Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 159)
Καπιταλισμός
50
31,45%
Κομμουνισμός
62
38,99%
Κανένα από τα δύο
37
23,27%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
10
6,29%

Manos_Hellas (Μάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Manos_Hellas
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Manos_Hellas έγραψε στις 22:04, 05-01-08:

Καπιταλισμός και Κομμουνισμός είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος και βέβαια ο δημιουργός του νομίσματος είναι ο ίδιος (οι Εβραίοι). Και ο ένας και ο άλλος υπόσχονται στον λαό ότι μαζί του θα ζήσουν στον παράδεισο. Ο μεν καπιταλισμός υπόσχεται ότι θα έχεις "απεριόριστη" δημοκρατία (η οποία τελικά έχει καταλήξει σε δειμοκρατία..) και λεφτά για να την χαρείς. Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα λέει ότι θα δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ με τόσο μικρό μισθό, που τελικά θα αγωνίζεσαι για να τα βγάλεις πέρα εσύ και η οικογένειά σου. Αναγκάζεσαι να δανειστείς και ο κύκλος συνεχίζεται για να ξεχρεώσεις αυτά που χρωστάς. Το χρέος σου αυξάνεται, το Δημόσιο χρέος δεν λέει να μειωθεί το ρημάδι (όχι μόνο εδώ. Κατά έναν περίεργο λόγο όλοι χρωστάνε σε όλους...) και η ιστορία συνεχίζεται. Το ότι μπορούμε να βγούμε για καφέ ή στα μπουζούκια κάπου κάπου, σαφώς και απέχει πολύ από τον "παράδεισο".

Γι' αυτό βέβαια υπάρχει και η λύση του κομμουνιστικού παραδείσου. Στον οποίο δεν υπάρχουν πλούσιοι για να σε εκμεταλλεύονται!! Δεν υπάρχουν τα λίγα "καπιταλιστικά γουρούνια" που έχουν όλο τον πλούτο στα χέρια τους. Όλα ανήκουν σε μας! Όλα στο λαό. Τι κρίμα όμως που μόλις γυρίσεις πλευρό το όνειρο γίνεται εφιάλτης.... Ιδιοκτησία; Τι είναι αυτό; Όλα ανήκουν στο κράτος. Το χρήμα, η γη, ακόμη και η εργασία σου γίνεται υπέρ του κράτους. Δεν δουλεύεις για σένα, αλλά για το κράτος. Όλοι δουλεύουν για το καλό του κράτους και τα πάντα γίνονται υπέρ αυτού (χμμμ, μήπως τελικά μοιάζει πάρα πολύ με τον φασισμό στην Ιταλία του Μουσολίνι. Προσωπική ελευθερία; Καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Με την παραμικρή κουβέντα ενάντια στο κράτος μπαμπούλα έκανες ένα μικρό ταξιδάκι σε κάποιο γκουλάγκ στη Σιβηρία. Τελικά, μάλλον και αυτό απέχει πολύ από τον παράδεισο ε;

Όχι ότι δεν υπάρχουν και καλά και στις δύο πλευρές. Απλά τα άσχημα είναι σαφώς σημαντικότερα. Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η άποψή μου.

Υ.Γ. Οι ΗΠΑ χρωστάνε το 1/2 του εθνικού τους πλούτου στην Ομοσπονδιακή Τράπεζα της Αμερικής. Ξέρετε, στην τράπεζα που είναι πρόεδρος ο γαμψομύτης Άλαν Γκρίσπαν που βγαίνει κάθε τόσο και λέει τα δικά του (πάντα άσχημα...) νέα, που επηρεάζουν την παγκόσμια οικονομία. Είναι η τράπεζα που "κόβει" το νόμισμα των ΗΠΑ, με ό,τι συνεπάγεται αυτό... Είναι ιδιωτική, εβραϊκών συμφερόντων (τυχαίο...) και την απέκτησαν από το αμερικάνικο δημόσιο εκμεταλλευόμενοι το κραχ.

Υ.Γ.2 Καλώς σας βρήκα (μιας και είναι το πρώτο μου post), Καλή Χρονιά σε όλους και να είστε όλοι καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:08, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
@ΚΕ Δεν νομίζω ότι το σύστημα υγείας ήταν καλύτερο στην Σοβιετική Ένωση. Τα νοσοκομεία κ τότε ήταν τρισάθλια κ πολύ συγκεκριμένα άτομα είχαν πρόσβαση στις "καλές" υπηρεσίες. Κ πάλι αυτό μου το μετέφερε άτομο που έζησε στην ΕΣΣΔ. Κ αυτό το λέω για να τονίσω ότι ο άνθρωπος σπάνια ήταν στο επίκεντρο οποιασδήποτε πολιτικής γιατί η πολιτική ανέκαθεν ήταν παιχνίδι των λίγων...
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μιας που εγώ έχω διαφορετική πληροφόριση από δικούς μου ανθρώπους που έζησαν εκεί και σπούδασαν εκεί και γύρισαν στην Ελλάδα λαμπροί πραγματικά επιστήμονες.

Το πως αντιλαμβάνεται ίσως ο καθένας την πραγματικότητα που βιώνει ίσως διαφέρει ανάλογα την αντίληψη του καθενός καθώς και τις απαιτήσεις που έχει απ την χώρα που ζει

Δε λέω ότι δεν υπήρχαν αρνητικά (γιατί ναι, είναι αρνητικό το να μην μπορείς να έχεις επιλογή στο τι παντελονι θα φορέσεις και να σου επιβάλλεται μια και μόνη "μάρκα"), απλά όπως έχω πει και στο παρελθόν, τελικά έχει μεγάλη σημασία ποιές είναι και οι προτεραιότητες μας ως άνθρωποι.
Τι είναι αυτό που μετράει στα αλήθεια περισσότερο?
Το diesel παντελόνι ή το βήμα της ανθρωπότητας στο διάστημα?
Τα mc Donalds ή η ΔΩΡΕΑΝ παιδεία ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ όσους θέλουν?
Τα... καλσόν ή η εστίαση σε όλους και για όλους? (κι ας είχαν τα μέλη του κόμματος καλύτερα σπίτια... δεν υπήρχε όμως άστεγος!)

Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ και οκ σαφώς μπορεί να κάνω και λάθος αλλά για να με πείσει κάποιος θα πρέπει να μου αποδείξει την μεγαλύτερη αξία των καταναλοτικών αγαθών vs των αγαθών που θα έπρεπε κανονικά να έχουμε όλοι μας δωρεάν (υγεία, παιδεία κλπ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:36, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μιας που εγώ έχω διαφορετική πληροφόριση από δικούς μου ανθρώπους που έζησαν εκεί και σπούδασαν εκεί και γύρισαν στην Ελλάδα λαμπροί πραγματικά επιστήμονες.

Το πως αντιλαμβάνεται ίσως ο καθένας την πραγματικότητα που βιώνει ίσως διαφέρει ανάλογα την αντίληψη του καθενός καθώς και τις απαιτήσεις που έχει απ την χώρα που ζει
Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δεν νομίζω πως η οικογένειες (από δύο διαφορετικές χώρες της ΕΣΣΔ: Βουλγαρία και Ρωσία) που μου μίλησαν για το σύστημα τότε είχαν κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις από το κράτος. Εκτός αν θεωρείται "ιδιαίτερη απαίτηση" πλέον το δικαίωμα στην ίσης μεταχείρισης στο εκπαιδευτικό σύστημα, στην αξιοκρατία, στα ανθρώπινα περιβάλλοντα στο σύστημα Υγείας (συγκεκριμένα μου μίλησαν για τα ετοιμόρροπα νοσοκομεία, την αναμονή για περίθαλψη -γιατί προτεραιότητα είχαν οι "ξένοι" και οι "δικοί τους"-, την έλλειψη ουσιαστικού ενδιαφέροντος για την κατάσταση της υγείας κτλ), τα ατομικά δικαιώματα, την μη ποινικοποίηση της άποψης, την ελευθερία επιλογής για το πως και που θα ζήσεις, το τι θα διαβάσεις ή το... τι ανέκδοτο θα πεις!

EDIT Θυμήθηκα τώρα το περίφημο επιχείρημα των φιλοχουντικών:
"Ο Παπαδόπουλος όμως έκανε δρόμους σε όλα τα χωριά, έδωσε ρεύμα σε όλους κ αύξησε τις θέσεις εργασίας".
Αρκούν αυτά τα θετικά για να δικαιολογήσουν τις βιαιότητες που διαπράχθηκαν από τέτοιου είδους καθεστώτα;
/EDIT

Δεν θα διαφωνήσω όμως (επειδή δεν γνωρίζω περισσότερα επ' αυτού) ότι ίσως οι κοινωνικές παροχές να ήταν πράγματι περισσότερες, υπό την έννοια ότι είχαν πρόσβαση σε αυτές περισσότεροι πολίτες. Αλλά το ερώτημα που τίθεται είναι αν αξίζει απλά να ζούμε αλλά αν ζούμε καλά (δεν μιλάω για χρήματα, αλλά για ποιότητα ζωής). Δηλαδή τι να το κάνω να έχω μια α' παροχή με χαμηλή ποιότητα; Για να λέω ότι τάχα την έχω;

Όσο για το επιστημονικό επίπεδο στην κλειστή ΕΣΣΔ θα θέσω ένα ερώτημα... Γιατί για κάθε έναν γνωστό επιστήμονα από τις ΕΣΣΔ υπάρχουν 10 από χώρες δυτικών προτύπων; Δεν είναι λίγο οξύμωρο; Θα περίμενε κανείς - αν πράγματι το εκπαιδευτικό σύστημα ήταν τόσο καλό, οι αναλφάβητοι τόσο λίγοι και οι επενδύσεις σε έρευνες/πανεπιστήμια κτλ- ότι οι ΕΣΣΔίτες επιστήμονες θα έπρεπε αυτη τη στιγμή να έχουν μια τεράστια λίστα με λαμπρά ονόματα. Αντ' αυτού όμως -τουλάχιστον στις επιστήμες με τις οποίες εγώ συσχετίζομαι- η διαφορά ανάμεσα στους ΕΣΣΔίτες και τους "Δυτικούς" είναι τεράστια, υπέρ των δεύτερων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 05-01-08 στις 22:44.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 22:49, 05-01-08:

Στα πλαισια μιας κομμουνιστικης κοινωνιας θα εχουμε αρκετες κοινωνικες κατακτησεις, ενω σε ενα καπιταλιστικο συστημα οι κατακτησεις αυτες θα ειναι προσωρινες.

π.χ Ασφαλιστικη μεταρρυθμιση: ενοποιηση των ταμειων θα εχει σαν αποτελεσμα την μειωσει των συντεξεων, θα βγουν καποια επαγγελματα απο τα βαρεα και ανθυγιεινα επαγγελατα (π.χ κομμωτριες), θα αυξηθουν τα ορια ηλικιας συνταξιοδοτησης , η δομησια παιδεια θα λειτουργει με ιδιωτικοοικονιμικα κριτηρια αφου θα εφαρμοσουν τον νεο νομο πλαισιο, θα καταργησουν το αρθρο 16, εχουν ψηφιση και την κοινοτικη ευρωπαϊκη οδηγια. Επισης το ερχομενο καλοκαιρη θα καουν παλι τα δαση , επισης μπορει να αυξησουν το ΦΠΑ δηλ. ειμαι σιγουρος γι΄ αυτο το πραγμα κλπ κλπ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo : 05-01-08 στις 23:28.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:56, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
Στα πλαισια μιας κομμουνιστικης κοινωνιας θα εχουμε αρκετες κοινωνικες κατακτησεις, ενω σε ενα καπιταλιστικο συστημα οι κατακτησεις αυτες θα ειναι προσωρινες.
Που το στηρίζεις αυτό; Έχεις κάποιες αποδείξεις; Επειδή μέχρι στιγμής οι κατακτήσεις του καπιταλισμού μόνο προσωρινές δεν είναι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:01, 05-01-08:

Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δεν νομίζω πως η οικογένειες (από δύο διαφορετικές χώρες της ΕΣΣΔ: Βουλγαρία και Ρωσία) που μου μίλησαν για το σύστημα τότε είχαν κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις από το κράτος. Εκτός αν θεωρείται "ιδιαίτερη απαίτηση" πλέον το δικαίωμα στην ίσης μεταχείρισης στο εκπαιδευτικό σύστημα, στην αξιοκρατία, στα ανθρώπινα περιβάλλοντα στο σύστημα Υγείας (συγκεκριμένα μου μίλησαν για τα ετοιμόρροπα νοσοκομεία, την αναμονή για περίθαλψη -γιατί προτεραιότητα είχαν οι "ξένοι" και οι "δικοί τους"-, την έλλειψη ουσιαστικού ενδιαφέροντος για την κατάσταση της υγείας κτλ), τα ατομικά δικαιώματα, την μη ποινικοποίηση της άποψης, την ελευθερία επιλογής για το πως και που θα ζήσεις, το τι θα διαβάσεις ή το... τι ανέκδοτο θα πεις!
δε μπορώ ούτε εγώ να επιμείνω στις απόψεις μου γιατί απλά δεν έχω ζήσει σε αυτές τις χώρες (πάντως η Βουλγαρία δεν ανήκε στην πρώην ΕΣΣΔ)
έχω ακούσει πάντως πραγματικά εντελώς αντίθετες απόψεις από απλούς καθημερινούς ανθρώπους
τώρα το πως γίνεται και υπάρχουν τέτοια άκρα... δε μπορεί να το ξέρει κανένας μας εφόσον δεν ζήσαμε εκεί

EDIT Θυμήθηκα τώρα το περίφημο επιχείρημα των φιλοχουντικών:
"Ο Παπαδόπουλος όμως έκανε δρόμους σε όλα τα χωριά, έδωσε ρεύμα σε όλους κ αύξησε τις θέσεις εργασίας".
Αρκούν αυτά τα θετικά για να δικαιολογήσουν τις βιαιότητες που διαπράχθηκαν από τέτοιου είδους καθεστώτα;
/EDIT
αυτό όμως ισχύει όπως είπα και νωρίτερα στον Καπιταλισμό...
υπάρχουν αναρίθμητα εγκλήματα που γίνονται συνεχώς...
και ο Στάλιν ήταν φονιάς ... κι ο Χίτλερ επίσης...
και η γαλλική επανάσταση σκότωσε όλους τους βασιλείς... αλλά αν ρωτήσεις σήμερα τους Γάλλους αν έπρεπε να υπάρξει η Γαλλική επανάσταση και αν ήταν κρίμα που σκοτώσαν τους βασιλείς, δε νομίζω να σου πουν ότι κακώς έγινε

Δεν θα διαφωνήσω όμως (επειδή δεν γνωρίζω περισσότερα επ' αυτού) ότι ίσως οι κοινωνικές παροχές να ήταν πράγματι περισσότερες, υπό την έννοια ότι είχαν πρόσβαση σε αυτές περισσότεροι πολίτες. Αλλά το ερώτημα που τίθεται είναι αν αξίζει απλά να ζούμε αλλά αν ζούμε καλά (δεν μιλάω για χρήματα, αλλά για ποιότητα ζωής). Δηλαδή τι να το κάνω να έχω μια α' παροχή με χαμηλή ποιότητα; Για να λέω ότι τάχα την έχω;
Δεν ξέρω πραγματικά... αλλά προτειμώ ΠΡΑΔΕΙΓΜΑ να έχω παιδεία σε σχολεία χωρίς εργαστήρια παρά να έχω αναλφάβητους, προτειμώ να έχω όλο τον κόσμο να ζει σε διαμερίσματα χωρίς την επιλογή πισίνας παρά να έχω άστεγους, προτειμώ να κοιμάμαι στο ράτζο του νοσοκομείου παρά να μην έχω καν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...
Ναι είμαι υπερ του, "το μη χείρον, βέλτιστον"

Όσο για το επιστημονικό επίπεδο στην κλειστή ΕΣΣΔ θα θέσω ένα ερώτημα... Γιατί για κάθε έναν γνωστό επιστήμονα από τις ΕΣΣΔ υπάρχουν 10 από χώρες δυτικών προτύπων; Δεν είναι λίγο οξύμωρο; Θα περίμενε κανείς - αν πράγματι το εκπαιδευτικό σύστημα ήταν τόσο καλό, οι αναλφάβητοι τόσο λίγοι και οι επενδύσεις σε έρευνες/πανεπιστήμια κτλ- ότι οι ΕΣΣΔίτες επιστήμονες θα έπρεπε αυτη τη στιγμή να έχουν μια τεράστια λίστα με λαμπρά ονόματα. Αντ' αυτού όμως -τουλάχιστον στις επιστήμες με τις οποίες εγώ συσχετίζομαι- η διαφορά ανάμεσα στους ΕΣΣΔίτες και τους "Δυτικούς" είναι τεράστια, υπέρ των δεύτερων.
Ενα απ τα πολλά λάθη της πρώην ΕΣΣΔ, κατά τη γνώμη μου πάντα, ήταν που φοβόταν μην αποστατήσουν οι επιστήμονες της και τα λαμπρά μυαλά της...
Με τον φόβο αυτό, δημιούργησε πολλές απαγορεύσεις... σε αυτές τις απαγορεύσεις στηρίχθηκε η αντίπαλη πλευρά και κατέστρεψαν την Σοβιετική ένωση
Μέγα λάθος... τραγικό θα έλεγα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:05, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Manos_Hellas
Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα λέει ότι θα δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ με τόσο μικρό μισθό, που τελικά θα αγωνίζεσαι για να τα βγάλεις πέρα εσύ και η οικογένειά σου. Αναγκάζεσαι να δανειστείς και ο κύκλος συνεχίζεται για να ξεχρεώσεις αυτά που χρωστάς.
Πρώτον, το υπέροχο με τον καπιταλισμό είναι ότι μπορείς ανα πάσα στιγμή να αποφασίσεις να σταματήσεις να δουλεύεις "πρωί βράδυ με μικρό μισθό" αλλά να κάνεις δική σου επιχείρηση. Βέβαια αν πάει καλά θα κράζουν μετά εσένα οι κομμουνιστές αλλά δεν νομίζω ότι θα σε απασχολεί
Δεύτερον, ο μικρός μισθός και οι συνθήκες εργασίας που αναφέρεις, περισσότερο έχω δει να παρατηρούνται στην Ελλάδα (που έχει μεικτή οικονομία) παρά στην Αμερική που τείνει περισσότερο προς τον πλήρη καπιταλισμό. Κι εκεί βέβαια δουλεύουν πολύ, αλλά πληρώνονται πολύ καλύτερα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:13, 05-01-08:

(πάντως η Βουλγαρία δεν ανήκε στην πρώην ΕΣΣΔ)

Ε καλα, δεν άνηκε επίσημα στις ΕΣΣΔ, αλλά μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν στο Σοβιετικό Μπλοκ, οπότε νομίζω πως ήταν ένα κ το αυτό...

αυτό όμως ισχύει όπως είπα και νωρίτερα στον Καπιταλισμό...
υπάρχουν αναρίθμητα εγκλήματα που γίνονται συνεχώς...
Δεν υπερασπίστηκα τον Καπιταλισμό... Συμφωνώ απόλυτα κ επαυξάνω σχετικα με τα εγκλήματα που γίνονται σήμερα σε διάφορες "ελεύθερες" και "δημοκρατικές" χώρες.

και η γαλλική επανάσταση σκότωσε όλους τους βασιλείς... αλλά αν ρωτήσεις σήμερα τους Γάλλους αν έπρεπε να υπάρξει η Γαλλική επανάσταση και αν ήταν κρίμα που σκοτώσαν τους βασιλείς, δε νομίζω να σου πουν ότι κακώς έγινε
Άλλο λαική επανάσταση (από κάτω προς τα πάνω) κ άλλο λαϊκή εξόντωση (από πάνω προς τα κάτω)

Δεν ξέρω πραγματικά... αλλά προτειμώ ΠΡΑΔΕΙΓΜΑ να έχω παιδεία σε σχολεία χωρίς εργαστήρια παρά να έχω αναλφάβητους, προτειμώ να έχω όλο τον κόσμο να ζει σε διαμερίσματα χωρίς την επιλογή πισίνας παρά να έχω άστεγους, προτειμώ να κοιμάμαι στο ράτζο του νοσοκομείου παρά να μην έχω καν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...
Ναι είμαι υπερ του, "το μη χείρον, βέλτιστον"
Ναι, κ εγώ είμαι υπέρ όλων αυτών που αναφέρεις, αλλά δεν θα μπορούσα με τίποτα να ζήσω σε μια κοινωνία που μου προσφέρει όλα αυτά, αλλά μου στερεί άλλα βασικότατα ανθρώπινα δικαιώματα. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, θα προτιμούσα είτε να το σκάσω από ένα τέτοιο σύστημα (κ να πάω σε ένα άλλο όπου θα είχα λιγότερες παροχές κ περισσότερες ελευθερίες), είτε να αυτοκτονήσω. Άνθρωπος δίχως ελευθερία δεν είναι άνθρωπος, αλλά γρανάζι, κ κάτι τέτοιο το θεωρώ εξίσου κακό με τον οικονομικό εξευτελισμό εκατομμυρίων ανθρώπων του οποίου γινόμαστε μάρτυρες στις μέρες μας (κ που υπήρχε κ παλαιότερα βεβαίως!).

Ενα απ τα πολλά λάθη της πρώην ΕΣΣΔ, κατά τη γνώμη μου πάντα, ήταν που φοβόταν μην αποστατήσουν οι επιστήμονες της και τα λαμπρά μυαλά της...
Με τον φόβο αυτό, δημιούργησε πολλές απαγορεύσεις... σε αυτές τις απαγορεύσεις στηρίχθηκε η αντίπαλη πλευρά και κατέστρεψαν την Σοβιετική ένωση
Μέγα λάθος... τραγικό θα έλεγα
Αλλά και πάλι... ακόμη κ αν οι επιστήμονες ήταν για... εσωτερικη κ μόνο κατανάλωση, δεν θα έπρεπε να έχουν αφήσει το στίγμα τους; Οι σοβιετικές δημοκρατίες δεν ήταν δα κ μια μικρή περιοχή (π.χ. όπως λέμε σήμερα για την Κούβα), αλλά ο μισός πλανήτης! Δεν ξέρω... μου φαίνεται περίεργο.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 23:15, 05-01-08:

Η ανωτερότητα των σοσιαλιστικών σχέσεων παραγωγής

«Τώρα έγινε. Εμείς, το Κόμμα των μπολσεβίκων, πείσαμε τη Ρωσία. Αποσπάσαμε τη Ρωσία από τους πλούσιους για τους φτωχούς, από τους εκμεταλλευτές για τους εργαζόμενους. Τώρα πρέπει να διοικήσουμε τη Ρωσία. Και όλη η ιδιομορφία της σημερινής στιγμής, όλη η δυσκολία βρίσκεται στην κατανόηση της ιδιομορφίας του περάσματος από το κύριο καθήκον να πείσουμε το λαό και να τσακίσουμε στρατιωτικά τους εκμεταλλευτές με τα όπλα, στο κύριο καθήκον της διοίκησης.Για πρώτη φορά στην παγκόσμια ιστορία ένα σοσιαλιστικό κόμμα κατόρθωσε να αποπερατώσει σε γενικές γραμμές το έργο της κατάκτησης της εξουσίας και της καταστολής των εκμεταλλευτών, κατόρθωσε να φτάσει άμεσα στο καθήκον της διοίκησης.
Πρέπει να φανούμε άξιοι εκτελεστές αυτού του πολύ δύσκολου (και πολύ ευγενικού) καθήκοντος, του σοσιαλιστικού μετασχηματισμού. Πρέπει να καταλάβουμε καλά ότι για να πετύχουμε στο έργο της διοίκησης χρειάζεται εκτός από την ικανότητα να πείσουμε, εκτός από την ικανότητα να νικήσουμε στον εμφύλιο πόλεμο, η ικανότητα να οργανώνουμε πρακτικά. Αυτό είναι το πιο δύσκολο καθήκον, γιατί πρόκειται να οργανωθούν με καινούριο τρόπο οι πιο βαθιές, οι οικονομικές βάσεις της ζωής πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων. Κι αυτό είναι το πιο ευγενικό καθήκον, γιατί μόνο ύστερα από την εκπλήρωσή του (στις κύριες και βασικές γραμμές) θα μπορούμε να πούμε ότι η Ρωσία έγινε όχι απλώς σοβιετική, αλλά και σοσιαλιστική δημοκρατία».
Β. Ι. Λένιν
(«Τα άμεσα καθήκοντα της σοβιετικής εξουσίας», Απαντα, τ. 36, σελ. 172-173, έκδοση «Σύγχρονη Εποχή»)
Αυτό το καθήκον «να οργανωθούν με καινούριο τρόπο οι πιο βαθιές, οι οικονομικές βάσεις της ζωής πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων», που έθετε ο Λένιν τον Απρίλη του 1918, δεν είχε την άνεση να εκτελεστεί σε καθεστώς γυάλας, αντίθετα οι μπολσεβίκοι έπρεπε να το υλοποιήσουν μέσα σε συνθήκες σκληρής αναμέτρησης και αντιπαράθεσης με το καπιταλιστικό σύστημα.
Καθώς η συζήτηση που έχει ανοίξει από το 1995 το ΚΚΕ, για τους παράγοντες που καθόρισαν την ανατροπή του σοσιαλιστικού συστήματος στην Ευρώπη, συνεχίζεται και καθώς, παράλληλα, συνεχίζεται η αντικομμουνιστική επίθεση που στόχο έχει να πείσει την εργατική τάξη για την υπεροχή του καπιταλισμού, θέλουμε σήμερα - στα 90 χρόνια από τον Οχτώβρη - να υπενθυμίσουμε ορισμένα στοιχεία που συνθέτουν την εικόνα πραγματικής υπεροχής του εφαρμοσμένου σοσιαλισμού που γνωρίσαμε.
Πληγές, όπως, η ανεργία, η φτώχεια, η εξαθλίωση, ο αναλφαβητισμός, οι τεράστιες κοινωνικές ανισότητες, δεν εξαλείφτηκαν ούτε για μια στιγμή στα σχεδόν 300 χρόνια ιστορίας του καπιταλισμού.
Αντίθετα, η εμφάνιση και οικοδόμηση του σοσιαλισμού στις αρχές του προηγούμενου αιώνα άνοιξε το δρόμο για τη λύση και την εγγύηση όλων αυτών των ζητημάτων, πρωτοφανών για την εποχή εκείνη.
Πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα, όπως, της εργασίας, της δωρεάν ιατρικής περίθαλψης και Παιδείας, της παροχής φθηνών υπηρεσιών από το κράτος, της κατοικίας, της πρόσβασης στις πνευματικές και πολιτιστικές αξίες, έγιναν κτήμα των προλεταρίων και των άλλων λαϊκών στρωμάτων στη Σοβιετική Ενωση. Και όλα αυτά χάρη στις ενδογενείς δυνατότητες ανάπτυξης της σοσιαλιστικής οικονομίας.
Πριν την Οχτωβριανή Επανάσταση η Ρωσία κατείχε την πέμπτη θέση στον κόσμο στην παραγωγή βιομηχανικών προϊόντων και την τέταρτη στην Ευρώπη. Λίγο πριν τον πόλεμο κατακτά τη δεύτερη θέση στον κόσμο και την πρώτη στην Ευρώπη. Αν και ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος κατέστρεψε το 30% του εθνικού πλούτου της ΕΣΣΔ, το 1950, το εθνικό εισόδημα έφτασε στα 164% του επιπέδου του 1940, η βιομηχανική παραγωγή στα 172% και η αγροτική στα 99%. Η ΕΣΣΔ, ακόμη και στην εικοσιτετράχρονη, πριν από το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, πορεία της, πραγματοποίησε άλματα αιώνων στη βιομηχανική και οικονομική της ανάπτυξη. Αν στα 1913 το εθνικό εισόδημα της Ρωσίας ήταν 1 (μια μονάδα), στα 1940 έγινε 5,1 ενώ στα 1950 έγινε 8,2, στα 1965 έγινε 29 και στα 1975 έγινε 56.
Στα 1922, η βιομηχανία της ΕΣΣΔ παρήγαγε λιγότερο από το 2% του όγκου παραγωγής των ΗΠΑ. Στα 1975 παρήγαγε το 85% του όγκου των ΗΠΑ. Στα μέσα της 10ετίας του 1930 η ΕΣΣΔ παρήγαγε λιγότερα βιομηχανικά προϊόντα από τη Γερμανία, τη Γαλλία και την Αγγλία, παρμένες την κάθε μία χωριστά, αλλά στα 1975 η βιομηχανική της παραγωγή ήταν μεγαλύτερη από την παραγωγή και των τριών μαζί.
Συγκριτικά στοιχεία ανάμεσα στην ΕΣΣΔ και τις ΗΠΑ είναι, επίσης, ενδεικτικά της ανωτερότητας του σοσιαλισμού έναντι του καπιταλισμού και των ενδογενών δυνατοτήτων του.
Οι μέσοι ετήσιοι ρυθμοί ανόδου σε ποσοστά, σε βασικούς δείκτες ανάπτυξης της οικονομίας, είναι χαρακτηριστικοί για την περίοδο 1951 - 1975. Ετσι, το εθνικό εισόδημα της ΕΣΣΔ αυξανόταν κατά 8,1%, ενώ των ΗΠΑ κατά 3,2%. Η βιομηχανική παραγωγή αυξανόταν στην ΕΣΣΔ κατά 9,6%, ενώ στις ΗΠΑ κατά 3,8%. Αντίστοιχα, η αγροτική παραγωγή στην ΕΣΣΔ αυξανόταν κατά 3,4%, ενώ στις ΗΠΑ είχε αύξηση κατά 1,7%. Επίσης, η παραγωγικότητα της εργασίας αυξανόταν στην ΕΣΣΔ κατά 6,2% και στις ΗΠΑ κατά 2,4%.
Και μόνο αυτοί οι δείκτες είναι ικανοί να αποδείξουν την ανωτερότητα των σοσιαλιστικών σχέσεων παραγωγής, αν αναλογιστεί καθένας ότι στις αρχές της δεκαετίας του 1970 ο δείκτης ανάπτυξης των χωρών του ΟΟΣΑ έπεσε στο 50% μετρούμενος σε ΑΕΠ, ενώ στα 1974 υπήρξε μηδενική ανάπτυξη του ακαθάριστου εθνικού εισοδήματος των ίδιων χωρών (Στοιχεία από ΚΟΜΕΠ, τεύχος 5, 1996).

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:20, 05-01-08:

Άλλο λαική επανάσταση (από κάτω προς τα πάνω) κ άλλο λαϊκή εξόντωση (από πάνω προς τα κάτω)
Μα κι ο Στάλιν δεν πήρε από μόνος του την εξουσία κι άρχισε να σφαγιάζει τους πλουτοκράτες της τότε Ρωσίας... λαϊκή επανάσταση ήταν και τότε. Άσχετο πως κατέληξε τελικά στα άλλα άκρα.
Κι ο Χίτλερ είχε την συγκατάβαση και την συμπαράσταση όλης της τότε Γερμανίας... κι αυτό λαϊκή επανάσταση θα μπορούσε να θεωρηθεί αν δεν είχε τις επεκτατικές βλέψεις που είχε τελικά

Αλλά και πάλι... ακόμη κ αν οι επιστήμονες ήταν για... εσωτερικη κ μόνο κατανάλωση, δεν θα έπρεπε να έχουν αφήσει το στίγμα τους; Οι σοβιετικές δημοκρατίες δεν ήταν δα κ μια μικρή περιοχή (π.χ. όπως λέμε σήμερα για την Κούβα), αλλά ο μισός πλανήτης! Δεν ξέρω... μου φαίνεται περίεργο.
Οι Σοβιετικοί επιστήμονες δούλευαν στο όνομα της Σοβιετικής ένωσης και ο κομμουνισμός δεν τους επέτρεπε την ονομαστική αναγνώριση του εκάστοτε επιτεύγματος...
Δεν ήταν ο Χ που έκανε το τάδε βήμα στην επιστήμη αλλά η Σοβιετική Ενωση
Για αυτό το λόγο δεν υπάρχουν γνωστά ονόματα.. όλες οι κατακτήσεις των επιστημόνων ήταν ιδιοκτησία της ΕΣΣΔ.
Δεν ξέρω αν στο εξηγώ καλά αλλά αυτή τη στιγμή δεν βρίσκω τις σωστές λέξεις που θα ήθελα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 23:27, 05-01-08:

Μα κι ο Στάλιν δεν πήρε από μόνος του την εξουσία κι άρχισε να σφαγιάζει τους πλουτοκράτες της τότε Ρωσίας... λαϊκή επανάσταση ήταν και τότε. Άσχετο πως κατέληξε τελικά στα άλλα άκρα.
Κι ο Χίτλερ είχε την συγκατάβαση και την συμπαράσταση όλης της τότε Γερμανίας... κι αυτό λαϊκή επανάσταση θα μπορούσε να θεωρηθεί αν δεν είχε τις επεκτατικές βλέψεις που είχε τελικά
Βασικά άλλο είναι το σκεπτικό μου... Άλλο το να ξεκινήσει ο λαός κ να ανατρέψει την εξουσία γιατί έτσι θέλει (κ ίσως βιαιοπραγήσει, όπως ανέφερες για την Γαλλική Επανάσταση), κ άλλο αυτοί που είναι στην εξουσία να αρχίσουν να εξοντώνουν τον λαό που είναι αντίθετος με το καθεστώς...

Δηλαδή, μπορούμε όντως να πούμε ότι ο Λένιν έκανε επανάσταση εναντίον της Βασιλικής Οικογένειας, κ σε αυτό μάλλον κ εγώ θα συμφωνούσα, αλλά δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε την σφαγή αθώων πολιτών από την εξουσία...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:29, 05-01-08:

Δηλαδή, μπορούμε όντως να πούμε ότι ο Λένιν έκανε επανάσταση εναντίον της Βασιλικής Οικογένειας, κ σε αυτό μάλλον κ εγώ θα συμφωνούσα, αλλά δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε την σφαγή αθώων πολιτών από την εξουσία...
Συμφωνώ... και νομίζω ότι όποιον κομμουνιστή με ελάχιστο μυαλό κι αν ρωτήσεις θα σου πει ότι ο Στάλιν έκανε λάθος και διέπραξε έγκλημα.
Νομίζω κι όλας δε, δεν είμαι σίγουρη, ότι όλα τα κομμουνιστικά κόμματα πλέον δέχονται ως λάθος τις ενέργειες του Στάλιν και τις καταδικάζουν

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 10:04, 06-01-08:

Παλι καλα που ο κ. δημητρης το παραδεχτηκε! Το κειμενο 'πολιτικες ακροτητες' ειναι πολυ αντικομμουνιστικο συνεπως ειναι και προπαγανδα (αφου το κειμενο οπως ειχα πει δεν είναι και τοσο αντικειμενικο). Ξερει τι κανει ο δημητρης μας!

-11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:31, 06-01-08:

Παλι καλα που ο κ. δημητρης το παραδεχτηκε! Το κειμενο 'πολιτικες ακροτητες' ειναι πολυ αντικομμουνιστικο συνεπως ειναι και προπαγανδα (αφου το κειμενο οπως ειχα πει δεν είναι και τοσο αντικειμενικο). Ξερει τι κανει ο δημητρης μας!
Παρακαλώ; Τι ακριβώς παραδέχτηκα;;; Ότι δεν έγιναν οι σφαγές; Ότι δεν καταπατήθηκαν ανθρώπινα δικαιώματα; Ότι ο Στάλιν δεν ήταν στυγνός δολοφόνος;

Που είδες ότι παραδέχτηκα πως οτιδήποτε είναι "πολύ αντικομμουνιστικό" είναι και προπαγάνδα;;;; Αν δηλαδή σου δώσω να διαβάσεις άλλα κείμενά μου ΠΟΛΥ κατά του φασισμού θα είναι κ αυτά προπαγάνδα επειδή θα επικεντρώνονται στα αρνητικά;;;;

Ο καθένας διαβάζει αυτά που θέλει νομίζω... Εν πάση περιπτώσει, νομίζω πως θα βοηθούσες περισσότερο στην κουβέντα αν αντί να πετάς μικρά τέτοια σχολιάκια, ανέπτυσσες την επιχειρηματολογία σου, όπως κάνανε τόσα άλλα άτομα εδώ κ πόσες σελίδες.

Υ.Γ. Και σε παρακαλώ να κόψεις την ειρωνεία.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:16, 06-01-08:

σελιδα 7
λεει ο κ. δημητρης
<<Το κείμενο μιλάει ενάντια στον κομμουνισμό, οπότε ναι, είναι αντικομμουνιστικό.>>

χαρακτηρισα το κειμενο προπαγανδα επειδη δεν ειναι αντικειμενικο.

επισης οπως θελω θα κανω την επιχειρηματολογια μου!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 14:36, 06-01-08:

σελιδα 7
λεει ο κ. δημητρης
<<Το κείμενο μιλάει ενάντια στον κομμουνισμό, οπότε ναι, είναι αντικομμουνιστικό.>>

χαρακτηρισα το κειμενο προπαγανδα επειδη δεν ειναι αντικειμενικο.
Να θυμίσω ότι το ερώτημά μου ήταν:
" Που είδες ότι παραδέχτηκα πως οτιδήποτε είναι "πολύ αντικομμουνιστικό" είναι και προπαγάνδα;;;;"

Από το ίδιο post που παραθέτεις:
Το κείμενο μιλάει ενάντια στον κομμουνισμό, οπότε ναι, είναι αντικομμουνιστικό. Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι την προπαγάνδα που υπαινίσσεσαι, υπάρχει τεράστια διαφορά.

Και φυσικά ακολούθησε ολόκληρο κατεβατό με συζητήσεις κ διευκρινήσεις, αλλά φυσικά αυτά είναι λεπτομέρειες

Απορώ πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα:
"Παλι καλα που ο κ. δημητρης το παραδεχτηκε! Το κειμενο 'πολιτικες ακροτητες' ειναι πολυ αντικομμουνιστικο συνεπως ειναι και προπαγανδα"

Αλλά και αυτά είναι λεπτομέρειες

επισης οπως θελω θα κανω την επιχειρηματολογια μου!
Σαφώς.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 19:31, 06-01-08:

Συμφωνώ... και νομίζω ότι όποιον κομμουνιστή με ελάχιστο μυαλό κι αν ρωτήσεις θα σου πει ότι ο Στάλιν έκανε λάθος και διέπραξε έγκλημα.
Νομίζω κι όλας δε, δεν είμαι σίγουρη, ότι όλα τα κομμουνιστικά κόμματα πλέον δέχονται ως λάθος τις ενέργειες του Στάλιν και τις καταδικάζουν

ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ...

Αφ'ενός, δεν υπάρχουν κομμουνιστές με ελάχιστο μυαλό!!!!
Και αφ'ετέρου, τα κομμουνιστικά κόμματα αναλύουν πολύ περισσότερο και την ιστορία και τις συνθήκες μέσα στις οποίες διαμορφώθηκε η ιστορία... και δε λένε ότι ήταν απλά λανθασμένες ή σωστές οι ενέργειες του Στάλιν!!! και να πω επίσης, ότι καταλογίζονται πολλά στην ΕΣΣΔ, τα οποία δεν ισχύουν και αποκρύπτονται πολλά, τα οποία ισχύουν!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 20:25, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef
ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ...

Εννοεις οτι ειναι ολοι πανχαζοι η πανεξυπνοι?

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 21:07, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Εννοεις οτι ειναι ολοι πανχαζοι η πανεξυπνοι?

Πανέξυπνοι... νομίζω... ήθελα... να... πω...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:32, 06-01-08:

ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ...

Και αφ'ετέρου, τα κομμουνιστικά κόμματα αναλύουν πολύ περισσότερο και την ιστορία και τις συνθήκες μέσα στις οποίες διαμορφώθηκε η ιστορία... και δε λένε ότι ήταν απλά λανθασμένες ή σωστές οι ενέργειες του Στάλιν!!! και να πω επίσης, ότι καταλογίζονται πολλά στην ΕΣΣΔ, τα οποία δεν ισχύουν και αποκρύπτονται πολλά, τα οποία ισχύουν!
χίλια συγγνώμη, μην παρεξηγηθείς αλλά προφανέστατα δεν έχεις γνωρίσει αρκετούς στη ζωή σου
οι κομμουνιστές δεν είναι η ελίτ του ανθρώπινου είδους και σαφώς βρίσκονται και μη πανέξυπνοι άνθρωποι ανάμεσα τους

και μιας που μπήκες στην κουβέντα μας, μήπως θα ήθελες να συμμετέχεις με ένα κάπως πιο ουσιαστικό τρόπο και να μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου ως προς το τι καταλογίζεται που είναι λάθος κι ως προς το τι αποκρύπτεται?
Απλά για να υπάρχει μια συζήτηση, θα πρέπει να είναι και με κάποια στοιχεία κι όχι απλά γενικές κι αόριστες τσιτάτες ατάκες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:43, 06-01-08:

Αναμνήσεις από μια άλλη ζωή.

Η πείνα.
Στα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι ατελείωτες ουρές για να πάρουμε ψωμί. Είχαμε καρτέλες, όπου καταγραφότανε πόσα άτομα έχει η οικογένεια. Δικαιούμασταν κάθε άτομο μισό ψωμί την ημέρα, ένα κοτόπουλο το μήνα ή ένα κιλό κρέας, ένα κιλό ζάχαρη, ένα λίτρο λάδι. Θυμάμαι τις ατελείωτες ουρές το πρωί για να πάρουμε ένα λίτρο γάλα. Αν έφτανε. Διαφορετικά ο αγώνας για την επιβίωση συνεχιζότανε σε άλλα μπακάλικα. Τα ράφια τον «σουπερμαρκετ» άδεια. Οι νοικοκυρές γυρνούσαν απελπισμένες σπίτι με άδειες τσάντες. Τα παιδιά δεν ξέρανε τι σημαίνει να ανοίγεις μια σοκολάτα να την φας ολόκληρη.

Ο φόβος.
Ακούγαμε το ραδιόφωνο «Ελεύθερη Ευρώπη» σιγά σιγά, στο πιο μακρινό δωμάτιο του σπιτιού, ώστε να μην περάσει κάποιος απʼεξω και να μας πάρει πρέφα. Οι ρουφιάνοι τις αστυνομίας μπορούσαν να είναι ο καλύτερος σου φίλος, ο αδελφός σου… δεν εμπιστευόμασταν κανέναν. Δεν μιλούσαμε ΠΟΤΕ δημόσια για την δύσκολη ζωή μας... ήταν αρκετά επικίνδυνο ώστε να «εξαφανιστούμε» σε καμία κομουνιστική φυλακή. Όποιος δεν έβρισκε δουλειά, του έβρισκε το σύστημα. Εργατική φιλακη. Δεν υπήρξε ανεργία.

Το κρύο.
Στο δωρεάν σπίτι που μας πρόσφερε το κράτος, μετά από πολλά χρόνια στην λίστα αναμονής, έκανε κρύο. Πολύ κρύο. Το χειμώνα καθόμασταν μέσα στο σπίτι με το παλτό, με κασκόλ, με γάντια και σκούφο. Τα παιδιά αρρωσταίνανε συχνά από βρογχοπνευμονία.

Το σκοτάδι.
Ο Ceausescu ονόμασε την περίοδο που κυβερνούσε «Η εποχή των Φώτων». Εμείς, οι απλοί πολίτες, μέναμε αρκετές ώρες την ημέρα χωρίς ρεύμα και πολλά μαθήματα στο σχολείο μου τα έκανα στο φως των κεριών. Οι πόλεις της Ρουμανίας στην δεκαετία του 80 λεγότανε «οι πόλεις φαντάσματα», όπου όλα, μα όλα τα φωτα ήταν σβηστά το βράδυ. Ούτε καν στους δημόσιους δρόμους δεν υπήρχαν. Το ονόμασαν «ασκήσεις για πιθανό πόλεμο».

Η ελευθερία.
Αχ.. Η ελευθερία… δεν υπήρχε. Σε κανένα τομέα. Όλα ελεγχόταν από το κράτος μέσο του μηχανισμού ελέγχου που δημιούργησε: την μυστική αστυνομία.

Η ιδιοκτησία.
«Όλοι έχουν σπίτι». Τι ωραίο παραμύθι. Όλοι είχαν σπίτι, που άνηκε στο κράτος, οποίο κράτος μπορούσε να σου το πάρει πίσω όποτε ήθελε. Χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο.

Παράδειγμα 1) όλα τα ιδιόκτητα σπίτια, με το ερχομό του κομουνισμού, κρατικοποιήθηκαν. Οι ιδιοκτήτες που δούλεψαν μια ζωή για να κτίζουν ένα σπίτι, αναγκάσθηκαν από το κομουνιστικό κράτος να μετακομίσουν στα γνωστά bloc, δηλαδή στις πολυκατοικίες όπου η μια πολυκατοικία είχε 60-80 σπίτια. Στην θέση τους μπήκαν ανώτερα στελέχη του κομουνιστικού κόμμα.

Παράδειγμα 2) ο μπαμπάς μου είχε ένα χωράφι μέσα στο δάσος από τον παππού μου. Έκτισε με τα χέρια του ένα σπίτι από κορμούς δέντρων. Χωρίς νερό, χωρίς φως, χωρίς τουαλέτα. Ήταν μια καλύβα όπου πηγαίναμε τις Κυριακές και ψήναμε και εμείς… τα… μανιτάρια μας.(γελάτε ε?) Ήταν «το εξοχικό» μας. Επειδή δεν είχαμε δικαίωμα σε δεύτερη κατοικία, που βασικά σημαίνει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να αισθανόμαστε πλούσιοι(sic) αλλα και ούτε καταλαθος, ελεύθεροι να πάρουμε πρωτοβουλίες (έστω και στα ψέματα) αναγκάστηκε να του βάλει φωτιά ο ίδιος, όταν κάποια στελέχη και πάλι, του κομμουνιστικού κόμματος, το θέλανε.

Η εκπαίδευση
Από τριών χρονών άρχιζε η πλύση εγκεφάλου. Στο σχολείο απαγορευότανε αυστηρά να μιλάμε για θρησκεύτηκα θέματα, όπως τι δώρα πήραμε τα Χριστούγεννα. Περιττό να πω ότι ήταν ένα πορτοκάλι, μια μπανάνα, μια καραμέλα, και όχι απαραίτητα όλα μαζί. Απαγορευότανε να μιλάμε αρνητικά για το κομουνιστικό σύστημα. Τα βιβλία ελεγχότανε αυστηρά και η πρόσβαση σε ορισμένα αδύνατη. Υποχρεωτική βιβλιογραφία ήταν τα λόγια μεγάλων σοφών Λένιν, Στάλιν, Ceausescu και η σύζυγος του. Δεν υπήρξαν συγκρίσεις. Το καλό σύστημα είναι ένα και μοναδικό. Το κομουνιστικό.
Με κόπο οι δασκάλες πολεμούσαν το σύστημα και κρυφά διαβάζαμε την σωστή βιβλιογραφία, τόσο απαραίτητη στην διαμόρφωση της κουλτούρας του καθενός.
Α!... δεν υπήρχαν αναλφάβητους πια. Η γιαγιά μου δεν ήξερε ότι η γη είναι στρογγυλή «σαν μύλο» (αχ γιαγιακα μου σε θυμήθηκα πάλι) αλλά έγραφε το όνομά της. Την μάθανε στο ειδικό σχολείο για τους αναλφάβητους. Ήταν απαραίτητο για να υπογράφει ότι κάνει δωρεά στο κράτος όλη την γη της.

Και όλα αυτά, σε μια από τις πιο σημαντικές πόλεις της Ρουμανίας και όχι σε κάποιο ξεχασμένο χωριό.

Το Θετικό.
Η έλλειψη οποιασδήποτε μορφή ελευθερίας μας έκανε να την αναζητάμε σε βιβλία. Η γενιά μου διαβάζει. Γιατί έτσι κάναμε την επανάσταση μας ενάντια του ισοπεδωτικού καθεστώς. Γιατί έγινε τρόπος ζωής. Γιατί ήταν η μόνη διασκέδαση και τρόπο να μην σκεφτούμε τα τόσα αρνητικά.

Η γενιά μου δεν θελει τον κομουνισμό. Γιατί υποφέραμε, γιατί μας ταπείνωσε σαν άνθρωποι, γιατί δεν μπορούσε να λύσει σοβαρά προβλήματα, αντιθέτως, δημιούργησε άλλα.

Λυπάμαι φίλη μου nef (και οι υπόλοιποι υποστηριχτές) που το λέω αυτό και πραγματικά καταλαβαίνω το φως που παρουσιάζεις τα πράγματα. Καταλαβαίνω τον ιδεαλισμό σας… αλλά παραμένει ιδεαλισμός.

…όταν ένα σύστημα ισοπεδώνει, όταν δηλώνει ότι ο έξυπνος έχει τις ίδιες ανάγκες με τον μη έξυπνο (και αυτά από την φύση ορίζονται και όχι από την εκπαίδευση) όταν η ελευθερία είναι «δικαίωμα να συμφωνείς μαζί μας» τότε μόνο απάνθρωπο μπορείς να το χαρακτηρίσεις.

Μια κοινωνία χωρίς τάξεις είναι σαν μια φύση χωρίς χρώματα. Ούτε καν ασπρόμαυρη. ΓΡΙ. Όπως και ο κομουνισμός.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 19-02-08 στις 17:38.
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 23:09, 06-01-08:

Πανέξυπνοι... νομίζω... ήθελα... να... πω...
Βρε Νεφελη, τις περισσοτερες φορες μιλας με σοβαρα επιχειρηματα, τι ηταν τωρα τουτο που πεταξες? Ανηκουν σε ανωτερο ειδος οι κομμουνιστες? Εχουν δει το φως το αληθινο που εμεις αγνοουμε? Εχω πολλα αντιπαραδειγματα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:38, 07-01-08:

Εμμα respect. Υπέροχο ποστ, και το σημαντικότερο, βγαλμένο απο προσωπική εμπειρία. Είναι πολύ χρήσιμο σε ένα τέτοιο θέμα να διαβάζουμε και την άποψη κάποιου που τα έχει ζήσει όλα αυτά.
Κι εγώ, όταν είχα επισκεφθεί τη Ρουμανία μικρή τα όσα έμαθα απο την ξενάγηση, για την εποχή που υπήρχε κομμουνισμός εκεί ήταν το πρώτο πράγμα που με έκανε να αντιπαθήσω αυτό το σύστημα.
Γενικά δεν έχω ακούσει ούτε έναν άνθρωπο που να έζησε έστω και λίγο σε κομμουνιστικά καθεστώτα και να υποστηρίζει τον κομμουνισμό. Απλά στη θεωρία είναι όλα εύκολα, όταν δεν έχεις δουλέψει ποτέ και δεν έχεις ουσιαστικά καμία ιδιοκτησία. Στην πράξη όμως...
Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και το γνωστό ρητό "Αλοίμονο σε όποιον δεν είναι κομμουνιστής στα 18, και σε όποιον στα 28, συνεχίζει να είναι"

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 13:31, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Βρε Νεφελη, τις περισσοτερες φορες μιλας με σοβαρα επιχειρηματα, τι ηταν τωρα τουτο που πεταξες? Ανηκουν σε ανωτερο ειδος οι κομμουνιστες? Εχουν δει το φως το αληθινο που εμεις αγνοουμε? Εχω πολλα αντιπαραδειγματα.

Έκανα πλάκα...

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 13:46, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Η γενιά μου δεν θελει τον κομουνισμό. Γιατί υποφέραμε, γιατί μας ταπείνωσε σαν άνθρωποι, γιατί δεν μπορούσε να λύσει σοβαρά προβλήματα, αντιθέτως, δημιούργησε άλλα.
Λυπάμαι φίλη μου nef (και οι υπόλοιποι υποστηριχτές) που το λέω αυτό και πραγματικά καταλαβαίνω το φως που παρουσιάζεις τα πράγματα. Καταλαβαίνω τον ιδεαλισμό σας… αλλά παραμένει ιδεαλισμός.

…όταν ένα σύστημα ισοπεδώνει, όταν δηλώνει ότι ο έξυπνος έχει τις ίδιες ανάγκες με τον μη έξυπνο (και αυτά από την φύση ορίζονται και όχι από την εκπαίδευση) όταν η ελευθερία είναι «δικαίωμα να συμφωνείς μαζί μας» τότε μόνο απάνθρωπο μπορείς να το χαρακτηρίσεις.

Μια κοινωνία χωρίς τάξεις είναι σαν μια φύση χωρίς χρώματα. Ούτε καν ασπρόμαυρη. ΓΡΙ. Όπως και ο κομουνισμός.
Πραγματικά ωραίο θέμα.... και δεν είναι αυτό ο κομμουνισμός που θέλω, σίγουρα όχι!!! Όπως έχω ξαναπεί έγιναν πολλά λάθη και πολλές χώρες δεν ήταν έτοιμες για κάτι τέτοιο...

Δεν πιστεύω, όμως, πως γεννιούνται έξυπνοι και μη έξυπνοι άνθρωποι...
Ακόμα, η αταξική κοινωνία είναι η μόνη κοινωνία στην οποία οι άνθρωποι μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά, χωρίς οποιαδήποτε μορφή βίας... ούτε και τη νόμιμη!!!

Τέλος, θεωρώ εντελώς λανθασμένη τη σύγκριση του κομμουνισμού με τον καπιταλισμό (όπως γίνεται σε αυτό το θέμα)! και αυτό γιατί ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα που έχει στεριώσει που υπάρχει στον κόσμο, ενώ ο κομμουνισμός όχι! Και αυτό όχι γιατί είναι κατώτερος ή ανεφάρμοστος, αλλά γιατί δεν υπήρξαν ακόμα οι κατάλληλες συνθήκες (αντικειμενικές ή υποκειμενικές)!!
Και είμαι σίγουρη πως και οι δούλοι στη φεουδαρχία δε μπορούσαν να φανταστούν πως θα υπάρξει κάποτε η ελεύθερη οικονομία του καπιταλισμού και θεωρούσαν πως όλα αυτά είναι ουτοπικά...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:57, 07-01-08:

Πραγματικά ωραίο θέμα.... και δεν είναι αυτό ο κομμουνισμός που θέλω, σίγουρα όχι!!! Όπως έχω ξαναπεί έγιναν πολλά λάθη και πολλές χώρες δεν ήταν έτοιμες για κάτι τέτοιο...

Δεν πιστεύω, όμως, πως γεννιούνται έξυπνοι και μη έξυπνοι άνθρωποι...
Ακόμα, η αταξική κοινωνία είναι η μόνη κοινωνία στην οποία οι άνθρωποι μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά, χωρίς οποιαδήποτε μορφή βίας... ούτε και τη νόμιμη!!!

Τέλος, θεωρώ εντελώς λανθασμένη τη σύγκριση του κομμουνισμού με τον καπιταλισμό (όπως γίνεται σε αυτό το θέμα)! και αυτό γιατί ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα που έχει στεριώσει που υπάρχει στον κόσμο, ενώ ο κομμουνισμός όχι! Και αυτό όχι γιατί είναι κατώτερος ή ανεφάρμοστος, αλλά γιατί δεν υπήρξαν ακόμα οι κατάλληλες συνθήκες (αντικειμενικές ή υποκειμενικές)!!
Και είμαι σίγουρη πως και οι δούλοι στη φεουδαρχία δε μπορούσαν να φανταστούν πως θα υπάρξει κάποτε η ελεύθερη οικονομία του καπιταλισμού και θεωρούσαν πως όλα αυτά είναι ουτοπικά...
τώρα σαν κάτι να κάνουμε και άρχισες να μιλάς σωστά
συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες... με εξαίρεση το ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον Κομμουνισμό με τον καπιταλισμό... μπορούμε να το κάνουμε στο ιδεολογικό κομμάτι κι όχι στο εφαρμοσμένο σύστημα

κι εγώ πικράθηκα πραγματικά πολύ απ όσα διάβασα στο ποστ της Ρουμάνας και εννοείται ότι ούτε εγώ θα ήθελα να ζω σε ένα τέτοιο σύστημα και κάτω από αυτές τις συνθήκες... πρέπει να είσαι άρρωστος για να το θες!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 14:00, 07-01-08:

εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση και να την εκφράσω περισσότερο σαν προβληματισμό.

Πιστεύει κανείς πραγματικά ότι στο σημερινό σύστημα όπως υπάρχει ζούμε σε καθεστώς ελευθερίας?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 14:35, 07-01-08:

Αυτό δηλαδή που λέμε "απόλυτη ελευθερία" ή -για να διαχωριστεί από την ασυδοσία- "ιδανική ελευθερία"; Προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί όλοι οι πολίτες του κόσμου έχουν πολιτικά συστήματα που τους ελέγχουν και όχι πολιτικά συστήματα τα οποία ελέγχονται από τους ίδιους, με αποτέλεσμα όταν κερδίζεται ένα ανθρώπινο δικαίωμα, να αφαιρείται ένα άλλο

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 14:45, 07-01-08:

με εξαίρεση το ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον Κομμουνισμό με τον καπιταλισμό... μπορούμε να το κάνουμε στο ιδεολογικό κομμάτι κι όχι στο εφαρμοσμένο σύστημα

κι εγώ πικράθηκα πραγματικά πολύ απ όσα διάβασα στο ποστ της Ρουμάνας και εννοείται ότι ούτε εγώ θα ήθελα να ζω σε ένα τέτοιο σύστημα και κάτω από αυτές τις συνθήκες... πρέπει να είσαι άρρωστος για να το θες!

Και στο ιδεολογικό κομμάτι, ποιο σύστημα είναι καλύτερο;;;!

Όταν παλεύουμε για τον κομμουνισμό δεν το κάνουμε για να πεινάμε όλοι, ή να κρυώνουμε όλοι, ή για να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις... αλλά για να μην πεινάει κανείς, να μην κρυώνει κανείς, να μπορούν όλοι να διαμορφώνουν άποψη και μέσα από αυτήν την ισότητα να ξεχωρίζει ο καθένας με τον δικό του τρόπο!!!
Γιατί μόνο σε ένα σύστημα όπως ο κομμουνισμός μπορεί να φανεί το ποιος αξίζει πραγματικά περισσότερο από άλλους και το αν στην πραγματικότητα υπάρχει κάποιος!!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 14:46, 07-01-08:

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό.

Οι καιροί που διανύουμε είναι χαλεποί και ύπουλοι.
Νομίζεις ότι σε σχέση με αυτό που περιέγραψε η Έμμα είσαι ελεύθερος- όχι εσύ, γενικά- αλλά τελικά είμαστε πολύ πιο καλά ''μαντρωμένοι'' , έχοντας την ψευδαίσθηση της ελευθερίας που μας πουλάνε, να μας κρατάει δέσμιους. Τραγικό..

υγ. συνέχεια της σκέψης μου, σε συνδυασμό με ποστ Μοναχού

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 14:47, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Πιστεύει κανείς πραγματικά ότι στο σημερινό σύστημα όπως υπάρχει ζούμε σε καθεστώς ελευθερίας?
Όχι βέβαια!!!

Αυτό δηλαδή που λέμε "απόλυτη ελευθερία" ή -για να διαχωριστεί από την ασυδοσία- "ιδανική ελευθερία"; Προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί όλοι οι πολίτες του κόσμου έχουν πολιτικά συστήματα που τους ελέγχουν και όχι πολιτικά συστήματα τα οποία ελέγχονται από τους ίδιους, με αποτέλεσμα όταν κερδίζεται ένα ανθρώπινο δικαίωμα, να αφαιρείται ένα άλλο
Αυτό δεν το κατάλαβα!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:56, 07-01-08:

εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση και να την εκφράσω περισσότερο σαν προβληματισμό.

όχι βέβαια... δε φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος τόσο αφελής

Και στο ιδεολογικό κομμάτι, ποιο σύστημα είναι καλύτερο;;;!
έχω δηλώσει ότι είμαι κατά των καπιταλιστικών συστημάτων και ότι είμαι αριστερή
έχω επίσης δηλώσει ότι μεγάλωσα σε μία οικογένεια με κομμουνιστική ιδεολογία και απο εκεί έχω πάρει τις όποιες αρχές μου και ιδανικά μου

αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα βάλω το μυαλό μου κάτω να σκεφτεί και να είναι αντικειμενικό...
ένα σύστημα όπως το έζησε η Ρουμάνα είναι φασιστικό κι ας πρόερχεται από κομμουνιστές

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 15:18, 07-01-08:

Ο καπιταλισμος ειναι η φυσικη κατασταση του ανθρωπου. Ο ανθρωπος παντα ζηταει περισσοτερα απο ο,τι εχει,και ποτε δεν ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Ποτε επισης δεν πιστευει οτι ειναι απολυτα ισος με ολους τους αλλους και θελει στον τομεα που ειναι ο ιδιος καλυτερος, να βλεπει τον κοπο/πλεονεκτημα του να ανταμειβεται.
Ποιος το λέει αυτό? και πως αποδεικνύεται?

θα προχωρησω μαλιστα παραπανω, και θα πω οτι γενικοτερα δεν ειναι στη φυση ο κομμουνισμος. Η φυση λειτουργει με το "Νομο της ζουγκλας", δηλαδη επικρατει ο ισχυροτερος (οπως αυτος εννοειται σε καθε περιβαλλον) επομενως το ιδιο ισχυει και για εμας.
Δεν ισχύει για τον άνθρωπο ό, τι ισχύει για τα ζώα... μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζωντανό πλάσμα που έχει τόσο ανεπτυγμένη συνείδηση και ζει σε κοινωνίες...
(Σε όλες τις ομάδες ζώων που έχουν δημιουργήσει "κοινωνίες" το σύστημα μοιάζει περισσότερο με τον κομμουνισμό, παρά με τον καπιταλισμό.... αλλά ούτε και αυτό δεν αποδεικνύει κάτι για τη φύση του ανθρώπου!!!)

Οντως, ειναι πιο δικαιο συστημα ο κομμουνισμος, και πολυ καλυτερο κοινωνικα...
Μέχρι εδώ συμφωνώ απόλυτα...

Μαλλον, ομως, εκει εγκειται και το προβλημα του. Επιβαλλει στην κοινωνια κατι που δεν ειναι, δεν θελει, και - κυριως- δεν μπορει να γινει.
Και εδώ μου τα χαλάς!!! Το πρώτο οικονομικό, πολιτικό και κοινωνικό σύστημα που εφαρμόστηκε επί γης (το ρωτόγονο κοινοτικό) ήταν κομμουνισμός!!!
Τώρα γιατί η κοινωνία άλλαξε γνώμη μετά... δεν μπορώ να καταλάβω!!!

Τελος, να πω και κατι μεταξυ σοβαρου και αστειου: Αν ηταν να υπηρχε καποιο καλυτερα εφαρμοσιμο συστημα απο τον καπιταλισμο, πιστεψτε με θα ειχε βρεθει και θα εφαρμοζονταν σημερα. Δυστυχως, ποτε δεν συνεβη κατι τετοιο...
Πριν τον καπιταλισμό είχαν εφαρμοστεί πολλά συστήματα και το ένα ήταν καλύτερο πάντα από το άλλο για τα δεδομένα πάντα εκείνης της εποχής, γιατί βοηθούσε στην εξέλιξη!!

1. πρωτότυπο κοινοτικό (aka communism): κυνηγούσε όλη η φυλή μαζί, γυρνούσαν στη σπηλιά έτρωγαν όλοι μαζί κλπ κλπ
2. δουλοκτητικό: Για να εξελιχθεί η ανθρωπότητα έπρεπε κάποιοι να μην ασχολούνται με τη χειρονακτική εργασία, αλλά με την πνευματική και για να γίνει αυτό έπρεπε κάποιοι άλλοι να δουλεύουν αντί γι αυτούς... έτσι η μια φυλή έπιανε αιχμαλώτους από την άλλη και να... οι δούλοι!...
3. φεουδαρχία: Αναπτύχθηκε τόσο πολύ η κοινωνία που αυτοί που είχαν την περισσότερη γη (και τους περισσότερους δούλους ) είχαν την εξουσία κλπ κλπ... και έτσι περνάνε αιώνες...
4. καπιταλισμός: και τσουπ εμφανίζεται το εμπόριο, η βιοτεχνία, η μισθωτή εργασία και όλα αυτά αναπτύσσονται πολύ! ! ! Έρχεται η ώρα, λοιπόν, όλοι αυτοί που δεν είχαν τίτλους ιδιοκτησίας, αλλά χρήματα, να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και βρίσκουν συμμάχουν σε μικροκαλλιεργητές και σε άλλα κατώτερα στρώματα που καταπιέζονταν από τους "ευγενείς"!! Γίνονται πολλές επαναστάσεις... περνάνε χρόνια και ζαμάνια... και τότε στη Γαλλική Επανάσταση αρχίζει η περίοδος χάριτος του καπιταλισμού και της ανθρωπότητας ολόκληρης...

5. κομμουνισμός 2: (είναι το μόνο που δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη) Αναπτύσσεται η βιομηχανία, η τεχνολογία, οι επιστήμες... αναπτύσσεται και το κεφάλαιο... συμμετέχουν όλοι στην παραγωγή όμως ο πλούτος ανακυκλώνεται πάντα στα χέρια των ίδιων λίγων... και κάποια στιγμή, όταν φτάνουμε στον ιμπεριαλισμό, οι λίγοι αυτοί λιγοστεύουν ακόμα περισσότερο... ξεσπούν πόλεμοι για ανάπτυξη του μεγάλου κεφαλαίου (βλ. Ιρακ...), τα μικρομεσαία στρώμματα χάνουν όποια περιουσία έχουν και προλεταριοποιούνται και τσακ....
...Γίνεται μια επανάσταση!!! Ταξική επανάσταση... και εγκαθιδρύεται ο σοσιαλισμός και όσο περνούν τα χρόνια αρχίζει να δημιουργείται μια αταξική, κομμουνιστική κοινωνία στην οποία η ανάπτυξη δε θα είναι πια ποσοτική, όπως ήταν στα άλλα συστήματα, αλλά ποιοτική!!!

Και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα!!! (Και μη βιαστείτε να πείτε για παραμύθια, γιατί κι αυτά είναι βγαλμένα από τη ζωή!!! )

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:29, 07-01-08:

Ο απόλυτος Κομμουνισμός απλά ΔΕΝ εφαρμόζεται. Σε καμία περίπτωση, υπάρχουν επανειλημμένα παραδείγματα αποτυχίας... Ακόμα και σε μία "δίκαιη" και "ισοπεδωμένη" κοινωνία "ισότητας", το άτομο βρίσκει τρόπους επιβίωσης, τρόπους να ξεχωρίσει και να βελτιώσει τη ζωή του. Είτε γιατί έχει τη φυσική τάση, είτε γιατί έχει την ανάγκη.

Αλλά γιατί να πρέπει να διαλέξουμε;
Γιατί τίθεται αυτό το άσπρο ή μαύρο δίλημμα;

Μου αρέσουν οι αρχές του καπιταλισμού, αλλά και ζητάω πολλές από τις ιδέες του κομμουνισμού. Τελικά όμως μόνο η ανάμιξη κάνει καλό και έχει μέλλον.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:08, 07-01-08:

Υποθέτοντας ότι γνωρίζετε καλά το κομουνιστικό σύστημα, το πρόγραμμα και την ιδεολογία του, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: (για να πληροφορούμαι)…
...ποιες είναι οι καινούριες ιδέες που θα βοηθήσουν να μην ξαναγίνονται τα γνωστά λάθη; Τι άλλαξε από το παλιό πρόγραμμα?
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από την δημιουργία, εφαρμογή και αποτυχία του κομουνιστικού συστήματος σε όλο τον κόσμο. Η ίδια ξύλινη γλώσσα συναντάται στους λόγους που ακούς κατακαιρους.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:53, 07-01-08:

Υποθέτοντας ότι γνωρίζετε καλά το κομουνιστικό σύστημα, το πρόγραμμα και την ιδεολογία του, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: (για να πληροφορούμαι)…
...ποιες είναι οι καινούριες ιδέες που θα βοηθήσουν να μην ξαναγίνονται τα γνωστά λάθη; Τι άλλαξε από το παλιό πρόγραμμα?
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από την δημιουργία, εφαρμογή και αποτυχία του κομουνιστικού συστήματος σε όλο τον κόσμο. Η ίδια ξύλινη γλώσσα συναντάται στους λόγους που ακούς κατακαιρους.
Νομίζω στη διάθεση των νέων ανθρώπων να μην πέσουν στα ίδια λάθη....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:51, 07-01-08:

Να μην καταπατούνται οι ατομικές ελευθερίες.
Αλλά πόσο ατομισμός "επιτρέπεται" μέσα στον κομμουνισμό;;

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 01:36, 08-01-08:

Υ

Το γεγονός ότι αυτά τα λάθη έγιναν, πρώτο και καλύτερο, θα βοηθήσει στο να μην ξαναγίνουν... γιατί οι άνθρωποι διδάσκονται από τα λάθη τους και βελτιώνουν τα δημιουργήματά τους!!!
ακόμα, όταν πρωτοεφαρμόστηκε ο σοσιαλισμός (γιατί κομμουνισμός δεν εφαρμόστηκε ούτε στην ΕΣΣΔ ούτε και στη Ρουμανία...) οι κοινωνίες στις οποίες εφαρμόστηκε δεν ήταν έτοιμες για κάτι τέτοιο... η Ρωσία, όπως και οι περισσότερες χώρες του ανατολικού μπλοκ ήταν υποανάπτυκτες γεωργικές χώρες!!! τότε πχ δεν είχε πατήσει άνθρωπος στο φεγγάρι και σήμερα κληρώνονται ταξίδια σε αυτό από την εκπομπή του Αρναούτογλου!!
Τώρα υπάρχουν όλες οι υλικές προϋποθέσεις για το ομαλό πέρασμα από το ένα σύστημα στο άλλο!

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 01:45, 08-01-08:

Ο απόλυτος Κομμουνισμός απλά ΔΕΝ εφαρμόζεται. Σε καμία περίπτωση, υπάρχουν επανειλημμένα παραδείγματα αποτυχίας...
Για να εφαρμοστεί ο καπιταλισμός χρειάστηκε 5 αιώνες και ατέλειωτες επαναστάσεις, ο κομμουνσμός γιατί θα έπρεπε να στεριώσει με την πρώτη σε λίγες μόνο δεκαετίες;;;

Ακόμα και σε μία "δίκαιη" και "ισοπεδωμένη" κοινωνία "ισότητας", το άτομο βρίσκει τρόπους επιβίωσης, τρόπους να ξεχωρίσει και να βελτιώσει τη ζωή του. Είτε γιατί έχει τη φυσική τάση, είτε γιατί έχει την ανάγκη.
Για να βελτιώσεις τη ζωή σου δεν είναι απαραίτητο να έχεις 14 αυτοκίνητα, 3 σπίτια, 4 εξοχικά, 1 κότερο κλπ κλπ... Άλλο πράγμα η ποσότητα αγαθών που καταναλώνουμε (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) και άλλο η ποιότητα ζωής!!! (σχετίζονται αυτά τα δύο, αλλά δεν είναι το ίδιο)

Μου αρέσουν οι αρχές του καπιταλισμού, αλλά και ζητάω πολλές από τις ιδέες του κομμουνισμού. Τελικά όμως μόνο η ανάμιξη κάνει καλό και έχει μέλλον.
Αυτό απλά δε γίνεται...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:46, 08-01-08:

Τι εννοείς ακριβώς, Νεφέλη;
Αν τα αγαθά, τα πιο πολλά και πιο εξελιγμένα του σήμερα, περάσουν στις κοινότητες κι έχουμε έναν μοντέρνο σοσιαλισμό, τι θα είναι καλύτερο, σε σχέση με τον πρώτο;

Και γιατί απλά δε γίνεται να συνυπάρξει ο κομμουνισμός με τον καπιταλισμό; Η Κίνα είναι το καλύτερο ζωντανό -όχι απαραίτητα επιτυχημένο- παράδειγμα πολιτικά κομμουνιστικού κράτους, με καπιταλιστικό οικονομικό σύστημα.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 02:19, 08-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τι εννοείς ακριβώς, Νεφέλη;
Αν τα αγαθά, τα πιο πολλά και πιο εξελιγμένα του σήμερα, περάσουν στις κοινότητες κι έχουμε έναν μοντέρνο σοσιαλισμό, τι θα είναι καλύτερο, σε σχέση με τον πρώτο;

Και γιατί απλά δε γίνεται να συνυπάρξει ο κομμουνισμός με τον καπιταλισμό; Η Κίνα είναι το καλύτερο ζωντανό -όχι απαραίτητα επιτυχημένο- παράδειγμα πολιτικά κομμουνιστικού κράτους, με καπιταλιστικό οικονομικό σύστημα.

Δεν έχουν αλλάξει μόνο τα αγαθά, αλλά και ο τρόπος παραγωγής τους... Γενικά, μια ανεπτυγμένη κοινωνία έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει στον άνθρωπο από μια υποανάπτυκτη...
Αυτό που θα είναι καλύτερο είναι οι συνθήκες ζωής!!

Η πολιτική είναι άμεσα συνδεδεμένη με την οικονομία! Για την ακρίβεια, πηγαζει από αυτή! Δε μπορεί σε καμιά περίπτωση να υπάρχει κομμουνιστικό κράτος με καπιταλιστική οικονομία...
όπως δε γίνεται να υπάρχει καπιταλιστικό κράτος με κομμουνιστική οικονομία και φεουδαρχικό σύνταγμα...
Πρώτα, γιατί καπιταλισμός ή κομμουνισμός, όπως κι αν λέγεται το σύστημα, αυτό είναι πολιτικο-οικονομικο-κοινωνικό!
Γιατί, στην πρώτη περίπτωση, υπάρχουν κοινωνικές τάξεις (κοινωνία), με διαφορετικά οικονομικά συμφέροντα (οικονομία), που προσπαθούν να επιβληθούν η μια στην άλλη (πολιτική) και αυτό το επιτυγχάνουν δημιουργώντας ένα κράτος...
Ενώ, στη δεύτερη, δεν υπάρχουν κοινωνικές τάξεις με διαφορετικά οικονομικά συμφέροντα και δεν προσπαθεί κανείς να επιβληθεί σε κανέναν άλλο...
Κι έπειτα, γιατί ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός, όπως και όλα τα υπόλοιπα συστήματα αποτελούν ξεχωριστές περιόδους της ανθρωπότητας!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:27, 08-01-08:

Καλό μου, η Κίνα υπάρχει. Και είναι κομμουνιστική χώρα, με ελεύθερη, καπιταλιστική αγορά. Οπότε αναθεώρησε.

Όσο για την ποιότητα, τι να πρωτοπω;
Η Ρωσία επί Σοβιετικής Ένωσης πάτησε στο φεγγάρι. Η Κίνα έχει υψηλότατες τεχνολογίες, Maglev, διαστημικά προγράμματα, αλλά για δες την ποιότητα ζωής των κατοίκων... άθλια.

Άρα;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 04:13, 08-01-08:

"Κομμουνισμός: Η ουτοπία του 20ού αιώνα"
Η καταλληλοτερη λεξη για να χαρακτηρισει κανεις τον Κομμουνισμο..
Σαν ιδεολογια αγγιζει την τελειοτητα. Οκ, αλλα στην πραξη? Ειναι δυνατον να εφαρμοστει...?
Οπως εδειξε η ιστορια, οχι... Και βεβαια δεν μπορουμε να μιλαμε για Δημοκρατια σε ενα κομμουνιστικο καθεστως, απο τη στιγμη, που οπως εχει ηδη αναφερθει, δε σου δινεται το δικαιωμα να εκφρασεις ελευθερα τις οποιες αντιθεσεις σου επι αυτου...οποτε ο ορος Δημοκρατια ακυρωνεται αυτοματως...

Κατι αλλο που εχει αναφερθει ειναι η εννοια της αξιοκρατιας. Τι σημαινει αραγε?
Μηπως το να διδονται ισες ευκαιριες σε ολους, οπου βασικο ρολο θα παιζουν οι ατομικες ικανοτητες και μονο...? Μονο που το καπιταλιστικο ιδεωδες τις δινεις σε λιγους ....Γιατι εκει, οι ισχυροι γινονται ισχυροτεροι και οι "μικροι" "μικροτεροι".
Καπιταλισμο εννοουμε τον κεφαλαιοκρατισμο, που δημιουργει και συσσωρευει πλουτη και αυτα μενουν στα χερια των λιγων.

Και να αναφερθω και επι της προπαγανδας.
Προπαγανδα ειναι η συστηματικη προβολη μιας ιδεολογιας, μεσα απο τη μονομερη και φιλτραρισμενη επικαιροτητα. Βασικο "οπλο" ακραιων καθεστωτων, οπως κομμουνιστικου και ναζιστικου, με σκοπο την χειραγωγηση της μαζας...
Η απλουστευση συνθετων καταστασεων, η διαστρεβλωση πραγματικων γεγονοτων, η αποσιωποιηση κρισιμων γεγονοτων και προβληματων και η καταχρηση συμβολισμων ειναι καποια απο τα χαρακτηριστικα της.
Αυτα τα ολιγα, για τα τοσα πολλα που εχουν ειπωθει....

Προσωπικα, τοποθετουμαι καπου στη μεση....ποτε δε ημουν φαν καποιας ακραιας ιδεολογιας, συστηματος κ.ο.κ...

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 20:18, 08-01-08:

Prime, στο 50% των ποστ σου νιώθω σα να είσαι εγώ.

Στο άλλο 45% απλά σε θαυμάζω!

Αφήνω ένα 5% γιατί άνθρωποι είμαστε

Kαι μην πει κανείς ότι είαμι οφφτόπικ, γιατί θαρρώ εξέφρασα άποψη σαφέστατη.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:21, 08-01-08:

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό.

Οι καιροί που διανύουμε είναι χαλεποί και ύπουλοι.
Νομίζεις ότι σε σχέση με αυτό που περιέγραψε η Έμμα είσαι ελεύθερος- όχι εσύ, γενικά- αλλά τελικά είμαστε πολύ πιο καλά ''μαντρωμένοι'' , έχοντας την ψευδαίσθηση της ελευθερίας που μας πουλάνε, να μας κρατάει δέσμιους. Τραγικό..

υγ. συνέχεια της σκέψης μου, σε συνδυασμό με ποστ Μοναχού
Τι ορίζεις σαν ελευθερία;

Επίσης έχω μερικά γιατί αλλά και μερικές ερωτήσεις για τους υποστηρικτές του κομμουνισμού:
  • Γιατί οι υποστηρικτές του κομμουνισμού δεν μιλάνε και για κατάργηση του χρήματος;
  • Γιατί οι κομμουνιστές δεν υποστηρίζουν την κατάργηση των πανεπιστημιακών σχολών και την δημιουργία μιας σχολής όπου θα έχουν πρόσβαση ΟΛΟΙ; Έτσι κανείς δεν θα νιώθει κατώτερος.
  • Επι κομμουνισμό θα υπάρχουν βαθμοί στα εκπαιδευτικά συστήματα; Αν όχι τότε πως θα ξεχωρίζουν οι καλοί μαθητές; Αν ναι τι θα γίνει με αυτούς που θα νιώθουν κατώτεροι;
  • Επί κομμουνισμού ποίο θα είναι το bonus των καλών υπαλλήλων; Με τους κακούς υπάλληλους που θα νιώθουν κατώτεροι τι θα γίνει; Αν δεν υπάρχουν bonus πως θα λέμε "ευχαριστώ" στους καλούς υπάλληλους έτσι ώστε να συνεχίσουν την ίδια πορεία;
  • Ένας επιστήμονας ανακαλύπτει έναν εκπληκτικό τρόπο πηγής ενέργειας αλλά απαιτεί ένα τεράστιο κεφαλαίο. Τώρα (δλδ επι καπιταλισμό) αναζητεί επενδυτές. Επί κομμουνισμό τι θα κάνει;
Υ.γ.: Προσωπικά, ακόμη και την ιδεολογία του κομμουνισμού είναι επιπέδου πατώματος παρόλο που είναι 100% ανθρωπιστική. Και αυτό επειδή δεν με πείθει ότι ακόμη και αν εφαρμοστεί 100% και απόλυτα σωστά θα υπάρχει εξέλιξη.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:28, 08-01-08:

Εγώ κομμουνίστρια ΔΕΝ είμαι, αλλά κι εσύ ρε Exp, έχεις ταυτίσει ένα σύστημα με την ισοπέδωση.

Η εξέλιξη σαν έννοια και βίωμα έχει τρομερή διαφορά για κάθε άνθρωπο. Την εξέλιξη που εννοείς πάντως αν καταλαβαίνω σωστά, εγώ λχ δεν τη θέλω! Δε θεωρώ λοιπόν ότι παρά την αθφονία των ... λίγων, υπάρχει κάτι γενικά που να μπορεί να θεωρηθεί... πρόοδος και εξέλιξη!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:41, 08-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Επίσης έχω μερικά γιατί αλλά και μερικές ερωτήσεις για τους υποστηρικτές του κομμουνισμού:
  • Γιατί οι υποστηρικτές του κομμουνισμού δεν μιλάνε και για κατάργηση του χρήματος;
  • Γιατί οι κομμουνιστές δεν υποστηρίζουν την κατάργηση των πανεπιστημιακών σχολών και την δημιουργία μιας σχολής όπου θα έχουν πρόσβαση ΟΛΟΙ; Έτσι κανείς δεν θα νιώθει κατώτερος.
  • Επι κομμουνισμό θα υπάρχουν βαθμοί στα εκπαιδευτικά συστήματα; Αν όχι τότε πως θα ξεχωρίζουν οι καλοί μαθητές; Αν ναι τι θα γίνει με αυτούς που θα νιώθουν κατώτεροι;
  • Επί κομμουνισμού ποίο θα είναι το bonus των καλών υπαλλήλων; Με τους κακούς υπάλληλους που θα νιώθουν κατώτεροι τι θα γίνει; Αν δεν υπάρχουν bonus πως θα λέμε "ευχαριστώ" στους καλούς υπάλληλους έτσι ώστε να συνεχίσουν την ίδια πορεία;
  • Ένας επιστήμονας ανακαλύπτει έναν εκπληκτικό τρόπο πηγής ενέργειας αλλά απαιτεί ένα τεράστιο κεφαλαίο. Τώρα (δλδ επι καπιταλισμό) αναζητεί επενδυτές. Επί κομμουνισμό τι θα κάνει;
  • Δεν αποσκοπούν στην κατάργηση του χρήματος, αλλά στον έλεγχό του από το κράτος.
  • Κάπως έτσι το είχαν φανταστεί, άλλο βέβαια αν πια είναι ανέφικτο.
  • Θα είναι όλοι υποχρεωμένοι να αποδίδουν το ίδιο. Και αυτό ισχύει και για τους μαθητές και για τους εργαζόμενους.
  • Ο επιστήμονας θα χρηματοδοτηθεί από το ίδιο το κράτος, έτσι ώστε η ανακάλυψη του, αν αποβεί προσοδοφόρα πρώτα από όλα για το ίδιο το κράτος.
Δεν είναι οτι συμφωνώ με όλα αυτά, απλά απαντώ στα ερωτήματά σου. Για μερικά μάλιστα από αυτά, υπάρχουν και συγκεκριμένα ιστορικά παραδείγματα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:23, 08-01-08:

Μα γι' αυτό και απέτυχε ο κομμουνισμός, στην εφαρμογή...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:44, 08-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Η εξέλιξη σαν έννοια και βίωμα έχει τρομερή διαφορά για κάθε άνθρωπο. Την εξέλιξη που εννοείς πάντως αν καταλαβαίνω σωστά, εγώ λχ δεν τη θέλω! Δε θεωρώ λοιπόν ότι παρά την αθφονία των ... λίγων, υπάρχει κάτι γενικά που να μπορεί να θεωρηθεί... πρόοδος και εξέλιξη!
Ουγκ, δλδ δεν θέλεις μια οικολογική και ανανεώσιμη πηγή ενέργειας; Δεν θέλεις να θεραπευτεί το AIDS; Αλλά ακόμη και πιο καθημερινά πράγματα.

Ο επιστήμονας θα χρηματοδοτηθεί από το ίδιο το κράτος, έτσι ώστε η ανακάλυψη του, αν αποβεί προσοδοφόρα πρώτα από όλα για το ίδιο το κράτος.
Χμ το κράτος που θα βρίσκει πια τόσα χρήματα; Αλλά τι θα γίνει με κάποιον που ψάχνει επενδυτές για κάτι πιο καθημερινό όπως ο διάδοχος του iPod ή έναν reader e-books; Α ξέχασα η τεχνολογία είναι καπιταλιστική.

Συγγνώμη αλλά η εφαρμογή φταίει που ο κομμουνισμός δεν μπορεί να διαχειριστεί την εξέλιξη;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 23:48, 08-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
και μαλλον θα αποτυγχανει παντα για αυτο το λογο!
η ιστορια ειναι κυκλικη, οχι μια ευθεια...
και αυτο ειναι το μελανο σημειο στη θεωρια του μαρξ.

αληθεια ποσοι απο οσους συμμετεχουν εδω εχουν διαβασει the capital η the communist manifesto?
θα μπορουσε να μπει μια δημοσκοπηση?
για να ξερουμε με ποιον μιλαμε δλδ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους