Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,048 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στα μάγια;

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 17:47, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο

.ποια θα σε παρει,ποια σε ποθει,
Για το πρωτο διατίθεμαι να δωσω κατι παραπανω, αν βγαινει και φωτο ακομα καλυτερα....
για το δευτερο,δεν εχουμε θεμα, εχουμε ολα τα ντοκουμεντα που χρειαζονται.

Που το εχεις το καφενειο ειπαμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 17:51, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer

Που το εχεις το καφενειο ειπαμε?
διπλα απο αυτο της Βασιλειαδου....ειμαστε ανταγωνιστριες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 17:53, 25-02-12:

διπλα απο αυτο της Βασιλειαδου....ειμαστε ανταγωνιστριες

μαλιστα.....
εχει καλως!

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:53, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από IreneGr
Δεν ξέρω. Σημασία έχει το αν τα πιστεύεις και αφήνεις να επηρεάζουν την καθημερινότητα σου. Τότε είναι σαν να τα προκαλείς ο ίδιος, ενώ αν δίνεις σημασία τότε απλά περνάνε. Αυτό πιστεύω προς το παρόν άσχετα με το αν είσαι άθεος, ορθόδοξος, καθολικός κτλ. Απλά όταν έχεις κάτι να πιστεύεις τότε νιώθεις μια σιγουριά, αυτή είναι η διαφορά
Άρα μήπως, αρκεί να μην πιστεύεις ότι υπάρχουν τα μάγια για να τα αποφύγεις;;

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Τα μάγια είναι - όπως ειπώθηκε - αυθυποβολή. Η αυθυποβολή μπορεί να έχει απίστευτες επιδράσεις σε έναν άνθρωπο (μπορεί ακόμα και να τον τρελάνει με την κυριολεκτική σημασία της λέξεως). Μάλιστα πολλές φορές χρησιμοποιούνται και ψυχοτροπικές ουσίες ώστε να αποδώσουν τα μάγια.
Ωραία... Τα μάγια είναι αποτέλεσμα αυθυποβολής... Αυτό μπορεί να σημαίνει μόνο ένα πράγμα... Ότι δεν υπάρχουν πραγματικά μάγια, αλλά μόνο αφελείς που πιστεύουν σε αυτά και γι' αυτό παθαίνουν ό,τι παθαίνουν ή ξοδεύουν λεφτά σε παπάδες, ευχέλαια και "μάγους"...
Και αν παθαίνουν κάποιοι απ' αυτούς κάτι, φταίνε οι ίδιοι και όχι οι άλλοι που τους "έκαναν τα "μάγια""... Οπότε αν είναι αφελείς αυτοί που πάνε "να κάνουν "μάγια"", τότε αυτοί που πιστεύουν ότι τους έκαναν τι ακριβώς είναι;; (ειλικρινα ψάχνω λέξη εδώ)

Το ηθικό δίδαγμα της υπόθεσης: People, DO NOT let others mess with your brain!!

Δεν αντιφάσκω, άλλο το ότι τους λέω αφελείς που κάνουν μάγια και άλλο να με αποκαλέις αφελή επειδή πιστεύω στον θεό. Το πρόβλημα είναι δικό σου αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά
Όταν σου κάνουν έλα εδώ να δούμε πως θα αντιδράσεις. όλα είναι εύκολα όταν δεν τα ζεις. Άρα κράτα τις θεωρίες σου γιατί την λογική ξέρουμε όλη να την αξιοποιούμε.
Όταν του κάνουν αυτουνού θα βάλει τα γέλια και θα τους κοροϊδεύει!! Και καλά θα κάνει, btw!! Seriously now, ποιος "κάνει μάγια" σε άλλους σήμερα;;

εγω παλι νομιζα οτι μιλουσαν για την φυλη των Μάγια...
Να σου πω, κι εγώ... Μετά από αυτό έμαθα να κοιτάω, εκτός από τον τίτλο και την κατηγορία που βρίσκεται το θρεντ...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:04, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Το ηθικό δίδαγμα της υπόθεσης: People, DO NOT let others mess with your brain!!
Χα! Ξέρεις πόσοι και με πόσα μέσα παίζουν με το μυαλό μας (...και κατ' επέκταση και με την υπομονή μας);
Συμφωνώ παρ' όλα αυτά. Μπορείς να θωρακίσεις των εαυτό σου από ...τα μάγια και από κάθε είδους αρνητική ενέργεια.

Seriously now, ποιος "κάνει μάγια" σε άλλους σήμερα;;
You would be surprised...
btw, είχε βρει και η μάνα μου "πακετάκι" σε κάτι ψηλά ντουλάπια της κουζίνας (που τα άνοιγε σπάνια μόνο για να τα καθαρίσει - δεν περιείχαν τίποτα μέσα). Μας είπαν πως θα πρέπει να είναι μάγια, αλλά το αγνοήσαμε. Δεν φέραμε παπά, δεν κάναμε ευχέλαιο. Είχαμε και έχουμε διάφορες ατυχίες φυσικά, όπως είχαμε και ευτυχή γεγονότα όπως συμβαίνει με κάθε οικογένεια μαγεμένη ή μη.

Αυτή η ιστορία με τα μάγια βασικά λειτουργεί ανάποδα.
Όταν δεις μπροστά σου το "μαγικό" αρχίζεις μετά να τ' αποδίδεις όλα εκεί.
"Με παράτησε η γκόμενα, ρε λες να φταίνε τα μάγια; Έχασα τη δουλειά μου, ρε λες να φταίνε τα μάγια;
Έπεσα από τη σκάλα, ρε λες να φταίνε τα μάγια;"
Κάνεις λοιπόν μια επίκληση προς τον καλό Θεό να διώξει τα μάγια, και μετά σου πάνε όλα καλά. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις.
Ένα είδος αυθυποβολής είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟ. (Σε κάποιους απολύτως απαραίτητη).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:48, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Χα! Ξέρεις πόσοι και με πόσα μέσα παίζουν με το μυαλό μας (...και κατ' επέκταση και με την υπομονή μας);
Συμφωνώ παρ' όλα αυτά. Μπορείς να θωρακίσεις των εαυτό σου από ...τα μάγια και από κάθε είδους αρνητική ενέργεια.
Βασικά, δεν έχω ιδέα... Αλλά σίγουρα είναι πολλοί περισσότεροι απ' όσο νομίζω, δυστυχώς...

Αυτή η ιστορία με τα μάγια βασικά λειτουργεί ανάποδα.
Όταν δεις μπροστά σου το "μαγικό" αρχίζεις μετά να τ' αποδίδεις όλα εκεί.
"Με παράτησε η γκόμενα, ρε λες να φταίνε τα μάγια; Έχασα τη δουλειά μου, ρε λες να φταίνε τα μάγια;
Έπεσα από τη σκάλα, ρε λες να φταίνε τα μάγια;"
Κάνεις λοιπόν μια επίκληση προς τον καλό Θεό να διώξει τα μάγια, και μετά σου πάνε όλα καλά. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις.
Ένα είδος αυθυποβολής είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟ. (Σε κάποιους απολύτως απαραίτητη).
Ακριβώς αυτό... Τα "μάγια" λειτουργούν μόνο αφού τα αντιληφθείς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:54, 25-02-12:

Βασικά, δεν έχω ιδέα... Αλλά σίγουρα είναι πολλοί περισσότεροι απ' όσο νομίζω, δυστυχώς...
Να σε βοηθήσω: Διαφημιστές, παπαγαλάκια, μανδραβε-ληστές , πολιτικοί, δημοσιογράφοι ...θες κι άλλους;
(disclaimer: Εννοείται πως σε κανέναν χώρο -εκτός ίσως από τα παπαγαλάκια και τους Μανδραβέληδες- δεν είναι όλοι λαμόγια!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 20:57, 25-02-12:

Δεν αντιφάσκω, άλλο το ότι τους λέω αφελείς που κάνουν μάγια και άλλο να με αποκαλέις αφελή επειδή πιστεύω στον θεό. Το πρόβλημα είναι δικό σου αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά
Όταν σου κάνουν έλα εδώ να δούμε πως θα αντιδράσεις. όλα είναι εύκολα όταν δεν τα ζεις. Άρα κράτα τις θεωρίες σου γιατί την λογική ξέρουμε όλη να την αξιοποιούμε.
Δεν με κατάλαβες. Δεν αναφέρθηκα στο αν πιστεύεις στο θεό. Είπα ότι αντιφατικό να λες ότι θεωρείς αφελείς όσους ασχολούνται και κάνουν μάγια, και ταυτόχρονα να προσπαθείς με τον Α ή Β τρόπο να τα εξουδετερώσεις. Όποιος κι αν είναι αυτός ο τρόπος. Θέλω να πω ότι και μόνο που μπαίνεις σ'αυτή τη διαδικασία τους δίνεις αξία, άρα δείχνεις να τα πιστεύεις πραγματικά άρα γίνεσαι το ίδιο αφελής με αυτούς που τα κάνουν.
Btw, τις αναποδιές/δυσκολίες που θα συναντήσω στη ζωή μου δε θα τις χρεώσω ποτέ σε καμένες κούκλες και βατραχοπόδαρα.

ΥΓ. Δε βαθμολόγησα -1

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 22:29, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Δεν με κατάλαβες. Δεν αναφέρθηκα στο αν πιστεύεις στο θεό. Είπα ότι αντιφατικό να λες ότι θεωρείς αφελείς όσους ασχολούνται και κάνουν μάγια, και ταυτόχρονα να προσπαθείς με τον Α ή Β τρόπο να τα εξουδετερώσεις. Όποιος κι αν είναι αυτός ο τρόπος. Θέλω να πω ότι και μόνο που μπαίνεις σ'αυτή τη διαδικασία τους δίνεις αξία, άρα δείχνεις να τα πιστεύεις πραγματικά άρα γίνεσαι το ίδιο αφελής με αυτούς που τα κάνουν.
Btw, τις αναποδιές/δυσκολίες που θα συναντήσω στη ζωή μου δε θα τις χρεώσω ποτέ σε καμένες κούκλες και βατραχοπόδαρα.

ΥΓ. Δε βαθμολόγησα -1

Έτσι το δέχομαι. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ εκεί κολλάω λίγο. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν ξαναέβρισκα, αν θα καλούσα παπά ξανά ή το αγνοούσα. Επειδή έχω ακούσει πολλά όμως,προτιμώ να είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο.
Ποτέ μην λες ποτέ. Εύχομαι ποτέ να μην τύχει σε κανέναν ασχέτως του αν μας βλάπτουν ή όχι.

Όσο για την βαθμολογία μην ανησυχείς,δεν στέκομαι εκεί Σε ένα μήνα θα μάθουμε έτσι και αλλιώς χαχα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IreneGr : 25-02-12 στις 23:10.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:34, 25-02-12:

Έτσι το δέχομαι. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ εκεί κολλάω λίγο. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν ξαναέβρισκα, αν θα καλούσα παπά ξανά ή το αγνοούσα. Επειδή έχω ακούσει πολλά όμως,προτιμώ να είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο.
Ποτέ μην λες ποτέ. Εύχομαι ποτέ να μην τύχει σε κανέναν ασχέτως του αν μας βλάπτουν ή όχι.

Όσο για την βαθμολογία μην ανησυχείς,δεν στέκομαι εκεί Σε ένα μήνα θα μάθουμε έτσι και αλλιώς χαχα
Αν δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι τότε, μπορείς με ένα 50ευρω να το μάθεις μέσω της κρυστάλλινης σφαίρας μου

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 23:41, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Αν δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι τότε, μπορείς με ένα 50ευρω να το μάθεις μέσω της κρυστάλλινης σφαίρας μου
Έχω αρκετή υπομονή και επιμονή για να αποδειχθώ σωστή όταν έρθει η ώρα

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:15, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω εχω καθε καλη διαθεση να σε διδαξω, δεν ειναι κατι τοσο απλο ομως.
εγω ενδιαφερομαι ! θα μου κανεις ιδιαιτερα?

Παράθεση

SparklingGrey

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 01:22, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas

στα σοβαρα τωρα

ειναι ,κατα την ταπεινη μ αποψη παντα, τελειως κουλο να ειμαστε στο 2012 και να πιστευουμε ακομα σε ματζουνια και βοτανια

βεβαια εδω υπαρχει και η αλλη αποψη (δεν ξερω αν θα θεωρηθει οφφ) αλλα ποια η διαφορα ολων αυτων απο την πιστη σε μια ανωτερη υπαρξη?? (ναι για τον Θεο μιλαω)
Ἐπιτέλους ἔθεσε κάποιος ἀνοιχτὰ αὐτὸ τὸ ἐρώτημα. Ἄν καὶ νομίζω πὼς εἶναι off...

Παράθεση

dr.tasos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη dr.tasos
Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε στις 01:29, 26-02-12:

Δεν μπορω να πιστέψω πως υπαρχουν ακομα στον 21° αιωνα ατομα τα οποία πιστεύουν στα μαγια δηλαδη σε μεταφυσικες αηδιες που μονο σκοπο έχουν την εξαθλίωση του ανθρωπινου πνευματος και λογικης . Προσωπικα πιστευω πως τα μαγια και τα συναφη παραψυχολογικοπνευματικομεταψυχικα ειναι απλα μπουρδες καποιων ψυχικα διαταραγμενων που μονο σκοπο εχουν να αποπροσανατολισουν , να αποβλακωσουν και τελικα να κατακερματισουν εγκεφαλικα τον ανθρωπο . Το οτι υπαρχουν ακομα ατομα που τα πιστευουν πραγματικα με κανει να ευχομαι αυτοι να ειναι απο καποια υποαναπτικτη τριτοκοσμικη χωρα της Αφρικης διοτι αν ειναι απο τις χωρες του "δυτικου" κοσμου τοτε πραγματικα τα πραγματα ειναι σκουρα ......

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:23, 26-02-12:

Δεν μπορω να πιστέψω πως υπαρχουν ακομα στον 21° αιωνα ατομα τα οποία πιστεύουν στα μαγια δηλαδη σε μεταφυσικες αηδιες που μονο σκοπο έχουν την εξαθλίωση του ανθρωπινου πνευματος και λογικης .
Ενας φιλος μου πιστευει οτι η πρωην γυναικα του, του εχει κανει μαγια. Δεν κανω πλακα, την παιρνει τηλεφωνα και την ρωταει αν του εχει κανει μαγια, η κακομοιρα του λεει οχι και αυτος λεει "ε βεβαια τι θα μου ελεγες ναι?".

Το προφιλ αυτου του ανθρωπου:

30 χρονων, με τα βιας τελειωσε λυκειο, εχει ενα παιδι που δεν μεγαλωνει ο ιδιος, επειδη παλιοτερα δουλευε πορτα σε γνωστο μαγαζι των Ν προαστιων πηδαει 16χρονα που θελουν να λενε οτι εκατσαν στον πορτιερη και τωρα τελευαια αποφασισε οτι ειναι πιο προσοδοφορο να πουλαει προστασια σε καντινες και σουβλατζιδικα.

Παράθεση

blackgirl (Take care of the one you love)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη blackgirl
H Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H blackgirl έγραψε στις 10:34, 26-02-12:

μάγια;;; όχι.....

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 11:56, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote

30 χρονων, με τα βιας τελειωσε λυκειο, εχει ενα παιδι που δεν μεγαλωνει ο ιδιος, επειδη παλιοτερα δουλευε πορτα σε γνωστο μαγαζι των Ν προαστιων πηδαει 16χρονα που θελουν να λενε οτι εκατσαν στον πορτιερη και τωρα τελευαια αποφασισε οτι ειναι πιο προσοδοφορο να πουλαει προστασια σε καντινες και σουβλατζιδικα.

Βασικά οκ από τέτοιο προφίλ θα μπορούσες να πεις πάει στα κομμάτια αντιλαμβάνομαι τους cognitive περιορισμούς μερικών συναθρώπων μας.Όταν όμως έχεις φίλο νεαρό δερματολόγο στην Ελλάδα με σπουδές στο Harvard με μια σταθερή σχέση και καλό πελατολόγειο και πιστεύει οτι οι 3 τρίχες που είδε στο σαλόνι είναι μάγια...Ε,τότε οκ αρχίζει να κλονίζεται το είναι σου..Και σκέφτομαι,ρε παιδιά μπας και είμαι μειοψηφία τελικά ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:06, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Βασικά οκ από τέτοιο προφίλ θα μπορούσες να πεις πάει στα κομμάτια αντιλαμβάνομαι τους cognitive περιορισμούς μερικών συναθρώπων μας.Όταν όμως έχεις φίλο νεαρό δερματολόγο στην Ελλάδα με σπουδές στο Harvard με μια σταθερή σχέση και καλό πελατολόγειο και πιστεύει οτι οι 3 τρίχες που είδε στο σαλόνι είναι μάγια...Ε,τότε οκ αρχίζει να κλονίζεται το είναι σου..Και σκέφτομαι,ρε παιδιά μπας και είμαι μειοψηφία τελικά ;
Αντί να σκεφτείς πως οι συνάνθρωποί σου έχουν γνωστικούς περιορισμούς, μήπως (λέω εγώ τώρα) είναι πιο φυσιολογικό να σκεφτείς πως εφόσον και οι μεν και οι δε μπορεί να πιστεύουν σε κάτι τέτοιο, το ακαδημαϊκό επίπεδο δεν παίζει κάποιο ρόλο;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:10, 26-02-12:

Αντί να σκεφτείς πως οι συνάνθρωποί σου έχουν γνωστικούς περιορισμούς, μήπως (λέω εγώ τώρα) είναι πιο φυσιολογικό να σκεφτείς πως εφόσον και οι μεν και οι δε μπορεί να πιστεύουν σε κάτι τέτοιο, το ακαδημαϊκό επίπεδο δεν παίζει κάποιο ρόλο;
Νομιζω οτι αυτο που θελει να πει ο Panos,ειναι οτι οσο πιο μορφωμενος ειναι ο ανθρωπος,τοσο λιγοτερο στατιστικα πιθανο ειναι να πιστευει σε διαφορα υπερφυσικα/μεταφυσικα πραματα. Πειτε το θεοτητα στον ουρανο,μαγια,προκαταληψεις.
Χωρις βεβαια να εννοω οτι οσοι εχουν τελειωσει μονο δημοτικο η δεν εχουν καθολου formal εκπαιδευση πιστευουν σε ολα αυτα.
Απλως η εκπαιδευση ειναι ενα factor υπερ της μη "πιστης"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:18, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Νομιζω οτι αυτο που θελει να πει ο Panos,ειναι οτι οσο πιο μορφωμενος ειναι ο ανθρωπος,τοσο λιγοτερο στατιστικα πιθανο ειναι να πιστευει σε διαφορα υπερφυσικα/μεταφυσικα πραματα. Πειτε το θεοτητα στον ουρανο,μαγια,προκαταληψεις.
Χωρις βεβαια να εννοω οτι οσοι εχουν τελειωσει μονο δημοτικο η δεν εχουν καθολου formal εκπαιδευση πιστευουν σε ολα αυτα.
Απλως η εκπαιδευση ειναι ενα factor υπερ της μη "πιστης"
Η καθημερινότητα και η συναναστροφή μας με άλλους ανθρώπους, δείχνει πως αυτό δεν ισχύει σε απόλυτο βαθμό.
Υπάρχουν διακεκριμένοι επιστήμονες άλλωστε που πιστεύουν στο θείο για παράδειγμα.
(Ασχέτως αν συμφωνώ ή διαφωνώ, δεν έχει σημασία).
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να στοχοποιούμε έστω και έμμεσα, άτομα που έγραψαν σε αυτό το θέμα ως χαμηλής νοητικής και γνωστικής ικανότητας. Τα κοινωνικά κουστουμάκια που ορίζουν την φυσιολογική συμπεριφορά, ας τα κρατήσει ο Πάνος για τους ασθενείς του.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:27, 26-02-12:

Για αυτο και εγραψα "στατιστικα" πιο πιθανο.
Αλλα ας μην το κανουμε παλι αλλο ενα θεμα "Ενθεοι vs Αθεοι".

Ας κανουμε το εξης φανταστικο πειραμα: Ας παρουμε μια γιαγια απο ενα χωριο της ορεινης Ελλαδας,και εναν φοιτητη φυσικης απο το κεντρο της Αθηνας.
Ειναι πιο σιγουρο οτι η γιαγιακα θα πιστευει στα μαγια απο τον νεαρο φοιτητη της πολης.
Again δεν λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην συμβαινει το αντιθετο.Και ουτε κατακρινω αυτους που πιστευουν. Ο καθενας εχει δικαιωμα στην επιλογη.
Αρκει οστοσο να μην προσπαθει να το επιβαλει στους γυρω του και τους δικους του σαν αληθεια και fact.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:32, 26-02-12:

Ας κανουμε το εξης φανταστικο πειραμα: Ας παρουμε μια γιαγια απο ενα χωριο της ορεινης Ελλαδας,και εναν φοιτητη φυσικης απο το κεντρο της Αθηνας.
Μα σου είπε παραπάνω αγόρι μου, πως φίλος του τελειόφοιτος του Harvard, πιστεύει στα μάγια και ο ίδιος αρχίζει να νιώθει μειοψηφία. Τι το θες το φανταστικό πείραμα; Αφού έχουμε το πραγματικό.
Το στοιχείο που έχουμε είναι πως η μόρφωση δεν είναι αρκετή σε όλες τις περιπτώσεις για να κάνει κάποιον να μην πιστεύει σε θεούς δαίμονες και οτιδήποτε μεταφυσικό.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:39, 26-02-12:

Μα δεν ειπα οτι δεν ειναι απιθανο καποιος τελειοφοιτος του Harvard να μην πιστευει.
Η εκπαιδευση σε εναν ανθρωπο δεν συμβαλει απο μονη της στα πιστευω ενος ανθρωπου,απλως ειναι ενα factor,που συνηθως δινει το εναυσμα για περαιτερω διευρευνηση του θεματος απο τον ανθρωπο.
Παιζουν ρολο και πολλοι αλλοι παραγοντες ,οπως η κοινωνικη ταξη,το οικογενειακο υποβαθρο και αλλα που δεν μου ερχονται τωρα.

Ισως ο εν λογω κυριος να προερχεται απο μια βαθια θρησκοληπτη και θεοφοβουμενη οικογενεια οπου απο μικρο τον ειχαν μαθει οτι τα μαγια υπαρχουν,και η υψηλη εκπαιδευση που ελαβε δεν σταθηκε ικανη να του αλλαξει τα πιστευω.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:42, 26-02-12:

Μα δεν ειπα οτι δεν ειναι απιθανο καποιος τελειοφοιτος του Harvard να μην πιστευει.
Το ίδιο λέμε. Άρα η μόρφωση είναι ένα στοιχείο που δεν χρειάζεται να αναφερθεί σε μια τέτοια συζήτηση αφού μπορεί να προσβάλλει κάποιους από τους συνομιλητές. (Ειδικά με τον τρόπο που το έθεσες βάζοντας μέσα και τους πιστούς σε θεό).

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:52, 26-02-12:

Το ίδιο λέμε. Άρα η μόρφωση είναι ένα στοιχείο που δεν χρειάζεται να αναφερθεί σε μια τέτοια συζήτηση αφού μπορεί να προσβάλλει κάποιους από τους συνομιλητές. (Ειδικά με τον τρόπο που το έθεσες βάζοντας μέσα και τους πιστούς σε θεό).
Δεν νομιζω πως δεν θα επρεπε να αναφερεται.Γιατι αλλωστε να μπουμε σε ενα πλαισιο λογοκρισιας για να μην προσβληθει καποιος απο κατι που λες κοσμια και με τροπο.
Δεν λεει κανεις οτι ολοι οι αγραμματοι πιστευουν και ολοι οι μορφωμενοι(τρομαρα τους) δεν πιστευουν.Δεν μπορεις να τσουβαλιαζεις μονο απο εναν παραγοντα. Για ανθρωπους μιλαμε,και συνηθως οι αποψεις και τα πιστευω τους σμιλευονται απο πολλους και διαφορετικους μεταξυ τους παραγοντες.
Και ναι,η εκπαιδευση/μορφωση παιζει ρολο στην υιοθετηση η μη τετοιων πιστευω. Απλως δεν ειναι ο μονος παραγοντας.
Παρε για παραδειγμα εναν φοιτητη θεολογιας και ρωτα τον:"Πιστευεις στα μαγια." Το πιθανοτερο ειναι να σου πει "ναι". Μορφωμενος ανθρωπος που πιστευει.
Και παρε και εναν ανθρωπο που μεγαλωσε απο ανοιχτομυαλους ανθρωπους(με οτι αυτο συνεπαγεται) και καντου την ιδια ερωτηση.Το πιθανοτερο ειναι να σου πει "Οχι"

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 12:59, 26-02-12:

Ε,ας προσβάλει ρε συ.Σιγά αν κάποιος νιώθει σα προσβολή το έλλειμα του σε ότι αφορά την εκπαίδευση του ή τις γνώσεις του τότε προφανώς και έχει θέμα.Δεν έκανα κάποια κρίση για το ακαδημαικό υπόστημα κάποιου που πιστεύει στα μάγια , εσένα σε έπιασε το πατριωτικό σου και άρχισες τις γενικούρες.

Απλά επειδή λες ξανά ασυνάρτητα για το πως είπα εγώ κάτι ή οτιδήποτε απλά να σημειώσω ότι αναφέρομουν στο γενικότερο γκάου προφίλ τέτοιων ατόμων.Τώρα αν κάποιος προσβάλεται γιατί νιώθει ελλειματικός σε ότι αφορά την εκπαίδευση του ή ότιδηποτε δεν ήταν η ουσία του ποστ μου αλλά το γεγονός ότι ενας σχετικά ισσοροπημένος άνθρωπος από όλες τις απόψεις είναι γεια σας αν μου πιστεύει στα μάγια.

Εκεί όντως λέω μα καλά παίζει να είμαι μειοψηφία ; Με τρομάζει όντως η προοπτική να συναντάς σχετικά ισσοροπημένα άτομα σε όλα τα επίπεδα της ζωής τους και να σε βρίσκει ξωφαλτσα το άκυρο για τα μάγια.Spooky!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:18, 26-02-12:

Δεν νομιζω πως δεν θα επρεπε να αναφερεται.Γιατι αλλωστε να μπουμε σε ενα πλαισιο λογοκρισιας για να μην προσβληθει καποιος απο κατι που λες κοσμια και με τροπο.
Δεν λέω μπορεί να προκύψει στη συζήτηση όπως καλή ώρα εδώ, αλλά αν θεωρείς την αναφορά του Πάνου κόσμια, λυπάμαι διαφωνώ. Τη βρίσκω εξευτελιστική και μειωτική.
Σχόλια σαν αυτό έχουν ως αποτέλεσμα άνθρωποι που θα ήθελαν να εκφράσουν τη γνώμη τους υπέρ μεταφυσικών φαινομένων όπως η μαγεία να ντρέπονται και να φοβούνται να το κάνουν μέσα σε αυτήν την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.
Το έχουμε δει και σε άλλα θέματα όπως αυτό της Ρινοπλαστικής, της Ομοιοπαθητικής, του Swinging κ.α.

Ελπίζω να μην υπάρχει άνθρωπος που θα πει "Ε ναι λοιπόν, καλά θα κάνουν να ντρέπονται" γιατί θα προτιμήσω να μην τον χαρακτηρίσω. Όταν αποκτάς απόλυτες βεβαιότητες για τα πιστεύω σου, είναι καλό σε κάθε περίπτωση, να κάνεις ένα βήμα πίσω και ν' αρχίζεις ν' αμφισβητείς τον εαυτό σου. Βοηθά να μην καβαλήσεις το καλάμι, να βρίσκεσαι σε εγρήγορση και να μαθαίνεις συνεχώς νέα πράγματα.

Αν δεν μπορούν όλες οι απόψεις να έχουν θέση σε μια συζήτηση, τότε αρχίζουμε να μιλάμε για πρακτικές φασιστικού τύπου

Παρε για παραδειγμα εναν φοιτητη θεολογιας και ρωτα τον:"Πιστευεις στα μαγια." Το πιθανοτερο ειναι να σου πει "ναι".
ΕΙΔΙΚΑ ένας φοιτητής Θεολογίας, είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πιστεύει στα μάγια. Ξεχνάς τον τρόπο με τον οποίο οι θεοσεβούμενοι αντιμετωπίζουν τον Χαρίλαο Τσουκαλά (Αγγλιστί Harry Potter); Παντελώς αυθαίρετο το συμπέρασμά σου (κι αυτό και το από κάτω).

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:18, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σαρα3701
εγω ενδιαφερομαι ! θα μου κανεις ιδιαιτερα?
Περισσοτερα με πμ...

Αρχική Δημοσίευση από epote
Το προφιλ αυτου του ανθρωπου:

Χμμ... μου θυμιζει μια περιπτωση...! Καλου κακου πες του να μην ψαχνει στην πρωΐν του για μαγια, αλλα κοιταει για αλλους μαγους γυρο του...! Εχει κανει πολλα, και ειναι ωραιο να τρελενεις τετοια ατομα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:24, 26-02-12:

Ένα κορίτσι του οποίου την ηλικία δεν γνωρίζουμε, ούτε από πού κρατάει η σκούφια του, ούτε σε ποια φάση της γνωστικής του ανάπτυξης βρίσκεται, έθεσε χθες το θέμα για να πάρει απαντήσεις που θα τη βοηθούσαν ίσως να σχηματίσει μια άποψη γύρω από αυτό που ρώτησε.

Αντ' αυτού την πλακώσατε στην ειρωνεία και την πλακίτσα με αποτέλεσμα να μην ξαναγράψει έκτοτε. Γιατί άραγε;

Την επόμενη φορά που θα έχει μια απορία, θα ντραπεί να ρωτήσει, με αποτέλεσμα να μείνει στη μονοδιάστατη άποψη που είχε ως τη στιγμή που της γεννήθηκε το ερώτημα.

Είστε περήφανοι γι' αυτό κύριοι και κυρίες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-02-12 στις 16:34.
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 14:16, 26-02-12:

Τα κοινωνικά κουστουμάκια που ορίζουν την φυσιολογική συμπεριφορά, ας τα κρατήσει ο Πάνος για τους ασθενείς του.
σκλαατςςςςςςςς

(αουτςςς πονεσε αυτο... )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:19, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
σκλαατςςςςςςςς

(αουτςςς πονεσε αυτο... )
Ελπίζω να πόνεσε περισσότερο το προηγούμενο ποστ μου και όχι αυτό.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:53, 26-02-12:

Ένα κορίτσι του οποίου την ηλικία δεν γνωρίζουμε, ούτε από πού κρατάει η σκούφια του, ούτε σε ποια φάση της γνωστικής του ανάπτυξης βρίσκεται, έθεσε χθες το θέμα για να πάρει απαντήσεις που θα τη βοηθούσαν ίσως να σχηματίσει μια άποψη γύρω από αυτό που ρώτησε.

Αντ' αυτού την πλακώσατε στην ειρωνεία και την πλακίτσα με αποτέλεσμα να μην ξαναγράψει έκτοτε. Γιατί άραγε;

Την επόμενη φορά που θα έχει μια απορία, θα ντραπεί να ρωτήσει, με αποτέλεσμα να μείνει στη μονοδιάστατη άποψη που είχε ως τη στιγμή που της γεννήθηκε το ερώτημα.

Όταν κάποιος εκθέτει την άποψη του δημόσια, σε ένα κοινό που δεν γνωρίζει, θα πρέπει να είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει είτε την αποδοχή είτε την χλεύη αυτού... Δεν μπορούμε να ζητάμε από τον υπόλοιπο κόσμο να φιμώνει τις απόψεις του για να μην πληγωθούν τα αισθήματά κάποιων, που αν μη τι άλλω, από μόνα τους την προκάλεσαν...

Και γενικά για το προηγούμενο ζήτημα που αναλύατε στο θέμα... Όπως και να χει, η μόρφωση είναι ένα ενδεικτικό στοιχείο της καλλιέργειας... Οπότε ναι, είναι πιο λογικό να πιστεύει σε κάποιες δεισιδαιμονίες όπως τα μάγια κάποιος λιγότερο μορφωμένος, όχι επειδή είναι κατώτερος πνευματικά, μα απλώς επειδή ένα άτομο με υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο έχει αναπτύξει περισσότερο την κριτική του σκέψη και είναι λιγότερο πιθανό να φανεί δεκτικό σε τέτοιες μπούρδες(συγχωρέστε μου την έκφραση). Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο, με τρανό παράδειγμα αυτό που ανέφερε ο Πάνος και δημιούργησε όλο αυτό το ζήτημα...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 17:55, 26-02-12:

Αμπρα...

Καταμπρα...

Αλακαζαμ !!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:15, 26-02-12:

Όταν κάποιος εκθέτει την άποψη του δημόσια, σε ένα κοινό που δεν γνωρίζει, θα πρέπει να είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει είτε την αποδοχή είτε την χλεύη αυτού... Δεν μπορούμε να ζητάμε από τον υπόλοιπο κόσμο να φιμώνει τις απόψεις του για να μην πληγωθούν τα αισθήματά κάποιων, που αν μη τι άλλω, από μόνα τους την προκάλεσαν...
Είχα πει πως δεν θέλω να χαρακτηρίσω κάποιον που θα λάβει αυτή τη στάση και θα αποφύγω να το κάνω.
Όταν περπατάς στο δρόμο και βλέπεις κάποιον αξιοκατάκριτο γελάς και τον κοροϊδεύεις; Σε ποιον κώδικα ανθρώπινης ενσυναίσθησης εντάσσεται αυτού του είδος η συμπεριφορά; Κατέχεις την παγκόσμια αλήθεια και γνωρίζεις πέραν πάσης αμφιβολίας, ποιος αξίζει τη δημόσια χλεύη σου; Μπράβο σου. Δέξου λοιπόν τώρα κι εσύ τη δική μου χλεύη για την απανθρωπιά σου.

Η κοπέλα δεν εξέφρασε άποψη παρ' όλα αυτά. Διατύπωσε ερωτήματα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:32, 26-02-12:

Είχα πει πως δεν θέλω να χαρακτηρίσω κάποιον που θα λάβει αυτή τη στάση και θα αποφύγω να το κάνω.
Όταν περπατάς στο δρόμο και βλέπεις κάποιον αξιοκατάκριτο γελάς και τον κοροϊδεύεις; Σε ποιον κώδικα ανθρώπινης ενσυναίσθησης εντάσσεται αυτού του είδος η συμπεριφορά; Κατέχεις την παγκόσμια αλήθεια και γνωρίζεις πέραν πάσης αμφιβολίας, ποιος αξίζει τη δημόσια χλεύη σου; Μπράβο σου. Δέξου λοιπόν τώρα κι εσύ τη δική μου χλεύη για την απανθρωπιά σου.

Η κοπέλα δεν εξέφρασε άποψη παρ' όλα αυτά. Διατύπωσε ερωτήματα.
Τελικά ποιος πηδάει σε βιαστικά συμπεράσματα τελικά;;
Last time I checked, ήμασταν σε έναν διαδικτυακό χώρο ανταλλαγής απόψεων, που ο καθένας είχε το δικαίωμα να εκφράσει και να εκφραστεί σε ερωτήματα ανάλογα με την κοσμοθεωρία και τα πιστεύω του. Όχι προφανώς δεν θα χλευάσω κάποιον αξιοκατάκριτο στον δρόμο, αλλά θα το κάνω χωρίς κανέναν ενδοιασμό σε ένα χώρο, όπου ζητά-έστω και έμμεσα- την άποψή μου πάνω στο θέμα. Εκτός κι αν πλέον ούτε εδώ μπορούμε να εκφράσουμε ελεύθερα την άποψή μας, ακόμη κι όταν μας την ζητάνε. Και να με συγχωρείτε, αλλά όχι δεν θα λυπηθώ που θα το κάνω. Έχω κουραστεί να με φιμώνουν παντού και πιστεύω το ίδιο και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Ας αφήσουμε το στέκι σαν έναν χώρο ελεύθερης έκφρασης των σκέψεων και απόψεων μας και ας είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε την όποια κριτική των υπολοίπων εδώ μέσα. Ίσως πάμε κάποτε μπροστά έτσι και ας σταματήσουμε να μιζεριάζουμε και να μαλώνουμε με το παραμικρό...

Και φαντάσου τώρα πόσο τραγικό είναι να κρίνεις όσους εκθέσαμε την άποψή μας σ' αυτό το θέμα-ακόμη κι αν είναι αρνητικότατη- σ' ένα θέμα στο οποίο ξεκίνησε με ερώτημα. Δηλαδή τι να κάναμε; Να ζητούσαμε την άδεια της θεματοθέτριας για να απαντήσουμε στο ερώτημά της;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:38, 26-02-12:

Δηλαδή τι να κάναμε; Να ζητούσαμε την άδεια της θεματοθέτριας για να απαντήσουμε στο ερώτημά της;
Αυτό κατάλαβες εσύ; Δηλαδή μόνο δύο επιλογές είχες; Ή να χλευάσεις ή να μην απαντήσεις;
Το ν' απαντήσεις με επιχειρήματα και να εξηγήσεις στο κορίτσι που -επαναλαμβάνω- δεν γνωρίζεις καν την ηλικία του, δεν ήταν επιλογή; (Δεν αναφέρθηκα φυσικά αποκλειστικά σε σένα στο προηγούμενο ποστ, όμως αφού εσύ απαντάς, εσύ τ' ακούς).

Δεν μας τα λες καλά Ακριβέ.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:49, 26-02-12:

Αυτό κατάλαβες εσύ; Δηλαδή μόνο δύο επιλογές είχες; Ή να χλευάσεις ή να μην απαντήσεις;
Το ν' απαντήσεις με επιχειρήματα και να εξηγήσεις στο κορίτσι που -επαναλαμβάνω- δεν γνωρίζεις καν την ηλικία του, δεν ήταν επιλογή; (Δεν αναφέρθηκα φυσικά αποκλειστικά σε σένα στο προηγούμενο ποστ, όμως αφού εσύ απαντάς, εσύ τ' ακούς).

Τώρα θα απαντήσω αποκλειστικά για μένα. Νομίζω ότι σχεδόν σε όλα τα ποστ μου-εξαιρώντας τα δύο πρώτα, που ήταν ψιλοτρόλλ κατάσταση- εξέθεσα την άποψή μου με επιχειρήματα και αξιοπρεπώς. Για τον υπόλοιπο κόσμο που απάντησε στο θέμα, δεν μπορώ και δεν θέλω κιόλας να δικαιολογήσω ή να απολογηθώ. Αλλά ακόμη και οι υπόλοιποι που τυχόν χλεύασαν, δεν νομίζω ότι ήταν τόσο κακό που εξέφρασαν ακόμη και αυτή την άποψη.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:01, 26-02-12:

Μάγια ὑπάρχουν. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια ὁ Ἀποκρυφισμὸς ὡς πρακτικὴ ὑπῆρχε ἀπὸ ἀρχαιοτάτων χρόνων σὲ ὅλους τοὺς πολιτισμούς. Προφανῶς στὴ μαγεία γίνεται ἐπίκληση ὑπερφυσικῶν δυνάμεων οἱ ὁποῖες ὅμως εἶναι δαιμονικές. Ἡ μαγεία εἶναι ἕνα πολὺ σκοτεινὸ μονοπάτι καὶ πολὺς κόσμος ἔχει καταστραφεῖ πνευματικὰ καὶ σωματικὰ μὲ τὴν ἐνασχόλησή του. Διάβαζα ὅτι ὅσες γυναῖκες εἶχαν σχέση μὲ τὸν Aleister Crowley, τὸν περιβόητο αὐτὸ μάγο καὶ σατανιστή, εἴτε αύτοκτόνησαν εἴτε βρέθηκαν στὸ ψυχιατρεῖο. Ἡ μαγεία καὶ κάθε μορφῆς Ἀποκρυφιστικὴ πρακτικὴ στὴν πραγματικότητα προέρχεται ἀπὸ τὴν ἄρνηση τοῦ ἀνθρώπου νὰ ἐμπιστευθῇ τὴ ζωή του στὸ Θεὸ καὶ περιμένει νὰ βοηθηθῇ ἀπὸ ἀλλότρια πνεύματα. Σαφῶς καὶ δὲ συνιστῶ τὴ χρήση της καθὼς ὅπως εἶπα ὁδηγεῖ τὸν ἄνθρωπο σὲ πολὺ σκοτεινὰ μονοπάτια.

Νὰ διευκρινίσω καὶ κάτι ἄλλο πάντως· Οἱ περισσότεροι ἀπὸ ὅσους λένε ὅτι εἶναι «μάγοι» στὴν πραγματικότητα εἶναι τσαρλατάνοι καὶ κοροϊδεύουν τὸν κόσμο. Λίγοι εἶναι οἱ πραγματικοὶ μάγοι οἱ ὁποῖοι ἔχουν ἄμεση ἐπικοινωνία μὲ δαιμονικὰ πνεύματα καὶ τοὺς πραγματοποιοῦν τὶς ἐπιθυμίες τους. Αὐτὸ ὅμως δὲ γίνεται χωρὶς κάποιο τίμημα καθὼς βασανίζονται ἀπὸ αὐτὰ καὶ ἀνάλογα μὲ τὸ πόσο μεγάλη εἶναι ἡ χάρη ποὺ θὰ τοὺς ζητήσουν, τόσο μεγαλύτερο εἶναι καὶ τὸ ἀντίστοιχο τίμημα.

Τὰ μάγια πάντως δὲν πιάνουν ποτὲ ὅποιον ζῇ πνευματικὰ καὶ ἐπικαλεῖται τὸ ὄνομα τοῦ Χριστοῦ. Καμμία μαγεία δὲν εἶναι πιὸ ἰσχυρὴ ἀπὸ τὴ δύναμη τοῦ Θεοῦ.

Αὐτὰ γιὰ ὅσους τυχὸν ενδιαφέρονται καὶ ὅσοι δὲν πιστεύουν ὅτι ὑπάρχει ὁτιδήποτε πέραν τοῦ ὑλικοῦ κόσμου, ἂς προσπεράσουν αὐτὸ τὸ μήνυμα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:32, 26-02-12:

Και να υποθέσω Πατρεύς, ότι ΜΕΧΡΙ να ενσαρκωθεί ο Χριστός και να δείξει γενικά την παρουσία του επί της Γης ο χριστιανικός Θεός, οι άνθρωποι ήταν αδύναμοι και καταδικασμένοι από οποιονδήποτε μάγο τους έβαζε στο στόχαστρο/ δεν υπήρχε επιστροφή για όποιον "έμπλεκε με τέτοια πράγματα" ε;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:46, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Και να υποθέσω Πατρεύς, ότι ΜΕΧΡΙ να ενσαρκωθεί ο Χριστός και να δείξει γενικά την παρουσία του επί της Γης ο χριστιανικός Θεός, οι άνθρωποι ήταν αδύναμοι και καταδικασμένοι από οποιονδήποτε μάγο τους έβαζε στο στόχαστρο/ δεν υπήρχε επιστροφή για όποιον "έμπλεκε με τέτοια πράγματα" ε;
Ὄχι. Ὑπάρχουν πολλὲς διηγήσεις καὶ στὴν Παλαιὰ Διαθήκη γιὰ μάγους καὶ πῶς ἡ μαγεία τους νικήθηκε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ ἐπικαλέσθηκαν τὸ Θεό. Τρανὸ παράδειγμα ἡ διήγηση μὲ τὸν Ἀαρὼν καὶ τοὺς μάγους τοῦ Φαραὼ στὴν Αἴγυπτο μὲ τὴ ῥάβδο ποὺ ἔγινε φίδι.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 20:04, 26-02-12:

κ εγω αναφερθηκα στην Βασιλειαδου η οποια ομως μεσα απο την ταινια η καφετζου δεν χλευασε...δημιουργουσε σατιρα κ γκροτεσκο χιουμορ το οποιο αμυνονταν στο παραλογο....δεν υπαρχει μονο ενας τροπος ο οποιος μπορεις να μιλησεις εποικοδομητικα για κατι...

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 20:04, 26-02-12:

Μάγια ὑπάρχουν. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια ὁ Ἀποκρυφισμὸς ὡς πρακτικὴ ὑπῆρχε ἀπὸ ἀρχαιοτάτων χρόνων σὲ ὅλους τοὺς πολιτισμούς.
Υπαρχει ΛΟΓΙΚΟ ατομο που πιστευει στα μαγια τον 21ο αιωνα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 26-02-12 στις 21:24. Αιτία: split
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H IreneGr έγραψε στις 20:18, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Υπαρχει ΛΟΓΙΚΟ ατομο που πιστευει στα μαγια τον 21ο αιωνα?

Το ποιος είναι λογικός και ποιος όχι, δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει πόσο μάλλον το ποιος χρήζεις γιατρικής βοηθείας! Όσοι είναι στενόμυαλοι και πιστεύουν ότι μόνο η δική τους "λογική" είναι η σωστή, τότε αυτοί χρειάζονται ψυχίατρο και όχι κάποιος που απλά λέει την γνώμη του και στηρίζει τα πιστεύω του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 26-02-12 στις 21:24. Αιτία: Προσαρμογή του quoute στο split
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:25, 26-02-12:

Βγαινουμε off, ισως θα ητανε καλο ενα split σχετικα με το αν ειναι καλο/ηθικο/σωστο/"βαλτε εδω οτι λεξη εκφραζει την κατασταση" να υπαρχει μια τετοια αντιδραση σε ενα τετοιο θεμα.

Η αληθεια ειναι οτι προβληματιστικα απο αυτο... Σαφως εκανα το πιο βαρυ trolling στο συγκεκριμενο θεμα. εξεφρασα την αποψη μου με εναν σατιρικο/καλιτεχνικο/διαφορετικο/"βαλτε εδω οτι σας βολευει" τροπο. Αραγε θα ειχε διαφορα αν σε πολυ σοβαρους τονους εξεφραζα την ιδια αποψη προσθετοντας την θλιψη μου που υπαρχουν ακομα ατομα που πιστευουν σε αυτα; Θα ητανε καλητερο που θα ειμουν πολιτικα ορθος;
Ειχα δυο επιλογες λοιπον. Να γινω καφρος, να απαντισω πολυ "επιθετικα" και να ειμαι μερος της κακης κοινωνιας, που σε αλλα πραγματα τοσο προθυμα προσπαθω να την αλλαξω και στο συγκεκριμενο απλα υποβαθμιζω τον ευατο μου. Απο την αλλη, μπορουσα να ειμαι πολιτικα ορθος, να κρυψω ενα μερος των αποψεων και τις φυσικης μου αντιδρασης, πραγμα που θα ητανε πιο φιλικο, αλλα δεν θα αντιμετωπιζε τις ιδια επιηκια παραεξω, θα δημιουργουσα το ιδιο σεντονι κατω απο το οποιο κρυβουμε πραγματα, που τοσο πολυ μισω. Brutal reallity ή politicaly corect λοιπον. Η δευτερη εκφραση με αΐδιαζει. Επιλεγω την πρωτη λοιπον. Δεν με νοιαζει αν το στεκι "εχασε" ενα μελος, πολλοι ερχονται και φευγουν ουτος η αλλος. Αν η απαντιση μου αντι να ενθαρινει ενα ατομο να αναρωτιθει να προβληματιστει, να συζητησει και να αναθεωρισει, να σχηματισει καινουργια η να πιστεψει πιο πολυ σε μια αποψη, στα πλαισια αυτου του προβληματισμου, τοτε θλιβομαι που μολις ακουσει κατι ασχημο παραιτειτε και φευγει μακρια.

Και να θεσουμε και κατι αλλο υποψην μας. Καποιοι απο μας ισως ειμαστε καΐδια που ειμαστε ολη την ημερα online, η κοπελα ομως μπορει να μην εχει διαβασει ακομα τις απαντισεις μας, μπορει να εθεσε την ερωτηση και να επιστρεψει μετα απο 2 βδομαδες για να διαβασει τις απαντισεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 26-02-12 στις 21:11.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dr.tasos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη dr.tasos
Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε στις 20:50, 26-02-12:

Το ποιος είναι λογικός και ποιος όχι, δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει πόσο μάλλον το ποιος χρήζεις γιατρικής βοηθείας! Όσοι είναι στενόμυαλοι και πιστεύουν ότι μόνο η δική τους "λογική" είναι η σωστή, τότε αυτοί χρειάζονται ψυχίατρο και όχι κάποιος που απλά λέει την γνώμη του και στηρίζει τα πιστεύω του.
Μου αρεσει που βαζεις το "λογικη" σε εισαγωγικα δηλαδη για να εχει ο House κατα την αποψη σου λογικη πρεπει να πιστευει σε θυσιες αρνιων, κατσικων και λοιπων παγανιστικων τελετων και διαδικασιων . Εαν θελεις να επιστρεψουμε στον μεσσαιωνα προτεινω να χεζουμε στον δρομο , να πεθαινουμε απο λοιμωξεις περιμενοντας τα ξορκια του μαγου του χωριου να μας σωσουν ο οποιος εχει κανει επικληση στον θεο Ηλιο και μετα αρχισουμε να πηδαμε φωτιες , να χορευουμε αφρικανικους χορους της βροχης με σκοπο να εχουμε καλη σοδεια , στην συνεχεια να αποποιηθουμε ολη την προοδο της επιστημης και της τεχνολογιας και να γυρισουμε στον πολυποθητο κατ'εσε μεσαιωνα. Δεν παμε καλα λεω εγω ... Θελω να πιστευω πως δεν εννοεις αυτα που γραφεις περι λογικης και απλα προκειται για trolling .

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:50, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ὄχι. Ὑπάρχουν πολλὲς διηγήσεις καὶ στὴν Παλαιὰ Διαθήκη γιὰ μάγους καὶ πῶς ἡ μαγεία τους νικήθηκε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ ἐπικαλέσθηκαν τὸ Θεό. Τρανὸ παράδειγμα ἡ διήγηση μὲ τὸν Ἀαρὼν καὶ τοὺς μάγους τοῦ Φαραὼ στὴν Αἴγυπτο μὲ τὴ ῥάβδο ποὺ ἔγινε φίδι.
Τι περίεργο πάντως βρε παιδί μου που στις μέρες μας δεν βλέπουμε και κανένα άλλο μπαστούνι να γίνεται φίδι ή και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα πράγματα που αναφέρουν τα κείμενα του Χριστιανισμού. Όλα αυτά γινόντουσαν για κάποιον άγνωστο λόγο σε παλιές εποχές, που τα νέα μαθευόντουσαν μόνο από στόμα σε στόμα (σου 'πα, μου 'πες) και με συγγράμματα που μετέφεραν κάποιοι επίδοξοι διδάσκαλοι.
Και όχι τίποτε άλλο, αλλά στις μέρες μας και έχουμε πολλαπλάσιο πληθυσμό (άρα περισσότερες πιθανότητες να γίνουν τέτοια περιστατικά)' δεν έχουμε και έλλειψη από ανθρώπους που πιστεύουν σε δαίμονες και εφαρμόζουν και μάγια, και έχουμε και τα μέσα να καταγράψουμε τυχών θαύματα.

Έχω λάθος εντύπωση, ή ο Χριστιανισμός είναι η πρώτη θρησκεία που έδωσε τόση αξία στο αρχέτυπο του δαίμονα και στον δυισμό καλό και κακό;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:00, 26-02-12:

Μιὰ κουβέντα θὰ πῶ στοὺς ἐπίδοξους κλώνους τοῦ Mikeius ποὺ ὅπως φαίνεται θάλλουν καὶ ἐδῶ: Πρῶτον, δὲν ἔχετε οὔτε τὸ ταλέντο οὔτε τὶς γνώσεις του καὶ καταλήγετε νὰ εἶστε ἁπλῶς κακέκτυπα. Δεύτερον, δὲ βλέπω πουθενὰ κριτικὴ σκέψη καὶ ἐξυπνάδα στὸ νὰ προσπαθῇ κάποιος νὰ ἐκμηδενίσῃ τὸν συνομιλητή του. Νταηλίκι ἀναμεμιγμένο μὲ δειλία βλέπω.

Καὶ γιὰ νὰ μείνω στὸ θέμα, τὸ κακὸ σύμφωνα μὲ τὴν Ὀρθόδοξη Θεολογία δὲν ὑπάρχει ὡς αὐθύπαρκτη ὀντότητα, ἀλλὰ εἶναι ἡ ἐπιλογὴ τῶν ἔμβουλων ὄντων νὰ ζοῦν αὐτονομημένα ἀπ' τὸ Θεό. Ἔτσι ὁ Ἑωσφόρος ἔπεσε καὶ ἔγινε διάβολος, ἔτσι οἱ ἄνθρωποι ἐξαπατῶνται ἀπὸ αὐτὸν καὶ κατ' ἐπέκτασιν προσφεύγουν σὲ μαγεῖες. Δὲν ὑπάρχει δυϊσμὸς καθὼς δὲ θεωρεῖται ἰσοδύναμο τὸ καλὸ μὲ τὸ κακό ὅπως σὲ διάφορες Μανιχαϊστικὲς καὶ Γνωστικὲς δοξασίες.

Υ.Γ. Σὲ ὅλην αὐτὴν τὴ συζήτηση δὲν ἔχω βάλει οὔτε μία ἀρνητικὴ ψῆφο.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H IreneGr έγραψε στις 21:01, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από dr.tasos
Μου αρεσει που βαζεις το "λογικη" σε εισαγωγικα δηλαδη για να εχει ο House κατα την αποψη σου λογικη πρεπει να πιστευει σε θυσιες αρνιων, κατσικων και λοιπων παγανιστικων τελετων και διαδικασιων . Εαν θελεις να επιστρεψουμε στον μεσσαιωνα προτεινω να χεζουμε στον δρομο , να πεθαινουμε απο λοιμωξεις περιμενοντας τα ξορκια του μαγου του χωριου να μας σωσουν ο οποιος εχει κανει επικληση στον θεο Ηλιο και μετα αρχισουμε να πηδαμε φωτιες , να χορευουμε αφρικανικους χορους της βροχης με σκοπο να εχουμε καλη σοδεια , στην συνεχεια να αποποιηθουμε ολη την προοδο της επιστημης και της τεχνολογιας και να γυρισουμε στον πολυποθητο κατ'εσε μεσαιωνα. Δεν παμε καλα λεω εγω ... Θελω να πιστευω πως δεν εννοεις αυτα που γραφεις περι λογικης και απλα προκειται για trolling .

Την λογική την έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει λογική στα λόγια του. Είναι στενόμυαλος και δεν δέχεται τις απόψεις των άλλων. Αυτό δεν είναι λογική κατ'εμέ. Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις όλα τα παρακάτω από την στιγμή που δεν το έκανα ούτε εγώ στο παραπάνω μήνυμα μου. Τσάμπα κόπος άρα. Εγώ απλά σχολίασα το ότι, όσοι δεν έχουν την ίδια άποψη με εμάς δεν είναι απαραίτητα τρελοί ούτε προβληματικοί ούτε τίποτα.Το να μην δέχεσαι το διαφορετικό αλλά να κατακρίνεις κάποιον για τις απόψεις του, και να του φέρεσαι τόσο υποτιμητικά δίχως να γνωρίζεις. Το τρόλλινγκ το έχω αφήσει στα χέρια ορισμένων άλλων.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mixalisbarca (Μιχάλης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mixalisbarca
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O mixalisbarca έγραψε στις 21:05, 26-02-12:

Εγώ πιστεύω στα μάγια του χάρυ πόττερ μόνο...

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 21:13, 26-02-12:

Μιὰ κουβέντα θὰ πῶ στοὺς ἐπίδοξους κλώνους τοῦ Mikeius ποὺ ὅπως φαίνεται θάλλουν καὶ ἐδῶ: Πρῶτον, δὲν ἔχετε οὔτε τὸ ταλέντο οὔτε τὶς γνώσεις του καὶ καταλήγετε νὰ εἶστε ἁπλῶς κακέκτυπα. Δεύτερον, δὲ βλέπω πουθενὰ κριτικὴ σκέψη καὶ ἐξυπνάδα στὸ νὰ προσπαθῇ κάποιος νὰ ἐκμηδενίσῃ τὸν συνομιλητή του. Νταηλίκι ἀναμεμιγμένο μὲ δειλία βλέπω.

Καὶ γιὰ νὰ μείνω στὸ θέμα, τὸ κακὸ σύμφωνα μὲ τὴν Ὀρθόδοξη Θεολογία δὲν ὑπάρχει ὡς αὐθύπαρκτη ὀντότητα, ἀλλὰ εἶναι ἡ ἐπιλογὴ τῶν ἔμβουλων ὄντων νὰ ζοῦν αὐτονομημένα ἀπ' τὸ Θεό. Ἔτσι ὁ Ἑωσφόρος ἔπεσε καὶ ἔγινε διάβολος, ἔτσι οἱ ἄνθρωποι ἐξαπατῶνται ἀπὸ αὐτὸν καὶ κατ' ἐπέκτασιν προσφεύγουν σὲ μαγεῖες. Δὲν ὑπάρχει δυϊσμὸς καθὼς δὲ θεωρεῖται ἰσοδύναμο τὸ καλὸ μὲ τὸ κακό ὅπως σὲ διάφορες Μανιχαϊστικὲς καὶ Γνωστικὲς δοξασίες.
Λυπαμαι αλλα δεν γινεται να εκλαβω ως βασιμα επιχειρηματα τα παραμυθακια που ειναι γραμμενα στα ηλιθια θρησκευτικα βιβλιαρακια που διαβαζεις...ειναι ολα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ απο εκει μεσα,so η παιδικη σου αμετροεπεια θα ελεγα οτι εχει μονο βερμπαλιστικο χαρακτηρα.Next

Την λογική την έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει λογική στα λόγια του. Είναι στενόμυαλος και δεν δέχεται τις απόψεις των άλλων.
Ενω θεωρεις οτι υπαρχει λογικη στο δικο σου μυαλο που πιστευεις σε μαγια ε?
Και φαινεται κοριτσι μου ποιος ειναι στενομυαλος και αλογος απο αυτα που γραφεις...γιαυτο μην προσπαθεις να πεισεις καποιον με ατοπες και ουσιαστικα μονολεκτικες διχως κανενα νοημα αλλα γεματες με επιθεσεις στον πομπο απαντησεις που πετας...αντε πηγαινε να δεις τα ζωδια τωρα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους