Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα δίνατε το παιδί σας για υιοθεσία;

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:09, 08-07-09:

παρολο που δεν ετυχε να ασχοληθω ποτε με το θεμα τωρα με ευκαιρια της συζητησης εκανα ενα ψαξιμο στο νετ και βουαλα... η εξελιξη του εμβρυου και το γεγονος οτι το εμβρυο ειναι ενα πλασματακι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 11:13, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
βρε λοριεν μην εισαι τοσο απολυτος...οταν παιζεις με τη φωτια παντα υπαρχει πιθανοτητα να καεις οσο προσεκτικος και αν εισαι...
Δεν ειμαι απολυτος απλά ειμαι αυστηρος. Οι περιπτωσεις που συγχωρω ειναι μονο αυτες που δεν ειναι στο χερι μας. Ολα τα υπολοιπα μπορουμε να τα προσεξουμε. αλλιως και γω μπορω να πω οτι δεν ειμαι εγω απολυτος αλλά ευθυνοφοβοι οσοι διαφωνουν.

Και να σου πω κατι ; Και απλη υποψια να χεις, οχι καν σοβαρη δλδ, και να τριγυρναει στο μυαλο σου, τα τεστ εγκυμοσυνης ειναι φθηνα. Παιρνεις και κανεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:23, 08-07-09:

Βάλτε και εικόνες από παιδιά σε ορφανοτροφεία, νέους σε σισίτια, σε ψυχιατρεία, σε φυλακές... Δεν ήταν στραβός ο γυαλός, οι γονείς τους κάτι λάθος έκαναν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:36, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Βάλτε και εικόνες από παιδιά σε ορφανοτροφεία, νέους σε σισίτια, σε ψυχιατρεία, σε φυλακές... Δεν ήταν στραβός ο γυαλός, οι γονείς τους κάτι λάθος έκαναν.

Ηimela στο δικο μου ποστ αναφερεσαι?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:46, 08-07-09:

Εχμ... Έχεις υπόψη σου οτι όταν κάνεις έκτρωση δεν υφίσταται καν παιδί έτσι; Δηλαδή αυτή η σύγκριση που κάνεις θα υφίστατο αν έλεγες "υιοθεσία ή φόνος" εφόσον έχει γεννηθεί... Πώς συγκρίνουμε το έμβρυο 1-2 μηνών στην κοιλιά της μάνας του με το γεννημένο παιδί;
Η αλήθεια πως κι εγώ δε μπορώ να καταλάβω το δικό σας τρόπο σκέψης.
Θυμίζει λίγο το αυγό με την κότα όλο αυτό...

Παιδί που να μην έχει περάσει από τη φάση του εμβρύου δεν υφίσταται. Το έμβρυο στην κοιλιά της μάνας του είναι το γεννημένο παιδί. Ένα γεννημένο παιδί που σήμερα είναι 15 ετών, δεν θα υπήρχε εάν η μητέρα του είχε κάνει έκτρωση στο αγέννητο έμβρυο που είχε στην κοιλιά της.
Η εμβρυακή περίοδος, είναι αναμφίβολα μια φάση της ανθρώπινης ανάπτυξης.

Πώς μπορείτε να μην τα συνδέετε είναι το ερώτημα και η δική μου απάντηση είναι: Βολεύει...

Παρ' ολ' αυτά, δεν είμαι κατά των αμβλώσεων. Είμαι υπέρ του δικαιώματος της επιλογής αρκεί αυτοί που καλούνται να πάρουν μια τέτοια απόφαση να είναι ενημερωμένοι και να έχουν συναίσθηση των πράξεών τους.
Εντάσσεται κι αυτό στην αποδοχή της ευθύνης που αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Μόλις άνοιξα σχετικό θέμα ώστε να μπορούμε να επεκταθούμε καλύτερα εκεί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:32, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Καταρχας, σε περιπτωσεις που μια εγκυμοσυνη ειναι ανεπιθυμητη, φρονω οτι πρεπει να φροντιζουμε για να εχουμε.
Εχω αναφερει σε αλλα θεματα οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης απο τη στιγμη που κρινει η γυναικα για τους χ λογους οτι ειναι αδυνατον να κρατησει το παιδι και να το μεγαλωσει. Και για να προλαβω μερικους, οχι για μενα η αποβολη ενος εμβρυου δε συνεπαγεται με φονο, ειτε εντος εισαγωγικων ειτε εκτος αυτων.
Το αν είναι φόνος ή όχι είναι θέμα νομικού ορισμού. Πριν τρεις δεκατετίες ο νόμος το απαγόρευε, συνεπώς ήταν φόνος. Σήμερα δεν το απαγορεύει, συνεπώς δεν είναι. Σε άλλες χώρες πάλι θεωρείται ως φόνος, σύμφωνα με το νομικό πολιτισμό τους. Μήπως παίζουμε με τις λέξεις; Για την ίδια πράξη μιλάμε πάντως σε κάθε περίπτωση...

Και ακομα κι εαν το κρατησει και οι δυσκολιες που θα συναντησει ειναι τρομερες ποια μανα θα λυγισει μπροστα στο καλο του παιδιου της?!
Συνεπώς μια μάνα κάνει έκτρωση για το... συμφέρον του παιδιού της, ή για το δικό της συμφέρον ώστε να μη χρειαστεί ν' αγωνιστεί γι' αυτό, εφόσον το γεννήσει; Βολικός ο ορισμός δεν λέω... Πριν γεννηθεί δεν υπάρχει, άρα ζαμάν φου. Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή;

Η μητερα της κολλητης μου, εμεινε στα 30 της με τρια παιδια (13-10-2, ηλικιες). Με μια βελονα απο το πρωι μεχρι το βραδυ καταφερε ολομοναχη να τα μεγαλωσει και να τα σπουδασει κιολας και ακομα αγωνιζεται για να τους προσφερει ο,τι καλυτερο μπορει. Βοηθεια δεν ειχε απο κανεναν.
Τι ειναι αυτα περι "παριας"?! Ηρωιδα θα ηταν...Το περιβαλλον που θα θεωρησει οτι η κοπελα αυτη ειναι αποβλητο της κοινωνιας, ειναι αναξιο να προφερει το ονομα της και μονο. Ενα τετοιο περιβαλλον δεν αξιζει σε κανεναν και θα ηταν πολυ τυχερος εκεινος που θα ειχε απαλλαχθει απο αυτο, ποσο μαλλον δε το παιδι του να το σιχτιρισει και να νοιωσει ενοχες για τους οποιους χαρακτηρισμους μπορει να εχει προσαψει στη μητερα του ενα αναξιο περιβαλλον.
Ενώ εάν τα είχε κάνει μια έκτρωση δεν θα υπήρχαν, άρα δεν θα χρειαζόταν τόσος πολύς ηρωισμός...

Δεν ξερω πως βλεπεις το θεμα δουλεια, αλλα πολυ καλος φιλος μου, τραπεζικος, οταν χρειαστηκαν αρκετα χρηματα κατα τη διαρκεια της δευτερης εγκυμοσυνης της γυναικας του, για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα μετα την τραπεζα ,δουλευε σε μαγαζι προπο και τα σ/κ σερβιρε σε εταιρια κετερινγκ.
Κορόιδο επίσης ο κύριος. Μπορούσε να εξηγήσει στη γυναίκα του ότι το μωρό που περίμενε δεν ήταν παιδί, αλλά κάποιο άλλο ον κι έτσι ν' άφηνε καμμία δουλειά για κάποιον από τους εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, σε εποχή οικονομικής κρίσης μάλιστα...

Απορω δηλαδη, που μιλαμε για το σημερα, οταν οι γονεις καποιων, συμπεριλαμβανομενου και του πατερα μου, ηταν μωρα-παιδια επι γερμανικης κατοχης, οταν δεν υπηρχε ουτε ψωμι να φανε που ομως επιβιωσαν.
Ίσως επειδή την εποχή εκείνη δεν υπήρχε η δυνατότητα της έκτρωσης, αλλιώς δεν θα είχαν επιβιώσει. Άλλωστε, πριν γεννηθούν δεν θα λογίζονταν ως άνθρωποι κι οι Γερμανοί δεν φημίζονταν για την πονοψυχία τους προς τα έμβρυα. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα εκείνοι είχαν ορίσει πως η εξολόθρευση Εβραίων δεν ήταν φόνος, αλλά η γιατρειά της ανθρωπότητας...

Τόσες αντιφάσεις σε ένα και μόνο ποστ...

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τελικά, ποία κρίση είναι πιο "σωστή" σε μια τέτοια περίπτωση, η αρχική ή η τωρινή;
Η τελική!

Αρχική Δημοσίευση από taftar
αν ειναι τοσο ανευθυνος να το δωσει για υιοθεσια, αλλα να υποστει και κυρωσεις απο το νομο. δε γινεται ρε φιλε να φερνεις στον κοσμο μια ζωη κι επειδη δεν τα χες σκεφτει καλα να την απαρνεισαι. εισαι εγκληματιας
Η ζωή δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οι άνθρωποι δεν είναι ή άγιοι ή εγκληματίες. Με αφορισμούς δεν γίνεται συζήτηση αγαπητέ καινούριε συνομιλητή...

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δε ξερω τι εχετε σεις απαυτα, αλλα σιγουρα δεν ειναι ολος ο κοσμος παμφτωχος και με χιλιαδυο ψυχολογικά.
Σε μια κοινωνία στην οποία η κατάθλιψη σύντομα θ' αποτελεί την ασθένεια με τη μεγαλύτερη επίπτωση, μπορείς να λες κάτι τέτοιο; Φυσικά και οι περισσότεροι γύρω μας, μεταξύ των οποίων κι εγώ (αλλά όχι εσύ), είναι φορτωμένοι με χίλια δυο ψυχολογικά. Λες όλοι ετούτοι να είναι υιοθετημένοι ή μήπως εσύ κινδυνολογείς ασύστολα;

Δεν ειμαι απολυτος απλά ειμαι αυστηρος. Οι περιπτωσεις που συγχωρω ειναι μονο αυτες που δεν ειναι στο χερι μας. Ολα τα υπολοιπα μπορουμε να τα προσεξουμε. αλλιως και γω μπορω να πω οτι δεν ειμαι εγω απολυτος αλλά ευθυνοφοβοι οσοι διαφωνουν.
Αν γνωρίζω καλά, δεν είσαι δικαστής για να είσαι αυστηρός, ούτε Πάπας για να συγχωρείς. Εκείνο δε το "Εγώ έχω δίκιο κι όσοι διαφωνούν είναι ...x, y, z (υποτιμητικό) είναι το αγαπημένο μου επιχείρημα, γιατί μου το έκλεψες;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:42, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή;
Θα σε στενοχωρησω, αλλα ο,τι δειχνει ανοστο, δεν το πλησιαζω!

Περι των υπολοιπων, να παρατηρησω μονο οτι εχεις μπερδεψει το θεματακι.
Εδω γινεται συζητηση περι υιοθεσιας και οχι εκτρωσης...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:05, 08-07-09:

Δεν είχα ποτέ τη φιλοδοξία να γίνω το γεύμα σου γλυκειά μου και σίγουρα δεν είμαι για τα δόντια σου. Εάν ήθελα να με φας θα το είχες καταλάβει...

Ξέρω να διαβάζω τα θέματα και δεν χρειάζομαι τις υποδείξεις σου. Εάν δεν κάνω λάθος, η παράθεση για το αν η έκτρωση είναι έγκλημα ή όχι προέρχεται από δικό σου ποστ πάντως.

Καταρχας, σε περιπτωσεις που μια εγκυμοσυνη ειναι ανεπιθυμητη, φρονω οτι πρεπει να φροντιζουμε για να εχουμε.
Εχω αναφερει σε αλλα θεματα οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης απο τη στιγμη που κρινει η γυναικα για τους χ λογους οτι ειναι αδυνατον να κρατησει το παιδι και να το μεγαλωσει. Και για να προλαβω μερικους, οχι για μενα η αποβολη ενος εμβρυου δε συνεπαγεται με φονο, ειτε εντος εισαγωγικων ειτε εκτος αυτων.
Την ξαναπαραθέτω λοιπόν, για να δείξω ποιος ακριβώς δεν έχει καταλάβει τι γίνεται εδώ μέσα ή ποιος κάνει πως δεν κατάλαβε.

Ευχαριστώ πάντως για την καλοπροαίρετη και περιεκτική απάντηση, η οποία σε τιμά...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 23:21, 08-07-09:

Το αν είναι φόνος ή όχι είναι θέμα νομικού ορισμού. Πριν τρεις δεκατετίες ο νόμος το απαγόρευε, συνεπώς ήταν φόνος. Σήμερα δεν το απαγορεύει, συνεπώς δεν είναι. Σε άλλες χώρες πάλι θεωρείται ως φόνος, σύμφωνα με το νομικό πολιτισμό τους. Μήπως παίζουμε με τις λέξεις; Για την ίδια πράξη μιλάμε πάντως σε κάθε περίπτωση...
Eγω παντως νομιζω το αν θεωρειται φονος η οχι ειναι θεμα υποκειμενικης αποψης..Τι σχεση εχει το νομικο?

Συνεπώς μια μάνα κάνει έκτρωση για το... συμφέρον του παιδιού της, ή για το δικό της συμφέρον ώστε να μη χρειαστεί ν' αγωνιστεί γι' αυτό, εφόσον το γεννήσει; Βολικός ο ορισμός δεν λέω... Πριν γεννηθεί δεν υπάρχει, άρα ζαμάν φου. Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή;
Αν η μανα δεν το θελει με τιποτα το παιδι,μηπως και το παιδι θα ειναι δυστυχισμενο μετα? Και ειναι δυνατον να συγκρινουμε ενα παιδι που εχει γεννηθει με ενα συνολο κυτταρων?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:23, 08-07-09:

Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή;
Δεν είχα ποτέ τη φιλοδοξία να γίνω το γεύμα σου γλυκειά μου και σίγουρα δεν είμαι για τα δόντια σου. Εάν ήθελα να με φας θα το είχες καταλάβει...
1. Δεν ανεφερα πουθενα το Oto. Εαν θεωρεις σευατον "ανοστο", δικο σου θεμα...
2. Νομιζω εαν διαβαζω σωστα οτι εσυ με αποκαλεσες "φαγανη"...ορ γουατ?!

Ξέρω να διαβάζω τα θέματα και δεν χρειάζομαι τις υποδείξεις σου. Εάν δεν κάνω λάθος, η παράθεση για το αν η έκτρωση είναι έγκλημα ή όχι προέρχεται από δικό σου ποστ πάντως.
Παρατηρηση εκανα, οχι υποδειξη. Μη γινεσαι κακος...! Με παρεξηγεις συνεχως....
Μια αναφορα εκανα στο θεμα της εκτρωσης την οποια εκανες ολοκληρο ζητημα χωρις αυτο να ειναι το θεμα μας.

Ευχαριστώ πάντως για την καλοπροαίρετη και περιεκτική απάντηση, η οποία σε τιμά...
Απαντω παντα στο υφος που μου απευθυνονται και τους τιμω αναλογως...

Λυπαμαι, αλλα δεν εχω καμμια διαθεση για δημοσιες προσωπικες αντιπαραθεσεις...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:42, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Eγω παντως νομιζω το αν θεωρειται φονος η οχι ειναι θεμα υποκειμενικης αποψης..Τι σχεση εχει το νομικο?
Αν η μανα δεν το θελει με τιποτα το παιδι,μηπως και το παιδι θα ειναι δυστυχισμενο μετα? Και ειναι δυνατον να συγκρινουμε ενα παιδι που εχει γεννηθει με ενα συνολο κυτταρων?
Ο νόμος ορίζει τι θεωρείται έγκλημα ή όχι σε μια ευνομούμενη κοινωνία, έτσι δεν είναι;

Κι εγώ πριν γεννηθώ ήμουν ένα σύνολο κυττάρων, όπως κι εσύ, όπως και όλοι. Εμένα μου φαίνεται ανατριχιαστική η δικαιολογία πως καταστρέφουμε έναν ζωντανό οργανισμό, για να τον γλιτώσουμε από την πάντα σχετική και υποθετική μετέπειτα δυστυχία.

Γι' αυτόν το λόγο εγώ λέω "Εάν δεν το θέλεις, δώσε το σε κάποιον που το θέλει. Έτσι αποφεύγεις ένα δύσκολο ηθικό δίλημμα, για το οποίο η επιστήμη αδυνατεί ν' αποφανθεί και ταυτόχρονα κάνεις πολλούς ανθρώπους ευτυχισμένους και δίνεις σ' έναν άνθρωπο μια ευκαιρία που αλλιώς δεν θα είχε". Δεν βλέπω τι το ακραίο έχει μια τέτοια θέση, μάλλον συμβιβαστική θα την αποκαλούσα προσωπικά...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 23:49, 08-07-09:

Μαλλον η διαφορα μας ειναι στο οτι εγω θεωρω ανθρωπο ενα παιδι που εχει γεννηθει και ενα απλο συνολο κυτταρων ενα εμβρυο μεσα στην κοιλια,ενω εσυ τα βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια..

Τη θεση μου για το δωσιμο σε αλλη οικογενεια την εχω αναπτυξει ηδη..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:28, 09-07-09:

Γι' αυτόν το λόγο εγώ λέω "Εάν δεν το θέλεις, δώσε το σε κάποιον που το θέλει. Έτσι αποφεύγεις ένα δύσκολο ηθικό δίλημμα, για το οποίο η επιστήμη αδυνατεί ν' αποφανθεί και ταυτόχρονα κάνεις πολλούς ανθρώπους ευτυχισμένους και δίνεις σ' έναν άνθρωπο μια ευκαιρία που αλλιώς δεν θα είχε"
Όμως από μια εγκυμοσύνη πόσο κουράζεται μια γυναίκα; Πόσα χρήματα αφιερώνονται; Πόσο πίσω θα πάει στην καριέρα της; κτλ κτλ Μετά από αυτές τις δυσκολίες δεν είναι λογικό σε κάποιον να υπόλοιπα να φαίνονται σαν την "ουρά του γαϊδάρου"; Επίσης είναι πολύ πιθανών τελικά δεθεί.

Το τελευταίο που με κάνει να θεωρώ καλύτερη την έκτρωση από την υιοθεσία είναι ότι υπάρχουν ήδη τόσα παιδάκια που μπορούν να υιοθετηθούν και δεν τα έχει υιοθεσία, γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμη σε αυτή την ουρά;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 05:20, 09-07-09:

Οι νομοι συντασονται απο ανθρωπους. Ανθρωπους που γινονται σοφοι με μια πολυ αργη διαδικασια και ρυθμο. Οτι στοιχημα θες, οτι οι νομοι σε 200 χρονια θα ειναι σοφοτεροι.
Δεν μιλαμε για την ιδια πραξη αφου ουσιαστικα το ολο ζητημα ειναι ΑΝ ειναι φονος. Μη τα μπερδευουμε...

Συνεπώς μια μάνα κάνει έκτρωση για το... συμφέρον του παιδιού της, ή για το δικό της συμφέρον ώστε να μη χρειαστεί ν' αγωνιστεί γι' αυτό, εφόσον το γεννήσει;
Ας μη γενικευουμε. Μια μανα κανει εκτρωση γιατι ειναι 20 ετων, αλλη επειδη ειναι πρεζακιας χωρις φραγκο, αλλη επειδη μισει τα παιδια...Και καποιες θα κανουν γιατι ενας απο τους σκοπους της ζωης τους ειναι να φτιαξουν τη ζωη τους ετσι ωστε να κανουν μια οικογενεια αξιοπρεπως. Και οχι να τρεχουν μια ζωη και να μην ειναι ποτε ευτυχισμενες ουτε αυτες ουτε να μπορουν να δωσουν εστω τα μισα απο οσα θα θελαν στο παιδι τους.

===>Ενώ εάν τα είχε κάνει μια έκτρωση δεν θα υπήρχαν, άρα δεν θα χρειαζόταν τόσος πολύς ηρωισμός...
===>Κορόιδο επίσης ο κύριος. Μπορούσε να εξηγήσει στη γυναίκα του ότι το μωρό που περίμενε δεν ήταν παιδί, αλλά κάποιο άλλο ον κι έτσι ν' άφηνε καμμία δουλειά για κάποιον από τους εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, σε εποχή οικονομικής κρίσης μάλιστα...
...."Η ζωή δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οι άνθρωποι δεν είναι ή άγιοι ή εγκληματίες. Με αφορισμούς δεν γίνεται συζήτηση αγαπητέ παλιε συνομιλητή..."

Φυσικά και οι περισσότεροι γύρω μας, μεταξύ των οποίων κι εγώ (αλλά όχι εσύ), είναι φορτωμένοι με χίλια δυο ψυχολογικά. Λες όλοι ετούτοι να είναι υιοθετημένοι ή μήπως εσύ κινδυνολογείς ασύστολα;
Ισως εσυ κινδυνολογεις ασυστολα αφου τους εβγαλες ολους ψυχασθενεις. Και να ησουν και ψυχιατρος να πω, οκ, το κανεις για πελατεια . Για να μη λεμε και στοιχεια που μπορει να ειναι λαθος περι καταθλιψης, ας πουμε οτι παγκοσμιως κατα μεσο ορο ειμαστε το πολυ στο 10%. Φυσικα και δεν ισχυει το "οι περισσοτεροι ειναι φορτωμενοι ενα σωρο ψυχολογικα", εκτος αν σαν "ψυχολογικά" εννοεις τα νευρα και το στρες του τροπου ζωης μας.

Αν γνωρίζω καλά, δεν είσαι δικαστής για να είσαι αυστηρός, ούτε Πάπας για να συγχωρείς.
Προφανως δε γνωριζεις καλα, αφου η αυστηροτητα και η συγχωρεση εννοειται οτι δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των δικαστων και του Παπα (βρηκες τωρα προσωπικοτητα...μηπως εισαι κρυφο-καθολικος ; πολυ τον αναφερεις τον Παπα )...

Εκείνο δε το "Εγώ έχω δίκιο κι όσοι διαφωνούν είναι ...x, y, z (υποτιμητικό) είναι το αγαπημένο μου επιχείρημα, γιατί μου το έκλεψες;
Δε το χρησημοποιουμε με τον ιδιο τροπο οπότε μπορεις να μεινεις ησυχος οτι δε στο εκλεψα και οτι δε θα στο κλεψω ποτέ. Στο θεμα μας απλα εξηγησα στην moonlight οτι δεν ειμαι απολυτος. Απολυτος θα ηταν καποιος που δε δεχεται καμια διακαιολογια. Εγω δε δεχομαι αυτες που μπορουν να αποφευχθουν. Και απο αυτο φυσικα και συνεπαγεται οτι εαν εχω δικιο για τα επιστημονικα στοιχεια που ανεφερα, τοτε οποιος συνεχιζει να διαφωνει, απλά δε θελει να αναλαβει τις ευθυνες του.

Κι εγώ πριν γεννηθώ ήμουν ένα σύνολο κυττάρων, όπως κι εσύ, όπως και όλοι. Εμένα μου φαίνεται ανατριχιαστική η δικαιολογία πως καταστρέφουμε έναν ζωντανό οργανισμό, για να τον γλιτώσουμε από την πάντα σχετική και υποθετική μετέπειτα δυστυχία.
Με την ιδια λογικη και πριν απο συνολο κυτταρων ειμασταν σκεψη. Αρα αν καποιος αποφασισε να μην μα ςκανει μας "φονευσε". Ή πριν πολλα χρονια ειμασταν ενας χυλος πρωτεινων στο κοσμικο καζανι του συμπαντος. Κακως "καταστερφουμε" τοσες πρωτεινες καθε μερα.
Η "σχετικη και υποθετικη μετεπειτα δυστυχια" ειναι κατι που αμφισβητεις εσυ, επειδη αμφισβητεις την κριση οσων παιρνουν μια τετοια αποφαση. Νομιζω εδω δε μιλαμε για τους απερισκεπτους που ενω καλλιστα θα μπορουσαν να αναθρεψουν μια χαρα το παιδι, κανουν εκτρωση για να..μπορουν να πηγαινουν ταξιδακια...

Γι' αυτόν το λόγο εγώ λέω "Εάν δεν το θέλεις, δώσε το σε κάποιον που το θέλει. Έτσι αποφεύγεις ένα δύσκολο ηθικό δίλημμα, για το οποίο η επιστήμη αδυνατεί ν' αποφανθεί και ταυτόχρονα κάνεις πολλούς ανθρώπους ευτυχισμένους και δίνεις σ' έναν άνθρωπο μια ευκαιρία που αλλιώς δεν θα είχε". Δεν βλέπω τι το ακραίο έχει μια τέτοια θέση, μάλλον συμβιβαστική θα την αποκαλούσα προσωπικά...
Λες,...αλλά δεν ακους τι λενε οι αλλοι. Εχει σχολιαστει 2-3 φορες το θεμα των ορφανων και της υοθεσιας. Υπαρχουν παμπολα παιδια που εχουν ΗΔΗ γεννηθει...
...δεν ειναι κυταρα,
...δεν "αντιδρουν σε μερικα εξωτερικα ερεθισματα απο μια κοιλια"....
"δεν ΘΑ σχηματισουν οργανα"....
"δεν ΘΑ εξελιχτουν (αν ολα πανε καλα) σε ενα πληρη ορανισμο....
....ειναι ΗΔΗ ετοιμα, γεννημενα, εγκαταλελειμενα δυστυχισμενα παιδια!

Εαν εσεις οι pro-lifers εισασταν τοσο υπερ της ζωης και των δικαιωματων του ανθρωπου, θα πρεπει να στε οι πρωτοι που θα υποστηριζατε και θα βοηθουσατε παση θυσια να βρουν ολα αυτα τα παιδια γονεις πρωτα....Εξαλλου οσα περισσοτερο δικαιωματα δινετε στον μη ανθρωπο (που ΘΑ γινει ανθρωπος), τοσα αφαιρετε απο τον ηδη ανθρωπο. Σκεφτειτε το κι αυτο...

Αληθεια, αυτα τα παιδια γιατι τα εγκατελλειψαν ; Λιγα ειναι απο νεκρους γονεις. Μηπως γιατι καποιος τους επεισε οτι η εκτρωση ειναι αμαρτια ; Μηπως γιατι αργησαν να την κανουν ; Μηπως γιατι τους απαγορευτηκε ;

Το διλλημα δεν ειναι απλα βιολογικο. Άλλα ζωα ρυθμιζουν την αναπαραγωγη τους για να ταιριαζει στο οικοσυστημα τους. Απλα εμεις θεωρουμε τον εαυτο μας μικρο θεο και αγιο και ιερο, και νομιζουμε οτι πρεπει απαραιτητως καθε γονιμοποιηση ηθελημενη ή μη, πρεπει σωνει και καλα να αυξησει τον πληθυσμο....κι ολα αυτα τη στιγμη που εχουμε κανει το "οιοκσυστημα μας" για τα μπαζα και η πλειοψηφια του κοσμου δε την παλευει.

Ισως πρεπει να σταματησουμε να ειμαστε τοσο προσκολλημενοι με το γονιμοποιημενο ωραριο και να ενδιαφερθουμε περισσοτερο για τα παιδια...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 09:38, 09-07-09:

Γίνεσαι λίγο άδικος όταν λες ότι οι pro-lifers ενδιαφέρονται για τα αγέννητα παιδια και όχι για τα ήδη γεννημένα. Προσωπικά εννοείται ότι ενδιαφέρομαι εξίσου αν όχι περισσότερο για τα εγκαταλειμμένα παιδιά (τα οποια άλλωστε υποφέρουν περισσότερο), και το έχω σκεφτεί πολλές φορες αν δεν αποκτήσω δικά μου (η ακόμα κι αν αποκτήσω δηλαδή, αλλα έχω τη δυνατότητα να μεγαλώσω περισσότερα) να υιοθετήσω ένα. Και γενικά θεωρώ πολύ καλύτερη λύση την υιοθεσία εγκαταλειμμένου παιδιού παρα την τεχνητή γονιμοποίηση (η οποια επίσης εμπεριέχει σχεδόν πάντα μια η περισσότερες εκτρώσεις των περισσευούμενων γονιμοποιημένων ωαρίων, και εξυπηρετεί κυρίως τη ματαιοδοξία των γονιών να αποκτήσουν ΔΙΚA ΤΟΥΣ παιδιά. Αλλα ας μην ξεφεύγω από το θέμα).

Θεωρώ πάντως ότι εάν λαμβάνονται οι απαραίτητες προφυλάξεις, και λαμβάνονται σωστά, τότε οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι πολύ μικρές, απείρως μικρότερες από τον αριθμό των εκτρώσεων που γίνεται. Το συμπέρασμα που βγαίνει συνεπώς από αυτό είναι ότι είναι παρα μα παρα πολλοί αυτοί που δεν παίρνουν σωστά προφυλάξεις και έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους την καθησυχαστική σκέψη: "έλα μωρέ, άμα μας κάτσει η στραβή θα το ρίξει, και τι έγινε δηλαδή?". Σε αυτούς προσωπικά δεν αναγνωρίζω κανένα απολύτως ελαφρυντικό και τους θεωρώ πραγματικά δολοφόνους (έστω και εξ'αμελειας) όσο απόλυτο κι αν ακούγεται.

Ελαφρυντικά αναγνωρίζω μονο σε όσους έκαναν ο,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να το προλάβουν, αλλα παρόλα αυτά συνέβη. Η περίπτωση όπου έκαναν ο,τι μα ο,τι μπορούσαν και πραγματικά δεν έχουν τη δυνατότητα να μεγαλώσουν ένα παιδί, και της κοπέλας της είναι εντελώς αδύνατο να υποστεί τη διαδικασία της εγκυμοσύνης και να το δώσει μετά για υιοθεσία, αυτή είναι η μοναδική περίπτωση όπου θεωρώ δικαιολογημένη μια έκτρωση.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι καλο είναι να εξαντλεί το ζευγάρι πρώτα όλα τα περιθώρια αποφυγής της έκτρωσης πριν καταφύγει σε αυτή, και ότι η υιοθεσία κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι μέσα στα περιθώρια. Το ότι είναι πολλά στην ουρα για υιοθεσία είναι γεγονός, αλλα είναι επίσης και πολλοί γονείς στην ουρα αναμονής. Η λύση δεν είναι να μη δίνονται αλλα παιδιά για υιοθεσία μέχρι να τελειώσουν αυτά που ήδη υπάρχουν, αλλα να εξαλειφθεί η γραφειοκρατία ώστε να γίνονται πιο γρήγορα και ανώδυνα (και για τις δυο πλευρές) οι διαδικασίες.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:14, 09-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Γίνεσαι λίγο άδικος όταν λες ότι οι pro-lifers ενδιαφέρονται για τα αγέννητα παιδια και όχι για τα ήδη γεννημένα. Προσωπικά εννοείται ότι ενδιαφέρομαι εξίσου αν όχι περισσότερο για τα εγκαταλειμμένα παιδιά (τα οποια άλλωστε υποφέρουν περισσότερο), και το έχω σκεφτεί πολλές φορες αν δεν αποκτήσω δικά μου (η ακόμα κι αν αποκτήσω δηλαδή, αλλα έχω τη δυνατότητα να μεγαλώσω περισσότερα) να υιοθετήσω ένα.
Και πολυ καλα κανεις και σε συγχαιρω. Βεβαια δεν θεωρω οτι ειμαι αδικος γιατι πιστευω οτι η πλειοψηφια των pro-lifers δεν το σκεφτονται οπως εσυ...

Συμφωνω επισης οτι δεν δικαιολογουνται οσοι δεν προσεχουν και μετα κανουν εκτρωσεις σαν τυπικη διαδικασια.

Η περίπτωση όπου έκαναν ο,τι μα ο,τι μπορούσαν και πραγματικά δεν έχουν τη δυνατότητα να μεγαλώσουν ένα παιδί, και της κοπέλας της είναι εντελώς αδύνατο να υποστεί τη διαδικασία της εγκυμοσύνης και να το δώσει μετά για υιοθεσία, αυτή είναι η μοναδική περίπτωση όπου θεωρώ δικαιολογημένη μια έκτρωση.
Δλδ αν εκαναν οτι μπορουσαν και ομως εμεινε εγκυος η κοπελα...και δεν θελουν παιδι, δεν ξερουν καν αν θα ειναι μαζι αυριο κλπ (πχ χιλιαδες ζευγαρια)....τοτε πρεπει να το κρατησουν και να παντρευτουν ή να αποφασισουν ποιος θα το παρει ;

Το ότι είναι πολλά στην ουρα για υιοθεσία είναι γεγονός, αλλα είναι επίσης και πολλοί γονείς στην ουρα αναμονής. Η λύση δεν είναι να μη δίνονται αλλα παιδιά για υιοθεσία μέχρι να τελειώσουν αυτά που ήδη υπάρχουν, αλλα να εξαλειφθεί η γραφειοκρατία ώστε να γίνονται πιο γρήγορα και ανώδυνα (και για τις δυο πλευρές) οι διαδικασίες.
Ακριβως. Γιατι δε νομιζω οτι οι γονεις που περιμενουν στην λιστα αναμονης για να παρουν ειναι καν κοντα στο νουμερο παιδιων που ειναι ορφανα...

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 16:13, 09-07-09:

[...] Δλδ αν εκαναν οτι μπορουσαν και ομως εμεινε εγκυος η κοπελα...και δεν θελουν παιδι, δεν ξερουν καν αν θα ειναι μαζι αυριο κλπ (πχ χιλιαδες ζευγαρια)....τοτε πρεπει να το κρατησουν και να παντρευτουν ή να αποφασισουν ποιος θα το παρει ; [...]
Όχι βεβαια. Όταν έλεγα για ζευγάρια που δεν έχουν τη δυνατότηα να μεγαλώσουν ένα παιδί προφανώς δε μιλούσα μονο για την οικονομική τους ευχέρεια αλλα και τη δυνατότητα τους να σταθούν απέναντι σε αυτό το παιδί σαν γονείς. Και η περίπτωση που αναφέρεις προφανώς δεν την έχει. Δεν το διευκρίνισα στο προγούμενο ποστ γιατί το θεώρησα αυτονόητο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:22, 09-07-09:

Όμως από μια εγκυμοσύνη πόσο κουράζεται μια γυναίκα; Πόσα χρήματα αφιερώνονται; Πόσο πίσω θα πάει στην καριέρα της; κτλ κτλ Μετά από αυτές τις δυσκολίες δεν είναι λογικό σε κάποιον να υπόλοιπα να φαίνονται σαν την "ουρά του γαϊδάρου"; Επίσης είναι πολύ πιθανών τελικά δεθεί.

Το τελευταίο που με κάνει να θεωρώ καλύτερη την έκτρωση από την υιοθεσία είναι ότι υπάρχουν ήδη τόσα παιδάκια που μπορούν να υιοθετηθούν και δεν τα έχει υιοθεσία, γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμη σε αυτή την ουρά;

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά προσωπικά αρνούμαι να βάλω στην ίδια ζυγαριά μια ανθρώπινη ζωή με τα χρήματα που αφιερώνονται (αν και στην περίπτωση προσυμφωνημένης υιοθεσίας τα έξοδα αναλαμβάνει αποκλειστικά το ζευγάρι των θετών γονέων), ή με μια καριέρα που θα πάει λίγο πίσω. Αυτή είναι και η διαφορά του νεοφιλελευθερισμού με τον ανθρωπισμό σε ιδεολογικό επίπεδο. Θα τονίσω απλά ότι ενώ από τη μια πλευρά η θανάτωση είναι κάτι βέβαιο και χειροπιαστό, από την άλλη η οπισθοδρόμιση μιας καριέρας είναι κάτι το θεωρητικό και όχι σίγουρο.

Υπάρχουν πάρα πολλές οικογένειες που θα ήθελαν να υιοθετήσουν ένα παιδί, αλλά η τεράστια γραφειοκρατεία δεν τους το επιτρέπει, όπως ανέφερε και η Ίντριλ. Συνεπώς, η ουρά αυτή θα μπορούσε να αποσυμφορηθεί με άλλους τρόπους.

Μαλλον η διαφορα μας ειναι στο οτι εγω θεωρω ανθρωπο ενα παιδι που εχει γεννηθει και ενα απλο συνολο κυτταρων ενα εμβρυο μεσα στην κοιλια,ενω εσυ τα βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνια..
Εγώ θα έλεγα ότι η διαφορά μας έγκειται στο ότι εσύ έχεις διαλέξει συγκεκριμένη οπτική γωνία επί του θέματος, ενώ εγώ αρνούμαι να κάνω κάτι τέτοιο. Προσωπικά δηλαδή, δεν θεωρώ ότι μου ανήκει το προνόμιο να ορίσω εγώ τι είναι η ζωή και πότε ένας οργανισμός είναι άνθρωπος και πότε όχι, ούτε να καθορίσω την αξία ενός συνόλου κυττάρων ανθρώπινης προέλευσης. Τούτα είναι ζητήματα που ορίστηκαν από Νόηση απείρως υψηλότερη της δικής μου και κάθε δική μου οπτική γωνία δεν μπορεί παρά ν' αποτελεί παραίσθηση και ύβρι. Έτσι λοιπόν, εγώ περιορίζομαι στο ν' αφήνω την ανθρώπινη ζωή να εξελίσσεται απρόσκοπτα και να τη σέβομαι όσο το δυνατόν περισσότερο, χωρίς να επιβάλω την προσωπική μου θέαση εκεί που δεν μου ανήκει. Άλλωστε, όπως είπε και ο Τόλκιν, "Μη βιάζεσαι ν' αφαιρέσεις μια ζωή την οποία δεν μπορείς να δώσεις πίσω. Ακόμη και το πιο ασήμαντο όν, μπορεί να παίξει τον πλέον σημαντικό ρόλο στο τέλος της ιστορίας..."

Θα ήθελα να επισημάνω πάντως ότι η δική σου οπτική γωνία, στην προέκτασή της φυσικά, έχει χρησιμοποιηθεί χιλιάδες φορές στο παρελθόν, όποτε κάποιος ήθελε να δικαιολογήσει την επιβολή των συμφερόντων του επί των ζωών των άλλων και επιπλέον είχε την ωμή δύναμη να το πράξει. Έτσι, η θανάτωση των Εβραίων δεν θεωρήθηκε δολοφονία από τους Ναζί, αλλά ως "Τελική Λύση" ενός χρονίζοντος προβλήματος, ομοίως η θανάτωση αυτοχθόνων Αμερικανών θεωρήθηκε επιβεβλημένη και απολύτως δικαιολογημένη από Άγγλους, Ισπανούς και Γάλλους, προκειμένου να εκμεταλλευτούν τον πλούτο της ηπείρου αυτής, ο εξανδραποδισμός των μαύρων θεωρήθηκε αιτιολογημένος λόγω πολιστιστικής "ανωτερότητας" των Ευρωπαίων, αλλά και η υποδούλωση των Μεσσηνίων απολύτως λογική από τους Αρχαίους Σπαρτιάτες, κ.ο.κ. Το παράδοξο είναι ότι εξ όσων γνωρίζω η πολιτική σου θέση στέκεται ενάντια σε τέτοιες λογικές, κατά τ' άλλα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:39, 09-07-09:

Έτσι λοιπόν, εγώ περιορίζομαι στο ν' αφήνω την ανθρώπινη ζωή να εξελίσσεται απρόσκοπτα και να τη σέβομαι όσο το δυνατόν περισσότερο, χωρίς να επιβάλω την προσωπική μου θέαση εκεί που δεν μου ανήκει.
Θα έκανες παρεμβάσεις για να τη διατηρήσεις όμως εκεί που η φύση θα επέλεγε το θάνατο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 21:46, 09-07-09:

Εγώ θα έλεγα ότι η διαφορά μας έγκειται στο ότι εσύ έχεις διαλέξει συγκεκριμένη οπτική γωνία επί του θέματος, ενώ εγώ αρνούμαι να κάνω κάτι τέτοιο. Προσωπικά δηλαδή, δεν θεωρώ ότι μου ανήκει το προνόμιο να ορίσω εγώ τι είναι η ζωή και πότε ένας οργανισμός είναι άνθρωπος και πότε όχι, ούτε να καθορίσω την αξία ενός συνόλου κυττάρων ανθρώπινης προέλευσης. Τούτα είναι ζητήματα που ορίστηκαν από Νόηση απείρως υψηλότερη της δικής μου και κάθε δική μου οπτική γωνία δεν μπορεί παρά ν' αποτελεί παραίσθηση και ύβρι.
Oριζω το τι ειναι ζωη,χωρις να εχω διαβασει επιστημονικες μελετες..Αλλωστε μελετες υπαρχουν υπερ και των 2 αποψεων..Και ξεκαθαρισα οτι δεν ειμαι υπερ του να μην παιρνεις προφυλαξεις και να κανεις εκτρωσεις..Και πως λες οτι δεν εχεις διαλεξει συγκεκριμενη οπτικη γωνια? Η καθε γωνια απο την οποια βλεπουμε ενα θεμα ειναι συγκεκριμενη και προσωπικη..

Αλλα σκεψου ενα παραδειγμα..Ζευγαρι στα 17-18..λιγο καιρο μαζι..Με καμια διαθεση και προοπτικη οικογενειας.. Λες οτι αν αποφασισει ενα κοριτσακι να κουβαλαει ενα εμβρυο επι 9 μηνες,με τις ορμονες να χτυπανε κοκκινο,το γεννησει και μετα το δωσει θα μπορεσει να συνεχισει τη ζωη του κανονικα?

Και επειδη η γραφειοκρατια ειναι εμποδιο στην υιοθεσια παιδιων,αυτο ανοιγει το δρομο στη λυση που προτεινεις?

Θα ήθελα να επισημάνω πάντως ότι η δική σου οπτική γωνία, στην προέκτασή της φυσικά, έχει χρησιμοποιηθεί χιλιάδες φορές στο παρελθόν, όποτε κάποιος ήθελε να δικαιολογήσει την επιβολή των συμφερόντων του επί των ζωών των άλλων και επιπλέον είχε την ωμή δύναμη να το πράξει. Έτσι, η θανάτωση των Εβραίων δεν θεωρήθηκε δολοφονία από τους Ναζί, αλλά ως "Τελική Λύση" ενός χρονίζοντος προβλήματος, ομοίως η θανάτωση αυτοχθόνων Αμερικανών θεωρήθηκε επιβεβλημένη και απολύτως δικαιολογημένη από Άγγλους, Ισπανούς και Γάλλους, προκειμένου να εκμεταλλευτούν τον πλούτο της ηπείρου αυτής, ο εξανδραποδισμός των μαύρων θεωρήθηκε αιτιολογημένος λόγω πολιστιστικής "ανωτερότητας" των Ευρωπαίων, αλλά και η υποδούλωση των Μεσσηνίων απολύτως λογική από τους Αρχαίους Σπαρτιάτες, κ.ο.κ. Το παράδοξο είναι ότι εξ όσων γνωρίζω η πολιτική σου θέση στέκεται ενάντια σε τέτοιες λογικές, κατά τ' άλλα...
Παραδοξο θα ηταν αν σου ελεγα οτι ειμαι υπερ της θανατωσης ενος ανθρωπου..Νομιζω οτι ξεκαθαρισα ποια βασικη διαφοροποιηση πιστευω οτι υπαρχει μεταξυ ενος ανθρωπου και ενος εμβρυου λιγων εβδομαδων..

Αλλα ακομα και αν ισχυει οτι η τοποθετηση μου στεκεται εναντια στην πολιτικη μου θεση,αυτο εγω το θεωρω κοπλίμαν..Οτι η οποιαδηποτε ιδεολογια δεν εχει κλεισει το μυαλο μου..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:12, 09-07-09:

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά προσωπικά αρνούμαι να βάλω στην ίδια ζυγαριά μια ανθρώπινη ζωή με τα χρήματα που αφιερώνονται (αν και στην περίπτωση προσυμφωνημένης υιοθεσίας τα έξοδα αναλαμβάνει αποκλειστικά το ζευγάρι των θετών γονέων), ή με μια καριέρα που θα πάει λίγο πίσω. Αυτή είναι και η διαφορά του νεοφιλελευθερισμού με τον ανθρωπισμό σε ιδεολογικό επίπεδο. Θα τονίσω απλά ότι ενώ από τη μια πλευρά η θανάτωση είναι κάτι βέβαιο και χειροπιαστό, από την άλλη η οπισθοδρόμιση μιας καριέρας είναι κάτι το θεωρητικό και όχι σίγουρο.
Μα οι λόγοι που θα δώσεις για υιοθεσία ένα παιδί είναι συνήθως οικονομικοί, εδώ γιατί δεν βάζουμε μια ανθρώπινη ζωή κάτω από τα χρήματα;

Υπάρχουν πάρα πολλές οικογένειες που θα ήθελαν να υιοθετήσουν ένα παιδί, αλλά η τεράστια γραφειοκρατεία δεν τους το επιτρέπει, όπως ανέφερε και η Ίντριλ. Συνεπώς, η ουρά αυτή θα μπορούσε να αποσυμφορηθεί με άλλους τρόπους.
Μα και το παιδί σου να δώσεις για υιοθεσία πάλι η γραφειοκρατία θα μπει στην διαδικασία. Δεν νομίζω να είναι εφικτό ένα ζευγάρι να δώσει με "συνοπτικές" διαδικασίες το παιδί τους σε άλλη οικογένεια. Τι ακριβώς αλλάζει;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:53, 10-07-09:

Και να εξαφανιστει η γραφειοκρατια αυριο και να παρουν οσοι περιμενουν παιδι αμεσως, παλι θα μεινουν παρα πολλα παιδια "περισσευμα". Γιατι δεν ασχολειστε με αυτες τις ζωες και εστιαζετε σε αυτες που ΘΑ ερθουν ;

Εγώ θα έλεγα ότι η διαφορά μας έγκειται στο ότι εσύ έχεις διαλέξει συγκεκριμένη οπτική γωνία επί του θέματος, ενώ εγώ αρνούμαι να κάνω κάτι τέτοιο.
Φυσικα και εχεις διαλεξει οπτικη γωνια. Pro-Life. Αν δεν ειχες δε θα ειχες καν αποψη και θεση στο θεμα. Δεν θα ελεγες οτι ειναι φονος εφοσον παραδεχεσαι οτι δε γνωριζεις την αξια του γονιμοποιημενου ωαριου κλπ...

Συμφωνω με την παρατηρηση της Obscura.Οταν λεμε "επιλεγω να μη παρεμβαινω" πρεπει να ειναι σε ολα..

Με τη σειρα μου θα ηθελα να επισημανω, οτι αν μια θεση για ενα πολυ συγκεκριμενο και αμφιλεγομενο θεμα, την παρουμε και την παμε στα ακρα, ο καθενας μας μπορει να παρουσιαστει σαν ο χειροτερος ανθρωπος. Βοηθαει καπου στη συζητηση; Δε νομιζω.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 04:28, 10-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Θα έκανες παρεμβάσεις για να τη διατηρήσεις όμως εκεί που η φύση θα επέλεγε το θάνατο.
..."εκεί που η φύση θα επέλεγε το θάνατο"... Νομίζω πως έχουμε ξεπεράσει προ πολλού ως είδος, το σημείο όπου η φύση "επιλέγει", είτε έτσι, είτε αλλιώς.
Οι παρεμβάσεις μας είναι τόσο καθοριστικές επάνω στον πλανήτη που τα όρια πλέον είναι δυσδιάκριτα.

...φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου η δικαιολογία (της έκτρωσης) να καταντά χειρότερη από την ίδια την πράξη.

Όταν σκοτώνεις έναν άνθρωπο είσαι φονιάς. Όταν σκοτώνεις σε ένα πόλεμο, είσαι ήρωας.
Το αποτέλεσμα της πράξης είναι το ίδιο. Η ταμπελίτσα αλλάζει.

Κι εμείς εδώ ...την ταμπελίτσα προσπαθούμε να ορίσουμε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:50, 10-07-09:

Μα οι λόγοι που θα δώσεις για υιοθεσία ένα παιδί είναι συνήθως οικονομικοί, εδώ γιατί δεν βάζουμε μια ανθρώπινη ζωή κάτω από τα χρήματα;
Επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση προκρίνεται η συνέχιση της ζωής, ενώ στη δική σου άποψη προκρίνεται η διακοπή της. Ειδοποιός διαφορά δεν βρίσκεις;

Μα και το παιδί σου να δώσεις για υιοθεσία πάλι η γραφειοκρατία θα μπει στην διαδικασία. Δεν νομίζω να είναι εφικτό ένα ζευγάρι να δώσει με "συνοπτικές" διαδικασίες το παιδί τους σε άλλη οικογένεια. Τι ακριβώς αλλάζει;
Σε άλλες χώρες, όπως για παράδειγμα στις ΗΠΑ, υπάρχουν ευκολότερες διαδικασίες περί τέτοιου είδους "συμφωνίες υιοθεσίας" και λειτουργούν θαυμάσια απ' όσο ξέρω. Η κατάσταση περί υιοθεσιών στην Ελλάδα έχει χαρακτηριστεί ως απαράδεκτη και η νομοθεσία ως απαρχαιομένη από όλους τους ενδιαφερόμενους φορείς και σίγουρα σηκώνει πολλές βελτιώσεις...

Δεν ξέρω από πού βρήκες αυτή τη βεβαιότητα όταν αναφέρεσαι στις θέσεις μου, αφού ποτέ δεν έχω εκφράσει μια τέτοια άποψη, γραπτώς ή προφορικώς, αντίθετα είμαι ιδιαίτερα σκεπτικιστής επί αυτού του ζητήματος κι έχω φτάσει ν' αμφισβητώ ακόμη και την αξία της ιατρικής επιστήμης, καταλήγοντας σε σχεδόν ναζιστικές θέσεις, οι οποίες βέβαια αποτελούν "οριακές συνθήκες" στο δικό μου σύστημα σκέψης. Το ίδιο ισχύει και για όσους ψήφισαν θετικά τη βεβαιότητά σου, πιστεύοντας πιθανώς πως ανακαλύψατε την Αμερική.

Θα ήθελα να πω επίσης, ότι σε καμμία περίπτωση δεν χαρακτήρισα ως "φόνο" ή "δολοφονία" την έκτρωση, συνεπώς οι περί τούτου αιτιάσεις μάλλον είναι προϊόν διαστρέβλωσης. Μερικές φορές νομίζω πως συζητάτε με άλλον και όχι μαζί μου...

"Έτσι κι αλλιώς ό,τι ποθεί ο καθένας βλέπει κι ό,τι γουστάρει θα πιστεύει ό,τι κι αν πεις" (Ενδελέχεια)...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:28, 10-07-09:

Θεώρησα δεδομένο ότι αν κάποιος δικός σου πάθαινε καρκίνο λόγου χάρη θα επιχειρούσες παντός είδους παρεμβάσεις για να σωθεί. Τα φόρουμ λειτουργούν με τρόπο τέτοιο που ενημερώνεσαι αποσπασματικά για τις πεποιθήσεις του άλλου, προσπαθώντας, και με υποθέσεις ακόμα που σου φαίνονται εύλογες, να κατασκευάσεις μία ολική εικόνα. Μόνο αν έγραφα π.χ. ένα τεράστιο σεντόνι με όλη μου την κοσμοθεωρία αναλυτικά θα είχα την "απαίτηση" για ορθές υποθέσεις από μέρους των άλλων.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:21, 11-07-09:

Ας σκεφτούμε μια υποθετική αλλά που θα μπορούσε να ήταν αληθινή ιστορία. Δύο γονείς δίνουν το τέταρτο κατά σειρά παιδί τους σε μια πλούσια οικογένεια γιατί είναι φτωχοί. Χάνονται για πολλά χρόνια, και τα αδέλφια συναντιούνται κάποια στιγμή και διηγούνται πώς μεγάλωσαν. Το παιδί που υιοθετήθηκε έζησε στα πλούτη ευτυχισμένο, οι θετοί γονείς το αγαπούσαν, όλα καλά. Τα άλλα τρία παιδιά διηγούνται την πολλή φτώχεια που έζησαν, διηγούνται όμως και αστείες, ευχάριστες στιγμές που είχαν με τους γονείς τους (δεν μπορεί όλη τους η ζωή να πέρασε μες στη δυστυχία...). Πώς πιστεύετε οτι νιώθει το τέταρτο παιδί; Αν μπορούσε να διαλέξει, πιστεύετε πως θα διάλεγε τα πλούτη ή τις έστω και λίγες ευτυχισμένες στιγμές με τους πραγματικούς γονείς του;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:12, 11-07-09:

Αν μπορούσε να διαλέξει, πιστεύετε πως θα διάλεγε τα πλούτη ή τις έστω και λίγες ευτυχισμένες στιγμές με τους πραγματικούς γονείς του;
Μα για το παιδί αυτό, οι θετοί γονείς του είναι πλέον οι πραγματικοί από συναισθηματικής απόψεως! Αυτούς αγαπάει πλέον, αυτοί το μεγάλωσαν και σίγουρα έχει περάσει και με αυτούς ευτυχισμένες στιγμές και έχει δημιουργήσει αναμνήσεις. Με τους άλλους το μόνο που το συνδέει πλέον είναι μερικά γονίδια. Οπότε προφανώς και θα διάλεγε τους πλούσιους, όχι για τα πλούτη τους, αλλά επειδή αυτούς έχει αγαπήσει ως γονείς!

Όσον αφορά το ερώτημα του θέματος, δεν νομίζω ότι θα το έδινα. Όχι επειδή το να το κρατήσω είναι η λογικότερη επιλογή, αλλά επειδή δεν νομίζω ότι θα είχα τη δύναμη να σκεφτώ τόσο αλτρουιστικά. Επιπλέον, το όλο δίλημμα είναι και αρκετά έξω από τον τρόπο σκέψης μου, διότι αν δεν μπορώ να του παρέχω όσα θέλω, δεν νομίζω ότι θα κάνω παιδιά (βέβαια δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κρατήσω αυτό τον τρόπο σκέψης αν δω ότι πλησιάζω τα 40 και η οικονομική μου κατάσταση είναι μέτρια ή κακή, όσο μεγαλώνεις πολλές φορές θυσιάζεις τις όποιες ιδεαλιστικές σου απόψεις για το συμφέρον σου, δυστυχώς...).

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:14, 11-07-09:

Μα για το παιδί αυτό, οι θετοί γονείς του είναι πλέον οι πραγματικοί από συναισθηματικής απόψεως! Αυτούς αγαπάει πλέον, αυτοί το μεγάλωσαν και σίγουρα έχει περάσει και με αυτούς ευτυχισμένες στιγμές και έχει δημιουργήσει αναμνήσεις. Με τους άλλους το μόνο που το συνδέει πλέον είναι μερικά γονίδια. Οπότε προφανώς και θα διάλεγε τους πλούσιους, όχι για τα πλούτη τους, αλλά επειδή αυτούς έχει αγαπήσει ως γονείς!
Σύμφωνοι, δε θα ένιωθε όμως αδικία όταν τα αδέλφια του έλεγαν ιστορίες για ευτυχισμένες στγμές, τη στιγμή που αυτό επέλεξαν να το δώσουν; Δε θα σκεφτεί "θα μπορούσαν να με κρατήσουν, κι ας μη ζούσα στα πλούτη, θα είχα όμως αυτούς, τους πραγματικούς γονείς μου και τα αδέλφια μου. Θα περνούσαμε δύσκολα αλλά θα ήμασταν ευτυχισμένοι γιατί θα είχαμε ο ένας τον άλλον".

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:32, 11-07-09:

Θεώρησα δεδομένο ότι αν κάποιος δικός σου πάθαινε καρκίνο λόγου χάρη θα επιχειρούσες παντός είδους παρεμβάσεις για να σωθεί. Τα φόρουμ λειτουργούν με τρόπο τέτοιο που ενημερώνεσαι αποσπασματικά για τις πεποιθήσεις του άλλου, προσπαθώντας, και με υποθέσεις ακόμα που σου φαίνονται εύλογες, να κατασκευάσεις μία ολική εικόνα. Μόνο αν έγραφα π.χ. ένα τεράστιο σεντόνι με όλη μου την κοσμοθεωρία αναλυτικά θα είχα την "απαίτηση" για ορθές υποθέσεις από μέρους των άλλων.
Αφού λοιπόν η γνώμη που έχεις για τις ιδέες μου παραδέχεσαι ότι είναι αποσπασματική, θα περίμενα να διακατέχεσαι από λιγότερη βεβαιότητα όταν αποφαίνεσαι για πράγματα που δεν έχω πει. Ένα ερωτηματικό αντί της κατηγορηματικής κατάφασης, θα ήταν σεμνότερο, ιδιαίτερα εφόσον αναγνωρίζουμε ότι οι προσωπικές μας υποθέσεις δεν είναι απαραίτητα ορθές. Πολύ δε περισσότερο, όταν εγώ προσωπικά έχω κατηγορηθεί πολλάκις ότι τις θέσεις μου τις παρουσιάζω αναλυτικά, γράφοντας τεράστια σεντόνια. Συνεπώς μπορώ, σύμφωνα με τον τρόπο που το θέτεις, να έχω την εν λόγω "απαίτηση" για ορθές υποθέσεις από την πλευρά των συνομιλητών μου.

Edit: Επειδή όμως, πέρα από τη διαφωνία μου με τον τόνο βεβαιότητας τον οποίο χρησιμοποίησες, το ζήτημα που έθεσες είναι σημαντικότατο και προσφέρεται για συζήτηση, θα επεκταθώ επ' αυτού στο thread "Το δικαίωμα στην ανθρώπινη ζωή", το οποίο είναι κατά τη γνώμη μου προσφορότερο για κάτι τέτοιο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 11-07-09 στις 14:56.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:46, 11-07-09:

Σύμφωνοι, δε θα ένιωθε όμως αδικία όταν τα αδέλφια του έλεγαν ιστορίες για ευτυχισμένες στγμές, τη στιγμή που αυτό επέλεξαν να το δώσουν; Δε θα σκεφτεί "θα μπορούσαν να με κρατήσουν, κι ας μη ζούσα στα πλούτη, θα είχα όμως αυτούς, τους πραγματικούς γονείς μου και τα αδέλφια μου. Θα περνούσαμε δύσκολα αλλά θα ήμασταν ευτυχισμένοι γιατί θα είχαμε ο ένας τον άλλον".
Μα και με τους θετούς του γονείς θα είχε ευτυχισμένες στιγμές! Επίσης μπορεί να είχε μεγαλώσει και με θετά αδέρφια, δεν το ξέρεις αυτό. Οπότε για ποιό λόγο να προτιμούσε να είχε μεγαλώσει με δύο ξένους; (διότι για αυτό, δύο ξένοι θα ήταν ουσιαστικά οι βιολογικοί του γονείς, αφού με άλλους μεγάλωσε και άλλους έχει μάθει να αγαπά ως γονείς).
Γενικά, προσπάθησε να μπεις λίγο στο mindset του υιοθετημένου παιδιού.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkerbell
H tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H tinkerbell ρίχνοντας νεραϊδόσκονη έγραψε στις 00:35, 16-07-09:

...
Η εγκυμοσυνη ειναι ζορικη περιοδος ακομα και για τις γυναικες που θελουν να κανουν παιδι,ποσο για καποια που απλα το κανει για να μην εχει τις τυψεις τις εκτρωσεις.Και οταν μιλαμε για εκτρωση σε εγγυος λιγων μηνων, αν εχεις απαγγιλωθει απο θρησκευτικες αποψεις, πιστευω οτι δεν πρεπει να αισθανεσαι τυψεις..

Στην τελικη εγω δεν καταλαβαινω γιατι αυτες οι ευπορες οικογενειες που θελουν να κανουν ενα παιδι ευτυχισμενο πρεπει να περιμενουν καποια απο τη χωρα του να το γεννησει..Σε ολο τον κοσμο υπαρχουν παιδακια που μπορεις να κανεις ευτυχισμενα..
Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα και σκεφτόμουν διάφορες απαντήσεις. Κάπου χάθηκα μιας και το πήγατε τελικά αλλού. Γενικά, με καλύψατε πολλοί με αυτά που ήδη διάβασα. Έχω μόνο να παρατηρήσω τούτο:

Δεν έχει να κάνει ούτε με θρησκευτικές απόψεις ούτε με νόμους το συναίσθημα που νιώθει μια γυναίκα όταν δεν γεννά τελικά το παιδί που κυοφορεί. Έχει να κάνει με την απώλεια που νιώθει. Χάνει από μέσα της κάτι κυριολεκτικά ζωντανό. Ένα έμβιο ον μέσα από τα ίδια της τα σπλάχνα. Μόνο μια γυναίκα που υπήρξε έγκυος ξέρει αυτό το συναίσθημα. Μόνο μια έγκυος έχει νιώσει την απίστευτη αίσθηση να πετά κυριολεκτικά στα ουράνια. Μ' έναν τρόπο που καμία μα καμία άλλη χαρά δεν μπορεί να σου προσφέρει ποτέ. Μόνο μια έγκυος έχει νιώσει την εξύψωση της ψυχής της, την ανύψωση του ηθικού της ως εκεί που δεν παίρνει άλλο, όλ' αυτά τα σκαμπανεβάσματα από τις ορμόνες της που χορεύουν καθώς αυτό το πλασματάκι παίρνει σχήμα σιγά σιγά μέσα στα σωθικά της. Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται από άντρες ή από γυναίκες που δεν έχουν βρεθεί ποτέ σε αυτή την κατάσταση είναι απλές εικασίες. Με τις καλύτερες των προθέσεων, δεν θα το αμφισβητήσω αυτό. Αλλά εικασίες.

Και μόνο μια γυναίκα που δεν κατάφερε τελικά να γεννήσει το παιδί της ξέρει πόσο σκληρό είναι αυτό. Και δεν χρειάζεται ούτε νόμος ούτε κοινωνική ηθική ούτε θρησκεία για να της πει πώς θα νιώσει. Μπορεί η αποβολή να είναι ακούσια (σε αντίθεση με την έκτρωση), το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο. Πώς μπορεί λοιπόν οποιοσδήποτε δεν ένιωσε αυτό το συναίσθημα της απώλειας να κρίνει αλλά και να κατακρίνει οποιανδήποτε για οτιδήποτε;

Τώρα, για το θέμα της υιοθεσίας παιδιών που οι γονείς τους είναι εν ζωή, τόσο από το αρχικό ποστ όσο και από τις αναφορές σε παιδιά που υιοθετήθηκαν από τη Ρουμανία, είναι ολοφάνερο πως συμφωνείτε όλοι σε ένα πράγμα: στις ειδικές συνθήκες που συμβαίνει αυτό. Η εποχή που ελληνόπουλα δινόντουσαν για υιοθεσία από τους γονείς τους σε ελληνοαμερικανούς ή ελληνοαυστραλούς ή ελληνογουατέβερ ήταν εκείνη της μεγάλης φτώχειας και των ελλήνων μεταναστών. Η εποχή που οι έλληνες μάζευαν τα αποκαΐδια τους και δεν έβλεπαν να έχουν στον ήλιο μοίρα. Και η μια κίνηση απελπισίας ακολουθούσε πολλές φορές την άλλη. Όχι από όλους, όχι πάντα, αλλά από πάρα πολλούς. Αυτό συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και με τους ρουμάνους που αναφέρατε και με άλλους λαούς.

Αναρωτιέστε αν θα δίνατε το παιδί σας. Κι εγώ σας ρωτάω: θα παίρνατε ένα παιδί με αυτόν τον τρόπο; Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα ποτέ ένα παιδί από την αγκαλιά της μάνας του. Δεν θα το άντεχα με τίποτα! Εφόσον ήμουνα σε τόσο καλή οικονομική κατάσταση, θα προτιμούσα να στηρίξω η ίδια αυτή την οικογένεια, τουλάχιστον οικονομικά. Έστω μέχρι να καταφέρουν να βρουν κάποια δουλειά, κάπου, κάπως, και να μπορέσουν από κει και πέρα να ορθοποδήσουνε και να πάρουνε στα χέρια τους τις ζωές τους. Κι αν θέλω παιδί εγώ η ίδια και δεν μπορώ να το γεννήσω; ξέρετε πόσα ορφανά υπάρχουνε; ή πόσα εγκαταλελειμένα; τα μαιευτήρια έχουνε ειδικές μονάδες μωρών που οι μανάδες φύγανε νύχτα αφήνοντάς τα εκεί νεογέννητα και γίνανε άφαντες! Γιατί να πάω να ξεριζώσω στην κυριολεξία εγώ ένα παιδί απ' την αγκαλιά της μάνας του;

Ακούσατε τις προάλλες το απίστευτο οικονομικό δωράκι της Μαντόνα σε κάποια αφρικανική χώρα για να πάρει από κει ένα κοριτσάκι απ' την οικογένειά του; Της γυναίκας της ξεχειλίζουν απ' τα μπατζάκια της τα λεφτά. Γιατί να μην στηρίζει οικονομικά την οικογένεια; Και να το επισκέπτεται; να παρακολουθεί προσωπικά την εξέλιξή του αφήνοντάς το όμως στο δικό του, στο φυσικό του περιβάλλον; Γιατί τόσος εγωισμός στο όνομα της καλύτερης ζωής του παιδιού; Όπου "καλύτερη" = χρήμα και βίλες και πισίνες; Φυσική παρουσία μάνας όμως; με την κλασική έννοια του όρου;;;

Είναι πάρα πολλές οι παράμετροι. Δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο. Δεν είναι εύκολο να καταλήξει κάποιος και να πει "ναι, είναι σωστό" ή "όχι, είναι λάθος". Θα μπορούσα να γράφω για ώρες. Και πάλι, να αναρωτιέμαι....
Το σίγουρο είναι πως στο δικό μου μυαλό "υιοθεσία" = ορφανό.

Υ.Γ. η παράθεση ήταν για να με βοηθήσει. Δεν απαντώ σε κάτι αποκλειστικά στον jrot6.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:02, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Πώς θα μεγαλώσει καλύτερα χωρίς να έχει τη μητέρα του; Χωρίς τους φυσικούς του γονείς;..
Ένα παιδί μπορεί να μεγαλώσει καλά, όταν μεγαλώνει με αγάπη.. Δεν χρειάζονται άλλα πολλά.
Nαι εχεις δικιο,αλλα αν υιοθετηθει ,τουλαχιστον οταν ειναι νεογεννητο, θα εχει μια αλλη ''μαμα'' η οποια λογικα θα το αγαπαει και θα το μεγαλωσει σαν δικο της παιδι...Και σιγουρα η αγαπη ειναι το βασικοτερο συστατικο επιτυχιας,αλλα ισως η πολλη αγαπη ειναι αυτη που ωθησε μια μητερα να αποχωριστει το σπλαχνο της..Σιγουρα θα ειναι δυσκολο για αυτην..Πιο δυσκολο απο οσο μπορουμε να φανταστουμε.....Και παλι ομως εχεις μεγαλο δικιο....Νομιζω πως αυτες οι γυναικες που το κανουν συνηθως περνουν την λαθος αποφαση,αλλα το κανουν επειδη το θεωρουν σωστο...Οποτε δεν μπορω να τις κρινω...(Το ιδιο ισχυει και για τους αντρες βεβαια)

Ποτε δε θα μπορεσω να καταλαβω πως μπορει να συνεχισει κανεις τη ζωη του γνωριζοντας οτι εχει φερει στον κοσμο ενα παιδι, το οποιο το μεγαλωνει καποιος αλλος και δεν ειναι μερος της ζωης του...
Μου φανταζει αδιανοητο...
Ναι και εμενα...Φανταζομαι οτι δεν θα περναει ουτε μια μερα που δεν θα το σκεφτεται,ουτε μια μερα που δεν θα κλαιει πικρα...Ισως για αυτο να ψαχνουν να τα βρισκουν αργοτερα...Αλλα σιγουρα η ζωη τους δεν θα ειναι ποτε ξανα φυσιολογικη...

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
εγω θεωρω οτι το να λεμε τι θα καναμε σε τετοια σοβαρα θεματα ειναι δυσκολο.. ουτε να κρινουμε αυτους που το κανουν ή δεν το κανουν γιατι πολυ απλα δεν ειμαστε στη θεση τους.
μακαρι να μην βρεθει κανενας σ'αυτο το τεραστιο διλημμα ποτε..
Εχεις απολυτο δικιο..Δεν ειμαστε καταλληλοι-ες να κρινουμε..Ποιοι ειμαστε εμεις που καταδικαζουμε οποιον τον κανει θεωρωντας οτι επρεπε να το κρατησει και να το μεγαλωσει με αγαπη και οποιον δεν το κανει υποστηριζοντας οτι θα επρεπε να προσφερει κατι καλυτερο στο παιδι του;Πραγματι το καλυτερο θα ηταν να μην τειθεται σαν διλημμα αυτο σε κανεναν γονιο...

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 23:22, 17-10-10:

ΟΧΙ γιατί μία ζωή θα αναρωτιόμουν τι θα έκανε το παιδί μου,δεν θα μπορούσα να ζήσω με ενοχες.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kate_gka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kate_gka
H kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H kate_gka χαρισε μου εναν κοσμο μοναχα για μας... έγραψε στις 18:52, 19-07-11:

Δε θελω να λεω μεγαλα λογια γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα σου τα φερει η ζωη.Ωστοσο δεν μπορω να διανοηθω τη ζωη μου χωρις το παιδι με το οποιο ημαστε στο ιδιο σωμα για εννια ολοκληρους μηνες.Για μενα η μητροτητα και η οικογενεια ειναι το παν παρ οτι ειμαι τοσο μικρη και διχως να εχω ζησει κατι τετοιο.Ακομα και κατουρημενες ποδιες θα φυλουσα για να μεγαλωσω σωστα αυτο το πλασματακι που μου χαρισε ο Θεος.

Βεβαια ο καθενας κανει τις επιλογες του σ αυτη τη ζωη και για οποιαδηποτε αποφαση παιρνει ο καθενας απο εμας , ειναι ο ιδιος υπευθυνος.Κανεις δεν ξερει τι κρυβει στην ψυχη του ο διπλανος μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 13:04, 28-09-11:

Δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω! Δεν θα μπορούσα να ζήσω από τις τύψεις και την αγωνία..Το παιδί που πόνεσα για να το φέρω στον κόσμο θα το έδινα να το μεγαλώσει μία άλλη?? Ή ένας άλλος? Για κανένα λόγο! Και ποτέ δεν θα συμβούλευα κανέναν και καμία να το κάνει..Βέβαια είναι προτιμότερο από το να κάνει κανείς έκτρωση, αλλά σίγουρα δεν είναι λύση. Πρέπει όλοι να παίρνουν προφυλάξεις, ώστε να μην υπάρχουν "ατυχήματα" και να μην έρθει ποτέ κανείς και καμία σ'αυτή τη θέση..Πραγματικά είναι πολύ κρίμα! Προσωπικά ξέρω τι μου γίνεται και αν έφερνα ένα παιδί στον κόσμο (σκόπιμα πάντα) δεν θα σκεφτόμουν ούτε δευτερόλεπτο να το δώσω σε υιοθεσία! Κάθε άποψη όμως, πέρα από τη δική μου, είναι αποδεκτή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 14:35, 24-10-12:

Δεν θα μπορουσα με τιποτα να δωσω το ιδιο μου το παιδι...το κομματι μου...το πιο πολυτιμο προσωπο για μενα στον κοσμο σε αλλη οικογενεια!!!αν εμενα εγκυος(εσπαγε ο διαολος το ποδι του) και ηξερα πως δεν μπορουσα να το ζησω ολομοναχη θα ζητουσα τη βοηθεια των γονιων μου..θα εκανα ποσες δουλειες για να το μεγαλωσω..παντως δεν θα το αφηνα να φυγει μακρια μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:49, 24-10-12:

Συμφωνώ κι εγώ.
Θα έπαιρνα τα μέτρα μου ώστε να μην κάνω παιδί αν δεν ήμουν έτοιμη.
Αν παρ όλα αυτά ερχόταν και το γεννούσα, θα το κρατούσα και θα έκανα τα πάντα για να το μεγαλώσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:54, 24-10-12:

Αν είχα παιδί και μετά από λίγο μάθαινα ότι πχ θα πέθαινα, τότε ναι θα το έδινα για υιοθεσία. Ίσως βέβαια έψαχνα εγώ εκ των προτέρων κάποια οικογένεια για να μην "κακοπέσει", ειδάλλως θα το έδινα σε κάποια φιλική ή συγγενική οικογένεια που θα εμπιστευόμουν.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:57, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Αν είχα παιδί και μετά από λίγο μάθαινα ότι πχ θα πέθαινα, τότε ναι θα το έδινα για υιοθεσία. Ίσως βέβαια έψαχνα εγώ εκ των προτέρων κάποια οικογένεια για να μην "κακοπέσει", ειδάλλως θα το έδινα σε κάποια φιλική ή συγγενική οικογένεια που θα εμπιστευόμουν.
Μα σε περίπτωση επερχόμενου θανάτου, είναι κάπως αυτονότητο ότι θα δίναμε το παιδί.
Ποια άλλη επιλογή θα υπήρχε? Να το παρατούσαμε στο δρόμο ή να το παίρναμε μαζί μας στον αλλο κόσμο.
Νομίζω πως η ερώτηση είναι αν θα δίναμε το παιδί σε περίπτωση που τα φέρναμε δύσκολα οικονομικά.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 17:15, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Μα σε περίπτωση επερχόμενου θανάτου, είναι κάπως αυτονότητο ότι θα δίναμε το παιδί.
Ποια άλλη επιλογή θα υπήρχε? Να το παρατούσαμε στο δρόμο ή να το παίρναμε μαζί μας στον αλλο κόσμο.
Νομίζω πως η ερώτηση είναι αν θα δίναμε το παιδί σε περίπτωση που τα φέρναμε δύσκολα οικονομικά.
Είναι αυτονόητο ότι επιλέγει η μάνα που θα δώσει το παιδί της μετά από ενδεχόμενο θάνατο;
Μία φίλη της μητέρας μου έπασχε από καρκίνο. Λίγο πριν φτάσει στο τελικό στάδιο ανέφερε την επιθυμία της να μείνει μακριά το παιδί από τον πατέρα του (για χ,ψ,ω λόγους) και έτσι το παιδί το μεγάλωσε κάποιος άλλος. Δεν είναι αυτονόητο λοιπόν.
Ο τίτλος του τόπικ είναι γενικός οπότε κι εγώ απαντάω γενικά.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:14, 24-10-12:

No :/

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:47, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Είναι αυτονόητο ότι επιλέγει η μάνα που θα δώσει το παιδί της μετά από ενδεχόμενο θάνατο;
Μία φίλη της μητέρας μου έπασχε από καρκίνο. Λίγο πριν φτάσει στο τελικό στάδιο ανέφερε την επιθυμία της να μείνει μακριά το παιδί από τον πατέρα του (για χ,ψ,ω λόγους) και έτσι το παιδί το μεγάλωσε κάποιος άλλος. Δεν είναι αυτονόητο λοιπόν.
Ο τίτλος του τόπικ είναι γενικός οπότε κι εγώ απαντάω γενικά.
Θάλεια μου μια γυναίκα πέθαινε και ανέφερε την επιθυμία της να μείνει το παιδί μακρυά από τον πατέρα του?
Σε ποια χώρα έγινε αυτό? Στην Ελλάδα, θα πρέπει ο πατέρας επίσης να δεχτεί να παραχωρήσει την κηδεμονία του παιδιού του, αφού μαζί με την μητέρα του παιδιού είναι κηδεμόνας του παιδιού. Αλλά και πάλι αυτό που λες, αν έγινε, είναι πολυ ακραίο. Μα πολύ ακραίο. Αλλα οκ, όλες οι απόψεις σεβαστές.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 17:09, 31-10-12:

Όχι ,δεν θα το έδινα,
Αλλά σίγουρα είναι καλύτερα μια κοπέλα να γεννήσει και να το δώσει για υιοθεσία σε κάποιο ζευγάρι που παρόλο που αγαπά τα παιδιά δεν μπορεί να κάνει δικά του ,παρά να κάνει έκτρωση.

Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη laurentides
H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H laurentides έγραψε στις 20:32, 24-03-14:

Όχι ακόμα κι αν ήμουν εντελώς μόνη στον κόσμο θα έφτυνα αίμα για να το μεγαλώσω ακόμα και ναρκομανής να ήμουν θα έκανα αποτοξίνωση για να σταθώ στα πόδια μου και να ανταπεξέλθω με όλες μου τις δυνάμεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη laurentides : 24-03-14 στις 21:04. Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:57, 25-03-14:

Οχι βεβαια...
Μαζι!
Παντα!
Κι οπου μας βγαλει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 00:08, 26-03-14:

Αν ήταν να γεννήσεις και να δώσεις το παιδί σου για υιοθεσία τότε ποιος ο λόγος να μπαίνει κάποια σε όλη την διαδικασία της γέννας; Δεν έχει νόημα.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 00:40, 26-03-14:

Υποθετω πως ναι στη περιπτωση που οι συνθηκες επιβιωσεις γι αυτο ηταν δυσμενεις. Με αλλα λογια, αν ηταν θεμα επιβιωσης γι αυτο τοτε θα το εδινα σε καποιο ιδρυμα προστασιας παιδιων ή για υιοθεσια

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 00:46, 26-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Αν ήταν να γεννήσεις και να δώσεις το παιδί σου για υιοθεσία τότε ποιος ο λόγος να μπαίνει κάποια σε όλη την διαδικασία της γέννας; Δεν έχει νόημα.
Μωρέ έχει.. Υπάρχουν κοπέλες που δεν θέλουν το παιδί για τον χ,ψ λόγο αλλά δεν θέλουν να κάνουν έκτρωση. Μπορεί σε αυτές τις περιπτώσεις να γεννήσει μια κοπέλα και να το δώσει για υιοθεσία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους