Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερώτηση σχετικά με την επικαρπία ακινήτου

nvar146

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nvar146
Ο nvar146 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O nvar146 έγραψε στις 01:01, 22-09-09:

Μεταβιβάζω στο παιδί μου το σπίτι μου "κρατώντας" την επικαρπία του ακινήτου με τον όρο οτι αν ποτέ "χτίσει" μεγαλύτερο σπίτι να μου παραχωρήσει μέρος για να μείνω.
Το παιδί κατεδαφίζει το σπίτι λόγω ακαταληλότητας ( μετα απο σεισμό ) και βγαίνει αδεια οικοδομής στο όνομά του και στο δικό μου .
Διατηρώ την επικαρπία του νέου ακινήτου ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioannis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioannis
Ο ioannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ioannis έγραψε στις 07:09, 03-10-09:

ναι την κρατάς την επικαρπία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 03-10-09 στις 07:23. Αιτία: greeklish
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SKoutsogiannis
Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O SKoutsogiannis έγραψε στις 23:20, 30-10-09:

Γι' αυτό άλλωστε βγαίνει η άδεια οικοδομής και στο όνομά σου. Η επικαρπία αφορά το οικόπεδο και το ακολουθεί εσαεί ανεξαρτήτως του κτίσματος. Επίσης, ό,τι αφορά το οικόπεδο αφορά και τα κτίσματά του είτε είναι μια τρώγλη είτε ένας ουρανοξύστης. ΠΧ έχεις 100% επικαρπία επί του οικοπέδου και κτιστεί 3όροφη οικοδομή ---> έχεις 100% επικαρπία σε κάθε διαμέρισμα και των 3 ορόφων. Σπύρος Κουτσογιάννης δικηγόρος

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους