Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,969 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 08:30, 16-11-13:

Νομίζω εσύ θέτεις τα όρια κάθε φορά. Στο δικό μου σπίτι πχ, τώρα που στρώθηκαν και τα χαλιά, και με δύο κατοικίδια που κυλιούνται κάτω και μετά ανεβαίνουν και στο κρεβάτι μου, προτιμώ όσο γίνεται να αποφεύγουμε τα παπούτσια μέσα. Αντ' αυτού έχω αγοράσει πολλές παντόφλες για να εξυπηρετήσω έτσι τους φίλους μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KristenRoss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KristenRoss
H KristenRoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H KristenRoss έγραψε στις 00:25, 03-02-14:

Το ίδιο έθιμο το έχουν και στη Τουρκία. Έμεινα για κάποιο διάστημα στην Κων/πολη και εκαναν ακριβώς το ίδιο. Στην αρχή μου φαινόταν περίεργο και εκνευριστικό, αλλα με τον καιρό το εκτίμησα. Σίγουρα, το καθάρισμα ήταν λιγότερο και το σπίτι ήταν καθαρό. Περπατούσες άνετα χωρίς παντόφλες και καλτσάκια και δεν πατούσες τίποτα ενοχλητικό. Μακάρι να την υιοθετούσαμε κι εμείς!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 01:05, 03-02-14:

Όταν έρχονται επίσκεψη στο σπίτι μας, ζητάμε από τους καλεσμένους ευγενικά να βγάλουν τα παπούτσια τους και για να είναι πιο άνετα αλλά και για λόγους υγιεινής... Δεν μπορεί να περπατάμε όλοι οικογενειακώς μες το σπίτι ξυπόλητοι και να 'ρχεται ο άλλος απ' έξω που ποιος ξέρει τι έχει πατήσει... Φυσικά έχει τύχει και να μην τα βγάλουν, δεν μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησε αλλά δεν τους κυνηγησαμε κιόλας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 18:23, 29-04-14:

Εμεις δεν ζηταμε ποτε να βγαλουν τα παπουτσια.Ισως γι αυτο νιωθω πολυ αμηχανα και αβολα οταν ζητανε σε μενα να τα βγαλω.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 21:32, 29-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από DimitraKapa
Όταν έρχονται επίσκεψη στο σπίτι μας, ζητάμε από τους καλεσμένους ευγενικά να βγάλουν τα παπούτσια τους και για να είναι πιο άνετα αλλά και για λόγους υγιεινής... Δεν μπορεί να περπατάμε όλοι οικογενειακώς μες το σπίτι ξυπόλητοι και να 'ρχεται ο άλλος απ' έξω που ποιος ξέρει τι έχει πατήσει... Φυσικά έχει τύχει και να μην τα βγάλουν, δεν μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησε αλλά δεν τους κυνηγησαμε κιόλας...
Ενταξει τωρα αμα ο αλλος εχει τις καλτσες τρυπιες η εχει πολυ καιρο να τις αλλαξει, δεν μπορεις με το ζορι να τον υποχρεωσεις να βγαλει τα παπουτσια του.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 21:37, 29-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από iwalkinamaze
Εμεις δεν ζηταμε ποτε να βγαλουν τα παπουτσια.Ισως γι αυτο νιωθω πολυ αμηχανα και αβολα οταν ζητανε σε μενα να τα βγαλω.
νια απο τα ιδια

βασικα καταλαβαινω αν υπαρχει χαλι, αν και στο δικο μου σπιτι χααλι εν εχει μπει. Το θεμα ειναι οτι οσο ανετα προσπαθεις να κανεις τον αλλον να νιωσει τοσο ασχημα μπορει να αισθανθει.

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 21:42, 29-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
νια απο τα ιδια

βασικα καταλαβαινω αν υπαρχει χαλι, αν και στο δικο μου σπιτι χααλι εν εχει μπει. Το θεμα ειναι οτι οσο ανετα προσπαθεις να κανεις τον αλλον να νιωσει τοσο ασχημα μπορει να αισθανθει.
αυτο...ασε που εχω και μια μικρο απεχθεια για αυτο το μερος του ποδιου.Αρα για κανενα λογο.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 03:33, 30-04-14:

Μωρέ ας μπαίνουν στο σπίτι με τα παπούτσια, αλλά στο μπάνιο ενώ είναι φρεσκοκαθαρισμένο και φρεσκοσφουγγαρισμένο ΝΑ ΜΗ ΠΑΤΑΝΕ. -.-

Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 15:07, 02-05-14:

Να τα βγάζουν αλλά να έχουμε κι εμείς παντοφλίτσες να τους δώσουμε. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας.

Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 16:35, 02-05-14:

Μια βλακεία είναι αυτή. Αν δε θέλετε οι επισκέπτες να λερώνουν να μην τους καλείτε. Ηλίθια κλισέ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 20:21, 02-05-14:

Συνήθως τους αφήνω να κάνουν ότι θέλουν. Ο καθένας έχει μάθει αλλιώς. Και ναι μου έχουν μπει και χιλιάδες φορές με χάλια παπούτσια χωρίς φυσικά να με πειράξει εφόσον έτσι βολεύει τους άλλους. Τώρα ότι χρειάζεται καθάρισμα μετά είναι αυτονόητο.
Στο πατρικό πάντα έμπαιναν και μπαίνουν όλοι μια ζωή με παπούτσια (για αυτό και το αντέχω). Σαν φοιτήτρια θα μου άρεσε ο άλλος αν νιώθει καλά να βγάλει τα παπούτσια ειδικά σε φορές που έχει σκοπό να ξημερώσει σπίτι μου.
Από την άλλη εγώ όταν πάω σε σπίτια άλλων πέρα από το ότι έχω μάθει να τα βγάζω πάντα ρωτώ και αν θέλουν ή μπορώ.
Γενικά το βγάζω παπούτσι μου φαίνεται πολύ καλό γιατί νομίζω δίνει άνεση.
Σαν οικογένεια από την άλλη δεν μας αρέσουν σε εμάς τους ίδιους τα παπούτσια μας πέρα δώθε στο χώρο μας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:27, 02-05-14:

Aν και πιστεύω (δική μου άποψη) ότι θα μου άρεσε ο άλλος αν νιώθει καλά να βγάλει τα παπούτσια του και ως δείγμα άνεσης, δεν θα το επέβαλα. Οι φίλοι και γενικά άνθρωποι με τους οποίους μοιράζεσαι κάποιες στιγμές τους υποδέχεσαι όπως είναι. Αυτό είναι για μένα απλή διαπροσωπική σχέση και όχι να μένουμε προσκολλημένοι σε πρωτόκολλα συμπεριφοράς.

Παράθεση

Μολοσσίς Απειρωτάν

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μολοσσίς Απειρωτάν
H Μολοσσίς Απειρωτάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Μολοσσίς Απειρωτάν aka Heavy Metal Angel έγραψε στις 21:42, 21-05-14:

Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να βρωμάνε τα πόδια του επισκέπτη και η μπόχα θα μείνει πάνω στο ακριβό ολόμαλλο περσικό χαλι σας;
Oh mon dieu!
Θα λιποθυμήσω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μολοσσίς Απειρωτάν : 22-05-14 στις 00:37. Αιτία: Μου ξέφυγε ένα "Λ"... :P
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 12:03, 26-05-14:

στο δικο μου σπιτι δεν κυκλοφορω με παπουτσια.. εχουν ανακαλυφθει τα παντοφλακια εδω κ χρονια..
αλλα αν περιμενω επισκεπτη πχ γ μια γιορτη ή καποιο γεγονος οντας ντυμενη ευπρεπως ε οχι δεν θα βαλω παντοφλες.. ειπαμε..
επισης αν ερθει κανεις ετσι ακυρη επισκεψη σπιτι, ε οχι δεν θα του πω να βγαλει τα παπουτσια, ας κανει οτι θελει.. ε ενταξει κ αν λερωσει κατω σκουπιζω υστερα.. σιγα..
εκτος αν μου ρθει με λασπες, τοτε διαταζω.. :Ρ

Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 19:58, 04-09-14:

Προσωπικά τους λέω πάντα και με πολύ ευγένεια να βγάλουν τα παπούτσια τους.

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 20:18, 04-09-14:

Είμαι της φιλοσοφίας πως ο επισκέπτης - φιλοξενούμενος πρέπει να νιώθει σαν το σπίτι του . Γι' αυτό τον αφήνω να κάτσει και να κινηθεί όπως θέλει, ώστε να νιώσει όσο πιο άνετα γίνεται . Περιμένω βέβαια ότι θα σεβαστεί το χώρο και εμένα ...

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:28, 04-09-14:

σιγά μη βγάλω και το παντελόνι

αν κάποιος φοβάται τα μικρόβια δεν καλεί κόσμο σπίτι,
κανονίζει έξω ή τα λένε από το τηλέφωνο

απ'την άλλη και μόνο που θα βλέπω τις κάλτσες του καθενός
και θα μυρίζω τις ποδάρες με πιάνει ανατριχίλα

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 20:56, 04-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
σιγά μη βγάλω και το παντελόνι
Για να σε βάλω στο σπίτι μου , σημαίνει ότι σε εμπιστεύομαι ότι δε θα κάνεις κάτι τέτοιο

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:23, 04-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από orange crush
Για να σε βάλω στο σπίτι μου , σημαίνει ότι σε εμπιστεύομαι ότι δε θα κάνεις κάτι τέτοιο
μωρ' εγώ, από μόνος μου δεν θα το κάνω,

το θέμα είναι τι θα μου ζητήσει ο άλλος, εδώ που φτάσαμε

φαντάσου, ο ένας φοβάται τα παπούτσια, ο άλλος τα ρούχα,
ο άλλος τις μεταδοτικές ασθένειες, όχι φιλιά, όχι χαιρετούρες, βήχεις και σε κοιτάν με μισό μάτι,
έχω μια γνωστή, από μπροστά εσύ, από πίσω αυτή με τη σφουγγαρίστρα,

από μακριά λοιπόν και αγαπημένοι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush έγραψε στις 21:27, 04-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
μωρ' εγώ, από μόνος μου δεν θα το κάνω,

το θέμα είναι τι θα μου ζητήσει ο άλλος, εδώ που φτάσαμε

φαντάσου, ο ένας φοβάται τα παπούτσια, ο άλλος τα ρούχα,
ο άλλος τις μεταδοτικές ασθένειες, όχι φιλιά, όχι χαιρετούρες, βήχεις και σε κοιτάν με μισό μάτι,
έχω μια γνωστή, από μπροστά εσύ, από πίσω αυτή με τη σφουγγαρίστρα,

από μακριά λοιπόν και αγαπημένοι
χαχαχαχα ... όχι , είπαμε !! Εγώ χαίρομαι να έχω τους ανθρώπους που συμπαθώ σπίτι μου και να κάνουμε τα δικά μας. Τώρα , αν ρίξει ο άλλος λίγο καφέ στο χαλί , δε θα τον πάρω και με το σκουπόξυλο

Παράθεση

Sins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sins
H Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H Sins έγραψε στις 21:29, 04-09-14:

εμείς ποτέ δεν λέμε να βγάλουν οι καλεσμένοι τα παπούτσια τους.
μια φορά μου έτυχε εμένα, ήμουν πιο μικρή, είχα πάει στο σπίτι μιας κοπέλες και η μητέρα της με ανάγκασε να βγάλω τα παπούτσια μου και να φορέσω κάτι παντόφλες που μου έδωσε.
όχι ότι ήθελα να σηκωθώ και να φύγω..όχι όχι..

Παράθεση

Αγγελοκρουσμενη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγγελοκρουσμενη
H Αγγελοκρουσμενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Αγγελοκρουσμενη έγραψε στις 21:38, 04-09-14:

όχι δεν ζητάμε στους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια τους, αλλά ούτε και εμένα μου έχει τύχει να πάω κάπου και να μου ζητήσουν να τα βγάλω....

Παράθεση

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peinaw_zw
Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O peinaw_zw Embrace solitude! έγραψε στις 22:34, 04-09-14:

<<Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια>>??

well αυτή η ερώτηση θα είχε βάση με την προυπόθεση ότι το σπίτι είναι πάντα καθαρό.Since this never happens,ας μπουν με τα παππούτσια.Μην λερώσουν και τις κάλτσες τους...

Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 14:55, 16-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
στο μπάνιο ενώ είναι φρεσκοκαθαρισμένο και φρεσκοσφουγγαρισμένο ΝΑ ΜΗ ΠΑΤΑΝΕ. -.-
Μοιράζετε στους καλεσμένους ουροδοχεία ή ποτίζουν τις ζαρντινιέρες στο μπαλκόνι?

Παιδιά, μη τρελαθούμε εντελώς θα ζητήσεις από τον επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια του? Υπάρχουν ειδικά χαλάκια εισόδου που απορροφούν σε ικανοποιητικό βαθμό ό,τι κουβαλάνε οι σόλες των παπουτσιών! Σιγά μη πεις του άλλου να βγάλει και τη μασέλα του, πριν μπει στο...ναό του εξαγνισμού!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη einhell : 16-11-15 στις 15:00.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 20:37, 16-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από -Sins-
είχα πάει στο σπίτι μιας κοπέλες και η μητέρα της με ανάγκασε να βγάλω τα παπούτσια μου και να φορέσω κάτι παντόφλες που μου έδωσε.
Και φαντασου να εχεις τρυπια καλτσα σαν τον Κουτσογιωργα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,788 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 16-11-15:

Εγω ΠΑΝΤΑ βγαζω τα παπουτσια μου εκτος διαμερισματος.Μαλιστα ειμαι σε οροφοδιαμερισμα,εχει χωρο στον διαδρομο...εχω βαλει το ντουλαπακι και εχει και δικη του ντουλαπα το κτηριο ειδικα για παπουτσια.
Ειναι απολυτα υγειηνο και ωραιοτατο,σε γλυτωνει και απο συνεχες σφουγαρισμα.
Αλλα ρε παιδια ημαρτον...δεν ειναι δυνατον στους επισκεπτες μου να τους βαζω να βγαζουν τα παπουτσια.Το θεωρω απολυτη γυφτια.
Να το κανουμε δηλαδη οπως οι τουρκοι που εχουν τα πασουμακια για τος επισκεπτες;
ΟΚ,μπορει να το εχουν συνηθισει αυτοι κια καλα κανουν..αλλα για μενα ειναι ασχημη εικονα ,γυφτια κατα μια εννοια τους επιβαλλω αυτο που θελω..και δεν το θελω.
ΟΚ...οταν πας καπου στο κατω κατω θες να δειχνεις και ομορφος.
Σκεψου να εχεις ενα καταπληκτικο φορεμα,που ταιριαζει υπεροχα με τις μποτες τακουνι..και να εισαι στον επισκεπτη σου με το φορεμα,το καλσον και τα...πασουμακια....
Σορυ..στους επισκεπτες μου δεν θελω να το κανω αυτο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Με λένε Γιώργο (είπαμε.. Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Με λένε Γιώργο
Ο είπαμε.. Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Με λένε Γιώργο έγραψε στις 05:09, 30-11-15:

Εμενα η μαμα που παντα μας λεει να βγαζουμε εξω τα παπούτσια για να μην λερωνοντε μετα οι καλτσες μας. Αλλα νευριαζω οταν φερνω εναν φιλο μου στο σπιτι και μπαινουμε με τα παπουτσια και με λεει η μαμα -γιωργο τα παπουτσια σου σε παρακαλώ... και αναγκαστηκα τα βγαζω αλλα δεν λεει και στον φιλο μου να τα βγαζει! και αυτος μενει με τα παπουτσια!! δεν ειναι ειρωνια??

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 07:33, 30-11-15:

Να βγάζουν τα παπούτσια? Όχι βέβαια! Σε σπίτι μπαίνουν κι όχι σε...τζαμί!
Το μόνο που αφαιρούν, σε περίπτωση χειμώνα είναι το πανωφόρι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,106 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 08:18, 30-11-15:

Για κανένα λόγο δε πρόκειται να ζητήσω σε καλεσμένο μου να βγάλει τα παπούτσια του.Οκ κατανοώ την υγιεινή και τη καθαριότητα που θέλει ο ιδιοκτήτης στο σπίτι του αλλά έλεος,να του επιβάλεις να βγάλει τα παπούτσια του;Το βρίσκω τρομερή αγένεια και εντελώς διάφορο της φιλοξενίας.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:25, 30-11-15:

Δεν του "επιβάλεις" να βγάλει τα παπούτσια, είναι βασικός κανόνας καθαριότητας. Στο χαλί που ξαπλώνω όταν βλέπω τηλεόραση δεν θέλω να έχει πατήσει ο άλλος με τα παπούτσια που ποιος ξέρει τι έχουν πατήσει. Είναι πολύ θεμελιώδη πράγματα καθαριότητας αυτά. Εγώ όταν πάω σε ξένο σπίτι βγάζω πάντα τα παπούτσια ακόμα και όταν μου λένε να μην το κάνω. Εξαιρέσεις όταν οι ίδιοι φοράνε παπούτσια σπίτι και επιμένουν οπότε εντάξει, ποιο το νόημα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείτε τόσο μεγάλη αγένεια να βγάλει ο άλλος τα παπούτσια του, σε άλλες χώρες θεωρείται τεράστια αγένεια να μην τα βγάζει! Και όχι μόνο στους μουσουλμάνους που αναφέρατε και το κάνατε κάπως υποτιμητικό... Στην τελική εμένα μου αρέσει να συμπεριφέρομαι σε άλλα σπίτια με όση καθαριότητα συμπεριφέρομαι και στο δικό μου. Από την στιγμή που δεν περπατάω με τα παπούτσια μέσα δεν περπατάω ούτε σε ξένα σπίτια.

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,106 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 15:40, 30-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Δεν του "επιβάλεις" να βγάλει τα παπούτσια, είναι βασικός κανόνας καθαριότητας. Στο χαλί που ξαπλώνω όταν βλέπω τηλεόραση δεν θέλω να έχει πατήσει ο άλλος με τα παπούτσια που ποιος ξέρει τι έχουν πατήσει. Είναι πολύ θεμελιώδη πράγματα καθαριότητας αυτά. Εγώ όταν πάω σε ξένο σπίτι βγάζω πάντα τα παπούτσια ακόμα και όταν μου λένε να μην το κάνω. Εξαιρέσεις όταν οι ίδιοι φοράνε παπούτσια σπίτι και επιμένουν οπότε εντάξει, ποιο το νόημα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείτε τόσο μεγάλη αγένεια να βγάλει ο άλλος τα παπούτσια του, σε άλλες χώρες θεωρείται τεράστια αγένεια να μην τα βγάζει! Και όχι μόνο στους μουσουλμάνους που αναφέρατε και το κάνατε κάπως υποτιμητικό... Στην τελική εμένα μου αρέσει να συμπεριφέρομαι σε άλλα σπίτια με όση καθαριότητα συμπεριφέρομαι και στο δικό μου. Από την στιγμή που δεν περπατάω με τα παπούτσια μέσα δεν περπατάω ούτε σε ξένα σπίτια.
Δε διαφωνώ,και'γω στο δικό μου σπίτι βγάζω τα παπούτσια.Όπως εσένα σου αρέσει να συμπεριφέρεσαι σε άλλα σπίτια με όση καθαριότητα συμπεριφέρεσαι στο δικό σου ( αρκετά λογικό) ,δηλαδή να βγάζεις τα παπούτσια,'έτσι και κάποιος άλλος μπορεί να περπατάει με παπούτσια στο σπίτι του.Αν έρθει σπίτι σου δηλαδή θα του πεις να τα βγάλει αν δε κάνει από μόνος του την κίνηση; Εγώ προσωπικά από αυτην την άποψη το θεωρώ αγένεια γιατί αν το έλεγα πιστεύω πως θα τον έφερνα σε δύσκολη θέση ( στη περίπτωση που δε κάνει από μόνος του τη κίνηση πάντα).

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 00:12, 01-12-15:

Όχι δεν θα του έλεγα αλλά αν έβλεπα ότι εγώ δεν φοράω και αυτός yolo δεν δείχνει σεβασμό στον χώρο και ότι τον κρατάμε καθαρό, ε άλλη φορά θα τον σκεφτόμουν να τον φωνάξω σπίτι ή όχι. Ή θα του έλεγα διακριτικά ότι τα βγάζουμε, δεν ξέρω δεν έχει τύχει...

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 13:52, 01-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Για κανένα λόγο δε πρόκειται να ζητήσω σε καλεσμένο μου να βγάλει τα παπούτσια του.Οκ κατανοώ την υγιεινή και τη καθαριότητα που θέλει ο ιδιοκτήτης στο σπίτι του αλλά έλεος,να του επιβάλεις να βγάλει τα παπούτσια του;Το βρίσκω τρομερή αγένεια και εντελώς διάφορο της φιλοξενίας.
Σε άλλες χώρες θεωρείται δεδομένο ότι όταν πας σε ξένο σπίτι να έχεις την στοιχειώδη ευγένεια να βγάλεις τα παπούτσια σου με τα οποία ποιος ξέρει τι βρωμιές έχεις πατήσει και φέρνεις μεσα στο σπίτι. Τρομερή αγενεια εκεί θα ήταν να μπεις μεσα στο σπίτι χωρίς να τα βγάλεις. Δεν είναι μονο θέμα καθαριότητας.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:22, 01-12-15:

παιδιά στα φιλαράκια τόσες season, στον μαστροχαλαστή και σε ένα σωρό ξένες σειρές δε βλέπουμε να βγάζουν τα παπουτσια τους στα σπίτια γιατί θεωρείτε ότι είναι δεδομένο για το εξωτερικό. Δέχομαι στην κρεβατοκάμαρα να ακολουθείτε αυτό το μοντέλο αλλά σε καμία περιπτωση στο σαλόνι και στο κύριο σπιτι να μας βάζετε να βγάλουμε τα παπούτσια μας.

Επίσης το πόδι μας και η κάλτσα μας μέσα στο παπούτσι δεν είναι προστατευμένο από μικρόβια στην πραγματικότητα το αντίθετο συμβαίνει. Σε λίγο θα μας βάζετε να φοράμε και ποδηνάρια.

Η πιο μεγάλη φάση ήταν όταν πήγα σε ένα σπίτι οπαδού της καθαριότητες και είχε μπαντοφλάκια για τους επισκέπτες.... μπαντοφλες που φορούσανε ένα σωρό επισκέπτες αυτού του σπιτιού. και ήμουν εγώ αναγκασμένος να τα φορέσω για να μην προσβάλλω τον/την οικοδεσπωτη/οινα του σπιτιού.

Αυτή η φάση μου θυμίζει σαν και μερικούς που πλένονται κάθε λίγο και λιγάκι με Detol.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 01-12-15 στις 15:31.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:32, 01-12-15:

Λάθος, και στο εξωτερικό και στην ίδια την Αμερική πολλοί βγάζουν τα παπούτσια τους. Φαίνεται πως αντί να γκουγκλάρεις λίγο βασίζεσαι στα φιλαράκια, φίλε αυτές οι σειρές δεν είναι αντιπροσωπευτικές.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:48, 01-12-15:

Όταν πάω να βγάλω τα παπούτσια μου αναγκαστικά θα πατήσει το πόδι εκεί που εκεί που πάτησε το παπούτσι μου και τα παπούτσια των άλλων οπότε θα μεταδοδθουν τα μικρόβια στις κάλτσες από εκεί στο σπίτι του οικοδεσπότη και αν κάνει πολύ ζέστη η κάλτσα λεπτή ή τρύπια καθώς φορεθεί το παπούτσι πάλι θα μεταδοθεί στο εσωτερικό του ποδιού.

Αν θέλετε πραγματικά να έχετε καθαρό σπιτι να πάρετε ποδηνάρια να τα βάζουν πάνω από τα παπούτσια τους και πριν την εισοδο του σπιτιού να βάλετε ειδική αντιμικροβιακή επιφάνεια που έχουν στα νοσοκομεία και να πατάτε με τα ποδηνάρια εκεί.

Επίσης να σταματήσετε να καπνίζετε. Η βρωμιά που προκαλεί το απλό τσιγάρο αν καπνίζετε μέσα στο σπίτι είναι πολύ μεγαλύτερη από τη βρωμιά των παπουτσιών.....

Συνεπώς όποιος καπνίζει μέσα στο σπίτι και βγάζει τα παπούτσια του μάλλον τον εαυτό του κοροιδεύει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 01-12-15 στις 15:54.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:47, 02-12-15:

Εγω ποτε δεν ζηταω απο τους καλεσμενους μου να βγαλουν τα παπουτσια τους. Ας κανουν οτι θελουν. Δεν ειμαι παρανοικη με την καθαριοτητα και λιγα (ή πολλα) βακτηρια παραπανω δεν θα με σκοτωσουν. Ουτε δινω παντοφλες γιατι απο οποια πλευρα και αν το δεις ειναι σιχαμα.

Αν παω σε σπιτι και μου ζητησουν να τα βγαλω θα τα βγαλω, αλλα τις βρωμικες παντοφλες τους δεν τις φοραω με καμια δυναμη. Πολλες φορες βγαζω μονη μου τα παπουτσια χωρις να μου το ζητησουν, οχι για να μη μεταφερω σκουπιδια, αλλα επειδη αισθανομαι πιο ανετα (ειδικα οταν σκοπευω να μεινω αρκετες ωρες).

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:10, 02-12-15:

Ερώτηση: όσοι φοράτε παπούτσια στο σπίτι σας, δεν κουράζεται το πόδι σας όλη μέρα με το παπούτσι; Το φοράτε δηλαδή πολύ παραπάνω ώρες από τους άλλους, δεν ιδρώνει το πόδι, κάθε πόσο πλένετε τα παπούτσια αυτά;

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 10:26, 02-12-15:

Υπάρχει άνθρωπος που φοράει τα παπούτσια όλη μέρα στο σπίτι του; Για ποιο λόγο να το κανεις αυτο; Ο μόνος λόγος που θα φορούσα παπούτσια στο σπίτι ειναι αν είχα επισκέπτες,συγγενείς ας πούμε,όπου θα έπρεπε να είμαι ντυμένη λίγο πιο καλά.
Αν πάω σε αλλο σπίτι και μου πουν να βγάλω τα παπούτσια δεν θα με πειράξει. Στο δικό μου δεν το ζητάω απο τους άλλους, αλλά μερικές φορές τα βγάζουν απο μόνοι τους για να νιωθουν πιο άνετα

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:24, 02-12-15:

Εμένα πάντως όταν με ρωτάνε αν πρέπει να βγάλουν τα παπούτσια τους τους λέω ότι δεν υπάρχει πρέπει και είναι όπως αισθάνονται πιο άνετα. Εγώ δεν τα φοράω μες στο σπίτι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τους κυνηγάω από πίσω με την σφουγγαρίστρα ή την ηλεκτρική στα 60 τετραγωνικά σπίτι, επειδή αποφάσισαν να τα φοράνε.

Σίγουρα είναι μεγαλύτερη κούραση να τα καθαρίσω εγώ μετά, αλλά το σπίτι μου δεν είναι χώρος λατρείας να αφήνουν παπούτσια εκτός. Και στην τελική, οι κάλτσες δεν είναι πολύ καθαρότερες, και αν τις έχεις φορέσει και όλη μέρα και έχει ιδρώσει και το πόδι σου, το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά δυσάρεστο. Δεν θέλω να αναγκάζω κανέναν να σκέφτεται δεύτερη φορά αν θα δεχτεί μια αυθόρμητη πρόσκληση για καφέ/ποτό στο σπίτι επειδή πρέπει να κάνει κάτι με το οποίο δεν νιώθει και ιδιαίτερα άνετα, και όσο να το κάνουμε είναι "ιδιοτροπία" του οικοδεσπότη.

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 13:54, 02-12-15:

Δεν υπαρχει τιποτα στρωμμενο κατω για να λερωσει, ουτε χειμωνα ουτε καλοκαιρι. Υπαρχει ενα σκληρο τεραστιο πατακι στην πορτα της πολυκατοικιας για καθαρισμα παπουτσιων. Κανενας επισκεπτης δεν βγαζει παπουτσια σπιτι μου.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:41, 02-12-15:

Πάντως χωρίς παπούτσια = περισσότερη άνεση! Τώρα αν ο άλλος έχει σκισμένη κάλτσα ή μυρίζει το πόδι εκεί έχουμε πρόβλημα.

Από την άλλη σκέφτομαι πως δεν θα είχα πρόβλημα να έχω επισκέπτες με παπούτσια αν ζούσα μόνος σε κανα μικρό διαμέρισμα όπως κάνουν οι φοιτητές συνήθως, απλώς στο σπίτι έχω 2 μικρότερα αδέρφια με αρκετά χρόνια διαφορά μεταξύ τους οπότε πάντα είχαμε κάποιο μικρό να μπουσουλάει από εδώ και από εκεί και προτιμούσαμε οι επισκέπτες να βγάζουν τα παπούτσια

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:59, 02-12-15:

οκ αν έχεις μωρό έχει λογική. Βέβαια κι αυτό δε θα το χεις να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι θα χεις μια μοκέτα.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:50, 02-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ερώτηση: όσοι φοράτε παπούτσια στο σπίτι σας, δεν κουράζεται το πόδι σας όλη μέρα με το παπούτσι; Το φοράτε δηλαδή πολύ παραπάνω ώρες από τους άλλους, δεν ιδρώνει το πόδι, κάθε πόσο πλένετε τα παπούτσια αυτά;
Δε νομιζω πως υπαρχει κοσμος που φοραει τα παπουτσια του οση ωρα ειναι ξυπνιος! Ειναι παραλογο! Εγω στο σπιτι μου ουτε παντοφλες δεν χρησιμοποιω, προτιμω να κυκλοφορω με καλτσες ή ξιπολυτη! Απλα οταν ερχομαι απο εξω στο σπιτι για λιγη ωρα δεν θα τα βγαλω. Στους επισκεπτες μου το αφηνω στην κριση τους. Ας κανουν οτι τους βολευει, δεν μου αρεσει να τους περιοριζει για τοσο trivial things.

Προσωπικα οσες ωρες και αν φορεσω τα παπουτσια μου ή παντοφλες, δεν εχω προβλημα με ιδρωμα και οσμες ακομα και αν εχει 40 βαθμους εξω και ειμαι στο ποδι για ωρες. Απορω πως καταφερνετε να σας μυριζουν τα ποδια και τα παπουτσια. Μυκητες ισως;

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
οκ αν έχεις μωρό έχει λογική. Βέβαια κι αυτό δε θα το χεις να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι θα χεις μια μοκέτα.
Και ομως... ειναι παρολογο να εχεις αποστειρωμενο και καθαρο το σπιτι σου αν εχεις μωρο. Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις στην αναπτυξη του ανοσοποιητικου του συστηματος. Το διαλυεις το παιδι. Οσο περισσοτερη βρωμια τρωει απο το πατωμα, τοσο μεγαλυτερο καλο του κανεις για την μελλοντικη του υγεια. Αν τρωει και χωμα απο τις γλαστρες ή αμμο απο την λεκανη του γατιου, ακομα καλυτερα. Θα υποφερει απο λιγοτερες αλλεργιες και προβληματα στο μελλον.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:23, 14-12-15:

Μήπως να βγάζουν και όλα τους τα ρούχα; λολ

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:37, 15-12-15:

Υπαρχει κοσμος που καθεται στο χαλι οταν ειναι σπιτι του; Καναπεδες δεν εχουν εφευρεθει; Εννοειται πως δεν βγαζουμε τα παπουτσια στο δικο μου σπιτι και μαλιστα αισθανομαι πολυ αβολα αν τυχει να μου το ζητησουν. Στο κατω κατω αν αγχωνεσαι τοσο πολυ για την καθαριοτητα του σπιτιου, δεν καλεις κανεναν

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 13:11, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Υπαρχει κοσμος που καθεται στο χαλι οταν ειναι σπιτι του; Καναπεδες δεν εχουν εφευρεθει; Εννοειται πως δεν βγαζουμε τα παπουτσια στο δικο μου σπιτι και μαλιστα αισθανομαι πολυ αβολα αν τυχει να μου το ζητησουν. Στο κατω κατω αν αγχωνεσαι τοσο πολυ για την καθαριοτητα του σπιτιου, δεν καλεις κανεναν
Nαι υπαρχει και απο τους πρωτους εγω.Ειναι συνηθεια απλα εκει εχω μαθει να διαβαζω εκει να ξεκουραζομαι κατω στο χαλι,χρησιμοποιοντας ως 'γραφειο' τον καναπε ή το κρεβατι μου.(περιεργη συνηθεια το ξερω)Φυσικα και το καθαριζει συχνα η μαμα και σπανια μενει βρωμικο.
Ον τοπικ ουτε εμεις λεμε στους επισκεπτες να βγαζουν τα παπουτσια.Το θεωρω λιγο προσβλητικο ολο αυτο,εκτος και αν ο αλλος εχει τοση λασπη στα παπουτσια σε σημειο που να λερωσει το σπιτι.Δεν εχει τυχει ποτε να πω σε καποιον να βγαλει τα παπουτσια του εκτος αν θελει εκεινος για να αισθανεται ανετα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:15, 16-12-15:

Ε για αυτό υπάρχει το χαλάκι της μπροστινής πόρτας για να φεύγουν οι λάσπες.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:01, 16-12-15:

Στο σπίτι κάποιου παιδικού μου φίλου που ήταν μεζονέτα, στον κάτω όροφο δεν είχαν πρόβλημα, όμως στον επάνω, όπου ήταν οι κρεβατοκάμαρες, είχαν παντού κολλημένη μοκέτα από αυτές που χώνεται μέσα όλο το πόδι. Έτσι εκεί τα παπούτσια απαγορεύονταν. Για να πάω στο δωμάτιο του φίλου μου, έπρεπε μόλις ανέβαινα τη σκάλα, να βγάλω τα παπούτσια μου και να πάρω από ένα καλάθι παντόφλες που είχαν γραμμένο το όνομά μου.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 22:23, 16-12-15:

σου πήραν και dedicated παντόφλες; ρε μπράβο μεταχείριση ο Δίας

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους