Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,721 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψηφιακή Υπογραφή

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:06, 17-09-09:

Την απέκτησα σήμερα.

Έκανα δουλειες μου χωρις αναμονη κτλ.
Χωρις να μετακινηθω απο το σπιτι.

Καλή φάση δε λέω αλλά υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να ξέρω??

Για πείτε οι γνωστες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:27, 18-09-09:

Tι ειναι η ψηφιακη υπογραφη;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 07:40, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Tι ειναι η ψηφιακη υπογραφη;;

ναι ρε εδαδ,αντι να ζητας εσυ περισσοτερες πληροφοριες,δεν μας λες τι ξερεις καλυτερα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitral : 18-09-09 στις 08:34. Αιτία: δεν ειχα πιει καφε
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 09:48, 18-09-09:

άσε εδώ στο Ελλάντα είμαστε πίσω ....

φαντάζομαι καλό μου εδάδι εκεί τη χρησιμοποιείτε αρκετά;

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_signature

δεν ξέρω, αυτό είναι;

μήπως είναι και καλά η υπογραφή σου που τη χρησιμοποιείς ηλεκτρονικά για διάφορα θέματα, όπως επικηρώσεις, αναλήψεις;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:10, 18-09-09:

ναι αυτό ακριβώς είναι

από ότι διάβασα ξεκίνησε η χορήγηση της στην ελλάδα τον ιούλιο του 2007.

http://www.eexi.gr/?q=node/709

αυτό που θέλω να ρωτήσω γενικά από τους πιο γνώστες είναι κίνδυνοι χρήσης και αν έχουν καμία καλη συμβουλή

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 14:27, 21-09-09:

Εδαδ πές μας λίγο περισσότερα για το πώς ξεκίνησες τη διαδικασία και που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Είναι για εφορία μόνο;

Για το συγκεκριμένο σύστημα ψηφιακής υπογραφής που αναφέρεις δέν γνωρίζω τίποτα. Θεωρητικά όμως τα περισσότερα απο αυτά τα συστήματα υποθέτουν ενα trusted authority, μια αρχή δηλαδή που την εμπιστεύεσαι να μήν κάνει κομπίνα. Σημάινει οτι άν προσπαθήσω εγώ να αποδείξω οτι υπόγραψες κατι ενώ δεν το έχεις υπογράψει δεν θα τα καταφέρω, αν προσπαθήσει όμως η εφορία να το κάνει μπορεί, αν υποθέσουμε οτι αυτός που εμπιστευόμαστε στην όλη ιστορία είναι η εφορία. (Για παραπάνω ανάλυση του κινδύνου πρέπει να εξηγήσω λίγο τι είναι τα δημόσια κλειδιά και φοβάμαι μή με πάρουν με τις ντομάτες πάλι.)

Επίσης τείθεται λίγο ενα νομικό θέμα για την νομική ισχή της υπογραφής και κατα πόσον δεν θα βρεθεί ενας δικαστής μεθάυριο που θα πεί "δεν τα κατέω γώ τουτανά τα διαόλια κομγιουτερς".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 19:50, 21-09-09:

Eγώ ζω εκτός Ελλάδος και χρησιμεύει για πάρα πολλά εφορία, δημοτικές αρχές, κρατικά κτλ.

Βασικά διάβασα το πως λειτουργεί (dont worry, καταλαβαίνει από δημόσια κλειδιά ).

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν παίζει να "κλαπεί".

πχ αν τη χρησιμοποιώ από το πισί μου με τη δική μου σύνδεση ίντερνετ κτλ ιτς οκ.
αν τη χρησιμοποιώ πχ από το πισί της δουλειάς (όπου μόνο εγώ έχω πρόσβαση) παίζει κάποιο ζήτημα πχ με τη σύνδεση της δουλειάς (υποθετικό σενάριο) ?

τέτοιες οδηγίες για αφελείς θέλω

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 20:33, 21-09-09:

Το καλό με την όλη υπόθεση με τα κλειδιά είναι οτι το δημόσιο κλειδί που αυτό μεταδίδεις δεν σε νοιάζει αν υποκλαπεί. Η μόνη περίπτωση επίθεσης που ξέρω είναι η "man in the middle" attack, που όμως θέλει τον επιτιθέμενο όχι απλώς να υποκλέψει τα δεδομένα αλλά να παρεμβάλλει τα δικά του, και μάλιστα από την πρώτη επικοινωνία που θα έχεις με το trusted authority. Αυτό είναι ήδη πολύ δύσκολο, και αν σκευτείς οτι όλα αυτά προστατεύονται και από άλλο ένα στρώμα του κλασσικού ssl που χρησιμοποιεί το web μαλλον δεν εχεις λόγο να ανησυχείς για τρίτους.

Αλλο ένα θέμα που τείθεται είναι αν αποθηκεύεται το private key στο pc σου αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο pc της δουλειάς λόγω ύπαρξής του στο pc και όχι λόγω μετάδοσης. Εκεί ανάλογα με το πώς είναι φτιαγμένο το σύστημα μπορεί η όχι να κινδυνεύεις αφου σε κάποια το ιδιωτικό κλειδί αποθηκεύεται στο server. Αν για να "υπογράψεις" θες μόνο ενα login κι ενα password το κλειδί σου είναι στο server οποτε πρέπει να ανησυχείς μήπως σου πάρουν το login / pass. Αν ΔΕΝ συμβαίνει αυτό τότε έχεις εικόνα που είναι το κλειδί σου στο pc σου (γιατι θα σου λέει πώς να το κάνεις backup και τέτοια) οπότε πρέπει να προσέχεις την πρόσβαση στο κλειδί σου. Και στη 2η περίπτωση έχει password λογικά το κλειδί, για extra ασφάλεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ψηφιακή Τηλεόραση και Αποκωδικοποιητής - Από Julius Caesar
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-12 στις 17:24.
    • Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή; - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φωτογραφία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-11-11 στις 19:07.
    • Ψηφιακή ζυγαριά - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-02-11 στις 13:23.
    • Ψηφιακή Ευρώπη - Από djimmakos
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-09 στις 12:26.
    • Ψηφιακή τηλεόραση - Από dooo
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-06 στις 15:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους