγενικά να βγει όξω να καπνίσει.

Πάντως αυτό με τα παπούτσια είναι συχνό φαινόμενο της Βόρεια Ελλάδας επειδή είναι επηρεασμένοι από τους βόρειους γείτονες μας που συνηθίζουν να βγάζουν τα παπούτσια τους στο σπίτια.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:50, 11-01-12:

Σε ελάχιστα σπίτια μου έχουν πει να βγάλω παπούτσια (όλα καθαρά ήταν εκτός από ένα που ήταν σούπερ χάλια - μέχρι και οι παντόφλες βρώμαγαν). Στο δικό μου σπίτι δεν το έχω ζητήσει ποτέ γιατί πάντα τα χαλιά τα βάζω σε μέρος που δεν πατιέται. Εντάξει, αμα έβρεχε έξω και έχω άνεση, θα πω να τα βγάλουν μην γεμίσει λάσπες το σπίτι αλλά και για να μην κρυώνουν τα πόδια τους από τις βρεγμένες κάλτσες. Αλλά τελευταία δεν έρχεται σχεδόν κανένας στο σπίτι

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 22:16, 22-02-12:

Στην Ιαπωνία και την Κορέα είναι must, όπου σου δίνουν και παντοφλάκια
Εμένα μου έχει συμβεί να μου ζητήσουν να βγάλω τα παπούτσια μόνο σε ένα σπίτι στη Γερμανία (Γερμανών), όπου και ένιωσα πολύ άβολα γιατί ήμουν επίσκεψη σε συνεργάτη του πατέρα μου και δεν ήξερα τους ανθρώπους για να τους δείξω και τις κάλτσες μου!
Εγώ δεν το κάνω ούτε νομίζω πώς θα το έκανα στο μέλλον, αν και συμφωνώ πως είναι πολύ πιο υγιεινό και άνετο! Πάντως με τους στενούς φίλους, συνήθως βγάζουμε τα παπούτσια για άνεση (π.χ. θες να κάτσεις οκλαδόν στον καναπέ βραδερφέ..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:20, 23-02-12:

Δεν μπορώ να μη την πω τη μλκ γμτ αλλά μια ωραία ιδέα είναι να βγάζουν τα ρούχα κ να κάθονται με τα παπούτσια!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους