Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αναπηρία ή μήπως ...χάρισμα;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:44, 14-05-09:

Η Aimee Mullins και τα 12 ζευγάρια πόδια της

Το περιοδικό people την έχει συμπεριλάβει ανάμεσα στους 50 ομορφότερους ανθρώπους του κόσμου. Είναι αθλήτρια, ηθοποιός αλλά και μοντέλο.

Σε ηλικία μόλις ενός έτους έχασε τα πόδια της από τα γόνατα και κάτω, λόγω ελλιπούς δομής των οστών.

Έχει τρία παγκόσμια παραολυμπιακά ρεκόρ. Στα φοιτητικά της χρόνια συναγωνιζόταν με αρτιμελείς αθλητές και το 1996 συμμετείχε στους παραολυμπιακούς αγώνες της Ατλάντας, κάνοντας ρεκόρ στα 100 μέτρα και στο άλμα εις μήκος.

Συμμετείχε στην ταινία Δίδυμοι Πύργοι του Όλιβερ Στόουν και υποδύθηκε τη «γυναίκα-τσίτα» στο αβάν-γκαρντ φιλμ,Cremaster 3 του Matthew Barney.

Το 1999 ο Alexander McQueen, την ανέβασε στην πασαρέλα για την παρουσίαση της collection του.

Τον ελεύθερο χρόνο της, τον αφιερώνει σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, όπως τον Just One Break και τον Womenʼs Sports Foundation.

Στην ομιλία της επαναπροσδιορίζει την έννοια της ομορφιάς και μας παρουσιάζει τα 12 ξεχωριστά ζευγάρια πόδια της, που της δίδουν ταχύτητα, σεξαπίλ, αλλά και 15 επιπλέον εκατοστά ύψους.

Video για τη ζωή της στο youtube
Aimee Mullins homepage
TEDtalk link

Σχετικές εικόνες:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mullins.jpg
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  22,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mullins cremator.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  138,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mullins legs.jpg
Εμφανίσεις:  87
Μέγεθος:  33,7 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mullins-xl.jpg
Εμφανίσεις:  110
Μέγεθος:  57,5 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-08-09 στις 00:21. Αιτία: προσθήκη λινκ
24 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 06:18, 29-09-09:

Η αναπηρία δεν είναι χάρισμα. Και η γυναίκα αυτή θα ήθελε να έχει τα πόδια της. Χαρισμα είναι το πως την αντιμετωπίζεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 07:50, 29-09-09:

να λοιπον τι σημαινει δυναμη ψυχης!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:47, 29-09-09:

Πέραν του πώς μπορεί να την αντιμετωπίσει ο καθένας, έχει ιδιαίτερη σημασία το πώς αντιμετωπίζει η ίδια τον εαυτό της.
Εάν η δική της στάση ήταν διαφορετική, εύλογα θα ήταν διαφορετική και η αποδοχή από τους υπόλοιπους.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:51, 29-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εάν η δική της στάση ήταν διαφορετική, εύλογα θα ήταν διαφορετική και η αποδοχή από τους υπόλοιπους.
Ας μή προτρέχουμε. Αλλο η δική της στάση άλλο η αποδοχή από τους άλλους. Το πρώτο αν δεν το κάνει ο ανάπηρος θα βουλιάξει σε μια άνευ προηγουμένου μιζέρια. Ομως για δες που αυτή τη μιζέρια οι άλλοι, την αποδέχονται ευκολότερα. Γιατί αυτήν θεωρούν "φυσιολογική".

Μήν δίνουμε λοιπόν φρούβες ελπίδες σε τυχόν άτομα με αναπηρία που διαβάζουν αυτές τις γραμμές. Φαινομενικά όλοι θαυμάζουν εναν πολεμιστη ανάπηρο, όμως, σε προσωπικό επίπεδο, αν μια φυσιολογική γυναίκα την ζήλευαν μια φορά για όσα έχει κατορθώσει, μια ανάπηρη, για τα ίδια πραγματα,θα την ζήλευαν χίλιες. Και η ζήλεια δεν είναι αγάπη ούτε αποδοχή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:59, 29-09-09:

να λοιπον τι σημαινει δυναμη ψυχης!
τι σημαινει?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:20, 29-09-09:

H Aimee δεν είναι κάτι ξεχωριστό. Είναι μια φυσιολογική, όμορφη γυναίκα που έθεσε στόχους και τους κυνήγησε. Ενώ όσοι τη γνώριζαν όμως, θα περίμεναν να είναι καθηλωμένη στο αναπηρικό καροτσάκι, εκείνη διεκδίκησε μια ενεργή θέση στη ζωή. Διεκδίκησε την ένταξή της στη "φυσιολογικότητα" (sic) αποδεχόμενη τη διαφορετικότητά της.
Τα φαινόμενα δείχνουν πως το πέτυχε και ταυτόχρονα έγινε έμπνευση για κάθε άνθρωπο, ανάπηρο ή μη.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:25, 29-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Η αναπηρία δεν είναι χάρισμα. Και η γυναίκα αυτή θα ήθελε να έχει τα πόδια της. Χαρισμα είναι το πως την αντιμετωπίζεις
!!!

Πράγματι, όσο η κοινωνία μας και η ηθική της παραμένουν έρμαια των όρων ισχύος, μ' άλλα λόγια ανταποδοτική (και ανταγωνιστική), ο "άνθρωπος και η αναπηρία του", θα έχουν κοινή ταυτότητα. Συνεπώς, η κρίσιμη λεπτομέρεια έγκειται στην οπτική μας για την "αναπηρεία" και όχι στον όποιον αόριστα "άνθρωπο". Κατά μία έννοια, το ηθικό αξίωμα "όλοι έχουμε την αναπηρεία μας"( ή "ουδείς αναμάρτητος υπό του ουρανού") είναι μάλλον η ικανή προϋπόθεση, για να φθάσουμε στο σημείο, να "μην βλέπουμε" πια την "αναπηρεία", αλλά την μοναδικότητα (του κάθε ανάπηρου), ως πρόσωπο!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:31, 29-09-09:

Να σου πω εγώ τι σημαίνει δύναμη ψυχής....

Δύναμη ψυχής είναι να μην έχεις περάσει ήρεμη παιδική ηλικία. Να σε πηγαίνουν σε Αυστρία και Αγγλία και σε επεμβάσεις για να σε κάνουν "ίδιο". Να είσαι σ' ένα δωμάτιο που βρωμάει φορμόλη ή τι διάολο και να βλέπεις το γιατρό να ανοίγει τα πόδια σου και να τραβάει τις γάζες από τους προσαγωγούς σου κι εσύ να ουρλιάζεις γιατί πονάς. Να είσαι στο τραπέζι του χειρουργείου και να βλέπεις αυτό το μαύρο σωλήνα να έρχεται καταπάνω σου πριν κοιμηθείς. Να θυμάσαι τον ίδιο frakin αριθμό του δωματίου, 207, ακόμα κι αν το 1987 είναι 22 χρόνια πίσω σου!

Ακόμα και σήμερα...

Δύναμη ψυχής σημαίνει να σηκώνεσαι το πρωί με τα ίδια "διαφορετικά" πόδια απ' το κρεβάτι σου, να πηγαίνεις στη δουλειά σου γιατί πρέπει να δουλέψεις για να ζήσεις μιας και το κράτος παρέχει μηδενική μέριμνα για σένα. Πόσο μάλλον από θέμα προσωπικό, όταν έχεις ένα μυαλό αρτιμελές και έχεις κοπανήσει τις πτυχιάρες σου και λες "ρε π...η, γι αυτό το πήρα και θα πάω να δουλέψω κι εγώ!"

Δύναμη ψυχής σημαίνει να μπορείς να παίζεις με τους ίδιους κανόνες, σ' έναν κόσμο κυρίως φτιαγμένο από άλλους, για άλλους. Να πρέπει να κάνεις από ακροβατικά για να ανοίξεις το σκουπιδοντενεκέ με το "διαφορετικό" πόδι, έως και 0-100 σε 9" για να πιάσεις το τρόλλευ που πάει στη δουλειά σου.

Δύναμη ψυχής σημαίνει να γυρνάς όλο το κέντρο της Αθήνας μόνος σου με αυτά τα "διαφορετικά" πόδια για να μαζέψεις τα ψώνια που θες, να κάνεις τις δουλειές που θες, μιας και κανείς από τους "φυσιολογικούς" δεν έχει το χρόνο πάντοτε να σε βοηθήσει. Και φυσικά δε μπορείς να γίνεσαι και φόρτωμα στον καθένα συνέχεια, λόγω αξιοπρέπειας. Έτσι κουράζεσαι μια φορά, κάνεις μια διαδρομή παραπάνω, το ψάχνεις, βρίσκεις βέλτιστους τρόπους να μεταφέρεις πχ. τα ψώνια σου... You are adapting each and every frakin moment.

Δύναμη ψυχής σημαίνει ακόμα και το να πας στα μπουζούκια στο Μακρόπουλο και να ρίχνεις χορούς σα να μην κοιτάζει κανένας, αντί να κάθεσαι σπίτι σου και να κλαίς τη μοίρα σου γιατί ο "κακός Θεουλης" δε σε έκανε ίδιον με τη μάζα.... Αμ δε φταίει ο Θεος αν ο άλλος έχει σκ@τ@ στο κεφάλι του και κλαίει όλη μέρα...

Δύναμη ψυχής σημαίνει να παίρνεις πτυχίο στην καλύτερη σχολή (στο είδος της) της Ελλάδας, με τους ίδιους κανόνες. 2 ώρες για κάθε γραπτό και το "διαφορετικό" χέρι σου να πρέπει να πηγαίνει γρήγορο σαν λέηζερ στο γραπτό για να προλάβει το χρόνο και τελικά να πετυχαίνεις. Απίστευτες ώρες διαβάσματος και τρεχάλας, τη στιγμή που άλλοι φυσιολογικοί λένε "άστο για Σεπτέμβρη, θα κουραστώ να κατέβω να το δώσω καπάκι την ίδια μέρα μαζί με τ' άλλο" και πάλι να πετυχαίνεις

Ακόμα και το πιό απλό:

Δύναμη ψυχής είναι να γνωρίσεις κάποιον/α και να σου πει "Πω πω... δηλαδή έτσι με πρόβλημα περπατάς από μικρός/ή;" κι αντί να αντιδράσεις εν θερμώ και να πεις "Πω πω... δηλαδή έτσι βλαμμένα σκέφτεσαι από μικρός/ή", να κάνεις τη Στανίση ("Δεν άκουσα, πως είπατε") και να περιμένεις υπομονετικά μέχρι να βρεις φίλους που θα χουν τα κότσια να μη σε προσβάλλουν γι αυτό που φαίνεσαι αλλά να σε εκτιμήσουν γι αυτό που είσαι. Είναι σα το χριστιανικό "Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι", είσαι αναγκασμένος να καταπίνεις και να προχωράς, ειδάλλως κινδυνεύεις να γίνεις άλλος ένας κομπλεξικός ανάπηρος τύπου "δε με παίζουν τα παιδάκια". Χέστηκες κι αν δε σε παίζουν! Εσύ παίζεις καλά εγκεφαλικά; Αυτό έχει σημασία.

Εν κατακλείδι: Δύναμη ψυχής είναι να έχω δεχθεί και να αυτοπροσδιορίζομαι ως διαφορετικό είδος μέσα σ' έναν κόσμο 6 δισεκατομμυρίων, να νιώθω έτσι, να παλεύω έτσι. Να αναπτύσσω 10-20 άλλες αρετές επάνω μου που ένας Θεος ξέρει ποτέ αν θα τις ανακαλύψει κανείς γιατί πρέπει συνέχεια να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αντί να αποδεικνύουν οι άλλοι πως δεν είναι ίδιοι μέσα στη σούπα της μάζας!

Κι όμως, εδώ είμαι και δε θα το κουνήσω για κανένανε! Θα ζήσω!

43 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:46, 29-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Να σου πω εγώ τι σημαίνει δύναμη ψυχής....

..............................

Εν κατακλείδι: Δύναμη ψυχής είναι να έχω δεχθεί και να αυτοπροσδιορίζομαι ως διαφορετικό είδος μέσα σ' έναν κόσμο 6 δισεκατομμυρίων, να νιώθω έτσι, να παλεύω έτσι. Να αναπτύσσω 10-20 άλλες αρετές επάνω μου που ένας Θεος ξέρει ποτέ αν θα τις ανακαλύψει κανείς γιατί πρέπει συνέχεια να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αντί να αποδεικνύουν οι άλλοι πως δεν είναι ίδιοι μέσα στη σούπα της μάζας!

Κι όμως, εδώ είμαι και δε θα το κουνήσω για κανένανε! Θα ζήσω!
Συγνώμη για τους χρωματισμούς, αλλά ...έμεινα! Μου ΄ρθαν πολλά για να σου πω, μα προτίμησα να σιωπήσω, για ν' ακούσω τον ήχο μίας σταγόνας, απ' την άκρη της μύτης μου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 29-09-09 στις 16:14.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:14, 29-09-09:

valder:

Λες τις τυπικες politically correct βλακειες που γραφουν οι δημοσιογραφοι στις εφημεριδες για να πουλησουν φυλα βασιζομενοι στο συναισθημα.

Και θα σου πω ευθυς αμεσως γιατι:

1) Λες οτι δυναμη ψυχης ειναι το οτι ταλαιπωρηθηκε οταν ηταν μικρη κτλ κτλ. As if she had a choice. Ταλαιπωριεται να παει για ψωνια κτλ κτλ, οκ, τι αλλο μπορει να κανει? Οταν σου εχει τυχει κατι η προσαρμοζεσαι η ψωφας. Κανενας δεν θελει να ψωφησει.

2)

ύναμη ψυχής είναι να έχω δεχθεί και να αυτοπροσδιορίζομαι ως διαφορετικό είδος μέσα σ' έναν κόσμο 6 δισεκατομμυρίων, να νιώθω έτσι, να παλεύω έτσι. Να αναπτύσσω 10-20 άλλες αρετές επάνω μου που ένας Θεος ξέρει ποτέ αν θα τις ανακαλύψει κανείς γιατί πρέπει συνέχεια να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, αντί να αποδεικνύουν οι άλλοι πως δεν είναι ίδιοι μέσα στη σούπα της μάζας!
Δηλαδη εσυ που εχεις τα δυο ποδια σου δεν εισαι στην μαζα ε?

Η μηπως οσοι ειναι αρτημελεις δεν χρειαζεται να αναπτυσουν αλλες αρετες? Αυτο που σε κανει εναρετω ειναι να εχεις τα δυο ποδια σου. Χμμμμ...

Κοιτα να δεις, αυτο ακριβως που κανεις εσυ και κανουμε ολοι οταν βλεπουμε καποιον αναπηρο το οτι τον θεωρουμε "γεναιο" "δυνατο" και ολες αυτες τις βλακειες αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να τις πολεμανε καθε μερα. Το βλεμα οικτου και ψευδοθαυμασμου επειδη κανουν τι, οτι κανουν και ολοι οι υπολοιποι!

Ενας παιδικος μου φιλος εχει ALS (οτι εχει και ο hawking) γεννηθικε και στα πρωτα 2 χρονια του αρχισαν οι πρωτες παραλησεις και τωρα στα 24 του δεν κουνιεται σχεδον καθολου αν και εχει κρατησει φωνητικες χορδες (αγνωστο γιατι). Αυτο που τον ενοχλει περισοτερο απο ολα ειναι ο τονος της φωνης των ανθρωπων που τον γνωριζουν και μαθαινουν οτι τελειωσε πανεπιστιμιο.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:10, 29-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
valder:

Λες τις τυπικες politically correct βλακειες που γραφουν οι δημοσιογραφοι στις εφημεριδες για να πουλησουν φυλα βασιζομενοι στο συναισθημα.
Δεν ανησυχώ για τη βλακεία που γράφεται καθημερινά στις φυλλάδες, ούτως ώστε να αποκομισθούν έσοδα από κάποιους. (βλακεία που παράγει κέρδος) Ανησυχώ για τις βλακείες που γράφονται καθημερινά, απλά και μόνο για να ικανοποιηθούν ματαιοδοξίες και κενότητες ψυχικές. (βλακεία σκέτη)

1) Λες οτι δυναμη ψυχης ειναι το οτι ταλαιπωρηθηκε οταν ηταν μικρη κτλ κτλ. As if she had a choice. Ταλαιπωριεται να παει για ψωνια κτλ κτλ, οκ, τι αλλο μπορει να κανει? Οταν σου εχει τυχει κατι η προσαρμοζεσαι η ψωφας. Κανενας δεν θελει να ψωφησει.
Για μένα μίλησα, όχι για την Aimee. Και όπως λες κι εσύ, προσαρμόστηκα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είμαι ιδιαίτερος ή ότι μπορει τη Χ στιγμή να χρειαστώ βοήθεια.

Σημείωση: Για τους ανθρώπους χρησιμοποιούμε το "πεθαίνεις", για τα ζώα το "ψοφάς". Από κει και μόνο κατάλαβα πολλά....

Δηλαδη εσυ που εχεις τα δυο ποδια σου δεν εισαι στην μαζα ε?

Η μηπως οσοι ειναι αρτημελεις δεν χρειαζεται να αναπτυσουν αλλες αρετες? Αυτο που σε κανει εναρετω ειναι να εχεις τα δυο ποδια σου. Χμμμμ...
Άλλο λες, άλλο λέω. Υπάρχει και παροιμία γι αυτό αλλά ας πάμε στα σοβαρά. Εγώ μίλησα ότι πίσω από το περιτύλιγμα του περπατήματος, είμαι και νιώθω ακόμα και τότε, κάτι πολύ διαφορετικό. Αυτό οφείλεται και σε επιπλέον ικανότητές μου από αυτές του μέσου ανθρώπου, Γι αυτό ηρεμώ τα βράδια και λέω "κι ας μη βλέπουν οι πολλοί τι είσαι, η χαρά σου θα ναι στην αντίδραση των λίγων όταν θα σε ανακαλύψουν". Αλλά ας μην περιαυτολογώ, υπάρχουν συγκεκριμένοι φίλοι άριστου νοητικού επιπέδου (και εδώ μέσα) που ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ.

Κοιτα να δεις, αυτο ακριβως που κανεις εσυ και κανουμε ολοι οταν βλεπουμε καποιον αναπηρο το οτι τον θεωρουμε "γεναιο" "δυνατο" και ολες αυτες τις βλακειες αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να τις πολεμανε καθε μερα. Το βλεμα οικτου και ψευδοθαυμασμου επειδη κανουν τι, οτι κανουν και ολοι οι υπολοιποι!
Προσωπικά δεν θέλω τον οίκτο. Κάνω ότι και οι άλλοι και εκτιμώ όταν με βοηθάνε σε όσα δε μπορώ μόνος μου (ελάχιστα στην ουσία). Από κει και πέρα την απάντηση στην έχω δώσει πριν καν μου απευθύνεις το λόγο. Γενναίος και δυνατός δεν είναι όποιος έχει να αντιμετωπίσει τις ίδιες δυσκολίες με τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά τον ίδιο τον υπόλοιπο κόσμο.

Ενας παιδικος μου φιλος εχει ALS (οτι εχει και ο hawking) γεννηθικε και στα πρωτα 2 χρονια του αρχισαν οι πρωτες παραλησεις και τωρα στα 24 του δεν κουνιεται σχεδον καθολου αν και εχει κρατησει φωνητικες χορδες (αγνωστο γιατι). Αυτο που τον ενοχλει περισοτερο απο ολα ειναι ο τονος της φωνης των ανθρωπων που τον γνωριζουν και μαθαινουν οτι τελειωσε πανεπιστιμιο.
Ενοχλείται από το ρατσισμό αγαπητέ, διότι η στενομυαλιά εκεί έξω είναι άπειρη. Υπάρχουν άνθρωποι που και σε μένα ξύνισαν όταν πήρα το δικό μου χαρτί ενόσω εκείνοι ήταν (και είναι) φοιτητές (ή και εργαζόμενοι ακόμα), και προφανώς νευρίασα γιατί ήξερα εγώ ότι μπορώ να τα καταφέρω και δεν φίλησα κατουρημένες ποδιές για να το κάνω. Αύριο που θα πάω να πάρω το χαρτί στα χέρια μου όμως, αυτοί ακόμα φοιτητές θα είναι! Εδώ πληρώνονται όλα να πεις του φίλου σου.

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 23:42, 29-09-09:

ον τοπικ: θεωρω πως δεν ειναι μονο ''στο χερι'' σου να δεχτεις την διαφορετικοτητα σου και να συνηρπαχεις με αυτην..σημαντικο ρολο παιζει και η αντιμετωπιση του κοσμου προς το προσωπο σου διοτι αν εσυ τα εχεις οκ με τον εαυτο σου και δεις ''τα ματια τ κοσμου'' να σε κοιτουν απο πανω ως κατω τοτε κατταρακωνεται η ψυχολογια σου,οσο και αν δεν θελεις να το δειξεις...
αυτο το λεω επειδη καπου ειδα οτι ''οταν εσυ εισαι οκ με τον εαυτο σου τοτε και ο κοσμος θα ειναι οκ απενανντι σου''
δεν ισχυει αυτο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 30-09-09 στις 13:01. Αιτία: προσαρμογη
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 07:14, 30-09-09:

Είναι να φαίνεσαι στους άλλους σαν ενα παράδειγμα της αδικίας της ζωής και όμως εσύ με το παράδειγμά σου να δείχνεις ότι η ζωή είναι ωραία. Αγωνιζόμενος κάθε μέρα ενάντια σε όλα, και πολλές φορές σε όλους, να την κάνεις ομορφότερη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:51, 30-09-09:

valder:

Και θα σου πω ευθυς αμεσως γιατι:

You always have a choice, dear!!! Δεν έχεις ακούσει γι' αυτούς που "παραιτούνται";

Όσο για το "προσαρμόζεσαι", είναι ξέρεις πολύ εύκολο να το λες όταν είσαι έξω από το χορό. Πολλοί άνθρωποι με προβλήματα προσπαθούν να προσαρμοστούν και τα καταφέρνουν και είναι αξιέπαινοι γι' αυτό. Όμως δεν εξαρτάται μόνο από αυτούς. Υπάρχει και ένας κόσμος γενικά φτιαγμένος για ανθρώπους χωρίς προβλήματα και μόνο εν μέρει -και αυτό τα τελευταία χρόνια - έχει πρόβλεψη για ανθρώπους με προβλήματα. Σκέψου λίγα χρόνια πριν, πόσα πεζοδρόμια είχαν ζώνες για τυφλούς, πόσοι σηματοδότες ήχο για τυφλούς, πόσες ράμπες για αμαξίδια υπήρχαν στα πεζοδρόμια και στα κτίρια, πόσοι ανελκυστήρες σε σταθμούς μετρό και ησαπ;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:50, 30-09-09:

Και σε όσες ράμπες γι' αναπήρους υπάρχουν, πόσοι από εμάς τους πονόψυχους Έλληνες παρκάρουμε φαρδιά πλατιά τον τετράτροχο οργασμό μας, να λες καλύτερα Σίμπυ μου...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:54, 30-09-09:

Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά. Λύπηση όμως μου προκαλεί κι ο κάθε αρτιμελής άνθρωπος που θεωρεί δεδομένη την αρτιμέλειά του και δεν παλεύει για τίποτα, ούτε προσπαθεί. Θα μου πείτε, γιατί τα λες αυτά; Ήθελα απλά να είμαι ειλικρινής λέγοντας οτι παράλληλα με αισθήματα θαυμασμού, μου βγάζει κι αισθήματα λύπησης, λυπάμαι που το λέω, είναι η αλήθεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:19, 30-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά. Λύπηση όμως μου προκαλεί κι ο κάθε αρτιμελής άνθρωπος που θεωρεί δεδομένη την αρτιμέλειά του και δεν παλεύει για τίποτα, ούτε προσπαθεί. Θα μου πείτε, γιατί τα λες αυτά; Ήθελα απλά να είμαι ειλικρινής λέγοντας οτι παράλληλα με αισθήματα θαυμασμού, μου βγάζει κι αισθήματα λύπησης, λυπάμαι που το λέω, είναι η αλήθεια.
Πάντως νομίζω ότι αν κάτι καταρρακώνει ψυχικά τους ανθρώπους με αναπηρία είναι όταν βλέπουν/αισθάνονται τον οίκτο των άλλων. Κι ''εντάξει'' αν βλέπεις κάποιον με νοητική υστέρηση (αν και πάλι, βαθιά μέσα του πολλές φορές καταλαβαίνει), αλλά όταν μιλάμε για κάποιον με αισθητηριακή ή σωματική αναπηρία το να τον κοιτάξεις με περίλυπο ύφος ή να του μιλήσεις με διαφορετικό τόνο στην φωνή είναι νομίζω ανεπίτρεπτο. Δεν μπορώ βέβαια να κατηγορήσω όσους το κάνουν, καθώς δεν έχουμε καθόλου παιδεία απέναντι στην διαφορετικότητα, είτε μιλάμε για ανάπηρους, είτε για ομοφυλόφιλους, είτε για αλλοεθνείς ή αλλόθρησκους.

Προσωπικά τους αντιμετωπίζω όλους ως ίσους. Βέβαια εγώ δουλεύω στην ειδική αγωγή (αν και όχι με αισθητηριακές/σωματικές αναπηρίες) οπότε δεν θα με τιμούσε καθόλου αν έκανα διακρίσεις. Οφείλω να παραδεχτώ όμως ότι υπήρξε 1 φορά που σοκαρίστηκα, όταν είδα 1 κοπέλα να φέρει παρενέργειες του Τσέρνομπιλ (δεν θα προβώ σε λεπτομέρειες). Εννοείται βέβαια πως η κοπέλα δεν κατάλαβε κάποια αντίδραση από εμένα. Κι εδώ έρχεται το θέμα της παιδείας. Δεν μπορούμε να απαιτήσουμε από κάποιον να μην στενοχωρηθεί ή σοκαριστεί από κάποια αναπηρία που πιθανώς να δει, οφείλουμε να τον εκπαιδεύσουμε όμως να δει βαθύτερα. Πιθανώς κάποιος ''πολύ ευαίσθητος'' να πληγωθεί πολύ βλέποντας κάποιο παιδί να κουτσαίνει και μόνο. Η ευαισθησία όμως θα εκφραστεί όχι με δάκρυα για τον ''ταλαίπωρο ανάπηρο'' (έχω δει και τέτοιες φάσεις), αλλά με την προσπάθεια αντιμετώπισής του σαν ισάξιο μέλος της κοινωνίας.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:20, 30-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Και σε όσες ράμπες γι' αναπήρους υπάρχουν, πόσοι από εμάς τους πονόψυχους Έλληνες παρκάρουμε φαρδιά πλατιά τον τετράτροχο οργασμό μας, να λες καλύτερα Σίμπυ μου...
Καλά ασ' το αυτό ... και πόσα άλλα τέτοια.
Προσωπικά θαυμάζω τους ανθρώπους που παρά την αναπηρία τους καταφέρνουν να μην το βάλουν κάτω και να ζήσουν όσο το δυνατόν μια πιο φυσιολογική ζωή, σε έναν κόσμο, που ξαναλέω, έχει ελάχιστη πρόβλεψη γι' αυτούς.
Τους θαυμάζω επειδή πράγματα που εμείς, οι "αρτιμελείς" θεωρούμε δεδομένα, γι' αυτούς αποτελούν πραγματικά καθημερινές μικρές μάχες. Νομίζω ότι κανένας από εμάς δεν αντιλαμβάνεται πόσο πραγματικά πολύπλοκο μπορεί να είναι για ένα άτομο με αναπηρία να πάει π.χ. στο φούρνο για ψωμί. Κάτι δηλαδή που για όλους εμάς είναι θέμα 3 λεπτών.
Καλό θα ήταν να μην το ξεχνάμε αυτό και να μη λέμε "δεν έχεις επιλογή, πρέπει να προσαρμοστείς". Αυτή η προσαρμογή δεν είναι και τόσο απλό πράγμα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:36, 30-09-09:

Τι να πεί κανείς για τους βαρήκοους που συστηματικά τους αντιμετωπίζουν σαν ηλίθιους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:54, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
θεωρω πως δεν ειναι μονο ''στο χερι'' σου να δεχτεις την διαφορετικοτητα σου και να συνηρπαχεις με αυτην..σημαντικο ρολο παιζει και η αντιμετωπιση του κοσμου προς το προσωπο σου διοτι αν εσυ τα εχεις οκ με τον εαυτο σου και δεις ''τα ματια τ κοσμου'' να σε κοιτουν απο πανω ως κατω τοτε κατταρακωνεται η ψυχολογια σου,οσο και αν δεν θελεις να το δειξεις...
Αν και θαυμάζω υπερβολικά αυτήν την κοπέλα κι άλλους φυσικά ανθρώπους με αναπηρία, δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση. Όσο κι αν τη θαυμάζουμε, κανείς δε θα ήθελε να είναι στη θέση της. Είναι αυτή η παροιμία που λέει, δεν έγινε πιλάφι, να το γυρίσουμε σε λαπά. Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά.
Αν κάνετε τον κόπο να δείτε την παραπάνω ομιλία, πιστεύω δε θα νιώσετε σε κανένα σημείο της οίκτο για την Aimee κι αυτό οφείλεται στο καθηλωτικό ταμπεραμέντο και στη σιγουριά που αποπνέει.
Οι άνθρωποι σαν την Aimee πιστεύω πως αυτό που έχουν κατανοήσει είναι πως όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι μοναδικός και διαφορετικός.

Όλοι μας, δρούμε αναγκαστικά με τα δεδομένα που έχουμε, προσπαθώντας να επιβιώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αυτό που κάνει την Aimee να διαφέρει, είναι ότι δεν δέχτηκε να προσαρμοστεί στην εικόνα που ετοίμασε η κοινωνία για εκείνη. Δηλαδή αυτή της ανάπηρης, καημένης και αδύναμης γυναίκας.

Γι' αυτό και η στάση της εμπνέει σεβασμό και θαυμασμό. Γι' αυτό και παρατηρώντας την να μιλά για την αναπηρία της, σχεδόν ξεχνάς πως είναι ανάπηρη και εστιάζεις στο ενδιαφέρον του χαρακτήρα και των επιτευγμάτων της.

Ομολογώ πως η παρουσία της δε μου προκαλεί οίκτο. Αντίθετα μου υπενθυμίζει πως για να λέγεσαι και να αισθάνεσαι άνθρωπος αρκεί ένα ζωντανό και ανήσυχο πνεύμα.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:37, 01-10-09:

Βάζω στοίχημα ότι αν αυτή τη στιγμή τη ρωτούσε ένας Θεός αν θέλει να γυρίσει πίσω στο παρελθόν και να της διορθώσει το πρόβλημα στα πόδια, αυτή θα απαντούσε ΟΧΙ.
Και αυτό γιατί χάρη σε αυτή τη διαφορετικότητά της, σήμερα είναι ένα αξιοθαύμαστο και φυσικά συνειδητοποιημένο άτομο. Να πως κάτι που θεωρείται αρνητικό, μπορεί να μετατραπεί άμεσα ή έμμεσα σε αρετή (στον κόσμο που ζούμε).
Το πως θα ήταν αν δεν είχε το πρόβλημα στα πόδια, είναι αμφίβολο και σίγουρα δε θα έπαιζε στα ζάρια όσα έχει κάνει για δύο "φυσιολογικά" πόδια.
Με άλλα λόγια, δε θα μιλούσαμε για το ίδιο άτομο αλλά για κάποιο άλλο.

Επιπλέον, γιατί λυπάσαι τον αρτιμελή επειδή δεν παλεύει για τίποτα αντί να τον λυπάσαι που έχει να παλέψει για κάτι;

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 01-10-09 στις 17:53.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:14, 01-10-09:

Αν κάνετε τον κόπο να δείτε την παραπάνω ομιλία, πιστεύω δε θα νιώσετε σε κανένα σημείο της οίκτο για την Aimee κι αυτό οφείλεται στο καθηλωτικό ταμπεραμέντο και στη σιγουριά που αποπνέει.
Οι άνθρωποι σαν την Aimee πιστεύω πως αυτό που έχουν κατανοήσει είναι πως όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι μοναδικός και διαφορετικός.

Όλοι μας, δρούμε αναγκαστικά με τα δεδομένα που έχουμε, προσπαθώντας να επιβιώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αυτό που κάνει την Aimee να διαφέρει, είναι ότι δεν δέχτηκε να προσαρμοστεί στην εικόνα που ετοίμασε η κοινωνία για εκείνη. Δηλαδή αυτή της ανάπηρης, καημένης και αδύναμης γυναίκας.

Γι' αυτό και η στάση της εμπνέει σεβασμό και θαυμασμό. Γι' αυτό και παρατηρώντας την να μιλά για την αναπηρία της, σχεδόν ξεχνάς πως είναι ανάπηρη και εστιάζεις στο ενδιαφέρον του χαρακτήρα και των επιτευγμάτων της.

Ομολογώ πως η παρουσία της δε μου προκαλεί οίκτο. Αντίθετα μου υπενθυμίζει πως για να λέγεσαι και να αισθάνεσαι άνθρωπος αρκεί ένα ζωντανό και ανήσυχο πνεύμα.
Δεν μπορείς να ξέρεις σε καμία περίπτωση πως νιώθει ο άλλος και ιδιαίτερα όταν δεν θέλει καν να το δείξει στον κόσμο..
Σκέψου κάτι πιο απλό, να έχεις ένα exreme λουκ , και ενώ εσένα σου αρέσει, να κάθονται όλοι και να σε κοιτάνε με ένα υπεροπτικό υφάκι..Ε όσο καλά και να νιώθεις εσύ δεν νομίζω να σου αρέσει που σε κοιτάνε όλοι...

Βέβαια πολλοί ισχυρίζονται πως δεν πρέπει να μας νοιάζει ο κόσμος αλλά από τα λόγια μέχρι την πράξη υπάρχει διαφορά...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:44, 02-10-09:

Αυτό έκανε κι αυτή, πήρε τα δεδομένα που είχε - που αναγκάστηκε να έχει γιατί δεν θα τα επέλεγε φυσικά ποτέ - και έχτισε πάνω σε αυτά.
Είχα διαβάσει κάποτε, ότι όσο θα προχωρά η τεχνολογία βιονικών μελών, τα οποία θα δίνουν στους κατόχους τους "υπεράνθρωπες" δυνάμεις, θ' αυξηθεί σταδιακά και το ποσοστό των πλήρως αρτιμελών, οι οποίοι θα επιλέγουν ν' αντικαταστήσουν τα φυσιολογικά τους μέλη με τεχνητά. Κάτι τέτοιο μου θύμισε η περίπτωση της φίλης της Aimee, η οποία της είπε πως "είναι άδικο" να μπορεί εκείνη ν' αλλάζει ύψος όποτε θέλει, ενώ η ίδια δεν είχε αυτήν τη δυνατότητα. Μην είσαι λοιπόν καθόλου βέβαιη ότι στο άμεσο μέλλον κάτι τέτοιο δεν θ' αποτελεί επιλογή...

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πιθανώς κάποιος ''πολύ ευαίσθητος'' να πληγωθεί πολύ βλέποντας κάποιο παιδί να κουτσαίνει και μόνο. Η ευαισθησία όμως θα εκφραστεί όχι με δάκρυα για τον ''ταλαίπωρο ανάπηρο'' (έχω δει και τέτοιες φάσεις), αλλά με την προσπάθεια αντιμετώπισής του σαν ισάξιο μέλος της κοινωνίας.
Γενικώς έχω παρατηρήσει, ότι η πλειοψηφία ημών είμαστε πολύ ευαίσθητοι, μόνο στα λόγια κι από μακριά. Άλλωστε, αυτό δεν κοστίζει και τίποτε. Θα θυμίσω ότι είμαστε η χώρα με τις πιο "δύσβατες" πόλεις για κάθε άτομο με ειδικές ανάγκες, όπως ανέφερε προηγουμένως και η Σίμπυ. Αυτό το κατάλαβα θαυμάσια, όταν πριν από λίγα χρόνια πήρα την κόρη μου με το καροτσάκι, όταν ήταν μωρό φυσικά, για να την πάω έναν απλό περίπατο. Το πόσο ταλαιπωρήθηκα και κινδύνεψα ήταν άλλο πράγμα. Οι πόλεις μας είναι αφιλόξενες κι η ευθύνη δεν βαρύνει αποκλειστικά και μόνο το κράτος ή τους δήμους, όπως έχουμε συνηθίσει να υπεκφεύγουμε. Αυτά χωρίς κανένα υπονοούμενο προς τη συνομιλήτρια της οποίας το ποστ παραθέτω...

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 14:51, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Βάζω στοίχημα ότι αν αυτή τη στιγμή τη ρωτούσε ένας Θεός αν θέλει να γυρίσει πίσω στο παρελθόν και να της διορθώσει το πρόβλημα στα πόδια, αυτή θα απαντούσε ΟΧΙ.
Και αυτό γιατί χάρη σε αυτή τη διαφορετικότητά της, σήμερα είναι ένα αξιοθαύμαστο και φυσικά συνειδητοποιημένο άτομο. Να πως κάτι που θεωρείται αρνητικό, μπορεί να μετατραπεί άμεσα ή έμμεσα σε αρετή (στον κόσμο που ζούμε).
Το πως θα ήταν αν δεν είχε το πρόβλημα στα πόδια, είναι αμφίβολο και σίγουρα δε θα έπαιζε στα ζάρια όσα έχει κάνει για δύο "φυσιολογικά" πόδια.
Με άλλα λόγια, δε θα μιλούσαμε για το ίδιο άτομο αλλά για κάποιο άλλο.

Επιπλέον, γιατί λυπάσαι τον αρτιμελή επειδή δεν παλεύει για τίποτα αντί να τον λυπάσαι που έχει να παλέψει για κάτι;

-petros
όπως λες "αυτή θα απαντούσε οχι" . μιλάμε για τη συγκεκριμένη που βγάζει πολλά λεφτά και δεν τηναπασχολή πως θα φτάσει στον προορισμό της καθώς είναι πιθανό να έχει συνεχεια έναν οδηγό ή να πληρώνει ταξί. μπορεί να έχει άτομα να της καθαρίουν το σπίτι και πολλά άλλα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:53, 02-10-09:

Είχα διαβάσει κάποτε, ότι όσο θα προχωρά η τεχνολογία βιονικών μελών, τα οποία θα δίνουν στους κατόχους τους "υπεράνθρωπες" δυνάμεις, θ' αυξηθεί σταδιακά και το ποσοστό των πλήρως αρτιμελών, οι οποίοι θα επιλέγουν ν' αντικαταστήσουν τα φυσιολογικά τους μέλη με τεχνητά. Κάτι τέτοιο μου θύμισε η περίπτωση της φίλης της Aimee, η οποία της είπε πως "είναι άδικο" να μπορεί εκείνη ν' αλλάζει ύψος όποτε θέλει, ενώ η ίδια δεν είχε αυτήν τη δυνατότητα. Μην είσαι λοιπόν καθόλου βέβαιη ότι στο άμεσο μέλλον κάτι τέτοιο δεν θ' αποτελεί επιλογή...
Αυτό μου θυμίζει τη σκηνή στο Είσαι το ταίρι μου που λέει η πανέμορφη θεά στη χοντρούλα πρωταγωνίστρια οτι θα προτιμούσε να ήταν σαν αυτήν για να μπορεί να περπατήσει στο δρόμο χωρίς να τη φλερτάρουν. Η φίλη της κοπελιάς απλά προσπαθούσε να την παρηγορήσει, σε στυλ που λες σε κάποιον που δεν πέρασε στις εξετάσεις ας πούμε "δες το θετικά, έχεις ένα χρονο να διαβάσεις περισσότερο κι ίσως περάσεις στη δύσκολη σχολή που θες" κι από μέσα σου λες "το κακόμοιρο το παιδί, απέτυχε στις εξετάσεις".

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 15:56, 02-10-09:

Εντάξει αυτό το βρίσκω ακραίο..Τα τεχνιτά χέρια/πόδια δεν νομίζω να σου προσφέρουν περισσότερη άνεση από τα φυσιολογικά μέρη...Απλά είναι ένα επίτευγμα της τεχνολογίας για την διευκόλυνση των ατόμων που για χ,ψ λόγο δεν έχουν κάποια μέλη..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:21, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
όπως λες "αυτή θα απαντούσε οχι" . μιλάμε για τη συγκεκριμένη που βγάζει πολλά λεφτά και δεν τηναπασχολή πως θα φτάσει στον προορισμό της καθώς είναι πιθανό να έχει συνεχεια έναν οδηγό ή να πληρώνει ταξί. μπορεί να έχει άτομα να της καθαρίουν το σπίτι και πολλά άλλα.
Λαθεμένα διαχωρίζετε την ίδια από αυτό της το χαρακτηριστικό προκειμένου να αιτιολογήσετε τις απόψεις σας ("δε θα ήθελε ούτε αυτή ούτε κανένας άλλος να ήταν έτσι", "έχει λεφτά και σοφέρ, τι να τα κάνει επομένως τα αρτιμελή πόδια; γι' αυτό το έχει αποδεχτεί!").
Aimee με αρτιμελή πόδια ούτε λογικά ούτε φιλοσοφικά ούτε μετά κάποιων παραδοχών μπορεί να υπάρξει ως ιδέα.

Θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αξιοζήλευτο άτομο. Είναι καλλιεργημένη, αθλητική, όμορφη και πάνω απ' όλα συνειδητοποιημένη και συμφιλιωμένη με τα χαρακτηριστικά της (πράγματα τα οποία δεν κατέχει ούτε η πλειοψηφία του σημερινού κόσμου, κατά την άποψή μου φυσικά).

Ένας άνθρωπος που τα έχει βρει με τον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης (what; ) κανενός. Δεν καταλαβαίνετε ότι επί της ουσίας και ανεξαρτήτως προθέσεων, όχι μόνο δεν αποδέχεστε τον άλλον αλλά τον προσβάλλετε κιόλας; (σχετική αναφορά έκανε και ο Valder επί του θέματος)

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 02-10-09 στις 17:53.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 19:49, 02-10-09:

Ανάπηροι είμαστε όλοι μας,άπλα σε άλλους είναι εμφανείς και σε άλλους όχι.
Το ζητούμενο μάλλον είναι πως αντιμετωπίζει ο καθένας μας αυτή του την αναπηρία και από ποια οπτική γωνία το βλέπει.
Ακόμα και την αναπηρία ο άνθρωπος μπορεί να την κάνει κάτι θετικό..ακόμα και από την αναπηρία μπορούμε να πάρουμε μαθήματα ζωής.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:29, 02-10-09:

O Πέτρος είπε ότι μάλλον δεν θα διάλεγε τα πόδια της αν της τα έδινε ο Θεός. Χμ, λαθος, μαλλον θα τα διάλεγε. Το ζήτημα είναι ότι ύστερα αυτά για τα οποία θα έπρεπε να παλέψει για να γίνει πλούσια και διάσημη, δεν θα ήταν τόσο οφθαλμοφανή

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:33, 03-10-09:

Λαθεμένα διαχωρίζετε την ίδια από αυτό της το χαρακτηριστικό προκειμένου να αιτιολογήσετε τις απόψεις σας ("δε θα ήθελε ούτε αυτή ούτε κανένας άλλος να ήταν έτσι", "έχει λεφτά και σοφέρ, τι να τα κάνει επομένως τα αρτιμελή πόδια; γι' αυτό το έχει αποδεχτεί!").
Aimee με αρτιμελή πόδια ούτε λογικά ούτε φιλοσοφικά ούτε μετά κάποιων παραδοχών μπορεί να υπάρξει ως ιδέα.

Θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αξιοζήλευτο άτομο. Είναι καλλιεργημένη, αθλητική, όμορφη και πάνω απ' όλα συνειδητοποιημένη και συμφιλιωμένη με τα χαρακτηριστικά της (πράγματα τα οποία δεν κατέχει ούτε η πλειοψηφία του σημερινού κόσμου, κατά την άποψή μου φυσικά).

Ένας άνθρωπος που τα έχει βρει με τον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης (what; ) κανενός. Δεν καταλαβαίνετε ότι επί της ουσίας και ανεξαρτήτως προθέσεων, όχι μόνο δεν αποδέχεστε τον άλλον αλλά τον προσβάλλετε κιόλας; (σχετική αναφορά έκανε και ο Valder επί του θέματος)

-petros
Δε διαφωνώ μαζί σου, είπα οτι κι εγώ τη θαυμάζω. Κι ούτε είπα οτι έχει ανάγκη τον οίκτο μου μετά θαυμασμού. Αλλά αυτά είναι τα συναισθήματά μου, δεν μπορώ να τα αλλάξω. Δε θεωρώ οτι την προσβάλλω γιατί δε θα της έλεγα ποτέ στα μούτρα "σε θαυμάζω αλλά παράλληλα σε οικτίρω". Αυτό είναι το συναίσθημα που μου βγαίνει μέσα μου.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:09, 03-10-09:

-petros
συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται κανείς τον οίκτο και τον θαυμασμό μετά λύπησης. και για αυτό δεν το κανω - παρά μόνο θαυμάζω χωρίς λύπηση ακομα και τους γείτονες μου που είναι οικογενεια με ειδικές ανάγκες. οι άνθρωποι έχουν αποδεχτεί τη ζωή τους έτσι όπως είναι γιατί ξέρουν πως δεν πρόκειται να αλλάξει. ζουν, εργάζονται, πάνε διακοπές και θέλουν πάντα το καλύτερο για τον εαυτό τους, όπως σπίτι σε υψηλό όροφο με θέα ακόμα και αν δεν τη δουν ποτέ

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:24, 03-10-09:

Τετοιος ανθρωπους οφειλουμε να τους θαυμαζουμε και να τους παιρνουμε ως παραδειγμα στη ζωη μας!!
Μπραβο που παρεθεσες αυτο το κειμενο, ειχα την αναγκη να το δω κι εγω και να χαμογελασω πλατια!!
αυτο ειναι ευτυχια!
Η ευτυχια ειναι αποφαση. προσπαθεια και γνωση, δυναμη και θεληση!οπως λεει ενας τιτλος ενος βιβλιου σε μια διαφημιση!!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:07, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Τετοιος ανθρωπους οφειλουμε να τους θαυμαζουμε και να τους παιρνουμε ως παραδειγμα στη ζωη μας!
Ας ξεκινήσουμε να τους σεβόμαστε πρώτα, και υπόσχομαι τουλάχιστον για το άτομό μου ότι δεν θα εξαργυρώσω την "οφειλή περί θαυμασμού και παραδείγματος". Μου αρκεί ο σεβασμός και μάλιστα ο σεβασμός στην πράξη (γιατί άλλα μπορεί να πω εγώ στους φίλους μου σήμερα ότι είμαι πονετικός για τους ανάπηρους, και αύριο το πρωί να μην βοηθήσω έναν ανάπηρο να ανεβεί στο τρόλλευ, δε θα είμαι Λυκούργος έτσι αλλά κακούργος)

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μπραβο που παρεθεσες αυτο το κειμενο, ειχα την αναγκη να το δω κι εγω και να χαμογελασω πλατια!!
αυτο ειναι ευτυχια!
Δεν είναι ευτυχία. Είναι στιγμή διαύγειας ενός ανθρώπου! Γιατί; Ιδού:

Στη γειτονιά μου έχω μετανάστες γείτονες, μεταξύ των οποίων και μια οικογένεια με ένα αγοράκι. Περιττό να σας πω, ότι το αγοράκι κάθε φορά που με βλέπει, κάθεται στην άκρη μέχρι να περάσω και πολλές φορές μου λέει "Να σας βοηθήσω κύριε;" και ξαφνικά μαζεύονται όλα τα ξένα παιδάκια και προσπαθούν να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να φτάσω στο σπίτι μου άνετα.

Εμείς που τα έχουμε όλα έτοιμα, γιατί πρέπει να δούμε ένα πόστ για να ενεργοποιηθούμε απέναντι στον ανάπηρο, στον νεφροπαθή, στον μετανάστη, στον ομοφυλόφιλο, στον οποιοδήποτε δέχεται κοινωνική διάκριση; Και όταν λέω εμείς, βάζω κι εμένα μέσα! Δεν εξαγοράζεται η είσοδός μας στον Παράδεισο με μια όμορφη δήλωση, και δυστυχώς αυτό πιστεύει η κοινωνία σήμερα.

Δεν χρειαζόμαστε ωραία λόγια από τον μέσο άνθρωπο, δεν χρειαζόμαστε δικηγόρους να μας υπερασπίζονται και να μας λυπούνται, δεν χρειαζόμαστε Μεσσίες που να τη λένε στους δικηγόρους, χρειαζόμαστε σεβασμό, έμπρακτα.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:32, 07-10-09:

χρειαζόμαστε σεβασμό, έμπρακτα.
ΓΙΑΤΙ?!

Γιατι πρεπει να σε σεβομαι? Επειδη δεν περπατας σωστα? Να σε βοηθησω οσο περναει απο το χερι μου ναι στα πλαισια της (γονιδιακα προγραματησμενης) συμπαθειας, αλλα γιατι να σε σεβαστω?!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:32, 08-10-09:

Να σε βοηθησω οσο περναει απο το χερι μου ναι στα πλαισια της (γονιδιακα προγραματησμενης) συμπαθειας, αλλα γιατι να σε σεβαστω?!
Ο αν ομολογήσεις, διατήρει..!
Εν προκειμένω, για να (συνεχίσεις) τον βοηθάς -όσο περνάει από το χέρι σου- διότι ο σεβασμός δεν είναι άλλο από τη φροντίδα να μη παραβιάζεται ότι θεωρείται ...σημαντικό!
Και η αλληλο - βοήθεια θεωρείται το κατ εξοχήν! Μάλλον, παρ όλο που τα καταφέρνεις θαυμάσια σε θέματα που άπτονται κοσμογονικών θεωριών, σαν απλός βοηθηματούχος, μένεις ....μεταξεταστέος!

Δεν νομίζω ότι ζήτησε ο άνθρωπος να υποκλιθεί ο κόσμος, αναγνωρίζοντας την αξία και την ανωτερότητα του, λέγοντας ότι χρειάζεται "σεβασμό έμπρακτα"....
Και κόψε επιτέλους αυτό το τσαμπουκαλεμένο στυλάκι, του ...."υπέρμαχου" των αναξιοπαθούντων δια της ισοτιμίας ηθικών αξιών και ....αξιωμάτων, δεν καταφέρνεις να πείσεις κανένα!
Ούτε καν τον ίδιο σου τον εαυτό, που είναι πρόθυμος να βοηθήσει, την ίδια στιγμή που αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ (να) το κάνει....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:00, 08-10-09:

ο σεβασμός δεν είναι άλλο από τη φροντίδα να μη παραβιάζεται ότι θεωρείται ...σημαντικό!
Κοιτα αυτος ο ορισμος ειναι δικια σου εφευρεση, οταν γραψεις λεξικο βαλτον μεσα. Για τους υπολοιπους ο σεβασμος ειναι η αναγνωριση της αξιας η σημαντικοτητας ενος ατομου, μιας ιδιοτητας η ικανοτητα ενος προσωπου, η μιας συμπεριφορας που θεωρητε εκδηλοση καποιας εξαιρετικης ικανοτητας.

Και τους πακιστανους στα φαναρια τους βοηθας (αω) αλλα δεν τους σεβεσαι.

Ο αλοτρουισμος ειναι προγραμματισμενος στον ανθρωπινο εγγεφαλο, κανενας δεν αναρωτηθικε γιατι βοηθαει. Τον σεβασμο δεν τον απαιτουμε τον κερδιζουμε.

Δεν ειμαι υπερμαχος κανενος, με τσατιζει η υπερανω ολων συμπεριφορα ΕΙΔΙΚΑ οταν θεωρηται αυταποδεικτη και προφανης οπως σε εναν ανθρωπο που εχει καποια μορφης αναπηρια λες και ειχε αλλη επιλογη απο το να επιβιωσει.

btw αν ο βαλντερ η ο οποιος αυτοκτονουσε γιατι "επελεγε" να μην ζησει μεσα στη ταλαιπωρια ΤΟΤΕ θα τον σεβομουν, δεν θα συμφωνουσα but hell that takes some balls

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:40, 08-10-09:

Τον σεβασμο δεν τον απαιτουμε τον κερδιζουμε.
Μεγάλη αλήθεια, κάποτε και η υπογραφή μου στο στέκι από κάποια βιώματα. Και πιστεύω ότι ισχύει από τις σχέσεις με τους εραστές μέχρι και την ίδια σου τη μητέρα. Κανείς δεν αξίζει σεβασμό εκ των προτέρων λόγω ιδιότητας ή ταμπέλας "γονιός", "δάσκαλος", "φίλος", "ερωμένη", "ιερέας".

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:53, 08-10-09:

Και τους πακιστανους στα φαναρια τους βοηθας (αω) αλλα δεν τους σεβεσαι.
κακως.

btw αν ο βαλντερ η ο οποιος αυτοκτονουσε γιατι "επελεγε" να μην ζησει μεσα στη ταλαιπωρια ΤΟΤΕ θα τον σεβομουν, δεν θα συμφωνουσα but hell that takes some balls
θα διαφωνησω. χρειαζεται μεγαλητερη μαγκια να ζησεις.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:28, 08-10-09:

Κοιτα αυτος ο ορισμος ειναι δικια σου εφευρεση, οταν γραψεις λεξικο βαλτον μεσα. Για τους υπολοιπους ο σεβασμος ειναι η αναγνωριση της αξιας η σημαντικοτητας ενος ατομου, μιας ιδιοτητας η ικανοτητα ενος προσωπου, η μιας συμπεριφορας που θεωρητε εκδηλοση καποιας εξαιρετικης ικανοτητας.
Δε νομίζω ότι μιλάμε γι' αυτού του είδους το σεβασμό, που κερδίζεται σαφώς, και δεν χαρίζεται...

Το να μην παρκάρει κανείς πάνω στις ράμπες πρόσβασης των αναπήρων, για παράδειγμα, είναι ένα είδος σεβασμού, απαραίτητο κατά τη γνώμη μου για την ομαλή συμβίωση όλων μας.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 15:55, 08-10-09:

Δε νομίζω ότι μιλάμε γι' αυτού του είδους το σεβασμό ....
Το έχει καταλάβει ότι δεν αναφερόμαστε σε αυτού του είδους το σεβασμό, και η προσπάθεια του να δείξει το αντίθετο, απλά υποδηλώνει την έμμεση παραδοχή της θέσης του valder!

Παρεμπιμπτόντως, ένα σχόλιο (εντελώς ανεξάρτητα από το θέμα) στο...clicher που ειπώθηκε και έχω βαρεθεί να ακούω από τους απανταχού καρπούς όνων και φοράδας, δηλαδή τους mulus που και καλά πρέπει πρώτα να ...."πείσεις" για κάτι που είναι προαποφασισμένοι να ΜΗΝ αποδεχτούν και το χρησιμοποιούν σαν άλλοθι! Δεν αναφέρομαι στον epote, γενικά μιλάω....

Τίποτα δεν "απαιτείται" (σε ιδεατό επίπεδο) σε τούτη την ζωή και ΟΛΑ κερδίζονται, όχι μόνο τα συναισθήματα πόσο μάλλον εκείνο του σεβασμού! Όμως στην πράξη το αποτέλεσμα δεν προκύπτει (και ευτυχώς) από τούτο το "ηλίθιο" σλόγκαν, που μου θυμίζει πανώ σε διαδηλώσεις "ιδεολόγων" που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο (να τον φέρουν στα μέτρα τα δικά τους)

epote, να μη το ξεχάσω, καλή συνέχεια στις... αναλύσεις σου και μη βασίζεσαι πάρα πολύ στα -περιβόητα- λεξικά! Μέγα βιβλίον, μέγα κακόν

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:35, 08-10-09:

Το να μην παρκάρει κανείς πάνω στις ράμπες πρόσβασης των αναπήρων, για παράδειγμα, είναι ένα είδος σεβασμού, απαραίτητο κατά τη γνώμη μου για την ομαλή συμβίωση όλων μας.
τσου, το να μην μπλοκαρεις τις ραμπες των αναπηρων ειναι προφανες, το να τις μπλλκαρεις ειναι ηληθιοτητα.

μη βασίζεσαι πάρα πολύ στα -περιβόητα- λεξικά!
αν δεν εχουμε κοινο λεξηλογιο δεν μπορουμε να συνενοηθουμε αδερφε. Τεσπα αν εσυ ο σεβσμο εννοεις το να μην κανουμε την ζωη ΠΙΟ δυσκολη σε ενα αναπηρο, ναι φυσικα, οπως σου ειπα αυτο εινια γονιδιακα προγραμματισμενο στον εγγεφαλο μας.

αλλα εγω οταν ακουω τη λεξη σεβασμος δεν εννοοω αυτο και προφανως ουτε ο webster

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 01:55, 16-11-09:

<< I've never met a bitter person who was thankful...or a thankful person who was bitter... >>

ps : me too ...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:11, 13-04-10:

Η ακόλουθη ομιλία δόθηκε τον Οκτώβριο του 2009 στα πλαίσια του TEDMED.
Στάθηκε ιδιαίτερα δύσκολο να επιλέξω κάποια κομμάτια για την παρουσίαση αυτής της ομιλίας. Μακάρι να μπορούσα να σας εμπνεύσω να τη δείτε ολόκληρη. Η Aimee Mulins, για ακόμη μια φορά, εμπνέει με την όμορφη παρουσία της και το κοφτερό της πνεύμα:

Συνειδητοποίησα ότι ούτε μια φορά στη ζωή μου δεν είχα κοιτάξει τη λέξη "ανάπηρος" [στο λεξικό] για να δω τι θα βρω. Επιτρέψτε μου να σας διαβάσω την καταχώρηση.

"Ανάπηρος," επίθετο: "σακάτης, ανήμπορος, άχρηστος, κατεστραμμένος, στάσιμος, ακρωτηριασμένους, τραυματίας, παραμορφωμένος, κουτσός, υποβαθμισμένος, φθαρμένος, αποδυναμωμένος, ανίκανος, ευνουχισμένος, παράλυτος, άτομο με ειδικές ανάγκες, γεροντικός, εξασθενημένος, αποκαμωμένος, τελειωμένος, χαμένος, ραγισμένος, ξεγραμμένος βλ. επίσης πονεμένος, άχρηστος και αδύναμος. Αντώνυμα, υγιής, ισχυρός, ικανός. "

Διάβαζα αυτό τον κατάλογο σε ένα φίλο και στην αρχή γελούσα, ήταν τόσο γελοίο, αλλά μόλις πέρασα το "παραμορφωμένος", η φωνή μου έσπασε, και έπρεπε να σταματήσω και να συγκρατήσω τον εαυτό μου από το συναισθηματικό σοκ και το βάρος της επίθεσης που εξαπέλυσαν αυτές οι λέξεις.

[...]Άρα, δεν είναι μόνο οι λέξεις. Είναι αυτό που πιστεύουμε για τους ανθρώπους όταν τους αποκαλούμε με αυτές τις λέξεις. Πρόκειται για τις αξίες πίσω από τις λέξεις, και πώς χτίζουμε αυτές τις αξίες. Η γλώσσα μας επηρεάζει τη σκέψη μας και το πώς βλέπουμε τον κόσμο και πώς βλέπουμε τους άλλους ανθρώπους.

[...]Υπάρχει μια σημαντική διαφορά και διάκριση μεταξύ του αντικειμενικού ιατρικού γεγονότος ότι είμαι ακρωτηριασμένη και της υποκειμενικής κοινωνικής άποψης του αν είμαι ή δεν είμαι ανάπηρη. Και, ειλικρινά, η μόνη πραγματική και μόνιμη αναπηρία που είχα να αντιμετωπίσω είναι τον κόσμο που σκέφτηκε ότι θα μπορούσα να χαρακτηριστώ από τέτοιους ορισμούς.

[...]Νομίζω ότι η μεγαλύτερη αντιξοότητα που έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας είναι αυτή η ιδέα της κανονικότητας. Σοβαρά τώρα, ποιος είναι κανονικός; Δεν υπάρχει κανονικό.

[...]Οι αντιξοότητες είναι απλώς αλλαγή στην οποία δεν έχουμε προσαρμοστεί ακόμη. [...]η ανθρώπινη ικανότητα προσαρμογής αποτελεί το μεγαλύτερο ατού μας.

[...]Έτσι, πιστεύω ότι η μόνη πραγματική αναπηρία είναι ένα συντριμμένο πνεύμα, ένα πνεύμα που έχει συνθλιβεί δεν έχει ελπίδα. Δεν βλέπει την ομορφιά. Δεν έχει πια φυσική, παιδική περιέργεια και την έμφυτη ικανότητά μας να φανταζόμαστε. Εάν αντίθετα, μπορούμε να ενισχύσουμε ένα ανθρώπινο πνεύμα για να κρατήσει την ελπίδα, για να δει την ομορφιά μέσα του και μέσα στους άλλους, να έχει περιέργεια και φαντασία, τότε πραγματικά χρησιμοποιούμε σωστά την δύναμη μας. Όταν ένα πνεύμα έχει αυτές τις ιδιότητες, είμαστε σε θέση να δημιουργήσουμε νέες πραγματικότητες και νέους τρόπους να υπάρχουμε.

Μετάφραση: Αγγελική Ζαφειροπούλου
tedlink

Για περισσότερες ομιλίες στο e-steki, από το TED, πατήστε εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:19, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
Δεν μπορείς να ξέρεις σε καμία περίπτωση πως νιώθει ο άλλος και ιδιαίτερα όταν δεν θέλει καν να το δείξει στον κόσμο...
Σε αυτή την τελευταία ομιλία που παρέθεσα η Mullins απαντά σε πολλά από τα ερωτήματα και τις απόψεις που τέθηκαν στη συζήτηση γι' αυτά που νιώθει. Ας δούμε μερικά:

δε θα μπορούσα να μην πω ειλικρινά οτι αυτό που μου βγάζει επίσης είναι ο οίκτος, η λύπηση.
Aimee Mullins: Υπάρχει μια σημαντική διαφορά και διάκριση μεταξύ του αντικειμενικού ιατρικού γεγονότος ότι είμαι ακρωτηριασμένη και της υποκειμενικής κοινωνικής άποψης του αν είμαι ή δεν είμαι ανάπηρη. Και, ειλικρινά, η μόνη πραγματική και μόνιμη αναπηρία που είχα να αντιμετωπίσω είναι τον κόσμο που σκέφτηκε ότι θα μπορούσα να χαρακτηριστώ από τέτοιους ορισμούς.

Aimee Mullins: [...]αν με ρωτούσες στα 15 μου, αν θα αντάλλασσα τα προσθετικά μου, για πόδια με σάρκα και οστά στα, δεν θα δίσταζα ούτε δευτερόλεπτο. Φιλοδοξούσα να πετύχω αυτή την κανονικότητα τότε. Αν με ρωτήσεις σήμερα, δεν είμαι τόσο σίγουρη. Και αυτό συμβαίνει χάρις τις εμπειρίες που είχα μαζί τους, όχι παρά τις εμπειρίες που είχα μαζί τους. Και, ίσως, αυτή η αλλαγή σε μένα έχει συμβεί επειδή έχω εκτεθεί σε περισσότερους ανθρώπους που έχουν ανοίξει τις πόρτες για μένα από αυτούς που μου έχουν βάλει ετικέτες και με έχουν επισκιάσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:51, 19-04-10:

Βρήκα το link στις Σκέψεις και σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να το καταθέσω εδώ... Για να μην ξεχνάμε την Ελληνική πραγματικότητα

Αβατο για τον σκύλο-οδηγό το νέο Μουσείο
Γύρισε όλα τα μουσεία του κόσμου με τη βοήθεια του πιστού της σκύλου-οδηγού. Από το Λούβρο μέχρι το Μουσείο του Βατικανού και το Πάνθεον ουδείς απαγόρευσε την είσοδο στην τυφλή Ισπανίδα φιλόλογο Antonia Pons Losada και τον σκύλο της. Ουδείς, εκτός από τους υπευθύνους στο νεότευκτο Μουσείο της Ακρόπολης.

Πριν από λίγες μέρες και συγκεκριμένα στις 3 Απριλίου η κ. Λοσάντα βρέθηκε στην Ελλάδα μαζί με τον άντρα της και μια δεκαμελή παρέα Ισπανών. Ηταν η τέταρτη επίσκεψή της στη χώρα μας, την οποία επισκέπτεται συχνά και λόγω των σπουδών της (κλασική φιλολογία, ελληνική και λατινική). Οπως κατήγγειλε στην «Ε», όταν έφτασαν στην είσοδο του μουσείου ένας από τους εργαζομένους στην ασφάλεια του μουσείου τής είπε ότι τα σκυλιά δεν επιτρέπονται. Του εξήγησε ότι δεν είναι απλός σκύλος και ότι πρόκειται για ειδικά εκπαιδευμένο σκύλο-οδηγό τυφλών, αλλά ο υπάλληλος επέμεινε. Το ίδιο είπε και ο επικεφαλής της ασφάλειας, ο οποίος κλήθηκε από την ίδια.

Η κ. Λοσάντα ζήτησε να μιλήσει και με τον διευθυντή του μουσείου, ο οποίος διά τηλεφώνου κράτησε την ίδια στάση. «Τελικά εμφανίστηκε ένας αρχαιολόγος και μου πρόσφερε ένα αναπηρικό καροτσάκι λέγοντας ότι ο σκύλος δεν μπορεί να μπει μέσα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς αισθάνθηκα, πόσο ντράπηκα. Απλώς δεν μπορώ να δω, δεν έχω κάποια αναπηρία. Ηταν τόσο εξευτελιστικό... Και εγώ και οι φίλοι μου επιμείναμε ότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι σαφής και επιτρέπει την είσοδο των σκύλων-οδηγών παντού, αλλά όλοι ήταν ανένδοτοι».
Σύμφωνα πάντα με την κ. Λοσάντα, η δικαιολογία που προέβαλαν ήταν ότι ο σκύλος θα μπορούσε να δαγκώσει κάποιον, να σπάσει κάτι ή να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιον επισκέπτη αλλεργικό στους σκύλους. «Ζήτησα τη φόρμα παραπόνων του μουσείου και τη συμπλήρωσα. Θα καταγγείλω το γεγονός και στη Βουλή της Καταλονίας όπου και ζω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον σκύλο μου σε όλο τον κόσμο. Είχα λίγα προβλήματα και στο Μουσείο της Βεργίνας στη Θεσσαλονίκη, αλλά τους εξήγησα και με άφησαν να μπω με τον σκύλο μου. Στο Μουσείο της Πέλλας μάλιστα οι υπάλληλοι ήταν ιδιαίτερα ευγενικοί μαζί μου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα εξαρχής».

Η «Ε» απευθύνθηκε στον Δημήτρη Παντερμαλή, πρόεδρο του Οργανισμού Ανέγερσης του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης, ο οποίος είπε ότι προτάθηκε στην τυφλή επισκέπτρια να αφήσει τον σκύλο απ' έξω και να τη συνοδέψει κάποιος αρχαιολόγος μέσα στο μουσείο. «Το κοινό δεν μπορώ να το ελέγξω. Μπορεί κάποιος να αντιδρούσε, να δημιουργούνταν πανικός και να έπεφτε ένα βάθρο με κάποιο έκθεμα. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω... Η ευθύνη μας είναι τεράστια απέναντι στον πολιτιστικό θησαυρό. Η διάθεσή μας είναι απολύτως φιλική απέναντι σ' αυτούς τους ανθρώπους και μάλιστα σκοπεύουμε να φτιάξουμε και ένα μικρό μουσείο αφής».

Από τα παραπάνω προκύπτουν κάποια εύλογα ερωτήματα. Το Μουσείο του Λούβρου, της Περγάμου, το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης του Ελσίνκι, το Μουσείο των Συρακουσών ή ο αρχαιολογικός χώρος της Ταορμίνα, στα οποία επετράπη ανενόχλητα η είσοδος του σκύλου-συνοδού, δεν έχουν τόσο σημαντικά εκθέματα όσο τα δικά μας; Οι επισκέπτες του Μουσείου της Ακρόπολης είναι τόσο απαίδευτοι που θα πανικοβάλλονταν στη θέα ενός ήρεμου σκύλου-οδηγού, ειδικά εκπαιδευμένου ώστε να μην αποπροσανατολίζεται και να μην αντιδρά στην πολυκοσμία;
Πηγαίνει η γυναίκα με τον εκπαιδευμένο σκύλο που της έχει δώσει τη δυνατότητα να κυκλοφορεί χωρίς να επιβαρύνει κανέναν και της προτείνουν να τη βάλουν σε αναπηρικό καροτσάκι;;;!!!! Τι σκουριασμένα μυαλά είναι αυτά;

"Απλώς δεν μπορώ να δω, δεν έχω κάποια αναπηρία", είπε η γυναίκα, επιβεβαιώνοντας αυτά που μας έλεγε παραπάνω και η Mullins...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 11:53, 19-04-10:

Βρήκα το link στις Σκέψεις και σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να το καταθέσω εδώ... Για να μην ξεχνάμε την Ελληνική πραγματικότητα

Αβατο για τον σκύλο-οδηγό το νέο Μουσείο
Πηγαίνει η γυναίκα με τον εκπαιδευμένο σκύλο που της έχει δώσει τη δυνατότητα να κυκλοφορεί χωρίς να επιβαρύνει κανέναν και της προτείνουν να τη βάλουν σε αναπηρικό καροτσάκι;;;!!!! Τι σκουριασμένα μυαλά είναι αυτά;

"Απλώς δεν μπορώ να δω, δεν έχω κάποια αναπηρία", είπε η γυναίκα, επιβεβαιώνοντας αυτά που μας έλεγε παραπάνω και η Mullins...
Το ίδιο το κείμενο καλή μου δίνει την απάντηση:

Οι επισκέπτες του Μουσείου της Ακρόπολης είναι τόσο απαίδευτοι που θα πανικοβάλλονταν στη θέα ενός ήρεμου σκύλου-οδηγού, ειδικά εκπαιδευμένου ώστε να μην αποπροσανατολίζεται και να μην αντιδρά στην πολυκοσμία;
Η απάντηση είναι ένα απόλυτο ΝΑΙ.

Οι έλληνες (που δεν το γράφω με κεφαλαίο Ε σε αυτό το θέμα, με τίποτα όμως) είναι απαίδευτοι, πανικόβλητοι και ακόμα και αν παρακάμψουμε την πρόσφατη γενιά μαμάδων, υπάρχουν ακόμα οι γιαγιάδες που λένε στο εγγονάκι τους ότι "θα τους φάει ο σκύλος"

Είναι οι ΑΑΑ (απαίδευτοι, αμόρφωτοι, ακαλλιέργητοι) της Ελλάδας των αδέσποτων, της φόλας, των βασανισμών και των σκύλων στα μπαλκόνια πλάϊ στη γλάστρα.

Είναι αυτοί που τρέμουν στην ιδέα ότι μια έγκυος θα δει μπροστά της γάτα, λες και δεν έχει πιο σοβαρά πράγματα να σκεφτεί το γατί, την έννοια της εγκύου έχει να την κολλήσει τοξοπλάσμωση.

Αυτοί είναι οι έλληνες που δεν πάει το μυαλό τους ότι οι τυφλοί έχουν σκύλους συνοδούς και θα έπρεπε να προβλέπεται η είσοδος τους σε μουσεία και λοιπούς ανάλογους χώρους.

Δυστυχώς, ΚΑΙ αυτό δηλ. η αλλαγή στην αντιμετώπιση των ζώων συντροφιάς ή όχι μόνο, θα πρέπει να ξεκινήσει από το σχολείο, γιατί αλλοιώς, για να περάσει η αλλαγή στη νοοτροπία από γονείς σε παιδιά, θα πάρει φοβάμαι αρκετές γενιές ακόμα...

Όσο για τα επιχειρήματα του κ. Παντερμαλή, θυμάμαι τις δηλώσεις και αντιδράσεις του αναφορικά με το βίντεο του Κώστα Γαβρά για τις φθορές που προξενήθηκαν στον Παρθενώνα από τους χριστιανούς και σιωπώ παραδίδοντας τον στην κρίση των αναγνωστών του...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους