Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,310 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυαλιά ηλίου και οράσεως

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 21:02, 24-03-15:

Ωραία αυτά τα γυαλιά αλλά αν δεν τα φοράς τι να τα κάνεις; Τζάμπα τα λεφτά που θα δώσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:19, 24-03-15:

Αγαπώωωωω! ^

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 06:24, 25-03-15:

Παρα πολυ ωραια Μαιρα, και γιατι να μην τα φορας?
Εννοειται οτι θα τα παρεις για να τα φορεσεις!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,474 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:32, 25-03-15:

Τέλεια γυαλιά, αλλά δυστυχώς ταιριάζουν σε λίγα σχήματα προσώπου:
Είτε σε στενόμακρα πρόσωπα, είτε σε (ξεκάθαρα) οβάλ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 12:04, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τέλεια γυαλιά, αλλά δυστυχώς ταιριάζουν σε λίγα σχήματα προσώπου:
Είτε σε στενόμακρα πρόσωπα, είτε σε (ξεκάθαρα) οβάλ.
Fuck that.
Σ'αρέσουν; Φόρεσέ τα no matter what.
Θα'χα πολλά ψυχολογικά αν ζούσα με τόση λογική.

FREE UR SOUL

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 13:22, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Fuck that.

FREE UR SOUL
Ναι, σαν γυαλί από μόνο του μπορεί να σ'αρέσει πολύ. Αλλά αν για τους χ,ψ λόγους δεν σου ταιριάζει τότε δεν θα σ'αρέσει πάνω σου Κι εμένα μ'άρεσαν τα σπρόμαυρα κολάν με τις κάθετες ρίγες, μέχρι που δοκίμασα ένα και ήμουν σα να μην πω τι. Ε όσο και να μ'αρέσει γενικά σαν ρούχο δεν παίζει να το βάλω γιατί δεν μ'αρέσει πάνω μου. Έχει διαφορά

Πάντως ψήνομαι κι εγώ για τέτοια στρογγυλά γυαλιά ηλίου και πιστεύω θα μου πηγαίνουν. Από τιμές τι ξέρουμε; Είναι πιο ακριβά από τα άλλα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aye : 25-03-15 στις 13:28.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 15:09, 25-03-15:

https://www.edel-optics.com/BandB-89...-Blue-Bay.html
Εγω εχω αυτα.Στην αρχη ηθελα να παρω πολυ τα κλασικα wayfarer των ray ban και κατεληξα σε αυτα.Βεβαια μπορει να τα αλλαξω παλι γιατι τα εχω δυο χρονια.
http://40.media.tumblr.com/tumblr_ln...j1sio1_500.jpg

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,602 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 15:22, 25-03-15:

Πήρα αυτά πριν κάτι μήνες αλλά δεν τα φοράω. Γενικά τα χρειάζομαι για τηλεόραση, υπολογιστή, πίνακα κλπ και ενώ τα παλιά που ήταν απαίσια τα φορούσα αρκετά συχνά αυτά τα βάζω σπάνια. Αυτό. Συνεχίστε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:32, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από kleop
Εγω εχω αυτα.Στην αρχη ηθελα να παρω πολυ τα κλασικα wayfarer των ray ban και κατεληξα σε αυτα.Βεβαια μπορει να τα αλλαξω παλι γιατι τα εχω δυο χρονια.
Αχ βρε συ είναι τοσο γλυκούλικα!!!!

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 15:50, 25-03-15:

Πω, πω ρε παιδιά, πραγματικά, αυτό το thead είναι πειρασμός! Παρότι σχεδόν ποτέ δεν ενδίδω στους πειρασμούς, όταν έχει να κάνει με γυαλιά... ουάου, τρελαίνομαι. Είτε οράσεως, είτε ηλίου, σκλαβώνομαι με ένα ζευγάρι όμορφα και χρηστικά γυαλιά. Αυτά που παρέθεσε η @Μάιρα και η @kleop, είναι πολύ ωραία και δίνουν τύπο. (όταν μαζέψω τα λεφτά, ίσως πάρω ένα ζευγάρι)
Τα δικά μου γυαλιά ηλίου, είναι λιγάκι "συνδυασμός". Έχω επιλέξει τα πιλοτικά Ray-ban, με σκελετό λεπτό που χρυσίζει/ξανθίζει (για να ταιριάζει με τα μαλλιά μου) και έχω αλλάξει τους υπάρχοντες μπεζουλί φακούς, με φακούς χρώματος απαλού γαλάζιου (για να ταιριάζουν με τα μάτια μου).

(Εννοείται ότι τα έχω κάνει και μυωπίας/αστιγματισμού παράλληλα, για να βλέπω τέλεια! Μη σκοντάψομεν και πουθενά! )

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 15:59, 25-03-15:

Eγώ έχω αυτά για την μυωπία αλλά τα φοράω μόνο στο σχολείο όταν δεν βλέπω στον πίνακα. Μου έχουν ψιλοστραβώσει όμως και θέλουν φτιάξιμο.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 16:11, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Eγώ έχω αυτά για την μυωπία αλλά τα φοράω μόνο στο σχολείο όταν δεν βλέπω στον πίνακα. Μου έχουν ψιλοστραβώσει όμως και θέλουν φτιάξιμο.
Α δεν είναι τίποτα! Πήγαινε σε ένα κατάστημα οπτικών να στα ισιώσουν. Δε θα αργήσει καθόλου.

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 16:35, 25-03-15:

Είναι τέλεια!!

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:38, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Παρα πολυ ωραια Μαιρα, και γιατι να μην τα φορας?
Εννοειται οτι θα τα παρεις για να τα φορεσεις!
Διότι έχω ήδη 2 γυαλιά ηλίου και είναι στο συρτάρι, να γιατί. Μόνο που τα ήθελα.

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Fuck that.

FREE UR SOUL

Πάντως ψήνομαι κι εγώ για τέτοια στρογγυλά γυαλιά ηλίου και πιστεύω θα μου πηγαίνουν. Από τιμές τι ξέρουμε; Είναι πιο ακριβά από τα άλλα;
Τα συγκεκριμένα είναι γύρω στα 80€ αν δεν κάνω λάθος, βέβαια υπάρχουν και ακριβότερα, είναι ανάλογα την μάρκα.

Αρχική Δημοσίευση από kleop
http://40.media.tumblr.com/tumblr_ln...j1sio1_500.jpg
Αχ τα wayfarer μου αρέσουν πάρα πολύ και μένα αλλά επίσης μου αρέσουν και τα στρογγυλά, μεγάλη απόφαση. Αν τελικά αγοράσω ίσως να προτιμήσω τα στρογγυλά.

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Πήρα αυτά πριν κάτι μήνες αλλά δεν τα φοράω. Γενικά τα χρειάζομαι για τηλεόραση, υπολογιστή, πίνακα κλπ και ενώ τα παλιά που ήταν απαίσια τα φορούσα αρκετά συχνά αυτά τα βάζω σπάνια. Αυτό. Συνεχίστε.
Ωραία φαίνονται! Καλά και εγώ μόνο για τηλεόραση, πίνανα, υπολογιστή και καμιά φορά για το διάβασμα τα χω αλλιώς ούτε καν που τα φοράω. Εγώ τώρα έχω αυτά εδώ αλλά θέλω να τα αλλάζω και να πάρω κάτι σε στρογγυλά, σαν αυτά εδώ ας πούμε. Σου δίνουν άλλο κύρος, άλλη φινέτσα. Σαν να είσαι μια καθηγήτρια, δεν ξέρω μου αρέσουν.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:42, 25-03-15:

Τέλεια δεν τα λες, αλλά παλεύονται Στην αρχή δεν μου πολυάρεσαν, ειδικά τα πλαϊνά αλλά τώρα τα έχω συνηθίσει. Εξάλλου τα φοράω πολύ λίγο οπότε μικρό το κακό. Το μόνο που με τρελαίνει στα συγκεκριμένα είναι αυτό το ασημένιο πραγματάκι που μοιάζει με αλεπού

@Μάιρα τρομερά αυτά τα στρογγυλά που έβαλες αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να αγοράσεις κάτι που το έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποιείς ελάχιστα, τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ. Γι'αυτό και φέτος λέω να επενδύσω σε γυαλιά ηλίου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aye : 25-03-15 στις 16:46.
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,115 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 16:49, 25-03-15:

Eγώ έχω αυτά αλλά το "μπροστινο" κομματι ειναι μαυρο και αριστερα-δεξια ειναι κοκκινα!

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 19:08, 25-03-15:

Τωρα που το θυμηθηκα θελω και αυτα πολυ.Δηλαδη περυσι το καλοκαιρι τα ζητουσα,αλλα τελικα δεν τα απεκτησα.
http://www.ray-ban.com/usa/sunglasses/RB4175%20unisex%201-clubmaster%20oversized-tortoise/713132439036
http://www.ray-ban.com/usa/sunglasse.../8053672226980

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 716 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:20, 25-03-15:

Εχω τα wayfarer (μαυρα με πρασινο γυαλι) και αυτα (σε μαυρο με πρασινο γυαλι): http://www.ray-ban.com/usa/sunglasse...e/805289086581

Ψηνομαι ομως πολυ να παρω τα aviator με πρασινο γυαλι και χρυσαφι σκελετο. Μου αρεσουν πολυ και τα Jackie Ohh II αλλα δεν μου πηγαινουν καθολου

Ασχετο, αλλα εχει πεσει η ποιοτητα στα rayban ή μου φαινεται; Τα τελευταια που αγορασα εχουν αρχισει να ξεφλουδιζουν στις ακρες στο εσωτερικο τμημα του γυαλιου, διπλα στον σκελετο.

Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 20:11, 25-03-15:

γειά σας! Εγώ τόσααααα χρόνια πέρνω φθηνιάρικα-μούφα γυαλιά γιατί πίστευα οτι δεν παιζει ναν υπαρχει προβλημα, γτ δεν εχω καθολου μυωπια, αλλα μου εκανε παρατηρηση ( ) μια καλη μου φιλη που εχει φοβερο προβλημα για το οτι θα τα καταστρεψω.
Οπότε αποφασισα να παρω καλα γυαλια, και να τα φοραω πολυ.
Βρήκα και καλές εκπτώσεις, αλλά εγώ απ την μια δεν μπορω να αποφασίσω πια με 5 ευρώ θα πάρω, θα αποφασίσω με 85?
πώς διαλέγετε εσείς τα γυαλιά σας και τι μου προτείνετε;

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 21:37, 25-03-15:

Ναι, σαν γυαλί από μόνο του μπορεί να σ'αρέσει πολύ. Αλλά αν για τους χ,ψ λόγους δεν σου ταιριάζει τότε δεν θα σ'αρέσει πάνω σου Κι εμένα μ'άρεσαν τα σπρόμαυρα κολάν με τις κάθετες ρίγες, μέχρι που δοκίμασα ένα και ήμουν σα να μην πω τι. Ε όσο και να μ'αρέσει γενικά σαν ρούχο δεν παίζει να το βάλω γιατί δεν μ'αρέσει πάνω μου. Έχει διαφορά
^^

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,474 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:50, 25-03-15:

Δεν είναι θέμα κανόνων, αλλά θέμα αισθητικής
Άλλο "μου αρέσει" κι άλλο "μου πάει". Αν φορέσεις οτιδήποτε δεν σου πάει και δεν σε ικανοποιεί η εικόνα σου βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη, τότε και το πιο τέλειο ρούχο ή αξεσουάρ θα χάσει αυτομάτως τη λάμψη του (κι εσύ το κέφι σου).

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 22:02, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Δεν είναι θέμα κανόνων, αλλά θέμα αισθητικής
Άλλο "μου αρέσει" κι άλλο "μου πάει". Αν φορέσεις οτιδήποτε δεν σου πάει και δεν σε ικανοποιεί η εικόνα σου βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη, τότε και το πιο τέλειο ρούχο ή αξεσουάρ θα χάσει αυτομάτως τη λάμψη του (κι εσύ το κέφι σου).
Το πόιντ είναι να φορέσεις κάτι που σου αρέσει και επειδή σου αρέσει, να αισθάνεσαι σιγουριά που το φοράς, αυτομάτως αυτό θα βγάζει από σένα αυτοπεποίθηση και δυναμικότητα και δε θα δείχνει άσχημο.
Τι νομίζεις ότι είναι αυτό που μας έχει φυτέψει η κοινωνία για να δούμε στον καθρέπτη ότι δε μας πάει; Δε μας πάει, γιατί; Ποιος το λέει; Με τι κριτήρια; Γιατί να καταπιεζόμαστε έτσι; Φυτεμένα είναι αυτά (ειρωνεία που το λέω γω αυτό)
Αw απελευθερωθούμε λίγο, γιατί από εκφράσεις "δε μου πάει", καταλήγουμε στο "τι φοράει αυτή" και "πώς είσαι έτσι".
Anywayyyy το προχώρησα λίγο, απλά το θεωρώ πολύ κουραστικό να πω στον εαυτό μου "μη βάλεις αυτή τη μπλούζα/φούστα/φόρεμα γιατί δε σου πάει".

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 716 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:22, 26-03-15:

Εγω παντως δεν θα φορουσα κατι που δεν θα μου πηγαινε. Θελω να νιωθω κομψη και να μην ανησυχω και να μη νιωθω σαν καρναβαλος. Οταν δεν σου παει κατι δεν το φορας. Οταν θελεις να το φορεσεις με το ζορι τοτε γινεσαι σαν κατι παχουλες που φορανε υπερβολικα στενα ρουχα, πχ:

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:11, 28-03-15:

Πναγια και Χριστε, μα καθρεφτη δεν εχουν? Μας αηδιασες πρωινιατικα ρε Nelliel!

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 18:14, 28-03-15:

καθρεφτη μαλλον εχουν αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι φορανε οτι τους αρεσει και οχι οτι τους ταιριαζει

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:38, 28-03-15:

Εχω αναρωτηθει πολλες φορες για τις επιλογες τις στυλιστικες ορισμενων. Κι εγω πιστευω πως δεν φοραμε οτι μας αρεσει, σημασια εχει να μας ταιριαζει κιολας.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 18:09, 21-10-15:

Θέλω να αλλάξω γυαλιά οράσεως.Τα έχω από την 3η γυμνασίου και πλεον απορώ γιατί διάλεξα αυτό το μοντέλο! Τα φοράω μόνο μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω προτιμάω τους φακούς επαφής.Τώρα τελευταία, όμως, έχουν αρχίσει να με κουράζουν ιδιαίτερα οπότε σκέφτομαι να υιοθετήσω το στυλ "γυαλιά".
Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλά αν και έχουν γίνει πολύ σούπα πλεον.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μου πηγαίνουν(δεν μιλάω για τα τεράστια.τα θέλω λίγο πιο συμμαζεμένα)...Γενικότερα σε τι σχήμα προσώπου ταιριάζουν;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:14, 21-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Θέλω να αλλάξω γυαλιά οράσεως.Τα έχω από την 3η γυμνασίου και πλεον απορώ γιατί διάλεξα αυτό το μοντέλο! Τα φοράω μόνο μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω προτιμάω τους φακούς επαφής.Τώρα τελευταία, όμως, έχουν αρχίσει να με κουράζουν ιδιαίτερα οπότε σκέφτομαι να υιοθετήσω το στυλ "γυαλιά".
Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλά αν και έχουν γίνει πολύ σούπα πλεον.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μου πηγαίνουν(δεν μιλάω για τα τεράστια.τα θέλω λίγο πιο συμμαζεμένα)...Γενικότερα σε τι σχήμα προσώπου ταιριάζουν;
Νομίζω το τι ταιριάζει στο πρόσωπό σου και στην προσωπικότητά σου, θα το καταλάβεις μόνο δοκιμάζοντας διάφορα σχέδια. Πράγμα που γίνεται σε όλα τα καταστήματα οπτικών. Δεν χρειάζεται δηλαδή να μπεις και να αγοράσεις μέσα σε 2 λεπτά κάτι, θα δώσεις την συνταγή σου και αφού πεις σε τι ποσό να κυμαίνονται θα σου δώσουν να δοκιμάσεις αρκετά σχέδια.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:31, 21-10-15:

Τα στρογγυλά γυαλιά ταιριάζουν σε μακριά, "οστεώδη" πρόσωπα. Όπως και τα γυαλιά με τετράγωνο σκελετό, ταιριάζουν σε στρογγυλά, γεμάτα πρόσωπα. Αν το πρόσωπό σου ανήκει στην κατηγορία "οβάλ", τότε είσαι τυχερή. Σου ταιριάζουν σχεδόν όλοι οι σκελετοί
Και δεν είναι θέμα μόδας, αλλά τι πραγματικά σου ταιριάζει, όχι μόνο στο πρόσωπο αλλά και στην προσωπικότητα, ή ακόμα και στο στιλ που θέλεις να αναδείξεις. Αν για παράδειγμα θέλεις να προβάλλεις το "σοφιστικέ" λουκ, θα διαλέξεις με μαύρο πλαστικό χοντρό σκελετό. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο διακριτικό, θα στραφείς σε μεταλλικό λεπτό. Ακόμα υπάρχει η επιλογή να μην έχει καθόλου σκελετό, που μοιάζουν σα να μη φοράς γυαλιά.

Παράθεση

Kozi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kozi
Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O Kozi έγραψε στις 13:06, 22-10-15:

απ οτι βλεπω οι περισσοτεροι για ηλιου συζητατε
εγω εχω αυτα για ορασεως http://www.staroptical.gr/eyeglasses...5r1-55-17.html με ελαχιστες διαφορες,τα δικα μου ειναι μαυρα. για ηλιου αυτα σε σκουρο μπλε http://e.kotear.pe/images/153735/ray...1287773328.jpg τα οποια ακριβοπληρωσα λογω ειδικων φακων

Παράθεση

Avajohn_15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avajohn_15
Ο Avajohn_15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Avajohn_15 έγραψε στις 18:23, 29-06-16:

Χαίρεται κόσμε. Έψαχνα στο ιντερνετ για φθηνά αλλά καλά γυαλιά ηλίου που θέλω να αγοράσω και έπεσα σε αυτή τη σελίδα.
Απ ότι είδα έχει ωραία γυαλιά και φθηνά.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τη συγκεκριμένη σελιδα ή μήπως έχετε ακούσει κάτι γι αυτή τη μάρκα; Είναι καλα γυαλιά; αξίζουν; Η θα τυφλωθώ κατευθείαν;
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 19:16, 29-06-16:

Δε το γνωρίζω το σάιτ. Ξέρω όμως το www.hawkersco.com ,είναι στο ίδιο στυλ/τιμές και είναι αξιόπιστο.
Παράθεση

Avajohn_15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avajohn_15
Ο Avajohn_15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Avajohn_15 έγραψε στις 22:20, 29-06-16:

Α ωραιος. το είδα κι αυτό το σαιτ. η αληθεια ειναι δε με ενθουσιασε πολυ αλλα για να το λες εσυ ολο και κατι παραπάνω θα ξέρεις.
Παρεπιπτόντως είδα και αυτό το βιντεάκι και μου φαίνεται καλής ποιότητας αν κρίνω σωστά... https://www.youtube.com/watch?v=ABGWszm5M6U
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 14:45, 22-07-16:

Ενα μικρό review για το γυαλί τύπου aviator

Τα γυαλιά αυτά ξεκίνησαν να παράγονται το 1936 απο μια μεγάλη φαρμακευτική εταιρεία την Bausch&Lomb στο Ρότσεστερ της Νέας Υόρκης αρχικά για τους πιλότους της αμερικανικής πολεμικής αεροπορίας

Το 1944 ενας αμερικανός στρατηγός ο Douglas MacArthur αποβιβάζεται στις Φιλιππίνες και τότε οι δημοσιογράφοι που τον ακολουθούν τραβούν τις παρακάτω φωτογραφίες οι οποίες λίγο αργότερα δημοσιεύονται στον τύπο στις ΗΠΑ.

Τα γυαλιά άρχισαν να γίνονται περιζήτητα και στούς πολίτες αφού πολλοί ήταν αυτοί που αναρωτήθηκαν τι γυαλιά ήταν αυτά που φόραγε ο στρατηγός.Στις αρχές της δεκαετίας του 1960 ξεκίνησαν να παράγονται και επίσημα για τους πολίτες.Μάλιστα πολλοί έφτασαν να μετονομάσουν τα γυαλιά rayban Μacarthur.Σήμερα η rayban προσφέρει εναν τεράστιο αριθμό επιλογών απο άποψη φακών και σκελετών.Υπάρχει ο επίχρυσος σκελετός,ο ατσάλινος,ο γκρι σκούρος (gunmetal),o μαύρος σκελετός.Απο έίδοι φακών υπάρχουν οι κανονικοί,οι φακοί με πολωτικά φίλτρα που μειώνουν την εκθεση του ματιού στην βλαβερή ακτινοβολία του ήλιου και οι καθρεφτιζέ φακοί που περιορίζουν την αντανάκλαση του ήλιου.

Rayban aviator-είδη γυαλιών
Υπάρχουν 3 διαφορετικά είδη rayban που είναι το rayban aviator 3044 το οποίο βγαίνει σε 52cm φακό το rayban aviator 3025 που βγαίνει σε 55 και 58cm φακό και το 3026 που βγαίνει σε φακό 62cm.

Αλλαγή φακού
1)Ξεσφύξτε με ενα κατσαβιδάκι τις βίδες που υπάρχουν αριστερά και δεξιά του γυαλιού στους φακούς (προσοχή δεν αφαιρούνται οι βίδες απλά χαλαρώστε τες λιγο με το κατσαβίδι αν χαθούν είναι δύσκολο να βρεθούν άλλες)
2)κρατήστε το γυαλί απο την γέφυρα (το σιδεράκι που ενώνει τους δυο φακούς) και πιέστε τον φακό απο μέσα προς τα έξω
3)επαναλάβετε το ίδιο και με τον άλλο φακό
4)πάρτε τους νέους φακούς και τοποθετήστε τους με προσοχή στον σκελετο του γυαλιού
5)πιέστε ελαφρά ώστε να κουμπώσουν πάνω στο σκελετό (προσοχή οι φακοί είναι γυάλινοι οπότε κάντε το με προσοχή)
6)σφύξτε πάλι τις βίδες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Studio_20160722_150531.png
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  1,52 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Studio_20160722_151812.png
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  1,005,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Studio_20160722_151722.png
Εμφανίσεις:  127
Μέγεθος:  1,004,1 KB  

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 18-09-16 στις 17:40. Αιτία: Moρφοποίηση και merge.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ikarionas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ikarionas
Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ikarionas έγραψε στις 16:41, 05-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Σκευτομαι να παρω ενα ζευγαρη γυαλια ηλιου, οχι τιποτα ακριβο αλλα με καλους φακους. Πιλοτοι θελουμε να γινουμε, πρεπει να τα προσεχουμε τα ματια μας...
Κυριος βασικα τα θελω λογο οδηγισεις... Δυσκολο να οδηγας χωρις γυαλια το καλοκαιρι, και απο το να φαραω φτηνα που τελικα δεν ξερουμε τι παιζει, καλητερα ας φοραω κατι με καλητερη (θεωρτικα τουλαχιστων) προστασια.
Τα γυαλια ομως ειναι ενα θεμα που δεν το εχω πλησιασει καθολου... Τα μονα που ξερω ειναι τα Oakley plates (γυαλια-αποθημενο... Αλλα δεν τα βρηκα σε κανενα ελληνικο e-shop, και φανταζομαι θα ειναι και πανακριβα) και τα Rayban, τα παλια κλασικα και τα πιλοτικα...
Δεν θελω αυτα που ειναι της μοδας με τους τεραστιους φακους... Αν και για τιποτα πιλοτικα, η τα παλια rayban θα μπορουσα να το σκευτω... (αν και θα προτιμουσα κατι πολυ φτηνοτερο...)
Κοιταξα λιγο σε ελληνικα e-shops (χωρις να κοιταξω οοοολα τους τα γυαλια) και οσα βρηκα ητανε πιο πανω απο οσα σηκωνει το πορτοφολι μου... Σε σιτες με δημοπρασιες βρηκα διαφορα, που υποτιθετε τουλαχιστων οτι εμποδιζουν της ακτινες UV, αλλα δεν μου φαινονται και τοσο ποιοτικα... Οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας... Αν παρω, το πιθανοτερο ειναι να παρω απο κανενα μαγαζι εδω, εκτος και αν βρεθει κατι σε κανονικο μαγαζι που να εχει και ιστοσελιδα, γιατι της δημοπρασιες δεν της εμπιστευομαι... Χρειαζομαι ομως την βοηθεια σας ως προς το πως καταλαβενω αν οι φακοι ειναι καλοι και τα σχετικα... Τι αλλο να προεξω; Καμια φτηνη προταση;
Καλύτερα να μην έχουν μεταλλικά στηρίγματα στ' αυτιά γιατί θα στα επιβαρύνουν και μπορεί να σου προκαλούν πληγές. Πλαστικά στηρίγματα είναι τα πιο άνετα.
Παράθεση

giannkonst

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannkonst
Ο giannkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O giannkonst έγραψε στις 13:33, 18-09-16:

Τι γνώμη έχετε για τα γυαλιά ηλίου της ισπανικής Hawkers? Αγόρασα πρόσφατα τρια ζευγάρια μόλις 50 ευρώ από το Internet. Είναι πανάλαφρα και πολύ κομψά, μου αρέσουν. Αξίζουν, τι πιστέυετε?
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

O xristaras9 έγραψε στις 15:41, 18-09-16:

Τα hawkers έχουν κακής ποιότητας φακό και μετά απο καιρό πιθανότατα να αντιμετωπίσεις πρόβλημα π.χ ζαλάδα ή ενόχληση στα μάτια άσε που με το πλύσιμο χαλάει και ο σκελετός.Εαν θες κάτι στο στυλ του hawker πας για rayban wayfarer αλλά θα τα προσέχεις γιατί είναι γυάλινος ο φακός.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 18-09-16 στις 15:44.
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 16:10, 18-09-16:

Αy το κλασσικό Ray Ban Aviator:

Προτιμώ περισσότερο να το βλέπω σε άντρες όμως.

Kαι αυτά από πρόσφατη καμπάνια της Ray Ban.

Enjoy!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 18-09-16 στις 16:34.
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

O xristaras9 έγραψε στις 16:26, 18-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Αy το κλασσικό Ray Ban Aviator:

Προτιμώ περισσότερο να το βλέπω σε άντρες όμως.

Kαι αυτά από πρόσφατη καμπάνια της Ray Ban.

Enjoy!

Για να ανοίγουμε και τα μάτια στον κόσμο πρώτα απο όλα αυτά τα δυο rayban που έχεις αναρτήσει εσύ είναι τα αρχικά που κατασκευάζονταν απο την bausch&lomp.Το 1999 η κακοδιαχείριση της εταιρείας την οδήγησε σε πώληση στην luxxotica μια πολυεθνική/πολυμετοχική εταιρεία με τεράστιο μονοπώλιο στον κλάδο των οπτικών.Σήμερα η εταιρέία αυτή κατέχει ενδεικτικά τις παρακάτω εταιρείες dolce gabbana,tiffany,rayban,prada,burberry,pearle vision,lenscrafter,oliver peoples,target optics,sears optics,sunglass hut,oakley και πολλές άλλα brands.Ενα rayban aviator κοστίζει για την εταιρεία 29$ την συγκεκριμένη στιγμή που το γυαλί σε ενα κατάστημα πουλιέται στα 150$ δηλαδή 50 φορές μεγαλύτερη τιμή απο την αρχική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 18-09-16 στις 23:57.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 14:38, 19-09-16:

Κι όμως εγώ επιμένω να πάρεις RayBan "με κλειστά τα μάτια", έστω κι αν δώσεις κάτι παραπάνω. Φακοί εγγυημένοι, desingn all time classic και υπάρχουν σε διάφορα σχέδια και τιμές. Στο λέω από προσωπική εμπειρία, έδωσα κάποτε που έτυχε να έχω να διαθέσω χρήματα και τώρα μετά από χρόνια τα χαίρομαι γιατί είναι "σκυλιά" και γιατί το κλασικό δεν φεύγει από τη μόδα.
Καλύτερα να δώσεις μια φορά λεφτά, παρά να δίνεις διαρκώς για να αγοράζεις καινούργια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transcendence (Διομήδης Τρανέας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη transcendence
Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O transcendence έγραψε στις 02:51, 20-09-16:

Χρόοοονια τώρα φοράω μόνο TAG
Για φέτος αυτά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους