Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,073 μηνύματα σε 91,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 874 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 15:35, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
αληθεια η διατροφη παιζει καθολου ρολο στη στην εμφανιση αυτων των ορμονων?
Παίζει ρόλο όταν μιλάμε για ακρότητες π.χ. μια παχύσαρκη γυναίκα ή μια ελλειποβαρής γυναίκα έχουν περισσότερες πιθανότητες να διαταραχθεί ο θυρεοειδής και/ή να εμφανίσουν αμμηνόρροια ή διαταραχές του κύκλου.

Διατροφή που ευνοεί την κατακράτηση υγρών (πολύ αλάτι) επιβαρύνει το προεμμηνορρυσιακό σύνδρομο και το πρήξιμο και μάλλον η ελάττωση του άλατος είναι η μόνη αλλαγή σε μια κατά τα άλλα μη υπερβολική διατροφή που θα επιφέρει ενδεχομένως αντιληπτό αποτέλεσμα (και αυτό δε σχετίζεται με το εύρος του κύκλου).

Οι ορμόνες αυτές (GnRH, LH & FSH, οιστρογόνα και προγεστίνες) δεν συγκινούνται αν κάποιος τρώει πολλές μπανάνες ή είναι βέγκαν ή τρώει κάθε μέρα στα γκούντυς. Έντονο στρες (ψυχολογικό ή/και σωματικό) μπορεί να έχει κάποια επίδραση, αλλά μέχρι εκεί. Και μιλάμε πάντα για αρκετά σοβαρές καταστάσεις -και οι αλλαγές προφανώς δε θα είναι ελέγξιμες και μάλλον ούτε επιθυμητές ή ευχάριστες.

Επίσης η παχυσαρκία, η υπερβολική άθληση, η καχεξία επηρεάζουν την εμμηναρχή (την εμφάνιση της πρώτης περιόδου δηλαδή, και συνήθως την καθυστερούν).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:50, 04-07-10:

Βασικά υπάρχουν χάπια που τα παίρνεις και μετά από 5 μέρες (το πολύ) έρχεται η περίοδος. Είχε πάρει μια φίλη μου, βέβαια ο γυναικολόγος της τα' χε δώσει επειδή δεν είχε περίοδο για ένα χρόνο, λόγω δίαιτας της σταμάτησε, οπότε με αυτά της ήρθε αμέσως.
Δεν είναι λογος όμως να πάρεις οτιδήποτε μόνο και μόνο για τις διακοπές.
Βολέψου με ταμπόν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 21:38, 04-07-10:

Δε βρίσκω σκέτο θέμα για περίοδο οπότε ρωτάω εδώ. Η ποσότητα αίματος που αποβάλλεται σε κάθε έμμηνο ρύση από τι εξαρτάται; Είναι σταθερή ή κάθε φορά μεταβάλλεται από διατροφή, άγχος κι εγώ δεν ξέρω ποιον άλλον παράγοντα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 21:58, 04-07-10:

Εξαρτάται από το πάχος του ενδομητρίου που αποπίπτει και από την αγγείωση της περιοχής, καθώς και από την πηκτικότητα του αίματος. Μια γυναίκα με αιμορροφιλία για παράδειγμα (έλλειψη παραγόντων πήξης του αίματος) θα έχει μέχρι και ανεξέλεγκτες αιμορραγίες.

Η ζέστη, προβλήματα θυρεοειδούς, οι πολυκυστικές ωοθήκες, και βασικά η ορμονολογία μιας γυναίκας είναι παράγοντες που επηρεάζουν.
Η διατροφή δεν παίζει ρόλο γενικά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:47, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Η διατροφή δεν παίζει ρόλο γενικά.
και ομως εγω εχω παρατηρησει, πως οταν κανω καποια αυστηρη διαιτα τον πρωτο καιρο εχω τρελες ανωμαλιες στην περιοδο μου. μπορει να μην αδιαθετησω καθολου, μπορει να εχω ελαχιστο κ.λ.π.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 14:06, 05-07-10:

Ε ναι αυτά όμως υπάγονται στις διατροφικές ακρότητες.

Προφανώς αν παίρνεις φυσιολογικά 1200 θερμίδες και ξαφνικά για μια βδομάδα παίρνεις τις μισές, λογικό είναι.

Αλλά αν για μια βδομάδα τρως πολύ χοιρινό και για μια άλλη βδομάδα πολλά αυγά ας πούμε, δεν παίζει ρόλο. Τα εξτρήμ πράματα (αυστηρές δίαιτες, τρελό σαβούρωμα, βουλιμία, ανορεξία) ε αναμενόμενο είναι να προκαλούν ανωμαλίες στον κύκλο ενίοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:23, 05-07-10:

Τελειως εμπειρικα να πω πως εχω παρατηρησει πως εαν τη μια φορα εχω ροη ελαφρως λιγοτερη της κανονικης, την επομενη φορα τις πρωτες 2-3 μερες ειναι εντονοτερη της συνηθισμενης...
Θελω να φανταζομαι βεβαια πως ειναι ακρως φυσιολογικο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:28, 05-07-10:

Σημείωση Editor:
Ο τίτλος του θέματος άλλαξε, ώστε να εξυπηρετήσει γενικότερα τη συζήτηση γύρω από την έμμηνο ρύση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

with love

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη with love
H with love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H with love έγραψε στις 20:44, 08-07-10:

το θεμα ειναι οτι εγω εχω κανονικα περιοδο.....αλλα ρε παιδια πειτε με τρελη πειτε με υστερικια οτι θελετε αλλα στις διακοπες δεν θελω να χω.....!!!!!το να παρω χαπι ωστε να μου ερθει η περιοδος πιο νωρις δεν το βρισκω καλη ιδεα.....και το θεμα ειναι οτι αν ερχοταν στην ωρα της θα ταν καλα μια χαρα θα μου καθοταν ελα ομως που τους τελευταιους μηνες ειναι αλλου για αλλου......μου παν οταν κανω μπιανιο να βαζω ζεστο νερο στην κοιλια γτ λεει βοηθαει....και ολες μου λενε για τις λεμοναδες......με βλεπω να τρωω μια λεμονια μπας και γινει τιποτα....αλλα σιγα μην γινει.....αν εχει καμια κοπελα καμια ιδεα ας μου στειλει να βοηθησει....pleaseeeeeee!!!!!!

φιλακια!!!!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:00, 09-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από with love
αν εχει καμια κοπελα καμια ιδεα ας μου στειλει να βοηθησει....pleaseeeeeee!!!!!!
1. http://ecx.images-amazon.com/images/...jL._SS500_.jpg
2.Nα το πάρεις απόφαση. Έχω πάει 2 φορές διακοπές ούσα αδιάθετη. Τη μία με φίλες [οπότε ούτε καν το υπολόγισα και το συνειδητοποίησα 2 μέρες πριν τις διακοπές]. Η χρήση ταμπόν δεν επηρέασε καθόλου τη διάθεση μου, το να είμαι αδιάθετη ούσα σε κοριτσοδιακοπές και single με απέτρεψε από βλακείες [που άνετα θα μπορούσα να είχα κάνει στα 23 μου και στη φάση που ήμουν τότε]. Την άλλη με γκόμενο. Θέλαμε να πάμε 3 ζευγάρια [που συνηθίζαμε να πηγαίνουμε όλοι μαζί] και ήταν το καλοκαίρι που έπεφτε σε εμάς σα ζευγάρι να τα περάσουμε "Αδελφικά" . Οκ, εκεί ήταν λίγο σπάσιμο, αλλά για άλλους λόγους που ουδεμία σχέση είχαν με το μπάνιο ή οποιαδήποτε ...εξωτερική καθαρά δραστηριότητα.
3. Αφού ο κύκλος σου είναι ότι ναναι μπορείς να αρχίσεις τις προσευχές να πάει αλλού για αλλού από τις διακοπές σου. Αν και δεν πολυπιστεύω, πιστεύω ακράδαντα στις ιατρικές γνώσεις τις qslv επομένως καλύτερες πιθανότητες έχεις με τις δεήσεις παρά με τις λεμονάδες!
Για την ιστορία έχω δοκιμάσει σε μικρότερη ηλικία για διάφορους λόγους και τις λεμονάδες και τα ντους (και όλα τα σχετικά γιατροσόφια που δεν περιλάμβαναν φάρμακα] και σε διαβεβαιώνω ότι όλες οι "δοκιμές" στέφθηκαν από..παταγώδη αποτυχία
4. Να το πάρεις απόφαση.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

with love

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη with love
H with love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H with love έγραψε στις 22:16, 11-07-10:

σε ευχαριστω παρα πολυ ειλικρινα!!!!!!!!!θα προσπαθησω να περασω καλα και να μην σκεφτομαι τιποτα αλλο.....μου φαινεται παλουκι το ταμπον ισως γιατι δεν εχει τυχει να χρειαστει να βαλω,και ειχα ακουσει και κατι ιστοριες οτι μια κοπελα εσπασε τ κορδονι και της εμεινε μεσα της...τωρα θα μου πεις γιατι της ακουω????
περυσι αδιαθετησα την μερα που γυρναγα αθηνα την ωρα που μπηκα σπιτι!!!!!!!!τυχη αυτα ειναι!!!!!οσο αφορα τις λεμοναδες ουτε εγω τ πιστεψα αλλα ρωτησα κοπελες και μου παν οτι το εκαναν και πετυχε....τι να πω !!!!!εγω θα τα προσπαθησω ολα και απο κει και περα αν δεν πετυχει θα κοιταξω να περασω καλα.....

με αγαπη....
φιλακια

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 23:04, 20-07-10:

Από τις περισσότερες γυναίκες/κοπέλες ακούω ότι αυτές τις ιδιαίτερες μέρες πονάνε...
Προσωπικά δεν πονάω ή πονάω ελάχιστα που δεν χρειάζεται ούτε depon. Μπορεί αυτό με το πέρασμα των χρόνων να αλλάξει; Έχω ακούσει πχ από μητέρες, ότι μετά την πρώτη τους γέννα δεν πονούσαν τόσο όταν είχαν περίοδο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 23:06, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Έχω ακούσει πχ από μητέρες, ότι μετά την πρώτη τους γέννα δεν πονούσαν τόσο όταν είχαν περίοδο.
Εν σύγκρισή με τον πόνο της γέννας και βέβαια δεν πονάει

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:13, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Deviance
Εν σύγκρισή με τον πόνο της γέννας και βέβαια δεν πονάει
Ο πόνος της γέννας εκτός του ότι κρατάει ένα σύντομο χρονικό διάστημα, δε συγκρίνεται με τη χαρά που θα ακούσεις το baby σου να κλαίει.
Περίοδο όμως θα έχεις χρόνια.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:31, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο,αλλα ο δικος μου οργανισμος αντιδρα παραξενα οταν εχω περιοδο
Εμενα παλι αντιδρα πολυ... περιεργα... 10 μερες πριν....

Παράθεση

tiger8755

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger8755
H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε στις 21:15, 02-11-10:

Καλημέρα σε όλους σας έχω έντονους πόνους περιόδου τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορώ να πάω ούτε στη δουλεία πήγα γυναικολόγο αλλά μου είπε να μην παρά αντισυλληπτικά για λόγους υγειάς. Έχω δοκιμάσει ντεπον αναβράζον , ποσταν , min a pon , boscopan , παναντολ , κ.α παυσίπονα αλλά τίποτα ορισμένες φορές τα συνδυάζω κιόλας « ξέρω ότι δεν κάνει αλλά δεν μπορώ ούτε να κουνηθώ από τον πόνο ούτε να φάω δοκιμάζω διάφορα γυμνάζομε καθημερινώς για μειωθούν οι πόνοι » αλλά πάλι τίποτα σπάνια δεν πονάω πολύ υπάρχει τρόπος να σταματήσω τον πόνο? Δεν αντέχω άλλο .. Με βότανα , βελονισμό γιόγκα θα έχω αποτέλεσμα άλλες θεραπείες υπάρχουν ? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:46, 02-11-10:

-Η θερμοφόρα βοηθά. Γενικά η ζέστη στην περιοχή μειώνει τον πόνο.
-Καλό είναι να μην φοράς στενά ρούχα (π.χ. παντελόνι που σε πιέζει).
-Επίσης κάποιες στάσεις ανακουφίζουν από τον πόνο, βρες ποια σε βολεύει καλύτερα. Εμένα με βολεύει να ξαπλώνω ανάσκελα με τα πόδια λυγισμένα και τα πέλματα να ακουμπούν στο κρεβάτι. Άλλους τους βολεύει η "στάση της κόμπρας" της yoga (ψάξε για φωτογραφίες για να καταλάβεις).
-Υποτίθεται ότι συγκεκριμένες ουσίες (ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β, ψευδάργυρος, βιταμίνη Ε, ω-3 λιπαρά) βοηθούν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό (και πόσο πολύ μπορούν να ελαττώσουν τον πόνο).
-Ακόμη τα γαλακτοκομικά και το αλάτι χειροτερεύουν την κατάσταση.
-Υπάρχουν και βότανα και αιθέρια έλαια που ίσως βοηθήσουν. Γι΄αυτά καλύτερα να ρωτήσεις σε εξειδικευμένο κατάστημα με βότανα.
βελονισμός, η yoga και οι ασκήσεις αναπνοών λέγεται πως είναι ευεργετικές.
άσκηση (όχι μόνο κατά την περίοδο αλλά σε όλη την διάρκεια του κύκλου) πιθανώς να βελτιώνει την κατάσταση.
-Υπάρχει και η μέθοδος με TENS (Transcutaneous electrical nerve stimulation) δηλαδή διαδερμικός ηλεκτρικός ερεθισμός των νεύρων, η οποία όμως είναι αμφιλεγόμενη και δεν ξέρω καν αν εφαρμόζεται στην Ελλάδα.
-Όσο για τα φάρμακα, πρέπει να βρεις αυτό που σου "ταιριάζει".
-Μία άλλη λύση είναι να κάνεις παιδί. Συνήθως μετά τον τοκετό οι πόνοι της περιόδου ελαττώνονται ή εξαφανίζονται κιόλας. Σπανίως γίνονται χειρότεροι.

Ο γυναικολόγος δεν σε συμβούλεψε για το ποιο παυσίπονο θα μπορούσες να πάρεις; Έχει αποκλείσει κάποια ασθένεια που ίσως να προκαλεί τον πόνο (π.χ. ενδομητρίωση); Τι σου είπε, πέρα από το ότι δεν μπορείς να πάρεις αντισυλληπτικά;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:47, 02-11-10:

Νομίζω πως εν μέρει μπορώ να σε καταλάβω. Προσωπικά παίρνω ένα παυσίπονο και ΠΑΝΤΑ έχω τυλιγμένη μία λεπτή κουβέρτα γύρω από την μέση μου -και σε πληροφορώ αυτό με βοηθάει πάρα πολύ!

Τίποτα άλλο ο γυναικολόγος δεν σου είπε??

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 22:13, 02-11-10:

Η διατροφή εκτός αν κάνεις πολύ μεγάλες καταχρήσεις δε θα βοηθήσει να την τροποποιήσεις. Απέφυγε το αλάτι κατά την τελευταία εβδομάδα του κύκλου (δηλ. αυτήν που προηγείται της εμμήνου), πίνε πολλά νερά, κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει. Ντύσου ζεστά το χειμώνα, απόφυγε την πολλή ζέστη το καλοκαίρι, απόφυγε τον ήλιο, την ορθοστασία, κάνε συχνά ελαφρώς ζεστά μπάνια, δοκίμασε να αυξήσεις το όσο ασκείσαι για μια γενικότερη αίσθηση ευεξίας, ρύθμισε ενδεχομένως το βάρος σου, βελτίωσε την ψυχολογία σου και μείωσε το στρες, κοιμήσου καλύτερα, κάνε σεξ.

Θα πρέπει να συζητήσεις αναλγητική αγωγή με κάποιον γυναικολόγο ή την τοποθέτηση IUD (σπιράλ) αφού δε μπορείς να λάβεις σκευάσματα ορμονών. Επίσης μπορεί να σου δωθεί κάποιο συμπλήρωμα διατροφής όπως π.χ. μαγνήσιο ή κάτι με Ω-3 όπως προαναφέρθη αλλά τα αποτελέσματα συνήθως είναι πενιχρά. Τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη (η οικογένεια είναι πολύ μεγάλη) είναι η ομάδα σκευασμάτων που έχει καλές πιθανότητες να βοηθήσει ιδιαίτερα αν εμπλέκονται και COX-2 αναστολείς όπως π.χ. στο Celebrex, το Ponstan ίσως όχι αλλά ένας γυναικολόγος έχει και άλλα να προτείνει. Προσοχή μ'αυτά γιατί πρέπει να μεσολαβήσει γιατρός και μερικά είναι πολύ εχθρικά για το στομάχι.

Η κατάσταση πολύ επώδυνων εμμήνων λέγεται δυσμηνόρροια και πρέπει να διερευνηθεί πρωτίστως η αιτιολογία της, καθώς μπορεί είτε να είναι πρωτοπαθής/ιδιοπαθής (τότε θα γίνει συμπτωματική θεραπεία) αλλά υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ενδομητρίωση ή κάποια λοίμωξη π.χ. εξαρτηματίτιδα ή ενδομητρίτιδα που χρονίζει ή ινομυώματα μήτρας ή λοιπά αίτια που πρέπει να εξεταστούν από κάποιον κλινικό ιατρό και σε σχέση με το ιστορικό σου και τη γενικότερη κατάστασή σου.

Συνεπώς αν δε συντρέχει κάποιος άλλος λόγος και η δυσμηνόρροια είναι ιδιοπαθής και έχει αποδειχθεί αυτό, τότε μπορείς ενδεχομένως ΑΦΟΥ δοκιμάσεις συμβουλευτική με γυναικολόγο να στραφείς σε βελονισμό και εναλλακτικά διάφορα, αλλά πρώτα ας εξαντληθούν όλες οι άλλες επιλογές.

Υ.Γ. Το να κάνει παιδί δεν είναι λύση, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. Δεν είναι λόγος για να κάνει παιδί αυτός! (και ενώ οι πόνοι μπορεί στις πρώτες εμμήνους μετά του τοκετού να ελλείπουν, επανέρχονται σταδιακά στις περισσότερες περιπτώσεις)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:25, 02-11-10:

(και ενώ οι πόνοι μπορεί στις πρώτες εμμήνους μετά του τοκετού να ελλείπουν, επανέρχονται σταδιακά στις περισσότερες περιπτώσεις)
Αυτό το τελευταίο μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:29, 02-11-10:

Υ.Γ. Το να κάνει παιδί δεν είναι λύση, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. Δεν είναι λόγος για να κάνει παιδί αυτός! (και ενώ οι πόνοι μπορεί στις πρώτες εμμήνους μετά του τοκετού να ελλείπουν, επανέρχονται σταδιακά στις περισσότερες περιπτώσεις)
Δεν το έλεγα στα σοβαρά!

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αυτό το τελευταίο μπορώ να το επιβεβαιώσω.
Δεν έχω προσωπική πείρα, γυναικολόγος μου το είπε. Κρίμα, ένα καλό είχε κι ο τοκετός...(καλά, πέρα από το παιδί που γεννιέται).

Κάτι ακόμα: ίσως να βοηθά και ο οργασμός. Αν και, προσωπικά, όταν σφαδάζω από τον πόνο δεν έχω και πολλή όρεξη

Γενικά: μίλησε με τον γυναικολόγο σου! Αν πιστεύεις πως δεν δείχνει κατανόηση και δεν σε βοηθά, τότε άλλαξε γυναικολόγο.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 22:42, 02-11-10:

Ο οργασμός βοηθάει αισθητά. Είναι μόνο μέχρι να πάρεις απόφαση (να "ρίξεις την πασιέτζα"). Στην αρχή θα σε αποσπούν οι πόνοι, μετά όμως σίγουρα θα επέλθει κάποια ανακούφιση αλλά έχω την αίσθηση ότι αυτό απαιτεί μια γυναίκα να έχει πολύ καλή σχέση με το σώμα της και αυτό είναι αρκετά σπάνιο οπότε η πλειοψηφία δε θα μπορεί να περάσει αυτό το αρχικό αποσπαστικό φράγμα του πόνου και της γενικευμένης άσχημης αίσθησης για να προχωρήσει στο πλατώ της διέγερσης και να φτάσει σε οργασμό.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:45, 02-11-10:

Γενικά, ο οργασμός βοηθά σε πολλά, οπότε γιατί όχι και στους πόνους περιόδου.
Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Κάτι ακόμα: ίσως να βοηθά και ο οργασμός. Αν και, προσωπικά, όταν σφαδάζω από τον πόνο δεν έχω και πολλή όρεξη
Αλήθεια;Εμένα πάλι -όπως και σε πολλές φίλες- οι μέρες της περιόδου είναι από τις πιο "ορεξάτες" μέρες..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:31, 02-11-10:

Βασικά, επειδή και εγώ υποφέρω έτσι κάθε φορά, έχω παρατηρήσει ότι άμα πιω κάποιο παυσίπονο μια μέρα πριν έρθει, την 1η μέρα πονάω πιο λίγο, και περνάει σχετικά πιο εύκολα. Δηλαδή ένα προληπτικό χαπάκι πριν έρθει, αν και έχω ακούσει ότι άμα πιείς πιο πριν χαλάει ο κύκλος και έχει καθυστέρηση και τέτοια, με μένα δεν ισχύει, οπότε όταν το θυμάμαι πίνω ένα.

Πάντως, εγώ πλακώνομαι στα χάπια, κάθε μισάωρο παίρνω κι άλλο για να νυστάξω και να ηρεμήσω. Δεν γίνεται αλλιώς.
Πωπω, ακούστηκε κάπως αυτό. Μλκία αλλάάάάάά.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:56, 02-11-10:

Έμενα πονέει πολύ σχετικά η κοιλιά μου την πρώτη μέρα.
Άμα πάρω ponstan όμως καλυτερεύει η κατάσταση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 07:20, 03-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω

Αλήθεια;Εμένα πάλι -όπως και σε πολλές φίλες- οι μέρες της περιόδου είναι από τις πιο "ορεξάτες" μέρες..
Συμφωνώ, και για μένα, αλλά από την 3η μέρα και μετά. Την 1η μέρα με τον πόνο και την δυσφορία δεν έχω όρεξη!

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Βασικά, επειδή και εγώ υποφέρω έτσι κάθε φορά, έχω παρατηρήσει ότι άμα πιω κάποιο παυσίπονο μια μέρα πριν έρθει, την 1η μέρα πονάω πιο λίγο, και περνάει σχετικά πιο εύκολα. Δηλαδή ένα προληπτικό χαπάκι πριν έρθει, αν και έχω ακούσει ότι άμα πιείς πιο πριν χαλάει ο κύκλος και έχει καθυστέρηση και τέτοια, με μένα δεν ισχύει, οπότε όταν το θυμάμαι πίνω ένα.
Μία γυναικολόγος μου είχε πει να σηκώνομαι τα ξημερώματα (κατά τις 4-5) της μέρας που πρόκειται να μου έρθει περίοδος για να πάρω το 1ο χάπι ώστε να προλάβω τον πόνο. Δεν το κάνω αυτό, αλλά με το που αρχίσω να πονάω θα πάρω χάπι επειδή αν καθυστερήσω τότε δεν με "πιάνει" ή έχει ελάχιστη επίδραση. Αναφέρθηκε και πιο πάνω, ότι πρέπει να πάρεις το χάπι πριν αρχίσεις να σφαδάζεις από τον πόνο, αλλιώς δεν σε βοηθά τόσο. Η γυναικολόγος δεν μου είπε τίποτα για διαταραχές κύκλου απ' αυτό και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα μπορούσε να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα.
Γενικά, ξεκινήστε από τα πιο ελαφριά χάπια και προχωράτε προς τα πιο βαριά μέχρι να βρείτε αυτό που σας ταιριάζει (υπό την παρακολούθηση του γυναικολόγου σας).

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 11:13, 03-11-10:

Τα κοινά φάρμακα που λαμβάνονται για τους πόνους περιόδου π.χ. Depon, Ponstan, Buscopan, Ibuprofen κλπ. δεν επιδρούν στον κύκλο (π.χ. καθυστέρηση και τέτοια).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,058 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 12:43, 03-11-10:

Εμένα ξεκινάνε πόνοι στη μέση σε σημείο να μη μπορώ να σηκωθώ καλά καλά από τη καρέκλα με ευκολία, και πονάω πάρα μα πάρα πολύ τις δυο μέρες τουλάχιστον. Άλλες φορές τυχαίνει να πονάω και κατά τη διάρκεια όλου του κύκλου. Και είναι βασανιστικό.

Παίρνω depon maximum κάθε φορά. Σίγουρα τρία τις δύο πρώτες μέρες και αναλόγως μετά... :/

Επίσης κάπου είδα να φοράμε ελαστικά παντελόνια να μην υπάρχει πίεση...δεν ξέρω τον λόγο που είναι καλό να γίνεται αυτό ( ; ) αλλά εμένα με βοηθά να φοράω πιο στενά γιατί ξεχνιέμαι λίγο με την πίεση του παντελονιού και αποσπάται η προσοχή μου...σαν να κάνω δράση-αντίδραση...δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:11, 03-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA
Επίσης κάπου είδα να φοράμε ελαστικά παντελόνια να μην υπάρχει πίεση...δεν ξέρω τον λόγο που είναι καλό να γίνεται αυτό ( ; ) αλλά εμένα με βοηθά να φοράω πιο στενά γιατί ξεχνιέμαι λίγο με την πίεση του παντελονιού και αποσπάται η προσοχή μου...σαν να κάνω δράση-αντίδραση...δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς.
Μου κάνει εντύπωση αυτό. Συνήθως όταν κάτι σε πονάει, δεν θες να το πιέζεις. Εκτός αν με το στενό παντελόνι πιέζεται άλλη περιοχή της κοιλιάς, όχι εκεί που πονάς από την περίοδο. Τέλος πάντων, όπως βολεύεται κανείς!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,058 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 22:13, 03-11-10:

Μου κάνει εντύπωση αυτό. Συνήθως όταν κάτι σε πονάει, δεν θες να το πιέζεις. Εκτός αν με το στενό παντελόνι πιέζεται άλλη περιοχή της κοιλιάς, όχι εκεί που πονάς από την περίοδο. Τέλος πάντων, όπως βολεύεται κανείς!
Δεν είναι δερματικός πόνος ουσιαστικά για να με πονά και να μη το πιέζω. Απλά με την πίεση κιόλας η περιοχή ζεσταίνεται κάπως και έχω μια ισορροπία γενικά.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 00:16, 04-11-10:

Ακόμα και εδώ είμαι ανάποδη.
Δεν πονάω ή πονάω ελάχιστα χωρίς να χρειαστεί να πάρω depon τις περισσότερες φορές.

Μια γνωστή μου όταν πονούσε έπινε ένα ποτηράκι λικέρ και κοιμόταν. Δεν ξέρω πώς τη βοηθούσε.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:24, 04-11-10:

χμ να ρωτησω εγω κατι και αν θελετε με βγαζετε οφφ τοπικ.
Τους τελευταιους 7-8 μηνες, τις δυο πρωτες μερες της περιοδου εχω απιστευτο εκνευρισμο σε βαθμο υστεριας ομως και καταθλιψη - κλαιω ΓΟΕΡΑ χωρις λογο! Η εφευρισκω εναν (μα γιατι αργει τοσο πολυ το φαναρι, κανεις δε μ'αγαπαει πιααααα; )
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;; Δε μπορω, θα με περασουν για τρελη στο τελος...

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:43, 04-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
χμ να ρωτησω εγω κατι και αν θελετε με βγαζετε οφφ τοπικ.
Τους τελευταιους 7-8 μηνες, τις δυο πρωτες μερες της περιοδου εχω απιστευτο εκνευρισμο σε βαθμο υστεριας ομως και καταθλιψη - κλαιω ΓΟΕΡΑ χωρις λογο! Η εφευρισκω εναν (μα γιατι αργει τοσο πολυ το φαναρι, κανεις δε μ'αγαπαει πιααααα; )
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;; Δε μπορω, θα με περασουν για τρελη στο τελος...
Αυτά είναι συμπτώματα της πτώσης του επιπέδου των ορμονών (αν δεν πέσουν τα επίπεδα, δεν εμφανίζεται έμμηνος).
Επειδή η απόκριση, τα επίπεδα και η κλίση της πτώσης των ορμονών (όχι μόνο του φύλου αλλά γενικώς) δεν είναι σταθερά ούτε από άτομο σε άτομο αλλά ούτε και στο ίδιο άτομο κατά τη διάρκεια της ζωής του, είναι συχνό ο κύκλος να επηρεάζει εντονότερα άλλοτε άλλες γυναίκες. Έχεις δηλ. πιθανότητες τα συμπτώματα να υποχωρήσουν όπως ήρθαν κάποια στιγμή.

Τα αντισυλληπτικά συνήθως ή βοηθούν ή επιδεινώνουν την κατάσταση, με το πρώτο να υπερισχύει.
Μια λύση είναι να ασκείσαι με ζήλο ιδίως την εβδομάδα προ της περιόδου. Επίσης το σεξ (και ο αυνανισμός) βοηθάει, η συναισθηματική ισορροπια (μην πεθαίνεις στο στρες και τη στενοχώρια όλο το μήνα και απλώς καταρρέεις στο τέλος του κύκλου), κάποια υποστήριξη ιδίως από σύντροφο, ύπνος, καμιά χαλαρωτική ενασχόληση, καλό φαγητό, μια οικονομία στους καφέδες και το αλκοόλ.
Γενικώς δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης, ενίοτε και σε σοβαρές καταστάσεις προεμμηνορυσιακού συνδρόμου και εφόσον οι λοιποί τρόποι έχουν αποτύχει, μπορούν να χορηγηθούν αντικαταθλιπτικά αλλά για 2 μέρες το μήνα προφανώς δεν έχει νόημα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:35, 04-11-10:

Μια γνωστή μου όταν πονούσε έπινε ένα ποτηράκι λικέρ και κοιμόταν. Δεν ξέρω πώς τη βοηθούσε.

Χαλάρωσις...

αλλά δεν θα γίνουμε και αλκοολικοί για μία περίοδο!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 16:26, 04-11-10:

Ένα ποτηράκι βρε συ!
Όποια θέλει παρέα να τα πιούμε ας φωνάξει.

Ίσως με το αλκοόλ καλμάρουν οι πόνοι, δεν ξέρω.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:28, 04-11-10:

Ένα ποτηράκι βρε συ!
Όποια θέλει παρέα να τα πιούμε ας φωνάξει.

Ίσως με το αλκοόλ καλμάρουν οι πόνοι, δεν ξέρω.
Έρχομαι παρέα με την κουβέρτα μου!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:56, 04-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Έρχομαι παρέα με την κουβέρτα μου!

Σκεφτείτε 3-4 γυναίκες που έχουν περίοδο ταυτόχρονα και πονάνε, όλες στο ίδιο δωμάτιο. Scary...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:59, 04-11-10:

Σκεφτείτε 3-4 γυναίκες που έχουν περίοδο ταυτόχρονα και πονάνε, όλες στο ίδιο δωμάτιο. Scary...
αυτο είναι εύκολο! εξ αλλου δε λενε (και ισχυει κιολας) οτι οι περιοδοι των γυναικων συγχρονιζονται οταν μενουν μαζί για μεγαλο χρονικο διαστημα; με την αδερφη μου και την κολλητη μου πολλες φορες εχουμε "συγχρονιστει"

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:05, 04-11-10:

Scary αλλά ίσως με την κουβέντα να ξεχαστεί ο πόνος...

Αρχική Δημοσίευση από ciela
αυτο είναι εύκολο! εξ αλλου δε λενε (και ισχυει κιολας) οτι οι περιοδοι των γυναικων συγχρονιζονται οταν μενουν μαζί για μεγαλο χρονικο διαστημα; με την αδερφη μου και την κολλητη μου πολλες φορες εχουμε "συγχρονιστει"
Πόσο δίκιο έχεις! Δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό αλλά ναι...ισχύει!

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 19:39, 04-11-10:

καλο θα ηταν επισης να φορας χοντρες καλτσες για να ειναι ζεστα τα ποδια σου,εμενα παντως οταν δεν κρυωνουν τα ποδια μου νιωθω πολυ καλυτερα

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 11:56, 17-12-10:

καπου εδω μπορω να νιωσω ευτυχισμενη εδω κ 2-3χρονια δεν καταλαβαινω τιποτα στις ημερες της περιοδου!απλα το νιωθω την προηγουμενη ημερα η λιγες ωρες πριν...αυτο παρατηρηθηκε μετα απο μια υγεινη διατροφη που ακολουθησα...την οποια πλεον δεν ακολουθω δυστυχως ομως απολαμβανω ακομα τα ωφελη της σ αυτον τον τομεα!...ομως για οσες μισειτε τις μερες αυτες εχω διαβασει πως ο πονος ειναι πολυ πιο ανυποφορος οταν τισ ημερες αυτες καταναλωνετε : σοκολατα,καφε,πατατακια,αναψυκτικα κτλ. δηλαδη γενικα ανθυγειινες τροφες...αφτα! =)

Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 13:48, 17-12-10:

Να σας πω το πρόβλημα μου... Έχω περίοδο εδώ και 5 περίπου χρονια και απ την πρωτη στιγμη που μου ήρθε ηταν ασταθής... Ειπα οτι με τα χρονια θα σταθεροποιηθει... Αμ δε! Μετα απο τοσο καιρο και ποτε δεν ερχεται συγκεκριμενη μερα και φυσικα ουτε και καθε μηνα! Αλλοτε εχω πολυ μεγαλη ροη και κραταει ως και 8 μερες και αλλοτε παρα πολυ μικρη και κρατα μεχρι και 3 μερες... Εχει τυχη να εχω κ δυο φορες τον ιδιο μηνα! Ξερει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει?

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 419 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 14:01, 17-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από mel999
Να σας πω το πρόβλημα μου... Έχω περίοδο εδώ και 5 περίπου χρονια και απ την πρωτη στιγμη που μου ήρθε ηταν ασταθής... Ειπα οτι με τα χρονια θα σταθεροποιηθει... Αμ δε! Μετα απο τοσο καιρο και ποτε δεν ερχεται συγκεκριμενη μερα και φυσικα ουτε και καθε μηνα! Αλλοτε εχω πολυ μεγαλη ροη και κραταει ως και 8 μερες και αλλοτε παρα πολυ μικρη και κρατα μεχρι και 3 μερες... Εχει τυχη να εχω κ δυο φορες τον ιδιο μηνα! Ξερει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει?
Μελίναα...το ίδιο ακρηβώς είχα πάθει και εγώ! θυμάμαι ότι στο γυμνάσιο αλλά και σε όλο το λύκειο δεν είχα ποτέ σταθερό κύκλο....δλδ υπήρχαν φορές που μπορεί να είχα περίοδο δύο φορές μέσα στον ίδιο μήνα ενώ κάτι άλλες δεν μου ερχότανε καθόλου...
Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχε να μου έρθει γύρω στους 4 μήνες όταν ήμουν γ' γυμανασίου και η μαμά μου είχε αρχίσει να ανησυχεί....Με πήγε λοιπόν στη γυναικολόγο της για να κάνω εξετάσεις. Τελικά δεν είχα τίποτα...και η γιατρός μας εξήγησε ότι είναι απόλυτα φυσιολογική αυτή η αστάθεια και ότι μέχρι τα 18 αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει...(μάλλον λόγω ηλικίας-ορμονών). Μεγαλώνοντας όμως συνήθως σταθεροποιήται....Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς! συμβαίνει στα περισσότερα κορίτσια αυτό...αλλά αν θες να το σιγουρέψεις δεν έχεις παρά να συμβουλευτείς έναν γυναικολόγο...

Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 14:18, 17-12-10:

Αχ σ'ευχαριστω! Τώρα τελευταία είχα αρχίσει να ανησυχώ γιατί μου είχαν πει πως φυσιολογικό είναι μόνο για τα 2 πρώτα χρόνια... και λιγο πολυ δεν ηθελα να παω σε γυναικολόγο γιατί κατα βαση φοβομουν μηπως εχω κατι...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:39, 18-12-10:

Στον γυναικολόγο θα ήταν καλό να πας. Απλά για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι τίποτα...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:35, 18-12-10:

Έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, και το παρατήρησα και εγώ, ότι τα πονάκια στη κοιλιακή χώρα ηρεμούν τοποθετώντας τα χεράκια εκεί.
Κάπως έτσι .

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 17:31, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από elena
Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχε να μου έρθει γύρω στους 4 μήνες όταν ήμουν γ' γυμανασίου και η μαμά μου είχε αρχίσει να ανησυχεί....Με πήγε λοιπόν στη γυναικολόγο της για να κάνω εξετάσεις. Τελικά δεν είχα τίποτα...και η γιατρός μας εξήγησε ότι είναι απόλυτα φυσιολογική αυτή η αστάθεια και ότι μέχρι τα 18 αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει...(μάλλον λόγω ηλικίας-ορμονών). Μεγαλώνοντας όμως συνήθως σταθεροποιήται....Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς! συμβαίνει στα περισσότερα κορίτσια αυτό...αλλά αν θες να το σιγουρέψεις δεν έχεις παρά να συμβουλευτείς έναν γυναικολόγο...
Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο στην Γ' γυμνασίου. Δεν είχα περίοδο από Αύγουστο μέχρι τον Ιανουάριο
Ε κάποια στιγμή πήγα με τη μαμά σε γυναικολόγο, με ρώτησε αν είχα για κάτι άγχος, αν έκανα κάποια δίαιτα, και ότι δε πρέπει να είναι κάτι σοβαρό. Δε με εξέτασε, απλά μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος, και που τελικά δεν είχα κάτι, και μετά από λίγες μέρες ήρθε και ησύχασα.
Από τότε, αν εξερέσεις κάποιους μήνες, έχω σταθερό κύκλο περίπου, οπότε πήγαινε κι εσύ για μια επίσκεψη δε χάνεις κάτι, και θα σου φύγει ένα βάρος.

Έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, και το παρατήρησα και εγώ, ότι τα πονάκια στη κοιλιακή χώρα ηρεμούν τοποθετώντας τα χεράκια εκεί.
Κάπως έτσι
Ναι ακριβώς. Όταν έχεις πονάκια ίσως και να βοηθάει, αν όμως έχεις ΚΑΡΑπόνους, πίστεψέ με δεν αλλάζει τίποτα.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 17:49, 19-12-10:

Σίγουρα, για αυτό το προσδιόρισα. Άλλωστε δεν έχω βιώσει πόνους ή καραπόνους (όπως τους λες) της περιόδου. Απλά όταν με πιάνουν τα πονάκια με τα χέρια, δεν ξέρω θερμοκρασία σώματος είναι (?), σταματάνε και μετά δεν πονάω.
Δε νομίζω όμως κάποιον να τον πιάνει απότομα ο δυνατός πόνος αλλά σταδιακά. Άρα δοκίμασέ το.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 23:34, 12-01-11:

Για τους πονους βοηθαει πολλες φορες μια θερμοφορα... γιατι η ζετη δρα χαλαρωτικα και ανακουφιζει....Οσο για τις ψυχολογικες μεταπτωσεις μαλλον εξηγουνται γιατι σθνδεονται με το ορμονικο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 21:19, 19-01-11:

εμενα παλια με πόναγε υπερβολικά η κοιλια μου όταν αδιαθετούσα,ίδρωνα και πονούσαν και τα πόδια μου ,ζαλιζομουν...ήταν σαν να πέθαινα!
Παντα επαιρνα Ponstan.,ισως πριν απο αυτο depon(=ειναι πιο ηπιο παυσίπονο,δεν έκανε και τιποτα...ειδικα το αναβραζον,ασε που ειναι και χαλια) ..και μετα απο καμια ώρα μου πέρναγε,μεταμε ξαναπιανε!
πρέπει να κρατας το σώμα σ ζεστο ακομα και πριν αδιαθετησεις.Μην περπατας ξιπόλιτη ,να ντυνεσαι,κυριως να μην κρυωνει η μέση σου!εσύ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα οταν αδια8ετησεις ενα μερος του πόνου 8α οφειλονται σε αυτά.

Υπαρχει ενα δυνατο χαπι για τους πονους της περιόδου ,ρωτα πάλι τον γυναικολογο σου!
Επίσης αν το έχεις προσεξει κατα την διάρκεια της μέρας δεν πονας στο ιδιο επιπεδο.δηλαδη υπαρχει μια ωρα (τυχαια παντα) που 8αα σε πιασει αυτη η κριση!οταν σκεφτεσαι συνεχεια τον πόνο τον επιδεινώνεις..προσπαθησε να χαλαρώσεις ,παρε το παυσίπονο παρε μια ζεστη κοθβέρτα και λπίζω όλα να πανε καλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vicky13

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους