Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατάργηση των Stage στο Δημόσιο

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:00, 22-10-09:

Νέα κυβέρνηση...

Κυβέρνηση: Δημόσια διαβούλευση για το μέλλον των εργαζόμενων στα STAGE

21/10/2009

Θα καταργηθούν τα προγράμματα Stage στο δημόσιο και δεν πρόκειται να ανανεωθούν ξανά, τόνισε σε σημερινές δηλώσεις του ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής.
Σχετικά με το μέλλον των μακροχρόνια εργαζομένων σε προγράμματα Stage στο δημόσιο και μοριοδότηση της εμπειρίας τους σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ δήλωσε ότι αυτή είναι μία απόφαση που θα λάβει συνολικά η κυβέρνηση μετά από δημόσια διαβούλευση με τους κοινωνικούς εταίρους.
Τέλος, ανέφερε ότι τυχόν συμβάσεις σε Stage κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου είναι πολύ πιθανόν, εφόσον βρεθούν, να ακυρωθούν.
Δεν θα εφαρμοστεί το πρόγραμμα για την απασχόληση 20.000 ανέργων στους Δήμους

21/10/2009

Την απόφαση της κυβέρνησης να μειώσει κατά πολύ τις εγκρίσεις συμβάσεων έργου στην Τοπική Αυτοδιοίκηση μέχρι ακόμα και την κατάργησή τους τόνισε ο υπουργός Εσωτερικών κ. Γιάννης Ραγκούσης σε σημερινή του συνάντηση με το προεδρείο της ΠΟΕ - ΟΤΑ.
Ο υπουργός Εσωτερικών, σύμφωνα με το προεδρείο της ΠΟΕ-ΟΤΑ, ανακοίνωσε ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί και το πρόγραμμα των 20.000 ανέργων στους δήμους για το οποίο είχε υπογραφεί το καλοκαίρι μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ ΟΑΕΔ και ΚΕΔΚΕ.
Και οι δύο πλευρές τάχθηκαν υπέρ των μόνιμων θέσεων εργασίας και συμφώνησαν πως πρέπει να αντιμετωπιστεί και το θέμα των δεκάδων χιλιάδων εργαζόμενων με συμβάσεις έργου στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Και ο καθείς το χαβά του:

ΓΣΕΕ: Οι διακηρύξεις για αξιοκρατία ασύμβατες με τη μονιμοποίηση των STAGE

20/10/2009

Βαρβαρότητα και κατάρα για την Ελληνική κοινωνία χαρακτήρισε τα προγράμματα Stage σε δηλώσεις του ο Πρόεδρος της ΓΣΕΕ, κ. Γιάννης Παναγόπουλος.
Σύμφωνα με τον Πρόεδρο της ΓΣΕΕ, αν μονιμοποιηθούν οι εργαζόμενοι στα προγράμματα Stage τότε όλες οι διακηρύξεις για διαφάνεια και για αξιοκρατία, πάνε στο καλάθι των αχρήστων. Παράλληλα καυτηρίασε τον τρόπο επιλογής των υποψηφίων σε προγράμματα Stage λέγοντας ότι για τις θέσεις αυτές επιλέχτηκαν όσοι διέθεταν χαρτάκια από βουλευτικά γραφεία.

Ο υπουργός μίλησε, το ίδιο και ο πρόεδρος
οι μ@λ@κ3ς ακούμε.

Τονίζω το εξής για όποιον δε το πήρε πρέφα:
Τέλος, ανέφερε ότι τυχόν συμβάσεις σε Stage κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου είναι πολύ πιθανόν, εφόσον βρεθούν, να ακυρωθούν.
Εν ολίγοις, όσοι μπήκαν με σύμβαση σε προγράμματα stage πριν τις εκλογές κατά πάσα πιθανότητα θα γυρίσουν σπίτια τους...
...πιθανότατα και χωρίς να πληρωθούν τα δεδουλευμένα...
...και χωρίς να αποζημιωθούν για όσα άφησαν προκειμένου να δουλέψουν στα stage...
...στα οποία υπέγραψαν σύμβαση...
...και στα οποία δεν ασφαλίζονται όπως κάθε εργαζόμενος.
(Για τα παραπάνω, πηγή είναι το http://www.diorismos.gr/ )
Γιατί αλλάξαμε κυβέρνηση.
Γιατί εμείς εδώ θα πατάξουμε τις σπατάλες.

Από ελευθεροτυπία κλικ:

Και όπως γκάριζαν (panx romana) κάποιοι μερικά χρόνια πριν:

"Έ-ε-έλληνα είσαι σκουλίκι
η ακρόπολη δε σου ανήκει
Έ-ε-έλληνα τι λες για όλα αυτά;
Σε δουλεύουν κανονικά!".

πς: έπρεπε-αλήθεια-να αλλάξει η κυβέρνηση για να δείξει ξανά η Γ.Σ.Ε.Ε. το πράσινο "πρόεδρο" της;

πς παρτ του: πρέπει πάντα κάποιος να είναι κομματικοποιημένος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:49, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat

Εν ολίγοις, όσοι μπήκαν με σύμβαση σε προγράμματα stage πριν τις εκλογές κατά πάσα πιθανότητα θα γυρίσουν σπίτια τους...
...πιθανότατα και χωρίς να πληρωθούν τα δεδουλευμένα...
...και χωρίς να αποζημιωθούν για όσα άφησαν προκειμένου να δουλέψουν στα stage...
...στα οποία υπέγραψαν σύμβαση...
...και στα οποία δεν ασφαλίζονται όπως κάθε εργαζόμενος.
απλώς για την ενημέρωσή σου[προσωπικά έχω πει πολλάκις ότι ολα τα ακούω βερεσέ γιατί ένα σωστό γίνεται 10 λάθος ακολουθούν] αλλά το συγκεκριμένο αναφέρεται σε συμβάσεις-εξπρές εν μέσω προεκλογικής περιόδου (==πριν τις εκλογές).

Ως γνωστόν ο διορισμός (υπό μορφή μόνιμης απασχόλησης ή ως συμβασιούχος) κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου είναι παράνομος. Αυτοί λοιπόν στους οποίους αναφέρεσαι επέλεξαν να βολευτούν κομματικά στα "μουλωχτά" για να πάρουν τη διάσημη προσαύξηση για χρήση σε μελλοντικό χρόνο. Άρα αν δεν πληρωθούν/δεν υπογράψουν σύμβαση δεν δεν δεν, οι συγκεκριμένοι και μόνο οι συγκεκριμένοι έπαιξαν και...έχασαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:15, 22-10-09:

Το αίσθημα μου () διορίστηκε με stage 35 μέρες πριν τις εκλογές.
Η προεκλογική περίοδος εχει διάρκεια:
1-2 μήνες ανάλογα με απόφαση της βουλής (νομίζω!)

Φυσικά για εκλογές που γίνονται μετά τη πάροδο της τετραετίας.
Σε περίπτωση πρόωρων εκλογών η προεκλογική περίοδος είναι 30 μέρες (σύμφωνα με το τηλ. κέντρο 1500 των Κ.Ε.Π.) από την προκύρηξη των εκλογών.
Βέβαια και αυτό είναι διφορούμενο καθότι δε γνωρίζω τι χρονικό δικαίωμα έχει ο εκάστοτε πρωθυπουργός για να καλέσει πρόωρες εκλογές.
Άρα κάθε άλλο παρά διορισμός κατά τη διάρκεια προεκλογικής περιόδου ήταν.
Και λέγοντας 35 μέρες πριν εννοώ από την ημερομηνία που υπέγραψε τη σύμβαση.

Ωστόσο σήμερα αποδεσμεύτηκε της σύμβασης και γύρισε σπίτι της.
Και ακολούθησαν και άλλοι συμβασιούχοι stage σε δήμους και νομαρχίες.

Δεν έχεις άδικο ρεζ, αλλά δεν έχεις και δίκιο.

πς: έκανα λάθος στη πρώτη πηγή και δε μπορώ να βρω μία σωστή, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου μετά το πέρας της 4ετίας ας το αναφέρει. Θενκς.

πς: λινκ
Την ερχόμενη Τετάρτη, 16/9, αρχίζει τυπικά η προεκλογική περίοδος ως εκ τούτου στο μεσοδιάστημα δεν ισχύουν οι απαγορεύσεις για τις εμφανίσεις των υποψηφίων βουλευτών.
Ποιόν να πιστέψεις; Ή καλλίτερα ποιός ξέρει;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 22-10-09 στις 11:32.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:15, 22-10-09:

Τώρα άμα πω εγώ ότι απλούστατα διώχνουν τα βύσματα της ΝΔ για να βάλουν τα δικά τους, (με "νόμιμο" τρόπο βεβαίως βεβαίως) είμαι η καχύποπτη κακεντρεχής κακόπιστη;

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 11:27, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Τώρα άμα πω εγώ ότι απλούστατα διώχνουν τα βύσματα της ΝΔ για να βάλουν τα δικά τους, (με "νόμιμο" τρόπο βεβαίως βεβαίως) είμαι η καχύποπτη κακεντρεχής κακόπιστη;
παντα ετσι καχυποπτη εισαι εσυ με τους ανθρωπους;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:27, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
καλά αυτό είναι προφανές!!!!

Borat: προσωπικά είμαι ακόμα πιο παραδόπιστη και κακόπιστη από την μανούλα απο πάνω και θα επιμείνω ότι με τόσες χιλιάδες συμβάσεις που οριστικοποιήθηκαν στο διάστημα από τις 16 Σεπτέμβρη ώς τις 2 Οκτώβρη και "Φτιάχτηκαν" οι ημερομηνίες ώστε να εμφανίζονται να είναι πριν τις 15.09

(ναι ναι και οι άλλοι τα ίδια ακριβώς κάνουν)

δεν λυπάμαι κανέναν που έπαιξε και έχασε. Ναι, πιθανόν κάποιοι λίγοι να ήταν... άσχετοι, οι πολλοί όμως απλώς κοίταξαν να βολευτούν κομματικά.

[έχω, δυστυχώς ή ευτυχώς, "κομματόσκυλα" γνωστούς και φίλους και στις 2 μεγάλες παρατάξεις και έχω δει "τακτοποιήσεις" και από τις 2 πλευρές να γίνονται δίπλα μου. Και αυτό το όργιο τριτοκοσμικότητας που αναφέρω παραπάνω συμβαίνει σε κάθεπροεκλογική περίοδο και προσωπικά δεν δέχομαι να γκρινιάξει κανένας από αυτούς αν κάποια φορά από τις άπειρες που συμβαίνει τύχει και δεν τους ...πετύχει το μαγείρεμα. Οκ, γκαντεμιά τους τόσοι και τόσοι τα καταφέρνουν "Αλώβητοι" ε..κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε ουγκάντα όμως! Μακάρι να είναι αρχή--αν και δεν το πολυπιστεύω]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 22-10-09 στις 11:31. Αιτία: μορφοποίηση
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:28, 22-10-09:

Καλα εκαναν και τα καταργησαν.
Αντε τωρα γιατι τα εχω παρει κρανιο και μαλιστα αγρια.
Φιλουσαν κατουρημενες ποδιες, εμπαιναν με στειτζ στο δημοσιο, καρπωνονταν την εμπειρια και μετα δινανε στον ΑΣΕΠ και να σου με 50% μοριοδοτηση. Τι λες ωρε μαγκα?! Και εγω δλδ που δε θελω να ζητησω ρουσφετι, τι θα κανω?!

Φουντωσα τωρα...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:41, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil

Borat: προσωπικά είμαι ακόμα πιο παραδόπιστη και κακόπιστη από την μανούλα απο πάνω και θα επιμείνω ότι με τόσες χιλιάδες συμβάσεις που οριστικοποιήθηκαν στο διάστημα από τις 16 Σεπτέμβρη ώς τις 2 Οκτώβρη και "Φτιάχτηκαν" οι ημερομηνίες ώστε να εμφανίζονται να είναι πριν τις 15.09

(ναι ναι και οι άλλοι τα ίδια ακριβώς κάνουν)

δεν λυπάμαι κανέναν που έπαιξε και έχασε. Ναι, πιθανόν κάποιοι λίγοι να ήταν... άσχετοι, οι πολλοί όμως απλώς κοίταξαν να βολευτούν κομματικά.

[έχω, δυστυχώς ή ευτυχώς, "κομματόσκυλα" γνωστούς και φίλους και στις 2 μεγάλες παρατάξεις και έχω δει "τακτοποιήσεις" και από τις 2 πλευρές να γίνονται δίπλα μου. Και αυτό το όργιο τριτοκοσμικότητας που αναφέρω παραπάνω συμβαίνει σε κάθεπροεκλογική περίοδο και προσωπικά δεν δέχομαι να γκρινιάξει κανένας από αυτούς αν κάποια φορά από τις άπειρες που συμβαίνει τύχει και δεν τους ...πετύχει το μαγείρεμα. Οκ, γκαντεμιά τους τόσοι και τόσοι τα καταφέρνουν "Αλώβητοι" ε..κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε ουγκάντα όμως! Μακάρι να είναι αρχή--αν και δεν το πολυπιστεύω]
Δεν αμφισβητώ πως τα κομματόσκυλα βολεύονται, αυτό είναι πιό σίγουρο από οτιδήποτε και ισχύει από τα φοιτητικά χρόνια έως και τη συνταξιοδότηση τους.
Δε λέω επίσης πως η κλαδική της βυσματοποίησης και του βολέματος στο Ελλάντα δεν είναι κάτι τουλάχιστον αηδιαστικό.
Λέω απλά πως υπάρχει κόσμος που δεν είναι κομματικοποιημένος ή δεν πήγε σε stage με βύσμα, καιρό πριν τη προκύρηξη εκλογών, υπέγραψε 18μηνη σύμβαση δούλεψε έως και εχθές -ενδεχομένως να έχασε ευκαιρίες ζωής για να ασχοληθεί με το stage- και δεν θα πληρωθεί.

Δε νομίζω πως είναι κάτι που χωράει συζήτηση.

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Καλα εκαναν και τα καταργησαν.
Αντε τωρα γιατι τα εχω παρει κρανιο και μαλιστα αγρια.
Φιλουσαν κατουρημενες ποδιες, εμπαιναν με στειτζ στο δημοσιο, καρπωνονταν την εμπειρια και μετα δινανε στον ΑΣΕΠ και να σου με 50% μοριοδοτηση. Τι λες ωρε μαγκα?! Και εγω δλδ που δε θελω να ζητησω ρουσφετι, τι θα κανω?!

Φουντωσα τωρα...
Δεν αμφιβάλλω, αλλά χειρότερα με ενοχλεί το ότι όλοι αυτοί στα stage δημιούργησαν σωματείο και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους απαίτησαν να γίνουν μόνιμοι.
Και μερικοί έγιναν.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:09, 22-10-09:

Λέω απλά πως υπάρχει κόσμος που δεν είναι κομματικοποιημένος ή δεν πήγε σε stage με βύσμα, καιρό πριν τη προκύρηξη εκλογών, υπέγραψε 18μηνη σύμβαση δούλεψε έως και εχθές -ενδεχομένως να έχασε ευκαιρίες ζωής για να ασχοληθεί με το stage- και δεν θα πληρωθεί.
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για αυτούς που υπογράψαν καιρό πριν γιατί μου φαίνεται κουλό. Θα το ξαναψάξω.

Επίσης αν κάποιος έχασε ευκαιρία ζωής για να απασχοληθεί στα stage και να πάρει την προσαύξηση (really no other reason to do that!) το να χαρακτηριστεί...αφελής... είναι ο πιο LIght χαρακτηρισμός που εγώ μπορώ να του δώσω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:39, 22-10-09:

Επίσης αν κάποιος έχασε ευκαιρία ζωής για να απασχοληθεί στα stage και να πάρει την προσαύξηση (really no other reason to do that!) το να χαρακτηριστεί...αφελής... είναι ο πιο LIght χαρακτηρισμός που εγώ μπορώ να του δώσω...
Γιατί είσαι τόσο κάθετη;
Στην ελπίδα να να ανανεωθεί η σύμβαση για 2η φορά και στο τέλος να υπάρξει και μονιμοποίηση μερικοί ενδεχομένως να άφησαν μεταπτυχιακά.
Άλλοι ίσως να διέκοψα άλλες ασχολίες και άλλοι να πήραν αναβολή θητείας.

Ρεζ δε βλέπει όλος ο κόσμος τα πράγματα όπως εσύ.
Φυσικά και δε τα βλέπει ούτε όπως εγώ.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:55, 22-10-09:

Γιατί είσαι τόσο κάθετη;
Στην ελπίδα να να ανανεωθεί η σύμβαση για 2η φορά και στο τέλος να υπάρξει και μονιμοποίηση μερικοί ενδεχομένως να άφησαν μεταπτυχιακά.
Άλλοι ίσως να διέκοψα άλλες ασχολίες και άλλοι να πήραν αναβολή θητείας.

Ρεζ δε βλέπει όλος ο κόσμος τα πράγματα όπως εσύ.
Φυσικά και δε τα βλέπει ούτε όπως εγώ.
μα για αυτό είπα "εγώ θεωρώ"

Το γιατί είναι προφανές...

Στο βωμό του 50% προσαύξηση για τον ΑΣΕΠ κάποιοι δουλεύουν ανασφάλιστοι (Εσύ το είπες).
Το να αφήσεις ένα μεταπτυχιακό για ένα χρόνο ΔΕΝ είναι ότι άφησες όνειρο ζωής U can do it afterwards.
Το να πάς ένα χρόνο μετά φαντάρος...ομοίως.

Το να αφήσεις ένα πραγματικό όνειρο ζωής και οnce in a lifetime ευκαρία για να εξασφαλίσεις μια θέση σε ένα υπουργείο/δημαρχείο ΝΑΙ είναι αφελές.
(για μένα)

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:02, 22-10-09:

Είναι αφελές να είσαι 23-24 και να ανοίγεται μπροστά σου ο ορίζοντας της ασφάλειας της μονιμότητας του δημοσίου και να προσπαθείς να τον αρπάξεις;
Βαθαίνει η ύφεση
Στο 9,6% εκτινάχθηκε το επίσημο ποσοστό ανεργίας τον Ιούλιο
www.in.gr

Τυχαίο παράδειγμα ήταν, και ξέρουμε και οι δύο καλά πως το 9,6 αυτό αφορά άτομα που δε δουλεύουν,
ας μη παραθέσω καλλίτερα άτομα που εργάζονται με πενιχρά εισοδήματα και εξαντλητικά ωράρια.

Δε λέω πως η μονιμότητα είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι, τουναντίον, αλλά αποτελεί ελληνική πραγματικότητα, πόσο περισσότερο λύση ισόβιας εξασφάλισης.

Μη μου λες πως η μάζα δε το βλέπει έτσι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 22-10-09 στις 13:12.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:22, 22-10-09:

Τυχαίο παράδειγμα ήταν, και ξέρουμε και οι δύο καλά πως το 9,6 αυτό αφορά άτομα που δε δουλεύουν,
ας μη παραθέσω καλλίτερα άτομα που εργάζονται με πενιχρά εισοδήματα και εξαντλητικά ωράρια.

Δε λέω πως η μονιμότητα είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι, τουναντίον, αλλά αποτελεί ελληνική πραγματικότητα, πόσο περισσότερο λύση ισόβιας εξασφάλισης.

Μπορατιε ετσι ειναι τα πραγματα..Και εγω γνωριζοντας απο κοντα τον ομορφο κοσμο του ιδιωτικου τομεα,θα ηθελα να μπω στο δημοσιο..

Ομως τελικα μπαινουν αυτοι που κανουν τις 2 συμβασεις τους και παιρνουν το 50% προσαυξηση..Και αυτοι συνηθως μπαινουν με βυσμα..

Αλλα ακομα και αυτοι που δεν μπαινουν με βυσμα..(γινεται αληθεια αυτο?)..Μπαινουν εκει για ενα πενιχρο μισθο,χωρις ασφαλιση για να παρουν τη προσυξηση..

Καλα κανουν αφου ειναι η αποφαση τους..

Τωρα που γινεται κατι δικαιο ομως για ολους αυτους που δεν εχουν το βυσμα να παρουν την προυπηρεσια και τρωνε το αγγουρι στους διαγωνισμους,δεν πρεπει να βγαινουν και να διαμαρτυρονται..

Αποφαση τους ηταν..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:24, 22-10-09:

Ρε τζιρότ και εγώ μέσα είμαι για να σταματήσουν τα stage, αλήθεια!
Δε μου κάθεται όμως καλά η ιδέα να γυρίσουν έτσι απλήρωτοι στα σπίτια τους όσοι ξεκίνησαν τώρα τη σύμβαση τους.

Ας ξεφουρνίσουν τους τελευταίους και ας τελειώσει οριστικά η ιστορία με στα stage.
πς: δε το λέω επειδή το αίσθημα είναι στους άτυχους, ειλικρινά.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:41, 22-10-09:

Οταν λες απληρωτοι? Δουλεψαν 1,5 μηνα και δεν πληρωνονται τιποτα? Πως γινεται αυτο?

Αυτο οντως ειναι αδικο..Και πραγματικα ισως θα επρεπε να κοπει απο εδω και περα..

Υ.Γ>Παντως δεν ειναι μονο τα stage..Στους δημους περνουνε αβερτα ατομα με συμβασεις (βυσματικα) που εχουν μετα απο 2 χρονια την προσαυξηση..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:58, 22-10-09:

Ρε τζιρότ και εγώ μέσα είμαι για να σταματήσουν τα stage, αλήθεια!
Δε μου κάθεται όμως καλά η ιδέα να γυρίσουν έτσι απλήρωτοι στα σπίτια τους όσοι ξεκίνησαν τώρα τη σύμβαση τους.

Ας ξεφουρνίσουν τους τελευταίους και ας τελειώσει οριστικά η ιστορία με στα stage.
πς: δε το λέω επειδή το αίσθημα είναι στους άτυχους, ειλικρινά.
Φίλε borat αυτό λέμε κάθε φορά. Άντε να βολευτούν και αυτοί οι τελευταίοι και το σύστημα να εξυγιανθεί μετά. Είναι λάθος λογική όμως...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:30, 22-10-09:

να κοψει τη μονιμοτητα στο Δημοσιο αν ειναι μαγκας και επαναστατης ο Γιωργακης..ετσι θα αλαξει η σαπια νοοτροπια των Ελληνων...τολμαει ομως?οι αρχηγοι των συνδικαλιστων που ειναι ολοι επισημα μελη του πασοκ..σιγα μην τον αφησουνε..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:49, 22-10-09:

oύτε ο κωστάκης ούτε ο γιωργάκης μας φταίει. Το στραβό μας το κεφάλι φταίει.

Πώς το είχε πει η Ηρώ στο θέμα με τις εκλογές?

"Από τον περιπτερά ως το μεγαλοβιομήχανο όλοι κοιτάνε πώς να "κλέψουν""...

Γιατί δλδ να περιμένουμε κάτι διαφορετικό από τους κωστογιωργάκηδες?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:05, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Φίλε borat αυτό λέμε κάθε φορά. Άντε να βολευτούν και αυτοί οι τελευταίοι και το σύστημα να εξυγιανθεί μετά. Είναι λάθος λογική όμως...
Ναι αλλά ούτε και η λογική πονάει χέρι-κόψει χέρι είναι λογική.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:12, 22-10-09:

Δεν υπάρχει λογική φίλε Borat...

1. οι πολιτικοί έχουν τα stage (που είναι μαθητεία όπως λέει και η λέξη τίποτα παραπάνω) όπως και τις συμβάσεις έργου, για τα ρουσφέτια τους, κλείνοντας το μάτι στους ψηφοφόρους ότι και καλά, "μπες τώρα και βλέπουμε..."
2. τα παιδιά που το βλέπουν ως προσωρινή (όταν το αναγνωρίζουν) διέξοδο από την ανεργία έχοντας ωστόσο πάντα στο νου τους τη μοριοδότηση και την πιθανότητα να μονιμοποιηθούν στο δημόσιο (αθάνατο ελληνικό δημόσιο)
3. και τα άλλα παιδιά που τα ξέρουν όλα αυτά και το επιδιώκουν και το κάνουν γιατί σε αυτό στοχεύουν, δηλαδή να χωθούν κάπως στο δημόσιο και μετά να κινήσουν γη και ουρανό (και τη Βασ. Σοφίας σε πορείες) για να μονιμοποιηθούν
4. και όλοι οι "συνάδελφοι" και διοικητές των οργανισμών που έχουν τα παιδιά να κάνουν τη δουλειά και οι μόνιμοι να κάθονται γενικώς

Το θέμα δεν είναι να μονιμοποιηθούν οι τωρινοί, το θέμα είναι να ξε-μονιμοποιηθούν όλοι μα όλοι και να αξιολογούνται όλοι, και οι παλιοί με την εμπειρία τους και οι καινούριοι με την όρεξη και τις γνώσεις που ενδεχομένως έχουν.
Εάν γινόταν κάτι τέτοιο ακόμα και μέσα από τα παιδιά των προγραμμάτων μαθητείας θα ξεκαθάριζε ποιοί ενδιαφέρονται να δουλέψουν και ποιοί να βολευτούν.
Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά των stage, τους μαθητευόμενους για να μην ξεχνιόμαστε. Τα έχω με το σύστημα που απλά αναπαράγει τον εαυτό του και τα κακώς κείμενα του. "Να τρυπώσω!" που έλεγε κι ο Κώστας Βουτσάς σε εκείνη την ταινία.
Δεν αντέχω όμως άλλο δημόσιο και άλλους να κλείνουν το δρόμο επειδή μπήκαν προσωρινά και το ήξεραν και τώρα θέλουν να γίνουν κι αυτοί μόνιμοι.

(...και προς άρση πιθανών παρεξηγήσεων, δεν κυνήγησα ποτέ θέση στο δημόσιο, ζω ακόμα δουλεύοντας 10ωρα και 12ωρα στο γραφείο γνωρίζοντας ότι μια στραβή μπορεί να είναι και η τελευταία... και ακόμα "στολίζω" όποιον δημόσιο υπάλληλο βρεθεί μπροστά μου και παραπονεθεί ότι κουράστηκε όταν γύρισε στο σπίτι του στις 16:00, όταν εγώ κι άλλοι μαζί, πίνω έναν ακόμα καφέ για να συνεχίσω...)

Υ.Γ. Αλήθεια, σε δύο αναρτήσεις λες ότι δεν ξέρουμε τί άφησαν για να ασχοληθούν με τα stage, αν άφησαν ευκαιρίες ζωής για να δουλέψουν στα stage,
Να ρωτήσω κάτι? Αυτά γιατί τα άφησαν αν τα είχαν? Για την συναρπαστική εμπειρία των stage ή μήπως γιατί στο απύθμενο βάθος του κρανίου μας τελικά υπάρχει ένα ελληνικό δημόσιο και η λαχτάρα να την αράξουμε εκεί? Γιατί αν κάποιος κάνει κάτι ενδιαφέρον που το σπούδασε ή που είναι ευκαιρία γι αυτόν τί το θέλει το stage στον ΟΓΑ που χου???

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:41, 23-10-09:

Είναι αφελές να είσαι 23-24 και να ανοίγεται μπροστά σου ο ορίζοντας της ασφάλειας της μονιμότητας του δημοσίου και να προσπαθείς να τον αρπάξεις;

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

Υ.Γ. Αλήθεια, σε δύο αναρτήσεις λες ότι δεν ξέρουμε τί άφησαν για να ασχοληθούν με τα stage, αν άφησαν ευκαιρίες ζωής για να δουλέψουν στα stage,
Να ρωτήσω κάτι? Αυτά γιατί τα άφησαν αν τα είχαν? Για την συναρπαστική εμπειρία των stage ή μήπως γιατί στο απύθμενο βάθος του κρανίου μας τελικά υπάρχει ένα ελληνικό δημόσιο και η λαχτάρα να την αράξουμε εκεί? Γιατί αν κάποιος κάνει κάτι ενδιαφέρον που το σπούδασε ή που είναι ευκαιρία γι αυτόν τί το θέλει το stage στον ΟΓΑ που χου???

Mα το έχω ήδη πει βρε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:39, 23-10-09:

έλα έλα ας ηρεμήσουν οι βυσματούχοι....
θα βρεθεί λύση ... (πηγή www.in.gr)
Αντιμέτωπη με τα προβλήματα που δημιουργούνται από την ειλλημένη απόφαση να καταργήσει τα Stage βρίσκεται η κυβέρνηση, ενώ την ίδια ώρα η υπόθεση των προγραμμάτων λαμβάνει και δικαστική πτυχή. Παράλληλα, οι ίδιοι οι εργαζόμενοι με τέτοιου τύπου συμβάσεις προαναγγέλλουν κινητοποιήσεις.
Την Παρασκευή συνεδριάζει η Διυπουργική Επιτροπή, υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θ.Πάγκαλο, προκειμένου να λάβει οριστικές αποφάσεις για το θέμα των Stage.
Στο επίκεντρο αναμένεται να βρεθεί αφενός η τύχη εκείνων που εργάζονται στα προγράμματα αυτά, καθώς επίσης η εύρυθμη λειτουργία του Δημοσίου, μετά την κατάργηση των Stage, με δεδομένο ότι χιλιάδες συμβασιούχοι καλύπτουν πραγματικές ανάγκες σχεδόν στο σύνολο των φορέων του Δημοσίου.
Η μη ανανέωση των συμβάσεων Stage και η απομάκρυνση των εργαζομένων αυτών αναμένεται να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στη λειτουργία πολλών φορέων του Δημοσίου, όπως για παράδειγμα στα νοσοκομεία, τα ασφαλιστικά ταμεία και την τοπική αυτοδιοίκηση.
Αναστάτωση επικρατεί και στους ίδιους τους εργαζομένους, οι οποίοι παρά την πολυετή προϋπηρεσία έρχονται αντιμέτωποι με το ενδεχόμενο να μείνουν στο δρόμο. Πολλοί από αυτούς δηλώνουν αποφασισμένοι να αντιδράσουν, προαναγγέλλοντας κινητοποιήσεις και προσφυγή στη Δικαιοσύνη.
Εν τω μεταξύ, η υπόθεση των Stage λαμβάνει και δικαστική πτυχή. Σύμφωνα με την εφημερίδα Το Βήμα, ο εισαγγελέας κάλεσε τον πρόεδρο της ΓΣΕΕ Γ.Παναγόπουλος ως προεδρεύοντα στον ΟΑΕΔ να καταθέσει στοιχεία για το πρόγραμμα, στο οποίο απασχολούνται πάνω από 30.000 άτομα στον δημόσιο τομέα.
Η πλήρης καταγραφή των απασχολουμένων σε αυτά τα προγράμματα είναι εξαιρετικά δύσκολη και προχωρεί με βραδείς ρυθμούς. Ο εισαγγελέας κινήθηκε αυτοβούλως και επιχειρεί να διαπιστώσει κατά πόσον υπάρχουν παρατυπίες, ενδεχομένως και παρανομίες, πίσω από τις αθρόες προσλήψεις νέων στον δημόσιο τομέα μέσω των προγραμμάτων.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:03, 23-10-09:

Ρεζ, σου το λέω ξανά, δεν είναι όλοι βυσματίες.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:09, 23-10-09:

Μωρέ μια χαρά θα βρουν τη λύση. Αλοίμονο σε μας τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που φλερτάρουμε κάθε μέρα με την ανεργία.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:16, 23-10-09:

Ρεζ, σου το λέω ξανά, δεν είναι όλοι βυσματίες.
aν είναι οι 9 στους 10 είναι... Big difference

[και όχι δεν είμαι καμιά "πονεμένη" του 50% μιας και έχω και η ίδια προσαύξηση 50% για συμβάσεις που υπέγραφα 36 μήνες για τη δουλειά μου ως ερευνήτρια στο πολυτεχνείο (με άλλα λόγια τη στιγμή που θα αποφασίσω να μπω στο δημόσιο...θα μπω σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα χαρτιά που έχω). Απλώς τα stage σαν stage είναι το όργιο της "νομιμοφανούς" yet τριτοκοσμικής κατάστασης που επικρατεί στην ελλάδα]

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:23, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μωρέ μια χαρά θα βρουν τη λύση. Αλοίμονο σε μας τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που φλερτάρουμε κάθε μέρα με την ανεργία.
Καλά ναι, καμία αμφιβολία για αυτό.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:32, 23-10-09:

Σύμφωνοι καλέ μου borat, τα είπες (στο #10, το βρήκα) και μετά σου απάντησε η Rezident Evil στο #11 και συμφωνώ μαζί της μπορώ να σου πω.
Άσε που θα ήθελα να συμπληρώσω ρωτώντας το εξής:
Αν κάποιος θεωρεί πολύ μα πολύ σημαντικό το μεταπτυχιακό του ή τη στρατιωτική του θητεία ή ό,τι άλλο αφήνει για τα stage τέλος πάντων, μήπως τελικά η θεσούλα στο δημόσιο και η μονιμότητα είναι που μας περιμένουν στη γωνία των προτεραιοτήτων μας?

Δεν κατηγορώ, μη με παρεξηγησεις, σε παρακαλώ πολύ.
Για προτεραιότητες και για το γονιδιακό χαρακτηριστικό του βολέματος μιλάω.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:37, 23-10-09:

για το γονιδιακό χαρακτηριστικό του βολέματος
Πραγματικά δε νομίζω οτι είναι χαρκτηριστικό των Ελλήνων η αναζήτηση βολέματος, νομίζω οτι βρίσκουν τα παραθυράκια για να το κάνουν. Δηλαδή δε νομίζω οτι, δοθείσης ανάλογης ευκαιρίας, ένας Ολλανδός, Σουηδός ή Βέλγος δε θα έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Άσχετο με το θέμα μας, αλλά είπα να το πω.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:41, 23-10-09:

καταργηση της μονιμοτητας στο δημοσιο και απολυση αν τεμπελιαζεις ή δημιουργεις προβλημα ,οπως και σε καθε αλλη δουλεια..και θα δειτε που θα παει το dna βολεματος..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:07, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
καταργηση της μονιμοτητας στο δημοσιο και απολυση αν τεμπελιαζεις ή δημιουργεις προβλημα ,οπως και σε καθε αλλη δουλεια..και θα δειτε που θα παει το dna βολεματος..
ΜΕΣΑ!
Κοινώς εγκρίνω και επαυξάνω!
Τότε κανείς δεν θα είχε αντίρρηση να τοποθετηθούν νέοι υπάλληλοι στο δημόσιο γιατί απλώς εάν δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους θα έφευγαν και θα δίνονταν η ευκαιρία σε κάποιους άλλους. Ενώ τώρα στα μάτια ενός εκάστου που ζητάει να μονιμοποιηθεί βλέπουμε το δυνάστη-τυρρανίσκο-καρεκλοκένταυρο του μέλλοντος που θα γίνει και διευθυντής επειδή "ήρθε η ώρα του" (στην επετηρίδα λέω) και απλά διαχωριζόμαστε (τεχνητά) σε pro-δημόσιο ή wannabe-δημόσιο και against-δημόσιο και φυσικά κάποια στιγμή διαφωνούμε και "τρωγόμαστε"

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:15, 23-10-09:

απλώς να θυμήσω ότι η μονιμότητα ήρθε για να σταματήσει η ρουσφετολογία και το φαινόμενο να απολύονται κ να προσλαμβάνονται υπάλληλοι βάση του ποιός κυβερνά.

Παρόλο που -όπως πιθανόν έχετε καταλάβει -όλα αυτά τα σκηνικά τα θεωρώ γελοιότητες, θεωρώ ότι αν καταργηθεί η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων κανενός το...dna δεν πρόκειται να μεταλλαχθεί, απλώς οι "φίλοι" και "ακόλουθοι" των μεγάλων κομμάτων θα αυξηθούν. Α... και εννοείται ανεξαρτήτως απόδοσης οι δημ.υπάλληλοι θα ανανεώνονται στο σύνολό τους [ή έστω οι 9 στους 10] μετά από κάθε εκλογική αναμέτρηση.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:35, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Αν κάποιος θεωρεί πολύ μα πολύ σημαντικό το μεταπτυχιακό του ή τη στρατιωτική του θητεία ή ό,τι άλλο αφήνει για τα stage τέλος πάντων, μήπως τελικά η θεσούλα στο δημόσιο και η μονιμότητα είναι που μας περιμένουν στη γωνία των προτεραιοτήτων μας?

Δεν κατηγορώ, μη με παρεξηγησεις, σε παρακαλώ πολύ.
Για προτεραιότητες και για το γονιδιακό χαρακτηριστικό του βολέματος μιλάω.
Mα ναι, δεν αμφιβάλλω για αυτό.
Υπάρχει κόσμος που αποσκοπεί αποκλειστικά και μόνο στη μονιμοποίηση του δημοσίου, δε συμφωνώ με αυτό, αλλά υπάρχει.
Από την άλλη δε μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που του παρέχεται η δυνατότητα να εξασφαλιστεί για όλη του τη ζωή. Μπορούμε να συζητήσουμε για το ποιόν του εν λόγω ατόμου ίσως ακόμη και για τις φιλοδοξίες και για τη στάση του στη ζωή, αλλά δε μπορούμε να του αρνηθούμε ότι προσπαθεί να κάνει αυτό που το κράτος του επιτρέπει.
Και επαναλαμβάνω, δε συμφωνω με το βόλεμα αυτό, αλλά υπάρχει.

Να σου θυμήσω γιατί η Κλαυθμώνος λέγεται έτσι;

Και για να το πω άλλη μία φορά, καλώς κάνουν και καταργούν τα stage, κακώς όμως κάνουν που έβαλαν στο στόχαστρο τις τελευταίες φουρνιές συμβασιούχων, ας τελειώσουν αυτοί, ας πληρωθούν όπως συμφώνησαν και ας μη ξαναεφαρμοστεί το μέτρο.

πς: φαντάζομαι έχετε αναλογιστεί πως με όλους του συμβασιούχους απόντες από δήμους, νοσοκομεία, νομαρχίες, ασφαλιστικά ταμεία και άλλα τέτοια το σύστημα θα υπολειτουργήσει πολύ περισσότερο από όσο ήδη υπολειτουργεί. Γιατί είτε το πιστεύετε είτε όχι, τα άτομα αυτά περάτωναν σημαντικές (χαμαλο)δουλειές.

Ρεζ, δε ξέρω αν οι 9 στους 10 είναι βυσματίες, ειλικρινά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:00, 23-10-09:

απλώς να θυμήσω ότι η μονιμότητα ήρθε για να σταματήσει η ρουσφετολογία και το φαινόμενο να απολύονται κ να προσλαμβάνονται υπάλληλοι βάση του ποιός κυβερνά.
το δημοσιο πρεπει να μειωθει ακομα και στο μισο,για να λειτουργει καλυτερα και να αυξηθει και να λειτουργει ο ιδιωτικος τομεας ...οποιος εχει παει σε ευρωπαικη χωρα το καταλαβαινει αμεσως αυτο...

δεν νοειται δουλεια που δεν μπορεις να απολυθεις...

με ή χωρις stage οι μονιμοι κομματικοι υπαλληλοι θα μπουν ,,μην κοροιδευομαστε..
το '80 δεν υπηρχαν stage που εγινε ο κομματικος χαμος στο δημοσιο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 15:08, 23-10-09:

το δημοσιο πρεπει να μειωθει ακομα και στο μισο,για να λειτουργει καλυτερα και να αυξηθει και να λειτουργει ο ιδιωτικος τομεας ...οποιος εχει παει σε ευρωπαικη χωρα το καταλαβαινει αμεσως αυτο...
Παντως αυτο που λενε οτι ειναι υπερογκοι οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ξερω αν ισχυει..Τελευταια διαβασα τα ποσοστα των δημοσιων υπαλληλων σε σχεση με το συνολικο αριθμο εργαζομενων σε διαφορες χωρες και ειδα οτι εδω εχουμε λιγοτερο απο τις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης..

Τα προβληματα ειναι τα γνωστα..Κανενας ελεγχος..

Αν καταργηθει η μονιμοτητα θα γινει αυτο που λεει η ρεζ..Ολα θα γινονται κομματικα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:47, 23-10-09:

Παρόλο που -όπως πιθανόν έχετε καταλάβει -όλα αυτά τα σκηνικά τα θεωρώ γελοιότητες, θεωρώ ότι αν καταργηθεί η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων κανενός το...dna δεν πρόκειται να μεταλλαχθεί, απλώς οι "φίλοι" και "ακόλουθοι" των μεγάλων κομμάτων θα αυξηθούν. Α... και εννοείται ανεξαρτήτως απόδοσης οι δημ.υπάλληλοι θα ανανεώνονται στο σύνολό τους [ή έστω οι 9 στους 10] μετά από κάθε εκλογική αναμέτρηση.
Δεν έχεις άδικο από αυτή την πλευρά...
Άλλωστε μονιμότητα ή όχι, το φύγε συ έλα συ γινεται σε κάποιο βαθμό πάντα. Βρίσκουν τρόπους.

Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να απαγκιστρωθούμε και από τα δύο δεινά.
Αν π.χ. το ΑΣΕΠ είναι ένα ξεκίνημα όσον αφορά στις προσλήψεις, μήπως μια αντίστοιχη ανεξάρτητη αρχή θα μπορούσε να κρίνει και να αξιολογεί για τις απολύσεις? Μια ιδέα λέω.

Πάντως, εντελώς υποκειμενικά κι αν θέλετε βρίστε με, θεωρώ προκλητική τη μονιμότητα στις μέρες μας, στο κράτος μας και στις οικονομικές συνθήκες που ζούμε. Με θλίβει και με κάνει να αισθάνομαι ότι τελικά ασχέτως όλων των παραγόντων, κάποιοι είναι πιο ίσοι από τους άλλους ίσους.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:18, 23-10-09:

Εαν καποιος εχει κερδισει αξιοκρατικα τη μονιμοτητα, δε με απασχολει διολου...
Και στην τελικη καλο ειναι και αυτο που γινεται στον ιδιωτικο τομεα που πρεπει να ανεχεσαι τα οποια κομπλεξικα αφεντικα, επειδη ξαφνικα αποκτησαν εξουσια?! Ειναι καλο δλδ που σημερα εισαι σε μια δουλεια και αυριο επειδη εκεινος δε γουσταρει που τον στραβοκοιταξες σε διωχνει?! Ή εχουμε την εντυπωση οτι και τελειος να εισαι στη δουλεια σου, εαν γινει μια στραβη δε σε θεωρουν αναλωσιμο?! Για εκεινους και το καλυτερο στελεχος δε θεωρειται αναντικαταστατο και η ανθρωπια δε, σπανια...
Ορια χρειαζονται και συνειδηση, παντου και παντα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:16, 23-10-09:

update

Τη θέση που είχε αναπτύξει προεκλογικά αποφάσισε να τηρήσει η κυβέρνηση σχετικά με το θέμα των Stage.

Μετά το πέρας της ευρείας σύσκεψης υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θεόδωρο Πάγκαλο ανακοινώθηκε το σχέδιο πέντε σημείων:

α. στο εξής καταργούνται και απαγορεύονται τα Stage στο δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο τομέα και στους ΟΤΑ.

β. στον ιδιωτικό τομέα είναι δυνατόν να λειτουργήσουν τα Stage ως μαθητεία, εφόσον ισχύουν όλες οι απαραίτητες εγγυήσεις και χρηματοδοτούνται κυρίως από κοινοτικά κονδύλια.

Ερωτηθείς στο σημείο αυτό ο κ. Πάγκαλος διευκρίνισε ότι η μια πλευρά των εγγυήσεων περιλαμβάνει ότι δεν θα υπάρξουν απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα και πρόσληψη εργαζομένων με Stage, ενώ σε ό,τι αφορά τα ασφαλιστικά είπε ότι θα ισχύσουν οι κανόνες κοινωνικής ασφάλισης, που ισχύουν για όλους, δηλαδή η τριμερής ασφάλιση με συμμετοχή εργοδοτών, κράτους και εργαζομένων.

γ. τα Stage που συνήφθησαν μετά την αναγγελία της ημερομηνίας των εκλογών είναι παράνομα, έγιναν για προφανείς ψηφοθηρικούς σκοπούς και ως εκτούτου δεν ισχύουν.

δ. Stage οποιασδήποτε διάρκειας που λήγουν δεν θα ανανεώνονται.

ε. Η κυβέρνηση έχει δεσμευθεί για την πρόσληψη μονίμου προσωπικού το οποίο θα καλύπτει πάγιες και διαρκείς ανάγκες.

Επίσης, θα προχωρήσει η κάλυψη άμεσων και πραγματικών αναγκών στο Δημόσιο, σε φορείς του ευρύτερου δημόσιου τομέα και στους ΟΤΑ, όπως αυτές αντικειμενικά θα προσδιοριστούν.

Η διαδικασία της πρόσληψης θα πραγματοποιηθεί με την ευθύνη και τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα διασφαλίζει αξιοκρατία και ισονομία για όλους.

Ερωτηθείς ο κ. Πάγκαλος για τα θέματα που έχουν προκύψει με τη μοριοδότηση, είπε ότι είναι θέμα που θα ληφθεί υπόψη από το ΑΣΕΠ και όσους επεξεργαστούν αυτή τη λύση.

Σε ό,τι αφορά το ενδεχόμενο προσφυγής στη δικαιοσύνη των εργαζομένων στα Stage είπε ότι κάθε Έλληνας μπορεί να προσφύγει στη Δικαιοσύνη.

Εξετάσαμε, ειπε, όλα τα νομικά και συνταγματικά πλαίσια.

Ερωτηθείς ο υπουργός Εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος για τον αριθμό των απασχολουμένων με Stage, είπε ότι μετά βεβαιότητας είναι 23.000, ενώ αγνοείται ο αριθμός των όσων προσελήφθησαν με αυτά, μετά την προκήρυξη των εκλογών.

Λίγο νωρίτερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής είχε ασκήσει δριμύτατη κριτική στην προηγούμενη κυβέρνηση: «Η φαυλότητα της προηγούμενης κυβέρνησης δημιούργησε το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σήμερα, ως κυβέρνηση, με γενναιότητα, όπως έχουμε υποχρέωση.

» Κάποιοι άνθρωποι, αντί να ζητούν συγγνώμη και αντί να κρυφτούν, βγαίνουν σήμερα και μιλάνε ως υπερασπιστές αυτών των νέων ανθρώπων, τους οποίους είχαν καταστήσει ομήρους των πελατειακών τους συμφερόντων» κατέληξε.

Newsroom ΔΟΛ

www.in.gr

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:26, 24-10-09:

Ακουσα σημερα τον Ιωαννιδη στην ΕΤ3 να υπερασπιζεται τους καημενους νεους που μπορει να ειναι και πτυχιουχοι και μετα απο 4-5 χρονια σημερα ειναι ανεργοι και δουλευαν μεσω stage για 400-500 ευρω. Και να παρατηρει ξανα και ξανα ποσο μεγαλη αδικια ειναι αυτη! Και που εγκεται η αδικια? Στο οτι δουλευαν για τοσα λιγα χρηματα, ενω θα μπορουσαν να ειχαν βρει καποια αλλη δουλεια και να ειχαν λυσει το θεμα της επαγγελματικης τους αποκαταστασης!Τι λες ωρε?! Ας το εκαναν...Αλλα οχι, ησαν πονηροι...

Μας δουλευει ο τυπος? Να λυπηθω ποιον ακριβως? Εκεινον που ηξερε πολυ καλα τι εκανε και περιμενε, αφου μπηκε μεσω stage, καποια στιγμη να μονιμοποιηθει, εναντι καποιων αλλων που δεν ειχαν βυσμα?! Πλακα μας κανουν?! Ουστ!
Καλα να παθουν. Καλλιο αργα, παρα ποτε. Και σημειωτεον, δεν τους λυπαμαι καθολου. Ο,τι σπερνουμε, θεριζουμε. Αιντε...!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 24-10-09 στις 11:36.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:54, 24-10-09:

Παντως αυτο που λενε οτι ειναι υπερογκοι οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ξερω αν ισχυει..Τελευταια διαβασα τα ποσοστα των δημοσιων υπαλληλων σε σχεση με το συνολικο αριθμο εργαζομενων σε διαφορες χωρες και ειδα οτι εδω εχουμε λιγοτερο απο τις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης..
ισχυει πραγματικα αυτο?και να ισχυει παλι ,δεν νοειται μονιμοτητα..δηλαδη αν κανει ζημια στην υπηρεσια ή τεμπελιαζει δεν μπορει να απολυθει?ποια ειναι τα ορια?απλα πρεπει να μπουν παντου κομπιουτερ και μηχανογραφηση..

εδω στην Πατρα ανωτερος υπαλληλος,προισταμενος και γνωστος μου στο υουργειο συγκοινωνιων λεει ωμα οτι δεν θελει με τιποτα να μαθει χειρισμο υπολογιστων...σε αλλη χωρα αυτος επρεπε να απολυθει..ή να αναγκαστει να μαθει..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 14:16, 24-10-09:

Φίλε Άγγελε, αυτό είναι μία ακραία περίπτωση, και εγώ έχω εξοργισθεί πολλές φορές με την συμπεριφορά αρκετών υπαλλήλων του δημοσίου, διάβασε όμως αν θες και το μήνυμα της Νεράιδας που με βρίσκει σύμφωνο.

Και στην τελικη καλο ειναι και αυτο που γινεται στον ιδιωτικο τομεα που πρεπει να ανεχεσαι τα οποια κομπλεξικα αφεντικα, επειδη ξαφνικα αποκτησαν εξουσια?! Ειναι καλο δλδ που σημερα εισαι σε μια δουλεια και αυριο επειδη εκεινος δε γουσταρει που τον στραβοκοιταξες σε διωχνει?! Ή εχουμε την εντυπωση οτι και τελειος να εισαι στη δουλεια σου, εαν γινει μια στραβη δε σε θεωρουν αναλωσιμο?! Για εκεινους και το καλυτερο στελεχος δε θεωρειται αναντικαταστατο και η ανθρωπια δε, σπανια...
Ορια χρειαζονται και συνειδηση, παντου και παντα...
Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά επειδή ξέρω και τον ιδιωτικό τομέα, ξέρω ποιοι επικρατούν (χαφιέδες, καλοθελητές, στριμένοι και κακόβουλοι προϊστάμενοι κλπ), υπάρχει πάντοτε και η άλλη άποψη.

Είμαι λίγο ευαίσθητος στο θέμα της ανεργίας, γιατί έχω βρεθεί δύο φορές σε αυτή την κατάσταση, και υπερασπίζομαι πάντοτε το θέμα του δικαιώματος της εργασίας, και είμαι εξαιρετικά ευαίσθητος σε αυτό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:47, 24-10-09:

τι εννοεις μονιμοτητα?ερωτω..αν τεμπελιαζεις ή κανεις ζημια δεν μπορουν να σε απολυσουν?τοτε υπαρχει ασυδοσια..

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 10:18, 27-10-09:

τι εννοεις μονιμοτητα?ερωτω..αν τεμπελιαζεις ή κανεις ζημια δεν μπορουν να σε απολυσουν?τοτε υπαρχει ασυδοσια..
Ειναι πολυ μπερδεμενο αυτο το θεμα..Απο την μια οντως η μονιμοτητα και η απουσια καθε ελεγχου κανει πολλους απο τους δημοσιους υπαλληλους να ειναι απαραδεκτοι και να ζημιωνουν τη χωρα και το καθε φορολογουμενο..

Απο την αλλη ειναι δυσκολο στο Ελλαντα να γινεται ελεγχος και αυτος να μην εξυπηρετει κομματικα συμφεροντα..

Υ.Γ.Παντως για το θεμα της προσαυξησης του 50% προχθες που τα συζητουσαμε βρηκα 2 απλα πραγματα που πρεπει να γινουν:
α)Να κοπει η προσαυξηση
β)Ολοι οι διαγωνισμοι για θελεις ορισμενου χρονου σε δημους και ΟΤΑ να γινονται απο τον ΑΣΕΠ και οχι ο ΑΣΕΠ απλα να επιβλεπει..

Κατι ακουσα οτι παιζει να γινουν και τα δυο πραγματικοτητα..Δεν ακουσα ομως λεπτομερειες..Μακαρι να γινουν,μπας και αλλαξει τιποτα..

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:41, 03-11-09:

Λέω απλά πως υπάρχει κόσμος που δεν είναι κομματικοποιημένος ή δεν πήγε σε stage με βύσμα, καιρό πριν τη προκύρηξη εκλογών, υπέγραψε 18μηνη σύμβαση δούλεψε έως και εχθές -ενδεχομένως να έχασε ευκαιρίες ζωής για να ασχοληθεί με το stage.
Ευκαιρίες ζωής ?
Που ?

Στον υπέροχο ιδιωτικό τομέα που είσαι απλώς ένα γρανάζι μιας καλογυαλισμένης μηχανής ?
Καλογυαλισμένης εξωτερικά γιατί και εκεί βράζει το ρουφιανιλίκι , η αναξιοκρατία , ο γνωστός του γνωστού και νομίζω πως είναι γνωστό σε όλους σας πως εδώ και πολλά χρόνια οι πολιτικοί κάνουν ρουσφέτια όχι μόνο με διορισμούς στο δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα , σε πολλές μεγάλες εταιρίες ειδικά αυτές που έχουν σχέσεις με το δημόσιο , δημόσια έργα κλπ το βόλεμα των δικών μας παιδιών είναι γνωστό …
Για να μην μιλήσουμε για το πόσα παιδιά αυτή τη στιγμή δουλεύουν στο δημόσιο με όρους ιδιωτικής δουλειάς , δλδ σε δήμους , υπουργεία κλπ αλλά με μπλοκάκι του τεβε …

Η παραλογία σε όλη της μεγαλείο …
Άλλωστε σε αυτή τη χώρα το μεγαλοίο με το γελοίο απέδειξε πως απέχει τόσο μα τόσο λίγο …

Όπως και να έχει το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι πως ένας άνθρωπος που είχε άλλες ευκαιρίες αλλά πραγματικά δελεαστικές ευκαιρίες αποκλείεται να τις άφησε για μια θέση στειτζ .. κι όταν μιλώ για τέτοιες ευκαιρίες αναφέρομαι σε θέσεις παρά τω υπουργώ , συμβούλους , διαβούλους κλπ , όπου αυτοί συνήθως αφήνουν την καριέρα σε μια ιδιωτική εταιρεία και θεσάρες διευθυντών , με μισθούς των 5000 και παραπάνω το μήνα για να πάρουν φυσικά τα υπερδιπλάσια στο δημόσιο μια και δεν θεωρούνται
δημόσιοι υπάλληλοι αλλά .. αντε μη το πω τωρα τι θεωρούνται και φυσικά όταν η κυβέρνηση
μας αφήσει χρόνους , το όνομά τους στην αγορά είναι ακόμα πιο δυνατό και τα μέσα ακόμα πιο ισχυρά οπότε πάλι σε αντίστοιχες θέσεις του ιδιωτικού τομέα θα βρεθούν …

Δεύτερον όπως και να έχει ..
Ήταν προεκλογικός διορισμός και το ξέρουμε όπως ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά πως τα στέιτζ και οι συμβάσεις είναι απλώς μια κατάσταση πρώτον μείωσης των (χοντρο)δεικτών της ανεργίας καθώς και μια ομηρία χιλιάδων … ψήφων ή μήπως ζω σε άλλη χώρα ?
Που δηλαδή σε άλλη ζω ..αλλά τεςπα …
Εγώ πάλι που έχω πάντα την απορία πως δεν τελιώνουν αυτά τα ρημάδια τα «δικά» μας παιδιά ?
Καλά τι στο καλό ? Γεννήσεις δεν έχουμε είμεθα χώρα γερόντων , κοτσονάτων μεν , γερόντων δε
που στο καλό βρίσκονται αυτά τα παιδιά ? Τελειωμό δεν έχουν ?

?οι αρχηγοι των συνδικαλιστων
Τώρα που είπες συνδικαλιστές πςςς
τι θυμήθηκα

Αφιερωμένο στους πατερούληδες

Ασχετο … κάποια στιγμή ένας πρώην προιστάμενος μου και λέω πρώην γιατί άλλοι χαίρονται τώρα την καφρίλα του …
είχε πει την εξής ατάκα όταν ο πρόεδρος του σωματείου σε μια δουλειά που ήμουν βγήκε αγανακτισμένος από το γραφείο του μετά από έντονη λογομαχία μετά από ένα σοβαρό θέμα που είχε προκύψει
είπε λοιπόν

- Χαχα! Καλός είνʼ τούτος …καιρός να του αυξήσουμε το μισθό ..
Απορώντας μια υπάλληλος τον ρώτησε
- Μα καλά ..πως είναι δυνατόν ?
- Δεν ξέρεις το κόλπο ...της είπε ?
- Του αυξάνεις τόσο πολύ τον μισθό ώστε να τον έχεις εσύ , και τα λεφτά υποχείριο τους
και όχι οι " ιδέες" του
αγνοί καπιταλιστικοί λόγοι … μάλιστα

Για να μην πω για έναν άλλον που είχε το εξής βίτσιο όποιος εργαζόμενος αντιδρούσε σε παράνομες υπερωρίες , σε καταπάτηση κεκτημένων έλεγε το εξής :
- Τώρα ήρθε η ώρα να παίξουμε ..και εννούσε πως θα του αυξήσει τόσο πολύ το μισθό , θα του δώσει υψηλή θέση με αποτέλεσμα ο εργαζόμενος να δημιουργήσει τέτοια δεδομένα ζωής .. ξέρετε δάνεια … ακριβό αυτοκίνητο κλπ
και μετά …. Να τον απολύσει
Ε, ρε τι έχουνε δει τα ματάκια μου λέμεεεεε
αγνό άδολο καθαρό κεφάλαιο .. το κόβεις με την καρδιά ενός μαρουλιού

Το θέμα δεν είναι να μονιμοποιηθούν οι τωρινοί, το θέμα είναι να ξε-μονιμοποιηθούν όλοι μα όλοι και να αξιολογούνται όλοι, και οι παλιοί με την εμπειρία τους και οι καινούριοι με την όρεξη και τις γνώσεις που ενδεχομένως έχουν.
Μωρέ άντε και να το δεχτώ … απλά αναρωτιέμαι
Ποιος θα αξιολογεί τους αξιολογητές που θα έχουν αξιολογηθεί από τον προιστάμενο του υπουργείου και θα έχει στο χαρτί γραμμένα τα ονόματα
Των " επιτυχόντων " και όχι δεν έχω σύνδρομο καταδίωξης απλά ζω στην Ελλάδα …
την ατυχία μου μέσα ….

μια αντίστοιχη ανεξάρτητη αρχή
Όταν διαβάζω για ανεξάρτητες αρχές
σκέφτομαι το ποιος θα μας φιλάει από τους φυλακες … θεε φύλατε ..

Από την άλλη δε μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που του παρέχεται η δυνατότητα να εξασφαλιστεί για όλη του τη ζωή.
Λοιπόν το χάζευα για ώρα αυτό πριν απαντήσω
Γιατί ?

Γιατί …
Πριν 2-3 χρόνια χειμώνας κατά τις 8 το βράδυ δελτίο ειδήσεων …μια καθόλα αξιοπρεπής κυρία δημόσια υπάλληλος φωνασκούσε στην κάμερα για τα γνωστά … κάποια στιγμή ξεστομίζει
την αξιομνημόνευτη ατάκα :
" Μα πως είναι δυνατόν να αλλάξει το συνταξιοδοτικό μας ? Εγώ ως σύζυγος και μητέρα έχω κάνει έναν προγραμματισμό 20 ετίας με δάνεια και αποφάσεις ζωής πως μπορεί τώρα να μου τα αλλάζουν όλα ?? "

Δεν ήμουν στο σπίτι …
Ήμουν στο σαλόνι ενός νοσοκομείου ..
Μέσα στο χειρουργείο πάλευε για τη ζωή του ένας φίλος μου μόλις 25 ετών ….

Μόλις η κυρία ολοκλήρωσε τη φράση της ήρθε ο γιατρός να μας πει πως τελικά …
- Δεν τα κατάφερε … λυπάμαι …

Έβαλα τόσο δυνατά τα γέλια ίσως να με θυμούνται ακόμα στο νοσοκομείο
Η τρελλή που γελούσε έξω από το θάλαμο ενός χειρουργείου …
Πόσο τραγικά γελοία μου φάνηκαν όλα εκείνη τη στιγμή …

Το λεπόν εγώ αυτό που έχω να παρατηρήσω τελικά είναι πως με αυτά και αυτά όλοι τους μα όλοι τους στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα μας έχουν βάλει και σφαζόμαστε

Οι μεν να μισούν τους δε , που έχουν τη μονιμότητα οι δε τους μεν που έχουν τους καλούς
μισθούς ( λέμε τώρα ) και τελικά ενώ ο κοινός εχθρός είναι ένας , εμείς να σφαζόμαστε μεταξύ μας
να κοιτά ο καθείς την πάρτη του και μόνο , ελάχιστοι να κατεβαίνουν στο δρόμο για διεκδικήσεις
γιατί έτσι και απεργήσεις στον ιδιωτικό τομέα είσαι για διώξιμο , απεργούν μόνο οι δημόσιοι που
φυσικά τους κατηγορούμε πως απλά βρήκαν μια ακόμα μέρα αργίας , και τελικά όσο εμείς
σφαζόμαστε μεταξύ μας αυτοί του ιδιωτικού αυξάνουν τα κεφάλαιά τους , και οι του δημοσίου κομματάρχες καρεκλοκενταυροι , μανδαρίνοι , εδραιώνουν πιο πολύ τις θέσεις τους , κι όλα αυτά
για 700 γ@μημένα ευρώ , για ένα πουκάμισο αδειανό ..για μια καριέρα ....

Κι όσο θα συνεχίζουμε έτσι πρέπει να πάρουμε χαμπάρι πως δεν υπάρχουν καριέρες αλλά
γ@μημένες Δευτέρες που ξεκινά ένας ακόμα γολγοθάς για μια ζωή που σίγουρα δεν είχες
ονειρευτεί να κάνεις και μετά γυρίζοντας σπίτι να σέρνεις τις παντόφλες σου , στο χιλιοχρεωμένο
πλακάκι του υποθηκευμένου σπιτιού σου ακούγοντας
τον τσιγαρόβηχα του διπλανού από το φωταγωγό …

Σκ@τ@ …
Πάω να βάλω κανα άσμα μπας και ξεφύγω από την αστικομιζέρια μου ….

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:29, 03-11-09:

Kατ' αρχήν θεωρώ πως έκανα σαφές πως πιστεύω πως τα stage δεν ειναι κάτι πέραν από λύση ανάγκης.
Δε συμφωνώ με τη νοοτροπία, αλλά υπάρχει/υπήρχε.
Δεχτείτε το, δε λέω κάτι παράλογο.

Όπως υπάρχουν άτομα με βλέψεις υπάρχουν και άτομα χωρίς βλέψεις, υπάρχει κόσμος που έμεινε στην ανεργία για καιρό, που έλιωσε παπούτσια για να γυρνάει από ιδιωτικό γραφείο, σε ιδιωτική επιχείρηση και να εκλιπαρεί για 700 ευρά το μήνα αλλά και κόσμος που στην ηδονή της εξασφάλισης της μονιμότητας λύγισε, και χρησιμοποίησε μέσα θεμιτά ή αθέμιτα προκειμένου να διασφαλιστεί, εν αρχή για λίγο και ίσως αργότερα ες αεί.
Λέω ξανά, δε συμφωνώ, αλλά συμβαίνει.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες ζωης, ναι, ξέρω (όχι προσωπικά) κοπέλα που παράτησε ένα δεύτερης διαλογής μεταπτυχιακό στη Πάντειο για να δουλέψει μετά από 3 χρόνια πλήρους ανεργείας.
Δεν είναι αυτό μία "ευκαιρία ζωής";
Η κοπέλα βρέθηκε μπροστά στο δίλημα της εξασφάλισης και σε ένα μεταπτυχιακό που "λογικά" δε θα της προσέφερε τίποτε.

Θέλετε να μου πείτε πως κανείς σας δε θα το σκεφτόταν;

Να σας θυμήσω ξανά τα ποσοστά ανεργείας;

Και θα το πω για άλλη μία φορά, λυπάμαι που είναι έτσι τα πράγματα, αλλά δυστυχώς είναι έτσι, στο ναυάγιο όλοι ψάχνουν για σωσίβιο, δε κολυμπούν αμέριμνοι μέχρι να βρουν βάρκα.

Μελιώ, δε διαφωνώ σε τίποτε από όσα γράφεις, αλλά όσα γράφεις, δεν είναι και τόσο ταιριαστά στο εδώ. Ειλικρινά τα λες πολύ σωστά, σκέφτομαι τα ίδια αλλά τα γράφεις πολύ καλλίτερα, ειλικρινά.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:47, 16-11-09:

Μια γνώμη από μια διαφορετική σκοπιά

Αρχική Δημοσίευση από gnwmes.blogspot.com
Εδώ και λίγες μέρες ακούω τους . . . άτυχους που δουλεύουν σε stage να μιλάνε για διορισμό στο δημόσιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος που είχε μέσο ή όχι και διάλεξε να δουλέψει σε κάποια θέση με 400 ευρώ το μήνα μετά από προσωπική του απόφαση, θα πρέπει τώρα να ζητάει μόνιμη θέση. Όταν έπαιρνε τη θέση ήξερε πως θα έχει μισθό 400 ευρώ. Τώρα έρχεται και λέει πως είναι λίγα τα λεφτά κτλ. Γιατί όμως κανείς δεν φεύγει αφού δεν του αρέσει; Γιατί να διοριστούν στο δημόσιο επειδή καθήσαν σε μία θέση stage μερικούς μήνες ή χρόνια; Κανείς δεν τους κορόιδεψε.
Αφού δεν τους αρέσει, ας φύγουν και ας ανοίξουν μία επιχείρηση να δούνε τι εστί βερύκοκο.
Αλλά επειδή προβλέπω να έχουμε νέους διορισμούς ΔΥ, σας αφήνω και πάω να δουλέψω γιατί εγώ ως ιδιώτης είμαι ο στυλοβάτης της Ελληνικής οικονομίας . . .

PS: Τώρα που το σκέφτομαι, απαιτώ να με διορίσει το κράτος στο δημόσιο και εμένα! Γιατί είναι υποχρέωση του κράτους να με διορίσει καθώς σπούδασα τόσα χρόνια!
Πολύ Παπαρήγα βλέπω μου φαίνεται . . .

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:56, 16-11-09:

το θεμα ειναι οτι τα stage υπαρχουν στο δημοσιο στην ευρωπη..εκει ισως ειναι παρανομη η κυβερνηση..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:34, 16-11-09:

Βρε Νεραίδα, πώς γίνεται να κερδίσει κάποιος αξιοκρατικά τη ...μονιμότητα;;;
Η μονιμότητα εξ'ορισμού δεν είναι αξιοκρατική!!
Αν είναι δυνατόν να μην κρίνεσαι ποτέ αν αξίζεις να βρίσκεσαι στη θέση που βρίσκεσαι! Μα ακόμη κι αν άξιζες να την πάρεις, ποιός μου λέει ότι θα το αξίζεις και σε 10 χρόνια; Η αξία του καθενός δεν είναι σταθερή συνάρτηση ως προς το χρόνο!
Η μονιμότητα είναι σίγουρη συνταγή για να βαλτώσει ο οποιοσδήποτε οργανισμός. Είναι δυνατόν να αποδώσει κάποιος δίχως κίνητρα;

ΥΓ: Με την έννοια που εμείς οι Ελληνες thn χρησιμοποιούμε, h λέξη stage υπάρχει ΜΟΝΟ στα Γαλλικά.
Στην Γαλλική, stage [προφέρεται σταζ] σημαίνει μαθητεία, πρακτική εξάσκηση και ο εξασκούμενος, μαθητεύων ονομάζεται stagiaire [προφέρεται σταζιέρ].
Οι αντίστοιχες Αγγλικές λέξεις είναι internship και intern. Χρησιμοποιούνται κυρίως στην Ιατρική, όπου όλοι οι πρωτοετείς ειδικευόμενοι, σε όλες τις ειδικότητες ονομάζονται interns, αλλά και σε πολλά άλλα επαγγέλματα, όπως hotelier, business administration, management κλπ κλπ. (http://e-rooster.gr/11/2009/1697#comment-124783)

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:07, 16-11-09:

@ Μισέλ

H μονιμότητα είναι ένας τρόπος να είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι ανεξάρτητοι και να μην εκβιάζονται σε κάθε εκλογική αναμέτρηση. Αν πας σε δημόσια υπηρεσία οι υπάλληλοι γνωρίζουν τον Πασόκο τον Νεοδημοκράτη τον Κουμουνιστή καθώς και τους συνδικαληστές τους. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν ήταν σε θέση ο νέος διευθυντής να ξεκαθαρίσει με τους ανεπιθύμητους. Είναι αναγκαίο κακό και καλώς κάνει και υφίσταται η προστασία του εργαζομένου από την αλλαγή της κυβέρνησης. Επίσης, δεν σημαίνει ότι μονιμότητα=βάλτος υπάρχουν και υπηρεσίες που λειτουργούν μέσα σε πλαίσιο μονιμότητας, εξαρτάται αν έχει καλά διευθυντικά στελέχη για αυτό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:19, 16-11-09:

H μονιμότητα είναι ένας τρόπος να είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι ανεξάρτητοι και να μην εκβιάζονται σε κάθε εκλογική αναμέτρηση.
να γινουν πιο ωριμα τα κομματα και η πολιτικη...η μονιμοτητα ειναι η πηγη της τεμπελιας και σαπιλας..

να κατι που συμφωνουμε michelle!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:21, 16-11-09:

Φαντασμένε, θα μπορούσαν να υπάρχουν συγκεκριμένες νομοθεσίες για να αποτρέπεται αυτό. Αν η μονιμότητα είναι η λύση, κάτι δεν πάει καλά με το πρόβλημα

Σε βάλτο είναι αναπόφευκτο να καταλήξει οποιοσδήποτε δουλεύει δίχως κίνητρα. Προφανώς στις υπήρεσίες που αναφέρεις υπάρχουν άλλα incentives. Ούτε καν αναφέρεις κάτι συγκεκριμένο οπότε δεν έχει νόημα να συζητώ επ'αυτού. Γενικώς και αορίστως πολλά μπορούν να ειπωθούν χωρίς αντίκρυσμα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιωτικό VS δημόσιο - Από drunk
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-17 στις 14:55.
    • Νοσηλευτική σε Δημόσιο ΙΕΚ - Από ioanna.zer.92
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-06-14 στις 22:40.
    • Stage και συμβασιούχοι του Δημοσίου. - Από statistikos
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-10 στις 01:16.
    • Από ιδιωτικό σε δημόσιο - Από Hey Joy
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-05-08 στις 14:00.
    • Ελληνικό Δημόσιο - Από ALEX_
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-02-07 στις 18:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους