Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,365 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν ενδιαφέρεστε για δεσμευμένο/η...;

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 04:51, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
κανεις τεραστιο λαθος και σαν μικρη με τα μισα σου χρονια, επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου!
Μιλας γενικοτερα για τις γυναικες που μαλλον εσυ εχεις συναντησει!
Επειδή λοιπόν έχω τα διπλά σου χρόνια, έχω συναντήσει πολλές πολλές πολλές γυναίκες, συνεπώς κάτι ξέρω παραπάνω. Όμως δεν μίλησα μόνο για τη δική μου εμπειρία. Πρώτη το ανέφερε η Μουν, η οποία μας είπε ότι το άκουσε από πολλούς. Από πολλούς ακόμη το έχω ακούσει κι εγώ. Συσσωρευμένη εμπειρία λοιπόν κι όπως είπα "σύμπτωσις επαναλαμβανομένη, ουκ έστι σύμπτωσις". Φυσικά δεν θα σου πω ότι εσύ κάνεις τεράστιο λάθος, απλά επειδή είσαι γυναίκα κι έτσι δεν μπορείς να έχεις εμπειρία από αυτό για το οποίο συζητάμε.

Προσωπικα δε φλερταρω αν δε μου δωσει καποιος το φως αν με ρωτησεις αλλα ακομα κι αν συμβει δε θα το κανω με καποιον που συνοδευει μια γυναικα! δε μπα να πεφτω στα ταρταρα και να μη μπορω να κοιμηθω τα βραδια? ευτυχως για μενα δε μου χει συμβει αυτο, δεν το εχω επιτρεψει δηλαδη να αναστατωθω για εναν που ειναι ηδη αλλου.
θελω κι επειδη θελω, εχω υπαρξει πρωτη σε αντρικες καρδιες!
Ποιος αναφέρθηκε προσωπικά; Ν' αρχίσω τώρα την εντομολογία και ν' αναλύω τις μύγες; Δεν είχες πάντως καμμία υποχρέωση ν' απολογηθείς, για κάτι μάλιστα για το οποίο ουδείς σε κατηγόρησε. Θα σ' ενημερώσω μόνο ότι η ανθρωπολογία μας διδάσκει πως στον άνθρωπο, όπως και στα περισσότερα θηλαστικά και πτηνά, το θηλυκό είναι αυτό που διαλέγει κι όχι το αρσενικό. Τώρα αν εσύ περιμένεις φως από το αρσενικό, μάλλον θα πρέπει ν' ανήκεις στις αξιοσημείωτες εξαιρέσεις.

δε θα το κανω εγω λοιπον! προτιμω να μαι μονη παρα να μπω αναμεσα σε μια σχεση! τι μου φταιει η καθε κοπελα να την κανω να τραβιεται?ας εχουν προβληματα! ας μη τα πανε καλα! ειναι σα λεμε- παντρεμενος με προβληματα δηθεν μονο και μονο να πιασει κανα πιπινι.
Είναι δικαίωμά του καθενός να προτιμά ό,τι του αρέσει. Κανένα δικαίωμα όμως δεν του πέφτει να κολλά ηθικοπλαστικές ταμπελίτσες σε εκείνους που αρέσκονται διαφορετικά από εκείνον, γιατί τότε μόνο ο ίδιος θεωρεί πως έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του και οι υπόλοιποι θα πρέπει απλά να ακολουθούν.

Ήλπιζα να έχεις ήδη καταλάβει το πόσο άτοπο είναι το να συγκρίνεις μία σχέση με έναν γάμο, όμως προφανώς δεν έχεις επαρκείς εμπειρίες ούτε από σχέσεις, ούτε από γάμο για να μπορείς να κάνεις τη σύγκριση. Ακόμη κι έτσι όμως, θεωρώ ότι και ο γάμος δεν θα πρέπει να προστατεύεται από δικαιώματα ιδιοκτησίας και μονοπωλιακής διαχείρισης, αλλά σίγουρα σ' εκείνη την περίπωση υπάρχουν εκ των πραγμάτων περισσότεροι περιορισμοί. Να είσαι σίγουρη πάντως, ότι ακόμη και το να αποζητά κάποιος παντρεμένος ένα πιπίνι, όπως αναφέρεις, είναι από μόνο του ενδεικτικό προβλήματος, το οποίο αναζητά την επίλυσή του. Εδώ η ηθική σε καμμία περίπτωση δεν δίνει τις απαντήσεις, αφού ο καθένας είναι υποχρεωμένος να βρει το κατάλληλο φάρμακο για το ειδικό του πρόβλημα. Η ηθική σου, λέει σ' αυτόν τον άνθρωπο: "Δεν σου αναγνωρίζω το δικαίωμα να έχεις πρόβλημα μέσα στα δεσμά ενός γάμου, αφού ο γάμος είναι κάτι το ιερό και καλό εξ ορισμού, δεν διακρίνω ούτε ανανγνωρίζω τις ατομικές ιδιαιτερότητες κάθε χωριστής περίπτωσης, συνεπώς δεν δικαιούσαι να ψάχνεις για οποιαδήποτε λύση και κάτσε να βράζεις στο ζουμί σου".

Α, κι επειδή τα στερεότυπα εναντίον των αντρών περισσεύουν εδώ μέσα, σ' ενημερώνω ότι δεν υπάρχει στατιστικώς σημαντική διαφορά στα ποσοστά των ανδρών και των γυναικών που προβαίνουν σε εξωσυζυγικές σχέσεις.

Ηθικολογια και υποκρισια αναφερεις!
Ειναι ηθικο δηλαδη να την πεσεις σε ενα δεσμευμενο?
Και ειναι υποκριτικο να μην το κανεις και ταυτοχρονα να λες ελευθερα τη γνωμη σου αποτρεποντας καποιον να το κανει?
Την μεταξύ ηθικολογίας και υποκρισίας σύνδεση δεν την εφηύρα εγώ προσωπικά, αντίθετα νομίζω ότι είπα και πάλι μια αφόρητη κοινοτοπία. Πρόκειται γι' άλλη μια φορά για αποτέλεσμα συσσωρευμένης εμπειρίας. Έτσι, μπορώ να μιλώ στατιστικά με μεγάλη ασφάλεια. Αντίθετα, η στατιστική είναι παντελώς άχρηστη, όταν εστιάζουμε σε ατομικές περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα η δική σου, συνεπώς δεν δύναμαι να εκφράσω άποψη. Προφανώς πρέπει να κάνεις αυτόν τον απλό διαχωρισμό μέσα στο μυαλό σου, πριν εκλάβεις το οτιδήποτε προσωπικά.

Θεωρώ κάθε είδους ηθικολογία ως απαράδεκτη, ενώ αντίθετα η ηθική με τη φιλοσοφική της έννοια πιστεύω ότι είναι κάτι που θα πρέπει να διακρίνει την ανθρώπινη συμπεριφορά. Η λεπτή διάκριση έγκειται στο γεγονός ότι ο ηθικολόγος διακυρήττει ηθική, την οποία είναι άγνωστο εάν πράγματι την τηρεί ο ίδιος, συνεπώς θέτει τον εαυτό του ως κριτή των άλλων και ταυτόχρονα μπαίνει ο ίδιος στο απυρόβλητο, πράγμα που θεωρώ το ανηθικότερο όλων των ανηθικοτήτων. Αντίθετα, ο ηθικός άνθρωπος, τηρεί την ηθική στην οποία έχει επιλέξει να πιστεύει, χωρίς να τη διακυρήττει, αφού αναγνωρίζει ότι δεν κατέχει ο ίδιος το αλάθητο και ότι συνεπώς η δική του ηθική μπορεί στο μέλλον ν' αποδειχτεί εσφαλμένη, άρα δικαιούται μόνο το δικό του το κεφάλι να βάλει στον ντορβά και κανενός άλλου. Πρόκειται ακριβώς για την ίδια διαφορά μιας "φιλανθρωπίας" που γίνεται με τρόπο επιδεικτικό, με μία αγαθοεργία που γίνεται διακριτικά και εν ανωνυμία.

Μια άλλη σημαντική διαφορά μεταξύ ηθικολογίας και ηθικής με την φιλοσοφική της έννοια, είναι ότι η πρώτη αποτελεί προϊόν μίμησης και αναμάσησης, αποτέλεσμα άκριτης αποδοχής προτύπων συχνά ξεπερασμένων και απαρχαιωμένων, χωρίς στις περισσότερες περιπτώσεις πλήρη επίγνωση των λόγων για τους οποίους υιοθετείται, ενώ η δεύτερη προϊόν διαλεκτικής διαδικασίας κι επιλογής. Σε αυτήν την περίπτωση, ο ηθικολόγος αποποιείται της ευθύνης των συνεπειών της ηθικής την οποία πρεσβεύει, αφού αυτή ανήκει στην παράδοση ή στην κακούργα κοινωνία, ενώ ο ηθικός άνθρωπος αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη των ηθικών του επιλογών, όσο κι αν στους πολλούς αυτές μπορεί και να φαντάζουν ως ανήθικες.

Νομιζω ειναι υπερβολη να ακουγεται κατι τετοιο και προσβαλλει τις γυναικες που εχουμε αποψη αντιθετη!
Μιλαμε για ηθικη οταν ο καθενας εχει καλλιεργησει την ηθικη του αναλογα με την κουλτουρα του και την παιδεια του?
Σίγουρα δεν σε γνωρίζω προσωπικά, οπότε μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, όμως επίτρεψέ με να σου επισημάνω ότι η ευκολία με την οποία προσβάλλεσαι όταν η ηθική σου αμφισβητείται, καθώς και η απόπειρα γενίκευσης της προσωπικής σου ενόχλησης, δια προβολής σε όλες τις γυναίκες που έχουν αντίθετη άποψη, εν γένει συνάδει με την εικόνα του ηθικολόγου την οποία περιέγραψα παραπάνω κι όχι μ' εκείνην του ηθικού ανθρώπου, του οποίου εύστοχα ελπίζω απέδωσα τη διάκριση.

πες μου Χαος, γιατι δε με πιστευεις(εμενα κι οσες απο μας.... ηθικολογουμε οπως λες) αφου δεν με ξερεις?
Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά γνωρίζω τόσο την προέλευση, όσο και τ' αποτελέσματα της ηθικής την οποία πρεσβεύεις, μιλώντας πάντοτε με όρους στατιστικής και με βάση τη συνήθη περίπτωση. Το κατά πόσον εσύ προσωπικά ακολουθείς αυτήν την ηθική είναι κάτι που δεν με αφορά, ούτε και υπαινίχθηκα το αντίθετο. Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι η ηθική αυτή στηρίζεται σε σαθρές βάσεις και ότι είναι εν πολλοίς λανθασμένη και συνεπώς δεν θα πρέπει να γενικεύεται και να επιβάλλεται στο σύνολο της κοινωνίας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:05, 28-10-09:

Γραφεις κι εσυ πολυ οπως κι εγω.
Δε θα τα παρω κομματι κομματι, η ουσια ειναι ιδια, σε καθε κομματι λες το ιδιο με αλλα λογια, παντως κανεις δεν μπορει να μιλα για ηθικη και ηθικολογια μονο αν εχει υπαρξει ανηθικος και ηθικος στη ζωη του οποτε μπορει να χει μετρο συγκρισης.
Δεν εχω υπαρξει ανηθικη ακομα ωστε να την πεσω σε πιασμενο, ουτε και σε πολλες αλλες καταστασεις με τις οποιες διαφωνω.
Οποτε δεν μπορω να λεγομαι ουτε και ηθικη. Ασε που δε μαρεσουν αυτες οι λεξεις, δεν ξερω γιατι χρησιμοποιουνται απο το στομα ενος μεγαλου ανθρωπου που χει δει τη ζωη απο τοσο πολυ κοντα.(εχεις παιδια? κι αν ναι, εχεις κορη? απορια μου διοτι εγω σου μιλω σα να μιλω στον πατερα μου αυτη τη στιγμη κι αν ο πατερας μου μιλουσε προσβλητικα για τις γυναικες θα με ενοχλουσε-ισως με στεναχωρουσε κιολας- και θα του ανταπαντουσα, οποτε μην το παιρνεις κι εσυ προσωπικα.)

Τις εμπειριες σου σαφως και δεν τις εχω, πως θα γινοταν κατι τετοιο, αλλα εχω στομα να μιλω(πιστευω κανω καλα) και με οσα βλεπω να απαντω.
Δεν απολογηθηκα κι απορω πως σου περασε κατι τετοιο. Εδω συζηταμε, διαφωνουμε και δεν μπορω απο μεγαλους ανθρωπους, ωριμους και...σοφους να ακουω να βαζουν τις γυναικες στο ιδιο καζανι. Αυτο μονο πικρια και παραπονο μου βγαζει. Οποτε εκανες λαθος διαγνωση.
Ναι, τοειπαν πολλοι αυτο να συμβαινει κι εγω δε διαφωνησα αφου τοχω δει και μετα ιδια μου τα ματια, αλλα μην ξεχνας πως πολυς κοσμος επικεντρωνεται στα ασχημα της ζωης και τα αρνητικα και ξεχνα να αναφερει τα λευκα και τα σπουδαια(που υπαρχουν!και δεν αναφερομαι σε μενα μονο αλλα σε πολλες γυναικες που ξερουν να μαζευουν τα σαλια τους εκει που πρεπει)

Οσο για το κυνηγι αντρα- γυναικας, εχω ξαναπει πως στη συμπεριφορα μου εχω υπαρξει πιο αντρας απο τους αντρες, οποτε ατοπον κι αυτο(ειδες που δε με ξερεις?) Εγω αυτο που θα προτιμουσα απο εναν μεγαλυτερο ανθρωπο, που σαφως εχει να μας δωσει πολλες συμβουλες και πολλα μαθηματα, να ειναι πιο ηπιος με τους χαρακτηρισμους του καθως και με τις εκφρασεις που χρησιμοποιει αφου το μονο που προκαλει ειναι απλη συγχυση και δεν ''ξυπνα'' τους μικροτερους που θελουν μαθουν, με τις απαντησεις τετοιου τυπου.

Αυτα απο μια μικρη,
Χαος χαιρομαι που σε γνωριζω εστω τωρα!
Καλημερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:37, 28-10-09:

Γραφεις κι εσυ πολυ οπως κι εγω.
Δε θα τα παρω κομματι κομματι, η ουσια ειναι ιδια, σε καθε κομματι λες το ιδιο με αλλα λογια, παντως κανεις δεν μπορει να μιλα για ηθικη και ηθικολογια μονο αν εχει υπαρξει ανηθικος και ηθικος στη ζωη του οποτε μπορει να χει μετρο συγκρισης.
Ναι, ή εγώ έλεγα τα ίδια, ή αυτά μόνο μπόρεσες να δεις εσύ. Πάντοτε τα πράγματα έχουν τουλάχιστον δύο πλευρές, μπορείς να κρατήσεις όποια σου ταιριάζει...
Έχω υπάρξει ανήθικος, έχω βουτηχτεί στον βόρβορο της αμαρτίας, τουλάχιστον με βάση την αστική ηθική για την οποία μιλάς και την οποία υποστηρίζεις. Έχω ωστόσο τη δική μου ηθική στάση, την οποία φροντίζω να μη διαφημίζω αλλά την έχω ακολουθήσει πιστά και με κάθε τίμημα. Συνεπώς μπορώ να μιλώ. Άλλωστε, δεν έγραψα τυχαία για τον εαυτό μου "the wickedest man in e-steki". Ο θεός να μου δώσει χρόνια πολλά, να έχω ν' αμαρτάνω. Άλλωστε και οι δύο θα πάμε στην κόλαση, τουλάχιστον εγώ θα το έχω διασκεδάσει...

Δεν εχω υπαρξει ανηθικη ακομα ωστε να την πεσω σε πιασμενο, ουτε και σε πολλες αλλες καταστασεις με τις οποιες διαφωνω.
Οποτε δεν μπορω να λεγομαι ουτε και ηθικη. Ασε που δε μαρεσουν αυτες οι λεξεις, δεν ξερω γιατι χρησιμοποιουνται απο το στομα ενος μεγαλου ανθρωπου που χει δει τη ζωη απο τοσο πολυ κοντα.
Δεν θυμάμαι εάν εσύ πρώτη χρησιμοποίησες τη λέξη ηθική, ή κάποιος άλλος, γιατί το θέμα είναι αρκετά μακροσκελές και η μνήμη μου γέρικη πια και αρκετά γεμάτη. Σίγουρα όμως, ακόμη κι αν δεν χρησιμοποίησες τη λέξη, περί ηθικής, κανόνων και δεσμεύσεων μίλησες, οπότε είπα κι εγώ να θέσω τον λεπτό διαχωρισμό, ώστε να γνωρίζουμε για ποιο πράγμα ομιλούμε. Δεν σε είδα ν' αμφισβητείς τους ορισμούς μου. Αυτό σημαίνει ότι συμφωνείς;

(εχεις παιδια? κι αν ναι, εχεις κορη? απορια μου διοτι εγω σου μιλω σα να μιλω στον πατερα μου αυτη τη στιγμη κι αν ο πατερας μου μιλουσε προσβλητικα για τις γυναικες θα με ενοχλουσε-ισως με στεναχωρουσε κιολας- και θα του ανταπαντουσα, οποτε μην το παιρνεις κι εσυ προσωπικα.)
Ναι πράγματι έχω μία κόρη, με τη μισή και κάτω ηλικία από εσένα. Για να ήμουν πατέρας σου θα έπρεπε να βιαστώ λιγάκι παραπάνω, όμως ήμουν απασχολημένος να κυλιέμαι στην αμαρτία και δεν είχα τότε μυαλό για τέτοια. Επιμένεις ωστόσο ότι προσβάλω τις γυναίκες, χωρίς να γίνεσαι σαφής με ποιον ακριβώς τρόπο το έκανα αυτό, πράγμα που κατά τη γνώμη μου αποτελεί ένδειξη έλλειψης επιχειρημάτων. Θα περίμενα μεγαλύτερη προσπάθεια από την πλευρά σου πριν ρίξεις λευκή πετσέτα στο ρινγκ της ιδεολογικής μας αντιπαράθεσης, δηλώνοντας προσβεβλημένη και μάλιστα εξ ονόματος όλων των γυναικών. Παλιά τακτική και δοκιμασμένη, την έχουμε ξαναδεί εδώ μέσα. Μην περιμένεις όμως να είναι αποτελεσματική απέναντι σ' εμένα τουλάχιστον.

Τις εμπειριες σου σαφως και δεν τις εχω, πως θα γινοταν κατι τετοιο, αλλα εχω στομα να μιλω(πιστευω κανω καλα) και με οσα βλεπω να απαντω.
Δεν απολογηθηκα κι απορω πως σου περασε κατι τετοιο. Εδω συζηταμε, διαφωνουμε και δεν μπορω απο μεγαλους ανθρωπους, ωριμους και...σοφους να ακουω να βαζουν τις γυναικες στο ιδιο καζανι. Αυτο μονο πικρια και παραπονο μου βγαζει. Οποτε εκανες λαθος διαγνωση.
Αρνούμαι κάθετα ότι έχω βράσει τις γυναίκες στο ίδιο καζάνι. Αντίθετα υπήρξα πολύ προσεκτικός στις διατυπώσεις μου, αφού κάτι τέτοιο δεν μου αρέσει καθόλου όταν το βλέπω να συμβαίνει. Σε καλώ να μου υποδείξεις συγκεκριμένα τα σημεία που το έχω κάνει κι επιφυλάσσομαι να τα εξετάσω ενδελεχώς, μήπως κάτι μου έχει ξεφύγει ή χρησιμοποίησα κάποια έκφραση που μπορεί να ερμηνευτεί διφορούμενα.

Ναι, τοειπαν πολλοι αυτο να συμβαινει κι εγω δε διαφωνησα αφου τοχω δει και μετα ιδια μου τα ματια, αλλα μην ξεχνας πως πολυς κοσμος επικεντρωνεται στα ασχημα της ζωης και τα αρνητικα και ξεχνα να αναφερει τα λευκα και τα σπουδαια(που υπαρχουν!και δεν αναφερομαι σε μενα μονο αλλα σε πολλες γυναικες που ξερουν να μαζευουν τα σαλια τους εκει που πρεπει)
Τώρα εσύ προσβάλλεις τις γυναίκες. Προσωπικά το σάλιο μου το φυλώ για να φτύνω κατάμουτρα κάθε είδους κοινωνικής σύμβασης. Εσύ εννοείς ότι όποια κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχεις επιλέξει εσύ, είναι σαλιάρα, δηλαδή σιχαμένη. Επίσης, παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως φορέα των λευκών και σπουδαίων, υποπίπτοντας σε ένα από τα μεγαλύτερα αμαρτήματα: Self righteouness (συγνώμη που δεν ξέρω την μετάφραση στα Ελληνικά, ούτε καν εάν υπάρχει τέτοια). Άσε καλύτερα, προτιμώ να είμαι μαύρος και ποταπός. Υπάρχουν κατά τη γνώμη μου πολύ σοβαρότερες ανηθικότητες από εκείνες που εμπίπτουν στη σεξουαλική ηθική.

Εγω αυτο που θα προτιμουσα απο εναν μεγαλυτερο ανθρωπο, που σαφως εχει να μας δωσει πολλες συμβουλες και πολλα μαθηματα, να ειναι πιο ηπιος με τους χαρακτηρισμους του καθως και με τις εκφρασεις που χρησιμοποιει αφου το μονο που προκαλει ειναι απλη συγχυση και δεν ''ξυπνα'' τους μικροτερους που θελουν μαθουν, με τις απαντησεις τετοιου τυπου.
Α, αυτό είναι το πιο ήπιο που θα μπορούσες να περιμένεις από εμένα, περαιτέρω το θεωρώ νερόβραστο και το σιχαίνομαι από τον εαυτό μου. Ωστόσο για ποιους ακριβώς χαρακτηρισμούς μιλάς; Εγώ είδα τους φορείς της δικής σου ηθικής να καταφεύγουν σε χαρακτηρισμούς, ενώ προσωπικά τους έχω αποφύγει. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη σε παρακαλώ, αντί να με κατηγορείς γενικώς και αορίστως;

Αυτα απο μια μικρη,
Χαος χαιρομαι που σε γνωριζω εστω τωρα!
Καλημερα!
Κι εγώ χαίρομαι, που βρήκα μια πολυλογού σαν και μένα ν' ανταλλάσσουμε σεντόνια. (αυτοκτονικές τάσεις εμφανίζονται στο στέκι. Αυτό που όλοι φοβόντουσαν είναι γεγονός... ). Να είσαι καλά...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:10, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
ώστε να γενικεύσουμε ελαφρώς για τις γυναίκες .. συνυπολογίζοντας το ποσοστό των γυναικών που ακούς να ηθικολογούν επί τέτοιων θεμάτων, καταλαβαίνει κανείς ακριβώς το γιατί η ηθικολογία συνήθως ταυτίζεται με την υποκρισία.

Κάνω λάθος;
Εκει κολλησα εγω. Με το Ελαφρως το εσωσες ομως, το ελαφρως θα το χρησιμοποιουσα εγω προσωπικα για να αποφυγω το μακελειο. (δεν το χω κανει, το μακελειο δε μενοχλει, δε μαρεσει να φιλτραρω οσα λεω).
Λυπαμαι, δεν ειδα παραπισω τι εχει ειπωθει, ειδα την δικη σου απαντηση περι ηθικης και υποκρισιας!
Ουτε γνωριζω φυσικα τι εχεις πει στο στεκι, σημερα σε γνωριζω.
Στον εαυτο μου προσωπικα δεν τιθεται θεμα ηθικης, ουτε και ειμαι με την λογικη την δικη σου, αλλα ουτε κι ανηθικοτητας. Τετοιες κουβεντες και χαρακτηρισμοι με ταραζουν και δε τους πιστευω πως υπαρχουν. Βασικα πιστευω πως κανεις μας δεν πρεπει να μιλα με σιγουρια γιαυτους τους ορισμους! Οι βαρυγδουποι χαρακτηρισμοι με απωθουν τα μαλα!
Προτιμω πιο λαιτ εκφρασεις οπως, ''αυτη ειναι αντιπαθητικη, αυτη ειναι συμπαθητικη, αυτη υπεπεψε σε αμαρτηματα, αυτη παει με το σταυρο στο χερι, αυτος ειναι ερωτυλος, αλλα αυτος περιμενει τη πριγκηποπουλα!''(ουτε ανηθικοτητα, ουτε ηθικη χρησιμοποιω οπως βλεπεις, ειναι βαριοι χαρακτηρισμοι)
Ναι, θεωρω οσες τρεχουν πισω απο δεσμευμενους ''σαλιαρες''η καλυτερα να τονωσουν το κατεστραμμενο εγω τους(συ ειπας λεξη τουτη) και ισως να με στεναχωρει αυτο το φαινομενο, επειδη δεν ειμαι γω ετσι!(πειραζει που δεν ειμαι και που δεν...θα παρω απαυτην την επιλογη?) Αλλοιμονο αν τις προσβαλλω, δεν το κανω, αν το κανουν ασυνειδητα ειναι να στεναχωριεσαι. Αν ομως το κανουν..εσκεμμενα με τασεις οι ιδιες... ψυχολογικης αυτοκτονιας(διοτι αν μπλεξεις με δεσμευμενο, δε σωζεσαι απο τις τυψεις.. καλα οχι ολοι βεβαια υπαρχουν και οι ανθρωποι χωρις ευαισθησιες... για να μηνπω αναισθητοι και υπερβαλλω) τοτε εκει παει η λεξη υποκρισια που εσυ παλι χρησιμοποιεις, οχι εγω.
Εχεις τασεις αυτοκτονιας, (δεν σε νοησα στο τελος) ? Εγω οχι.
Να σου ζησει η μικρη!(τετοια να της λες οταν φτασει στα 22 της, να την φρικαρεις παντελως, να την βαζεις σε 250000 σκεψεις αμα σου βγει δε και επαναστατικο μυαλο την εβαψες! Ask my father, he adores me! )

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Self righteouness (συγνώμη που δεν ξέρω την μετάφραση στα Ελληνικά, ούτε καν εάν υπάρχει τέτοια).
δε πειραζει για την μεταφραση, γενικοτερα δε συμφωνω μαζι σου παντως! στο αλλο σκελος ομως συμφωνω, εκει που λες πως υπαρχει περισσοτερη ανηθικοτητα σε αλλα θεματα κι οχι στα σεξουαλικα του καθενος. εκει μαζι σου, αλλα παιζει ρολο κι αυτο που λεω εγω! ΚΑΙ εκει φαινεται ο ανθρωπος! ας κοιταμε και λιγο αυτα τα σημεια! ειμαι συστηρη με αυτα τα πραματα, ετσι εχω μαθει(κι αυτη η αυστηροτητα εμενα προσωπικα μεχει σωσει απο κακοτοπιες που με τραβουν δεοντως... )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 28-10-09 στις 19:42.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:08, 28-10-09:

Εάν μάλιστα έχουμε αρκετό στατιστικό δείγμα, ώστε να γενικεύσουμε ελαφρώς για τις γυναίκες (οι άντρες σπάνια καμακώνουν συνοδευόμενη γυναίκα, εάν δεν τους τρώει ο κώλος τους για ξύλο φυσικά), συνυπολογίζοντας το ποσοστό των γυναικών που ακούς να ηθικολογούν επί τέτοιων θεμάτων, καταλαβαίνει κανείς ακριβώς το γιατί η ηθικολογία συνήθως ταυτίζεται με την υποκρισία.

Κάνω λάθος;
Κάτσε βρε πουλάκι μου γιατί θα με σκάσεις. Λέω:
ΕΑΝ έχουμε αρκετό στατιστικό δείγμα...Μιλώ για τη συσσωρευμένη εμπειρία που λέγαμε. Κάνω υπόθεση εδώ σωστά;

...να γενικεύσουμε ελαφρώς για τις γυναίκες... Το είπες και μόνη σου ότι η χρήση του "ελαφρώς" προδίδει συγκαταβατική διάθεση και μετριοπάθεια. Όμως γιατί ειδικά για τις γυναίκες; Έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους;

...(οι άντρες σπάνια καμακώνουν συνοδευόμενη γυναίκα, εάν δεν τους τρώει ο κώλος τους για ξύλο φυσικά)... Γι' αυτόν το λόγο στη δεδομένη και μόνο περίπτωση μιλάμε για τις γυναίκες. Συνεπώς δικαιολογώ τη θέση μου. Το γεγονός που αναφέρω δεν αποτελεί μύθο του φαλλοκρατικού πολιτισμού, αλλά αναμφισβήτητο γεγονός, τι να κάνουμε τώρα; Εάν σε κάτι οι άντρες είναι στραβοί θα με δεις να τους τα χώνω επίσης.

...συνυπολογίζοντας το ποσοστό των γυναικών που ακούς να ηθικολογούν επί τέτοιων θεμάτων...Το ΠΟΣΟΣΤΟ!! Έχω παρατηρήσει κι εδώ μέσα στο φόρουμ κι έξω απ' αυτό, ότι επί ερωτικής φύσεως θεμάτων οι γυναίκες ηθικολογούν σε μεγαλύτερο ποσοστό από τους άντρες. Όχι δηλαδή ότι όλες οι γυναίκες ηθικολογούν, ούτε ότι όλοι οι άντρες δεν ηθικολογούν. Μιλάμε για ποσοστά. Τι σχέση έχει αυτό με το τσουβάλιασμα όλων των γυναικών που αναφέρεις βρε;

...καταλαβαίνει κανείς ακριβώς το γιατί η ηθικολογία συνήθως ταυτίζεται με την υποκρισία... ΣΥΝΗΘΩΣ!! Όχι πάντα, συνήθως. Εγώ το λέω αυτό περί ταύτισης; Όχι, έχει ειπωθεί από πολλούς σε σημείο πλέον ν' αποτελεί αφόρητη κοινοτοπία.

Ένας πολύ απλός συλλογισμός. Α: Ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών, συνηθίζει να την πέφτει σε άντρες μόνο όταν αυτοί συνοδεύονται. Αυτό ισχύει, ΕΑΝ μπορούμε να γενικεύσουμε ΕΛΑΦΡΩΣ βάσει των πολλών μαρτυριών επ' αυτού, αλλά και της προσωπικής μας εμπειρίας.

Β: Ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών συνηθίζει να ηθικολογεί. Οι λόγοι γι' αυτό οφείλονται σε φαλλοκρατική επιβολή και διαστρέβλωση, όμως εδώ δεν είναι ο χώρος για να το συζητήσουμε.

Η αντίφαση αυτών των δύο γεγονότων, δικαιολογεί την άποψη περί υποκρισίας, που όπως είπαμε στηρίζεται και από την κοινή εμπειρία. Συνεπώς υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό υποκρισίας μέσα στην ηθικολογία, το οποίο όμως δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε ακριβώς από τον παραπάνω συλλογισμό. Ποιο είναι αυτό; Η τομή των συνόλων Α και Β, την οποία εικάζω ως σημαντικό κομμάτι των δύο συνόλων, λόγω της κοινής εμπειρίας, όπως προανέφερα.

Ένα κι ένα κάνουν δύο. Με δεδομένο ότι δεν χρησιμοποίησα ούτε μια έκφραση που υποδηλώνει σιγουριά και γενίκευση ή τσουβάλιασμα, δικαιολογείται ο ισχυρισμός μου ότι ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός στις εκφράσεις μου.

Συμπέρασμα: Θα πρέπει να διαβάζεις αυτό που γράφει ο συνομιλητής σου με πιο ανοιχτό πνεύμα και με καλοπροαίρετη διάθεση, προκειμένου να μην συμβαίνουν παρεξηγήσεις από το πουθενά.

Όσο για το Self-righteousness, ρώτα κανέναν χριστιανό για ποιο λόγο θεωρείται μέγιστη αμαρτία. Κάποτε λέγεται ότι ο Άγιος Σπυρίδων έφαγε παστό κρέας τη σαρακοστή, επειδή είχε έναν καλεσμένο και δεν είχε τίποτε άλλο να τον φιλέψει. Όταν τον ρώτησε η κόρη του σκανδαλισμένη πώς υπέπεσε σε τέτοια αμαρτία, εκείνος της απάντησε: "Εάν τον τάιζα κρέας κι εγώ δεν έτρωγα, θα ήταν σαν να του επιδείκνυα την αρετή μου, έναντι της δικής του αμαρτίας. Έτσι προτίμησα ένα μικρότερο αμάρτημα από εάν μεγαλύτερο, όπως είναι η επίδειξη αρετής". Κατά τ' άλλα, δική σου είναι η ψυχή, κάνε την ό,τι νομίζεις...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:51, 28-10-09:

Οι οσιες παρθενες δεν μαρεσουν(ευτυχως δε θελω να ειμαι) αλλα οσες/οσοι αποτρεπουν(εφοσον δεν το κανουν οι ιδιοι) τον αλλο απο τετοιες δεσμευσεις, δεν ειναι υποκριτες/υποκριτριες.
Εκει ηταν το ολο θεμα. Εκρινα με αυτο που διαβασα, αυτα τα data ειχα, χωρις να μπω στη διαδικασια να σκεφτω αν το λες καλοπροαιρετα και τελοσπαντων την προθεση σου αν ειναι καλη ή κακη. Οσο για τον δικο μου τροπο σκεψης, δε μπορω να με πω ακριβως καχυποπτη, απλως εξαιτιας του γραπτου λογου, που δεν εχει καμια σχεση με τον προφορικο και τη συζητηση φεις του φεις, αναγκαστικα και μη κολλαει το ματι σε εκφρασεις που αλλοτε χτυπουν καλα αλλοτε κουδουνανε!
Που καταληξαμε?

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 22:27, 28-10-09:

Δεν μ αρέσει να κάνω αυτό που δεν μου αρέσει να μου κάνουν.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 22:46, 28-10-09:

Ναι, θεωρω οσες τρεχουν πισω απο δεσμευμενους ''σαλιαρες''η καλυτερα να τονωσουν το κατεστραμμενο εγω τους(συ ειπας λεξη τουτη) και ισως να με στεναχωρει αυτο το φαινομενο, επειδη δεν ειμαι γω ετσι!(πειραζει που δεν ειμαι και που δεν...θα παρω απαυτην την επιλογη?) Αλλοιμονο αν τις προσβαλλω, δεν το κανω, αν το κανουν ασυνειδητα ειναι να στεναχωριεσαι. Αν ομως το κανουν..εσκεμμενα με τασεις οι ιδιες... ψυχολογικης αυτοκτονιας(διοτι αν μπλεξεις με δεσμευμενο, δε σωζεσαι απο τις τυψεις.. καλα οχι ολοι βεβαια υπαρχουν και οι ανθρωποι χωρις ευαισθησιες... για να μηνπω αναισθητοι και υπερβαλλω) τοτε εκει παει η λεξη υποκρισια που εσυ παλι χρησιμοποιεις, οχι εγω.
Το θέμα ξεκίνησε από έναν κακόμοιρο που αναρωτιόταν αν έπρεπε να πει σε μια κοπέλα που ήταν δεσμευμένη ότι του αρέσει. Δεν μίλαγε το παιδί ούτε για προσπάθειες να την χωρίσει, ούτε να τρέξει από πίσω της, ούτε για γάμους με 8 παιδιά...
Το γεγονός ότι φτάσαμε σε "σαλιάρες" γυναίκες που προσπαθούν να "κλέψουν" με "αναξιοπρέπεια" τον "μεγάλο έρωτα" μιας ΑΛΛΗΣ δείχνει ότι το θέμα βρίθει πολύ ισχυρών στερεότυπων. Ας το σκεφτούμε κι αυτό μαζί με τα υπόλοιπα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:03, 28-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Το θέμα ξεκίνησε από έναν κακόμοιρο που αναρωτιόταν αν έπρεπε να πει σε μια κοπέλα που ήταν δεσμευμένη ότι του αρέσει. Δεν μίλαγε το παιδί ούτε για προσπάθειες να την χωρίσει, ούτε να τρέξει από πίσω της, ούτε για γάμους με 8 παιδιά...
Το γεγονός ότι φτάσαμε σε "σαλιάρες" γυναίκες που προσπαθούν να "κλέψουν" με "αναξιοπρέπεια" τον "μεγάλο έρωτα" μιας ΑΛΛΗΣ δείχνει ότι το θέμα βρίθει πολύ ισχυρών στερεότυπων. Ας το σκεφτούμε κι αυτό μαζί με τα υπόλοιπα.
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω ούτε στο ελάχιστο τους αξιότιμους συνομιλητές μου, να σε διορθώσω εδώ και να πω το εξής:

Κανένα θέμα δεν βρίθει από στερεότυπα. Οι άνθρωποι σαν είδος είναι αυτοί που βρίθουν από στερεότυπα. Όλες οι άλλες ιδέες τους φαίνονται περίεργες, όμως ξέρεις τι λέει μια ατάκα από ταινία: "Ideas always seem strange until you try them on"

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:23, 29-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ετσι γινεται με τις συζητησεις, ξεκινουν απο αλλου και ισως καταληξουν καπου αλλου!
ο θεματοθετης βεβαια πηρε αυτο που ηθελε κι εξαφανιστηκε, συμβαινει κι αυτο οπως βλεπεις.
Θα συμφωνησω με τον Βαλ, αυτο που λεει ισχυει για ολους μας, δεν πρεπει να ειμαστε ουσιαστικα απολυτοι απλως καπως και καπου πρεπει να στηριζουμε τις ιδεες μας ακομα κι αν αυτες αλλαξουν σε μια μονο μερα! Ετσι ειναι ο ανθρωπος, εσυ εγω ο θεματοθετης, δεν ειμαστε εξαιρεση. Με εχουν πει και συντηρητικη και τωρα εσυ κολλας την ταμπελα- στερεοτυπα- και μεταξυ μας, δε με πειραξε/ζει καθολου!..Οπως μαθαινει κι αρεσκεται κανεις..

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:09, 29-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
ρε παιδια τελευται ολο και απο περισσοτερους δεσμευμενους φιλους μου ειτε παντρεμενους ειτε σε σχεση ακουω οτι γινεται χαμος μαζι τους. δηλ. μου λενε οτι αν τους δουν να συνοδευονται κανουν σαν τις λυσσαρες ενω ας πουμε αν τους δουν μονους ή με αντροπαρεα δεν ισχυει το ιδιο..

οποία η εξηγησης του φαινομενου?
ναι μπορω να φανταστω τις τυχον εξηγησεις απλα εδω τα κινητρα δεν νομιζω να ειναι τοσο αγαθα
Η εξήγηση ειναι απλή:

Οταν μια γυναικα δει τον (παντρεμένο ή σχεσιασμένο) ανδρα να συνοδευεται,- και δη καποιον που της αρεσει - , "ενεργοποιειται" μεσα απο μια (ανθυπο)ζήλια που νιωθει, η ανταγωνιστικότητά της και μετερχεται του φλέρτ / πεσίματος,προκειμενου να δει εαν ειναι ικανή να τον αποσπασει απο τη συνοδό / γυναικα / σύντροφό του.

Παράθεση

supar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη supar
Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O supar έγραψε στις 18:39, 31-10-09:

Παιδιά όχι.. δεν εξαφανίστηκα..
απλώς να πω την αλήθεια.. κουράστηκα να διαβάζω ακόμα και το δικό μου θέμα που έθεσα ως συζήτηση διότι αρκετοί μπήκαν σε έναν κύκλο απαντήσεων του προηγούμενου... με σχόλια για κάθε παράγραφο που με κοούρασε και έχασα τη ροή χεχε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 20:06, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από supar
Παιδιά όχι.. δεν εξαφανίστηκα..
απλώς να πω την αλήθεια.. κουράστηκα να διαβάζω ακόμα και το δικό μου θέμα που έθεσα ως συζήτηση διότι αρκετοί μπήκαν σε έναν κύκλο απαντήσεων του προηγούμενου... με σχόλια για κάθε παράγραφο που με κοούρασε και έχασα τη ροή χεχε
Welcome to e-steki my friend..

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:12, 01-11-09:

Αυτό δεν είναι όμως και το νόημα του ευρύτερου διαλόγου επί ενός θέματος το οποίο συγκεντρώνει διαφορετικές οπτικές γωνίες κι έχει διάφορες κοινωνικές διαστάσεις; Εσύ φίλε θεματοθέτη τι θα είχες να πεις για τις ηθικές αιτιάσεις που συγκέντρωσε η σκέψη σου να φλερτάρεις κάποια που είναι δεσμευμένη;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:32, 04-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
επειδή είσαι πολύ νέα. Πάρα πολύ νέα. Αυτό τους δημιουργεί μια αίσθηση ότι δεν πρόκειται να τους κάψεις μάλλον. Τους βγάζεις πολύ αθωότητα κι αυτό κάνει τα παντρεμένα γουρουνάκια ή αυτά που έχουν πολυετείς σχέσεις (=δεμένος γάιδαρος) να νοιώθουν πολύ περισσσότερο ασφάλεια με μια κοπελίτσα παρά με κάποια της ηλικίας τους.
καλα το πες... μαλλον... εχουν την αισθηση

ομως οι μεγαλυτεροι ανδρες στην οψη μιας ομορφης νεας καλλονης με μπριο, τσαχπινια, φρεσκο λουλουδακι, δερματακι σα γαλα , μπορει να την πατησουν πολυ ασχημα. (λες και οι 40 αρες δεν ταχουν ολαυτα. Υπαρχουν γυναικαρες που λιωνεις, ισως να μη φταινε κι αυτες αν ετυχε να την πατησουν απο λαθος ανδρα τελικα.)

συμφωνω με μαντρου, δε θελω να κανω οσα δε θελω να μου κανουν.

Την ερωτηση που κανει η μαντρου, την εχω κανει κι εγω. Σοβαρη απαντηση να με καλυψει δεν εχω παρει ποτε.
(παιζει ρολο η ηλικια αν οχι τον πρωτευοντα. Κυριως παιζει ρολο ο ανθρωπος αλλα βρε παιδια τι να θελει ενας 40αρης απο μας η εμεις απαυτους?
πιο εμπειροι σιγουρα ειναι, εξυπνοτεροι ομως? πιο πονηρεμενοι?
ισως... ισως και οχι.

ενταξει ας μη μηδενιζουμε, υπαρχουν κι εξαιρεσεις.

καλυτερα να συμπορευομαστε και να δημιουργουμε παρεα πανω κατω στα ιδια ηλικιακα,με μικρες διαφορες, να χουμε ζησει στην ιδια γενια, ναχουμε κοινους προβληματισμους, να καλυπτουμε το χασμα κι ο,τι γινει επειτα. Δε χρειαζονται οι μεγαλες διαφορες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 04-12-09 στις 18:15.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:13, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από supar
Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος;
Ό,τι μπορεί να συμβεί κι όταν δεν είναι δεσμευμένος/η. Απλά:
  1. Στη μία περίπτωση θα πρέπει να σε προτιμήσει από την προσωπική της ηρεμία και γαλήνη.
  2. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να σε προτιμήσει από τον άλλον άνθρωπο με τον οποίο τώρα είναι μαζί.
Προσωπικά δεν θα προχωρήσω καν εάν το αγόρι της κοπελιάς είναι φίλος μου, που έχουμε περάσει και 5 πράγματα. Όχι απλώς "γνωστός" μου που δεν τον ήξερα κι από χθες.

Πόσο θα "μπεις ανάμεσα στο ζευγάρι"; Απλό : όσο σε αφήσει η ίδια. Εάν η κοπελιά είναι ερωτευμένη, περνάει καλά με τον σύντροφό της, κτλ δεν θα σε αφήσει καν να προχωρήσεις. Ξεκάθαρα κι απλά πράγματα. Εάν βαρέθηκε, κουράστηκε, οτιδήποτε, δικαίωμά της να αλλάξει σύντροφο.

Και για να προλάβω όσους πάνε να με βάλουνε στην απέναντι πλευρά τύπου "γιατί να κάνεις αυτά που δεν θες να σου κάνουν", η απάντηση είναι απλή : εάν μου την "κλέψει" άλλος την κοπελιά, πάει να πει ότι κι αυτή ήθελε. Εάν δεν ήθελε, δεν θα έκανε τίποτα, όσο και να προσπαθούσε ο άλλος. Απ' τη στιγμή που κι η ίδια αποφασίσει να υποκύψει σε άλλον, ώρα της καλή και πάμε γι' άλλα. Απλές, ξεκάθαρες, δημοκρατικές διαδικασίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:13, 28-04-10:

Ο εικονικός υπαίτιος των εξωσυζυγικών σχέσεων: Η ερωμένη είναι ουσιαστικά το θύμα της υπόθεσης κι όχι το…μαύρο πρόβατο. Ενώ στην αρχή είναι όλα πάρα πολύ ωραία, στο τέλος καταλήγει να μπαίνει άθελά της στη συζυγική σχέση έχοντας να αντιμετωπίσει και να κατανοήσει την ύπαρξη μιας οικογένειας. Ουσιαστικά μετατρέπεται σε μια σύζυγο που περιμένει. Πολύ συχνά η ερωμένη αποτελεί την αιτία της ανανέωσης της συζυγικής σχέσης. Στατιστικά στα δέκα ζευγάρια στα οποία «εισβάλλει» μια ερωμένη τα οκτώ καταλήγουν να ανανεώνουν το γάμο τους, διότι οι τύψεις που αισθάνεται ο άνδρας απέναντι στην απατημένη σύζυγο τον μετατρέπουν σε ζεστό και σωστό οικογενειάρχη. Το ότι για όλα φταίει η ερωμένη δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από μια πάρα πολύ δικαιολογία για να αποενοχοποιείται η απατημένη σύζυγος. Καμία γυναίκα δεν έχει τη δύναμη να εισβάλει σε μια αγγελικά πλασμένη σχέση!

Ο πραγματικός υπαίτιος των εξωσυζυγικών σχέσεων: Η κακή συζυγική σχέση, που συνοψίζεται στην ελλιπή επικοινωνία είτε σε σεξουαλικό επίπεδο είτε σε θέματα της καθημερινότητας. Σύμφωνα με έρευνες οι άνδρες, σε αντίθεση με τις γυναίκες, επιλέγουν να παραμένουν μέσα σε μια δυσλειτουργική σχέση παρά να ριψοκινδυνεύσουν να ανατρέψουν τις ισορροπίες τους. Ο ανδρικός ψυχισμός έχει ανάγκη από κάτι σίγουρο, έστω και αν δεν είναι το ιδανικό. Τις υποσχέσεις περί διαζυγίου που δίνουν στις ερωμένες τους τις πιστεύουν διότι σε ένα πρώτο στάδιο βρίσκουν μέσα από την παράνομη σχέση τους την ηρεμία και την ευχαρίστηση που τους έχει λείψει στο πλάι των συζύγων τους. Στη συνέχεια όμως, όταν η ερωμένη αρχίζει να πιέζει και να μεταλλάσσεται σε γυναίκα με απαιτήσεις και ο άνδρας συνειδητοποιεί ότι το μόνο που κατάφερε είναι να έχει δυο γυναίκες οι οποίες του γκρινιάζουν, οι υποσχέσεις χάνονται και ο κύριος επιστρέφει στη…γνώριμη γκρίνια της συζυγικής του κλίνης.

Ο υποτιθέμενος αντίπαλος της ερωμένης: Η σύζυγος είναι ο λόγος για τον οποίο οι ερωμένες θεωρούν ότι βρίσκονται σε δεύτερη θέση. Αν έβγαινε εκείνη από τη μέση, πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να βιώσουν την υπέρτατη ευτυχία στο πλάι εκείνου που μοιράζονται μαζί της. Το ότι θέτουν τη σύζυγο ως αντίπαλο αποτελεί τρόπο άμυνας στον ίδιο τους τον εαυτό. Όταν στον ερωτικό τομέα έχεις αντίπαλο, δικαιολογείσαι πιο εύκολα για την ημιτελή σχέση σου.

Ο πραγματικός αντίπαλος της ερωμένης: Η χαμηλή αυτοπεποίθηση. Δεν υπάρχει γυναίκα που να μην ονειρεύεται μια κοινωνικά αποδεκτή σχέση η οποία να έχει ευτυχή κατάληξη. Το να παραμένεις λοιπόν στο μικρό ρόλο της ερωμένης σημαίνει ότι πιστεύεις ότι το λίγο είναι πολύ καλύτερο από το τίποτε που πιθανόν να προκαλέσεις στον εαυτό σου με ένα χωρισμό και θεωρείς ότι είσαι ανίκανη να βρεις το όλο. Γυναίκες που έχουν κάνει την αυτοκριτική τους και είναι ώριμες σε συναισθηματικό επίπεδο δεν αρκούνται στο ρόλο της ερωμένης. Οι «έξυπνες» ερωμένες, που τελικώς κερδίζουν τον άνδρα, είναι εκείνες οι οποίες διαθέτουν υψηλή αυτοπεποίθηση, διότι συμπεριφέρονται σαν να μην έχουν τίποτα να περιμένουν. Οι άνδρες λατρεύουν τις γυναίκες εκείνες που ξέρουν να μην απαιτούν προσφέροντάς τους απλώς και μόνο ικανοποίηση.

(Βρήκα το άρθρο σε κάποιο περιοδικό. Νομίζω οτι λέει μεγάλες αλήθειες...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

blair

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blair
H blair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H blair έγραψε στις 21:01, 23-05-10:

διαβασα πανω κ ατω τις αποψεις ολων.,..αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο...
τεσπα μακαρι να μπορουσαμε να μη μας αρεσε καποιος ετσι απλα μονο και μονο επειδη ειναι αλλου -δεσμευμενος .
προσωπικα εδω και ενα τετραμηνο ημουν ερωτευμενη θαμπωμενη απο ενα παιδι μεχρι που τον ρωτησα αν γινετε να γνωριστουμε και μου ειπε ειναι αλλου-δεσμευμενος ...
απο τοτε δεν γινετε δε θελω δε μπορω οπως θελετε πειτε το..το εχω περασει πολλες φορες καποιος να μου αρεσει και να ειναι αλλου μεχρι που το μαθαινα...το θεμα ειναι οτι τον βλεπω καθημερινα αλλα δε μιλαμε αλλα ειμαι ακομα ερωτευμενη μαζι του και δε ξερω τι να κανω..οχι οτι του κολλαω του την πεφτω αλλα απλα τον βλεπω τον κοιταω που και που....

εχω σκεφτει μεχρι και να πεθανω για να μην τον σκεφτομαι πλεον.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 02:37, 24-05-10:

απλα τον βλεπω τον κοιταω που και που.
μονο τον κοιτας και...

εχω σκεφτει μεχρι και να πεθανω για να μην τον σκεφτομαι πλεον.

καλα βρε κοπελα μου και αν ησουν μαζι του δηλ. σε σχεση και χωριζατε τι θα κανες δηλ?.. οχι πως υπαρχει και κατι αλλο να κανεις περα απ'αυτο.. για να συγκεντρωθουμε λεω γω λιγακι γιατι εχουμε ξεφυγει εντελως..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 08:46, 24-05-10:

μου ειπε ειναι αλλου-δεσμευμενος ...
Yπάρχουν ακόμη...δεσμευμένοι άνθρωποι;
Βέβαια, ο Αριστοτέλης υποστήριζε ότι υπάρχουν άνθρωποι από φυσικού τους ελεύθεροι και άλλοι από φυσικού τους δεσμευμένοι

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:52, 24-05-10:

Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέμε...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:19, 24-05-10:

βρε χιμελιτα μου, αυτο που δεν μπορω να ακουω ειναι την καραμελα εκφραση θα πεθανω, θα αυτοκτονησω λες και λεμε θα παω στο περιπτερο να παρω τσιγαρα...
να κτυπηθει στα πατωματα, να πονεσει , να κλαψει καποιος, να πιασει πατο για μια αγαπη ναι αλλα η ζωη συνεχιζεται και παντα υπαρχει κατι καλυτερο που μας περιμενει (δεν συμφωνεις?)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:07, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Yπάρχουν ακόμη...δεσμευμένοι άνθρωποι;
... στο 2010? τόσο πίσω είμαστε πια? απαράδεκτο.

Η δυνατότητα δέσμευσης είναι ένα σημάδι εξέλιξης. Δηλαδή, (συγγνώμη, χρησιμοποιώ λεξιλόγιο δημοτικού, τι να κάνω, αυτό μπορώ), αλλά δεν είμαστε πίθηκοι να μην υπολογίζουμε τίποτα παρά μόνο αυτό που μας έρχεται σαν φυσική ανάγκη. Ναι, θα υπολογίζω ότι ο άλλος είναι σε σχεση, γιατί σέβομαι τον εαυτό μου. Δεν θα κάνω καμία απολύτως κίνηση γιατί δεν είμαι το κέντρο του σύμπαντος εγώ,(ας ψοφήσουν οι άλλοι, γιατί εγώ πονάω περισσότερο, η ζωή είναι μικρή, και άλλα «έξυπνα» που μας κάνουν να νιώθουμε αργότερα ή γρηγορότερα άδειοι τελείως). Θα περιμένω μια σχέση να «πεθάνει» από μόνη της χωρίς να έχω βάλει το χεράκι εγώ. Και τότε, ναι, θα πω τι νιώθω, αν το νιώθω ακόμα. (Που δεν υπάρχει περίπτωση να νιώθω να φτερουγίζει η καρδιά μου για έναν άνθρωπο που έχει ήδη σχέση. Λέμε τώρα…)

Οι αρνητικές καλό θα ήταν να συνοδεύονται από επιχειρήματα, έτσι για να μάθουμε και εμείς (η παλιά σχολή) περισσότερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 24-05-10 στις 12:58.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 10:24, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Θα περιμένω μια σχέση να «πεθάνει» από μόνη της
Σεβαστό, επιλογή σου!!! Εγώ το έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ να περιμένω στη...στάση!

Άλλο είμαι σε σχέση, άλλο σε δέσμευση! Αν θεωρούμε τις σχέσεις δεσμά, ζήτω που καήκαμε!
Και για να μη παρεξηγηθώ, όταν ακούω τον άλλον να λέει, "είμαι αλλού δεσμευμένος" επειδή η καψερή του ζήτησε ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝΕ (αν δεν λαθεύω) είναι σαν να της λέει..."πολύ ευχαρίστως αλλά μου κρατάνε το....λουρί" (γαβ γαβ)

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:33, 24-05-10:

μα το οτι της ειπε ετσι της κοπελας ειναι προφανως γιατι καταλαβε τι ηθελε απο αυτον και επειδη εκεινος δεν μπορουσε να ανταποκριθει στα δικα της θελω ετσι της το ειπε ευγενικα.
οταν σου λεει ο αλλος ειμαι αλλου σημαινει καταλαβα τι θες αλλα δεν γινεται. ειμαι αλλου και ειμαι καλα. αν θες να ειμαστε φιλοι οκ αλλιως ειμαι αλλου πως να το κανουμε..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:34, 24-05-10:

Σεβαστό, επιλογή σου!!! Εγώ το έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν χρησιμοποιώ ΜΜΜ να περιμένω στη...στάση!

Άλλο είμαι σε σχέση, άλλο σε δέσμευση! Αν θεωρούμε τις σχέσεις δεσμά, ζήτω που καήκαμε!
Και για να μη παρεξηγηθώ, όταν ακούω τον άλλον να λέει, "είμαι αλλού δεσμευμένος" επειδή η καψερή του ζήτησε ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝΕ (αν δεν λαθεύω) είναι σαν να της λέει..."πολύ ευχαρίστως αλλά μου κρατάνε το....λουρί" (γαβ γαβ)
Σημαίνει επίσης οτι αγαπάει την κοπέλα του, τη σέβεται και σέβεται και την κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον οπότε ξεκαθαρίζει τη θέση του εξαρχής όπως θα έκανε ένας σωστός άντρας με παντελόνια (αλλά τι ψάχνω κι εγώ ψύλους στ' άχυρα...).

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:10, 24-05-10:

Με έβαλες σε σκέψεις. (ως συνήθως). Τι είναι τελικά η σχέση?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 11:14, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σημαίνει επίσης οτι αγαπάει την κοπέλα του, τη σέβεται και σέβεται και την κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον οπότε ξεκαθαρίζει τη θέση του εξαρχής όπως θα έκανε ένας σωστός άντρας με παντελόνια (αλλά τι ψάχνω κι εγώ ψύλους στ' άχυρα...).
Σοβαρά; Mε την δική σου λογική οι άνθρωποι θα περιόριζαν επικίνδυνα τις διαπροσωπικές σχέσεις τους σε βαθμό που θα καταντούσαμε ακοινώνητοι!
Και με την υποψία ότι ο άλλος, μας "βλέπει" κάπως, θα τον κάναμε πέρα, λόγω.....σεβασμού στον (έτερο) δέσμιο!
Αν μας το δήλωνε εξ αρχής μάλιστα ευθαρσώς ότι μας γουστάρει, ε τότε θα φορούσαμε και ζώνη αγνότητας, μη και γίνει κάνα....σφάλμα!
Δεν "επικοινωνούμε" Χιμελίτα, λυπάμαι...

@Έμμα, κάπου έχω γράψει σχετικά, θα το βρω και θα το ποστάρω

Πάντως θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον να γράψει κάτι εδώ ο....Δεσμώτης! _

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 24-05-10 στις 11:23. Αιτία: τα (μακριά) παντελόνια τα φοράω σπάνια, μόνο όταν το επιβάλλουν οι....συνθήκες!
Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 12:38, 24-05-10:

Mα όταν είσαι σε σχέση είσαι δεσμευμένος κατά κάποιον τρόπο..πως να το κάνουμε βρε παιδί μου; και όταν είσαι δεσμευμένος και κάποια άλλη θέλει να σε ''ΓΝΩΡΙΣΕΙ'' είναι σαν της δίνεις ελπίδες για κάτι περισσότερο....
κοροιδεύοντας έτσι και τον εαυτό σου και αυτήν την άλλη. Δεν μπορεί να είσαι διαθέσιμος σε όποιαδήποτε σου χτυπήσει την πόρτα. Από την στιγμή που αποφασίζεις να είσαι σε μία σχέση εννοείται πως αυτό είναι επιλογή σου και ότι θες να είσαι με τον ανθρωπό σου και μόνο με αυτόν...και φυσικά δεν νιώθεις ότι στερείσαι κάποιον άλλον....Όταν λέμε δέσμευση δεν εννοούμε ότι σε κρατάνε με το λουρί και σε τραβάνε σα σκυλάκι και σε καταπιέζουν...αλλά όπως και να το κάνουμε η σχέση είναι μόνο για 2 και τρίτος δεν χωράει. Βέβαια δεν λέω να μην της μιλάς ή να μην την ''γνωρίσεις'' (δεν είμαστε ακοινώνιτοι οκ), αλλά όχι να τη φλερτάρεις και να την αφήνεις να νομίζει ότι ενδιαφέρεσαι... οφείλεις να είσαι εντάξει πρώτα από όλα εσύ με τον εαυτό σου και μετά και με τους γύρω σου...
Μου έχει τύχει (και ειναι και πρόσφατο) να ενδιαφέρομαι για κάποιον που τελικά ήταν δεσμευμένος..εγώ δεν το ήξερα και όταν το έμαθα με πείραξε και με πειράζει ακόμα που ενώ αυτός έχει την κοπέλα του κοιτάει εμένα σαν να μου κάνει ''ψυχικό''...Αυτός από την μεριά του προσπαθούσε και προσπαθεί ακόμα να με πλησιάσει. σε αυτήν την περίπτωση τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι ή αυτός δεν ενδιαφέρεται για μένα πραγματικά και το μόνο που κάνει είναι να παίζει και να ικανοποιεί τον εγωισμό του μαζί μου ή ότι απλά βλέπει όλες τις κοπέλες σαν γκόμενες μόνο και τίποτα άλλο. Είναι δλδ της λογικής ότι εντάξει βρε παιδί μου γιατί να μην κάνω κάτι μαζί της αφού με γουστάρει... εξάλλου εγώ τι έχω να χάσω... η ζωή είναι μικρή και γιατί να πω όχι σε μία ξεπέτα; (δλδ ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει) και άλλα τέτοια παρόμοια σκεπτικά....
Τέλοσπάντων προσωπικά δεν μου αρέσει να μπλέκω και να κυνηγάω καταστάσεις με δεσμευμένους ούτε να είμαι σε αναμονή ( να περιμάνω δλδ πότε θα πεθάνει η σχέση από μόνη της για να μπορέσω εγώ μετά να δείξω το ενδιαφέρον μου). Εάν τύχει να βρεθώ σε κάτι τέτοιο τότε απλά θα κάνω πίσω και θα τον ξεχάσω....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elena : 24-05-10 στις 13:29.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:09, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σοβαρά; Mε την δική σου λογική οι άνθρωποι θα περιόριζαν επικίνδυνα τις διαπροσωπικές σχέσεις τους σε βαθμό που θα καταντούσαμε ακοινώνητοι!
Και με την υποψία ότι ο άλλος, μας "βλέπει" κάπως, θα τον κάναμε πέρα, λόγω.....σεβασμού στον (έτερο) δέσμιο!
Αν μας το δήλωνε εξ αρχής μάλιστα ευθαρσώς ότι μας γουστάρει, ε τότε θα φορούσαμε και ζώνη αγνότητας, μη και γίνει κάνα....σφάλμα!
Δεν "επικοινωνούμε" Χιμελίτα, λυπάμαι...
Καθώς βλέπεις είπα "στην κοπέλα που του δείχνει ενδιαφέρον". Δε λέω να πας να πάρεις τυρόπιτα κι επειδή θα σου χαμογελάσει η πωλήτρια να τη βρίσεις!

Στο παράδειγμά μας δεν είναι ακριβώς διευκρινισμένο αλλά εγώ κατάλαβα οτι όταν η κοπέλα έλεγε "θέλω να τον γνωρίσω" δεν εννοούσε να παίζουν μαζί τάβλι... Μάλλον ερωτικά ήθελε να τον γνωρίσει.

Και για φαντάσου πού φτάσαμε, να κατακρίνουμε τον άνθρωπο που ήταν σωστός και ξηγήθηκε αντρίκια από την αρχή...

Και στην τελική Άγγελε στις διαπροσωπικές μας σχέσεις βάζουμε προτεραιότητες και ενημερώνουμε και τον άλλον για την προτεραιότητα που βάζουμε για να ξέρει πώς να κινηθεί.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:07, 24-05-10:

Επί τη ευκαιρία, λέω να βάλω ένα τραγούδι που ταιριάζει με το θέμα που κουβεντιάζουμε.

Ο «σερ» Γρηγόρης Μπιθικώτσης νομίζω το λέει πολύ εύστοχα...

«Ο έρωτας γεννήθηκε για δύο.». Δεν νομίζω ότι χρειάζεται υψηλή φιλοσοφία σε αυτά τα πράγματα...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 15:11, 24-05-10:

Έμμα, συγνώμη για την καθυστέρηση, ήμουν δεσμευμένος!!!!!
Λοιπόν, εδώ----> http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=623&page=9
κι εδώ -----> http://www.e-steki.gr/showthread.php...768#post666768
θα σου λύθούν (ελπίζω) κάποιες απορίες πιστεύω και σε όσους μου κάνανε την τιμή να ασχοληθούν με τις τοποθετήσεις μου!

@pit, καλός ο σερ βρε φίλε δε λέω, αλλά το συγκεκριμένο άσμα παραπέμπει πιότερο σε δουλεία παρά σε ερωτική σχέση και απ ότι γνωρίζω το εμπράγματο δικαίωμα στέρησης προσωπικής ελευθερίας καταργήθηκε κοντά 3αιώνες τώρα!

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 15:23, 24-05-10:

Έμμα, συγνώμη για την καθυστέρηση, ήμουν δεσμευμένος!!!!!
Λοιπόν, εδώ----> http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=623&page=9
κι εδώ -----> http://www.e-steki.gr/showthread.php...768#post666768
θα σου λύθούν (ελπίζω) κάποιες απορίες πιστεύω και σε όσους μου κάνανε την τιμή να ασχοληθούν με τις τοποθετήσεις μου!
Εγώ διάβασα αυτά που έγραψες σε αυτά τα 2 ποστ και μου έπεσαν τα μαλλιά Με 4 ταυτόχρονα? Πως είναι δυνατόν αυτό? Που είναι ο σεβασμός προς την σχέση? Που είναι η αγάπη? Τι 4? Όχι 25..

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 15:38, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
μου έπεσαν τα μαλλιά
Εντάξει βρε παιδί μου κι εσύ, μη τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς....

Παράθεση

blair

Νεοφερμένος

H blair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H blair έγραψε στις 15:39, 24-05-10:

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα..δε ειναι ολα ασπρο μαυρο..η σου αρεσει καποιος η σταματας δεν ειναι ενα κουμπι που το πατας και κλεινει..οκ ειναι καποιος αλλου ουτως η αλλιως δε ειμαι απο αυτες που θα μπορουσα να μπω αναμεσα η να του τη πεφτω απλα λεω οτι αμα καποιος σου αρεσει σου αρεσει και ας ειναι δεσμευμενος !μερικες φορες αυτο που παντα εψαχνες ισως ειναι με αλλη αλλο..απλα μονος του υποφερει .....ο αλλος καλα κανει τη ζωη του

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 15:39, 24-05-10:

Εντάξει βρε παιδί μου κι εσύ, μη τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς....
Να μην τα παίρνω όλα τοις μετρητοίς? Χαχαχαχα εδώ εσύ λες ότι για την κάθε περίσταση θες διαφορετική γυναίκα!

Παράθεση

blair

Νεοφερμένος

H blair έγραψε στις 15:41, 24-05-10:

το θελω να σε γνωρισω σε σημαινει απαραιτητα και θελω να τα φτιαξουμε

Παράθεση

blair

Νεοφερμένος

H blair έγραψε στις 15:44, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
βρε χιμελιτα μου, αυτο που δεν μπορω να ακουω ειναι την καραμελα εκφραση θα πεθανω, θα αυτοκτονησω λες και λεμε θα παω στο περιπτερο να παρω τσιγαρα...
να κτυπηθει στα πατωματα, να πονεσει , να κλαψει καποιος, να πιασει πατο για μια αγαπη ναι αλλα η ζωη συνεχιζεται και παντα υπαρχει κατι καλυτερο που μας περιμενει (δεν συμφωνεις?)

δε συμφωνω.,το αν καποιος μας θελει μονο και μονο επειδη μας θελει δε σημαινει οτι ειναι κατι καλυτερο απλα ετυχε και μας εκατσε και ειναι θλιβερο...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 15:45, 24-05-10:

Χαχαχαχα εδώ εσύ λες ότι....
Θα περιμένω τα σχόλια της Ρουμάνας!

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 15:53, 24-05-10:

Θα περιμένω τα σχόλια της Ρουμάνας!
Α τα δικά μου δεν σου άρεσαν? Και έχω μια ερώτηση... Αν μάθαινες ότι η "σχέση" σου, σε έχει μόνο... για τους γάμους. Τι θα έκανες? Πως θα αισθανόσουν?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:04, 24-05-10:

Α τα δικά μου δεν σου άρεσαν? Και έχω μια ερώτηση... Αν μάθαινες ότι η "σχέση" σου, σε έχει μόνο... για τους γάμους. Τι θα έκανες? Πως θα αισθανόσουν?
Κοίταξε, εννοείται ότι είναι αμφίδρομα αυτά, αλλιώς θα ήμουν πολύ....γαϊδούρι, δε νομίζεις; Όπως και να έχει δεν σε παρεξηγώ και δεν απαιτώ να ενστερνισθεί κανείς τις απόψεις μου, πόσο μάλλον εσύ που λόγω ηλικίας (και πολύ σωστά)βρίσκεσαι σε φάση ... "η αγάπη που χάθηκε στη σκόνη"
Θα....αναθεωρήσεις, όλοι τα περάσαμε!

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 16:06, 24-05-10:

Κοίταξε, εννοείται ότι είναι αμφίδρομα αυτά, αλλιώς θα ήμουν πολύ....γαϊδούρι, δε νομίζεις; Όπως και να έχει δεν σε παρεξηγώ και δεν απαιτώ να ενστερνισθεί κανείς τις απόψεις μου, πόσο μάλλον εσύ που λόγω ηλικίας βρίσκεσαι σε φάση "η αγάπη που χάθηκε στη σκόνη"
Μα πέρα απ'όλα τα άλλα... Δεν κουράζεσαι? Δεν τις μπερδεύεις? Τι να πω τόσο θα αλλάξω....

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:12, 24-05-10:

Δεν κουράζεσαι? Δεν τις μπερδεύεις?
Θεωρητική είναι η προσέγγιση λέμε

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 16:15, 24-05-10:

Θεωρητική είναι η προσέγγιση λέμε
Άλλο η θεωρία άλλο η πράξη.. Εγώ θα στο πω αυτό?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:22, 24-05-10:

Τσουβάλιασμα....

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 18:07, 24-05-10:

Clicher, ιδιαίτερα αγαπητό ως ....αντεπιχείρημα στους κόλπους των ιντερνετικών "συνομιλιών" !

Εγώ θα στο πω αυτό?
Πες το εσύ κι ας πέσει χάμω!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 24-05-10 στις 18:10. Αιτία: αχ βρε Χιμελίτα..... ΑΧ!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acheron
Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 20:29, 24-05-10:

Δεν πειράζει αν σε γεμίζει ή όχι.

Αφού είναι με άλλον είναι με άλλον.

Είμαι σε σχέση μεγάλης διάρκειας και σκέφτομαι τα χειρότερα για τα άτομα που έχει "αρχίσει να κερδίζει" η κοπέλα μου. Είναι αδιάφορο.
Να είσαι κύριος, μου έλεγε ο πατέρας μου πάντα και στο προτείνω.

sorry που δεν έχω χρόνο για ανάλυση, αλλά αυτό είναι το θέμα τελικά.

Υποθέτω θα χωθείς όμως ε;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:36, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από blair
δε συμφωνω.,το αν καποιος μας θελει μονο και μονο επειδη μας θελει δε σημαινει οτι ειναι κατι καλυτερο απλα ετυχε και μας εκατσε και ειναι θλιβερο...
ειλικρινα δεν καταλαβα τι λες εδω..

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:15, 24-05-10:

'

"Μην κάνεις στους άλλους ό,τι δε θέλεις να κάνουν οι άλλοι σε σένα"

Το επόμενό σου ποστ θα είναι.

( Κατάφερα και την έκανα δικιά μου....

..Και ενώ είμαι μαζί της
αυτή φλερτάρει με άλλους.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Τι θα κάνατε εσείς ; )

'

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:40, 24-05-10:

Τι μπορεί να συμβεί, όταν αυτός/ή που σε ενδιαφέρει είναι ήδη δεσμευμένος;
Τίποτα απολύτως.

---ΑΝ είναι δεσμευμένος και ενδιαφέρεται να παραμείνει δεσμευμένος [από έρωτα για κάποιους, από κάποια διαστροφή του μυαλού για άλλους] το μόνο που θα καταφέρεις είναι να "φας τα μούτρα σου" με μια ξεγυρισμένη ή ευγενική απορρίψη (εξαρτάται από τον άνθρωπο).

--ΑΝ είναι δεσμευμένος και κοιτάζει δεξιά ζερβά τότε τα εξής πιθανόν να συμβαίνουν
α) Βαριέται στη σχέση του και ψάχνει να ξεφύγει. Too coward, κανείς δεν "πέθανε" επειδή έμεινε μόνος του, αν δεν του κάνει η σχέση του/της ας την τερματίσει. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
β) Περνάει καλά στη σχέση του και ψάχνει απλώς για μια "περιπέτεια"... Need to say more?

σσ. Οι περιπτώσεις που κάποιος είναι "δεσμευμένος" με 2-3-13 άλλους δεν μπαίνουν ΚΑΝ στην κατηγορία "έχω σχέση". Μπαίνουν στην κατηγορία "5-10-110 άνθρωποι περνάμε καλά την ώρα μας χωρίς να βάζουμε περισσότερες σκοτούρες στο κεφάλι μας". Άρα δεν μετράνε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους