Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:33, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Δεν μπορώ να μη την πω τη μλκ γμτ αλλά μια ωραία ιδέα είναι να βγάζουν τα ρούχα κ να κάθονται με τα παπούτσια!!!!
Και μετά να τους στήνουμε στα τέσσερα και να κάνουμε όοοολοι μαζί στο στέκι, ομαδικές εμπειρίες της πίσω πόρτας.

Να δεις για πότε αλλάζεις την άποψη, τους βάζεις να βάλουν τα ρούχα και να βγάλουν τα παπούτσια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:51, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Και μετά να τους στήνουμε στα τέσσερα και να κάνουμε όοοολοι μαζί στο στέκι, ομαδικές εμπειρίες της πίσω πόρτας.

Να δεις για πότε αλλάζεις την άποψη, τους βάζεις να βάλουν τα ρούχα και να βγάλουν τα παπούτσια!
χαχαχα!!!!Ομολογώ ότι ήταν πολύ πετυχημένο, αν και δεν έχασες την ευκαιρία να μου την πεις! Ωστόσο ο τρόπος σου ήταν έξυπνος.
ΥΓ. Υπό αυτές τις συνθήκες καλύτερα να βγάζουν τα παπούτσια!Μόνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vassia!
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

H Vassia! έγραψε στις 13:44, 23-02-12:

Καλό θα ήταν να βγάζουν τα παπούτσια , για λόγω υγιεινής περισσότερο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:45, 23-02-12:

υγιεινής ποιου?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Vassia! έγραψε στις 17:29, 23-02-12:

Αυτού που έχει το σπίτι , φαντάζεσαι να έρχεται ο άλλος σπίτι σου και να έχει πατήσει λάσπες ,όλες τις βρομιές.Αυτό μόνο υγιεινό δεν είναι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:02, 24-02-12:

Αυτού που έχει το σπίτι , φαντάζεσαι να έρχεται ο άλλος σπίτι σου και να έχει πατήσει λάσπες ,όλες τις βρομιές.Αυτό μόνο υγιεινό δεν είναι.
αν βγαλω τα ιδρωμενα παπουτσια μου
θα καταλαβεις ποιου υγεια θα εχει προβλημα,..

Παράθεση

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Vassia! έγραψε στις 21:30, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν βγαλω τα ιδρωμενα παπουτσια μου
θα καταλαβεις ποιου υγεια θα εχει προβλημα,..
Καλά υποτίθεται ότι τα πόδια ούτε ιδρωμένα θα είναι ούτε βρόμικα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 16:31, 25-02-12:

Για να βγαλει τα παπουτσια του καποιος, ακομα κι αν ειναι ο καλυτερος σου φιλος, θα πρεπει να του το ζητησεις.
Στην Νοτια Κορεα, ολοι ανεξαιρετως βγαζουν τα παπουτσια τους, σε οποιο σπιτι κι αν πανε, επειδη ειναι εθιμο και
γνωστο στους παντες.
Εγω παντως, οσο κι αν ηθελα να μην διαφερω, αισθανθηκα καπως, οταν απαιτησαν να βγαλω τα παπουτσια μου.
Νομιζω οτι ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος, κι αν καποιος το απαιτησει, μπορει να χασει και ολους τους
μεχρι τοτε επισκέπτες του.
Αν ειχε δηλαδη...

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 16:42, 25-02-12:

να τα βγαζουν γιατι κοψομεσιαστικα να τιναζω τα χαλια....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:11, 25-02-12:

πιο πρακτικο ειναι να βαζουν οι επισκεπτες σακουλες στα παπουτσια οπως στα νοσοκομεια ή τις βιομηχανιες

και δεν λερωνεις τιποτε,,και δεν μυριζεις τιποτε..

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 17:51, 25-02-12:

Φαντάσου να κάνεις πάρτυ και να είναι όλοι με τα παντοφλάκια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:59, 25-02-12:

γιατι οχι?

οχι πιτζαμα παρτυ
padofla παρτυ.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 18:40, 25-02-12:

Εγώ έχω να προτείνω κάτι καλύτερο!!!!!

Τι παντοφλάκια και ξυπόλυτοι μου λέτε.....
Βάλτε στην είσοδο της πολυκατοικίας τραπεζάκια και 2 - 3 πλαστικές καρέκλες και τελείωσε η υπόθεση!!!!!!!
+ Τα έξοδα θα είναι κοινόχρηστα (κρίση έχουμε, να μην βάλουν και οι γείτονες ένα χεράκι στα έξοδα των καλεσμένων?)!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mayram999 (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayram999
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H mayram999 έγραψε στις 20:22, 07-06-12:

Κοίτα αυτό εγώ έχω παρατηρήσει ότι το κάνουν όσοι έχουν σπίτια χωρις μοκέτες,χαλιά κ.α Εμείς πάλι έχουμε μοκέτα και δεν χρειάζεται,αλλά παρ' όλα αυτά εγώ είμαι όλη την ώρα ξυπόλητη

Παράθεση

Snow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Snow
H Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Snow έγραψε στις 15:34, 26-06-12:

Εγώ έχω την συνήθεια να τα βγάζω.Νομίζω πως έτσι σέβεσαι τον χώρο του άλλου.Πάντως όταν έρχονται επισκέπτες στο σπίτι μου δεν έχω πρόβλημα να μπούν με τα παπούτσια.Άσχετα αν μετά σφουγγαρίζω με τις ώρες..χε χε χε...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 15:42, 26-06-12:

Άμα θέλει ο άλλος να τα βγάλει ας τα βγάλει.
Αν δεν θέλει ας μη τα βγάλει.
Αλλά άμα πας μια επίσκεψη γιατί να βγάλεις τα παπούτσια.
Άλλο επίσκεψη,άλλο πάω να αράξω.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:21, 04-09-12:

Κι εμένα δεν μου αρέσει όταν θέλουν να βγάλω τα παπούτσια μου.
Αρχικά τα παπούτσια του κάθε ενός είναι πακέτο με την όλη εμφάνιση.
Σκέψου την κάθε μία δηλαδή που αγοράζει τα τάδε παπούτσια και τα χει συνδυάσει με τη τσάντα, το φόρεμα κτλ. Άρα πάει το σύνολο.
Και γενικά, ούτε εγώ στο σπίτι μου υποχρεώνω κανένα να βγάλει τα παπούτσια του.
Αφού μετα θα το καθαρίσω το σπίτι, την άλλη μέρα θα πέσει σφουγγάρισμα, άρα γιατί τόσος σαματάς?

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 19:25, 18-01-13:

Μεγαααααάαααλη αγένεια. Μια φορά πριν κάτι χρόνια είχαμε πάει επίσκεψη σε κάτι κουμπάρους μας και επειδή αυτή ήταν τρελή και δεν ήθελε να της λερώσουμε το χαλί μας είπε να βγάλουμε τα παπούτσια μας και μας έβαλε να φορέσουμε σακούλες σκουπιδιών

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 19:32, 18-01-13:

στο σπιτι γενικα δεν μπορω να ειμαι με παππουτσια αλλα σε επισκεψη θα με φαινοταν περιεργο να μην φοραω, οχι οτι θα με χαλαγε-το αντιθετο, θα ενιωθα και πιο ανετα- αλλα απλα στην ελλαδα δεν ειναι συνηθισμενο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 19:50, 18-01-13:

Είχε τύχει να πάμε μια επίσκεψη και εγώ παραπονιόμουν στην μάνα μου και της έλεγα στο αυτί πως δεν με βολεύουν αυτά τα παπούτσια και πως πονάνε τα πόδια μου. Αυτά όταν δεν μπορούσε να με δει η "οικοδέσποινα". Η μάνα μου μου έλεγε συνέχεια "Κάνε υπομονή ρε παιδί μου, σε λίγο θα φύγουμε", αλλά επειδή είχα λυσσάξει κάποια στιγμή η κυρία με άκουσε. Και μου λέει "Απαπα, γιατί δεν μιλάς καλέ τόση ώρα, άμα σε πονάνε τα ποδαράκια σου! Βγάλε τα παπούτσια να είσαι άνετα!". Δεν αντιστάθηκα και πολύ. Μετά αυτή μου έφερε και καινούρια παντοφλάκια που είχε και τα φόρεσα.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 12:44, 28-04-13:

εγώ πάντα προτείνω όταν έρχονται σπίτι μου,να βγάζουν τα παπούτσι τους(οι καλοί φίλοι,για τους άλλους χέστη&α)
........όταν είμαι σε άλλο σπίτι,μόνο αν το προτείνουν θα τα βγάλω(αν είναι φίλοι μου τότε τα βγάζω και τα πετάω στη μούρη τους )

είναι κατα κάποιο τρόπο,όπως όταν λες σε κάποιους να πάω τα παλτά/μπουφάν σας μέσα.......δεν τους υποχρεώνεις απλά το προτείνεις

τώρα τον χειμώνα,σε όλους το λέω να τα βγάζουν,επειδή έχω το χαλί στο δωμάτιό μου......

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 12:55, 28-04-13:

Εγώ πάλι πάντα απαιτώ να τα βγάζουν, ακόμη και σε άτομα που δεν είναι φίλοι, πχ έρχονται να μου κάνουν μια ενημέρωση για το τηλέφωνο, τα παπούτσια μαζεύουν τόσα μικρόβια, έχουμε και μικρό παιδί σπίτι που κυλιέται συνέχεια στο χαλί δε γίνεται ο άλλος να πατάει με τα παπούτσια μέσα, άσε που πολλές φορές αν έχουν πατήσει και λάσπες κάνουν πλακάκια και χαλιά με στάμπες, δε γίνεται να είμαι με τη σφουγγαρίστρα στο χέρι κάθε φορά...τους ζητάω να τα βγάλουν για τη μικρή και τους δίνω παντόφλες..
Με την ίδια λογική βγάζω και εγώ τα δικά μου παπούτσια όπου πηγαίνω, ακόμη και αν επιμένουν να μη τα βγάλω για να μη "κουράζομαι" εγώ τα βγάζω και εξηγώ πως το κάνω για να μη λερώσω το σπίτι, εκεί όντως κάνουν πίσω και από μόνοι τους μου λένε πως το σκέφτομαι σωστά και να τα βγάλω..
Και για να κλείσω, για εμένα δεν είναι θέμα άνεσης, είναι θέμα καθαριότητας

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:39, 29-04-13:

εδώ δεν τα βγάζω εγώ πολλές φορές μες στο σπίτι μου, θα λέω τους επισκέπτες ?

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 01:44, 29-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian
εδώ δεν τα βγάζω εγώ πολλές φορές μες στο σπίτι μου, θα λέω τους επισκέπτες ?
ε βέβαια, μαλάκας είσαι; να βρωμάει ποδαρίλα όλο το σπίτι μετά;

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:54, 29-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
ε βέβαια, μαλάκας είσαι; να βρωμάει ποδαρίλα όλο το σπίτι μετά;
xaxaxa

*μια που δεν ανοίγω και παράθυρα συχνά

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:10, 29-04-13:

Όχι, μου φαίνεται εξαιρετικά αγενές το να ζητάει κάποιος από τους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια τους.
Στην τελική, ας καθαρίσει η σποιτονυκοκυρά το σπίτι της μετά την επίσκεψη.
Ή ας μην καλεί κόσμο σπίτι της.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 23:05, 29-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Όχι, μου φαίνεται εξαιρετικά αγενές το να ζητάει κάποιος από τους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια τους.
Στην τελική, ας καθαρίσει η σποιτονυκοκυρά το σπίτι της μετά την επίσκεψη.
Ή ας μην καλεί κόσμο σπίτι της.
Κάτσε γιατί εδώ με προσβάλεις κάπως, στο σπίτι μου από το πρωί μέχρι το βράδυ μπαίνουν 100 άνθρωποι, από γιαγιάδες, φίλους (δικών μου, των 2 αδερφών μου ΚΑΙ των γονιών μου) μέχρι και μάστορες, συνάδελφοι και γείτονες, δεν υπάρχει μέρα που θα φάμε οικογενειακά μόνο τα άτομα του σπιτιού γιατί πάντα 1 από τους 5 που μένουμε εδώ μέσα φέρνουμε κόσμο, τι σημαίνει αυτό; Πως εγώ και η μητέρα μου κάθε μέρα μετά τη δουλειά πρέπει να είμαστε με τις σφουγγαρίστρες στο χέρι ή πρέπει να απαγορεύσουμε την είσοδο στο σπίτι μας σε τρίτους;
Τα παπούτσια που φοράει ο άλλος και έχει σύρει του κόσμου τα μικρόβια πρέπει να τα μεταφέρει στο χαλί μου και στο σαλόνι μου; (γιατί υπάρχουν άτομα που βολεύονται στραβόπόδι και παίρνουν παραμάζωμα μαξιλάρια και καναπέ) το βραδάκι όμως εγώ θα βάλω τα μούτρα μου εκεί πέρα και το μωρό κυλιέται συνέχεια παντού, δε γίνεται ο άλλος που θα έχει πατήσει μέχρι και σκατά να τον αφήσω να πατήσει πάνω στο χαλί.
Και οκ, κάνεις τη κίνηση να βγάλεις παντόφλες και να πεις κάτι του τύπου "έλα να νιώθεις άνετα, να μην έχουμε και το νου μας στο μωρό" και περιμένεις ο άλλος να βάλει το μυαλό του να δουλέψει...
Επίσης μου φαίνεται τρομερά εκνευριστικό που πολλές φορές όταν κάποιον θα τον πας σε ένα δωμάτιο του σπιτιού να του δείξεις πχ τις καινούργιες κουρτίνες αντί να κάτσει στη καρέκλα θα πάει να κάτσει στο κρεβάτι σου, και μάλιστα θα βάλει το κώλο σου εκεί που είναι το μαξιλάρι σου, ρε άνθρωπε εγώ κοιμάμαι σε αυτό, εσύ θα έχεις κάτσει με αυτό το παντελόνι απ'το πρωί σε παγκάκια, λεωφορεία και δε θέλω να φανταστώ που άλλου, εε μη κάθεσαι πάνω στο μαξιλάρι που θα βάλω το κεφάλι μου αργότερα...

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 01:16, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Κάτσε γιατί εδώ με προσβάλεις κάπως, στο σπίτι μου από το πρωί μέχρι το βράδυ μπαίνουν 100 άνθρωποι, από γιαγιάδες, φίλους (δικών μου, των 2 αδερφών μου ΚΑΙ των γονιών μου) μέχρι και μάστορες, συνάδελφοι και γείτονες, δεν υπάρχει μέρα που θα φάμε οικογενειακά μόνο τα άτομα του σπιτιού γιατί πάντα 1 από τους 5 που μένουμε εδώ μέσα φέρνουμε κόσμο, τι σημαίνει αυτό; Πως εγώ και η μητέρα μου κάθε μέρα μετά τη δουλειά πρέπει να είμαστε με τις σφουγγαρίστρες στο χέρι ή πρέπει να απαγορεύσουμε την είσοδο στο σπίτι μας σε τρίτους;
Τα παπούτσια που φοράει ο άλλος και έχει σύρει του κόσμου τα μικρόβια πρέπει να τα μεταφέρει στο χαλί μου και στο σαλόνι μου; (γιατί υπάρχουν άτομα που βολεύονται στραβόπόδι και παίρνουν παραμάζωμα μαξιλάρια και καναπέ) το βραδάκι όμως εγώ θα βάλω τα μούτρα μου εκεί πέρα και το μωρό κυλιέται συνέχεια παντού, δε γίνεται ο άλλος που θα έχει πατήσει μέχρι και σκατά να τον αφήσω να πατήσει πάνω στο χαλί.
Και οκ, κάνεις τη κίνηση να βγάλεις παντόφλες και να πεις κάτι του τύπου "έλα να νιώθεις άνετα, να μην έχουμε και το νου μας στο μωρό" και περιμένεις ο άλλος να βάλει το μυαλό του να δουλέψει...
Επίσης μου φαίνεται τρομερά εκνευριστικό που πολλές φορές όταν κάποιον θα τον πας σε ένα δωμάτιο του σπιτιού να του δείξεις πχ τις καινούργιες κουρτίνες αντί να κάτσει στη καρέκλα θα πάει να κάτσει στο κρεβάτι σου, και μάλιστα θα βάλει το κώλο σου εκεί που είναι το μαξιλάρι σου, ρε άνθρωπε εγώ κοιμάμαι σε αυτό, εσύ θα έχεις κάτσει με αυτό το παντελόνι απ'το πρωί σε παγκάκια, λεωφορεία και δε θέλω να φανταστώ που άλλου, εε μη κάθεσαι πάνω στο μαξιλάρι που θα βάλω το κεφάλι μου αργότερα...
χαχα..συμφωνω μαζι σου...ειμαι καθετη στο να βγαζουνε τα παπουτσια δηλαδή ότι μαζέψει ο άλλος απο το δρόμο πρεπεί να το φέρει και σπίτι μου, δε καταλαβα;....ουτε μπορω να καθαριζω όλη μέρα...επίσης εκείνο το χαλι που θα πρέπει να το πλύνεις...απο το πατα πατα με βρωμικα παπουτσια...το χαλακι της εξωπορτα όσο και να σκουπισεις τα παπουτσια καθαρά δε γινονται για μένα στην ουσια το ιδιο ειναι ειτε τα σκουπιζεις ειτε όχι...και φυσικα βγαζω παντα τα δικά μου οπου και να παω εγω θεωρω αγενεια να τους βρωμιζω το σπιτι....ειδικά όταν εχουν παιδια...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:02, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Βρε συ, δεν σε προσβάλω καθόλου. Απλά αυτή είναι η άποψή μου. Αν εσύ προτιμάς στο σπίτι σου να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια, τότε καλα κάνεις και τους το ζητάς. Εμένα μου φαίνεται ότι τους φέρνω σε δύσκολη θέση (γιατί στην τελική μπορεί ο άλλος να μην θέλει να κυκλοφορεί με τις ξένες παντόφλες ή να μην νιώθει άνετα με παντόφλες στο ξένο σπίτι, ή να μην έχει κάνει πεντικιούρ, ή να μην φοράει τις καλύτερες κάλτσες ή στην τελική να μην γουστάρει), γι αυτό και δεν το ζητάω σε κανένα. Μόλις φύγουν όλοι, καθαρίζουμε το σπίτι και τέλος. Με την ίδια λογική, όταν έχω καλεσμένους στο σπίτι, (δεν λεω για την κολλητή μου ή τον αδελφό μου), προφανώς ούτε εγώ δεν φοράω παντόφλες. Είσαι σαν να παραγνωρίζεσαι έτσι. Δεν υποδέχομαι κόσμο ούτε με παντόφλες, ούτε με πυτζάμες. Φοράω φυσιολογικά άνετα ρούχα και παπούτσια. Η όλη αμφίεση "σπιτονυκοκυράς", μου ακούγεται σαν να παραγνωριζόμαστε.
Αλλά μην το παίρνεις σαν προσβολή, δημοκρατία έχουμε, ο καθένας κάνει ότι θέλει σπίτι του.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 09:13, 30-04-13:

Να θέσω ένα ερώτημα, καθώς εμείς πάντα τα βγάζαμε τα παπούτσια στο σπίτι μας. Από πού προκύπτει η ανάγκη να φοράμε παπούτσια στο σπίτι;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:19, 30-04-13:

Έλα ντε, κι εγώ έχω αναρωτηθεί πολλές φορές. Και το βρίσκω αρκετά παράδοξο, μιας και στην Ελλάδα είναι κοινή πρακτική να φοράμε μεν παπούτσια, και να καθαρίζουμε τα πατώματα με σκληρά προϊόντα όπως η χλωρίνη, δε. Γενικολογώ αλλά αυτό μου έχει μείνει...!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 18:21, 30-04-13:

Στο σπίτι μας, δεν φοράμε παπούτσια. Γιατί είναι το σπίτι μας, και νιώθουμε άνετα να μην φοράμε παπούτσια. Ούτε καν ρούχα κανονικά. Συνήθως φοράμε ρούχα σπιτιού, ή πυτζάμες.
Όταν όμως είμαστε σε ένα ξένο χώρο, ε συνήθως δεν νιώθουν όλοι άνετα να μην φοράνε τα παπούτσια τους, ή να φοράνε τις ξένες παντόφλες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:28, 30-04-13:

Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα παπούτσια, εκτός κι αν μου έρθει ο άλλος με την αρβύλα απ΄το χωράφι λχ...

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 19:30, 30-04-13:

Πρώτη φορά μαθαίνω.... πως σε κάποια σπίτια, οι οικοδεσπότες λένε στους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια. ΕΛΕΟΣ.

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 18:13, 02-05-13:

φυσικα και πρεπει να βγαζουν τα παπουτσια δεν ειμαι υποχρεωμενη να τρωω στη μαπα την μπιχλα του καθενος(εννοειται οτι τα βγαζω και εγω)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη έλπις20
H έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H έλπις20 έγραψε στις 19:09, 02-05-13:

και αντε τα βγαζουν οι επισκεπτες τα παπουτσια εγω που θα βρω τα λεφτα να παρω για το καθενα παντοφλα??η να του λεω απο πριν να φερει τις δικες του?

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 19:57, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από έλπις20
και αντε τα βγαζουν οι επισκεπτες τα παπουτσια εγω που θα βρω τα λεφτα να παρω για το καθενα παντοφλα??η να του λεω απο πριν να φερει τις δικες του?
με τις καλτσες μια χαρα θα ναι

Παράθεση

Mister No0ne

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mister No0ne
Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O Mister No0ne έγραψε στις 19:34, 30-05-13:

εγω τα βγαζω παντα... παντα οταν πηγαινω επισκεψη, εννοειται και στο δικο μου.. Οταν ερχονται σε μενα φυσικα και τους λεω να τα βγαλουν 1ον) για να μην λερωσει το πατωμα) και 2ον) για να αισθανονται και οι καλεσμενοι μου ανετα

Παράθεση

_Ηρώ_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Ηρώ_
H _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H _Ηρώ_ έγραψε στις 19:44, 30-05-13:

Εγώ πάντως τους λέω να βγάλουν και τα ρούχα τους για να νιώσουν πιο άνετα..

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 19:45, 30-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από _Ηρώ_
Εγώ πάντως τους λέω να βγάλουν και τα ρούχα τους για να νιώσουν πιο άνετα..
Και εγω, αλλα ειναι ντροπαλοι και δεν το κανουν

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 19:46, 30-05-13:

ουτε καν !ίσα ίσα με εκνευριζουν οι πολυ συντηρητικοι και καθαροι ανθρωποι ας καθισουν με τα παπουτσια τους οι ανθρωποι κι ας εχω και χαλιά

Παράθεση

_Ηρώ_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Ηρώ_
H _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H _Ηρώ_ έγραψε στις 19:48, 30-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Και εγω, αλλα ειναι ντροπαλοι και δεν το κανουν
Δεν κάνεις..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:00, 30-05-13:

Εμένα μου φαίνονται πολύ κομπλεξάρες όσοι θέλουν να βγάζουν τα παπούτσια τους. Αν είσαι τόσο υστερικός με την καθαριότητα τότε μην καλείς καθόλου κόσμο και έχε το σπίτι σου σε καραντίνα.
Σιγά μην αναγκάζω τους επισκέπτες να φοράνε και ειδική αποστειρωμένη στολή, σκουφάκι στα μαλλιά για να μην πέφτουν τρίχες και μάσκα στο πρόσωπο λες και μπαίνουν στην εντατική.
Και στο κάτω κάτω μου φαίνεται πιο σιχαμάρα να βλέπω τα πόδια τους και τα βρωμερά παπούτσια τους πιο κει.
Χίλιες φορές να καθαρίσω μετά.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 20:02, 30-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Εμένα μου φαίνονται πολύ κομπλεξάρες όσοι θέλουν να βγάζουν τα παπούτσια τους. Αν είσαι τόσο υστερικός με την καθαριότητα τότε μην καλείς καθόλου κόσμο και έχε το σπίτι σου σε καραντίνα.
Σιγά μην αναγκάζω τους επισκέπτες να φοράνε και ειδική αποστειρωμένη στολή, σκουφάκι στα μαλλιά για να μην πέφτουν τρίχες και μάσκα στο πρόσωπο λες και μπαίνουν στην εντατική.
Και στο κάτω κάτω μου φαίνεται πιο σιχαμάρα να βλέπω τα πόδια τους και τα βρωμερά παπούτσια τους πιο κει.
συμφωνω απολυτα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 21:22, 30-05-13:

Εγώ να σας πω την αλήθεια, παλαιότερα για κάποιο (ανεξήγητο) λόγο πίστευα ότι αγένεια είναι το να βγάζεις τα παπούτσια σου στο σπίτι ξένων ατόμων (όχι ότι αυτό με εμπόδιζε βέβεαια απ'το να το κάνω). Προφανώς είναι υπερβολή να ζητήσεις από κάποιο καλεσμένο να βγάλει τα παπούτσια τους, αλλά επειδή εγώ προτιμώ να είμαι ξυπόλητη γενικά και φαντάζομαι και οι άλλοι τι ίδιο, είναι κάτι που το προτείνω, καθαρά για λόγους άνεσης

Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 20:09, 01-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Ακριβώς αυτό!!

Παράθεση

akaliptos69

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akaliptos69
Ο akaliptos69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O akaliptos69 έγραψε στις 13:51, 06-06-13:

Η απάντηση για μένα είναι εξαρτάται...
Τυγχάνει να είμαι πατέρας ενός πανέμορφου (πάσχω από το τυπικό σύνδρομο κουκουβάγιας) μωρού 16 μηνών. Προκειμένου να μπορεί να κινείται ελεύθερα στο σπίτι, στρώσαμε όλους τους χώρους του σπιτιού με μοκέτα (μη ρωτάτε... μου βγήκε ο κ#$%ς μέχρι να το καταφέρω). Επειδή η κοράκλα μου ξεκίνησε (όπως όλα τα μωρά) με μπουσούλημα καταλαβαίνει κανείς ότι τα χεράκια της ήταν συνεχώς στην μοκέτα και μετά στο στόμα με εναλλαγές 200/λεπτό. Αυτό σημαίνει ότι για την περίοδο μέχρι η μικρούλα να περπατήσει κανείς στο σπίτι δεν έμπαινε με παπούτσια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει και εμείς σα ζευγάρι να αποκλειστούμε κοινωνικά. Απλώς ενημερώναμε τους καλεσμένους για την κατάσταση ώστε να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν και να είναι καταλλήλως προετοιμασμένοι. Να ξέρετε ότι κανείς δεν το σχολίασε (τουλάχιστον μπροστά μας) αρνητικά και όλοι το σεβάστηκαν και το κατάλαβαν χωρίς δεύτερες κουβέντες. Πριν από την γέννηση της μικρής το σπίτι ήταν ελεύθερο για διέλευση όπως ο καθένας θεωρούσε καλύτερο για τον εαυτό του. Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει να περπατάω ξυπόλυτος στο σπίτι και τα παπούτσια τα έβγαζα πάντα, όπως και καναδυό ακόμα φίλοι. Νομίζω ότι εκτός και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, το θέμα είναι καθαρά τυπικό ζήτημα "κολοκυθόπιττας".

Παράθεση

valeria..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valeria..
H valeria.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H valeria.. έγραψε στις 14:50, 05-09-13:

Το εθιμο σε καποιες χωρες να βγαζουν τα παπουτσια τους
οταν πανε για επισκεψη δεν ειναι για να νιωθει ανετα αλλα
για να μη λερωσει το σπιτι του/της οικοδεσποτη/δεσποινας.
Εγω παντως δε τα βγαζω ποτε τα παππουτσια μου και ουτε
ζηταω απο τους αλλους να το κανουν. Τωρα οσο για τα ρουχα
αν τα βγαλει ο επισκεπτης μαλλον δεν εχει ερθει για μια απλη
επισκεψη..

Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 12:41, 09-09-13:

Φυσικά και έχει σημασία αφού έτσι δείχνεις στον άλλον ότι δεν αδιαφορείς για την καθαριότητα του σπιτιού του και ότι δεν θέλεις να τον επιβαρύνεις βρομίζοντας το σπίτι του, το οποίο μετά θα πρέπει να καθαρίσει.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 00:02, 14-11-13:

Ναι μήπως να κάνουν και 10 μετάνοιες??? Όχι ρε παιδιά δεν χρειάζεται να βγάλει κανείς τα παπούτσια του!Εντάξει αν είναι λασπωμένα θα πρέπει να κάνει ένα κόπο να τα καθαρίσει...αν έχει τάκτ και είναι ευγενικός..Από κει και πέρα δεν έχει σημασία!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους