Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μοναχισμός λύση ανάγκης ή λύση ουσίας σήμερα;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 11:51, 30-10-09:

Ο μοναχισμός είναι ένας από τους τρόπους για να φτάσει ο άνθρωπος στη Θέωση. Αυτό γίνεται με την προσευχή, την άσκηση και την υπακοή στο Θεό, για να γίνεις "Κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν".

Η αρχή του ανάγεται στην περίοδο των διωγμών ενάντια των Χριστιανών και την ανάγκη ασφάλειας των μελών της Εκκλησίας μέσω της απόσυρσης σε απομωνομένες περιοχές, εκεί υποβοηθούμενοι από τις κλιματολογικές συνθήκες επιδίδονταν στην άσκηση(Μοναχισμός Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια).

Πριν εκατοντάδες χρόνια, όταν σε όλο το κόσμο είχε εξαπλωθεί ο σκοταδισμός, μέσα στα μοναστήρια αναπτυσσόταν η προσπάθεια διατηρήσεως συγγραμμάτων κυρίως θεολογικών, θρησκευτικών, ιστορικών και λιγότερο κοινωνικο-φιλοσοφικών των παλαιοτέρων και σύγχρονων εποχών.

Σήμερα πολλοί άνθωποι αισθάνονται την ανάγκη να συμμετάσχουν στο μοναχισμό λόγω πνευματικότητας, στην προσπάθεια τους να βρουν το Θεό ή μια προσπάθεια απομόνωσης από τον σκληρό και αφιλόξενο κόσμο που βιώνει ο καθένας στη καθημερινότητα του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:08, 30-10-09:

κυρίως θεολογικών, θρησκευτικών, ιστορικών και λιγότερο κοινωνικο-φιλοσοφικών των παλαιοτέρων και σύγχρονων εποχών.
Δεν είναι και πολύ καλό αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:11, 30-10-09:

Τι εννοείς "δεν είναι καλό" φίλε Γιάννη;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:53, 31-10-09:

Θεωρώ πως είναι καλλίτερο κοινωνικά να ερευνούνται οι κοινωνικές επιστήμες και να διατηρούνται συγγράματα ανθρωποκεντρικά παρά θεοκεντρικά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:15, 31-10-09:

Κάτσε βρε Μπόρατ, είναι λογικό σε ένα μοναστήρι το οποίο είναι ένα αμιγώς θρησκευτικό ίδρυμα να επικρατούν τα θύραθεν συγγράμματα από τα εκκλησιαστικά; Πάντως εκφράσεις του τύπου "σε όλον τον κόσμο είχε εξαπλωθεί ο σκοταδισμός" είναι τελείως ισοπεδωτικές. Ακόμα και στη Δυτική Ευρώπη, στην οποία σίγουρα υπήρξε υποχώρηση των κλασικών σπουδών λόγω των βαρβαρικών επιδρομών, υπήρξε μια περίοδος στην Αγγλία κατά τον 7ο και 8ο αιώνα όπου υπήρξε κίνημα μελέτης των Ελληνικών κειμένων (το οποίο λόγω πολλών άλλων παραγόντων δυστυχώς υποχώρησε μετέπειτα)! Τέλος πάντων, σε όποιον βυζαντινολόγο και να σε παραπέμψω, θα βρεις ότι υπήρχαν μοναστήρια τα οποία διέσωσαν την αρχαία Ελληνική γραμματεία με διασημότερο αυτών τη Μονή του Στουδίου με το μεγάλο Άγιο Θεόδωρο Στουδίτη. Αυτά για να μη γίνονται παρανοήσεις.

Όσον αφορά στην ουσία του ερωτήματός σου, υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος είτε σήμερα είτε σε μια άλλη εποχή να εγκαταλείψει τα εγκόσμια και να πάει σε ένα μοναστήρι. Οπότε δε μπορούμε όλους να τους βάλουμε σε μια κατηγορία.Το πιο υγιές πάντως κίνητρο για να γίνει κάποιος μοναχός σύμφωνα με την Ορθόδοξη διδασκαλία, είναι να φλέγεται από την αγάπη του για το Θεό και να θέλει απερίσπαστος και χωρίς να έχει άλλες έγνοιες να αφιερωθεί στην προσευχή και στην εξάσκηση των αρετών πέρα από κάθε αναγκαιότητα του σώματος (συζυγία, περιουσία κλπ). Από εκεί κι ύστερα μπορεί κάποιος να γίνει μοναχός επειδή μισεί τις γυναίκες ή τους άντρες αντίστοιχα, επειδή είχε μια ερωτική απογοήτευση, επειδή θέλει να βγάλει κι άλλα λεφτά (δυστυχώς συμβαίνει κι αυτό μερικές φορές...) κλπ. Όλ' αυτά όμως δεν είναι υγιείς λόγοι να γίνει κάποιος μοναχός και όσο απομονωμένος και να είναι κάποιος, δε θα βρει ποτέ την εσωτερική γαλήνη που ζητά...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:42, 31-10-09:

"....Στο έργο της αντιγραφής και της διάσωσης των αρχαίων συγγραφέων πρωτοστάτησαν τα μοναστήρια. Οι αντιγραφείς των αρχαίων χειρογράφων είναι ιδίως μοναχοί. Σε μια μεγάλη αίθουσα έγραφαν καθ’ υπαγόρευση ενός, ο οποίος διάβαζε το πρωτότυπο χειρόγραφο. Έπειτα λόγιοι άνθρωποι διόρθωναν τα αντίγραφα. Την ίδια εργασία έκανε στο παλάτι μετά τον 3ο αιώνα και ο αυτοκράτορας Κωνσταντίνος ο Πορφυρογέννητος, ο οποίος είχε καταρτίσει ολόκληρο συνεργείο εγγράμματων ανθρώπων για τον σκοπό αυτό. Γινόταν δηλαδή η ίδια εργασία που έκαναν άλλοτε οι Πτολεμαίοι στην Αίγυπτο. Τα αρχαία χειρόγραφα έπρεπε να βρεθούν και να συναθροιστούν στην Κωνσταντινούπολη. Οι πλούσιοι λόγιοι, οι προστάτες των γραμμάτων άρχοντες του κράτους, έστειλαν πράκτορες σε όλα τα μέρη, όπου ήταν δυνατόν να βρεθούν χειρόγραφα.
Στα μεγάλα μοναστήρια των επαρχιών κυρίως και τα απέραντα μοναστήρια της Συρίας και της Αιγύπτου είχαν καταρτισθεί σπουδαίες βιβλιοθήκες. Πολλές υπήρχαν στις μεγάλες πόλεις της αυτοκρατορίας κατά τους πρώτους αιώνες στην Αλεξάνδρεια και την Αντιόχεια και έπειτα στην Θεσσαλονίκη. Ιδίως όμως περίφημες ήσαν οι βιβλιοθήκες της Κωνσταντινουπόλεως. Η πρώτη βιβλιοθήκη η οποία ιδρύθηκε επί Μεγάλου Κωνσταντίνου, πλουτίσθηκε από τον Ιουλιανό με μεγάλο πλήθος βιβλίων. Την βιβλιοθήκη αυτή υποστήριξαν αργότερα και άλλοι αυτοκράτορες όπως ο Ουάλης και ο Θεοδόσιος ο Β΄ . Άξια προσοχής είναι η είδηση ότι ο αυτοκράτορας Ουάλης διόρισε στις βιβλιοθήκες 7 ακόμη καλλιγράφους......"

Από την ιστοσελίδα
http://www.oodegr.com/neopaganismos/romi/biblia1.htm

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex-k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alex-k
Ο Alex-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Alex-k έγραψε στις 20:22, 31-10-09:

Ο μοναχισμός είναι μια λύση που σε βγάζει από την ταλαιπωρία κάποιας κακής σχέσης χρησιμοποιήται και όταν αφήνεις τον πρίγκηπα-σα να φύγει για να μην έχετε μια καταστροφική ζωή δεν είναι ούτε λύση ανάγκης ούτε λύση ουσίας απλός καταστρέφει ότι σε έκανε να αγαπήσεις και να χαμογελάσεις

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:09, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Το πιο υγιές πάντως κίνητρο για να γίνει κάποιος μοναχός σύμφωνα με την Ορθόδοξη διδασκαλία, είναι να φλέγεται από την αγάπη του για το Θεό και να θέλει απερίσπαστος και χωρίς να έχει άλλες έγνοιες να αφιερωθεί στην προσευχή και στην εξάσκηση των αρετών πέρα από κάθε αναγκαιότητα του σώματος (συζυγία, περιουσία κλπ).
Πάντα είχα αυτήν την απορία: Το να φλέγεσαι από αγάπη για το Θεό, δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι φλέγεσαι από αγάπη για τον άνθρωπο; Δεν είναι λίγο εγωκεντρικό το να αποσύρεσαι για να σώσεις την ψυχή σου, αντί να σταθείς μέσα στο πλήθος και να διαδόσεις την Αγάπη; Από την άλλη ο καθένας έχει τον προσωπικό του Δρόμο προς την Αλήθεια, δεν θα ήθελα λοιπόν να εκληφθεί αυτό που γράφω ως κριτική προς τους μοναχούς. Απλά μια απορία...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:25, 01-11-09:

Το πιο υγιές πάντως κίνητρο για να γίνει κάποιος μοναχός σύμφωνα με την Ορθόδοξη διδασκαλία, είναι να φλέγεται από την αγάπη του για το Θεό και να θέλει απερίσπαστος και χωρίς να έχει άλλες έγνοιες να αφιερωθεί στην προσευχή και στην εξάσκηση των αρετών πέρα από κάθε αναγκαιότητα του σώματος (συζυγία, περιουσία κλπ).
Η συζυγία είναι ευλογία, ειδικά άμα σου ψήσει το ψάρι στα χείλη μπορεί μια μέρα να γίνεις και 'Αγιος χωρίς να το καταλάβεις. Τύφλα να'χουν τα μοναστήρια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex-k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alex-k
Ο Alex-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Alex-k έγραψε στις 16:26, 02-11-09:

Λες ο θεός που έφτιαξε τον άνθρωπο και έδωσε στη γυναίκα το μυστικό να φτιάχνει και αφτί ανθρώπους να ήταν υποστηρικτής της μαλακιάς εγώ δεν το νομίζω απλός στον μοναχισμό φτάνεις για κοινωνικούς οικονομικούς και τέτοιου είδους λόγους όχι για να φτάσεις κοντά στον θεό και αν το προσπαθείς ρώτα καλύτερα πρώτα σε θέλει κοντά του

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:54, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Σήμερα πολλοί άνθωποι αισθάνονται την ανάγκη να συμμετάσχουν στο μοναχισμό λόγω πνευματικότητας, στην προσπάθεια τους να βρουν το Θεό ή μια προσπάθεια απομόνωσης από τον σκληρό και αφιλόξενο κόσμο που βιώνει ο καθένας στη καθημερινότητα του;
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για το τι ώθησε τον καθένα να μονάσει. Αλλά μου φαίνεται περισσότερο λογικό ή η περισσότερο συνηθισμένη περίπτωση να το διάλεξε αυτό κάποιος για να αποτραβηχτεί από τον υπόλοιπο κόσμο και ίσως από δυσκολίες και εμπόδια που ήρθαν στο δρόμο του.

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αυτοί που τελικά αποφάσισαν να συμμετάσχουν, όπως λες, στον μοναχισμό είναι πιστοί άνθρωποι που πραγματικά πιστεύουν ότι μέσα από αυτό μπορεί να έρθουν σε ''επαφή'' με το θεό. Αλλά, επίσης, αντιμετώπισαν δυσκολίες και προβλήματα. Δηλαδή πιστεύω ότι κάποιος που, ναι μεν, πολύ πιστός επιλέγει να μονάσει μόνο ( και μόνο τότε) όταν τα πράγματα δεν ήρθαν ευνοικά στην ζωή του.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:13, 02-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πάντα είχα αυτήν την απορία: Το να φλέγεσαι από αγάπη για το Θεό, δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι φλέγεσαι από αγάπη για τον άνθρωπο; Δεν είναι λίγο εγωκεντρικό το να αποσύρεσαι για να σώσεις την ψυχή σου, αντί να σταθείς μέσα στο πλήθος και να διαδόσεις την Αγάπη; Από την άλλη ο καθένας έχει τον προσωπικό του Δρόμο προς την Αλήθεια, δεν θα ήθελα λοιπόν να εκληφθεί αυτό που γράφω ως κριτική προς τους μοναχούς. Απλά μια απορία...
Αυτά που θα γράψω είναι προσωπική και μόνο γνώμη:
Παραδέχομαι κατ' αρχήν όσα γράφτηκαν για τη διάσωση των αρχαίων χειρογράφων και αυτό είναι κάτι σημαντικό.

Δεν νομίζω όμως ότι για να "αγιάσω" θα πρέπει να κλειστώ σε ένα μοναστήρι.
Αν το κάνω αυτό, πως θα ευεργετήσω τον συνάνθρωπό μου, πως θα ελεήσω κάποιον, πως θα φανώ χρήσιμος στον συνάνθρωπό μου, όταν θα έχει την ανάγκη μου, και εγώ θα είμαι κάπου κλεισμένος μοναχός;

Οπότε έχω κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς με το μήνυμα του Great Chaos, ειδικά σε αυτό που υπογράμμισα.

Προσωπική μου άποψη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D_G : 02-11-09 στις 18:51.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:27, 03-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Δεν νομίζω όμως ότι για να "αγιάσω" θα πρέπει να κλειστώ σε ένα μοναστήρι.
Αν το κάνω αυτό, πως θα ευεργετήσω τον συνάνθρωπό μου, πως θα ελεήσω κάποιον, πως θα φανώ χρήσιμος στον συνάνθρωπό μου, όταν θα έχει την ανάγκη μου, και εγώ θα είμαι κάπου κλεισμένος μοναχός;
Έχω την εντύπωση πως ο καθένας δουλεύει από το μετερίζι που του ταιριάζει. Έτσι κι εδώ... αν η πίστη σου είναι ότι με την προσευχή μπορείς εσύ συγκεκριμένα να προσφέρεις περισσότερα επιλέγεις το "αδιαλείπτως προσεύχεσθε".
Χωρίς να αποκλείω όλους τους "πιο ιδιοτελείς" ή και λάθος λόγους για τους οποίους μπορεί κάποιος να επιλέξει τον μοναχισμό.
Να ελεήσεις και να είσαι χρήσιμος μπορείς και μέσα από το μοναστήρι. Εγώ τουλάχιστον ξέρω μοναστήρια που κάνουν και τέτοιο έργο.
Το να αγιάσει κανείς πάλι επίσης μπορεί να γίνει από όλες τις θέσεις, ούτε χρειάζεται να είσαι παπάς, ούτε μοναχός, ούτε άγαμος, ούτε... ούτε... Δεν νομίζω ότι υπάρχουν κανόνες πέραν της αγάπης.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:25, 03-11-09:

αγιαζει αυτος που οπως και οι Αγιοι παλευουν μεσα στην κοινωια για να την αλλαξουν.ετσι πλησιαζεις τον θεο..οι μοναχοι ειναι βυζαντινη αιρεση ουσιαστικα..και ειναι απλα κοπριτες και φυρα της κοινωνιας απεναντι σε Θεο και ανθρωπους ...αχθος αρουροις...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 14:32, 03-11-09:

Μέρος της αφορμής γι΄αυτό το ερώτημα είναι, και η δημοσιοποίηση του μοναχισμού κάποιων άνθρώπων που ανήκαν στον ευρύτερο χώρο του λεγόμενου "καλλιτεχνικού κόσμου" -(ηθοποιοί, τραγουδιστές κλπ.), με το συνοδευτικό ρόλο του δημοσιογράφου να καλύψει κάποιο δράμα γύρω από την υπόθεση, δίνοντας βαρύνουσα σημασία στη ματαιότητα του κόσμου, παρά στην αγάπη του ανθρώπου προς το Θεό και συνάμα στον άνθρωπο.....
Απλά αναρωτιέμαι κι εγώ ποια είναι εκείνα τα στοιχεία που θα έκαναν ένα σύγχρονο άνθρωπο να μονάσει........

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:53, 11-12-09:

Βασικά, έχω την αίσθηση πως υποστηρίζεται ότι όσοι πάνε να μονάσουν δεν το κάνουν για να σώσουν μόνο τήν ψυχή τους, αλλά ότι προσεύχονται συνέχεια για την σωτηρία όλου του κόσμου. Δεν ασπάζομαι αυτή την άποψη, αλλά νομίζω πως αυτή επικρατεί ανάμεσα στους πιστούς...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 19:37, 11-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Βασικά, έχω την αίσθηση πως υποστηρίζεται ότι όσοι πάνε να μονάσουν δεν το κάνουν για να σώσουν μόνο τήν ψυχή τους, αλλά ότι προσεύχονται συνέχεια για την σωτηρία όλου του κόσμου. Δεν ασπάζομαι αυτή την άποψη, αλλά νομίζω πως αυτή επικρατεί ανάμεσα στους πιστούς...
ναι ισχύει αυτό, οι μοναχοί προσεύχονται και για τη σωτηρία του κόσμου με βαθειά ταπείνωση καρδιάς και μυστηριακή ζωή.......

και η παρακάτω είναι η σύντομη προσευχή που επαναλαμβάνουν καθημερινά
"Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με, τον αμαρτωλόν."

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:46, 11-12-09:

Εγώ πάλι, και το καταθέτω ως άποψη αλλά και ως προβληματισμό, έλκομαι και θαυμάζω περισσότερο ανθρώπους που ζουν μέσα στην κοινωνία, που βιώνουν τα προβλήματα και τους πειρασμούς του συνόλου, αλλά, ακολουθώντας εσωτερικά έναν τρόπο ζωής πλησιέστερο προς το θείο, δίνουν το παράδειγμα για το πώς θα έπρεπε να ζούμε και τί στάση θα έπρεπε να έχουμε απέναντι σε ένα σωρό ποικίλλα ζητήματα...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

da capo (o χρήστης αποχώρησε...)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη da capo
Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O da capo έγραψε στις 21:22, 11-12-09:

Σήμερα, όπως και παλιότερα (ιδιαίτερα κατά τη μέση και ύστερη βυζαντινή εποχή) πολλοί άνθρωποι καταφεύγουν στο μοναχισμό λόγω του σεξουαλικού τους προσανατολισμού... Ένας ομοφυλόφιλος στο εξαιρετικά συντηρητικό Βυζάντιο θα ήταν κοινωνικά απομονωμένος, περίγελως στην αγορά και όνειδος για την οικογένειά του. Αν πήγαινε σε μοναστήρι όμως; Γινόταν σεβάσμιος γέροντας, του φιλούσαν το χέρι, αποκτούσε κύρος... Το ίδιο πάνω - κάτω γίνεται και σήμερα, καθώς η σημερινή ελληνική κοινωνία δεν υστερεί σημαντικά σε συντηρητισμό από το Βυζάντιο. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις, μοναχοί με ορθόδοξη πνευματικότητα, με ζήλο για τη θέωση κ.τ.λ. Αλλά είναι μειοψηφία.
Από θεολογικής άποψης ο μοναχισμός και ο αναχωρητισμός είναι μια εκκλησιαστική στρέβλωση, μια εκφυλισμένη χριστιανική προσέγγιση του θείου. Εκκλησία είναι η κοινωνία πιστών που προσπαθούν να επιτύχουν (σαν να 'ναι ομαδικό "άθλημα") την θέωση, την (επι)κοινωνία με τον Θεό. Αυτό γίνεται στον "Κόσμο". Δεν μπορεί να το επιτύχει ο αναχωρητής στην τρύπα του... Ο άνθρωπος μακριά από τον "Κόσμο" γίνεται λύκος. Μοναχόλυκος...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:43, 14-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Κι εγώ προσεύχομαι για τη σωτηρία όλων, γίνεται όμως κάτι έτσι; Θέλω να πω μ' αυτό, ότι αυτό μοιάζει επικίνδυνα με βολική υπεκφυγή, δεν σου φαίνεται κι εσένα έτσι;

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:01, 14-12-09:

Κι εγώ προσεύχομαι για τη σωτηρία όλων, γίνεται όμως κάτι έτσι; Θέλω να πω μ' αυτό, ότι αυτό μοιάζει επικίνδυνα με βολική υπεκφυγή, δεν σου φαίνεται κι εσένα έτσι;
Προσωπικά, δεν προσεύχομαι για καμία σωτηρία, γιατί θεωρώ πως ακόμα και αν το κάνω δεν θα αλλάξει κάτι. Δεν θέλω να κοροιδεύω τον εαυτό μου. Βολική υπεκφυγή... Ίσως, ναι, είναι άλλη μια αοριστία για να έχουν το πρόσχημα και να κοροιδεύουν τον εαυτό τους ότι κλείστηκαν εκεί για να σώσουν όλο τον κόσμο. Δεν νιώθω ότι έχω την ανάγκη να προσευχηθεί κάποιος για να σωθώ εγώ. Αυτό είναι δικό μου έργο ΄(όχι να προσευχηθώ, αλλά να σωθώ).

Όμως, μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι, πιστοί χριστιανοί (άσχετα που εγώ θεωρώ ότι είναι ''τυφλοί'') οι οποίοι πιστεύουν πράγματι ότι προσφέρουν κάτι με αυτόν τον τρόπο και αποφασίζουν να μονάσουν, γιατί θέλουν να βοηθήσουν και να βοηθηθούν. Πάντως σε γενικές γραμμές, νομίζω, έχεις δίκιο. Η άποψη αυτή είναι βολική, ένα πρόσχημα, ώστε η απόφαση κάποιου να μονάσει, να φαίνεται σεν μια ανιδιοτελής απόλυτα πράξη με ευγενή κίνητρα για το απώτερο καλό. Μπορεί κάποιοι να το πιστεύουν αυτό και - κάτα κάποιον τρόπο, μπράβο τους. Αυτοί όμως που το εκμεταλλεύονται για να καλύψουν τα πραγματικά αίτια που τους έκαναν να επιλέξουν αυτό το πράγμα, είναι απαραδέκτοι. Όπως και αυτοί που επαναλαμβάνουν τα λόγια, χωρίς να το πιστεύουν ή να αντιλαμβάνονται την σημασία.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:13, 14-12-09:

Ναι, σωστά τα λες. Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ από την πλευρά μου, είναι το εξής: Δεν θα μπορούσαν άραγε, εκείνοι που έχουν την πίστη ότι οι προσευχή τους μπορεί να βοηθήσει τον κόσμο, να προσεύχονται μέσα στο σπίτι τους; Είναι ανάγκη να πάνε στις ερημιές για να το κάνουν;

Θα πει κάποιος ότι σ' ένα μοναστήρι έχουν το χρόνο και τις κατάλληλες συνθήκες για να προσεύχονται διαρκώς κι έτσι η προσευχή τους πιάνει τόπο. Θα μπορούσε ωστόσο κάποιος άλλος ν' απαντήσει ότι αν ζούσαν μέσα στον κόσμο, ίσως να προσεύχονταν λιγότερο, όμως θα μπορούσαν να κάνουν κι έργα ικανά να σώσουν τον κόσμο, έτσι η προσευχή τους θα απέδιδε περισσότερο, κατά το αρχαίο "συν Αθηνά και χείρα κίνει" (δεν το εννοώ όπως το έχει θέσει ο ...Καρβέλας)...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:18, 14-12-09:

Νομίζω ότι κάποια πράγματα πρέπει να ξεκαθαριστούν γιατί διάβασα σε αυτό το θέμα πολλές ανακρίβειες.

Πρώτον: Στη Χριστιανική κοινότητα, η επιλογή του να μείνει κάποιος άγαμος υπήρχε εξ αρχής. Ο ίδιος ο Απόστολος Παύλος δεν ήταν παντρεμένος. Πολλοί άνθρωποι εξ αρχής ασκούνταν στην αγαμία αλλά λόγω και των συνθηκών της εποχής (ο χριστιανισμός βρισκόταν υπό διωγμό) ζούσαν μαζί με τους υπόλοιπους χριστιανούς. Σταδιακά μπορεί κάποιος που ασκείτο κατ' αυτόν τον τρόπο να είχε ένα ιδιαίτερο χώρο στο σπίτι και με τον καιρό δημιούργησαν κάποια ιδιαίτερα οικήματα στα οποία έμεναν αυτοί οι οποίοι δε θα παντρεύονταν. Όταν ο χριστιανισμός νομιμοποιήθηκε και έπαυσαν οι διωγμοί με τον Μ. Κωνσταντίνο, πολλοί Χριστιανοί προκειμένου να διατηρήσουν μια ασκητική κατάσταση (προηγουμένως κρυβόντουσαν λόγω των διωγμών) δημιούργησαν μοναστικές ομάδες. Ο δε Μέγας Βασίλειος ήταν ο πρώτος ο οποίος έγραψε και «όρους» για την οργάνωση της μοναστικής πολιτείας. Άρα τα περί «Βυζαντινής αίρεσης« είναι το λιγότερο άστοχα

Δεύτερον: Η άποψη ότι οι μοναχοί ζουν μακριά από τον κόσμο είναι τελείως λανθασμένη. Οι μοναχοί στα μοναστήρια δουλεύουν κανονικότατα για να βγάλουν τα προς το ζην. Έχουν τις ελιές τους, τα αμπέλια τους, μπορεί και ζώα μερικές φορές ή οτιδήποτε άλλο. Την παραγωγή τους την πουλάνε προκειμένου να διατηρηθεί το μοναστήρι και να έχουν και οι ίδιοι να τρώνε. Βέβαια, ένα μέρος των εσόδων τους προέρχεται από τις προσφορές των πιστών. Είναι απολύτως ελεύθερη επιλογή φυσικά το να ασκούνται μέσα στο μοναστήρι και να τηρούν το αυστηρό πρόγραμμα της μοναχικής ζωής. Δεν τους εξανάγκασε κανείς. Φυσικά και λειτουργούν σε αρμονία με την τοπική Εκκλησία και είναι ανοιχτά προκειμένου να δεχθούν τους επισκέπτες οι οποίοι θέλουν μια Κυριακή να εκκλησιασθούν στο μοναστήρι και να ξεφύγουν από το άγχος της πόλης.

Τρίτον: Ο ασκητισμός και ο αναχωρητισμός είναι πρακτικές τις οποίες ακολουθούν μόνο λίγοι οι οποίοι έχουν μια ιδιαίτερη κλίση και είναι πάντοτε εξαιρέσεις. Αυτοί, όταν είναι βέβαια σωστοί, δίνουν μεγάλο όφελος σε πολλούς ανθρώπους όπως ο μακαρίτης Γέροντας Παΐσιος ο οποίος ανακούφισε πνευματικα αλλά και σωματικά πολλούς ανθρώπους με την προσευχή του και την άδολη αγάπη του.

Συμπέρασμα: Ο μοναχισμός, όταν λειτουργεί σε σωστά πλαίσια, δεν είναι μια πράξη αντικοινωνική. Ο μοναχός κλείνεται στον εαυτό του προκειμένου με την κάθαρση από τα πάθη να πετύχει την καθαρή αγάπη προς το Θεό και το συνάνθρωπο. ο καθένας βέβαια το καταφέρνει ανάλογα με τη θέλησή του και τις δυνάμεις του.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:21, 14-12-09:

ο Χριστος και ολοι οι Αγιοι παλεψαν ,κυρηξαν και πεθαναν μεσα στον κοσμο..αυτο λεει πολλα

Παράθεση

da capo (o χρήστης αποχώρησε...)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη da capo
Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O da capo έγραψε στις 16:35, 14-12-09:

Νομίζω ότι κάποια πράγματα πρέπει να ξεκαθαριστούν γιατί διάβασα σε αυτό το θέμα πολλές ανακρίβειες.

Πρώτον: Ο ίδιος ο Απόστολος Παύλος δεν ήταν παντρεμένος.
Κατά την άποψη πολλών ερμηνευτών της ΚΔ (Δαμαλάς , Καραββιδόπουλος κ.α. ) ο Παύλος δεν ήταν άγαμος αλλά χήρος ... Την πληροφορία παραθέτουν εκκλησιαστικοί συγγραφείς του πρώιμου χριστιανισμού (Παπίας Ιεραπόλεως, β΄μ.Χ. αι.) , αλλά και στην Α΄προς Κορινθίους (κεφ.7) ο Παύλος αφήνει κάποιον υπαινιγμό. Εάν τυχόν ένας σκληροπυρηνικός Φαρισαίος , όπως ο Παύλος, ήταν ανύπαντρος μετά τα 30 του θα αντιμετώπιζε τη φιλυποψία και τα ειρωνικά σχόλια του συντηρητικού του κοινωνικού περίγυρου για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό. Θα ήταν αποσυνάγωγος και όχι πρωτοπαλίκαρο του νομοδιδασκάλου Γαμαλιήλ. Η αγαμία στον ιουδαϊκό κόσμο του α΄μ.Χ. αιώνα εθεωρείτο τουλάχιστον περίεργη συμπεριφορά, αν όχι οπωσδήποτε "εκτροπή"...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:04, 14-12-09:

Ναι, σωστά τα λες. Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ από την πλευρά μου, είναι το εξής: Δεν θα μπορούσαν άραγε, εκείνοι που έχουν την πίστη ότι οι προσευχή τους μπορεί να βοηθήσει τον κόσμο, να προσεύχονται μέσα στο σπίτι τους; Είναι ανάγκη να πάνε στις ερημιές για να το κάνουν;
Πιστεύω πώς αν κάποιος θέλει αν προσεύχεται για να σωθεί ο κόσμος θα μπορούσε να το κάνει παραμένοντας στο σπίτι του και διατηρώντας την ζωή του στους ρυθμούς της. Όσοι είναι πραγματικοί χριστιανοί, πιστεύουν βαθιά και αισθάνονται την ανάγκη να προσευχηθούν για να βοηθήσουν την ανθρωπότητα το κάνουν άνετα χωρίς να χρειαστεί να μονάσουν. Αυτοί που επιλέγουν να μονάσουν για να αφιερώσουν τη ζωή τους, την ύπαρξη τους στο Θεό, είναι νομίζω λίγοι και πάλι θα μπορούσαν να συνεχίσουν τη ζωή τους, προσφέροντας με όποιον τρόπο (στην πράξη - όχι με αοριστίες) κοινωνικό έργο και παράλληλα να προσεύχονται.

Ο καλός χριστιανός δεν έχει ανάγκη να αποδείξει κάτι, πηγαίνοντας σε μοναστήρι, για να δείξει ότι, ναι, είναι καλός χριστιανός και θέλει να αφιερωθεί και να βοηθήσει τον κόσμο και μπλα, μπλα, μπλα. Ο καλός χριστιανός, πιστεύω, ζει με το θέλημα του Θεού (όπως το ερμηνεύει ο καθένας) και προσπαθεί να κάνει την ζωή του να μετρήσει και, αν τον γεμίζει, να προσφέρει στους άλλους. Εμένα, προσωπικά, δεν μου λέει κάτι το να ξέρω ότι κάποιοι άνθρωποι προσεύχονται για όλο τον κόσμο, και εμένα κατ'επέκτση, και νομίζουν ότι με βοηθούν να σωθώ. Αν θέλουν να μου δώσουν, να προσφέρουν κάτι, ας πολεμήσουν με τη ζωή τους και ας βοηθήσουν με όποιο τρόπο μπορούν, στην πράξη.

Όσοι πιστεύουν πραγματικά, ότι μόνο με την προσευχή μπορούν να βοηθήσουν ή η ζωή τους βρίσκεται σε αδιέξοδο ή δεν έχουν χρήματα ή ό,τι άλλο, πράττουν πάλι λάθος, αφού ουσιαστικά τα παρατάνε, αλλά μπορώ να βρω κάποια ελαφρυντικά, ότι πήραν την απόφαση χωρίς ιδιοτελείς ή άλλους σκοπούς. Καλό θα ήταν ομως κάποιος να σκεφτεί πριν αποφασίσει να μονάσει, αν δει εάν το θέλει πραγματικά και να ερευνήσει τους λόγους που τον ώθησαν... Και αν μετά από αυτή την ενδοσκόπηση, δει ότι θέλει να κάνεια αυτό το πράγμα, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Η άποψη ότι οι μοναχοί ζουν μακριά από τον κόσμο είναι τελείως λανθασμένη. Οι μοναχοί στα μοναστήρια δουλεύουν κανονικότατα για να βγάλουν τα προς το ζην. Έχουν τις ελιές τους, τα αμπέλια τους, μπορεί και ζώα μερικές φορές ή οτιδήποτε άλλο. Την παραγωγή τους την πουλάνε προκειμένου να διατηρηθεί το μοναστήρι και να έχουν και οι ίδιοι να τρώνε. Βέβαια, ένα μέρος των εσόδων τους προέρχεται από τις προσφορές των πιστών. Είναι απολύτως ελεύθερη επιλογή φυσικά το να ασκούνται μέσα στο μοναστήρι και να τηρούν το αυστηρό πρόγραμμα της μοναχικής ζωής. Δεν τους εξανάγκασε κανείς. Φυσικά και λειτουργούν σε αρμονία με την τοπική Εκκλησία και είναι ανοιχτά προκειμένου να δεχθούν τους επισκέπτες οι οποίοι θέλουν μια Κυριακή να εκκλησιασθούν στο μοναστήρι και να ξεφύγουν από το άγχος της πόλης.
Ναι, έχεις ένα κάποιο δίκιο, αλλά το ότι δουλεύουν για να κερδίσουν τα προς το ζην, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ζουν μέσα στον υπόλοιπο κόσμο. Η εργασία, η δουλειά δεν ταυτίζεται με την ζωή στο κοινωνικό σύνολο, έτσι δεν είναι;

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 01:31, 15-12-09:

Τις παλιότερες εποχές ο "κακομοίρης" που στην κυριολεξία δεν είχε να φάει είχε την διέξοδο του μοναστηριού το οποίο του έδινε διάφορες δυνατότητες πολύ καλύτερες από αυτές είτε του εργάτη, είτε του μικροκαλλιεργητή. Σήμερα μπορεί να ισχύει όμοια το ίδιο, μια και η εκκλησία έχει μια τεράστια περιουσία

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 01:44, 15-12-09:

ο καλος χριστινος πρεπει να παλεψει για καλυτερη κοινωνια και ανθρωπους...σαν προβατο αναμεσα σε λυκους..-οπως ειπε και ο Χριστος...χωρις παλη..τιποτα δεν εχει αξια....

τυχαιο ειναι οτι δεν εχουμε αγιους τα τελυταια χρονια?γιατι ειναι ολοι βολεμενοι χωρις κρισεις και διωγμους..ετσι..οι βολεψακηδες χριστιανοι δεν μπορει ποτε να φτασουν σε υψηλα επιπεδα..

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 06:27, 15-12-09:

τυχαιο ειναι οτι δεν εχουμε αγιους τα τελυταια χρονια?
εχουμε πως δεν εχουμε

και για να απαντησω στον τιτλο= προσωπικη επιλογη του καθενος ειναι και οχι λυση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxandra
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 12:44, 15-12-09:

Τι ουσία τι ανάγκη,ενα και το αυτό!!το θέμα ειναι οτι ειναι επιλογή τους κ σίγουρα ο καθένας τους εχει τους δικούς του λόγους..!!
πάντως η ανάγκη μερικές φορές και αν οχι πάντα, σε κάνει να βρείς την ουσία..οπότε,χαρά στο κουράγιο τους..δεν ειναι για όλους ο μοναχισμός!!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:52, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ο καλος χριστινος πρεπει να παλεψει για καλυτερη κοινωνια και ανθρωπους...σαν προβατο αναμεσα σε λυκους..-οπως ειπε και ο Χριστος...χωρις παλη..τιποτα δεν εχει αξια....

τυχαιο ειναι οτι δεν εχουμε αγιους τα τελυταια χρονια?γιατι ειναι ολοι βολεμενοι χωρις κρισεις και διωγμους..ετσι..οι βολεψακηδες χριστιανοι δεν μπορει ποτε να φτασουν σε υψηλα επιπεδα..
Το έχω πει εγώ, It's time to unleash the lions, σε εκείνα τα κακόμοιρα αναφέρομαι που τ΄άφηναν νηστικά για να προσφέρουν θέαμα σκοτώνοντας χριστιανούς (γιατί δεν τρώγονται κιόλας)

Τώρα το γιατί δεν υπάρχουν άγιοι στη σύγχρονη ιστορία, ... είναι ένα θέμα. Αλήθεια μιλάς για το σετάκι Ελλάδα - ορθοδοξία, ή γενικότερα?

Εξέλιπε στις μέρες μας το μίσος, το αίμα, ο πόλεμος, η φτώχια, η δυστυχία?
Εξέλιπαν εκείνοι που πληγώνουν, σκοτώνουν, δυναστεύουν και που απέναντί τους κάποιος πρέπει να ορθώσει το ανάστημα του έστω με θυσιαστική διάθεση και αποτέλεσμα?
Ή μήπως κάποιοι περιχαρακώθηκαν στον χριστιανικό - ανεπτυγμένο κόσμο τους εξαντλώντας το πνεύμα της προσφοράς στην ανθρωπιστική βοήθεια? (που ειρήσθω εν παρόδω μια χαρά είναι, μην παρεξηγηθώ)
Ή μήπως οι ίδιες οι χριστιανικές εκκλησίες με τον θεσμικό-εξουσιαστικό ρόλο τον οποίο πολύ ευχαρίστως ανέλαβαν, στέρησαν από τους πιστούς τους το έναυσμα και τη διάθεση για καθημερινή άσκηση και προσφορά?
Δηλαδή ο χριστιανισμός δυναμώνει μόνο σε συνθήκες δίωξης και καταπίεσης?

Τελικά, μήπως ήρθε η ώρα να αμολήσουμε τα λιοντάρια?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 19-12-09 στις 09:51.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:38, 15-12-09:

Αλήθεια μιλάς για το σετάκι Ελλάδα - ορθοδοξία, ή γενικότερα?
οι θρησκειες εγιναν κατεστημενο και βαλτωσαν..ολος ο ανθρωπινος πολιτισμος βαλτωσε ,χωθηκε στις λασπες,και πολλα μερη του σαπισαν..εχασε το δρομο του..
κατι πρεπει να παρει μπρος...και οχι δεν πρεπει να αφησουμε τα λιονταρια ελευθερα....
οτι ειναι να γινει κατι ,θα γινει μονο του...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:28, 17-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ο Χριστος και ολοι οι Αγιοι παλεψαν ,κυρηξαν και πεθαναν μεσα στον κοσμο..αυτο λεει πολλα
Οταν θέλησε να προσευχηθεί ο Χριστός, πήγε στην έρημο .

Αυτό εμένα μου λέει περισσότερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:14, 17-08-10:

Οταν θέλησε να προσευχηθεί ο Χριστός, πήγε στην έρημο .

Αυτό εμένα μου λέει περισσότερα.
αλλα πότε πραγματικα εγινε γιος θεου?
οταν σταυρωθηκε και πεθανε αναμεσα σε ανθρωπους..
η προσευχη του ηταν απλα ενα διαλειμμα για να παρει δυναμη και να συνεχισει το εργο του αναμεσα στους ανθρωπους...ολοι οι Αγιοι εγιναν επειδη πεθαναν και παλεψαν αναμεσα στους ανθρωπους..

δεν υπαρχει αγιος που εζησε μια ζωη σε μοναστηρι κλεισμενος χωρις να βοηθησε κοσμο..

ερχεσαι κοντα στο Θεο,,μεσα απο τον πλησιον,,οχι μεσα απο την εγωιστικη προσπαθεια να φτασεις τον θεο μετρωντας κομποσχοινια..

ξερεις τις ζωες των Αποστολων υποθετω..
τους θυμομαστε πανω απο ολα για το καλο που εκαναν στους ανθρωπους ή και τα ζωα καμια φορα..
οχι επειδη κλείστηκαν καπου απομονωμένοι..

Στην εποχη που φτασαμε δυστυχως ακομα και η θρησκεια ,η πιστη ο χριστιανισμος-και οχι μονο-γινανε και αυτα μια εγωιστικη υποθεση..
οπως και ολα τα αλλα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 09:21, 17-08-10:

Στην εποχη που φτασαμε δυστυχως ακομα και η θρησκεια ,η πιστη ο χριστιανισμος-και οχι μονο-γινανε και αυτα μια εγωιστικη υποθεση..
οπως και ολα τα αλλα..
Επιτέλους,σταματήστε να κρίνετε απόλυτα το οτι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να απομονωθούν.Σημασία έχει το αποτέλεσμα και στο κάτω-κάτω ο καθένας καταφέρνει τους στόχους του με διαφορετικά μέσα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:26, 17-08-10:

Επιτέλους,σταματήστε να κρίνετε απόλυτα το οτι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να απομονωθούν.Σημασία έχει το αποτέλεσμα και στο κάτω-κάτω ο καθένας καταφέρνει τους στόχους του με διαφορετικά μέσα!
και τι καλο κανει στον κοσμο και στους ανθρωπους ενας μοναχος..κλεισμενος στο μοναστηρι?

περισσοτερο καλο κανει ενας απλος απας που βοηθαει παιδια και γυναικες σε ορφανοτροφεια..
αυτοι εαι πραγματικοι χριστιανοι,οχι οι μοναχοι..

ο Χριστος και οι αγιοι δεν κλεστηκαν σε μοναστηρι ,αλλα μαρτυρησαν για την πιστη τους και την αγαπη τους στους ανθρωπους..που ειναι αυτα σημερα?
δεν εχουμε αγιους σημερα..
ολα ειναι τυπικα και βολεμα..

Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 09:30, 17-08-10:

ολα ειναι τυπικα και βολεμα..
Δεν νομίζω..απλώς έχουν διαφορετική οπτική γωνία...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:27, 17-08-10:

ναι... "Ειμαι καλος Χριστιανος" και σε ρωτανε
"Τι κανεις"?
Καθομαι σε ενα μοναστηρι και προσευχομαι..
ο ορισμος του καλου χριστιανου και κυιρως του καλου και χρησιμου ανθρωπου στην κοινωνια..

Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

O Θησεύς έγραψε στις 10:45, 17-08-10:

Ε..ναι ..οκ..Έχεις δίκιο.Οτι έχει παρερμηνευθεί ο όρος ''καλός χριστιανός'' είναι αλήθεια..Συμφωνώ απόλυτα..
Αν ήθελαν να κάνουν κάτι χριστιανικό..ας φιλοξενούσαν τουλάχιστον τους φτωχούς στα μοναστήρια..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:48, 17-08-10:

Αν ήθελαν να κάνουν κάτι χριστιανικό..ας φιλοξενούσαν τουλάχιστον τους φτωχούς στα μοναστήρια..
σωστο

Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 10:50, 17-08-10:

Ο μοναχισμός δε περιλαμβάνει μόνο προσευχή.

Περιλαμβάνει:
  • καθημερινή χρηματοοικονομική ενημέρωση με εφημερίδες και Internet
  • σύνδεση real-time με τα χρηματιστήρια του κόσμου
  • επικοινωνία με χρηματοοικονομικούς συμβούλους για επενδύσεις σε real estate

Οι επενδύσεις και η επιχειρηματικότητα είναι αγχωτική υπόθεση, τα χρηματιστήρια είναι ρευστά και απρόβλεπτα, υπάρχουν οικονομικές κρίσεις, υπάρχει ανησυχία για τις μεταβολές στη φορολογία κ.λπ.

Τα οικονομικά επαγγέλματα, π.χ. οικονομολόγοι, χρηματιστές, επενδυτές θεωρούνται ιδιαίτερα αγχωτικά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:57, 17-08-10:

Περιλαμβάνει:
  • καθημερινή χρηματοοικονομική ενημέρωση με εφημερίδες και Internet
  • σύνδεση real-time με τα χρηματιστήρια του κόσμου
  • επικοινωνία με χρηματοοικονομικούς συμβούλους για επενδύσεις σε real estate
τωρα που τα λες δυσκολα και κουραστικα μου φαινονται ολα αυτα..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:40, 17-08-10:

Ο καθενας μοναζει για τον δικο του λογο πραγματικα. Αλλος γιατι πνευματικα νιωθει πως δεν μπορει να συμπορευτει με τους απλους με παθη ανθρωπους κι εχει αναγκη γαληνη και προσευχη, αλλος επειδη εχει χρεη και νομιζει ετσι θα τη παλεψει και θα γλιτωσει, αλλος επειδη εχει κανει τα χιλια μυρια εγκληματα κι αποφασιζει να ζητησει συγχωρεση, αλλος επειδη ακουει τη φωνη του Θεου η καποιου που τον καλει κοκ. Το στανταρ ειναι πως ουδεποτε μπορεις να γνωριζεις ακριβως τι εχει παιχτει στα μεσα του και οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση. Δεν μπορεις να ξερεις την Αληθεια του καθενος και αν Οντως εχει παει γιαυτο και γιαυτο το λογο, με λιγα λογια δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για τιποτα. Σιγουρη μπορεις να εισαι περισσοτερο για σενα και τις δικες σου σκεψεις κι επιθυμιες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δραχμή: Λύση ή οπισθοδρόμηση; - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 152 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-06-15 στις 19:34.
    • RFID: Απειλή ή λύση; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-11 στις 15:03.
    • Φιλανθρωπία: λύση ή πρόβλημα; - Από DreamsRevenge
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-07-10 στις 13:25.
    • Λύση στο Κυπριακό; - Από Iliaso
      Το θέμα έχει λάβει 94 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 23:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους