Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με Internet Café και ανήλικους

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 20:02, 26-12-05:

Ανοίγω το θέμα αυτό για να ζητήσω γνώμες σε ότι αφόρα νομοθεσία σχετικά με ανήλικους σε χώρους Internet Café. Όχι παιδία ηλικίας άνω των 16 ( που ναι είναι ανήλικα )αλλά για μικρά παιδία ηλικίας 9-14. παρατηρώ τον τελευταίο καιρό σε διάφορα τέτοια κατάστημα παΐδια τέτοιον ηλικιών μόνα τους, να έχουν στην κυριολεξία λιώσει μπροστά στις οθόνες παίζοντας τα διάφορα παιχνίδια τύπου Lineage / AOEIII / Counter Strike / Battlefield κτλ.

Και οι ερωτήσεις μου:
1. δεν απαγορεύεται αυτό;
2. μεταφράζεται σε παραπλάνηση ανηλίκου;
3. οι ιδιοκτήτες αυτών των καταστημάτων δεν έχουν καμία συνείδηση ότι αυτό είναι κακό για τα παιδία;
4. οι γονείς αυτών τον παιδιών δεν ανησυχούν που είναι τα παιδία τους ( έτυχε να δω πιτσιρικά κάπου 11 ετών σε ένα τέτοιο κατάστημα στην Μιχαλακοπουλου στις ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ!!!
5. Η αστυνομία τι κάνει;
6. τα παιχνίδια αυτά δεν έχουν κάποιο όριο ηλικίας για να τα παίζεις;

Δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες με καταστηματάρχες για να μου πουν ότι θα τους κόψουν την δουλεία και θα χάσουν έσοδα κτλ, τα ερωτήματα μου είναι απλά, είναι νομίζω θέμα συνείδησης όλων.Το Θέμα αυτό το έχω βάλει και σε άλλο φόρουμ ( δέν το αναφέρω για να μήν διαφημίσω ) και οι απαντήσεις που πήρα δεν με ικανοποιήσαν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 20:46, 26-12-05:

Νομικό κενό κι εδώ. Αλλο ένα θέμα που δεν έθιξες ειναι οτι αφήνοντας ενα ανήληκο στο internet το εκθέτεις δυνητικά σε όλο το περιεχόμενο του, και του realbadsexnotsuitableforchildren.com ... παραπέμπω στη σκηνή απο την ταινία του south park.
Απ' ότι ξέρω η νομοθεσία έχει κενό εδώ, ή απαγορέυουν ή τα αφήνουν όλα χύμα, εδιάμεσο δεν έχει. Οι μαγαζάτορες μάλλον κέρδη θα χάσουν άν κάνουν οτιδήποτε... οποτε...
Και κλείνω με αυτο
4. οι γονείς αυτών τον παιδιών δεν ανησυχούν που είναι τα παιδία τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:00, 26-12-05:

Αστα να πανε...
Πολλα απο αυτα τα παιδια εχουν γονεις που δεν ενδιαφεροντια καθολου, αλλα που χαιροτναι επειδη με το να ειναι το παιδι στο internet cafe θα βρει ευκαιρια να παει στην φιλη για καφε, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι σοΐ γωνεις εχουν..Εγω δεν ειμουν, δεν ειμαι και ελπιζω να μην γινω ενα απο τα παιδια που ξημερωβραδιαζονται στα internet cafe παιζοντας παιχνιδια και σπαταλοντας τα λευτα του μπαμπα. Προτιμω να σερφαρω και να παιξω και κανα παιχνιδι για λιγο στο δικο μου pc χωρις να ξοδευω ασκοπα τα λευτα του πατερα μου, να παιζω κιθαρα, να ασχολουμε με τον σκυλο μου, να ακουω μουσικη και να χαλαρωνω. Ομως εγω για τον λογο αυτον, οτι δλδ καθομαι στο σπιτι μου και κανω αυτα που μου αρεσουν και οχι αυτα που κανει το συνολο για να νομιζει και ο ευατος του και οι αλλοι οτι ειναι μαγκας εχω ακουσει πολλα του στυλ ξενερωτε, φλορακι,αχριστε, σπασικλακι κλπ. Επισης αυτα τα παιδια δεν μπορουν να καταλαβουν οτι οταν εγω καθομουνα σπιτι μου και επεζα cs αυτα ουτε που ξερανε τι παει να πει video game, με αποτελεσμα σημερα να το εχω βαρεθει και να εχω αλλα ενδιαφεροντα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:59, 26-12-05:

Πάντως το παραπλάνηση ανηλικού το θεωρώ πολύ υπερβόλικο στο επίπεδο που βρίσκομαστε αυτή την στιγμή ... Εγώ πιστεύω ότι η χρήση τομή του προβλήματος είναι απλως τα ανήλικα να μην επιτρέπετε να είναι στα μαγαζία αυτά μετα από κάποια ώρα το βράδυ ας πούμε στις 1.

Οσο για αν επιτρέπετε ένα παιδί να παίξει ένα χ παιχνίδι ... πιστεύω ότι είναι παρά πολύ δύσκολο να απαγορεφτούν μερικά παιχνίδια σε κάποιες ηλικίες ... Γιατι μετα θα έρθει κάποιος και θα ζηταει στο ίδιο για τις ταινίες , μετα για την μουσική και θα φτάσουμε και στο τέλος και στα βιβλία ... Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα ενας ανηλικος να ειναι δούλος .... Κάτι που κανεις δεν το θέλει , τουλάχιστον αυτο ελπίζω

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 01:02, 27-12-05:

Το πιο σωστό που είπες Hunter ήταν αυτό για τους γονείς.Από τη στιγμή που οι γονείς δε νοιάζονται θα νοιαστεί ο μαγαζάτορας?Παράνομο δεν πρέπει να είναι και απ'οτι θυμάμαι λίγα είναι τα παιχνίδια που έχουν όριο ηλικίας 18+.Οπότε τυπικά δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι και η αστυνομία.
Εγώ είχα ακούσει ότι στο Γέρακα μαζεύτηκαν γονείς και πήγαν να κλείσουν ένα internet cafe γιατί τα παιδιά τους έκαναν κοπάνες από το σχολείο για να παίξουν lineage.Κατά τη γνώμη μου απλά προσπαθούσαν να ρίξουν όλες τις ευθύνες στο internet cafe λες και αυτοί δεν έφταιγαν.Στο κάτω κάτω κόβεις μαχαίρι το χαρτζιλίκι.Τι θα κάνει το παιδί μετά?

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:07, 27-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Στο κάτω κάτω κόβεις μαχαίρι το χαρτζιλίκι.Τι θα κάνει το παιδί μετά?
θα ζήταγαν απο θείο ή γιαγια

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 01:19, 27-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
θα ζήταγαν απο θείο ή γιαγια
Θα ζήταγαν 1, θα ζήταγαν 2, πόσες φορές θα ζητούσαν από άλλους συγγενείς λεφτά?Και δε μου φαίνεται δύσκολο οι γονείς να πουν κάτι στους υπόλοιπους

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:56, 27-12-05:

δικαιο εχεις ... ομως τα παιδια αν τους κοβαν τα χρηματα ... πχ δεν θα ειχαν να φανε στο σχολειο ... γενικα αν τους εκοβαν τα χρηματα μου θυμιζει πολυ ποναει χερι κοβει χερι ολη η κατασταση

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:08, 27-12-05:

Δεν είναι λύση αυτή. Πρέπει το παιδί να καταλάβει, αλλιώς με την πρώτη ευκαιρία που θα δει λεφτά στα χέρια του θα τρέχει εκει. Δεν είναι σωστό και δεν βγάζουμε τίποτα να τους φερόμαστε σαν να είναι ζώα. Έχουν λογική και σε αυτή πρέπει να στοχεύσουν οι γονείς. Δεν είναι οι στερήσεις μέθοδος. Αλλιώς να έπαιρναν κατοικίδιο, όχι να έκαναν παιδιά...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 03:04, 27-12-05:

Επισης αν σε καποιο παιδι αρεσει ΤΟΣΟ πολυ να παιζει , ας παιζει ... απο το βλεπει fame story το προτιμω :/

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:20, 27-12-05:

Βασικά αν ο γονιός δεν θέλει να ξημεροβραδιάζεται το παιδί στα internet café ας του πάρει ένα πισι να το έχει σπίτι του. Επίσης ας προσπαθήσει να το μάθει να κάνει κάτι πιο εποικοδομητικό, πχ προγραμματισμό.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 03:33, 27-12-05:

μπορει ο γονιος να μην εχει τα λεφτα για να αγορασει PC ... Παντως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να απαγορευτουν τα παιχνιδια ... (εξηγισα το λογο πιο πανω ) ουτε να μην δινουν λεφτα στα παιδια ... Για εμενα η χρηση τομη του προβληματος είναι τα ανήλικα να μην επιτρέπετε να είναι σε νετ καφε μετα από κάποια ώρα το βράδυ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:04, 29-12-05:

Καλά ε, είμαι τώρα σε internet cafe και έχω φρικάρει! Είναι πάρα πολύ μικρααα! Και βρίζονται κιόλας!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:51, 29-12-05:

Και που να πιγενες και σε κατι μαγαζια στην ροδο που σε 20τμ εχουν χωρεσει 30-40 pc και εχει μεσα μονο κατι τετια παιδια...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:03, 29-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Καλά ε, είμαι τώρα σε internet cafe και έχω φρικάρει! Είναι πάρα πολύ μικρααα! Και βρίζονται κιόλας!

Μην βρίζετε ρε!

Υπομονή Λία!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:21, 12-01-06:

Δυστηχώς έτσι είναι τα πράγματα... πριν από λίγο καιρό που δεν είχα net σπίτι, πήγαινα σχεδόν καθημερινά σε Internet cafe... καθημερινά γεμάτο με κάθε ηλικίας παιδάκια ακριβώς όπως τα περιέγραψε η Michelle- φωνάζουν- βρίζουνε και γενικά γλώσσα δε βάζανε μέσα τους... δλδ για να κάνω ένα απλό reply στο Forum τότε, ήθελα 10' να συγκεντρωθώ.

ΕΛΕΟΣ

Τώρα ο ιδιοκτήτης του net cafe τι να τους πεί; Καθημερινοί ''πελάτες'' και να τους διώξει λόγο ηλικίας; Αφού από αυτά τα παιδιά βγάζει τα ''λεφτά'' [κάτι 5ευρα που έβλεπα κάθε μέρα να του δίνουν ]... και στο κάτω κάτω: χέσ#$#κε αυτός για το αν τα αφήνουν οι γονείς τους ή όχι.

Καλύτερα να υπάρχει ένα όριο ηλικίας για την είσοδο σε net cafe [τουλ 12-13+] και για περιορισμένη ώρα.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 10:32, 28-08-06:

[Ξεθάβει αυτό το θέμα απο τον πυθμένα]

Παιδιά όντως η κατάσταση στα νετ καφές είναι χάλια! Βλέπεις παιδιά που όλη -μα όλη- την ώρα κάθονται εκεί ενώ βρίζουν και φωνάζουν και χρυσοπληρώνουν κιόλας 3 ευρώ την ώρα! (στην Ρόδο νομίζω δεν έχει πιο φτηνά -Κρόνε διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

Νομίζω ότι είναι καλύτερα η λογική να μαζεύονται σιγά-σιγά τα λεφτά και αντί να δίνονται στα νετ καφες να ξοδευτούν για να αγοραστεί ένας υπολογιστής.

Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω κάτσει ποτέ πάνω απο 1 ώρα σε νετ καφε -έστω καμιά φορά λίγο παραπάνω- και βασικά έχω να πάω σε νετ κάφε πολύ πολύ καιρό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 10:44, 28-08-06:

κανουνε κ κατι πακετα οικονομικοτατα!ετσι μπορει να πληρωσεις και 1.5 ευρω την ωρα, εχωντας βεβαια προπληρωσει ξερω γω 5 ωρες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 11:08, 28-08-06:

@ tsus Το συγκεκριμένο το έχω δεί μόνο σε ένα νετ καφέ που είναι και αλυσίδα μάλιστα (άραγε ποιό εννοώ?) και κατά την γνώμη μου είναι το μόνο που αξίζει στην Ρόδο.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:13, 28-08-06:

Πάντως γενικά το πρόβλημα πηγάζει από το σπίτι αλλά είναι και κοινωνικό γενικότερα. Όταν ήμουν εγώ 9, 10, 11 χρονών η διασκέδασή μας ήταν το παιχνίδι στο σχολείο, στην πλατεία άντε και καμιά φορά έρχονταν φίλες μου σπίτι μου. Αργότερα (13-14) πηγαίναμε και καμιά βόλτα. Το internet cafe το πρωτοάκουσα όταν ήμουν 14 σε ένα σίριαλ στην τηλεόραση και σε ίντερνετ καφέ πήγα πρώτη φορά στα 19 μου. Ο τρόπος διασκέδασης ήταν διαφορετικός για εμένα. Προτιμούσα το παιχνίδι και αργότερα τη συζήτηση παρά την απομόνωση σε ένα παιχνίδι. Έχει αλλάξει λοιπόν γενικά ο τρόπος ζωής του παιδιού-εφήβου αυτή τη στιγμή και κατά την άποψή μου όχι προς τη θετική αλλά προς την αρνητική κατεύθυνση. Σκεφτείτε πόσα προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στην ζωή τους αυτά τα παιδιά, πέρα βέβαια από τον κίνδυνο που διατρέχουν αν εκτεθούν σε παράνομο υλικό στο ίνερνετ ή αν στις 5 το πρωί που γυρίζουν σπίτι τους επιτεθεί κάποιος για να τους κλέψει το κινητό. Πρώτα οι γονείς και μετά το σχολείο έχουν την ευθύνη και τον τρόπο να στρέψουν το παιδί στο να βρεί να κάνει κάτι πιο δημιουργικό και καλό για εκείνον (γυμναστική, τέχνες, μουσική...) και να ξεκολλήσει από αυτό.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 14:59, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
1) Προτιμούσα το παιχνίδι και αργότερα τη συζήτηση παρά την απομόνωση σε ένα παιχνίδι.
2) Σκεφτείτε πόσα προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στην ζωή τους αυτά τα παιδιά, πέρα βέβαια από τον κίνδυνο που διατρέχουν αν εκτεθούν σε παράνομο υλικό στο ίνερνετ
3) ή αν στις 5 το πρωί που γυρίζουν σπίτι τους επιτεθεί κάποιος για να τους κλέψει το κινητό.
4) Πρώτα οι γονείς και μετά το σχολείο έχουν την ευθύνη και τον τρόπο να στρέψουν το παιδί στο να βρεί να κάνει κάτι πιο δημιουργικό και καλό για εκείνον (γυμναστική, τέχνες, μουσική...) και να ξεκολλήσει από αυτό.
1) Τα περισσότερο δημοφιλή παιχνίδια (lineage, counter-strike, DOTA, και πολλά άλλα) είναι ομαδικά

2) Άρα είσαι κυρίως εναντίον του ίντερνετ, όχι του ίντερνετ καφέ

3) Αυτό μπορεί να συμβεί γυρίζοντας από καφετέρια, μπαράκι, το σπίτι του φίλου τους, τα αγγλικά, το φροντιστήριο και μπλα μπλα

4) Συμφωνώ ότι και αυτά χρειάζονται, αλλά και πάλι κάποιος χρόνος περισσεύει, οπότε πού το πρόβλημα?

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 15:11, 28-08-06:

Τα περισσότερο δημοφιλή παιχνίδια (lineage, counter-strike, DOTA, και πολλά άλλα) είναι ομαδικά
Δεν είναι όμως το ίδιο ομαδικά με πχ. να παίζεις Monopoly και να έχεις δίπλα σου τον άλλο. Δεν υπάρχει επαφή εκτός απο μία οθόνη και καμιά βρισιά που και που. Προς θεού μην νομίζετε ότι εγώ δεν έχω παίξει αυτά τα παιχνίδια, ίσα ίσα τα έχω παίξει και δεν είναι ιδιαίτερα "ομαδικά"

4) Συμφωνώ ότι και αυτά χρειάζονται, αλλά και πάλι κάποιος χρόνος περισσεύει, οπότε πού το πρόβλημα?
Το πρόβλημα με αυτά τα παιδιά, είναι ότι η κύρια τους ενασχόληση είναι να πηγαίνουν σε νετ καφές και να παίζουν. Δεν είναι μια παράπλευρη ενασχόληση που πιάνει λίγο απο τον ελεύθερο τους χρόνο...

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 15:26, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Δεν είναι όμως το ίδιο ομαδικά με πχ. να παίζεις Monopoly και να έχεις δίπλα σου τον άλλο. Δεν υπάρχει επαφή εκτός απο μία οθόνη και καμιά βρισιά που και που. Προς θεού μην νομίζετε ότι εγώ δεν έχω παίξει αυτά τα παιχνίδια, ίσα ίσα τα έχω παίξει και δεν είναι ιδιαίτερα "ομαδικά"

Το πρόβλημα με αυτά τα παιδιά, είναι ότι η κύρια τους ενασχόληση είναι να πηγαίνουν σε νετ καφές και να παίζουν. Δεν είναι μια παράπλευρη ενασχόληση που πιάνει λίγο απο τον ελεύθερο τους χρόνο...
Όσες φορές έχω πάει σε internet cafe, δεν έχω πάει μόνος αλλά με παρέα, συνήθως πάνω από 8 άτομα.Και γίνεται χαμός.Οπότε μπορούν τα παιχνίδια αυτά να είναι ιδιαίτερα ομαδικά...
Το μέτρο χρειάζεται παντού.Πχ αν κάποιο παιδί μαθαίνει κιθάρα και δεν ασχολείται με τίποτα άλλο, παίζει μόνο κιθάρα, δε διαβάζει κτλ, γιατί είναι αυτό λιγότερο κακό?Όταν χαθεί το μέτρο όλα γίνονται άσχημα.Δε φταίει το ίδιο το χόμπι αν εσύ το παρακάνεις μ'αυτό.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:19, 28-08-06:

Πάντως γενικά το πρόβλημα πηγάζει από το σπίτι αλλά είναι και κοινωνικό γενικότερα. Όταν ήμουν εγώ 9, 10, 11 χρονών η διασκέδασή μας ήταν το παιχνίδι στο σχολείο, στην πλατεία άντε και καμιά φορά έρχονταν φίλες μου σπίτι μου. Αργότερα (13-14) πηγαίναμε και καμιά βόλτα. Το internet cafe το πρωτοάκουσα όταν ήμουν 14 σε ένα σίριαλ στην τηλεόραση και σε ίντερνετ καφέ πήγα πρώτη φορά στα 19 μου. Ο τρόπος διασκέδασης ήταν διαφορετικός για εμένα. Προτιμούσα το παιχνίδι και αργότερα τη συζήτηση παρά την απομόνωση σε ένα παιχνίδι. Έχει αλλάξει λοιπόν γενικά ο τρόπος ζωής του παιδιού-εφήβου αυτή τη στιγμή και κατά την άποψή μου όχι προς τη θετική αλλά προς την αρνητική κατεύθυνση. Σκεφτείτε πόσα προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στην ζωή τους αυτά τα παιδιά, πέρα βέβαια από τον κίνδυνο που διατρέχουν αν εκτεθούν σε παράνομο υλικό στο ίνερνετ ή αν στις 5 το πρωί που γυρίζουν σπίτι τους επιτεθεί κάποιος για να τους κλέψει το κινητό. Πρώτα οι γονείς και μετά το σχολείο έχουν την ευθύνη και τον τρόπο να στρέψουν το παιδί στο να βρεί να κάνει κάτι πιο δημιουργικό και καλό για εκείνον (γυμναστική, τέχνες, μουσική...) και να ξεκολλήσει από αυτό.
Χμμμ ... Τι δημιουργικό κάνατε τότε και δεν το κάνουν τώρα; Και εγώ πιστεύω ότι οι τέχνες είναι πιο προσητές σήμερα ... πιο συχνές συναυλίες ... πιο συχνά lives, πιο οικονομικός ο κινηματογράφος σήμερα ... κτλ κτλ ...

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Μα τα περισσότερα παιδια πανε παρεα για να παιξουν καποιο παιχνιδι

Ενω τοτε ποια η διαφορα ... αντι να παιζουν ποδοσφαιρο παιζουν fifa αντι να παιζουν πετροπόλεμο παιζουν counterstrike ... Οσο αφορα την γυμναστικη σχεδον οι περισσοτεροι έφηβοι πάνε γυμναστηριο ...

Συμπερασμα: Η εποχη μας δεν υστερει πουθενα ... ισα ισα ειναι καλλιτερη γιατι να προσφερει περισσοτερες δυνατοτητες στην μορφωση , στην επικοινωνια , στην διασκεδαση, στην τεχνη ... Ας μην κρινουμε τα παντα αρνητικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 28-08-06 στις 16:22.
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 17:36, 28-08-06:

Μου αρέσει που το πρόβλημα είναι να μην γίνει αυτό η κύρια ενασχόληση των παιδιών κ χαλάσουν. Μα αν ασχολείσαι μανιωδώς (σε σημείο που να μην έχεις άλλες κύριες ασχολίες) με οτιδήποτε μπορεί να έχεις πρόβλημα αργότερα, είτε αυτό ειναι μόνο διάβασμα, μόνο βόλτες, μόνο σεξ, μόνο με μηχανάκια, μόνο με γυμναστική κτλ

Οπότε η δαιμονοποίηση του υπολογιστή νομίζω πως πάει πολύ. Είναι απλώς άλλη μία ασχολία που προστέθηκε στη γκάμα των νέων, όπως παλαιότερα ήταν οι κονσόλες π.χ. ή οι ντίσκο, τα πικ απ κτλ

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 17:45, 28-08-06:

Χμμμ ... Τι δημιουργικό κάνατε τότε και δεν το κάνουν τώρα; Και εγώ πιστεύω ότι οι τέχνες είναι πιο προσητές σήμερα ... πιο συχνές συναυλίες ... πιο συχνά lives, πιο οικονομικός ο κινηματογράφος σήμερα ... κτλ κτλ ...
Πήγαινε και ρώτα αυτά τα παιδάκια, αν παίζουν ποδόσφαιρο, αν κάνουν μαθήματα κιθάρας, αν διαβάζουν κανένα εξωσχολικό βιβλίο.... Ή μήπως πάνε στα ίντερνετ καφέ για να κατεβάσουνε e-books ? Αν πάνε βόλτα, αν συζητούν με άλλα παιδιά και όχι μόνο για τα παιχνίδια τα οποία παίζουν... Κι όταν λέω να κάνουν κάτι δημιουργικό δεν έννοώ να παρακολουθήσουν κάτι (όπως μια ταινία ή μια συναυλία) αλλά να κάνουν κάτι.

Όσο για τους κινδύνους που διατρέχει ένα 11χρονο παιδί στις 5 το πρωί που είπε κάποιος, δεν νομίζω οτι είναι ίδιοι με αυτούς που διατρέχει όταν επιστρέφει στις 6 το απόγευμα από το φροντιστήριο. Και εγώ το παιδί μου στα 11 μάλλον δεν θα το αφήνω να πηγαίνει σε μπαράκια

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:01, 28-08-06:

Πήγαινε και ρώτα αυτά τα παιδάκια, αν παίζουν ποδόσφαιρο, αν κάνουν μαθήματα κιθάρας, αν διαβάζουν κανένα εξωσχολικό βιβλίο.... Ή μήπως πάνε στα ίντερνετ καφέ για να κατεβάσουνε e-books ? Αν πάνε βόλτα, αν συζητούν με άλλα παιδιά και όχι μόνο για τα παιχνίδια τα οποία παίζουν... Κι όταν λέω να κάνουν κάτι δημιουργικό δεν έννοώ να παρακολουθήσουν κάτι (όπως μια ταινία ή μια συναυλία) αλλά να κάνουν κάτι.
Αχχχχ σημερα ειναι η αγαπημενη μου μερα .... θα χρησιμοποιησω τα αγαπημενα επιχειρηματα καποιων απο εδω ...

Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ δεν σου επιτρεπει να ξερεις ακριβως τι κανουν τα παιδια ... μην κρινεις την κατασταση αν εισαι εξω απο τον χωρο ...δεν θα εχει εχει σωστη εικονα . Αν μπορουσες να μπεις στον χωρο αυτον με καποιον τροπο θα αλλαζες γνώμη και εικονα. Γιατι μονο τοτε θα εβλεπες τι εστυ να εισαι παιδι ...

Ας χρησιμοποιησω ομως και σωστα επιχειρηματα.

Οκ ισως υπαρχει ενα 5-10% παιδιων που κάθεται μόνο σε internet cafe ... όμως μην μου πεις οτι ενα τέτοιο και μεγαλυτερο ποσοστο δεν ηταν και τοτε που εκανε συνεχεια το ιδιο ... Π.χ. εγω ξερω ατομα που οταν ηταν παιδια ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ διαβαζα λογω γονεων .... αλλα παλι δεν ηθελα να βγουν εξω κτλ κτλ ... αλλα παλι επαιζαν ΜΟΝΟ μπαλα μεχρι στα 20 τους ...
Η κατασταση σημερα ειναι αρκετα καλλιτερη ... ενα τεραστιο ποσοστο αγοριων παιζουν μπαλα τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα... εγω απο οσο εχω ακουσει/διαβασε/μαθει το μονο που αλλαξε στην πραγματικοτητα των παιδιων ειναι οτι αντι να παιζουν πετροπολεμο παιζουν counter

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 28-08-06 στις 23:07.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:28, 28-08-06:

Αχχχχ σημερα ειναι η αγαπημενη μου μερα .... θα χρησιμοποιησω τα αγαπημενα επιχειρηματα καποιων απο εδω ...

Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ δεν σου επιτρεπει να ξερεις ακριβως τι κανουν τα παιδια ... μην κρινεις την κατασταση αν εισαι εξω απο τον χωρο ...δεν θα εχει εχει σωστη εικονα . Αν μπορουσες να μπεις στον χωρο αυτον με καποιον τροπο θα αλλαζες γνώμη και εικονα. Γιατι μονο τοτε θα εβλεπες τι εστυ να εισαι παιδι ...

Ας χρησιμοποιησω ομως και σωστα επιχειρηματα.

Οκ ισως υπαρχει ενα 5-10% παιδιων που κάθεται μόνο σε internet cafe ... όμως μην μου πεις οτι ενα τέτοιο και μεγαλυτερο ποσοστο δεν ηταν και τοτε που εκανε συνεχεια το ιδιο ... Π.χ. εγω ξερω ατομα που οταν ηταν παιδια ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ διαβαζα λογω γονεων .... αλλα παλι δεν ηθελα να βγουν εξω κτλ κτλ ... αλλα παλι επαιζαν ΜΟΝΟ μπαλα μεχρι στα 20 τους ...
Η κατασταση σημερα ειναι αρκετα καλλιτερη ... ενα τεραστιο ποσοστο αγοριων παιζουν μπαλα τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα... εγω απο οσο εχω ακουσει/διαβασε/μαθει το μονο που αλλαξε στην πραγματικοτητα των παιδιων ειναι οτι αντι να παιζουν πετροπολεμο παιζουν counter
Νομίζω οτι έχω περάσει από την παιδική ηλικία
Πέρα από αυτό νομίζω οτι αυτή τη στιγμή μιλάμε για παιδιά τα οποία κάνουν μόνο αυτό το πράγμα.

Και μην γράφεις καφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 23:51, 28-08-06:

Για να τα πω ενα χερακι και εγω

Ως φοιτητης δουλευα σε net cafe. Κυριως δουλευα τα βραδυα 02.00 με 08.00, ετσι δεν εβλεπα παιδια, μονο φοιτητες. Την πρωτη φορα που αναπληρωνα ενα παιδι δουλεψα 14.00 με 20.00....Τρελαθηκα!!! Η πελατεια ηταν παιδια απο 7 χρονων( ) που μολις ειχαν σχολασει απο το σχολειο. Μεχρι τις 8 ερχονταν πριν ή μετα το φροντιστηριο συνεχεια παιδια. Κολλημενα σε μια οθονη ,αποβλακωμενα, να μην λογαριαζουν την ωρα, γι αυτο υπηρχε κανονας που τα βαζαμε μονο με προπληρωμενο χρονο για να μην ξεχαστουν και χρεωθουν μεγαλα ποσα. Δεν λογαριαζαν ουτε τους γονεις τους που τα ψαχνανε. Καθε μερα πανς απο 10 τηλεφωνα απο γονεις να ρωτανε αν το παιδι τους ειναι εκει.

Μια φορα ρωτησα ενα παιδακι 8 χρονων ,που το εφερε ο αδερφος του 11 χρονων γιατι δεν ηξερε ουτε πως να πληρωσει στο ταμειο.., αν ειχε παιξει μηλα, πεντοβολο, κτυφτο...Παιδια το πρωτο σοκ ηταν οτι δεν με ακουγε, αλλα πατουσε με αψογο τροπο τα κουμπια για το counter strike και το δευτερο οτι δεν ηξερε για τι του μιλουσα...Και του εδωσε να καταλαβει ο αδερφος του οτι ειχαν παιξει μηλα στην γυμναστικη μια φορα...

Παιδια, αυτα τα παιχνιδια καινε το μυαλο. Μεχρι τα 20 επαιζα καθε μερα μπασκετ. Τωρα που δεν εχω χρονο το εχω ριξει το Lineage. Αυτους που κοροιδευα οσο δουλευα τωρα τους καταλαβαινω.
Εχω παχυνει, νοιωθω κουραση, δεν βγαινω πολυ απο το σπιτι. Και τα κανω με εν γνωση μου. Αν μου δινεται η ευκαιρια να βγω τα παραταω ολα χωρις δευτερη σκεψη. Λιγο δυσκολο ομως στη φαση που ειμαι. Γιατι ολοι οι φιλοι μου δεν ειναι παιδια με ανεμελεια πια...Και εγω το βλεπω ως chat game. Αν δεν βρω τα ατομα που μιλαω On line δεν παιζω.

Exposed Bone. Ειμαστε η χειροτερη γενια. Τουλαχιστον εζησα καποια χρονια αθωοτητας και το χαιρομαι. Τα παιδια σημερα δεν αθλουνται, δεν γυμναζονται. Αυτοι που γεμιζουν τα γυμναστηρια και τα 5x5 ειναι ατομα της δικης μου γενιας και μεγαλυτεροι. Οι νεοι εχουν αποβλακωθει απο τα online games. Και το κανουν ομαδικος...Σπαταλανε τα λεφτα τους που μαλλον δεν μπορουν να καταλαβουν την αξια των χρηματων και της σπαταλης χρονου. Και ναι, θα ηθελα το παιδι μου να "αποβλακωθει" με μια τεχνη παρα με ενα παιχνιδι. Που μονο προβληματα θα του δημιουργησει, παρα να περασει ευχαριστα τον χρονο του, μιας και ειναι εθιστικα , χανεις την αισθηση του χρονου και σιγουρα οσο και να μιλας με αλλα ατομα, οσο και να παιζεις με τους φιλους σου, δεν ειναι κοινωνικα game. Πως θα μαθεις να ερωτευεσαι στην εφηβεια αν το μονο που ξερεις ως γυναικα ειναι τα female Dark elf??? Αν βγει αυτο το παιδι με φιλους εξω για καφε για τι θα μιλαει?? Για το game?? Ελεος.

Καλο το Pc καλη η τεχνολογια , καλο να εχουμε απο μικρη ηλικια εξοικειωση με αυτα , αλλα για να μαθουμε να τα αξιοποιουμε και να τα εκμεταλλευομαστε για γνωση και εργασια, οχι να μας εκμεταλλευονται...

Και κατι ακομη. Απαγορευεται δια νομου η παρουσια νεου κατω των 17 σε αυτους τους χωρους και ειναι παρανομο να επιτρεπεις να παιζουν game. Η αστυνομια μας ειχε κλεισει 2 φορες, αλλα το κερδος ηταν πιο μεγαλο...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:11, 29-08-06:

Νομίζω οτι έχω περάσει από την παιδική ηλικία
Πέρα από αυτό νομίζω οτι αυτή τη στιγμή μιλάμε για παιδιά τα οποία κάνουν μόνο αυτό το πράγμα.

Και μην γράφεις καφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.
Οντως φωναζω, υψωνω την φωνη μου για να τονισω κατι

Αυτο λεω, οτι ΠΑΝΤΑ μα παντα θα υπαρχουν παιδια θα κανουν κατι και μονο κατι, ειτε αυτο θα ειναι διαβασμα, ειτε αυτο ειναι ποδοσφαιρο, ειτε αυτο ειναι τηλεοραση ειτε αυτο ειναι video games ... πιστεψε δεν υπαρχει διαφορα ... Ειναι υπερβολικα ασχημο η ζωη σου να ειναι μονο ρουτινα ...

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Exposed Bone. Ειμαστε η χειροτερη γενια. Τουλαχιστον εζησα καποια χρονια αθωοτητας και το χαιρομαι. Τα παιδια σημερα δεν αθλουνται, δεν γυμναζονται. Αυτοι που γεμιζουν τα γυμναστηρια και τα 5x5 ειναι ατομα της δικης μου γενιας και μεγαλυτεροι. Οι νεοι εχουν αποβλακωθει απο τα online games. Και το κανουν ομαδικος...Σπαταλανε τα λεφτα τους που μαλλον δεν μπορουν να καταλαβουν την αξια των χρηματων και της σπαταλης χρονου. Και ναι, θα ηθελα το παιδι μου να "αποβλακωθει" με μια τεχνη παρα με ενα παιχνιδι. Που μονο προβληματα θα του δημιουργησει, παρα να περασει ευχαριστα τον χρονο του, μιας και ειναι εθιστικα , χανεις την αισθηση του χρονου και σιγουρα οσο και να μιλας με αλλα ατομα, οσο και να παιζεις με τους φιλους σου, δεν ειναι κοινωνικα game. Πως θα μαθεις να ερωτευεσαι στην εφηβεια αν το μονο που ξερεις ως γυναικα ειναι τα female Dark elf??? Αν βγει αυτο το παιδι με φιλους εξω για καφε για τι θα μιλαει?? Για το game?? Ελεος.
Υπερβολες... ακομη και εγω που στην πολη μου ειχα τον τιτλο(απο το δημοτικο μεχρι και την 2 γυμνασιου) τεχνοφρικιο ή καμμενος(και πιστεψε με δεν υπηρχε κανεις αλλο τοσο καμμενος οσο εγω) ... Εκανα διαφορα πραγματα που στην ουσια ηταν γυμναστικη, ενταξει προσωπικα παραδεχομαι οτι στην ελλαδα δεν εχω παιξει ποτε ποδοσφαιρο και απο τοτε που πηγα στην δευτερα λυκειο στην γυμναστικη ειμαι σε υπολογιστη, ΑΛΛΑ π.χ. πιο παλια μαζευμασταν με εναν φιλο μου πηγαιναμε με ποδηλατα διαφορες διαδρομες τουλαχιστον διαρκειας 2 ωρων και τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα, πιο μετα στο γυμνασιο γυρναγα με ενα φιλο παλι ολο την πολη με τα ποδια συζητοντας για τα προβληματα και γενικα για διαφορα αξιολογα θεματα που μας απασχολουσαν τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα ... βαριεμαι να γραψω αλλο διογραφικο γυρω απο τα συμπόσια γυμναστικης που εχω παρακολουθήσει

Επισης επειδη ειμαι μικροτερος απο εσας σε ηλικια επετρεψε μου να ξερω τι ακριβως γινεται με την παιδικη ηλικια μιας και εχω επαφες (οχι μονο live αλλα και internet). Ειναι ελαχιστα τα παιδια που ξερω που καθονται μονο μα μονο μα μονο στον υπολογιστη χωρις να κανουν τπτ αλλο ... Η πλειοψηφια (τουλαχιστον αυτη που ξερω) που παιζει θανατικα counter παιζει και στανταρ ποδοσφαιρο.

Τωρα να σχολιασουμε αυτους που επαιζαν παλια μονο ποδοσφαιρο και αυτους που παιζουν μονο counter δεν αξιζει .... ειναι τελειωμενη και οι 2 ... .-

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-08-06 στις 00:11. Αιτία: merge two posts
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 00:24, 29-08-06:

Δεν ξέρω αν ο songless bird έχει λόγο να υπερβάλει.Δεν είναι τυχαίο μάλλον ότι κι εγώ στα χρόνια που πέρασα ως φοιτητής στην Πάτρα έχω ακριβώς τις ίδιες εικόνες με τον songless bird, που αν δεν κάνω λάθος είναι στη Β.Ελλάδα.
Δηλαδή, στα γυμναστήρια έβλεπα σχεδόν αποκλειστικά φοιτητές κι όχι εφήβους( τύχαινε να μένω πάνω από γυμναστήριο κιόλας), στα 5χ5 επίσης φοιτητές, ενώ στα internet cafe έβλεπα παιδιά κάτω των 10 καμιά φορά,να έχουν 2 υπολογιστές και από έναν χαρακτήρα στον καθένα στο wow και να κινούν το mouse με τέτοια ταχύτητα που έδειχνε ότι έχουν περάσει μήνες κάνοντας αυτό το πράγμα.
Όπως και να το κάνουμε, αυτό δείχνει τουλάχιστον απώλεια του μέτρου.Το μικρό παιδί έχει πολλά περισσότερα να κερδίσει από το ποδόσφαιρο και τα άλλα πραγματικά παιχνίδια, απ'ότι να παίζει fifa ή cs.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 00:24, 29-08-06:

Προς exposed Bone.Κανεις λαθος. Η δικη μου γενια ολη μερα ηταν στους δρομους και στις αλανες, αυτο ελλατωθηκε στην δικια σου και στην επομενη θα παψει να υπαρχει. Δεν υπερβαλω. Και προτιμω το παιδι μου να παιζει ολη μερα ποδοσφαιρο παρα counter. Το ενα αθλειται, το αλλο "καιγεται"...

Και εισαι η μεταβατικη γενια. Δεν το βλεπεις καθαρα. Εγω βλεπω μια γενια μετα απο σενα και διακρινω χαος...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:32, 29-08-06:

Προς exposed Bone.Κανεις λαθος. Η δικη μου γενια ολη μερα ηταν στους δρομους και στις αλανες, αυτο ελλατωθηκε στην δικια σου και στην επομενη θα παψει να υπαρχει. Δεν υπερβαλω. Και προτιμω το παιδι μου να παιζει ολη μερα ποδοσφαιρο παρα counter. Το ενα αθλειται, το αλλο "καιγεται"...

Και εισαι η μεταβατικη γενια. Δεν το βλεπεις καθαρα. Εγω βλεπω μια γενια μετα απο σενα και διακρινω χαος...
Αγαπητε μου ... ε τωρα μην μου πεις οτι προβλεπεις οτι η νεα γενια θα ειναι στα σπιτια τους, πισω απο ενα router ... γιατι εγω προβλεπω να ειναι συνεχεια ειτε σε καφετερια ειτε σε bar/club Οπως γινεται τωρα ... προσωπικα δεν ξερω κανεναν 15-17 χρονο που να μην πηγαινει εστω μια φορα την εβδομαδα να πιει εναν καφε

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 00:41, 29-08-06:

No comment....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 03:40, 29-08-06:

πολυ καλη διαφημιση ... προσωπικα μου αρεσε πολυ!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:44, 29-08-06:

πολυ καλη διαφημιση ... προσωπικα μου αρεσε πολυ!!!!
Και πολύ άρτια εικαστικά... Respect στον illustrator/γραφίστα/φωτογραφο/3d animator που ασχολήθηκε...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 08:27, 29-08-06:

..........................

Και κατι ακομη. Απαγορευεται δια νομου η παρουσια νεου κατω των 17 σε αυτους τους χωρους και ειναι παρανομο να επιτρεπεις να παιζουν game. Η αστυνομια μας ειχε κλεισει 2 φορες, αλλα το κερδος ηταν πιο μεγαλο...
αυτη η παραγραφος και μονο τα λεει ολα........

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 08:48, 29-08-06:

Αφού είναι παράνομο,γιατί δεν έχουν κλείσει ήδη όλα τα νετ καφές? Πείτε μου εσείς ένα νετ καφέ που δεν έχει άτομα κάτω των 17....!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:54, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Στο κάτω κάτω κόβεις μαχαίρι το χαρτζιλίκι.Τι θα κάνει το παιδί μετά?
Την ίδια απορία έχω και για πολλά άλλα. Το γνωστότερο αλλά είναι για άλλο thread

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ασ Προτιμω να σερφαρω και να παιξω και κανα παιχνιδι για λιγο στο δικο μου pc
Έχεις την επιλογή φίλε!

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
αυτη η παραγραφος και μονο τα λεει ολα........
Καλά το ήξερα και εγώ ότι απογορεύεται!

Να σας πω ότι είμαι με τον songless_bird 99%.Σπούδασα και εγώ στην Πάτρα και έζησα την εποχή στους υπολογιστές από την δεκαετία του 80 μέχρι και σήμερα! Exposed_Bone... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Και στην γενιά μου καιγόμασταν αλλά βγαίναμε έξω για μπάσκετ και όχι καφέδες! ΔΕν είχαμε παχύσαρκα παιδιά με τους τόνους αποτελέσματα κακής διατροφής,αδιαφορίας των γονιών αλλά και άπειρου καθησιού! Αν δεις τα γήπεδα τότε και σήμερα απλά η νέα γενιά είναι καταδικασμένη!

Παιχνίδια θα παίζουν όλα τα παιδιά (είναι το 1%) γιατί είναι κάτι καινούργιο προς εξερεύνηση. Είναι στην φύση του παιδιού! Το ζήτημα είναι πως γίνεται αυτό! Και φυσικά για μια ακόμη φορά σε αυτήν την χώρα κοιτάζουμε το κοντινό κέρδος και δεν υπολογίζουμε τις συνέπειες στο μακρύ μέλλον!

ΚΑι μην ακούσω ότι έξω από τον χορό και άλλα γιατί έζησα το μεγάλωμα αδερφιών φίλων που τώρα είναι στην ηλικία των 15-17. Ευτυχώς τον ένα τον σώσαμε αλλά ήταν και πανέξυπνο το παιδί!

Όπως πάντα δεν φταίνε τα παιχνίδια ή υπολογιστές! Η χρήση πάντα φταίει

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 09:02, 29-08-06:

Ρε παιδιά, νομίζω ότι υπερβάλεται λιγάκι! Από την τάξη μου (Γ' Γυμνασίου) μόνο εγώ και ένας άλλος φίλος μου ήταν κολλημένοι με τον Η/Υ...! Δεν είναι τόσο κακά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεται...!

Εγώ και μπάσκετ έπαιζα και κολύμπι έκανα (σε ομάδες και τα δύο), μέχρι που κάποια στιγμή τα παράτησα λόγου φόρτου εργασίας. Τα σημερινά παιδιά πάνε σε καφετέριες. Εάν κάνετε έναν γύρο της Ρόδου όλοι σε καφετέριες είναι. Και δεν μιλώ για φοιτητές κτλ, αλλά για ανήλικα παιδιά...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:49, 29-08-06:

Νικολα δεν διαφωνω οτι οι καφετεριες ειναι γεματες, αλλα εχεις περασει απο Gnet, Backstage κλπ; Απο την ταξη μου ειναι 5-6 τα παιδια που ειανι καμενα, και ειμαστε 11 αγορια στην ταξη.Περνα μια μερα απο το Backstage στο μαντρακι και αμα βρεις να κατσεις σε παρακαλω φοναξε με να το δω αυτο το πραγμα!!!!!

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 12:09, 29-08-06:

Εμείς πάλι που στην τάξη μου είμασταν 16 αγόρια και 7 κορίτσια και μόνο 2 καμμένοι υπήρχαν [ποιός ήταν ο ένας άραγε?]

Καλά εννοείτε Backstage μαντράκι πάντα γεμάτο είναι, αν και έχει τελείως χάλια υπηρεσίες και χάλια τιμές. Ανάλογα φυσικά και τι ώρα θα πας θα βρείς και θέση Και όσες φορές έχω πάει Gnet έχει πάντα άδειες θέσεις [εκτός μετά απο γιορτές κτλ.]

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

O songless_bird έγραψε στις 12:15, 29-08-06:

Εγω ξερω πως οταν ημουν φοιτητης οι πιο κερδοφορες επιχειρησεις ηταν οι καφετεριες/ταβερνες/ουζερι για τους φοιτητες και τα internet cafe με τους νεους κατω των 18....

Οι φοιτητες επαιζαν τετοια game αλλα μονο για χαβαλε και αργα το βραδυ, μετα το ποτο. Πολλοι εφερναν και τις κοπελες τους.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 10:12, 30-05-07:

να και κατι ενδιαφερον που βρηκα εχθες το βραδυ:

Εθισμός στο διαδίκτυο – οδηγίες στους γονείς
Ομιλία της Αλεξάνδρας Καππάτου Ψυχολόγου - Παιδοψυχολόγου

Το διαδίκτυο είναι η επανάσταση της εποχής μας, είναι το εργαλείο που μας ανοίγει τις πύλες
στη γνώση, στην ενημέρωση, στην επιστήμη, στη ψυχαγωγία και μας οδηγεί σε κάθε γωνιά
του πλανήτη. Είναι απαραίτητο σε κάθε επιστήμονα, επαγγελματία ακόμη και μαθητή.
Η πλοήγηση στο διαδίκτυο έχει φανατικούς οπαδούς μεταξύ των παιδιών μας. Ολοένα
περισσότερα σπιτικά διαθέτουν πια ηλεκτρονικό υπολογιστή και αρκετά έχουν σύνδεση με το
διαδίκτυο. Σύμφωνα με την Πανευρωπαϊκή έρευνα του Ευρωβαρόμετρου σχετικά την
ενημέρωση των γονιών των χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τους κινδύνους που
εγκυμονεί το διαδίκτυο οι έλληνες γονείς είναι τελευταίοι.
Αρκετοί γονείς δεν γνωρίζουν πώς να αντιδράσουν όταν διαπιστώνουν ότι, αντί να
χρησιμοποιούν τα παιδιά τους το διαδίκτυο για τις εργασίες του σχολείου ή για έρευνες, αυτά
στέλνουν μηνύματα στους φίλους τους, παίζουν παιχνίδια ή μιλούν σε αγνώστους στα
δωμάτια συζητήσεων. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι εύκολο να κρύψεις τι κάνεις στο διαδίκτυο
και επειδή η εξάρτηση από το διαδίκτυο ακόμη δεν έχει ευρέως αναγνωριστεί. Τα παιδιά και
οι νέοι εύκολα μπορεί να εγκλωβιστούν σε δικτυακές δραστηριότητες όπως τα παιχνίδια με
πολλούς παίκτες , τα μηνύματα, η πορνογραφία, τα δωμάτια συζητήσεων κλπ.
Τα πιο ευάλωτα παιδιά σύμφωνα με την υπηρεσία εξάρτησης από τον υπολογιστή της
Ιατρικής Σχολής του Χάρβαρντ είναι εκείνα που είναι μόνα και βαριεστημένα ή από
οικογένειες που κανένας δεν είναι στο σπίτι για να σχετίζεται μαζί τους και να συζητά
επιστρέφοντας από το σχολείο. Τα παιδιά που δεν είναι δημοφιλή ή είναι ντροπαλά με τους
συνομηλίκους ελκύονται συχνά από την δημιουργία νέας ταυτότητας σε online επικοινωνίες.
Τα αγόρια κυρίως είναι συχνά οι χρήστες των on line παιχνιδιών με ρόλους που δημιουργούν
νέες ταυτότητες και συνεργάζονται με άλλους παίκτες. Παρότι παίζοντας αυτά τα παιχνίδια
με χιλιάδες άλλους χρήστες μπορεί να φαίνεται ότι έχουν μια κοινωνική δραστηριότητα,
ωστόσο για τα εσωστρεφή παιδιά ή τους έφηβους u964 το υπερβολικό παιχνίδι μπορεί
μακροπρόθεσμα να τους απομονώσει από τους φίλους και τους γονείς.
Το ενδεχόμενο του εθισμού ή της πιθανής εξάρτησης από διάφορες – ψυχαγωγικές κυρίως –
ασχολίες που προσφέρει ο υπολογιστής συζητείται από το 1987. Πήρε όμως μεγαλύτερες
διαστάσεις μετά το 1996, όταν αρκετοί ειδικοί ψυχίατροι και ψυχολόγοι θεώρησαν ότι η
υπερβολική ενασχόληση με τον υπολογιστή μπορεί να προκαλέσει εθισμό και αναγνώρισαν
το συγκεκριμένο πάθος ως αυθύπαρκτη διαταραχή και εξάρτηση με παρόμοια κριτήρια με
αυτά των άλλων εξαρτήσεων. Κάποιοι διαφώνησαν και κάποιοι τήρησαν στάση αναμονής
στο ζήτημα της διάγνωσης ως προς το αν η πολύωρη και μανιώδης ενασχόληση με τον
υπολογιστή αποτελεί όντως εξάρτηση ή απλώς σύμπτωμα ενός σοβαρότερου προβλήματος.
Σήμερα οι περισσότεροι ερευνητές στο τομέα των εξαρτήσεων προτείνουν ότι η διαταραχή
εξάρτησης από το ίντερνετ, μια ψυχοφυσιολογική διαταραχή που εμπεριέχει την ανοχή,
συμπτώματα απομόνωσης, τις συναισθηματικές διαταραχές και την διακοπή των κοινωνικών
σχέσεων, είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα που γίνεται γνωστό στη κοινωνία όσο αυξάνεται και η
χρήση του υπολογιστή .

Ποιους τομείς αφορά

Η υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο μπορεί να εκδηλωθεί σε διάφορους τομείς, αλλά
θα εστιασθώ σε ό,τι αφορά την εφηβική ηλικία.
Το παιδί κατά την προεφηβεία, αφενός έχει μεγαλύτερη επίβλεψη από τους γονείς,
αφετέρου δυσκολεύεται να συμμετάσχει σε πολύ απαιτητικά και πιθανόν εθιστικά παιχνίδια.
Μπορεί όμως να παίζει με τις ώρες στο play station. Η πολύωρη ενασχόληση του παιδιού
μπορεί να υποσκάψει την απόδοση του στο σχολείο αλλά και στις κοινωνικές
δραστηριότητες. Παράλληλα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τα μηνύματα που προσφέρουν
αυτά τα παιχνίδια που εμπεριέχουν σαν βασικό στοιχείο τη βία καθώς και την απορρόφηση
σε έναν φανταστικό κόσμο που μπορεί να το επηρεάσει ψυχολογικά. Αυτό ενισχύει την
πιθανότητα να δούμε το παιδί αυτό «γραπωμένο» αργότερα σε ένα άλλο πραγματικά εθιστικό
παιχνίδι. Αν δηλαδή από μικρό το παιδί κάνει u964 το ηλεκτρονικό παιχνίδι τρόπο ζωής, είναι
πολύ πιθανό στα 16 να βρεθεί μαγνητισμένο και καθηλωμένο στα εθιστικά παιχνίδια που
είναι σχεδιασμένα για μεγαλύτερες ηλικίες.
Από τα 14 – 15 και μετά ο έφηβος αρχίζει να βγαίνει και μόνος του κατά συνέπεια να
ελέγχεται δυσκολότερα από τους γονείς.. Μπορεί να επισκέπτεται τα Ίντερνετ καφέ με τους
φίλους του και φυσικά ο γονιός δεν είναι σε θέση να γνωρίζει με τι παιχνίδια παίζει. Ίσως
εμπλακεί σε καζίνο ή άλλα τυχερά παιχνίδια και να καταχραστεί τις πιστωτικές κάρτες των
γονιών του ή να δανείζεται από συμμαθητές του για να παίξει. Επίσης μπορεί να αρχίσει να
εμπλέκεται και με το σεξ στο διαδίκτυο. Συχνά το παιδί μπορεί να προτιμά να συζητά για
ποδόσφαιρο ή για φορέματα σε chat rooms παρά στην αυλή του σχολείου ή στις παρέες του.
Ένας άλλος σοβαρός κίνδυνος για τον έφηβο είναι να εμπλακεί και σε παιχνίδια ενσάρκωσης
ρόλων. Τα παιχνίδια αυτά λέγονται γενικά MMORPG (massively multiplayer online role
playing games) και παίζονται συγχρόνως σε διάφορες χώρες από πολλούς νέους και νέες που
ενσαρκώνουν ρόλους.. Στα MMORPG όποιος μετέχει ενσαρκώνει ρόλο της επιλογής του,
πολλές φορές ταυτίζεται με αυτόν, χάνει τη δική του ταυτότητα που μπορεί να μην του
αρέσει, νιώθει ισχυρός και ελκυστικός, και παράλληλα συναλλάσσεται διαρκώς με χιλιάδες
άλλα άτομα που παίζουν συγχρόνως το ίδιο παιχνίδι από κάθε γωνιά της γης μέρα ή νύχτα,
αντιμετωπίζοντας διαρκώς νέες προκλήσεις και το ενδιαφέρον του ανανεώνεται
ακατάπαυστα. Παράλληλα τα παιχνίδια αυτά είναι αρκετά περίπλοκα οπότε δεν μπορείς να
τα παίξεις για 20 λεπτά, αν κάτσεις δηλαδή να τα παίξεις, θα πρέπει να στυλωθείς για πάνω
από 2-3 ώρες τη φορά. Πιο δημοφιλή μεταξύ αυτών των παιχνιδιών είναι τα εξής: World
Warcraft, Resident evil, Everquest, Starcraft κ.λπ.
Στη χώρα μας υπάρχουν έφηβοι που μπορεί να απασχολούνται στα παιχνίδια ρόλων
ξεχνώντας την ώρα. Συναντιούνται στα Ίντερνετ καφέ και μπορεί να περάσουν όλη τη νύχτα
μπροστά στο αγαπημένο τους μηχάνημα. Έχουν ζητήσει τη βοήθεια μου νέοι που πέρασαν
ακόμη και 15 ώρες κάποιες μέρες μπροστά στον υπολογιστή ή άλλοι που κοιμούνται τη μέρα
μετά τις 10 το πρωί και ξυπνούν το βράδυ για να είναι φρέσκοι να μπουν στο παιχνίδι όλη την
νύχτα. Στοιχεία που παίρνουν u945 ανησυχητικές διαστάσεις και που οι γονείς αδυνατούν να
χειριστούν.

Πόσοι έχουν εξάρτηση

Διάφορες έρευνες φανερώνουν ότι το ποσοστό των ατόμων με εξάρτηση από το διαδίκτυο
είναι πολύ ασαφές.
Σε γενικές γραμμές πάντως οι Αμερικανοί και οι Κινέζοι εκτιμούν ότι εθισμό (στα παιχνίδια
του υπολογιστή, με εξαίρεση τα τυχερά παιχνίδια, στις συζητήσεις στην μανιώδη αναζήτηση,
στα e-mail και στα chat rooms) παρουσιάζει περίπου το 6-10% των χρηστών.
Στην χώρα μας το πρόβλημα υπάρχει και συνεχώς αυξάνεται, χωρίς ωστόσο να γνωρίζουμε
την έκταση μια και δεν έχουμε ακόμη στη διάθεσή μας επίσημες μελέτες. Ωστόσο στα
γραφεία των ψυχολόγων και των ψυχιάτρων ανά έτος αυξάνονται τα περιστατικά ατόμων με
αυτό το πρόβλημα.
Θα σας αναφέρω ενδεικτικά κάποιες περιπτώσεις:
- Με επισκέφθηκαν οι γονείς ενός 11χρονου επειδή τους ανησυχούσε γιατί αφιέρωνε το
μεγαλύτερο μέρος της ημέρας στον υπολογιστή παίζοντας ένα συγκεκριμένο παιχνίδι
ρόλων εδώ και 2 μήνες. Σε κάθε προσπάθειά τους να σταματήσει για να κάνει τις
υποχρεώσεις του, το παιδί συμπεριφερόταν πολύ αρνητικά και με έντονα επιθετική και
κάποιες φορές υβριστική συμπεριφορά προς τους ίδιους. Χαρακτηριστικά έλεγαν «ότι δεν
μπορούσαν να το κάνουν καλά». Αδιαφορούσε για τα μαθήματά του, για τους φίλους του
και για την ατομική του καθαριότητα, ακόμη και για τον ύπνο του. Κάποιες μέρες δεν
πήγαινε σχολείο ή όταν πήγαινε ήταν κατόπιν πιέσεως και ήταν ανυπόμονος να επιστρέψει
στο αγαπημένο παιχνίδι. Κάθε μέρα περνούσε όλο και περισσότερο χρόνο μπροστά στην
οθόνη του υπολογιστή. Σταμάτησε να μιλά στους γονείς του και να επικοινωνεί με την
αδελφή του … Τότε αποφάσισαν να ζητήσουν βοήθεια. Με τους κατάλληλους χειρισμούς
το παιδί ξεπέρασε το πρόβλημά του.
- Ένας 19χρονος από την Γʼ Λυκείου άρχισε να απομονώνεται σταδιακά από τους φίλους
του, και να αποφεύγει να βγαίνει. Έκανε αρκετές απουσίες γιατί έπαιζε τη νύχτα μέχρι
αργά ένα συγκεκριμένο παιχνίδι ρόλων στον Η/Υ. Στην αρχή έβγαινε τα Σαββατοκύριακα
συναντούσε άλλους παίκτες σε Ίντερνετ καφέ u954 και γύριζε σπίτι του ακόμη και μετά από 15
ώρες. Οι γονείς του στην αρχή δεν έδωσαν σημασία. Σταδιακά όμως σταμάτησε να
πηγαίνει στο Ίντερνετ καφέ και κλείστηκε στο σπίτι χωρίς να κάνει τίποτε άλλο παίζοντας
το αγαπημένο του παιχνίδι. Τη μέρα κοιμόταν και όλο το βράδυ ήταν καρφωμένος στον
υπολογιστή, είχε κάνει διαδικτυακές γνωριμίες με άλλους παίκτες διεθνώς και μάλιστα
κάποιες φορές όπως με πληροφόρησε, οι Έλληνες παίκτες συναντιόντουσαν σε διάφορες
περιοχές της Αθήνας. Ο ίδιος απέφευγε να βγει και να τους συναντήσει. Οι γονείς του
αναζήτησαν τη βοήθεια μου μετά 1 χρόνο. Σήμερα ο 19χρονος είναι πολύ καλά, έχει
κανονική ζωή, φοιτά σε ιδιωτικό κολλέγιο, ξαναβρήκε τους φίλους του κλπ.
- Φοιτητής στο Πανεπιστήμιο μεγάλης επαρχιακής πόλης ηλικίας 22 χρονών τα τελευταία 3
χρόνια δεν πέρασε ούτε ένα μάθημα. Απέφευγε να πάει στη σχολή του γιατί έπαιζε το
αγαπημένο του παιχνίδι. ΄Ηταν μάλιστα τόσο καλός που έγινε περιζήτητος από άλλους
παίκτες του διαδικτύου. Τον επαινούσαν και επιζητούσαν να γνωριστούν περισσότερο
παίκτες από διάφορες χώρες όπως από Σουηδία, Αυστραλία κλπ. Ο νεαρός αναγνωρίζει
το πρόβλημα του και βρίσκεται σε καλό δρόμο η θεραπεία του.
Αυτές είναι μόνο μερικές περιπτώσεις που χειριζόμαστε.

Πότε μιλάμε για πρόβλημα

Πώς θα μετρήσει όμως ο γονιός το πρόβλημα στο δικό του παιδί; Να μετρήσει την υπερβολή
σε ώρες; Αν λοιπόν ένα παιδί βυθίζεται με τις ώρες στο διαδίκτυο και εξαιτίας του δεν
βγαίνει καθόλου με τους φίλους του, δεν τρώει, δεν κάνει μπάνιο, δεν διαβάζει και πηγαίνει
με το ζόρι στο σχολείο, τότε σίγουρα έχουμε μπροστά μας ένα πρόβλημα που πρέπει να
επιλύσουμε. Πρέπει να βρούμε τι έκανε αυτό το παιδί να αγκιστρωθεί με τόσο πάθος από το
διαδίκτυο και τι είναι εκείνο που θα το βοηθήσει να αναλάβει ξανά τις δυνάμεις του και να
βγει στον έξω κόσμο.
Ο αποδεκτός από πολλούς τρόπος διάγνωσης, παρότι υπάρχουν ακόμη διαφωνίες, είναι τα
διαγνωστικά κριτήρια όπου έχουν καθιερωθεί από την ΑΡΑ για διάφορες εξαρτήσεις, τα
οποία προσαρμόστηκαν ώστε να ταιριάζουν στην εξάρτηση από τον υπολογιστή. Πέρα όμως
από τις επιστημονικές αντιπαραθέσεις αυτό που είναι γενικά αποδεκτό και ενδιαφέρει τους
γονείς είναι ότι η υπερβολική ενασχόληση του παιδιού τους με το διαδίκτυο αποτελεί σοβαρό
πρόβλημα που καλούνται έγκαιρα να το διαπιστώσουν και να αναζητήσουν άμεσα βοήθεια
από ειδικό.
Θα αναφέρω τα σημάδια που πρέπει να ανησυχήσουν το γονιό
- Το παιδί ξεχνιέται συχνά στον υπολογιστή και δεν έχει συναίσθηση του χρόνου που
αναλώνει σε αυτόν.
- Ασχολείται συνεχώς με το Ίντερνετ ή με δραστηριότητες σχετικές με αυτό, παραμελών-
τας συχνά τις υποχρεώσεις του στο σπίτι και στο σχολείο.
- Προτιμά τα παιχνίδια στο διαδίκτυο, από το να συναντά φίλους του, με αποτέλεσμα να
απομονώνεται.
- Πέφτει η απόδοση του στο σχολείο.
- Λειτουργεί αμυντικά και εχθρικά όταν κάποιος φέρνει τη συζήτηση στο θέμα του
διαδικτύου.
- Το διαδίκτυο το απασχολεί ακόμα και την ώρα που τρώτε ή την ώρα που διαβάζει ή όταν
βρίσκεται στον κινηματογράφο.
- Αντιδρά πολύ νευρικά θυμωμένα ή επιθετικά όταν κάποιος το διακόπτει από το παιχνίδι ή
από τη συζήτηση που είχε online.
- Ξενυχτά συχνά για να μένει συνδεδεμένος / συνδεδεμένη στο διαδίκτυο.
- Λέει συχνά «καλά, θα παίξω μόνο ένα λεπτό ακόμη».
- Έχει πει αρκετές φορές συνειδητά ότι πρέπει να μειώσει τις ώρες που περνά συνδεδεμένο
στο διαδίκτυο αλλά έχει αποτύχει να τηρήσει το χρονοδιάγραμμα που όρισε μόνος / μόνη
χωρίς καμία πίεση.
- Κρύβει από τους γονείς πόσες ώρες περνά στο διαδίκτυο και συχνά δεν το ομολογεί ούτε
στον εαυτό του.
- Δείχνει άγχος, ανησυχία, εξάρσεις θυμού ή βίας ή καταθλιπτική συμπεριφορά όταν δεν
παίζει στο διαδίκτυο.

Τι μπορεί να κρύβει

Υπάρχουν ειδικοί που πιστεύουν ότι από μόνα τους κάποια παιχνίδια μπορεί να προκαλέσουν
εθισμό, επειδή ακριβώς έχουν σχεδιαστεί έτσι ώστε κυριολεκτικά να παγιδεύουν το
ενδιαφέρον των παικτών. Αντιθέτως, άλλοι πιστεύουν ότι εκείνοι που εθίζονται στον
υπολογιστή, έχουν ήδη ένα ψυχικό πρόβλημα ή μια ήπια διαταραχή και ότι η παθιασμένη
ενασχόλησή τους με το διαδίκτυο u949 είναι απλώς ένα σύμπτωμα του βασικού προβλήματος.
Υπάρχει και η ενδιάμεση άποψη, ότι δηλαδή πιθανόν η απόλυτα ανώνυμη, βολική επαφή του
εφήβου με το διαδίκτυο σε συνδυασμό με το στοιχείο της ζωντανής συνομιλίας και
αλληλεπίδρασης, προσφέρει μια διαφυγή και μία απόλαυση που μπορεί να μην προκαλεί,
αλλά πάντως να διευκολύνει την απόκτηση εξάρτησης και εθισμού σε ένα άτομο που έχει
κάποια προδιάθεση και κάποιο ήπιο πρόβλημα
Κάποιες έρευνες δείχνουν ότι σημαντικό ποσοστό εφήβων που παίζουν παθιασμένα στον
υπολογιστή έχουν πιο υψηλά ποσοστά κατάθλιψης από τους μη μανιώδεις παίκτες. Επίσης
δείχνουν ότι στους μανιώδεις παίκτες περνούν πιο συχνά σκέψεις αυτοκτονίας από όσες στο
γενικό πληθυσμό των εφήβων. Οι πιο πολλές έρευνες έχουν μικρό δείγμα και έτσι δεν
μπορούν να οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα.. Τα δείγματα είναι μικρά, αλλά αρκετά
αποκαλυπτικά. Δεν τεκμηριώνουν φυσικά ότι το διαδίκτυο δεν προκαλεί εξάρτηση, αλλά
επιβεβαιώνουν ότι κάποιοι από εκείνους που παίζουν φανατικά ίσως να πάσχουν από
ψυχολογικές διαταραχές. Πιθανόν μάλιστα η επαφή του διαδικτύου να τους εκτονώνει και να
τους ανακουφίζει .

Αντιμετώπιση

Η θεραπευτική επιλογή που έχουμε στο πρόβλημα της υπερβολικής ενασχόλησης ή εθισμού
με το διαδίκτυο είναι η ψυχοθεραπεία ώστε να διερευνηθούν τα αίτια που οδήγησαν τον
έφηβο σε αυτή τη στάση, στοχεύοντας στο να ξαναβρεί την εμπιστοσύνη στον εαυτό του και
στη ζωή. Καμιά φορά, αν υποκρύπτεται και άλλη διαταραχή, μπορεί συνοδευτικά με την
ψυχοθεραπεία να χρειαστεί και φαρμακευτική υποστήριξη. Να αναφέρουμε ότι στην Ευρώπη
υπάρχει κλινική απεξάρτησης από το διαδίκτυο που λειτουργεί στην Γερμανία και πρόσφατα
δημιουργήθηκε και στην Ολλανδία. Οι στόχοι τους είναι να αποδείξουν στους έφηβους ότι η
αληθινή περιπέτεια είναι πολύ πιο συναρπαστική από την εικονική. Έτσι θα τους βοηθήσουν
ώστε να βελτιώσουν την αυτοεκτίμησή τους.

Οδηγίες στους γονείς

Αν τα παιδιά σας περνούν πολύ ώρα στο διαδίκτυο χρειάζεται να δημιουργήσετε μια
ισορροπία μεταξύ του διαδικτύου και άλλων δραστηριοτήτων.
- Εξετάστε αν το παιδί σας ασχολείται υπερβολικά με το διαδίκτυο --- Αναρωτηθείτε αν το
αποσπά από το σχολείο, την υγεία του και τις σχέσεις με την οικογένεια και τους φίλους.
- Αν δείχνει ισχυρά σημάδια εξάρτησης χρειάζεστε βοήθεια από ειδικό.
- Η καταναγκαστική χρήση του διαδικτύου μπορεί να αποτελεί σύμπτωμα άλλων
προβλημάτων όπως η κατάθλιψη, ο θυμός και η χαμηλή αυτοεκτίμηση.
- Εξετάστε τις δικές σας on line συνήθειες. Αν δυσκολεύεστε να ελέγξετε την χρήση του
διαδικτύου σκεφθείτε ότι είστε το πιο σπουδαίο μοντέλο ρόλου στο παιδί σας.
- Δημιουργείστε ένα κατάλογο με τους κανόνες χρήσης του διαδικτύου από τους εφήβους
σας. Θα πρέπει να περιλάβετε τα είδη των ιστοσελίδων που είναι εκτός.
- Μιλήστε για τους online φίλους και τις δραστηριότητες του όπως το ρωτάτε και για τις
άλλες τους δραστηριότητες.
- Μάθετε ποια δωμάτια συζητήσεων ή πίνακες μηνυμάτων επισκέπτεται ο έφηβός σας και
σε ποιόν μιλά για αυτά.
- Ζητείστε από τους έφηβούς σας να μη μιλούν σε αγνώστους.
- Επιμένετε να σας ενημερώνουν αν επιθυμούν να συναντήσουν ένα on line φίλο.
- Μιλήστε τους για την πορνογραφία στο διαδίκτυο και κατευθύνετέ τους σε ιστοσελίδες
για την υγιή σεξουαλικότητα.
- Διδάξτε το παιδί σας υπεύθυνη συμπεριφορά στο διαδίκτυο.
- Ενθαρρύνετε τα παιδιά σας να δημιουργούν σχέσεις με συνομήλικα παιδιά και προτρέψτε
τα στις αθλητικές δραστηριότητες.
- Όταν νοικιάζετε παιχνίδια για το παιδί σας από κάποιο κατάστημα βίντεο της γειτονιάς ή
ξέρετε ότι το παιδί αντέγραψε κάποιο παιχνίδι από ένα φίλο του, καλό είναι να
ενημερώνεστε για το περιεχόμενο του συγκεκριμένου παιχνιδιού και για την ηλικία που
προορίζεται. Μπορείτε να αναζητήσετε στοιχεία για το κάθε παιχνίδι στις ιστοσελίδες
διαβάθμισης όπως το PEGI αναγράφοντας το όνομα του παιχνιδιού. Το πιο απλό και πιο
σωστό βέβαια αν έχετε χρόνο είναι να παίξετε μια φορά το παιχνίδι με το παιδί σας και να
διαπιστώσετε και μόνοι σας το πόση βία ή σεξ περιέχει.
Έχει πάντως ιδιαίτερη βαρύτητα στο να μη θεωρήσουν οι γονείς το διαδίκτυο τον κακό
δαίμονα των καιρών και να μην ενστερνιστούν την βολική άποψη ότι προκαλεί εθισμό. Το
διαδίκτυο είναι ένα μέσο επικοινωνίας, γνώσης, αλλά και ψυχαγωγίας. Είναι χρήσιμο, θετικό
και βασικά, απαραίτητο. Η ατομική μας ευθύνη ως προς τη συνετή χρήση του από μας και τα
παιδιά μας είναι τεράστια . Σε επίπεδο πολιτικής ο έλεγχος είναι απαραίτητος, η συνεισφορά
της τεχνογνωσίας καθώς και η συνεργασία των χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Οικογένειας.
Είναι απαίτηση πια να κατασκευάζονται παιχνίδια πιο φιλικά προς την ανθρώπινη ψυχή και
τον πολιτισμό. Επίσης είναι απαραίτητο να αναγράφονται οι κατάλληλες προειδοποιήσεις σε
όσα παραβιάζουν βασικές κοινωνικές αρχές. Η ενημέρωση των εκπαιδευτικών και τα
σεμινάρια στους έφηβους από ειδικούς μαζί με τη συνεργασία της οικογένειας θεωρώ ότι θα
βοηθήσουν σημαντικά στη εκπαίδευση των νέων ως προς την ανακάλυψη της υγιούς και
συνετής χρήσης του διαδικτύου.
Πάντα πρέπει να προβληματιζόμαστε γιατί το παιδί μας εστιάζει όλη την ύπαρξή του σε
φανταστικούς ήρωες και δεν βρίσκει νόημα στην καθημερινή ζωή που εμείς σαν γονείς
θέλουμε σίγουρα να το κάνουμε να την αγαπήσει.

Πηγη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 13:08, 25-10-07:

Προς Hunter: και η δική μου απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα είναι ότι δυστυχώς υπάρχει κι εδώ κενό νόμου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 13:28, 25-10-07:

Επειδή δούλευα σε νετ καφε και τα έβλεπα αυτά έχω να πώ το εξής...!
Τα παιδιά που έπαιζαν (τουλάχιστον εκεί που δούλευα) ηλικίας κάτω των 15 ερχόντουσαν με συνοδεία γονέων...!!!!!!!!Και μάλιστα έμπαινανμε τον λογαριασμό που είχαν οι γονείς!
Απο κεί και πέρα τι να κάνει ο μαγαζάτορας?Να του πεί πως απαγορεύεται?Δεν νομίζω πως θα το κάνει....γιατί θα χάσει λεφτά!(δεν λέω πως είναι σωστό)Το μόνο που έκανε ήταν να τους απαγορέψει να πίνουν ποτά...και...να καπνίζουν (μιλάω για ηλικίες 15-18 ) αλλιώς θα το έλεγε στους γονείς του παιδιού!(και απο αυτό έχασε και πελατεία γιατί κάποια που κάπνιζαν επέλεξαν να πάνε σε άλλο ίντερνετ καφέ που ήταν κοντά σε αυτό)
Ύστερα οι γονείς ξέρουν πως το παιδί τους είναι εκεί και παίζει...!(μιλάω για ηλικίες 15-18 ) και όποτε αργούσε πχ να γυρίσει ερχόντουσαν στο μαγαζί και τα έπερναν!!!!
Επειδή έτυχε να ξέρω την μητέρα ενός παιδιού οπου ήταν 16 την ρώτησα μία μέρα γιατί αφήνει το παιδί της να πηγαίνει εκεί(το συγκεκριμένο παιδί καθόταν μέχρι τις 6 το πρωί ή και 7)...η απάντηση της ήταν πως ξέρει πως εκεί να εκτονωθεί και ξέρει πως δεν θα μπλέξει με κακές παρέες....!!!
Τα συμεράσματα δικά σας........!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:31, 25-10-07:

Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις που οι γονείς δεν έχουν ιδέα πως το παιδί τους είναι εκεί, κι ας είναι μόνο 15 χρονών και πάλι οι μαγαζάτορες αδιαφορούν, παρόλο που το παιδί μένει όλη νύχτα εκεί! Και δεν μιλάω μόνο για ένα ή δύο νετ καφέ!

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 13:43, 25-10-07:

http://youtube.com/watch?v=kBVmfIUR1DA

πιστεύω πως αυτό το έχετε δεί...αλλά όσοι δεν το έχουν δεί ας ρίξουν μία ματιά .!!!και δεν είναι σε ίντερνετ καφέ αλλά σπίτι του!Βέβαια υπάρχουν και τέτοια παιδιά και στην Ελλάδα!Γι αυτά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι?
Υπάρχουν και παιδιά τα οποία πιστεύουν πως και στην πραγματικότητα μπορούν να κάνουν ότι κάνουν στο παιχνίδι,στην πραγματικότητα...!!!Πολλές είναι οι περιπτώσεις αυτές και το έχουν πεί και στις ειδήσεις αν δεν κάνω λάθος...!!!
Τώρα συγνώμη αλλά αν κάποιος γονιός δεν ξέρει που βρίσκεται το παιδί του...για μένα είναι απλά ένας ανώριμος γονιός...!
Ο μαγαζάτορας δεν μπορεί να κάνει και πολλά γιατί τα παιδιά όπως και τον καθένα δεν τον βλέπει σαν άνθρωπο αλλά σαν ένα τσουβάλι λεφτά...!
Και σκέφτεται πως αν αυτός τον διώξει θα πάει κάπου αλλού να σκάσει τα λεφτά του(και πάλι για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως αυτό είναι σωστό!!!)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:01, 25-10-07:

Σαφώς και ο γονιός έχει την μεγαλύτερη ευθύνη σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά αν όλοι οι μαγαζάτορες έδιωχναν τα ανήλικα που δεν πήγαιναν με συνοδεία των γονιών τους (έστω), τότε δεν θα υπήρχε κάτι να συζητήσουμε καν

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:03, 25-10-07:

@fatsoula Για αυτο το βιντεο πολλα εχουν υποθει... Πρωσοπικα πιστευω πως ειναι φτιαχτο...
Βεβαια αυτο δεν συμενει οτι δεν υπαρχουν παιδια που εχουν τετιο κολλιμα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους