Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσύ θα έκλεβες το "σ' αγαπώ" αν δεν είχαν μάθει να στο λένε;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:59, 26-09-09:

Αφορμή γι΄αυτή την ερώτηση προς συζήτηση είναι οι στίχοι από το τραγούδι της Νατάσας Μποφίλιου "Εν λευκώ" με καταπληκτικούς στίχους του Γεράσιμου Ευαγγελάτου.
".....................
Αν σ' αγαπούν να μάθουν να το λένε
κι αν δε στο πουν να μάθεις να το κλέβεις
κι αν θες να δεις τ' αληθινά να καίνε
πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν' ανέβεις.
..............................."
Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν οι άνθρωποι που δεν λένε "σε αγαπώ" το κάνουν απο τόλμη ή ατολμία.....;
Τόλμη γιατί έχουν μάθει να ζουν έτσι,λιτά απλά χωρίς εξάρσεις.... ίσως γιατί δεν έχει όρια η αγάπη κι αν το λες, απλά εισπράττεις το εισητήριο της ικανοποίησης της απόλαυσης των δύο μικρών αλλά τόσο σπουδαίων λέξεων Σε Αγαπώ, γιατι ξέρουν ότι η αγάπη δεν είναι ρίσκο είναι η ίδια η ζωή και αποφαζίσουν να το ζήσουν....παρά να το λένε.
Ατολμία γιατί ο καλά κρυμμένος εαυτός τους, τους καθοδηγεί στο να μην φανερωθούν, να μην δείξουν ευαίσθητοι, να μην εκφραστούν, να προτιμούν τα γυάλινο κλουβί τους που όλα τα παρατηρούν αλλά δεν τα ζουν και δεν τα γεύονται......απλοί παρατηρητές συναισθημάτων.

Και η θέση του άλλου που θέλει το "σε αγαπώ" ποια είναι; Να το διεκδικήσει με κάθε τρόπο ή απλά να το προσπεράσει και να ζήσει από τα συμφραζόμενα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:40, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Αφορμή γι΄αυτή την ερώτηση προς συζήτηση είναι οι στίχοι από το τραγούδι της Νατάσας Μποφίλιου "Εν λευκώ" με καταπληκτικούς στίχους του Γεράσιμου Ευαγγελάτου.
".....................
Αν σ' αγαπούν να μάθουν να το λένε
κι αν δε στο πουν να μάθεις να το κλέβεις
κι αν θες να δεις τ' αληθινά να καίνε
πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν' ανέβεις.
..............................."
Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν οι άνθρωποι που δεν λένε "σε αγαπώ" το κάνουν απο τόλμη ή ατολμία.....;
Τόλμη γιατί έχουν μάθει να ζουν έτσι,λιτά απλά χωρίς εξάρσεις.... ίσως γιατί δεν έχει όρια η αγάπη κι αν το λες, απλά εισπράττεις το εισητήριο της ικανοποίησης της απόλαυσης των δύο μικρών αλλά τόσο σπουδαίων λέξεων Σε Αγαπώ, γιατι ξέρουν ότι η αγάπη δεν είναι ρίσκο είναι η ίδια η ζωή και αποφαζίσουν να το ζήσουν....παρά να το λένε.
Ατολμία γιατί ο καλά κρυμμένος εαυτός τους, τους καθοδηγεί στο να μην φανερωθούν, να μην δείξουν ευαίσθητοι, να μην εκφραστούν, να προτιμούν τα γυάλινο κλουβί τους που όλα τα παρατηρούν αλλά δεν τα ζουν και δεν τα γεύονται......απλοί παρατηρητές συναισθημάτων.

Και η θέση του άλλου που θέλει το "σε αγαπώ" ποια είναι; Να το διεκδικήσει με κάθε τρόπο ή απλά να το προσπεράσει και να ζήσει από τα συμφραζόμενα;
Λέξεις vs πράξεις ; Το αιώνιο δίλημα (ψευτοδίλημα για άλλους).
Tην τελευταία φορά που ρώτησα, "με αγαπάς ;" η απάντηση ήταν "Σοβαρέψου". Μ'αγαπούσε ωστόσο, έτσι πίστευα, κι ακόμα το πιστεύω, αλλά το είπε πολύ ελάχιστες φορές. Το δικό μου "σ'αγαπώ" ήταν πολύ φλύαρο τουναντίον. Φλύαρος σε όλα, όχι μόνο σ'αυτό. Κατάλαβα εκείνη τη μέρα ότι το "σοβαρέψου" μεταφράζοταν "σε παρακαλώ, φοβάμαι μην ξαναπάθω όσα έπαθα με τους άλλους". Δεν μπόρεσα ποτέ να την πείσω για την ομορφιά και την χρησιμότητα των λέξεων, ότι οι κατάλληλες πράξεις συνοδεύονται από κατάλληλες λέξεις όπως ένα καλό φαγητό πρέπει να συνοδεύεται από καλό κρασί. Εκείνη κάποια στιγμή μου είπε ότι πείστηκε ότι δεν ήμουν σαν τους άλλους, κι όμως συνέχισε να μου φέρεται λες κι ήμουν άλλος, κι έτσι το αναγκαίο "συνοδευτικό" για μένα έλειπε από το "τραπέζι". 'Ετσι άρχισε να μου κόβεται η όρεξη θυμάμαι και να θέλω να πατάω όλο και πιο σπάνια στις "συνεστιάσεις". Τί να το κάνω όταν νοιώθεις αλλά δεν δείχνεις ; Ξερό φιλέτο χωρίς κρασί στο λαιμό σου στέκεται.
Είναι ζήτημα ατολμίας, καχυποψίας και ανασφάλειας. Πακέτο πάει με το γυάλινο κλουβί που όλα τα παρατηρούν αλλά δεν τα γεύονται, ίσως επειδή κάποτε πληγώθηκαν και εσύ τώρα πληρώνεις τα σπασμένα. Μα εγώ θέλω να τ'ακούω να τ'ακούω να το λες...γιατί τα λόγια δεν είναι απλά λόγια, αλλά αυτό που βγαίνει από μέσα σου ολόγυμνο και ντύνεται με λέξεις να σε ζεστάνει να μην πας από κρυοπαγήματα της ψυχής. Αν το ζεις το λες. Δεν μπορείς δυστυχώς να το κλέψεις.

αν θες να δεις τ' αληθινά να καίνε
πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν' ανέβεις

Η Ν.Μποφίλιου είναι και δική μου αγαπημένη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:53, 26-09-09:

Σ'αγαπω..Μια λεξη που λεγεται τοσο συχνα και σε τοσες περιστασεις που εχει χασει το νοημα της..Και ομως αν ακουστει απο τα σωστα λογια και ξερεις οτι η λεξη συνοδευεται απο μια αγαπη που βγαινει απο μεσα και απλα συνοδευει τα λογια αποτελει μια μαγικη στιγμη..

Αν η αλλη δεν το λεει,δεν μπορεις και να κανεις πολλα..Αν οι πραξεις της ομως μου δειχναν οτι μάγαπαει πιστευω οτι δεν θα ειχα προβλημα με αυτο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:59, 26-09-09:

Tι είναι το σ' αγαπώ; Μια ταμπελίτσα σαν πολλές άλλες..
Ίσως καλύτερα και να μη το λες και να μη τ' ακούς συχνά. Απλά να το νιώθεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:17, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Tι είναι το σ' αγαπώ; Μια ταμπελίτσα σαν πολλές άλλες..
Ίσως καλύτερα και να μη το λες και να μη τ' ακούς συχνά. Απλά να το νιώθεις.
'Οταν το νοιώθεις όμως το λες αυθόρμητα και το ακούς με χαρά. Δεν είναι μόνο εργοτάξιο η αγάπη που εκτελείς κάποια έργα βουβός, είναι κι ο λόγος (τραγούδι ή ποίημα) που γεννιέται από εσωτερική ανάγκη να εξυψώσεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και να του εκφράσεις λατρεία, θαυμασμό, συγκίνηση, ευγνωμοσύνη, αγάπη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:03, 31-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από gademis

...Είπατε "σ'αγαπώ" και το εννοούσατε; Οχι.
Αυτό σημαίνει οτι δεν έχεις αγαπήσει ποτέ ή οτι δεν το εννοούσες;

Ερώτηση: υπάρχει κάτι στις απαντήσεις αυτού του θέματος από κάποιο μέλος που σας έκανε εντύπωση; Πείτε το!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 17:47, 31-12-09:

Αυτό σημαίνει οτι δεν έχεις αγαπήσει ποτέ ή οτι δεν το εννοούσες;
Έχω, απλά δεν το χω πει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:43, 01-01-10:

Έχω, απλά δεν το χω πει.
Γιατί;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 18:54, 01-01-10:

Είχα ενδείξεις οτι δεν ήθελε και τη θεώρησα tactically unsound κινηση.. ήμουν πολύ νεότερος τότε .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:27, 02-01-10:

Είχα ενδείξεις οτι δεν ήθελε και τη θεώρησα tactically unsound κινηση.. ήμουν πολύ νεότερος τότε .
Όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις οτι θα σε αγαπάει κι αυτός... Είναι ωραίο να ξέρεις οτι κάποιος σε αγαπάει...

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 16:03, 02-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις οτι θα σε αγαπάει κι αυτός... Είναι ωραίο να ξέρεις οτι κάποιος σε αγαπάει...
Είναι όμως καλό να αποφεύγουμε να αγαπάμε αυτους που δεν μας αγαπάνε.. δεν πιστεύω στην μονόπλευρη αγάπη.. προσωπικά αν νιώσω αγάπη γ κάποιον άνθρωπο που ξέρω οτι δεν τρέφει να ίδια αισθήματα για μένα το αποβάλω με κάθε τρόπο.. απλώς δεν το αξίζει..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 00:32, 20-03-10:

Συμφωνώ.

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Είναι όμως καλό να αποφεύγουμε να αγαπάμε αυτους που δεν μας αγαπάνε.. δεν πιστεύω στην μονόπλευρη αγάπη.. προσωπικά αν νιώσω αγάπη γ κάποιον άνθρωπο που ξέρω οτι δεν τρέφει να ίδια αισθήματα για μένα το αποβάλω με κάθε τρόπο.. απλώς δεν το αξίζει..
Συμφωνώ.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το "σωστό" και δεν ξερω αν ποτε θα παρω απαντηση. Το μονο που ξερω ειναι οτι αν αγαπας καποιον αυτο φαινεται, οπως επισης φαινεται και αν ο αλλος δεν σε αγαπαει. Το καλυτερο θα ηταν η αγαπη να ειναι αμφιδρομη. Και ευχομαι σε ολους αυτο να πετυχουν...αργα ή γρηγορα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:07, 29-03-10:

ποτε δεν εχω πει σε καποιον σαγαπαω.
βεβαια ειμαι και μικρη και δενε χω προλαβει ισως.
μια φορα το ενιωσα παντως, αλλα ακομα και τοτε δε το πα.

και καλυτερα αποτι αποδειχτηκε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:54, 30-03-10:

Είμαι πολύ στοργική και χαδιάρα (κατά βάθος), μου αρέσει να αγγίζω τον άλλον, να τον αγκαλιάζω, να τον φιλάω, να του λέω οτι τον αγαπώ όταν το νιώθω, να του πω οτι είναι όμορφος εκείνη τη στιγμή, κι αυτό το κάνω με όλους. Οπότε ένας άνθρωπος που δε μου δείχνει ούτε μου λέει ποτέ τα συναισθήματά του μου φαίνεται πολύ ψυχρός. Επειδή βλέπω την ξαδέλφη μου που κατά βάση είναι ψυχρή και δε δείχνει τα συναισθήματά της, ξέρω όμως οτι υπάρχουν κι οτι με αγαπάει, πιστεύω οτι οι άνθρωποι που δε δείχνουν τα συναισθήματά τους δεν είναι οτι δεν αγαπάνε, απλά δεν είναι του χαρακτήρα τους να το δείχνουν. Αλλά εμένα αυτό με γεμίζει ανασφάλεια.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:07, 30-03-10:

πιστεύω οτι οι άνθρωποι που δε δείχνουν τα συναισθήματά τους δεν είναι οτι δεν αγαπάνε, απλά δεν είναι του χαρακτήρα τους να το δείχνουν.
Προσωπικα δε θα μπορουσα να ερωτευτω εναν τετοιο τυπο ανθρωπου...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:21, 30-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Προσωπικα δε θα μπορουσα να ερωτευτω εναν τετοιο τυπο ανθρωπου...
Ούτε κι εγώ.

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 19:59, 21-06-10:

/offtopic on
Δεν λέω ποτέ "σ' αγαπώ" αλλά "σε αγαπάω"
/offtopic off

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 22:07, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από apaleytos
/offtopic on
Δεν λέω ποτέ "σ' αγαπώ" αλλά "σε αγαπάω"
/offtopic off
Και εγώ το προτιμώ χωρίς τη συναίρεση...
Εγώ όταν το είπα ένιωσα από την μία τόσο όμορφα, αλλά από την άλλη απροστάτευτη. Γιατί όταν δεν εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου είναι πιο εύκολο να τα ελέγξεις...

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 22:28, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Και εγώ το προτιμώ χωρίς τη συναίρεση...
Εγώ όταν το είπα ένιωσα από την μία τόσο όμορφα, αλλά από την άλλη απροστάτευτη. Γιατί όταν δεν εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου είναι πιο εύκολο να τα ελέγξεις...
Είναι θέμα καθαρά ισορροπίας στο μυαλό (δεν λέω ότι είσαι ανισσόροπη απλά ότι είναι θέμα ισορροπίας και αυτή αποκτάται με τον χρόνο γνωρίζοντας ΣΕ).
Είναι πιο εύκολο να το ελέγξεις αν δεν τα εξωτερικεύεις τα συναισθήματα σου. Αλλά αυτό επιθυμείς;

Έχουμε ένα καράβι δεμμένο στο λιμάνι.
Σαφώς το καράβι, στο λιμάνι, είναι ασφαλές.
Είναι αυτός ο προορισμός του όμως..;;;

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:29, 21-06-10:

εσύ θα έκλεβες το σ' αγαπώ ;
μόνο άμα δεν είχε συναγερμό και κλειδαριά ασφαλείας

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 22:45, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από apaleytos
Είναι θέμα καθαρά ισορροπίας στο μυαλό (δεν λέω ότι είσαι ανισσόροπη απλά ότι είναι θέμα ισορροπίας και αυτή αποκτάται με τον χρόνο γνωρίζοντας ΣΕ).
Είναι πιο εύκολο να το ελέγξεις αν δεν τα εξωτερικεύεις τα συναισθήματα σου. Αλλά αυτό επιθυμείς;

Έχουμε ένα καράβι δεμμένο στο λιμάνι.
Σαφώς το καράβι, στο λιμάνι, είναι ασφαλές.
Είναι αυτός ο προορισμός του όμως..;;;
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις όπως καταλαβαίνω ότι τώρα στην ουσία γνωρίζομαι με τον εαυτό μου... Όχι, δεν είναι αυτός ο προορισμός του καραβιού.. Αλλά στην τρικυμία το λιμάνι του θα σκεφτεί

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:09, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Όχι ακριβώς, απλά ο,τι εξωτερικεύεις αποκτά υπόσταση. Κάποιοι θα μπορούσαν να πουν ότι έτσι το ελέγχεις και πιο εύκολα, διότι είναι ευκολότερο να αντιληφθείς τις διαστάσεις του. Επίσης, συνήθως είναι πιο υγιές (όσο χρήσιμο κι αν είναι να κουβεντιάζεις με τον εαυτό σου για ένα θέμα, όταν κουβεντιάζεις ΜΟΝΟ με αυτόν μπορεί να καταλήξεις να βλέπεις τα πράγματα πολύ παράλογα), αν και σε καθιστά κατά κάποιο τρόπο υπεύθυνο/η για αυτά που εξέφρασες.

Πάντως θεωρώ ότι οι άνθρωποι έχουμε δώσει υπερβολική βάση στη συγκεκριμένη φράση και δεν καταλαβαίνω what the fuss is all about. Περιμένουν κανα χρόνο να το πουν "για να το πιστεύουν στ'αλήθεια" και συνήθως μετά από μερικά χρόνια χωρίζουν και υποτίθεται ότι τους ...πέρασε η αγάπη; Ότι δεν το εννοούσαν τελικά; Και τότε προς τι η όλη αναμονή;
Έχω την εντύπωση ότι εμείς οι άνθρωποι παίρνουμε κάποια πράγματα πολύ σοβαρά χωρίς λόγο. Όποτε και να το πεις, θα το πεις επειδή έτσι νιώθεις εκείνη τη στιγμή. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι, δεν γίνεται να το διασφαλίσεις αυτό όσο και να περιμένεις. Ok, όταν περάσεις πάρα πολύ χρόνο με έναν άνθρωπο, είναι εξελικτικό feature να τον "αγαπήσεις" (έτσι αγαπάμε και τους συγγενείς μας άλλωστε) αλλά υποτίθεται ότι όταν λες στο σύντροφο σου ότι τον αγαπάς δεν αναφέρεσαι σε αυτό. Οπότε, είμαι της άποψης "πες το την πρώτη φορά που θα το νιώσεις και ακόμα και να μην βγει σε καλό, δεν πειράζει, θα είναι μια όμορφη ανάμνηση".
Ούτως ή άλλως, η ευτυχία μας βασίζεται σε τόσες αυταπάτες που μία ακόμα δεν βλάπτει.

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O apaleytos έγραψε στις 23:38, 21-06-10:

Έχεις δίκιο Λία.
Πολλοί άνθρωποι πασχίζοντας να θαυμάσουν το δάσος, δεν βλέπουν το δέντρο μπροστιά στα μάτια τους.
Η αγάπη είναι συναίσθημα και ως συναίσθημα δεν αντιγράφεται κοιτάζοντας τι έχουν νιώσει άλλοι. Κάθε τέτοια στιγμή είναι μοναδική και πολλοί, δυστυχώς, κάθονται και αναλώνονται χάνοντας την ουσία.
Μετά θα είναι αργά.
Την πέτρα την πετάς αλλά δεν μπορείς να την ξαναγυρίσεις πίσω. Καλώς ή κακώς.

Παράθεση

agonigrammi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη agonigrammi
H agonigrammi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H agonigrammi έγραψε στις 00:39, 22-06-10:

το συναισθημα ΑΓΑΠΗΣ δεν χρειαζεται να το κλεψεις. Το καταλαβαινεις οταν υπαρχει. Ποσα λενε αυτα τα ματια.
Την λεξη ΣΑΓΑΠΩ την λες και σου την λενε ευκολα. Ολοι μας ομως τη λεξη σαγαπω θελουμε να ακουσουμε (με η χωρις περιεχομενο)

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 22:53, 14-12-11:

Mερικες φορες απλα θες να το ακους,χωρις να σε νοιαζει αν ο αλλος το εννοει...για αυτο μετα πληγωνεσαι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 18:49, 16-12-11:

Ειμαι απο αυτους που δεν το λενε...Βασικα δεν το λεω σχεδον ποτε,εκτος απο 2 φορες (νομιζω)...Και οχι απο πεισμα ή επειδη δεν το εχω νιωσει...
Για μενα δεν εχει νοημα ουτε να το λεω αλλα ουτε να το ακουω εαν βλεπω πως ο αλλος δεν το νιωθει 100%
Και επειδη δεν θελω να το κανουν σε μενα,δεν το κανω ουτε εγω...
Τωρα στις περιπτωσεις που το εχω νιωσει, αλλα δεν το εχω πει...Δεν ξερω!!!
Θα το δειξω ομως!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 17:14, 30-12-11:

εκπληκτικο τραγουδι....εκπληκτικη κ η Μποφιλιου.....εκπληκτικη κ η αγαπη...οταν καταφερνουμε να την ισορροπησουμε μεσα μας....
οποιος εχει προσπαθησει να κλεψει το σ αγαπω που αν κ το ενοιωθαν ποτε δεν του το ειπαν.....σιγουρα θα ματωσε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους