Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,073 μηνύματα σε 91,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 880 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

μαρή claire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρή claire
H μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 09:39, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
και εγώ πονάω δυστυχώς ! την πρώτη μέρα όμως μόνο. Όσο αντέχω τον πόνο είμαι απλά ξαπλωμένη...Αν αρχίσω και τρέμω από τον πόνο( συμβαίνει συχνά) πίνω DEPON maximum 1000mg ! Μαρή claire προφανώς εσένα δε σε πιάνει ε; ( Buskopan δοκίμασες; )[ ωραίο nickname!]
Τα buscopan δεν μου κανουν απολυτως τιποτα...παιρων spasmoapotel το οποια μου φαινονται οτι κανουν καλυτερη δουλιτσα αλλα και παλι δεν βρισκω σωτηρια..πρεπει την βδομαδα που εχω περιοδο να ειμαι κλεισμενη στο σπιτι δυστυχως για να αποφυγω τα χειροτερα!

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Εμένα μου έχει συμβεί άκρως αντίθετο να μου κρατήσει 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά η περίοδος τα είχα παίξει στα αλήθεια
Αλλά όλα ήταν εντάξει δεν είχα κάτι

Εγώ δεν παίρνω καν χάπια αν και ο πόνος δεν υποφέρεται είναι σαν να σε σφάζουν...
Εγώ το αντιμετωπίζω σπάνια με θερμοφόρα με ζεστό νερό αλλά κυρίως με υπομονή και ξέρω τι σημαίνει πόνος κοριτσάκι είμαι και εγώ και τον νιώθω μια φορά τον μήνα
Μείωσε τα χάπια όσο και να πονάς θα σου περάσει κάποια στιγμή ....Έλεος με τα χάπια πια ότι και να πάθετε αμέσως χάπια υπομονή ρε κορίτσια θα πάθετε ανοσία/κάτι τέτοιο τέλος πάντων και δεν θα σας πιάνουν καθόλου μετά
Νεφελη μου αν δεν χαπακωθω συνηθως ξενινανε οι εμετοι οι οποιοι σταματανε μετα απο πολλες πολλες ωρες και το να κανεις εμετους συνεχεια ενω παραλλαηλα πονας δεν παλευεται με τιποτααααα /

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 04-07-13 στις 10:02. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 10:47, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαρή claire
Νεφελη μου αν δεν χαπακωθω συνηθως ξενινανε οι εμετοι οι οποιοι σταματανε μετα απο πολλες πολλες ωρες και το να κανεις εμετους συνεχεια ενω παραλλαηλα πονας δεν παλευεται με τιποτααααα /
Έλα ρε τόσο χάλια είναι η κατάσταση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 574 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 11:10, 04-07-13:

Τα buscopan δεν μου κανουν απολυτως τιποτα...παιρων spasmoapotel το οποια μου φαινονται οτι κανουν καλυτερη δουλιτσα αλλα και παλι δεν βρισκω σωτηρια..πρεπει την βδομαδα που εχω περιοδο να ειμαι κλεισμενη στο σπιτι δυστυχως για να αποφυγω τα χειροτερα!

Σε καταλαβαίνω απίστευτα. Δοκίμασε τα Brufen και θα με θυμηθείς. Αυτά τα φούξια χαπάκια είναι λύτρωση!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,932 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:07, 04-07-13:

Αλήθεια κάνουν τόση δουλειά τα Brufen; Εγώ δεν έβρισκα γιατρειά και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά... Αλλά κάποτε πρέπει να τα σταματήσω... Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα καινούρια τα Nurofen Express-Πόνοι Περιόδου; Τα είδα πρόσφατα σε διαφήμιση....

Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 574 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 14:14, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Αλήθεια κάνουν τόση δουλειά τα Brufen; Εγώ δεν έβρισκα γιατρειά και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά... Αλλά κάποτε πρέπει να τα σταματήσω... Έχει δοκιμάσει καμία αυτά τα καινούρια τα Nurofen Express-Πόνοι Περιόδου; Τα είδα πρόσφατα σε διαφήμιση....
Tα είδα κι εγώ στη διαφήμιση αυτά, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα Βrufen. (ειδικά εάν σκεφτείς ότι πιάνουν σε 'μένα που έχω πολύ μεγάλη ροή-φοράω πάντα 2 και long μάλιστα)

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,557 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:29, 04-07-13:

Εγώ που δεν έχω πολύ αίμα να ανησυχώ;

Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 14:56, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από rakels
Σε καταλαβαίνω απίστευτα. Δοκίμασε τα Brufen και θα με θυμηθείς. Αυτά τα φούξια χαπάκια είναι λύτρωση!
Α ναι μου τα εχει συστησει ενας γιατρος αλλα ακομα δεν τα εχω δοκιμασει..Ειναι αποτελεσματικα?Δηλαδη ποσα παιρνεις την μερα (εμενα με πιανουν μονο τα μεσουλιντ και οι ενεσεις και ρωταω γιατι αν ειναι "καραμελες" να μην τα δοκιμασω καν )?

Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 14:59, 04-07-13:

Εμενα να nurofen express δεν μου κανουν τιποτα...διαβασα στις οδηγιες τους οτι ειναι μονο για ηπιο ως μετριο πονο(αν ειχαμε ηπιο πονο βρε ζωαδια φαρμακοποιοι δεν θα περναμε τιποταα χαχαχχα) οποτε αν εισαι απο τις "τυχερες" δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησουν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:05, 04-07-13:

Ωραία πράγματα.... Οπότε όταν τα σταματήσω θα δοκιμάσω τα brufen, μιας που τα mesulid έχουν πάψει να με πιάνουν χρόνια τώρα.....

Παράθεση

evdoxia mar.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evdoxia mar.
H evdoxia mar. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H evdoxia mar. ποτέ μια αποτυχία, πάντα ένα μάθημα!!! έγραψε στις 16:09, 04-07-13:

εχω μια ερωτηση κοριτσια...γινεται να εχω καθυστερηση απο την ξαφνικη γυμναστικη δλδ φετος εδινα πανελληνιες και δεν εκανα τιποτα απο το να ειμαι ολη μερα σπιτι και να διαβαζω,μολις τελειωσα αρχισα κολυμπι 2 ωρες και στιβο αλλες 2 ωρες (επειδη θελω τεφαα) και μολις εδωσα τα αθληματα μετα εκανα συνεχεια μπανιο στη θαλασσα και τωρα εχω καθυστερηση 9 μερες..δεν ξερω τι συμβαινει!!!

Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 22:22, 04-07-13:

Ωραία πράγματα.... Οπότε όταν τα σταματήσω θα δοκιμάσω τα brufen, μιας που τα mesulid έχουν πάψει να με πιάνουν χρόνια τώρα.....
εχεις σκεφτει να δοκιμασεις κατι πιο εναλλακτικο?εγω διαβαζω εδω και καιρο σχετικα με τον βελονισμο και ενω ο γυναικολογος που πιστευει οτι θα ειναι απλα χασιμο χρονουν ο αλγολογος στον οποιο πηγα προσφατα μου ειπε οτι δεν εχω να χασω κατι αν το δοκιμασω! επισης αν ειναι οτι επιβαρυνεις το στομαχι σου με μεσουλιντ (εγω παθαινω τρομερους στομαχοπονους και επειδη μου λενε οι γιατροι οτι θα τρυπησει το στομαχι μου οσες μερες εχω περιοδο περνω καθε πρωι λοζεκ νηστικη για να προστατευει το στομαχι) γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις ενεση σε ενα φαρμακειο?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:41, 04-07-13:

Έχω δοκιμάσει και ομοιοπαθητική και βελονισμό πριν καταφύγω στα αντισυλληπτικά. Και οι δύο μέθοδοι με έφταναν μέχρι ένα επίπεδο και εκεί σταματούσαν: Δεν έκανα πια εμετούς αλλά ο πόνος παρέμενε αμείωτος
Ένεση η αλήθεια είναι πως δε δοκίμασα ποτέ....

Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 10:45, 05-07-13:

Έχω δοκιμάσει και ομοιοπαθητική και βελονισμό πριν καταφύγω στα αντισυλληπτικά. Και οι δύο μέθοδοι με έφταναν μέχρι ένα επίπεδο και εκεί σταματούσαν: Δεν έκανα πια εμετούς αλλά ο πόνος παρέμενε αμείωτος
Ένεση η αλήθεια είναι πως δε δοκίμασα ποτέ....
θες να μου πεις μερικα πραγματα για τον βελονισμο?ποσες συνεδριες χρειαζονται και το κοστος που κυμαινεται περιπου?εγω δεν τον εχω δοκιμασει ακομα γιατι μιλησα με εναν βελονιστη και μου ειπε οτι χριαζονται αρκετες συνεδριες στην περιπτωση μας οταν λες ομοιοπαθητικη εννοεις φαρμακα μονο ,σωστα?η περιλαμβανει και κατι αλλο? τις ενεσεις πρεπει να τις δοκιμασεις οπωσδηποτε,εγω οταν κανω την πρωτη μερα για 6 ωρες ειμαι πολυ καλα αρα γλιτωνω πολλα παυσιπονα που θα επηρεαζαν το στομαχι μου!ο γιατρος μου συστησε ενεσεις spasmoapotel...εχω ασχοληθει πολυ(γιατι μιλαμε για κατι που αλλαζει ολο το προγραμμα του μηνα) με το θεμα και ακουω οτι γιογκα,διαλογισμος μπορουν να βοηθησουν αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη...αν δεν γινομαι αδιακρτιτη ειναι κληρονομικο στην περιπτωση σου?παιζει και αυτο ρολο... τα αντισυλλιπτικα τα επαιρνα για χρονια και βελτιωσαν λιγο την κατασταση μου αλλα δεν ειναι μονιμη λυση καθως η μακροχρονια χρηση εχει κινδυνους,οταν τα σταματησα εμφανιστηκαν ξανα ολα τα συμπτωματα κανονικα και ο γυναικολογος μου ειπε "τωρα που τα σταματησες θα πονας οσο ποναγες και πριν τα αρχισεις,αλλα ολοι μπορουμε να πιστευουν σε ενα θαυμα" (με τρολλαρε κανονικα )

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:30, 05-07-13:

Για τα νιουροφεν για περίοδο δε ξέρω, αλλά εγώ παλιά έπαιρνα τα κανονικά κόκκινα νιούροφεν και μου περνούσε, νταξ έπρεπε να πάρω 2-3, αλλά με ηρεμούσαν. Τώρα εγώ τη βρίσκω με μπουσκοπάν πλας, κι επειδή καταλαβαίνω πότε θα ρθει περίοδος, χαπακώνομαι πριν μου΄ρθει καλά καλά, οπότε το προλαβαίνω κάπως.
Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Εγώ που δεν έχω πολύ αίμα να ανησυχώ;
Να χαίρεσαι!
Κι εγώ δεν έχω πολύ αίμα, πολύ ελάχιστο ξέρωγω και στην ουσία η περίοδός μου διαρκεί 3 μέρες, αλλά παρόλα αυτά πονάω σαν μαλάκας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-07-13 στις 16:09. Αιτία: split off topic
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 17:05, 05-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Για τα νιουροφεν για περίοδο δε ξέρω, αλλά εγώ παλιά έπαιρνα τα κανονικά κόκκινα νιούροφεν και μου περνούσε, νταξ έπρεπε να πάρω 2-3, αλλά με ηρεμούσαν. Τώρα εγώ τη βρίσκω με μπουσκοπάν πλας, κι επειδή καταλαβαίνω πότε θα ρθει περίοδος, χαπακώνομαι πριν μου΄ρθει καλά καλά, οπότε το προλαβαίνω κάπως.

εχεις δικιο πρινσες τα παυσιπονα πρεπει να τα περνουμε πριν (το τονιζω πριν) ξεκινησει ο πονος αλλιως αν εχει ηδη ξεκινησει αργουν πολυ να επιδρασουν!καλα κανεις αυτο που λενε και εμενα οι γυναικολογοι!

Να χαίρεσαι!
Κι εγώ δεν έχω πολύ αίμα, πολύ ελάχιστο ξέρωγω και στην ουσία η περίοδός μου διαρκεί 3 μέρες, αλλά παρόλα αυτά πονάω σαν μαλάκας.
Δυστυχως η μεγαλη ροη με τον πονο δεν εχουν παντα σχεση . . .

Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 12:38, 07-07-13:

Αν ρωτας περι μπανιου στην μπανιερα και οχι στη θαλασσα , εχω μια φιλη η οποια δεν πλενεται καθολου απο κατω .. κατα την διαρκεια της περιοδου γιατι λεει της σταματαει... ή τουλαχιστον ετσι της εχει πει η μητερα της. Το μονο πραγμα που ξερω περι πλυσιματος στην ευαισθητη περιοχη κατα την διαρκεια περιοδου ειναι να μη πλενεσαι με κρυο νερο αφου οξυνει και τον πονο αλλα υπαρχει περιπτωση να σου σταματησουν (#true_story) . Κατα αλλα πλενομαι χωρις προβλημα και ισα ισα αισθανομαι πιο ανακουφισμενη χωρις καμια συνεπεια. Και με σχεση το μπανιο στην θαλασσα το αποφευγω. Πρωτον δεν αισθανομαι ανετα , δευτερον χρειαζεται ταμπον και αυτο που μερικες μπαινουν με σορτσακι και σερβιετα πραγματικα δεν ξερω πως το κανουν..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:14, 12-07-13:

θες να μου πεις μερικα πραγματα για τον βελονισμο?ποσες συνεδριες χρειαζονται και το κοστος που κυμαινεται περιπου?εγω δεν τον εχω δοκιμασει ακομα γιατι μιλησα με εναν βελονιστη και μου ειπε οτι χριαζονται αρκετες συνεδριες στην περιπτωση μας οταν λες ομοιοπαθητικη εννοεις φαρμακα μονο ,σωστα?η περιλαμβανει και κατι αλλο? τις ενεσεις πρεπει να τις δοκιμασεις οπωσδηποτε,εγω οταν κανω την πρωτη μερα για 6 ωρες ειμαι πολυ καλα αρα γλιτωνω πολλα παυσιπονα που θα επηρεαζαν το στομαχι μου!ο γιατρος μου συστησε ενεσεις spasmoapotel...εχω ασχοληθει πολυ(γιατι μιλαμε για κατι που αλλαζει ολο το προγραμμα του μηνα) με το θεμα και ακουω οτι γιογκα,διαλογισμος μπορουν να βοηθησουν αλλα ειμαι λιγο δυσπιστη...αν δεν γινομαι αδιακρτιτη ειναι κληρονομικο στην περιπτωση σου?παιζει και αυτο ρολο... τα αντισυλλιπτικα τα επαιρνα για χρονια και βελτιωσαν λιγο την κατασταση μου αλλα δεν ειναι μονιμη λυση καθως η μακροχρονια χρηση εχει κινδυνους,οταν τα σταματησα εμφανιστηκαν ξανα ολα τα συμπτωματα κανονικα και ο γυναικολογος μου ειπε "τωρα που τα σταματησες θα πονας οσο ποναγες και πριν τα αρχισεις,αλλα ολοι μπορουμε να πιστευουν σε ενα θαυμα" (με τρολλαρε κανονικα )
Κι εγώ θα τα κόψω τώρα οπότε θα δείξει.... Ναι, ήταν κληρονομικό στην περίπτωσή μου. Και η μητέρα μου και η αδερφή μου είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μητέρα μου όσο τη θυμάμαι εγώ δεν πονούσε (μετά τις εγκυμοσύνες δηλαδή), η αδερφή μου μετά από εγκυμοσύνες λέει πως την πιάνει το ίδιο αλλά μόνο για μισή ωρίτσα... (Έστω! Το ανέχομαι!)

Όσον αφορά τον βελονισμό, ναι θέλει πολλές συνεδρίες, εγώ έκανα επί κάποιους μήνες τουλάχιστον τις τρεις πρώτες μέρες της περιόδου (όσο δηλαδή διαρκούσε ο πολύς πόνος). Μες στον μήνα ή καμιά μέρα πριν ας πούμε δεν θυμάμαι αν έκανα...
Όμως για το οικονομικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ είχα την τύχη να είναι βελονιστής κάποιο πολύ κοντινό πρόσωπο από το οικογενειακό μας περιβάλλον και η τιμή ήταν ειδική...

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 21:29, 12-07-13:

εχω και εγω μια ερώτηση και μακάρι να γνωρίζετε κατι περι αυτου ή έστω καποια θεραπεία.. ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις περιοδο.παιρνω αντισσυλιπτικα και μου ερχετε κανονικά, τα σταματαω και δεν μου ερχεται. οταν δεν μου ερχεται παιρνω φαρμακα να την προκαλεσω και παλι τιποτα..
ολες οι εξετάσεις ειναι καλες, δεν εχω κατι οργανικο...μα δεν εχω ουτε υπερβολικο αγχος για να μην μου ερχετε... το εχει παθει καμια σας?πως το αντιμετωπισατε? εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω βοτανα, εχω ακουσει για το αφέψημα αχιλεια οτι βοηθαει.
.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:03, 12-07-13:

Εγώ έχω μερικές απορίες αλλά επειδή έχω αρκετό καιρό που έχω να πάω σε γιατρό και επειδή δε μ'αρέσει ιδιαίτερα να συζητάω περί περιόδου με τους πάντες θα τις γράψω εδώ.Καταρχήν το 14 είναι παραπλανητικό σχεδόν 15 είμαι.
Έχω ακούσει πολλές κοπέλες στα 15 να΄χουν σταθερό κύκλο και ο δικός μου είναι ακόμη ό,τι να΄ναι. Βέβαια υπάρχουν διαστήματα όπου η μία περίοδος από την άλλη διαφέρει μερικές μέρες.
Δεύτερον,το πρόβλημα που είχα κάθε καλοκαίρι από τη στιγμή που αδιαθέτησα ήταν η θάλασσα τις μέρες που είχα μεγάλη ροή. Η μία και πιο ασφαλής λύση είναι να μην πηγαίνεις καθόλου όταν έχεις μεγάλη ροή ενώ όταν έχεις μειωμένη να πηγαίνεις (αν θες) όσες φορές το΄χω δοκιμάσει κατέληξα να σέρνομαι από τον πόνο και με μεγάλη ροή. Η επόμενη λύση είναι τα ταμπόν. Με τη μαμά μου που το συζήτησα ήταν αντίθετη.Είχα δει κάποια που ήταν ειδικά για κοπέλες που είναι παρθένες αν και εξακολουθώ να κρατάω επιφυλάξεις.
Καμία γνώμη;

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 677 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 00:15, 13-07-13:

Εγώ αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ ταμπόν,όταν έπαιζα βόλεϋ,από ηλικία περίπου 15 ετών. Ποτέ δεν έπαθα τίποτα και είναι και χίλιες φορές πιο βολικά,κατ'εμέ.
Αν το θέμα τίθεται λόγω παρθενικού υμένα,και να σχιστεί,σιγά τα αυγά,λιγότερος πόνος κατά την πρώτη επαφή. Αν και λίγο απίθανο,διότι είναι αρκετά ελαστικός.

Όσο για τον κύκλο,εμένα στα 18 μου δεν είναι και ο σταθερότερος. Οπότε κάθε μήνα είναι κάτι σαν γιορτή όταν μου έρχεται.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 860 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 12:11, 13-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από kit-kat
εχω και εγω μια ερώτηση και μακάρι να γνωρίζετε κατι περι αυτου ή έστω καποια θεραπεία.. ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις περιοδο.παιρνω αντισσυλιπτικα και μου ερχετε κανονικά, τα σταματαω και δεν μου ερχεται. οταν δεν μου ερχεται παιρνω φαρμακα να την προκαλεσω και παλι τιποτα..
ολες οι εξετάσεις ειναι καλες, δεν εχω κατι οργανικο...μα δεν εχω ουτε υπερβολικο αγχος για να μην μου ερχετε... το εχει παθει καμια σας?πως το αντιμετωπισατε? εχω σκεφτει να χρησιμοποιησω βοτανα, εχω ακουσει για το αφέψημα αχιλεια οτι βοηθαει.
.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει στις πολυκυστικές. Αλλά αφού λές πως το έχεις ψάξει, είναι ανεξήγητο. Ο/Η γιατρός σου τί σου έχει πεί;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:45, 13-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Εγώ αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ ταμπόν,όταν έπαιζα βόλεϋ,από ηλικία περίπου 15 ετών. Ποτέ δεν έπαθα τίποτα και είναι και χίλιες φορές πιο βολικά,κατ'εμέ.
Αν το θέμα τίθεται λόγω παρθενικού υμένα,και να σχιστεί,σιγά τα αυγά,λιγότερος πόνος κατά την πρώτη επαφή. Αν και λίγο απίθανο,διότι είναι αρκετά ελαστικός.
Όσο για τον κύκλο,εμένα στα 18 μου δεν είναι και ο σταθερότερος. Οπότε κάθε μήνα είναι κάτι σαν γιορτή όταν μου έρχεται.
Μου είναι αδιάφορο το θέμα περί παρθενικού υμένα και συν τοις άλλοις έκανα μικρή 4,5 χρόνια ενόργανη.
Ναι αλλά δεν μπορώ να τριγυρνάω σε κάθε τσάντα και να΄χω σερβιέτα μην τυχόν και αδιαθετήσω. Α στα διάλα δηλαδή.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:25, 13-07-13:

Ντάξει είσαι πολύ μικρή για να σε απασχολεί το θέμα σταθερού κύκλου.
Εγώ θυμάμαι στα 15 είχα περάσει διάστημα 5-6 μηνών που δεν είχα καν περίοδο!
Με τα χρόνια όμως σταθεροποιήθηκε, είναι θέμα χρόνου, αλλά και πάλι δεν είναι στάνταρ. Εγώ είχα σταθερό κύκλο από τα 16-17 μου με κάποιες εξαιρέσεις. Έχω και φίλη 22 ετών που δεν είχε ποτέ σταθερό κύκλο, οπότε άρχισε τα αντισυλληπτικά πριν λίγους μήνες.
Αλλά λόγω ηλικίας εσύ, είναι ό,τι πιο φυσιολογικό, μη σκας, ΥΠΟΜΟΝΗ.

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gina54
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 20:39, 13-07-13:

.
Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι καθυστέρηση στην περιόδο θεωρείται από 3 μήνες και πάνω και τότε πρέπει να ανησυχήσουμε και να επισκευτούμε το γιατρό.Κάθε 28-29 μέρες είναι φυσικά το σύνηθες αλλά όχι το μόνο.Η περίοδος μπορεί να καθυστερήσει για πολλούς λόγους όταν έχει απλοκλειστεί η εγκυμοσύνη πχ άγχος,κρύολόγημα,κάποια φαρμακευτική αγωγή κτλ.Τα δύο χρόνια απουσίας έμμηνου ρύσης είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και πρέπει να κάνεις εξετάσεις.Συνήθως ορμονικές εξετάσεις και υπέρηχο στης ωοθήκες που γίνεται από τον κόλπο εφόσον έχεις σεξουαλικές επαφές.Πολλές φορές η καθυστέρηση της περιόδου οφείλεται στο σύνδρομο πολυκυστηκών ωοθηκών, οπότε και συνίσταται θεραπεία με συγκεκριμένη δόση αντισυλληπτικών χαπιών ,που θα συνταγογραφίσει ο γιατρός και θα βοηθήσουν να φύγουν οι κύστες.Η ωοθήκη σε νεαρά κορίτσια είναι φυσιολογικό να είναι πολυκυστική αλλά όταν οι ορμόνες είναι σε φυσιολογικά επίπεδα δεν είναι ιδιαιτερα ανησυχητικο (έχουμε πολυκυστική ωοθήκη αλλά όχι σύνδρομο πολυκυστικής ωοθηκης).Σε αυτή την περίπτωση ορισμένοι γιατροί προτείνουν αντισυλληπτικα χάπια ως θεραπεία για ένα μικρό διάστημα π.χ. 6 μηνών , άλλοι πάλι δεν δίνουν τίποτα σε νεαρά κορίτσια (και αυτό είναι και το πιο σωστό κατά την ταπεινή μου γνώμη).Σε αντίθετη περίπτωση που οι ορμονικές εξετάσεις δεν είναι καλές και έχουμε πολυκυστικές ωοθήκες συνήθως υποδεικνύουν σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που είναι συχνό φαινόμενο στο 30% των γυναικών, δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά καλό είναι να αντιμετωπίζεται έγκαιρα με αντισυλληπτικά χάπια που συνταγογραφεί ο γιατρός.Επίσης, πρέπει να τονίσουμε ότι με το αντισυλληπτικό χάπι είναι φυσιολογικό να έρχεται η περίοδος κάθε 28 μέρες και αυτό δεν είναι δείγμα θεραπείας (με άλλα λόγια το χάπι προκαλεί τεχνιτή περίοδο) -η λήψη του πρέπει να συνεχίζεται όσο υποδείξει ο γιατρός.
Κατά τη γνώμη μου κλέισε ένα ροντεβού με έναν γυναικολόγο γιατί 2 χρόνια απουσίας περιόδου στην ηλικία σου (απότι είδα στο προφίλ σου είσαι φοιτήτρια) δεν είναι φυσιολογικο.Ψάξε λίγο παραπάνω την κατάσταση...μπορέι να μην είναι τίποτα αλλά άμα υπάρχει κάποιο θεματάκι καλό είναι να λυθεί νωρίς!

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Εγώ έχω μερικές απορίες αλλά επειδή έχω αρκετό καιρό που έχω να πάω σε γιατρό και επειδή δε μ'αρέσει ιδιαίτερα να συζητάω περί περιόδου με τους πάντες θα τις γράψω εδώ.Καταρχήν το 14 είναι παραπλανητικό σχεδόν 15 είμαι.
Έχω ακούσει πολλές κοπέλες στα 15 να΄χουν σταθερό κύκλο και ο δικός μου είναι ακόμη ό,τι να΄ναι. Βέβαια υπάρχουν διαστήματα όπου η μία περίοδος από την άλλη διαφέρει μερικές μέρες.
Δεύτερον,το πρόβλημα που είχα κάθε καλοκαίρι από τη στιγμή που αδιαθέτησα ήταν η θάλασσα τις μέρες που είχα μεγάλη ροή. Η μία και πιο ασφαλής λύση είναι να μην πηγαίνεις καθόλου όταν έχεις μεγάλη ροή ενώ όταν έχεις μειωμένη να πηγαίνεις (αν θες) όσες φορές το΄χω δοκιμάσει κατέληξα να σέρνομαι από τον πόνο και με μεγάλη ροή. Η επόμενη λύση είναι τα ταμπόν. Με τη μαμά μου που το συζήτησα ήταν αντίθετη.Είχα δει κάποια που ήταν ειδικά για κοπέλες που είναι παρθένες αν και εξακολουθώ να κρατάω επιφυλάξεις.
Καμία γνώμη;
Μέχρι τα 18 είναι φυσιολογικό η περίοδος να μην είναι σταθερή. Μετά τα 18 καλό είναι να ενδιαφερθείς παραπάνω αν δεν υπάρξει σταθεροποίση.Κι εγώ τα πρώτα χρόνια που μου ήρθε η περίοδος δεν ήταν σταθερή αλλά σιγά σιγά σταθεροποιήθηκε. Εγώ είχα το φαινόμενο να μου έρχεται ένα μήνα, μετά να καθυστερεί 2 ή 3 μετά να ξαναέρχεται κ.ο.κ. Άμα θέλεις πάντως κάνε μία επίσκεψη στο γυναικολόγο και συζήτησέ το μαζί του.Αυτός θα σε ρωτήσει πότε σου ήρθε για πρώτη φορά,τι ροή έχεις,πόσο είναι η μεγαλύτερη καθυστέρηση που είχες κτλ, θα τα αξιολογήσει και θα σου προτείνει τη λύση. Συνήθως σε αυτή την περίπτωση δε θα σου δώσει καν εξετάσεις απλά θα περιμένει να κλίσεις τα 18 και αν το πρόβλημα επιμένει θα σου δώσει εξετάσεις για να δει μήπως είναι κάτι οργανικό. Σε ότι αφορά το ταμπόν θα σου πρότεινα επίσης να μιλήσει με το γυναικολόγο, να του εκφράσεις τις ανησυχίες σου και αυτός θα σου προτείνει το καλύτερο για την περίπτωσή σου. Προσωπικά δεν έκανα χρήση ταμπόν πριν τα 20 χρόνια μου οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά τα τελευταία χρόνια που έχω δοκιμάσει αραιά και που είναι πολύ βολικό και δεν είναι επικίνδυνο αρκεί να τηρείς τους κανόνες υγιεινής, να το αλλάζεις συχνά κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 14-07-13 στις 12:04. Αιτία: merge posts
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 21:27, 13-07-13:

εχω παει σε γιατρο εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειμαι οκ! βεβαια τις εκανα το γεναρη τωρα αυτο το μηνα θα τις ξανακανω. ολα ειναι φυσιολογικα αλλα για καποιο λογο ενω η περιοδος ειναι ετοιμη να πεσει ( συμφωνα με τον υπέρηχο και τις αντιστοιχες εξετασεις ) κατι δεν την αφηνει...
σκεφτομαι να αρχισω κατι σε βοτανο, παλια ειχα πιει κανελα αλλα τιποτα, τωρα δοκιμαζω ροφημα μαιντανου... εχω απελπιστει

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 23:31, 13-07-13:

εχω παει σε γιατρο εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειμαι οκ! βεβαια τις εκανα το γεναρη τωρα αυτο το μηνα θα τις ξανακανω. ολα ειναι φυσιολογικα αλλα για καποιο λογο ενω η περιοδος ειναι ετοιμη να πεσει ( συμφωνα με τον υπέρηχο και τις αντιστοιχες εξετασεις ) κατι δεν την αφηνει...
σκεφτομαι να αρχισω κατι σε βοτανο, παλια ειχα πιει κανελα αλλα τιποτα, τωρα δοκιμαζω ροφημα μαιντανου... εχω απελπιστει
Ο γιατρός τι σου είπε?Μήπως υπάρχουν άλλες αιτίες όπως κακή διατροφή φτωχή σε θρεπτικα συστατικά,μεγάλη απώλεια βάρους,εξαντλητική άσκηση (συχνό πρόβλημα στις αθλήτριες),ψυχικό στρες ή κατάθλιψη?Επίσης, η σκέψη και μόνο ότι δε σου έρχεται η περίοδος επηρεάζει το φλοιό και αποτρέπει την περίοδο να έρθει.Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό.Απλά μην το σκέφτεσαι καθόλου-βοηθάει.Τέλος, έχεις συμπτώματα περιόδου?Για παράδειγμα πόνο στην κοιλιά,πρήξιμο κτλ?Αν ναι λογικά είναι εγκεφαλικό το θέμα και απλά δεν έρχεται επειδή το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι.
Την εποχή που έδινα πανελληνιες λόγω άγχους είχα 20 μέρες καθυστέρηση ενώ έχω πολύ σταθερή περίοδο κάθε 28-29 ημέρες.Είχα πρήξιμο στην κοιλιά και πόνους και απλά η περίοδος δεν ερχόταν.Πήρα ασπιρίνη και μου ήρθε...τώρα αυτό δεν ξέρω αν τεκμηριώνεται ιατρικώς ( η ασπιρίνη πάντως κάνει το αίμα να ρέει περισσότερο) ή απλά ήταν συμπτωση!Δοκίμασε να πάρεις πριν κοιμηθείς μια ασπιρίνη μπορεί να βοηθήσει...στην τελικη δεν εχεις να χάσεις τίποτα!

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat έγραψε στις 11:31, 14-07-13:

μπορει να φταιει και το αγχος αλλα δυο χρονια τωρα? εχω απελπιστει!!! τωρα εχω δοκιμασει να πιω βοτανα μπας και δω τιποτα αλλιως με βλεπω παλι με αντισσυλιπτικα, αλλα για ποσο?

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

H Gina54 έγραψε στις 14:32, 14-07-13:

μπορει να φταιει και το αγχος αλλα δυο χρονια τωρα? εχω απελπιστει!!! τωρα εχω δοκιμασει να πιω βοτανα μπας και δω τιποτα αλλιως με βλεπω παλι με αντισσυλιπτικα, αλλα για ποσο?
Όπως ανέφερα τα αντισυλληπτικά δεν είναι θεραπεία στο πρόβλημά σου και καμιά φορά είναι και η αιτία που δεν έρχεται η περίοδος μετά τη διακοπή της λήψης τους.Απλά προκαλούν μία τεχνητή περίοδο.Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το σκέφτεσαι γιατί ο εγκέφαλος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Επίσης, τα αντισυλληπτικά χάπια πρέπει να δίνονται πάντα με συνταγή γιατρού που θα αποφασίσει πιο είναι το καλύτερο για την περίπτωσή σου.Κλείσει ένα ροντεβού με το γιατρό σου και ζηζήτα ξανα μαζί του να σου προτείνει μία λυση.

Παράθεση

Vicky95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicky95
H Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Vicky95 έγραψε στις 15:11, 16-07-13:

ειμαι 18 χρονων και η περιοδος μου ειναι λιγο ατακτη ! ερχεται καθε 35 μερες , καμια φορα και σαραντα ! και οταν παλι με επισκεπτεται, πεθαινω απο τους πονους..ποτε θα σταθεροποιηθει επιτελους ? και γιατι αργει τοσο ?

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:17, 16-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky95
ειμαι 18 χρονων και η περιοδος μου ειναι λιγο ατακτη ! ερχεται καθε 35 μερες , καμια φορα και σαραντα ! και οταν παλι με επισκεπτεται, πεθαινω απο τους πονους..ποτε θα σταθεροποιηθει επιτελους ? και γιατι αργει τοσο ?
Εγώ θα΄λεγα να πας σε γυναικολόγο. Αυτός θα σου πει...

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:29, 16-07-13:

πότε σου ήρθε περίοδος;

*γενικά μην τρελαίνεσαι,εκτός του ότι δεν είναι όλες οι γυναίκες just,μέχρι τα 18 δεν ηρεμούν οι ορμόνες.μπορεί μέχρι τώρα όσον αφορά το σώμα,να περνάς ακόμη εφηβεία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τρελή φιλόσοφος : 16-07-13 στις 20:30. Αιτία: προσθήκη
Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

H Gina54 έγραψε στις 22:57, 16-07-13:

Η περίοδός σου είναι φυσιολογική.Από 3 μήνες και πάνω θεωρείται καθυστέρηση.Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τον ίδιο κύκλο.Μπορείς να συμβουλευτείς και ένα γιατρό φυσικά για να αποκλύσει κάτι παθολογικό.Σε ότι αφορά τους πόνους κι εγώ είμαι συμπάσχουσα.Έχει να κάνει καθαρά με τη γυναίκα και δεν γίνεται κάτι για να τους εξαλείψουμε αλλά μπορούμε να βοηθήσουμε στο να μειωθούν.Ένα voltaren το βράδυ πριν σου έρθει η περίοδος και ένα την επόμενη μέρα είναι ότι πρέπει

Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 15:04, 17-07-13:

Κι εγώ θα τα κόψω τώρα οπότε θα δείξει.... Ναι, ήταν κληρονομικό στην περίπτωσή μου. Και η μητέρα μου και η αδερφή μου είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μητέρα μου όσο τη θυμάμαι εγώ δεν πονούσε (μετά τις εγκυμοσύνες δηλαδή), η αδερφή μου μετά από εγκυμοσύνες λέει πως την πιάνει το ίδιο αλλά μόνο για μισή ωρίτσα... (Έστω! Το ανέχομαι!)

Όσον αφορά τον βελονισμό, ναι θέλει πολλές συνεδρίες, εγώ έκανα επί κάποιους μήνες τουλάχιστον τις τρεις πρώτες μέρες της περιόδου (όσο δηλαδή διαρκούσε ο πολύς πόνος). Μες στον μήνα ή καμιά μέρα πριν ας πούμε δεν θυμάμαι αν έκανα...
Όμως για το οικονομικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ είχα την τύχη να είναι βελονιστής κάποιο πολύ κοντινό πρόσωπο από το οικογενειακό μας περιβάλλον και η τιμή ήταν ειδική...
ευχαριστω πολυ,θα σκεφτω μηπως ξεκινησω βελονισμο γιατι δεν βλεπω αλλη σωτηρια

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:23, 17-07-13:

ευχαριστω πολυ,θα σκεφτω μηπως ξεκινησω βελονισμο γιατι δεν βλεπω αλλη σωτηρια
Άκυρο αλλά τώρα μου ήρθε φλασιά,όταν πονάς έχεις δοκιμάσει να κάνεις μασάζ ή να κρατήσεις τα πόδια σου στην κοιλιά πάνω;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:18, 17-07-13:

Άκυρο αλλά τώρα μου ήρθε φλασιά,όταν πονάς έχεις δοκιμάσει να κάνεις μασάζ ή να κρατήσεις τα πόδια σου στην κοιλιά πάνω;
Όταν καταφεύγεις σε βελονισμούς, αντισυλληπτικά και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς γιατί "δεν βρίσκεις σωτηρία", μπορώ να σου περιγράψω εν μέρει την κατάσταση: Δεν έχεις κουράγιο όχι για μασάζ, αλλά να μιλήσεις ή να σηκώσεις το ποτήρι με το νερό για να πιεις το χάπι. Δεν ανέχεσαι στην κοιλιά σου όχι τα πόδια σου, αλλά ούτε το εσώρουχό σου. Κι όχι μόνο στην κοιλιά σου, αλλά ούτε στη μέση ή στα πλευρά σου. Αυτό για εμένα πρακτικά σημαίνει πως 3 μέρες, όσο κοιμάμαι, κοιμάμαι καθιστή Τάσεις λιποθυμίας, εμετούς, δυσφορία, ζαλάδα, ίδρωμα-ξεΐδρωμα.... Κι όλα αυτά τα χαρούμενα.... Αναρωτιέμαι με τέτοιον πόνο, η γέννα πόσο σκατά μπορεί να είναι;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:35, 18-07-13:

Για οσες υποφερετε δοκιμαστε 3-4 μερες πριν αδιαθετησετε να κανετε γυμναστικη καθε μερα μεχρι να ερθει η περιοδος, να περπατατε για καμμια ωρα καθε μερα η τωρα που ειναι καλοκαιρι να κολυμπατε αρκετη ωρα (αλλα να μην κρυωνετε, δλδ οταν βγαινετε απο θαλασσα να τυλιγεστε με μια πετσετα). Μετα δε θα πονατε τοσο. Εγω το κανω και πετυχαινει, δηλαδη η ασκηση στα προεορτια, γιατι οταν ερθει, δεν εχω γυμναστει και με πιασει πονος, δεν εχω κουραγιο ουτε το βλεφαρο μου να γυρισω.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:54, 18-07-13:

Όταν καταφεύγεις σε βελονισμούς, αντισυλληπτικά και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς γιατί "δεν βρίσκεις σωτηρία", μπορώ να σου περιγράψω εν μέρει την κατάσταση: Δεν έχεις κουράγιο όχι για μασάζ, αλλά να μιλήσεις ή να σηκώσεις το ποτήρι με το νερό για να πιεις το χάπι. Δεν ανέχεσαι στην κοιλιά σου όχι τα πόδια σου, αλλά ούτε το εσώρουχό σου. Κι όχι μόνο στην κοιλιά σου, αλλά ούτε στη μέση ή στα πλευρά σου. Αυτό για εμένα πρακτικά σημαίνει πως 3 μέρες, όσο κοιμάμαι, κοιμάμαι καθιστή Τάσεις λιποθυμίας, εμετούς, δυσφορία, ζαλάδα, ίδρωμα-ξεΐδρωμα.... Κι όλα αυτά τα χαρούμενα.... Αναρωτιέμαι με τέτοιον πόνο, η γέννα πόσο σκατά μπορεί να είναι;
Εμ το ξέρω ότι όταν καταφεύγεις σε λύσεις όπως βελονισμός το πράγμα δεν παλεύεται..
Μία φορά δε που είχα κάνει τη μαλακία να μπω θάλασσα με ροή παρακαλώ και βόγκαγα από τον πόνο.:
Και ερωτώ: Εγώ που σε λίγες μέρες που μάλλον θα αδιαθετήσω και θέλω να πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο θεωρητικά μπορώ έτσι;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,557 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:58, 18-07-13:

Και ερωτώ: Εγώ που σε λίγες μέρες που μάλλον θα αδιαθετήσω και θέλω να πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο θεωρητικά μπορώ έτσι;
Αν έχεις κουράγιο και δεν πονάς, ναι

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:59, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αν έχεις κουράγιο και δεν πονάς, ναι
Με τη σερβιέτα;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:59, 18-07-13:

Ω ναι

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:12, 18-07-13:

Τι όμορφα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 18-07-13 στις 15:09. Αιτία: split
Παράθεση

Vicky95

Νεοφερμένος

H Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Vicky95 έγραψε στις 15:05, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
πότε σου ήρθε περίοδος;

*γενικά μην τρελαίνεσαι,εκτός του ότι δεν είναι όλες οι γυναίκες just,μέχρι τα 18 δεν ηρεμούν οι ορμόνες.μπορεί μέχρι τώρα όσον αφορά το σώμα,να περνάς ακόμη εφηβεία
στα 14 μου..

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:07, 18-07-13:

Νομίζω πρέπει να μακαρίζεις τον εαυτό σου που σου'ρθε στα 14.

Παράθεση

Vicky95

Νεοφερμένος

H Vicky95 έγραψε στις 15:15, 18-07-13:

Νομίζω πρέπει να μακαρίζεις τον εαυτό σου που σου'ρθε στα 14.
χμμ ναι αργησε σε σχεση με αλλα κοριτσια..

Παράθεση

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 15:22, 18-07-13:

χμμ ναι αργησε σε σχεση με αλλα κοριτσια..
Εγώ δε θεωρώ ότι άργησε... Και εγώ 2 μήνες περίπου πριν τα 14 αδιαθέτησα πρώτη φορά... Τη θυμάμαι τη μέρα. 15 φεβρουαρίου Παρασκευή το βράδυ που μόλις είχε τελειώσει το " Ευτυχισμένοι Μαζί " στην ΤΒ. Δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πόνο κλπ. Ε, μετά με έπιασαν τα κλάματα παρότι οι γονείς μου προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν και να με παρηγορήσουν. Εκείνο το βράδυ δεν έκλεισα μάτι...
Ρε τι θυμάμαι ακόμα

Παράθεση

Vicky95

Νεοφερμένος

H Vicky95 έγραψε στις 15:26, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Εγώ δε θεωρώ ότι άργησε... Και εγώ 2 μήνες περίπου πριν τα 14 αδιαθέτησα πρώτη φορά... Τη θυμάμαι τη μέρα. 15 φεβρουαρίου Παρασκευή το βράδυ που μόλις είχε τελειώσει το " Ευτυχισμένοι Μαζί " στην ΤΒ. Δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πόνο κλπ. Ε, μετά με έπιασαν τα κλάματα παρότι οι γονείς μου προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν και να με παρηγορήσουν. Εκείνο το βράδυ δεν έκλεισα μάτι...
Ρε τι θυμάμαι ακόμα
εμενα μου ειχε ερθει τελευταια μερα του σχολειου, ξυπναω το πρωι , το αντιλαμβανομαι και δεν λεω τιποτα στη μαμα γιατι δεν θα με αφηνε να παιξω μπουγελο
πολυ ωριμο..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 15:29, 18-07-13:

εμενα μου ειχε ερθει τελευταια μερα του σχολειου, ξυπναω το πρωι , το αντιλαμβανομαι και δεν λεω τιποτα στη μαμα γιατι δεν θα με αφηνε να παιξω μπουγελο
πολυ ωριμο..
Δεν πειράζει, θα έχεις να το θυμάσαι!!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 16:19, 18-07-13:

Ομγ! Εγώ ήμουν 11 ετών και είχα αδιαθετήσει 1 μέρα πριν το πω στη μαμά μου.
Θυμάμαι είχα βάλει τα κλάματα και έκλαιγα πολλή ώρα και μισούσα τον εαυτό μου που είχα περίοδο. Ήταν η φάση που είχα ταυτόχρονα και ανεμοβλογιά και ήμουν χάλια. Δε πόναγα για αρκετά χρόνια. Μετά από κάποια ηλικία άρχισα να πονάω.
Τεςπα, πω τι αναμνήσεις! Σχεδόν 10 χρόνια. :Ο

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:29, 18-07-13:

Είμαι η μόνη που είχα αδιαθετήσει Μεγάλη Παρασκευή.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:33, 18-07-13:

Είμαι η μόνη που είχα αδιαθετήσει Μεγάλη Παρασκευή.
Πρώτη φορά ή γενικά;
Μη σου τύχει να σου έρθει περίοδος μέρα που έχεις φορέσει άσπρο σορτσάκι!

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Ομγ! Εγώ ήμουν 11 ετών και είχα αδιαθετήσει 1 μέρα πριν το πω στη μαμά μου.
Θυμάμαι είχα βάλει τα κλάματα και έκλαιγα πολλή ώρα και μισούσα τον εαυτό μου που είχα περίοδο. Ήταν η φάση που είχα ταυτόχρονα και ανεμοβλογιά και ήμουν χάλια. Δε πόναγα για αρκετά χρόνια. Μετά από κάποια ηλικία άρχισα να πονάω.
Τεςπα, πω τι αναμνήσεις! Σχεδόν 10 χρόνια. :Ο
Εμένα πάλι πρώτη φορά μου ήρθε στα 12, και δεν είπα τίποτα αρχικά στη μάνα μου. Πήγα σχολείο το πρωί,γύρισα σπίτι,είχα γεμίσει αίματα και δεν ήξερα να ανοίξω τη σερβιέτα Άλλαξα εσώρουχο και πάω μετά στη μάνα μου "Αν δεις ματωμένα χαρτιά στο καλάθι, μόλις μου ήρθε περίοδος. Και δε ξέρω να ανοίγω σερβιέτα."

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vicky13

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους