Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το ξεκίνημα μιας σχέσης: αυθορμητισμός ή μετριοπάθεια;

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 12:36, 23-09-09:

Η αρχή λένε είναι το ήμισι του παντός. Έτσι και στις σχέσεις υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να προσέχεις ειδικά στην αρχή για να μην "ξενερώσεις" τον άλλον ώστε να πάει καλά η σχέση. Το κυριότερο πράγμα που ενστερνίζονται όλοι είναι να μην υπάρχει υπέρμετρο ενδιαφέρον απο την πλευρά του ενός ατόμου,η τουλάχιστον να μην το δείχνει, γιατί τότε είναι που σε πολλές περιπτώσεις ξενερώνει τον άλλον, είτε λόγο του ότι θέλει να περνούν πολλές ώρες μαζί, είτε γιατί δίνετε ολοκληρωτικά απο πολύ νωρίς κτλ κτλ..Επίσης η αποφυγή κάθε καβγά ειδικά στην αρχή είναι επιβεβλημένη. Γενικά πρέπει να δίνεται πολύ ελευθερία και στους δύο για να εκφραστούν, αλλά που αρχίζει και που τελειώνει αυτή η ελευθερία τελικά? Και τί κάνεις όταν φτάνει στα όρια της αδιαφορίας απο τις πρώτες κιόλας εβδομάδες ή και μέρες?
Έχω για παράδειγμα έναν φίλο μου που ενώ κάνει πολύ εύκολα σχέση γιατί είναι και όμορφο και καλό παιδί πάνω απο 1 μήνα σχέση δεν έχει κρατήσει.. Και έχει κάνει αρκετές τέτοιες.. Σε όλες τις περιπτώσεις η κοπέλα τον άφηνε εν τέλη..

Εσείς τι πιστεύετε ότι πρέπει να προσέχει κάποιος στην αρχή μιας νέας σχέσεις..?
Υπάρχουν πράγματα που σας ξενερώνουν απίστευτα στην αρχή και σας απομακρύνουν απο τον άλλον?..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:27, 23-09-09:

Υπάρχουν πράγματα που σας ξενερώνουν απίστευτα στην αρχή και σας απομακρύνουν απο τον άλλον?..
Ναι..Με ξενερωνει αν μπει στη σχεση εχοντας στο μυαλο της κανονες για το πως πρεπει να συμπεριφερθει στην αρχη μιας σχεσης και κοβει ετσι τον αυθορμητισμο της..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

23 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:32, 23-09-09:

Το κακό με τις σχέσεις είναι οτι φέρεσαι με τον τρόπο που θες να σου φερθούν και αυτό είναι επικίνδυνο γιατί δεν ξέρεις πώς θέλει ο άλλος να του φέρονται ή πως διατίθεται να φερθεί. Για μένα ενδιαφέρον = αγάπη. Με πειράζει το οτι πρέπει να καταπιέσεις τα συναισθήματά σου για να μην πιέσεις τον άλλον ή για να μην καβαλήσει το καλάμι. Υποτίθεται οτι αυτός που αγαπάει σε καταλαβαίνει και δεν παρεξηγεί το ενδιαφέρον σου. Όμως εδώ μιλάμε για αρχή μιας σχέσης. Αυτό που με ξενερώνει είναι το να μου λέει ψέματα ή να είναι μυστικοπαθής. Επειδή εγώ είμαι έξω καρδιά και ανοιχτό βιβλίο, απαιτώ από τον άλλον το ίδιο. Με ξενερώνει (όπως καλά καταλάβατε) η αδιαφορία. Δηλαδή αν στην αρχή δε δείξει τρελό ενδιαφέρον και καταλάβω οτι κάνει την πλάκα του χωρίς να πολυνοιάζεται, έχω φύγει. Δεν ξεκινάω σχέσεις για πλάκα, θέλω να ξέρω οτι κάπου βγάζουν. Το κυριότερο πάντως νομίζω στην αρχή μιας σχέσης είναι να είσαι ο εαυτός σου, χωρίς να υποκρίνεσαι κάτι που δεν είσαι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 13:38, 23-09-09:

Να σου πω την αλήθεια.. Ο αυθορμητισμός δεν είναι και το καλύτερο πράγμα ειδικά στην αρχή.. δεν μπορείς να τα δώσεις στο πιάτο όλα μπράφ στον άλλον.. τον τρομάζεις έτσι.. σιγα σιγά θέλει να γνωρίζεστε.. Δεν γίνετε να τα δίνεις όλα απο την πρώτη μέρα στον άλλον.. ίσως είναι ιδέα μου πάντως όποτε το έκανα αυτό, γιατί και εγώ είμαι και αυθόρμητος και παρορμητικός και ενθουσιώδης, έτρωγα τα μούτρα μου..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:46, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Να σου πω την αλήθεια.. Ο αυθορμητισμός δεν είναι και το καλύτερο πράγμα ειδικά στην αρχή.. δεν μπορείς να τα δώσεις στο πιάτο όλα μπράφ στον άλλον.. τον τρομάζεις έτσι.. σιγα σιγά θέλει να γνωρίζεστε.. Δεν γίνετε να τα δίνεις όλα απο την πρώτη μέρα στον άλλον.. ίσως είναι ιδέα μου πάντως όποτε το έκανα αυτό, γιατί και εγώ είμαι και αυθόρμητος και παρορμητικός και ενθουσιώδης, έτρωγα τα μούτρα μου..
Αυτός που δε θα με αφήσει να είμαι ο εαυτός μου, που θα προτιμούσε να υποκρίνομαι και που στην τελική θα τρομάξει - ξενερώσει κλπ δεν είναι αυτός που θέλω δίπλα μου...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 14:05, 23-09-09:

Tι εννοεις να τα δωσεις ολα στο πιατο? Στην αρχη μιας σχεσης συνηθως εισαι ερωτευμενος..Εγω γουσταρω οταν ειμαι ερωτευμενος να το δειχνω στην αλλη..Αν η αλλη τρομαζει,τοτε τι κανει μαζι μου?Υποτιθεται ειναι και αυτη ερωτευμενη μαζι μου..

Φυσικα εννοειτε οτι ο καθενας δειχνει τον ερωτα του με διαφορετικο τροπο..Αλλος ειναι δαχυτικος,αλλος ομιλητικος,αλλος δεν μιλαει πολυ..Αυτο το σεβομαι..Αρκει να ειναι αποτελεσμα του χαρακτηρα του και οχι επειδη εχει στο μυαλο του κανονες..

Αρα φτανω παλι στο γνωστο συμπερασμα..

Αυθορμητισμος ρε!!

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:36, 23-09-09:

Το ξεκιμα της οποιαδηποτε σχεσης δεν εχει κανεναν μα κανεναν κανονα...
Ο καθε ενας δρα αναλογα με το χαρακτηρα του, την προσωπικοτητα του και τα θελω του.
Δεν παει να ειναι ο αλλος χρυσος ανθρωπος, εαν δεν ειναι απο την αρχη αυθορμητος, εντονος στις εκδηλωσεις του και σιγα σιγα να ειναι και να δειχνει τρελλος απο ερωτα, θα ξενερωσω πριν προλαβω να κανω κιχ!
Τι θα πει δε δειχνω αυτα που αισθανομαι, επειδη μπορει να ξενερωσει? Εγω θα ξενερωσω εαν δεν το κανει ο αλλος.
Οποτε, το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ειμαστε οι εαυτοι μας και με οποιους ταιριαξουμε. Εχω χιλιοπει οτι εκπτωσεις σε αυτα δεν πρεπει να κανουμε...Ή ολα ή τιποτα.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 15:00, 23-09-09:

Ακολουθεί απόσπασμα απο το αποτέλεσμα ένος τεστ με θέμα περί του πόσο είμαστε έτοιμoi για μια νέα σχέση:

Δείχνετε από την αρχή το ενδιαφέρον σας,
και δεν αφήνετε το μυστήριο, τον ρομαντισμό και τη μαγεία του
έρωτα να λειτουργήσει από μόνη της. Θέλετε από την αρχή να είστε
σίγουροι πως έχετε ξεκαθαρίσει τι θέλετε και ποιοι είστε, αλλά
ξεχνάτε το σημαντικότερο. Πως ο έρωτας δεν θέλει πίεση, αλλά
κυρίως θέλει αέρα για να αναπνεύσει, ώστε να μπορέσει να πάρει φωτιά.
Μια φωτιά τόσο δυνατή, ώστε να μη μπορεί να σβήσει με το πέρασμα
του χρόνου.

Ένα άτομο που λειτουργεί με τον παραπάνω τρόπο ως έκφραση του αφθορμητισμού του αν δεν προσέχει κάποια πράγματα και είναι μόνιμα ο εαυτός του απο την αρχή δεν θα κρατήσει ΠΟΤΕ σχέση. Και το κείμενο λέει όντως πολλές αλήθειες. Αυτή ήταν και η αιτία που άνοιξα αυτό το θέμα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:42, 23-09-09:

Ένα άτομο που λειτουργεί με τον παραπάνω τρόπο ως έκφραση του αφθορμητισμού του αν δεν προσέχει κάποια πράγματα και είναι μόνιμα ο εαυτός του απο την αρχή δεν θα κρατήσει ΠΟΤΕ σχέση. Και το κείμενο λέει όντως πολλές αλήθειες. Αυτή ήταν και η αιτία που άνοιξα αυτό το θέμα.
Για μενα λεει το απολυτο τιποτα.
Η σχεση θα κρατησει επειδη δυο ανθρωποι ταιριαζουν και υπαρχει χημεια μεταξυ τους...και οχι γιατι θα παιξουμε ρολακια βασει καποιων κανονων

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:08, 23-09-09:

Ακόμα και να δεχτώ ότι το παίξιμο ρόλων θα μας κάνει πιο αρεστούς στην αρχή, τι νόημα έχει? Αν για παράδειγμα είσαι άνθρωπος που θες να είσαι όλη την ώρα μαζί της, να την παίρνεις τηλ. και να της στέλνεις λουλούδια ή αν στενοχωριέσαι όταν βγαίνει με τις φίλες της και θες να είσαι κι εσύ μαζί, καλύτερο θα είναι να το εκφράσεις από την αρχή, χωρίς να κρυφτείς πίσω από το προσωπείο του ''cool''. Οπότε θα της δώσεις την ευκαιρία να καταλάβει και να επιλέξει αν αυτό το στυλ ανθρώπου την καλύπτει, χωρίς να χρειαστεί να επενδύσει χρόνο για 1 σχέση που εν συνεχεία θα δημιουργήσει προβλήματα. Είναι πολλές οι φορές που είδα να δημιουργούνται εντάσεις και να διαλύονται σχέσεις μετά από χ χρονικό διάστημα, επειδή στην αρχή κάποιος (ή και οι 2) προσποιήθηκε .

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 16:25, 23-09-09:

Το ερώτημα είναι, ακόμα κι αν δεν προσποιείται ο άλλος, αν είναι ο εαυτός του, κατά πόσο εμείς στην αρχή της σχέσης βλέπουμε αυτό που μας δείχνει. Μήπως τα βλέπουμε όπως και να'χει λίγο θωλά; Θέλω να πω, μήπως δε βλέπουμε τον εαυτό του όπως μας τον δείχνει, αλλά και όπως έχουμε στο μυαλό μας ότι θα γίνει;

Φυσικά, εδώ τίθεται άλλο θέμα. Θέλουμε να αλλάξουμε τους ανθρώπους που επιλέγουμε για σχέση; Δηλαδή πάμε και βρίσκουμε απ'ευθείας τον χαρακτήρα που μας ταιριάζει ή προσπαθούμε στην πορεία να τον ταιριάξουμε μαζί μας;

Σε κάθε περίπτωση, κανόνες δεν υπάρχουν. Όσο κι αν γίνονται best sellers κάτι εγχειρίδια της πλάκας (Πώς να συμπεριφερθείτε για να σας ερωτευτεί παράφορα). Για το τι βλέπουμε στην αρχή μιας σχέσης παίζουν πάλι πολλά ρόλο. Από το τι μας δείχνει ο άλλος μέχρι το τι είμαστε διατεθειμένοι να δούμε εμείς. Οπότε, τους κανόνες τους ξεχνάμε κι εδώ. Γιατί κάθε σχέση είναι διαφορετική.

Αν βγαίνανε πολλές ίδιες, σαν προϊόντα εργοστασίων,
θα είχε νόημα και το τρίπτυχο reduce, reuse, recycle...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 16:37, 23-09-09:

Εγώ έχω ένα φίλο που δεν εφτιαχνε ποτέ σχέσεις. Κάποια αστιγμή μου είπε ότι βρήκε κάπόια και θα την παντευόταν. Τον ρώτησα πως ειναι τόσο σίγουρος ότι την αγαπάει και μου είπε ότι δεν είχε καμία σχέση, είχε πολύ καλή δουλειά και έβγαζε πολλά λεφτά.

Ο φίλος μου ήταν ενας τεμπέλης απίστευτος, γεννημένο τσιμπούρι. Ήταν θαύμα που έβγαλε και το γυμνάσιο, επανεξεταστέος κάθε χρονιά έμενε. Ομως είχε προκομένο μπαμπά και πήρε ακόμη πιο προκομένη γυναίκα. Το είχε υπολογίσει εξ αρχής πρίν την παντρευτεί και όμως, τελικά αυτή τον παντρεύτηκε. Ουδέποτε ήταν ερωτευμένος με τη γυναίκα του. Πάντα απορούσα πώς διάολο γίνονταν τέτοια πράγματα. Μέχρι μια μέρα ο φίλος μου μου είπε ότι ήταν γκέυ και ότι η γυναίκα του δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα μ'αυτό. Γιατί κι εκείνης της άρεσαν πολυ οι άντρες. Κάτι που το είχα διαπιστώσει προσωπικά.

Με την διδακτική αυτή ιστορία θέλω να πώ ότι ίσως όλοι, εν γνώσει τους ή υποσυνείδητα, αρχίζουν μια σχέση με κάπόιους στόχους. Αν η ειλικρίνεια είναι ενας από αυτούς, πιστεύω ότι το σέξ πρέπει να προκύψει γρήγορα. Αλλιως πρόκειται για διαπραγμάτευση με πρόσχημα τη σχέση.

Ο Βιλχειμ Ραιχ είχε πεί ότι το σέξ είναι μια κοινωνικοοικονομική διαπραγμάτευση. Το άτομο δηλαδή προσπαθεί μέσα στην σχέση να επιτύχει το ανώτερο κοινωνικοοικονομικό σκοράριασμα που θα επιβεβαιώσει το κοινωνικοοικονομικό του στάτους. Δια μέσου κάπόιου άλλου ατόμου που θα κατακτήσει και θα κάνει "δικό του". Για όσους δεν ισχύει αυτό, και είναι απλά αγαπησιάρηδες, τα πράγματα μάλλον ξεκινάνε γρήγορα, και οι απογοητεύσεις είναι φυσικά συχνές. Αφου η συντριπτική πλειοψηφία μάλλον σχετίζεται κατα τα πρότυπα του φίλτατου κατα τα άλλα κυρίου Ράιχ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 17:40, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εγώ έχω ένα φίλο που δεν εφτιαχνε ποτέ σχέσεις. Κάποια αστιγμή μου είπε ότι βρήκε κάπόια και θα την παντευόταν. Τον ρώτησα πως ειναι τόσο σίγουρος ότι την αγαπάει και μου είπε ότι δεν είχε καμία σχέση, είχε πολύ καλή δουλειά και έβγαζε πολλά λεφτά.

Ο φίλος μου ήταν ενας τεμπέλης απίστευτος, γεννημένο τσιμπούρι. Ήταν θαύμα που έβγαλε και το γυμνάσιο, επανεξεταστέος κάθε χρονιά έμενε. Ομως είχε προκομένο μπαμπά και πήρε ακόμη πιο προκομένη γυναίκα. Το είχε υπολογίσει εξ αρχής πρίν την παντρευτεί και όμως, τελικά αυτή τον παντρεύτηκε. Ουδέποτε ήταν ερωτευμένος με τη γυναίκα του. Πάντα απορούσα πώς διάολο γίνονταν τέτοια πράγματα. Μέχρι μια μέρα ο φίλος μου μου είπε ότι ήταν γκέυ και ότι η γυναίκα του δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα μ'αυτό. Γιατί κι εκείνης της άρεσαν πολυ οι άντρες. Κάτι που το είχα διαπιστώσει προσωπικά.

Με την διδακτική αυτή ιστορία θέλω να πώ ότι ίσως όλοι, εν γνώσει τους ή υποσυνείδητα, αρχίζουν μια σχέση με κάπόιους στόχους. Αν η ειλικρίνεια είναι ενας από αυτούς, πιστεύω ότι το σέξ πρέπει να προκύψει γρήγορα. Αλλιως πρόκειται για διαπραγμάτευση με πρόσχημα τη σχέση.

Ο Βιλχειμ Ραιχ είχε πεί ότι το σέξ είναι μια κοινωνικοοικονομική διαπραγμάτευση. Το άτομο δηλαδή προσπαθεί μέσα στην σχέση να επιτύχει το ανώτερο κοινωνικοοικονομικό σκοράριασμα που θα επιβεβαιώσει το κοινωνικοοικονομικό του στάτους. Δια μέσου κάπόιου άλλου ατόμου που θα κατακτήσει και θα κάνει "δικό του". Για όσους δεν ισχύει αυτό, και είναι απλά αγαπησιάρηδες, τα πράγματα μάλλον ξεκινάνε γρήγορα, και οι απογοητεύσεις είναι φυσικά συχνές. Αφου η συντριπτική πλειοψηφία μάλλον σχετίζεται κατα τα πρότυπα του φίλτατου κατα τα άλλα κυρίου Ράιχ.
Με τα λεγόμενα σου ισοπεδώνεις τελείως τις ερωτικές σχέσεις.. Και το παράδειγμα που ανέφερες αποτελεί εξαίρεση και όχι κανόνα όπως επίσης δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι "η συντριπτική πλειοψηφία" σκέφτεται η δρα με αυτόν τον τρόπο.. Αλλιώς τα συναισθήματα δεν θα είχα κανένα ρόλο στη ζωή μας.. εκτός αν φτάσουμε στο άλλο άκρο να θεωρούμε πως τα συναισθήματα στη "συντριπτικη πλειοψηφία" δεν υπάρχουν.. δν θέλω να πιστεύω κάτι τέτοιο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:58, 23-09-09:

Με τα λεγόμενα σου ισοπεδώνεις τελείως τις ερωτικές σχέσεις..
Λεγόμενά "του", όχι δικά μου. Του Βιλχειμ Ραιχ. Όσο για τα ποσοστά των ανθρώπων που είναι συναισθηματικοί και συνδέονται για συναισθηματικούς λόγους δεν είμαι σε θέση να τα ξέρω. Εγώ συνδέομαι συναισθηματικά. Η δική μου προσωπική στατιστική λοιπον τυγχάνει να ειναι αρνητική ως πρός το πόσοι άλλοι είναι επίσης. Συντριπτική πλειοψηφία οι συμφεροντολόγοι. Δεν ξέρω την δική σου. Ομως αξίζει τον κόπο να συνδέεσαι συναισθηματικά. Για μένα μόνο έτσι αξίζει να συνδέεσαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 23-09-09 στις 20:10.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:43, 23-09-09:

Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν ότι δεν έχει νόημα να λειτουργείς με κανόνες και ότι καλύτερα να είσαι ο εαυτός σου, για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.
Ωστόσο, ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι.
Και χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη για να αποδεχτείς να χάσεις κάποιον με τον οποίο είσαι ερωτευμένος επειδή δεν ταιριάζετε (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εδώ που τα λέμε). Ο έρωτας δεν έχει λογική (βασικά έχει, αλλά επιλέγει συχνά να την αγνοήσει) και συνήθως θες να είσαι με τον συγκεκριμένο σου someone special πάσει θυσία, είτε ταιριάζετε, είτε όχι, όσο κι αν βλέπεις ότι αυτό είναι καταφανώς παράλογο. Κάποιες φορές λοιπόν, οι άνθρωποι είναι πολύ αδύναμοι για να μπορέσουν να μην ακολουθήσουν κάποιους τέτοιους "κανόνες", όσο κι αν τους βρίσκουν ιδεολογικά αντίθετους.
Αποτελεί κλασικό παράδειγμα αυτού που είχε πει ο φίλος μου ο Great Chaos: Η ζωή είναι μια αέναη μάχη με τον εαυτό μας. So true.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 00:29, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι.
Κάποιοι,ενιοτε αποδεικνύονται εξόχως δυνατοι στο να προωθουν (εντος σχεσης) τον εγωισμό τους,διχως διαθεση για συμβιβασμους και (συγχρόνως ή και μή) αδύναμοι / απρόθυμοι στο να εναρμονιστουν με τον άλλο,να κανουν συμβιβασμους / οπισθοχωρήσεις.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:21, 24-09-09:

Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν ότι δεν έχει νόημα να λειτουργείς με κανόνες και ότι καλύτερα να είσαι ο εαυτός σου, για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.
Ωστόσο, ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι. Και χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη για να αποδεχτείς να χάσεις κάποιον με τον οποίο είσαι ερωτευμένος επειδή δεν ταιριάζετε (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εδώ που τα λέμε).
Η αδυναμία είναι ο λόγος ύπαρξης των σχέσεων. Θεωρητικά ένας παντοδύναμος άνθρωπος δεν έχει ανάγκη κανέναν. Οπότε μάλλον η δύναμη που χρειαζόμαστε είναι να παραδεχτούμε τις αδυναμίες μας. Μόλις το κάνουμε βρίσκουμε και σύντροφο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 06:30, 24-09-09:

Η αδυναμία είναι ο λόγος ύπαρξης των σχέσεων. Θεωρητικά ένας παντοδύναμος άνθρωπος δεν έχει ανάγκη κανέναν. Οπότε μάλλον η δύναμη που χρειαζόμαστε είναι να παραδεχτούμε τις αδυναμίες μας. Μόλις το κάνουμε βρίσκουμε και σύντροφο.
Με το μη υπογραμμισμένο θα συμφωνήσω ή τελοσπάντων δεν θα διαφωνήσω , αλλά σχετικά με το υπογραμμισμένο : είναι τόσο λογικό που καταντάει παράλογο αυτό που λες - ακόμα και την δύναμη κάπου πρέπει να την διοχετεύσεις και γιατί όχι σε κάποιον που αγαπάς ;

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 08:08, 24-09-09:

δεν θα συμφωνησω.ο ανθρωπος εκ φυσεως ειναι κοινωνικο πλασμα ,ειναι φτιαχμενος για να ερωτευεται ,για να μοιραζεται την ζωη του.ολες οι φιλοσοφικο-θρησκευτικες θεωριες υπερασπιζονται με καποιον τροπο την ολοκληρωση του ανθρωπου μεσω της συντροφικοτητας,με καποιον τροπο κηρυττουν την δυνατοτητα του ανθρωπου να πλησιασει το "θειο" μεσω της ενωσης τους με το αλλο μισο.
δεν ξερω γιατι αυτο να ειναι αδυναμια.ισα ισα που θελει περισσοτερη δυναμη για να μπορεις να μοιραστεις την ζωη σου απο το να την απολαμβανεις μονος σου.ενας ανθρωπος χωρις ερωτα στην ζωη του ,χωρις δεσμευση ειναι ενας "νεκρος " ανθρωπος.αναφερομαι στον ερωτα & την δεσμευση με ο,τιδηποτε μπορει να θεωρει ο καθενας το αλλο μισο του (εναν αλλον ανθρωπο,τον θεο του,την τεχνη του κ.τ.λ.)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:10, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Με το μη υπογραμμισμένο θα συμφωνήσω ή τελοσπάντων δεν θα διαφωνήσω , αλλά σχετικά με το υπογραμμισμένο : είναι τόσο λογικό που καταντάει παράλογο αυτό που λες - ακόμα και την δύναμη κάπου πρέπει να την διοχετεύσεις και γιατί όχι σε κάποιον που αγαπάς ;
Ναι, πράγματι, γιατί διαφορετικά, και η αγάπη είναι από "αδυναμία"!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:40, 24-09-09:

Είχα ακούσει κάτι σε μια ταινία που μου άρεσε: σε μια σχέση αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι αυτός που νοιάζεται λιγότερο. Θέλω να πω, πάντα σε μια σχέση ο ένας θα είναι ο δυνατός που δε θα συμβιβάζεται κι ο άλλος ο αδύναμος (έστω με διαφορά χιλιοστού).

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:25, 24-09-09:

Ωστόσο, ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αδύναμοι (weak). Πολύ αδύναμοι.
Και χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη για να αποδεχτείς να χάσεις κάποιον με τον οποίο είσαι ερωτευμένος επειδή δεν ταιριάζετε (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εδώ που τα λέμε). Ο έρωτας δεν έχει λογική (βασικά έχει, αλλά επιλέγει συχνά να την αγνοήσει) και συνήθως θες να είσαι με τον συγκεκριμένο σου someone special πάσει θυσία, είτε ταιριάζετε, είτε όχι, όσο κι αν βλέπεις ότι αυτό είναι καταφανώς παράλογο. Κάποιες φορές λοιπόν, οι άνθρωποι είναι πολύ αδύναμοι για να μπορέσουν να μην ακολουθήσουν κάποιους τέτοιους "κανόνες", όσο κι αν τους βρίσκουν ιδεολογικά αντίθετους.
Αποτελεί κλασικό παράδειγμα αυτού που είχε πει ο φίλος μου ο Great Chaos: Η ζωή είναι μια αέναη μάχη με τον εαυτό μας. So true.
Δε διαφωνω στο οτι καποιοι λογω των συναισθηματων τους προς καποιον ειναι διατεθημενοι να ακολουθησουν καποιους κανονες. Το θεμα ομως ειναι, για ποσον καιρο θα δειχνουν ουσιαστικα κατι που δεν ειναι. Ποσον καιρο θα αντεξουν...? Εαν αυτοι οι συμβιβασμοι ειναι τετοιοι που κανεις αντεχει και εχει περιθωρια να τους κανει, καλως...Εαν ομως ειναι κατι τελειως εξω απο κεινον, σε βαθος χρονου δε θα αντεξει και τοτε θα επελθει η ριξη.
Προσωπικα νοιωθω ιδιαιτερα αδυναμη στο να ακολουθησω κανονες ή να συμβιβαστω με πραγματα που επηρεαζουν το συναισθημα μου. Ειδικα οταν ειμαι πολυ ερωτευμενη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 10:01, 24-09-09:

Σε μια σχέση δεν υπάρχει ο δυνατός κι ο αδύναμος. Και να έχουμε την εντύπωση ότι μας ταιριάζει μια τέτοια ταμπελίτσα, δεν ισχύει. Κάποτε είμαστε αδύναμοι και κάποτε δυνατοί. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πάντα τι ανάγκες θα έχουμε και πώς θα διεκδικούμε να τις καλύψουμε. Παιρνάμε φάσεις και αλλάζει η συμπεριφορά μας.

Και το "πάνω χέρι" δεν το'χει συνέχεια ο ένας σε μια ώριμη σχέση. Δηλαδή δε στέκει να μπαίνουμε σε τρυπάκια και να αναρατιώμαστε αν βρισκόμαστε σε μειονεκτική θέση κάθε στιγμή. Μόνο όταν το κάνουμε αυτό μπλέκουμε με κανόνες. Το αν μπορούμε να το ελέγξουμε είναι άλλο θέμα. Όταν σκεφτόμαστε καθαρά μπορούμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 11:51, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Είχα ακούσει κάτι σε μια ταινία που μου άρεσε: σε μια σχέση αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι αυτός που νοιάζεται λιγότερο. Θέλω να πω, πάντα σε μια σχέση ο ένας θα είναι ο δυνατός που δε θα συμβιβάζεται κι ο άλλος ο αδύναμος (έστω με διαφορά χιλιοστού).
Αυτό ισχύει καθολικά σε όλες τις σχέσεις,σε άλλες λιγότερο σε άλλες περισσότερο.. Το έχω βιώσει και απο τις 2 πλευρές και σίγουρα δεν μπορεί να αμφισβητιθεί εν τέλη..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:56, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Προσωπικα νοιωθω ιδιαιτερα αδυναμη στο να ακολουθησω κανονες ή να συμβιβαστω με πραγματα που επηρεαζουν το συναισθημα μου. Ειδικα οταν ειμαι πολυ ερωτευμενη.
Πράγμα που αημαίνει τί "στο ξεκίνημα μιας σχέσης" για σένα; Τι κάνεις;

πσ. για να ξέρω κι εγώ τί να κάνω σε περίπτωση συνάντησης

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:26, 24-09-09:

Πράγμα που αημαίνει τί "στο ξεκίνημα μιας σχέσης" για σένα; Τι κάνεις;

πσ. για να ξέρω κι εγώ τί να κάνω σε περίπτωση συνάντησης
Χμμ, σε γενικες γραμμες εχω ηδη απαντησει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι ο εαυτος μου, κοπλα δεν κανω και εκφραζω το οτιδηποτε σκεφτομαι και αισθανομαι.
Ειδικοτερα νομιζω οτι δεν αφορα κανεναν αλλο εκτος απο εμενα...

π.σ Κι ασε τα ονειρα θερινης νυκτος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 24-09-09 στις 14:45. Αιτία: "φ"
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:04, 24-09-09:

Χμμ, σε γενικες γραμμες εχω ηδη απαντησει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι ο εαυτος μου, κοπλα δεν κανω και εκραζω το οτιδηποτε σκεφτομαι και αισθανομαι.
Με άλλα λόγια για την αρχή μιας σχέσης:

Αν έχεις τυροπωλείο μήν βγάζεις στη βιτρινα φουστάνια ή αυτοκίνητα. Γιατί τα τυριά θα σου μείνουν.

π.ς όμως αγαπητή νεράιδα πόσοι ξέρουν ποιοί είναι και τί ακριβως πουλάει το κατάστημά τους;

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:16, 24-09-09:

π.ς όμως αγαπητή νεράιδα πόσοι ξέρουν ποιοί είναι και τί ακριβως πουλάει το κατάστημά τους;
χυλόπιτες φρεσκοψημένες

Αχ, πες με ρομαντική αλλά δεν μπορώ να μιλάς με όρους μάρκετινγκ. Ούτε πουλάμε, ούτε αγοράζουμε. Δεν προσφέρουμε τίποτα συγκεκριμένο νομίζω. Ούτε περιμένουμε συγκεκριμένα ανταλλάγματα. Όσο και να θέλουμε, δεν κλείνονται όλα σε σχηματάκια.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:25, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Ούτε πουλάμε, ούτε αγοράζουμε. Δεν προσφέρουμε τίποτα συγκεκριμένο νομίζω. Ούτε περιμένουμε συγκεκριμένα ανταλλάγματα.
Αν δεν είσαι τίποτα συγκεκριμένο δεν θα εκπέμψεις τιποτα συγκεκριμένο και δεν θα βρείς τίποτα συγκεκριμένο. Ακόμη κι έτσι όμως η ταμπέλα του δικού σου μαγαζιού θα μπορούσε να γράφει "χαος" και να ερωτευόσουν κάποιον που θα αναζητούσε λίγες αμφιβολίες. Κάποιον που η ζωή του θα ήταν μέχρις αηδίας τακτοποιημένη και βαρετή Ενώ εσύ θα αναζητούσες λίγη τάξη.

Η χρήση της λέξης πουλάω είναι σημαντική. Αν δεν πληρώνεις για κάτι που δέχεσαι τότε δεν έχεις σκεφτεί και τόσο καλά αν αυτό το κάτι σε εκφράζει. Οσο για τα συγκεκριμένα ή όχι ανταλλάγματα. Αν εγώ περιμένω να .... κάποια κι εκείνη περιμένει αντίστοιχα να .... εμένα όπως καταλαβαίνεις δεν θα πάει και τόσο καλά. Καμπόσο συγκεκριμένος πρέπει να είσαι σε αρκετά πράγματα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:37, 24-09-09:

Δεν καταλαβα Δια!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:28, 24-09-09:

Εννοεί προφανώς οτι πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις (πάνω-κάτω) για να μπορέσεις να το βρεις κιόλας. Αυτό όμως πώς θα γίνει στην αρχή της σχέσης; Θα του πεις "κοίταξε να δεις, εγώ θέλω αυτά κι αυτά, έχεις να μου τα δώσεις, αν όχι μπάϊ";

Και στην τελική, έρωτας είναι, άσε το συναίσθημα να κάνει τη δουλειά του λίγο χωρίς ταμπέλες και στεερεότυπα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:43, 24-09-09:

Εαν εισαι ειλικρινης απεναντι στον εαυτο σου, σε αυτον που εχεις απεναντι σου και ισχυει το ιδιο και για το αλλο προσωπο, τοτε γρηγορα ερχονται στην επιφανεια και τα θελω μας και ολα τα συναφη...
Δεν φτιαχνει κανεις λιστα για να τη δωσει στον αλλο, ωστε να την εμπεδωσει.
Σορρυ βρε παιδια, αλλα με τους συντροφους σας δε συζητατε?! Ειδικα στο ξεκινημα μιας σχεσης η συζητησεις κρατουν απιστευτες ωρες, οπου μεσα απο αυτες συλλεγει και ο ενας, αλλα κι ο αλλος παρα πολλες πληροφοριες. Εαν ξερεις τι θελεις και πως το θελεις γρηγορα θα καταλαβεις, εαν ο αλλος πληροι τουλαχιστον τα βασικα, ωστε να συνεχισεις.
Ενιγουει, το βασικο ειναι να εισαι ο εαυτος σου, ειτε ειναι στην αρχη ειτε στη μεση ειτε στο τελος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 14:51, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Είχα ακούσει κάτι σε μια ταινία που μου άρεσε: σε μια σχέση αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι αυτός που νοιάζεται λιγότερο.
Mου αρέσει!

Βρίσκει και εφαρμογή επάνω μου,κατά περιεργο τρόπο....

Δεν ειν' κακόοοοος......(οδηγός)

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 14:52, 24-09-09:

Συμφωνοι.. ο εαυτός σου.. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα δίνεις όλα.. Πρέπει να κρατάμε και κάποια πράγματα για τον εαυτό μας στην τελική.. Αλλιώς πάει,το χάσαμε το παιχνίδι απο πολύ νωρίς.. Οι πισινές πρέπει πάντα να υπάρχουν γτ αλλιώς τρώς τα μούτρα σου,σε πάρα πολλές περιπτώσεις-σχέσεις αν όχι σε όλες όταν δεν κρατάς, και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές αργείς να συνέλεθεις.. Απόλυτη ειλικρίνια δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά τελικώς.. ούτε στον έρωτα..

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:10, 24-09-09:

Συμφωνοι.. ο εαυτός σου.. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα δίνεις όλα.. Πρέπει να κρατάμε και κάποια πράγματα για τον εαυτό μας στην τελική.. Αλλιώς πάει,το χάσαμε το παιχνίδι απο πολύ νωρίς.. Οι πισινές πρέπει πάντα να υπάρχουν γτ αλλιώς τρώς τα μούτρα σου,σε πάρα πολλές περιπτώσεις-σχέσεις αν όχι σε όλες όταν δεν κρατάς, και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές αργείς να συνέλεθεις.. Απόλυτη ειλικρίνια δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά τελικώς.. ούτε στον έρωτα..
Δυστυχώς,έτσι ειναι!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:14, 24-09-09:

Τι θα πει δεν πρεπει να τα δινεις ολα?!
Ουτως ή αλλως δεν τα δινεις ολα στο πιατο με το "καλημερα σας"...με το περασμα του χρονου δινεις ολο και περισσοτερα, οπου βεβαια ο χρονος για τον καθε ενα απο εμας διαφερει.
Σε καμμια περιπτωση βεβαια δε θα καταπιεστω, μηπως και φαω τα μουτρα μου...
Εαν "παω για μαλλι και βγω κουρεμενη", τοτε σημαινει οτι δεν ηταν εκεινος αυτο που εγω εψαχνα, οπως το ιδιο ισχυει και για εκεινον σε σχεση με εμενα...
Μου φαινεται αδιανοητο, στο δικο μου παντα μικροκοσμο, το να θελω π.χ να τον παρω τηλεφωνο για τον ακουσω επειδη μου εχει λειψει, και λογω του οτι εχει περασει μονο 1 ωρα απο την προηγουμενη επικοινωνια μας, να πρεπει να το πνιξω, για να μη χαλασει το γλυκο.
Απαξ και μπω στη διαδικασια να καταπιεστω, ειδικα σε τετοια θεματα, τοτε εχει ηδη χαλασει το στορυ και δεν το εχω παρει χαμπαρι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:16, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Δυστυχώς,έτσι ειναι!
Γι αυτο το λογο και δινετε χωρο στην γκρινια και στην ανικανοποιηση, που ολο και αυξανονται...

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 15:18, 24-09-09:

Το έχεις πει πολλές φορές αυτό και ποτέ δεν το έχεις αιτιολογήσει , νομίζω .

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει απόλυτη ειλικρίνεια συνδυασμένη φυσικά και με άλλα απαραίτητα στοιχεία όπως τακτ . Π.χ. αν έρθει με καινούργια κόμμωση η κοπέλα σου και δεν σου αρέσει δεν χρειάζεται να πεις είναι απαίσια , ακόμα και αν το σκεφτείς , αλλά <<σε προτιμούσα πριν καλύτερα>> . Από την άλλη αν δεν αντέχει η άλλη/ ο άλλος να είσαι ειλικρινής , απλά η σχέση δεν άξιζε .
Μερικές φορές τα παραδείγματα ακόμα και αφελή , βοηθούνε να καταλάβει ο συνομιλητής σου , συνεπώς θα ήθελα να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι εννοείς με το ποστ σου το οποίο παρέθεσα

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:24, 24-09-09:

Γι αυτο το λογο και δινετε χωρο στην γκρινια και στην ανικανοποιηση, που ολο και αυξανονται...
Eγώ τα κανω ολα αυτα????

Στην πυρά...στην πυρά ....με τους ξενέρωτους!!!

Σοβαρά ομως:

Δυστυχώς,η εποχη μας δεν ευνοει το "πλήρως δίνεσθαι",γιατι εκλαμβανεται ως αδυναμια.

Καποιες στοιχειωδες αμυνες ειναι τελικά απαραιτητες.....

Kέρδη και ζημιές σε ισορροπία....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:29, 24-09-09:

Χμμ, σε γενικες γραμμες εχω ηδη απαντησει. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι ο εαυτος μου, κοπλα δεν κανω και εκφραζω το οτιδηποτε σκεφτομαι και αισθανομαι.
Ειδικοτερα νομιζω οτι δεν αφορα κανεναν αλλο εκτος απο εμενα...
Βασικά same here, αλλά κι αυτό το θεωρώ ένα είδος κανόνα. Ο πραγματικά 100% αυθόρμητος άνθρωπος κάνει πράξη το οτιδήποτε σκέφτεται και αισθάνεται...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:30, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Eγώ τα κανω ολα αυτα????

Στην πυρά...στην πυρά ....με τους ξενέρωτους!!!

Σοβαρά ομως:

Δυστυχώς,η εποχη μας δεν ευνοει το "πλήρως δίνεσθαι",γιατι εκλαμβανεται ως αδυναμια.

Καποιες στοιχειωδες αμυνες ειναι τελικά απαραιτητες.....
Το "πληρως δινεσθαι" προφανως ο καθε ενας απο εμας το αντιλαμβανεται και διαφορετικα...
Σαφως και υπαρχουν αμυντικοι μηχανισμοι, που μας προφυλασσουν απο κατι οδυνηρο. Αυτο δεν ερχεται σε συγκρουση με το να δειχνουμε αυτο που ειμαστε και αυτο που αισθανομαστε. Πως αλλιως θα νοιωσουμε "ελευθεροι", εαν εμεις οι ιδιοι "φυλακιζουμε" τον ιδιο μας τον εαυτο?!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:43, 24-09-09:

Υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι που θα εκμεταλλευτούν το απόλυτο δίνεσθαι, όπως το είπατε, και θα το θεωρήσουν αδυναμία. Θα υπάρξει όμως και κάποιος που θα το εκτιμήσει και θα το αγαπήσει. Και γι' αυτόν τον κάποιον διατίθεμαι να παραμείνω ως έχω και να μην αφαιρέσω τίποτα από τη μοναδικότητά μου, να μη γίνω μια ηθοποιός. Κι αν δε βρεθεί ποτέ, what the fuck, το ταξίδι άξιζε κι εγώ θα είμαι ακόμα ο εαυτός μου.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:46, 24-09-09:

Πως αλλιως θα νοιωσουμε "ελευθεροι", εαν εμεις οι ιδιοι "φυλακιζουμε" τον ιδιο μας τον εαυτο?!
Oσο ο εγωισμός αποτελει την πρώτιστη κινητηρια δυναμη / ώθηση του ανθρώπου,- με οτι (κακό συνηθως) αυτο σημαινει -,παντα θα υπαρχει αναγκη να (πρέπει να) προστατευεται κανεις απο αυτή.

Το άδολο,δεν υπαρχει ως επιλογή.
Μονο ως εξαιρετική σπανιότητα - προνόμιο καποιων τυχερών μόνο.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 17:32, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Το έχεις πει πολλές φορές αυτό και ποτέ δεν το έχεις αιτιολογήσει , νομίζω .

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει απόλυτη ειλικρίνεια συνδυασμένη φυσικά και με άλλα απαραίτητα στοιχεία όπως τακτ . Π.χ. αν έρθει με καινούργια κόμμωση η κοπέλα σου και δεν σου αρέσει δεν χρειάζεται να πεις είναι απαίσια , ακόμα και αν το σκεφτείς , αλλά <<σε προτιμούσα πριν καλύτερα>> . Από την άλλη αν δεν αντέχει η άλλη/ ο άλλος να είσαι ειλικρινής , απλά η σχέση δεν άξιζε .
Μερικές φορές τα παραδείγματα ακόμα και αφελή , βοηθούνε να καταλάβει ο συνομιλητής σου , συνεπώς θα ήθελα να δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι εννοείς με το ποστ σου το οποίο παρέθεσα
Θα σου δώσω τι γενικότερη έννοια.. Δεν μιλάω φυσικά για κομμωσεις η οτιδήποτε άλλο. Είναι πιο βαθύ το θέμα. Υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν πολλά απο την αρχή της σχέσης γιατί πολύ απλά όταν είσαι ερωτευμένος έτσι νιώθεις να κάνεις. Δυστιχώς έτσι είχα μάθει να κάνω και εγώ. Ώσπου βρέθηκα και στις 2 θέσεις και κατάλαβα ότι είναι λάθος. Απο τη μία είχα μια κοπέλα που μου έδωσε πολλά απο την αρχή και άρχισα να ξενερώνω και απο την άλλη είχα κοπέλα που της έδινα πολλά απο την αρχή και άρχισε να ξενερώνει. Είναι δράση αντίδραση. Απο τη φύση μας όταν κάτι το θεωρούμε δεδομένο χάνουμε το ενδιαφέρον μας σε αυτό. Μην στα πολυλογο και στις 2 περιπτώσεις η σχέση δεν κράτησε σχεδον καθόλου. Στην πρώτη περίπτωση χώρισα εγώ την κοπέλα στην δεύτερη χώρισε η κοπέλα εμένα. Η μεγάλη δοτικότητα είναι ΜΕΓΑΛΟ λάθος.. Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι ενώ εγώ όταν είμαι ερωτευμένος θέλω να τα δίνω όλα απο την άλλη δεν πρέπει. Εδώ έρχονται και οι λεγόμενες πισινές που πρέπει να κρατάμε και να είμαστε πιο φιδολοί με τον άλλον.. ακόμα και καιρό αν είμαστε μαζι. Στα περισσότερα ζευγάρια αυτός που δίνει περισσότερα είναι ο ευάλωτος της σχέσης. Είναι αυτός που στο τέλος θα πληγωθεί, και σίγουρα θα πληγώνεται περισσότερο και μέσα στη σχέση. Και επιδή δεν θέλω να ξαναβρεθώ ποτέ ξανά σε αυτό το 'πόστο' προτιμώ να μην δίνω πολλά, όσο και αν το θέλω πολύ γιατί αυτό μου βγαίνει αυθόρμητα σε φυσιολογική φάση, και να προσπαθώ να κρατάω περισσότερα πράγματα για μένα.

Ελπίζω να κατάλαβες το νόημα αυτών που λέω γτ είναι η αλήθεια ότι δυσκολεύομαι να εκφράσω σωστά αυτα που νιώθω, έτσι όπως τα νιώθω..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:14, 24-09-09:

Εχω την εντυπωση οτι αδυνατεις να καταλαβεις οτι δεν ξενερωνουν ολοι οι ανθρωποι με τα ιδια πραγματα...
Εγω ξενερωνω με την ακριβως εκεινη συμπεριφορα που εσενα σε φτιαχνει και κολλαω οσο πιο πολυ ενδιαφερον δειχνει ο αλλος, και δεν ειμαι μονη μου στην κατηγορια αυτη. Υπαρχουν πολλοι αλλοι σαν κι εμενα, οπως βεβαια και σαν και του λογου σου...
Εξου και το σοφο "σε οποιοναρεσουμε, για τους αλλους δε θα μπορεσουμε".
Και στην τελικη, δε με ενδιαφερουν οι πολλοι, αλλα αυτος ο ενας που θα μου δινει αυτα που θελω και θα παιρνει κι εκεινος με τη σειρα του εκεινα πο αποζητα.Οταν καποιος προσπαθει να ταιριαξει με καποιον που βλεπει πως δεν...απλα σπαταει χρονο και αναλωνεται σε αδιεξοδες καταστασεις.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 04:34, 25-09-09:

Φυσικό δεν είναι; Ήθελα να δείξω τί γίνεται όταν είσαι τόσο συγκεκριμένος. Αν εγώ θέλω να.... κι εσύ θέλεις να.... αντε να πετυχει σχέση ύστερα. Με τις τελίτσες δεν βγαίνει άκρη. Βρές αυτό που θές πρώτα, κρέμα την αντίστοιχη ταμπέλα στο μαγαζί σου, και θα τα πουλήσεις τα τυριά σου. Κάπόιος θα βρεθεί να τα θέλει

Οπότε για την αρχή μιας σχεσης, αλλά όχι μόνο, συνέχεια, θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό απόλα είναι η ειλικρίνεια.

Απο τη μία είχα μια κοπέλα που μου έδωσε πολλά απο την αρχή και άρχισα να ξενερώνω και απο την άλλη είχα κοπέλα που της έδινα πολλά απο την αρχή και άρχισε να ξενερώνει.
Εγω ξενερωνω με την ακριβως εκεινη συμπεριφορα που εσενα σε φτιαχνει και κολλαω οσο πιο πολυ ενδιαφερον δειχνει ο αλλος, και δεν ειμαι μονη μου στην κατηγορια αυτη. Υπαρχουν πολλοι αλλοι σαν κι εμενα, οπως βεβαια και σαν και του λογου σου...
Το κοινωνικοοικονομικό παζάρι που προανέφερα, με κλασσικές τις επιπτώσεις αν αντιμετωπίζεις τις σχέσεις σύμφωνα με τους νόμους προσφοράς και ζήτησης. Οσο προσφέρεις σημαίνει ότι έχεις ανάγκη περισσότερη να πουλήσεις. Αρα πέφτει η τιμή σου. Οσο δε προσφέρεις, ανεβαίνει, σου προσφέρουν δηλαδή εσένα περισσότερα. Το "προσφέρω" εννοείται εδώ τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά. Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.

Υπάρχει ωστόσο και η άλλη σχολή που εκτιμάει την αμεσότητα. Δώσε μου δηλαδή ότι έχεις, για να σου δώσω ότι έχω. Μου κρύβεσαι, σου κρύβομαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 25-09-09 στις 05:27. Αιτία: merge - παρακαλώ κοιτάτε κουμπάκι <<επεξεργασία>> αντί για διαδοχικά ποστ
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:36, 25-09-09:

Φυσικό δεν είναι; Ήθελα να δείξω τί γίνεται όταν είσαι τόσο συγκεκριμένος. Αν εγώ θέλω να.... κι εσύ θέλεις να.... αντε να πετυχει σχέση ύστερα. Με τις τελίτσες δεν βγαίνει άκρη. Βρές αυτό που θές πρώτα, κρέμα την αντίστοιχη ταμπέλα στο μαγαζί σου, και θα τα πουλήσεις τα τυριά σου. Κάπόιος θα βρεθεί να τα θέλει
Οπότε για την αρχή μιας σχεσης, αλλά όχι μόνο, συνέχεια, θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό απόλα είναι η ειλικρίνεια.
Ποιο ακριβως καλε μου ειναι το φυσικο? Ο τροπος που εκφραστηκες ηταν δυσνοητος...
Και για να εχουμε καλο ερωτημα, που ακριβως εγω ειπα το κατι διαφορετικο απο το να ειμαστε ειλικρινεις τοσο απεναντι στον εαυτο μας οσο και απεναντι στον αλλο?! τς τς...

Το κοινωνικοοικονομικό παζάρι που προανέφερα, με κλασσικές τις επιπτώσεις αν αντιμετωπίζεις τις σχέσεις σύμφωνα με τους νόμους προσφοράς και ζήτησης. Οσο προσφέρεις σημαίνει ότι έχεις ανάγκη περισσότερη να πουλήσεις. Αρα πέφτει η τιμή σου. Οσο δε προσφέρεις, ανεβαίνει, σου προσφέρουν δηλαδή εσένα περισσότερα. Το "προσφέρω" εννοείται εδώ τόσο οικονομικά όσο και συναισθηματικά. Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.

Υπάρχει ωστόσο και η άλλη σχολή που εκτιμάει την αμεσότητα. Δώσε μου δηλαδή ότι έχεις, για να σου δώσω ότι έχω. Μου κρύβεσαι, σου κρύβομαι.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε..
Πανω αναφερεσαι σε ειλικρινεια..και τωρα "Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.".
Σορρυ, αλλα αδυνατω να σε ακολουθησω...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:44, 25-09-09:

Αλλα λογια να αγαπιομαστε..
Πανω αναφερεσαι σε ειλικρινεια..και τωρα "Οσο εγώ δεν σε αγαπώ, με αγαπάς εσύ.".
Σορρυ, αλλα αδυνατω να σε ακολουθησω...
Είμαι απόλυτα σαφής πιστεύω. Ομως να κάνω μια εκτίμηση; Με όλους θεατές. Με γουστάρεις εμένα και τον τρόπο σκέψης μου και μια χαρά βρίσκεις να τα λέω και τα καταλαβαίνεις. Δεν θα μου το δείξεις όμως γιατί τότε φοβάσαι ότι δεν θα σε γουστάρω εγώ. Γιατί εσύ αυτό θα έκανες αν σε γούσταρα εγώ και στο έδειχνα. Ετσι λειτουργείς, το περιέγραψες στο προηγουμενο ποστ σου. Ειλικρινής είσαι εδώ, που το είπες και όντως αυτό είναι ειλικρινές. Ομως σύμφωνα με την τακτική σου κάθε άλλο παρά ειλικρινής θα ήσουν με κάποιον που θα σχετιζόσουν. Θα έπαιζες το κοινωνικοοικονομικό παιχνίδι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:28, 25-09-09:

Είμαι απόλυτα σαφής πιστεύω. Ομως να κάνω μια εκτίμηση; Με όλους θεατές. Με γουστάρεις εμένα και τον τρόπο σκέψης μου και μια χαρά βρίσκεις να τα λέω και τα καταλαβαίνεις.
Εχεις ξεφυγει μου φαινεται...Οταν σου λεει καποιος οτι αυτα που γραφεις ειναι ασαφη, σημανει το αυτο και οχι κατι αλλο. Τουλαχιστον πισω απο τις δικες μου λεξεις δεν κρυβεται ο "Αλεξης"...
Συνεννοηθηκαμε τωρα?

Δεν θα μου το δείξεις όμως γιατί τότε φοβάσαι ότι δεν θα σε γουστάρω εγώ. Γιατί εσύ αυτό θα έκανες αν σε γούσταρα εγώ και στο έδειχνα. Ετσι λειτουργείς, το περιέγραψες στο προηγουμενο ποστ σου. Ειλικρινής είσαι εδώ, που το είπες και όντως αυτό είναι ειλικρινές. Ομως σύμφωνα με την τακτική σου κάθε άλλο παρά ειλικρινής θα ήσουν με κάποιον που θα σχετιζόσουν. Θα έπαιζες το κοινωνικοοικονομικό παιχνίδι.
Παιδι μου καλο, εχεις διαβασει ποστ μου?
Και εαν ναι, τοτε σιγουρα τα ερμηνευεις κατα το δοκουν...
Οταν υποστηριζω το να ειμαστε ο εαυτος μας και να μην κανουμε κοπλακια, εσυ τι ακριβως αντιλαμβανεσαι πως εκφραζω?? Πως οταν θελω κατι και δεν το παιρνω, τοτε θα το παιξω αλλιως?!
Αυτο που ειπα και παρερμηνευσες ειναι οτι οταν δεν παιρνω αυτο που θελω απο τον αλλο βασει της ψυχοσυνθεσης μου, τοτε ασυνειδητα λειτουργει ανασταλτικα στο τι εγω για εκεινον πρωταρχικα θα αισθανθω και εκ των υστερων θα εκφρασω...Δε θα υπαρξει κατι για να το πνιξω, διοτι απλα δε θα εχει αναπτυχθει το οτιδηποτε.
Ελπιζω τωρα να μπορεις να αντιληφθεις τι ακριβως εννοω και να μην εχεις σφαλμενες εντυπωσεις, οι οποιες ειναι και ακυρες και ατοπες .

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:36, 25-09-09:

Παιδι μου καλο, εχεις διαβασει ποστ μου? Και εαν ναι, τοτε σιγουρα τα ερμηνευεις κατα το δοκουν...
Γλυκιά μου, μικρή μου, όλοι ερμηνεύουν τα πάντα με τον εγκέφαλο τους, δηλαδή κατα το δοκούν. Ομως πίσω στο θέμα, η αρχή μιας σχέσης, μπορεί να ειναι η αρχή ενός παιχνιδιού ή η αρχή μιας σχέσης. Βέβαια πολλόί βλεπουν το παιχνίδι ισχύος σαν σχέση και είναι μια σχέση. Σχέση μίσους όμως

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους