Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διακόσμηση εσωτερικών χώρων

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:11, 14-08-09:

Δεν υπάρχει νομίζω παρόμοιο θέμα.. Κοίταξα και βρήκα μόνο ένα που όμως αναφερόταν συγκεκριμένα στα μοντέρνα έπιπλα και τις νέες τάσεις στη διακόσμηση εσωτερικών χώρων.
Ωστόσο, δεν βρήκα κάποιο θέμα όπου μπορούμε να συζητάμε γενικά για τη διακόσμηση του σπιτιού, και για ό,τι εκείνη σχετίζεται.. Κλασικά, μοντέρνα, ρομαντικά, περίεργα σχέδια, χρώματα- έπιπλα, υφάσματα, χαλιά, αξεσουάρ για το σπίτι.. Τα πάντα

Ξέρω πως υπάρχουν άτομα που τα ενδιαφέρει πολύ η διακόσμηση και είμαι σίγουρη πως θα βρούμε άλλα τόσα που τους αρέσει να ασχολούνται, αλλά ακόμα δεν το ξέρουν.. ;p

Για πείτε λοιπόν..

πς. το motto μας
: let's be creative- the ceiling is the limit

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:32, 14-08-09:

Ας πω εγώ πρώτη..
Αρχικά, να σας πω πως κι εγώ ξέρω από ελάχιστα πράγματα έως καθόλου για το θέμα. Πρωτοασχολήθηκα πριν λίγους μήνες, που αλλάξαμε σπίτι και συνειδητοποίησα πως λάτρεψα το να ταιριάζω μεταξύ τους χρώματα και να προσπαθώ να δέσω φαινομενικά άσχετα υλικά και υφάσματα έτσι που το αποτέλεσμα να είναι αρμονικό. Και ήμουν ιδιαίτερα τυχερή, καθώς αυτό που βγήκε στο τέλος με ικανοποιούσε απόλυτα.. (ευτυχώς, γιατί σκεφτόμουν πως αν δεν έβγαινε όπως το είχα στο μυαλό μου, θα ήταν ένα αίσχος και μία μικρή καταστροφή :X)

Κατάλαβα πως σε ό,τι αφορά το υπνοδωμάτιο, που ήταν και το μοναδικό με το οποίο ασχολήθηκα εκτενώς, μου αρέσει το ρομαντικό στυλ και τα παλ χρώματα.. Μεγάλα κρεβάτια με ξύλινο σκελετό, και πολλά φλαφυ μαξιλάρια πάνω (πού εισαι Ντραμ ) τα οποία φυσικά ακόμη συμπληρώνω..
Για να σας δώσω μια γεύση του τι θα μου άρεσε να μπει σε ένα υπνοδωμάτιο

ή

και

ε τώρα τα βρήκα (από διαφορετικά σάιτς), μην περιμένετε να είναι τέλεια.. :$

Λοιπόοον.. για πείτε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:06, 14-08-09:

γεια σου, ωραιο θεμα!

και θα ηθελα να επεκταθω μονο που βιαζομαι αρκετα.

αρχικως θα ελεγα πως μου αρεσουν οι αλλαγες, δεν μπορω τη μονοτονια.
μαρεσει στο σπιτι, στο αμαξι ακομα και σε μενα να κανω συχνα αλλαγες στα χρωματα, στο στυλ, στον αερα γενικοτερα.]
λατρευω το δερμα και το σατεν σαν υφασματα.

θα επανελθω ομως...με λεπτομερεια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 09:54, 15-08-09:

Ωραίο θέμα Καλυψώ...

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το σπίτι μου αρέσει με γήινες αποχρώσεις είτε αφορά βάψιμο είτε αφορά έπιπλα κουρτίνες κτλ.
Όσες φορές με ενθουσίασαν σκούρα χρώματα το σπίτι ήταν θαμπό κατ'εμέ ενώ αντίθετα με παλ αποχρώσεις δείχνει πιο φωτεινό, πιο καθαρό και πιο "ήρεμο".

Τώρα από διακόσμηση θα βάλω φωτογραφίες από τα έπιπλα που έχω οπότε πάνω κάτω θα καταλάβετε το στυλ μου.

Η κρεβατοκάμαρα

Αυτό το κρεβάτι με χρώμα καφέ πολύ απαλό σαν σοκολάτα με πολύ γάλα στο τοίχο πίσω και ένα πολύ ελαφρύ ιβουάρ στους τοίχους, με ιβουάρ κουρτίνες και ίδια απόχρωση με το κρεβάτι ντουλάπα αποτελεί το υπνοδωμάτιο μας.

To σαλόνι εννοώ τον καναπέ, τα σκαμπώ και τα χρώματα και τοίχους, χαλί.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  saloni.JPG
Εμφανίσεις:  17112
Μέγεθος:  42,6 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:37, 15-08-09:

Η διαθεσή μας βρισκεται σε άμεση συνάρτηση με το περιβάλλον μας. Δεν είναι τυχαίο πως πολλοί ανθρωποι αποφεύγουν να απολαμβα΄νουν το σπιτικό τους...επειδή απλώς δεν τους γεμίζει.

Σκεφτείτε γιατί προτιμούμε μια σικ καφετερια ή ενα μπαράκι απο ενα καφενείο.
Γιατί έχει στυλ, ωραία διακόσμηση, γούστο, καλό φωτισμο!απαραίτητο και το βασικότερο θα μιλήσουμε παρακάτω γιαυτό..) και ωραία μουσική που μας εκφράζει.

Θα μπορούσαμε αν θέλετε να τα πάρουμε απο την αρχη με τα κινήματα στις τέχνες(απο εκει πιστευω ξεκινα και η σωστη αποψη μας και το γουστο μας, να χουμε αποψη, γνωριζοντας την ιστορια της τεχνης.) βεβαια δεν ειναι παντα απαραιτητο, το γουστο η το χεις η δε το χεις. ομως καλο ειναι να ξερουμε λιγα πραματακια..

λιγα λογια για τα χρωματα

Το κόκκινο της ενεργειας, για χωρους με ενταση και κινηση(οπως κουζινα, εμενα θα μου αρεσε και στο μπανιο) χρωμα τερακοτα για αντιθεση.

το ροζ ειναι της αγαπης και της φιλιας, γιαυτο συνηθως χρησιμοποιειται στα παιδικα δωματια(στης κορης) και το γαλαζιο στο γιο(δυναμισμος) το ροζ δινει αισθημα γαληνης, ηρεμιας,ισορροπια.

το πορτοκαλι ανοιγει την ορεξη(δειτε πολλα καλα εστιατορια, ξερουν τι κανουν....)απαγορευμενο στην κουζινα βεβαια γιατι δε θα ξεκολλαμε!!αντικαταθλιπτικο και δινει αυτοπεποιθηση.

κιτρινο- καλη διαθεση,οργανωτικοτητα και αποφασιστικοτητα, βελτιωνει επεισης τη μνημη, καλο χρωμα για γραφεια και δουλεια. οχι το πολυ εντονο ομως το καναρινι γιατι αγχωνει.

και το πρασινο φυσικα ειναι της φυσης, σε εξοχικα σπιτια ειναι ο,τι πρεπει, ειδικοτερα αν ειναι μεγαλο το σπιτι, ειδικοτερα ακομα αν η σαλονοιτραπεζαρια ειναι μεγαλη και μπροστα σε κηπο η αυλη.

μαρεσουν τα μεγαλα σπιτια κι αν ειναι μικρο το σπιτι προτιμω λιγα και καλα περιεχομενα σε αυτο. ειναι σημαντικο να περπατας ανετα και με μεγαλα βηματα στο σπιτι σου.

σας εχει τυχει να πατε σε απιτι μπουχτισμενο και να φρικαρετε, να μπουκωνετε?
εμενα ναι!!!

λιγα και καλα,βασικο!!

χρωμα στο σπιτι μου σε χωρο που βρισκομαι συνεχως ειναι το μπορντω, χρωμα πνευματικοτητας ομως εχω αρχισει να το βαριεμαι και φανταστειτε το εβαψα πριν 8-9 μηνες περιπου!!
πολυεξοδη!! χαχαχχαχ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 15-08-09 στις 14:46.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:07, 15-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Η διαθεσή μας βρισκεται σε άμεση συνάρτηση με το περιβάλλον μας. Δεν είναι τυχαίο πως πολλοί ανθρωποι αποφεύγουν να απολαμβα΄νουν το σπιτικό τους...επειδή απλώς δεν τους γεμίζει.

Σκεφτείτε γιατί προτιμούμε μια σικ καφετερια ή ενα μπαράκι απο ενα καφενείο.
Γιατί έχει στυλ, ωραία διακόσμηση, γούστο, καλό φωτισμο!απαραίτητο και το βασικότερο θα μιλήσουμε παρακάτω γιαυτό..) και ωραία μουσική που μας εκφράζει.
Σκεφτόμουν πως αυτό που ζητάμε από έναν χώρο, είναι πάνω από όλα να έχει προσωπικότητα. Δηλαδή να έχει εκείνο το στυλ που είναι πιο κοντά σε εμάς και μας εκφράζει.. Έτσι αισθανόμαστε κι εμείς άνετα κάθε φορά που βρισκόμαστε σε αυτό το χώρο. Ωστόσο οι περισσότεροι κάνουν το λάθος και διαλέγουν έπιπλα για το σπίτι τους από μεγάλα καταστήματα που έχουν έτοιμες "λύσεις" για όλα τα δωμάτια του σπιτιού, και δεν ψάχνουν να βρουν ποιο θα ήταν αυτό που τους ταιριάζει πραγματικά και τους κάνει να νιώθουν όμορφα κάθε φορά που βρίσκονται μέσα στον προσωπικό τους χώρο.
Και η αλήθεια είναι πως έχει σημασία.. Από το ποτήρι που χρησιμοποιούμε, μέχρι την πολυθρόνα όπου καθόμαστε και το τραπεζάκι που ακουμπάμε τον καφέ μας, όλα έχουν σημασία και έχουν άμεσο αντίκτυπο στην ψυχολογία μας- μπορούν να μας φτιάξουν τη διάθεση και να μας χαλαρώσουν από την πρώτη στιγμή που μπαίνουμε στο σπίτι μετά από μία φορτωμένη μέρα.

Παραπάνω "έφτιαξα" ένα στυλ υπνοδωματίου, από τα πολλά που συνειδητοποίησα πως θα μου άρεσαν, για να καταλάβετε περίπου το ύφος του θέματος- όμως οι προεκτάσεις είναι απίστευτες, καθώς οι συνδυασμοί είναι άπειροι.

Προσωπικά, μιας και αρχίσαμε από τα χρώματα.. το υπνοδωμάτιό μου έχει τρεις τοίχους εκρού κι έναν λιλά. Αρχικά, όπως είδα το δωμάτιο βαμμένο, οι αποχρώσεις δεν έδεναν όσο θα ήθελα και είχα απογοητευθεί τόσο πολύ γιατί αλλιώς είχα φανταστεί το αποτέλεσμα.. Ωστόσο μόλις μπήκαν τα έπιπλα, που ήταν σε ξύλο απαλού χρώματος, ήρθαν όλα σε ισορροπία.
Οπότε.. τιπ- να ξέρετε πως τα χρώματα σε τοίχους, αλλιώς δείχνουν από μόνα τους κι αλλιώς όταν θα μπουν τα έπιπλα. Γι αυτό προσοχή στην επιλογή και ίσως θα είναι καλύτερα να πάρετε δειγματάκια από τα χρώματα και τα υφάσματα, και φωτογραφίες από τα έπιπλα -στις οποίες μας ενδιαφέρει να φαίνεται το χρώμα τους-, ώστε να μπορέσετε να "δείτε" τι ακριβώς θα βγει από αυτό το ταίριασμα που έχετε στο μυαλό σας..

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 00:13, 16-08-09:

Όντως ωραίο θεματάκι λατρεία...

Λοιπόν, το δικό μου γούστο στα σπίτια, μμμμ, παστέλ κυρίως αποχρώσεις στους τοίχους, retro ταπετσαρίες (τις αγαπώωωω ), έπιπλα που έχουν έντονο προσωπικό χαρακτήρα και, οφ κορς, ξύλινο δάπεδο. Αν υπάρχει κάτι που απεχθάνομαι στην διακόσμηση -πέρα από τα πλακάκια στα εκτός μπάνιου πατώματα- αυτό είναι τα αποστειρωμένα total looks -τύπου neoset- που επιλέγουν πολλοί... Δεν λέω, δεν μπορούμε να φτιάχνουμε και μόνοι μας όλα τα έπιπλα αλλά σίγουρα μπορούμε να δίνουμε σε κάποια την δικιά μας πινελιά ώστε να αποκτήσει ο χώρος περισσότερη ψυχή ...

Μερικά ενδεικτικά έπιπλα-χώροι-διακοσμητικά-whatever που μου φαίνονται γλυκούλια

π.χ. αυτή την καρέκλα θα μπορούσε άνετα κάποιος να την δημιουργήσει μόνος του, αξιοποιώντας μια παλιά, ''βαρετή'' καρέκλα βάφοντας την σε ένα πιο φάνκυ χρώμα και περνώντας την ένα στένσιλ απαραίτητη προυπόθεση βέβαια, είναι να πιάνουν και λίγο τα χέρια του...αλλά ακόμα και αηδία να του βγει θα έχει έναν χαρακτήρα, δεν θα είναι μια ψυχρή καρέκλα...

Eπίσης μου αρέσουν πολύ και οι ταπετσαρίες που, ένα μέρος τους, είναι 3D

Eπίσης έχει παρατηρηθεί οτι μου αρέσει πολύ ο συνδιασμός ριγέ, πουά και εμπριμέ λευκών ειδών......δεν είναι όσο κιτς ακούγεται!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:29, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Eπίσης μου αρέσουν πολύ και οι ταπετσαρίες που, ένα μέρος τους, είναι 3D

Αυτό είναι ταπετσαρία;..
τέλειο είναι, μόνο που θα ήταν καλύτερο να μπει σε μικρές επιφάνειες. Αρκετά μικρές βασικά, επειδή θα κλείνει το χώρο, νομίζω..

Και μιας που είπα θα κλείνει το χώρο.. Λατρεύω τους τεράστιους ολόσωμους καθρέφτες που μπορούν να μπουν είτε σε κρεβατοκάμαρα, είτε σε κάποιο χώρο του καθιστικού/σαλονιού ώστε να φαίνεται ο χώρος μεγαλύτερος. "Ανοίγουν" το χώρο απίστευτα, και είναι ιδανικά για μικρά σπίτια. Μέτρον άριστον φυσικά..

Άσχετο. Μπάνιο.. σε πιο μοντέρνο στυλ από τα έπιπλα κρεβατοκάμαρας που έβαλα παραπάνω

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 00:37, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Αυτό είναι ταπετσαρία;..
τέλειο είναι, μόνο που θα ήταν καλύτερο να μπει σε μικρές επιφάνειες. αρκετά μικρές βασικά, επειδή θα κλείνει το χώρο, νομίζω..
Ε, ναι εννοείται... Είναι βινυλ ταπετσαρία και έχει κρεμασταράκια για να βάζεις προσωπικά αντικείμενα -π.χ το ρολόι δεν είναι πάνω στην ταπετσαρία. Έτσι ο τοίχος είναι σαν καμβάς και μπορείς να αλλάζεις συνέχεια θέση στα πράγματα αν βαριέσαι

Άλλες, πιο απλές, ταπετσαρίες...για πιο μεγάλες επιφάνειες!!

π.ς. Τώρα που το καλοσκέφτομαι, οι συγκεκριμένες θα ήταν ωραίες και σε παραβάν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 16-08-09 στις 00:46.
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:44, 16-08-09:

Αχου, πολύ όμορφα είναι βρε κουκλί..
Γενικά χρησιμοποιείτε ταπετσαρίες στο σπίτι;.. Εμένα μου φαίνεται λίγο "επικίνδυνο", με την έννοια ότι μπορεί να με περιορίσει μετά ως προς το στυλ του δωματίου - των επίπλων κλπ. Δεν ξέρω..
Ίσως αν βάλεις μία απλή ταπετσαρία να μην έχεις πρόβλημα, αλλά μία ταπετσαρία σαν τις παραπάνω πχ δεν θα ήθελε έπιπλα λιγάκι κλασικά και όχι πολλά πολλά χρώματα στα υφάσματα, για να μην φαίνεται μετά "φορτωμένο" και του ματς;.. Άλλο σε καφετέρια που νταξ, μπορείς να ρισκάρεις να βγει και λίγο κιτς -ίσως και να επιβάλεται.. τι να πω-, και άλλο σε σπίτι..

(παρακαλούνται οι περι των ταπετσαριών γνώστες να εισέλθουν στη συζήτηση! :X)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:52, 16-08-09:

δεν είμαι γνώστης , αλλά δηλώνω αντι-φαν των ταπετσαριών . Καλύτερα 2-3 αποχρώσεις στους τοίχους ενός δωματίου που με λίγη σκέψη μπορούνε να μεγαλώσουνε και να δώσουνε προοπτική στον χώρο παρά μια ταπετσαρία που δίνει ένα πρόχειρο αποτέλεσμα

Φυσικά πάντα υπάρχουνε εξαιρέσεις απλά δεν έτυχε εγώ να δω καμία τέτοια

π.σ. στο μπάνιο επίσης αντί για ταπετσαρία προτιμώ πλακάκια , στο εξοχικό μου έχω ένα συγκεκριμένο χρώμα (σε διαμέρισμα στην πόλη σίγουρα υπάρχουνε πιο μοντέρνες λύσεις) περίπου σε αυτό :

πιο σκούρο και άγριο

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:09, 16-08-09:

λοιπον εγω στο σπιτι μου επελεξα να ειμαι πρακτικη πιο πολυ σε θεματα οπως αποθηκευτικοι χωροι και χρησιμοτητα σε καθε τι που μπηκε σ'αυτο.

δεν μπορω τα πολλα μπιχλιμπιδια και επιπλακια.. μ'αρεσουν πολλα πραγματα αλλα επιλεγω να μην γεμιζω τον χωρο μου.

στην κουζινα επελεξα σκουρο χρωμα στο ξυλο , γκριζο ειναι κατ'ακριβειαν , και εχω κανει απο πανω απο τα ερμαρακια της κουζινας τον τοιχο κοκκινο και καρεκλες κοκκινες

η βεραντα μεγαλη με φαναρια μεγαλα που εχουν κερια μεσα για ησυχες βραδιες μετα μουσικης σπραιτ και την θεα των δεντρων απεναντι

για σαλονι μ'αρεσουν οι καναπεδες σε σχημα Γ καθως και οι τεραστιες σεζ λογκ

χρωματα επελεξα πιο γηινα γιατι εκανα την κουζινα με εντονα χρωματα

στο δωματιο παλι γηινοι χρωματισμοι που σπανε με πολυ ωραιες επιλογες σε σεντονια ή quilt cover ..

* βασικοτατο θεωρω την κατασκευη οπως και εκανα μιας παπουτσοθηκης. υπηρχε ενα κουφωμα να το πω εμενα προς το σαλονι και το εκανα απο την αλλη μερια δηλ. προς την μερια του διαδρομου και το εκανα εξωτερικα ερμαρι αλλα μεσα ειναι παπουτσοθηκη. ειπα στον πελεκανο και εβαλε ξυλο καθε 20- 25 ποντους και επισης χωρο για μποτες. ειναι τρομερα πρακτικο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 15:57, 16-08-09:

σιντάκο πολύ ωραία η ιδέα με τα πλακάκια μπάνιου σε αυτό το χρώμα.. ειδικά για εξοχικό πρέπει να είναι τέλειο, ναις!

ορίστε καλε! πάρτε παράδειγμα και πείτε κι οι υπόλοιποι άνδρες του φορουμ- όλοι θα θέλατε το σπίτι σας ή τέλος πάντων κάποιος χώρος όπου κινείστε και είναι σημαντικός για εσάς (αμέ, ακόμη και το γραφείο σας!) να είναι της αισθητικής σας. Ακούμε απόψεις- άλλωστε είναι ένα θέμα που πραγματικά απευθύνεται σε όλους.. come οon people

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
η βεραντα μεγαλη με φαναρια μεγαλα που εχουν κερια μεσα για ησυχες βραδιες μετα μουσικης σπραιτ και την θεα των δεντρων απεναντι
υπέροχο πρέπει να το έχεις φτιάξει μουνλάιτ μου

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 16:08, 16-08-09:

μιας που αναφερθήκαμε σε αυτό..

Ταπετσαρίες

Οι ταπετσαρίες τοίχου χρησιμοποιούνταν πριν από αρκετές δεκαετίες για τη διακόσμηση κατοικιών, αλλά και για πρακτικούς λόγους, όπως η καθαριότητα και η μόνωση.
Τα παλιά εκείνα σχέδια, κάνουν ακόμη τους περισσότερους ανθρώπους στο άκουσμα της λέξης «ταπετσαρία», να φαντάζονται ντεμοντέ χαρτιά σε όλους τους τοίχους.
Αρκετοί βέβαια που παρακολουθούν τις τάσεις της μόδας, ανακαλύπτουν την ομορφιά της επένδυσης ενός ή περισσότερων τοίχων με τα σύγχρονα σχέδια, χρώματα και υλικά που κυκλοφορούν στην αγορά.
Στις αρετές της «νέας» ταπετσαρίας, εκτός από τη διακόσμηση, συγκαταλέγεται επίσης η θερμομόνωση του χώρου, η κάλυψη των ατελειών του τοίχου αλλά και η οικονομία, αφού αντέχει στο χώρο μέχρι να την βαρεθείτε.
Άλλωστε, μία τεχνοτροπία που συνηθίζαμε να χρησιμοποιούμε, κοστίζει περισσότερο ανά τετραγωνικό μέτρο απʼότι η χρήση ταπετσαρίας.

Στην αγορά, τα βασικά υλικά ταπετσαρίας που κυκλοφορούν, είναι το χαρτί, το βινύλιο, το αφροβινύλιο και ο υαλοβάμβακας.

Υπάρχουν βέβαια και πιο ασυνήθιστα υλικά, όπως το bamboo, η ψάθα, το ύφασμα, το βελούδο, ο φελλός, κ.ά.

Ξεκινώντας από τις χάρτινες, πρέπει να αναφέρουμε ότι πολλές έχουν υποστεί αδιαβροχοποίηση, που τις καθιστούν ιδανικές για υπνοδωμάτια και καθιστικά.

Οι βινυλιακές αντίστοιχα, είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές στην υγρασία και την ηλιακή ακτινοβολία, που δεν επηρρεάζει τα χρώματά τους.

Σημαντικό είναι επίσης το ότι η σκόνη δεν μπορεί να «κάτσει» πάνω τους. Πρόκειται για το ιδανικό υλικό για κάθε χώρο της κατοικίας, αλλά και για επαγγελματικούς χώρους.

Οι αφροβινυλιακές ταπετσαρίες έχουν ανάγλυφη υφή και τις συναντάμε κυρίως σε πλοία, ξενοδοχεία, εστιατόρια και πολύ λιγότερο σε κατοικίες. Στα ατού τους συγκαταλέγεται η υψηλή θερμομονωτική και ηχομονωτική ιδιότητα, καθώς και η αντοχή τους στο ηλιακό φως.

Οι υαλοταπετσαρίες είναι κατασκευασμένες από υαλοβάμβακα και θεωρούνται ιδιαίτερα ανθεκτικές στη σκληρή χρήση και ιδιαίτερα μονωτικές. Πρόκειται για ταπετσαρίες που βάφονται σε οποιοδήποτε χρώμα και τις συναντάμε κυρίως σε επαγγελματικούς χώρους και ξενοδοχεία, αφού η ιδιότητα της μόνωσης υπερισχύει της αισθητικής.

Όσο για τα υπόλοιπα υλικά που προαναφέραμε, χρησιμοποιούνται καθαρά για διακοσμητικούς λόγους, δίνοντας μία ιδιαίτερη όψη, που κάνει τους πάντες να αναρωτιούνται τι είναι αυτό...
Πρέπει να τονίσουμε πως τα περισσεύματα από την ταπετσαρία που θα τοποθετηθεί, δεν πρέπει να πεταχτούν αφού μπορεί να χρησιμοποιηθούν για να μπαλώσουν τυχών ζημιές ή σκισίματα.

Μύθοι όπως ότι οι ταπετσαρίες είναι : επικίνδυνες σε περίπτωση φωτιάς, ανθυγιεινές, εστία μικροβίων και μούχλας, και ότι ξεκολλάνε και πέφτουν, καταρρίπτονται ένας ένας με επιχειρήματα. Κατʼ αρχήν η ταπετσαρία σε περίπτωση φωτιάς, καταστρέφεται μεν, δεν συγκρατεί ή βοηθά την φωτιά να εξαπλωθεί δε. Αυτό επιβεβαιώνεται στις προδιαγραφές του κάθε υλικού με το αντίστοιχο σηματάκι.

http://fe-mail.gr/pages/posts/decora...ration2494.php

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 16-08-09 στις 16:15.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:32, 16-08-09:

Τι βρίσκει ο άνθρωπος όταν απλά θέλει να περάσει η ώρα..

Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε διάφορους συνδυασμούς χρωμάτων σε τοίχους, να δείτε πώς αυτά τελικώς "δένουν" με τα έπιπλα και να αποφασίσετε για το ποιος είναι εκείνος που ταιριάζει στο δικό σας χώρο!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:09, 17-08-09:

Μιας και μιλαμε για ταπετσαριες θα σας πω κι εγω ενα τερααστιο προβλημα μου κι οποιος καλος θελει ας δωσει μια ιδεα...

σας κανω την περιγραφη..

Προκειται για υπνοδωματιο.
τοιχοι σε χρωμα μπορντω-φουξια και λιλά(πολυ ανοιχτο μωβ)
κουρτινες σε χρωμα ροζ παλ.
επιπλα(γραφειο, κρεβάτι, κομοδίνο, καρέκλα) κλασσικα(σκουρο καφε) και με χρυσες λεπτομερειες.
η τηλεοραση βρισκεται ψηλα στον τοιχο.
επισης υπαρχει και μια τουαλετα(οχι wc λολ! τουαλετα, δηλαδη για οποιον δε γνωριζει, γραφειακι γυναικειο για το μακιγιαζ και ο,τι σχετιζεται με τη γυναικεια περιποιηση- μαλλια, προσωπο κλπκλπ)

το σηματικο σε αυτο το χωρο ειναι ο συνδυσμος μοντερνου και κλασσικου στυλ
(στον τοιχο πινακας σε αφηρημενη τεχνη στα χρωματα των τοιχων, πεταμενη μια κιθαρα, θηκη για περιοδικα, φως δαπεδου μοντερνο...)παιζει πολυ και το τιγρε, σε κερια, κουτια αποθηκευσης, παπλωμα, μαξιλαρες κλπ.

ωραιο υπνοδωματιο. εκανα κοπο να το διαμορφωσω ετσι...

το προβλημα τωρα:
μια σειρα απο ντουλαπες λευκες(!) υσ. ξεμειναν απο παλαιότερα- δεν αλλαχθηκαν ποτε-στον εναν τοιχο
που πιανουν τεραστιο χωρο(απαραιτητος ομως για τα ρουχα... - αν και σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι απαραιτητος ενας χωρος στο σπιτι, ενα δωματιο για ρουχα-ιματιοθηκη-) και χαλανε το ντεκορ γενικοτερα.

για να αλλαχθουν προς το παρον ειναι κομματακι δυσκολο γιατι θελει ξυλωμα ολο το δαπεδο(ξυλινο), καθως και η αγορα μιας "καλης'' ντουλαπας, υπεραποθηκευτικης(!), ακριβης αποσο εχω κοιταξει που να πληρει αυτα που θελω.
το κοστος συνολικά είναι αρκετά μεγάλο οπως καταλαβαινετε και ειναι στα πιο μακρινα σχεδια.

εχετε ιδεες για το πως θα μπορουσα με αυτες τις ντουλαπες να κανω τον χωρο να φαινεται μεγαλυτερο και να ταιριαζει εστω? (με μια ταπετσαρια ισως? βαψιμο?) αλλαγες στα χερουλια? κατι που να τις κανει να μην φαινονται για ντουλαπες?)

εσεις τι λετε?
δυσκολα βαζω... το ξερω... το ψαχνω καιρο αλλα λυση καμμια..
μαλλον πρεπει ναγορασω ντουλαπα και να ξηλωσω και το δαπεδο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 17-08-09 στις 04:25.
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 04:28, 17-08-09:

εντοιχισμένη ντουλάπα ε ;

ξεβιδώνεις τους μεντεσέδες , βγάζεις τα πορτάκια της ντουλάπας σε εξωτερικό χώρο , τα περνάς 2 χέρια με ένα παλμικό τριβείο

μετά τα περνάς με ένα ματ βερνίκι ξύλου (υπάρχουνε πολλά , κοίτα από τι ξύλο είναι τα έπιπλα γραφείου που έχεις και πάρε αντίστοιχο) , τα περνάς και με ένα γυαλιστικό κερί και τέλος αλλάζεις και τα χερούλια με κάτι πιο μοντέρνο

κόστος : καμιά 60 ευρώ και δεν διαλύεις και το σπίτι σου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 17-08-09 στις 05:12. Αιτία: μαστόρευα με τον μπομπ
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:03, 17-08-09:

λογικα θα πρεπει να μπορεις να αλλαξεις το χρωμα. καλυτερα να ρωτησεις και ενα επιπλοποιο ή πελεκανο να σου πει τι να κανεις ακριβως. εχω δει παντως να βαζουν ταπετσαρια πανω σε ερμαρι γιατι ηταν ασπρο και πραγματικα εκανε αλλαγη και κατι ιδιαιτερο στον χωρο..

εγω απο την αλλη ειμαι πιο πολυ του ξυλου το θεωρω πιο ζεστο στον χωρο οποτε αν μπορεσεις να το κανεις εσυ με βερνικι κατι ισως σου ερθει και πιο φτηνα και θα ειναι και πιο διαχρονικο..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:01, 17-08-09:

Ευχαριστω παιδιά, θα το κοιτάξω αυτο που μου λέτε με το βερνίκι!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:37, 18-08-09:

επειδή αφήσαμε λίγο πίσω το θέμα που είναι και ενδιαφέρον είχα υποσχεθεί να μιλήσουμε για το φωτισμό που παίζει το βασικότερο ρόλο γιατί επηρεάζει την όραση μας. Ακόμα και να μην είναι καθαρό το σπίτι(πες πως δεν έχεις προλάβει), ακόμα και χτυπήμενα έπιπλα να έχεις, ακόμα και λάθος χρώματα νε έχεις διαλέξει, το φως είναι αυτό που αλλάζει εντελώς την εικόνα του χώρου.

(θυμηθείτε πόσες φορές φλερτάρατε μια παν'εμορφη(!)γυναίκα ή ένα πανέμορφο άντρα υπο το φως των κεριών ή με χαμηλό φωτισμό και τι σοκ πάθατε το πρωι μόλις ξυπνήσατε. κι επειδή ως γνωστόν η νύχτα είναι απατεώνισσα δε παύει να είναι ατμοσφαιρική...)

Η λογική φωτισμού σε οποιόδηποτε δωμάτιο(είτε σαλόνι, είτε τραπεζαρία, είτε υπνοδωματιο, είτε γραφείο, είτε τουαλέτα, είτε μπαλκόνι..) συνήθως παραμένει η ίδια. Πάντα έχεις ένα φως πάνω από το κεφάλι σου, που πολλές φορές τυχαίνει να είναι και αρκετά δυνατό, με αποτέλεσμα να μην σου επιτρέπει να χαλαρώσεις. Οποιοδήποτε κι αν είναι το ύφος του σπιτιού - μοντέρνο, minimal, (νεο)κλασσικό– είναι καλό να σκεφτούμε τον τρόπο που θα φωτιστεί ο χώρος.

Τα κριτήρια :
Σωστή ένταση
Να ταιριάζει με το στυλ (αν και προσωπικά μου αρέσει να ανακατεύω τα στυλ)
Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά, η λεπτομέρεια ως το προς το που θα μπει το φωτιστικό, αν θα είναι εμφανής ή κρυφος φωτισμός ακόμα και η η λεπτεομέρεια στη λάμπα(αν θα είναι μεγάλη ή μικρή ή μεσα΄πιου μεγέθους κι αυτό εξαρτάται απο το εκάστοτε δωμάτιο)

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:24, 27-08-09:

Αποφασίσαμε να βάψουμε το σπίτι και επειδή αυτό περιλαμβάνει και το δωματιό μου πρέπει να σκεφτώ τι χρώμα να το βάψω!

Το δωμάτιο τώρα έχει ένα τοίχο πορτοκαλί (δεν έχει πετύχει καθόλου) και οι υπόλοιποι είναι άσπροι! Το αγαπημένο μου χρώμα είναι το μπλε, θα μου άρεσε να έχω ένα τοίχο στο αγαπημένο μου χρώμα, αλλά όλοι μου λένε κατηγορηματικά όχι! Σκέφτηκα και για κάποια απόχρωση του, αλλά είτε μου φαίνεται παιδική-αγορίστικη, είτε είναι πολύ σκούρο!

Θέλω να μπαίνω στο δωμάτιο μου και να ηρεμώ, να χαλαρώνω, να το αισθάνομαι δικό μου, να είναι ζεστό, αλλά να μην με πνίγει, να είναι χαρούμενο, αλλά όχι πάρα πολύ και πάνω από όλα να μείνω ικανοποιημένη! Όλα αυτά πρέπει να τα πετύχει το βάψιμο του τοίχου, γιατί προς το παρών δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάποια παραπάνω αλλαγή!

Οπότε θέλω πολλές διαφορετικές γνώμες! Θέλω προτάσεις για συνδυασμούς διαφορετικών χρωμάτων, γιατί αν περιμένω από το δικό μου γούστο σώθηκα , αλλά και συνδυασμό του ίδιου χρώματος διαφορετικών αποχρώσεων! Δεν έχω πρόβλημα στο χρώμα, αρκεί να μην είναι μαύρο!

πσ1. Στο δωμάτιο μπορώ να βάψω μόνο 2 τοίχους και κάνουν γωνία μεταξύ τους!

πσ2. Βοηθήστεεεεεε την άγουστη!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 13:40, 27-08-09:

Σουίτυ, γιατί δε δοκιμάζεις κάποια ταπετσαρία στον έναν τοίχο;.. Όπως το σκέφτομαι, μου έρχεται στο μυαλό μια ταπετσαρία σε βαθύ μπλε με κάποιο σχέδιο περίτεχνο και κομψό, αλλά όχι πολύ εξεζητημένο- ίσως μπλε φόντο με άσπρα/εκρού σχέδια. Κάτσε να κοιτάξω στο νετ μήπως βρω κάτι ενδιαφέρον..

Ή μπορείς απλά να παίξεις με κουρτίνες ή φωτιστικό για να δίνει ένα γλυκό χρώμα στο δωμάτιο, και να βάψεις τοίχους άσπρους.

Το σκέφτηκα με βάση το μπλε που σου αρέσει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι που έβαλα σε προηγούμενη σελίδα, για να δεις πώς ταιριάζουν μεταξύ τους διάφορα χρώματα.. Πειραματίσου και θα βρεις τι σου αρέσει πιο πολύ

πς. Το μπλε είναι τέλειο χρώμα για υπνοδωμάτιο, επειδή είναι χρώμα που "ξεκουράζει" τα μάτια και σε χαλαρώνει.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:02, 27-08-09:

Σουίτυ, γιατί δε δοκιμάζεις κάποια ταπετσαρία στον έναν τοίχο;.. Όπως το σκέφτομαι, μου έρχεται στο μυαλό μια ταπετσαρία σε βαθύ μπλε με κάποιο σχέδιο περίτεχνο και κομψό, αλλά όχι πολύ εξεζητημένο- ίσως μπλε φόντο με άσπρα/εκρού σχέδια. Κάτσε να κοιτάξω στο νετ μήπως βρω κάτι ενδιαφέρον..

Ή μπορείς απλά να παίξεις με κουρτίνες ή φωτιστικό για να δίνει ένα γλυκό χρώμα στο δωμάτιο, και να βάψεις τοίχους άσπρους.

Το σκέφτηκα με βάση το μπλε που σου αρέσει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι που έβαλα σε προηγούμενη σελίδα, για να δεις πώς ταιριάζουν μεταξύ τους διάφορα χρώματα.. Πειραματίσου και θα βρεις τι σου αρέσει πιο πολύ

πς. Το μπλε είναι τέλειο χρώμα για υπνοδωμάτιο, επειδή είναι χρώμα που "ξεκουράζει" τα μάτια και σε χαλαρώνει.
Χμ... ταπετσαρία δεν θέλω να βάλω, μου φαίνεται πολύ μπελαλίδικη, νιώθω οτι θα με περιορίσει και, το κυριότερο, θέλει πιο πολύ ψάξιμο και χρόνο, κάτι που δεν διαθέτω αυτή την στιγμή!

Τοίχους άσπρους δεν θέλω! Τους έχω βαρεθεί τόσα χρόνια και τους νιώθω άδειους!

Το πρόγραμμα που έβαλες είναι πραγματικά πολύ καλό, αλλά αυξάνει το μειονέκτημα μου στο να μην κάνω καθόλου καλούς συνδυασμούς χρωμάτων! Δεν μπορώ να αντιληφθώ αν το ένα χρώμα πάει με το άλλο, αν είναι κατάλληλα για το δωμάτιο ή αν είναι too much! Έχω μεγάλο πρόβλημα!

πσ. Αυτό λέω και εγώ, αλλά όλοι μου λένε όχι, είτε γιατί λένε οτι θα είναι πολύ μουντό το χειμώνα με βροχή, είτε πολύ παιδικό, είτε απλά όχι!
Μου είπαν οτι ωραίος συνδυασμός είναι το λιλά με το φυστικί (ή τελοσπάντων το ανοιχτό μωβ με το ανοιχτό πράσινο), ωραίο μου φαίνεται, αλλά νιώθω οτι δεν θα είμαι εγώ, οτι θα είναι ξένο!

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Ophelia έγραψε στις 14:08, 27-08-09:

Φλασιά...τον συνδιασμό μπορνώ, λευκό, ανοιχτό γαλάζιο τον έχεις σκεφτεί;;
Τον ένα τοίχο να τον κάνεις ζεστό κόκκινο, τον άλλον σιέλ και τους άλλους άσπρους για να φωτίσει! Επίσης μπορείς στον ένα τοίχο να κάνεις ρίγες, τον άλλο σιελ και τους άλλους 2 πάλι άσπρους.

Κάτι τέτοιο εννοώ...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phoebe.jpg
Εμφανίσεις:  3788
Μέγεθος:  13,7 KB Το έκανα στην ζωγραφική του word και μου βγήκε λίγο μάπα! Γενικά, αφού σου αρέσει το γαλάζιο φρόντισε να βάλεις κάποιον συνδιασμό του γαλάζιου (που είναι παααρα πολύ ξεκούραστο και δροσερό χρώμα για υπνοδωμάτιο) με κάποιο πιο ζεστό χρώμα για να μην δείχνει αγορίστικο. Εκτός από το ζεστό κόκκινο, το σιέλ πάει πολύ και με το λιλά αλλά θα πρέπει τα έπιπλα σου να είναι σε ουδέτερες αποχρώσεις για να παίξεις με την παστέλ παλέτα.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:14, 27-08-09:

Εγω παντως εχω κανει εναν τοιχο βαθυ μπλε με stucco veneziano (νομιζω ετσι γραφεται) και τους υπολοιπους γαλαζιους και ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 14:29, 27-08-09:

Μου είπαν οτι ωραίος συνδυασμός είναι το λιλά με το φυστικί (ή τελοσπάντων το ανοιχτό μωβ με το ανοιχτό πράσινο), ωραίο μου φαίνεται, αλλά νιώθω οτι δεν θα είμαι εγώ, οτι θα είναι ξένο!
Βρε να βάλεις κάτι που θα νιώθεις ότι είναι εσύ- το δωμάτιό σου είναι ο προσωπικός σου χώρος, εκεί περνάς μεγάλο μέρος του χρόνου σου όταν βρίσκεσαι σπίτι.. Οπότε να κάνεις κάτι που θα αρέσει σε εσένα, και θα σε εκφράζει, και άσε τι λένε οι άλλοι!!

Να σου πω.. Κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται πχ
τους τοίχους κοίταξε μόνο
..

Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: bmp Phoebs1.bmp (2,25 MB, 442 αναγνώσεις)
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 17:23, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Φλασιά...τον συνδιασμό μπορνώ, λευκό, ανοιχτό γαλάζιο τον έχεις σκεφτεί;;
Τον ένα τοίχο να τον κάνεις ζεστό κόκκινο, τον άλλον σιέλ και τους άλλους άσπρους για να φωτίσει! Επίσης μπορείς στον ένα τοίχο να κάνεις ρίγες, τον άλλο σιελ και τους άλλους 2 πάλι άσπρους.

Κάτι τέτοιο εννοώ...Συνημμένο Αρχείο 5060 Το έκανα στην ζωγραφική του word και μου βγήκε λίγο μάπα! Γενικά, αφού σου αρέσει το γαλάζιο φρόντισε να βάλεις κάποιον συνδιασμό του γαλάζιου (που είναι παααρα πολύ ξεκούραστο και δροσερό χρώμα για υπνοδωμάτιο) με κάποιο πιο ζεστό χρώμα για να μην δείχνει αγορίστικο. Εκτός από το ζεστό κόκκινο, το σιέλ πάει πολύ και με το λιλά αλλά θα πρέπει τα έπιπλα σου να είναι σε ουδέτερες αποχρώσεις για να παίξεις με την παστέλ παλέτα.
Πολύ ωραία η σκέψη μάρα! Μου άρεσε το μπορντό στην ιδέα σου, αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει με τα επιπλά μου! Οι ρίγες πάντως είναι πολύ ξεχωριστές!

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Εγω παντως εχω κανει εναν τοιχο βαθυ μπλε με stucco veneziano (νομιζω ετσι γραφεται) και τους υπολοιπους γαλαζιους και ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα.
Είδα την τεχνοτροπία και με το κατάλληλο μπλε θα είναι σαν ουρανός! Θα έχω ένα ουρανό στο δωμάτιο μου! Την λάτρεψα την ιδέα σου!!!
Ελπίζω μόνο ο κυριούλης που θα έρθει να ξέρει να κάνει καλά αυτή την τεχνοτροπία!

Βρε να βάλεις κάτι που θα νιώθεις ότι είναι εσύ- το δωμάτιό σου είναι ο προσωπικός σου χώρος, εκεί περνάς μεγάλο μέρος του χρόνου σου όταν βρίσκεσαι σπίτι.. Οπότε να κάνεις κάτι που θα αρέσει σε εσένα, και θα σε εκφράζει, και άσε τι λένε οι άλλοι!!

Να σου πω.. Κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται πχ
τους τοίχους κοίταξε μόνο
..
Έχω αρχείο με το ονομά μου! Χουχου!

Πολύ ωραίο και αυτό!!! Απαλό, γλυκό, μου αρέσει πολύ!

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jelipop
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 22:01, 27-08-09:

Καλησπέρα σας, λόγο της δουλειάς μου καθημερινά έρχομαι σε επαφή με αρκετούς διακοσμητές κ γενικά ασχολούμαι αρκετά κ λόγο δουλειάς αλλα κ ψώνιου(!) ...

Έχω να προτείνω στη φίλη με την ντουλάπα οτι μπορεί να βγάλει (μέτρησε μ το βάθος να σου πώ) τα φύλλα της ντουλάπας της κ να τα κάνει συρώμενα (αυτο βέβαια δν μπορείς να το κάνεις πάντα λόγο βάθους αν ειναι πάνω απο 60 ποντους μπορείς ) ... !! Κοστίζει η αλήθεια ειναι αλλα το αποτέλεσμα ειναι ΤΕΛΕΙΟ !! Μπορείς να κάνεις κάποιο φύλλο καθρέπτη εντυπωσιακό κ για μικρούς χώρους !!!

Επίσης μπορείς να την βάψεις κ ένα καθαρό χρώμα (άσπρο γυαλιστερό που να δίνει την εντύπωση της λάκας - την λατρεύω τη λευκή λάκα -high gloss, κ σχετικά οικονομικό) να βάλεις ωραίοτατα πόμολα (έφτιαξα κ γω την δική μου φέτος θα βγάλω φωτό κάποια στιγμή κ θα σου δείξω ) μου κόστισαν μόνο 1.2ε απο γνωστό πολύκατάστημα !!! Ειναι αυτο το υλικό το νίκελ "μούφα" στη ουσια ειναι πλαστικό !! Όταν βρώ χρόνο θα σου δείξω !!

Επίσης σας διαβάζω ου λέτε για ταπετσαρίες !! Πλεόν στο εμπόριο υπάρχουν κ πιο απλές λύσεις !! Σκεφτητε τα αυτοκόλλητα τοίχου !! Τα οποία δν χαλάνε τον τοίχο ουτε χαλάνε τα ίδια κ ειναι κ σχετικά οικομικά !!Τα κολλάς κ αν τα βαρεθείς τα ξεκολλάς με το μπιστολάκι για τα μαλλία κ τσακ τα κολλάς αλλού !!! Με 4ε έχει κ γνωστό κατάστημα παιχνιδιών κάποια σχέδια !! Δυστυχώς δν εχω την ψηφιακή μου εδώ αυτη τη στιγμή για να βγάλω κάποιες φωτό να σας δείξω απο τον προσωπικό μ χώρο , πρόσφατα διαμορφωμένο !!! :/

Αύριο το πρωί απο τη δουλειά αν προλάβω θα σας δείξω τι εννοώ για τα αυτοκόλλητα !! Υπάρχει κ ένα site που αυτη τη περίοδο έχει εκπτώσεις !!

Αν θέλετε δείγμα απο χρώματα στείλτε μ μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου σας κ τα χρώματα που σκέφτεστε να σας το βγάλω στο πρόγραμμα της δουλειάς μου !! Αν μπορώ να βοηθήσω έτσι τους αναποφάσιστους !!! : )))))

Φιλικά,
Εύα

Παράθεση

ahilleas11 (Nikolaos Gonos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ahilleas11
Ο Nikolaos Gonos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ahilleas11 έγραψε στις 22:20, 27-08-09:

Δεν νομίζω ότι το ceiling is the limit ισχύει πια ..γιατί αν ισχύει ..πάω για σύνταξη

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Simel
H Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H Simel έγραψε στις 22:58, 27-08-09:

Hello Phoebe!
Θα ήθελες να μας πεις τι χρώματα και υλικά υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο σου?
Θα βοηθούσε αρκετά αυτό όπως επίσης και κάποια φωτογραφία του χώρου!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:54, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

εχετε ιδεες για το πως θα μπορουσα με αυτες τις ντουλαπες να κανω τον χωρο να φαινεται μεγαλυτερο και να ταιριαζει εστω? (με μια ταπετσαρια ισως? βαψιμο?) αλλαγες στα χερουλια? κατι που να τις κανει να μην φαινονται για ντουλαπες?)
Θα εβαζα καθρεπτη...

Παμε στη Φοιβη τωρα...
Φοιβη μου υπαρχουν 3 τροποι για να συνδυασεις χρωματα...1. δημιουργωντας αντιθεση, 2. δημιουργωντας αρμονια, 3. συνδυασμος τονων...

Εγω π.χ στο υπνοδωματιο μου χρησιμοποιησα γειτονικα χρωματα το 3ο απο πανω απο τα μωβ και το 3ο απο πανω απο τα ροζ. Αλλα για να ειμαι ειλικρινης μετανοιωσα που απο τα μωβ δε χρησιμοποιησα ενα πιο σκουρο, τουλαχιστον το 2ο απο πανω...
Η μητερα μου προτιμησε το συνδυασμο τονων και εβαλε το 1ο απο πανω απο τα ροζ και το 3ο απο τα ροζ επισης, το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο..

Ααα και μια συμβουλη, εαν επιλεξεις τα χρωματα απο το χρωματολογιο, μην τα φοβηθεις τα σκουρα...γενικα στο χρωματολογιο δειχνουν πιο εντονα απ ο,τι τελικα δειχνουν στους τοιχους...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 03:55, 28-08-09:

Phoebe επειδή σου αρέσουν οι τόνοι του μπλε, στη θέση σου θα έβαφα αυτούς τους 2 τοίχους τιρκουάζ, θα άφηνα το ταβάνι άσπρο και θα έβαζα στον έναν τοίχο ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα και κατά προτίμηση αυτό:

Το τιρκουάζ με το καφέ ταιριάζουν τέλεια

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 07:58, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Είδα την τεχνοτροπία και με το κατάλληλο μπλε θα είναι σαν ουρανός! Θα έχω ένα ουρανό στο δωμάτιο μου! Την λάτρεψα την ιδέα σου!!!
Ελπίζω μόνο ο κυριούλης που θα έρθει να ξέρει να κάνει καλά αυτή την τεχνοτροπία!
Ακριβως ετσι ειναι

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 09:42, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Phoebe επειδή σου αρέσουν οι τόνοι του μπλε, στη θέση σου θα έβαφα αυτούς τους 2 τοίχους τιρκουάζ, θα άφηνα το ταβάνι άσπρο και θα έβαζα στον έναν τοίχο ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα και κατά προτίμηση αυτό:

Όταν εννοούσα για αυτοκόλλητα αυτα ακριβώς έλεγα !! (Υπάρχουν σχεδόν παντού με διάφορες τιμές)

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 09:47, 28-08-09:

Αποφασίσαμε να βάψουμε το σπίτι και επειδή αυτό περιλαμβάνει και το δωματιό μου πρέπει να σκεφτώ τι χρώμα να το βάψω!

Το δωμάτιο τώρα έχει ένα τοίχο πορτοκαλί (δεν έχει πετύχει καθόλου) και οι υπόλοιποι είναι άσπροι! Το αγαπημένο μου χρώμα είναι το μπλε, θα μου άρεσε να έχω ένα τοίχο στο αγαπημένο μου χρώμα, αλλά όλοι μου λένε κατηγορηματικά όχι! Σκέφτηκα και για κάποια απόχρωση του, αλλά είτε μου φαίνεται παιδική-αγορίστικη, είτε είναι πολύ σκούρο!

Θέλω να μπαίνω στο δωμάτιο μου και να ηρεμώ, να χαλαρώνω, να το αισθάνομαι δικό μου, να είναι ζεστό, αλλά να μην με πνίγει, να είναι χαρούμενο, αλλά όχι πάρα πολύ και πάνω από όλα να μείνω ικανοποιημένη! Όλα αυτά πρέπει να τα πετύχει το βάψιμο του τοίχου, γιατί προς το παρών δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάποια παραπάνω αλλαγή!

Οπότε θέλω πολλές διαφορετικές γνώμες! Θέλω προτάσεις για συνδυασμούς διαφορετικών χρωμάτων, γιατί αν περιμένω από το δικό μου γούστο σώθηκα , αλλά και συνδυασμό του ίδιου χρώματος διαφορετικών αποχρώσεων! Δεν έχω πρόβλημα στο χρώμα, αρκεί να μην είναι μαύρο!

πσ1. Στο δωμάτιο μπορώ να βάψω μόνο 2 τοίχους και κάνουν γωνία μεταξύ τους!

πσ2. Βοηθήστεεεεεε την άγουστη!
Αγαπητή μου μας λές πουθενά τι ακριβώς εχεις αυτη τη στιγμή στο δωμάτιο σου ?!

Πχ, χρώματα κουρτίνων - χρώμα επίπλων !! ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ! (για μένα εχει σημασία κ το πάτωμα !!!)

Κορίτσια δν ξέρω , αλλα πλεόν πιστεύω οτι όλα παίζουν ρόλο σε ένα καλοστημένο χώρο !! Θέλω να πώ οτι αν έχεις ένα σκούρο πλακάκι πχ κ βάψεις ένα μπλέ σκούρο το δωμάτιο σου λογικά θα σκοτεινιάσει ..!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jelipop : 28-08-09 στις 09:53.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:59, 28-08-09:

Πλακακια σε υπνοδωματια?!
Τζισουςςςςςςςς...χαλιααααα...

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 10:16, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Πλακακια σε υπνοδωματια?!
Τζισουςςςςςςςς...χαλιααααα...

Αχαχα !! Τι να κάνουμε !! Δν έχουν ολοι στο σπίτι τους ξύλινο δάπεδο !!
Κ ούτε γίνετε να το "ξηλώσουν" για να βάλους !!

Το γιαπί το πιλοφόρι το μιστρί !! Ώπααα !!

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 10:55, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Simel
Hello Phoebe!
Θα ήθελες να μας πεις τι χρώματα και υλικά υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο σου?
Θα βοηθούσε αρκετά αυτό όπως επίσης και κάποια φωτογραφία του χώρου!
Επειδή έχω ένα τοίχο πορτοκαλί, η κουρτίνα είναι πορτοκαλί και τα έπιπλα άσπρο-μπλε ξύλο! Γενικά το δωμάτιο μου δεν είναι πολυφορτωμένο, ένα κρεβάτι, μια βιβλιοθήκη, ένα κομοδίνο και μια πολύχρωμη βλακειούλα (aka δεν ξέρω πως να το περιγράψω )!

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Παμε στη Φοιβη τωρα...
Φοιβη μου υπαρχουν 3 τροποι για να συνδυασεις χρωματα...1. δημιουργωντας αντιθεση, 2. δημιουργωντας αρμονια, 3. συνδυασμος τονων...

Εγω π.χ στο υπνοδωματιο μου χρησιμοποιησα γειτονικα χρωματα το 3ο απο πανω απο τα μωβ και το 3ο απο πανω απο τα ροζ. Αλλα για να ειμαι ειλικρινης μετανοιωσα που απο τα μωβ δε χρησιμοποιησα ενα πιο σκουρο, τουλαχιστον το 2ο απο πανω...
Η μητερα μου προτιμησε το συνδυασμο τονων και εβαλε το 1ο απο πανω απο τα ροζ και το 3ο απο τα ροζ επισης, το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο..

Ααα και μια συμβουλη, εαν επιλεξεις τα χρωματα απο το χρωματολογιο, μην τα φοβηθεις τα σκουρα...γενικα στο χρωματολογιο δειχνουν πιο εντονα απ ο,τι τελικα δειχνουν στους τοιχους...
Την εικόνα αυτή με τα χρώματα την βρήκα και εγώ στο νετ και επειδή θέλω το δωμάτιο να είναι ήρεμο και γαλήνιο θα συνδυάσω διαφορετικούς τόνους του ίδιου χρώματος!

Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος που θα έρθει θα έχει χρωματολόγιο μαζί του, θα φτιάξει τα χρώματα εκείνη την στιγμή και εγώ θα του πω ποιο μου αρέσει! Πρέπει πρώτα βέβαια να του δώσω μια αρχική ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, δεν το ήξερα!

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Πολύ ωραίο το αυτοκόλλητο και πολύ ωραίο το κρεβάτι και το ξύλο του, αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το καφέ με τα έπιπλά μου!
Θα κοιτάξω πάντως και για άλλα αυτοκόλλητα! Πολύ ωραία η ιδέα σου και πολύ πρωτότυπη!

Αρχική Δημοσίευση από Jelipop
Αγαπητή μου μας λές πουθενά τι ακριβώς εχεις αυτη τη στιγμή στο δωμάτιο σου ?!

Πχ, χρώματα κουρτίνων - χρώμα επίπλων !! ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ! (για μένα εχει σημασία κ το πάτωμα !!!)

Κορίτσια δν ξέρω , αλλα πλεόν πιστεύω οτι όλα παίζουν ρόλο σε ένα καλοστημένο χώρο !! Θέλω να πώ οτι αν έχεις ένα σκούρο πλακάκι πχ κ βάψεις ένα μπλέ σκούρο το δωμάτιο σου λογικά θα σκοτεινιάσει ..!!
Το πάτωμα είναι καφέ, το κλασσικό παρκέ δηλαδή! Δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφοροι τόνοι καφέ για παρκέ και ούτε μπορώ ακριβώς να σου το περιγράψω! Δεν είναι ούτε πολύ ανοιχτό, ούτε πολύ σκούρο, είναι κανονικό!

Η κουρτίνα είναι διάφανη και πορτοκαλί, για να ταιριάζει με τον πορτοκαλί τοίχο και τα έπιπλα είναι άσπρο ξύλο (σίμιδα νομίζω πως λέγεται) και μπλε ξύλο!
Η κουρτίνα αλλάζει πολύ εύκολα χρώμα, αλλά τα έπιπλα όχι, όχι τώρα δηλαδή!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:00, 28-08-09:

Την εικόνα αυτή με τα χρώματα την βρήκα και εγώ στο νετ και επειδή θέλω το δωμάτιο να είναι ήρεμο και γαλήνιο θα συνδυάσω διαφορετικούς τόνους του ίδιου χρώματος!

Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος που θα έρθει θα έχει χρωματολόγιο μαζί του, θα φτιάξει τα χρώματα εκείνη την στιγμή και εγώ θα του πω ποιο μου αρέσει! Πρέπει πρώτα βέβαια να του δώσω μια αρχική ιδέα!

Ζητηστε του βρε να σας πει την εταιρια χρωματων που χρησιμοποιει και να σας δωσει ενα χρωματολογιο...ή οταν μαθετε την εταιρια να το βρειτε μονοι σας...

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 11:37, 28-08-09:

Επειδή έχω ένα τοίχο πορτοκαλί, η κουρτίνα είναι πορτοκαλί και τα έπιπλα άσπρο-μπλε ξύλο! Γενικά το δωμάτιο μου δεν είναι πολυφορτωμένο, ένα κρεβάτι, μια βιβλιοθήκη, ένα κομοδίνο και μια πολύχρωμη βλακειούλα (aka δεν ξέρω πως να το περιγράψω )!

Πολύ ωραίο το αυτοκόλλητο και πολύ ωραίο το κρεβάτι και το ξύλο του, αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το καφέ με τα έπιπλά μου!
Θα κοιτάξω πάντως και για άλλα αυτοκόλλητα! Πολύ ωραία η ιδέα σου και πολύ πρωτότυπη!

Το πάτωμα είναι καφέ, το κλασσικό παρκέ δηλαδή! Δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφοροι τόνοι καφέ για παρκέ και ούτε μπορώ ακριβώς να σου το περιγράψω! Δεν είναι ούτε πολύ ανοιχτό, ούτε πολύ σκούρο, είναι κανονικό!

Η κουρτίνα είναι διάφανη και πορτοκαλί, για να ταιριάζει με τον πορτοκαλί τοίχο και τα έπιπλα είναι άσπρο ξύλο (σίμιδα νομίζω πως λέγεται) και μπλε ξύλο!
Η κουρτίνα αλλάζει πολύ εύκολα χρώμα, αλλά τα έπιπλα όχι, όχι τώρα δηλαδή!

Μπορείς να αλλάξεις την κουρτίνα σου με ένα στορυ όχι το στορυ το απλό το στόρυ το υφασμάτινο !! Ψάξε σε γνωστό πολυκατάστημα έχει !! Εγώ στη θέση σου θα έβαφα τον τοίχο στο χρώμα της συμίδας (κ μένα τα έπιπλα μ ετσι ειναι) κ θα έκανα μικρές λεπτομέριες μπλέ !!! Πίστεψε με αν θες αρμονία ειναι ΤΕΛΕΙΟ !! Θα βγάλω φωτο κ θα σου δείξω .. Btw ο φάδερ μ ειναι μπογιατζής (!) κ το χρώμα το έβγαλε μόνος τους .. αν σ αρέσει θα τον ρωτήσω να σ πώ !!!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 15:43, 01-09-09:

Ωραίο θέμα Καλυψώ μου και μάλιστα ήρθε την κατάλληλη περίοδο. Η διάθεσή μου έχει τα μαύρα της τα χάλια και είπα να βάψω το δωμάτιο μου και γενικά να το αλλάξω λιγάκι

Μετά από πολύ σκέψη και περισυλλογή (not) κατέληξα στο να βάψω τον ένα τοίχο πορτοκαλί και τους άλλους ένα απαλό κίτρινο προς το μπεζ. Το πορτοκαλί δεν είναι έντονο πολύ ούτε σκούρο. Αν βρω φωτογραφία με την απόχρωση ακριβώς θα τη βάλω εδώ για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ.

Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω ένα αυτοκόλλητο στον πορτοκαλί τοίχο για να γίνει πιο ωραίο αλλά θέλω μερικές πληροφορίες αν ξέρει κανείς να μου πει. Καταρχάς το αυτοκόλλητο μπορώ να το βάλω όποτε θέλω ή θα πρέπει να γίνει τώρα που βάφω το δωμάτιο; Πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απλά θέλω να είμαι σίγουρη. Επίσης, μετά αν το μετανιώσω ή το βαρεθώ είναι εύκολο να βγει ή θα χαλάσει ο τοίχος και θα θέλει πάλι βάψιμο; Aν ξέρετε πού μπορώ να βρω σχέδια και πόσο περίπου κοστίζουν θα με βοηθούσε πολύ. Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη .

Ευχααριστώωωω

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 18:17, 02-09-09:

Μπορείς να αλλάξεις την κουρτίνα σου με ένα στορυ όχι το στορυ το απλό το στόρυ το υφασμάτινο !! Ψάξε σε γνωστό πολυκατάστημα έχει !! Εγώ στη θέση σου θα έβαφα τον τοίχο στο χρώμα της συμίδας (κ μένα τα έπιπλα μ ετσι ειναι) κ θα έκανα μικρές λεπτομέριες μπλέ !!! Πίστεψε με αν θες αρμονία ειναι ΤΕΛΕΙΟ !! Θα βγάλω φωτο κ θα σου δείξω .. Btw ο φάδερ μ ειναι μπογιατζής (!) κ το χρώμα το έβγαλε μόνος τους .. αν σ αρέσει θα τον ρωτήσω να σ πώ !!!
Σας βάζω δύο απο τις αγαπημένες μ γωνίες να δείτε κ το χρώμα στους τοίχους αλλα κ τα αυτοκόλητα (διακριτικά μεν) που έχω επιλέξει !!!

κ το στορι που σας έλεγα !

ελπιζω να σας έδωσα ιδεούλες !!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 12:25, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από fielda
Ωραίο θέμα Καλυψώ μου και μάλιστα ήρθε την κατάλληλη περίοδο. Η διάθεσή μου έχει τα μαύρα της τα χάλια και είπα να βάψω το δωμάτιο μου και γενικά να το αλλάξω λιγάκι

Μετά από πολύ σκέψη και περισυλλογή (not) κατέληξα στο να βάψω τον ένα τοίχο πορτοκαλί και τους άλλους ένα απαλό κίτρινο προς το μπεζ. Το πορτοκαλί δεν είναι έντονο πολύ ούτε σκούρο. Αν βρω φωτογραφία με την απόχρωση ακριβώς θα τη βάλω εδώ για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ.

Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω ένα αυτοκόλλητο στον πορτοκαλί τοίχο για να γίνει πιο ωραίο αλλά θέλω μερικές πληροφορίες αν ξέρει κανείς να μου πει. Καταρχάς το αυτοκόλλητο μπορώ να το βάλω όποτε θέλω ή θα πρέπει να γίνει τώρα που βάφω το δωμάτιο; Πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απλά θέλω να είμαι σίγουρη. Επίσης, μετά αν το μετανιώσω ή το βαρεθώ είναι εύκολο να βγει ή θα χαλάσει ο τοίχος και θα θέλει πάλι βάψιμο; Aν ξέρετε πού μπορώ να βρω σχέδια και πόσο περίπου κοστίζουν θα με βοηθούσε πολύ. Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη .

Ευχααριστώωωω
Υπάρχουν πολλά site για αυτοκόλλητα! Έψαξα και εγώ και έμεινα περισσότερο ευχαριστημένη από τα σχέδια με αυτό,που έχει ποστάρει λίγα ποστ πιο πάνω η Ηρώ, και με αυτό!
Δεν έχω αγοράσει κανένα και δεν ξέρω αν μπορούν να ξανακολλήσουν, αλλά από οτι διάβασα είναι ειδικά αυτοκόλητα και δεν χαλάνε τον τοίχο και λογικά μπορείς να τα βάλεις είτε έχεις φρεσκοβαμμένο τοίχο είτε όχι!

Σας βάζω δύο απο τις αγαπημένες μ γωνίες να δείτε κ το χρώμα στους τοίχους αλλα κ τα αυτοκόλητα (διακριτικά μεν) που έχω επιλέξει !!!

κ το στορι που σας έλεγα !

ελπιζω να σας έδωσα ιδεούλες !!!
Πάρα πολύ ωραίο έχει γίνει!!!!
Η πρώτη εικόνα είναι καταπληκτική!!!

Έγώ το δωμάτιο μου το έβαψα τελικά ένα χρώμα μπλε-πράσινο στον ένα τοίχο και απαλό γαλάζιο στους άλλους! Είναι πολύ ωραίο και τώρα κοιτάω για αυτοκόλλητα!!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας!!!!! Ήταν όλες πολύ καλές!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phoebe : 04-09-09 στις 11:10.
Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 12:43, 03-09-09:

Υπάρχουν πολλά site για αυτοκόλλητα! Έψαξα και εγώ και έμεινα περισσότερο ευχαριστημένη από τα σχέδια με αυτό,που έχει ποστάρει λίγα ποστ πιο πάνω η Ηρώ, και με αυτό!
Δεν έχω αγοράσει κανένα και δεν ξέρω αν μπορούν να ξανακολλήσουν, αλλά από οτι διάβασα είναι ειδικά αυτοκόλητα και δεν χαλάνε τον τοίχο και λογικά μπορείς να τα βάλεις είτε έχεις φρεσκοβαμμλενο τοίχο είτε όχι!

Πάρα πολύ ωραίο έχει γίνει!!!!
Η πρώτη εικόνα είναι καταπληκτική!!!

Έγώ το δωμάτιο μου το έβαψα τελικά ένα χρώμα μπλε-πράσινο στον ένα τοίχο και απαλό γαλάζιο στους άλλους! Είναι πολύ ωραίο και τώρα κοιτάω για αυτοκόλλητα!!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας!!!!! Ήταν όλες πολύ καλές!!!!
Σε ευχαριστώωω !! Προσπάθησα να μην το κάνω εντελώς "κοριτσίστικο" γιατι ειναι κ ο αδερφός που ειναι στην εφηβία .. !!

Οσο για τα αυτοκόλλητα εγώ θα έλεγα να αφήσεις τον τοίχο να στεγνώσει 2-3 μέρες γιατι με την υγρασία κάνει κάτι σαν "μούχλα" απο μέσα ...!!

Τα δικά μου αυτοκόλλητα αυτα της 1ης φωτό μπορείς να τα ξεκολλήσεις (με το μπιστολάκι για τα μαλλιά) κ να τα κολλήσεις ξανά αλλου !!
Βέβαια για να μην λέω ψέματα δν το έχω δοκιμάσει !!!!

Περιμένω να δώ φωτόοο εεεε !!!!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:08, 03-09-09:

Δεν είναι πανέμορφα τα αυτοκόλλητα για ψυγεία??

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:22, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak

κακ από που τα βρηκες; λινκ πλιζ

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 13:44, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak

Καλαά ειναι τέλεια !! Αλλα ειναι κ ακριβά τα άτιμα ...!!!!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:25, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
κακ από που τα βρηκες; λινκ πλιζ

Σε ένα Ολλανδικό site αν θυμάμαι καλά!! Δεν το βρίσκω τώρα!! Αν το βρω θα επανέλθω

α!!! το βρήκα!!!
http://www.casadart.com/capas-em-vin.../prod_168.html

Στο ίδιο site βρήκα κ αυτά!!! Είναι τέλεια !!!

Αλλά πανάκριβα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kakerlak : 03-09-09 στις 21:37.
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 10:11, 04-09-09:

Ευχαριστώ πάρα πολύ Φοιμπς!!! Είδα κάποια σχέδια που μου άρεσαν πολύ αλλά δεν τα έχει στο χρώμα που θέλω. Για την ακρίβεια τίποτα δεν έχει στο χρώμα που θέλω αλλά τέλος πάντων Πήρα κάποιες ιδέες και σκέφτομαι μήπως τελικά βάλω αυτοκόλλητα σε δύο τοίχους Θα δούμε... Τώρα ο κυριούλης μέσα φτιάχνει το δωμάτιό μου και περιμένω να δω τι θα βγει. Προς το παρόν, το κίτρινο είναι πάρα πολύ ωραίο. Πέτυχε πολύ γλυκιά απόχρωση. Περιμένω και το πορτοκαλί για να δω πώς θα είναι.

Εύα το δωμάτιό σου είναι πολύ όμορφο! Μ' αρέσει που είναι λιτό, δεν έχει πολλά πράγματα και επίσης μου άρεσαν και οι φωτογραφίες στον τοίχο, αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ στο δωμάτιό μου μόνο που έλεγα να βάλω πολλές φωτογραφίες σε μία κορνίζα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα κάπου. Όπως είπα, περιμένω να τελειώσει το βάψιμο του δωματίου μου για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα στο μυαλό μου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:54, 01-10-09:

Το κόκκινο της ενέργειας
Σύμφωνα με έρευνες, το κόκκινο χρώμα αυξάνει την αρτηριακή πίεση και, συνεπώς, την ενέργειά μας. Είναι το πλέον κατάλληλο χρώμα για χώρους στους οποίους πραγματοποιείται έντονη κίνηση, όπως το χωλ, οι σκάλες, το δωμάτιο γυμναστικής ή η κουζίνα.

Επειδή, όμως, σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει επιθετικότητα και στρες, καλό είναι να χρησιμοποιείται με μέτρο, σε ορισμένα μόνο σημεία αυτών των χώρων, και να αποφεύγεται εντελώς σε δωμάτια που προορίζονται για χαλάρωση, όπως η κρεβατοκάμαρα.

Ένα χρώμα που διατηρεί τις ευεργετικές ιδιότητες του κόκκινου, μετριάζοντας τα αρνητικά χαρακτηριστικά του, είναι η τερακότα.

Το ροζ της αγάπης
Οι συγγραφείς των βιβλίων που πραγματεύονται τις ψυχολογικές επιδράσεις των χρωμάτων λένε χαριτολογώντας ότι ”είναι σχεδόν αδύνατον να τσακωθείς μέσα σε ένα ροζ δωμάτιο”. Πράγματι, το χρώμα που συμβολίζει τη φιλία δε θα μπορούσε παρά να δημιουργεί αισθήματα γαλήνης, χαλάρωσης και ισορροπίας.
Θεωρείται, μάλιστα, ότι χαλαρώνει τους μύες και κατευνάζει τα πνεύματα. Παρʼ όλα αυτά, η υπερβολή στη χρήση του μπορεί να φτάσει τις επιδράσεις αυτές στα άκρα, προκαλώντας ατονία και έλλειψη ενέργειας, ενώ το πολύ έντονο ροζ μπορεί να είναι κουραστικό για τα μάτια.

Το ζεστό πορτοκαλί
Η προτίμηση που δείχνουν πολλά café και εστιατόρια στο συγκεκριμένο χρώμα δεν είναι τυχαία. Το πορτοκαλί θεωρείται ότι ενεργοποιεί το πεπτικό σύστημα και ανοίγει την όρεξη.
Αν κάνετε συνεχώς δίαιτες, μη βάψετε την κουζίνα σας πορτοκαλί. Από την άλλη βέβαια, αν τελικά το κάνετε, θα έχετε μία πολύ καλή δικαιολογία για να παρεκτραπείτε –θα λέτε ότι φταίει το χρώμα του τοίχου και όχι η αδυναμία του χαρακτήρα σας.
Κατά τα άλλα, το πορτοκαλί έχει μόνο θετικές ιδιότητες: ενεργεί ως ισχυρότατο αντικαταθλιπτικό, αυξάνει την αυτοπεποίθησή σας, δημιουργεί την αίσθηση ζέστης στο χώρο και βοηθά την εγκεφαλική δραστηριότητα –αποτελεί, επομένως, ιδανική επιλογή για το εφηβικό δωμάτιο ή για το γραφείο.
Για την κρεβατοκάμαρα προτιμήστε τις πιο απαλές αποχρώσεις του, όπως το ροδακινί, που προσφέρει αίσθηση χαλάρωσης.

Το κίτρινο του ήλιου
Σύμφωνα με μια ευρύτατα διαδεδομένη αντίληψη, το φως του ήλιου έχει ευεργετικές ιδιότητες –πράγμα που εξηγεί, εν μέρει, το γεγονός ότι χώρες με περισσότερη ηλιοφάνεια έχουν μικρότερα ποσοστά αυτοκτονιών.
Το χρώμα του ήλιου διατηρεί κάποιες από τις ευεργετικές αυτές ιδιότητες, συμβάλλοντας σημαντικά στην καλή μας διάθεση, αλλά και στην οργανωτικότητα, την αποφασιστικότητα και την αισιοδοξία μας. Λέγεται, επίσης, ότι βελτιώνει τη μνήμη, παρέχει έμπνευση και μας καθιστά πιο διαλλακτικούς. Φωτίζει, τέλος, το δωμάτιο και τραβά την προσοχή.
Είναι η τέλεια επιλογή για δωμάτια όπως η κουζίνα ή ο χώρος όπου διαβάζουν τα παιδιά –και η πλέον ακατάλληλη για χώρους χαλάρωσης, όπως τα υπνοδωμάτια. Σε υπερβολικές, όμως, ποσότητες, μπορεί να δημιουργήσει νευρικότητα, να είναι κουραστικό για τα μάτια και να μας κάνει να νιώθουμε άβολα.
Το σκούρο κίτρινο έχει συνδεθεί με την πρόκληση συναισθημάτων φόβου, για το λόγο αυτό είναι καλό να αποφεύγεται, ιδιαίτερα στα παιδικά δωμάτια.

Το πράσινο της φύσης (και όχι του χρήματος)
Όπως πολύ σωστά μαντέψατε, το χρώμα της φύσης είναι το μόνο που δεν έχει καμία αρνητική ιδιότητα –πέραν, ίσως, της αδυναμίας του να ταιριάξει με άλλα χρώματα στη διακόσμηση. Προσφέρει ψυχική και σωματική χαλάρωση, αίσθηση ασφάλειας και ηρεμίας, διευκολύνει την επικοινωνία και κάνει καλό στην όραση.
Σε συνδυασμό με το καφέ δημιουργεί την αίσθηση της φύσης, αυξάνοντας τις παραπάνω επιδράσεις. Οι ανοιχτές αποχρώσεις του, όπως το χρώμα του πράσινου μήλου, δημιουργούν αίσθηση αναζωογόνησης, χαράς και ευεξίας.

Το ήρεμο μπλε
Το δημοφιλέστερο ”αγαπημένο χρώμα” εξασφαλίζει ηρεμία, χαλάρωση και δημιουργικότητα, κόβει την όρεξη –για την κουζίνα σε περιόδους δίαιτας, που λέγαμε προηγουμένως–, προσδίδει αίσθηση ασφάλειας, βοηθά την έμπνευση, μεγαλώνει και ”δροσίζει” τους χώρους.
Οι πιο σκούρες αποχρώσεις του αποτελούν το καλύτερο αντίδοτο για την αϋπνία, γιʼ αυτό προτιμώνται συχνά στις κρεβατοκάμαρες. Αν, όμως, δε χρησιμοποιηθεί με μέτρο μπορεί να προκαλέσει αίσθηση θλίψης ή μελαγχολίας.

Το θαλασσί της θάλασσας
Η ιδανικότερη επιλογή για γραφεία και χώρους μελέτης, το γαλάζιο εμπνέει και ενισχύει τη δημιουργικότητα, ηρεμεί και καταπολεμά το στρες. Αν μάλιστα συνδυαστεί με το κίτρινο, τα αποτελέσματά του ενισχύονται. Ανοίγει, επίσης, το χώρο και δημιουργεί αίσθηση δροσιάς, όπως και το μπλε. Οι πιο ζωηρές αποχρώσεις του, όπως το τιρκουάζ, είναι αναζωογονητικές και διευκολύνουν την επικοινωνία.

Το αυτοκρατορικό μοβ
Δεν είναι τυχαία το χρώμα που επιλέγουν οι περισσότεροι καλλιτέχνες για τα ατελιέ τους: το μοβ εντείνει τη δημιουργικότητα, μειώνει το στρες και λειτουργεί ως συναισθηματικός σταθεροποιητής. Οι πιο σκούρες αποχρώσεις του έχουν συνδεθεί με το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, και λέγεται πως ενεργοποιούν τη φαντασία και τη διαίσθηση.

Το καφέ και οι γήινες αποχρώσεις
Τα λεγόμενα χρώματα της γης δημιουργούν συναισθήματα σταθερότητας και ασφάλειας, οικειότητα και οικογενειακή ατμόσφαιρα –ιδιαίτερα αν συνδυάζονται με αποχρώσεις του πράσινου, φέρνοντας στο νου εικόνες από τη φύση. Αποτελούν ιδανική επιλογή για το καθιστικό και γενικότερα για χώρους όπου συγκεντρώνεται όλη η οικογένεια.

Προσοχή στο άσπρο και το μαύρο
Αν και παραδοσιακά συμβολίζει την αγνότητα και την καθαριότητα, το άσπρο στους εσωτερικούς χώρους δημιουργεί ψυχρή αίσθηση και ενδέχεται να προκαλέσει συναισθήματα μοναξιάς και απομόνωσης.
Στον αντίποδα, το μαύρο μεγιστοποιεί τις επιδράσεις των άλλων χρωμάτων (αποφύγετε το συνδυασμό του με κόκκινο ή πορτοκαλί –το αποτέλεσμα θα είναι πολύ επιθετικό), μικραίνει τους χώρους και εμποδίζει την ανάπτυξη και την αλλαγή. Η χρήση των δύο χρωμάτων συνιστάται να περιορίζεται σε μικρά, επιμέρους στοιχεία της διακόσμησης αντί για γενικότερα μοτίβα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους