Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 159)
Καπιταλισμός
50
31,45%
Κομμουνισμός
62
38,99%
Κανένα από τα δύο
37
23,27%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
10
6,29%

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:38, 12-03-08:

Τεο και εγω απο οσο γνωριζω, δεν υπαρχουν αλλα κομματα στην Κουβα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 10:39, 12-03-08:

"Φανατικος" αντικομμουνιστης ? Βεβαιος και εισαι το αρθρο "Πολιτικες ακροτητες" τα λεει ολα ποσο αντικομμουνιστης εισαι! βεβαιος προσωπικη σου επιλογη ειναι για το τι θα εισαι!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:45, 12-03-08:

Τεο να σε ρωτησω κατι, δλδ οποιος θεωρει οτι ο κομμουνισμος ειναι ενα ακραιο και καθολου δημοκρατικο οικονομικοπολιτικο συστημα, σημαινει οτι ειναι και "φανατικος" αντικομμουνιστης?
Γιατι τοτε ειμαι και εγω ενας απο αυτους....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 10:49, 12-03-08:

Απλα οτι ειναι αντικομμουνιστης.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 10:50, 12-03-08:

@γιδι,neraida Εχεις το δικαιωμα στο να κανεις αντιλογο στην σοσιαλιστικη κυβερνηση και ξερω οτι υπαρχουν και αλλα κομματα εκτος απο το ΚΚΚ.

ΥΠ. : θα το ψαξω το θεμα αυτο . θα επανελθω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:52, 12-03-08:

Οκ, πριν από 2 μήνες που ήμουν στην Κούβα, απαγορευόταν.
Κι αν βρεις ένα παραθυράκι, κατά το οποίο "επιτρέπεται", σε διαβεβαιώ ότι στην πράξη υπάρχουν συνέπειες για τους αντίπαλους του Κόμματος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:55, 12-03-08:

Χωρις να το εχω ψαξει, οπως ειπε και το γιδι, δε νοειται σε ενα κομμουνιστικο καθεστως να υπαρχει οποιοδηποτε ειδος αντιλογιας, εξου και γιατι υποστηριζω οτι δεν ειναι διολου δημοκρατικο το ολο συστημα....παρα εχει φασιστικα χαρακτηριστικα...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 11:01, 12-03-08:

Ναι ομως τωρα το γενικευεις το θεμα .δηλαδη ντε και καλα αμα π.χ ερθει το κομμουνιστικο κομμα στην ελλαδα θα εχουμε ενα μη δημοκρατικο καθεστως?

Εμεις υποστηριζουμε την δημοκρατια δεν υποστηριζουμε την πλουτοκρατια δηλ. τους καπιταλιστες δηλ. την εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 15:25, 12-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
Στο μονο που διαφωνω ειναι οτι στην κουβα αμα δεν κανω λαθος υπαρχουν και αλλα νομιμα κομματα

Γιδι?
Δες το link που έδωσα προς την wikipedia. Φυσικά και δεν υπάρχουν άλλα νόμιμα κόμματα, πέρα από το ΚΚΚ, όπως άλλωστε σε όλες τις "σοσιαλιστικές" "δημοκρατίες". Ορίστε ξανά το link: http://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_Cuba

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:27, 12-03-08:

Επίσης, ξανά:
καπιταλισμός = μία ιδέα, ένα σύστημα, μία θεωρία.
Αυτή η θεωρία από μόνη της δεν αφήνει περιθώρια για εκμετάλλευση, η εφαρμογή της έχει αποδειχτεί σε κάποιες περιπτώσεις κακή.

Όπως, όμως, και του κομμουνισμού.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 15:44, 12-03-08:

"Φανατικος" αντικομμουνιστης ? Βεβαιος και εισαι το αρθρο "Πολιτικες ακροτητες" τα λεει ολα ποσο αντικομμουνιστης εισαι! βεβαιος προσωπικη σου επιλογη ειναι για το τι θα εισαι!!!
Ε τώρα τι να σου πω... Αν θεωρείς ότι οποιοσδήποτε δεν δέχεται τις πολιτικές ακρότητες του κομμουνισμού είναι "φανατικός αντικομμουνιστής", τότε είμαι, όπως είμαι και "φανατικός αντικαπιταλιστής" (δεν δέχομαι τις ακρότητες του καπιταλισμού), "φανατικός αντιεθνικιστής" (έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις στην χρήση της έννοιας του "έθνους" στην πολιτική σκηνή) κτλ

Νομίζω όμως πως θα πρέπει να ξαναρίξεις μια ματιά στην έννοια που έχει η λέξη "φανατικός" και να αναρωτηθείς μήπως με αυτή χαρακτηρίζονται και κάποιοι άλλοι. Πριν ήμουν "ακροδεξιός", τώρα είμαι "φανατικός αντικομμουνιστής", αύριο ποιος ξέρει; Btw, απλά να πω πως έχω συνεργαστεί και συνεργάζομαι ακόμη με αριστερές οργανώσεις στα πλαίσια της υπεράσπισης των μειονοτήτων και των βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων, και γι' αυτό με ενόχλησε ιδιαίτερα και αυτός ο χαρακτηρισμός σου.

Με συγχωρείς ειλικρινά, αλλά απαξιώ να συνεχίσω τη συζήτηση με άτομα που όχι μόνο συνθηματολογούν, αλλά αποκρούουν ότι δεν τους αρέσει με τέτοιου είδους "επιχειρήματα". Λυπάμαι...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:51, 13-03-08:

Κατά μία "τρίτη άποψη", ασχολείστε με ένα "δίλημμα", που ιστορικά τουλάχιστον επιβάλλεται να επανακαθοριστούν οι βασικοί όροι του και ιδιαίτερα ο "Κομμουνισμός". Το γεγονός ότι υπήρξαν και υπάρχουν "Κομμουνιστές", δε σημαίνει ότι υπήρξε ιστορικά και "Κομμουνισμός". Ίσως( μάλιστα η ιστορική παρουσία των πρώτων στο πολιτικό προσκήνιο και στην εξουσία μετά το 1925(!), δυσφήμισε και έδωσε βάση για την προπαγανδιστική διαστρέβλωση του "Κομμουνισμού". Αν πάντως θεωρηθεί, ότι το ανοσιούργημα που συντελέστηκε, από την επικράτηση του σταλινισμού(θεωρία για τον Κομμουνισμό σε μία χώρα με κλειστά σύνορα), ως "Κομμουνισμός", τότε το καθεστώς που τείνει να επιβάλλει η "Παγκοσμιοποίηση" και οι Πολυεθνικές, συγκριτικά φαίνεται "πιο φιλάνθρωπο"...

Παράθεση

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 10:53, 13-03-08:

Οι καπιταλιστες απεκτησαν τα μεσα παραγωγης οταν ειναι στην εξουσια. Οταν εισαι στην εξουσια (κυβερνηση)
εχεις και τα μεσα παραγωγης. Οταν ερθει ο σοσιαλισμος στην ελλαδα οι σοσιαλιστες-κομμουνιστες θα κοινωνικοποιησουν τα μεσα παραγωγης (σοσιαλιστικες σχεσης παραγωγης) για να λυσουν τα οξυμενα προβληματα της ελλαδας (ανεργεια,μισθοι και συνταξεις κλπ.).
Και επιτέλους θα γίνουμε ΟΛΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι...

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 12:46, 13-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Ε τώρα τι να σου πω... Αν θεωρείς ότι οποιοσδήποτε δεν δέχεται τις πολιτικές ακρότητες του κομμουνισμού είναι "φανατικός αντικομμουνιστής", τότε είμαι, όπως είμαι και "φανατικός αντικαπιταλιστής" (δεν δέχομαι τις ακρότητες του καπιταλισμού), "φανατικός αντιεθνικιστής" (έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις στην χρήση της έννοιας του "έθνους" στην πολιτική σκηνή) κτλ

Νομίζω όμως πως θα πρέπει να ξαναρίξεις μια ματιά στην έννοια που έχει η λέξη "φανατικός" και να αναρωτηθείς μήπως με αυτή χαρακτηρίζονται και κάποιοι άλλοι. Πριν ήμουν "ακροδεξιός", τώρα είμαι "φανατικός αντικομμουνιστής", αύριο ποιος ξέρει; Btw, απλά να πω πως έχω συνεργαστεί και συνεργάζομαι ακόμη με αριστερές οργανώσεις στα πλαίσια της υπεράσπισης των μειονοτήτων και των βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων, και γι' αυτό με ενόχλησε ιδιαίτερα και αυτός ο χαρακτηρισμός σου.

Με συγχωρείς ειλικρινά, αλλά απαξιώ να συνεχίσω τη συζήτηση με άτομα που όχι μόνο συνθηματολογούν, αλλά αποκρούουν ότι δεν τους αρέσει με τέτοιου είδους "επιχειρήματα". Λυπάμαι...

Σε χαρακτηρισα φανατικο αντικομμουνιστη γιατι προσπαθησες στο αρθρο πολιτικες ακροτητες να χτυπησεις τον πυρηνα της κομμουνιστικης ιδεολογιας. Διαβασα αυτο το αρθρο και δεν μου αρεσε καθολου . Αφου εισαι αριστερος πολιτης γιατι κανεις μεσω του αρθρου σου "πολιτηκες ακροτητες" ιδεολογικοπολιτικη επιθεση στην κομμουνιστικη ιδεολογια? Τι να υποθεσω ρε δημητρη , οτι και καλα εισαι αριστερος πολιτης ή ενας αντικομμουνιστης? βεβαιως δικαιωμα σου ειναι τι θα εισαι!!

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 13:24, 13-03-08:

Ειλικρινα δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι κομμουινιστες. προσωπικα εγω δεν εχω τιποτα. μετακινουμε με λεωφοριο και με μετρο. Παντος αμα εχεις στοιχεια(αποδειξεις) γι΄αυτο το θεμα θελω σε παρακαλω να το καταγγηλεις
Συγχαρητήρια! Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ζουν σύμφωνα με την ιδεολογία τους. Για τα παραδείγματα που ζητάς, ξέρω πχ "κομμουνιστή" που κυκλοφορεί όλη την ώρα με Gant και κυκλοφορεί με ένα ραλί (τώρα ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι) και είναι επίσης και ένας ΕΑΑΚίτης πχ των μηχανολόγων που σκάει μύτη με Cayenne. Έχω δει και αρκετούς άλλους, αλλά δεν θα τους απαριθμώ όλους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:24, 13-03-08:

Εμ, Γλυφάδα;

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:18, 13-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Συγχαρητήρια! Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ζουν σύμφωνα με την ιδεολογία τους. Για τα παραδείγματα που ζητάς, ξέρω πχ "κομμουνιστή" που κυκλοφορεί όλη την ώρα με Gant και κυκλοφορεί με ένα ραλί (τώρα ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι) και είναι επίσης και ένας ΕΑΑΚίτης πχ των μηχανολόγων που σκάει μύτη με Cayenne. Έχω δει και αρκετούς άλλους, αλλά δεν θα τους απαριθμώ όλους...
Οκ! ευχαριστω Παντος για μενα ο κομμουνιστης-σοσιαλιστης πρεπει να εχει τα ακολουθα χαρακτηριστηκα:
1) να καταλαβαινει τις αναγκες των λαϊκων μαζων και να προτεινει λυσεις
2) να ειναι ταπεινος
3) να ειναι αγωνιστης

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:30, 13-03-08:

1) να καταλαβαινει τις αναγκες των λαϊκων μαζων και να προτεινει λυσεις
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι αυτό κατά κανόνα παραλείπεται...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:33, 13-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από stelioskal
Και επιτέλους θα γίνουμε ΟΛΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι...
Εγω ξερω οτι στην ΕΣΣΔ δεν ηταν ολλα κρατικα αλλα υπηρχε και ιδιωτικη πρωτοβουλια

Ειμαι υπερ να υπαρχει ιδιωτικη πρωτοβουλια . Το θεμα ειναι η ιδιωτικη πρωτοβουλια πρεπει να ειναι ελεγχομενη απο το κρατος

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:35, 13-03-08:

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι αυτό κατά κανόνα παραλείπεται...
Γιατι το λες αυτο?

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 17:14, 13-03-08:

Επειδή κατά κανόνα οι συνδικαλιστές είτε έρχονται και σου λένε πόσο ωραία είναι όλα (αν ανήκουν στην πρώτη δύναμη) ή σου λένε πόσο σκ@τά είναι όλα (αν ανήκουν στους υπόλοιπους)... Κάποιος να κάνει καμιά σοβαρή πρόταση δεν υπάρχει...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 18:19, 13-03-08:

Σε χαρακτηρισα φανατικο αντικομμουνιστη γιατι προσπαθησες στο αρθρο πολιτικες ακροτητες να χτυπησεις τον πυρηνα της κομμουνιστικης ιδεολογιας. Διαβασα αυτο το αρθρο και δεν μου αρεσε καθολου . Αφου εισαι αριστερος πολιτης γιατι κανεις μεσω του αρθρου σου "πολιτηκες ακροτητες" ιδεολογικοπολιτικη επιθεση στην κομμουνιστικη ιδεολογια? Τι να υποθεσω ρε δημητρη , οτι και καλα εισαι αριστερος πολιτης ή ενας αντικομμουνιστης? βεβαιως δικαιωμα σου ειναι τι θα εισαι!!
????? Πότε είπα ότι είμαι αριστερός πολίτης; Είπα ότι συνεργάζομαι με αριστερές οργανώσεις. Αυτό δεν με κάνει αυτόματα αριστερό Υπάρχει τεράστια διαφορά. Έχω φιλίες και γνωριμίες (επαγγελματικές και μη) με άτομα από όλο το πολιτικό φάσμα (εκτός από ακροδεξιούς με τους οποίους καραφλιάζω ).

Αν κάνω ιδεολογικοπολιτική επίθεση στον νεοφιλελευθερισμό αυτό αυτόματα με κάνει φανατικό αντινεοφιλελευθεριστή; Δεν το νομίζω. Που είναι το κακό να βλέπεις με κριτική ματιά το κάθε πολιτικό σύστημα που σου πλασάρεται ως το το "ιδανικό" ή το "καλύτερο" και να καταδικάζεις όλα τα εγκλήματα από όπου και αν προέρχονται;

Ευτυχώς δεν είναι όλα άσπρο μαύρο σε αυτή τη ζωή, και σπάει λίγο η μονοτονία

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 20:27, 13-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Επίσης, ξανά:
καπιταλισμός = μία ιδέα, ένα σύστημα, μία θεωρία.
Αυτή η θεωρία από μόνη της δεν αφήνει περιθώρια για εκμετάλλευση, η εφαρμογή της έχει αποδειχτεί σε κάποιες περιπτώσεις κακή.

Όπως, όμως, και του κομμουνισμού.
Επισης, ξανα:
Καπιταλισμός= Συστηματική εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο και κομμουνισμός= Κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο

@ MonaXos
Παντος και εσυ στο αρθρο "Πολιτικες ακροτητες" ειχες πει οτι οντος ειναι αντικομμουνιστικο αυτο το αρθρο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 13-03-08 στις 21:35. Αιτία: merged
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 21:34, 13-03-08:

Προφανώς υπό την έννοια ότι μιλάει εναντίον του κομμουνισμού...

Whatever...

Υ.Γ. teo, όπως σου είπα και σε ΠΜ, αν θες να προσθέσεις κάτι καινούργιο στο τελευταίο post σου, μπορείς να κάνεις "Επεξεργασία". Με αυτόν τον τρόπο θα αποφεύγεις τα διπλοποσταρίσματα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:29, 14-03-08:

Καπιταλισμός= Συστηματική εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο και κομμουνισμός= Κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο
Ώχου ρε τεό, αποστήθιση τα έχεις κάνει?

Γκαντάμ, που θα έλεγε και ο Ένγκελς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 16:41, 14-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ώχου ρε τεό, αποστήθιση τα έχεις κάνει?

Γκαντάμ, που θα έλεγε και ο Ένγκελς.
Ετσι ειναι ομως τα πραγματα . Αυτη ειναι η αληθεια (καπιταλισμος=Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο)

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:47, 14-03-08:

Να σου πω ρε συνονόματε, αν είναι να λες κάτι over and over again, τουλάχιστον γράφε το σωστά.
Όταν γράφεις "καπιταλισμός = εκμετάλλευση ανθρωπου απο άνθρωπο" τότε οι δύο μεριές τις ισότητας είναι ίσες, άρα και κάθε "εκμετάλλευση ανθρωπου απο άνθρωπο" είναι καπιταλισμός. Υπάρχει και η συνεπαγωγή που είναι μονόδρομη.
Άρα για σένα "καπιταλισμός => εκμετάλλευση ανθρωπου απο άνθρωπο"

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:48, 14-03-08:

Καπιταλισμός=Κεφαλαιοκρατία, το οποίο σημαίνει ότι οι νόμοι της αγοράς καθορίζονται από αυτούς που έχουν το μεγαλύτερο κεφάλαιο. Ο καπιταλισμός στην υγιή μορφή του εμπεριέχει και την αξιοκρατία, και κατά συνέπεια την σχεδόν σίγουρη επαγγελματική εξασφάλιση αυτού που έχει τα απαραίτητα προσόντα.

Δεν λέω ότι έχουμε ακριβώς υγιή καπιταλισμό, αλλά ότι η κύρια εκμετάλλευση βλέπω να γίνεται από τους δημοσίους υπαλλήλους που θέλουν να πάρουν παχυλές συντάξεις χωρίς να έχουν καταβάλλει το απαιτούμενο ποσό στο ταμείο στα χρόνια εργασίας τους. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα σε 6-7 χρονάκια αν η κυβέρνηση υποκύψει στα αιτήματα των συνδικάτων να δίνω λεφτά στο ΤΣΜΕΔΕ τα οποία αντί να πηγαίνουν για τη δική μου σύνταξη να τα τρώει ο προηγούμενος που συνταξιοδοτήθηκε στα 50 του-και όταν εγώ φτάσω σε ηλικία συνταξιοδότησης να παίρνω τρεις και εξήντα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:49, 30-03-08:

Παπαγαλία ρουλζ τελικά. Ειδικά στο "αριστερό" μέρος.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 10:35, 31-03-08:

Αμεσα συσχετισμενο με το παρων θεμα ειναι και το μεγαλο (εν ετη 2008 θα επρεπε να θεωρειται αυτονοητο) βημα που εγινε στην Κουβα, και ο Ραουλ Καστρο επετρεψε πλεον να ειναι ελευθερη(?) η αγορα κινητων τηλεφωνων απο τον απλο κοσμο.
Να σημειωσουμε οτι απο τις 25/3 ειχε επιτραπει η αγορα τηλεορασεων,ηλεκτρονικων υπολογιστων, στερεο, video κτλ κτλ.
Και ναι κι εκει 2008 εχουν.
Αντε σειρα εχει η Β.Κορεα να κανει κατι...για αρχη ας πουμε να εχουν ρευμα ολοι...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:10, 31-03-08:

Καπιταλισμός για πάντα!!!!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:49, 31-03-08:

Nα τρώνε μία φορά την ημέρα είναι πιο επείγων στόχος.

@Ni: Όπως λέμε "πατρινό καρναβάλι για πάντα"...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 31-03-08 στις 12:01.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:04, 31-03-08:

...ή καλοκαιρινές διακοπές για πάντα....

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 18:37, 31-03-08:

Έτσι είναι παίδες... ο καθένας την γνώμη του λέει... και εγω την δική μου!!!
Απλή και ωραία χωρίς πολλά & περιττά λογάκια...!!!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 18:40, 31-03-08:

Χμμμχ... Νόμιζα ότι την γνώμη σου/του/μου πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις με λογάκια. Αλλιώς δεν έχεις γνώμη αλλά συνήθειες.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:51, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Έτσι είναι παίδες... ο καθένας την γνώμη του λέει... και εγω την δική μου!!!
Απλή και ωραία χωρίς πολλά & περιττά λογάκια...!!!
Απλη και ωραια θα παραμεινει και οταν αυτη τη γνωμη που εχεις τη στηριξεις σε ενα - δυο επιχειρηματα...Με λιγα και απεριττα λογακια βεβαιως βεβαιως....
Δεν περιμενει κανεις να απαπτυξεις εκθεση ιδεων...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 18:53, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Χμμμχ... Νόμιζα ότι την γνώμη σου/του/μου πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις με λογάκια. Αλλιώς δεν έχεις γνώμη αλλά συνήθειες.
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:55, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται!
Επειδη εγω ειμαι ξανθια και τα ευκολως εννοουμενα μου διαφευγουν, θα ηθελες να με βοηθησεις να καταλαβω για ποιο λογο εισαι υπερ του καπιταλισμου...?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 23:40, 31-03-08:

Καπιταλισμός=Κεφαλαιοκρατία, το οποίο σημαίνει ότι οι νόμοι της αγοράς καθορίζονται από αυτούς που έχουν το μεγαλύτερο κεφάλαιο. Ο καπιταλισμός στην υγιή μορφή του εμπεριέχει και την αξιοκρατία, και κατά συνέπεια την σχεδόν σίγουρη επαγγελματική εξασφάλιση αυτού που έχει τα απαραίτητα προσόντα.

Δεν λέω ότι έχουμε ακριβώς υγιή καπιταλισμό, αλλά ότι η κύρια εκμετάλλευση βλέπω να γίνεται από τους δημοσίους υπαλλήλους που θέλουν να πάρουν παχυλές συντάξεις χωρίς να έχουν καταβάλλει το απαιτούμενο ποσό στο ταμείο στα χρόνια εργασίας τους. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα σε 6-7 χρονάκια αν η κυβέρνηση υποκύψει στα αιτήματα των συνδικάτων να δίνω λεφτά στο ΤΣΜΕΔΕ τα οποία αντί να πηγαίνουν για τη δική μου σύνταξη να τα τρώει ο προηγούμενος που συνταξιοδοτήθηκε στα 50 του-και όταν εγώ φτάσω σε ηλικία συνταξιοδότησης να παίρνω τρεις και εξήντα...
Συμφωνώ σε όλα όσα λες εκτός απο το πρώτο: Περί κεφαλαιοκρατίας: Θυμίζω: o Bill Gates και ο Paul Allen ιδρύσανε τη microsoft σε ένα γκαράζ. Σήμερα ο μεν πρώτος είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος του κόσμου, ο δε άλλος έχει το μεγαλύτερο κότερο του κόσμου (το έχω δει το 2004 στους Παξούς και δεν πίστευα στα μάτια μου: είχε μέχρι και υδροπλάνο πάνω).
Άπειροι μηχανικοί ξεκινήσανε απο το τίποτα και χτίσαν τεράστιες εταιρείες. Ο Π.Εμφιετζόγλου (Μηχανική) ήταν ένας απλός μηχανικός μέχρι που σε ένα ατύχημα έμεινε παράλυτος. Για να μην σκέφτεται την παράλυσή του το έριξε στην δουλειά. Δεν είχε καμία πρωτοποριακή ιδέα. Έκανε αυτό που ήξερε. Σήμερα η Μηχανική ετοιμάζεται να εισαχθεί στο χρηματιστήριο του Λονδίνου. Δυο συμφητητές μου μόλις αποφοιτήσανε ιδρύσανε σε ένα παλιόσπιτο μια εταιρεία πληροφορικής. Μετά απο μια δεκαετία η εταιρεία πουλήθηκε για τριψήφιο αριθμο εκατομυρίων ευρώ.
Μη μασάτε! Σήμερα το κεφάλαιο έχει πραγματικά πολύ μικρή σημασία. Τεράστια κεφάλαια δανείζονται ή συμμετέχουν σε νέες ιδέες ελπίζοντας να τσιμπήσουν κάτι απο την απόδοσή τους.Τεράστια κεφάλαια λιμνάζουν γιατί δεν υπαρχουν άνθρωποι να τα εκμεταλλευτούν (εξ ου και οι κατα καιρούς "φούσκες"). Δείτε το πιο πρόσφατο: τον πιτσιρικά του Facebook, πόσα δις δολ το πούλησε. Δουλέψτε με πάθος τις ιδέες σας τολμήστε και μην ανησυχείτε αν αποτύχτε: ΠΑΝΤΑ περιμένει μια καλοπληρωμένη θέση εργασίας όποιον ξέρει να παλεύει.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 00:07, 01-04-08:

Kαι μετά, ο άγιος βασίλης μπήκε απο την καμινάδα, κρατώντας τσίχλες και καραμέλες για όλα τα παιδάκια. Μόνο ο σπαστικός γκούφυ έμεινε σε μια γωνιά, να διερωτάται τι συνεπάγεται η ανισοκατανομή πλούτου για κάποιους εκεί πέρα μακριά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:19, 23-05-08:

[...]

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Και η αριστερά που γνώρισα εγώ μιλούσε γι' αυτοδιάθεση των λαών, για εθνική ανεξαρτησία. Δεν το έκανε πράξη ποτέ. Δεν μπορούσε.

Η κύριος Τσιπρας μιλάει για ένα νέο μοντέλο Παγκόσμιας Διακυβέρνησης. Και συνειδητοποιώ ότι δεν με ενδιαφέρει αν ο άνεμος φυσάει από αριστερά ή από δεξιά… φουρτούνα έρχεται, ούτως ή άλλως.

Περίμενα πώς και πώς τη συμμετοχή σου στο θέμα!

Θα ήθελα να μας πεις εσύ, που γνώρισες τον κομμουνισμό ως "δεξιά" (ως επίσημο καθεστώς καταπίεσης) και όχι ως "αριστερά" (αντιπολίτευση, υπέρ της δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων), όπως τη γνωρίσαμε εμείς στην Ελλάδα, τι θα σήμαινε για σένα ο όρος "Αριστερά", σήμερα στην Ελλάδα της Παγκοσμιοποίησης και των τεράστιων οικονομικών και κοινωνικών ανακατατάξεων-προβλημάτων;

Σημείωση Συντονιστή: Η δημοσίευση προέρχεται από το θέμα: Πόσο αριστερή είναι η Αριστερά του κυρίου Τσίπρα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 24-05-08 στις 10:22.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:41, 23-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Θα ήθελα να μας πεις εσύ, που γνώρισες τον κομμουνισμό ως "δεξιά" (ως επίσημο καθεστώς καταπίεσης) και όχι ως "αριστερά" (αντιπολίτευση, υπέρ της δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων), όπως τη γνωρίσαμε εμείς στην Ελλάδα, τι θα σήμαινε για σένα ο όρος "Αριστερά", σήμερα στην Ελλάδα της Παγκοσμιοποίησης και των τεράστιων οικονομικών και κοινωνικών ανακατατάξεων-προβλημάτων;
θέλω καιρό να ρωτήσω, αλλά αποφεύγω τις κακοτοπιές

Έχω πλέον αντιληφθεί ότι η Ρουμάνα είναι αντι-κομμουνίστρια και ως βασικό επιχείρημα χρησιμοποιεί την εμπειρία της από το καθεστώς του
Τσαουσέσκου. Παρ'όλα αυτά, από τα λίγα που ξέρω, ο Τσαουσέσκου θεωρείται από τους κομμουνιστές ότι δεν είχε κομμουνιστικό καθεστώς, αλλά ήταν ένας απλός δικτάτορας που εκμεταλλεύτηκε καταστάσεις. Δεν νομίζω δηλαδή ότι αυτό που έζηζε η Ρουμανία ως "κομμουνισμό" είχε καμία σχέση με το Σοβιετικό σύστημα

Σημείωση Συντονιστή: Η δημοσίευση προέρχεται από το θέμα: Πόσο αριστερή είναι η Αριστερά του κυρίου Τσίπρα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 24-05-08 στις 10:23.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:49, 23-05-08:

Ο Ρουμάνικος κουμμουνισμός ήταν ένα κακέκτυπο του Σοβιετικού "συστήματος", αλλά δεν διέφερε και πολύ στις βασικές του αρχές. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ρουμανία ανήκε στο "Σύμφωνο της Βαρσοβίας" και το πολιτικό καθεστώς στηρίχτηκε από τη Σ.Ε., αυτός ήταν και ο λόγος που άντεξε τόσο πολύ. Αν έκαναν οι Ρουμάνοι καμμιά κίνηση να ρίξουν τον Τσαουσέσκου, θα έμπαιναν τα σοβιετικά τανκς στο Βουκουρέστι εντός 24 ωρών...

Την ίδια εποχή, οι εδώ αριστεροί υφίσταντο τα μαρτύρια της αρκούδας, υποστηρίζοντας, χωρίς μάλλον να το γνωρίζουν οι περισσότεροι, απ' όσο είμαι σε θέση να ξέρω, μια ιδεολογία η οποία όπου έγινε καθεστώς, έκανε τα ίδια ακριβώς στους αντιπάλους της. Η Εξουσία είναι γλυκιά και κανείς δεν αντέχει να κινδυνέψει να τη χάσει...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:55, 23-05-08:

οκ, διευκρινίζω ότι δεν είμαι ειδική, απλά βρήκα αυτό για παράδειγμα:
Οικονομική πολιτική

Λόγω της σχετικά ανεξάρτητης πολιτικής του σε σχέση με τη Σοβιετική Ένωση, ο Τσαουσέσκου πέτυχε να βρει Δυτικές χώρες πρόθυμες να τον δανείσουν για να πραγματοποιήσει την πολιτική του. Το αποτέλεσμα ήταν η χώρα να καταλήξει σύντομα στον υπερδανεισμό. Ο Τσαουσέσκου ξεκίνησε τότε επείγον πρόγραμμα αποπληρωμής του εξωτερικού δημόσιου χρέους, δίνοντας κυρίως έμφαση στις εξαγωγές. Διοργάνωσε δημοψήφισμα, το οποίο κατέληξε σε ένα σχεδόν ομόφωνο «ναι» στην απόλυτη απαγόρευση δανεισμού της χώρας από το εξωτερικό.

αυτές οι τακτικές δεν μου θυμίζουν καθόλου Σοβιετικό κομμουνισμό. Περισσότερο σαν δυτικόφιλος δικτάτορας μου μοιάζει. Θα επανέλθω

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:36, 23-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
[/size] θέλω καιρό να ρωτήσω, αλλά αποφεύγω τις κακοτοπιές

Ποτέ να μην φοβάσαι να ρωτήσεις.

Οπουδήποτε στον κόσμο έγινε προσπάθεια για την εφαρμογή του, έφερε μόνο πόνο και απαξίωση της ανθρώπινης ζωής.
Ωστόσο, στα ιδανικά του κομουνισμού πιστεύουν πολλοί άνθρωποι. Προφανώς, εκείνοι που δεν βίωσαν τα πειράματα εφαρμογής του και όλα τα μεταβατικά οικονομικά -κοινωνικά στάδια που υποτίθεται χρειάζεται να περάσεις για να φτάσεις στη τέλεια κοινωνία όπου θα δώσει ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητές του, και θα πάρει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

και ερωτηση...
τι ξέρεις για το Σοβιετικό Σύστημα?

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αν έκαναν οι Ρουμάνοι καμμιά κίνηση να ρίξουν τον Τσαουσέσκου, θα έμπαιναν τα σοβιετικά τανκς στο Βουκουρέστι εντός 24 ωρών...
Πολύ σωστά. Η Ρουμανία αναγκάσθηκε, μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, λόγο των συνόρων με την Σοβιετική Ένωση, να εφαρμόσει τον κομουνιστικό σύστημα. Και 45 χρόνια, με ποικίλους τρόπους, οι ρώσοι φρόντιζαν να μας το θυμίσουν.

τωρα... "Αριστερά", "σήμερα στην Ελλάδα της Παγκοσμιοποίησης."
Η αριστερά ψάχνει ένα πλαίσιο για να προσαρμοστεί στην καινούρια τάξη πραγμάτων… απουσιάζει η κοινωνική διάσταση της Ευρώπης και η αριστερά θα συμβιβαστεί με αυτο… για να προχωρήσει η ιδέα της Ενωμένης Ευρώπης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 20-06-08 στις 07:33.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:25, 28-05-08:

Προς την Palladin έχω να επισημάνω ένα άλλο σημείο, από το ίδιο κείμενο, το οποίο μας παρέθεσε, από τη Βικιπαίδεια:

Παρόλα αυτά, δεν υπήρξε καμία φιλελευθεροποίηση στη χώρα, η οποία εξακολουθούσε να κυβερνάται με σταλινικά πρότυπα. Η μυστική αστυνομία (Σεκουριτάτε) παρακολουθούσε στενά τους πολίτες και ασκούσε λογοκρισία στα Μέσα Ενημέρωσης.
Αυτό εννοούσα όταν έλεγα για ένα κακέκτυπο του Σοβιετικού συστήματος.

Περαιτέρω, θα ήθελα να σχολιάσω κάτι από το θέμα της οικονομικής πολιτικής, το οποίο παρέλειψες να μας μεταφέρεις:

Ο Τσαουσέσκου δικαιολογούσε την υποβάθμιση της ζωής του λαού με την ανάγκη αποπληρωμής του χρέους, το οποίο η Ρουμανία εξόφλησε ολοκληρωτικά το 1989, λίγο πριν την πτώση του καθεστώτος.
Αυτό ίσως να είναι και το μόνο καλό που έκανε στη χώρα. Ένα χρεωμένο από εξωτερικό δανεισμό κράτος, δεν διαθέτει καμία εθνική ανεξαρτησία, πράγμα που διαπιστώνουμε και στην Ελλάδα. Αν δεν έκανε ο Τσαουσέσκου την προσπάθεια αποπληρωμής, τα μέτρα θα τα έπαιρνε το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, ή η Παγκόσμια Τράπεζα. Θα πει κανείς ότι τα μέτρα του Τσαουσέσκου έφεραν το λαό σε μαύρη πείνα. Το αντεπιχείρημα επάνω σ' αυτό είναι πως το ίδιο θα γινόταν αν αναλάμβανε την διοίκηση του κράτους το ΔΝΤ, όπως έχει φανεί σε πολλές χώρες του τρίτου κόσμου κι επιπλέον η χώρα θα παραδιδόταν απροστάτευτη στα χέρια ξένων δυνάμεων. Μη νομίζετε πως κάτι τέτοιο είναι πολύ διαφορετικό από τη Γερμανική Κατοχή στην Ελλάδα, για παράδειγμα.

Συμπέρασμα: Ο εξωτερικός δανεισμός καταλήγει σε αδιέξοδα και σε άρση της εθνικής ανεξαρτησίας. Πολλά μπορεί να πει κανείς για το κομμουνιστικό καθεστώς, όμως τα αδιέξοδα και οι δυσλειτουργίες του καπιταλιστικού συστήματος δεν έχει βρεθεί ακόμη τρόπος ν' αντιμετωπιστούν.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 18:04, 31-05-08:

γιατι ρε παιδια να μην ξαναπροσπαθησουμε να ξαναεφαρμοστη κομμουνισμος? πιστευετε οτι κατι τετοιο δεν αξιζει τον κοπο?(ερωτημα)

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 20:28, 31-05-08:

"ξαναεφαρμοστεί". Δηλαδή θεωρείς πως έχει εφαρμοστεί ήδη και "ξε-εφαρμόστηκε";

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 20:39, 31-05-08:

θεωρω οτι εγινε προσπαθεια να εφαρμοστει αλλα δεν πετυχε τον πραγματικο της σκοπο αυτη η προσπαθεια .

Ενταξη ομολογω οτι εγιναν καποια λαθη που τα εκμεταλλευτικε ο αντιπαλος που αποτελεσμα ειχαν την πτωση της ΕΣΣΔ. πιστευω οτι αν μελετησουμε με προσεκτικο τροπο τα λαθη του παρελθοντος και τα κατανοησουμε μπορουμε να χτισουμε εναν σοσιαλισμο πολυ ανωτερο σε σχεση με τον σοσιαλισμο που γνωρισαμε στον 20o αιωνα. ο σοσιαλισμος του 21o αιωνα θα ειναι ανωτερος γιατι θα εχουμε μελετηση τα λαθη που εκαναν οι κομμουνιστες στον 20o αιωνα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 31-05-08 στις 20:47.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 21:52, 31-05-08:

Με αφορμή αυτό που είπες... Η Κίνα τι σοσιαλισμό προσπαθεί να επιβάλλει; Του 20ου ή του 21ου αιώνα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Dreamweaver, Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους