Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερεθισμός αντρών

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:22, 31-08-09:

Μετά από συζήτηση που είχα το Σαββατοκύριακο, έχω τις εξής σκέψεις:

Είναι γνωστό οτι στις Ασιατικές χώρες στους άντρες αρέσουν περισσότερο οι στρουμπουλές γυναίκες-με πιασίματα τέλος πάντων. Είναι επίσης δεδομένο οτι ο ερεθισμός του άντρα γίνεται εγκεφαλικά και σχετικά με αυτό που βλέπει. Η ερώτηση είναι, γιατί στις χώρες αυτές οι άντρες ερεθίζονται με παχουλές γυναίκες, και στις υπόλοιπες χώρες με τις αδύνατες (ως επί το πλείστον πάντα); Τι είναι αυτό που αλλάζει;

Έχω ακούσει άντρες να λένε οτι δεν μπορούν να ερεθιστούν με μια παχουλή κοπέλα. Και ρωτώ: αν στον κόσμο μας (λέμε τώρα, υποθετικά) δεν υπήρχαν αδύνατες παρά μόνο παχουλές, οι άντρες δε θα είχαν ερωτικές σχέσεις; Κι επειδή η απάντηση θα είναι προφανώς οτι δε θα είχαν μέτρο σύγκρισης οπότε θα ερεθίζονταν με τις παχουλές εκ των πραγμάτων, αυτό σημαίνει οτι ο ερεθισμός είναι τελικά κάτι που γίνεται κατόπιν σκέψης ή αυτόματα;

Δεν ξέρω αν εξηγώ καλά αυτό που σκέφτομαι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 10:06, 31-08-09:

Παίζει ρόλο και το γυναικείο πρότυπο / εικόνα που καλλιεργείται καθε φορά και κατά συνεπεια κατευθύνει και ανδρικές ανταποκρίσεις / συμπεριφορές / ερεθίσματα.

Στις ανεπτυγμένες χώρες,προωθειται το λεπτό,αδύνατο γυναικείο κορμί .Το παχουλό πλασσάρεται ως απόκκλισή του και συνεπώς δεν διεγείρει.

Οι ασιάτες ειναι προφανώς είτε λιγότερο..επιλεκτικοί,είτε δεν υφίστανται πλύση εγκεφάλου - ή υφίστανται μια συγκεκριμένη [αυτή που θεωρεί το παχουλό ως ιδεατό] - και θεωρούν τις αδύνατες γυναίκες εκτός αισθητικής ή επειδη το λεπτό γυναικειο σώμα (για όποιους λόγους) δεν υπήρξε ποτέ ωραίο πρότυπο ανα την ιστορία τους.

Ενας δυτικός ανδρας,ειναι φυσικό να μην ερεθίζεται με μια παχουλή και κατ' αντιστοιχία,ενας ασιάτης με μια παχουλή.

Ο ερεθισμός έχει λοιπόν εχει και κοινωνική συνιστώσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 13:04, 31-08-09:

Να μην ξεχνάμε ότι από τουλάχιστον την Αναγέννηση μέχρι πολύ πρόσφατα και στην Ευρώπη ήταν στην μόδα οι παχουλές. Και στην Ελλάδα το ίδιο. Στην εποχή των γιαγιάδων μας οι αδύνατες λεγόταν ξερακιανές και οι παχουλές ήταν στα χάι τους.Ακόμη και σήμερα δεν είναι σωστό να ισχυριστεί κανείς ότι οι παχουλές δεν ερεθίζουν τους άντρες γιατί υπάρχουν κάποιοι που τις προτιμούν

Όσον αφορά τους ασιάτες είναι ανάλογα την χώρα. Γιατί σε μια χώρα όπως την Ιαπωνία που είναι πλούσια επικρατεί το Δυτικό μοντέλο.Σε άλλες χώρες που οι αδύνατες(λόγω φτώχειας) είναι πολλές, φυσικό είναι να προτιμούν τις παχουλές που εκτός των άλλων δηλώνει πλούτο και καλή ανατροφή.
Το τι έλκει έναν άντρα θα έλεγα στην σύγχρονη κοινωνία είναι κατά βάση οι κοινωνικοί λόγοι Π.χ Προτιμούμε το μαυρισμένο δέρμα ενώ θα έπρεπε να προτιμούμε το άσπρο δέρμα. Σε ένα άτομο με άσπρο δέρμα οι τυχών ασθένειες είναι πιο εμφανείς, άρα οι κοινωνικοί νόμοι εδώ υπερισχύουν των βιολογικών. Τα παραδείγματα είναι πολλά που η κοινωνική επιλογή υπερισχύει. Γενικά υπάρχουν επόχες(κυρίως παλαιότερες που πέθαιναν πολλοί από ασθένειες) που η σεξουαλική επιλογή υπερίσχυε της κοινωνικής επιλογής(δηλαδή τι είναι στην μόδα) και εποχές σαν την σημερινή(που ο θάνατος από αρρώστια δεν είναι τόσο μεγάλος κίνδυνος) που οι κοινωνικοί κανόνες υπερισχύουν. Βέβαια αυτά που λέει το ένστικτό μας είναι δύσκολο να τα παρακούσουμε και γι' αυτό πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις και γκρίζες περιοχές.

Αυτά... Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις γιατί ειλικρινά δεν ξέρω εάν βγάλεις άκρη από αυτό το κατεβατό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LongTom : 31-08-09 στις 13:07. Αιτία: Διόρθωσα κάποια από τα άπειρα ορθογραφικά λάθη :)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:17, 31-08-09:

Καταλαβαίνω τι λέτε και αυτό με εκπλήσσει. Θέλετε να πείτε οτι οι άντρες "μαθαίνουν" να ερεθίζονται με κάποιο είδος γυναίκας ανάλογα την εποχή και τους κοινωνικούς παράγοντες. Αυτό όμως δεν είναι παράξενο; Πώς μπορεί κάποιος να προσαρμόσει αυτό που ενστικτωδώς του αρέσει σε κανόνες;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:30, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Καταλαβαίνω τι λέτε και αυτό με εκπλήσσει. Θέλετε να πείτε οτι οι άντρες "μαθαίνουν" να ερεθίζονται με κάποιο είδος γυναίκας ανάλογα την εποχή και τους κοινωνικούς παράγοντες. Αυτό όμως δεν είναι παράξενο;
εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Δεν ισχύει. Το κοινωνικό πρότυπο παίζει σε κάποιο βαθμό ρόλο αλλά τα προσωπικά γούστα και κυρίως η προσωπική χημεία είναι που αποφασίζουν. Στη Δύση υπάρχουν εκατοντάδες άνδρες που τη βρίσκουν με παχουλές, απλά δεν το δηλώνουν όλοι δημόσια ούτε μπορεί να ξέρεις με ποιό σκεπτικό προτιμούν παχουλές. Δεν είμαστε ισοπεδωμένοι όλοι. Εγώ έχω ψυχολογικές εξηγήσεις για ποιούς λόγους μπορεί ένας άντρας να προτιμά παχιές γυναίκες, όπως και μια γυναίκα παχείς άντρες (αν και αυτό μάλλον είναι σπανιότερο).
Προσωπικά επιλέγω ομορφιά και αισθητική γενικά και αόριστα χωρίς να θεωρώ ομορφιά κάτι πολύ συγκεκριμένο και ασχήμια κάτι άλλο, αλλά το πάχος δεν αποκλείει μια γυναίκα να είναι όμορφη και μάλιστα πάρα πολύ όμορφη και σε πολλές περιπτώσεις να μου φαίνεται ακόμα πιο όμορφη κι από μια αδύνατη. Δεν ζω στην Ανατολή ούτε γαλουχήθηκα με πρότυπα "το πάχος είναι ομορφιά", απλά διαπιστώνω ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις μια παχιά γυναίκα μπορεί να είναι πάρα πολύ όμορφη και σέξυ όπως κάποια με τα ίδια κιλά να είναι η απόλυτη φρίκη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 13:44, 31-08-09:

Οι ζώνες που οι άντρες κοιτάν είναι οι ίδιες(οι γνωστές τέλος πάντων). Είμαστε σχεδιασμένοι να κοιτάμε εκεί. Αυτό είναι το ένστικτο που καμία κοινωνία δεν κατάφερε να εξαλήψει. Δηλαδή πότε δεν μπορεί ο άντρας να ερεθιστεί από κάτι άλλο την κρίσιμή στιγμή(εκτός από τους φετιχιστές,μαζοχιστές κ.τ.λ από όσον ξέρω).Απλά οι κανόνες του λένε πια θα είναι η φαντασίωση του και ο έσω πρωτόγονος εγκέφαλος κοιτάει έστω και ασυνίδητα κάποια σημεία.

Από εκεί και πέρα το πως είναι η επιθυμητή γυναίκα αυτό καθορίζεται από τις κοινωνικές συνθήκες. Πιο συγκεκριμένα στην Κίνα(του 19ο αιώνα) ας πούμε μια πολύ όμορφη γυναίκα έπρεπε να έχει πολύ μικρές πατούσες. Αυτό το επιτυγχάναν με πολύ κλειστά παπούτσια που φορούσανε οι υποψήφιες νύφες από μικρές. Τα μικρά πόδια ήταν κάτι που έρεθιζε τους άντρες αλλά πάντα υπήρχε και το μέρος του εγκεφάλου που του έλεγε να κοιτάξει στις στάνταρτ ζώνες για σημάδια καλής υποψήφιας μάνας.
Δηλαδή τότε υπερίσχυε η κοινωνική απόψη του ωραίου, αλλά παράλληλα υπήρχε και τα γονίδια που επηρεάζαν την τελική απόφαση.

Συμπερασματικά: Την πρώτη επιλογή την κάνουν με βάση τους κοινωνικούς κανόνες αλλά πάντα το ένστικτο παίζει ρόλο(σε πολύ βασικό έστω επίπεδο).
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Υ.Γ: Αυτά τα συμπέρανα από δίαφορα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά και βιβλία και δεν είναι από συγκεκριμένες έρευνες. Είναι προσωπική μου άποψη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:50, 31-08-09:

Και πως διαμορφώνεται το προσωπικό γουστο?

Δεν μας εμφυσάται / κατακλύζει υποσυνείδητα μια (κατασκευασμένη) καθολική νόρμα "ωραιου / επιθυμητού" που μας στρέφει δίχως να το καταλαβαίνουμε προς αυτή?

Και αν το προσωπικό γουστο ειναι αυτό που καθορίζει τις επιθυμίες μας,τότε γιατί (και πώς) αυτο το αυστηρά προσωπικο / υποκειμενικό κριτήριο,- και δή το γουστάρισμα λεπτών γυναικών -,παραδόξως "καθολικεύεται" και η πλειοψηφία των δυτικών ανδρών θελγεται απο λεπτές γυναίκες?

Μήπως τελικά,το γουστο μας δεν ειναι και τόσο ...δικό ΜΑΣ???
Πόσο δικό ΜΑΣ ειναι και πόσο κοινωνικό κατασκευασμα?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O LongTom έγραψε στις 13:55, 31-08-09:

Μα φυσικά το προσωπικό γούστο περιορίζεται στις λεπτομέρειες συνήθως. Ο εγκέφαλος μας και η κοινωνία μας λένε πιο θα είναι το γούστο μας.Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που κάποια εμπειρία συνήθως καθόρισε την αλλάγη του γούστου.
Αυτά στην πλειψηφία γιατί υπάρχουν και οι άνθρωποι με "διαφορετικές" προτιμήσεις(π.χ. νεκρόφιλοι,παιδόφιλοι κ.τ.λ.) που καθορίζονται από άλλους παράγοντες που δεν είναι του παρόντος.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:06, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από LongTom
Οι ζώνες που οι άντρες κοιτάν είναι οι ίδιες(οι γνωστές τέλος πάντων). Είμαστε σχεδιασμένοι να κοιτάμε εκεί. Αυτό είναι το ένστικτο που καμία κοινωνία δεν κατάφερε να εξαλήψει. Δηλαδή πότε δεν μπορεί ο άντρας να ερεθιστεί από κάτι άλλο την κρίσιμή στιγμή(εκτός από τους φετιχιστές,μαζοχιστές κ.τ.λ από όσον ξέρω).Απλά οι κανόνες του λένε πια θα είναι η φαντασίωση του και ο έσω πρωτόγονος εγκέφαλος κοιτάει έστω και ασυνίδητα κάποια σημεία
Ισχύουν μερικοί βασικοί κανόνες. 'Ενας από αυτούς βέβαια είναι ότι ίσως δεν υπάρχουν κανόνες.
1) Η ομορφιά δεν πάει με το κιλό. Μπορείς να πεις ένα σώμα "υπέρβαρο σώμα" ή "παχύσαρκο σώμα", αλλά αυτό δεν αρκεί για να το πεις και "άσχημο σώμα". 'Ασχημο μπορείς να πεις ένα σώμα που έχει απαίσιο δέρμα ή στραβά πόδια ή καμπούρα ή κακές αναλογίες όπως άσχημο δεν μπορείς να θεωρήσεις ένα πρόσωπο που έχει μόνο ένα άσχημο χαρακτηριστικό, αλλά που όλα τα χαρακτηριστικά του είναι σε κακές αναλογίες μεταξύ τους. Η ομορφιά είναι ζήτημα αρμονίας και αναλογίας, όχι ζήτημα ύψους ή πάχους.
2) Την ομορφιά την αποζητούν σχεδόν οι πάντες (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που ανέφερες) αλλά είναι υποκειμενική.
3) Η ομορφιά δεν έχει σχέση με την αισθητική. Υπάρχουν όμορφες γυναίκες με κάκιστη αισθητική.
4) Η αισθητική διδάσκεται, η ομορφιά ποτέ.

Oι ζώνες κάποιας που μοιάζει με τη Γιωργία Βασιλειάδου,όσο αδύνατη κι αν είναι δεν σε εξάψουν, πίστεψε με. Βέβαια αν μιλάμε για παθολογική παχυσαρκία τα πράγματα περιπλέκονται, και η παθολογική παχυσαρκία γίνεται ασχήμια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:09, 31-08-09:

Πίστεύω πως ένας άντρας ερεθίζεται με μία κοπέλα που είναι ερωτευμένος μαζί της, ανεξάρτητα το μέγεθος της.
Τώρα όσο αφορά σε μία "εφήμερη ερωτική επαφή" τότε πιστεύω και εγώ το ίδιο με τους προηγούμενους, ότι δηλαδή τα κοινωνικά πρότυπα βάζουν το χεράκι τους....

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:25, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Τώρα όσο αφορά σε μία "εφήμερη ερωτική επαφή" τότε πιστεύω και εγώ το ίδιο με τους προηγούμενους, ότι δηλαδή τα κοινωνικά πρότυπα βάζουν το χεράκι τους....
μπα δεν συμφωνώ, ίσα ίσα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που φέρεσαι σαν ζώο με μόνο κριτήριο το ένστικτο, τις ορμές και τα γούστα σου. Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι τα κοινωνικά πρέπει (πρέπει να είσαι έτσι κι όχι έτσι) τα λαμβάνουν υπόψην περισσσότερο αυτοί που αναζητούν μόνιμες σχέσεις.

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O LongTom έγραψε στις 14:27, 31-08-09:

Εγώ ανέφερα αυτά γιατί το θέμα ήταν ο ερεθισμός των αντρών και εαν γίνεται αυτόματα.Έτσι ανέλυσα τους λόγους που νομίζω ότι είναι οι πρωτεύοντες για την επιλογή του πότε θα ερεθιστεί ένας άντρας.Δεν μπήκα σε λεπτομέριες περί αισθητικής γιατί δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικός παράγοντας όπως αυτοί που ανέφερα σε προηγούμενα πόστ.Βέβαια έχουν και αυτά την σημασία τους.

Το ότι θεωρείται μια γυναίκα άσχημη είναι αποτέλεσμα:
1ον: Έχει κάποια ανατομική βλάβη,έχει άσχημο δέρμα κ.τ.λ. Αυτό που αποστρέφει τους άντρες από αυτήν είναι ο εγκέφαλος μας που μας "δίνει" το σήμα ότι αυτή η γυναίκα είτε είναι άρρωστη είτε έχει κάποια ανατομική δυσλειτουργία και άρα ακατάλληλη για μάνα(Το ίδιο και για τους άντρες).
2ον:Ανήκει σε μια από τις κατηγορίες που συζητήσαμε. Αυτές οι περιπτώσεις είναι καθαρά κοινωνικής φύσης. Σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε τις περισσότερες αποκλίσεις γιατί ο καθένας μας επηρρεάζεται λιγότερο ή περισσότερο από την μόδα που επιβάλει η κοινωνία.

Όσον αφορά τον έρωτα αυτός αν και δρα με σχετικά άγνωστες διαδικασίες κάποιες έρευνες έδειξαν ότι τείνουμε να επιλέγουμε άτομα με διαφορετικό γονιδίωμα. Έτσι και έκει μπαίνει η "συμβουλή" του εγκεφάλου για τον καλύτερο σύντροφο. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LongTom : 31-08-09 στις 14:29. Αιτία: Πάλι διόρθωσα κάποια ορθογραφικά λάθη :P
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:29, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
μπα δεν συμφωνώ, ίσα ίσα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που φέρεσαι σαν ζώο με μόνο κριτήριο το ένστικτο, τις ορμές και τα γούστα σου. Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι τα κοινωνικά πρέπει (πρέπει να είσαι έτσι κι όχι έτσι) τα λαμβάνουν υπόψην περισσσότερο αυτοί που αναζητούν μόνιμες σχέσεις.

εχω ακουσει περιπτωση, που ειχε κρυφη σχεση καποιος με μια κοπελα, η οποια ειχε λιγα παραπανω κιλα, και ειπε σε κοινο τους φιλο οτι αν ηταν πιο αδυνατη θα εκανε κανονικη σχεση μαζι της.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:37, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχω ακουσει περιπτωση, που ειχε κρυφη σχεση καποιος με μια κοπελα, η οποια ειχε λιγα παραπανω κιλα, και ειπε σε κοινο τους φιλο οτι αν ηταν πιο αδυνατη θα εκανε κανονικη σχεση μαζι της.
Είδες ; Oι που....ιές που κάνουμε όλοι μας, άντρες ή γυναίκες και απλά δεν έχουμε τα κότσια να τις παραδεχτούμε. Εγώ έχω ακούσει και εκβιασμό "αδυνάτισε αλλιώς χωρίζουμε". Είχαν σχέση κάτι χρόνια, η κυρία πολύ όμορφη παρά τα κιλά της, εξαιρετικά όμορφη και έξυπνη αλλά παχύσαρκη. Το ερώτημα τότε είναι γιατί ο συγκεκριμένος άντρας δεν είπε στην κυρία του "αδυνάτισε αλλιώς δεν κάνουμε σχέση" ή "σε θέλω όπως είσαι". Που...ιές. Κοινωνικές συμβάσεις, το δηλητήριο της αγάπης. Και δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι τους περισσότερους συναισθηματικούς εκβιασμούς τους κάνουν οι γυναίκες.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 14:55, 31-08-09:

εγώ αυτό που έχω προσέξει από τον περίγυρό μου είναι ότι πιο λεπτά αγόρια αναζητούν πιο λεπτές κοπέλες και τα πιο παχουλά αναζητούν πιο παχουλές κοπέλες (να μην είναι και υπερωκεάνιο βέβαια), λεγοντας κιόλας οι δε πως αν δεν έχει πιασίματα τι να την κάνεις την γκόμενα και οι μεν λέγοντας ότι φοβούνται μήπως ο μήτσος τους χαθεί μέσα στον γενικότερο πανικό
δεν έχω προσέξει να ισχύει το αντίστροφο βέβαια (παχουλές κοπέλες να αναζητούν παχουλά αγόρια)

βέβαια αμφιβάλλω πως αυτό ισχύει γενικότερα και ειδικά σε ηλικίες μεγαλύτερες της δικιάς μου, θεωρώ ότι μεγαλώνοντας ο άνθρωπος βάζει στην άκρη την εξωτερική εμφάνιση και βάζει πιο αυστηρά κριτήρια για να επιλέξει σύντροφο

ειδικά όταν ο άνθρωπος ερωτεύεται δεν ενδιαφέρεται για την εξωτερική εμφάνιση τόσο και τείνει να εξιδανικεύει τα ελαττώματα (σωματικά και ψυχικά) του υποψηφίου συντρόφου....γι'αυτό όταν ξεερωτεύονται πολλοί λένε "μα καλά, πώς είναι δυνατόν να μου άρεσε αυτός/αυτή??? είναι σκατά!!"

όσο για το τι ισχύει στις άλλες χώρες, θεωρώ ότι είναι θέμα προτύπων και περιβάλλοντος καθαρά....στην Αγγλία πχ που οι άνδρες δεν βγάζουν πολλά γένια είναι αντιαισθητικό κάποιος να έχει πολλές τρίχες στο πρόσωπο ενώ στην Ελλάδα (αν δεν απατώμαι) τα γένια και το λίγο αξύριστο θεωρούνται πολύ σέξι από αρκετές γυναίκες...
ή σε άλλες χώρες με πιο χαμηλό βιοτικό επίπεδο (πχ Κίνα, και Ασιατικές χώρες γενικότερα) το να είναι κάποιος παχουλός θεωρείται θέμα ευζωίας και στην Κίνα μάλιστα ξέρω πως οι παχουλοί θεωρούνται πολύ τυχεροί άνθρωποι και ότι γενικά τους συμβαίνουν πολλά καλά, οπότε θεωρείται λαχείο το να πας με παχουλό άτομο...

δεν ξέρω πάντως αν όντως οι άντρες σε εκείνες τις χώρες ερεθίζονται με πιο παχουλές γυναίκες ή απλά πηγαίνουν περισσότερο με αυτές για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω....(ακούγεται επίσης πως οι παχουλές είναι πιο καλές στο κρεβάτι! )...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:55, 31-08-09:

η μητερα μου αφοτου με γεννησε, ειχε κατι προβληματα και οταν εγω εφτασα 2-3 χρονων ειχε φτασει κοντα στα 150 κιλα. ο πατερας μου, αν και την παντρευτηκε στα 70 κιλα, ποτε δεν της ειπε ουτε καν παχυνες.
οταν η μητερα μου πηρε την αποφαση να κανει την εγχειρηση (απο την οποια εχασε 86 κιλα και δεν τα εχει ξαναπαρει απο τοτε ποτε μεχρι και σημερα) οταν το ανακοινωσε στον πατερα μου γυρισε και της ειπε οτι φοβαται επειδη ειναι πολυ επικυνδινο χειρουργειο και οτι δε τον νοιαζει οσα κιλα και αν ειναι και πως του αρεσε και ετσι.
και ειχε και ολο το σοι του, να του λεει παχυνε η γυναικα σου, ειναι χοντρη και αλλες τετοιες χοντραδες.

αρα ισχυει οτι πολλοι, οι περισσοτεροι επηρρεαζονται απο το τι λενε οι αλλοι, ωστοσο υπαρχουν και οι εξαιρεσεις

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:02, 31-08-09:

Αχ ωραία τα λέτε, όμως δεν μου έχετε απαντήσει στην ερώτησή μου

Πώς μπορεί κάποιος να προσαρμόσει αυτό που ενστικτωδώς του αρέσει σε κανόνες;

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 15:09, 31-08-09:

νομίζω ότι το ενστικτωδώς που αναφέρεις himela περιορίζεται στο "μου αρέσουν αγόρια-κορίτσια" και δεν επεκτείνεται τόσο στο "μου αρέσουν τα παχουλά αγόρια-κορίτσια", τα υπόλοιπα θεωρώ πως είναι θέμα κοινωνικών συμβάσεων και προτύπων αισθητικής (και προσωπικού γούστου φυσικά), γι'αυτό άλλωστε είναι και πιο χύμα τα πράγματα

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:12, 31-08-09:

Γιατί να το προσαρμόσει σε κοινωνικούς κανόνες ; 'Αμα σου αρέσει εσένα τί σε νοιάζει τι θα πει η κοινωνία ;

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:15, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από LongTom
Να μην ξεχνάμε ότι από τουλάχιστον την Αναγέννηση μέχρι πολύ πρόσφατα και στην Ευρώπη ήταν στην μόδα οι παχουλές. Και στην Ελλάδα το ίδιο. Στην εποχή των γιαγιάδων μας οι αδύνατες λεγόταν ξερακιανές και οι παχουλές ήταν στα χάι τους.Ακόμη και σήμερα δεν είναι σωστό να ισχυριστεί κανείς ότι οι παχουλές δεν ερεθίζουν τους άντρες γιατί υπάρχουν κάποιοι που τις προτιμούν

Όσον αφορά τους ασιάτες είναι ανάλογα την χώρα. Γιατί σε μια χώρα όπως την Ιαπωνία που είναι πλούσια επικρατεί το Δυτικό μοντέλο.Σε άλλες χώρες που οι αδύνατες(λόγω φτώχειας) είναι πολλές, φυσικό είναι να προτιμούν τις παχουλές που εκτός των άλλων δηλώνει πλούτο και καλή ανατροφή.
Το τι έλκει έναν άντρα θα έλεγα στην σύγχρονη κοινωνία είναι κατά βάση οι κοινωνικοί λόγοι Π.χ Προτιμούμε το μαυρισμένο δέρμα ενώ θα έπρεπε να προτιμούμε το άσπρο δέρμα. Σε ένα άτομο με άσπρο δέρμα οι τυχών ασθένειες είναι πιο εμφανείς, άρα οι κοινωνικοί νόμοι εδώ υπερισχύουν των βιολογικών. Τα παραδείγματα είναι πολλά που η κοινωνική επιλογή υπερισχύει. Γενικά υπάρχουν επόχες(κυρίως παλαιότερες που πέθαιναν πολλοί από ασθένειες) που η σεξουαλική επιλογή υπερίσχυε της κοινωνικής επιλογής(δηλαδή τι είναι στην μόδα) και εποχές σαν την σημερινή(που ο θάνατος από αρρώστια δεν είναι τόσο μεγάλος κίνδυνος) που οι κοινωνικοί κανόνες υπερισχύουν. Βέβαια αυτά που λέει το ένστικτό μας είναι δύσκολο να τα παρακούσουμε και γι' αυτό πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις και γκρίζες περιοχές.

Αυτά... Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις γιατί ειλικρινά δεν ξέρω εάν βγάλεις άκρη από αυτό το κατεβατό.
γενικά άρεσαν οι παχουλές, με πιασήματα, γιατί ζούσαν σε μία εποχή που το φαί δεν ήταν αυθονο και φτηνό. με λίγα λόγια το να είχες παραπάνω κιλά έδειχνε πως ήσουν από οικογένεια με λεφτά.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:27, 31-08-09:

Αχ ωραία τα λέτε, όμως δεν μου έχετε απαντήσει στην ερώτησή μου
Aυτό που ενστικτωδώς αρέσει,μήπως τελικά περνά / έχει περάσει / εχει διαμορφωθεί πρώτα (και) απο τα κοινωνικά φίλτρα?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:31, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
γενικά άρεσαν οι παχουλές, με πιασήματα, γιατί ζούσαν σε μία εποχή που το φαί δεν ήταν αυθονο και φτηνό. με λίγα λόγια το να είχες παραπάνω κιλά έδειχνε πως ήσουν από οικογένεια με λεφτά.
Δεν είμαι σίγουρος. Αυτός ο συγκεκριμένος σωματότυπος μεταφράζεται ψυχολογικά με χίλιους διαφορετικούς τρόπους από τον καθένα μας. 'Αλλοι λένε "είναι ακομπλεξάριστη", "είναι πληθωρική", "γράφει την γνώμη του κόσμου στα παλιά της υποδήματα", "είναι ανθρώπινη", "είναι αρχοντική", "είναι ηδονίστρια", "είνα επιβλητική", "είναι χαλαρή", "έχει χιούμορ", "τα πάχη της τα κάλλη της", άλλοι λένε "είναι αδύναμη", "την νοιάζει πολύ η γνώμη των άλλων αλλά το κρύβει - είναι κομπλεξική", "είναι ζηλιάρα", "είναι πληγωμένη", "είναι ζώον που δεν μπορεί να κόψει το φαγητό", "είναι τεμπέλα", "είναι αναβλητική". Αν μου πεις να διαλέξω μεταξύ 'Ελσας Παπαδημητρίου και Κατερίνας Παπακώστα, τις απορρίπτω μετά βδελυγμίας και τις δυο, όχι για τα κιλά τους αλλά επειδή δεν μου αρέσει το θέαμα και το στυλ εκάστης. 'Αρα τα κιλά πάνε περίπατο στο δικό μου κριτήριο τουλάχιστον. Την κρίσιμη στιγμή κανείς άντρας με στοιχειώδη αισθητική δεν θα διάλεγε ούτε τη μία ούτε την άλλη.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 15:59, 31-08-09:

Αυτο ακριβως το παραδειγμα πιστοποιει ακριβως το αντιθετο. Οτι οι αντρες προτιμουν κατεξοχην το λεπτο σωμα απ'το παχουλο και ετσι ειναι, βαση αντικειμενικης αισθητικης. Το θεμα ειναι οτι απο 'κει και περα υπαρχουν πολλα πραγματα που κανουν προκλητικη μια γυναικα, απ'το πως πλασαρει τον εαυτο της, το ντυσιμο της, τον αερα και το ναζι που βγαζει κα. Που σημαινει οτι ακομα και μια παχουλη γυναικα μπορει να ειναι ακρως ελκυστικη και το γνωριζω καλα αυτο.

Οταν ακους δηλαδη απο εναν αντρα οτι θα προχωρουσε σε κατι σοβαρο, με προυποθεσεις, αυτο σημαινει οτι παντα θα υπαρχουν προυποθεσεις οσο θα συνεχιζει με μια γυναικα μαζι του.

Ποτε δεν θα ειναι αρκετη. Ομορφια με προυποθεσεις δεν γινεται να ειναι αυθεντικη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:09, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Αυτο ακριβως το παραδειγμα πιστοποιει ακριβως το αντιθετο. Οτι οι αντρες προτιμουν κατεξοχην το λεπτο σωμα απ'το παχουλο και ετσι ειναι, βαση αντικειμενικης αισθητικης.

εεε.... και απο που προκυπτει αυτο παρακαλω?

αυτο το παραδειγμα δειχνει πως αν και ειχε αισθηματα για αυτην αρνιοταν να κανει σχεση μαζι της για τι σκεφτοταν οτι οι αλλοι θα ελεγαν : ''α το μ@λ@κ@ τα μπλεξε με το ''βαρελι''. επομενως επηρρεαζεται.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 00:35, 01-09-09:

αυτο το παραδειγμα δειχνει πως αν και ειχε αισθηματα για αυτην αρνιοταν να κανει σχεση μαζι της για τι σκεφτοταν οτι οι αλλοι θα ελεγαν : ''α το μ@λ@κ@ τα μπλεξε με το ''βαρελι''. επομενως επηρρεαζεται.
Αυτο κι αν ειναι λιγο για μια γυναικα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 19:22, 01-09-09:

να κανω μια ερωτιση προς τις γυναικες:

τι νομιζεται οτι αρεσει στους αντρες?

δεν εννοω την μεγκαν φοξ (η τον μπρατ πιτ) εννοω ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ ποιες γυναικες ερωτευτονται οι αντρες?

(απαντηση: δεν εχουν σωματα μοντελων η διαφορα ιαπωνα με ευρωπαιο στα αισθητικα προτυπα του ειναι πολυ μικρη...)

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:44, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
να κανω μια ερωτιση προς τις γυναικες:

δεν εννοω την μεγκαν φοξ (η τον μπρατ πιτ) εννοω ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ ποιες γυναικες ερωτευτονται οι αντρες?

(απαντηση: δεν εχουν σωματα μοντελων η διαφορα ιαπωνα με ευρωπαιο στα αισθητικα προτυπα του ειναι πολυ μικρη...)
ειναι ενα ερωτημα πολυ γενικο αυτο..
καποιος την θελει ανδρογυναικο, καποιος αλλος θηλυκο, καποιος αλλος αδυνατη καποιος παχουλη.
μηπως ξεκινα απο τα γονεικα προτυπα αυτο?
οχι απαραιτητα επειδη η μητερα ειναι παχουλουλα θα θελει γυναικα το ιδιο, αλλα μπορει και το αντιθετο, δηλαδη να χει μητερα παχουλουλα και να θελει γυναικα πιο κομψη.

ειναι μια ερωτηση που απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερει και η απαντηση.
προσωπικα οταν με ρωτουν τι μου αρεσει σε εναν αντρα, ενω ξερω δεν μπορω να απαντησω διοτι οι μεχρι τωρα εμπειριες μου μου χουν αποδειξει πως μετρα το κλικ, η γλωσσα του σωματος, το 70% της ανθρωπινης επικοινωνιας.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:59, 02-09-09:

Νομίζω οτι τους αρέσουν οι όμορφες γυναίκες με τέλεια σώματα.

Αλλά τελικά άλλες επιλέγουν για σοβαρή σχέση.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:41, 02-09-09:

Νομίζω οτι τους αρέσουν οι όμορφες γυναίκες με τέλεια σώματα.

Αλλά τελικά άλλες επιλέγουν για σοβαρή σχέση.
Δηλαδη?
Οι ομορφες αποκλειονται απο τις "σοβαρες" σχεσεις?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:45, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δηλαδη?
Οι ομορφες αποκλειονται απο τις "σοβαρες" σχεσεις?
Όχι βέβαια, εννοώ οτι τις περισσότερες φορές δεν κάνουν σοβαρή σχέση με αυτές που τους αρέσουν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:17, 02-09-09:

Όχι βέβαια, εννοώ οτι τις περισσότερες φορές δεν κάνουν σοβαρή σχέση με αυτές που τους αρέσουν.
Δε μπορεί, κάτι άλλο εννοείς.. Πολύ μαζοχιστικό μου ακούγεται αυτό, ακόμα και για άντρες!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:18, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δε μπορεί, κάτι άλλο εννοείς.. Πολύ μαζοχιστικό μου ακούγεται αυτό, ακόμα και για άντρες!
Βασικά ήθελα να πω οτι οι όμορφες είναι άδικο να είναι και καλοί χαρακτήρες, αλλά την τελευταία στιγμή το έσωσα...

Πλάκα κάνω, μην πέσετε να με φάτε!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:29, 02-09-09:

Βασικά ήθελα να πω οτι οι όμορφες είναι άδικο να είναι και καλοί χαρακτήρες, αλλά την τελευταία στιγμή το έσωσα...

Πλάκα κάνω, μην πέσετε να με φάτε!
Χα χα συμφωνώ! Γι' αυτό κι εγώ φροντίζω να είμαι bad to the bone...

Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω ότι υπάρχει γενικός κανόνας για το τι αρέσει στους άντρες, όπως δεν υπάρχει και για τις γυναίκες.
Οι βιολόγοι της παρέας θα μας έλεγαν διάφορες ενδιαφέρουσες θεωρίες για τις φαρδιές λεκάνες και άλλα χαρακτηριστικά που καταδεικνύουν γονιμότητα, αλλά πέρα από αυτά που προσωπικά πιστεύω ότι ισχύουν, δεν νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε κοινό παρονομαστή για όλους.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:14, 03-09-09:

δεν νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε κοινό παρονομαστή για όλους.
δηλαδη δεν αρεσει σε ολους η μεγκαν φοξ?

(οταν λεω ολους εννοω την μεση της κατανομης, φυσικα υπαρχει ο ανθρωπος που θελει η αλλη να ειναι 600 κιλα, αλλα αυτο ειναι στα πλαισια "διαστροφων" for lack of a better word)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:58, 03-09-09:

Δε πειράζει πολύ που δε θυμάμαι ποια είναι η Megan Fox και βαριέμαι να ψάχνω ε;

Έστω ότι αρέσει σε όλους (με τον τρόπο που το έθεσες κι εσύ). Πιστεύεις ότι αυτή η επιλογή γυναικείων αναλογιών είναι διαχρονική; Δηλαδή θα άρεσε σε κάθε εποχή η Megan; Κι αν δεν είναι, τι είναι αυτό που καθορίζει το γούστο των ανδρών τελικά;

(Λύγισα... με τρώει η περιέργεια. Πάω να βρω ποια είναι αυτή η Megan Fox. )

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:46, 03-09-09:

Δηλαδή θα άρεσε σε κάθε εποχή η Megan;
Φυσικά! Πίστεψε με η Megan θα άρεσε σε οποιαδήποτε εποχή οτιδήποτε και αν θεωρούνταν ωραίο... Η Megan ξεπερνά τις προτιμήσεις της κάθε εποχής είναι απλώς είδωλο και το προσκυνάμε. God Bless Megan

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 18:51, 03-09-09:

Κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ κομπλεξική, ζηλιάρα, κακόγουστη και όλα τα συναφή τολμώ να πω οτι αυτή η τύπισα ΔΕΝ μου αρέσει! Φυσικά μάλλον δε μετράει η άποψή μου επειδή είμαι γυναίκα αλλά μπορεί πολύς κόσμος - και πρώτος ο SID- να σας πληροφορήσει ότι κατα καιρούς έχω πει πολύ καλά λόγια για την εμφάνιση πάρα πολλών γυναικών, διασήμων και μη! Επιπλέον δε μου αρέσει καθόλου ο Jude Law, ο Brad Pitt, και o Orlando Bloom, έτσι για να αναφέρω και άνδρες

Isiliel, η εν λόγω δεσποινίδα χαρακτηρίστηκε αν δεν απατώμαι ως η νέα Jolie...!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:19, 04-09-09:

Σορρυ δηλαδη, αλλα εκτος απο το οτι δεν εχει την πιο λεια επιδερμιδα, τι ασχημο μπορει κανεις να βρει σε αυτο το προσωπο?!

Παντως εμενα μου θυμιζει Μονικα Μπελουτσι...η οποια βεβαια ειναι ασυναγωνιστη...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  megan-fox.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  102,0 KB  
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:31, 04-09-09:

Η Αντζελίνα είναι αξεπέραστη, για χάρη της γίνομαι λεσβία, το έχω δηλώσει και στον πρώην φίλο μου και ζήλεψε λολ

Παράθεση

zina85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zina85
H zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H zina85 έγραψε στις 13:00, 11-09-09:

παντα πιστευα οτι οι αδυνατες κοπελες εχουν την μεγαλυτερη περαση..οποτε εκανα ενα πειραμα με τον ιδιο μου τον ευατο...στα 18-19 ετυχε να ειμαι αδυνατη αρα και η αυτοπεποιθηση μου ανεβηκε στα υψη-ηταν επομενο να εχω πολλες κατακτησεις, οποτε ειχα ομως ασχημη ψυχολογια αρα δεν ειχα το καλυτερο image ENNOEITAI δεν με κοιτουσε κανεις..ολα ηταν θεμα ακτινοβολιας αυτο που εκπεμπουμε...στα 22 ξαναπηρα 8 κιλα(δεν το ειχα καταλαβει ξερετε πως ειναι πιτσες και φοιτητικη ζωη) αλλα και παλι ειχα το ιδιο αποτελεσμα...δεν ειχα παραπονο παντα ειχα διπλα μου κουκλους συντροφους αλλα ποτε αυτον που αγαπησα απο φοβο οτι δεν με ηθελε λογω των παραπανισιων κιλων μου,επεσα η ιδια στην παγιδα μου...πλεον εχω ενα καλο σωμα το απεκτησα με πολυ γυμναστικη ξερω οτι οι αντρες ελκονται απο αυτο αλλα ξερω οτι δεν ειναι αρκετο ουτε για μενα ουτε και για αυτους αν ειναι να εχουμε μια καλη σχεση και οχι ενα one night stand...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:59, 11-09-09:

Η ιστορία του ιδανικού γυναικείου σώματος σε εικόνες:

1501 - Οι τρεις χάριτες ~ Raphael

1639Οι τρεις χάριτες ~ Pieter Pauwel Rubens

1887 – Pierre Auguste Renoir, Λουόμενες

1920 – Διαφήμιση της Coca-Cola

1950 – Marylin Monroe

1960 – Twiggy Lawson ~ Η πρώτη φορά στην ιστορία, όπου μια γυναίκα με λειψό βάρος έγινε το μοντέλο ιδανικού γυναικείου σώματος.

1988 – Cosmopolitan

...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:42, 12-09-09:

Το ιδιο ισχυει και για το αντρικο σωμα, αλλα ακομα χειροτερα για το αντρικο μυαλο.

Η αληθεια ειναι ομως αλλη...οι ανθρωποι ερωτευονται ανθρωπους, και στα περιοδικα αυτο που φαινεται ΔΕΝ ειναι ανθρωπινο, ουτε καν με τα στανταρ των μοντελων, το φοτοσοπ κανει θαυματα...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:52, 13-09-09:

μην κρινετε την ομορφια απο τους ηιοποιους κλπ..η καμερα και τα φωτα μακιγιαζ κλπ τα αλλαζει ολα...οι περισσοτερες πχ ωραιες του σινεμα ειναι απο κοντα ξασπρουλιαρες ψυχρες αγγλιδες...

υπαρχει τεραστια αποσταση η πραγματικοτητα απο την οθονη..που η καμερα πχ προσθετει 10 κιλα περιπου..οποτε οι λιγο παχουλες στην οθονη ειναι κανονικες στη ζωη..ενω οι λεπτες στις ταινιες ειναι στην πραγματικη ζωη
ανορεξικες...

εχεις δει φωτογραφιες με και χωρις μακιγιαζ?σε διαφορες "ωραιες" του σινεμα.ασε καλυτερα...
η κοπελα της διπλανης πορτας μπορει να ειναι πιο ωραια απο αυτες..

σαιτ με ολες τις διασημοτητες χωρις μεικαπ...

http://www.mtv.co.uk/articles/galler...akeup?$111868$
http://www.topsocialite.com/celebrities-without-makeup/
δε με εντυπωσιαζει...οι μεση ελληνιδα αβαφτη στο δρομο πιο ζεστη και ωραια ειναι..βλεπετε το χλωμο -χαλια για μενα- "αγγλικο" προσωπο ,που φαινεται μονο οταν δεν κρυβεται απο μεικαπ?με τοσο ψυχρο προσωπο τα τα συνηθισμενα για βορειοευρωπαιους-γαλανα ματια δεν μου λενε τιποτα...

σε σχεση με αυτη στη φωτογραφια...η Michelle πχ ειναι σιγουρα πιο ομορφη...

δειτε σιχαμενη φακιδα...μπλιαχ...νομιζω οτι καταλαβατε ποια ειναι?
το καταλαβε το "βασικο σας ενστικτο"?

http://angelina-jolie-group.popsugar.com/638411

δειτε τα γιατι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ..!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 13-09-09 στις 15:15.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:26, 13-09-09:

Η κοπέλα στη φωτογραφία που τρώει τί έχει; Μια χαρά είναι. Το ίδιο και η Angelina και η κυρά-φακίδα που λες. Οποιονδήποτε αν πάρουμε και τον βγάλουμε μια φωτογραφία ενώ χλαπακιάζει, είναι αγουροξυπνημένος, χαζογελάει αμήχανα, πάλι δεν θα μας "ερεθίσει". Ακόμα και στις σελίδες τύπου facebook οι περισσότερες φωτογραφίες είναι στημένες, ελαφρώς αλλαγμένες, προσεχτικά επιλεγμένες, site αυτοπροβολής βεβαίως βεβαίως. Δεν έχει σημασία το make up, το στήσιμο, το φως. Αν ένα άτομο είναι ελκυστικό θα μπορέσει κανείς να το διακρίνει και χωρίς όλα αυτά, άσχετα αν προσθέτουν πολλά ειδικά στη show business. Γι αυτό άλλωστε λέγεται κι έτσι. Αλλά αν δεν ζήσεις από κοντά έναν άνθρωπο, να δεις έστω πώς κινείται, τί σου "βγάζει" , δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν θα σε γοητεύσει ή όχι. Όλοι μας έχουμε απογοητευτεί από άτομα που εμφανισιακά ήταν πολύ όμορφα, ανάλογα το γούστο πάντα, ενώ από κοντά δεν μας έβγαζαν ερωτισμό, δεν μπορούσαν να εξπαψουν τη φαντασία μας, να μας γοητεύσουν. Και μιας και το θέμα λέγεται "ερεθισμός ανδρών" , αν ξεχάσουμε τα πρότυπα γυναικείας ομορφιάς μέσω των μμε, δεν μπορούμε να γενικεύουμε εύκολα.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:33, 13-09-09:

το ποιντ του νομιζω ειναι οτι και αυτες ειναι απλα κανονικες, ομορφες η γλυκουλες και οτι η ελλειψη ατελειων ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας.

παντως μεχρι να βαλει φωτος με την κυτταριτιδα τους, εγω δεν παιζω

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:44, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
σε σχεση με αυτη στη φωτογραφια...η Michelle πχ ειναι σιγουρα πιο ομορφη...

δειτε σιχαμενη φακιδα...μπλιαχ...νομιζω οτι καταλαβατε ποια ειναι?
το καταλαβε το "βασικο σας ενστικτο"?

Άτσα η Μισέλ, που βγήκε πιο ωραία κι από τη Σάρον Στόουν!!

Ξυπνάς το βασικό έστικτο των αντρών του στεκιού, ξυπνάς μέσα μας το ζώο!! Ααααργγκ!!

Έτσι μου συνέβη κι εμένα και σιχάθηκα πια τις μοντέλες. Ξυπνούσαμε το πρωί και μου ερχόταν να το βάλω στα πόδια από την τρομάρα ("I look around and see this face, what the hell have I lost my taste?" όπως λένε και οι Scorpions). Έτσι στράφηκα προς την αληθινή ορμορφιά των στεκιτισσών να 'ουμ'!!

Ακούς εσύ Ρασκαλάκο;;;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:44, 13-09-09:

Θυμηθηκα τωρα μια μερα που εγραψα καπου εδω μεσα οτι απο κοντα η Μακρυπουλια ειναι μια συνηθισμενη ομορφη κοπελα χωρις τη λαμψη που δειχνει να εχει στην τιβι και στα περιοδικα και πεσανε να με φανε...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:05, 13-09-09:

Εδάδ :

και όσο για το γίδερνετ, έχω πετύχει κοπέλες που το παίζουν πεπένια-ναούμε και δεν έχουν καμία σχέση με την εικόνα που θέλουν να προβάλλουν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:08, 13-09-09:

αλλο η πραγματικοτητα αλλο η οθονη...
τα μοντελα και οι ηθοποιοι πρεπει να φαινονται καλα στην καμερα ..(ετσι επιλεγονται..μην το ξεχναμε..και η καμερα δεν ειναι ανθρωπινο ματι..

το μεικ απ εξαφανιζει το φυσικο χλωμο εως κοκκινο χρωμα με τις φυσικες φακιδες των βορειων φυλών...
αυτο ειναι ψευτια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 13-09-09 στις 16:11. Αιτία: merge - κοίτα κουμπάκι <<επεξεργασία>> αντί για διαδοχικά μηνύματα
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:17, 13-09-09:

Εγω παντως τις φακιδες τις θεωρω πολυ σεξυ...(στις φακιδες αναφερομαι, ε...οχι στις παναδες)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους