Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,042 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 159)
Καπιταλισμός
50
31,45%
Κομμουνισμός
62
38,99%
Κανένα από τα δύο
37
23,27%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
10
6,29%

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:10, 28-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
Δεν ειναι ουτοπικος ο κομμουνισμος ουτε και εσυ Μαριε δεν εισαι ουτοπικος . Θα εφαρμοστει καλα αρκει να υπαρχει συνοχη μεταξη των μελων μιας κοινωνιας.

Στην ελλαδα δεν υπαρχει συνοχη(συλλογικοτητα-ενιαια δραση, γιατι δεν εχει ακομα ανασυγκροτηθη το εργατικο κινημα.) ο καθενας κοιταει την παρτι του γι΄αυτο παμε απο το κακο στο χειροτερο.
Η μεγάλη κρίση στη κομουνιστική θεωρία σήμερα βρίσκεται στο ότι η εργατική τάξη σύμφωνα με τη κλασική μαρξιστική θεώρηση διαφέρει πια. Αν ορίσεις τι είναι εργατική τάξη στη Δύση θα καταλάβεις ότι οι ανάγκες είναι τελείως διαφορετικές και έχει αντικατασταθεί από μια σχεδόν ομοιογενή μεσαία τάξη η οποία έχει διάφορες στρωματώσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ωραία, πες ότι εγώ είμαι μέλος μίας κοινωνίας. Εργάζομαι και το κράτος μού εξασφαλίζει τα βασικά αγαθά, ενώ ανταμοίβει το έργο μου με παραπάνω αμοιβή.
Κι αν θέλω κι άλλο;
Αν θέλω να ταξιδέψω, για να γνωρίσω τον κόσμο;
Αν θέλω ένα κολιέ Swarovski;

από την άλλη, αν επαναπαύομαι στα βασικά αγαθά και δε δουλεύω;
χμμ αν εισαι τεμπελης θα εχεις τα βασικα αγαθα, ενω αν εισαι πολυ εργατικος και θες και ταξιδακια και κολιε Swarovski βεβαιος τα δικαιουσαι να τα εχεις και αυτα γιατι οχι
Ναι, αν είμαι μόνο εγώ τεμπέλης, οκ. Αλλά αν οι τεμπέληδες όλο και αυξάνονται, δε θα συμφέρει πια το κράτος.

Επίσης πώς θα μπορείς να αξιολογήσεις το έργο μου, ώστε να κρίνεις ότι όντως αξίζω παραπάνω; Ξέρεις τι καλά που κοροϊδεύει κανείς τον εργοδότη του;
Άλλωστε γιατί να επιβραβεύσει το κράτος/κόμμα κάποιον, του οποίο το έργο δεν το ωφελεί καθόλου;
Θα λαμβάνεις αυτά τα οποία θα έχεις ανάγκη και όχι αυτά τα οποία θα παράγεις και ουσιαστικά προάγονται οι ανάγκες του ανθρώπου και όχι η παραγωγικότητα του. Οι άνθρωποι εξάλλου θα είναι πιο παραγωγικοί γιατί θα εργάζονται για κάτι δικό τους και όχι για τον καπιταλιστή... Αυτό θα σου απαντούσε ο Μάρξ

Αλήθεια, ποιος έχει πάρει σβάρνα τις αρνητικές; ΛΟΛ, τουλάχιστον αν έχω γράψει λάθος ιστορικό ΓΕΓΟΝΟΣ, διορθώστε με. Αλλιώς απλά βάλτε αλλού το μείον. Τσαχπίνικα.
Δε ξέρω γιατί σου βάζουν -1 αλλά και εγώ διαφωνώ εδώ. Ναι μεν ο Στάλιν ήταν ο διάδοχος του Λένιν αλλά να ξέρεις ότι οι υπόλοιποι "υποψήφιοι διάδοχοι" (Τρότσκι κ.α.) δε περασαν καλά τη ζωή τους. Κανένας από το σύνολο της ελίτ των μπολσεβίκων που έκανε την επανάσταση το 1917 (εξαιρουμένου του ζουμπά του Στάλιν) δεν πέθανε απο φυσικά αίτια. Ο ζουμπάς τους έφαγε. Δε μπορείς να κατακρίνεις τον Λένιν επειδή δε προέβλεψε τη τρέλα του Στάλιν...

Κάποια Bonus δηλαδή; Και ποια θα είναι αυτά;

Γιατί αν δεν ανταμείβεις κάποια είδη έργου, επειδή δεν προσφέρουν κάτι στο κράτος, και οργή δημιουργείς, και ένα παραθυράκι δίνεις στους τεμπέληδες, να μη δουλέψουν, αλλά να αποκτήσουν τα παραπάνω αγαθά μέσω της μαύρης αγοράς. Ή μέσω αυτών των "κούφιων" επαγγελμάτων.

Ο ποιητής πώς θα ανταμειφθεί; Από τα βιβλία που εκδίδει; Γιατί αν εγώ μπορώ να βρω και στο ίντερνετ την ποίηση, ή από τη μαύρη αγορά (ή τη μαύρη αγορά του ίντερνετ) θα το προτιμήσω, ώστε να κρατήσω τον κρατικό παρά μου για κάτι άλλο.
Χωρίς να το κατάλαβες όμως εδώ υποστηρίζεις την τέχνη στη κομουνιστική κοινωνία αφού θα ήταν απαλλαγμένη από το βάσανο να γίνει αρεστή στους πολλούς και να έχει κέρδος. Έτσι θα μπορούσε να δημιουργήσει τη πρωτοπόρα τέχνη. Απλώς το κράτος θα του έδινε τα βιοποριστικά του έξοδα είτε ήταν ο Πικάσο είτε ήταν ο τελευταίος καλλιτέχνης. Μη ξεχνάς ότι πολλούς από τους καλλιτέχνες που θαυμάζουμε σήμερα τους είχε θερίσει η πείνα λόγω της αδυναμίας τους να ζήσουν από το έργο τους. Φυσικά στη τέχνη είναι πολύ δύσκολο για οποιοδήποτε σύστημα να είναι ανεκτικό αφού συνήθως οι (πραγματικοί) καλλιτέχνες έχουν ανατρεπτική διάθεση σε οποιοδήποτε σύστημα και αν βρίσκονται

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Πάμε λοιπόν να το αλλάξουμε σε ενεργητική φωνή, από παθητική:
"Ο/Οι Χ να αξιολογούν το έργο κάποιου ανάλογα με το τι προσφέρει στο κράτος."
  1. Συμπλήρωσέ μου το "Χ".
  2. Εάν ο/οι "Χ" είναι στελέχη του κόμματος, θα ήθελα να μας πεις πού θα απευθυνόταν ένας πολίτης και τι διαδικασίες θα κινούσε εάν θεωρούσε ότι αδικήθηκε. Εκτός και αν παίρνουμε δεδομένο ότι θα κρίνουν πάντα ορθά, χάρη στην... καλή τους καρδιά.
Νομίζω ότι για άλλη μια φορά γίνεται ντόρος γιατι οι μεν υποστηρίζουν τη κομουνιστική θεωρία και την ιδανική της μορφή και οι άλλοι έχουν στο μυαλό τους το τραγικό παράδειγμα της ΕΣΣΔ.

Άλλη μια φορά αναλώθηκα σε κριτική... Υπόσχομαι να μη ξαναγράψω στο συγκεκριμένο τόπικ γιατί το έχω παρακάνει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:23, 28-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Η μεγάλη κρίση στη κομουνιστική θεωρία σήμερα βρίσκεται στο ότι η εργατική τάξη σύμφωνα με τη κλασική μαρξιστική θεώρηση διαφέρει πια. Αν ορίσεις τι είναι εργατική τάξη στη Δύση θα καταλάβεις ότι οι ανάγκες είναι τελείως διαφορετικές και έχει αντικατασταθεί από μια σχεδόν ομοιογενή μεσαία τάξη η οποία έχει διάφορες στρωματώσεις.

Θα λαμβάνεις αυτά τα οποία θα έχεις ανάγκη και όχι αυτά τα οποία θα παράγεις και ουσιαστικά προάγονται οι ανάγκες του ανθρώπου και όχι η παραγωγικότητα του. Οι άνθρωποι εξάλλου θα είναι πιο παραγωγικοί γιατί θα εργάζονται για κάτι δικό τους και όχι για τον καπιταλιστή... Αυτό θα σου απαντούσε ο Μάρξ

Δε ξέρω γιατί σου βάζουν -1 αλλά και εγώ διαφωνώ εδώ. Ναι μεν ο Στάλιν ήταν ο διάδοχος του Λένιν αλλά να ξέρεις ότι οι υπόλοιποι "υποψήφιοι διάδοχοι" (Τρότσκι κ.α.) δε περασαν καλά τη ζωή τους. Κανένας από το σύνολο της ελίτ των μπολσεβίκων που έκανε την επανάσταση το 1917 (εξαιρουμένου του ζουμπά του Στάλιν) δεν πέθανε απο φυσικά αίτια. Ο ζουμπάς τους έφαγε. Δε μπορείς να κατακρίνεις τον Λένιν επειδή δε προέβλεψε τη τρέλα του Στάλιν...

Χωρίς να το κατάλαβες όμως εδώ υποστηρίζεις την τέχνη στη κομουνιστική κοινωνία αφού θα ήταν απαλλαγμένη από το βάσανο να γίνει αρεστή στους πολλούς και να έχει κέρδος. Έτσι θα μπορούσε να δημιουργήσει τη πρωτοπόρα τέχνη. Απλώς το κράτος θα του έδινε τα βιοποριστικά του έξοδα είτε ήταν ο Πικάσο είτε ήταν ο τελευταίος καλλιτέχνης. Μη ξεχνάς ότι πολλούς από τους καλλιτέχνες που θαυμάζουμε σήμερα τους είχε θερίσει η πείνα λόγω της αδυναμίας τους να ζήσουν από το έργο τους. Φυσικά στη τέχνη είναι πολύ δύσκολο για οποιοδήποτε σύστημα να είναι ανεκτικό αφού συνήθως οι (πραγματικοί) καλλιτέχνες έχουν ανατρεπτική διάθεση σε οποιοδήποτε σύστημα και αν βρίσκονται [/list]Νομίζω ότι για άλλη μια φορά γίνεται ντόρος γιατι οι μεν υποστηρίζουν τη κομουνιστική θεωρία και την ιδανική της μορφή και οι άλλοι έχουν στο μυαλό τους το τραγικό παράδειγμα της ΕΣΣΔ.

Άλλη μια φορά αναλώθηκα σε κριτική... Υπόσχομαι να μη ξαναγράψω στο συγκεκριμένο τόπικ γιατί το έχω παρακάνει
1. Ωραία, αφού μιλάμε για άλλης ποιότητας κοινωνικές τάξεις, πώς θα εφαρμοστούν οι θεωρίες του κομμουνισμού;
2. Γιατί θα εργάζονται για κάτι δικό τους;
Και: Αν εγώ εφεύρω ένα κομμάτι ακριβού τεχνολογικού εξοπλισμού, ποιος θα με ανταμείψει;
3. Αναφέρθηκα στο ατυχές του παραδείγματος του panathas, γιατί ακούστηκε σα να μην πρόλαβε να δείξει ο κομμουνισμός τι εστί, επειδή ήδη το 1917 έδρασε λανθασμένα ο Στάλιν.
4. Συμφωνώ για τους (πραγματικούς) καλλιτέχνες, αλλά το έθεσα σαν παράδειγμα, για κάποιους τομείς, που το κομμουνιστικό κράτος δεν μπορεί να επιχορηγήσει. Και το σινεμά, πχ, είδος αναψυχής... Ποιος θα παίρνει επιδότηση, με τι κριτήρια θα επιλέγονται οι ταινίες που θα πραγματοποιούνται, από πού θα παίρνουν τα λεφτά για τα σήριαλ;

Ο λαός έχει ανάγκη και τιν τσιχλόφουσκά του, και κάνοντας αυτές τις απλές ερωτήσεις νομίζω δείχνω ότι δεν έχω υπ' όψιν κάποια ΕΣΣΔ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:41, 28-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Νομίζω ότι για άλλη μια φορά γίνεται ντόρος γιατι οι μεν υποστηρίζουν τη κομουνιστική θεωρία και την ιδανική της μορφή και οι άλλοι έχουν στο μυαλό τους το τραγικό παράδειγμα της ΕΣΣΔ.

Δεν ανέφερα πουθενά τα αρχικά "ΕΣΣΔ". Κάθε κράτος όμως πρέπει να προβλέπει και περιπτώσεις αυθαιρεσίας της εξουσίας, για να προστατέψει τους πολίτες, εάν θέλει φυσικά να μην λέγεται "αυταρχικό".

Με αυτό το σκεπτικό ρωτάω ποιος θα κάνει την αξιολόγηση και σε περίπτωση αδικίας ποιος θα επιληφθεί.

Και φυσικά καλοδεχούμενα τα posts σου, μην ακούω χαζομάρες!

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panathas
Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O panathas έγραψε στις 21:28, 28-02-08:

Ακούω για Swarovski ενώ τα παιδάκια παθαίνουν από την πείνα. Ο κομμουνισμός έχει διαφορετική φιλοσοφία από τον καπιταλισμό. Επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ποιες είναι οι ανάγκες μας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 21:59, 28-02-08:

Παρότι με εκφράζει ο καπιταλισμός και με συμφέρει γιατί να κρυβόμαστε. .κεφαλαιούχος είμαι..δεν θα μπω στην διαδικασία να συγκρίνω η να επιπλήξω ένα από τα 2 αυτά κομουνισμός καπιταλισμός..διοτι πιστεύω πσο ο καθένας μέσα από διαφορετικά κριτήρια επιλέγει την πολιτική την ομάδα το κίνημα που υποστηρίζει για να του αποδώσει αυτά που ζητά..εγω δεν περιμένω τίποτα από καμία πολιτική έμαθα να στηρίζομε στης πράξης μου και στην οργάνωση.. φιλικά Ακης Ολεεε

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 22:43, 28-02-08:

Ας ερθει το κομμουνιστικο κομμα στην εξουσια και μετα θα ξανασυζητησουμε για τις λεπτομεριες (επιχορηγησεις,αξιολογηση κτλ.)

Ειναι ακομα νωρις να σηζηταμε για λεπτομεριες !

Πρεπει το διεθνες κομμουνιστικο και εργατικο κινημα να βγει απο την κριση στην οποια βρίσκεται μεχρι σημερα και οταν βγει απο την κριση τοτε να ξανασηζητησουμε για τα χαρακτηριστικα μιας συγχρονης σοσιαλιστικης-κομμουνιστικης κοινωνιας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 28-02-08 στις 23:33.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:20, 29-02-08:

Ας ερθει το κομμουνιστικο κομμα στην εξουσια και μετα θα ξανασυζητησουμε για τις λεπτομεριες (επιχορηγησεις,αξιολογηση κτλ.)

Ειναι ακομα νωρις να σηζηταμε για λεπτομεριες !

Πρεπει το διεθνες κομμουνιστικο και εργατικο κινημα να βγει απο την κριση στην οποια βρίσκεται μεχρι σημερα και οταν βγει απο την κριση τοτε να ξανασηζητησουμε για τα χαρακτηριστικα μιας συγχρονης σοσιαλιστικης-κομμουνιστικης κοινωνιας
Αν το κόμμα και οι όποιοι κομμουνιστές δεν έχουν σκεφτεί πολύ καλά πώς μπορούν να προσαρμόσουν τις θεωρίες τους στις μοντέρνες ανάγκες του ανθρώπου, δεν έχουν καμία μα καμία μα καμία ελπίδα, να κερδίσουν υποστηρικτές.
Συνεπώς πρώτα πρέπει να τα σκεφτείτε αυτά και μετά να μιλάτε για άνοδο και κομμουνιστική κοινωνία.

Αρχική Δημοσίευση από panathas
Ακούω για Swarovski ενώ τα παιδάκια παθαίνουν από την πείνα. Ο κομμουνισμός έχει διαφορετική φιλοσοφία από τον καπιταλισμό. Επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε ποιες είναι οι ανάγκες μας.
Ναι, μόνο που αυτές είναι οι επιλογές και "ανάγκες" του ανθρώπου σήμερα.
Δεν μπορείς να του αφαιρέσεις κάποια πράγματα, έστω κι αν είναι περιττά.

Και μην ισχυρίζεσαι ότι ο κομμουνισμός είναι το φως το αληθινό, προς το τι έχουμε όντως ανάγκη, γιατί αποκλείεται να δεις κόσμο να πετάει την 80άρα tft οθόνη από το παράθυρο.
Μη μπλέκουμε τη φιλανθρωπία με τα υλικά αγαθά, ναι;
Άλλωστε πώς το φαντάζεσαι, θα έρθει ο κομμουνισμός και το περιττό κεφάλαιο θα οδηγηθεί απείραχτο στην Αφρική;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 13:20, 29-02-08:

Προφανως οι κομμουνιστες και οι αριστεροι πολιτες συζητανε με τις λαϊκες μαζες για να καταλαβουν τα προβληματα τους και αναλογα να προσαρμοζουν την κοσμοθεωρια και την πολιτικη τους για να λυσουν τα οξυμενα προβληματα των λαϊκων μαζων.

Σε καλυψα λιγακη;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-02-08 στις 13:27.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:25, 29-02-08:

Όχι, γιατί για μένα δεν είναι καθόλου προφανές αυτό. Κάθε άλλο βλέπω στους πολιτικούς και κομμουνιστές γύρω μου.
Επίσης δεν έχεις καταλάβει κάτι: δε θέλω να μιλάνε μόνο με τις λαϊκές μάζες. Γιατί η σημερινή κοινωνία δεν είναι μόνο τα λαϊκά στρώματα, το πρόβλημα απεναντίας θα ξεκινήσει από τους "ευνοημένους" και ευκατάστατους, που θα κληθούν να αποποιηθούν περιουσίας και ανέσεων. Δίκαιο είναι αυτό;
Και πάνω απ' όλα: εφικτό;;;

Επίσης σε παρακαλώ μη γράφεις το ψευδώνυμό μου με κεφαλαία, κάνεις αρνητικούς συνειρμούς.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 13:32, 29-02-08:

Ας πουμε π.χ περιπου 5% ειναι πλουσιοι και οι υπολοιποι φτωχοι. κατα την γνωμη μου πρεπει να κερδισουμε την πλειοψηφια (95%) και οχι την μειοψηφια το 5%. Προφανως οι πλουσιοι δεν μπορουν και δεν θελουν να καταλαβουν τα προβληματα των λαϊλων μαζων.

Επισης το λεω αυτο επειδη ξερω , οι κομμουνιστες συζητανε με τις λαϊκες μαζες για τα οξυμενα προβληματα που εχουμε εδω.

τωρα σε καλυψα λιγακη;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-02-08 στις 13:50.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:35, 29-02-08:

Ναι, μόνο που το έθνος δεν είναι πλούσιοι και φτωχοί, πρώτον.
Είναι και οι ευκατάστατοι. Κι αυτοί βρίσκονται πάνω από το μέσο όρο περιουσιακά, τι θα τους κάνεις;

Άσε που οι πλούσιοι μπορεί να είναι λιγότεροι, είναι όμως ισχυρότεροι. Πώς θα τους κερδίσεις;

Γι' αυτό σου λέω, όσο και να μιλάτε με τις λαϊκές μάζες, συνολική εικόνα του θέματος και ολοκληρωμένη κρίση για το τι να κάνετε, δεν έχετε.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 13:42, 29-02-08:

Οκ ! Εγω θελω να κερδισω με το μερος μου τους μικρομεσαιους δηλ. τους φτωχους και αυτους που εχουν ενα Χ εισοδημα που με αυτο μπορουν ανετα να ζησουν. Εγω αυτους θελω να κερδισω και οχι τους πλουσιους.

Επισης πρεπει οι πλειοψηφια(95%) να τσακιση την μειοψηφια(5%) Και αυτο θα γινει με πολλους αγωνες. Θα πρεπει να φτιαχτει ενα ενιαιο μετωπο παλης για την πλειοψηφια για να τσακιση την μειοψηφια. Τα χαρακτηριστικα αυτου του μετωπου θα ειναι αντιμονοπολιακα,αντιιμπεριαλιστικα.

Τωρα καλυτερα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-02-08 στις 13:59.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:01, 29-02-08:

Ναι, ευχαριστώ.
Μιλάω άρα για έναν ταξικό πόλεμο.
Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ της παρουσίας κομμουνιστικών παρατάξεων και αριστερών κομμάτων στη Βουλή, αλλά δεν πιστεύω ούτε θέλω μία αμιγώς κομμουνιστική κοινωνία. Την βρίσκω ουτοπική, επίπεδη, βαρετή.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:45, 29-02-08:

Το θεμα ειναι το κομμα(ΚΚΕ) ή συνασπισμος κομματων(ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ) που θα ειναι στην εξουσια να εφαρμοσουν μια φιλολαϊκη πολιτικη.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:46, 29-02-08:

Όχι, δεν είναι καθόλου το θέμα αυτό. Γιατί κάποιοι, έστω και λίγοι, θα πρέπει να εκδιωχθούν ή να τους αφαιρεθούν περιουσιακά στοιχεία.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:48, 29-02-08:

Που ειναι το προβλημα? Αφου αυτοι οι λιγοι θα ειναι μια μειοψηφια της ταξης περιπου του 5% και θα ειναι παρα πολυ πλουσιοι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:52, 29-02-08:

Είναι άδικο, είναι αυταρχικό.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:55, 29-02-08:

Οταν το 5% μας χτυπαει τα κοινωνικα και εργασιακα δικαιωματα(μειωση των συνταξεων , αναθεωρηση της λιστας των βαρεων επαγγελματων, ιδιωτικη παιδεια κτλ.) αυτο δεν ειναι αδικο και αυταρχικο?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:57, 29-02-08:

Όχι. Γιατί δε φταίει το 5%. Φταίνε όσοι ενθαρρύνουν τη μαύρη αγορά, ναι, αλλά δε φταίει αυτός, που με τα μέτρα και τα σταθμά του υπάρχοντος συστήματος, απολαμβάνει αυτά που δικαιούται και κέρδισε.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:01, 29-02-08:

Ναι ομως φταιει το 5% δεν φταιει το 95% . Το 95% πρεπει να απολαμβανει αυτα που δικαιουται και κερδισε με την αξια του.

ετσι δεν ειναι ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-02-08 στις 15:07.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:10, 29-02-08:

Ποιος σου είπε ότι αδικείται το 95%;
Και γιατί δε δικαιούται όσα κέρδισε ένα μέρος έστω του 5%;
Γιατί φταίει το 5%, γιατί όλοι; Που δεν είναι μόνο 5%...
Ο λαός αδικείται από την κυβέρνηση την ίδια, την έλλειψη παροχών.

Αν εγώ μένω στα προάστια, έχω rolex, αμάξι και ακριβή φωτογραφική μηχανή, αλλά τα απέκτησα γιατί σπούδαζα επί 10 χρόνια δουλεύοντας παράλληλα και πλέον εργαζόμενη 12 ώρες τη μέρα, γιατί να πρέπει να τα στερηθώ;
Αν κάποιος είχε την προνοητικότητα να ξεκινήσει το google ή κάποιο προϊόν που έγινε ανάρπαστο, και πλέον έχει την κάποια οικονομική άνεση, γιατί να πρέπει να χάσει τα αγαθά;

Νομίζω ότι πολλοί από τους σημερινούς κομμουνιστές θα εφησύχαζαν, αν κάποια σαφή προβλήματα της υπάρχουσας κατάστασης εξαφανίζονταν, όπως αδικίες, γραφειοκρατία, κλπ.
Ας εστιάσετε εκεί, για να παίρνει ο παπούς τη σύνταξη που δικαιούται, αλλά και να μπορεί ο πτυχιούχος μηχανικός να πληρώνει ένα ταξίδι αναψυχής.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:15, 29-02-08:

Ok! σωστα αυτα που λες αλλα εγω δεν θελω να παρει τιποτα το 5% θελω ομως να τα εχει ολα το 95%(ανεσεις,φτηνη δημοσια συγκοινωνια,φτηνες διακοπες,δωρεαν προσβαση σε ολες τις παραλιες,δημοσια και δωρεαν παιδεια,ικανοποιητικες συνταξεις και βασικους μισθους που να ανταποκρινονται στις σημερινες συνθηκες).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:17, 29-02-08:

Ωραία, οπότε γιατί σε ενοχλεί ένα καπιταλιστικό οικονομικό σύστημα, όπου όμως οι κρατικές παροχές θα λειτουργούν;
Κι ας βγάλει μετά όποιος θέλει όσα λεφτά παραπάνω θέλει.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:19, 29-02-08:

Συγγνωμη αλλα ειναι πουθενα γραμμενο οτι οσοι ειναι πλουσιοι ή ευποροι ειναι και κλεφτες ή τους εχουν χαριστει αυτα που εχουν?
Απο που και ως που θα πρεπει να αποχωριστουν/δωσουν αυτα που εχουν τα οποια ειναι πολυ πιθανον να ειναι καρπος της ευφυιας/ταλεντου/ικανοτητων/εργασιας τους.
Και ελαχιστα με ενδιαφερει αν ειναι το 1%, το 5% ή το 10%.
Απλουστατα ο εκαστοτε κρατικος και κυβερνητικος μηχανισμος θα πρεπει να λειτουργει με τετοιο τροπο ωστε εφενως να μην "επιρρεαζεται" (λαδωνεται κοινος) απο αυτους, και αφετερου να μπορει να βλεπει πιοι κερδιζουν παρανομα και να εχουν τις αναλογες ποινικες διωξεις.
Αλλα απο που και ως που εαν η Γιδι στο φιναλε ειναι ενας ικανοτατος ανθρωπος στον τομεα της και απο αυτο με ΝΟΜΙΜΑ μεσα φτιαγνει μια "Α" περιουσια, να ερθω εγω και να της πω να αποχωριστει το οποιοδηποτε κομματι αυτης γιατι....ειναι πλουσια!?!?!?

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:26, 29-02-08:

Το θεμα ειναι η εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο. Απο εκει πηγαζουν ολα τα προβληματα που εχουμε σημερα .Οι καπιταλιστες δηλ. το 5% εκμεταλλεύεται το 95% γι'αυτο πρεπει να τους τσακισουμε. Η Γιδι ας πουμε ειναι λιγακη δυσκολο να εχει μια περιουσια της ταξης π.χ οπως ο κοκκαλης

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:28, 29-02-08:

Ακόμα κι αν ήταν όλο το 5%, βάλε στόχο τη διαφθορά, δημοσίου αλλά και ιδιωτικού. Όχι τον καπιταλιστή που απλά απολαμβάνει ό,τι δίκαια κέρδισε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:29, 29-02-08:

Προφανως οι κομμουνιστες και οι αριστεροι πολιτες συζητανε με τις λαϊκες μαζες για να καταλαβουν τα προβληματα τους και αναλογα να προσαρμοζουν την κοσμοθεωρια και την πολιτικη τους για να λυσουν τα οξυμενα προβληματα των λαϊκων μαζων.

Σε καλυψα λιγακη;
Καταρχήν είναι λιγάκι
Κατά δεύτερον νόμιζα ότι οι Κομμουνιστές έχουν βρει την απόλυτα σωστή πολιτική και γιαυτό εμμένουν τόσο σε αυτήν.
Θα πρεπει να φτιαχτει ενα ενιαιο μετωπο παλης για την πλειοψηφια για να τσακιση την μειοψηφια. Τα χαρακτηριστικα αυτου του μετωπου θα ειναι αντιμονοπολιακα,αντιιμπεριαλιστικα.
Μια απορία που έχω είναι, αυτά τα λες γιατί τα πιστεύεις, ή γιατί έτσι τα λέει το μαγνητοφωνάκι και όλες οι προκηρύξεις σας;
Το θεμα ειναι το κομμα(ΚΚΕ) ή συνασπισμος κομματων(ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ) που θα ειναι στην εξουσια να εφαρμοσουν μια φιλολαϊκη πολιτικη.
Νόμιζα ότι ο όρος εξουσία είναι κάτι που απεχθάνονται οι αριστεροί. Δεν καταργεί αμέσως την ισότητα το να είναι κάποιος πιο ψηλά από τους υπόλοιπους (βλ εξουσία);

Επίσης να πω, ότι προσωπικά από ένα κόμμα θα ήθελα να βλέπω πραγματοποιήσιμες προτάσεις και προτάσεις όπως αύξηση του βασικού μισθού, "δωρεάν" παιδεία για όλους, "δωρεάν" ιατρική περίθαλψη για όλους κ.α. δεν είναι πραγματοποιήσιμες. Οπότε όταν προσγειωθείτε και έρθετε πλήρως στην πραγματικότητα με μεστές και πραγματοποιήσιμες προτάσεις μπορεί ο κόσμος να σας πάρει πιο σοβαρά. Φυσικά και είμαι υπέρ της ύπαρξης του ΚΚΕ στην Βουλή γιατί πιστεύω ότι αναλογικά πρέπει όλοι να έχουν εκπροσώπους για να ακούγονται όλοι.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:33, 29-02-08:

Απο που ομως τα κερδισε ο καπιταλιστης ?
Τα κερδισε απο την εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο!!!
Γι'αυτο ειμαι εναντιον του 5%. Πρεπει να καταργηθει η εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο και ολα τα προβληματα θα λυθουν.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:35, 29-02-08:

Ο καπιταλιστής δεν ταυτίζεται με το 5%.
Ο καπιταλιστής δεν είναι εκμεταλλευτής.
Καπιταλιστές υπάρχουν και στο 95%, μην εθελοτυφλούμε.

Επιμένω, στρέψου όσο θες εναντίων των εκμεταλλευτών, ΟΠΟΥ κι αν είναι αυτοί. Αλλά μη μπλέκουμε τ' αυγά με τα πασχάλια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:38, 29-02-08:

Ο καπιταλιστης ταυτιζεται με το 5% γιατι ανηκει στην μειοψηφια . Επισης ειναι και εκμεταλλευτης.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:44, 29-02-08:

Εμ, ΟΧΙ.-

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:45, 29-02-08:

Ναι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:46, 29-02-08:

Απόδειξέ το.

Επίσης: δες λίγο τον ορισμό του καπιταλιστή. Και του καπιταλισμού.
Είμαι καπιταλίστρια, αγοράζω mp3 και παπούτσια. Είμαι εκμεταλλεύτρια;

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:48, 29-02-08:

Τι να αποδείξω? Το το ξερεις και εσυ οτι απο την ακμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο πηγαζουν ολα τα προβληματα παγκοσμιως!!!

Δηλ. οι καπιταλιστες(μειοψηφια-5%) εκμεταλλευονται τους φτωχους(πλειοψηφια-95%).

Και επισης δεν ειπα εγω οτι π.χ εσυ εισαι μια εκμεταλλευτρια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 29-02-08 στις 15:56.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:55, 29-02-08:

Time out.

Γίδι: στη γωνία και πάρε βαθιές ανάσες.

teo: καλά τα πας. Να κινείσαι γρήγορα και πρόσεχε το αριστερό κροσέ.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:57, 29-02-08:

Εγώ που είμαι καπιταλίστρια πώς εκμεταλλεύομαι τους φτωχούς;

Μα αμα λες καπιταλιστής = εκμεταλλευτής = 5%, με αποκαλείς εκμεταλλεύτρια!!!!!!!

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:57, 29-02-08:

Ναι Time out

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O panathas έγραψε στις 15:58, 29-02-08:

Με εξοργίζουν αυτά που διαβάζω αλλά …... Μερικοί απλά ΔΕΝ θέλουν να καταλάβουν.
Όταν το κράτος δημιουργεί δωρεάν γήπεδο στον παναθηναϊκό και Ολυμπιακό αυτό δεν είναι χάρισμα? Μην ξεχνάμε ότι είναι Α.Ε και οι δυο ομάδες. Τέλος πάντων δεν ανέχομαι να έχουν κάποιοι δισεκατομμύρια και τα παιδάκια στην Αφρική να πεινάνε. Ο κομουνισμός είτε το θέλουμε είτε όχι θα εφαρμοστεί. Απλά διαλέξτε την σωστή μεριά.

Edit : Δεν είμαι κομμουνιστής

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:58, 29-02-08:

[...]

Γιδι εχεις λιγο μπερδευτει!!!!

Σωστος ρε panatha ! Ο κομμουνισμος πρεπει να εφαρμοστη ωστε να λυσουμε τα οξυμενα προβληματα που εχουμε(ανεργεια,ναρκωτικα κτλ)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-02-08 στις 21:44. Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικού χωριού και Merge
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:13, 29-02-08:

Teo, η Κούβα μαστίζεται από τα ναρκωτικά, όπως και κάθε άλλο μέρος του κόσμου.
Επίσης αποσύνδεσε λίγο το θέμα καπιταλισμός και εκμετάλλευση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O panathas έγραψε στις 16:15, 29-02-08:

Επίσης αποσύνδεσε λίγο το θέμα καπιταλισμός και εκμετάλλευση.
Καπιταλισμός= εκμετάλευση.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:17, 29-02-08:

Είσαι στο ίντερνετ. Μπαίνεις από το λαπτοπ σου.
Γιατί έχεις εκμεταλλευτεί κάποιον;

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O panathas έγραψε στις 16:23, 29-02-08:

Δεν μιλάω για μικροαστούς. Μιλάω για Αστούς και μεγαλοαστούς.
Όταν το κράτος δημιουργεί δωρεάν γήπεδο στον παναθηναϊκό και Ολυμπιακό αυτό δεν είναι χάρισμα? Μην ξεχνάμε ότι είναι Α.Ε και οι δυο ομάδες.
Ακόμα περιμένω απάντηση.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:24, 29-02-08:

Μα δεν αντιλέγω, πολέμα τους εκμεταλλευτές, πολέμα τη διαφθορά.
Αλλά μην πας να με πείσεις ότι ο καπιταλισμός ταυτίζεται με την εκμετάλλευση, είναι απλά λάθος.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:30, 29-02-08:

Σωστος ρε panatha!!!!!!

Καπιταλισμος =Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο
Καταργηση του καπιταλισμου=Καταργηση της εκμεταλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:31, 29-02-08:

Οκ, πιπίλα το κάνατε, αρνούμαι να συνεχίσω μία συζήτηση βασισμένη σε αυθαίρετα συμπεράσματα.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:35, 29-02-08:

Γιδι αυτα δεν ειναι αυθαιρετα συμπερασματα . Ειναι ντε φακτο συμπερασματα , ετσι τα λεει ο μαρξισμος-λενινισμος.

Καπιταλισμος =Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο
Καταργηση του καπιταλισμου=Καταργηση της εκμεταλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο

Αυτα ειναι σωστα συμπερασματα!

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O panathas έγραψε στις 16:35, 29-02-08:

Όταν ο Κοκαλας κερδίζει από έναν εργαζόμενο 4,000 euro το μήνα και τον πληρώνει 600 euro αυτό τι είναι ?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:37, 29-02-08:

Παιδιά, αποδείξτε μου ότι ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα εκμετάλλευσης. Μη μου λέτε για καπιταλιστές που όντως είναι εκμεταλλευτές, το καπιταλιστής ΔΕΝ είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για την ύπαρξη εκμετάλλευσης.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:39, 29-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από panathas
Όταν ο Κοκαλας κερδίζει από έναν εργαζόμενο 4,000 euro το μήνα και τον πληρώνει 600 euro αυτό τι είναι ?
Προφανως. Αυτο ειναι εκμεταλλευση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Dreamweaver, Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους