Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,303 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένα αυτοκίνητα

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη stefan87
Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O stefan87 έγραψε στις 15:42, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ο φόρος «πολυτελούς διαβίωσης» αφορά:

[B]
http://www.euro2day.gr/news/economy/...lyteleias.html
Ε λογικο ειναι,αυτος που εχει αυτοκινητο με τοσα κυβικα εχει να τα πληρωσει,μην ανυσηχεις?Αυτοι που εχουν παλαιοτητα δηλαδη ανω των 10 ετων δεν πληρωνουν καθολου φορο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 16:06, 09-07-13:

Αν μιλάμε για αυτοκίνητα παραγωγής, τα γερμανικά με διαφορά είναι τα καλύτερα. Στοιβαρά, με πολύ καλά κρατήματα για γρήγορη οδήγηση σε στροφές, στο εσωτερικό πολύ καλά υλικά, βαρύ τιμόνι, πόρτες ανδρικές, νορμάλ ιπποδυνάμεις και φυσικά τα καλύτερα σασμάν. OPEL - SKODA - FORD - VW - AUDI - BMW ανάλογα με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.
Τα γαλλικά και τα ιταλικά δεν τα έχω καθόλου σε εκτίμηση εκτός από την Alfa Romeo. Είναι η μοναδική που ακολουθεί τον ανταγωνισμό και έχει κατασκευάσει και την 147 που κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ μπροστά όταν πρωτοκυκλοφόρησε (1999).
Τα ιαπωνικά υπερεκτιμημένα. Ειδικά τα Toyota. Πολύ ακριβά. Κινητήρες πολύ μελετημένοι με μεγάλη αντοχή, αλλά κατασκευαστικά έχουν πολύ φθινοδουλειά (πλαστικούρα φθηνής ποιότητας, τενεκεδένιες πόρτες). Σε αντίθεση τα Hyundai είναι μια επιλογή καλύτερη για όποιον δεν διαθέτει πολλά χρήματα. Έχουν πολύ καλό value for money.
Και τέλος τα MERCEDES. Είναι από τη μια όλα τα αυτοκίνητα και από την άλλη η MERCEDES. Ξεχωριστή κατηγορία. Για μένα τα καλύτερα αυτοκίνητα παραγωγής. Μοναδική οδική συμπεριφορά. Τρένα σε στροφές, το πιο άνετο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει σε ταξίδι, το πιο άνετο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει σε ταχύτητα πάνω από 160 χλμ/h, πολυτέλεια σε συνδυασμό με σπορ οδήγηση, με διαφορά τα καλύτερα σασμάν του κόσμου. Ειδικά τα τελευταία μοντέλα 2008->, είναι και πολύ κακά! Είχα για λίγες μέρες μια CLK200 Cοmpressor Cabrio με μεταλλική οροφή αυτόματη και εντυπωσιάστηκα. Κάποια στιγμή θα πάρω μια σίγουρα.
Τώρα οδηγώ κυρίως ένα Fiestaκι για να κάνω τη δουλειά μου καθημερινά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 16:14, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Engineer
Κάποια στιγμή θα πάρω μια σίγουρα.
Να με πάρεις να πάμε βόλτα.
Τώρα για αμερικάνικα αμάξια τύπου candilac και γνήσιων cevrolet να μιλήσω? Ή θα φάω βρίσιμο?

Καλά, μια φωτό χιλιες λέξεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 11-07-13 στις 16:45.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O stefan87 έγραψε στις 16:22, 09-07-13:

Αν μιλάμε για αυτοκίνητα παραγωγής, τα γερμανικά με διαφορά είναι τα καλύτερα. Στοιβαρά, με πολύ καλά κρατήματα για γρήγορη οδήγηση σε στροφές, στο εσωτερικό πολύ καλά υλικά, βαρύ τιμόνι, πόρτες ανδρικές, νορμάλ ιπποδυνάμεις και φυσικά τα καλύτερα σασμάν. OPEL - SKODA - FORD - VW - AUDI - BMW ανάλογα με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.
Τα γαλλικά και τα ιταλικά δεν τα έχω καθόλου σε εκτίμηση εκτός από την Alfa Romeo. Είναι η μοναδική που ακολουθεί τον ανταγωνισμό και έχει κατασκευάσει και την 147 που κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ μπροστά όταν πρωτοκυκλοφόρησε (1999).
Τα ιαπωνικά υπερεκτιμημένα. Ειδικά τα Toyota. Πολύ ακριβά. Κινητήρες πολύ μελετημένοι με μεγάλη αντοχή, αλλά κατασκευαστικά έχουν πολύ φθινοδουλειά (πλαστικούρα φθηνής ποιότητας, τενεκεδένιες πόρτες). Σε αντίθεση τα Hyundai είναι μια επιλογή καλύτερη για όποιον δεν διαθέτει πολλά χρήματα. Έχουν πολύ καλό value for money.
Και τέλος τα MERCEDES. Είναι από τη μια όλα τα αυτοκίνητα και από την άλλη η MERCEDES. Ξεχωριστή κατηγορία. Για μένα τα καλύτερα αυτοκίνητα παραγωγής. Μοναδική οδική συμπεριφορά. Τρένα σε στροφές, το πιο άνετο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει σε ταξίδι, το πιο άνετο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει σε ταχύτητα πάνω από 160 χλμ/h, πολυτέλεια σε συνδυασμό με σπορ οδήγηση, με διαφορά τα καλύτερα σασμάν του κόσμου. Ειδικά τα τελευταία μοντέλα 2008->, είναι και πολύ κακά! Είχα για λίγες μέρες μια CLK200 Cοmpressor Cabrio με μεταλλική οροφή αυτόματη και εντυπωσιάστηκα. Κάποια στιγμή θα πάρω μια σίγουρα.
Τώρα οδηγώ κυρίως ένα Fiestaκι για να κάνω τη δουλειά μου καθημερινά.
Εισαι ψαγμενος ε?Οντως τα καινουρια αυτοκινητα εχουν <<ημερομηνια ληξης>>ειναι απλως προιοντα,που καποια στιγμη θα χαλασουν, ακομα και τα κατασκευαστικα των κινητηρων και ολα αυτα ειναι συνθετικα πλαστικα,ολα.πχ,ο παππους μου ειχε το αγορασει το 1978 ενα Datsun αγροτικο,μεχρι και σημερα αν εξαιρεσουμε τη σκουρια στη καροτσα κτλ,δεν εχει παθει τιποτα,αλλα ολα ειναι σιδερενια,και εκτος αυτου οι κινητηρες ηταν πιο απλοι,αφου μπορουσαν και αλλαζαν οτι χρειαζοταν ....ενω τα καινουρια ειναι ενα συμπιεγμενο πραγμα αδυνατο να βγαλεις ακρη!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 16:43, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Φίλε ...εκμεταλλεύονται τρελά στο service. Περισσότερο απο bmw 1000rr. Είναι μια ομερτά στο θέμα της ducati και θέλει πολύ ανάλυση. Ξέρω ότι πληρώνω απλά κέρατα.
Πληρώνεις ακόμα την καινοτομία του desmo, παρόλο που είναι πια παρελθόν.
----------
Όσο για το θέμα, το dreamcar είναι ένα:

Και σε περιπτωση που σε αφήσει στο δρόμο, υπάρχει πάντα η λύση "flintstone"

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 17:59, 09-07-13:

Να με πάρεις να πάμε βόλτα.

Τώρα για αμερικάνικα αμάξια τύπου candilac και γνήσιων cevrolet να μιλήσω? Ή θα φάω βρίσιμο?

Καλά, μια φωτό χιλιες λέξεις.
Εννοείται! Ρε φίλε αυτά δεν είναι αυτοκίνητα......σπίτια είναι.

Αρχική Δημοσίευση από stefan87
.............,αλλα ολα ειναι σιδερενια,και εκτος αυτου οι κινητηρες ηταν πιο απλοι,αφου μπορουσαν και αλλαζαν οτι χρειαζοταν ....ενω τα καινουρια ειναι ενα συμπιεγμενο πραγμα αδυνατο να βγαλεις ακρη!
Ναι. Σωστό. Αλλά μην ξεχνάς πως τότε τα έφτιαχναν με τη λογική αν τρακάρεις, να πάθει όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά το αυτοκίνητο. Γι αυτό τα παλιά είναι φτιαγμένα σαν τανκς. Πλέον τα αυτοκίνητα σχεδιάζονται και κατασκευάζονται με βάση την ασφάλεια του οδηγού. Όταν τρακάρει ένα καινούργιο αυτοκίνητο παθαίνει μεγάλη ζημιά ακόμα και σε μικρό τρακάρισμα (το κλασσικό: δεξιά ή αριστερή γωνία μπροστά, σε διασταύρωση 1500 - 2000 €) αλλά έτσι προστατεύεται ο οδηγός. Όσο γι αυτό που λες για τους κινητήρες, σκέψου πως σήμερα με 1400 cc βενζίνη ο TSI της VW αποδίδει μέχρι και 170 HP, ενώ ο turbo-diesel 1400 cc 95 HP. Αυτοί όμως οι κινητήρες, ειδικά ο TSI, είναι σαν εργοστάσια. Παλιά είχες ένα καρμπυλατέρ που μια στο τόσο ήθελε καθάρισμα. Τώρα έχεις άμεσο ψεκασμό (DI), μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων (VVTI) και δεν ξέρω γω τι άλλο θα βγάλουν.
Νόμος της μηχανικής: όσο πιο απλό είναι ένα πράγμα, τόσο πιο δύσκολα χαλάει.

Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 18:00, 09-07-13:

ότι και να λέτε αγαπητές-οί, η αμαξάρα είναι μία, YUGO for the win :

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 18:02, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από tzatziki lover
ότι και να λέτε αγαπητές-οί, η αμαξάρα είναι μία, YUGO for the win :
YUGO STORIES

-Πως διπλασιαζεις την τιμη ενος YUGO;

-Φουλάρεις το ρεζερβουάρ.

-Γιατι το Yugo εχει θερμαινομενο πισω τζαμι;

-Για να μη κρυωνουν τα χερια σου οταν
σπρωχνεις.

-Πώς μπορείς να εξαφανίσεις ένα YUGO;

-Το ψεκάζεις με αντισκωριακό.

-Γιατί τα YUGO έχουν τέσσερα πεντάλ;

-Με το τέταρτο ανοίγει ο αερόσακος.

-Γιατί το βιβλιαράκι που έχουν τα YUGO έχει
τόσες πολλές σελίδες;
-Γιατί περιέχει τα δρομολόγια των
λεωφορείων και των τρένων.

-Ποιό είναι ο όνειρο όλων των κατόχων YUGO;

-Να τους σταματήσουν για υπερβολική
ταχύτητα.

-Σε τι διαφερει το απλο YUGO από το YUGO GT;

-Το GT εχει αναπτηρα.

Πάει ο κάτοχος ενός Zastava YUGO 45 στο συνεργείο
και λέει στο μάστορα:
-Θέλω να βάλεις πάνω μηχανή 5.000 κυβικά, με 2
turbo ώστε να έχω τελική
350 Km/h . Θέλω ακόμα να το κάνεις 4x4, λάστιχα 355
με 19άρες ζάντες, ABS,
δερμάτινο σαλόνι και αυτόματο πιλότο.

Πότε να περάσω να το πάρω;

-Πέρνα σε ένα τεταρτάκι, απαντάει ο
μάστορας.
-Ρε φίλε, δεν κόβεις τις μ@λ@κίες;

-Εγώ τις άρχισα;

Μπαίνει ένας τύπος σε μια αντιπροσωπεία
αυτοκινήτων και λέει στον πωλητή:
«Φιλε, θέλω δυο πατάκια για ένα YUGO».

Ο πωλητής το σκέφτεται λίγο και απαντάει:

«OK, είναι καλή ανταλλαγή».

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 19:14, 09-07-13:

Αν θες αξιοπιστο κυριολεκτικα να το κρατησεις μια ζωη παιρνεις Toyota (αλλα δν σε νοιαζει η εμφανιση). Αν θες executive τοτε παιρνεις Audi/BMW/Merc. Αναλογα ποιο μοντελο σ αρεσει στην κατηγορια που ψαχνεις. Και οι τρεις μαρκες εχουν πολυ υψηλη ποιοτητα κατασκευης, εξαιρετικη κυλιση (εκτος αν παρεις AMG αλλα ποιος εχει λεφτα για αυτα) και πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα. Γενικα νομιζω ομως οτι το καλυτερο deal το κανεις με μια γερμανικη μαρκα, αν θες ενα μικρο για παραδειγμα θεωρω το Polo την καλυτερη επιλογη, ομορφο, καλο ποιτικως, αξιοπιστο. Αν παρεις γιαπωνεζικο θυσιαζεις τελειως την εμφανιση, αν παρεις γαλλικο ή ιταλικο κανεις το συνεργειο το δευτερο σπιτι σου. Γνωστος μου ειχε Renault του 2004 και μου ελεγε οτι του ειχε χαλασει οτιδηποτε μπορουσε να χαλασει.

Καποιες παρατησεις για αποπανω: 1) Τα περισσοτερα γερμανικα φτιαχνονται στη Γερμανια, ιδιαιτερα τα ακριβα. Καποια φτιαχνονται σε αλλες χωρες τυπου Μεξικο αλλα σιγουρα οχι στην Κορεα. 2) Τα Toyota εχουν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, στιβαρα αυτοκινητα (βεβαια και βαρια). Η ποιοτητα της Opel για παραδειγμα ειναι πολυ χειροτερη που οταν κλεινεις την πορτα νομιζεις οτι κοπανας δυο κομματια τσιγκο. Και το παρατηρησα σε Corsa του 08 και σε Astra του 09

+1 σε οποιον ψηφιζει Αμερικανικα. Αλλα εδω με 1,60€ την βενζινη, αυτοκινητα με 4.500κεκ τουλαχιστον ειναι απαγορευτικα. Αμα μετακομισουμε ΗΠΑ που εχει 0,90$ το λιτρο, ειναι ωραια επιλογη.

Αν ειχα λεφτα να διαθεσω σε ενα αμαξι θα επαιρνα ενα Range Rover (diesel ομως για να μην χρειαστω συμβαση με τα ελληνικα πετρελαια)

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 19:14, 09-07-13:

Τώρα για αμερικάνικα αμάξια τύπου candilac και γνήσιων cevrolet να μιλήσω?
Αμερικάνικο αμάξι είναι ένα

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gary%20schneider%20general%20lee.jpg
Εμφανίσεις:  5023
Μέγεθος:  114,0 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 21:06, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
........θεωρω το Polo την καλυτερη επιλογη, ομορφο, καλο ποιτικως, αξιοπιστο. Αν παρεις γιαπωνεζικο θυσιαζεις τελειως την εμφανιση, αν παρεις γαλλικο ή ιταλικο κανεις το συνεργειο το δευτερο σπιτι σου. Γνωστος μου ειχε Renault του 2004 και μου ελεγε οτι του ειχε χαλασει οτιδηποτε μπορουσε να χαλασει.
Στο Polo πληρώνεις VW και τίποτα άλλο. Fabia ή IBIZA. 2000 - 3000 € φθηνότερα και παίρνεις το ίδιο αυτοκίνητο (σασί μοτέρ σασμάν) με κάνα δυο φωτάκια λιγότερα στο ταμπλό. Για τα Renault έχω ακριβώς την ίδια άποψη..... και λίγα λες.

Η ποιοτητα της Opel για παραδειγμα ειναι πολυ χειροτερη που οταν κλεινεις την πορτα νομιζεις οτι κοπανας δυο κομματια τσιγκο. Και το παρατηρησα σε Corsa του 08 και σε Astra του 09
Μάλλον δε θυμάσαι καλά τη μάρκα. Ειδικά στο Corsa D (2008->) η πόρτα κλείνει μόνο αν βάλεις δύναμη και κάνει θόρυβο subwoofer. Μάλλον πόρτα από Corolla ή Yaris έκλεισες

Αν ειχα λεφτα να διαθεσω σε ενα αμαξι θα επαιρνα ενα Range Rover (diesel ομως για να μην χρειαστω συμβαση με τα ελληνικα πετρελαια)
Και θα έκανες πολύ παρέα με το φίλο σου που έχει το Renault. Καφεδάκι στο συνεργείο

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:38, 09-07-13:

Στο Polo πληρώνεις VW και τίποτα άλλο. Fabia ή IBIZA. 2000 - 3000 € φθηνότερα και παίρνεις το ίδιο αυτοκίνητο (σασί μοτέρ σασμάν) με κάνα δυο φωτάκια λιγότερα στο ταμπλό. Για τα Renault έχω ακριβώς την ίδια άποψη..... και λίγα λες.

Μάλλον δε θυμάσαι καλά τη μάρκα. Ειδικά στο Corsa D (2008->) η πόρτα κλείνει μόνο αν βάλεις δύναμη και κάνει θόρυβο subwoofer. Μάλλον πόρτα από Corolla ή Yaris έκλεισες

Και θα έκανες πολύ παρέα με το φίλο σου που έχει το Renault. Καφεδάκι στο συνεργείο
Για το Fabia συμφωνω, για το Ibiza οχι. Εχει ηλεκτρολογικα Seat και παροτι μηχανη και σασμαν ειναι VW βγαζει προβληματα.

Οδηγω Auris του 07, οποτε μπορω να ξερω για την ποιοτητα του Toyota. Επισης εμαθα σε Corsa του 08 οποτε δν ετυχε μια και δυο φορες να μπω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο. Και σε συγκριση με το Toyota, δν ξερω βεβαια τι λεει το Yaris, χανει. Και σε ποιοτητα και σε οδηγικη συμπεριφορα.

Οταν εχεις λεφτα να παρεις Range Rover, δν σε νοιαζει αν θα σου βγαλει καποιες ζημιες. Αλλιως παιρνεις ενα απο τα αστεια εμφανισιακα αυτοκινητα που πουλαει η Toyota (ή με το σημα Lexus) και ξεχνας το συνεργειο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:42, 09-07-13:

το καθενα εχεισυν και πλην

οι γρμανοι κανουν πιοισχυρες μηχανες-και τα πεζο τωρα συμπαραγωγη με την bmw τις φτιαχνει-
οι γαλλοι ειναι οι καλυτεροι σε διαεθυνση τιμονιου και αναρτησεις-τα γερμανικα πανε σαν τουβλα συγκριτικα..και τιμονι στο περιπου

τα γιαπωνεζικα ειναι πιο απλα και χαλανε σπανια,,αλλα ειναι αδιαφορα και χωρις την προσωπικοτητα και την ποιοτητα των ευρωπαικων..
ειναι τα καλυτερα φορτηγακια και τζιπ..οπω και μικρα πολης..με αυτα κανουν συμπαραγωγη και οι ευρωπαιοι

τα ιταλικα ειναι ψετυικα σε κατασκευη χαλανε διαρκως.-η αλφα ρομεο πχη πρωτη σε βλαβες-αλλα ειναι νευρικα σε μηχανες..

το καλυτερο ειναι ο ευρωπαικος συνδιασμος..η συγκλιση

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 22:05, 09-07-13:

Οδηγω Auris του 07, οποτε μπορω να ξερω για την ποιοτητα του Toyota.
Auris ε; Οκ. Γούστα είναι αυτά. Το είχε ένας φίλος και το ξέρω. Δεν μου άρεσε που έχει το λεβιέ ψηλά. Δεν μπορείς να οδηγήσεις με το χέρι στις ταχύτητες. Είναι σαν κάτι Mercedes φορτηγά. Επίσης, το ταμπλό του συνοδηγού είναι από πολύ λεπτό πλαστικό, σε σημείο που αν το χτυπήσεις νομίζεις ότι θα περάσει το χέρι σου μέσα και φυσικά το πορτοκαλί χρώμα στα όργανα που παραπέμπει σε άλλη δεκαετία. Ο φίλος μου το πλήρωσε 21000 € (το 1.6). Αυτά τα λεφτά δεν τα αξίζει με τίποτα. Όπως σου είπα όμως, όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Εγώ, με αυτά τα λεφτά, αν αποφάσιζα να αγοράσω καινούργιο (που δεν θα το αποφάσιζα), θα έπαιρνα ή 147 ή Octavia ή Golf.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:06, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τα γιαπωνεζικα ειναι πιο απλα και χαλανε σπανια,,αλλα ειναι αδιαφορα και χωρις την προσωπικοτητα και την ποιοτητα των ευρωπαικων..
ειναι τα καλυτερα φορτηγακια και τζιπ..οπω και μικρα πολης..με αυτα κανουν συμπαραγωγη και οι ευρωπαιοι

]]

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:11, 09-07-13:

Auris ε; Οκ. Γούστα είναι αυτά. Το είχε ένας φίλος και το ξέρω. Δεν μου άρεσε που έχει το λεβιέ ψηλά. Δεν μπορείς να οδηγήσει με το χέρι στις ταχύτητες. Είναι σαν κάτι Mercedes φορτηγά. Επίσης, το ταμπλό του συνοδηγού είναι από πολύ λεπτό πλαστικό, σε σημείο που αν το χτυπήσεις νομίζεις ότι θα περάσει το χέρι σου μέσα και φυσικά το πορτοκαλί χρώμα στα όργανα που παραπέμπει σε άλλη δεκαετία. Ο φίλος μου το πλήρωσε 21000 € (το 1.6). Αυτά τα λεφτά δεν τα αξίζει με τίποτα. Όπως σου είπα όμως, όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Εγώ, με αυτά τα λεφτά, αν αποφάσιζα να αγοράσω καινούργιο (που δεν θα το αποφάσιζα), θα έπαιρνα ή 147 ή Octavia ή Golf.
Ναι, ο λεβιες ψηλα δν ειναι απαραιτητα κακο, εμενα με βολευει. Το πορτοκαλι στα καντραν ειναι αλλη μια συντηρητικη επιλογη της Toyota. Τα λεφτα ειναι υπερβολικα για τετοιο αυτοκινητο, πραγματικα 21.000 δν θα εδινα για κανενα λογο. Μεταχειρισμενο του 07 περισυ το αγορασαμε 5.700. Γενικα θεωρω οτι η αγορα καινουριου δν συμφερει, η αγορα των μεταχειρισμενων ειναι γεματη με πολυ αξιολογα αυτοκινητα σε πολυ χαμηλες τιμες.

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 22:18, 09-07-13:

Ναι, ο λεβιες ψηλα δν ειναι απαραιτητα κακο, εμενα με βολευει. Το πορτοκαλι στα καντραν ειναι αλλη μια συντηρητικη επιλογη της Toyota. Τα λεφτα ειναι υπερβολικα για τετοιο αυτοκινητο, πραγματικα 21.000 δν θα εδινα για κανενα λογο. Μεταχειρισμενο του 07 περισυ το αγορασαμε 5.700. Γενικα θεωρω οτι η αγορα καινουριου δν συμφερει, η αγορα των μεταχειρισμενων ειναι γεματη με πολυ αξιολογα αυτοκινητα σε πολυ χαμηλες τιμες.
Ε ναι. 5700 μια χαρά. Άλλα χρόνια τότε.... υπήρχαν λεφτά. Το 2007 το πήρε. Ρε λες να το πήρες εσύ; Πέρσι το πούλησε κάπου τόσο κι αυτός! Πουά με ροζ βούλες είναι?

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:22, 09-07-13:

Ε ναι. 5700 μια χαρά. Άλλα χρόνια τότε.... υπήρχαν λεφτά. Το 2007 το πήρε. Ρε λες να το πήρες εσύ; Πέρσι το πούλησε κάπου τόσο κι αυτός! Πουά με ροζ βούλες είναι?
Λευκο με κοκκινες καρδιες, ηταν πιο σικ

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 09:38, 10-07-13:

Εννοείται! Ρε φίλε αυτά δεν είναι αυτοκίνητα......σπίτια είναι.
cadillac με γυναίκα σοφερ.

Το πρώτο αμαξάκι που έμαθα να οδηγώ στην Ελλάδα.

Έχει φτάσει τα 450.000 χιλιόμετρα. Το έχουν οι γονείς μου ακόμα φυλαγμένο. Το είχα πάρει νεούδι από ένα στρατιωτικό στην Πάτρα και του άλλαξα τα φώτα. Βαρύ αμάξωμα, βαριές πόρτες. Έλεγα,, αν σκοτωθώ εδω μέσα δεν θα ανοίξει τις λαμαρίνες κανείς. Έπρεπε να πάρω στροφή και γύριζα όλο το τιμόνι. Ούτε καν air.
Αν και φαν του δίτροχου, ποτέ δεν το ξεχνώ αυτό το αμαξάκι.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:07, 10-07-13:

Aυτοκίνητα: audi, επειδή είναι η κορυφή του group VW και κατασκευάζει πανέμορφα και στιβαρά αυτοκίνητα
Μοτοσυκλέτες: ducati και mv agusta, επειδή είναι έργα τέχνης, καταπληκτικής τεχνολογίας και κρατάνε χρόνια τώρα επίπεδο χωρίς να αποκλίνουν σε άλλες κατηγορίες που ενδεχομένως να φέρνουν κέρδη.

ιστορικό Μποράτιων οχημάτων
fiat panda 750 fire 1996
seat ibiza 1000 1997
suzuki fl 125 2008
ducati 916 1996 (ραγισμένο κάρτερ και σπασμένο φέρινγκ, σαπίζει στο γκαράζ, αγοράστηκε προβληματική αλλά μιά μέρα θα γίνει πάλι ετοιμοπόλεμη)
honda jazz 1400 2009

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

O stefan87 έγραψε στις 10:58, 10-07-13:

Αυτα ειναι,οτι θες διαλεγεις!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:42, 10-07-13:

το καλύτερο αυτοκίνητο είναι το corsa τα υπόλοιπα είναι βλακειες.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 11:54, 10-07-13:

Δε ξέρω τι λέτε για μένα με εξαίρεση audi οι Γερμανοί δε ξέρουν να σχεδιάζουν αμάξια. Μη πιάσουμε καν supercars θα πέσει γέλιο.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:42, 10-07-13:

Τὸ (ἄπιαστο) ὄνειρό μου εἶναι αὐτό:

(Στὰ ὑπερπολυτελῆ εἶμαι ἀγγλόφιλος)

Γιὰ σπὸρ θὰ ἤθελα κάτι τέτοιο:

(Πάλι ἀγγλόφιλος)

Γιὰ πιὸ προσιτὰ πάντως, θὰ ἔλεγα ἕνα Golf γιατὶ τέτοιο εἶναι καὶ τὸ οἰκογενειακό μας αὐτοκίνητο καὶ εἴμαστε πολὺ εὐχαριστημένοι...

Ἀπὸ ἐκεῖ καὶ κάτω, ὁ,τιδήποτε γιὰ μένα εἶναι ἁπλῶς συμβιβασμός. Ἐπίσης ἔχω ἀγάπη στις Mercedes καὶ στὴν BMW. Συμπαθῶ ἐπίσης τὰ Ford. Δὲ μοῦ ἀρέσουν μάρκες τοῦ τύπου Seat ἢ Skoda τὰ ὁποῖα μοῦ φαίνονται κάπως «μαϊμουδιές». Ἂν μοῦ χαρίσῃ βέβαια κάποιος τέτοιο ἁμάξι, ὄχι δὲ θὰ πῶ... Ἐγὼ δὲ θὰ ἀγοράσω τέτοια μάρκα. Τὰ τρία μοντέλα τὰ ὁποῖα εἶναι στὴ μαύρη λίστα μου εἶναι τὸ Skoda Fabia, τὸ Seat Cordoba καὶ τὸ Citroen C3. Τὰ τρία μοντέλα ποὺ μοῦ ἀρέσουν περισσότερο εἶναι τὸ VW Golf, τὸ Ford Focus καὶ τὸ Peugeot 206.

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

O stefan87 έγραψε στις 13:46, 10-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
το καλύτερο αυτοκίνητο είναι το corsa τα υπόλοιπα είναι βλακειες.
ποιο corsa εχεις ,ποιο μοντελο?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 13:54, 10-07-13:

ποιο corsa εχεις ,ποιο μοντελο?
του 2005

Παράθεση

aggressive

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggressive
H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 923 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 14:44, 10-07-13:

Ό,τι και να λέτε το καλύτερο αυτοκίνητο είναι αυτό:

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 14:46, 10-07-13:

Μr.Bean is the man
ΒWM και ξερο ψωμι

Παράθεση

aggressive

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggressive
H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 923 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 14:55, 10-07-13:

True story.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  car-humor-funny-joke-road-street-drive-driver-how-i-look-while-driving-mr-bean.jpg
Εμφανίσεις:  180
Μέγεθος:  41,0 KB  
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 15:08, 10-07-13:

Εγω παλι αν και δεν εχω καμια σχεση με αυτοκινητα λατρευω τους σκαραβαιους και τα mini cooper (πιο μοντερνα εκδοση )

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 15:13, 10-07-13:

Λολ εκανα ιδιο σχολιο αλλου
----------------------------------------------------------------------------------------
Αλλη αγαπημενη μαρκα ειναι η dodge challenger αλλα δεν βρηκα καμια ωραια φωτογραφια

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

O stefan87 έγραψε στις 20:27, 10-07-13:

Παντως το καλυτερο αυτοκινητο στον κοσμο ειναι το Tesla S Model
Το Tesla Model S έχει εμβέλεια από 334 έως 426 χιλιόμετρα, ανάλογα με το μοντέλο. Απαιτούνται έξι ώρες για να φορτιστεί πλήρως από μια πρίζα 240V. H τιμή του ξεκινάει στα 55.000 ευρώ χωρίς να υπολογίζονται οι φοροελαφρύνσεις για "πράσινα" οχήματα.

Σύμφωνα με το έγκυρο αμερικανικό περιοδικό Consumer Reports, το Tesla Model S είναι το καλύτερο αυτοκίνητο που έχει περάσει ποτέ από τις δοκιμές του. Το Model S, ένα πλήρες ηλεκτρικό όχημα που φορτίζεται απο
μια απλή πρίζα, έλαβε βαθμολογία 99/100 στις δοκιμές του περιοδικού.

Το Consumer Reports είναι ένα περιοδικό που δοκιμάζει και βαθμολογεί προϊόντα όλων των ειδών στην αμερικανική αγορά. Αγοράζει όλα τα αυτοκίνητα που δοκιμάζει και δεν δέχεται διαφήμιση. Ανήκει στον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Consumer's Union (ένωση των καταναλωτών).

Σύμφωνα με το περιοδικό, η βαθμολογία θα ήταν μεγαλύτερη αν το όχημα δεν αναγκαζόταν να κάνει συχνές στάσεις για επαναφόρτιση κατά τη διάρκεια μεγάλων ταξιδιών. Ο επικεφαλής των δοκιμών αυτοκινήτων του περιοδικού Τζέικ Φίσερ ανέφερε πως το αυτοκίνητο θα λάμβανε 110 βαθμούς αν μπορούσε να φορτίζει σε οποιοδήποτε βενζινάδικο.

Το Tesla Model S έχει εμβέλεια από 334 έως 426 χιλιόμετρα, ανάλογα με το μοντέλο. Απαιτούνται έξι ώρες για να φορτιστεί πλήρως από μια πρίζα 240V. H τιμή του ξεκινάει στα 55.000 ευρώ χωρίς να υπολογίζονται οι φοροελαφρύνσεις για "πράσινα" οχήματα.

Το τελευταίο αυτοκίνητο που είχε τόσο ψηλή βαθμολογία ήταν το Lexus LS460 το 2009. Κανένα άλλο αυτοκίνητο δεν συγκέντρωσε ποτέ τόσους βαθμούς. Τo Model S κέρδισε επίσης βραβεία φέτος από το Motor Trend και το Automobile, έγκυρα περιοδικά του κλάδου.

Στις δοκιμές, το Model S ισοφάρισε στην πρώτη θέση για το πιο ήσυχο όχημα που έχει δοκιμάσει ποτέ το Consumer Reports. Είχε άριστη βαθμολογία επίσης στις κατηγορίες της επιτάχυνσης, του φρεναρίσματος και της ποιότητας ταξιδίου.

Τις καλές κριτικές συνόδευσε η ανακοίνωση της εταιρίας για το πρώτο κερδοφόρο τρίμηνο στην δεκάχρονη ιστορία της, ενώ εκτιμά πως οι πωλήσεις του Model S θα ξεπεράσουν κατα πολύ τον φετινό στόχο των 20.000 οχημάτων.

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

O stefan87 έγραψε στις 20:31, 10-07-13:

Παντως το καλυτερο αυτοκινητο στον κοσμο ειναι το Tesla S Model

Σύμφωνα με το έγκυρο αμερικανικό περιοδικό Consumer Reports, το Tesla Model S είναι το καλύτερο αυτοκίνητο που έχει περάσει ποτέ από τις δοκιμές του. Το Model S, ένα πλήρες ηλεκτρικό όχημα που φορτίζεται απο
μια απλή πρίζα, έλαβε βαθμολογία 99/100 στις δοκιμές του περιοδικού.

Το Consumer Reports είναι ένα περιοδικό που δοκιμάζει και βαθμολογεί προϊόντα όλων των ειδών στην αμερικανική αγορά. Αγοράζει όλα τα αυτοκίνητα που δοκιμάζει και δεν δέχεται διαφήμιση. Ανήκει στον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Consumer's Union (ένωση των καταναλωτών).

Σύμφωνα με το περιοδικό, η βαθμολογία θα ήταν μεγαλύτερη αν το όχημα δεν αναγκαζόταν να κάνει συχνές στάσεις για επαναφόρτιση κατά τη διάρκεια μεγάλων ταξιδιών. Ο επικεφαλής των δοκιμών αυτοκινήτων του περιοδικού Τζέικ Φίσερ ανέφερε πως το αυτοκίνητο θα λάμβανε 110 βαθμούς αν μπορούσε να φορτίζει σε οποιοδήποτε βενζινάδικο.

Το τελευταίο αυτοκίνητο που είχε τόσο ψηλή βαθμολογία ήταν το Lexus LS460 το 2009. Κανένα άλλο αυτοκίνητο δεν συγκέντρωσε ποτέ τόσους βαθμούς. Τo Model S κέρδισε επίσης βραβεία φέτος από το Motor Trend και το Automobile, έγκυρα περιοδικά του κλάδου.

Στις δοκιμές, το Model S ισοφάρισε στην πρώτη θέση για το πιο ήσυχο όχημα που έχει δοκιμάσει ποτέ το Consumer Reports. Είχε άριστη βαθμολογία επίσης στις κατηγορίες της επιτάχυνσης, του φρεναρίσματος και της ποιότητας ταξιδίου.

Τις καλές κριτικές συνόδευσε η ανακοίνωση της εταιρίας για το πρώτο κερδοφόρο τρίμηνο στην δεκάχρονη ιστορία της, ενώ εκτιμά πως οι πωλήσεις του Model S θα ξεπεράσουν κατα πολύ τον φετινό στόχο των 20.000 οχημάτων.

Και ειναι μονο η αρχη !
Αυτοκίνητα που κινούνται με ηλεκτρισμό δεν είναι μόνο φιλικά προς το περιβάλλον, αλλά και αθόρυβα. Για τους κατοίκους μεγάλων πόλεων όπως το Πεκίνο που δυσανασχετούν από το καυσαέριο και τον θόρυβο, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα αποτελούν την ενδεδειγμένη λύση, λέει ο Μάρτιν Βίτσελ από το γερμανικό Ινστιτούτο Φράουενχοφερ για Ενεργειακά Ζητήματα που λαμβάνει μέρος στο Συνέδριο για τα ηλεκτροκίνητα οχήματα που πραγματοποιείται αυτές τις μέρες στη Βόννη: «Ο πληθυσμός ταλαιπωρείται αφάνταστα από τον θόρυβο των αυτοκινήτων και άλλων οχημάτων. Αν ρωτήσετε για παράδειγμα κατοίκους κινεζικών πόλεων, στις οποίες έχουν απαγορευθεί οι δίχρονοι κινητήρες σε μηχανάκια και αυτοκίνητα, τότε εκείνοι θα σας απαντήσουν ότι η διαφορά είναι μεγάλη».

1.000.000 ηλεκτρικά αυτοκίνητα μέχρι το 2020 στη Γερμανία ;

Θα χρειαστεί ωστόσο χρόνος μέχρι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα να γίνουν μέρος της καθημερινότητας. Η γερμανική κυβέρνηση ευελπιστεί ότι μέχρι το 2020 θα κυκλοφορούν στους δρόμους της χώρας 1 εκ. ηλεκτροκίνητα οχήματα. Συγκριτικά αναφέρουμε ότι σήμερα κυκλοφορούν στη Γερμανία 41 εκ. αυτοκίνητα.

Ένας από τους ανασταλτικούς παράγοντες στη διάδοση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων είναι η μικρή διάρκεια της μπαταρίας τους. Ένα από τα οχήματα τελευταίας γενιάς της ιαπωνικής Μιτσουμπίσι για παράδειγμα διαθέτει αυτονομία 160 χλμ. Η φόρτιση της μπαταρίας διαρκεί όμως 7 ώρες. Οι ειδικοί ευελπιστούν σε βελτίωση των επιδόσεων κάνοντας λόγο ακόμα και για φόρτιση διάρκειας 20 λεπτών.

Απουσία πλήρους δικτύου ανεφοδιασμού

Πώς όμως θα διαδοθούν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όταν δεν υφίσταται δίκτυο ανεφοδιασμού με επαρκή κάλυψη; Η Κάρολιν Ράιχερτ της γερμανικής ιδιωτικής εταιρίας παροχής ενέργειας RWE λέει στο μικρόφωνο της Deutsche Welle: «Απαιτούνται διευκολύνσεις στις εταιρίες παροχής ενέργειας για να στήσουν ένα δίκτυο με πλήρη κάλυψη. Μόνο έτσι ο κόσμος θα αποδεχθεί εν τέλει το ηλεκτρικό αυτοκίνητο».

Στα κατά των ηλεκτρικών αυτοκινήτων μετρά σίγουρα και η υψηλή τιμή αγοράς. Έτσι ένα ηλεκτροκίνητο όχημα κοστίζει περισσότερα από €32.000, περίπου τα διπλά από ότι ένα συμβατικό.
Από την άλλη πλευρά όμως η υψηλή τιμή και οι δυσκολίες στην χρήση συνόδευαν πάντα τις νέες τεχνολογίες. Όταν το 1886 ο Καρλ Μπενς παρουσίαζε το πρώτο αυτοκίνητο με κινητήρα εσωτερικής καύσεως τα άλογα ήταν πιο γρήγορα, πιο αξιόπιστα και πιο φθηνά.

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 20:41, 10-07-13:

Καλά τα ηλεκτρικά αλλά μόνο για εντός πόλης.

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

O stefan87 έγραψε στις 20:47, 10-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Καλά τα ηλεκτρικά αλλά μόνο για εντός πόλης.
Ε καλα εννοειται αφου εχει εμβελεια αντε και το πιο ακριβο μοντελο μεχρι 400 περιπου χλμ,δηλαδη δεν μπορεις να κανεις ενα ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη αν ειναι στο περιπου 500χλμ η διαδρομη,ασε που χρειαζεται για πληρη φορτιση 7 ωρες.Που θα τη βρεις την μπριζα στο δρομο....

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 20:49, 10-07-13:

Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο έχει ακόμα πολύ δρόμο. Είναι καθαρά θέμα εξέλιξης των υλικών από τα οποία κατασκευάζονται οι μπαταρίες. Το άρθρο, πολύ αισιόδοξο. Εγώ θα έλεγα 2030 και βάλε. Αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει. Όταν θα λυθεί το πρόβλημα της τροφοδοσίας το επικρατέστερο σενάριο είναι αυτοκίνητα με 4 ηλετροκινητήρες, ένα σε κάθε τροχό. Δηλ. ξεχάστε το αυτοκίνητο όπως το έχουμε όλοι στο μυαλό μας σήμερα. Αλλά έχει ακόμα δρόμο.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 13:36, 11-07-13:

Volkswagen.
Das Auto που λεει και η διαφημιση.

Μεγαλωσα με golf και πραγματικα το θαυμαζω σαν αυτοκινητο.
Το συγκεκριμενο μοντελο που ειχαμε αντεξε και γυρω στα 27 χρονια.Και μονο για αυτο τα θεωρω πολυ γερα αυτοκινητα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:08, 11-07-13:

Ἕνα μοντέλο ἀπὸ τὰ παλιὰ (20ετίας περίπου) τὸ ὁποῖο ἀγαπῶ πολὺ εἶναι ἡ Mercedes 190E. Τὸ συγκεκριμένο ἁμάξι εἶναι ἡ ἐπιτομὴ τῆς ἀρχοντιᾶς καὶ ὅ,τι πιὸ στιβαρὸ καὶ συμπαγὲς ἔχει δημιουργήσει ἡ Mercedes-Benz. Ἕνα ὄνειρό μου εἶναι νὰ πάρω μία 190, νὰ τῆς βάλω πάνω ὅλα τὰ σύγχρονα συστήματα, ἀλλὰ ταυτοχρόνως νὰ κρατήσω αὐτὸ τὸ στὺλ τῶν 90's... Τότε ποὺ ἡ Mercedes ἔκανε σοβαρὰ ἁμάξια καὶ ὄχι φανταχτερὲς πλαστικοῦρες. Ἔχω μπεῖ στὴν καινούργια E-class (ταξὶ) καὶ στὴν 190 καὶ στὴ δεύτερη ἡ αἴσθηση εἶναι πολὺ πιὸ ἀρχοντικὴ ἀπὸ τὴν πρώτη παρ' ὅ,τι λείπουν τὰ σύγχρονα συστήματα.

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 22:53, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἕνα μοντέλο ἀπὸ τὰ παλιὰ (20ετίας περίπου) τὸ ὁποῖο ἀγαπῶ πολὺ εἶναι ἡ Mercedes 190E. Τὸ συγκεκριμένο ἁμάξι εἶναι ἡ ἐπιτομὴ τῆς ἀρχοντιᾶς καὶ ὅ,τι πιὸ στιβαρὸ καὶ συμπαγὲς ἔχει δημιουργήσει ἡ Mercedes-Benz. Ἕνα ὄνειρό μου εἶναι νὰ πάρω μία 190, νὰ τῆς βάλω πάνω ὅλα τὰ σύγχρονα συστήματα, ἀλλὰ ταυτοχρόνως νὰ κρατήσω αὐτὸ τὸ στὺλ τῶν 90's... Τότε ποὺ ἡ Mercedes ἔκανε σοβαρὰ ἁμάξια καὶ ὄχι φανταχτερὲς πλαστικοῦρες. Ἔχω μπεῖ στὴν καινούργια E-class (ταξὶ) καὶ στὴν 190 καὶ στὴ δεύτερη ἡ αἴσθηση εἶναι πολὺ πιὸ ἀρχοντικὴ ἀπὸ τὴν πρώτη παρ' ὅ,τι λείπουν τὰ σύγχρονα συστήματα.

βολέψου με αυτό. Δωράκι

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:14, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian
βολέψου με αυτό. Δωράκι
Πάει πακέτο μὲ τὰ κομιμπλὸκ αὐτὸ νὰ ὑποθέσω;

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 23:15, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
Λολ εκανα ιδιο σχολιο αλλου
----------------------------------------------------------------------------------------
Αλλη αγαπημενη μαρκα ειναι η dodge challenger αλλα δεν βρηκα καμια ωραια φωτογραφια

dodge challenger

και εγώ κάτι σε american muscle car θα διάλεγα,

mustang

camaro

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

O Xaris SSSS έγραψε στις 18:56, 12-07-13:

Πόσο φοβερή παίζει να είναι?

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 20:37, 12-07-13:

Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο έχει ακόμα πολύ δρόμο. Είναι καθαρά θέμα εξέλιξης των υλικών από τα οποία κατασκευάζονται οι μπαταρίες. Το άρθρο, πολύ αισιόδοξο. Εγώ θα έλεγα 2030 και βάλε. Αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει. Όταν θα λυθεί το πρόβλημα της τροφοδοσίας το επικρατέστερο σενάριο είναι αυτοκίνητα με 4 ηλετροκινητήρες, ένα σε κάθε τροχό. Δηλ. ξεχάστε το αυτοκίνητο όπως το έχουμε όλοι στο μυαλό μας σήμερα. Αλλά έχει ακόμα δρόμο.
Ήδη υπάρχουν ηλεκτρικά αυτοκίνητα που προσφέρουν ικανοποιητική αυτονομία μέχρι 70 - 80 km σε ανταγωνιστική τιμή. Αναπτύσσονται ήδη καινούρια τεχνολογίες μπαταριών (π.χ. μπαταρία λιθίου-αέρα) που θα λύσουν οριστικά το πρόβλημα αυτονομίας. Το μοναδικό πρόβλημα είναι η μη ύπαρξη σταθμών τροφοδότησης, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα.

Το σενάριο με τους 4 τροχούς που λες ότι θα επιρκατήσει είναι ασύμφορο και οικονομικά και τεχνολογικά. Αυτό που θα επικρατήσει είναι αυτό που ισχύει και σήμερα με τη διαφορά ότι ο βενζινοκινητήτρας θα αντικαταθεί με ηλεκτροκινητήρα.

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Engineer κάποτε έγραψε στις 21:16, 12-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ήδη υπάρχουν ηλεκτρικά αυτοκίνητα που προσφέρουν ικανοποιητική αυτονομία μέχρι 70 - 80 km σε ανταγωνιστική τιμή. Αναπτύσσονται ήδη καινούρια τεχνολογίες μπαταριών (π.χ. μπαταρία λιθίου-αέρα) που θα λύσουν οριστικά το πρόβλημα αυτονομίας. Το μοναδικό πρόβλημα είναι η μη ύπαρξη σταθμών τροφοδότησης, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα.

Το σενάριο με τους 4 τροχούς που λες ότι θα επιρκατήσει είναι ασύμφορο και οικονομικά και τεχνολογικά. Αυτό που θα επικρατήσει είναι αυτό που ισχύει και σήμερα με τη διαφορά ότι ο βενζινοκινητήτρας θα αντικαταθεί με ηλεκτροκινητήρα.
Αν σκεφτείς λίγο τα πλεονεκτήματα που έχει η αυτονομία κάθε τροχού στον έλεγχο της κίνησης του οχήματος θα καταλάβεις πως όταν θα γίνει θα είναι πρωτοποριακό. Φυσικά υπάρχουν πολλά προβλήματα και δεν ισχυρίζομαι πως έτσι θα είναι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα 1ης γενιάς. Προφανώς το πρώτο βήμα είναι η αντικατάσταση του βενζινοκινητήρα από ηλεκτροκινητήρα. Γι αυτό λέω πως έχει ακόμα δρόμο. Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι προφήτης αλλά αυτή είναι η εκτίμηση που κάνω.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 09:59, 13-07-13:

Το corsa είναι καλύτρο από το polo

Παράθεση

maniavas (Μάνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maniavas
H Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H maniavas έγραψε στις 15:30, 13-07-13:

Όνομα:  designheader.jpg
Εμφανίσεις:  95
Μέγεθος:  125,6 KB
aston martin rapide s

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 13-07-13 στις 17:00. Αιτία: διαχείριση- διόρθωση εικόνας
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 12:41, 14-07-13:

Όνομα:  Audi-A3-Sportback-S-line-2013-Fotos-widescreen-15.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  303,7 KB

Παράθεση

Vogue001 (Mαριος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vogue001
Ο Mαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Vogue001 έγραψε στις 22:25, 14-07-13:

μου αρεσουν τα 4χ4 αλλα δεν εχω..................

Παράθεση

Teaser (Κώστας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Teaser
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 94 μηνύματα.

O Teaser έγραψε στις 01:20, 15-07-13:

Golf φυσικά.

Παράθεση

nikoslarissa (Νικος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikoslarissa
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 653 μηνύματα.

O nikoslarissa έγραψε στις 14:10, 16-07-13:

Audi R8
Ερωτας

http://www.youtube.com/watch?v=GxZEmLsewE8

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους