Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,672 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,280 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 894 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 17:32, 13-09-12:

Αχαχαχχ σαν εθισμένες πρέπει να ακουγόμαστε ρε!

Λάουρα 2-2 εννοείται, τι να σου κάνει ένα. Για το Buscopan έχω ξανακούσει, θα ρωτήσω σε φαρμακείο όταν ξαναχρειαστεί. Κανονικά παίρνω κάτι χάπια αποκλειστικά για την περίοδο που τα 'χω από Γερμανία, αλλά τα ξέχασα στην Κέρκυρα και είμαι να σκάσω.

Μαρτύριο φίλε.

p.s. Εμένα τα ντεπόν δεν μου κάνουν τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 17:46, 13-09-12:

Παιδιά οι πόνοι είναι διαφορετικοί.
Υπάρχουν πόνοι που νιώθεις ότι πονάει απλά η κοιλιά σου. Αυτό αντέχεται.
Αλλά πόνο στη κοιλιά που δε μπορείς να περπατήσεις, να κάτσεις, γενικά να μην μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ και σε φέρνει σε απόγνωση, συνδυασμένα με πόνο στη μέση, με ζαλάδα, με τρέμουλο (ναι έχω και τρέμουλο και καθόλου όρεξη για φαγητό εκείνες τις μέρες, τουλχ τις 2 πρώτες) και τάσεις λιποθυμίας δεν αντέχεται :Ο. Γενικά εγώ περνάω ΧΑΛΙΑ με αυτή τη διαδικασία αν δεν έχω χάπι. Απλά δε παλεύεται.
Και λένε οι πόνοι της γέννας είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ. Ωγκοντ.

Επίσης, κάνει πολύ καλό ένα ΚΑΥΤΟ μπάνιο, κρατώντας το νερό πάνω στη κοιλιά, συνδιασμένο με χάπι βεβαίως, βεβαίως, μαζί με ένα ζεστό τσάι. Αυτά το χειμώνα βέβαια, γιατί το καλοκαίρι πεθαίνεις από τη ζέστη.
Αυτά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 18:18, 13-09-12:

Toν προηγουμενο Σεπτεμβρη ειχα για πρωτη φορα διπλωθει στα δυο.
Πηγα σχολειο και γυρισα τυλιγμενη στους πονους.
Πρωτη φορα το επαθα και τελευταια.
Φωναξαμε γιατρο και μου εδωσε ενα φαρμακο το οποιο δεν το θυμαμαι.

Οταν το θυμηθω θα σας πω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 23:30, 13-09-12:

Τουλάχιστον παρηγορουμαι ακούγοντας σας. Δεν είμαι η μόνη που έχω φρικτό πόνο στην περίοδο..
Εγώ δεν παίρνω ούτε ντεπον ούτε τίποτα. Και αυτό γιατί ξέρω ότι δεν θα με πιάσουν για πολύ και μετά θα πρέπει να ξαναπαρω. Φαύλος κύκλος.
Εμένα με πονάει το δεξί μου το πόδι και η μεση μου. Μιλάμε για σφαγή.
Κάτι τέτοιες ώρες οοταν ακουω στην τηλεόραση την διαφήμηση της always που λέει " Ζεισε κάθε περίοδο της ζωής σου. " μου ρχεται να την ΣΠΑΣΩ..

Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 00:04, 14-09-12:

Εγώ πονάω συνήθως λίγες μέρες πριν και όταν μου έρχεται δεν πονάω(μόνο την 1η μέρα έχω ενοχλήσεις)

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 08:36, 14-09-12:

Κορίτσια εγώ έπαθα το εξής την τελευταία φορά που είχα περίοδο. Δεν πόνεσα καθόλου και η ροή μου ήταν κανονική.
(κανονική για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον!)

''Κανονικά'' τις πρώτες 2 άντε βαριά 3 μέρες δε μπορώ να κουνηθώ από τον πόνο... Κοιλιά, μέση, κεφάλι...... Και έχω πάααρα πολύ μεγάλη ροή.
Πάρα πολύ. Τις πρώτες μέρες τουλάχιστον. Πάει 7-8 μέρες να καθαρίσω τελείως.

Ε αυτή η φορά ήταν η καλύτερή μου. Ούτε νεύρα, ούτε τίποτα. Ούτε λιγούρες.

Για τον πόνο έπαιρνα δυο-δυο τα ντεπόν. Αλλά δεν θέλω να παίρνω χάπια και τα έχω κόψει. :/
Είμαι μαζόχα, ναι. Άμα δω και δεν την παλεύω καθόλου θα πάρω μόνο.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:30, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Κορίτσια εγώ έπαθα το εξής την τελευταία φορά που είχα περίοδο. Δεν πόνεσα καθόλου και η ροή μου ήταν κανονική.
(κανονική για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον!)

''Κανονικά'' τις πρώτες 2 άντε βαριά 3 μέρες δε μπορώ να κουνηθώ από τον πόνο... Κοιλιά, μέση, κεφάλι...... Και έχω πάααρα πολύ μεγάλη ροή.
Πάρα πολύ. Τις πρώτες μέρες τουλάχιστον. Πάει 7-8 μέρες να καθαρίσω τελείως.

Ε αυτή η φορά ήταν η καλύτερή μου. Ούτε νεύρα, ούτε τίποτα. Ούτε λιγούρες.

Για τον πόνο έπαιρνα δυο-δυο τα ντεπόν. Αλλά δεν θέλω να παίρνω χάπια και τα έχω κόψει. :/
Είμαι μαζόχα, ναι. Άμα δω και δεν την παλεύω καθόλου θα πάρω μόνο.
Και τι έκανες και πήγε καλύτερα την τελευταία φορά?

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 14:47, 14-09-12:

Νομιζω πως αν παιρνεις συχνα χαπια, απο ενα σημειο και μετα δε σε πιανουν..Γιαυτο και τα εκοψα αν και καθε φορα που περιμενω περιοδο εχω ολα τα συμπτωματα μαζι (ζαλαδες, πονοκεφαλο, πονοκοιλο...δωστε πονο! ) Το τελευταιο 6μηνο κιολας ταχει παιξει και ο κυκλος μου λογω αγχους και μου ειπε ο γυναικολογος να παρω αντισυλληπτικα αν ειναι αλλα δε θελω να μπλεξω ακομα με αυτα... Παιρνει καποια απο εσας?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:48, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από morphine
Το τελευταιο 6μηνο κιολας ταχει παιξει και ο κυκλος μου λογω αγχους και μου ειπε ο γυναικολογος να παρω αντισυλληπτικα αν ειναι αλλα δε θελω να μπλεξω ακομα με αυτα... Παιρνει καποια απο εσας?
Όχι με τίποτα. Κι ούτε πρόκειται ποτέ να πάρω!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:06, 14-09-12:

Νταξ επειδή ο κύκλος σου τα' χει παίξει μόνο από άγχος, χωρίς να' χεις κάποιο πρόβλημα, δεν είναι ανάγκη να πάρεις και να επιβαρύνεις άδικα τον οργανισμό σου.
Εκτός κι αν είναι τελείως ό,τι να' ναι και δεν παλεύεται.
Εγώ δεν έχω πάρει btw, αλλά έχω φίλες που παίρνουν και είναι ευχαριστημένες.

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 15:11, 14-09-12:

Δεν εχω σταθερο κυκλο ουτως η αλλως...μεχρι τωρα μου ερχοταν καθε 26 με 40 μερες αλλα δεν ειχα αλλα προβληματα περα απο αυτο..Καθε φορα που εχω αγχος ομως μπορει να κανει και 60 μερες να μου ερθει...Το ρεκορ μου ηταν πριν 2 μηνες που εκανε 72 μερες οποτε το σκεφτομαι αν και προσπαθω να το αποφυγω...

Gilda εσυ γιατι δε θες?

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 15:16, 14-09-12:

Τις πρωτες μερες , τις δυο πρωτες συγκεκριμενα υπεφερα , ειχα μεχρι και ταση για εμετο , εννοειται φρικτους πονους, δεν μπορουσα να κανω τιποτα και τα λοιπα
το ντεπον δε με επιανε οποτε επερνα μπουσκοπαν που ανακουφιζε καπως μιας και ειναι δυνατο.
Η σωτηρια ηρθε απο τοτε που αρχισα τα αντισυλληπτικα , μειωθηκε το πρηξιμο πριν μου ερθει περιοδος
και οταν μου ερχεται ειμαι μια χαρα , ουτε ντεπον δε χρειαζομαι ...
αλλη φαση...ησυχασα..

Παράθεση

Queen of Hearts

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 15:21, 14-09-12:

εμένα,μια εβδομάδα περίπου πριν μου έρθει πονάει πολύ το στομάχι μου..δηλαδή ανακατεύομαι και μου έρχεται να κάνω εμετό..άλλοτε έχω και τρομερούς πονοκεφάλους...την ημέρα που είναι να μου έρθει πονάει η κοιλιά μου κάτω κάτω..και όταν μου έρχεται πονάει περισσότερο για 2 μέρες περίπου και παίρνω feldene...μερικές φορές όταν μου τελειώσει μετά από 5 μέρες συνήθως πονάει και πάλι το στομάχι μου....γενικά πονάω αυτές τις μέρες
ααα μερικές φορές πονάν και τα πόδια μου!!

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak και εσύ φρικάρεις που σου λέω σ'αγαπώ... έγραψε στις 15:21, 14-09-12:

Δεν εχω πονεσει ποτε μου...εχω σταθει πολυ τυχερη!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 15:23, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Δεν εχω πονεσει ποτε μου...εχω σταθει πολυ τυχερη!!
Υπερβολικά θα έλεγα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:27, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από morphine
Δεν εχω σταθερο κυκλο ουτως η αλλως...μεχρι τωρα μου ερχοταν καθε 26 με 40 μερες αλλα δεν ειχα αλλα προβληματα περα απο αυτο..Καθε φορα που εχω αγχος ομως μπορει να κανει και 60 μερες να μου ερθει...Το ρεκορ μου ηταν πριν 2 μηνες που εκανε 72 μερες οποτε το σκεφτομαι αν και προσπαθω να το αποφυγω...

Gilda εσυ γιατι δε θες?
Αρχικά πήρε η γυναίκα του αδελφού μου (όσο είχε ακόμα σχέση) και της προκάλεσε μεγάλη κατακράτηση, ανεπιθύμητη τριχοφυϊα κτλ. Άλλαξε μάρκα αντισυλληπτικών, τα συμπτώματα παρέμειναν.
Μια κοπέλα με την οποία μιλάω απο ένα άλλο φόρουμ, όταν τα σταμάτησε γιατί ήθελε να κάνει παιδάκι, την έπιασαν τα ορμονικά της, έκανε και μια ωραιότατη αποβολή που της στοίχισε πολύ κτλ.
Επίσης, εχει ακουστεί οτι προκαλούν και καρκίνο μερικές φορές. Προστατεύουν απ τον καρκίνο της μήτρας και του μαστού, αλλά είναι συνδεδεμένα με άλλους τύπους καρκίνου. Πολλοί γιατροί δεν το παραδέχονται καν αυτό, αλλά η βιομηχανία των φαρμάκων είναι μια πολύ περίεργη υπόθεση. Το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε όταν αναφέρεις συμπτώματα περίεργα, λιποθυμίες κτλ (και αυτοί σκέφτονται τον όγκο), είναι αν έχεις πάρει αντισυλληπτικά.
Το ξέρω πως τώρα πια έχουν εξελιχθεί κτλ, αλλά η φίλη μου που είχε την αποβολή, το παθε πέρσι.

Είτε ειναι ένοχα, είτε είναι αθώα, δεν θα βάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία να παίρνω καθημερινά ένα φάρμακο.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak και εσύ φρικάρεις που σου λέω σ'αγαπώ... έγραψε στις 15:28, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ToxicLips
Υπερβολικά θα έλεγα!
Ναι,οντως...για παραδειγμα λενε ολες 'ποναω,υποφερω κτλ' και εγω τι να πω???ποναω και εγω?? δεν μπορω να καταλαβω,ειμαι απο αλλο πλανητη!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:17, 14-09-12:

Ούτε εγώ πόναγα τα πρώτα χρόνια. Την πρώτη φορά που είχα μεγάλο πρήξιμο και τρελούς πόνους νόμιζα ότι ήμουν έγκυος και θα γένναγα!
Αλλά τώρα προσπαθώ και λέω πράγματα του τύπου "άντεξε τον πόνο! ο πόνος είναι φίλος σου! είναι η δύναμή σου! μόνο με τον πόνο θα έρθει η νιρβάνα!" κι άλλα τέτοια εμψυχωτικά και αποφεύγω τα φάρμακα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 16:23, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Αλλά τώρα προσπαθώ και λέω πράγματα του τύπου "άντεξε τον πόνο! ο πόνος είναι φίλος σου! είναι η δύναμή σου! μόνο με τον πόνο θα έρθει η νιρβάνα!" κι άλλα τέτοια εμψυχωτικά και αποφεύγω τα φάρμακα.
Δώσε πόνο

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:38, 14-09-12:

Μερικά καψουροτράγουδα βοηθάνε. Πίνεις και καμια μπύρα και είσαι σε φάση "άτιμη κοινωνία, δεν θα με νικήσεις" οπότε μετά έχεις ξεχάσει τις κράμπες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

souzana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη souzana
H souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H souzana έγραψε στις 18:21, 14-09-12:

εγω πιο παλιά ξέρναγα συνέχεια την πρώτη μέρα...τραγική κατάσταση!
τώρα κάπως το έχω ισορροπίσει , πίνω ένα xeforapit όταν με πιάνει την πρώτη μέρα αλλά πονάει και λίγο δεν μπορώ να πω

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 21:29, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Και τι έκανες και πήγε καλύτερα την τελευταία φορά?
Τίποτα! Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο.

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 21:32, 14-09-12:

Ναι,οντως...για παραδειγμα λενε ολες 'ποναω,υποφερω κτλ' και εγω τι να πω???ποναω και εγω?? δεν μπορω να καταλαβω,ειμαι απο αλλο πλανητη!!
Γλιτώνεις και τα χάπια ξέρεις! Έκανα ολόκληρη μάχη με τις φίλες μου γιατί νόμιζαν πως τα ντεπον ήταν καραμέλες

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Imadlak και εσύ φρικάρεις που σου λέω σ'αγαπώ... έγραψε στις 14:19, 15-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ToxicLips
Γλιτώνεις και τα χάπια ξέρεις! Έκανα ολόκληρη μάχη με τις φίλες μου γιατί νόμιζαν πως τα ντεπον ήταν καραμέλες
Ναι,ναι ευτυχως! Οι περισσοτερες αυτο κανουν..παιρνουν το ενα χαπι μετα το αλλο!

Παράθεση

^Dark Angel^ (Χρυσα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^Dark Angel^
H Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

H ^Dark Angel^ έγραψε στις 14:40, 15-09-12:

Εμενα ο κυκλος μου ειναι σταθερος απο τοτε που μου ηρθε η περιοδος(πεμπτη δημοτικου). Διαρκει περιπου 7-8 ημερες(εννοω μεχρι να "καθαρισω" τελειως).Συνηθως, μου δινει μια προειδοποιηση τρεις ημερες πριν ερθει(πονος στα ποδια,καμια κραμπα,πονος χαμηλα στην κοιλια). Οταν μου ερχεται, την 1η ημερα με ποναει αρκετα θα ελεγα σε σημειο που καθομαι συνεχεια ξαπλωμενη. Το βραδυ της 1ης ημερας με ποναει σε σημειο που να αλλαζω συνεχεια στασεις υπνου μεχρι να βολευτω.
Τα πρωτα χρονια αν πονουσα επαιρνα ενα χαπι ή ντεπον, μετα ομως τα εκοψα γιατι δεν μου αρεσαν.

Παράθεση

Queen of Hearts

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 14:48, 15-09-12:

Ναι,ναι ευτυχως! Οι περισσοτερες αυτο κανουν..παιρνουν το ενα χαπι μετα το αλλο!
αν πονάς υπερβολικά και διπλώσεναι στα δύο από τον πόνο αναγκάστικα θα το κάνεις...
εγώ έχω φτάσει και σε σημείο να σέρνομαι στο πάτωμα για να μετακινηθώ γιατί όρθια δεν μπορούσα να σταθώ με τίποτα

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 14:49, 15-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^Dark Angel^
Εμενα ο κυκλος μου ειναι σταθερος απο τοτε που μου ηρθε η περιοδος(πεμπτη δημοτικου).

Είσαι κωλόφαρδη!
Εμένα μέχρι να σταθεροποιηθεί ήταν όοοοοοοοοοοοοοο,τι να' ναι, σε σημείο που γύρω στα 14 δεν είχα περίοδο για 5 μήνες και είχα πάει στο γιατρό (η μάναμ δλδ με πήγε με το ζόρι), και γενικά χάλια.
Ευτυχώς γύρω στα 16-17 σταθεροποιήθηκε τελείως (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και ηρέμησα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 01:19, 16-09-12:

Α Dark κι εγώ στην 5η δημοτικού αδιαθέτησα, τι καλά!
Αλλά 7-8 μέρες; Δεν θα άντεχα! Μου διαρκεί 4-5 και ευτυχώς πεθαίνω στον πόνο μόνο την 1η μέρα. Τώρα που έχω γαμήσει και τη διατροφή μου μού πέφτει η πίεση κιόλας και έχω κάτι τάσεις λιποθυμίας, αλλά νταξ, δεν έχω φάει (ακόμα) τα μούτρα μου.
Τέλος ο κύκλος μου ήταν ό,τι, μα ό,τι να 'ναι, μέχρι που έκανα σεξ κι όλα μου τα προβλήματα λύθηκαν! 30 μέρες νταν!

Χαίρομαι που τα μοιράστηκα όλα αυτά μαζί σας!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 02:40, 16-09-12:

Eγώ τώρα που το σκέφτομαι μάλλον νόμιζα ότι είχα κύκλο ο,τι να ναι αλλά απλά ποτέ δεν είχα μπει στον κόπο να μετρήσω. Απλά έλεγα "χμμ, δεν μου φάνηκε να πέρασε μήνας" ή "σαν να πέρασε παραπάνω από μήνας". Και χάλαγα τα μεροκάματα σε τεστ εγκυμοσύνης...
Ασχετο, αλλά μην ξαναπάρετε ποτέ τεστ από το φαρμακείο (αυτά με τα 15 ευρώ το ένα). Βρήκα τα ίδια από εξωτερικό με 5 ευρώ τα 12.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 02:55, 16-09-12:

Α καλά αυτό με το τεστ εγκυμοσύνης έχει γίνει inside joke στην παρέα μας.

Το καλοκαίρι λοιπόν, λόγω απίστευτα κακής ψυχολογίας και άγχους, η περίοδος πήγε περίπατο. Με το που φτάνει 1.5 βδομάδα η καθυστέρηση και αρχίζουν οι υποψίες για εγκυμοσύνη, λέω να ρωτήσουμε τη μανιακή της παρέας πόσο κοστίζει ένα τεστ και ποιο να πάρουμε. Περιττό να σας πω ότι με το που άκουσα τα 24Ε που μου είπε έπεσα απ'τα σύννεφα και μέσα στις επόμενες 2 ώρες, είχα αδιαθετήσει!

Παράθεση

23mpoumpou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 23mpoumpou
H 23mpoumpou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H 23mpoumpou έγραψε στις 17:39, 17-09-12:

ξέρει να μου απάντηση κάποια, μετά από μια έκτρωση πότε είναι οι γόνιμες μέρες???

Παράθεση

eleni_k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni_k
H eleni_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H eleni_k έγραψε στις 22:16, 27-11-12:

Κατι διαβασα για θερμοφορα, ισχυει αλλα να ξερεις οτι αυξάνει το αιμα.... Αν πονας πολυ δοκίμασε τα feldene... Κανουν δουλεια... Και τα buscopan plus

Παράθεση

ELISAVET (λίζα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ELISAVET
H λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H ELISAVET έγραψε στις 23:49, 30-11-12:

προσωπικά με βοηθάει πολύ οταν πινω το πονσταν(πλεον σε αυτο κατεληξα) να ξαπλωνω κ να κοιμαμαι κουλουριασμενη... όσες φορές δεν ξάπλωσα, απλα ποναγα ολη την ημερα.. εχω παρατηρησει δε οτι τον τελευταιο καιρο οι πονοι μου χειροτερευουν ! Και μη χειροτερα!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:19, 01-12-12:

ο γυναικολογος μου μου εχει συστησει τα xeforapid!! παρολο που ποναω παρα πολυ και πριν απο αυτα τα χαπια ποναγα για τουλαχιστον 2 μερες με το που παιρνω ενα χαπι μου περναει ο πονος και αυτο ειναι ολο!!δεν με ξαναπιανει μετα!

Παράθεση

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasia lullaby..
H vasia lullaby.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H vasia lullaby.. έγραψε στις 11:25, 28-12-12:

καλησπέρα!υπάρχει κάτι πιο δυνατό από ο mesulid??υποφέρω πολύ...μπορώ να πάρω 2 μαζεμένα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 28-12-12 στις 14:56. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:27, 28-12-12:

Όχι βρε δύο Mesulid.. Υπομονή..
Και μακριά από ασπιρίνες κτλ.. Γενικά από αντιπηκτικά.. Θα τρέχεις στο νοσοκομείο.

Παράθεση

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

H vasia lullaby.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H vasia lullaby.. έγραψε στις 11:42, 28-12-12:

Παλαιοτερα επαιρνα buscopan αλλα στη πορεια δε με επιαναν...τη πρωτη μερα μονο τα mesulid με πιανουν αλλα οχι παντα...την νιωθω πλησιαζει...και καθε φορα φοβαμαι..δε μπορω καθε φορα να σκεφτομαι τι θα πω και στη δουλεια μου . Τη πρωτη μερα ειμαι ξαπλα με θερμοφορα ζεστα ροφηματα και mesulid..και παρ 'ολα αυατα δε μοθ κανουν τιποτα...και διπλςνομαι στο πονο...τι μπορω να κανω?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:59, 28-12-12:

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν μια επίσκεψη σε ένα γυναικολόγο.
Μπορούν να μειωθούν τα συμπτώματα (φοβάμαι πως θα σου προτείνει αντισυλληπτικά, που κάνουν ορμονικό έλεγχο).
Εκτός αν μπορείς να ζήσεις με αυτό.

Παράθεση

eripits

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eripits
H eripits αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eripits έγραψε στις 12:00, 28-12-12:

δεν ισχύει κάτι τέτοιο....από πλευρά υγιεινής μπορείς να κανεις μπάνιο από την πρώτη μέρα κιόλας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 28-12-12 στις 14:50. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

H vasia lullaby.. έγραψε στις 12:18, 28-12-12:

Ναι δυστυχως...ειχα παει παλαιοτερα και μου ειχε πει για αντισυλληπτικα...αλλα εχω ακουσει παρενεργειες περιεργες...μου ειχε πει και ενεσιμο buscopan..αλλα πιστευω πως αφου δε με επιανε το αντιστοιχο χαπι...δε θα με πιανει και η ενεση...ασε που τις τρεμω...

Παράθεση

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

H vasia lullaby.. έγραψε στις 12:19, 28-12-12:

λαθος!voltaren ενεσιμο...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:24, 28-12-12:

Κι εγώ αποφεύγω τα αντισυλληπτικά όπως ο διάολος το λιβάνι..
Ενέσιμο παυσίπονο..

Παράθεση

vasia lullaby..

Νεοφερμένος

H vasia lullaby.. έγραψε στις 12:27, 28-12-12:

ναι αλλα το κανεις?θα λυποθημησω πριν το κανω...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 13:11, 28-12-12:

Σου είχε κάνει εξετάσεις και δεν βρήκε κάτι παθολογικό;
Κι εμένα μια γκάμα χαπιών μου πρότεινε και μου είπε να βρω αυτό που με βολεύει, με τελευταίο το Mesulid ως το πιο δυνατό. Πάντως κι εμένα μου είπε αν τύχει να έχω π.χ. εξετάσεις, να πάρω αντισυλληπτικά, δεν πονάς καθόλου. Όσον αφορά τις παρενέργειες, μου είπε πως για περιστασιακή χρήση σε νέες γυναίκες, δεν υπάρχουν. Το πρόβλημα είναι αν η άλλη είναι 40 ή παίρνει αντισυλληπτικά για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Παράθεση

Ερινύς (Meeko)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Meeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,534 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:23, 28-12-12:

Το Mesulid υποτίθεται είναι το πιο δυνατό?
Εμένα η παθολόγος μου έγραψε τα Voltaren τα χαπάκια και κάτι άλλα επειδή έχω και στομαχόπονο παράλληλα να τα παίρνω μαζί, αλλά δεν είδα σοβαρή βελτίωση.
Το θέμα είναι ότι προχτές είπα να δοκιμάσω mesulid που έπαιρνα πρώτη φορά στην ζωή μου πήρα μισό, και ήτανε σαν να μην πήρα καν χάπι...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 14:36, 28-12-12:

Έτσι μου είπε η γυναικολόγος, είναι λέει το πιο δυνατό, με αποτέλεσμα πολλοί να κράζουν επειδή το παίρνουν οι γυναίκες για ψύλλου πήδημα (ναι, την περίοδο λέω ) Μου ανέφερε panadol extra, ponstan, voltaren, mesulid μέχρι και το evening primrose g.l.a. (λάδι νυχτολούλουδου) το οποίο βοηθάει για το pms και σε ορισμένες περιπτώσεις ανακουφίζει και από πόνους περιόδου και τέλος τα αντισυλληπτικά. Ο πόνος οφείλεται στην παραγωγή προσταγλανδινών, οπότε τα φάρμακα πρέπει να είναι ανασταλτικά. Πολύ σημαντικό είναι να αρχίσεις να παίρνεις όποιο φάρμακο προτιμάς ΠΡΙΝ την περίοδο (την προηγούμενη μέρα, αν ξέρεις πως θα αδιαθετήσεις) και να συνεχίσεις τη λήψη και τις 2 πρώτες μέρες.

Αν δεν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα, άρα πρόκειται για πρωτογενή δυσμηνόρροια, οι πόνοι θα σταματήσουν -μάλλον- μετά τον τοκετό (σωθήκαμε ).

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:37, 28-12-12:

Ε την επόμενη φορά πάρε ολόκληρο.. Δεν νομίζω το μισό να βοηθάει κάπου..

Παράθεση

Ερινύς (Meeko)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Meeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,534 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:44, 28-12-12:

Επειδή ξέρω ότι είναι πολύ ισχυρό και δεν ειχα ξαναπαρει, θεώρησα ότι με το μισό θα ειμαι εντάξει...την άλλη φορά θα κατεβάσω ολόκληρο χωρίς πολλά-πολλά...
Χριστιάννα, αυτό για το λάδι νυχτολούλουδου δεν το είχα ξανακούσει. Το 'χεις δοκιμάσει, κάνει δουλειά? Εγώ υποφέρω και μια βδομάδα πριν, γ αυτό...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:51, 28-12-12:

Κι εγώ τη θέλω την πληροφορία για το λάδι νυχτολούλουδου..
Έχω ακούσει που το λένε αλλά δεν το ξερα..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 14:57, 28-12-12:

Οι συμβουλές μου είναι... χθεσινές (μόλις χθες πήγα στη γυναικολόγο, γι'αυτό τα έχω φρέσκα )! Εγώ έχω πάρει μόνο panadol extra που σταμάτησε να με πιάνει και από την επόμενη περίοδο θα αρχίσω τις δοκιμές και θα σας ενημερώσω.
Πάντως αν πονάς από τόσο νωρίς, ίσως να είναι το κατάλληλο για σένα, γιατί απ'ό,τι μου είπε είναι για το πρήξιμο, τους πόνους, τα νεύρα, που ξεκινάνε μερικές μέρες πριν την περίοδο και, μερικές γυναίκες, τις ανακουφίζει και από τους πόνους τη στιγμή της περιόδου. Πάντως είναι φυτικό, οπότε είναι ίσως το πιο ακίνδυνο που μπορείς να δοκιμάσεις!

Απ'ό,τι έχω παρατηρήσει, ο καφές και το αλκοόλ τις ημέρες πριν την περίοδο αυξάνουν τους πόνους, οπότε καλό θα είναι να τα αποφεύγουμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vicky13

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους