Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,063 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,869 μηνύματα σε 92,179 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 877 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Graffiti

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:32, 16-05-06:

Σημείωση από ομάδα editor
Για συνθήματα υπάρχει το θέμα αυτό

Τέχνη ή θράσος?
Τι είναι και τι δεν είναι graffiti?
Σας αρέσει? Σας δυσαρεστεί?
Υπάρχουν συνθήματα στους τοίχους που σας εμπνέουν?
Υπάρχουν μέρη που δεν θα ʽπρεπε να βλέπουμε συνθήματα και graffiti?

Δέχομαι πως τα Graffiti (ακόμα και κάποια έξυπνα συνθήματα αν και αντιαισθητικά) αποτελούν μέσο έκφρασης. Είναι ένα είδος σιωπηρής επανάστασης προς τη μιζέρια των μεγαλουπόλεων.

Μ'αρέσουν τα graffiti στους δρόμους όταν έχουν θέμα και πραγματικά υπάρχουν καλλιτέχνες του δρόμου που είναι αξιέπαινοι. Συνήθως δε, παρατηρώ πως αυτοί που έχουν θέματα στα Graffiti τους, διαλέγουν που θα τα ζωγραφίσουν σε αντίθεση με όλες αυτές τις ανούσιες "υπογραφές" (αν λέγονται κάπως αλλιώς παρακαλώ διορθώστε με) που έχουν γεμίσει κάθε γωνία της Αθήνας.

Ξεκίνησα το θέμα γιατί είναι πραγματικά ενοχλητική αυτή η νέα συνήθεια των νέων να χαράζουν τα τζάμια των τρένων. Δεν καταλαβαίνω ούτε ποιο είναι το νόημα ούτε διάβασα ποτέ κάτι αξιόλογο που να δικαιολογεί την ύπαρξή τους. Σήμερα μάλιστα περνώντας από το σταθμό Νερατζιώτισσα, παρατήρησα πως κάποια τσακάλια έχουν χαράξει και τις τζάμαρίες του σταθμού. Τα σπρέι βλέπεις τα σβήνουν πλεον...

Βλέπω πως γίνεται μια καλή προσπάθεια από τους υπευθύνους να είναι το μετρό και το τρένο καθαρά και ανθρώπινα (είχαν και τα καλά τους οι Ολυμπιακοί Αγώνες) και πραγματικά αναρωτιέμαι τι ικανοποίηση παίρνει κάποιος καταστρέφοντας (κυρίως αισθητικά) ένα τζάμι...?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-11-09 στις 10:49. Αιτία: Σημείωση
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 23:45, 16-05-06:

Τα θεωρώ ως μια μορφή τέχνης και όπως και σε όλες τις μορφές τέχνης, είναι η εξωτερίκευση των συναισθημάτων του δημιουργού.Έχω δει πολλά που με εμπνέουν.Μ'αρέσει να τα βλέπω, αλλά όχι παντού.
Κάτι ακόμα που μου αρέσει στα graffiti είναι ότι συχνά αποτελούν προϊόν ομαδικής δουλειάς.
Δε νομίζω ότι έχουν κάποια σχέση με τους βανδαλισμούς στο μετρό ή στον ηλεκτρικό ούτε ότι είναι τα ίδια άτομα που κάνουν μια ζωγραφιά σε έναν τοίχο με αυτούς που χαράζουν τζάμια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:05, 17-05-06:

Συμφωνώ μαζί σου πως δεν είναι τα ίδια άτομα!
Το Graffiti είναι τέχνη (δημιουργία) ενώ το χάραγμα για μένα είναι μονάχα καταστροφή και μάλιστα άνευ λόγου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:33, 17-05-06:

Μου αρεσουν αυτα που ειναι ομως οντως ζωγραφιες οπως αυτο ή αυτο ή τελος παντων σαν αυτα που υπαρχουν σε εκεινο το σημειο στην Νεα Ιωνια, κατω απο το γεφυρακι - δεν θυμαμαι πως λεγεται- και οχι αυτα που ειναι σε στυλ υπογραφης οπως αυτο (οχι το freedom, το απο πανω με το κοκκινο σπρευ)

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 16:41, 18-05-06:

Μακάρι να ανέθεταν σε ομάδες ανθρώπων που ασχολούνται με το graffitti να έβαζαν λίγο χρώμα στο γκρίζο των πόλεων!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:36, 04-06-06:

Κι έλεγα κι εγώ...θα τη γλυτώσουν οι αγελαδίτσες που κοσμούν αυτές τις μέρες την Αθήνα?

Σιγά και μην...

Στην πλατεία κοραή μια από τις αγελάδες (που για όποιον δεν τον ξέρει θα δημοπρατηθούν μετά το τέλος της έκθεσης και μέρος των εσόδων θα διατεθεί για φιλανθρωπικούς σκοπούς) έπεσε θύμα κάποιου ανεγκέφαλου που θεώρησε σωστό να γράψει επάνω της συνθήμα σχετικό με τις κινητοποιήσεις των φοιτητών...

Μάζι σας ρε παιδιά στους αγώνες σας, αλλά αν δεν προστατέψουν την τέχνη οι φοιτητές μας, ποιός τελικά θα την προστατέψει?

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 22:41, 05-06-06:

Η τέχνη θέλει θράσος έτσι κι αλλιώς.

Graffiti είναι τέχνη, είναι έκφραση, διαμαρτυρία, ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση, ένδειξη μίσους, αγάπης, έρωτα, μανίας, το graffiti είναι ό,τι μπορούν να είναι οι λέξεις και οι εικόνες.Μ'αρέσει σε όλες τις μορφές του, ως βανδαλισμός και ως τέχνη, ως οτιδήποτε, γιατί μ'αρέσει η ελευθερία έκφρασης, η οποία στην προκειμένη περίπτωση μπορεί μεν να αγγίζει τα όρια της προσβολής για κάποιους αλλά δεν παύει να είναι ωμή ελευθερία...Υπάρχουν όμορφα συνθήματα στους τοίχους κάποιες φορές, όπως κάποια που έχω δει σε παραδρόμους και εθνικές οδούς ("We'll never be on our way home", "Φάτε σκ.... κερνάει η εξουσία" ---κλασικό, κτλ.)

Το graffiti θα το δεχόμουν προσωπικά σε όλους τους χώρους, αν εξαιρέσουμε αρχαία μνημεία κτλ., ενδείξεις πολιτισμού μιας άλλης εποχής. Στα κτίρια και τους χώρους του σήμερα το graffiti ενσωματώνεται απόλυτα ως χαρακτηριστικό της εποχής imo. @_@

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 23:18, 05-06-06:

Προτιμω να βλεπω γκραφιτι παρα διαφημισεις. Τα καλα γκραφιτι στην ουσια ειναι ζωγραφικη, οι μουντζουρες με τα σπρει απ'την αλλη με ενοχλουν πολυυ

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 11:44, 15-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Η τέχνη θέλει θράσος έτσι κι αλλιώς.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv

Graffiti είναι τέχνη, είναι έκφραση, διαμαρτυρία, ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση, ένδειξη μίσους, αγάπης, έρωτα, μανίας, το graffiti είναι ό,τι μπορούν να είναι οι λέξεις και οι εικόνες.Μ'αρέσει σε όλες τις μορφές του, ως βανδαλισμός και ως τέχνη, ως οτιδήποτε, γιατί μ'αρέσει η ελευθερία έκφρασης, η οποία στην προκειμένη περίπτωση μπορεί μεν να αγγίζει τα όρια της προσβολής για κάποιους αλλά δεν παύει να είναι ωμή ελευθερία...Υπάρχουν όμορφα συνθήματα στους τοίχους κάποιες φορές, όπως κάποια που έχω δει σε παραδρόμους και εθνικές οδούς ("We'll never be on our way home", "Φάτε σκ.... κερνάει η εξουσία" ---κλασικό, κτλ.)
Το graffiti θα το δεχόμουν προσωπικά σε όλους τους χώρους, αν εξαιρέσουμε αρχαία μνημεία κτλ., ενδείξεις πολιτισμού μιας άλλης εποχής. Στα κτίρια και τους χώρους του σήμερα το graffiti ενσωματώνεται απόλυτα ως χαρακτηριστικό της εποχής imo. @_@
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.
Ο Banksy (γνωστός για τα graffiti του σε πολλά μέρη του κόσμου) είχε πει οτι ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός αν ήταν πολύχρωμος.
http://en.wikipedia.org/wiki/Banksy

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DoLoReS : 15-01-07 στις 12:08. Αιτία: διορθωση link
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:59, 15-01-07:

Και εμένα μαρέσει το Grafiti αλλά αυτά που λέει ή Isiliel δεν είναι grafiti.
Σχετικά με την κατατροφή της ξένης περιούσίας? Αν είσαι κωλόπαιδο και κακομάθημενο μη πω τώρα.

Εγώ θέλω να ανοίξω μια κουβέντα σχετικά με αυτό το σημείο της QsLv και όσους συμφωνούν η διαφωνούν
Το graffiti θα το δεχόμουν προσωπικά σε όλους τους χώρους, αν εξαιρέσουμε αρχαία μνημεία κτλ., ενδείξεις πολιτισμού μιας άλλης εποχής.
Πως και γιατί κάνεις αυτή τη διαφοροποίηση. Και η τσιμεντούπολη ένδειξη πολιτισμού είναι απλά δεν αρέσει. Μπορεί σε 30 χρόνια λέμε τώρα να θεωρείται καλή γιατί δεν ξέρεις.
Το ζήτημα είναι ποιος δίνει το δικαίωμα "στο όνομα ότι η τέχνη θέλει θράσος" σε κάποιον να βανδαλίζει έστω και με αυτό το τρόπο την ξένη περιουσία επειδή δεν του αρέσει ο πολιτισμός που εκφέρει? Με τον ίδιο τρόπο να ζωγραφίσω και εγώ στα αρχαία επειδή το παλιό δεν μαρέσει ή να πάω να ζωγραφίσω πεντάλφες στις εκκλησίες επειδή δεν συμφωνώ με το θρησκευτικό πολιτισμό. Ποιος μου δίνει το δικαίωμα στην ξένη περιουσία?
Κανείς μόνο εγώ και αυθαίρετα και πάντα κατά την δική μου προσωπική κρίση του τί είναι ωραίο και αξίζει να διατηρηθεί?
Μπορώ εγώ πχ σε ένα χώρο αφιερωμένο στο grafiti να πάω να ζωγραφίζω τσιμεντουπόλεις επειδή δεν μαρέσει ο πολιτισμός των γκράφιτι?

Δεν είμαι κατά του Γκράφιτι αλλά να γίνεται σε συγκεκριμένα ανατεθειμένους χώρους με όσο χρόνο χρειάζεται για να το χαιρόμαστε και να το θαυμάζουμε όλοι.Άντε και στην προσωπική μας περιουσία αν και πολλοί αρχιτέκτονες θα διαφωνήσουν και θα έχουν και δίκιο.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:33, 15-01-07:

Ποτέ δεν πιστεύω ότι θα έρθει η στιγμή που κάποιος θα υπερηφανεύεται για τα τσιμεντένια άχρωμα μεγαθήρια που έχει γεμίσει ο κόσμος! Αν γίνει όμως κάποτε (τουλάχιστον μετά από 1000 – 2000 χρόνια και εφόσον η γη συνεχίσει να υφίσταται μέχρι τότε), τότε τα graffitiπου είναι πάνω στα απομεινάρια ενός «άλλου» πολιτισμού θα είναι τόσο πολύτιμα όσο και οι τοιχογραφίες σε αρχαίους ναούς και εκκλησίες!!! Ας δώσω και εγώ ένα κομματάκι στον πολιτισμό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 02-11-09 στις 05:38. Αιτία: Αφαίρεση "χαλασμένης" εικόνας
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:45, 15-01-07:

Founes αυτό είναι μια άποψη που έχουμε εμείς τώρα ύπο τις παρούσες συνθήκες. Δεν το ξέρεις καθώς δεν ξέρεις και το πιθανό μέλλον.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:07, 14-05-07:

Τα γκράφιτι είναι μορφή έκφρασης και μπορώ να πώ ότι καλύτερα αυτά παρά βρομιές ακαθάριστές και σκουπίδια στους δρόμους, είναι τέχνη για μένα που δεν έχω και που΄θα ήθελα να είχα, δεν περάζει που το κάνουν σε τοίχους παντού, δίνουν χρώμα σε μια μουντή και γρίζα πόλη όπως την αθήνα, εδώ είναι λιγότερα τα άτομα που ασχολούντε και είναι κρίμα που δεν έχουμε αυτά τα καθημερινά ταλέντα εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:17, 23-03-08:

Cool Stuff: Film Geek Graffiti

Δείγματα (Έχει πολλά περισσότερα στο link από πάνω):

edit: φαίνεται ότι το site έχει μπλοκάρει την κίνηση, γιαυτό δεν φαίνονται οι εικόνες. Οπότε πηγαίνετε στο link.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 24-03-08 στις 01:51.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:13, 23-03-08:

Για τα graffiti, όταν πρόκειται για ζωγραφική, έχω να πω ότι μου αρέσουν πολύ. Δεν θεωρώ ότι "καταστρέφουν" τους άθλιους γκρίζους τοίχους και τα ρημάδια τρένα, πάνω στα οποία ζωγραφίζονται. Οι μουτζούρες-υπογραφές αντίθετα, δεν μου αρέσουν καθόλου. Αν τα φανταστούμε ως τρόπο έκφρασης της σκούρας μας πραγματικότητας, τότε ίσως έχουν κάποιο νόημα, όμως και πάλι δεν μου αρέσουν, αφού καθιστούν τις ήδη αντιαισθητικές επιφάνειες ακόμη πιο αντιαισθητικές.

Μια άλλη πλευρά, είναι τα διάφορα συνθήματα που βλέπω στους τοίχους. Μερικές φορές είναι τόσο έξυπνα, που νομίζω πως αποτελούν γνήσια πολιτική παρέμβαση, με άποψη μάλιστα. Τις περισσότερες φορές πάντως είναι ανόητα και με κάνουν να σκέφτομαι ότι αυτός που σπατάλησε το χρόνο του για να τα γράψει και ξεπέρασε μάλιστα το όριο της κοσμιότητας γι' αυτό, δεν δικαιολογεί επαρκώς την παράβαση που έκανε.

Μ' αυτό θέλω να πω, ότι δέχομαι να περνάει κάποιος τα όρια, όταν πράγματι έχει κάτι να πει, μάλιστα αυτό προϋποθέτει γενναιότητα.

Σ' ένα τοίχο φαρμακείου στη Θεσσαλονίκη γράφει: "Lifestyle σε χάπια έχετε; Γιατί εγώ γεννήθηκα μίζερος και γκρίζος".

Σ' έναν άλλο: "Τόσους μπάτσους και τόση μπάλα, από τη δικτατορία είχαμε να δούμε", πράγμα που είναι απόλυτα αληθές.

Το πιο ωραίο όμως, το είδα μέσα στο ασανσέρ του Θεαγενείου Αντικαρκινικού Νοσοκομείου της Θεσ/νίκης: "Ξέρεις γιατί είσαι άρρωστος; Γιατί είσαι ΠΑΟΚ ρε!!"

Φανταστείτε ότι αυτό είναι γραμμένο σε ένα νοσοκομείο όπου ο μέσος ασθενής μετράει μέρες ή μήνες ζωής...Γέλασα πολύ όταν το είδα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 13:24, 23-03-08:

Το γκράφιτι έχει σκοπό να προκαλεί και είναι κυρίως έργο εφήβων. Εκ φύσεως των δημιουργών του λοιπόν δεν θα μπορούσε να μπει σε καλούπι και να έχει την ταμπέλα της οργανομένης τεχνοτροπίας. 1 χιλιόμετρο ασπρο σαν το γάλα τοίχο να έχει ο νέος , ιδιοκτησίας του πατέρα του, θα προτιμήσει το μετρό και ένα τζαμάκι του.

Το αν είναι σωστό ή όχι νομίζω είναι ευνόητο. Αλλα πως αλλιώς να αντιδράσει κάποιος που του λένε συνέχεια τι να κάνει, βλέπει την παιδεία σαν χώρο πειραμάτων, θέλει να φωνάξει αλλα δεν έχει "φωνή" και νιώθει αποκλεισμένος απο τη δημόσια ζωή;

Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3l3n@
H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε στις 13:19, 26-04-08:

Αρχικά να σημειώσω ότι δεν λέγεται γκράφιτι, όπως οι περισσότεροι ίσως το γνωρίζαμε έως σήμερα, αλλά γκραφίτι αφού αυτή είναι η σωστή προφορά του. Το γκραφίτι λοιπόν -ειδικά για όσους ασχολούνται με την τέχνη του- ειναι κάτι παραπάνω απο ζωγραφική. Είναι προσωπική έκφραση, τρόπος ζωής, μια κραυγή επικοινωνίας σε μια κοινωνία απομόνωσης. Είναι μια τέχνη γεμάτη ιδέες, συναισθήματα, απόψεις αλλά και ανυσηχίες της νέας γενιάς. Τα έργα των ιδιαίτερων αυτών καλλιτεχνών είναι μια γροθιά στο κατεστημένο, στα κοινωνικά στερεότυπα, σε οτιδήποτε δεν τους αρέσει και θέλουν να το αλλάξουν, αλλά και μια δήλωση παρουσίας σε ό,τι αγαπάνε, τους αρέσει και τους αντιπροσωπεύει.
Η εποχή είναι έντονη, η ζωή κινείται με γρήγορους ρυθμούς, η εξέλιξη σε αυτοματοποιημένα ραγδαία και η έκφραση της τέχνης εκκεντρική. Νέα παιδιά και έφηβοι βρήκαν τον τρόπο: με έντονα χρώματα ομορφαίνουν του τοίχους της κάθε πόλης, τα ξεχασμένα βαγόνια και οτιδήποτε μπορεί να γίνει στο σκοτάδι. Αυτού του είδους η τέχνη είναι, όπως ξέρουμε όμως, παράνομη. Δεν υπάρχει πουθενά άδεια για γκραφίτι και έτσι οι μισογκρεμισμένοι τοίχοι, οι απαίσιες μάντρες που κοσμούν τις πόλεις, είναι πόλος έλξης για τους εκφραστές της συγκεκριμένης τέχνης. Η παράνομη πράξη, το σκοτάδι, το κρυφτό ανεβάζουν την αδρεναλίνη και οι μικροί ανώνυμοι δημιουργούν. Τελευταία όμως το γκραφίτι ξεφεύγει όλο και πιο συχνά απο τα σχολεία, τις γέφυρες και τα εγκαταλελειμένα φορτηγά. Οι τοίχοι που παραδίδονται "οικειοθελώς" στα ανελέητα σπρέι πληθαίνουν καθημερινά. Οι καλλιτέχνες των γκραφίτι αποκαλύπτονται δειλά δειλά, καθώς η τέχνη τους χάνει αναγκαστικά ένα μέρος απο τον απρόβλεπτο χαρακτήρα της.
Το στοίχημα που τίθεται είναι αν το γκραφίτι θα γίνει μόδα, μια τεχνοτροπία διακόσμησης ανάμεσα σε άλλες, ή αν θα παραμείνει μια αντισυμβατική μορφή τέχνης. Οι χρόνιοι εκπρόσωποί του πάντως υποστηρίζουν ότι το γκραφίτι δεν έχει καθιερωθεί ώς μόδα.

Ορισμένα στοιχεία του παραπάνω κειμένου έχουν παρθεί απο εργασίες που κάναμε στο σχολείο μου για το συγκεκριμένο θέμα και το οποίο δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα του σχολείου. Ελπίζω να καλύπτει το θέμα του συκεκριμένου πόστ.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:02, 26-04-08:

Ένα διαφορετικό είδος graffiti:

+ Paris by light
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 13:54, 23-11-08:

για μένα είναι ένας τρόπος τέχνης και έκφρασης.. μερικά έχουν πολύ ξεχωριστό στυλ και μου κινούν πολύ την περιέργεια..

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:39, 24-11-08:

Τέχνη του δρόμου. .....στο δρόμο.
Από ένα βιβλίο θα γράψω για έναν καλλητέχνη.
Υπογραφή : Brain.
Το μηνυμά του: Δημιουργώ κλέφτες προσπαθώντας να περάσω στον κοινό παρατηρητή
πως περιβαλλόμαστε από κάθε είδους κλέφτη και φρονώ ότι αν ο κόσμος αρχίσει να τους παρατηρεί, να τους μελετάει και να τους αναζητά, πιστέυω θα καταφέρουν να αντιληφθούν
τους κλέφτες που τους περιτριγυρίζουν.
Εμπνευση: Το κράτος και το εθνος μας ¨ΖΗΤΩ"
Επιφάνειες : Whatever,whenever, ever
Μου αρέσει : μου αρέσουν τα κορίτσια.
Δύσκολες καταστάσεις : Αυτά βρίσκονται μόνο στο getting up!!! Εμείς την παλευουμε..;
Συμβουλές : Μακριά απο το internet Είναι μόνο για τσόντες.
Δρόμος, Gallery, Graffiti, Street art: Απ΄όλα χωρίς κρεμμύδι και αλατοπίπερο.
Θέλω : Κι άλλο..... ;; ΥΓ.Δεν είμαι πια στους frogs, τώρα είμαι στους SKIDS.
ένας τίτλος για το βιβλίο:
Τσελεμεντές του δρόμου.

Αυτά τα λέει κάποιος από τους πολλούς καλλητέχνες στο βιβλίο του Κυριάκου Ιωσηφίδη.
Εκδόσεις Μεταίχμιο. Είναι πάρα πολύ καλό για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν και να καταλάβουν αυτή την έκφραση... γιατί για εμένα αυτό είναι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:19, 24-11-08:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1210880-Christiania-Graffiti-0.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  65,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  graffiti-writing6.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  131,4 KB
Το αποτελεσμα ειναι ακρως ενδιαφερον και εντυπωσιακο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 02-11-09 στις 05:41. Αιτία: Μεταφορά εικόνων
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:31, 24-11-08:

Mην πας και πολύ μακρυά.

Όνομα:  monastiraki-graffiti-1.jpg
Εμφανίσεις:  1340
Μέγεθος:  30,3 KB
Πόσο όμορφος γίνεται ένας ακάλυπτος τοίχος στο κέντρο της Αθήνας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 02-11-09 στις 05:42. Αιτία: Μεταφορά εικόνων
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:45, 24-11-08:

Αν δε με απατα η μνημη μου...η εν λογω φωτο ειναι απο εργατικες κατοικιες επι της Πειραιως στον Ταυρο....και αυτη να μην ειναι..εχει αρκετα και ειναι ακρως εντυπωσιακα...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:49, 24-11-08:

Η συγκεκριμένη είναι από την οδό Αθηνάς στο Μοναστηράκι.
Αλλά αυτά που λες τα έχω παρατηρήσει κι εγώ και είναι όντως πολύ εντυπωσιακά σε άχαρα κατά τα άλλα κτίρια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:07, 27-10-09:

ACAB

FCUK POLICE BRUTALITY

Και το καλύτερο?
Δυο κομματια γκραφιτι αφιερωμενα σε μενα απο δυο διαφορετικους ανθρωπους

το γκραφιτι ειναι τεχνη, εκφραση, νοοτροπια, ιδεολογια.
Οσοι ασχολουνται σοβαρα, εχουν καλλιτεχνικη φλεβα, υπεμετρες ευαισθησιες, εντονες προσωπικοτητες, αναγκη να αλλαξουν τον κοσμο.
Αν τους ρωτησεις γιατι ζωγραφιζουν τους τοιχους θα σου πουν συνηθως- γιατι ετσι μου αρεσει-
Ανθρωποι που κρατουν το συνασιημα στο χερι τους βαθια, χωρις να αρεσκονται στα ...φωτα.
Μπραβο σε αυτα τα παιδια. Μου αρεσουν πολυ!

με γυρισες πισω με το θεμα σου κα σε ευχαριστω..στα γυμνασιολυκειακα μου!
με γυρισες σε μια υπεροχη εποχη για μενα...
θυμηθηκα αυτο και σου το αφιερωνω να το ακουσεις σταθερα και σοβαρααν θες το σιγοτραγουδας κιολας..(δε θα σε ακουσει κανεις)

Στίχοι: Ραψωδός Φιλόλογος
Μουσική: Ραψωδός Φιλόλογος
Πρώτη εκτέλεση: Γιώργος Πωλέσης

Έχειs άραγε σκεφτεί πότε πόσο πολύτιμα είναι όλα αυτά που θεωρείς δεδομένα, δικά σου, έχεις διανοηθεί πότε πως όλα αυτά μπορεί να φύγουν μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα βλέφαρά σου?
Έχεις οραματιστεί πότε πως θα 'ταν η ζωή χωρίς να έχεις δίπλα σου την οικογένεια σου, έχεις κλάψει με λυγμούς πότε όταν κάποιος που αγαπούσες έφυγε και δεν είναι πλέον κοντά σου?
Μην ξεγελιέσαι από τον χρόνο, όλα παρέρχονται, οι περασμένες στιγμές σε κοιτούν, σε μέμφονται, μιλώ γι' αυτά που φύγαν και γι' αυτά που έπονται, γιατί τα λάθος λόγια που 'χεις πει δεν επιστρέφονται.
Μιλώ για όλα εκείνα που δεν όλα εκτιμάς που ξεχνάς η που φοβάσαι να τους πεις πως τα αγαπάς, μιλώ γι' αυτά που κάθε μέρα προσπερνάς, που σε περιμένουν κάθε μέρα σπίτι όταν γυρνάς...
Σαν ένα φίλο, αγαπημένο, παιδικό σου...
Σαν ένα μήνυμα απλό στο κινητό σου...
Σαν ένα χάδι της μητέρας στα μαλλιά σου...
Σαν ένα παθιασμένο φιλί από την κοπελιά σου...
Πράγματα τόσο μικρά μα τόσο πολύτιμα, πράγματα που δεν θεωρείς μεγάλο ζήτημα, πράγματα καθημερινά, συνηθισμένα που έχεις μάθει δυστυχώς να θεωρείς δεδομένα...

Σε μια τόση δα στιγμή, οι αποχρώσεις του γκρι, με του χρόνου το πινέλο χρωματίζουν τη γη, και βουτώντας στην παλέτα βάφουν μαύρη τη ζωή, όταν κάποιος από 'μας το άσπρο δεν ήθελε να δει.
Τα όμορφα συνήθως βρίσκονται μπροστά μας, δεν μας αφήνει να τα δούμε η άγνοια μας, κι όταν τα χάσουμε η φύγουν από κοντά μας δεν πρόκειται να τα επιστρέψουν τα δάκρυα μας.
Το κάθε αύριο θολό είναι κι απρόβλεπτο, τα πάντα αλλάζουν μέσα σ' ένα δευτερόλεπτο, γι' αυτό όταν γελάς να θυμάσαι και το γιατί, γιατί τα πιο πολλά χαμόγελα σβήνουν πριν το πρωί.
Και όσα κάνει ο χρόνος δεν μπορείς ν' αλλάξεις, τα λόγια δεν αλλάζουν κι ίσως τώρα πράξεις, μια τόση δα στιγμή είναι αρκετή για να σου πει πως πρέπει κάθε μια μέρα σου ν' αδράξεις.
Ζήσε τώρα το τώρα κι όχι αργότερα, ζήσε μ' όσα έχεις, μη θες περισσότερα, βουτά στην ζωή πριν μείνουν μόνο απόνερα, γιατί όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-10-09 στις 22:21.
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:28, 27-10-09:

γενικά σιχαίνομαι τα γκράφιτι (εμότικον γκρινιάρη έχουμε ; )

μΕ αρέσει πολύ ένα σε ένα τοίχο της νέας ιωνίας , οδός εργασίας ή σε μία κάθετο της

περνάω από εκεί με το λεωφορείο και είναι από το τμήμα της διαδρομής που ανεβαίνουνε όλο γέροι και γριές που μιλάνε ακατάπαυστα για τον καιρό και τα εγγόνια τους , την χούντα , την λαΐκή και το πόσο κρατάει το εισιτήριο . Ακόμα είναι πολύ πρωί για να έχω πιει καφέ και πολύ εγκαίρως ώστε να τον χρειάζομαι (εμότικον γκρινιάρη έχουμε ; )
Όλα είναι απόκοσμα εγκόσμια και δεν είναι καν σαββατοκύριακο , οπότε περιμένω εναγωνίως να φτάσουμε σε εκείνη την οδό και να δω στον τοίχο :

ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

αυτό είναι ευδιάκριτο , με μεγάλα γράμματα . Υπάρχει και μια απάντηση - λογικά από το ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙ - με μικρότερα γράμματα που δεν μπορώ να διαβάσω . Μια μέρα θα φωνάξω δυνατά στα ραμολιμέντα ότι και με βροχές και με ζέστη γκρινιάζουνε , τα εγγόνια τους τα μάθαμε απέξω , η χούντα πέρασε , η λαΐκή είναι πάντα ίδια και τα εισιτήρια κρατάνε 1,5 ώρες . Μετά , θα πατήσω το κουμπί της στάσης , θα κατέβω αν και κανονικά πάω στην άλλη άκρη και θα καθήσω να δω την απάντηση . Στην ανάγκη θα βγάλω ένα δικό μου σοκολατάκι να φάω . Θα πετάξω την τσάντα και το πορτοφόλι μου στα σκουπίδια για να είμαι πιο άνετα .

Μετά θα κάνω το δικό μου γκράφιτι , αλλά ακόμα και το πιο δίκαιο πράγμα να πω , θυμάμαι πάντα ότι ένας γκραφιτάς απλά νομίζει ότι είναι πιο έξυπνος και οφείλει να σου εξηγήσει κάτι και σε σένα

εκτός και αν είναι γκράφιτι αγάπης , είπε το σοκολατάκι και έλιωσε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 27-10-09 στις 22:36. Αιτία: έντιτ σόρυυυυ για τα συνθήματα μιλούσα όχι τα γκράφιτι
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:35, 27-10-09:

σιντ ζωγραφιζεις?
κι αν οχι, θα σου αρεσε να ζωγραφισεις?

θα προτιμουσες εναν τοιχο λευκο-γκρι ενιοτε απο εναν υπεροχο συνδυασμο χρωματων?
ενας γκραφιτας, κλεινοντας, δεν το καταλαβα αυτο, γιατι πιστευεις πως οφειλει να σου δωσει καποια εξηγηση και για πιο πραγμα, για το οτι ζωγραφιζει πχ? τι θα πει ειναι πιο εξυπνος? απο ποιον? Η ευφυια εξαρταται απο τον εκαστοτε ανθρωπο..τι λες?

ωραια η ιστορια με το σοκολατακι παντως!! θα μου αρεσε κι εμενα αν το βλεπα!

υγ. βρε παιδια, πως επισυναπτω εικονα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 28-10-09 στις 00:11.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:01, 28-10-09:

ιστορια γκραφιτι(πηγη wikipedia)

Ιστορία - παραδείγματα

Σημαντικά παραδείγματα από την ιστορία είναι:
  • Επιγραφή στην αρχαία πόλη της Εφέσου στη Μικρά Ασία
  • Επιγραφές που βρέθηκαν σε σπίτια στην Πομπηία
  • Η αναγραφή συνθημάτων σε τοίχους της Αρχαίας Ρώμης
  • Επιγραφές στο Σινικό τείχος
  • Ζωγραφική έκφραση ομάδων – συμμοριών στις σύγχρονες ΗΠΑ
Σύγχρονα γκράφιτι

Η περίοδος 1971-1974 αναφέρεται ως μία "πρωτοποριακή εποχή", κατά την οποία τα γκράφιτι υποβλήθηκαν σε ένα κύμα στις μορφές και τη δημοτικότητα. Σύντομα μετά από τη μετανάστευση στη Νέα Υόρκη, το Μπρονξ (Μανχάτταν) παρήγαγε έναν από τους πρώτους καλλιτέχνες γκράφιτι για να κερδίσει την προσοχή των μέσων στη Νέα Υόρκη. Ο TAKI 183 ήταν ένας ελληνοαμερικάνος από την Ουάσιγκτον που χρησιμοποίησε ένα μίγμα του ονόματός του Panayiotakis, TAKI, και τον αριθμό της οδού του, 183rd ως tag. Λόγω του παράξενου ονόματος και του αριθμού, οι άνθρωποι άρχισαν να παίρνουν το μήνυμα του, γράφοντας στους τοίχους Mary 122, George 21 κτλ. Αυτό καταγράφηκε σε ένα άρθρο του 1971 στο New York Times με τον τίτλο Taki 183 και έτσι ο TAKI 183 έγινε ο πρώτος που αναγνωρίστηκε από την κοινωνία έξω από την υποομάδα γκράφιτι.
Μερικά από τα είδη γκράφιτι που παρουσιάζονται σήμερα είναι:
  • Σε εξωτερικούς τοίχους (συνήθως σε τοίχους στους δρόμους). Όταν γίνονται σε ένα προσωπικό χώρο που το βλέπουν ελάχιστοι, δεν θεωρείται γκραφίτι.
  • Συνθήματα
  • Ζωγραφική (φαινόμενο προερχόμενο από την Αμερική – ΗΠΑ)
  • Διαμαρτυρία (για παράδειγμα στην Βόρεια Ιρλανδία, με τα murals που απαθανατίζουν νεκρούς και θέματα από τις συγκρούσεις με τους Βρετανούς)
  • Σε εσωτερικούς τοίχους και επιφάνειες (συνήθως μικρού μεγέθους), π.χ. τουαλέτες, σκοπιές, θρανία
  • Συνθήματα
  • Αυτοσχέδια ποιήματα
Ως γκράφιτι μπορεί να θεωρηθεί ακόμη και κάποια προσθήκη τρίτου σε ιστοσελίδα χωρίς την ενεργή συγκατάθεση του ιδιοκτήτη της.

Σε πόλεις κυρίως του εξωτερικού, αλλά και στην Αθήνα υπάρχουν τοίχοι μόνο για γκραφίτι. Κάποιες φορές το γκραφίτι γίνεται κατά επιθυμία του ιδιοκτήτη του κτιρίου, για διακόσμηση, συνήθως με συγκεκριμένη θεματολογία.
Κατά τα όσα συνηθίζονται ανάμεσα στους γκραφιτάδες, υπάρχουν και τοίχοι που είναι μόνο για καλούς γκραφίστες, και οι υπόλοιποι δεν δικαιούνται να κάνουν πάνω στο δικό τους γκραφίτι μια μουτζούρα ή κάποιο άλλο σχέδιο (εκτός αν έχει χαλάσει με το πέρασμα του χρόνου και ειδοποιηθούν ότι θα γίνει άλλο σχέδιο πάνω στο δικό τους).

το δικο μου σχολιο: θελει μερακι και ταλεντο αυτο, λιγοι μπορουν κι οσοι μπορουν, αξιζουν χειροκροτημα!..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:28, 04-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
γενικά σιχαίνομαι τα γκράφιτι (εμότικον γκρινιάρη έχουμε ; )
Τσου !
μΕ αρέσει πολύ ένα σε ένα τοίχο της νέας ιωνίας , οδός εργασίας ή σε μία κάθετο της
περνάω από εκεί με το λεωφορείο και είναι από το τμήμα της διαδρομής που ανεβαίνουνε όλο γέροι και γριές που μιλάνε ακατάπαυστα για τον καιρό και τα εγγόνια τους , την χούντα , την λαΐκή και το πόσο κρατάει το εισιτήριο . Ακόμα είναι πολύ πρωί για να έχω πιει καφέ και πολύ εγκαίρως ώστε να τον χρειάζομαι (εμότικον γκρινιάρη έχουμε ; )
Είπαμε ... τσου !!
Όλα είναι απόκοσμα εγκόσμια και δεν είναι καν σαββατοκύριακο , οπότε περιμένω εναγωνίως να φτάσουμε σε εκείνη την οδό και να δω στον τοίχο :

ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

αυτό είναι ευδιάκριτο , με μεγάλα γράμματα . Υπάρχει και μια απάντηση - λογικά από το ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙ - με μικρότερα γράμματα που δεν μπορώ να διαβάσω .
Μια μέρα θα φωνάξω δυνατά στα ραμολιμέντα ότι και με βροχές και με ζέστη γκρινιάζουνε , τα εγγόνια τους τα μάθαμε απέξω , η χούντα πέρασε , η λαΐκή είναι πάντα ίδια και τα εισιτήρια κρατάνε 1,5 ώρες . Μετά , θα πατήσω το κουμπί της στάσης , θα κατέβω αν και κανονικά πάω στην άλλη άκρη και θα καθήσω να δω την απάντηση .
Δεν χρειάζεται να κατέβεις

Δεν είναι ευδιάκριτο όμως λέει ..

<< μ@λ@κα πάρε μια λακτα και χ@στην ..>>

έντιτ σόρυυυυ για τα συνθήματα μιλούσα όχι τα γκράφιτι
Ευτυχώς στο τέλος το έσωσες

Υπάρχουν άθλια γκράφιτι όπως και χαζά μηνύματα
Υπάρχουν γκράφιτι που αγγίζουν τα όρια της τέχνης και μηνύματα που μοιάζουν ποίηση
όπως άλλωστε ...
υπάρχουν ζωγράφοι που μένεις εκστατικός και ζωγράφοι που γελάς με το κατεστημένο των
γκαλερί που τους θέλει φίρμες
καθώς και ....
συγγραφείς που τα πονήματά τους δεν αξίζουν ούτε πατάτες να καθαρίσεις επάνω τους
και συγγραφείς που στο άκουσμα και μόνο του ονόματός τους νιώθεις δέος
Οπότε αυτή τη γενίκευση μόνο ως μουργέλα και στριμάδα λόγω βροχής , χειμώνα κλπ
θα μπορούσα να την δω

Οταν σε πιάνει τσίμπα δυο νουαζέτες βρίσκονται δίπλα στον τοίχο που γράφει
" Το χαμόγελο είναι ίσως η μόνη καμπύλη, που μπορεί να ισιώσει ακόμα και τα πιο στραβά πράγματα "

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,544 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 11:08, 08-09-10:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-09-10 στις 12:54. Αιτία: η πρώτη εικόνα δεν φαινόταν....οπότε απλά διαγραφή
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,544 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:09, 17-09-10:

Εργα τέχνης θα αποκτήσουν οι τοίχοι πέντε κτιρίων στο κέντρο της Αθήνας, δίνοντας νέα πνοή στην περιοχή. Τα έργα θα ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος του έτους από την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών
Ζωγράφοι μεταμορφώνουν γκρίζες πολυκατοικίες της Αθήνας

από τις ιστοσελίδες
http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=29222952
http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...imgid=25139540

http://www.ypeka.gr/

Ζωγραφική τυφλών όψεων κτιρίων: Χρώμα στο γκρίζο της πόλης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 14:40, 10-12-11:

EPIC

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 15:50, 28-12-11:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 12:11, 29-12-11:

Κράτα με,να σε κρατώ,να ανεβούμε το βουνό...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 12:16, 29-12-11:

Μια άλλη οπτική του γνωστού πίνακα από τον γραφίστα!!!!

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 12:32, 29-12-11:

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 756 μηνύματα.

H Lysippe What goes around... Comes around! έγραψε στις 20:52, 29-12-11:

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 09:50, 22-02-12:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 23:34, 23-02-12:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 20:33, 03-03-12:

Spanish Graffiti

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 00:05, 05-03-12:

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:47, 05-03-12:

Θέλει ήχο

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 23:12, 19-04-12:

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 23:25, 19-04-12:

εμενα παντως μου αρεσει το γκραφιτι οταν ειναι ενα καλο σχεδιο.αν καποιοι νομιζουν πως γραφιτι ειναι ναβγραφουν στους τοιχους γαμω τον παοκ,τον αρη κ.τ.λ. ειναι πολυ γελασμενοι.

για παραδειγμα αυτο ειναι ειναι ενα ωραιο κομματι:(////)

ενω μια βλακεια σαν αυτη δεν μ αρεσει καθολου!

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 00:20, 20-04-12:

Ειχα επισκευτει προσφατα τη Δραμα και παρατηρισα οτι η δημος ειχε παραχωρισει τοιχους που περιεβαλλαν ενα παρκο για γκρεφιτι.Τα σχεδια ηταν υπεροχα!
Πιστευω οτι το γκραφιτι ειναι μια μορφη τεχνης , μια μορφη ζωγραφικης.Πιστευω οτι ο δημος θα πρεπει να παραχωρει καποιους χωρους που θα γινονυται , γιατι οχι επιλεγμενα γκραφιτι.
Θεωρω ομως μεγαλο θρασος και ασεβια οταν γραφουν τα ονοματα των ομαδων τους ή <<ταδε σ'αγαπω>> σε σπιτια , σχολεια κλπ.Ε τοτε αυτο μονο τεχνη δε χαρακτιριζεται.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 00:16, 21-04-12:

Στην Πεύκη...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:23, 08-07-12:

Κρήτη, Χαβάη, Ζάκυνθος, Ικαρία στον τοίχο ενός αδιεξόδου ανάμεσα Dansaert και Léon Lepage.
Γιατί η Ικαρία να μην είναι δίπλα στη Χαβάη; Γιατί η Κρήτη να μην είναι δίπλα στο Βέλγιο;

Φτιάξε από την αρχή ένα δικό σου χάρτη, πάρε την Κρήτη και βάλτην εκεί που σε βολεύει,
βάλτην στο τσεπάκι και στο μυαλό σου,
πνίξτο μες το Λιβυκό και ξαναζωγράφισε το χάρτη από την αρχή,
ψηλά βουνά ή όχι, πεδιάδες γαλάζιες και θάλασσες κίτρινες.
Το μάτζικ μπας μπορεί να περιμένει.
Καβαλάς ένα σύννεφο με παντελόνια ή με φουστάνια ή ακόμα και με ζαρτιέρες,
στις φλέβες το Αιγαίο, στο μυαλό η La Plata, στην καρδιά το Κουμ Καπί
και τελοσπάντων χιλιάδες καταρράκτες,
έτσι τον θες το χάρτη σου, με την αγάπη να κοιτάει αφ’υψηλού και προστατευτικά,
να φοράει ένα τίσερτ κολλητό με τον ώμο έξω
να είσαι αυτή που τρυπάει τον τοίχο και την κάνει, απογειώνεται αέρινα
και βρίσκεται έξω από ένα τζαζ μπαρ με ωραία μουσική και ντρινκς καλοκαιρινά.

εδιτ: η μαγιά ήταν η κρότκαγια(.wordpress),
εγώ ήμουν ο τοματοπελτές.

μα τόσο ωραίο γκράφιτι στη μέση των Βρυξελλών?

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 16:59, 15-07-12:

Όνομα:  379842_283840128315253_967935697_n.jpg
Εμφανίσεις:  65
Μέγεθος:  70,9 KB

Όνομα:  480919_416839345007136_182673891757017_1458369_360366240_n.jpg
Εμφανίσεις:  56
Μέγεθος:  111,0 KB

Όνομα:  428041_344837762215489_272416256124307_1114877_716309567_n.jpg
Εμφανίσεις:  57
Μέγεθος:  131,2 KB

Όνομα:  408213_336599296364475_338592201_n.jpg
Εμφανίσεις:  56
Μέγεθος:  36,2 KB

Όνομα:  375349_2867714856181_1359104859_3091724_1081368801_n.jpg
Εμφανίσεις:  57
Μέγεθος:  131,4 KB

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:53, 10-09-12:

Ο Βρετανός Banksy θεωρείται δικαίως ως ένας από τους πιο επιδραστικούς καλλιτέχνες της εποχής μας. Αν και τα έργα του διακρίνονται για το σκοτεινό χιούμορ και τις έντονες underground επιρροές τους, αποτελούν πλέον μέρος της παγκόσμιας pop κουλτούρας και στολίζουν δρόμους σε διάφορες πόλεις του κόσμου, αλλά και δεκάδες εφηβικά δωμάτια ή timelines στο Facebook.
πηγή

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 23:17, 10-09-12:

"Ώρα το πιόνι να φάει το βασιλιά"

"Καταστρέψτε και τις κάμερες που μας κρυφοκοιτάνε"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lowbaper92 : 10-09-12 στις 23:31.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους